Jak se říká. Kdo se bojí nesmí do lesa. Nechci snižovat všechny problémy, které na cestě do vesmíru člověk má nebo může mít. Ale bez lidí, kteří jsou ochotní riskovat životy, se lidstvo nikdy nikam neposunulo. A věřím tomu, že existuje mnoho lidí, kteří by na Mars letěli i za těchto rizik.
@zvedaviyt Жыл бұрын
Nalezení těch odvážných je jedna věc. Tou druhou je ale obecné přijetí ze strany společnosti. Můžeme se podívat do historie, kdy prakticky všechny katastrofy v tomto oboru značně ztížily budoucí vývoj (Apollo 1 a 13, Challenger, Columbia). Programy jsou financované z veřejných peněz, a proto je mínění běžných občanů tak důležité. 🙂
@petr56321313 Жыл бұрын
Tak to je. Pokud už toho nebudeme schopní, tak jako druh končíme. Život je jen v rozvoji a růstu. Jediná alternativa je smrt.
@bohumirliska6813 Жыл бұрын
@@zvedaviyt Chápu velmi dobře tento pohled ale člověku vyvstane hned otázka. Nebyla přeci jenom ta nevědomost v počátcích kosmonautiky trochu výhodnější? Co věcí se díky tomu uskutečnilo na které by jsme dnes dlouhá léta hledali odpověd´ a těžko by jsme na ně přicházeli. Přeci jenom pokud se najdou jedinci kteří by byli ochotni toto podstoupit a mají k tomu předpoklad, tak s maximálním úsilím a doložitelnými snahami o jejich přežití mi to přijde jako společensky přijatelné a nevidím důvod proč by se jim to nemělo umožnit. Stejně tak jako se dnes začíná opět otevírat téma eutanasie která sama o sobě vyvolává dle mě daleko větší emoce se zdá že taková cesta pokud tedy opravdu možná je by dávala daleko větší smysl už jen z pohledu že by to mohlo teoreticky urychlit vývoj i o několik desetiletí a nebylo by to "na sílu" ale na základě dobrovolnosti a při plném vědomý. Samozřejmě to vyvolává další otázky kdy by se dalo oponovat napřiklad Mengeleho výzkumy které taky popohnali medicínu kupředu ačkoliv právě byly neetické v tom že byli prováděny násilně a z donucení. Možná se mílím ale argumentů proč ano se mi zdá víc než protikladných.
@evakeclikova8667 Жыл бұрын
@@zvedaviyt Bohužel historie ukazuje, že společnost jako celek je většinou vedle. Jidinci, kteří dělají konstruktivní věci navzdory společnosti, jsou ti, kteří vytváří zítřek. Viz. Tesla, Galileo, Musk a mnoho dalších.
@zvedaviyt Жыл бұрын
@Eva Keclíková Souhlasím, ale opakuji, že programy jsou financované z veřejných peněz. Šlo by to udělat na sílu, ale historie kosmických letů ukázala, že tato cesta vede jednak přes mrtvoly a druhak přes značné ztížení budoucího vývoje skrz pomyslné utáhnutí penězovodů.
@yan7524 Жыл бұрын
Kdysi dávno v Evropě: "člověk se nikdy nemůže pohybovat rychlostí vyšší než 60 km/h" 😀
@PupeDupe Жыл бұрын
Kdysi dávno taky někdo řekl, že Země je placatá. Sice spousta lidí před ním i po něm říkala, že je kulatá a pokládali důkazy, ale to nevadí. Ten člověk co se mýlil byl významný a tak se to dochovalo. To, že za to třeba byl už tehdy kritizován, to už nikdo moc nepátrá:) Vědci se pletou, tedy žádný vědec nemá pravdu. Lidi se pletou, tedy nikdo nikdy neřekne nic pravdivého. Určitě vidíte, že logika takhle nefunguje:) Ale v dělání vědeckých předpovědí je komplikace, že dotyčný nemusí dostatečně uvést přesný kontext a předpoklady jeho tvrzení:) Asi jako kdyby někdo řekl, že s naší technikou se to nedá udělat a za rok někdo udělá vynález, který se nedal předpovědět a díky němu vznikne zcela nová možnost. U těhle citovaných omylů šlo často už v tu dobu velkou blbost. Však takových výroků najdete na netu dost:D A jen taková drobnost. Titulek zapomněl na slovo MOŽNÁ. Jako kdyby kdysi kdosi řekl, že je možnost, že člověk nikdy neprekoná rychlost 60km/h, protože zatím nevíme jak. Nebo Vám přijde, že ve videu zaznívá nějaké nesmyslné stanovisko?
@yan7524 Жыл бұрын
@@PupeDupe A tabák, že se prý nerozšíří. Guru Radek Hulán a antimilovník apple, v jednom blogu prohlásil, že prý dotykové telefony se neujmou, protože je to nepřesné a velmi upatlané! :-D U dlouhodobých předpovědí je vlastně logika celkem k ničemu. Jsou to takové pohádky na dobrou noc :-)
@PupeDupe Жыл бұрын
@@yan7524 a pustil jste si to video? Dušan Majer vyjmenovává možnosti, které mohou nastat ze svého pohledu člověka, který se o téma zajímá. Navíc zmínil pouze to, že tu je možnost, že tam nikdo nevstoupí. Tak se snažím najít v tom tvrzení souvislost s tím, co píšete vy. Ale můžete mi pomoci a tu souvislost napsat:)
@zvedaviyt Жыл бұрын
@Pupek Dobrý den, titulek na slovo “možná” rozhodně nezapomněl. Samozřejmě jde o záměr. 🙂 Bez tohoto záměru by se totiž edukace rozšířila mezi výrazně méně lidí a místo ní by prostor zaplnily pravé dezinformace a hlouposti. Tedy účel světí prostředky. 🙂
@Hobbittak Жыл бұрын
@@PupeDupeDušana Majera rád poslouchám, ale v tomto videu je úplně mimo. Vůbec nechápu co to tam blábolí. Jako kdyby to byl nějaký hodně nevydařený dvojník. Vyjmenovává problémy o kterých všichni ví. To samé lidé řešili při prvních misích do vesmíru. Ale především on jako popularizator vědy by neměl "NIKDY" používat slovo "nikdy". Věta že se nikdy lidé dá Mars nepodívají je nesmysl. Stejně jako v úterním příspěvku že lidé nikdy nepojedou rychleji než 60 km!/h. A k vědcům. Vědci vědí, že nic není 100% předpovědi že bude to a to za 5, 10, 20 let dělají hlavně novináři. A podobný popularizator jako je p. Majer. Vědec tohle nikdy neřekne, ten pravý vědec má pouze vždy hypotézu, kterou pak na základě pokusů buď někdo dokáže nebo vyvrátí. Překážky, problémy které Majer popisuje jsou od toho aby se překonávaly.
@janberanek7055 Жыл бұрын
Na to jak si vážím pana Majera tak první polovina povídání je úplně mimo... "Co kdyby mořeplavec co objevuje nové světy dostal kurdějeno? No to si asi nedovedeme úplně představit co? Takže je možné že obeplout svět prostě nebude nikdy možné!" ;) Jasný... Akorát že vůbec... :)
@RedEagleNZ1 Жыл бұрын
no ja nevím.. pana majera vidím poprvé, ale když pan Majer jakož to ,,popularizátor kozmonautiky,, říká že se na mars nikdy nepodíváme je to to stejný jako kdyby vám obrovský milovník žen řekl že si se ženou ještě nikdy nezaprcal a ani si nikdy nezaprcá a o samotném sexu by řečnil a teoretizoval tak negativně že ještě i mnohé jeho posluchače by to donutilo žít do konce svého života v celibátu.
@lubicahandlova75279 ай бұрын
Je tam rozdiel. Boli stále na Zemi a mali nádej, aj keď malú, že im niekto pomôže, alebo sa dostanú na ostrov, atď. Ale tiež sa mi zdajú jeho vyhlásenia tipu "nikdy" trúfalé
@antoninbart15 күн бұрын
Rozloha oceánu je tak obrovská, že když se někomu něco stalo na moři, a nebyl nikdo v dohledu, byl v prdeli, protože o sobě nemohl dát vědět. @@lubicahandlova7527
@jamesprescott643310 күн бұрын
Nechce se mi věřit, že tak pokrokový a inteligentní člověk, jako je pan Majer, obzvlášť v branži jemu tolik vlastní, má takový připos*aný názor a přístup k pokračování pilotované kosmonautiky... Možná se opravdu nikdy nevydáme za hranice Sluneční soustavy, ale zrovna v době, kdy vyvíjíme ultrasilný nosič pro cestu k Marsu a připravují se i výkonnější řešení na bázi pokročilejších pohonů pro meziplanetární lety... říci tohle... Pane Majere, když tedy nevěříte, že se na Mars nikdy jako lidé nedostaneme, proč věnujete tolik sil a času přenosům zejména kolem startů Starship?!
