Zdrowe zamienniki cukru: JAKI SŁODZIK WYBRAĆ? Czym zastąpić cukier na diecie? | Dr Bartek Kulczyński

  Рет қаралды 304,498

Dr Bartek Kulczyński

Dr Bartek Kulczyński

Күн бұрын

Пікірлер: 695
@drbartekpl
@drbartekpl 3 жыл бұрын
drbartek.pl/dziennik/ - tutaj można zostać czytelnikiem mojego darmowego Porannego Dziennika Zdrowia
@jerzisavy3733
@jerzisavy3733 3 жыл бұрын
😁pozdrawiam
@moyek1091
@moyek1091 3 жыл бұрын
Bardzo interesujący Dziennik 👍🏻
@KlaudiakaZa
@KlaudiakaZa 3 жыл бұрын
Dziękuję za tę poranną wiedzę! :)
@Sandy-os1sk
@Sandy-os1sk 3 жыл бұрын
Panie Bartku a czy erytrytol rowniez nienadaje sie do ciast drozdzowych? czy jest cos co sie nadaje oprocz cukru do ciast drozdzowych? i czy słodzikami mozna konserwowac przetwory takie jak dzemy czy kompoty? Czym pan proponuje konserwowac przetwory? Przetwory sa dosc istostne dla mnie w sezonie jesienno-zimowym jednak walcze by nie miec cukrzycy. Pozdrawiam :)
@beatap6753
@beatap6753 3 жыл бұрын
L
@adab4216
@adab4216 3 жыл бұрын
Jest Pan bardzo wartosciowym człowiekiem dziekuje ze dzieli sie Pan wiedzą!
@joannazajac8207
@joannazajac8207 3 жыл бұрын
Każdy człowiek jest 😉
@adab4216
@adab4216 3 жыл бұрын
@@joannazajac8207 chyba nie kroliczku
@annagalenska5467
@annagalenska5467 3 жыл бұрын
@@joannazajac8207 Właśnie to samo miałam napisać. Wszyscy jesteśmy wartościowi, he he
@annagalenska5467
@annagalenska5467 3 жыл бұрын
@@adab4216 Na pewno tak droga Adelajdo B.
@michateos4179
@michateos4179 2 жыл бұрын
1 kazdy jest 2. całą wiedza z filmów jest dostępna w internecie, z jednej strony ludzie leniwi bo sami nie szukaja, dodatkowo mają czas by oglądać 15 minut filmu, co można by przeczytać w 10 zdaniach w ciągu 2 minut.
@WRozbitymZwierciadleTV
@WRozbitymZwierciadleTV 2 жыл бұрын
Poza ogromną wiedzą, uwielbiam Pana głos: jest taki uspokajający, niczym balsam dla ucha i ducha. Pozdrawiam :)
@adamuppsala1931
@adamuppsala1931 2 жыл бұрын
🙄
@basiagroszczyk
@basiagroszczyk 3 жыл бұрын
Kolejny filmik, który w zwięzły, jasny i fachowy sposób wyczerpuje temat. Chcemy więcej! Gratulacje :)
@klaudiann4330
@klaudiann4330 3 жыл бұрын
Świetny materiał! W końcu prawda o aspartamie! Nie wiem jak lekarze mogą polecać ten słodzik osobom chorym na cukrzycę. Kiedyś czytałam dokument jak aspartam w ogóle został dopuszczony jako nieszkodliwy i podobno maczala w tym palce coca-cola i inne potężne koncerny.
@agasraga8830
@agasraga8830 2 жыл бұрын
Najlepiej niczym nie zastępować. Ja porzuciłam cukier,smak mi się zmienił a słodkiego wcale mi nie brakuje.
@fisiakoronczarka
@fisiakoronczarka 3 жыл бұрын
Fruktoza podnosi również poziom trójglicerydów, i to znacznie. Sama tego doświadczyłam, kiedy kilkanaście lat temu, dałam nabrać się reklamom, polecającym do słodzenia właśnie fruktozę. Po kilku miesiącach mój poziom trójglicerydów wyniósł 250, a nigdy wcześniej nie miałam z takiego problemu. Równocześnie należy zaznaczyć, że nie szkodzi nam fruktoza spożywana w owocach, ponieważ owoc zawiera wiele innych substancji, "zapobiegających" jej szkodliwości. Szkodzi nam, spożywanie fruktozy wyselekcjonowanej, powiedzmy czystej. Warto o tym mówić, ponieważ zauważyłam, że wiele osób, ze względu na zasłyszaną, a nie do końca właściwie omówioną szkodliwość fruktozy, boi się obecnie spożywania nawet owoców. Serdecznie pozdrawiam.
@annakaczynska5655
@annakaczynska5655 3 жыл бұрын
Masz rację, bo fruktoza z owoców nie jest szkodliwa, nawet w większej ilości.. Szkodzi tylko fruktoza wytwarzana w sposób czysto chemiczny... A teraz jest to prawie jedyna metoda otrzymywania fruktozy...
@Plackomiot
@Plackomiot 3 жыл бұрын
Oglądałem wykłady na temat przerywanego postu i cukrów. Fruktoza jest prawie tak samo zła jak zwykły cukier. Nie było by w nich nic złego gdyby nie to że mamy teraz dostęp do nich przez cały rok. Dawniej owoce miały zapewnić zapas energii na zimę (tłuszcz). Z tego co mówiono to zjadanie więcej niż jednego owocu dziennie jest niewskazane a to że w tv mówi się że są tak bardzo zdrowe to ściema korpo i przekupionych lekarzy/szkół medycznych bo tego uczą. Oczywiście lepsze to niż przetworzone produkty ale nie powinno się ich spożywać w dużych ilościach.
@barneydenstad2148
@barneydenstad2148 3 жыл бұрын
Tak. Wedlug teorii w podstawowym podreczniku, cialo zamienia fruktoze na glukoze i wszystko jest swietnie. Ale. Jak jest i glukoza i fruktoza (np w cukrze), to cialo woli glukoze, i uzywa od razu tylko glukoze. Cialo dobrze sobie radzi z ewentualnym nadmiarem glukozy. I ewentualny nadmiar latwo magazynuje jako glykogen. Ale cialo nie jest przyzwyczajone do nadmiaru fruktozy, bo w naturze w praktyce nie wystepuja sytuacje z duzym nadmiarem fruktozy. No i cialo nie umie magazynowac nadmiaru fruktozy: od razu zamienia nadmiar fruktozy w tluszcze... Ja wyliczylem, ze zjedzenie 5 gramów cukru automatycznie daje 1 gram tluszczu... (chyba ze sie na biezaca spala, np jak aktywny sportowiec albo ktos ciezko pracujacy). A juz nie mówie co sie dzieje w watrobie podczas przemian fruktozy na glukoze albo i na tluszcz. JA o tym nic nie wiem, ale wiem ze niektórzy naukowcy opowiadaja straszne rzeczy... O miedzyproduktach be...
