Dlaczego czasami warto być niegrzecznym? Albert Camus o potrzebie buntu

  Рет қаралды 129,239

Profesor Matczak

Profesor Matczak

Күн бұрын

Пікірлер: 488
@pozimicca
@pozimicca 3 жыл бұрын
Nie mogę wyjść z podziwu, z jaką mądrością ten Pan się wypowiada! Z każdym odcinkiem uświadamiam sobie, jak mało jeszcze wiem o świecie.
@maks2111
@maks2111 3 жыл бұрын
Człowiek uczy się całe życie.
@talgy2671
@talgy2671 3 жыл бұрын
to tata Maty!
@filon1515
@filon1515 3 жыл бұрын
To bardzo dobry krok dla Ciebie, kiedy: "uświadamiam sobie, jak mało jeszcze wiem o świecie". Dzięki temu będziesz widział jedną sytuacja z kilku perspektyw :)
@szalonypasterz
@szalonypasterz 3 жыл бұрын
Dykcja Pana Maty powoduje że więcej zapamiętuje i więcej rozumiem. Super, akurat proponowane mi wskoczyło po obejrzeniu czy musimy brać udział w spisie powszechnym..:)
@sirtrotodyl5239
@sirtrotodyl5239 3 жыл бұрын
Albert Camus popierał mordowanie ludzi w łagrach , uwazał za zdrajców liewicowych publicystów francuskich ujawiniajacych ogrom zbrodni popełnianych przez komunistów w Rosji profesorowi Matczakowi marzy sie " bycie nigrzecznym"
@monikasliwa6172
@monikasliwa6172 3 жыл бұрын
Link przekazałam mojemu Synowi - ma 13 lat, chciałabym by miał taki światopogląd, jak pewien młody chłopak, którego i ja chętnie słucham, choć wiekiem bliżej mi do Jego Ojca. Szacunek Panie Profesorze, pozdrowienia dla Syna.
@dawidmichalski8339
@dawidmichalski8339 3 жыл бұрын
Najlepsza książka która naucza, która ostrzega , zawiera informacje o przyszłości i zawiera PRAWDĘ to Słowo Boże PISMO ŚWIĘTE !!! To je czyta ten zna prawdę, wie dlaczego coś się dzieje oraz zna rozwiązanie ! Ta księga ma moc !! Dlatego była tak zwalczana, ludzie byli paleni na stosie za jej czytanie, jest najbardziej znienawidzoną księga na świecie !!! Tylko prawda jest ciekawa.... ,
@ardvark84
@ardvark84 3 жыл бұрын
Niesamowicie wartościowy film. Pan jest prawdziwym nauczycielem. Dziękuję.
@michak.5353
@michak.5353 3 жыл бұрын
Wspaniały podcast, temat bardzo "na czasie", patrząc na to, co się dzieje wokół nas już od ponad roku. Dziękuję!
@karolinawlizlo
@karolinawlizlo 3 жыл бұрын
Świetna lekcja, dziękuję! Ja myślę, że problem bierności, obojętności, tej pokory, o której Pan mówi, ma miejsce w dużej mierze dlatego, że ludzi wrażliwych jest coraz mniej. A wrażliwość jest motorem do działania, do zmian. A wcześniej - w ogóle pozwala zauważyć, że komuś jest źle, że ktoś ma gorzej. Odczułam to boleśnie, kiedy byłam nastolatką - że bycie wrażliwym w dzisiejszym świecie jest trudne. Teraz jestem mamą trojga dzieci i widzę, jak wśród rodziców (a tym samym ich dzieci) bardzo brakuje empatii, właśnie tej wrażliwości.
@hanami741
@hanami741 3 жыл бұрын
wow, to był naprawdę świetny wykład. Do eksperymentu Milgrama dodam, że oprócz Niemki, rażeniu ludzi szybko sprzeciwił się również elektryk, który dobrze wiedział, co będzie wiązało się z posłuszeństwem względem 'naukowca'. Te przykłady pokazują dobitnie, że bronią przeciwko ślepemu podążeniu za złymi wzorcami jest edukacja, na poziomie specjalistów jak w przypadku elektryka, naocznych świadków ludzi, którzy w ciągu życia zgromadzili dużo cennego doświadczenia, albo ludzi, którzy mądrość czerpią z książek czy też innych źródeł i są w stanie użyć tych informacji w odpowiednim momencie - już sama świadomość, że takie eksperymenty istnieją dają nam szansę na zreflektowanie się zanim będzie za późno, zanim ktoś nami zacznie manipulować. Z jednej strony bardzo się cieszę, że powstają takie filmy, z drugiej jest okropnie smutno, że to konieczność i ktoś, kto zajmuje się o wiele poważniejszymi rzeczami, jak prof. Matczak musi używać swojego autorytetu, żeby przemówić trochę temu narodowi do rozumu (kiedy wszystkie z omawianych wyżej rzeczy są na studiach humanistycznich, gdyby tylko studentom chciało się słuchać tego co się do nich mówi i w ogóle chodzić na wykłady.