@Gpt_says-j6i Жыл бұрын
Meanwhile Elon: Hold my beer...
@nezovin458320 күн бұрын
Ja nechápu, proč se vůbec někdo v současné době snaží kolonizovat a teraformovat mars, když je mnohem snazší zalesnit Saharu.
@Peter-p7e17 күн бұрын
Pretože Mars je dávno kolonizovaný. Saharu nikto nechce obnoviť pretože Afrika je iba kontinent odkiaľ čerpali a stále čerpajú zdroje západné mocnosti. Nechcú aby sa oslobodili a prekvitali.
@vosaa10615 күн бұрын
Kdo se o to snaží?
@nezovin458315 күн бұрын
@vosaa106 Neslyšel si nikdy o Elonu Muskovi?
@vegetalook12 күн бұрын
@@nezovin4583 Jde o formu učení se, chápu že Vám to nic neříká, taky nejste cílovka. Už zalesňujete?
@MrHokins11 күн бұрын
Neasi.. zalesnis Saharu, zmenis globalni ekosystem a poust se zacne tvorit nekde jinde..
@antoninbart15 күн бұрын
Cestovatel v 15-19 století byl také v situaci, kdy byl vzdálen od svého domova na měsíce. Cesta lodí byla velmi dlouhá a nebezpečná
@bariPlayer79 Жыл бұрын
Spousta zajímavých postřehů, předpovědí, předpokladů, asi jen k tomu, že kdyby se zjistila, objevila nějaká forma života na Marsu ještě před tím, než by se na na povrch Marsu dostal člověk osobně, že by člověk k vůli předejití případné přímé konfrontace s danou formou života na Mars raději osobně nepřistál. Tahle úvaha se mi zdá spíše nepravděpodobná, naopak jsem přesvědčen o tom, že když už člověk bude schopen se dopravit k této planetě, tak na ní i přistane, a ani to co bylo zmíněno mu v tom bránit nebude. Například, kdybychom objevili planetu, na které by byl rozmanitý život, a navíc s podmínkami pro nás vhodnými, zjištěnými měřením z různých sond, a byli bychom schopni se k té planetě dostat osobně, a přistát na ni, neudělali bychom to, kvůli zde zmíněným předpokladům? Nevěřím, to pokušení by bylo příliš velké na to, aby tomu člověk odolal, stejně tak bude mít člověk neodolatelné pokušení, když doletí k Marsu a bude schopen na té planetě přistát, tak na Marsu taky přistane, ať už bude vědět že na Marsu nějaká forma života je či mu to známo nebude.
@zvedaviyt Жыл бұрын
Díky za názor a chválu 😄
@moze-theonlyone Жыл бұрын
Záleží na aktuálnej morálke , v Amerike bol tiež život , ale kolonizatorom to moc nevadilo :D
@petr56321313 Жыл бұрын
Ve světě platí prakticky absolutní odpor ke genové modifikaci lidí. Přesto už teď tři žijí. Stačí to jako odpověď?
@mirodrzik6192 Жыл бұрын
@@petr56321313 niektorí naši cigáni v osadách to praktizujú už dávno, plodia deti cez rodinné väzby krížom krážom - teda tiež génovo modifikujú
@DL-kc8fc Жыл бұрын
Ale samozřejmě že někdo na Mars poletí, například se soukromou společností s pomocí peněz mecenášů apod., nebo z orbitující soukromé stanice. Skafandry budou připevněny vně modulu, do kterých si astronaut vleze skrze jejich záda z modulu - vzniklo to ze špatné zkušenosti z Měsíce. Tímto se nebude kontaminovat vnitřek modulu, páč marsovská "půda" jsou chlorečnany, chloristany apod., tedy že je toxická a kdo viděl film Marťan, který si v regolitu a výkalech vypěstoval brambory, je naprostá 3,14čovina. Vznik kolonie na Marsu bez účelu je samozřejmě hloupost a právě o to více bude zájem alespoň jednou na chvíli dostat na povrch Marsu prvního člověka, o což se může v nevypsaném závodě pokusit každá země, která tímto marketingem prokáže svou technologickou vyspělost, jako v případě Apollo v rámci jiného závodu. Tedy neviděl bych to tak tragicky a co se týče virů či bakterií, tak třeba viry, které vyžadují hostitelskou buňku, nebudou asi přítomny a bakterie, které vyžadují nějaké prostředí, budou nejspíš fosilní z důsledků stovek milionů let z prakticky neměnného prostředí. Ale není to dogma. Zájem o Mars by nastal v případě, kdyby se tam našla hojnost nějakého zajímavého minerálu či sloučeniny. To by pak všechno upejpání šlo stranou v zájmu těžby a došlo by i na ty kolonie. :)
@vladislavstrejn3290 Жыл бұрын
Děkuji. Zajímavý pořad.
@TheMacko6120 күн бұрын
Vědomí předchází vědění: Bez vědomí by neexistovala možnost vědění. Každé pozorování, myšlenka nebo zkušenost se musí nejprve objevit v rámci vědomí.
@blackbear8923 Жыл бұрын
Uaau velice inteligentní člověk. Musím uznat že podobné otázky jsem si už také kdysi pokládal. Jak ti lidé budou řešit jisté potíže miliony kilometrů od země kde budou samy a nebude jim mít kdo pomoci. No velice zajímaví rozhovor.
@zvedaviyt Жыл бұрын
Děkuji! 😄
@blackbear8923 Жыл бұрын
@@zvedaviyt Není zač...
@filipbrambusak434821 күн бұрын
Tak jak je reší uz desitky let na ISIS ?
@sbuko116 күн бұрын
Ako riešili problémy prví kolonisti v Amerike?
@jozefnovak7750 Жыл бұрын
Ďakujem za vynikajúcu prednášku!
@zvedaviyt Жыл бұрын
Díky za zpětnou vazbu 😄
@PetrNekonečný3 ай бұрын
A dá se vůbec zlomit noha v třetinové gravitaci?
@pbpitko820 күн бұрын
Samozrejme áno.
@hekynen Жыл бұрын
Nesmysl, džív lidi sedli na lodě a jeli měsíce do neznáma bez možnosti pomoci "zvenčí". Když to dokázali před pár set lety, tak to dokážeme i dnes.
@alesanrud3281 Жыл бұрын
To ovšem necestovali do s životem neslučitelné pustiny. Nejdříve bude potřeba na Mars navozit všechen potřebný materiál a zásoby k přežití. Potom teprve bude možné provést výsadek s lidmi.
@AdockVideos9 ай бұрын
Dobra myšlenka a to nevěděli kde jsou a kam plují .. tohle vědět budeme 🙂
@pidzej78 Жыл бұрын
lidstvo tak moc nutně potřebuje kolonizovat Mars, že se obávám, že i kdyby tam nějaké stopy života byly nalezeny, udělá se rezervace, nějaká "no-go zóna" kde člověk nebude "rušit" a tam kde bude základna, tak to buldozery shrnou a bude popiči... inteligentní život je tam stejně vyloučen, takže se obávám, že si lidi nebudou brát servítky
@cipisekmanka311116 күн бұрын
Obracene, limitujici pro skutecny zivot je prave atmosfera ve ktere se mimozemstan nedokaze pohybovat protoze by v ni shorel . Pokud jedna vterina trva pro mimozemstana jeden rok tak v te vterine by shorel v atmosfere. Ve vakuu se muze pohybovat ale je pro cloveka neviditelnej protoze je moc rychlej. Se zvysujisim se vykonem mozku se totiz zpomaluje cas, priklad pokud by vas mozek dokazal zpracovat 10 000 000 mentalnich obrazu za sekundu namisto deseti tak se vam prakticky zastavi cas. V prekladu to jednoduse znamena ze k tomu abyste mohl vnimat cas potrebujete malo vykonej mozek coz clovek ma. S rostoucim vykonem mozku ale cas prestava existovat.
