Myslím že nejlépe tuto problematiku vystihl prof Kulhánek, když vysvětloval sedmiletému Pepíčkovi co je to nekonečno: Víš to je takové strašidlo, které si vymysleli zlí matematikové, aby s ním mohli strašit hodné fyziky. 😂
@jenasuchanek10 күн бұрын
Kulhánek i Podolský maj super vtípky.
@pajajelinekАй бұрын
Svet by byl krasne misto, mit vic takovych ucitelu - nejen na matiku - jako Vy. Decka nejsou bez zajmu, jen ten zajem v sobe potrebuji objevit. Hezke videjko.
@labakanurzidil2464Ай бұрын
tak když jim někdo cpe své ego na jejich úkor a ještě ten odpad vydává za dobro, těžko to v nich vyvolá zájem ... leda zájem vrátit mu totéž, vyrovnat jeho zločin, samozvanou diktaturu, splatit dluh, že?
@panet72Ай бұрын
Učitelů matiky je málo, můžeš jim jít příkladem chytráku...
@olafcatten23 күн бұрын
Nedivte se. Kdyz vas nekdo pres 10 let nasilim vnucuje ucit se neco, tezko to mate pak rad. Ja po zakladne matiku nenavidel a az na vejsce a praci sem si k ni nasel cestu. Cestinu diky skole nesnasim do ted a i kdyz ctu rad a casto povinnou cetbu mi nikdo nesmi polozit na stul.....Deti maji zajem, ale veci ktere jim nikdo nasilim nerve, kdyby to meli radi sou masochiste, a to urcite u sveho ditete nechcete.
@labakanurzidil24645 күн бұрын
panet72 Učitelů matiky je málo, můžeš jim jít příkladem chytráku... - však jdu, je mě ještě mnohem míň než jich ... kor když mi někdo maže komentáře místo aby je současně mazal všem (i videa), nebo nikomu ...
@romanakak4323Ай бұрын
Tak se zdá, že se zase něco objevilo z pozůstalosti Járy Cimrmana. Opravdu jsem šťastný, že mi základy matematiky vštípili učitelé - vysokoškoláci. Stručně - za nás se nulou nedělilo na základní škole, na střední se nula ve jmenovateli zlomku mohla objevit jen jako nula faktoriál a na vejšce nás naučili limity. V matice je důležité sdělit na jaké úrovni budu problém řešit.
@davidokal6979Ай бұрын
Super práce jsem roční 1993 kdyby mi to někdo ve škole vysvetloval takhle tak by mě učení bavilo. Takhle má vypadat škola 21.století Respekt a like
@HTJ733Ай бұрын
Mám to stejně, podobný ročník. Mat. může být zábavná, ale to co se učí na státních školách jen lidi odradí
@josefsezbrisko906425 күн бұрын
Jsem mnohem starší ročník. Tohle je pro mne úplně jasná záležitost. O dělení nulou se téměř nemá cenu bavit. To jsem znal už na 1. stupni ZŠ (tehdy ZDŠ). Dále už mi to nikdo nemusel vysvětlovat a na SŠ (střední škole) se s tím už automaticky počítalo jako se samozřejmostí. Ale mohlo by se pokračovat, ale to video nemá cenu dělat delší. Ono totiž jedno "nekonečno" může být jiné než druhé "nekonečno". To bychom se ale museli začít bavit o limitách. Ono i toto video se k tomu mírně přibližuje. Jinak například u zesilovačů se právě toho "dělení nulou" využívá. No nic - chtěl jsem říci, že nezáleží na tom, které je století, ale na tom, jestli je dotyčný na matematiku tupý nebo mu matematika vyhovuje. Velcí matematici žili možná už 16.století a dále. Obyčejní lidé znali hlavně tzv. "kupecké počty", nic víc.
@MrArtaxerxes325 күн бұрын
@@josefsezbrisko9064 tiež som starší ročník a vidím to podobne akurát pri štúdiu matematiky nám bolo povedané, že veda dneška využíva matematiku minulosti a súčastná špičková matematika bude využitá možno za 200 alebo viac rokov neskôr.
