Dlaczego nowe auta są takie drogie? Cześć 1: Przyciski

  Рет қаралды 292,787

Zachar OFF

Zachar OFF

Күн бұрын

Пікірлер: 678
@ZacharOFF
@ZacharOFF 6 жыл бұрын
Zapraszam firmy z branży motoryzacyjnej do tworzenia kolejnych odcinków Zacharoffyt@gmail.com
@miclac29
@miclac29 6 жыл бұрын
Zachar powinieneś sprostować bo to troszkę takie pier*olenie dla wzbudzenia zachwytu widowni. Obaj wiemy że nikt nie tworzy nowych przycisków od zera przez 2 lata - korzysta się z gotowych rozwiązań dostosowując do danego modelu lub marki. To nie jest tak że jak wychodzi kolejny Golf numer 38 to ktoś zaprojektował do niego zupełnie nowy przycisk tylko dlatego że wygląda inaczej niż w Golfie numer 37 :) Nie dajmy się zwariować, to jest zwyczajny biznes. Pozdrawiam
@tomaszzarnowiec
@tomaszzarnowiec 6 жыл бұрын
Ciekawy odcinek. A może by tak pasy bezpieczeństwa pokazane w tym stylu? Jest firma TRW, która produkuje pasy i poduszki w Częstochowie - więc nie daleko Krakowa :) Może zgodzili by się na krótkometrażowy film na Twój kanał. Pracowałem w tej firmie 4 lata montując zespoły pasów bezpieczeństwa. Pewnie widzowie byli by zainteresowani jak na prawdę działają pasy i poduszki oraz jak się to produkuje.
@ZacharOFF
@ZacharOFF 6 жыл бұрын
hej, dziękuję za podpowiedź, może się zainteresują
@nepcior9208
@nepcior9208 6 жыл бұрын
miclac29 Rozumiem, że jak inżynier pracujący od 20 lat w zawodzie powie ci, że się mylisz, to mu nie uwierzysz? Twierdzisz, że nieprawdą jest, że przyciski tworzy się od zera, każdy z nich ma spełniać inne wymagania, ma inną przestrzeń do dyspozycji i zupełnie inny kształt i wielkość, przez co mechanika i elektryka musi być inna? Mogę spytać skąd czerpiesz wiedzę na ten temat?
@cprn.
@cprn. 6 жыл бұрын
Oczywiście, że właśnie tak jest. Zmienia się jeden materiał, bo np. przy seryjnej produkcji pozwoli to oszczędzić kilka groszy na sztuce i wszystkie badania muszą być przeprowadzane od nowa - czy np. nie będzie wydzielał toksycznych oparów, jak zostawisz samochód w słońcu, czy farbka się nie zetrze, czy da się galwanizować, czy można używać z innymi materiałami, czy nie zmieni się kurczliwość, twardość, nawet takie detale jak faktura w dotyku; wszystko to jest uwzględnione w specyfikacji klienta i jakiekolwiek odstępstwo oznacza stratę na skalę, której sobie nie jest w stanie wyobrazić przeciętny kowalski, znający budowę samochodu z obserwacji pracy mechanika podczas wymiany opon.
@JantosAleksander
@JantosAleksander 6 жыл бұрын
ciekawe ile kosztowało zaprojektowanie wyłącznika od świateł do malucha, też działał wiele, wiele lat
@TheEryk03
@TheEryk03 6 жыл бұрын
Aleksander Jantos to jeździj maluchem jak tak lubisz tanie auta.
@MentalistaPB
@MentalistaPB 6 жыл бұрын
Ktoś tu nie zrozumiał ironii :p
@JantosAleksander
@JantosAleksander 6 жыл бұрын
Piotr Borawski tak, dokładnie ;)
@dejwi4549
@dejwi4549 6 жыл бұрын
Działał i działa do dzisiaj, a co najlepsze. Nic nie wskazuje na to żeby przestał działać :)
@8draco8
@8draco8 6 жыл бұрын
Dużo więcej niż ci się wydaje. Tam też były robione rysunki techniczne każdego przycisku, projekty, test, analizy materiałów i tak dalej. Metody i dokładność zmieniły się od tamtych czasów ale procesy pozostały podobne. Jest tylko więcej testów i norm do spełenienia.
@krzysztoflibuszowski5168
@krzysztoflibuszowski5168 6 жыл бұрын
To dlaczego pomimo tylu testow i certyfikatom przyciski sie psuja i wycieraja juz po paru latach?
@freedivert
@freedivert 6 жыл бұрын
Chris Libuszowski Bo tak zostały zaprojektowane.
@nomad666gwo4
@nomad666gwo4 6 жыл бұрын
Prawda jest taka że nikt nie przykłada się do trwałości produktu ze względu na zysk. Postarzanie produktu to nie mit ani legenda.
@QuattroRMT
@QuattroRMT 6 жыл бұрын
Projektowanie tych przycisków opiszę tak: Przerost formy nad treścią. Zrobią wszystko, żeby na tak banalnej rzeczy jak "przycisk" zarobić kupę kasy.
@carlos1332ful
@carlos1332ful 6 жыл бұрын
Tu chodziło bardziej o pokazanie możliwości tej firmy, samo projektowanie, sprawdzenie i wydanie gotowego produktu trwa o wiele krócej. Każdej firmie zależy na pokazaniu się z jak najlepszej strony, że dbają o najmniejsze detale, to przyciąga wymagającego klienta.
@QuattroRMT
@QuattroRMT 6 жыл бұрын
Tak i to tłumaczy dlaczego samochody są tak horrendalnie drogie. Mieszkanie można kupić za cenę samochodu...
@8draco8
@8draco8 6 жыл бұрын
Ja tam nie widzę nic zbędnego. Normy bezpieczeństwa trzeba spełnić tak samo jeśli chodzi o niezawodność. Wolę żeby wady materiału wychodzące przy niskich temperaturach zostały wykryte u nich niż podczas pierwszej zimy w moim aucie.
@8draco8
@8draco8 6 жыл бұрын
Samochód jest o wiele bardziej skomplikowany niż mieszkanie. Sama instalacja elektryczna w aucie jest większa niż ta w mieszkaniu, i nie chodzi tu o grubość kabli i wtyczek
@romantecler3810
@romantecler3810 6 жыл бұрын
QuattroRMT robią żeby mieć robotę a głupi za to płaci czyli my
@michalkwiatkowski2102
@michalkwiatkowski2102 6 жыл бұрын
@Zachar OFF jestem pod ogromnym wrażeniem ! Ta forma, te ujęcia, ta szczegółowość, to zmontowanie i nareszcie to prowadzenie ! Linkuje wszystkim i wszędzie gdzie tylko mogę ! CHCEMY WIĘCEJ
@ObnoxiusBrat
@ObnoxiusBrat 6 жыл бұрын
To już wiecie dlaczego w dacii używają tak dużo części z innych modeli.
@ludendorf4
@ludendorf4 6 жыл бұрын
przerost formy nad treścią, tylko kasa kasa
@marcinml6537
@marcinml6537 6 жыл бұрын
Erika Itsumi i tak ten przycisk sie popsuje szybciej niz stare bo kupia tani plastik z chin. Albo oprogramowanie zawiedzie to ktore ten przycisk ma uruchimic xD beka z korpo ludzi.
@GreXOG
@GreXOG 6 жыл бұрын
Tak mi się wydaje że tyle zachodu idzie po to żeby zbudować przełącznik jak najniższym kosztem który wytrzyma tylko okres gwarancji .
@trustnoone3864
@trustnoone3864 6 жыл бұрын
Technologia, która pozwala na stworzenie perfekcyjnego produktu, pozwala również na zaplanowanie usterki...
@SMDHOMIES
@SMDHOMIES 6 жыл бұрын
To samo właśnie miałem napisać.
@D-Ogi
@D-Ogi 6 жыл бұрын
W przypadku samochodów nie ma to najmniejszego sensu.
@SMDHOMIES
@SMDHOMIES 6 жыл бұрын
Mówisz?
@D-Ogi
@D-Ogi 6 жыл бұрын
A jaki miałoby to sens? Są rankingi niezawodności samochodów i planowane usterki byłyby dość jasno widoczne.
@SMDHOMIES
@SMDHOMIES 6 жыл бұрын
Popytaj u mechaników to usłyszysz co często naprawiają w różnych markach.
@marcinsobczak2485
@marcinsobczak2485 6 жыл бұрын
Szkoda ze jak juz sie wsiadzie do takiego nowego auta (no sredniej klasy powiedzmy) to tych wysilkow i wydatkow nie widac. Znacie to wrazenie? 'Kto to projektowal!?'
@8draco8
@8draco8 6 жыл бұрын
Jest to spowodowane faktem że końcowy efekt to jest często wypadkowa decyzji wielu ludzi. Projekta może zaprojektować najpiękniejszy, najbardziej ergonomiczny przycisk na świecie ale potem trafia to na biurko iżyniera który musi wpasować to w procesy technologiczne, niektóre rzeczy są nie wykonalne i projekt będzie musiał się zmienić, gdziś w między czasie księgowi policzą ile taka proukcja będzie kosztowała i może się okazać że zamiast wymyślnego kszałtu, okrągły przycisk będzie dużo tańszy w wykonaniu (bo przecież całe auto musi zmieścić się w cenie w swoim segmencie). Na sam koniec niech jeszcze się wtrąci jakiś prezes który woli kolor niebieski niż czerwony (lub uwielbia lakier na swoim fortepianie) i nagle okazuje się że efekt finalny rozbierga się znacznie z poczatkowym projektem. Mało jest firm w których jedna osoba pilnuje od początku do końca żeby produkt był jednolity.
@Skorrigan
@Skorrigan 6 жыл бұрын
Gówno prawda. Najlepiej widać to na telefonach. Te tańsze mają mieć chujowy "dizajn", żebyś dołożył dwie stówy do lepiej wyglądającego. Albo pięć stów do tego z metalowymi pleckami. No błagam, ile kosztuje zamontowanie metalowych plecków zamiast plastikowych. Na pewno nie pół tysia.