@vosaa10615 күн бұрын
Z čeho odvozujete nutnost kolonizace Marsu? Z hollywoodských filmů, nebo brakové sci-fi literatury?
@adrianberta98537 күн бұрын
My dnes nevime li byl clovek na mesici
@SemiCharlie Жыл бұрын
To jsou výmluvy, věřím že se najdou lidi, kteří by tam letěli i se všemi riziky.
@MrDorzen Жыл бұрын
Ten kdo to bude platit vaše nadšení sdílet asi nebude, poletí se až bude přijatelné riziko a jen v případě, že se bude budovat stálá základna. Na průzkum je přítomnost člověka nežádoucí z důvodů kontaminace zkoumaného prostředí a nesmyslných nákladů na logistiku a zajištění jeho životních potřeb.
@zvedaviyt Жыл бұрын
@Jiri Baibl O hrdiny zase tak nejde… Ti byli, jsou a budou. Problémem je tolerance společnosti, která může se vším nehezky zamávat (viz Apollo 1 a 13, Challenger, Columbia). Jde o to, že programy jsou financované z veřejných peněz a veřejnost opravdu nechce vidět umírat jejich hrdiny.
@SemiCharlie Жыл бұрын
@@zvedaviyt rusove to umi i tak. Kdyz se nevo nepovede ma to velky uspech. Sverte to rusum xD
@zvedaviyt Жыл бұрын
No, nevím, nevím při aktuálním stavu jejich kosmonautiky. 😄
@MrDorzen Жыл бұрын
@@SemiCharlie Rusové, potažmo SSSR se při průzkumu Marsu bohužel vůbec nepředvedli. Z 20 pokusů poslat tam sondu jich 20 selhalo.
@petr56321313 Жыл бұрын
Stejně jako dávní mořeplavci, plující měsíce a roky do neznáma. Na ten Mars je to jednodušší. Víme víc, může mít klidně i denní kontakt s rodinou. Co uděláte ve 14. století uprostřed neznámého oceánu, pokud něco nevyjde? To samé, co na během té cesty na Mars. V prvních dekádách byli období, kdy více kolonistů umíralo, než přijíždělo a populace upadala. Přesto to dělali. Máme to v sobě.
@zvedaviyt Жыл бұрын
V to věřím… Na druhou stranu, tehdy nebyla globalizovaná společnost a na podobné výpravy se brali vyvrženci na okraji společnosti. Dnes je to velice drahá záležitost, na kterou se berou nejvyšší elity, které máme. Tedy ochota společnosti tolerovat ztráty je daleko nižší a programy jsou placené právě z jejich peněz. Stačí se podívat, co nastalo po Apollu 1 a 13, Challengeru a Columbii. Celý vývoj se zpozdil o řadu let. Tedy to rozhodně nebude jednoduché. 🙂
@petr56321313 Жыл бұрын
@@zvedaviyt To je otázka, jak to opravdu je. Speciálně Američané tohle v sobě velmi silně mají, nakonec vlastně i s tou obětí - je to v základech jejich kultury a pokud víte co hledat, vidíte to tam skoro všude (v kultuře, filmech, projevech Amerických prezidentů... nakonec i na těch pamětních deskách těch padlých astronautů). On nikdo neříká, že to bude za 10 let. Slyšel jste někdy pojem "Manifest destiny"?
@zvedaviyt Жыл бұрын
O pojmu jsem si teď četl prvně… No, doufejme tedy. Ale proti tomu stojí ty tragédie, o kterých jsem psal a které vedly ke zkrácení programů a snížení výdajů na ně. Další věcí je tedy omrzení společnosti a politiků, aby po slavnostním dosažení úspěchu nedošlo opět k silnému útlumu.
@petr56321313 Жыл бұрын
@@zvedaviyt Slyšel jste někdy jménu Cyrus Field? Moc pěkný příběh. Vyšetřování jeho gigantického failu zrodilo elektrotechniku jako vědní obor. Mnoho lidí na obou stranách Atlantiku ho několik let měli za podvodníka, aby se pak vrátil, sehnal další peníze a uspěl. Elon Musk není první takový. Před ním jsou desítky podobných, věřejnosti dnes už neznámých. Myslím, že člověk z kontinentální Evropy nikdy nemůže úplně dohlédnout velikost Amerického ducha. "And after all, why shouldn't we believe that? We are Americans."
@petrk618610 ай бұрын
Zkuste ještě nějakou chvíli získávat informace, analyzovat je a syntetizovat z nich a svých úvah své postoje ke složitým věcem, a pak se zase třeba vraťte k psaní podobných postojů. Domnívám se, že můžete sám sebe hodně překvapit, jak odlišné od těchto právě publikovaných mohou být.
@jozefbalusik1989 Жыл бұрын
Také tvrdím něco podobného. K čemu by nám byl Mars dobrý? Ledaže by tam byly tuny vzácných kovů a prvků, ale stejně bychom je odtud nedostali. My ani nevíme, co je přesně uvnitř naší Země a jak to přesně funguje. Kdysi jsme chtěli poručit větru a dešti, ale ani to neumíme. Chtěli jsme získávat energii pomocí fúze, jak to dělá naše Slunce, ale ani to neumíme. Co vlastně umíme? Umíme vyrábět zbraně a vzájemně se vraždit, to nám docela jde.
@Rust__Game Жыл бұрын
XD
@DL-kc8fc6 ай бұрын
+1 Pan Majer už konečně dospěl po té, co jsme jej dlouhodobě upozorňovali na jisté cestovní a další problémy, které nám mazal pod svými streamy. :) Dobře jste poznamenal, že situace by byla naprosto jiná, kdyby se tam nacházely v hojné míře vzácné kovy - to by skutečně nakoplo cesty na Mars. Ovšem kdo by chtěl vyrábět Savo, či agresivnější dezinfekci, na Marsu nalezne základní komponentu. :)
@jirun235921 күн бұрын
Tak pokud vím, fúzní reaktory máme už "dlouho", jen se nedařilo získat větší množství energie oproti energii potřebnou k provozu, ale i to jsem pár měsíců zpátky četl, že se již podařilo, pokud to tedy nebyl hoax. Osobně si myslím, že fúzní reaktory jsou jen otázkou času a v roce 2040-50 by už mohly být v provozu.
@filipbrambusak434821 күн бұрын
Přesně 👍
@cipisekmanka311116 күн бұрын
K cemu Mars dobrej? V pripade jaderneho konfliktu a kontaminovane zemegule budete mit kam jit.
@ludmilkodenevko Жыл бұрын
Vyborne video, k veci konstruktivne ....super zacinam sledovat! Akurat by som bol opatrny s pouzivanim slova NIKDY vsetci vieme ze bolo vzdy vyvratene a pokorene....ako nakoniec aj v pripade SpeceX ....vela mudrych hlav tvrdilo to im nikdy nepoleti nikdy to tak nemoze fungovat. A hľa, ono to ide a este aj opakovane pouzitelne a za zlomok ceny standardnych nosicov, technologie, napady, objavy idu dopredu a nikde nieje napisane ze za par rokov niekto nevymysli ochranne magneticke pole na lodiach proti ziareniu ...alebo prevratny pohon co skrati dobu letu a expozicie vo vesmire. Ano ak sa tam objavi zivot tak je otazkou ci tam pristavat. A ked neobjavi tak je zase zbytocne tam chodit kvoli tazbe surovin ked Mesiac je blizsie. Tak ci onak ...ludstvo sa musi stat multiplanerernym druhom aby mohlo prezit dalsie veky.
@zvedaviyt Жыл бұрын
Díky za zpětnou vazbu 😄… S tím slovíčkem “nikdy” v názvu jde spíš o zaujetí potenciálního diváka. 🙂
@ludmilkodenevko Жыл бұрын
@@zvedaviyt v tomto kanale nieje potrebne lebo vie zaujat ako obsahom tak aj podanim 👍👍👍
@krtecek11 Жыл бұрын
Výborná přednáška, ale nesouhlasím s tvrzením, že pokud by na Marsu byl život, člověk by ho z důvodu strachu nenavštívil. U lidstva je zvědavost větší než strach. Alespoň tedy tak to platí v tomto případě. Každý by se určitě chtěl dozvědět, co za život tam je a případně jak se chová.
@zvedaviyt Жыл бұрын
Díky za ohlas. 😄 Těžko říct… I dnes se snažíme maximálně chránit před možnou nákazou. Proto je otázka, jaké rozhodnutí by padlo během scénáře s potvrzeným životem. 🙂
@martinbruno633617 күн бұрын
co na Mars... som zvedavy kedy vlastne pojdeme na mesiac.