@fisiakoronczarka
@fisiakoronczarka 3 жыл бұрын
@@barneydenstad2148 Mnie na ten fakt zwrócił uwagę już jakieś 10 lat temu, świeżo upieczony dietetyk (studia podyplomowe).
@bartekskiba9643
@bartekskiba9643 3 жыл бұрын
@@Plackomiot chyba cię coś opętało ja koło domu mam sad jabłek i śliwek i gdybyś miał rację to ja po zjedzeniu w jeden dzień 7 jabłek i 20 śliwek to bym był już w grobie a nic mi się nie dzieje.
@ar-la
@ar-la 3 жыл бұрын
Ogromna wiedza ,cudowna dykcja i polszczyzna. Gratuluję serdecznie .Pozdrawiam Poznań.
@beatazalewska691
@beatazalewska691 3 жыл бұрын
ale niestety przy doskonałej dykcji, płytki oddech, co b. męczy podczas słuchania
@ar-la
@ar-la 3 жыл бұрын
@@beatazalewska691 i jak tu wszystkim dogodzić?czysz nie najważniejszą tu wiedza?
@beatazalewska691
@beatazalewska691 3 жыл бұрын
@@ar-la ważne jest, by komunikatywnie przekazać tę wiedzę w taki sposób, by niespiesznie wyrazić treści, przez co będą lepiej przyswajane. Na tym polega retoryka. Moją intencją nie było czepianie się, tylko zwrócenie uwagi, że dykcja idzie w parze z oddechem, tempem wypowiedzi i retoryką, co rzutuje na klarowny przekaz informacji. pozdrawiam :)
@wadk1957
@wadk1957 3 жыл бұрын
@@beatazalewska691 Szok!!! To jest tzw "szukanie dziury w całym"
@beatazalewska691
@beatazalewska691 3 жыл бұрын
@@wadk1957 żadną miarą :)
@ellika.2395
@ellika.2395 3 жыл бұрын
Jestem w ogromnym szoku jak Pan potrafi zachęcić czy to do subskrycji czy to do newslettera czy nie wiem do czegokolwiek... Wszystko tak podbite super wartościowymi argumentami! I miło powiedziane 🙈😊 No i o kulturze wypowiedzi nie wspomnę! Mega super
@miedzywierszami6913
@miedzywierszami6913 3 жыл бұрын
Bardzo kompleksowo opracowany temat! Upewniłam się,że nie będę używać zamienników. Jeszcze dzisiaj trzymałam w dłoni Stevię, ale nie wzięłam. Biznes zawsze coś wymyśli,żeby zarabiać .Normalnie od dawna nie słodzę, jestem zdrowa , więc tak jak p.Doktor mówi zjedzenie kawałka ciasta ,nie zaszkodzi.
@martapawlak9672
@martapawlak9672 2 жыл бұрын
Bardzo zwięzłe i szczegółowo wytlumaczony ten słodki temat. Jednakże jako lek. wet. chcę szczególnie podziękować za wzmiankę o szkodliwości ksylitolu dla zwierząt ❤🐕🐩🐈❤
@bhblueberry
@bhblueberry 2 жыл бұрын
Jak zwykle rewelacyjny występ, gratuluję wiedzy oraz kompetencji. Mam jednak kilka uwag (nie byłbym sobą) :) a) Różnicowanie cukrów (biały/brązowy/trzcinowy/kokosowy/wanilinowy itd) ma bardzo duży sens w kontekście zaopatrzenia naszego ciała w różnorakie 'nanoelementy' (mikroelementy odnosi się jedynie do minerałów zwykle). Im nasze ciało ma więcej naturalnych substancji - tym więcej jest w stanie zrobić. Jak wiadomo zneutralizujemy metanol etanolem i na tej zasadzie możemy mieć coś w sobie np nieporządanego, czego nie pozbędziemy się bez akurat tej malutkiej resztki zawartej w pozostałościach po ratyfikowaniu buraka cukrowego czy trzciny. Analogicznie sól himalajska - zawiera takie pierwiastki, których nie sposób nigdzie znaleźć a każden jeden stały jest nam praktycznie w jakiejś dawce potrzebny. Aspartam w nadmiarze jest szkodliwy zwłaszcza dla naszych mózgów, powstał o tym głośny film ale lobby skutecznie zadbało o całkowite wyczyszczenie jakiejkolwiek wzmianki o nim w Internecie. Nie wspomniał Pan także o Acesulfamie-K a byłem ciekaw co Pan o nim sądzi. Adekwatne ilości fruktozy i glukozy są dużo lepsze od tej samej ilości sacharozy - organizm ma zwyczajnie mniej pracy z przetwarzaniem ich. Problemem nie jest syrop glukozowo-fruktozowy ale proporcje zawartych w nim glukozy do fruktozy. Wszystko co ma wpływ na poziomy cukru oraz insuliny we krwi jest potencjalnie niebezpieczne z punktu widzenia diabetyka ale mój dziadek w wieku 94 lat do dziś potrafi wysypać sobie pół torby cukry w ciągu kilku minut do buzi i nigdy o cukrzycy nie słyszał ;) Pozdrawiam.
@satt648
@satt648 2 жыл бұрын
Witam! Pozytywna energia bije od pana. Ogladam kanal od niedawna, ale zostane na dłużej. dzieki za wiedzę. Trzymaj sie ! chlopie! i dzialaj , robisz dobra robote.
@majkabe6335
@majkabe6335 3 жыл бұрын
Panie Doktorze, materiał z klasą Z dykcją podane słodkie dane, I dobrze wiedzieć czym posłodzić By życie było odjechane😘 Podziwiam ogrom wiedzy I prawdę w tym ogromie😊 Olgladam wszystkie filmy I z chęcią i łakomie! Pozdrawiam już jesiennie Z kraju Szekspira i Tolkiena Odezwę się napewo Kiedy mnie spotka wena❤️ 🍀🍀🍀❤️🍀🍀🍀
@AA-xf8bf
@AA-xf8bf 3 жыл бұрын
Jest Pan genialny! Wielkie podziekowania za wartosciowa wiedze.