@8draco8
@8draco8 6 жыл бұрын
Sam montaż to podobny koszt ale już nie produkcja. Chociażby zrobienie form do odlewów metalowych jest o wiele droższe, obróbka takich odlewów/wycisków też kosztuje bo materiał jest twardszy, trzeba go polerować, galwanizować itd. W dodatku telefony z górnej półki, w głównej mierze Apple, używają skrawanego aluminium jako obudów. Apple pracuje nad technologią płynnego aluminium w celu obniżenia kosztów ale właściwie tylko oni i Samsung mogą sobie pozwolić na badania w tym kierunku. Obróbka skrawanego aluminium to wycinanie warstwa po warstwie, obudowy z bloku aluminium aż do uzyskania oczekiwanego kształtu. Potem następuje szlifowanie, polerowanie, anodowanie lub co tam akurat jeszcze jest potrzebne. Cały ten proces trwa o wiele dłużej niż odciśnięcie plastiku w formie i kosztuje więcej. Plastik ma inne właściwości od aluminium a więc ze względów technologicznych musi być grubszy żeby utrzymać odpowiednią sztywność. Składasz to wszystko do kupy i okazuje się, że tani telefon jest brzydki, a drogi jest ładny. Design bardzo często jest ograniczony surowymi limitami technologicznymi, niektórych spraw po prostu nie da się przeskoczyć przy obecnej technologii lub po prostu są fizycznie nie możliwe.
@wojtek_sanitarnik
@wojtek_sanitarnik 6 жыл бұрын
@@8draco8 kolego widzę, że rozsądnie piszesz 😊 ale czy to trafi do zakutych łbów? Prawda jest taka, że niestety, aby nabrać pokory do rzeczy, o których nie ma się pojęcia to najpierw trzeba stać się bardzo dobrym w swojej profesji. Wówczas zaczynasz doceniać pracę i wysiłek innych ludzi i wiesz, że pozory często mogą mylić. Ważysz słowa bardziej w tematach, o których nie masz pojęcia. Mając z tyłu głowy to ile wysiłku wkładasz w swoją dziedzinę, a ile na ten temat wie przeciętna osoba... Inżynier HVAC pozdrawia 😊
@renataandrzejewska4182
@renataandrzejewska4182 5 жыл бұрын
mordeczeko dalej muf bendziesz miał sukces
@rzysk
@rzysk 6 жыл бұрын
Niesamowity poziom nagrań. Jesteście niesamowici w tematyce MOTO jesteście najlepsi na youtube.
@andrzejm9702
@andrzejm9702 6 жыл бұрын
Ja już przestałem wierzyć producentom czegokolwiek w ich dobre intencje tworzenia przedmiotów które są niezawodne
@IvanovichIvanov
@IvanovichIvanov 6 жыл бұрын
już dawno przekroczone zostały wszelkie granice zdrowego rozsądku.
@pokrec
@pokrec 6 жыл бұрын
To ja może poprosze auto z normalnymi przyciskami, takimi za 20 PLN/sztuka. OK, po 20-tu latach mi zaśniedzieją styki, wymienię za 20 PLN i z głowy. Ale za to auto zamiast kosztować 100 tys będzie kosztowało 50 tys... 20 PLN będzie mnie kosztował przycisk z kontaktronem i magnesem, którego styki nie zaśniedzieją NIGDY. Albo optyczny, który prędzej się spoleruje i wyślizga od palca niż przestanie działać. Przerost formy nad treścią. Ludzie, to tylko przełącznik! Taniej wymienić niż naprawiać (a tym bardziej - kupować bezawaryjne -w założeniach - cudo za setki zł).
@macosm7818
@macosm7818 6 жыл бұрын
Można w ogóle zrezygnować ze styków i zastosować bardzo tanie czujniki halla. A do sterowania obciążeniem stosować doskonałe obecnie tranzystory MOSFET z o lepszych parametrach niż nie jeden przekaźnik. Wszystko jest już dawno opracowane bardzo tanie i niezawodne.
@mrlargenss
@mrlargenss 6 жыл бұрын
Widzę, że nie masz o tym za bardzo pojęcia ;)
@macosm7818
@macosm7818 6 жыл бұрын
A co takiego stoi na przeszkodzie, aby zrezygnować ze styków? I w przyciskach i w przekaźnikach.
@piotrasta92
@piotrasta92 6 жыл бұрын
a to cudo za setki zł i tak padnie więc po co przepłacać
@81Pawcio81
@81Pawcio81 6 жыл бұрын
No ale producenci już stwierdzili że na styki idzie za dużo miedzi-stąd wprowadzanie mody na ekrany dotykowe.
@AdamSzostak
@AdamSzostak 6 жыл бұрын
No i fajnie, przycisk projektuje się latami, kosztuje krocie, a potem kupujesz samochód i nie działa :/ albo co gorsze po 2 latach się przeciera, wyciera, zacina lub pęka :/ - super
@MrZibi1976
@MrZibi1976 6 жыл бұрын
Podaj przykład takiego włącznika
@maciejston6800
@maciejston6800 6 жыл бұрын
Każdemu, kto mówi, że korpobełkot polecam przeczytanie chociaż jednej strony normy IATF, według której każda firma z automotive musi pracować :) 2 lata to w sumie i tak całkiem dobry wynik. W przypadku części bezpieczeństwa jest o wiele ciekawiej :))) Pozdrawiam!
@kubaj90
@kubaj90 6 жыл бұрын
Jestem automatykiem i mam okazje odwiedzać większość fabryk producentów jak Tenneco, Lear, Olsa i wyprodukowanie czegoś od A do Z to naprawdę długa droga. Pomijam niestety fakt ze firmy zarówno które do produkują i procudenci aut nakładają na to olbrzymie marże rzędu kilkuset %
@kriharo
@kriharo 6 жыл бұрын
Producenci nakładają bardzo niewielkie marże, bo inaczej by nie wygrali projektu. Walka jest o cenę. Marżę nakłada producent aut. Ale nie jest ona jakaś ogromna. Przycisk kosztuje 200, producent kupuje go za 50 (liczby tylko dla przykładu), ale oprócz marży w cenie jest logistyka, zwrot kosztów konstrukcji, narzędzi i tak dalej.
@Konxjom
@Konxjom 6 жыл бұрын
W życiu bym nie pomyślał. Teraz się dziwię, że dlaczego auta są tak tanie? Teraz można już zrozumieć dlaczego dany producent często w kilku modelach używa tych samych przycisków i przełączników.
@xiho
@xiho 6 жыл бұрын
Jaka ustawka :) Darujcie sobie... Pracowałem w rajchu w fabryce zajmującej się produkcją pomp samochodowych wszelakiego zastosowania do kilkunastu modeli aut, około 10 marek, widziałem tę niemiecką technikę. Większość półproduktów w kartonach z chin przychodzi. Jak myślicie reszta jest produkowana u niemców?
@jacekx3422
@jacekx3422 6 жыл бұрын
Pitu pitu, opowaidaja o super przelaczniku, finalnie i tak zapewne idzie sie w oszczedosci i potem masz takie badziewia jak np wiecznie psujacy sie przelacznik zespolony w Pugeocie 206
@SergiuszRoszczyk
@SergiuszRoszczyk 6 жыл бұрын
Bardzo fajny materiał. Ale pokazałeś też dlaczego duży panel dotykowy jest (dla producenta) lepszy niż paleta przycisków. Po prostu biorą jednego UXa, jednego programistę i deska gotowa w miesiąc (w uproszczeniu). Tylko skoro te przyciski są takie drogie, precyzyjne, trwałe itd. to dlaczego auta po 5-7 latach „do niczego się nie nadają”, tracą tyle na wartości a fabrycznie odnowionych części jest jak na lekarstwo? Może to byłby pomysł na kolejny odcinek?
@omgoat
@omgoat 6 жыл бұрын
po to by kupowac nowe auta
@mrlargenss
@mrlargenss 6 жыл бұрын
Dobre, dobre. A jak wezmą 8 ludzi to deska powstanie w tydzień? :). Nie jesteś nawet blisko czasu potrzebnego na to ani tym bardziej liczby ludzi. 5-7 lat to w tym kraju prawie nowe auta ;).
@MrZibi1976
@MrZibi1976 6 жыл бұрын
Panele dotykowe są bardziej zawodne niż Ci się wydaje. Bez poszczególnego przycisku znaczna część pojazdu nadal funkcjonuje. Uszkodzony panel w Tesli dyskwalifikuje pojazd z użytku w jednej chwili. Taka sytuacja :D
@SergiuszRoszczyk
@SergiuszRoszczyk 6 жыл бұрын
MrZibi1976 absolutnie się z Tobą zgadzam. Pokazuję tylko tok myślenia producenta. Jemu to bez różnicy jeśli tylko da się szybko panel podmienić lub jest to po gwarancji.
@jjaaccoobb000
@jjaaccoobb000 6 жыл бұрын
panel dotykowy do sterowania nie sprawdza się jeszcze bo jego uszkodzenie powoduje brak możliwości obsługi auta. Ale już wyświetlacze zamiast klasycznych zegarów - jeden wyświetlacz i tylko programujesz cały soft do jego obsługi co znacznie skraca czas. Tak samo radia - w większości to już panele dotykowe.
@refbackuj
@refbackuj 6 жыл бұрын
No to widzę specjalista od dotyku musi nawet być teraz. Dlaczego w latach 1990-2000 nie było wtedy takich problemów? Tworzyło się i wszystko działało baaa działa do dziś i jak ktoś używał normalnie to nawet nie jest powycierane! To by mnie najbardziej interesowało zrobić taki test postawić inżynierów z tamtych lat i tych nowoczesnych dać nowoczesne maszyny i stare te na których kiedyś pracowali jestem pewny ze do dziś jeszcze działać będą po drobnej konserwacji i odnowieniu i ciekawe kto by poradził sobie lepiej.