16 күн бұрын
Do roku 2030... Současně je plánované přistání už na rok 2026, ale to se určitě odloží.
@SLANGKITZ Жыл бұрын
To je hlava ten člověk 👏 děkuji za zajímavou přednášku!
@zvedaviyt Жыл бұрын
Díky za zpětnou vazbu 😄
@DominikHejna-ft8ue Жыл бұрын
Já jen nechápu jo když je technologie tak proč tam nepošlou nějakého vězně který má doživotí? Není jedno jestli chcípne na zemi stárim nebo pro vědecký účel
@DL-kc8fc Жыл бұрын
Takže první člověk na Marsu trestanec číslo 372. :) To by bylo znesvěcení. Ale skutečně se uvažuje, že by cestu tam a zpět mohl absolovat někdo starší z astronautů, který už neuvažuje o dětech a který už nějakou rakovinu má.
@DL-kc8fc Жыл бұрын
@perseus274 Souhlas, ale mladí si moc života neužijí, ani když nezažijí spršku záření po cestě, které se po průchodu stěnou kosmické lodi stává ionizační a spolehlivě usmaží posádku. Šťastlivci dosáhnou povrchu, ale ten je silně kontaminován chloristany a chlorečnany a skafandr se nikdy nepodaří absolutně dekontaminovat, pokud nebude z vnější strany ubikace a nebude se do něj vcházet skrze jeho záda. Pak je to radiace, která v lepším případě pouze sterilizuje, ale bude zdrojem rakovinného bujení. Řešením by mohly být lávové tunely. Film Martian je skvělý jako scifi, ale jinak je to píčovina na entou, páč ani ty brambory s lejny by nikdo nevypěstoval v něčem, co je v podstatě chloramin či Savo. Proto jsem zcela vážně psal, že by průkopníky měli být postarší a zkušení pánové, kterým to bude tak nějak putna ohledně zdraví, páč vše už mají za sebou a budou pracovat se stejnou výkonností jako mladí, protože mají lepší koordinaci svých pohybů, jsou rozvážnější a efektivněji využijí mechanizaci přes problémy, které znají ze Země. Ani o mladých ženách se neuvažuje ve smyslu rozmnožování a kolonizace, páč ani dnes se nikdo nezaručí, že snížená gravitace nebude mít na plod vliv spolu s dalšími vlivy a nebudou se rodit zrůdičky. Cesta na Mars s Muskovou raketou je skvělá, ale je to o markentigu, než o vážném úmyslu. Ještě dlouho bude Mars planetou robotů, kteří budou soutěžit o nejepší autonomní systém, toliko důležitý k dobývání dalších planet a měsíců. A o tom to je.
@frantisekmarkova85576 ай бұрын
👽 Jsou to jen dohady cestování na jiný planety ,mimozemske životy. Samy nevíme co máme na naši planetě, cestování a objevování, lidé chtějí vědět, ale jestli to pro naši zemí bude dobré. LIDE DEVASTUJI TUTO PLANETU JSME TADY JEN NA NÁVŠTĚVĚ, ALE ČLOVĚK ZNIČÍ CO SE DÁ. JE ZAKONITE ZE BUDOU HLEDAT JINÝ ZDROJE.ČLOVĚK MUSÍ OBJEVOVAT ALE NEMÁ NIČIT. ČLOVĚK JE RAKOVINA ZEMĚ 🌏 A TO JE NA TOM TO NEJHORŠÍ. A to že lidé se změní je utopie ,lidé pracuji na svém sebezniceni ,ale jak dlouho to potrva kdo ví? A nepomuze nam ani tzv.jiná civilizace. 👽 😁
@mmkk11212 ай бұрын
3:00 nerozumiem tomu, to tieto pokusy sa už dávno neudiali ?
@vlastasahula181320 күн бұрын
ja jo mysli dopravit člověka na mars ale jen tak je tam poslat lidi nemá smysl chce to neaký plán
@Firbl10 күн бұрын
Ja sem teda vesmírnej optimista a je to z mého pohledu úděl lidstava šířit život dál ale ten Marz mi taky nějak nejde do kedlubny. Prvně bych chtěl vidět nějakou větší stanici na oběžný dráze popřípadě na měsíci kde by se mohly provádět dlouhodobý pozrování a výzkum a pak teprv hurá na Mars.
@1981petr198111 күн бұрын
Klasika stejný keci se používají už několik staletí omezenec tvrdí že něco nejde než to někdo dokáže a není to tak těžké jenom se musí chtít a ne hledat důvody proč to nejde jo je tam spousta překážek ale máme rozum a techniku k překonání problémů
@jakublukas4277 Жыл бұрын
Vím, že u takovéhoto videa je důležitější obsah, než forma, ale i tak. Zkuste příště vypnout automatické ostření a automatickou clonu. Je to velmi rušivé. Navíc by to bylo super trochu lépe nasvítit. Zvuk je dobrý ;-)
@zvedaviyt Жыл бұрын
Dobrý den, bohužel jsem byl na přípravu sám a neměl mnoho času. Tu automatiku jsem tam nechal omylem zapnutou, vím o tom. Ohledně světla jde o to, že jsem zároveň promítal na projektoru, který není moc výkonný, a proto byla vypnutá světla. Příště to zkusím podchytit lépe. Děkuji 🙂
@petrblaha95087 күн бұрын
Ja se spis obavam, aby jsme dalsi formu zivota nenasli tak, ze nas sama navstivi a bude mit lidskou povahu brat si co chce.
@antoninhanzlik80926 ай бұрын
Kyslíkovodíkový motor má výtokovou rychlost lehce přes 4 km.s-1. Pohonné hmoty NELZE skladovat. Skladovatelné KPH mají výtokovou rychlost necelé 3 km.s-1. Za těchto okolností si doporučuji spočítat velikost rakety která bude startovat ze Země a která bude startovat z povrchu Marsu. A s tím musíte přistát na povrchu Marsu. Podle mne zatím neřešitelné. Máme základní limit a tím je výtoková rychlost. Těžké iontové a plasmové motory NIC neřeší. Jsou těžké a mají malý tah v poměru ke své váze. Takže čekáme na přelom ve fyzice. Jinak sedíme na zadku na Zemi a koukáme na ní maximálně z Měsíce. A pokud chce se mnou někdo debatovat přijímám argumety jen přes vzorce. Jinak plýtvá časem.
@vladkoky27817 күн бұрын
pred 40 rokmi sa vypracovali projekty kde sa lod na Mars mala poskladat a obeznej drahe zeme,preto sa vtedy testovali ruske raketoplany ktore dokazali na nizsiu drahu vyniest 200 ton a na orbitu 60 ton uzitocneho nakladu neviem ci ludstvo zblblo a zabudlop na tieto projekty rovnako dlhodobé pobyty vo cesmire testovali rusi na svojich kozmonautoch ktori tam pobyvali 2 roky ,
@vosaa10615 күн бұрын
Určitě nebudou startovat z povrchu Země nebo Marsu. Budou startovat z oběžných drah kolem planet, kde budou přestupní stanice.
@thomas198305018 күн бұрын
Moc sa mi páči ako chceme kolonizovať a pritom nevieme žiť poriadne ani na zemi. Tlačia do toho neskutočne prachy a bude z toho prd...
@richardplesek16 күн бұрын
A to jako proč z toho bude prd? Vynálezy a objevy z různých vesmírných programů dnes využívá široká veřejnost.
16 күн бұрын
Ale kolonizovali by kosmonauti, ne nějací plebs bez vzdělání a inteligence.
@cipisekmanka311116 күн бұрын
Me by hlavne zajimalo jestli je Mars koule nebo placka. S nejvetsi pravdepodobnosti je to taky placka. Jen tak pro info, 3D objekty mohou vznikat jen v case a cas jak znamo objektivne neexistuje takze je vsechno 2D. Tj ja jsem placka Vy jste placka, vsechno je 2D.
@josefkarel1876 Жыл бұрын
Trochu mi to připomina 18.století, kdy si člověk nedovedl představit, že tady bude umělá inteligence, nebo že lidé poletí na měsíc v podstatě v hromadě šrotu poháněné kalkukačkou. A ejhle. Lidská vůle nezná mezí.
@lenkalorenzova882216 күн бұрын
Proč nezkoumáte kosmické záření na Měsíci ?
