►Jak wygląda odrolnienie działki w 2024? A wyłączenie gruntu z produkcji rolnej? Dom za 100 tys 9

  Рет қаралды 58,399

Tani Dom Szkieletowy - drzeky ツ

Tani Dom Szkieletowy - drzeky ツ

Күн бұрын

Пікірлер: 332
@drzeky
@drzeky 4 жыл бұрын
A Ty pamiętałeś, żeby *subskrybować? **bit.ly/2OrJZ6f* *Sprawdź aktualną ofertę domów: **www.tanidomszkieletowy.pl* Witaj w kolejnym odcinku! Dzisiaj uporaliśmy się z mistycznym tematem odrolnienia działki i wyłączenia z produkcji rolnej. Koniecznie oglądnij całość, żebyś zrozumiał o co w tym chodzi! Zapraszam :)
@drzeky
@drzeky 4 жыл бұрын
Dzień dobry :) Cieszę się, że kolejna osoba docenia moją pracę! Co do Pana pytania: wyjaśniłem to dokładnie w filmie. Jest różnica między odrolnieniem a wyłączeniem z produkcji rolnej. MPZP odralnia ale wyłączyć trzeba. Opisałem też stawki za wyłączenie oraz dodałem istotną informację, że do 5 arów nie ponosi się kosztów, więc w większości wypadków taki zabieg przebiega bez opłat, bo taka powierzchnia wystarcza pod zabudowę i niezbędną infrastrukturę.
@drzeky
@drzeky 4 жыл бұрын
Zapraszam do subskrybowania, bo będzie ich dużo więcej, pozdrawiam :)
@drzeky
@drzeky 4 жыл бұрын
Strasznie dużo pytań :) Ale postaram się odpowiedzieć na ile potrafię: Co do cen, to z grubsza tak ale o kwotę wartości działki trzeba pytać w urzędzie, bo różni się w zależności od okolicy. I cenę wypadkową płaci się podwójnie: raz na samym początku i potem jeszcze raz ale w 10 ratach, co roku. Co do reszty pytań to chyba nie zrozumiał Pan do końca zagadnienia. Wyłącza się z produkcji tylko to, co zajmie dom wraz z infrastrukturą. Na prawdę zajmie to u Pana aż 5 arów? I po co wyłączać z produkcji grunt pod ogród, skoro założenie takowego nie sprawi, że grunt zostanie trwale zmieniony i uniemożliwi wykorzystanie rolne.
@karogod
@karogod 3 жыл бұрын
Gdzie znajdę odcinek o którym mowa na końcu? Pozdrawiam, super kanał!
@drzeky
@drzeky 3 жыл бұрын
Chodzi o mapki? Odcinek 10, jest w proponowanych przy filmie jak i po wejściu na mój kanał w zakładkę "wideo" i tam można zobaczyć wszystkie ponumerowane.
@Tom_Moonwatcher
@Tom_Moonwatcher 4 жыл бұрын
Jacku jak dobrze, że pojawiłeś się z tym kanałem. Jestem na etapie decycji kupna działki i wyprowadzki i spadłeś nam z nieba!!!!! Dzięki za Twoją pracę i poświęcony czas! Czekamy na kolejne odcinki.
@drzeky
@drzeky 4 жыл бұрын
Dobrze wiedzieć, że moja praca się komuś przydaje :) To daje motywację do dalszego działania, dzięki!
4 жыл бұрын
Warto dodać, że zmiana MPZP jest wręcz niemożliwa, żeby nie dawać oglądającym nadziei :) Fajnie, że powiedziałeś o gruntach mineralnych i organicznych, tutaj też można dodać że warto złożyć wniosek z zapytaniem, czy trzeba grunt wyłączać z produkcji rolnej - oszczędzamy czas :) Pozdro!
@drzeky
@drzeky 4 жыл бұрын
Odbieram oglądającym nadzieję na to w odcinku, gdzie szerzej mówię o MPZP i WZ :) Tu sprawa rozbija się nie tylko o to czy się uda ale o to ile czasu to musi trwać. Jakbym miał czekać bóg wie ile na to, żeby się dowiedzieć czy w ogóle będę mógł coś zbudować to traci to sens. Powodzenia :)
@konradpoloczek9975
@konradpoloczek9975 4 жыл бұрын
Możliwa, możliwa tylko że kosztowna :)
@madeinpoland6984
@madeinpoland6984 4 жыл бұрын
Prawo jest absurdalne, każdy powinien sam decydować co chce postawić na własnej ziemi, z wyjątkiem budowy komercyjnej.
@drzeky
@drzeky 4 жыл бұрын
Nie jestem zwolennikiem tak restrykcyjnych przepisów i utrudniania ale to też nieco chroni nas przed chaotyczną zabudową na sąsiednich działkach.
@zaplutekaryreakcjirecords1704
@zaplutekaryreakcjirecords1704 3 жыл бұрын
@@drzeky no niby ta, ale mogłoby być, że na zgłoszenie budujesz np. dom jednopiętrowy do 150 m2 przestrzeni użytkowej i tyle. Można skonstruować prawo tak, aby było precyzyjne i wygodne dla obywateli. Oni wolą jednak na złość robić obywatelom i ich męczyć. Tak jak te covidowe prawo związane z płatnością 598 PLN za wz i teraz gminy szczęśliwe bo nikt ich nie pyta o wz i mogą się kawki napić. Nawet jakiś burmistrz się wypowiedział, że to super bo wcześniej ludzie chcieli wiedzieć przed zakupem działki czy zostaną zaakceptowane warunki zabudowy i nie kupowali. No masakra to jakaś jest. Mogliby sami określić mpzp i by nie było problemu. Tak samo jak z tym, że trzeba brać klasyfikatora gruntu by się dowiedzieć czy grunt się nada czy nie. Przecież mogliby z góry określić gdzie można, a gdzie nie można budować i tyle. No, a tutaj milion kombinacji bo w mętnej wodzie mniej widać, a jak mniej widać to można więcej zakręcić :)
@drzeky
@drzeky 3 жыл бұрын
Cóż, nadal uważam, że gdy spojrzy się dalej niż poza swój własny interes to widnieje w tym logika. Owe restrykcje i obostrzenia, choć uciązliwe, są wprowadzone z konkretnych powodów.
@mariapiekutowska2570
@mariapiekutowska2570 3 жыл бұрын
@@drzeky no właśnie koniec końców zabudowa i tak jest chaotyczna i paskudna, więc prawo chroni tylko interesów leśnych dziadków ;)
@drzeky
@drzeky 3 жыл бұрын
No juz tak nie demonizujmy, w pewnym stopniu jest to dzięki temu trzymane w ryzach. Widać to zwłaszcza na wsiach przy nowo budowanych domach. Zbliżone gabaryty, podobna kolorystyka itp
@konrad7919
@konrad7919 9 ай бұрын
Uważam, że jest to najbardziej niedoecniany kanał na KZbin. Masz zdecydowanie za mało subskrybentów w stosunku do fenomenalnej roboty jaką wykonujesz. Gratuluję, uczę się od Ciebie i podziwiam. Spróbuję odtworzyć to co robisz w rzeczywistości, choć będzie to bardzo trudne z moimi lewymi kończynami. Ludzie! Subskrybujcie, bo zasługuje na to! Pozdrawiam
@drzeky
@drzeky 8 ай бұрын
;)
@filsor3834
@filsor3834 9 ай бұрын
Dzięki za material
@drzeky
@drzeky 9 ай бұрын
Proszę ;)
@mariuszkeller6924
@mariuszkeller6924 4 жыл бұрын
Trafiłem przypadkiem na Twój kanał i to był strzał w 10 :) zaczynam oglądać wszystkie filmy po kolei, przymierzam się do kupna domu i myślę, że znajdę tu wiele pomocnych informacji. Życzę powodzenia, oczywiście sub i like pod każdym filmem.
@drzeky
@drzeky 4 жыл бұрын
Witam i dziękuję bardzo za motywujący do dalszej pracy komentarz! Pozdrawiam i życzę miłego oglądania :)
@patera4660
@patera4660 4 жыл бұрын
Dobry kanał, przydatny. Like i Sub od razu :) Pozdrawiam
@drzeky
@drzeky 4 жыл бұрын
A dziękuję, dziękuję :) Zapraszam do oglądania na bieżąco :)
@werowsky5071
@werowsky5071 4 жыл бұрын
Zmień nazwy tych odcinków na coś w stylu. "tania budowa domu" albo "przygotowania pod tanią budowę domu" szukałem takiego filmu jak twój strasznie długo. Po tym tytule, który masz teraz prawie nikomu sie to nie wyświetli nawet jak ktoś tego szuka. Poza tym super film bardzo pomogłeś. Dzięki i pozdrawiam
@drzeky
@drzeky 4 жыл бұрын
Dzięki za komentarz! Dobrze znać taką opinię. Dodam to do tagów, może będzie szerzej oglądane :)
@herbi4640
@herbi4640 11 ай бұрын
Jacku czy możesz wytłumaczyć o jaką średnią cenę w okolicy chodzi - średnią cenę działki budowlanej w okolicy? średnią cenę roli w okolicy?? (o nią ma być pomniejszona opłata za wyłącz z prod rolnej) i o co chodzi z tą 2 razy płatną opłatą (100 proc i po 10 proc) - bardzo niejasno to opowiedziałeś i nie wiem czy ktokolwiek zrozumiał. No i najważniejsze - najbardziej interesujące jak odrolnić i wyłączyć z produkcji rolnej ziemie klasy 3a i lepsze. O tym ani słowa…
@drzeky
@drzeky 11 ай бұрын
Jeśli dobrze pamiętam, bo jednak tym tematem zajmowałem się kilka lat temu, średnia cena działki jest ustalana przez odpowiedni urząd i chcąc się tego dowiedziec, dostajemy po prostu kwotę, bez rozdrabniania jak była liczona. I tak, jak znam życie, kazdy urząd ma do tego swoje podejście i swoje rozwiązania, więc każdorazowo odsyłam jednak do nich, bo to oni a nie ja, będę rozpatrywał wniosek. Tu wytłumaczyłem ogólnie na czym polega problem i z czym się będziemy borykać na etapie odralniania i wyłączenia z produkcji rolnej (na zrozumieniu tych pojęć przez widza zależało mi najbardziej). Na grunty klas lepszych (od 3 wzwyż) potrzebna jest już zgoda, bo stanowią one zasoby państwa w kwestii roli i nie każdy grunt może być przeznaczony pod zabudowę mieszkaniową.
@lukaszzzzzzzzz
@lukaszzzzzzzzz 3 жыл бұрын
Wielkie dzięki za cenny materiał. Mam działkę 0,1427 ha, rodzaj użytku i klasa: Ł IV. Jeśli plan zagospodarowania przestrzennego jest wyznaczony na mieszkaniowy to wydaje się sprawa łatwa, czysta formalność. Jest to miejscowość gdzie pul już nikt nie uprawia, więc powinno być OK. Jutro pisze do gminy.
@drzeky
@drzeky 3 жыл бұрын
Czekam na informacje jak poszło :)
@Grzehu71
@Grzehu71 5 ай бұрын
JAK POSZŁO?
@NaSkrajuGaju
@NaSkrajuGaju 5 ай бұрын
Najlepiej jest postąpić zupełnie inaczej (w sumie najlepiej było dla nas, bo każdy przypadek jest inny), choć może to trwać nawet 5 lat, ale można się uporać i w rok, jeśli jest się przygotowanym i ma chęci. Tak jak to zrobiliśmy. Nie było planu zagospodarowania, kupiliśmy ziemię rolną 3ha 4b i 5 klasa oraz pozaklasowe. Nic nie odrealnialiśmy, nie zmienialiśmy przeznaczenia na budowlane, nie wyłączaliśmy z produkcji rolnej bo to się nie opłaca, a dodatkowo potem płaci się podatki nie jak rolne a budowlane. Żona jest technikiem ogrodnikiem, czyli według ustawy rolnikiem. To pozwoliło na kupno ziemi rolnej powyżej 1ha (gdyby żona rolnikiem nie była to w rok mogłem zrobić szkołę rolniczą uprawniającą do zakupu ziemi rolnej) Potem na takiej ziemi trzeba zdobyć WZ i pozwolenie na budowę. Do pozwolenia potrzeba być "rolnikiem indywidualnym" i spełnić jeszcze kilka warunków, trudnych a czasem wręcz niemożliwych do spełnienia. Ale są gminy, które przyjaźnie patrzą na nowe osoby, zwłaszcza gdy są w miarę młode (np. poniżej 40 lat), chcą płacić podatki w gminie i chcą uprawiać ziemię czy hodować zwierzaki. W ten oto sposób w 3 lata od zakupu ziemi rolnej wprowadziliśmy się do nowego siedliska, czyli zabudowy zagrodowej), a ja oficjalnie jestem rolnikiem na KRUS. Sposób, który opisujesz jest często trudny do przeprowadzenia, a dla klas ziemi od 1 do 3 praktycznie niemożliwy, bo gminy(na szczęście) nie godzą się na przekwalifikowanie i odrolnienie. Gdyby tak było to lada chwila mielibyśmy wieżowce na 1 klasie gruntów. Aż mnie natchnąłeś do nakręcenia filmu o podobnej tematyce, ale o naszej drodze do własnego gospodarstwa.
@drzeky
@drzeky 5 ай бұрын
"Najlepiej jest postąpić zupełnie inaczej" to brzmi jak te proste przepisy kulinarne z internetu. punkt pierwszy: miej żonę o statusie rolnika lub idź na rok do szkoły ;) Do tego "spełnić jeszcze kilka warunków, trudnych a czasem wręcz niemożliwych do spełnienia" nie napawa optymizmem do zaoszczędzenia tych kilkudziesięciu tysięcy złotych na gruncie. No ale nagraj te filmy, sam chętnie obejrzę zmagania z doborem argumentacji, żeby przekonać ludzi do takiego ryzyka.
