To jest mit, że traktat wersalski był rzekomo tak ciężki dla Niemiec. Mit w dużej mierze stworzony przez angielskiego ekonomistę Keynes'a. Niemcy zachowały w nienaruszonym stanie praktycznie całą infrastrukturę przemysłową, która ponownie stała się bazą dla zbrojeń w latach 30. Traktat wersalski zawierał ten błąd, że potwierdzał w świetle prawa międzynarodowego zjednoczenie z 1871 r. Jedyną szansą na zneutralizowanie Niemiec było rozbicie tego układu i zagwarantowanie niepodległości mniejszych państw niemieckich, takich jak Bawaria, Wirtembergia, Saksonia itd. Głównym motorem napędowym Cesarstwa Niemieckiego były Prusy. Je właśnie należało osłabić najbardziej.
@januszzymonik2 ай бұрын
Też jestem tego zdania, należało dokonać dekompozycji Niemiec i przywrócić stan sprzed 18 stycznia 1871 r. Dlaczego tak się nie stało? Niewykluczone, że zadecydowała o tym sytuacja w bolszewickiej Rosji i trwająca tam wojną domowa, której wyników wiosną 1919 r. nikt jeszcze nie mógł przewidzieć. Uważano pewnie, że odrodzona Polska jest zbyt słabą barierą przed agresywnym bolszewizmem i tylko zjjednoczone Niemcy taką osłonę mogą zapewnić.
@annasojka49382 ай бұрын
⚓🙏 Proszę o odcinek, ktorego tematem będzie wojna prewencyjna. Należy rozwiewać kolejne mity.
@Zaper662 ай бұрын
Pamiętam z książki którą polecił mi profesor Żerko jak autor pisał ze ostatnim gwizdkiem na powstrzymanie Hitlera była właśnie demilitaryzacja Nadrenii. Wtedy właśnie Hitler jeszcze nie był zbyt silny i Francja i Wielka Brytania mógłby z względną łatwością pokrzyżować mu plany. Problem jednak tkwił w polityce wewnętrznej tych państw. Francją byla bardzo niestabilna jej polityka była chaotyczna i niestała. A w Wielkiej Brytanii obawa przed reakcją społeczeństwa na takie posunięcie wobec Niemiec z którym w tym momencie Brytyjczycy powszechnie sympatyzowali byla zbyt duża, by ryzykować utratą władzy w imię bezpieczeństwa na kontynencie, dlatego też interwencja wtedy nie miała prawa sie zdarzyć. A później bylo już z górki.
@jerzywecawski24882 ай бұрын
Niemcom chodziło o Lebensraum . A realizacja tego celu bez wojny była niemożliwa .
@yabool20012 ай бұрын
Dobre to!
@porter1222 ай бұрын
⚓ świetne, proszę o więcej. KONIECZNIE PROSZĘ O PROGRAM O WOJNIE PREWENCYJNEJ.
@aghrrrr2 ай бұрын
Bezwzględnie, rozmowa o wojnie prewencyjnej jest koniecznością :) Prawda, mit? A także nawet jeżeli mit, to czy była do wykonania w praktyce przy woli politycznej FRA/POL.
@Mario-jh2ry2 ай бұрын
Gdyby chociaż raz w swoim życiu jakiś urzędnika państwowy w Polsce odpowiedzialny za politykę zagraniczną, za bezpieczeństwo militarne, za dobrobyt materialny obywateli ,wykonał chociaż raz swoją pracę właściwie to Polsce nikt by nie zagrażał. Bo to Polska przyciągała by Niemców do pracy, do inwestycji, a o bezpieczeństwo dbała by armia, a nie państwo policyjne MSW, z rozbudowaną policją fiskalną . Skończcie wreszcie z tą mitologia Polski i granie ofiary, która ma usprawiedliwić Polskie państwo i jego uprzywilejowanych i bezkarnych przedstawicieli. Przecież w Polsce nawet teraz nic się nie zmieniło.
@JanKowalski-mv7lo2 ай бұрын
nie ma to tamto, hop do góry, dla algorytmu i nie tylko pozdr.
@andrzejkowalski28382 ай бұрын
⚓ bardzo chętnie posłucham o wojnie prewencyjnej warto coś o tym szerzej powiedzieć żeby dowiedzieć się czy była szansa zgaszenia zagrożenia w zarodku czy to był mit który posłużył później różnym środowiskom do budowania danych narracji i polecam jeszcze zrobić odcinek z profesorem o sojuszu Polski i III Rzeszy i ewentualnej wspólnej wyprawy na wschód proszę pokazać zalety i wady takiego wyboru zamiast sojuszu z Anglią i Francja bo sądzę że gdyby niemieckie propozycje były partnerskie bez skazy uległości im taka opcja wtedy była by możliwa
@slawomirkazimierczak35602 ай бұрын
Czy świat będzie miał trzecia wojna światowa na życzenie, a dlaczego bo nie odrobił lekcje
@michah39562 ай бұрын
II wojna światowa była konsekwencją IWŚ
@Mjak-yd3og2 ай бұрын
Była drugą połową meczu.