@15lumen
@15lumen 6 жыл бұрын
Ciekawy filmik, chetnie obejrzę więcej takich. Zawsze to jakiś nowy temat
@kfh13
@kfh13 6 жыл бұрын
Części tyle kosztują, bo producent tyle chce. Więc są brane z kosmosu. Pracowałem w dwóch firmach, które na zlecenie projektowały i produkowały części do samochodów. Koszt projektu, wdrożenia produkcji i kontroli jakości spadał na nas, ale mogliśmy za to wypuszczać "zamiennik".Rezultat? Oto jeden z najgorszych z jakim miałem styczność: producent dostawał część po kosztach produkcji 142 €, sam w ASO sprzedawał za ponad 1500 €. My jako zamiennik ze wszystkimi kosztami i marżą 25% do hurtowni po 420€. Nie mam pojęcia dlaczego producent musi po drodze "spalać" prawie dzięsięciokrotność ceny. Drogi Zacharze dorwij na wywiad jakiegoś inżyniera produkcji. Każdy Ci potwierdzi, że producenci aut biorą marże w setkach procent. Dlaczego? Nie mam pojęcia.
@ZacharOFF
@ZacharOFF 6 жыл бұрын
Auta nie są sprzedawane jak bułki w drewnianym pudle. Bułek nie trzeba reklamować, ani prezentować nowych modeli, nie potrzebują też handlowców, ani procesu obsługi reklamacji. Słyszałem, że logo pewnej marki wiszące nad wejściem kosztować miało 200k euro. Inny przykład: jak dealer chciał podczas premiery stingera mieć wersję gt w salonie, to musiał kupić ściankę za 250k pln. Te wszystkie ulotki, foldery, strony internetowe, salony sprzedaży, handlowcy, szkolenia, prezentacje, salony w Genewie czy Frankfurcie, reklamacje i ich obsługa, R&D przed i po... Przypuszczam, że samo żelazo i plastik kosztują 30%, reszta to koszty dodatkowe.
@kfh13
@kfh13 6 жыл бұрын
To jest wypowiedz jaką bym chciał zobaczyć w materiale. Obecny film odebrałem jako "koszty projektu i wprowadzenia części do produkcji są głównym powodem wzrastających cen części" co z mojego doświadczenia jest całkowitą bzdurą. Bo jeśli firma projektująca, produkująca, testująca i serwisująca jest w stanie sprzedać ten sam produkt (no bez odpowiedniego znaczka) z 25% marżą za 1/4 lub 1/3 ceny to coś jest nie tak z tezą tego filmu. Nie wiem na co koncerny spalają dziesięciokrotność wartości części, ale na pewno nie jest to "inżynierska" strona produkcji, serwisu etc. danej części samochodowej a takie przesłanie próbuje mi przekazać ten film.
@IncognitoDriver
@IncognitoDriver 6 жыл бұрын
Zachar OFF I to jest błędne koło. Bułki są tak tanie, że nikt nie musi ich reklamować, kupować stoisk za setki $ ceny aut rosną nie przez wyposażenie -bo już od dwóch dekad poza ekranami nie ma nic nowego - a przez monopolizacje rynku. Na świecie mamy 8 graczy.
@CZARNYEU
@CZARNYEU 6 жыл бұрын
Fajny sprzęt do testowania. Pytanie o ile możnaby było obniżyć koszty produkcji auta gdyby korzystać z jednego standardu przycisków na desce w każdym aucie? To mógłby być klucz do tanich aut, a i uczyć się ułożenia przycisków by nie trzebaby było (jeden standard)
@dzumadrozd
@dzumadrozd 6 жыл бұрын
CZARNYEU tylko czy wtedy każde auto nie byłoby takie samo?
@marcinsobczak2485
@marcinsobczak2485 6 жыл бұрын
Jest juz cos takiego, nazywa sie ekran dotykowy. Wystarcza dwa chinskie za 10 dolcow kazdy i masz zalatwiona cala obsluge auta. I powiem Ci cos w tajemnicy - auta nie potanialy.
@8draco8
@8draco8 6 жыл бұрын
Jeżeli chcesz używać aut o podobnym standardzie to kupuj Dacie która używa masy przełączników z Renault lub aut VAGa które dzielą pomiędzy sobą bardzo dużo elementów typu przyciski.
@CZARNYEU
@CZARNYEU 6 жыл бұрын
dzumadrozd nie byłoby, bo wyświetlacz zamiast zegarów miałby inna grafikę, deska też byłaby trochę inna, a poza tym n A zewnątrz auta byłyby inne. Standaryzacja dotyczyłaby tylko przyciskow
@CZARNYEU
@CZARNYEU 6 жыл бұрын
Marcin Sobczak złośliwiec ;-)
@ibmobmarbrabikat8461
@ibmobmarbrabikat8461 6 жыл бұрын
Mydlenie oczu. Samochody sa coraz drozsze bo na tym jest oparty caly mechanizm tanich ofert finansowania. Zeby bylo tanio "na miesiac" to musi byc duza gwarantowana wartosc na koniec okresu (czyli niski spadek wartosci). Zeby byla duza wartosc gwarantowana (czyli niski spadek wartosci) to musi byc albo mala liczba samochodow danego modelu w obiegu (a nie o to chodzi w tym "mechanizmie" - prducenci chca trzaskac jak najwiecej aut przeciez) albo musza rosnac ceny nowych aut, a ceny aut uzywanych automatycznie sa przez to ciagniete w gore. I tak sie ten sprytny "mechanizm" zamyka kolkiem. Takze cieszta sie z tanich ofert. Jak sie kiedys skonczy drukowanie kaski to skonczy sie nadpodaz pieniadza i skoncza sie tanie oferty a zostana zajebiste ceny i bedzie stekanie ze nikogo nie stac na samochod.
@jacekwieczorek1773
@jacekwieczorek1773 6 жыл бұрын
Czy przycisk może być wykonany z metalu, drewna i kompozytu?
@adi-ns4vl
@adi-ns4vl 6 жыл бұрын
Bardzo dobry pomysł na serie filmów . Chętnie zobaczyłbym cały proces produkcji np kierownicy samochodowej 😀
@eartheartbaratheon791
@eartheartbaratheon791 6 жыл бұрын
7:32 Nie przeciąć, tylko zrobić zgład. Sam potem pokazujesz maszynę i skrótowo opisujesz jak to się robi, masz tam jakieś cięcie? Miałem przyjemność korzystać z mikroskopu optycznego Keyence, tego samego, który widać w laboratorium, jest super ^^. Firma korzysta tylko z Catii, czy może też z innego oprogramowania do modelowania 3D, nie wiesz?
@misio1771
@misio1771 6 жыл бұрын
Bardzo ciekawy materiał, nie rozumiem skąd taki ból czterech liter w komentarzach, nagle się znawcy od przycisków znaleźli.. Świetna robota Zachar, liczę na kolejne części :)
@pieronekkk
@pieronekkk 5 жыл бұрын
Bradzo dobra robota. Dzięki Tobie zwykły Kowalski może zobaczyć rzeczy, których nigdy by nie zobaczył. Ja sam jestem inżynierem testów klimatycznych w dużej firmie z branży automotive, więc z doświadczenia wiem ile czasu potrzeba na testy, a czesem trzeba je powtarzać. Niektóre testy trwają po kilka miesięcy. Na codzień borykamy się też z brakiem sprawnego software'u do elektroniki (sterującej abs-em, skrzyniami biegów itp), więc to wszystko trwa bardzo długo, ale dzięki tym wszystkim testom mamy produkt dobry, który działa i nigdy nie będzie porównywalny z chińskim, nietestowanym. Pozdrawiam i dzięki za ciekawy film.
@machetewutang
@machetewutang 6 жыл бұрын
super odcinek. Jestem fanem wszelakich wizyt w fabrykach. Wokół Krakowa branża automotiv ma wiele zakładów więc czekam na kolejne odcinki w takiej lub dłuższej, bardziej technicznej formie.
@nomtbg
@nomtbg 6 жыл бұрын
Mam Fabię od nowości, czyli 2002 roku i na początku dużo czytałem na forach dyskusyjnych (szczególnie poświęconych Fabii) o różnych dolegliwościach. Pierwsze co zrobiłem po gwarancji to dodałem przekaźniki od świateł drogowych i mijania, gdyż producent tak zaprojektował instalację elektryczną, że prąd do świateł biegł przez przełącznik zespolony (koszt oryginału w ASO to ok. 500zł) oraz manetkę świateł drogowych (nie wiem jaki koszt) i przy okazji zrobiłem automatyczne włączanie świateł mijania (dzienne). Dwa przekaźniki załatwiły sprawę i układ działa do dziś (16 lat), ale przełącznik zespolony i manetka świateł drogowych padała po kilku latach. Z innych usterek które zapamiętałem: 1) czujnik temperatury - 96zł (oryginał w ASO) 2) czujnik stopu i sprzęgła (po 50zł oryginał) 3) włącznik światła cofania (60zł ory.) 4) czujnik położenia wału korbowego (57zł zamiennik) 5) włącznik otwarcia drzwi kierowcy (ASO wymienia cały zamek za 500zł, można kupić sam mikrostycznik za 2zł i wymienić). 6) termostat (urywają się plastikowe uszka, mogli zastosować metalowe, ale "planowane postarzanie produktu" ;-) ) - koszt oryginały ok. 120zł, polski zamiennik 33zł (ok. 4-5 lat wytrzymuje). 7) przepalające się nagminnie żarówki H7, serwis wstawia w szereg kable oporowe, które poprawiają żywotność. I wiele innych usterek, których nie chce mi się już pisać a o których można poczytać na forach, bo to są "standardowe" (planowane) usterki. :-)
@adrianj8486
@adrianj8486 6 жыл бұрын
Produkcja na bardzo wysokim poziomie, super! Mówię tu zarówno o produkcji części oraz o samym filmie. Miło się ogląda
@wicciaa
@wicciaa 6 жыл бұрын
CIEKAWE KTO PROJEKTOWAŁ KLAMKĘ SCHOWKA PASSATA B5, NO CIEKAWE :d
@dariuszkowalski5933
@dariuszkowalski5933 6 жыл бұрын
Adam W u mnie b5 fl jeszcze dziala
@mateuszr6014
@mateuszr6014 6 жыл бұрын
Niemiecki rolnik
@tomaszkasperczyk4739
@tomaszkasperczyk4739 6 жыл бұрын
albo a3, lub leona XD,
@boo6291
@boo6291 6 жыл бұрын
pewnie corpo inżyniery co wygrały posady peezda/dupą do tego trzeba dodac koszty 66 konferencji integracyjnych na Balii.