@maciekkusz1920
@maciekkusz1920 3 жыл бұрын
Wyszedl ten eksperyment znowu. Jeden wezwal do walki przeciw drugim i swietnie sie udalo. Brak edukacji i jeszcze kliniczny nakrecacz polskich komedii romantycznych - ludzie ze soba nie rozmawiaja
@dawidmichalski8339
@dawidmichalski8339 3 жыл бұрын
@@maciekkusz1920 Najlepsza książka która naucza, która ostrzega , zawiera informacje o przyszłości i zawiera PRAWDĘ to Słowo Boże PISMO ŚWIĘTE !!! To je czyta ten zna prawdę, wie dlaczego coś się dzieje oraz zna rozwiązanie ! Ta księga ma moc !! Dlatego była tak zwalczana, ludzie byli paleni na stosie za jej czytanie, jest najbardziej znienawidzoną księga na świecie !!! Tylko prawda jest ciekawa.... ,
@danielgembski4487
@danielgembski4487 3 жыл бұрын
Szczery, wielki szacunek. Za sposób, treść, formę. Dziękuje. Polecam innym. Daniel, rocznik 76.
@kahu4749
@kahu4749 3 жыл бұрын
Może Minister Edukacji mógłby to wprowadzić do programu nauczania? Bardzo dobry wykład, gratulacje
@jezalb2710
@jezalb2710 3 жыл бұрын
Jaaasne
@aaavvv9525
@aaavvv9525 3 жыл бұрын
Dobry żart. Czarnek ma dokładnie przeciwne poglądy.
@xanahana5982
@xanahana5982 3 жыл бұрын
PiS razem z kościułkowymi to robi rewolucję więc zło.
@budryskaw1484
@budryskaw1484 3 жыл бұрын
Czarnek? Prędzej własny język połknie albo będzie jako minister starał się zamknąć profesorowi usta.
@funkdrunk
@funkdrunk 3 жыл бұрын
Wywalic program nauczania! Kazdy ma prawo uczyc sie po swojemu. Mozna tu przyjsc na KZbin i sie delektowac!
@ewka3651
@ewka3651 3 жыл бұрын
Panie Profesorze Matczak jest Pan bardzo mądrym człowiekiem ,mądrym ojcem i wspaniałym nauczycielem żałuję że przez szkolne lata nie miałam takich nauczycieli potrafiących w tak jasny i zrozumiały sposób wytłumaczyć czasami trudne a czasami proste rzeczy .Dziękuję i bardzo lubię Pana słuchać .
@edwardkrazek2740
@edwardkrazek2740 3 жыл бұрын
Proszę nigdy nie przestawać z wykładami, lekcja nie będzie łatwa do wprowadzenia w życie, ale zrobię co w mojej mocy :)) Pozdrawiam bardzo serdecznie i dziękuję 🤝
@katarzynakarwacka6236
@katarzynakarwacka6236 3 жыл бұрын
Dziękuję za tę wypowiedź. Stojąc pomiędzy ludźmi walczącymi o poszanowanie godności i wolności każdego człowieka chętnie dedykowałabym płynący z niego przekaz zarówno naszym oponentom, jak i NAM właśnie. Najgorsze, co może spotkać drugiego człowieka, to nie tyle obojętność innych, co doświadczenie przemocy płynącej z przekonania agresora o słuszności swoich racji. Najwięcej krzywd czynionych jest nie przez tzw zwyrodnialców, tylko często bardzo przyzwoitych ludzi, w imię wyższych celów.
@ktosktosiowaty
@ktosktosiowaty 3 жыл бұрын
Niestety dopiero teraz trafiłam na ten wspaniały kanał, minęło parę minut filmu a ja już myślę jak to wpleść w nasze lekcje w następnym roku szkolnym. Ot uroki edukacji domowej :)
@rkawnik
@rkawnik 3 жыл бұрын
Gratulacje, doskonały wykład. Ma Pan ogromny talent dydaktyczny, którego jestem fanem od 2009 r., gdy na studiach uczestniczyłem w Pańskich ćwiczeniach z filozofii prawa (nota bene to jedne z niewielu zajęć w pięcioletnim cyklu studiów, które cokolwiek wniosły do mojego życia). Wierzę, że w perspektywie najbliższych kilku lat obejmie Pan Profesor najwyższe krajowe stanowiska sądownicze. Kraj tylko na tym zyska. Wszystkiego najlepszego!
@bartek3619
@bartek3619 3 жыл бұрын
No nareszcie ktoś, kto podziela moje osobiste przemyślenia. Pozdrawiam cieplutko
@ppkbtb
@ppkbtb 3 жыл бұрын
Pzdr dla " Pewnego Młodego Chłopaka" !
@yoczek_creator
@yoczek_creator 3 жыл бұрын
Młody Matczak xD
@adachgreg
@adachgreg 3 жыл бұрын
Super! Jutro ponownie obejrzę ten odcinek, tym razem z córką. Dziękuję Panie Profesorze!
@alinawawrzyniak28
@alinawawrzyniak28 3 жыл бұрын
No cóż, mogę tylko powiedziec ,ze nadal kocham Pana Profesora milościa absolutną, za wszystko co mowi i jak mówi,, Ponadto donoszę ,że moje dzieci, bez specjalnych zabiegow wychowawczych, buntują się od urodzenia, a ja na koniec życia pozostaję ofiarą totalnej frustracji, własnie dlatego, że zajmuję się od młodości polepszaniem świata , a efekt jest wiadomy,,. Nic się nie zmieniło wokół, na zdecydowanie lepsze .. Poza samoświadomoscią, że może lepiej tak żyć niż inaczej.. "Pięknie żyjecie ,powiedział nam kiedyś jakiś niezapowiedziany gość w dom.. I fajnie!
@mateuszklimek2073
@mateuszklimek2073 3 жыл бұрын
Bardzo Panu dziękuję za to spotkanie. Daje wiele do myślenia.