@NaSkrajuGaju
@NaSkrajuGaju 5 ай бұрын
@@drzeky wiesz, gdybyśmy szli drogą odrolnienia to do tej pory byśmy tą ziemię odralniali, a to tylko klasy 4b i 5. I nie ma na to zgody. W filmie nie usłyszałem też o opłacie adiacenckiej, którą gmina może nałożyć do wartości chyba w tej chwili 50% wartości wzrostu ceny ze stanu rolnego do stanu budowlanego. Weźmy takie zachodniopomorskie, gdzie teraz rolnicy chcą około 60-80 tys za ha, czyli weźmy 10 arów za 8 tys. złotych (chociaż takie małe areały rolne są nie do kupienia). Po odrolnieniu powiedzmy tanio 30 tys. za ar, czyli 300 tys, za 10 arów. 50% z różnicy kwoty to 150 tysięcy. A jak klasa gruntów jest 3 i niżej to KOWR może jeszcze na nich położyć łapę i odkupić od rolnika, nie wspominając o tym, że inni rolnicy mają pierwszeństwo w zakupie, Oczywiście każdy ma wybór, i każdy idzie własną drogą, my wybraliśmy tą moim zdaniem lepszą i łatwiejszą dla nas.
@drzeky
@drzeky 5 ай бұрын
Dlatego w pierwszej kolejności polecam ludziom szukać działek objętych MPZP i odrolnionych. Szkoda lat i nerwów w niepewności na tak małe oszczędności wg mnie.
@NaSkrajuGaju
@NaSkrajuGaju 5 ай бұрын
@@drzeky no nie rozumiem tych małych oszczędności. Kupiliśmy 3ha ziemi za 80 tys. Po 3 latach wybudowaliśmy siedlisko. Różnica w cenie niewiarygodna. Jak jest MPZP to jest to zazwyczaj gdzieś w centrum nawet małego, ale miasta. Na wsiach planów nie ma. No i my mamy własną wodę, oczyszczalnię bezwywozową, jedyne co mamy z sieci to prąd, więc mamy prawie samowystarczalność, działkę 50 arów ogrodzoną na dom, sad, stodołę i ogródek przydomowy i jeszcze 2,5ha na uprawy, na ziarno czy rośliny miododajne dla pszczół. Za te pieniądze, czyli 80 tys. kupiłbym co najwyżej... nic. Kompletnie nic, co miałoby MPZP. A jak już ktoś zrobił odrolnienie to po to, żeby zarobić. Polecam mocno zakasać rękawy i szukać ziemi rolnej, co najważniejsze, blisko stacji transformatorowej, tak do 300-500m. I podpytać geologa o to, czy na działce będzie woda albo sprawdzić na mapach. Oczywiście działka budowlana to wszystko z głowy. I jeśli ktoś chce żyć w mieście, czy na jego skraju to to jest zdecydowanie najlepszy wybór. Jeśli ktoś chce z miasta uciec to to jest najgorszy moim zdaniem wybór.
@cookieman2684
@cookieman2684 2 жыл бұрын
Czy mógłbyś doprecyzować te 3 hierarchie typów działek pod zakup o czym mówisz pod koniec filmiku ? bo trochę nie do końca zrozumiałem... 1) Najlepiej jest żeby działka była objęta MPZ i w miejscowym planie już została odrolniona - ok to rozumiem jest najlepsza opcja 2) Jeśli MPZP zakłada działkę jako NIE rolną to najlepiej wolałbyś gdyby tego miejscowego planu nie było. Wtedy złożyć wniosek o WZ (mając pewność, że wszystkie zasady są spełnione ) - to na drugim miejscu tak ? 3) Jeśli nie ma takiej opcji (JAKIEJ OPCJI?) czyli będzie MPZP działka o przeznaczeniu rolnym to musimy spełnić te wymogi, które tam są i liczymy na cud, że ten MPZP zostanie zmieniony - możesz to rozwinąć ??
@drzeky
@drzeky 2 жыл бұрын
Witaj. Odnośnie pkt. 3 "jeśli nie ma takiej opcji" czyli właśnie takiej, że "będzie MPZP działka o przeznaczeniu rolnym". Jeśli tak jest to trzeba wystąpić o zmianę MPZP o ile działka spełnia wymienione wymogi. Jest to jednak proces dalece czasochłonny oraz niepewny.
@cookieman2684
@cookieman2684 2 жыл бұрын
@@drzeky Ok dzięki za odpowiedź ale mam kolejne pytanie bo nie wiem czy dobrze to zrozumiałem... Mam 1ha ziemi bez mpzp klasa V. Chciałbym to podzielić na mniejsze działki np 3 działki po 3000m2 a potem mniejsze (odliczając miejsce na drogi dojazdowe) Według tego cennika by przekształcić ten hektar na ziemie pod zabudowę to musiałbym zapłacić 120 tys zł tak ? 10 000m2 (1ha) x 12zł za m2 przy klasie V tak ? Ok działki dzielę na mniejsze po 1500m2 sprzedaje z zyskiem i jestem do przodu. Ale martwi mnie to że pomimo tego że RAZ już zapłacę 120 tys to potem przez 10 lat muszę zapłacić (DRUGI RAZ!?) tą samą kwotę ? czyli nie 120 już wychodzi 240tys...dobrze to zrozumiałem ?
@drzeky
@drzeky 2 жыл бұрын
Szczerze mówiąc nie wiem jak miałaby wyglądać procedura przy tak dużym przedsięwzięciu, bo możliwe, że przy sprzyjających warunkach uda się ten grunt przekształcić taniej. Jest to na pewno rzecz do zweryfikowania w urzędzie, ponieważ oni znają obowiązujący taryfikator i przeliczą to niemalże od ręki.
@pavlbal7396
@pavlbal7396 3 жыл бұрын
W tym tygodniu dostałem WZ co mnie pozytywnie zaskoczyło bo przy wizycie w urzędzie dowiedziałem się że szanse są 50%. Czyli następnie wniosek do starosty o wyłączenie z produkcji rolnej. I tu znowu niepewność bo frontowa część działki, ta pod zabudowę - 9 arów to 3 klasa, pozostałe klasa 4 łącznie z pasem szerokości 7 metrów biegnącym do frontu działki. Zastanawia mnie kto sprawdzał tę ziemię i ustalił że te 9 arów są lepsze od tych pozostałych🤔
@drzeky
@drzeky 3 жыл бұрын
Witam i dziękuję za zainteresowanie moim odcinkiem! Skoro zostały wydane Warunki Zabudowy to nie ma się już czego obawiać. Tam jasno zostało określone co i gdzie można budować. Teraz to należy z tymi WZ iść do architekta, który bazując na nich stworzy (lub zaadaptuje) projekt. Dopiero z projektu będzie wynikało ile gruntu należy wyłączyć spod produkcji rolnej.
@Jacek0x
@Jacek0x 11 ай бұрын
Ustawiłeś muzykę w tle tak głośną, że z trudem słychać Twój komentarz. Taka uwaga na przyszłość
@drzeky
@drzeky 11 ай бұрын
Wiem, staram się to poprawiać w kolejnych odcinkach, dziękuję za uwage.
@tojatojatoja
@tojatojatoja 3 жыл бұрын
Powiem tak. Już nic nie rozumiem. Moja mama w urzędzie gminy usłyszała że ona jako nie rolnik nic nie może robić na swojej części działki która jest uznana jako pastwisko trwałe. A jak chce w ogóle się za coś zabrać na niej to musi wydzierżawić najpierw 1 ha ziemi.
@drzeky
@drzeky 3 жыл бұрын
Ale to nic dziwnego, że nie można swobodnie budować na gruncie oznaczonym jako pastwisko trwałe...
@przemekka6527
@przemekka6527 3 жыл бұрын
Tak.. Zabudowa jednorodzinna wyklucza opłatę do 500m2. Co w przypadku budynku gospodarczego, altany, na zgłoszenie? Pani w gminie stwierdziła że to już wymaga ów opłaty, wszystko co na zgłoszenie, co ze zjazdem, wiata, garażem? Za wszystko mam płacić? Ponoć po wrześniu wraz z wejściem noweli te stawki poszybowaly
@drzeky
@drzeky 3 жыл бұрын
Tak, za takie formy zabudowania trzeba płacić. Np. gdybym przy swoim domu chciał zbudować na zgłoszenie altanę to pod tę altanę muszę przejść proces wyłączenia z produkcji rolnej
@leszekk7043
@leszekk7043 3 ай бұрын
Posiadam działkę która w MPZP leży na terenie oznaczonym jako MU. Jest to działka położona o kilka kilometrów od miasta. Na części działki na której planuję wybudować dom jest klasa ziemi 3b. Czy muszę odralniać działkę czy w związku z tym, że jest to obszar zabudowy mieszkaniowo usługowej nie muszę. Proszę o odpowiedź i pozdrawiam.
@drzeky
@drzeky Ай бұрын
Skoro grunt jest oznaczony jako MU to jest już odrolniony. Teraz trzeba wyłączyć spod produkcji rolnej teren, który w związku z budową zostanie trwale zmieniony ale tym się już zajmie architekt.
@bernicut
@bernicut 2 ай бұрын
A może akurat odpowiesz mi na pytanie. Nie do końca rozumiem. Jest działka na sprzedaż w małej miejscowości i jest to miasto ale działka jest rolna z miejscowym planem zagospodarowania. Niby ma plan i jest w mieście ale jednak rolna i właśnie nie wiem o co chodzi.
@drzeky
@drzeky 2 ай бұрын
Cóż... miasto miastu nierówne. Może zbyt dobry grunt, zbyt słaby dostęp do mediów.
@bernicut
@bernicut 2 ай бұрын
@@drzeky akurat interesowała mnie ta działka. Był plan taki żeby domek na zgłoszenie postawić, tanio. Działka w małym miasteczku 760m2 za 70tyś tylko że rolna z wydanymi warunkami zabudowy. Niestety odpada bo garaż musi być wbudowany więc wiadomo. Może ktoś nie chce wydać pieniędzy na odrolnienie? Widziałem w innych materiałach że odrolnienie to kilkanaście tysięcy takiej działki ?
@tusiek1710
@tusiek1710 4 жыл бұрын
1. Powiedzmy że działka kupiona i trzeba podciagnac media... I jest to daleko.. Płaci się wtedy za to czy gmina nam podciaga bo jednak potem będą w tamtych miejscach stały inne domy i nieuczciwie by było gdyby tylko ta jedna osoba płaciła. 2. Mam rozumiec ze kazda odrolniona działka już musi byc uzbrojona? Pozdrawiam
@drzeky
@drzeky 4 жыл бұрын
Witam. To na pewno zależy od tego jakie to media. Jeśli gmina ma w planach rozbudowę to mogą zrobić ją w ramach rozwoju. Ale za przyłączenie się na pewno nikt płacił za inwestora nie będzie. Co do drugiego pytania to zdaje się, że wspominałem o tym w tym odcinku: Media mają być w drodze, lub gmina ma w planach ich dociągnięcie (w planach ale umowy i przetargi są już zrobione i jest to rzecz pewna, lecz odłożona w czasie). Pozdrawiam
@tusiek1710
@tusiek1710 4 жыл бұрын
A jeśli jest pare dzialek i trzeba doprowadzic media z dalszego miejsca to wtedy ludzie się mogą dogadac ze soba i podzielic koszty? Co jak ktoś się nie chce dołożyć.. Bardzo mnie to interesuje grania mogą wydawac sie proste dla kogoś takiego jak pan.
@drzeky
@drzeky 4 жыл бұрын
jak każdy jest osobnym właścicielem każdej z działek to nie da się zmusić do partycypacji w kosztach. Sam mam taką sytuację, choć na mniejszą skalę, że sąsiad nie chce dzielić kosztów przejścia mediów pod drogą a pewnie będzie chciał się podpiąć pod rury jak już je przeprowadzę na "naszą" stronę drogi. Proszę też brać pod uwagę czynnik ludzki, gdzie budując się na wsi jako nowy członek społeczności mało kto będzie buntowniczo podjudzał ludzi przeciwko sobie. Proszę sprawdzić jakie są koszty tego podpięcia, przedstawić sąsiadom ile wyniesie składka, dodając, że każdy zapłaci tyle samo i nie powinno być dużych problemów.
@tusiek1710
@tusiek1710 4 жыл бұрын
@@drzeky można komus zabronic wpiac sie do naszego przyłącza?
@drzeky
@drzeky 4 жыл бұрын
Odcinek od głównej rury danego medium do domu jest Twoją własnością i użyczenie go jest w Twojej gestii. Ale do głównej rury może już się wpiąć każdy.
@Kamzio321
@Kamzio321 4 жыл бұрын
Pomocy!!! Jak wyglada proces kiedy mam działkę 2,35h i chciałbym ją podzielić na kilka działek, z mozliwoscia zabudowy. Od czego zacząć. Będę bardzo wdzięczny za odpowiedz.
@drzeky
@drzeky 4 жыл бұрын
Witam :) Myślę, że najpierw trzeba sprawdzić jakie jest przeznaczenie gruntów. Czy jest mpzp, jesli tak to co on mówi. Dopiero potem można stwierdzić czy i co da się budować. Pozdrawiam
@adamgalinski7141
@adamgalinski7141 4 жыл бұрын
Ciekawe informacje, przystępnie przekazane.
@drzeky
@drzeky 4 жыл бұрын
Ciężko to było zebrać całe do kupy no ale się udało :)
@kacperbaksalary8742
@kacperbaksalary8742 2 жыл бұрын
Kwestia opłat za wydanie decyzji o WZ nieco się pozmieniała. Polecam przeanalizować najnowsze rozporządzenie 😉 ciekawy materiał 👍
@drzeky
@drzeky 2 жыл бұрын
A rzucę okiem z ciekawości, może odświeżę ten odcinek przy okazji
@patryk5231
@patryk5231 Ай бұрын
A co jeśli średnia wartość gruntu przekracza opłatę związaną z odrolnieniem?
@drzeky
@drzeky Ай бұрын
Urząd nie odpowiedział na to pytanie? To już są dokładne kalkulacje finansowe, które bez problemu zrobią na miejscu znając całą sprawę.
@tommyp1124
@tommyp1124 3 ай бұрын
Czy gminy wydaja warunki zabudowy na cale pole(np 1ha)? Czy gmina sama decyduje jakie parametry budynkow mieszkalnych bedzie mozna postawic na danym terenie?