@marcinsowul2532
@marcinsowul2532 6 жыл бұрын
Oj tam ludzie, nie nakręcajcie się, panowie trochę naciągnęli historię, żeby ze zwykłego przycisku zrobić poziom komplikacji promu kosmicznego :) Tak bardziej na serio, to w większości korzystają z już opracowanej technologii, a zmieniają tylko design i testują czy projektant coś nie sknocił. Drukują na drukarce 3d, robią testy wytrzymałości i zużycia. Jak wszystko gra, to robią pod to formy wytryskowe i projektują sposób obróbki i montażu. Jest to trochę zabawy, ale dla grupy konstruktorów i projektantów to nic kosmicznego :]
@nepcior9208
@nepcior9208 6 жыл бұрын
Sami przyznali, że używają sprawdzonych rozwiązań. Ale to nie jest takie proste, żeby tylko zmienić design. Każdy ma inne wymagania co do testów, każdy daje inną przestrzeń do zabudowy, technologia zmienia się nawet dla prostych przycisków, rozwiązań nie da się stosować latami. Wykorzystać da się najwyżej koncept działania. Nic więcej. Testy wykonuje się na częściach produkcyjnych, czyli po zbudowaniu narzędzi. Modele 3D nadają się co najwyżej do zgrubnego sprawdzenia mechaniki, ale testów wytrzymałościowych przeprowadzić na nich się nie da (zupełnie inny materiał). Tak więc każdy nowy przycisk to nowy projekt, nowy kompletny proces, nowe testy.
@MaraGaaming
@MaraGaaming 6 жыл бұрын
zabrakło mi pytania o koszt wyprodukowania tego Twojego przycisku.
@freeToM90
@freeToM90 6 жыл бұрын
W 5 minucie widać przełączniki zespolone. Wymieniałem bardzo podobne u dziewczyny w Peugeocie. Fajny patent wymyślili, żeby się to psuło. Przekręcanie manetki od świateł powoduje zmianę pozycji metalowych ślizgaczy, które jeżdżą po folijce na której są nadrukowane ścieżki o bardzo małej grubości, prędzej czy później te ślizgacze przecierają ścieżki przez co w Pugu zaczynają wariować światła mijania, drogowe, kierunkowskazy... Wydaje mi się, że zmiana kształtu ślizgaczy (dość ostre), zrobienie grubszych ścieżek albo głupie posmarowanie ich smarem miedziowym wydłużyłoby żywotność tego elementu co najmniej dwukrotnie... Tylko po co, skoro wytrzymają okres gwarancji, a firma sporo zarobi na częściach zamiennych.
@luqas2078
@luqas2078 6 жыл бұрын
Ale akurat przełącznik który trzymasz w dłoni na miniaturce nie został zaprojektowany przez Merit. Merit dostał wszystko gotowe, po tym jak Delphi/Aptiv sprzedało Merit Chińczykom, wraz z liniami do produkcji części mechatronicznych. Czyli między innymi wspomniany przełącznik do Citroena (i podobny do Peugeota). Widziane w 1:44 przełączniki do Jaguara. czy też przełączniki kolumnowe do Ducato i bliźniaków z PSA. Ogólnie większość zaprezentowanych przełączników zaprojektowało i wdrożyło do produkcji Delphi.
@nepcior9208
@nepcior9208 6 жыл бұрын
To firma coś projektuje? Ja myślałem, że to ludzie w niej zatrudnieni projektują. A tak się składa, że te produkty były projektowane przez ludzi pracujących w większości obecnie w Merit.
@luqas2078
@luqas2078 6 жыл бұрын
Ludzie, którzy to projektowali pracują obecnie w Centrum technologicznym Aptiv w Krakowie. Wiem, bo ich znam.
@tyssiaaa
@tyssiaaa 6 жыл бұрын
luqas20, Inżynier Mechanik, Inżynier CADowiec i kilka innych kompetencji tworzących przełączniki dla PSA przeszli do Merit razem z produktami, które tworzyli. Nieładnie temu zaprzeczać.
@nepcior9208
@nepcior9208 6 жыл бұрын
Ja też znam tych ludzi. Sam jestem jednym z nich. Wiem kto przeszedł i kto się czym zajmował. Kluczowi ludzie z wymienionych projektów przeszli. Nie zamierzam się licytować (szczególnie publicznie) i nie rozumiem tego rozżalenia które przez ciebie przemawia. Merit zajmuje się konstrukcją i produkcją takich właśnie przełączników, dostaje nowe projekty, więc o co ci chodzi?
@czarek12314
@czarek12314 6 жыл бұрын
Zachar rozwijasz się jestem pod wrażeniem , dobra robota
@zielu917
@zielu917 6 жыл бұрын
Zachar robisz filmy na tak dobrym poziomie , że już dawno powinieneś mieć 1mln subskrypcji
@Arekadiusz
@Arekadiusz 6 жыл бұрын
Ta firma powinna upaść, tak pierdolą i naciągają, że aż słuchać się nie chce
@samochodywhatsapp3733
@samochodywhatsapp3733 6 жыл бұрын
No super super, teraz spierdalaj na zmywek bo klienci czekają na swoje talerze.
@Arekadiusz
@Arekadiusz 6 жыл бұрын
Czemu uważasz, że styl twojego życia musi mieć każdy inny człowiek?
@Arekadiusz
@Arekadiusz 6 жыл бұрын
MrZibi1976 przeczytałem parę popularnych i wszystkie mówią o tym samym kolego :) To, że firma powinna maksymalizować zyski, nie znaczy, że nie można jej krytykować za pewnie działania.
@inaltacetable
@inaltacetable 5 жыл бұрын
I tyle ludzi ma stracić pracę bo Ci się to nie podoba?
@ggawron6678
@ggawron6678 6 жыл бұрын
Przerost formy nad treścią w olbrzymim wydaniu…
@parowozy
@parowozy 6 жыл бұрын
Taniej wyjdzie wstawić do auta tablet,napisać program i mamy ogarnięte wszystkie przyciski.
@mateuszbakowski4536
@mateuszbakowski4536 6 жыл бұрын
Taaa tylko do tego "tableta" trzeba podpiąc wszystkie przewody, za które odpowiadałyby przyciski. Czyli to nie jest już taka łatwa sprawa.
@macosm7818
@macosm7818 6 жыл бұрын
Nie trzeba. Po to są magistrale szeregowe, jak CAN, LIN itd.
@mateuszbakowski4536
@mateuszbakowski4536 6 жыл бұрын
Macos M nie wszystko idzie załatwić linią CAN ;)
@neptyk1
@neptyk1 6 жыл бұрын
T K i tutaj jest słowo klucz 'napisać program' czyli praca na jakieś 2-3 lata plus ciągła aktualizacja i elminacja błędów sporego zespołu, całość okroszona kulkuset stronami specyfikacji technicznej xD
@mrlargenss
@mrlargenss 6 жыл бұрын
Tomasz .Łasicki niee ... tutaj jest sporo ludzi, którzy to obgonią w miesiąc z piwem w ręku ... sami ;) ... przynajmniej takie mam wrażenie
@piotrkwiatkowski1879
@piotrkwiatkowski1879 6 жыл бұрын
Bardzo ciekawy odcinek, nie miałem wcześniej pojęcia ze to tyle pracy potrzeba do zrobienia zwykłego przycisku. Zachar wymiata jak zawsze ! Pozdro
@VeltyGames
@VeltyGames 6 жыл бұрын
Bardzo ciekawy materiał! Pozdrawiam Zachar
@damcyk4
@damcyk4 6 жыл бұрын
Fascynujący film. I od razu powiem: przerost formy nad treścią. Ten film tylko pokazuje że teoretycznie jako cywilizacja idziemy do przodu ale praktycznie; już nie. 50 lat temu Rolls-Royce słynął z tego że był bezawaryjny, bo był przewymiarowany. Przykładowo jego półos była tak duża i masywna, że mogłaby napędzac stara 28. Niby marnujemy materiał, bo dajemy go za dużo ale oszczędzamy na całej robocie rzeszy ludzi która pracują nad jednym podzespołem: minimum dwa lata! Coś tu jest nie tak. Ja rozumie że dzisiejsi producenci wykorzystują do maksimum modułówosc swoich produktów po to żeby mieć coraz więcej różnorodnych modeli z swojej gamie... Ale cóż z tego jeżeli nowe samochody wcale nie są tańsze ani bardziet przystepne. A na końcu i tak się okaże że sprzęt w nowym samochodzie jest ze sobą w konflikcie i powoduje zawieszenie systemu. I jak mamy szczęście to dojedziemy sami do serwisu, po to żeby zresetowac, odpłatnie, komputer. Absurd! Koło się zamknęło. Dealer zarabia jeszcze więcej, bo sprzedaż i tak już jest wycisnieta na maxa. Ale zaraz, zaraz:, to już zysk i ekonomia. Pozdrawiam trzeźwo myślących
@SilentAnadaje
@SilentAnadaje 6 жыл бұрын
kiedyś samochody budowali inżynierowie, dzisiaj księgowi.
@mrlargenss
@mrlargenss 6 жыл бұрын
A sprawdzałeś może ile wieków musiałby pracować na tamtego RR zarabiający średnią krajową zwykły zjadacz chleba? Nikt nikogo nie zmusza do kupowania nowych samochodów. Można sobie kupić fajniutkiego passacika 1.9 tdi co to się z nim nic nie dzieje i jeździć sobie dookoła bloku.