@martynakrzyminska6759
@martynakrzyminska6759 3 жыл бұрын
Uwielbiam Pana! Za merytoryke, obiektywizm, profesjonalizm w każdym calu. Nawet wykupiłam KZbin premium, żeby spokojnie nadrobić wszystkie zaległości. :D Dziękujemy i chcemy więcej!
@tomekkrawat1758
@tomekkrawat1758 3 жыл бұрын
Zawsze dobrze mieć wybór i dokonywać go świadomie. Na studiach człowiek może w sposób znaczący odzwyczaić się do stosowania cukru do słodzenia, wystarczy mieć współlokatorów ;) Ale do słodzenia dalej stosuję cukier biały ("białą śmierć") - "wszystko jest trucizną, zależy od dawki" - zachowanie umiaru w dawce jest tu sztuką (trudną).
@patrykmn5729
@patrykmn5729 3 жыл бұрын
Prosimy o film na temat autohemoterapji zastrzyków z własnej krwi jak można dziękujemy serdecznie
@art8
@art8 3 жыл бұрын
Spokojnie i z glowa.. przyjemnie sie ucha Pana Doktora rad . Dziekuje
@viktorszall9271
@viktorszall9271 2 жыл бұрын
Bartku, bardzo Ci dziękuję za twoją dzielność w mediach! Mam nadzieję że zdajesz sobie sprawę z tego jak wiele robisz dla ludzi z całej Polski i zapewne nie tylko.
@lidkaklecz5729
@lidkaklecz5729 3 жыл бұрын
Nie stosuję zamienników, słodzę cukrem bardzo mało.Dziekuje za ciekawy wykład i pozdrawiam serdecznie 👍.
@klaudiaklaudia9866
@klaudiaklaudia9866 3 жыл бұрын
Ja też. Niestety kocham słodycze i codziennie zjadam kawałek ciasta(domowe roboty) bądź batona do kawy ale poza tym nie słodzę ani kawy ani herbaty, nie pije też słodkich napojów ani soków. Według mnie najważniejszy jest umiar we wszystkim 😃
@oliwiakluzniak2131
@oliwiakluzniak2131 3 жыл бұрын
Osobiście przetestowałam już miód, cukier trzcinowy, stewię, ksylitol i erytrytol. Te próby trwały około 5 lat i tak wyszło, że już od 3 lat używam tylko erytrytolu. Ten zamiennik cukru odpowiada mi najbardziej, chociaż na codzień staram się nie słodzić kawy, herbaty. Erytrytol jest u mnie w razie chęci na słodki napój, czyli „raz za ruski rok”
@vulpesinculta7074
@vulpesinculta7074 3 жыл бұрын
Pamiętajmy że w całym tym szaleństwie organizm jest w stanie z łatwością sobie poradzić ze szkodliwymi stronami słodzików o ile nie przesadzamy i dbamy o całą resztę jak dobra i niskoprzetworzona dieta, sen, nawodnienie i aktywność fizyczna.
@numark8599
@numark8599 3 жыл бұрын
👌
@klaudiafirek5583
@klaudiafirek5583 3 жыл бұрын
Proponuję odcinek podparty badaniami, poświęcony produktom odtłuszczonym typu Jogurt 0% tłuszczu. Pozdrawiam 😊
@Pani.Kutas30
@Pani.Kutas30 3 жыл бұрын
Był program na Discovery i werdykt był jednoznaczny....często to chwyt marketingowy,niezdrowy a często mający więcej kalorii niż pełnotłuste produkty.
@krystynasadowska7287
@krystynasadowska7287 3 жыл бұрын
Miłego dnia dla Pana i dużo zdrówka życzę za tak wielka wiedzę
@djzinvest
@djzinvest Жыл бұрын
Informacja o brązowym cukrze rozwaliła mój mózg. Dziękuję za waszą pracę świetna robota. Żałuję tylko że tak późno trafiłem na wasz kanał.
@mariafk9270
@mariafk9270 3 жыл бұрын
Dziękuję panie Bartku daje pan dokładny wykład ❤️pozdrawiam serdecznie 💝💐 i życzę miłego wieczoru 🍂🍁🍁🍁
@RafałCarzyński
@RafałCarzyński 6 ай бұрын
Pan Bartek wyjaśnił co i jak. Oglądałem kilka innych filmików i stwierdziłem że stosując słodzik generalnie jutro umrę. Jak widać nie umrę, dzięki informacjom zawartym w materiale Pana doktora. Dziękuję 😅
@UrygaM
@UrygaM Жыл бұрын
Doskonały styl zgłębiania tematu i przedstawiania go w prosty, przejrzysty i estetyczny sposób. Dziękujemy!
@miszka52
@miszka52 3 жыл бұрын
Dziękuję. Jednym filmem rozwiał Pan wiele moich rozterek i wątpliwości :)
@argongas3536
@argongas3536 3 жыл бұрын
Na szkodliwość wielu substancji wpływa wielkość dawki, (na dobrą sprawę wszystko w odpowiedniej dawce jest trujące tlen pod ciśnieniem ponad 2 atm wysyła człowieka na tamten świat), i tego właściwie trochę w materiale brakowało, czyli jakie dawki są toksyczne/szkodliwe. Prosta etykieta to trujące/to zdrowe jest jednak chyba zbytnim uproszczeniem sprawy.
@moniq8141
@moniq8141 3 жыл бұрын
Uwielbiam Pana filmiki ♥️ jest Pan bardzo mądrym człowiekiem 🙂
@anetawijatyk1133
@anetawijatyk1133 3 жыл бұрын
Ja używam erytrolu i oczywiście słucham przygotowanych przez Pana materiałów. Są świetne, wysyłam komu się da . Pozdrawiam.
@MagdalenavanderSchouw
@MagdalenavanderSchouw 3 жыл бұрын
ERYTHRITOL od prawie roku, drogi skubany, ale świetnie nam się sprawdza, smaczny, nic sie po nim nie dzieje, używam do porannej kawy czytając dziennik o 7 rano :-P, a latem czasami do kwaskowych owoców :-) Jak zwykle świetny i kompletny materiał. Serdecznie dziękuję! Oglądam niektóre fimy po kilka razy podczas pracy przy komputerze, uważam je za niesamowitą skarbnice wiedzy, ten to jeden z moich ulubionych i musiałam w końcu zareagować :-D Pozdrawiam!!!