@drzeky
@drzeky 3 ай бұрын
Z tego co wiem, to przy wydawaniu wz jest sprawdzana sytuacja dla tej konkretnej działki w oparciu o wytyczne, które wymieniłem w filmie
@kamilfigatowski232
@kamilfigatowski232 4 жыл бұрын
Dzwoniłem do Starostwa bo własnie kupiliśmy dzialkę. Koszt wyłączenia działki z produkcji rolnej w moim przypadku jest ujemny. Zatem nie zaplacę ani grosza. Mam dzialkę z ziemią klasy 3a. Gdybym chciał odrolnić calość 0,12 ha to kalkukacja wygląda następująco 320 595 pln x 0,07 ( bo 0,05 jest darmowe ) to się równa 22 441,65. Od tej kwoty odejmuję wartość nieruchomości 200 tys i mam wynik ujemny. Nie ma żadnych kosztów. Problem jedank w tym że starstwo nie zgadza się na wyłaczenie całej działki z produkcji rolnej. Taka sytuacja jest w Grodzisku. Jak widać każda gmina inaczwj do tego podchodzi. W każdym razie nie wyłaczę więcej niż wyliczy architekt. W moim przpadku mam decyzję o warunkach zabudowy na 20% działki i 10% powierzchni utwardzonej na podjazdy, dojścia itp. Jak widać nie chcą wyłączyć bo to jest darmowe.
@drzeky
@drzeky 4 жыл бұрын
Odrolnienie jest darmowe. Jest uznaniem, że dana działka spełnia wymogi do bycia budowlaną. Wyłączenie z produkcji rolnej wiąże się dopiero z ewentualnymi kosztami. Proszę tez brać po uwagę, że urzędnicy mogą "po swojemu" interpretować przepisy, co nie znaczy, ze jest to zgodne z prawem. Niestety ewentualne spory sądowe mogą się długo ciągnąć i przestaje to być opłacalne.
@nbafan3288
@nbafan3288 3 жыл бұрын
Jak to 0 zł. A, gdzie opłata 10 procent przez 10 lat według wzoru 10%*320000*0,07=2200 zł. Tyle będziesz, musiał płacić co roku przez, 10 lat. Jeacze jedna sprawa skąd brać wartość nieruchomości? Czy ta, wartość to musi być działki budowlanej czy rolnej?
@jacekplacek8283
@jacekplacek8283 4 жыл бұрын
witam. Mam działkę 1100 metrów. Usytuowane domu jak i geometria działki powoduje , że muszę wyłączyć grunty rolne o powierzchni 700 metrów. Czy wyłączając grunty zapłacę opłatę od 700 metrów, a może od 200 metrów (ponieważ 700 - 500 darmowe :) ) ?
@jacekplacek8283
@jacekplacek8283 4 жыл бұрын
Jest to dla mnie ważne bo szanowna Pani w Starostwie powiedziała że trawnik też muszę wyłączyć bo nie będę go uprawiał rolnie. Jakąś masakra. Mam 3a i nie jest to dla mnie mały koszt. Są jakieś przepisy że trawnik też muszę wyłączyć? 😪
@drzeky
@drzeky 4 жыл бұрын
Witam i dziękuję za oglądnięcie odcinka :) Jeśli trzeba wyłączyć 700 to płaci się za różnicę między darmowymi 5 arami a tym co się wyłącza, czyli tutaj około 2 ary są do opłacenia. Za trawnik się nie płaci, bo nie powoduje on trwałego zmienienia gruntu na nierolny... być może architekt wytyczając obszar mógł go lepiej rozplanować i zmieścić się w 5 arach...
@monikagabiak7598
@monikagabiak7598 3 жыл бұрын
jeśli należność za wyłączenie z produkcji rolnej podlega ulgom (przyznanym przez gminę na podstawie 64 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych), to czy opłaty roczne liczą się od należności po odliczeniu ulgi, czy od podstawy należności? Mam sytuację, że obecny własciciel gruntu ma zlożony wniosek o wyłączenie z produkcji rolniczej, (1 ha, w MPZP już jako Mn, ale fizycznie coś tam posiane). za chwilę dostanie decyzję o wyłączeniu. Co do należności, ponieważ jest on rolnikiem, podlega ulgom i należność jest o wiele mniejsza niż wynika z tabel. zaraz po uzyskaniu decyzji jesteśmy umówieni u notariusza na sprzedaż. Opłaty roczne spadną na mnie. czy te opłaty to na pewno 10 x 10% faktycznie zapłaconej przez niego należności czy należności z tabeli? Dziękuję za odp.
@drzeky
@drzeky 3 жыл бұрын
Dzień dobry. Przepraszam ale jest to tak osobliwy przypadek, że niestety najtrafniejszej odpowiedzi może udzielić jedynie urząd odpowiedni dla położenia danego gruntu. Tam też zostaną wyliczone konkretne kwoty do spłacania.
@widzspectator979
@widzspectator979 3 жыл бұрын
A czy funkcjonuje jeszcze pojęcie "działki zagrodowej"? Miałem taką sytuację wieki temu, że z ponad hektara rolniczego wydzielili mi rzeczoną działkę i tam mogłem budować.
@drzeky
@drzeky 3 жыл бұрын
Tak, działka zabudowy zagrodowej, czyli zagospodarowana przez rolnika jako miejsce do życia, nieopodal swojej roli. Mogą taką działkę odkupić zwykli śmiertelnicy i się tam budować (lub korzystać z istniejących budynków) ale ma to swoje obostrzenia.
@PawezMazur
@PawezMazur 4 жыл бұрын
Hej. Dobre wideo. Od lipca 2020 zmieniły się opłaty za wydanie warunków zabudowy. Jeżeli nie jesteś właścicielem działki jest to koszt 598 zł !!
@drzeky
@drzeky 4 жыл бұрын
Witaj! A jak wyglądają po zmianach opłaty gdy jest się właścicielem?
@PawezMazur
@PawezMazur 4 жыл бұрын
@@drzeky Właściciel bodajże nic nie płaci.
@pomer12
@pomer12 3 жыл бұрын
@@PawezMazur Właśnie otrzymałem decyzję WZ i nic nie płaciłem. Jeśli chodzi o wyłączenie z produkcji rolnej w Starostwie powiedzieli mi że będę płacił za wyłączenie określoną opłatę i nie jak na filmie że do 60 dni 100% a póżniej 10% przez 10 lat tylko to albo to. Jeśli chodzi o wyłączenie darmowe 500m2 to w tym samym Starostwie powiedzieli, że może być problem z ogrodzeniem takiej działki w przypadku kontroli działki moża kary zapłacić.
@drzeky
@drzeky 3 жыл бұрын
Witam i dziękuję za garść dodatkowych informacji. Dlaczego skorzystanie z darmowego wyłączenia spod produkcji rolnej do 5 ar (automatycznie darmowe, nie z wyboru) ma powodować problemy z ogrodzeniem działki?
@PawezMazur
@PawezMazur 3 жыл бұрын
@@pomer12 OK, ale zgłaszałeś się po WZ jako właściciel gruntu, czy nie?
@Simol125
@Simol125 3 жыл бұрын
Witam. Jestem na etapie kupna działki, ma 3022m2 są to grunty orne klasa ziemi V i VI. Działka jest poza MPZP, w 2016 roku 25 kwietnia została wydana decyzja o warunkach zabudowy dotycząca budowy budynku mieszkalnego jednorodzinnego. Warunki zabudowy są bardzo korzystne. Pytanie do was nie jestem rolnikiem, nie posiadam uprawnień i nie kończyłem szkoły rolniczej,czy będę mógł się wybudować na takiej działce? Czy decyzja o warunkach zabudowy może się zmienić gdy będę właścicielem działki? Działka sąsiaduje przy działce budowlanej, posiada dojazd. Czekam na decyzje KOWR o odmowie pierwokupu. Proszę o pomoc
@drzeky
@drzeky 3 жыл бұрын
A jest możliwość rozpoczęcia procedury budowy przez obecnego właściciela?
@Pro-eo3sb
@Pro-eo3sb 4 жыл бұрын
A czemu mi w gminie powiedziano ze nie muszę odralniac i mam zlozyć tylko o wydanie warunki zabudowy, bo nie ma przestrzennego planu
@drzeky
@drzeky 4 жыл бұрын
Witam. Zapewne grunt ma tak niską klasę, że nie jest to konieczne
@katarzynamuszalak4606
@katarzynamuszalak4606 4 жыл бұрын
Czy w takim razie dobrze zrozumiałam, że jeśli mamy działkę rolną 1800 m2 i chcemy przeznaczyć na cele mieszkalne to nie trzeba płacić za odrolnienie?
@drzeky
@drzeky 4 жыл бұрын
Witam :) Gdyby to było tak proste jak Pani pisze :) Płaci się za wyłączenie z produkcji rolnej a nie samo odrolnienie (do 5 arów się nie płaci jeśli przeznaczenie jest na budownictwo jednorodzinne). Z gruntami rolnymi problem polega na tym czy można je odrolnić. Muszą zostać spełnione określone wymogi o których wspomniałem w tym odcinku oraz drugim nt. mpzp i warunków zabudowy. Pozdrawiam :)
@lenakhytsenko4745
@lenakhytsenko4745 3 жыл бұрын
Jeżeli kupię 1 ha ziemi rolnej w klasie od 3 do 6, a odrolnie tylko 500m2 pod budowę domu to nie ponoszę żadnych opłat?. Na 9500 m2 działki rolnej mogę posiadać łąke bądź zasadzić las?. Czy zmiana działki leśnej pod budowę domu ma takie same prawa o przy działce rolnej o klasyfikacji ziemi od 3 do 6?
@drzeky
@drzeky 3 жыл бұрын
Z opłatami wiąże się wyłączenie z produkcji rolnej a nie odrolnienie. Wyłącza się to, co trwale się zmieni po zbudowaniu tam domu.
@dariuszdarek5919
@dariuszdarek5919 3 ай бұрын
hmm jest MPZP i stoi tam dom, który chce wyburzyc zeby wybudowac nowy. dopuszczalna jest zabudowa ale dzialka nie jest budowlana w MPZP tylko zabudowa zagrodowa. trzeba odrolnic?
@drzeky
@drzeky 3 ай бұрын
Ale zabudowa zagrodowa umożliwia posadowienie budynku mieszkalnego. Trzeba tylko łebskiego architekta do tego.
@dariuszdarek5919
@dariuszdarek5919 3 ай бұрын
@@drzekyHmm nie będąc rolnikiem? To nie wiedziałem.
@GregoryAlone
@GregoryAlone 3 жыл бұрын
Witam, jaki jest sens płacić za odrolnienie jeśli działka rolna jest nie używana np przez 40 lat ?
@drzeky
@drzeky 3 жыл бұрын
Opłata jest za wyłączanie z produkcji rolnej. Odrolnienie to jedynie stwierdzenie, że działka spełnia wymogi do bycia użytkowaną w sposób inny niż rolny, np na cele mieszkalne.
@krystian2425
@krystian2425 3 жыл бұрын
Mam pytanko 😉 jeżeli chce kupić działkę która jest praktycznie cała zalesiona małymi drzewami to uda mi się tam dostać warunki zabudowy ? Dodam ze obok jest dwóch sąsiadów tylko nwm czy ich działki były zalesione czy nie. Pozdrawiam.
@drzeky
@drzeky 3 жыл бұрын
Witam, ten temat jest jedynie do rozpatrzenia przez urząd. Każdy grunt a zwłaszcza taki, należy rozpatrywać indywidualnie.
@tomaszzambrzycki2458
@tomaszzambrzycki2458 3 жыл бұрын
Mam 3ha działki rolnej w dużym mieście, brak planów zagosp, ziemia klasy 4-5, przy asfaltowej drodze, sąsiadują z nią działki budowlane z zabudowaniami, pytanie -czy kupcem może być osoba prywatna(nie rolnik)?
@drzeky
@drzeky 3 жыл бұрын
Dobry wieczór Niestety nie mam wiedzy na ten temat, jednak z tego co Pan pisze to może warto spróbować odrolnić ten grunt (a przynajmniej część przy drodze o ile są media i zabudowa przy niej) aby uzyskać lepszą kwotę.
@tomaszzambrzycki2458
@tomaszzambrzycki2458 3 жыл бұрын
@@drzeky no niestety jeśli "odrolnie" to samego podatku wyjdzie ponad 20k rocznie, poza tym dojdzie notariusz, grodzenie, kupa czasu itp itd
@drzeky
@drzeky 3 жыл бұрын
No ale po odrolnieniu wartość wzrośnie raczej więcej niż 20 tys :)
@tomaszzambrzycki2458
@tomaszzambrzycki2458 3 жыл бұрын
@@drzeky 29 działek każda po 1000m,jasne ale sprzedaż to zabawa na przynajmniej 10 lat pod warunkiem że będzie koniunktura na domy, do tego drogę będzie trzeba podciągnąć a już młodszy to raczej nie będę, trudno sprzedam deweloperowi-rolnikowi, też dużo wyjdzie
@TheSalgarTV
@TheSalgarTV 3 жыл бұрын
Dzień dobry, czy mając działkę rolną 44a bezpośrednio przy drodze wojewódzkiej z wjazdem na działkę z drogi polnej (na drogę polną jest normalnie wydzielony wjazd z drogi wojewódzkiej) jest możliwe odrolnienie fragmentu działki? Działka graniczy z działką zabudowaną i łąkami, klasa ziemi IV. Jeśli odrolnienie fragmentu jest możliwe to czy sami mamy wpływ który to będzie kawałek, czy wybiera to gmina?
@drzeky
@drzeky 3 жыл бұрын
Dzień dobry. Odralniany jest zazwyczaj fragment przy drodze ale tez dużo zalezy od klasy gruntu. Im lepszy tym większe problemy z przekształceniem
@vjkuba
@vjkuba 2 жыл бұрын
Dzień Dobry. Dzięki za ten odcinek. Mam pytanie: Obok mojej działki (IV) jest działka (ŁIII), która nie jest uzbrojona, nie jest w lini drogi, nie ma dostępu do drogi. Dzwoniłem do Gminy z pytaniem czy ktoś może kiedyś ją odrolnić i dostać warunki zabudowy (nie ma w Gminie planu zagosp. przestrzennego) W odpowiedzi usłyszałem, że minister nie wydał zgody. Niestety Pani Urzędniczka nie potrafiła mi podać przepisu na podstawie którego zapadła ta decyzja.
@drzeky
@drzeky 2 жыл бұрын
I pytanie jest o co? Czy może odrolnić ktoś, dlaczego minister nie wydał zgody, czy o który przepis chodzi?
@SpankoASMR
@SpankoASMR Жыл бұрын
ale jest to wszystko zawiłe. Czyli na przykład dostałem 30 arów pola od Ojca na budowę kl ||| i chce się wybudować ,to mogę tylko 5 arów z tego a resztę muszę uprawiać jako gospodarz ,nie będąc rolnikiem ; bo jak będę chciał powyżej 5 arów ,to zabule tak duże pieniądze?