@damcyk4
@damcyk4 6 жыл бұрын
large nss i tu się mylisz. Takim nakładem jak "przeciętny zjadacz chleba" kupuje w Polsce nowe auto, takim samym nakładem przeciętny Brytyjczyk kupiłby sobie luksusowe auto. Tylko na zachodzie nikt nie da odpowiednika swoich kilkuletnich dochodów za auto. A w Polsce tak. I tu jest ta "subtelna" różnica
@mrlargenss
@mrlargenss 6 жыл бұрын
Damian R Czyli kupią nowego sobie RR przeznaczając 100% zarobków z 20 lat a nie z 45 ;). Kiedy te pancerne RR zjeżdżały z taśmy te liczby były jeszcze większe. Nie o to mi jednak chodziło. Przytoczyłeś przykład samochodu, który był osiągalny jedynie dla garstki ludzi na całym świecie. Dziś też są pancerne samochody za miliony złotych. Co do przewymiarowania to niestety nie masz racji. Oszczędność jednego euro na produkcji danego elementu potrafi wielokrotnie przewyższyć koszty jego projektowania. Wszystko zależy jak długo i w jakich ilościach dana część będzie produkowana. W produkcji seryjnej nawet zaoszczędzone pojedyncze centy generują spore oszczędności.
@damcyk4
@damcyk4 6 жыл бұрын
large nss w dzisiejszych czasach? 200k gbp to około 4letni dochód rodziny w uk która jest tylko trochę ponad najniższa krajowa w tymże kraju. Ale masz przykład z oszukiwaniem na grubości stali z Japonii sprzed kilku lat jest przykładem na szukanie oszczędności. Ale z drugiej strony patrząc na dzisiejszego citroena człowiek się zastanawia: takie fajne nietuzinkowe stylistycznie samochody, a deska rozdzielcza? Kubly na śmieci po recyklingu? Materiał bardziej miękki, przyjemny w dotyku taki koncern będzie kosztować 1-2€ więcej na kilogramie. Tak zdaje sobie sprawę, że: razy dziesiat tys sztuk koncernowi to robi różnicę, ale naprawdę chętnie zapłacił bym za nowego citroena 100€ więcej żeby tylko był przyjemniejszy w środku. Dziwna ta motoryzacja jest dzisiaj. Niby szukają oszczędności, ale w dziwnych miejscach, z drugiej strony przytoczone w tym filmie guziczki? Kompletnie nie rozumie. Quo vadis motoryzacjo?
@honoriscausa9496
@honoriscausa9496 6 жыл бұрын
Jaką kamerą to było kręcone? Dobra jakość.
@karinaprus762
@karinaprus762 5 жыл бұрын
Ciekawy materiał choć przerysowany. Mnie bardziej interesuje dlaczego w samochodach klasy premium używa się przycisków z plastiku a nie aluminium lub drewna. Rozumiem, że kupuję golfa i wszędzie jest plastik ale dlaczego w E klasie czy serii 5 jest to samo?
@preludeturbo
@preludeturbo 6 жыл бұрын
ja tam nigdy nie sądziłem, że samochody są drogie, po prostu ludzie/my za mało zarabiamy.
@qwedry1882
@qwedry1882 6 жыл бұрын
Michał turbo prelude zgadzam sie z Tobą po części. Auto za 300,400 tysiecy to sporo
@marekd3758
@marekd3758 6 жыл бұрын
To jakiś żart - 2,5 roku na projektowanie przycisku?
@dariuszkowalski5933
@dariuszkowalski5933 6 жыл бұрын
A czy przyciski w polonezie się psuły lub psują ?
@Bombbrew
@Bombbrew 6 жыл бұрын
Czy to dlatego przełączniki zespolone w autach z Francji lubią się tak psuć? Może w czasie testów się tak zużywają ;) A tak na poważnie to w rzeczywistości w takiej np. Tesli S montowane są części i podzespoły z innych pojazdów. Głupi pedał przyspieszenia pochodzi z Forda Fusion.
@marcinkowalski6877
@marcinkowalski6877 6 жыл бұрын
Macie bardzo dobrą jakość video. Nowy sprzęt? Jaki jeśli można wiedzieć?
@adamkyk8877
@adamkyk8877 6 жыл бұрын
Gdyby tak to przebiegało, to auta powinny sie nie psuć. A co jesli celowo sa wprowadzane jakies usterki po to aby napędzać serwis ? Nie wykluczyłbym tego.
@pawel3272
@pawel3272 6 жыл бұрын
Ciekawy materiał, Zachar dawaj więcej takich. pozdro
@bmwbrass
@bmwbrass 6 жыл бұрын
Najlepsze były przełączniki z desek rozdzielczych polskich aut. Od Malucha, przez 125P, Poloneza, Tarpana, Żuka, Nysę, Stara, Jelcza po autobusy Autosan, nawet w niektórych maszynach budowlanych i rolniczych były identyczne. No i jaka trwałość :)
@freedivert
@freedivert 6 жыл бұрын
Nie, nie operujecie na poziomie atomowym ;)
@marekgrann6064
@marekgrann6064 6 жыл бұрын
Może rzeczywiście niezbyt fortunne stwierdzenie, ale na wikipedii (wiem, że to niezbyt dobre źródło) w opisie mikroskopu elektronowego jest napisane: "Mikroskop elektronowy pozwala badać strukturę materii na poziomie atomowym" ?
@freedivert
@freedivert 6 жыл бұрын
Marek Grann Typów mikroskopów mamy mnóstwo. Pan opowiadający o sprzęcie powiedział, że powiększenie jakie tam mają to do 100000 razy. To jest dużo, bardzo dużo za mało, żeby zobaczyć cokolwiek na poziomie atomowym. Taki przykładowy cytat z anglojęzycznej wiki "... Hardware correction of spherical aberration for the high-resolution transmission electron microscopy (HRTEM) has allowed the production of images with resolution below 0.5 angstrom (50 picometres) and magnifications above 50 million times. The ability to determine the positions of atoms within materials has made the HRTEM an important tool for nano-technologies research and development." Pozdrawiam.
@freedivert
@freedivert 6 жыл бұрын
Karolan Badziowan Co, zabolała główka jak spróbowałeś zrozumieć o czym mowa? Prawdziwy z Ciebie erudyta. A może bardziej troglodyta? Sprawdź w słowniku i zdecyduj.
@Ogurkowskyy
@Ogurkowskyy 6 жыл бұрын
XD
@donfranki
@donfranki 6 жыл бұрын
Zamiast odpowiadać hip-hopowej patologii zgłaszaj takie komentarze. Gdy YT usunie kanał będzie chwila spokoju.
@piotrrzasa7861
@piotrrzasa7861 4 жыл бұрын
Krótkie spostrzeżenie człowieka z branży: W inżynierii elementów użytkowych sama funkcjonalność nie jest wyzwaniem. Można tworzyć robić rzeczy szybko. Wyzwaniem jest stworzyć element który: a) będzie pracował w bardzo różnych warunkach środowiskowych b) będzie pracował przez wiele lat c) będzie pracował niezawodnie! d) będzie współpracował z innymi elementami pod względem wizualnym, mechanicznym i elektrycznym (kompatybilność elektromagnetyczna -> bardzo duży temat) e) będzie tani w produkcji seryjnej, f) będzie wykonany z podzespołów, które przez kilkuletni czas produkcji seryjnej będą zawsze dostępne w dużych ilościach, niskiej cenie i u wiarygodnego dostawcy. g) będzie możliwy do nieprzerwanej kilkuletniej produkcji seryjnej u wiarygodnego podmiotu. h) będzie identyczny przy produkcji seryjnej i jednocześnie odpowiednie różny dla wymaganych przez klienta wielu wariantów. i) będzie mógł być zaprojektowany przez inżynierów, którzy zgodzą się pracować za umiarkowane wynagrodzenie (znaleźć dobrych ludzi nie jest łatwe. Jest rotacja, a produkt potrzebuje ciągłego wsparcia). j) + coraz ważniejsza jest ekologiczna utylizacja produktu. Spory w komentarzach wynikają z ograniczonego myślenia. Tak jakby chodziło o wyprodukowanie jednego auta, na hura. W takim przypadku rzeczywiście da się sprawe załatwić dość szybko. Produkcja seryjna to ZUPEŁNIE inna sprawa. Projekt jest bardzo trudny pod względem nie tylko techniki ale i biznesu. Mówimy o kontraktach za miliony, a nawet miliardy dolarów. Wystarczy jeden mały błąd z punktów powyżej i nasza firma z wielkim kapitałem leży. Wystarczy trochę wyobraźni. Przy ewentualnym błędzie, nikt nie będzie pytał, o który projekt chodzi i w której lokalizacji był problem. Odpowiedzialność spada na całą korporację, dlatego to takie ważne. Wydaje mi się, że my Polacy mamy problem z myśleniem w szerokiej skali. Jak widać w komentarzach, są tutaj sami eksperci (sic) motoryzacji, tylko tak się składa, że swojego samochodu jeszcze produkujemy. Co najwyżej jakieś dziwne egzemplarze, które szybko powstają i szybką znikają z rynku, co też można uznać za wymowne. Nie mówię, że się nie da, ale sensownego rozwiązania nikt jeszcze nie zaproponował.
@xxmatronxx
@xxmatronxx 6 жыл бұрын
Dlaczego jutro jest poniedziałek ?
@SigsauerM400
@SigsauerM400 6 жыл бұрын
Matron Spierdalaj. Dlatego.
@Szarko32c
@Szarko32c 6 жыл бұрын
Więcej pieniędzy kosztuje zaprojektowanie przycisku, który się zepsuje po określonej liczbie cykli niż przycisku, który działa. Najwięcej pieniędzy wydaje się na planowane postarzanie... pieniędzy klientów oczywiście.