@white0pl2 ай бұрын
Cieszę się że wybrzmiały słowa o nieuniknionym i nieuchronnym kursie Niemiec ku wojnie z Polską. Wojna prewencyjna? Poprosimy taki odcinek.
@macko98702 ай бұрын
Ja chciałbym, żeby pan prof. rozwinął temat agenturalnej przeszłości Piłsudskiego. Oczywiście niemieckiej.
@Zaper662 ай бұрын
⚓
@lechgraczyk42252 ай бұрын
😊😊
@aghrrrr2 ай бұрын
Jeszcze słucham, ale mam taką refleksję. Otóż zakładając, że Niemcy nie rozpętałyby kolejnej wojny światowej, pozostaje pytanie co zrobiłby ZSRR? Wszak przygotowywał się intensywnie do poniesienia rewolucji dalej w kolejnej rundzie.
@tomtimo64072 ай бұрын
ZSRR juzw1920 została przez Polskę pokonana.
@dariuszpaprocki86932 ай бұрын
trochę mało się mówi o roli polskiej sanacji, której rządy powodowały wielkie szkody w Polsce
@grzegorzzieba63902 ай бұрын
Czy była jakaś sensowna alternatywa dla Sanacji?
@dariuszpaprocki86932 ай бұрын
@@grzegorzzieba6390 była, przed Zamachem Majowym. Sanacja to taki pisior, tylko w większej skali.
@aghrrrr2 ай бұрын
@@dariuszpaprocki8693 rządy centrolewu pokazały co ta alternatywa potrafi, niemniej peło nie dorównują - tamci przynajmniej nie byli niemiecką agenturą.
@dariuszpaprocki86932 ай бұрын
@@aghrrrr lepiej napisz że pisuar jest ruską agenturą z Maciorkiem głównym agentem
@domiccimod86792 ай бұрын
@@dariuszpaprocki8693 co to za niedorzeczność z tym zamachem majowym
@C-842 ай бұрын
⚓︎
@jannuszvonnirgendwo27382 ай бұрын
⚓⚓⚓
@slawomirkazimierczak35602 ай бұрын
A tak teraz się to to powtarza
@SzymekTodzik2 ай бұрын
wiem że się czepiam, ale nie można było skoro się wydarzyła. a czy można było uniknąć pierwszej? wolałbym posłuchać czy można uniknąć trzeciej. albo o tym jak ich unikać. co takiego w naszej naturze sprawia że są nieuniknione? czy jest jakaś płaszczyzna.... jakiś poziom świadomości możliwy, czy potencjalny na którym można by dokonać korekty... czy na poziomie języka czy gdzieś w kognitywnych głębiach... itd... jakie wzorce nieustannie powtarzamy że wraz z postępem i konflikty przybierają tak masową skalę. czy w ogóle polityka może cokolwiek zmienić? czy zła kondycja świata to nie aby problemy natury techniczne z jednej strony i emocjonalnej z drugiej? czy możliwe jest skuteczne przemodelowanie. to są pytania na dzisiaj.
@wojciechkotwica69652 ай бұрын
Daję w komentarzu Kotwicę ⚓.
@filip79492 ай бұрын
⚓️
@edwinizydorczyk18412 ай бұрын
⚓⚓⚓⚓
@mariamajewska96772 ай бұрын
Dlaczego prof. Żerko nie wspomniał o polskim ultimatum wobec Czechosłowacji, z 30 września 1938 roku, w sprawie Zaolzia. Czy sojusz polsko - czechosłowacki przecw Hitlerowi był możliwy?
@dariuszpaprocki86932 ай бұрын
teoretycznie był możliwy, ale ze względów politycznych i niechęci chociażby Becka był nieraalny
@bkkb98192 ай бұрын
Benesz nienawidzil polskiej sanacji z wzajemnością. Osobiste urazy doprowadziły do braku sojuszu z CS.
@roboczerobocze487614 күн бұрын
Trudne do przyjęcia że byliśmy plewą na wietrze
@tomaszsadowski15152 ай бұрын
Super podcast. Z tego, co rozumiem, to Stalin dal zielone swiatlo do ataku na Polske. Mysle, ze wyklad Pana profesora Grzegorza Gorskiego pokaze, ze Wielka Brytania takze dawala zielone swiatlo do... kzbin.info/www/bejne/o5SUgaKmhsp_eNE ... nazwijmy to zmian traktatow, tylko w dluzszym okresie czasowym.