@hannapawlak3516
@hannapawlak3516 3 жыл бұрын
Dziękuję za poruszony temat, w mojej ocenie na tego dobrego buntu powinno .powinno się uczyć w domach, w szkołach.
@malgorzatakulynycz1251
@malgorzatakulynycz1251 3 жыл бұрын
Dziękuję. Jestem świadoma. Cudowny przekaz i podziwiam że Pan uczy nas jak mamy radzić sobie w tym czasie. Pozdrawiam.
@BowlerTheHatGuy
@BowlerTheHatGuy 3 жыл бұрын
Posłuszeństwo wobec autorytetu naukowego dziś przybrała monstrualne znaczenie. Pokazały to zachowania ludzkie w trakcie pandemii.
@tinaspaider3740
@tinaspaider3740 3 жыл бұрын
Wiem, ze jakby po czasie...jednak, bo to nie teraz i nie od dzis..autorytet? Tak, pod warunkiem, ze...a dzisiaj? autorytetem jakis aktor, piosenkarz pt.zenek, albo inny? Jesli juz - nie ma adwersarza? Jedyny? ..no i to mnie, ze tak powiem: #cafa#, inaczej : staje okoniem...pozdrowienia🙂
@largasz
@largasz 3 жыл бұрын
Te filmy dają ludziom wytłumaczenie ( nawiązuję do odcinka : Czy prawo jest tak trudne....). Nie zarabia Pan na tym tylko robi to z chęcią co widać i jest to bardzo miłe w wielu aspektach. Gratulacje!
@dawidmichalski8339
@dawidmichalski8339 3 жыл бұрын
Najlepsza książka która naucza, która ostrzega , zawiera informacje o przyszłości i zawiera PRAWDĘ to Słowo Boże PISMO ŚWIĘTE !!! To je czyta ten zna prawdę, wie dlaczego coś się dzieje oraz zna rozwiązanie ! Ta księga ma moc !! Dlatego była tak zwalczana, ludzie byli paleni na stosie za jej czytanie, jest najbardziej znienawidzoną księga na świecie !!! Tylko prawda jest ciekawa.... ,
@perk97
@perk97 3 жыл бұрын
Bardzo szanuję za przywołanie eksperymentu Milgrama jako przykład wpływu autorytetu. Pamiętam, że ten eksperyment wywarł na mnie bardzo duże wrażenie, podczas gdy analizowałem go na studiach o kierunku menedżerskim w Holandii. Nie tylko jako prawnik, ale i w korporacjach, warto zdawać sobie sprawę z zagrożeń ślepego podążania za poleceniami przełożonych. Czasem warto się sprzeciwić :)
@odlotowybalkon4967
@odlotowybalkon4967 3 жыл бұрын
Zawsze po Pana wykładzie czuję się mądrzejsza, dziękuję za poszerzanie horyzontów!
@wiesawamaga1287
@wiesawamaga1287 3 жыл бұрын
Ja nie, wręcz zniesmaczony niskim poziomem wiedzy.
@Palitkeusz
@Palitkeusz 3 жыл бұрын
@@wiesawamaga1287 :0
@wiesawamaga1287
@wiesawamaga1287 3 жыл бұрын
@@Palitkeusz Ciekawe co Pan Matczak, powie o Holocauście Palestyńczyków ?
@wiesawamaga1287
@wiesawamaga1287 3 жыл бұрын
@@Palitkeusz wprawo.pl/holokaust-na-palestynczykach-trwa-zydowscy-cywile-sie-bawia-i-biora-czynny-udzial-w-mordowaniu-a-premier-izraela-deklaruje-kontynuacje-eksterminacji-wideo/
@magorzatawendorff1444
@magorzatawendorff1444 3 жыл бұрын
@@wiesawamaga1287 Myślę, że Pan Matczak jako wrażliwy i mądry człowiek powie to samo. Ten odcinek nie jest tylko o Holocauście Żydów (ten jako poruszany przez przytaczanych Camus i Arendt posłużył za przyklad) , a o mechanizmach zła, patrz posłuszeństwie vs.buncie. Właśnie taki komentarz pokazuje zamknięcie się na szeroki temat WRAŻLIWOŚCI i samodzielnego myślenia.
@szecherezadazarabii4398
@szecherezadazarabii4398 3 жыл бұрын
Brawo!! wrażliwy człowiek widzi i musi dokonać zmian, a zmiany są jedyną pewną rzeczą aby było lepiej. Tak, zdecydowanie tak Panie profesorze, nic za wszelką cenę. Dystans jest cenną rzeczą, gdyż pozwala zachować ostrożność w ocenie otaczającej nas rzeczywistości, a sztuką jest umieć tą rzeczywistość rozumieć i podejmować właściwe decyzje i zadania z pozycji osoby siedzącej w - sześcianie. To niezwykła umiejętność!!