@RhavoX
@RhavoX 4 жыл бұрын
to bylo tak glupie ze az musialem skomentowac ;p wiesz ze firma ktora dany przycisk projektuje odpowiada przed swoim klientem (typu volvo np) swoim dupskiem i finansami za ten przycisk? TO JEST TOTALNIE EKONOMICZNIE NIEOPLACALNE dla podwykonawcow zeby robic te cale planowania o ktorych Wy tu wysrywacie to intelektualne lajno ;D Moze taki Samsung jak robi od A do Z produkt to sie moga bawic w taki syf ale auto skalda tak naprawde masa firm zeby potem volvo wsadzilo to w karoserie i nakleilo logo i zadnemu z tych podwykonawcow nie zalezy na tym zeby klient potem sie do nich nie odzywal bo ich przycisk padl po 3ch latach xD
@Szarko32c
@Szarko32c 4 жыл бұрын
@@RhavoX masz pojęcie jaka firma zaprojektowała i wykonała panel klimatyzacji w samochodzie ? No właśnie... Nie przejmują się, bo nie masz pojęcia, a nawet jeżeli zepsuje się w Volvo to oni robią te panele także do 5 innych grup producenckich. Nie chodzi o to, aby coś się psuło, ale żeby było zawodne w okresie po gwarancji czyli po 5-10 lat eksploatacji o różnej intensywności.
@damcyk4
@damcyk4 6 жыл бұрын
Nasuwa się pytanie: jakie były kryteria przy projektowaniu przycisków w audi i vw w okolicach roku 2000 jak dobrze pamiętam. Po kilku latach nie było widać ikony i do czego to służy: po prostu były wytarte i białe. Ciekawostka: dla porównania w volvo z równorzednych roczników pewnie do dziś, jak ktoś jeszcze ma i jeździ: są nie wytarte
@mateuszbakowski4536
@mateuszbakowski4536 6 жыл бұрын
To chyba tylko tobie przytrafiła sie taka dolegliwość. W 20 letnim golfie 4 generacji ani jednego wytartego przycisku. Powiem tak: "Jak dbasz, tak masz" :)
@macosm7818
@macosm7818 6 жыл бұрын
Różne były te przyciski. W niektórych wersjach były gumowane i dało się zdrapać np paznokciem, a w niektórych lakierowane i bardzo trwałe.
@damcyk4
@damcyk4 6 жыл бұрын
mateusz bakowski. wiec jak; Kolego, dbasz o przyciski?
@adamlewandowski1200
@adamlewandowski1200 6 жыл бұрын
Jaki mikrofon krawatowy używasz Zachar? A jaki wy polecacie drodzy widzowie?
@takumifujiwara1502
@takumifujiwara1502 6 жыл бұрын
Zachar jak ladnie pomalowales pazurki do minatury
@k.w.2528
@k.w.2528 6 жыл бұрын
Szkoda że nie zapytałeś czy możliwe jest zaprojektowanie takiego przycisku, aby działał niezawodnie przez dany okres czasu, a następnie po 10 latach się zepsuł - tzw. planned obsolescence?
@MrVario567
@MrVario567 6 жыл бұрын
Głównymi przyczynami wysokich cen aut są 1. Śmieciowa wartość złotówki (sztucznie zaniżona czyli nieodpowiadająca wydajności pracy w Polsce niewiele mnijszej niż wUE) - sami się zastanówcie czy dla statystycznego Niemca auta też są "strasznie drogie"? Wniosek - zwiększyć wartość złotówki 2. System podatkowy potrafiący z auta wyjeżdżającego z fabryki i kosztującego 80tys zł zrobić auto kosztujące 130tys zł 3. Oczywiście projektowanie nowych samochodów tez jest drogie więc często zmieniające się modele to dodatkowe koszty - wnisek - rzadziej zmieniac modele :-)
@Paatryk93
@Paatryk93 6 жыл бұрын
Super materiał, czekam na kolejne części ;)
@piterstg
@piterstg 6 жыл бұрын
hehe, ja w mojej pracy też przeprowadzałem proces flatsekcji/crosssekcji i sprawdzałem wszystko pod metalografem - widzę ,że mogę się teraz zatrudnić w branży motoryzacyjnej :)
@michakaminski4674
@michakaminski4674 6 жыл бұрын
Zachar, problem w tym , że ta cała technologia służy nie temu aby coś działa przez wielki tylko aby popsuło się dokładnie wtedy kiedy chce tego zamawiający... Taka nasz konsumpcyjna rzeczywistość.
@jwayler
@jwayler 6 жыл бұрын
no niekoniecznie powinien ponieważ technologia i wiedza naukowców jest w głównej mierze wykorzystana do tego aby przedmiot zaprojektować i wykonać z pewnym okresem życia np na 5 czy 10 lat, a potem ma zostać zepsuty lub pociągnąć jak sznurek inne elementy droższe które się zepsują i na to najwięcej koncerny wydają. Nikt nie projektuje by to służyło ludziom, Ma być ładne, tanie i szybko się zepsuć by kupić nowe, Koncern wydaje grosze na produkcje elementów a fortunę na badania i testy właśnie by to działało w określonym czasie do czasu... Gdy by ta technologia miała służyć ludziom, koncerny by splajtowały bo ludzie by nie kupowali nowego.... Od 100 lat ta polityka jest prowadzona... i dotyczy wszystkiego co Ciebie otacza głównie elektronika
@nepcior9208
@nepcior9208 6 жыл бұрын
Bardzo popularna bzdura
@siwy1ful
@siwy1ful 5 жыл бұрын
to dlaczego w Audi przyciski do otwierania szyb szwankuje w każdym modelu ??????????????
@bxsx6533
@bxsx6533 6 жыл бұрын
Motoryzacja skończyła się w latach 90. Dziękuję, dobranoc!
@printerek
@printerek 4 жыл бұрын
obejrzałem właśnie, to wygląda na szalone. może CV złożę dzisiaj od razu ?
@andrejos87
@andrejos87 6 жыл бұрын
Ekstra artykuł! Czekam na więcej :)
@marcinw5642
@marcinw5642 6 жыл бұрын
Z tymi przyciskami w samolotach to trochę przesada. Mimo, że nie wyglądają rewelacyjnie to ich zaprojektowanie zajmuje więcej czasu i bierze się pod uwagę dużo więcej czynników, niż przy produkcji przycisków do samochodów. Kształt niektórych z nich został zaprojektowany krwią pilotów, dosłownie. Było wiele katastrof, gdzie przełącznik odegrał bardzo ważną rolę. W samochodzie nie dojdzie do dekompresji, gdzie z ciśnienia ok 3 tys metrów spadnie do ciśnienia na 12 tys metrów i temperatury -50 stopni Celsjusza. Samoloty latają nawet po kilkadziesiąt lat, 30 to standard. Nawet nie wiecie ile stresu oznacza zepsuty przycisk w samolocie.
@yazz5313
@yazz5313 6 жыл бұрын
Nie są drogie,tylko za mało się zarabia.
@Rykacz
@Rykacz 6 жыл бұрын
A coś takiego jak inflacja coś mówi?
@yazz5313
@yazz5313 6 жыл бұрын
A juści mówi.
@springbaton6316
@springbaton6316 6 жыл бұрын
Marcin Dobrowolski Ale inflacja nie jest bezpośrednim czynnikiem może jest nim bieda u nas
@8draco8
@8draco8 6 жыл бұрын
Nie tylko. W grę wchodzi też mentalność ludzi którzy wolą się wpakować w 10 letnie auto klasy premium niż nowe auto grupy C za te same pieniądze.
@Skajper4
@Skajper4 6 жыл бұрын
Skoro można jeździć w samochodzie z namiastką luksusu to czemu miałby ktoś z tego rezygnować kupując nowy, wcale nie trwalszy samochód?
@FekaYet
@FekaYet 6 жыл бұрын
Moim zdaniem przerost formy nad treścią! Proces produkcji zwykłego przycisku/przełącznika ubierana niemal w ideologię. Czy to niezbędne? 20-30 lat temu tak nie produkowano elementów a jakoś to wszystko działało i często działa do dziś! Robi się to chyba po to, żeby pojazdy były jeszcze droższe bo przecież nad jednym przyciskiem "spuszczało" się 100 osób przez 2 lata a za darmo tego nie robili...
@marcinkrawiec4613
@marcinkrawiec4613 6 жыл бұрын
A jednak kilkadziesiąt ludzi pracujących nad pojedynczym przyciskiem przez 2,5 roku nie sprawiają, że samochody są niezawodne. Sprawiają, że działają przynajmniej tyle, ile wynosi okres gwarancji, a dojna krowa zjawi się w odpowiednim czasie by kupić nowy egzemplarz.
@WojtekASG
@WojtekASG 6 жыл бұрын
Po prostu dawniej przyciski były oparte w większości na jednej technologii, było ich mniej, ponadto były robione z zapasem wytrzymałościowym - teraz w celu minimalizacji nakładów środków na produkcję, zwiększa się automatycznie i wydłuża sam proces projektowy, co jak widać, pociąga za sobą koszty i co klient odczuwa, natomiast firma wydaje na produkcję tego samego przedmiotu mniej (jeśli mówimy o wieloseryjnej produkcji to ma znaczenie) natomiast "pobiera" za sam proces tworzenia
@ardvark84
@ardvark84 6 жыл бұрын
Super narzędzia, robiący wrażenie opis pracy i wszystko wydaje się super. Jest jednak duży problem z finałem tej pracy. Otóż te przyciski i wszystkie inne komponenty składające się na "bajery" w autach nawalają i to szybciej niż powinny. Do tego dochodzi sama technologia. Montowane obecnie ekrany dotykowe w autach mają już 2 lata i powiedzmy, że oprogramowanie jest dzisiejsze. Jak to wszystko będzie się prezentować za 5 lat wie każdy, kto posiada 7 letni telefon. Ale przestarzały telefon można zutylizować i kupić nowszy a koszt wymiany całego systemu elektronicznego w 5 letnim samochodzie pewnie byłby większy niż cena takiego auta. Większość producentów nie przewiduje nawet aktualizacji oprogramowania. Powstaje więc poważne pytanie czy tworzenie samochodów jako jednorazowych mobilnych centrów rozrywki ma sens? Bo fizyczny przycisk od klimatyzacji czy nawet cały moduł jakie były instalowane kilka lat temu da się wymienić w miarę małym kosztem a jak nam padnie wyświetlacz to tracimy dostęp do większości funkcji auta a naprawa będzie okrutnie droga. Samochody teraz produkowane są dosłownie jak telefony. Co roku albo i częściej wychodzi "nowy" model, który jest naturalnie droższy od poprzedniego i "lepiej" wyposażony bo ma ekran dotykowy i sterowanie gestami. Można przewidzieć jaki gest wykona kierowca w kierunku monitora, który nagle zgaśnie...