@Oliviaracha
@Oliviaracha 5 ай бұрын
Tylko że erytrol też może być szkodliwy
@agata9845
@agata9845 3 жыл бұрын
Z przyjemnością czytam Pana wiadomości do kawy. Dziękuję bardzo. ❤
@beapari4664
@beapari4664 3 жыл бұрын
Pan jest rewelacyjny!!!!Nieoceniona wiedza,świetnie się słucha,jasno,konkretnie i z werwą.Brawo!!!!Słodzę oczywiście erytrytolem i inuliną po latach słodzenia ksylitolem i cukrem kokosowym .
@krzysztofpiatek6848
@krzysztofpiatek6848 2 жыл бұрын
Erytrytol na kukurydze GMO i słodzisz tym super.Zamiast ksylitolem cukrem brzozowym fińskim.Ten jest pewny.Mi podchodzi.Erytrytol już ktoś mowil o nim.
@panczenPL
@panczenPL 3 жыл бұрын
Świetny materiał. Długo szukałem zamiennika ze względu na zeby I nawet nie miałem pojęcia, że poza aspartamem jest tyle opcji, które mają korzystny wpływ na zdrowie. Pozdro!
@janinamijo1349
@janinamijo1349 3 жыл бұрын
A ja zrozumialam, ze zaden z omawianych tutaj zamiennikow nie ma korzystnego wplywu na zdrowie. Pozdrawiam
@frodobaggins77
@frodobaggins77 3 жыл бұрын
@@janinamijo1349 No wyszło, że generalnie każdy jest z tych słodzików jest póki co lepszy od glukozy. Choć są pewne odstępstwa od tego, takie jak bardzo duża aktywność fizyczna i konieczność dostarczania czystego cukru zaraz po treningu (z wysokim IG). Dla porównania: żelki>czekolada po treningu. A najlepiej odżywkę węglowodanową.
@annagalenska5467
@annagalenska5467 3 жыл бұрын
@@frodobaggins77 Cyt "...póki co lepszy od glukozy...." Glukoza to nie sacharoza... Tak jakby co :-). Pozdrawiam
@annagalenska5467
@annagalenska5467 3 жыл бұрын
@@janinamijo1349 Posłuchaj jeszcze raz prelekcję. Może zmienisz zdanie :-) Pozdrawiam Cie.
@janinamijo1349
@janinamijo1349 3 жыл бұрын
@@annagalenska5467 Dziekuje za wskazowki. Postaram sie jeszcze raz wysluchac pana doktora. Pozdrawiam Cie rowniez serdecznie.
@celinazzako9769
@celinazzako9769 3 жыл бұрын
Dziękuję!!! Znakomity kanał. 👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻
@magdalenasobejko1316
@magdalenasobejko1316 3 жыл бұрын
Witam .Dziękuje za ten odcinek.Już od jakiegoś czasu staram się używam erytrytol i ten odcinek mnie upewnił w moim przekonaniu.Jednak herbatki z miodkiem i cytryną nie mogę sobie odmówić szczególnie w okresie jesienno-zimowym .pozdr
@bialy100k
@bialy100k 3 жыл бұрын
Spróbuj kawę (o ile pijasz) - jest pyszna z miodem.
@magdalenasobejko1316
@magdalenasobejko1316 3 жыл бұрын
@@bialy100k super na pewno spróbuję ...to dobra opcja biorąc pod uwagę że uwielbiam miód
@marillablomster867
@marillablomster867 3 жыл бұрын
Ja tez slodze miodem😋 pycha....
@ArtogTV
@ArtogTV 2 жыл бұрын
To dosyć niesamowite jak dużo zmieniło się przez dwadzieścia lat w temacie wiedzy zdrowiu
@beatajachym4857
@beatajachym4857 3 жыл бұрын
Dziekuje. Ja preferuje zwykly bialy cukier w rozsadnych ilosciach 🙂
@dorakrolikowska
@dorakrolikowska 3 жыл бұрын
Cukier (sacharoza) ma tę wadę, że nie tylko powoduje próchnicę czy otyłość, ale co groźniejsze karmi wirusy, bakterie i grzyby w organizmie oraz komórki rakowe.
@PonuryFarmer
@PonuryFarmer 2 жыл бұрын
My całą rodziną do słodzenia stosujemy miód od własnych pszczół, wiemy co mamy. Pozdrawiam Doktora Bartka i wszystkich czytających ;)
@trzydziestypiaty
@trzydziestypiaty 5 ай бұрын
Panie Bartku, a powie nam Pan może coś o sukrakozie i acesulfamie-K? Ten drugi najczęściej występował w połączeniu z aspartamem, ale coraz częściej widać go z innymi slodzikami. Sukrakoza natomiast przeżywa swoj renesans, ostatnio mam wrażenie, że producenci żywności zakochali sie w tym składniku.
@beatajank4130
@beatajank4130 3 жыл бұрын
Super, potrzebna tematyka. Ja stosuje erytrol, dobry smak
@moniakowal2839
@moniakowal2839 3 жыл бұрын
Dziękuję za cenne informacje. Ja osobiście nie stosuje ani cukru, ani też źadnych słodzików. Ale z zaciekawieniem wysłuchałam tego wykładu . Im więcej się wie tym lepiej. Pozdrawiam serdecznie 😊
@danielgmerek933
@danielgmerek933 3 жыл бұрын
Miałem kolegę nie lubił słodkich rzeczy. Chyba jeden przypadek na milion bo dopiero jako pierwszą osobę spotkałem kogoś kto nie toleruje wręcz cukru. Mówi że to niedobre 😀😂😂😂😂
@dorota736
@dorota736 3 жыл бұрын
@@danielgmerek933 Nie słodzę od dwudziestu lat bo naprawdę nie smakuje da się da 🙋 Pozdrawiam
@Katalein
@Katalein 2 жыл бұрын
Bardzo często robię ciasta drożdżowe z ksylitolrm lub erytrolem. Bez cukru. I pięknie rosną! Drożdżom wystarczy mąka. Dlatego też do ciasta ma pizzę zbędny jest dodatek cukru. Sprawdzone! 😉
@grazynafilipczuk974
@grazynafilipczuk974 3 жыл бұрын
Dziękuję za wspaniały wykład. Już przesłałam znajomym.