@drzeky
@drzeky Жыл бұрын
chodzi o 5 arów wyłączonych spod produkcji rolnej a nie odrolnionych. Na prawdę potrzeba więcej niż 500m2 na dom?
@SpankoASMR
@SpankoASMR Жыл бұрын
@@drzeky Wystarczy 500 m2 ale reszta działki nie będzie przecież uprawiana i co z nią ,będę zgłaszał co na niej robię ? Na tym pozostałym 25 arów ; czy tylko podatek od gruntów rolnych i tyle w temacie a ich nie interesuje co tam jest wsadzone ,zasiane itp /itd ? ?
@drzeky
@drzeky Жыл бұрын
Zależnie od tego jakie jest przeznaczenie pozostałych 25a (opisanych w mpzp lub wz) ale z grubsza owszem - wystarczy płacić za nie odpowiedni podatek.
@Raelag333
@Raelag333 3 жыл бұрын
Witam, czy orientuje się Pan czy jeżeli posiadam działkę rolną o klasie RIIIB i WZ z 2015 roku ale nie posiadam zgody ministra to czy mogę ją wyłączyć z produkcji rolnej? Działka ma mniej niż 0,1 ha.
@drzeky
@drzeky 3 жыл бұрын
Dzień dobry. Trzeba sprawdzić czy dane WZ są wciąż aktualne. Samo ich wydanie (i aktualność) sprawiają, że grunt został uznany za odrolniony i można wyłączyć z produkcji rolnej fragment pod dom.
@januszb166
@januszb166 Жыл бұрын
Cześć, a działkę którą sie odziedziczy, a obok ktorej powstają nowe domy (duża część ludzi już tam mieszka) tez trzeba odrolnić? Sorry, ze tak zapytam o pieniądze, ale na ile bys wycenił działkę o powierzchni 19hA
@drzeky
@drzeky Жыл бұрын
Witaj, przepraszam za zwłokę z odpowiedzią. Trzeba sprawdzić MPZP dla tego miejsca, jeśli działki obok są zabudowane, to jest duża szansa, że MPZP również i Twoją odrolnił (nie jest to wyłączenie z produkcji rolnej). A co do ceny... przecież to zależy od lokalizacji, okolicy, wymiarów działki, linii zabudowy, dostępu do mediów i tak dalej i tak dalej. Nie da się odpowiedzieć na tak zadane pytanie
@robertamroz9213
@robertamroz9213 3 жыл бұрын
To może i mi ktoś wytłumaczy jak dobrze rozwiązać taka sytuacje. Chce kupić część działki jeszcze nie wydzielonej. Całość ma 4200 w Mpzp oznaczona jako MRJ z dopuszczeniem zabudowy zagrodowej, mieszkalnej jednorodzinnej poprzez wyłączenie z produkcji rolnej. Ten sam plan określa najmniejszą możliwą powierzchnię dla nowo wydzielonych działek budowlanych 750 m2 i tylko tyle chce kupić. Ziemia klasy 5 oczywiście dostęp wyznaczona droga utwardzona. Jak najlepiej przeprowadzić wyłączenie takiej działki? Dzięki z góry za podpowiedzi.
@drzeky
@drzeky 3 жыл бұрын
Witam. Skoro chce Pan kupić już wydzieloną to raczej jest to zmartwienie sprzedającego a nie Pana.
@madebydominika
@madebydominika 3 жыл бұрын
Jeśli mam działkę z warunkami zabudowy (dom jednorodzinny, siedlisko, rekreacja) o wielkości 4 h to muszę ją dzielić pod budowe domu czy mogę budować na takiej wielkości działki ? czy będzie problem z budową na takiej powierzchni działki czy to nie ma znaczenia czy ma 30 arów czy 10 hektarów ???
@drzeky
@drzeky 3 жыл бұрын
Witaj. Jak już wydano warunki, to znaczy, że zgodzono się na budowę tego, o co wnioskowano przy wniosku o WZ. Podział działki mógłby nawet namieszać na niekorzyść (nie jestem pewien) bo mogą się zmienić parametry z WZ i być może zajdzie konieczność wystąpienia o nowe.
@drzeky
@drzeky 3 жыл бұрын
Wszedłem teraz na Twój kanał i muszę przyznać, że te filmy z pieskiem z lasu są urzekające :)
@madebydominika
@madebydominika 3 жыл бұрын
@@drzeky Dziekuje za odpowiedź. Zapytam tylko jeszcze czy może wie Pan do kogo należy sie zgłosić żeby profesjonalnie pomógł(oczywiście odpłatnie) podejść do spraw związanych z formalnościami przy zakupie działki(wszystkie pozwolenia) i budowie domu żeby nie wplątać się w bagno ?
@madebydominika
@madebydominika 3 жыл бұрын
@@drzeky Bardzo mi miło :))
@drzeky
@drzeky 3 жыл бұрын
Niestety nie znam nikogo, kto zawodowo by się zajmował tematami formalności przy zakupie działki ale chętnie pomogę każdemu, kto zwróci się do mnie z pytaniami. Czy to w kwestii gruntu czy samej budowy. kontakt@tanidomszkieletowy.pl, 799 870 860 albo na fb na stronie tanidomszkieletowy :)
@dominikmatysek830
@dominikmatysek830 Жыл бұрын
Dostałem informację w gminie że jeśli chodzi o I-III klasę ziemi to na takiej ziemi może budować się tylko rolnik. W internecie znalazłem informację, że żeby zostać rolnikiem wystarczy mi wydzierżawić od kogoś grunty, natomiast pani w gminie stwierdziła że trzeba mieć też coś na siebie. Gmina może mieć swoje prawa i ,, widzimisie"? 🤔 Był ktoś w podobnej sytuacji?
@drzeky
@drzeky Жыл бұрын
Swoich praw mieć nie może, widzimisię już jak najbardziej. Da się z tym walczyć ale to często mozolna i stresogenna droga. Grunty klasy 3 często z automatu są przez MPZP zmieniane na budowlane, gdy jest dostęp do drogi i mediów.
@karolkosowski5079
@karolkosowski5079 Жыл бұрын
Wybudowałem dom 3 lata temu na IIIB wyłączenie z produkcji rolnej do 500m² przy działce 3000m², nie jestem rolnikiem. Warunki zabudowy wydane w gminie za darmo tylko cena mapki przy składaniu wniosku jakieś drobne
@bb801121
@bb801121 4 жыл бұрын
Świetny materiał choc mnie znowu z butow wyj#balo i juz wolalem nawet nie wiedziec, - kanal zajebioza!! Zycze szybkiej dychy w subach!!
@drzeky
@drzeky 4 жыл бұрын
Hah dziękuję, że się podoba i zachęcam do oglądania nowych odcinków!
@cin4488
@cin4488 3 жыл бұрын
Jeśli klasy IV, V i VI pochodzenia mineralnego nie wymagają decyzji a i tak trzeba za nie zapłacić to czy mógłby Pan podać jakie to są kwoty?
@drzeky
@drzeky 3 жыл бұрын
Dzień dobry. Niestety dysponuję jedynie danymi, którymi podzieliłem się w filmie. W razie potrzeby niezbędne dodatkowe informacje udzieli Panu urząd odpowiedni do położenia Pana gruntu. Pozdrawiam
@kaziu44
@kaziu44 3 жыл бұрын
Ja mam klase 3a i płace 2400zl co rok przez 10 lat
@energicznymanwlkp3691
@energicznymanwlkp3691 3 жыл бұрын
Witam, a czy się orientujesz czy z dzialki rolnej można wydzielić np 0,2 ha na cele budowlane ? Czy trzeba cala działkę 1 ha przekształcić od razu. Wtedy jest większy podatek za działkę budowlaną pewnie. Czy do wydzielenia musze wziąć geodete?
@drzeky
@drzeky 3 жыл бұрын
Wydzielenie oznacza odrolnienie czy wyłączenie z produkcji rolnej?
@energicznymanwlkp3691
@energicznymanwlkp3691 3 жыл бұрын
@@drzeky odrolnienie
@drzeky
@drzeky 3 жыл бұрын
Najczęściej jest tak, że takie duże działki rolne, jeśli mają wydane WZ, to odrolnieniu ulega tylko fragment przy drodze publicznej, reszta pozostaje jako rolna.
@energicznymanwlkp3691
@energicznymanwlkp3691 3 жыл бұрын
@@drzeky a to super by było z uwagi na opłaty od gruntu - za rolne są mniejsze. dzieki za pomoc
@AVRadzio
@AVRadzio Жыл бұрын
Wyłącza się tylko części gruntu pod drogę, garaż, alatankę czy wiekszy obszar musi zostać wyłącozny z produkcji rolnej?
@drzeky
@drzeky Жыл бұрын
Tylko to, co trwale zmieniamy, więc drogi dom, taras, bodajże szambo itp. Architekt to wylicza na etapie projektu.
@AVRadzio
@AVRadzio Жыл бұрын
@@drzeky a jak nie buduje domu to też architekt musi to zrobić?
@drzeky
@drzeky Жыл бұрын
Z tego co wiem, to wyłącza się grunt z produkcji rolnej na cele mieszkaniowe. Proszę poprosić o interpretację urząd odpowiedzialny za teren na którym chce Pan budować
@mirosawakulas7506
@mirosawakulas7506 3 жыл бұрын
Cześć, dziękuję za garść przydatnych informacji. Czy orientujesz się może jak wygląda sprawa kiedy zgodnie z MPZP działka jest rolna, natomiast dopuszczalna jest linia zabudowy. Czy w takiej sytuacji też należy wyłączyć spod produkcji rolnej część na której powstałoby siedlisko? W moim wypadku byłoby 2 tys m 2. Czy 1ha, który trzeba posiadać budując siedlisko musi być w jednym kawałku, czy dopuszczalne jest posiadanie kilku działek w różnych miejscowościach?
@drzeky
@drzeky 3 жыл бұрын
A siedlisko nie jest przypadkiem wyłącznie dla rolników?
@lukasfarm7246
@lukasfarm7246 3 жыл бұрын
Cześć. Filmik spoko tylko nigdzie nie usłyszałem tego jaki jest status działki po odrolnieniu ? Jaka jest to wówczas działka ?pozdrawiam
@drzeky
@drzeky 3 жыл бұрын
Witaj. Gdy MPZP odralnia grunt to nadaje mu nazwę wg obowiązujących w nim możliwości i tego co i jak można na działce zbudować.
@lukasfarm7246
@lukasfarm7246 3 жыл бұрын
@@drzeky Ok dzięki piękne za odpowiedź. Pozdrawiam
@jedrzejtopczewski3730
@jedrzejtopczewski3730 4 жыл бұрын
Dziękuje jestem na początku drogi i szukam ziemi . W styczniu kończę technikum rolnicze i liczę że będę w stanie założyć gospodarstwo pasieczne i wybudować dom. Zastanawiam się czy można wydzierżawić lub kupić ziemie od państwa i na niej się wybudować.
@drzeky
@drzeky 4 жыл бұрын
Dziękuję za komentarz i witam na kanale :) Ofert okazyjnych sprzedaży działek rolnych jest sporo, może nie będzie konieczności szukania gruntów państwowych, bo zakup wiąże się z dodatkową biurokracją. Chyba, że takowe mają zdecydowanie niższe ceny, to staje się to wtedy opłacalne. Pozdrawiam.
@malkon2000
@malkon2000 3 жыл бұрын
Wszystko ma na celu by, złupić jak najwięcej. Część mojego gruntu to KL. IIIb, mam w planach zrobić tam sad a wyłączyć niestety muszę.
@drzeky
@drzeky 3 жыл бұрын
Wyłączyć z produkcji rolnej pod sad?
@MrYety-sk1cv
@MrYety-sk1cv 4 жыл бұрын
hej mam pytanie jak ktoś odpowie będzie super👍 planuje kupić działkę rolną i teraz: - czy mogę taka działkę ogrodzić - czy mogę postawić na tej działce dom letniskowy , przenośny , np. Kampera, przyczepa kempingowa , - czy mogę ze wykopać z ziemi wodę sam i zrobić studnię - panele solarne postawić na działce??? - i najważniejsze pytanie czy moge na takiej rolnej działce mieszkać oczywiście bez meldunku??? Zamierzam mieszkać na takiej działce mieszkać bez meldunku w domku przenośnym typu holenderski woda za darmo z studni prąd za darmo z paneli solarnych czy tak można zrobić ???
@drzeky
@drzeky 4 жыл бұрын
Hej :) To czy możesz ją odrolnić zależy od spełnienia warunków, o których mówiłem w filmie. Przenośny domek / kamper może być niemalże wszędzie postawiony ale domek na fundamentach już na terenach, które a to pozwalają. To samo tyczy się studni. Działka rolna, po odrolnieniu i wyłączeniu fragmentu z produkcji rolnej, po wybudowaniu domu mieszkalnego pozwoli na stałe zamieszkanie. W domach letniskowych a tym bardziej gospodarczych nie można mieszkać w ten sposób.
@Railman122
@Railman122 3 жыл бұрын
@@drzeky nie sa wazne fundamenty, tylko faktycznie przeznaczenie budynku.
@Railman122
@Railman122 3 жыл бұрын
Tak, mozesz taka dzialke ogrodzic. Tak, mozesz czerpac wody ze studniu do pewnej max. ilosci podanej w ustawie. Tak, mozesz postawic instalacje do 50KW. Sam wszystkie wymienione rzeczy robilem na dzialce rolnej. :)
@drzeky
@drzeky 3 жыл бұрын
A przeznaczenie budynku definiuje również sposób posadowienia. Więc do fundamentów urzędnicy przykładają wagę.
@MrYety-sk1cv
@MrYety-sk1cv 3 жыл бұрын
To po co działke odralniać i płacić ogromne peniadze jak mozna mieszkać na działce rollen bez fundamentów tylko w domu holenderskim czy Camper i co Pate miesiecy go przestawiac na działce zeby widač było ze jest dom ruchomy wode czerpać z studni a Prąd mieć z no. Paneli, agregatu na roqe itd. A działke zagrodzić czasem mozna omijać przepisy prawa😉
@rafamaron4511
@rafamaron4511 5 ай бұрын
Czy trzeba zgłaszać postawienie garażu blaszanego, który nawet fundamentu nie ma?