@Snycosezijou5 күн бұрын
Protože tam ještě nikdo nebyl!
@lenkalorenzova88225 күн бұрын
@@Snycosezijou Sice bych očekávala odpověď od tvůrců pořadu, ale kupodivu nic😅 Vaše odpověď je velmi logická👍
@tomastichy762921 күн бұрын
v nasej slnecnej sustave nie je mozny zivot a len najblizsia hviezda je vzdialená na 10tky tisice rokov. Ludia nikdy nikam nebudu cestovat, a mali by sme sa radsej sustredit na nasu planetu a obnovitelne zdroje.
@jiriadamcik754521 күн бұрын
@@tomastichy7629 nikdy neříkej nikdy! Člověk se vznesl před 100 lety a co dnes. Jestli lidstvo vlastní blbosti neskončí, tak možná pokoří i fyzikální zákon a všechno bude jinak.
@MrUhlir197219 күн бұрын
Nejbližší hvězda je vzdálená osm světelných minut....😊
@DK-nx9ri18 күн бұрын
Měli bych pečlivě vybrat lidí k cestě na na nejbližší tisíci mílovou cestu na to nejbližší hvězdu a po deseti minutách se zeptat jak si jím cesta libila.
@MrUhlir197218 күн бұрын
@@DK-nx9ri co to?
@milanbaran7291 Жыл бұрын
To silo čo má pristáť na mesiaci sa na tých stračích nôžkach neprekotí?
@DL-kc8fc Жыл бұрын
Nejspíš místo pro přistání vyhledá tzv umělá inteligence, pokud bude dobře "nasvíceno" z nějakého úhlu a následně se možná vybuduje vhodné rovné místo přistávání raket. Nožičky to ustojí, protože ta velikost raket je víc o lehkém vnějším krytu (obalu), který raketu opticky zvětšuje.
@milanbaran7291 Жыл бұрын
Musk na inom projekte radšej prirobil tri dlhé, sklápacie nohy. A to pre pristátie na prichystanú plochu. Prekotený modul by bol dosť trapas.
@danielbartak Жыл бұрын
To je jasný, jen lidi věří více médiím a filmům, než vědcům.
@zbyneknovak19728 күн бұрын
Aby se cestovalo na MARS musela by být k dispozici jiná technologie, ale hlavně nová vyšší úroveň inteligence u lidí. Zatím si tady moc dobře na Zemi nevedeme. Tito pseudo vědci hledají jenom fantastické vidiny na které se snaží pak získat šílené dotace. Všechno bych zatrhnul.
@TheM31ShadoW13 күн бұрын
Zaujímavý rozhovor, argumenty logické a dávajú zmysel ale tažko sa mi verí tomu že ludstvo nebude chciet opustiť v budúcnosti zem. Človek je natoľko zvedavý a vynaliezavý tvor že je nereálne aby to aspoň neskúsil , minimálne po marse sa jedného dňa určite prejdeme. Ľudstvo sa zrodilo na planéte zem, nemalo by tu aj zaniknúť
@FranZavo Жыл бұрын
MOC HEZKÉ...
@jardaholik2307 Жыл бұрын
Ta znělka je super , mohl bych dostat název
@zvedaviyt Жыл бұрын
Určitě… A Magical Journey Through Space, dostupné z: kzbin.info/www/bejne/eoPaipuui7OqsLc 🙂
@jirisimon89203 күн бұрын
Nepoletime, protoze na to nemame ani cas ani penize. Musime stale valcit a valcit. A dokud jaden nevyhraje tak se nikam nehnem. Problem je v tom ze dnesni situace nabizi jen vzajemne zniceni. Pokud se nestane zázrak .......
@tomstepnicka5923 Жыл бұрын
Pan Majer je neskutečný profík, už jsem s ním slyšel podcast u kulatého stolu. Mohl bych ho poslouchat hodiny.
@astro_zdenek Жыл бұрын
To já taky. 😀
@zvedaviyt Жыл бұрын
My též 😁
@josefspacek417711 ай бұрын
Klobouk dolu před typkem❤😂🎉
@chronos88sk3 ай бұрын
velmi obmedzeny pohlad obmedzeneho cloveka... uz teraz su prihlasene tisice ludi , ktori tam chcu ist skusit zit, bez ohladu na nasledky.
@jaroslavmajtan81493 ай бұрын
Poprosím aspoň jedno meno. Ďakujem. Povedzte mi jeden jediný dôvod sa presťahovať z našej krásnej Zemi na nepriateľské jedovaté prostredie Marsu, kde nie je možný život...
@PetrvonBrunthal3 ай бұрын
Ten důvod je Tiktok😅.Sice zdechne,ale bude tam první...😅😅😅
@PetrvonBrunthal3 ай бұрын
A každý bude znát Lojzu Poseru,co se tam vydal jako prní,bez návratu ..🤠
@thomas198305018 күн бұрын
Ten pán vie narozdiel od vás o čom hovorí!
@chronos88sk18 күн бұрын
@@jaroslavmajtan8149 vygoogli si Mars One , do toho projektu sa prihlasilo 200k ludi.
@martin971 Жыл бұрын
Vsadím se, že se na Mars, i dál lidi jednou podívají. A pan Majer, jestli tu ještě bude, to muže pak okomentovat.
@thomasprivatte99804 күн бұрын
Blbosť, nad nami je klenba a za ňu sa nik nedostane nikdy, pozeráte s ale na scifi scenár z Hollywoodu
@otosoltys8620 Жыл бұрын
Tak i do čtveřice dobrá práce :-)
@zvedaviyt Жыл бұрын
Díky 😄
@jiriadamcik75453 ай бұрын
Myslím, že diskutovat s panem Majerem o Marsu je zbytečné. On by asi nikdy neletěl, ale je tady spousta jiných, kteří by letěli i na jednosmernou misi. Kolik lidí jde do válek a podobně.. Každý je jiný. Co se týče radiace, tak voda ji snižuje hodně a ve stavu bez tíže neváží nic. Ti co byli na měsíci, jjestli byli, tak se dožili vysokého věku bez újmy, tak nevím, jestli se tato překážka nedá překonat. Jak sleduji pana Muška, tak si myslím, že to nebude dlouho trvat a možná poletí i dvě lodě najednou, aby si mohli navzájem pomocí. Kdo ví....
@filipbrambusak434821 күн бұрын
No podle toho co říká tak na měsici niko nebyl ani na ISS taky nikdo neni😊
@jiriadamcik754521 күн бұрын
@filipbrambusak4348 asi hamburger.
@jiriadamcik754513 күн бұрын
@@filipbrambusak4348 neumíš číst.
@kentherapy702211 күн бұрын
Závěr: .....Ten tlouštík určitě nikam nepoletí....🤣....Naposled jsem ho viděl jak letí do řeznictví pro taliány.....😆 To je posera od pohledu, vůbec ho neposlouchejte....😂
@polltata Жыл бұрын
Co tak vříská ?
@camper628511 ай бұрын
Pana Dušana Majera poslouchám velmi rád, jako kdysi pana Grygara. Jen doufám že pan Majer zůstane stejným profesionálem i v pozdějším věku a nedopadne jako "politik" Grygar. Pane Majere za vaše znalosti v oboru máte můj obdiv.
@bubula154413 күн бұрын
Skra zajimave
@petrblaha95087 күн бұрын
Tech chybnych vyjadreni v minulosti co nam prinese budoucnost bylo tolik, ze se divim, ze nekdo rekne takovy nazor. Z meho oboru: Nikdo nikdy nebude potrebovat vice nez 640kB operacni pameti. 😊
@ladislavhailich88915 күн бұрын
Člověk na Marsu není potřeba, bez přístrového vybavení nevyzkoumá více, než už víme a ty přístroje tam za mnohonásobně nižší náklady můžou dopravit automatické sondy a provozovat neustále se zdokonalující řídící systémy. Člověk by se jim tam jenom pletl, a jeho udržování při životě by spotřebovalo většinu nákladů na to zkoumání.
@andrej.luptak Жыл бұрын
Dosť sklamanie. Pán Majer presvedčivo prezentuje svoje názory... ako by bol špičkový vedec... ako by mal všetky informácie. Mali sme tu už aj výrok "Nikdy nepoletíme do vesmíru!". Za pol storočia sa bude na niekto diviť nad jeho výrokom... "Nikdy nepoletíme na Mars!". Prekvapil ma tento amatérsky pesimizmus pána Majera... lebo ho mám celkom rád...