@elzbietadaniowicz775
@elzbietadaniowicz775 3 жыл бұрын
Dziękuję bardzo za porady. Lubię słodkości ale nie słodzę kawy i herbaty. Kakao słodzę bo tak mi smakuje. Dziękuję za poradę, że jeżeli coś na jakiś czas to mnie nie zabije.... Batonik smakuje ale szkodzi to go ograniczam. I jak w życiu ktoś i coś szkodzi to ograniczamy ale świadomość jest najważniejsza i bardzo za tą wiedzę Pana Doktora i dzielenie się z nami a tym samym wsparcie i leczenie bardzo DZIĘKUJĘ. Choroby są po to by docenić LEKARZY i ich ZDOLNOŚCI. Musiałam zachorować....
@ilonakurian4458
@ilonakurian4458 2 жыл бұрын
Dziękuję za cenne informację, są jasne i zrozumiałe , ma Pan bardzo miły głos . Pozdrawiam serdecznie🤗
@beata6428
@beata6428 3 жыл бұрын
Bardzo dziękuję za ten odcinek. Nie słodzę kawy ani herbaty :) do pieczenia używam czasem ksylitolu, erytrytolu lub cukru trzcinowego i zastanawiałam się czy to lepsze niż zwykły cukier. Pozdrawiam z Krakowa.
@miszka52
@miszka52 3 жыл бұрын
Z filmu wynika, że cukier trzcinowy jest równoważny ze zwykłym cukrem, więc na pewno nie. Ksylitol i przede wszystkim erytrytol - OK.
@thegalaktyczny
@thegalaktyczny 3 жыл бұрын
Jak zwykle super odcinek! Czy mógłby Pan nagrać odcinek na temat takich dodatków do żywności jak guma guar, guma ksantanowa itd.?
@marzenaruszczyk9904
@marzenaruszczyk9904 3 жыл бұрын
Mój mąż ma cukrzycę, więc już dawno zakupiłam inulinę, ze względu na jej właściwości zdrowotne i niestety nie używam, ponieważ ma w swoim składzie glukozę, fruktozę i sacharozę i mam obawy😏jako zamiennika cukru przez długi czas używałam ksylitolu, np do wypieku domowych, delikatnych ciast, ale jakiś czas temu okazało się , że jest bardzo przetworzonym produktem, więc... generalnie ograniczamy też, raczej nie ma dobrej alternatywy, należy wszystko jeść z umiarem😊życzę wszystkim zdrowia i uśmiechu 😁
@izabelagawarzynska7632
@izabelagawarzynska7632 3 жыл бұрын
Miło, że wspomniał Pan o zwierzętach 😃 Ja w sumie nic nie słodzę, a jak już to miód i erytrytol ( dość drogi ale przy zanikomym używaniu 0.5 kg powinno starczyć na parę miesięcy).
@boroofficial8366
@boroofficial8366 3 жыл бұрын
korzystniej kupić 1 kg z sfd np , przecież miód jest droższy :D
@grazynafilipczuk974
@grazynafilipczuk974 3 жыл бұрын
A gdzie można kupić erytytol? Dziękuję za podpowiedź.
@izabelagawarzynska7632
@izabelagawarzynska7632 3 жыл бұрын
@@grazynafilipczuk974 w sklepie zdrowej żywności albo Carrfure.
@wownik772
@wownik772 3 жыл бұрын
@@izabelagawarzynska7632 w każdym większym sklepie. Ja ostatnio kupiłem w Kauflandzie, ale na spokojnie znajdziesz też w Carrefourze, Auchanie i wielu innych sklepach :)
@izabelagawarzynska7632
@izabelagawarzynska7632 3 жыл бұрын
@@wownik772 wiem to pani Grażyna pytała. Ja mam zapas zrobiony.
@glatocha
@glatocha 2 жыл бұрын
świetny materiał. Czy mógłby Pan zrobić osobny odcinek o miodzie. Dużo jest różnych pomysłów na jego stosowanie. Np moi rodzice piją co rano szklankę wody z miodem (przygotowaną wieczorem) co ponoć jest zdrowe. Ja dodaję miód do herbaty, ale z tego co Pan mówi, to to chyba nie ma sensu :)
@wolfszpic
@wolfszpic 2 жыл бұрын
Od jakiegos czasu ogladam pana regularnie, zasubskrybowałam Pana kanal bo albo upewniam sie w swoich wyborach albo dowiaduje sie nowych ciekawych rzeczy. Kupiłam wlasnie erytrytol bo nie potrafie pic gorzkiej kawy czy herbaty ale zdaje sie, ze moje kubki smakowe nie bardzo daja sie oszukac bo słodze płaska łyzeczke cukru na szklanke i mimo ze erytrytolu wsypałam półtorej lyzeczki a pozniej nawet dwie to i tak herbata wydawała mi sie zbyt gorzka.
@anatolkorolczuk4196
@anatolkorolczuk4196 3 жыл бұрын
Dobry wykład na temat cukrów. Obecnie walczę z nadwagą stosuję erytrytol z domieszką stewii. Robię mieszankę ( 1 kg erytrytolu i 1 łyżeczka stewii). Sam erytrytol daje uczucie chłodu i w smaku jest mniej słodki dlatego dodaję stewię aby uzyskać słodkość cukru bo tak lubię.
@elizabethbacon6151
@elizabethbacon6151 3 жыл бұрын
Dziękuje bardzo za bogate informacje o spożywaniu cukru dla naszego zdrowego organizmu. Ja nie używam cukru białego na codzień. Cukier pobieram z owoców i warzyw jak również dodaje jedna łyżkę miodu naturalnego do codziennego napoju z imbirem, cynamonem zmielonymi goździkami, sokiem z cytryny oraz przegotowana ostudzoną woda. Nie mam żadnego problemu z cukrem we krwi lub tez cukrzyca. Bardzo dziękuje za wspaniałe programy które ostrzegają nas przed szkodliwym odżywianiem się oraz bardzo dobrymi wskazówkami dla naszego zdrowia. Serdecznie pozdrawiam.
@The4BaBy
@The4BaBy 3 жыл бұрын
co do aspartanu, to najgorsze jest to że jest bardzo często wykorzystywany w produkcji leków, czyli pomagamy sobie szkodząc jednocześnie. Osobiscie stosuję dietę keto i raczej nie słodzę niczego i niczym, choć zdarza mi się raz na pół roku z jakiejś waznej okazji zrobić sobie sernik na zimno (keto) i wtedy uzywam erytrytol.