@drzeky
@drzeky 5 ай бұрын
Wątpię ale to też zależy od tego jak rygorystyczny jest MPZP albo WZ dla danej działki
@bartekskorek9915
@bartekskorek9915 Жыл бұрын
Witam. Posiadam dzialke rolna 0.5h. Dzialka jest dluga na 120m i szeroka na 45m. Dzialka jest podzieloną wzdłuż na III i IV klase. Czy zeby wybudowac na niej dom zalozmy 20m x 20m nie będąc rolnikiem trzeba najpierw ja wylaczyc produkcji rolnej? Jakie to sa koszta co roku mniej wiecej?
@bartekskorek9915
@bartekskorek9915 Жыл бұрын
Dodam ze nie ma Mpzp
@bartekskorek9915
@bartekskorek9915 Жыл бұрын
Ogolnie mozna jakis kontakt do Pana?
@drzeky
@drzeky Жыл бұрын
Skoro nie ma MPZP to trzeba wystąpić o Warunki Zabudowy. Jeśli Warunki pozwolą, to dojdzie do odrolnienia gruntu a jeśli zdecyduje się Pan budować, to teren przeznaczony pod budowę należy wyłączyć z produkcji rolnej i za ten teren trzeba będzie płacić, jeśli przekroczy to 500m2. Proszę pisać na kontakt@tanidomszkieletowy.pl lub zadzwonić 799870860
@KlaudiaBienczak
@KlaudiaBienczak 2 жыл бұрын
Witam, proszę o podpowiedź, jeżeli posiadam grunt orny z glebą mineralną klasy 6, nie muszę wyłączać jej z produkcji rolnej? Mogę od razy przystąpić do zgłoszenia/pozwolenia na budowę? Działkę obejmuje MPZP Dziękuje i pozdrawiam
@drzeky
@drzeky 2 жыл бұрын
Skoro to grunt orny to trzeba zmienić sposób jego wykorzystania najpierw aby umożliwić zabudowę mieszkaniową. Ale przy tej klasie to nie powinien być problem choć sama procedura zmiany MPZP może być wybitnie czasochłonna.
@bartoszolej2025
@bartoszolej2025 4 жыл бұрын
Hej, dzięki serdeczne za materiał. Mam pytanie o status rolnika w kontekście pozwolenia na budowę, która to kwestia nie została w materiale poruszona. Mam na oku działkę siedliskową 2000m, z wydanymi WZ na dom jednorodzinny. Czy nie będąc rolnikiem otrzymam pozwolenie na budowę? Jak wygląda kolejno procedura? Kupuję działkę - odralniam ją - występuje o pozwolenie na budowę? Niestety nigdzie nie mogę znaleźć jednoznacznych odpowiedzi wiec byłbym wdzięczny za info!
@drzeky
@drzeky 4 жыл бұрын
Witaj! Wydane Warunki Zabudowy określają, że działka spełnia wymogi do bycia budowlaną, przynajmniej w części i formie, jaka została opisana w tym dokumencie. Przy wydanych WZ nie powinieneś mieć problemu z uzyskaniem pozwolenia na budowę ale pamiętaj, że jeśli będziesz chciał wybudować inną konstrukcję (niż ta o której możliwość budowania wnioskował obecny właściciel gruntu) to będziesz musiał jeszcze raz ubiegać się o WZ.
@bartoszolej2025
@bartoszolej2025 4 жыл бұрын
@@drzeky Wszystko jasne. Dzięki serdeczne za szybką odpowiedź!
@robertkowalczyk3550
@robertkowalczyk3550 3 жыл бұрын
Dzień dobry mam pytanie czy można komuś zlecić załatwienie tych formalności związanych z odrolnieniem i czy są ludzie którzy się tym zajmują zawodowo za pieniądze .Pozdrawiam i z góry dziękuje za odpowiedź
@drzeky
@drzeky 3 жыл бұрын
Dzień dobry. Chodzi o odrolnienie czy wyłączenie z produkcji rolnej? Bo jeśli to drugie, to załatwia to już architekt podczas pozwolenia na budowę. Odrolnienie to proces często na wiele lat (chyba, że chodzi o wydanie warunków zabudowy, wtedy to też może przygotować architekt).
@rafawardaszka6575
@rafawardaszka6575 5 ай бұрын
Hej Jacku czy orientujesz sie czy odrolnienie dzialki jest konieczne jesli budowa mialaby obejmowac wylacnie czesc dzialki ujetej w mpzp jako pod zabudowe mieszkaniowa i jednorodzinną oraz czy jest to ustalane odgórnie czy kazda gmina podchodzi do tego indywidualnie?
@drzeky
@drzeky 5 ай бұрын
Skoro MPZP uznał grunt jako pod zabudowę mieszkaniową, w takim razie jest już odrolniony. Należy jednak wyłączyć z produkcji rolnej część na której stać ma dom, podjazdy, szamba itp.
@rafawardaszka6575
@rafawardaszka6575 5 ай бұрын
@@drzeky Czy masz na myśli także przypadek w którym dom szambo i podjazd w całości będą na części objętej mpzp czy tylko jeśli wychodzą poza jego obręb?
@rafawardaszka6575
@rafawardaszka6575 5 ай бұрын
@@drzeky Jacku czy to co mówisz dotyczy także części gruntu znajdującej się w obrębie planu zabudowy mpzp czy poza planem. Weźmy przykład tak się złożyło że część działki objętej mpzp jest na jej końcu. Na tej części miałby stanąć dom miałoby znaleźć się szambo i podjazd. Dojazd do domu jednak miałby przebiegać przez część rolną. Czy w tej sytuacji trzeba wyłączać z produkcji rolnej część na której stanie dom itp, i odróżniać pas działki będący dojazdem do domu?
@drzeky
@drzeky 4 ай бұрын
@@rafawardaszka6575 Jeśli już jest mpzp to jest nim objęta cała działka, więc wątpię aby szambo mogło być na terenie nie objętej mpzp. Myślę, że jeśli droga będzie przechodziła przez grunt oznaczony przez mpzp jako rolny to będzie trzeba ten obszar odrolnić. Ale proszę się z tym pytaniem udać do architekta, który ma przed sobą mapy danej działki i zna sytuację. To i tak w jego rękach będzie określić czy, jak i ile terenu nalezy wyłączyć z produkcji rolnej.
@marko-dron8488
@marko-dron8488 Жыл бұрын
A co jeśli mam dzialke 4 i 5 kategori a 3b wchodzi mi w działkę małym trójkątem ale psuje plany ? Czy moge taki mały trojkat wylaczyc ?
@drzeky
@drzeky Жыл бұрын
Zdaje się, że omawialiśmy już ten temat na messengerze :)
@marko-dron8488
@marko-dron8488 Жыл бұрын
@@drzeky tak ale mój komentarz był przed nasza rozmowa . Pozdrawiam i dziękuję za pomoc
@pawerutecki8648
@pawerutecki8648 4 жыл бұрын
Witam , mam zamiar nabyć działkę rolną 2h pod budowę domku jednorodzinnego ,jednak chciał bym przekształcić tylko 30 arów tak aby zniwelować jak największą opłatę za przekształcenie i wychodzi mi ponad 33tys ,czy popełniłem błąd w liczeniu , działka to 5 klasa , proszę o pomoc i pozdrawiam.
@drzeky
@drzeky 4 жыл бұрын
Witam. Przekształcenie to w Pana ocenie odrolnienie czy wyłączenie spod produkcji rolnej? Za to pierwsze się nie płaci, jedynie za wyłączenie z produkcji. A tam wyłącza się tyle ile zajmuje dom wraz z infrastrukturą. Wątpię aby było to aż 3000 metrów kwadratowych...
@kamilfigatowski232
@kamilfigatowski232 4 жыл бұрын
Słabo omówiłeś ten omówiłeś i na dodatek wpowadzasz ludzi w błąd. Większość gmin w Polsce nie wyda pozwolenia na budowę na częściowo wyłączonej z produkcji rolnej działce. To oznacza, że trzeba wyłączyć całość obszaru działki. Przykładowo jeśli ktoś ma dzialkę o powierzchni 1200 metrów to zapłavi za wyłączenie 700m2. Pozostałe 500m2 są darmowe. Trudno będzie udowodnić, że na danej działce nadal prowadzi się produkcję rolną mając tam tylko trawnik.
@drzeky
@drzeky 4 жыл бұрын
Witam i dziękuję za komentarz. Szczerze powiedziawszy pierwszy raz spotykam się z tym o czym Pan mówi a zrobiłem na prawdę mocne rozeznanie przed nagraniem i też przy okazji szerokich poszukiwań własnej działki. To nie są rzeczy o jakich decydują poszczególne gminy. Wyłączenie gruntu z produkcji rolnej i proces ubiegania się o pozwolenie na budowę to rzeczy idące niemalże jednotorowo, załatwiane zazwyczaj "drzwi w drzwi" w urzędach. Myślę, że myli Pan pojęcie odrolnienia z wyłączeniem gruntu z produkcji rolnej. To drugie nie odnosi się do tego czy faktycznie grunt będzie użytkowany jak rolny ale czy nie zmienimy go tak mocno (np budując na nim dom), że uniemożliwimy ewentualne takie wykorzystanie w przyszłości. Pozdrawiam
@kamilfigatowski232
@kamilfigatowski232 4 жыл бұрын
@@drzeky Bez odrolnienia całości nie otrzyma się pozwolwnia na budowę. Taka sytuacja jest np w Toruniu. Info mam od geodety i z urzędu.
@malinnnaaaaa
@malinnnaaaaa 3 жыл бұрын
W woj. Śląskim w jednym z miast na prawach powiatu jest tak, że otrzymasz pozwolenie na budowę wyłączając część (bezplatne 0,05ha) działki pod dom. Pozwolenie jest, budujesz, konczysz budowę, zapraszasz geodete na inwentaryzację i robisz wielkie oczy, bo geodeta ( o ile w porządku) uczula, ze cała dzialke musi wpisac do ewidencji jako grunt b- tereny mieszkaniowe i informuje, cie żeby starostwo nie naliczylo kary (za samowolne wylaczenie, bo trawa to nie rola) to lepiej samemu zlozyc wniosek o wyłączenie pozostałej części działki, której wylaczenie z produkcji w pozwoleniu na budowę nie obejmowało! Pomimo, że masz decyzję o wylaczeniu części, starostwo nie respektuje tego i wymusza przez geodete wylaczenie calej dzialki! Wydają decyzję o wylaczeniu w pozwoleniu na budowe, ktora juz w chwili wydania jest niemozliwa do spełnienia. Niby panstwo prawa, a w tym wypadku działa jak przestepca w białych rękawiczkach
@jaksiewybudowac
@jaksiewybudowac 3 жыл бұрын
Potwierdzam. Też byłem pewny, że zawsze można bezpłatnie wyłączyć z produkcji rolnej 500 m2, ale są gminy, w których obowiązkowo musisz wyłączyć całą działkę. Urząd wychodzi z założenia, że wyłączenie tylko części działki ma charakter fikcyjny i pozostała część działki także będzie używana na cele mieszkaniowe. Założenie trawnika i ogrodu nie ma przecież charakteru rolniczego. Można co prawda kombinować i udowadniać, że na pozostałej części znajdzie się warzywniak, ale to już grubymi nićmi szyte...
@drzeky
@drzeky 3 жыл бұрын
To, że grunt nie będzie miał charakteru rolniczego nie rzutuje na konieczność wyłączenia go z produkcji rolnej. Trzeba to zrobić z częścią, której trwale uniemożliwiamy takie wykorzystanie. To, że są gminy twierdzące inaczej jest po prostu naciąganiem inwestora. Choć prawo jest po stronie budującego w tym wypadku to jednak koniec końców proces sądowy może być bardzo czasochłonny a całe zagadnienie nieopłacalne.
@kasiaj9175
@kasiaj9175 4 жыл бұрын
Czyli jak mam działke 30arów klasa 3 rolną bez planu zagos. Przestrz. To moge wydzielić z tego 5ar bez problemu ? Na cele zabudowy?
@drzeky
@drzeky 4 жыл бұрын
Dzień dobry. To nie dotyczy wydzielania mniejszej działki z większej a jedynie bezpłatne wyłączenie spod produkcji rolnej. Sama działka nadal będzie widnieć jako 30 arów
@kamilkamil7479
@kamilkamil7479 3 жыл бұрын
Witam. Mam okazję kupic działke 30 arów, uzbrojona w media mpzp mowi ze jest to dzialka budowlana . Na ta chwile w gminie sie dowiedzialem ze jest to ziemia klasy 3 i sa tam teraz pastwiska. W takim przypadku długo by mogło potrwać wyłącznie z produkcji rolnej ? I czy mogę wyłączyc tylko 500m2 bezpłatnie na powierzchne domu. Pozdrawiam 😊
@drzeky
@drzeky 3 жыл бұрын
Witam. Skoro MPZP odrolnił grunt, to kwestia wyłączenia z produkcji rolnej ograniczy się jedynie do złożenia odpowiedniego pisma, sporządzonego przez architekta. Wraz z pismem mapka, na której jest zaznaczany wyłączany obszar. Do 5 arów bez kosztów :)
@pawegajewy7230
@pawegajewy7230 3 жыл бұрын
Odrolnienie działki rolnej klasy I, II, III możliwe jest i nie wymaga zgody ministra w przypadku, gdy działka spełnia 4 podstawowe postulaty z ustawy o ochronie gruntów rolnych. Wystarczy wystąpić o WZ z wiedzą że działka klasy wyższej spełnia kryteria do jej odrolnienia i można się budować.
@pawegajewy7230
@pawegajewy7230 3 жыл бұрын
Oczywiście trzeba jeszcze wyłączyć z produkcji rolnej do 500m2 bez kosztów.
@drzeky
@drzeky 3 жыл бұрын
Cóż i tak w większości są to indywidualne kwestie ustalane z odpowiednim urzędem.
@pathofthewarlord6192
@pathofthewarlord6192 4 жыл бұрын
Nawet jak kupie działkę rolną to nie zacznę na niej nic uprawiać jak nie będę w pobliżu mieszkać. Także ziemia będzie marnowana dopóki dopóty szlachta nie pozwoli mi zbudować. Gdzie tu logika? Czemu te państwo się tak wpieprza???
@drzeky
@drzeky 4 жыл бұрын
Akurat co do ziemi rolnej i jej uprawy sprawa wygląda inaczej, bo rolnik moze się budować zagrodowo, czyli postawić dom wraz z niezbednymi budunkami do prowadzenia działalności. Wymogi odnośnie gruntu są zdecydowanie mniejsze niż gdy ktoś chce po prostu zbudować sobie dom na działce.