@piotrbudzinski4852
@piotrbudzinski4852 3 жыл бұрын
Wielki szacunek i podziw wobec Pana Osoby! Dziękuję za kolejny film. Jest Pan inspiracją :)
@arwenaheart8679
@arwenaheart8679 3 жыл бұрын
Bardzo jestem Panu wdzięczna za ten materiał, który pojawił się w moim życiu 'just in time', w tym momencie, w którym chcę i muszę wyrazić swój sprzeciw w pewnej grupie religijnej. Doszło w niej do nadużycie władzy wobec osoby, która przez wiele lat z oddaniem służyła tej grupie, poświęcając swoje siły i serce, osiągając ponad przeciętny sukces i dlatego, z pominięciem jej uczuć i godności osobistej, postanowiono uczynić zamach i odebrać jej dzieło życia z cichym przyzwoleniem innych zaangażowanych, ale właśnie posłusznych osób. Mój sprzeciw jest jednocześnie wyrazem hołdu, jaki chcę złożyć przede wszystkim mojemu ojcu, który dołożył wszelkich wysiłków, aby wychować mnie nie tyle na osobę posłuszną, ile myślącą, odważną, która znajduje w sobie siłę, aby być głosem może niebuntu, lecz sprzeciwu wobec zła, które się dokonało w białych rękawiczkach. Na marginesie dodam, że wychowanie do tego typu posłuszeństwa, o jakim wspomina pan profesor stanowi główny składnik wychowania katolickiego, w którym nie ma miejsca na udzielenie człowiekowi takiego zakresu wolności, jaki mu pozwala na podejmowanie istotnych decyzji i wyborów zgodnie z własnym sumieniem. System katolicki od dziecka narzuca ludziom na siłę wcielonym do tej organizacji swój, jedynie słuszny system moralności i pojmowania świata. Co gorsza pozornie! tylko odnoszący się do wartości uniwersalnych i ponadczasowych tak bliskich większości ludzi. W tej sytuacji nie jest to przypadkiem, że o 3 nad ranem natknęłam się na ten właśnie odcinek programu. Stanowi on potwierdzenie, że powinnam wyrazić swój sprzeciw. Na marginesie dodam, że ten materiał pozwolił mi lepiej zrozumieć siebie. Zrozumieć, dlaczego jestem gotowa narażać się np. na hejt katolicki w momencie, kiedy wyrażam swój sprzeciw wobec tego, co dzieje się w tej organizacji religijnej. Mój sprzeciw ma wartość, jednak jednocześnie nie może przepoczwarzyć się w rewolucję :) . Używam tu celowo słowa sprzeciw zamiast słowa bunt, które mi się źle kojarzy... Pozdrawiam.
@JerzyMi
@JerzyMi 3 жыл бұрын
Arvena Heart głos wołającego na pustyni powodzenia
@marzczarny
@marzczarny 3 жыл бұрын
Dziękuję Panie Profesorze za te słowa i motywację 🌹🌹🌹
@matapomaga4523
@matapomaga4523 3 жыл бұрын
Świetny wykład. Z racji mojego wykonywanego zawodu, eksperyment Milgrama jest mi dobrze znany, a Camusa uważam za jednego z najwybitniejszych pisarzy. który kilkadziesiąt lat temu zainspirował mnie również do pisania, tym bardziej, że moja specyficzna i zarazem intrygująca praca dawała mi ku temu sposobność.
@magisa1148
@magisa1148 3 жыл бұрын
Bardzo potrzebny wykład , proszę o więcej i dziękuję
@markkyther8941
@markkyther8941 3 жыл бұрын
To co Pan opisuje jako "pokora" i "posłuszeństwo" ja nazywam biernością w dzisiejszych czasach. Ci co są wychowani w duchu buntu są przyduszeni przez szaleństwo i głupotę, jaka została wygenerowana i wpojona przez obecną edukację. Reszta stoi niczym sarny na jezdni i czekają, aż ich auto rozjedzie. Zniszczenie młodzieży przez nieudolny system edukacji wraz z covidem i edukacją online na czele to fenomen na miarę naszych czasów, gdzie dostęp do wiedzy przez internet jest tak prosty, jak nigdy. Dzięki za film, obecnie w mojej pracy to bunt poprowadził mnie do miejsca w którym jestem i doszedłem do etapu, gdzie zderzyłem się z rzeczywistością z którą na samym początku rozpocząłem walkę, ale ona całkowicie inaczej wyglądała z mojego poprzedniego punktu widzenia. Bierność, oczekiwanie na manne z nieba wraz z poczuciem - ja jestem najważniejszy - przy czym mając pretensje do wszystkich ale nie do siebie. Uspokajam się i idę walczyć dalej moim buntem i rebelią, a nie rewolucją :)
@sylwiachojnacka8310
@sylwiachojnacka8310 3 жыл бұрын
..jak miło słuchać mądrych ludzi..
@ewasimon734
@ewasimon734 3 жыл бұрын
Panie profesorze Matczak,dziękuję za te wspaniałe przekazy ,jest pan bardzo inteligentną i mądrą osobą ,bardzo dziękuję, ze przypadkowo znalazłam ten kanał,jestem pana fanką ,serdecznie pana pozdrawiam z Rzeszowa ♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️
@adamkowalski1968
@adamkowalski1968 3 жыл бұрын
Świetny film . Myślę że do zmiany świata trzeba zacząć od zmiany samego siebie .
@michals5376
@michals5376 Жыл бұрын
Dziękuję, że Pan o tym wszystkim mówi i przypomina. Wydawało mi się, że takie myślenie jest oczywiste. Nie jest, co pokazało ostatnie 8 lat. Potrzebujemy rewolucji w szkolnictwie, by dzieciaki same potrafiły dojść do podobnych wniosków. Pozostaję z szacunkiem i życzę by Pan wytrwał w komentowaniu świata, który nas otacza.