@aibronman
@aibronman 3 жыл бұрын
juz nie pamietam dokladnie ale wydaje mi sie ze leki na zbicie cholesterolu czy trojglicerydow powoduje petle ze leczy sie objawy a pogarsza sie przyczyna przez co niby bierzesz lekarstwa a tak najbardziej sie trujesz :)
@barneydenstad2148
@barneydenstad2148 3 жыл бұрын
no, troche aspartamu to chyba nie szkodzi. w ilosci "jak na lekartwo". Ale zgoda, aspartam jest raczej paskudny. I np oranzada slodzona aspartamem to be. I potrafi wybic z ketozy tez, moze nawet bardziej niz cukier....
@kikolandzik
@kikolandzik 3 жыл бұрын
@@barneydenstad2148 jasne... a wapno wpisywane dla osób z osteoporozą 1 dziennie to 365 tabletek rocznie hehe
@balcerzaq
@balcerzaq 3 жыл бұрын
ale leki jesz od czasu d czasu = rzadko jak jestes chory
@jolantawisniewska1115
@jolantawisniewska1115 3 жыл бұрын
Dziękuję za Pana filmy. Czy mógłby Pan kiedyś wypowiedzieć się na temat medycyny św. Hildegardy z Bingen? Chodzi zwłaszcza o odżywianie, o kluczowe produkty, które ona proponowała: orkisz (ale określone, 'czyste' odmiany orkiszu, nie krzyżowki orkiszowo-pszenne) galgant, bertram. Z tego co wiem, Niemcy badają naukowo medyczne piśmiennictwo Hildegardy. W orkiszu interesuje mnie szczególnie rodanid i jego właściwości. Dziękuję.
@hannahumerczyk4749
@hannahumerczyk4749 3 жыл бұрын
Powiem tak miło się Pana słucha wiedza głos uprzejmość kultura wysoka jakość wykonania Filmików Dziękuję pięknie 🙋😮❤️ Powiem dodam że ja słodzę od lat miodem miód Polski prawdziwy nie oszukany jest też lekarstwem dla cukrzyków Moja mamusia do przeżyła 86 lat i słodzika miodem tyle na temat A Pani Stefania Kozawska też polecala mimo że temperatura robi spustoszenia w wartości miodu ale zdrowy jest 🌹🙏💕😀😀 pozdrawiam serdecznie 🙋😮 Wszystkich czytających 🙏 Nie bać się coronawirus bo miód leczy nerwy cukrzycę psychikę plus modlitwa do Boga 💕😮🌹
@starawredna
@starawredna 3 жыл бұрын
Miód lekarstwem dla cukrzyków? Śmiała hipoteza....
@adalas293
@adalas293 3 жыл бұрын
Miód nie posiada JakichKolwiek właściwości terapeutycznych. To zwykły Cukier.
@zuzazet3871
@zuzazet3871 7 ай бұрын
No jak widać wg powyższej wypowiedzi...
@nataliaszewczyk3307
@nataliaszewczyk3307 3 жыл бұрын
Osobiście używam erytrytolu w wypiekach typu naleśniki, ciasto etc. Poza tym nie używam żadnych zamienników cukru gdyz wszystko pijam niesłodzone. Jestem jednak ciekawa opinii na temat Monk fruit (owoc mnicha) czasem kupuję jako alternatywę dla erytrytolu.
@barneydenstad2148
@barneydenstad2148 3 жыл бұрын
Monk ma dobre imie. Gdzie to kupujesz? Tu w Szwecji tego nie ma.
@nataliaszewczyk3307
@nataliaszewczyk3307 3 жыл бұрын
@@barneydenstad2148 w Australii i Nowej Zelandii.
@ema3774
@ema3774 3 жыл бұрын
Jestes mega, ile sie nauczylam poprzez ten kanal, ta wiedza rowniez przyda mi sie w mojej pracy.
@mrowka32167
@mrowka32167 3 жыл бұрын
Czy mógłbyś coś dodać o melasie trzcinowej ? Dziękuję za wartościowy materiał ;)
@jolantajasinska1776
@jolantajasinska1776 3 жыл бұрын
Super przygotowany filmik. Podziwiam Pana wiedzę.
@joannabo-e7650
@joannabo-e7650 3 жыл бұрын
Witam i pozdrawiam serdecznie. Dziękuję bardzo za kolejny przydatny materiał. Kiedyś słodzilam zwykłym białym cukrem, do niedawna cukrem trzcinowym, a teraz ksylitolem (oryginalny, z Finlandii). Próbowałam kiedyś stewii w postaci płynnej, ale miała paskudny smak. Ksylitol jest jednak lepszy.
@TheRafs0n
@TheRafs0n 2 жыл бұрын
Dziękuję za materiał. Ja herbatę głównie słodzę miodem ale czekam aż herbata będzie poniżej właśnie wspomnianych 40 stopni. Tak to staram się nie używać cukru ale dobrze wiedzieć czym można zostapić "zwykły" cukier w pieczeniu ciast ;)
@marekk4729
@marekk4729 2 ай бұрын
Proszę o powiedzenie na temat SUKRULOZY jak działa na JELITA ...!!! Czy niszczy florę bakteryjną... w jelitach...
@katarzynawozniak7105
@katarzynawozniak7105 3 жыл бұрын
Stosuję ksylitol i mój organizm dobrze go toleruje jestem więc zadowolona
@MrOjgyn
@MrOjgyn 3 жыл бұрын
Ja myślę że tak jak Pan mówił, używać mało ale normalny cukier !
@pawehartung7897
@pawehartung7897 3 жыл бұрын
Bardzo interesujące wiadomości dotyczące słodzików .Najlepsze wytłumaczenie poparte badaniami naukowymi .!!!!
@miroslawastranz6190
@miroslawastranz6190 3 жыл бұрын
Dziekuje za kolejny praktyczny i w dostepny i zrozumialy sposób wypowiedziany wykład .Bardzo lubię Pana słuchac .Jesli chodzi o słodzenie ,to urzywam stevi i cukru brzozowego .