@mateuszhenc4550
@mateuszhenc4550 3 жыл бұрын
Czy w przypadku domków 35m na zgłoszenie sytuacja wygląda tak samo ? Muszę odralniać działkę ?
@drzeky
@drzeky 3 жыл бұрын
Tak, z wyjątkiem sytuacji gdy taki budynek jest pomocniczym przy budowie domu mieszkalnego. Wtedy nie trzeba go ani zgłaszać ani odralniać pod nim gruntu ani wyłączać spod produkcji rolnej.
@TopoweShoty
@TopoweShoty 4 жыл бұрын
Cześć! Mam pytanie odnośnie działek jak to wygląda. Posiadam jedną dużą działkę 1ha Klasy III b czy mogę taką działkę podzielić np. na 9/10 mniejszych po czym z każdej jednej bezpłatnie wyłączyć z produkcji rolnej te 5 arów? Zastanawiam się jak to wygląda prawnie. Działka nie posiada MPZP i znajduje się na wsi pod miastem. Pozdrawiam.
@drzeky
@drzeky 4 жыл бұрын
Jeśli mpzp dopuszcza podział na mniejsze działki i każda z nich będzie budowlana (spełniająca warunki o których napisałem) to na każdej z nich będzie można bezpłatnie wyłączyć z produkcji rolnej do 5 arów pod zabudowę mieszkaniową. Problem w podziale tak duzych gruntów jest zazwyczaj związany z dostępem do drogi i mediów.
@TopoweShoty
@TopoweShoty 4 жыл бұрын
@@drzeky a jak działka nie posiada MPZP coś się w tym temacie zmienia? Drugim problemem jest chyba to, że grunt ma przypisaną klasę RIIIb.
@drzeky
@drzeky 4 жыл бұрын
Tu na prawdę ogromną rolę grają indywidualne kwestie działki. Bez tego można jedynie wróżyć. W urzędzie powiedzą zdecydowanie więcej na temat tego konkretnego przypadku. Jest to operacja na pewno bardzo trudna. Nie sam podział ale podział na takie działki aby na każdej można było budować.
@martamajkakot
@martamajkakot 3 жыл бұрын
Witam.Posiadam działkę rolnà kl.4,całość 4.600m2.Nie jestem rolnikiem.Czy mogę na niej zbydować dom “na zgłoszenie” do 35m2-murowany?Proszę o informacje.Pozdrawiam
@drzeky
@drzeky 3 жыл бұрын
Dobry wieczór, dziękuję za komentarz. Niestety takie kwestie określa się indywidualnie dla każdego gruntu. To pytanie można z powodzeniem kierować jedynie do odpowiedniego dla swojej gminy urzędu. Pozdrawiam
@KEP5456
@KEP5456 3 жыл бұрын
Fajny materiał, mam natomiast pytanie odnośnie cen za odrolnienie jednego hektara. Mówisz tam o pomniejszeniu kwoty o średnią wartość gruntu. Jak mogę to rozumieć? Płacę 47 zł za m2, ale działki warte są 20 zł/m2 --> więc ostatecznie przelewam 27*metraż? Pozdrawiam, leci subik!
@drzeky
@drzeky 3 жыл бұрын
Cieszę się, że moja praca się przydała :) Odnośnie pytania to z grubsza tak to wygląda, lecz wartość działki ustala odpowiedni urząd. Rzadko kiedy są to uśrednione ceny z ofert, które widnieją w internecie.
@masaj11111
@masaj11111 2 жыл бұрын
Super wszystko wyjaśnione Obecnie jestem na etapie szukania działki gdy jedną znalazłem okazało się że część na której chce się budować to Rola IV, natomiast problemem jest to że aby do niej przejechać musiałbym mieć drogę przez Role IIIb. dla urzędników nie do przyjęcia :D Moje pytanie czy mógłbym te zwolnione od płacenia 5 arów, przeznaczyć pod drogę, chociaż to nie wystarczy czy to jest tylko i wyłącznie pod budowe domu jednorodzinne ? Pozdrawiam
@drzeky
@drzeky 2 жыл бұрын
Dzień dobry. 5 arów jest pod zabudowę jednorodzinną i niezbędną infrastrukturę a więc i - wg mnie - ewentualną drogę. Ale mówimy tu o ścieżkach czy parkingach a nie drogach dojazdowych do posesji
@masaj11111
@masaj11111 2 жыл бұрын
@@drzeky no właśnie to by służyło dojazdowi do posesji. Czyli mógłbym podzielić ta działkę i tam gdzie będzie ta droga działkę odrolnić tylko w tym miejscu ? Albo wyłączyć z produkcji rolnej
@drzeky
@drzeky 2 жыл бұрын
Zdecydowanie sensowniej będzie to pytanie zadać architektowi, który i tak te obszary do wyłączenia spod produkcji rolnej będzie oznaczał. Bez dobrej znajomości sytuacji na danej działce ciężko jest cokolwiek wyrokować.
@krzysztoflis2048
@krzysztoflis2048 3 жыл бұрын
Witam, czyli jeżeli mam działkę orną IV, która jest objęta miejscowym planem zgodnie z którym jest przeznaczona m.in. na budownictwo jednorodzinne, to w taki przypadku muszę złożyć wniosek o wyłączenie z produkcji rolnej, tak? A co w przypadku gdy nie chcę składać pozwolenia na budowę tylko budować na zgłoszenie...mam postępować analogicznie?
@drzeky
@drzeky 3 жыл бұрын
Dzień dobry. Wedle mojej wiedzy tak, trzeba opłacić wyłączenie spod produkcji rolnej gruntu, który trwale zmieniamy.
@krzysztoflis2048
@krzysztoflis2048 3 жыл бұрын
@@drzeky dzięki!
@marcinkos9632
@marcinkos9632 3 жыл бұрын
Witam serdecznie, moje pytanie dotyczy statusu formalnego działki, którą posiadam. Mianowicie, zakupiona przeze mnie działka ujęta jest w MPZP jako grunt pod zabudowę jednorodzinną. Z kolei w akcie notarialnym jej przeznaczenie określone jest jako: grunty orne R III (teoretycznie za wylaczenie tej klasy nalezy placic). W tym miejscu pojawia się pytanie jaki jest ostatecznie status posiadanej przeze mnie działki? Jeśli wiążący jest MPZP to czy muszę przed budową złożyć wniosek o wyłączenie gruntu z produkcji rolnej? W tym miejscu kolejne, być może najważniejsze pytanie: jestem zwolniony z tej oplaty czy jednak bede musial placic? Dodam, że działka leży w mieście, wielkość 8arów. Pozdrawiam!
@drzeky
@drzeky 3 жыл бұрын
Witam również, ciekawą ma Pan sytuację. W akcie powinno być ujęte przeznaczenie gruntu na cele mieszkaniowe (o ile jako taka była sprzedawana). Tak czy siak musi Pan przed budową złożyć wniosek o wyłączenie gruntu z produkcji rolnej. Architekt wyliczy ile powierzchni trzeba wyłączyć, zaznaczy na mapie do celów projektowych i o ile nie przekroczy to 5 arów będzie Pan zwolniony z opłat.
@marcinkos9632
@marcinkos9632 3 жыл бұрын
@@drzeky Czyli nie ma wymogu wyłączania całej działki z produkcji rolnej? Tak niestety zasugerowano mi na jakimś forum. 5 arów nie bede mogl przekroczyc, poniewaz nie pozwala mi nawet na to MPZP. Jeśli jest tak jak Pan pisze to naprawdę dla mnie wielka ulga.
@drzeky
@drzeky 3 жыл бұрын
Wyłącza się tylko ten teren, który trwale zmienia zabudowa. Czyli dom, ścieżki, szamba, podjazdy itp. Nie ma potrzeby wyłączać całej działki, to zbędny koszt
@marcinkos9632
@marcinkos9632 3 жыл бұрын
@@drzeky Super! W takim razie nie bede musial ponosić dodatkowych kosztów, które na przestrzeni 10 lat byłyby naprawdę niemałe. Bardzo dziękuję za odpowiedź! Umilił mi Pan wieczór- szukałem odpowiedzi na moje pytanie bez efektów od wczoraj.
@drzeky
@drzeky 3 жыл бұрын
Cieszę się, miłego wieczoru :)
@dirtyszok
@dirtyszok 3 жыл бұрын
Mam działkę. Przeznaczenie rolna z zabudowa zagrodowa. Złożyłem wniosek o przekształcenie na budowlana z zabudowa jednorodzinna ( uwagi do studium uwarunkowan bo akurat jest to w gminie robione). Jak wniosek będzie pozytywny to gmina we własnym zakresie udralnia i wyłącza z produkcji rolnej czy nie ? ( działka przy drodze gminnej uzbrojona prad woda kanaliza. W sąsiedztwie działki budowlane.
@drzeky
@drzeky 3 жыл бұрын
Witam na kanale :) MPZP i WZ odralniają, czyli stwierdzają, że dany grunt może być użytkowany na cele inne niż rolne. Natomiast wyłączenie z produkcji rolnej (odrolnionego uprzednio gruntu) następuje w momencie złożenia wniosku przez inwestora. Architekt określa który fragment działki i w jakiej powierzchni będzie trwale zmieniony z rolnych na budowlane w związku z inwestycją i wniosek o wyłączenie z produkcji rolnej tego fragmentu składa się do urzędu. Zgoda urzędu jest załącznikiem do wniosku o pozwolenie na budowę. Pozdrawiam!
@dirtyszok
@dirtyszok 3 жыл бұрын
@@drzeky Jak juz odpowiadasz to korzystam ;) czyli te 5 ar jest darmowe z tego co czytam a za więcej sa horrendalne kwoty ?
@drzeky
@drzeky 3 жыл бұрын
Do 5ar pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną. Potem kwoty są zależne od klasy gruntu. Dla gleb gorszej jakości nie są to aż tak duże kwoty.
@gucik0073
@gucik0073 4 жыл бұрын
Dzień dobry ! Świetny kanał:) Mam pytanie odnośnie działki rolnej. Grunt: klasy IVa, 3300m². W MPZP na terenie 1R ( łaki, pastwiska, uprawy polowe,ogrodnicze). Warunki zagospodarowania: nie ustala sie. Inne zapisy stanowiące: Dopuszcza sie zabudowę gospodarczą o lekkiej konstrukcji niezbedna do prowadzenia gospodarki rolnej. Pytanie: Czy jest szansa z takiej działki wyłączyć z 500m² z produkcji rolnej by wybudować na niej domek jednorodzinny ? Czy z racji MPZP jest to nie możliwe? Pozdrawiam :)
@drzeky
@drzeky 4 жыл бұрын
Dzień dobry :) Zabudowa gospodarcza sugeruje zabudowę zagrodową, czyli siedlisko rolnika, niezbędne do zajmowania się ziemią. W tym dom jednorodzinny ale aby takowy wybudować trzeba być rolnikiem. Zmiana MPZP jest możliwa ale bardzo czasochłonna. Proszę oglądnąć jeden z moich odcinków o MPZP, tam tłumaczę procedurę zmiany. Pozdrawiam!
@gucik0073
@gucik0073 4 жыл бұрын
@@drzeky Dziękuję pięknie za odpowiedź! :)
@wedkarstwopomorskie6224
@wedkarstwopomorskie6224 4 жыл бұрын
Siemanko. Może mi Pan podać podstawę prawną ,która reguluję darmowe wyłączenie gruntów klas od 1-3 do 5 arów bezpłatnie, o ile pamiętam,cofneli to w 2015r ;(.
@drzeky
@drzeky 4 жыл бұрын
Witam. Raczej nie będzie to trudno znaleźć w internecie. Niestety nie znam tego z głowy bo nie miałem potrzeby szukać paragrafów. Ale przepis na własnej skórze sprawdziłem w 2019 roku i jak najbardziej działał :)
@wedkarstwopomorskie6224
@wedkarstwopomorskie6224 4 жыл бұрын
@@drzeky w 2015 wpadłem z rolą 2 klasy i nawet warunków zabudowy mi nie wydali,,pomimo że działka przed podziałem miała warunki na dwa domy mieszkalne. Zakupiłem po podziale wtedy Ustawa weszła że niemożna było wyłączyc juz do 5 arów pod dom
@drzeky
@drzeky 4 жыл бұрын
Skoro nie wydali warunków zabudowy to nawet odrolnić się nie da, nie wspominając o wyłączeniu z produkcji rolnej. W takim wypadku ta ustawa nie ma jak obowiązywać. Na działkach odrolnionych wciąż do 5 arów wyłącza się z produkcji rolnej pod budownictwo mieszkaniowe za darmo.
@annapasieka7824
@annapasieka7824 4 жыл бұрын
Dzień dobry, otrzymałam zaświadczenie, że moja działka nie podlega wydaniu decyzji zezwalającej na wyłączenie gruntów z produkcji rolnej. U mnie jest IV klasa. Mam pytanie co dalej, żeby złożyć skompletowaną dokumentację na pozwolenie na budowę. Czy architekt adaptujący albo ja występuje z wnioskiem o odrolnienie gruntu pod domem, szambem itp., czy ja coś źle zrozumiałam. Bardzo proszę o informację.
@drzeky
@drzeky 4 жыл бұрын
Witam i dziękuję za obejrzenie odcinka :) Tak, architekt przygotowujący projekt daje również stosowny wniosek w którym opisuje które grunty mają zostać wyłączone z produkcji rolnej. Ten dokument wraz z decyzją o braku konieczności odrolnienia pozwoli na procesowanie wniosku o pozwolenie na budowę. Pozdrawiam
@annapasieka7824
@annapasieka7824 4 жыл бұрын
Dziękuję za odpowiedź. Filmiki super! Rzeczowo i na temat.
@drzeky
@drzeky 4 жыл бұрын
Cieszę się, że pomogłem :) Zachęcam do bycia na bieżąco!
@studiofilmowekerad9176
@studiofilmowekerad9176 3 жыл бұрын
Dzień dobry. Chcę kupić działkę 3,4ha klasy V (nie wiem czy organiczna czy mineralna) i wybudować dom. Działka w MPZP ujęta pod budownictwo jednorodzinne. Działka zlokalizowana w obrębie gminy. Czy muszę być rolnikiem by taka ziemię kupić? Czy taką ziemię po zakupie można podzielić na mniejsze działki czy trzeba czekać 5lat od zakupu?