@PavelVhprz7 күн бұрын
Já jsem 1985 musím taky souhlasit
@LUCCINKAАй бұрын
Ano! Množství samotných nekonečen se limitně blíží nekonečnu... Žádný objev, ale uznávám, že tuto problematiku umíte velmi pěkně vysvětlit... ❤
@jankolar5612Ай бұрын
Matematika má pouze jeden jediný problém s dělením reálného čísla nulou, a to je výraz 0 : 0. V ostatních případech nulou dělit lze, matematika s tím žádný problém nemá, vše je jen otázkou interpretace výsledku.
@LUCCINKAАй бұрын
@jankolar5612 Budu Vám muset věřit... Matematická analýza pro mě bylo trochu peklo... 🤭 Mám kognitivní schopnosti pochopit důsledky plynoucí z OTR spíše, než koncepty matematiky... Ovšem ráda bych se někdy dozvěděla víc...
@hermanholzer1682Ай бұрын
Tak složitá odpověď na tak jednoduchou otázku? Nulou nelze nic rozdělit, ničím nic nerozdělíte, je k tomu potřeba něco.
@jankolar5612Ай бұрын
@@hermanholzer1682 S takovým stylem uvažování si vystačíte možná na základní škole, ale matematika jako věda jde mnohem dál.
@LUCCINKAАй бұрын
@@hermanholzer1682 Navier and Stokes to není, ale tak jednoduché, jak píšete, to také nebude. Mohl by to být jeden z těch problémů, kdy intuice a zdravý selský rozum, selhávají...
@bytt3Ай бұрын
dělení nulou lze povolit v limitách, kde se limitně blíží kladnému nebo zápornému nekonečnu. Cílem je pouze ukázat, že nekonečně velké číslo v dělení s nekonečně malým číslem dává nekonečně velké číslo. Pak tedy lim1/0 = lim2/0, jinak jak psali kolegové níže, tak zlomky se odstraňují vynásobením společným jmenovatelem a krácením, až se zlomek odstraní. Celkově tyto věci řeší spíše numerická matematika než teoretická, protože je nutné vědět, co ten výsledek má znamenat, na co se aplikuje atd. S tím souvisí i koncept zaokrouhlování a zanedbávání určitých konstant. Vše do sebe zapadne až komplexním studiem matematiky, na základce a střední škole Vám vše řeknou odděleně, ale souvislosti se dozvíte až na výšce, pokud máte to štěstí, že máte buď skvělého učitele nebo velký zájem to pochopit. Nejlíp obojí dohromady. Za mě pěkně vysvětleno pro laiky jako popularizační video.
@jozef5373Ай бұрын
Nemam nijak zvlášť v obľube matematiku, ale video ma zaujalo. Dobrá práca, ďakujem.
@jozefkostelanskyАй бұрын
Konečně budu moct v noci spát. Tohle mně trápilo desítky let... 😁😁 Ale výklad je supr. 👍👍👍👍 Jen tak dál.
@HTJ733Ай бұрын
Je to "zajímavost" - tj. novou znalostí miliony člověk nevydělá
@petrkalis9260Ай бұрын
A není jednodušší to, co nás učil matikář na základce a tedy že: "Není možné rozdělit koláč na nula dílů." ?
@FOUSSUOFАй бұрын
Přesně to mne napadlo, názorně jednoduché.
@jakubvanasek182Ай бұрын
v "normální matematice" opravdu nejde. Ale ve chvíli kdy se do matematiky přidají písmenka, obrázky a divné značky už je možné všechno. :D
@josefvoltr827629 күн бұрын
@@jakubvanasek182 Dobrý den.Jenže když se tam přidají písmenka.obrázky a pod tak už to není nula.Protože nula znamená nic.Můj názor třeba se mýlím.