@zofiatuleja9285
@zofiatuleja9285 3 жыл бұрын
Z przyjemnością korzystam z Pana wiadomości 🦋
@EwaMichalowicz
@EwaMichalowicz Жыл бұрын
Jestem na etapie minimalizacji cukru w diecie. Wcześniej przeszłam na cukier trzcinowy, ale nie kierowałam się jego właściwościami zdrowotnymi, tylko smakiem (dodatek niewielkiej ilości cukru trzcinowego do kawy nadaje przyjemny smak; podobnie jest z domowymi kruchymi ciasteczkami). Nie odpowiada mi smak żadnego słodzika w kawie, więc pozostaje mi mniejszy dodatek cukru (w większości przepisów na domowe wypieki jest za dużo cukru; ja redukuję cukier przynajmniej o połowę). Czasem dodaję niewielką ilość syropu klonowego (ma mniej fruktozy niż cukier, więc to też jakiś plus). Pozdrawiam wszystkich walczących łasuchów 😋🤗
@halinakaminska1189
@halinakaminska1189 3 жыл бұрын
Ja z wiedzy jogicznej,jaką mam,polecam ruszyć wyobraźnią i jeść wszystko wyobrażone w wersji prosto z pomedytacyjnej Matki Ziemi razem z korzeniami świeże,nie przetworzone,jak jedzą najwyższe formy istnień jogicznych,bo tak to końca może nie być,nie znamy przecież świadomości roślin,też nimi nie jesteśmy, aby ich tak do końca w cokolwiek ubierać,bo dopiero może toczyć się walka w naszych organizmach,to inne organizmy żywe.Z mojej wiedzy ,,byt,, Matki Natury,w jodze uznaje się Ją za dawcę życia,dał zapis jakby drugiego zapisu roślin nad rośliną,aby rośliny nikomu nie szkodziły,bo badania naukowe wykazały badając roślinę zjadaną przez gąsienicę, gdzie roślina wydzielała składniki chemiczne niszczące gąsienicę,czytałam na temat tych badań, dlatego ja mam takie informacje.
@adamwojciechowicz2036
@adamwojciechowicz2036 3 жыл бұрын
Kolejny ciekawy i bardzo pożyteczny materiał. Wyrazy uznania Panie Doktorze. Choć zaskakujący dla mnie dystans do miodu. Ps. Proponuję odcinek na temat porównania masła i tłuszczów roślinnych. W swoim czasie był to gorący temat.. i spór z wielu wykluczającymi się argumentami.
@barneydenstad2148
@barneydenstad2148 3 жыл бұрын
Tak. Miód, a w szczególnosci miód od pszczelarza, ma sam w sobie pozyteczne wlasciwoci. Ale któz zyjacy na keto musi uwazac. Mala lyzeczka dziennie, nie wiecej... Np poslodzic sobie youghurt.
@mariarec6418
@mariarec6418 3 жыл бұрын
Od dzieciństwa bardzo smakuje mi aspartam, chyba nawet bardziej niż cukier. Pamiętam, że w zerówce dostawaliśmy do picia wode z sokiem (słodkim syropem słodzonym aspartamem) i byłam jedną z nielicznych, którym to smakowało. Przejechałam się na ksylitolu, wywołał u mnie okropne bóle brzucha. Po kilku badaniach lekarze rozpoznali IBS, ale wcześniej nie miałam, aż takich jazd, czasem jakaś biegunka ze stresu i tyle. A po tym ksylitolu to kłucie, szczypanie i ból kolkowy niedający spać stały się moją codziennością. Dopiero po około roku przeszło.
@aleksandraz7477
@aleksandraz7477 3 жыл бұрын
Musze przyznac, że jestem zaskoczona tym filmem. Sztuczne zamienniki mają ogromnie negatywny wpływ na nasze zdrowie.
@gosialopacinska1301
@gosialopacinska1301 3 жыл бұрын
Doktorze w jaki sposob zmniejszyc nocne chrapanie lub calkowicie zlikwidowac. Czy.jest.to wogole mozliwe . Wspaniale pan przedstawia cenne.informacje odnosnie zdrowia
@dan911911dan
@dan911911dan 3 жыл бұрын
Schudnąć, wzmocnić mięśnie, spać na boku? Raczej niema cudownych sposobów
@utahdan231
@utahdan231 3 жыл бұрын
Dobre nawodnienie organizmu zmniejsza chrapanie.
@rafalbiela9070
@rafalbiela9070 2 жыл бұрын
Cholerny cukier nie potrafię zrezygnować ale ograniczam. Dzięki za materiał
@mimibimi9449
@mimibimi9449 3 жыл бұрын
Super wyklad🤩! dziekuje bardzo. Do tej pory uzywalam roznych syropow (z agawy, ryzu itp. przekonaniem, ze to zdrowsze niz cukier!! 🙄 Wielkie DZIEKI 🙏
@justynakursa516
@justynakursa516 3 жыл бұрын
Witam Doktorze!!Tak jak by Pan czytał w moich myślach 🙂 wczoraj natknęłam się na artykuł o inulinie i na porannym dzienniku miałam zapytać o Pańska opinie/wiedzę na ten temat a tu proszę bardzo mówisz i masz 😉nawet bez pytania. Dzięki bardzo. Pozdrawiam serdecznie.
@graceeste7469
@graceeste7469 3 жыл бұрын
Uzywam stevi na bazie erytritu firmy borchers , musze jednak dodac , ze nie jest to tani zamiennik ale doskonaly do pieczenia , kawy , herbaty , itd.Poza tym do pieczenia warto stosowac polowe zalecanego cukru ew .w proporcjach 50 :50 ( cukier : stewia ) dla zmniejszenia kosztow. Super informacje.Pozdrawiam serdecznie.
@WilliAlexanderson
@WilliAlexanderson 3 жыл бұрын
W naszej diecie zdecydowanie króluje dr. Miodek. 😀
@joannazajac8207
@joannazajac8207 3 жыл бұрын
Ja nie słodzę, a kawę piję z mlekiem (mleko zawiera cukier), więc tak sobie szaleję😉😉😘kawa i herbata bez cukru są jeszcze lepsze niż z
@radekbartczak6000
@radekbartczak6000 Жыл бұрын
Dziękuje za zwięzłe i konkretne informacje. Jak zawsze ! W tym odcinku szkoda ,że nie znalazłem info o suklarozie. Ale moze sie doczekam w nastepnych filmikach
@mojalista7482
@mojalista7482 3 жыл бұрын
Bardzo dziękuję. Wspaniały przekaz informacji w pigułce. Wszystko jasne i zrozumiałe. Nareszcie nie będę miała wątpliwości jak i czym słodzić i czy lepiej wogóle z tego zrezygnować. Pięknie przekazana wiedza. Pozdrawiam.