@78P0T9LD6Z
@78P0T9LD6Z 3 жыл бұрын
Bardzo dobry materiał. W zgodzie z własnym światopoglądem powinniśmy się buntować zarówno przeciw temu co robi WŁADZA jak i temu co robi OPOZYCJA. Zło czai się po obu stronach i musimy być czujni.
@krystiangrochowicz3692
@krystiangrochowicz3692 3 жыл бұрын
Kapitalne spostrzeżenia i bardzo cenne na dzisiejsze czasy.
@whatsyourstory81
@whatsyourstory81 3 жыл бұрын
Wszystkie odmiany fanatyzmu są niebezpieczne. Szkoda, że nie uczą tego w szkołach. Dziękuję, to bardzo wartościowy materiał.
@kuszipresja
@kuszipresja 3 жыл бұрын
Hipnotyzuje pan swoimi wypowiedziami. Bardzo rzeczowa analiza. Dobrze się tego slucha. Dziękuję
@Anna-do5fr
@Anna-do5fr 3 жыл бұрын
jest tak jak Pan mówi. Młodzi wrażliwi szukają sprawiedliwości, potem się poddają bo za dużo jest zła na tym świecie a za mało myślących wartościowo ludzi albo za dużo już wytresowanych do posłuszeństwa.
@pawepasieczny6503
@pawepasieczny6503 3 жыл бұрын
Dziękuje Panie Profesorze za ciekawy wykład. Na pewno sięgnę po lektury :) Pozdrawiam.
@ziomek44
@ziomek44 3 жыл бұрын
Świetna merytoryczna wiedza! Dziękuję Panu, jest Pan świetnym człowiekiem
@macfir8124
@macfir8124 3 жыл бұрын
Profesorze. Zanim zostalem hydraulikiem czytalem tony ksiazek. Wracam do ksiazek. Dziekuje. Prosze pozdrowic Mata.
@annac7298
@annac7298 3 жыл бұрын
Wiedza, mądrość, empatia, szlachetność... Pana wykłady powinny być podstawą programową przedmiotu Wiedza o społeczeństwie. Może w przyszłości tak się stanie. Dziś, dobrze, że przynajmniej studenci prawa mogą czerpać z Pana wiedzy, doświadczenia i mądrości. Jak i my- internauci poszerzający swoje horyzonty. Dziękuję za taką możliwość. I pozdrawiam tego Pewnego Młodego Chłopaka.😎
@grazynawezik3571
@grazynawezik3571 Жыл бұрын
Ogromnie dziękuję za możliwość wysłuchania wartościowych słów jakże ważnych słów dzisiaj.💐💐💐☘️
@magplin
@magplin 3 жыл бұрын
... „Ból wywołany szkodliwym treningiem kulturowym również stanowi tak integralną cześć naszego życia, że wtapia się w tło. Trzeba ogromu energii i świadomości, żeby dostrzec ślady tej niszczycielskiej edukacji i przekształcić je w wartościowe myśli i zachowania, które będą sprzyjały życiu. Wymaga to znajomosci potrzeb i umiejętności pozostawania w kontakcie z samym sobą, przy czym jedno i drugie ludziom wychowanym w naszej kulturze przychodzi z trudem. Nie tylko nie otrzymaliśmy żadnej wiedzy na temat naszych potrzeb, ale często byliśmy poddani kulturalnemu treningowi, który aktywnie blokował w nas ten rodzaj świadomości siebie. (...) odziedziczyliśmy język który służył królom i potężnym elitom w społeczeństwach opartych na dominacji. Masy zniechęcano do rozwoju świadomości ich własnych potrzeb, natomiast uczono je potulności i służalczości wobec władzy.” PBP, 179-180 Marshall Rosenberg
@Nevermindd87
@Nevermindd87 3 жыл бұрын
Miła niespodzianka. Dołączam do subskrybentów i zamieniam się w słuch. Wyrazy szacunku i uznania za rozległą wiedze i szerokie kompetencje.
@alenaczwojdzinska5233
@alenaczwojdzinska5233 3 жыл бұрын
Świetny wykład p.Profesorze Wzorce się powtarzają ,co doświadczamy dzisiaj🍀🍀🍀🍀
@Mariiusz90
@Mariiusz90 3 жыл бұрын
Profesorze, dziękujemy!
@Aleksandra-el3mz
@Aleksandra-el3mz 3 жыл бұрын
Te podcasty są niesamowite! Dziękuję Panie Matczak. Pomyślności
@bylejak7644
@bylejak7644 3 жыл бұрын
Świetny wykład chcemy więcej!
@danydevito8853
@danydevito8853 3 жыл бұрын
Bardzo aktualny temat.
@gosiamazi4236
@gosiamazi4236 3 жыл бұрын
Wow! Co za cudowna lekcja! Dziękuję
@agatakorona971
@agatakorona971 3 жыл бұрын
Dziekuje za ten wyklad Jestem bardzo dorosla I ucze sie codziennie z coraz wieksza przyjemnoscia
@bambi7418
@bambi7418 3 жыл бұрын
niesamowite jak bardzo te słowa dziś były mi dzisiaj potrzebne, dziękuje
@dwaleka
@dwaleka 3 жыл бұрын
Bardzo trafne spostrzeżenia zwłaszcza na obecne trudne czasy !!!
@TheKierownikZamiesza
@TheKierownikZamiesza 3 жыл бұрын
Takim chce być człowiekiem, Pozdrawiam Pana Profesora !