@jakubvanasek18229 күн бұрын
@@josefvoltr8276 Jenomže to je ten problém. Pokud standartně počítáme s nulou, tak pak se nic neděje, ale tady se právě mluvilo i o kladné a záporné nule, což je něco, co se nekonečně blíží k nule a to už je něco. Tak malé, že to reálně nedokážeme vyobrazit. Jde o teoretickou matematiku. Pro běžné lidi je to úplně k ničemu.
@josefvoltr827629 күн бұрын
@@jakubvanasek182 Prosím napište mě co je kladná nula a co je záporná nula.Jaký je v tom rozdíl ?Já mám za to,že nula je nic .A ani pro nás jak říkáte,že je k ničemu.Matematika je abstrktní obor a je pro myšlení člověka velmi důležitá.
@novicemarАй бұрын
9:25 To co jste napsal je nesmysl. Nemůžete jen tak odstranit nuly ve jmenovatelích a napsat 1=2. Když budu mít rovnici 3/4=3/4, nemohu jen tak vygumovat jmenovatele a napsat, že 3=3. Musím přece celou rovnici vynásobit jmenovatelem (číslem) 4. A pak dostanu, že 3=3. To samé musím udělat u rovnice 1/0=2/0. Celou rovnici vynásobím 0 a dostanu co? No že 0=0. Tedy zápis 1/0=2/0 platí 😉
@jankolar5612Ай бұрын
Problém je hlavně v tom, že pán srovnává dva zlomky přes rovnost s nekonečnem. To je hrubá chyba a logický nesmysl. To je jako napsat, že 5x nekonečno = nekonečno = 10x nekonečno, a proto 5=10.
@dvorkamanАй бұрын
Přesně tak, děkuji, že to nemusím sám psát. Mě se libí koncept kladné a záporné nuly :-) abych něčím přispěl.
@josefsi2468Ай бұрын
novicemar : To je sice hezké, co jste napsal, ale dle mně a pro mně je to hezky ve videu vysvětleno, i lidem, kteří nejsou v matematice tak zdatní a zajímá je to. Stručně : Já budu po zbytek života na učitele matematiky nadávat proto, protože bylo-li probíráno v matice něco nového, hned se najelo na počítání, bez jakéhokoliv bližšího vysvětlení a osvětlení.
@pajajelinekАй бұрын
Proc nesmysl? Jen nazorne poukazuje na absurditu pouzivani nekonecna jako cisla nebo nuly ve jmenovateli.
@jankolar5612Ай бұрын
@@pajajelinek Ale nikdo přece netvrdí, že nekonečno je číslo. Nekonečno je matematický symbol, kterým lze rozšířit obor hodnot, pokud to pro danou úlohu má smysl.
@PavelBachura24 күн бұрын
Svislá osa y je přímka. A přímka je část kružnice s nekonečným poloměrem. Takže je lhostejné, zda dělím hodně malým kladným nebo záporným číslem. Ty výsledky se sejdou, i když se v malém obrázku rozbíhají nahoru a dolů. Tím neříkám, že bychom měli povolit dělení nulou. Jen ten argument je podivný :-)
@vendi558Ай бұрын
Nulou nepodělíš, mnohdy ani nepotěšíš! 😢
@MrArtaxerxes325 күн бұрын
hej, ale furt lepšie ako dlh. :)
@katkazvausselles24 күн бұрын
Matematika je odrazem lidských potřeb. Něco máme, něco nám chybí, o něco se chceme podělit...
@krutor260328 күн бұрын
Skvěle vysvětleno. Matematicky dává naprosto smysl proč nelze dělit nulou. Napadá mě spíše jazykový problém než logický (matematický). Uvedu jednoduchý příklad. Když rozdělím jablko 0x mám pořád jedno celé jablko. Matematicky to je 1/1 ale dětským (selským) rozumem to je 1/0.
@vladimircajka7406Ай бұрын
Tak by měl pracovat kantor, který vštěpí dětem lásku k matematice!!!