@bebikmis
@bebikmis 6 жыл бұрын
Tak ale podzespol takiego guzika jest opracowywany raz bo parametry uzycia czy odpornosc na zalanie czy wilgoc I slonce sie nie zmieniaja skoro sa opracowane od -40 do +80 to warunki klimatyczne nie ulegaja zmianie I jak powiedzial ten gosc zmienia sie tylko nakladka co napewno nie zajmuje 2,5 roku tylko wtedy koszta spadaja drastycznie. Tak samo mozna by bylo powiedziec o innych urzadzeniach np. telewizorach a one roznia sie tylko napisem na klapie czy nieznacznie obudowa.Wiele czesci czy podzespolow aut przychodzi juz gotowych od podwykonawcy wystarczy spojrzec ile zaciskow hamulcowych jest takich samych w roznych markach aut,albo przyklad Appla ktory kupil wyswietlacze do swojego Iphone X od Samsunga tylko gorszej jakosci a kroi za te telephony wiecej niz Sansung za swoje z lepszej jakosci matryca :D
@TheBartekowy
@TheBartekowy 6 жыл бұрын
Dlatego VW polo, golf, bora i inne, Skoda fabia, octavia i pewnie jakieś inne, Seat Ibiza, leon, toledo itd. mają ten sam włącznik świateł. Po co projektować wiele włączników, skoro kilka modeli samochodów kilku marek może najzwyczajniej w świecie mieć ten sam włącznik? :P No i nie tylko włącznik świateł, bo i inne przełączniki, i różne elementy pojazdów bywają w tych markach identyczne. Oszczędność pieniędzy i ułatwienie dla użytkownika, jeśli ten włącznik się zepsuje :P Oczywiście rozumiem, że design jakiegoś auta na to nie pozwoli i potrzeba oryginalnego przełącznika, ale vw, skoda czy seat świetnie udowadniają, że da się coś zrobić prościej :)
@lovtza
@lovtza 6 жыл бұрын
Samolot hmm jak An-2 czy jakas Cesna, Zlin to sie zgodze ale jezeli wezmiemy pod uwage jakis mysliwiec dzisiejszych czasow to w porownaniu do niego samochod jest raczej dorozka.
@ziemnioczek
@ziemnioczek 6 жыл бұрын
Zachar! Zajebisty pomysł na serię odcinków :) nie spodziewałem się że w naszym kraju produkujemy chociaż 'przyciski'. Czekam na więcej. A co masz za zegarek :)?
@marcinmarcin2954
@marcinmarcin2954 6 жыл бұрын
Dla mnie to takie gadanie, w latach 70 zrobili volvo które miało przebieg 5 000 000 kilometrów albo Saaby o absurdalnej solidności i jeździło bardzo długo. Nawijasz gościu makaron na uszy ten film to nie jak zrobić przycisk tylko jak zaprojektować tak abyś za trzy albo pięć lat kupił samochód bo oni muszą obliczyć jak on się ma popsuć. Zmień tytuł bo nie pasuje
@pawel.wesolowski
@pawel.wesolowski 3 жыл бұрын
Jest dokładnie, tak jak piszesz ;-)
@adm8945
@adm8945 5 жыл бұрын
Aż ci przycisnę łapkę w górę za opowiadanie o przycisku ciekawie :)
@autokoncern
@autokoncern 6 жыл бұрын
W pewnej firmie AGD 2,5 roku trwało stworzenie nowego projektu całego odkurzacza z akcesoriami. Odkurzacz miał płytkę z elektroniką, silnik, kabelki, przyciski z mikrostykami, zwijacz, przewód obudowę i turbinę, kilkanaście śrubek, wąż szczotki, pudło, reklamę w tv, instrukcję serwisową dla serwisu, nowy marketing, plany sprzedażowe, badania rynku i policzone koszty, nowe narzędzia, formy, maszyny jak trzeba było. Zamówienie projektu nowego urządzenia agd z określonymi funkcjami z listy dostępnych, grafiką klienta i wysyłką trwało jakieś 8-10 miesięcy. To jest masakra co ci goście opowiadają.
@anonime007
@anonime007 6 жыл бұрын
Witam, super odcinek. Tylko odnoszę wrażenie, że to taka samo nakręcająca się sprężyna, mamy kasę to inwestujemy w bajery, żeby pokazać jacy jesteśmy świetni, a potem bawimy się nimi czy trzeba czy nie ... :) Przeróżne pstryczki używane są od ponad stu lat, czy były niezwykle zawodne ?? Przyciski w maszynach narażone na wilgoć, pył, oleje i dużą częstotliwość użycia wytrzymują latami w warunkach nieporównywalnie gorszych od tych w samochodzie... a AGD ?? W starych pralkach gdzie nikt nie bawił się w elektrona, był jakiś wielki problem? Tak więc wydaje mi się, że to sztucznie rozdmuchany problem, tak tylko dla kasy :) Super było to pytanie no koniec wizyty, goście zaczęli pływać przy odpowiedzi i okazało się, że dzięki modułowości nie trzeba odkrywać za każdym razem na nowo tych samych rozwiązań. Tak, że te dwa lata to na opracowanie form ... :), bo nie oszukujmy się linia produkcyjna to też wymyślone już rozwiązanie, do dopasowanie pod produkt. pozdrawiam.
@maniek_88
@maniek_88 6 жыл бұрын
Każdy rynek rządzi się innymi prawami i priorytetami, samochody czy rynek lotniczy przede wszystkim musi skupiać się na bezpieczeństwie, i warunkach środowiskowych jak temperatura, a w przypadku samolotów pewnie też ciśnienie i nawet awaryjna jego zmiana w sytuacji rozszczelnienia kabiny. W samochodach dochodzi stylistyka produktu, ograniczenia miejsca przeznaczonego na część, skala produkcji. W samolotach wygląd jest na dalszym planie, za to po określonym czasie obligatoryjnie części są wymieniane. Wszystko też zależy od funkcji jaką dany przełącznik ma pełnić. Niedziałanie i niezdiagnozowanie niedziałania niektórych przełączników i przycisków może spowodować realne zagrożenie życia w przypadku poruszania się pojazdu (i są takie przykłady w historii). Maszyny przemysłowe są projektowane do pracy w określonych warunkach, często też mają mniejsze ograniczenia jeśli chodzi o limity zajmowanej przestrzeni, a miejsca gdzie w przypadku awarii może dojść do zagrożenia życia można osłonić specjalnymi klatkami, w AGD/RTV jak się sprzęt popsuje, to jeśli nie będzie powodował pożarów i porażenia prądem (do czego są odpowiednie normy które urządzenia muszą spełniać) to finalnie co najwyżej wpłynie na renomę danej firmy... Dlatego każdy rynek ma swoje własne wyzwania, które są lżejsze/cięższe ciężko rozsądzić, ale na pewno w każdej z branży inżynierowie muszą uwzględniac wiele różnych czynników, nie tylko że ten przysłowiowy "guzik" ma działać.
@anonime007
@anonime007 6 жыл бұрын
Już zapomniałem o ty poście :) Absolutnie nic nie chciałem ująć inżynierom uwzględniającym przeróżne czynniki, ale wiem z doświadczenia, że przy projektowaniu oprzyrządowania opieram się na istniejących, sprawdzonych, dopracowanych i pewnych rozwiązaniach. Pomysły autorskie, choć kuszące, stosuję wyjątkowo właśnie z tych powodów. To, że jest to praktyka nagminna we wszystkich dziedzinach, można sprawdzić zaglądając do kilku urządzeń, maszyn itp. Znajdziemy tam powielane, te same rozwiązania. Natomiast odnośnie jakości, to twierdzenie, że w automotive mamy do czynienia z jakąś wyjątkową bezawaryjnością jest grubo przesadzone i bezzasadne. Nawet jeżeli ktoś nie posiadał samochodu i nie ma własnych doświadczeń to wystarczy spojrzeć na rynek zamienników. Przecież nikt nie zainwestował by w podróbki bez szansy na ich sprzedaż w odpowiednich ilościach :). Zresztą chyba oczywistym jest, że im nowszy samochód tym większy procentowo udział usterek elektrycznych. Co ciekawe to właśnie sztuczne podnoszenie kosztów może do tego się przyczyniać, bo wymusza wybór tańszych rozwiązań. Sam tego doświadczyłem. W aucie wiodącego producenta padł mi przełącznik świateł i winę za to ponosi ewidentnie księgowy. Zastosowane rozwiązanie "po taniości" musiało zawieść. Kuriozalne jest to, że w podróbce zrobili ten element "po bożemu" :) Dlatego też po obejrzeniu materiału odniosłem wrażenie, że tworzy się świątynię nauki, a wokół klienta wykonuje jakiś dziwne harce tylko dla nieuzasadnionego podbicia kasy. Nie jest to zresztą odosobniony przypadek. Coraz częściej można spotkać sprzedawanie otoczki wyjątkowości do typowych towarów i usług. pozdrawiam
@donfranki
@donfranki 6 жыл бұрын
W kwestii ogromnego czasu wykonania takiego detalu jakim jest byle przycisk rolę odgrywają 2 sprawy- wykonanie samego projektu trwa dość długo, gdyż dzisiejsze przyciski nie składają się z prostych blaszek na sprężynce jak 40 lat temu i długo trwa projektowanie samej produkcji i technologii, a nie przycisku- przycisk mogą zaprojektować w tydzień do trzech tygodni. Druga sprawa- pieniądze- właśnie dla tego nie robi się ich z byle blaszek na sprężynce, ponieważ te elementy są drogie w produkcji. Należałoby zużyć (za)dużo stali, miedzi, zatrudnić wielu pracowników do montażu i kontroli produktu. Korporacje wolą dopłacić do prac inżynierów, a zaoszczędzić na materiałach i pensjach pracowników wykonujących te podzespoły. Uwierzcie mi- na setkach tysięcy pojazdów te oszczędności są ogromne. Jeśli wydaje się Wam, że pracowników w tym biurze jest wielu, to wyobraźcie sobie ilu ludzi mniej mogli zatrudnić wszyscy podwykonawcy po drodze, którzy klepią elementy składowe. Teraz zastanówcie się jeszcze raz nad tezą, że to właśnie dla tego samochody są drogie- no właśnie dzięki temu ich produkcja jest znacznie tańsza, a więc teza upadła.