@zvedaviyt Жыл бұрын
Dobrý den, pan Majer neříká, že se na Mars nikdy nepodíváme. Ve videu zaznívá, že si pan Majer myslí, že se na Mars nikdy nepodíváme, kdyby se ukázalo, že je tam život. V titulku je to zjednodušeno, aby edukační obsah zaujal co nejvíce lidí.
@DL-kc8fc Жыл бұрын
@@zvedaviyt Rychle skoncovat s takovými titulky, pokud z toho nechcete udělat bulvár. Tento formát si to skutečně nezaslouží, což lze říci i o posluchačích. Co se týče případného (bakteriálního) života, pokud se nachází 10m hluboko v regolitu, páč na povrchu nepřežije, nepředstavuje to zákaz vstupu. Tento malý faux-pas připisuji nadšení popularizátora, který si to občas může dovolit, narozdíl od nás. :)
@rajo796613 күн бұрын
Však treba naložiť zopár opíc myší a švábov a vystreliť ich na nejakú ultra vysokú orbitu ďaleko za mesiac, nech si tam polietajú nejaký ten rok a potom ich preskúmať to by nemusel byť v dnešnej dobe problém.. technický .... a hneď budeme múdrejší... zjednodušene povedané 😀
@rudolfbauer748514 күн бұрын
Zatím tam sondy našli jenom prach a kameny. Takže otázka kdyby tam byl život tak bychom to už věděli.
@Paul-lq6zp Жыл бұрын
Ohledně vzdělávání, nejdelší zkušenosti má Vojenská akademie, respektive Univerzita obrany v Brně. Studovat raketovou techniku tam lze již desítky let. Nevýhodou je, že se musíte stát vojákem.
@zdenkatabulkova68676 күн бұрын
Ahoj nic proti tomu pánovi,ale to jsou jeho dedukce co kdyby. Prosím pozvěte si někoho z NASA ten o téhle tématice bude vědět víc. Děkuji.
@grawtex91dnb7012 күн бұрын
Jak muze nekdo napsat nikdy? Vemte si prvni lod, nebo prvni letadlo, nikoho by tehdy ani ve snu nenanplado jak to bude dnes. Stejne jako mi dnes letame mesic a neverime ze je to teprve stoleti co jsme poprve vzletli. Tak stejne tak az budou lidi cestovat mezi planetami jako dnes mezi mesty, si budou rikat, je to teprve chvile co jsem doleteli sotva na mesic. Musite pochopit ze nase vedeni je primitovni oproti tomu co budou vedet za 100 nebo 1000 let. V historii lidi vzdycky rikali ze je neco nemozne a pak prisel nekdo kdo kompletne prespal dejiny.
@vratislavrybar240 Жыл бұрын
Zvláštní ,že na měsíc se nikdo za 50 let nevrátil i při současné úrovni techniky... proč?
@zvedaviyt Жыл бұрын
Dobrý den, jsem rád, že se ptáte! 😄 Odpověď můžete najít v jiné epizodě rozhovoru s panem Majerem: kzbin.info/www/bejne/r5rTgWqIlMmsZsU
@tomasistok7229 Жыл бұрын
Pretoze je to extremne nakladne, pricom mesiac neponuka nic zaujimave…vzorky z neho uz predsa mame. Jednoducha matematika.
@DL-kc8fc Жыл бұрын
Protože v té době probíhala válka o technologickou nadvládu a nešlo o civilní projekt, čímž se NASA ani netajila. Tehdejší lunární mise by ani dnes neobstály v rámci bezpečnosti a ani tehdy ne, nic méně, bylo nutné ukázat absolutní převahu po mnoha debaklech i přes mrtvoly - viz dvě obálky v trezoru oválné pracovny. Američtí astronauté - vojenští piloti prošli náročným výcvikem z oblasti manuálního nastavování parametrů za chodu, čímž se stali přímou součástí hardware a software lodi, zatímco rusáci sázeli na avtamáty a kosmonauti tak sehrávali roli pasažérů či zátěže. Americký způsob zvyšoval šance z přímých zásahů do řízení lodi až na 85-90 procent. Ruský způsob byl hodně o "železu", které jelo podle pevného programu, do čehož se promítlala velká poruchovost, takže jejich šance byly pouze mezi 40- 60. procenty. Mimo to, Apollo 13 ukázalo, jak byla posádka důležitá. Všechny lunární mise Apollo měly nějaký problém (kromě jedné vzorové mise), které by normálně neuspěly, například v jedné nefungovaly automatické spojovací zámky. Až po několikaterém ručním domlouvání se je podařilo zamknout. Vyskytly se i horší případy s tryskami, palivem a například mise 11 měla vážný problém s terénem v místě přistání, kdyby se ponechal přistávací program. Prostě tím chci říci, že se téměř v každé lunární misi muselo máknout i hlavou (například Buzz byl geniální počtář). Počet misí (7) měly pouze světu dokázat, že nešlo o náhodu, což v případě automatů, na které vsadili rusáci, tvoří náhoda velkou část z předpokládaného úspěchu. Například se už vědělo, že Gagarin měl víc štěstí, než by si zaloužila práce těch, kteří jej vystřelili. Ne nadarmo se říká, že Apollo předběhlo dobu, ale neříká se, že to byl největší hazard, který byl mírněn strategií s vycvičenou posádkou. Dnes si chceš přece sednout do rakety a letět, než absolovat vysokoškolské studium a vědět o každé funkci kosmické lodě do posledního šroubku, jako její konstruktér. Tedy nebylo to až tak o tehdejších technologiích, které byly samozřejmě skvělé, ale víc to bylo o posádce, která zastoupila některé důležité funkce a proto se to tehdy podařilo. Současné technologie toto vše musí suplovat (astronaut už nemusí znát vše) a navíc se na to nabaluje mnoho bezpečnostních prvků, které kdysi nebyly a proto se 50. roků nelétalo na Měsíc. Byly v tom i finance, protože USA dala do lunárních misí každý dvacátý dolar a částečně to ochudilo jejich tehdejší ekonomiku, což nikdo už nechtěl opakovat. Uź tomu rozumíš? :)
@radoONE7912 күн бұрын
@@zvedaviyt ja mam lepsiu odpoved, a hned 2x kzbin.info/www/bejne/goe5YaeufLCEsMk kzbin.info/www/bejne/sH7IfmuBq82bsNU
@SmokeyPajáta12 күн бұрын
Podle mě patřím mezi generaci lidí kteří se narodili v době kdy se na měsíc ani na mars nelétalo a zemřu v době kdy se na měsíc ani na mars létat nebude. A bude veliké štěstí když bude kolem měsíce létat nová kosmická stanice. Protože proč tam létat? Kam spěchat? Vždyť dneska už ani ty závody aut nejsou co to bývalo 🤣, a bez závodů, ale bez závodů v dobývání vesmíru to nepůjde.
@matusmajda697610 күн бұрын
Pre vašu informáciu. Na Mars aj Mesiac sa doteraz lieta síce nie ľudská posádka ale 22 modulov už pristalo na Marse v priebehu rokov. Naposledy 2021. A je už otázka času kedy človek..Ak ste Elon musk tak sa to dá
@georgemiro21 күн бұрын
Co roboty ? Humanoidy ? AI ?
@davidnavratil1809 Жыл бұрын
Tohoto pána úznávám.
@zvedaviyt Жыл бұрын
My také 😄
@marcus8027 Жыл бұрын
p. Majer - - - neskutocna kapacita ... vdaka za dych beruce info.
@zvedaviyt Жыл бұрын
Díky za zpětnou vazbu 😄
@steve644618 күн бұрын
A viete preco je teplejšia klima ? Lebo sme vsetci teply a chodime aprdime atd
@fanda789 Жыл бұрын
Systém Kozoroh to vyřeší.
@josefjusta462421 күн бұрын
No rekl bych ze tady autor trochu podcenuje lidskou zvedavost. Navic k tomu mame docela precedent na nebezpeci a dlouhe cesty od Kryštofa Kolumba :)
@vlastasahula181320 күн бұрын
Dobrá poznámka !