@przemo89p
@przemo89p 3 жыл бұрын
Mając 33 lata zacząłem słuchać Maty później doszedłem do ojca którego chyba dopiero teraz cały film obejrzałem (jakoś zawsze czasu brak itp) - teraz wiem że muszę nadrobić Pana filmy. Super się słucha. Podanie przykładu syna idealne. Mnie chciano nauczyć posłuszeństwa i niestety przerodziło się to w nienawiść i po dziś dzień niechęć do rodzica.
@klementynamalina9689
@klementynamalina9689 3 жыл бұрын
Ten filmik jest bardzo na czasie !
@twojzdrowykregoslup_online
@twojzdrowykregoslup_online 2 жыл бұрын
Dziękuję🙏🏻 pozwala nam Pan lepiej zrozumieć świat 🌷 dziękuję 🙏🏻
@irenamuszynska5861
@irenamuszynska5861 3 жыл бұрын
Bardzo dobry wykład-pouczający i mobilizujący-jest Pan bardzo mądrym człowiekiem -gdyby TACY ludzie rzadzili Polską...rozmarzyłam się...🌷🇵🇱🌷🇵🇱
@psmoczynski
@psmoczynski 3 жыл бұрын
Doskonały wykład. Mądrze Pan mówi i ma Pan świetnego syna.
@wiesawamaga1287
@wiesawamaga1287 3 жыл бұрын
Ja mam inne zdanie. Oglądałem Pana Marcina na mypolitics i nie mogłem uwierzyć, że to mówi prof......
@monika3743
@monika3743 3 жыл бұрын
Niech pan mówi i nie przestaje. Może to dotrze do obojętnych. Kiedyś strajkowałam i solidarność była mi bliska a teraz wydaje mi się, że znieczulamy się na zło, odwracamy się, udajemy, że go nie ma. To boli.
@bartolo1938
@bartolo1938 3 жыл бұрын
Aż dziwne że tak wartościowy content jest za darmo w internecie, dziękuje Panie profesorze za te wykłady.
@monika3743
@monika3743 3 жыл бұрын
Jak zwykle w punkt, prosto i klarownie.
@mikielmikiel9786
@mikielmikiel9786 3 жыл бұрын
bardzo dobry odcinek. Czekałem na jakąś pochwałe buntu ot tak po prostu, ale się nie doczekałem. I dobrze. Ciekawie uzasadniona i usprawiedliwiona potrzeba buntu z wyraźnym podkreśleniem, że bunt jest środkiem, a nie celem.
@agatawitczak8407
@agatawitczak8407 3 жыл бұрын
Dziękuję za mądry i zrównoważony wykład.
@alianderson7204
@alianderson7204 3 жыл бұрын
Każdy, a zwłaszcza rodzic, powinien obejrzeć ten film.
@grazynanowak1839
@grazynanowak1839 2 жыл бұрын
nie mogę już czytać moich kochanych książek, a ......... tu taki cudowny kanał ! jak wspaniale Pana się słucha - dziękuję
@ncarla316
@ncarla316 3 жыл бұрын
Jak zawsze w punkt!
@marcin3136
@marcin3136 Жыл бұрын
Wszystko się zgadza i mogę powiedzieć po sobie, że zagrożenie rewolucji, przy długim działaniu bez efektów i co gorsza- przy niesprawiedliwym ocenianiu przez oszustów, a nawet ciągłym utrudnianiu- pojawia się frustracja i to jest punkt kulminacyjny, który zadecyduje co wydarzy się dalej. I tutaj jedynym rozwiązaniem jest "powrót do wartości" oraz zrozumienie, że oni inaczej nie potrafią i nawet należy im współczuć, ale nie zwalczać siłą, bo to i tak spowoduje efekt odwrotny, a i tak z dnia na dzień nie zawrócą ze swojej drogi i nagle nie zmienią swojego "stylu życiowego"...Tak ich nauczono i nie potrafią inaczej. Trudno być "pozytywnym rebeliantem", tym bardziej u nas, gdy oszustwo jest "akceptowane społecznie" i najczęściej uczciwi ludzie nie będą współgrać z tym- ogólnie panującym- oszustwem, a przecież się nie wpasują, żeby stać się jednym z nich i to kolejne zagrożenie frustracją, gdy oszuści mówią "jak żyć"(i w to wierzą!) i dodatkowo są decydentami. Narasta również poczucie niesprawiedliwości społecznej, czyli znowu oliwa do ognia. To wszystko nie jest łatwe; chyba najlepiej powrócić do wartości i pozostać "uważnym" na to co się dzieje z nami. Paradoksalnie, gdy emocje wezmą górę, to oddaje się władzę takim ludziom. Mówić prawdę i robić swoje i pokazywać, ale budować "Wielki charakter", a jego laurką jest niewzruszoność na "własne podniety"(~filozofia), ponieważ "niewzruszoność jest najbardziej wzniosłą cechą charakteru". Tym bardziej, że czasami to wręcz uwłaczające godności, gdy nieuk, oszust i konformista ocenia i decyduje (rozumiejąc, że umysł, w obronie godności, jest w stanie doprowadzić człowieka do szaleństwa, a z tego punktu już blisko do "reaktywnych i złych czynów").Tym bardziej, gdy awansowali za klakierowanie i bycie "człowiekiem-wydmuszką" bez żadnych wartości. To jedyna droga pozytywnej rebelii, czyli "Wielki charakter"~ Carl Jung Ale jest też- paradoksalnie- bardzo duży pozytyw tego wszystkiego; "Każde cierpienie ma sens. Prowadzi do sensu życia", ale należy pamiętać, że tutaj założeniem a priori jest pokora (oczywiście rozumiejąc czym ona jest). Stal wytapia się w ogniu. I kolejny paradoks- "Małe charaktery" są nieodporni na to, co szykuje im los, więc lepiej być "wytapianą stalą", niż klakierem za szarfy. Samo budowanie pokory już chroni przed upadkiem. Pławienie się i życie w pysze ("Małe charaktery"), to równia pochyła do upadku (jako człowiek). To tylko kwestia czasu. Reasumując; stal wytapia się w ogniu...a pokora uchroni przed frustracją. Trzymać się słów piosenki: T love- "Nie Nie Nie". Mimo, że czasami to wyjątkowe trudne, gdy się to wszystko widzi i rozumie...