@dariuszandrzejmoskaa9502
@dariuszandrzejmoskaa9502 3 жыл бұрын
A ja mam takie kaprycho; herbatę wszelkiego rodzaju słodzę miodem, po ostudzeniu na czas zaparzania, co styknie😎 kawę z kawiarki 1/2 małej ! łyżeczki cukru trzcinowego, ciasta i ciasteczka, jakie robię na cukrze trzcinowym, poza tym do czegoś co przyrządzam nie dodaję cukru i pochodnych, nie kupuję niczego co zawiera w sobie cukier lub zamienniki w jakiejkolwiek postaci, bo nie mam takiej potrzeby, a tyle cukru wystarcza mi aż nadto 😌 pozdrawiam
@bozenawilk-michaowska6082
@bozenawilk-michaowska6082 3 жыл бұрын
Słucham Pana odcinków, są b. pomocne w życiu. Pozdrawiam
@robertwojcik4953
@robertwojcik4953 5 ай бұрын
Raz z ciekawości kupiłem liście stewi i szybko pożałowałem. Po zaparzaniu w herbacie zapach i smak były tak ohydne, że nie mogłem tego pić. Ostatnio zacząłem używać erytrytolu i tylko do kawy praktycznie.
@patrykmn5729
@patrykmn5729 3 жыл бұрын
👍 za przekaz dziękujemy serdecznie
@olej215
@olej215 3 жыл бұрын
Nie spodziewałem się, że jest tak dużo tych słodzików, znałem tylko 5.
@metsolainenpov8771
@metsolainenpov8771 3 жыл бұрын
Ooooo fajnie, właśnie mi się cukier kończy, czas się wybrać do marketu i rozejrzeć się za jakimś słodzikiem do herbatki :)
@aganowa8788
@aganowa8788 3 жыл бұрын
wspaniały odcinek :)używam ksylitolu ale faktycznie pojawiają się problemy żołądkowe :( dlatego używam go coraz rzadziej. Chętnie wypróbuję erytrytol. Bardzo dziękuję za przekazanie cennej wiedzy. początkujący cukrzyk :)
@drbartekpl
@drbartekpl 3 жыл бұрын
W takiej sytuacji zamiana ksylitolu na erytrytol to najlepsza decyzja :) Pozdrawiam.
@bogusiadzierzawska2704
@bogusiadzierzawska2704 3 жыл бұрын
Świetny wykład !!! Dziękuje i pozdrawiam .
@drbartekpl
@drbartekpl 3 жыл бұрын
Proszę uprzejmie, pozdrawiam.
@mariuszc4539
@mariuszc4539 3 жыл бұрын
Zajebiscie wytłumaczone, dzięki
@drbartekpl
@drbartekpl 3 жыл бұрын
Nie ma sprawy, pozdrawiam.
@erykzowada7506
@erykzowada7506 3 жыл бұрын
@@drbartekpl UZYWAM STEWIE OD WIELU LAT I NIEWIDZE NEGATYWNYCH STRON
@maritkaa007
@maritkaa007 3 жыл бұрын
@@erykzowada7506 znalazles moze stewie bez charakterystycznego posmaku?
@tatianarozanska1909
@tatianarozanska1909 3 жыл бұрын
Dziękuję pięknie za cenne informacje.😊 Pozdrawiam.💐
@dzidziamichalski4336
@dzidziamichalski4336 3 жыл бұрын
Doktorze !!!!! Zamieniam,od zaraz !!!! Na erytrytol !!!!! Bardzo dziękuję ,a dziękuję za WSZYSTKO !!!!
@kasiaszym4943
@kasiaszym4943 3 жыл бұрын
Dziekuje bardzo za cenne informacji dzięki pana inf poprawiłam zdrowie i poczułam się lepiej bardzo dziekuje ❤️❤️❤️
@karolinamaria6638
@karolinamaria6638 3 жыл бұрын
Bardzo wartościowy materiał 👍Sama nie słodzę niczym wszystko pije gorzkie 🙂 Pozdrawiam
@69saturn69
@69saturn69 3 жыл бұрын
To tak jak ja ciastko zastępuje cukier to po co dosładzać :)
@zdzisaw5355
@zdzisaw5355 3 жыл бұрын
Mam nadzieje że jakaś słodycz jest w twoim życiu !
@karolinamaria6638
@karolinamaria6638 3 жыл бұрын
@@zdzisaw5355 Sama jestem słodka to wystarczy😄👍
@zdzisaw5355
@zdzisaw5355 3 жыл бұрын
@@karolinamaria6638 cytat - słodycz Karolino jest potrzebna także i niedobrze gdy jej brak, gdy ją masz w nadmiarze nudzić cie zaczyna i zabija wszelki smak .mam nadzieje że osoba którą nią obdażysz będzie dozgonnym fanem takich słodkości !
@Kirke89
@Kirke89 3 жыл бұрын
Ja kawę słodzę ciastkiem ^^ a herbatę niczym :)
Jak REALNIE zmieni się Twoje ciało, gdy odstawisz cukier
16:01
Dr Bartek Kulczyński
Рет қаралды 380 М.
Quilt Challenge, No Skills, Just Luck#Funnyfamily #Partygames #Funny
00:32
Family Games Media
Рет қаралды 55 МЛН
人是不能做到吗?#火影忍者 #家人  #佐助
00:20
火影忍者一家
Рет қаралды 20 МЛН
Dzięki temu cofniesz stłuszczenie wątroby
21:40
dr Angelika Kargulewicz
Рет қаралды 222 М.
Po tym filmie przestaniecie słodzić
12:03
Nauka. To Lubię
Рет қаралды 1,4 МЛН
Unikaj tych produktów. Podnoszą cukier i powodują cukrzycę
13:57
Dr Bartek Kulczyński
Рет қаралды 238 М.
PRZEGLĄD SUBSTANCJI SŁODZĄCYCH | INDEKS GLIKEMICZNY
26:17
SILVER TV
Рет қаралды 67 М.
Co Się Stanie Jak Rzucisz Cukier? Analiza Mózgu i Ciała
13:38
Przeciętny Człowiek
Рет қаралды 294 М.
17 znaków ostrzegawczych, że jesz za dużo CUKRU
13:47
Marek Skoczylas
Рет қаралды 770 М.