@drzeky
@drzeky 3 жыл бұрын
Witam na moim kanale :) Jeśli ziemia jest przez MPZP odrolniona (na pewno w całości?) to najprawdopodobniej nie będąc rolnikiem może Pan taki grunt zakupić. Kwestia tego czy i na jak małe działki można potem dzielić jest uzależniona od zapisów w MPZP odnośnie minimalnej powierzchni nowo wydzielanych działek oraz od zapewnienia dostępności do mediów i publicznej drogi planowanym gruntom.
@ukaszfil5955
@ukaszfil5955 Жыл бұрын
Zrob Kanal Jak odrolnic dzialke 3 klasy??? Czy sie da???Jak to przeskoczyc
@drzeky
@drzeky Жыл бұрын
W jakim celu? Procedury są takie, jak podałem z tym, że gdzieniegdzie może to być po prostu bardziej utrudnione jeśli grunt dla gminy stanowi wartość rolną
@ukaszfil5955
@ukaszfil5955 Жыл бұрын
@@drzeky Z calym szacunkiem ale procedure Sa takie ze nie dostanie sie planu zagospodarowania . Ale mozna sprubowac zmienic klase ziemi. Tego nie powiedziales. Ja jestem wlasnie na etapie zmiany klasy dzialki rolnej 3 klasy.. Jak mi sie uda chetnie podziele sie swoim doswiadczeniem . Robisz super robote . Jak ja inwestowalem W dzialki to nie bylo nikogo takiego Jak Ty ktory dzielil.sie wiedza.Serdecznie pozdrawiam
@xDewREWx
@xDewREWx 2 жыл бұрын
Czy mogę odrolnic tylko część powierzchni działki z działki 15ar chcę odrolnić 5ar (aby nie musieć płacić ) ?
@drzeky
@drzeky 2 жыл бұрын
Raczej wyłączyć z produkcji rolnej, bo za to się płaci - tak, zresztą w ten sposób się właśnie postępuje
@xDewREWx
@xDewREWx 2 жыл бұрын
@@drzeky i wtedy to 5ar staje się przestrzenia budowlana , a pozostałe 10 jest wolną przestrzenia i mamy w efekcie działkę 'rolno-budowlana' ? Czy za jakiś czas mogę odrolnic kolejne 5ar z pozostałej rolnej części tej samej działki ? Znalazłem jeszcze taki zapis , że: "Budowa domu na działce rolnej przez nierolnika wiąże się z kolejną procedurą administracyjną. Przepisów o odrolnieniu nie stosuje się do gruntów rolnych położonych w granicach administracyjnych miast. Na mocy art. 10a są „odrolnione” z mocy prawa." Czyli jak mam działkę rolną w mieście to tak na prawdę ona nie jest rolna?
@drzeky
@drzeky 2 жыл бұрын
Odrolnienie i wyłączenie gruntu z produkcji rolnej to dwa różne zagadnienie. Wydaje mi się, że bardzo jasno i dosadnie to w niniejszym filmie wytłumaczyłem. Dla jednego gruntu można wyłączyć 5 arów pod zabudowę jednorodzinną, za to, co ponad tę powierzchnię, trzeba zapłacić.
@pawek1440
@pawek1440 3 жыл бұрын
Jeżeli działka jest rolna jak sprawdzić klasę ziemi?
@drzeky
@drzeky 3 жыл бұрын
Jeśli jest MPZP to na mapie są oznaczenia R+numer i ten numer to definiuje. Gdy brak MPZP to mapy, jakimi dysponuje urząd również te oznaczenia posiadają. To jest też wypisane w księgach wieczystych
@pawek1440
@pawek1440 3 жыл бұрын
Dzięki, właśnie w MPZP pisze R5 czyli 5 klasa ziemi.
@adamkaktus
@adamkaktus 3 жыл бұрын
Opracowanie bardzo przydatne, choć zawiera kardynalny błąd. MPZP MUSI być zgodny ze Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego. Jeżeli w SUIKZ dana działka nie leży w strefie urbanizacji i nie ma wpisu, że dopuszczalna jest zabudowa mieszkalna, letniskowa, rekreacyjna etc, to MPZP nie może tego zmienić, choć SUIKZ nie jest prawem miejscowym to MPZP musi się z nim zgadzać. Wniosek taki, że wszelkie uwagi, wnioski o zmianę przeznaczenia danego gruntu NALEŻY ZACZĄĆ OD ZMIANY STUDIUM. Jeśli przegapi się ten moment to trzeba będzie poczekać pewnie z 10 następnych lat, czego nikomu nie życzę. Jest to dosyć długa i męcząca (szczególnie jeśli nie mieszkamy w danej gminie) droga, a w dodatku nie daje gwarancji 100% powodzenia. Także ZAWSZE zaczynamy od zapisów Studium, potem zmieniamy MPZP.
@drzeky
@drzeky 3 жыл бұрын
Cóż za pompatyczny wstęp. Ale gdzie w takim razie ten kardynalny błąd? Przecież mówiłem, że będzie wiązało się to z bardzo długim oczekiwaniem i zupełnym brakiem pewności co do powodzenia takiej "misji".
@adamkaktus
@adamkaktus 3 жыл бұрын
@@drzeky masz rację, ale trzeba podkreślić że MPZP jest odzwierciedleniem Studium Uwarunkowań. Wiele osób czerpie wiedzę z twoich filmików (i słusznie) bo są bardzo pomocne, ale jeżeli gmina przystapi do zmiany MPZP albo złożymy wniosek o taką zmiane a nie bedzie ona zgodna z aktualnym studium to nasz wysiłek pojdzie na marne. Jednocześnie piszę to, bo zdarza się że ktoś nie jest świadom tego co dzieje się w planowaniu przestrzennym i być może zignorował by aktualizacje w SUiKZ czekając na zmiane w MPZP...
@drzeky
@drzeky 3 жыл бұрын
Dziękuję więc za dodatkową wiedzę, być może komuś się przyda. Należy mieć na względzie, że jednak odsetek osób chcących zmieniać MPZP zamiast do niego się dostosować lub kupić inną działkę jest bardzo niewielki. Dlatego brak informacji o tym co Pan dopisał nie uważam za wielki problem (a tym bardziej za "kardynalny błąd"). Głównym nurtem tego odcinka jest pokazanie różnicy między odrolnieniem a wyłączeniem z produkcji rolnej oraz warunkami gruntu potrzebnymi do odrolnienia. Proces zmiany MPZP jest tu bardziej ciekawostką niż konkretnym poradnikiem jak to robić.
@adamkaktus
@adamkaktus 3 жыл бұрын
@@drzeky jasna sprawa, natomiast gmin gdzie jest obowiązujący plan zagospodarowania sukcesywnie przybywa, niestety trochę kosztem możliwości budowania, ponieważ nawet tam gdzie jakieś zabudowania z dawien dawna występują często ogranicza się rozprzestrzenianie zabudowy( glownie ze względu na koszty jakie ponosi gmina wnzwiazku z uzbrajaniem rozproszonej strefy zurbanizowanej). Dla nas budujacych BRI jest to zła wiadomość, ponieważ lubimy często mieć działkę i domek z dala od cywilizacji. Tu się rodzi konflikt interesów gmina-inwestor ponieważ dążą do dwóch odmiennych celów. Wracając do studium- czasem posiadamy działkę ktora wcześniej była niejako bezwartościowa inwestycyjnie, a wykazując upór i konsekwentność da się taką działkę odrolnić, zaczynając właśnie od SUiKZ, przy pierwszej mozliwej okazji do jego zmiany.
@drzeky
@drzeky 3 жыл бұрын
Wg mnie taki upór i konsekwentność jest pozbawiony racjonalnego spojrzenia na życie i zarobek. Tak samo jak kupowanie bardzo tanich gruntów tylko dlatego, że sa tanie a potem różnica w cenie np budowy fundamentów na gruncie z dużym spadkiem będzie niwelować początkowy zysk. Jak ktoś chce się budować to niech szuka działki budowlanej albo pozbawionej MPZP lecz możliwej do odrolnienia. Szkoda życia na niepewne starania, które mogą w perspektywie 10 lat dać zysk kilku tysięcy złotych. Takie jest moje zdanie. Tak samo jak to, że nie ma w moim filmie żadnego kardynalnego błędu, oraz nie było konieczności umieszczania wspomnianej przez Pana informacji, bo nie taka jest tematyka filmu.
@poldek17
@poldek17 4 жыл бұрын
Kurde... Stary.... Jeżeli dobrze zrozumiałem to co mówisz to masz u mnie wielkie piwo albo 4-reopak!!!! Proszę potwierdź lub wyprowadź mnie z błędu. Jeżeli mam działkę rolną IV-V klasa około 30 arów i planuje budowę domu 106m2+ewentualnie garaż 50m2 to nie muszę z produkcji rolnej wyłączać całości tylko jedynie to co jest potrzebne pod zabudowę?? Od rana zgłębiam temat i wyszło mi ze za te 30 arów trzeba by było zapłacić 80k w sumie a to połowa SSO a tak to sie zmieszczę w tych ustawowych 500m2
@drzeky
@drzeky 4 жыл бұрын
Hej, dzięki za oglądnięcie odcinka ;) Jeśli Twoja działka spełnia wymogi do odrolnienia (wymieniłem je w filmie) to budując się (gdy uzyskasz WZ) wyłączasz jedynie z produkcji rolnej to, co na niej trwale zmienisz. Nie tylko dom i garaż ale ścieżki, bodajże szamba itp.. Niemniej jednak spokojnie powinieneś się zmieścić w bezpłatnych 5 arach, więc za wyłączenie w tym wypadku nie zapłacisz nic. Pozdrawiam i zachęcam do oglądania moich odcinków na bieżąco :)
@poldek17
@poldek17 4 жыл бұрын
@@drzeky Dzięki za szybką odpowiedz :) Masz u mnie piwo i oczywiście leci sub :) Pozwolę sobie na jeszcze jedno pytanko bo mam wątpliwości. Bo od wertowania dziś internetów nieco juz mi czacha dymi. Zeby odrolnić dziłkę trzeba mieć WZ w moim przypadku bo dla mojej miejscowości nie ma MPZ ale zeby dostać WZ to działka musi być odrolniona bo inaczej nie dostaniesz WZ i to takie błędne koło. Tu fragmenty artykułów: Działka musi spełniać parametry określone w Art. 61 Ustawy o planowaniu i zagospodarowywaniu przestrzennym: (...) -teren nie wymaga uzyskania zgody na zmianę przeznaczenia gruntów rolnych i leśnych na cele nierolnicze i nieleśne No przecież wymaga bo rolna. Nie kumam czaczy. Nie mniej jednak dziękuje za pomoc bede dziś juz spokojniej spał chociaż to początek drogi :) Pozdrawiam
@drzeky
@drzeky 4 жыл бұрын
Zapewne trzeba oba wnioski (o odrolnienie i przyznanie warunków zabudowy) złożyć jednocześnie.
@pawetyminski6959
@pawetyminski6959 4 жыл бұрын
Czy rolnik może budować dom na działce rolnej, bez potrzeby odralniania?
@drzeky
@drzeky 4 жыл бұрын
Dzień dobry Rolnik nie ma konieczności zmieniania przeznaczenia gruntu ale musi stosować się do zapisów w MPZP lub WZ. Działka musi więc spełniać kryteria do budowy domu, które wymieniłem w filmie. Pozdrawiam
@kamilfigatowski232
@kamilfigatowski232 4 жыл бұрын
Brakuje mi też info jak gdminy wyliczają wsrtość gruntu bo przykładowo zgodnie ze wzorem i rynkową stawką to mam ujemne opłaty za wyłączenie działki z produkcji rolnej.
@drzeky
@drzeky 4 жыл бұрын
Przy ujemnych kosztach oczywiście nikt dopłacać nie będzie.
@krychad8482
@krychad8482 4 жыл бұрын
Wszystko super ale jedna kwestia mnie nurtuje. W przypadku jak chce dodatkowo wyłączyć z produkcji np 200m2 , bo mam zamiar postawić jeszcze garaż itp więc 5 arów może być mało, więc wychodzi 200x 26zl = 5200 zl. I jak od tego odjąć jeszcze średnia wartość gruntu kiedy 1 ar kosztuje w granicach 6 tyś?
@drzeky
@drzeky 4 жыл бұрын
Dzień dobry! Dziękuję za komentarz :) Po pierwsze średnia wartość gruntu to nie ta sama, którą się widzi w ogłoszeniach. Trzeba się udać do urzędu i zapytać ile faktycznie wynosi. Prócz tego zestawia Pani cenę wyłączenia 2 arów z ceną 1 ara, więc wartość tych dodatkowych metrów nie będzie pomniejszona o tyle lecz proporcjonalnie. Swoją drogą na pewno chce Pani wyłączyć aż 200m^2 pod garaż? Domy tyle nie zajmują... W urzędzie praktycznie na miejscu pani wyliczyła mi koszt wyłączenia i sprawa była od razu klarowna. Mocno polecam podobny schemat działania :)
@krychad8482
@krychad8482 4 жыл бұрын
@@drzeky z tego co wiem nie wyłącza się powierzchni domu plus garażu plus podjazdów i chodników, lecz tak jakby caly ten zabudowany obszar w jednym kawałku czyli obszar między domem A garażem również. Proszę mnie poprawić jeśli się mylę
@drzeky
@drzeky 4 жыл бұрын
Najprościej to zrozumieć biorąc na logikę - wyłącza się wszystko to, co trwale zmieniamy i uniemożliwiamy tym samym wykorzystanie rolne. Więc teren pod dom, podjazdy, ścieżki wokół domu itd. i to się właśnie składa na ten wyłączany obszar. To architekt zaznacza go na mapie, oblicza powierzchnię a potem składa się wniosek podczas załatwiania papierów na PNB. Nie wiem czy udało mi się odpowiedzieć na Pani pytanie. Jeśli nie to proszę doprecyzować :)
@monika3769
@monika3769 4 жыл бұрын
Chce kupić działkę 14,5 arów. Jest w obszarze MPZP jako tereny przeznaczone do zabudowy jednorodzinnej, grunt klasy III, wiem że muszę wyłączyć grunt pod budynek mieszkalny, taras itd.. Kupując działkę kupuje też udziały w drodze nieutwardzonej w wysokości 1/10 czy tą część drogi też muszę wyłączyć z użytkowania rolnego ? Do działki nie ma żadnych przyłączeń mediów, chcemy zrobić studnie i przydomową oczyszczalnie co też akceptuje MPZP.