@pr0blem
@pr0blem 3 жыл бұрын
Wielki plus za Camus, więcej proszę!
@123rufuz
@123rufuz 3 жыл бұрын
Panie profesorze...oby takich osob jak Pan w naszym kraju jak najwiecej.
@KirylKlimovic-jz6cw
@KirylKlimovic-jz6cw 3 жыл бұрын
Jestem lekarzem i zgodzę się z każdym słowem Pana!
@NoSkillGamin
@NoSkillGamin 3 жыл бұрын
Jestem pracownikiem fabryki i tez sie zgadzam
@Veeruna
@Veeruna 3 жыл бұрын
wzruszajace, madre, szlachetne
@elo4719
@elo4719 3 жыл бұрын
Takie wykłady filozoficzno egzystencjalne powinny być standardem w liceach, technikach, bo dają więcej korzyści intelektualnej, niż analiza stęchłej lektury szkolnej ,która dominuje wciąż ta sama od ponad pół wieku.Brawo Panie profesorze!
@alemak2009
@alemak2009 3 жыл бұрын
Dziękuje, super wykład, dla mnie bardzo wartościowy.👍👏👏👏
@agapidora3441
@agapidora3441 3 жыл бұрын
Wspanialy wyklad. Dziekuje.
@mirastudio04
@mirastudio04 3 жыл бұрын
Doskonały przekaz szczególnie na obecne czasy🙂. Jeden problem: mnóstwo ludzi nie dostrzega PRZECIWKO CZEMU mieliby się buntować😕.
@krystynabien1068
@krystynabien1068 3 жыл бұрын
Bardzo ciekawe, dało to mi dużo do myślenia. Włączyć myślenie i wyłączyć telewizor, już dużo daje. Będzie widać co wymaga buntu, pozdrawiam serdecznie i dziękuję.
@bartoszwalczewski2479
@bartoszwalczewski2479 3 жыл бұрын
Rewelacyjne wideo. Krótki esej Henreyego Thoreau pt. Obywatelskie Nieposłuszeństwo też doskonale wpisuje się w temat filmu, polecam wszystkim👍
@stefanpisarek3552
@stefanpisarek3552 3 жыл бұрын
Tylko ze to dziala w dwie strony ,moj maly.
@filipowicz46
@filipowicz46 3 жыл бұрын
Dziękuję za pouczający wykład. Warto nad tym problemem się pochylić i w rozsądny sposób zacząć również wskazywać dzieciom na pozytywne następstwa ich buntu aby utrwalić w nich przeświadczenie dyżur wartości moralnej takiej postawy. Pozdrawiam
@s.lucjaopiela
@s.lucjaopiela 3 жыл бұрын
Wykład bardzo ciekawy i wartościowy, ale zabrakło mi jednego z moim zdaniem najważniejszych wniosków: że pierwszy i najważniejszy bunt, to rebelia przeciwko złu, które jest WE MNIE. Jeśli zabraknie właśnie tego momentu, świadomości własnej słabości, to to jest już moment wejścia na drogę rewolucji pax!
@stefaniakrzos7426
@stefaniakrzos7426 3 жыл бұрын
Panie Profesorze, zgadzam się z komentarzem p. Łucji trzeba zacząć od siebie... Wtedy Świat mój powoli zacznie zmieniać Świat zewnątrzny. Bardzo dziękuję za ten materiał 😍😍
@annglobisz7586
@annglobisz7586 3 жыл бұрын
Super wykład, dziękuję
@maciejP1234
@maciejP1234 3 жыл бұрын
Świetna robota z tym kanałem. Potrzebujemy takich więcej i bardzo się cieszę, że mamy ten!
@IntelLectualChip
@IntelLectualChip 3 жыл бұрын
Miło natknąć się na kogoś kto ma zbieżne poglądy. Bez prezentacji żadnej ideologii potrafi wypowiedzieć się na tak istotne i trudne tematy. To już kolejny wykład z Pana udziałem, który oglądam. Uważam Panie profesorze, że jest Pan, zarówno jak Alber Camus, wartościowym człowiekiem. Pozdrawiam i być może do zobaczenia 🙂
@kopczyniak
@kopczyniak 3 жыл бұрын
Uwielbiam Pana wykłady, zwięzłe i merytoryczne.