@martinf92778 күн бұрын
Ma baví že dáky Čech ktorý si nevie poskladať ani jedálniček, sa hrá na vedca a spochybňuje niečo, čo Elon Musk už teraz dokazuje a zároveň má iný názor a iné plány s Marsom
@vswcz12 ай бұрын
Konečně vidím jak vypadá pan Majer, znám jen hlas z kosmonautiky :-)
@nemesiglen3894 Жыл бұрын
Ono je to podla mna iba otazka chcenie, nevyhnutnosti, sitaucie na nasej planete, alebo geopolitickej situacie. Samozrejme ze nespochybnujem ziadnym sposobom nazor, skusenosti, atd. hosta. No vieme ze pred pristanim na mesiaci boli podmienky este horsie, technologie, znalosti vo vede, technike, atd. a predsa sme sa tam dostali. :) Co do psychickych dopadov, atd., ano, je to zaujimava otazka, ale myslim ze uz niekolko testov prebehlo, aj ked samozrejme realna situacia ked budete na palube vesmirnej lodi, cize uz to bude realita sa nasimulovat na zemi, ci na obeznej drahe sto percentne neda. Ale myslim ze ako druh sme celkovom zvedavy a mame v sebe nieco ako pohon na skumanie neznama, objavovanie, atd. Resp. myslim ze je dost dobrodruhov ktori nemaju problem z nebezpecenstvom, ci dokonca jednosmernou cestou. :)
@zvedaviyt Жыл бұрын
Postup za programu Apollo byl neuvěřitelný, to je pravda. Ale také bylo daleko více peněz. Měsíční mise zabraly několik dní, u Marsu to budou dlouhé měsíce. Tedy to rozhodně nebude lehké. Také ale doufám a věřím, že zvědavost tyto nesnáze přemůže a jednoho dne staneme na Rudé planetě. 🙂
@davidnavratil1809 Жыл бұрын
ano na mesic jsme se dostali, ale hlavne proto, ze penize nebyly limitem, z politickych duvodu chtela byt amerika prvni, proto take nebyl problem necelych deset let platit 40 000 inzenyru, kteri pocitali vse pres logaritmicka pravitka. Doporucuji nekolikadilny dokument Saturn 5.
@davidnavratil1809 Жыл бұрын
dnes jsou penize velkym limitem.
@zvedaviyt Жыл бұрын
Bohužel, je to tak. 🙂
@nemesiglen3894 Жыл бұрын
@@davidnavratil1809 Dokumentov som napozeral niekoľko. Preto som napísal to čo napísal, je to iba otázka chcenia, motivácie v rôznych smeroch tak ako tomu bola za studenej vojny. Následne sa faktory ako nebezpečenstvo, možný risk, omnoho viac ignorujú. A povedzme si otvorene, vždy ak sa chystáme na niečo nové, je to risk, neprebádané prostredia, situácie, atď., Nevieme čo nás čaká, takže stopercentne bezpečné to jednoducho nebude nikdy pre prvých cestovateľov. Takže očakávať že prvá cesta na Mars bude mať veľké istoty a bezpečie je nemožné. Niekto bude musieť byť ten prvý čo bude riskovať a ďalší sa z toho budú učiť a bezpečnosť zlepšovať. Bolo tomu tak vždy v rôznych odvetviach.
@vlastasahula181320 күн бұрын
každý problém se dá vyřešit a někdy ani nemusíme vědět o tom že existuje
@vickvalentine727011 күн бұрын
Elon Musk: "Je to možné." Random Dude: "Není to možné!" Elon Musk: *prokáže, že je to možné* Random Dude: 😭🤐 A historie se 🔃
@ivanostry33599 күн бұрын
Don’t hold your breath.
@vickvalentine72708 күн бұрын
@ivanostry3359 I'm 30. It's more than likely I'll live to see it.
@fatmatt_sw2650 Жыл бұрын
Zdravím z placenýho oboru z VUT :) Ale ale, tolik negativity. '' Nikdo mu nebrání'' je roztomilé tvrzení 😀Až se někam dostanu, dám vědět 😂
@zvedaviyt Жыл бұрын
Vědět rozhodně dejte. Výhledově mě to také zajímá. Hodně štěstí. 😁
Жыл бұрын
„Všetko, čo sa dalo vynájsť, už bolo vynájdené“ - odvážne vyhlásenie, ktoré údajne v roku 1899 vyslovil vtedajší komisár Úradu pre ochranné známky a patenty Spojených štátov, Charles H. Duell. - Clickbait? Zafungoval… ☹ - Medzi „nikdy“ a „nie tak skoro“ je „drobný rozdiel.“ (Že ja sa nepoučím.)
@zvedaviyt Жыл бұрын
Dobrý den, jde ještě o jinou formulaci a sice “Pokud věc 1, tak věc 2”, s vypuštěním věci 1 z názvu… To ale není v zásadě podstatné. Pokud má nějaký obsah právo balancovat na hraně nehezkého clickbaitu, pak je to ten vzdělávací. Jestliže totiž prostor nezaplní obsah faktický a naučný, pak to udělá ten hloupý a dezinformativní. Jinak řečeno, pokud by lidé nesoudili knihu podle obalu (a to během dvou vteřin), pak ji klidně vypustím, ale to není realita. Proto doufám, že jste se něco nového dozvěděl a jsem rád, že vás titulek zaujal. 🙂
@norbertslovensky9168 Жыл бұрын
To už v 1899 mali asi teleport 😄 Už len treba nájsť ten patent
@zvedaviyt Жыл бұрын
@Norbert Slovenský Možná skončil patent v tom teleportu. 😄
@DL-kc8fc Жыл бұрын
Skutečně byly v té době důležité principy "vynájděné". Že se dále využívaly v rozličných zlepšeních a ta zlepšení přinášela další objevy, je druhá věc a tak to bylo tehdy skutečně myšleno - skrze prvotní princip. Je pravdou, že by Charles žasnul třeba nad štěpným reaktorem, nic méně, opět je to kotel na horkou vodu, potažmo páru, která fouká na lopatky turbíny. Známý princip, i když se topilo něčím, co bylo objeveno o 30 roků později. Tedy, aby se podařil nějaký sofitikovaný objev, musíš už mít nástroje z dřívějších objevů, které využívaly známý princip a o ty hlavně v citátu šlo. Dnes naopak přeháníme, takže v 60. letech prorokovaná létající auta do roku 2000 je na tom podobně, jako dovolená na Marsu koncem milénia. Co se týče clickbaitu, už jsou myslím poučeni z vícero poznámek. :)
@vladislavkocma7986 Жыл бұрын
Podivame
@yanchee959 Жыл бұрын
ha ha... toto je ale fabulátor.. ano, má pravdu. S touto technologií, co se teď prezentuje, to samozřejmě nejde. Nicméně... to je to, čemu chtějí, abychom věřili. Na Marsu už dávno jsme a nejenom tam. Jsou technologie, které to umožňují a jisté skupiny to dělají již desítky let. Mimochodem, k čemu by člověk měl bydlet na Marsu? V té pustině kde nic není? Ano, toto je zbožné přání určitých skupin, které by nejraději vyexportovali všechny lidi někam jinam, aby Země zůstala pro ně. Ale tak to určitě nebude.
@PanSmajl6 күн бұрын
Použij mne jako cringe tlačítko.
@zdenekzase280 Жыл бұрын
Pokud nepoletíme, konec financování, a konec lidstva. Tečka. Takže konec se tu vůbec snažit o cokoli:D:D:D
@zvedaviyt Жыл бұрын
Potom doufejme, že poletíme. 😄
@ladislavholub354716 күн бұрын
Francouzská akademie 19. století: těleso těžší než vzduch nemůže létat🐣🐥
@roberthudacek Жыл бұрын
Je to jeho názor.........to je všetko.........ja mám iný názor ........ tiež je to všetko......
@zdenekjanecek462812 күн бұрын
Miluju tohle sci-fi. 😁😁
@janengel1985 Жыл бұрын
Když si kosmonaut na Marsu zlomí nohu, tak se tam prostě pošle další kosmonaut
@zvedaviyt Жыл бұрын
… Který tam přiletí nejdřív za 8 měsíců. (A to kdyby měl teda velmi dobré načasování.) 😄
@janengel1985 Жыл бұрын
@@zvedaviyt Však už máme na Mars zaregistrováno přes 200 kosmonautů. Snad nejsou všichni taková vemena a nezlomí si tam nohu.
@zvedaviyt Жыл бұрын
@Jan Engel Nejde o to, že by si ji měli lámat všichni :-). Je to jeden z mnoha dalších problémů, které bude potřeba vyřešit. A to o to více, pokud chceme na Marsu vybudovat stálou základnu... S tou se takové riziko výrazně zvyšuje a tedy i potřeba ho přemoci.