@grzegorzciesiunik41042 ай бұрын
Tak się zastanawiam mówimy o Hitlerze czy o putinie ? Nic się nie zmieniło.
@zbigniewkloskowski77462 ай бұрын
Moim zdaniem wojny nie dało się uniknąć, co najwyżej mogła mieć inny charakter, bez holocaustu i rasistowskiego postępowania Niemiec. Nagromadzenie punktów spornych było zbyt wielkie. Foch niewątpliwe miał rację.
@wesolyobibok2 ай бұрын
Podobnie do Foche , Stalinowi , po II WŚ przypisuje sie taką wypowiedx na Konferencji w Poczdamie - My tutaj , uczestnicy konferencji, jesteśmy ludźmi doswiadczonymi i wiemy jak straszna rzeczą jest wojna, ale za 50 lat będzie nowe pokolenie, które może myśleć inaczej..
@kbilsky2 ай бұрын
⚓⚓⚓💪
@lukaszdomanski87782 ай бұрын
2:40.
@marekk13372 ай бұрын
Trzeba bylo pilnowac Niemcy po 1918 i to bezwglednie, ale zachod chcial zbudowania przeciwwagi dla coraz grozniejszej Rosji, my bylismy o wiele za slabi do tej roli. Slowem Niemcy dostali zielone swiatlo na dlugo przed Hitlerem. W takiej sytuacji po 1938 nalezalo sie dogadac z Niemcami i uderzyc wielka koalicja na Rosje, bo tego oczekiwali od swoich wasali, pomagierow. Gdyby jeszcze Japonia weszla do gry, to los Rosji bylby przesadzony. Wojne i tak wygralyby USA nawet bez atomic. Mielibysmy kolejny 1918.
@Mjak-yd3og2 ай бұрын
Ale kto miał pilnować Niemiec? Może Francuzom by trochę na tym zależało. Ale dla Brytyjczyków, Amerykanów Niemcy byli wielkim i zasłużonym dla kultury europejskiej narodem. Owszem, przegrali Wielką Wojnę, ale nadal byli ważni gospodarczo, politycznie, cywilizacyjnie.
@wojteklabuc2 ай бұрын
Ahistoryczne bredzenie. O czym wiedziałbyś, gdybyś zainteresował się tym co pan Profesor napisał. Podobnie jak inni dobrzy historycy z tego okresu. Wizje Polski jako cokolwiek zbliżonego do pełnoprawnego sojusznika Niemiec jest wymysłem osób ignorujących historyczne fakty. W najlepszym wypadku skończylibyśmy jako coś w rodzaju bantustanu. I pomijam tu fakt, że ówczesne społeczeństwo nie pozwoliłoby na taki pakt.
@slawomirkazimierczak35602 ай бұрын
I teraz jest powtórka z historii
@jag9898982 ай бұрын
POtwierdzam,celna uwaga.
@Mitsubafan242 ай бұрын
A może jednak sojusz Polsko Czeski? Byla duza niechec jednych do drugich. Ale patrzac nawet na mape przed 38 Niemcy nie mieliby latwo uderzyc na Czechow ze Śląską. Po pierwsze umocnienia graniczne Czechow a za plecami Polska armia wchodzaca im na tyły. No ale coz zadowololismy sie Cieszynem w 38 a pozniej ta cala akcja z Niemcami wyszla nam bokiem. Ale ogolnie nie bylo idealnych rozwiazan. Co ciekawe politycy poszli po rozum do glowy w czasie "dziwnej wojny" i na uchodztwie dogadywaly lub probowaly chyba dogadac sie rzady Polski i Czech w tej sprawie (bylo o kilka miesiecy za późno)
@Assicca2 ай бұрын
A postawa Czech w 1920 roku coś znaczy, czy nie?
@arkadiuszklosowski97392 ай бұрын
Należę wziąć pod uwagę politykę międzynarodowa Sowietów i w ich interesie pewnie było podpalenie Europy aby później ja zająć ja jako wyzwoliciele.
@slawomirkazimierczak35602 ай бұрын
Czyli żadnych refleksji
@yabukasigi2472 ай бұрын
II WŚ była konsekwencją przerwania IWŚ
@piotrlubiak93792 ай бұрын
Błędne założenia Pana Profesora.Ta wojna musiała wybuchnąć i tylko kwestią było jak będzie destrukcyjna dla Polski.Brak realistycznej polityki zagranicznej przez Sanację spowodował że nie dość że zostaliśmy zmieleni przez dwa totalitaryzmy to jesteśmy po tej stronie przegranej.Ta wojna przy mądrej polityce mogłaby być przeciw Związkowi Radzieckiemu który by wywołał tę wojnę.Nie mielibyśmy czystych rąk jak wszystkie inne kraje ale bylibyśmy o lata komunizmu do przodu .