@maksymilianguzik2319
@maksymilianguzik2319 3 жыл бұрын
Na temat eksperymentu Milgrama powstała bardzo ciekawa książka „Posłuszeństwo wobec autorytetu”. Są tez inne eksperymenty w niej opisane, warto zajrzeć jeśli kogoś zaciekawił wykład profesora Matczaka. Propsy TataMata
@gosiaskoczylas44
@gosiaskoczylas44 3 жыл бұрын
Wow! Jakże było mi potrzeba takiego wykładu! Dziękuję panie profesorze :)
@katarzynasteinke-haase9380
@katarzynasteinke-haase9380 3 жыл бұрын
Bardzo dziękuję, że się Pan tym dzieli. Bardzo🥰
@igoradamowicz7911
@igoradamowicz7911 3 жыл бұрын
dlaczego to nie leci w szkołach?
@LukaWarsPL
@LukaWarsPL 3 жыл бұрын
Nie oczekuj od zdewociałych nauczycielek, że zadadzą sobie trud nauki takich rzeczy. W szkole liczy się odbębnienie podstawy programowej. Na studiach humanistycznych takich rzeczy się nauczysz lub z książek akademickich.
@kozakpolitycznyiinne576
@kozakpolitycznyiinne576 3 жыл бұрын
Bo szkoła wychowuje do posłuszeństwa
@kushtomir6643
@kushtomir6643 3 жыл бұрын
@Igor Adamowicz masz odpo na 1:20
@sylwuniap4951
@sylwuniap4951 3 жыл бұрын
Bo za mądre jest
@mhk470
@mhk470 3 жыл бұрын
Nauczyciele nie mają nawet odrobiny dowolności doboru lektur czy zapasowych godzin aby realizować tematy poza podstawą programową języka polskiego, a ta z kolei, wraz z kanonem lektur, jest ustalana przez Ministerstwo nierzadko bez konsultacji z polonistami, rodzicami, czy radami naukowców. Podstawa programowa jest też na tyle napięta, że pomimo miłych chęci, nauczyciele i tak gonią z materiałem niezależnie czy młodzież jest w stanie przyswoić materiał czy nie. Niektóre tematy są po łebkach, wręcz odbębnione, brak czasu na refleksje czy dyskusję. A po wszystkim matura ze sztywnym kluczem interpretacyjnym dzieł. Ciekawa jestem jak języki narodowe funkcjonują w innych państwach.
@magosianowotarska9054
@magosianowotarska9054 3 жыл бұрын
Bardzo dziękuję za wykład. Niebywale aktualny:)
@radosawzukowski6595
@radosawzukowski6595 3 жыл бұрын
Trafiłem na ciebie z przypadku, ale pozwól że przysiądę i posłucham, co więcej masz do powiedzenia mądry wieszczu.
@malgorzatawladyslawamartyn3965
@malgorzatawladyslawamartyn3965 3 жыл бұрын
Bunt to wewnętrzną decyzja, może właśnie dotyczyć celu, ważnego dla nas, bunt to postawa zdecydowania, cicha wola osobista, którą trzeba mieć pod kontrolą. Tak tworzy się charakter wartości, Mając cel, trwam aż zbliżę się i osiągnę.
@HalbinaHB
@HalbinaHB Жыл бұрын
ssą 😉 dziękuję, Panie Profesorze! Polecam swoim maturzystom i dziękuję 🥰
@katarzynazawada8032
@katarzynazawada8032 3 жыл бұрын
Przykład Hitlera jest najbardziej odpowiedni,jeśli chodzi o potrzebę buntu. Wielokrotnie myślałam dlaczego nie znaleźli się ludzie by go powstrzymać. Nie doszłoby do takiego cierpienia. Bardzo dziękuję za ten film.
@grazynaowsinska8801
@grazynaowsinska8801 3 жыл бұрын
Zgadzam się z Panem Profesorem w 100% . Czekam na kolejne wykłady.Źyczę wszystkiego dobrego .
@izabelabrowarska812
@izabelabrowarska812 3 жыл бұрын
Dziękuję za świetny wykład.
@magdalenak5060
@magdalenak5060 3 жыл бұрын
Dziękuję bardzo i jestem wdzięczna za ten wyklad 💞🙏
Czy szkoła jest jak więzienie? Foucault o władzy dyscyplinującej
26:39
Из какого города смотришь? 😃
00:34
МЯТНАЯ ФАНТА
Рет қаралды 2,5 МЛН
ТВОИ РОДИТЕЛИ И ЧЕЛОВЕК ПАУК 😂#shorts
00:59
BATEK_OFFICIAL
Рет қаралды 6 МЛН
快乐总是短暂的!😂 #搞笑夫妻 #爱美食爱生活 #搞笑达人
00:14
朱大帅and依美姐
Рет қаралды 12 МЛН
PODCAST Jacek Walkiewicz - Jak odkryć pełną moc w nowej rzeczywistości?
1:20:25
Radosław Wyrzykowski
Рет қаралды 168 М.
Maminsynek będzie złym obywatelem. Lukianoff i Haidt o rozpieszczaniu
21:25
Dżuma i sens życia wg Camusa
17:12
Człowiek Absurdalny
Рет қаралды 91 М.
Czy Bóg umarł? D. S. Wilson o religii i ewolucji
24:34
Profesor Matczak
Рет қаралды 47 М.
dr hab. Marcin Matczak, prof. UW o autorytaryzmie
1:53:12
Uniwersytet Warszawski
Рет қаралды 1,1 МЛН
Albert Camus i człowiek absurdalny
13:42
Łukasz Malinowski
Рет қаралды 2,5 М.
prof. Marcin Matczak "Książki mojego życia". Tata Maty w Big Book Cafe na żywo
2:06:21
Из какого города смотришь? 😃
00:34
МЯТНАЯ ФАНТА
Рет қаралды 2,5 МЛН