@janengel1985 Жыл бұрын
@@zvedaviyt Naopak! 8 měsíců tam poletí zavření v raketě. Zkřehnou jim kosti. Po doletu budou chtít všichni nadšeně vyskočit z rakety a bude tak hodně zlomenin noh.
@dafneska Жыл бұрын
Tak tady jde především o to, že se zkoumá "jestli tam budeme moct jednou žít", pokud by sme tam chtěli žít, musí se počítat s tím, že lidé budou pracovat - nakupovat - budou i nemocní - budou mít zlomeniny, a další viditelné i neviditelné zranění a nemoci. 😉🤷
@martintrnak5908 Жыл бұрын
Dobrý video ale dávám palec dolů za popisek
@zvedaviyt Жыл бұрын
Dobrý den, mohl bych se zeptat proč?
@Hobbittak Жыл бұрын
@@zvedaviyttaky se přidávám za palec dolů za popisek. Je to klasický clickbait a to je hnus. Naprosto zkažený dojem z jinak skvělé přednášky p. Majera. A ještě se divíte proč?
@martintrnak5908 Жыл бұрын
@@zvedaviyt Tak popisek v podstatě říká že na mars člověk nikdy nevstoupí, jako by to byl jistý fakt. Pan Majer jen tvrdí že je to možnost.
@zvedaviyt Жыл бұрын
Jistě… Od toho je to popisek. Bez tohoto popisku byste pravděpodobně video neviděl, stejně jako většina dalších lidí. Pokud má nějaký obsah právo na balancování na hraně clickbaitu, pak je to ten edukační, který šíří vzdělání dál. Bez toho totiž veřejný prostor vyplní opravdové dezinformace a lži. Mimo to si můžete všimnout, že se pod videem shromáždila řada komentářů od nejrůznějších konspirátorů. Tedy je jejich názor konfrontován validními informacemi, což ho sice pravděpodobně nezmění, ale aspoň budou vědět, že jiné názory existují.
@zvedaviyt Жыл бұрын
@Radek Skrbek Je mi líto, že máte zkažený dojem, ale jsem jinak rád, že se Vám video líbilo. Ohledně clickbaitu - z výše uvedených důvodů si stojím za tím, že je název a titulek správným rozhodnutím. Na druhou stranu jsem sám velice váhal, když jsem jej tvořil. Proto máte prostor mě přesvědčit jej změnit.
@romankraner1288 Жыл бұрын
Boh vi ci v tej martanskej zemi vyklici seminko?
@zvedaviyt Жыл бұрын
Marťanská půda je pro rostliny toxická, tedy v ní samotné není v současné době možné rostliny pěstovat.
@gxlxn9 күн бұрын
Pan Majer je tzv. "bedna" v oboru. Opravdový expert. Ale kdo sleduje i jeho Facebook například tak ví že je často dost rezervovaný a "připo...". Často se stává že i zlehčuje a přehlíží témata z okruhu Čínského vesmírného výzkumu kde je evidentně mnoho nekalostí. Jako následek často usměrňuje rozhněvané fanoušky.
@vladislavmajdan280716 күн бұрын
Ľudstvo , čokoľvek si naplánovali , mám dojem , že všetko sa opozdilo, takže aj let na Mars, sa opozdí, ale raz sa tam, určite dostaneme🚀👍🥹👋
@jantoth404216 күн бұрын
Nepoletíme jedine ak budú vládnuť plochozemci 😘
@ro-mi617811 күн бұрын
Už jste měli dost řečí i času doletět aspoň na ten Měsíc... Tak do toho, my bychom vám v tom nebránili, ani kdybychom byli u koryta. My jsme pro svobodu každého.
@lenkalorenzova882216 сағат бұрын
Van Allenovy pásy😊
@proteincops2606 Жыл бұрын
Nemám rad tyhle teoretiky 😅 pan neví o čem mluví
@zvedaviyt Жыл бұрын
Dobrý den, pan Majer je kapacitou ve svém oboru a rozhodně ví, o čem mluví. Samozřejmě - nemá znalosti z praxe - ale popularizace je velice důležitá, protože na ni mohou samotné organizace mnohdy pozapomenout.
@RedEagleNZ1 Жыл бұрын
@@zvedaviyt promiňte ale jak popularizuju něco když o tom budu mluvit že je to nemožné a že je to blbost ?
16 күн бұрын
@@RedEagleNZ1 On nic takového neříkal. Je zarážející, že nerozumíte mluvené češtině. Pusťte si to ještě jednou, nebo i desetkrát a možná pochopíte, co říká doopravdy.
@silviamichalcovakutna9801 Жыл бұрын
Tak takto vyzerá kozmonautix
@MartinProavis Жыл бұрын
Jak to myslíš?
@MrDrzhor10 күн бұрын
Ale, ale... takáto názorová otočka... Ale chválim priklon k realite..! 😁
@SnahaOvecnyStesti Жыл бұрын
Já bych vzal pár potkanů, a těm potkanům budou dodávat stravu pití a higienu roboti, a celý bych to poslal na mars a až tam přistanou, tak tase poletijou zpátky na zem, a když přežijou tak je to bezpečný. A to kosmické záření už by mělo být dávno změřené přístroji, a myslím že se dá nasimulovat i na zemi.
@zvedaviyt Жыл бұрын
Testy na zvířatech jsou samozřejmě možné, ale více vypovídající mohou být exempláře přímo s lidskými tkáněmi, podobně jako u mise Artemis 1.
@StandaBartl-ob3rw17 күн бұрын
Co bych tam asi tak hledal..
@ZdenekKurina Жыл бұрын
Tak Vy tam určitě letět nemůžete když to slyším.
@martindussl2840 Жыл бұрын
Jako člověk z lidu se obávám že postupem času kosmonautika degraduje na úroven dělníků z fabrik. Vždyt je čirá magořina chtít pro nějaké vyšší dobro vzdát se možnosti svobodné volby. Jaký má smysl fyzická kondice v kosmu? Já bych se na Mars vystřelit nechal. Užíval bych si ten klid pozorováním hvězd a nemusel bych se s nikým bavit. pro introverta ideální práce.
@zvedaviyt Жыл бұрын
Kéž by to bylo tak jednoduché. V současnosti jsou ale veškeré cesty mimo naši planetu velkou výzvou a jsou opravdu náročné. Mars je planeta, která se vás snaží zabít vším, co má. Proto je v nejbližších dekádách nepravděpodobné, že by se to zjednodušilo natolik, aby byly jiné benefity výraznější.
@cipisekmanka311116 күн бұрын
Me by hlavne zajimalo jestli je Mars koule nebo placka. S nejvetsi pravdepodobnosti je to taky placka. Jen tak pro info, 3D objekty mohou vznikat jen v case a cas jak znamo objektivne neexistuje takze je vsechno 2D. Tj. ja jsem placka, Vy jste placka, vsechno je 2D.
@marekkovanic66194 күн бұрын
Prečo tam posielať človeka? Prečo nie umelú inteligenciu-robota.
@3jasom Жыл бұрын
Zas kedysi sa ľudia išli plavit na otvorene more a sledovali vtaky kam letia a mozno ich tam niekedy aj zožralo alebo sa utopili
@PeterJBagr Жыл бұрын
Bohužel pan Majer nemá pravdu. Ve spousta věcech je přesvědčený v omyl. A tak pravda zůstane nadále bezpečně skryta.
@zvedaviyt Жыл бұрын
Dobrý den, můžete prosím uvést konkrétní příklady?
16 күн бұрын
Dočkáme se někdy těch příkladů věcí, ve kterých se pan Majer podle Vás mýlí? Předpokládám, že se nikdy nedočkáme.
@michaldousek988016 күн бұрын
třeba hned na začátku kdy tvrdí že když jsou lidé na oběžné dráze a něco se jim stane můžou být na Zemi do pár hodin
16 күн бұрын
@@michaldousek9880 Teoreticky to v největší krizi je proveditelné. Taková ale ještě naštěstí nenastala.
@Popin72 Жыл бұрын
V čase 6:10 sterilizace pouzdra 100 násobně a ve druhém videu kzbin.info/www/bejne/iKGveWaKbsmifJo uvádí 300 násobně, pohádkář :-D
@zvedaviyt Жыл бұрын
I mistr tesař se někdy utne… Přesto je míra sterility tak nepředstavitelná, že tento rozdíl fakticky pro běžného diváka nehraje roli.