@slawomirkazimierczak35602 ай бұрын
Można było uniknąć żeby nie chegomon mamony
@slawomirkazimierczak35602 ай бұрын
Na Ukrainie żeś już jest od 2014 roku i świat nie reaguję
@PiotrFonde2 ай бұрын
No to kotwicę mu... ⚓
@tomtimo64072 ай бұрын
Dywagacje bez sensu. Polska była wtedy rządzona przez pozaborowych agentów i to zostało wykorzystane .To tak jakby dzisiaj pis albo po miało bronić Polski którzy są uwikłane w różne układy i kwity na nich .
@Weisior2 ай бұрын
Rzeczywiście analogia nasuwa się sama... Dzisiaj dalej rządzi nami, nie nam, pokolenie polityków wychowanych pod ruskim zaborem.
@Irek4472 ай бұрын
🏴☠⚓⚓⚓
@pawelk6922 ай бұрын
︎
@lolololololo52612 ай бұрын
Absolutnie się nie zgadzam, z profesorem, że nie można było w tamtym czasie inaczej poprowadzić polskiej polityki. Oczywiście, że można było. Powiem więcej. należało zrobić wszystko aby w inny sposób poprowadzić politykę aby nie doszło do hekatomby polskiej ludności. Jeśli Studnicki przewidział, skutki decyzji tych niedorozwojów z sanacji, to trzeba było wykazać się bardzo złą wolą aby nadal brnąć w tą błędną politykę, wiedząc jakie będą skutki. Mein Kampf pierwsza wersja została wydana jeszcze w 1925 roku. Czyli było minimum 14 lat!!!!! Aby się przygotować na to co nadchodzi. Sanacja tego nie zrobiła. Następnie Studnicki, za pomocą swojej książki im wyłożył jakie będą skutki polityki, jaką prowadzi rząd 2RP. Wiedzieli wszystko i nie zrobili NIC aby temu zapobiec. To nie jest kwestia tego że nie można było nic zrobić. To jest kwestia ZANIECHAŃ minimum przez 14 lat!!! I na to usprawiedliwienia nie ma. Jakie profesor miałby zdanie o np kierowcy samochodu, który uzyskał informacje ze za kilometr na jego drodze jest betonowa ściana a ten mając tą wiedzę dużo wcześniej (tak jak sanacja miała od 14 lat wiedzę na temat Mein Kampf), nie zrobił NIC aby z całym impetem nie wpaść na tą betonową ścianę? Nazwałby Pan takiego kierowcę samobójcą. Gdyby w tym aucie były inne osoby, to nazwałby Pan takiego kierowcę MORDERCĄ, gdyż nie zrobił NIC aby do zderzenia nie doszło. Tak samo ja postrzegam decyzje sanacji. Doskonale wiedzieli co nadciąga i nie zrobili NIC aby temu zapobiec. Dlatego nazywam ich MORDERCAMI I ZDRAJCAMI NARODU POLSKIEGO. Tyle w temacie.
@marekk13372 ай бұрын
Gdybys byl ich studentem mialbys problemy ;) Za PRL tez lansowano obowiazujaca wszystkich wersje interpretacji historii.
@lolololololo52612 ай бұрын
@@marekk1337 Problemy to moja specjalność :D
@piotrq71502 ай бұрын
@@marekk1337Myślenie życzeniowe
@Zaper662 ай бұрын
Nie wiem czy się w całości zgadzam z tym komentarzem, ale też twierdzę że powinniśmy bardzej krytycznie podchodzić do naszych rządzących z tamtego okresu. Szeroko obecna wojna polsko-polska i swoisty autorytaryzm skupiony na utrzymywaniu "swoich" przy władzy naprawdę nie był tym czego Polska potrzebowała. A negatywne skutki tego w wyraźny sposób odcisnęły się na tym jak sterowane było nasze państwo zarówno przed jak i w trakcie II WŚ.
@piotrq71502 ай бұрын
@@Zaper66 Rozmawiamy o tym po czasie, więc zdecydowanie łatwiej jest to ocenić.
@slawomirkazimierczak35602 ай бұрын
To gorzej wygląda niż druga wojna światowa
@pkppr2 ай бұрын
👡📟📟🥁
@slawomirkazimierczak35602 ай бұрын
I teraz Trampa kolega Putina ma wgrać wybory to nuż sir otwiera
@ZbigniewSadlocha-f2j2 ай бұрын
Panie Źerko, wyznawco pomysłów sanacji !!, mam inne zdanie!
@bkkb98192 ай бұрын
Można było uniknąć, trzeba bylo tylko zabić hitleta.
@Wiktor-z2b2 ай бұрын
Tego profesora yyyyyy proponuje nie budzić. Niech śpi w internecie bo nic nowego yyyyyy nie powiedział