@Albert1987
@Albert1987 6 жыл бұрын
Jeżdzę 37 letnim Gazem 24. Jeździ, hamuje, przechodzi przeglądy, pali na mrozie, pali po miesiącu postoju. Wszystko działa. Nowe amortyzatory kupiłem za złotych 70. Żre 14 litrów i klapka z baku to miejsce które otwieram najczęściej ;) Ma duszę i nie boje się, że stanie w trasie. Okazuje się wiec, że da się zrobić auto przy pomocy młotka. Lans jest większy niż w najnowszym Mercedesie. Nie dla lansu kupiłem, kupiłem bo jest to piękny samochód.
@idzi6758
@idzi6758 6 жыл бұрын
Ta sytacja jest dla mnie zrozumiała jeżeli chodzi o przycisk StartStop ale w przypatku innych nie rozumiem tego przesada
@MateuszCzarnecki1983
@MateuszCzarnecki1983 6 жыл бұрын
a myślałem,że najbardziej skomplikowana rzecz, jakiej używamy na co dzień to mózg
@husarz_pl3222
@husarz_pl3222 6 жыл бұрын
pff mózg w pierwszej dziesiątce nie jest XD
@rafabehrendt3817
@rafabehrendt3817 6 жыл бұрын
On mówił on rzeczach które używa. ..
@husarz_pl3222
@husarz_pl3222 6 жыл бұрын
Rafał Behrendt a co np. komputer ??? No chyba że ma commodore XD a auto to co ???maluch XD
@macosm7818
@macosm7818 6 жыл бұрын
Dlatego w Europie od kilkudziesięciu lat nie powstał żaden nowy producent samochodów. Jedynie upadają bądź są przejmowane przez inne. Normy wymagają tak ogromnych nakładów finansowych, na które stać tylko największych. Oczywiście jestem zdania, że koszty można bardzo ograniczyć, niezawodność podnieść, a czas skrócić stosując prostszą modularna i skalowalną konstrukcję, ale chyba to nie jest celem producentów.
@nepcior9208
@nepcior9208 6 жыл бұрын
Brzmisz jak ekspert. Masz swoją niszę, masz pomysł na biznes, na co czekasz? Zarabiaj! Miliony czekają.
@anetawunszik5016
@anetawunszik5016 6 жыл бұрын
Większość elementów jest przecież tylko modernizowana, tak więc nie ma potrzeby tworzenia każdego elementu od nowa. Przecież projektując nowy model pojazdu, bazuje się już na tym co istnieje obecnie i wprowadza zmiany...często tylko kosmetyczne.
@locosppg1777
@locosppg1777 6 жыл бұрын
Wszystkie fabryki przeniosą do Chin to każdy zacznie limuzyną jeździć. I nie mówcie że jakość będzie badziewna bo telefony wszyscy mamy wyprodukowane w Chinach i nie narzekamy. A już typowo chińskie marki telefonów są dobre jakościowo a czterokrotnie tańsze od tych "niby nie chińskich".
@pentagramyt417
@pentagramyt417 6 жыл бұрын
Tak szacuję, że skoro nowy model auta wychodzi w 2018, to pracę i koncepcje zaczęły się nad nim w połowie 2015?
@ZacharOFF
@ZacharOFF 6 жыл бұрын
Wcześniej
@TheFreezore
@TheFreezore 6 жыл бұрын
Jedno to komponenty, drugie to samochód. Nad samym autem nawet 5lat się pracuje. Nad komponentami cały czas na bieżąco, także w trakcie seryjnej produkcji auta.
@pentagramyt417
@pentagramyt417 6 жыл бұрын
Dokładnie, w tym mam na myśli również technologię całego tego wyposażenia wewnątrz auta, które kierowca ma do dyspozycji. Jeśli jedzie takim Mercedesem S Klasy 2018 rocznika, to tak jak mówisz, w trakcie produkcji mogą jeszcze zmienić technologię, jeśli powstanie lepsza? Nie kolidowałoby to właśnie z produkcją? Przykładowo w takim wypadku, jeśli nie byłoby to możliwe, to nowe modele (już kontynuujmy) 2018, mają w środku technologię z 2014?
@TheFreezore
@TheFreezore 6 жыл бұрын
Produkty i dostawcy zmieniają się cały czas. W koncernie dla ktorego pracuje największe zmiany są co pół roku, ale małe zmiany są cały czas.
@maniek_88
@maniek_88 6 жыл бұрын
Nad samym samochodem prawdopodobnie jeszcze wcześniej, zanim poddostawcy będą pracować nad np. takim przełącznikiem, producent musi już opracować przynajmniej architekturę samochodu żeby był w stanie przygotować listę wymagań.
@sinner9357
@sinner9357 6 жыл бұрын
Widzę lokowanie produktu. Czyżby Merit tracił klientów? 2.5 roku przycisk? Masa osób zaangażowanych w projekt. Trzeba zapłacić przez ten czas pracownikom. A zysk kiedy? To ile ten przycisk kosztuje? np.30zł. Ile tego muszą sprzedać? Testy laboratoryjne? Ściema
@ZacharOFF
@ZacharOFF 6 жыл бұрын
No tak, przecież u mnie co drugi widz buduje samochód i kupuje przyciski, więc lokowanie trafione w 100 %. Co do labu - sugerujesz, że to był fotomontaż?
@nepcior9208
@nepcior9208 6 жыл бұрын
Klientami Merit są: PSA, Jaguar Land Rover, Renault, BMW, FCA... Serio sądzisz, że ten film był robiony w nadziei, że ktoś z szefów w tych firmach go obejrzy? Sądzisz, że wywarł by na nim wrażenie? Czy może uważasz, że przeciętny kowalski może sobie pozwolić na zamówienie kilku milionów sztuk przycisku?
@sinner9357
@sinner9357 6 жыл бұрын
milionów szt. przycisku? który obecnie produkowany model jest sprzedawany w milionach szt?
@sinner9357
@sinner9357 6 жыл бұрын
Jest to dla mnie dziwne ile osób musi być zaangażowanych w jedną rzecz. Taki przycisk nie jest produkowany w milionach szt. Gdzie tu zarobek? Co chwilę wchodzi nowy model i ma nowe klawisze.
@Kratek71
@Kratek71 6 жыл бұрын
To dlatego w nowych autach po 2 latach te przyciski są powycierane
@ukaszstanisawowski6033
@ukaszstanisawowski6033 6 жыл бұрын
Szczerze mówiąc to w takich biurach jest więcej siedzenia i ściemniania niż roboty. Każdy robi na jedno kopyto i wszystko jest na tej samej zasadzie. Zaprojektowanie czegokolwiek jest prostą czynnością, gorzej jest wykonać coś takiego bo wpierw musi powstać prototyp który jest wykonywany ręcznie. Pracownik biurowy jest w większości firm nierobem. Trochę śmiesznie wyglada ten odcinek
@mickund0
@mickund0 6 жыл бұрын
Łukasz Stanisławowski Testo ty nie pracowałeś w biurze projektowym?
@KedarNiwog
@KedarNiwog 6 жыл бұрын
Firma przedstawia produkt tak jakby miał wytrzymać dziesiątki lat, a przecież obecne auta są planowane na maks połowę żywotności aut z poprzedniej dekady... Dodatkowo trudno mi uwierzyć, że każdemu klientowi projektują przycisk od zera mając wypracowanych tyle rozwiązań...
@jankowalski-yn8jf
@jankowalski-yn8jf 6 жыл бұрын
Czyli w warunkach laboratoryjnych określa się kiedy ma się zepsuć dana część. Super, jakie to nowoczesne
Python od podstaw [2024]
3:29:14
Jak nauczyć się programowania
Рет қаралды 235 М.
路飞做的坏事被拆穿了 #路飞#海贼王
00:41
路飞与唐舞桐
Рет қаралды 26 МЛН
УДИВИЛ ВСЕХ СВОИМ УХОДОМ!😳 #shorts
00:49
Dlaczego w USA jest tylu bezdomnych?
22:17
Odkryj USA
Рет қаралды 314 М.
Używany Bentley - ile kosztuje spełnione marzenie?
30:58
Zachar OFF
Рет қаралды 966 М.
Dlaczego AUTA są CORAZ WIĘKSZE?
9:05
Wheel with it.
Рет қаралды 91 М.
Oszczędność level TAXI: hybryda z LPG. Fanaberia czy biznes?
22:32
Polska fabryka przyczepności -  zobacz kulisy produkcji opon
12:37
Warszawa z TVN Turbo gotowa!
48:22
Grzegorz Duda | Duda Garage
Рет қаралды 118 М.
Подъем в ледяную гору. Китай против Quattro
15:32
Поднебесный Гараж
Рет қаралды 1,7 МЛН
Китаец Тестирует Советскую Буханку 😂🚎🤦🏻
0:28
World Stories | Лучшие Видео Со Всего Мира
Рет қаралды 2,3 МЛН
Надежность 🐘 Land Cruiser 200 ремонт АКПП AB60E пропала задняя передача #toyota #landcruiser #lexus
2:06
ВИПГУР АТ - ремонт рулевых реек и АКПП
Рет қаралды 722 М.
Maybe The Craziest BMW Burble Tune Ever.. #shorts
0:35
Andre Calzone
Рет қаралды 8 МЛН