@drzeky
@drzeky 4 жыл бұрын
Ciężko odpowiedzieć nie znając dokładnie sytuacji i nie widząc map z wydzieloną drogą. Dobrze Pani rozumie ideę wyłączenia spod produkcji rolnej ale czy teren pod wspólną drogą w tym wypadku tez musi być wyłączany i w jakim stopniu - powinien określić urząd. Co do przyłączenia mediów to nie wiem jak mogę pomóc, bo nie widzę pytania w związku z nimi :)
@pathofthewarlord6192
@pathofthewarlord6192 4 жыл бұрын
Uzasadniać dlaczego chce budować dom na swojej działce??? No nie będę na piachu spać!!! Co za niewolniczy kraj.
@drzeky
@drzeky 4 жыл бұрын
Przepisy mają swój sens ale faktycznie niektóre aż za bardzo ingerują w inwestycje
@swarorzych
@swarorzych Ай бұрын
Kraj rządzony przez nację inną niż Polska
@Matt-qh2tm
@Matt-qh2tm 4 жыл бұрын
Czyli przy założeniu, że mam działkę 8a o oznaczeniu R IIIa to nie ma szans, że dostanę pozwolenie na budowę? (Nie ma MPZP). Czy istnieje jakaś procedura (kroki), które wykonane po kolei pozwolą finalnie na uzyskanie pozwolenia na gruncie klasy III a?
@drzeky
@drzeky 4 жыл бұрын
Dzień dobry. Dziękuję za komentarz :) Najważniejsze to sprawdzić, czy działka w ogóle spełnia wymogi do bycia budowlaną. Wymieniłem je w filmie. Jeśli tak jest to następnym krokiem jest wizyta w urzędzie i wybadanie jak tamtejsi urzędnicy się na to zapatrują. Szanse jakieś są ale w sytuacji gdy grunt ma te istotne elementy. Pozdrawiam
@Matt-qh2tm
@Matt-qh2tm 4 жыл бұрын
@@drzeky Serdecznie dziękuję za szybką odpowiedź.
@ukaszwilinski2000
@ukaszwilinski2000 4 жыл бұрын
@@Matt-qh2tm jestem w tej samej sytuacji. Również działka RIII bez MPZP. Spełnia warunki bycia budowlaną. Czyli złożyć wizytę w gminie i popytać czy można złożyć wniosek o WZ czy składać bezpośrednio i czekać na odpowiedz. A jak wygląda procedura zmiany klasy gruntu? Może będzie łatwiej?
@drzeky
@drzeky 4 жыл бұрын
Przy wątpliwościach, znając urzędy i ich własne interpretowanie wielu kwestii, zawsze polecam najpierw wizytę w urzędzie. Szkoda czasu na czekanie na WZ bez sprawdzenia, czy się je otrzyma.
@Matt-qh2tm
@Matt-qh2tm 4 жыл бұрын
​@@drzeky Panowie wracam po czasie. Procedura zakończona powodzeniem - w piątek dostałem decyzję o warunkach zabudowy. W moim przypadku trochę to trwało (od maja do listopada). Trzeba było trochę pokombinować, ponieważ działka, na której chciałem budować składała się formalnie z dwóch gruntów. W pierwszej kolejności musiałem udać się do geodety i połączyć działki w jedną, a później złożyłem wniosek w gminie. "Nowa" działka spełniała przesłanki ustawowe w związku z czym nie było potrzeby zgody ministra.... W każdym razie jestem bardzo pozytywnie zaskoczony bo podchodziłem do tego z dość dużym dystansem. Szczerze mówiąc byłem nastawiony, że się nie uda. Dlaczego? Po pierwsze klasa gruntu III a, a po drugie okazało się, że asfaltowa droga dojazdowa (notabene gminna), z której mam zjazd bezpośrednio na działkę nie jest drogą publiczną w rozumieniu ustawy... Co mnie uratowało to fakt, że niedaleko biegnie druga droga, a odległość działki do drogi publicznej mierzy się po pierwsze w linii prostej, a po drugie od najbliższej granicy działki, a nie od jej obszaru w którym znajdować się ma plac budowy. W moim przypadku miało to fundamentalne znaczenie (działka ma 45 m długości, a chcę budować z tyłu). Bardzo dziękuję za film bo w zasadzie był on moim głównym źródłem informacji w tym zakresie oraz pozwolił mi usystematyzować informacje i uzyskać WZ. Teraz kolej na architekta - również zdecydowałem się na projekt indywidualny - a później na dalsze etapy. Planowo na wiosnę chciałbym ruszyć z budową. Dzięki i będę wracał po więcej informacji na dalszych etapach budowy :) !
@Wokerr
@Wokerr 2 жыл бұрын
Dzień dobry chciałam się zapytać co trzeba zrobić żeby dostać wz na tak dużej działce zaznaczyć na mapie gdzie będzie budynek mieszkalny wraz z zagospodarowaniem od czego zacząć? Mam działkę rolną ponad hektarową chce się na niej wybudować a w przyszłości resztę podział po 15ary i być może jedną sprzedawać tylko nie wiem czy można ziemia klasa 4 . Słyszałem że działki rolne nie mogą być dzielone na mniejsze niż 30ary a to dziwne bo widzą na mapach że sąsiedzi posiadali działki ponad hektar i je podzielili na mniejsze jak te 30ary po 15 na portalu e-mapa dalej są oznaczone jako rolne nie mają MPZP. Czy ktoś może mi powiedzieć jak to ludzie robią. Dodam że w studium uwarunkowań jest opis : wskazania uprawa ziemi rolnej agroturystyka i taki opis że powinien być zakaz budowy jest także ochrona krajobrazu który też nie jest objęty na e-mapach czy Geoportalu . Z tego co mi wiadomo to studium uwarunkowań nie jest aktem prawa a kierunkiem co w przyszłości ma być na tym terenie dodam tylko że w odległości 100m są zabudowania na działkach rolnych podzielonych po 15ary oznaczone jako rolne 4a i też w studium uwarunkowań oznaczone pod rolnictwo i ochrona krajobrazu. MPZP jeszcze nie uchwalono czyli tak jakby to wszystko nie obowiązuje czy dobrze myślę.
@drzeky
@drzeky 2 жыл бұрын
Nie prościej to pytanie skierować bezpośrednio do urzędu obsługującego dany region? Mają dokładne informacje chociażby o tym jakie minimalne powierzchnie muszą mieć nowo wydzielane działki
@mariopas7790
@mariopas7790 8 ай бұрын
W jednej z gmin w województwie lubelskim plan nie został zmieniony od przeszło 20 lat i nadal się nie zapowiada na zmiany. W części w której posiadałem działkę można było co najwyżej wybudować kościół a i to niski bo wysokość kalenicy i kont dachu sprawiał że jedynie góralska chatka mogła tam powstać. Brawo oni zwłaszcza że moja działka była przeznaczona pod usługi. Patologia straszna. Dobrze że sprzedałem tą działkę bo nadal tam się nic nie zmieniło. Chciałem tam postawić magazyn w formie stodoły ale przy tych wymogach jakie tam były ściana magazynu miała by lekko ponad 1,5 metra co jest idiotyczne. Co ciekawe kilkaset metrów dalej zaczynała się inna gmina i tam dachy mogły być zupełnie płaskie.
@drzeky
@drzeky 8 ай бұрын
Widocznie zbyt mało mieszkańców chciało realnie coś poprawić w tym mpzp, bo brzmi to faktycznie na chore ustalenia.
@mariopas7790
@mariopas7790 8 ай бұрын
@@drzeky Ustalenia wynikały z braku jednego zdania w planie zagospodarowania - Nie dotyczy budynków gospodarczych i usługowych. Pani która była w starostwie odpowiedzialna za tą gminę przymykała na to oko ale nowa pracowniczka która zajęła jej miejsce już nie. Wójt przepraszał mnie za przeoczenie na radzie na której nawet była pani ze starostwa ale nic się nie zmieniło w tej sprawie przez kolejne kilka lat a ja działkę sprzedałem. Nowy nabywca ustawił na niej kontenery nie związane z gruntem. Ta patologia tam trwa od ponad 20 lat. Witamy w Polsce.
@czarnykogucik8701
@czarnykogucik8701 4 жыл бұрын
Witam i prosze o pomoc. Mamdziałke rolna V klasy byłem w gminie i powiedziano mi ze wydadza mi warunki zabudowy na dom jednorodzinny i tu pytanie czy za wyłaczenie V klasy ziemi pochodzenia mineralnego z produkcji rolnej wymaga opłaty bo decyzja nie jest wymagana tak? W tabelach opłat nie ma klasy V pochodzenia mineralnego tylko V pochodzenia organicznego? pochodzenia organicznego
@drzeky
@drzeky 4 жыл бұрын
Dzień dobry! Pragnę zauważyć, że do 5 arów wyłączenie spod produkcji rolnej pod zabudowę jednorodzinną jest bezpłatne. Jeśli nie przekroczy się tej powierzchni to nie ponosi się kosztów. Pozdrawiam
@czarnykogucik8701
@czarnykogucik8701 4 жыл бұрын
@@drzeky Dziękuję za szybka odpowiedz. Wiem ze do 5 arów jest za darmo Ale jak to jest z opłata za 5 klase ziemi w tych tabelach nie jest to ukazane jezeli chodzi o 5 klase pochodzenia mineralnego, czy w takim prxypadku nie jest wymagane wyłaczenie z produkcji rolnej?
@drzeky
@drzeky 4 жыл бұрын
Nie orientowałem się kwotowo dla ziem tak niskiej klasy. Być może jest to pozbawione opłat wtedy. Na pewno w projekcie architekt musi zaznaczyć jaki teren będzie zajmowany przez zabudowę jednorodzinną (to nie tylko sam dom ale i ścieżki, szamba, podjazdy itp). Zdążyłem już zauważyć, że niestety wiele urzędów przepisy interpretuje po swojemu, więc zawsze doradzam jednak wizytę osobiście i zasięgnięcie informacji stricte co do interesującego nas gruntu.
@czarnykogucik8701
@czarnykogucik8701 4 жыл бұрын
@@drzeky Dziękuję za odpowiedz jutro jestem umówiony w gminie to bede wiedział jak to wyglada
@drzeky
@drzeky 4 жыл бұрын
Wróć proszę z informacją zwrotną :)
@czowieklasu2449
@czowieklasu2449 2 жыл бұрын
a tam nie ma wpływu, wchodzi na działke ze szpadlem w ręku, ciach caich, i już ..... :D
@drzeky
@drzeky 2 жыл бұрын
;)
@michck4027
@michck4027 4 жыл бұрын
Muzyka w tle jest za głośno ;)
@drzeky
@drzeky 4 жыл бұрын
Zauważyłem jak już wrzuciłem. Na szczęście tylko ta pierwsza część, potem już chyba lepiej. Ale dzięki za uwagę, przyłożę się bardziej :)
@piotrogrodnik6020
@piotrogrodnik6020 3 жыл бұрын
Moja łapka to 729 😀
@drzeky
@drzeky 3 жыл бұрын
Gratuluję ;)
@a.s2335
@a.s2335 3 жыл бұрын
Co to znaczy teren uzbrojony?
@drzeky
@drzeky 3 жыл бұрын
Witam. Uzbrojenie terenu oznacza doprowadzenie do jego granic podstawowych mediów jak woda, prąd czy kanalizacja.
@matiremontuje5107
@matiremontuje5107 4 жыл бұрын
czyli ogólnie może braknąć życia żeby zmienić mpzp ;/;/
@drzeky
@drzeky 4 жыл бұрын
Hej! Myślę, że gorsza jest niepewność czy uda się go w ogóle zmienić...
@matiremontuje5107
@matiremontuje5107 4 жыл бұрын
@@drzeky a czy można podejrzeć taki plan gdzieś online ???? chodzi mi głównie o to kiedy był zmieniany ostatni raz w wybranym obrębie ..?
@drzeky
@drzeky 4 жыл бұрын
cały odcinek poświęciłem na zagadnienie MPZP :) kzbin.info/www/bejne/g6fLZ2WnYpmtmbc
@drzeky
@drzeky 4 жыл бұрын
Wraz z taką interaktywną mapą jest plik, w którym dokładnie są opisane przeznaczenia gruntów i co można na nich budować. Zazwyczaj na końcu jest tabelka z listą wprowadzonych zmian gdy ktoś o nie wnioskował. Aczkolwiek w większości są to zmiany o które prosili właściciele gdy plan powstawał a nie gdy już istniał.
@jedziemjedziem8521
@jedziemjedziem8521 3 жыл бұрын
ile to kosztuje ??
@drzeky
@drzeky 3 жыл бұрын
Ale co? :)
WARUNKI ZABUDOWY a działka rolna? Czym jest Miejscowy Plan Zagospodarowania? Dom za 100 tys #8
14:45
SISTER EXPOSED MY MAGIC @Whoispelagheya
00:45
MasomkaMagic
Рет қаралды 18 МЛН
How I Turned a Lolipop Into A New One 🤯🍭
00:19
Wian
Рет қаралды 12 МЛН
2 MAGIC SECRETS @denismagicshow @roman_magic
00:32
MasomkaMagic
Рет қаралды 9 МЛН
What's in the clown's bag? #clown #angel #bunnypolice
00:19
超人夫妇
Рет қаралды 35 МЛН
Jak nie stracić na nowej USTAWIE o planowaniu przestrzennym - Hajsplon
24:40
Biznes Od Początku
Рет қаралды 243 М.
►A brick house or a wooden frame house? What are the costs and projects? House for 100k # 11
13:07
Warunki zabudowy, czyli jak się robi ludzi w konia.
9:08
Działka i ja.
Рет қаралды 92 М.
►#2 Kupno działki budowlanej - krok po kroku. Tania działka budowlana 2022. Dom za 100 tys #6
12:24
#05 - Odrolnienie działki i wyłączenie z produkcji rolnej
17:04
Budujemy NASZ AZYL
Рет қаралды 6 М.
Odrolnienie gruntów rolnych - jak to zrobić i ile wynosi opłata?
8:34
homependium - nieruchomości bez zawiłości
Рет қаралды 16 М.
Nadzór budowlany na budowie. Budowa stop...
14:22
Działka i ja.
Рет қаралды 114 М.
SISTER EXPOSED MY MAGIC @Whoispelagheya
00:45
MasomkaMagic
Рет қаралды 18 МЛН