@stepansuda243Ай бұрын
Kde Jste ty dlouhé roky byl, než Jste začal? 😊
@trotunelexorr116228 күн бұрын
Super video. Ja som stale tajne dufal, ze sa to da. Som rad, ze mi to niekto vysvetlil este pred 50-tkou.
@peterparker5484Ай бұрын
Super video ❤
@wildtomi2326 күн бұрын
je smutné, že se to pořád opakuje.. dělení nulou není takový problém, jen to nejde v reálných číslech a přináší to různé starosti, které ale jdou celkem ok vyřešit. Například říkat že z 1/0=2/0 plyne, že 1=2, marjá.. to je jen když člověk místo pravidel používá domněnky.. zlomky a/b a c/d jsou stejné pokud a*d=b*c (tak se to normálně definuje..) a když si to člověk zkusí tak mu prostě vyjde že 0=0 což už nikoho nepřekvapí, ne? Ve skutečnosti zlomky s nulou dole nejsou nic až tak divného (ani nejde o dělení...) a v podstatě reprezentují vertikální přímku. Tedy každý zlomek reprezentuje nějakou přímku a bylo by celkem smutné kdyby jedna přímka (z toho nekonečna) chyběla,ne ? zajímavý efekt je, že v podstatě pro vyřešení souvisejících problémů se potřebují definovat dvě "nekonečna". Jedno odpovídá 1/0 (tj základní formě zlomku i třeba 11/0 atd.) a druhé odpovídá 0/0. Celkem ok se to představuje pomocí projektivní geometrie, ale doporučuju najít si informace o wheel theory třeba, tam je spousta detailů co je komplikovanější když se nebojí člověk "dělit" nulou...
@mstar879 күн бұрын
Však je to úplně jasné! - "Lze dělit nulou?" - "Přesně tak!" ;-)
@martinspevak1148Ай бұрын
ak nasobenie je je opakom delenia, tak pre 1/0 = x by muselo platit, ze x * 0 = 1 .. a take cislo neexistuje, preto sa neda delit nulou
@tondanek378526 күн бұрын
Když pracuješ s různými velikostmi nekonečen, můžeš říct, že 1/0 = x, kde x představuje 1 nekonečno. Tím pádem platí, že 1 nekonečno * 0 = 1. Dále 2/0 představuje nekonečno, které je dvakrát větší než to první nekonečno. Tady se pohybuješ ve specifickém matematickém systému, který dokáže pracovat s různě velkými nekonečny. No tedy, když se to zjednoduší.
@martinspevak114826 күн бұрын
@tondanek3785 nekonecno a dva krat vacsie nekonecnno su rovnake nekonecna, lebo maiu rovnaky pocet prvkov (mohutnost). Interval 0,2 vies jednoznacne namapovat na interval 0,1. To znamena, ze kazdemu cislu z intervalu 0,2 dokazes priradit jedinecne cislo z intervalu 0,1 a naopak.. Pouzijes funkciu x/2. Praca s nekonecnom je osemetna. Stale plati, ze nekonecno nie je cislo.
@otakarbeinhauer24 күн бұрын
Pokud umocňování je opakem odmocniny, tak pro sqrt(-1) = x by muselo platit, že x^2 = -1 .. a takové číslo neexistuje, proto se nedají odmocňovat záporná čísla... počkat...
@martinspevak114824 күн бұрын
@@otakarbeinhauer presne tak, zaporne cisla sa nedaju odmocnit. Odmocnina zo zaporneho cisla neexistuje. Tak a teraz pod do mna s i-ckom. Ako pracuje i-cko?
@ketivnosek7523 күн бұрын
Poprosim spočitat odečitanim 21:4 😂 To bude -4 -4 -4 -4 -4 a zbytek 1. A jak dal 1-4? Nebo budu přeci jen dělit a ne odečitat?
@mi.chal.11 күн бұрын
Záleží na číselném oboru, v přirozených a celých číslech je výsledek 5 a zbytek 1, jak píšete. V racionálních 5 a 1/4, v reálných 5,25...
@jirkajirka-h4m8 күн бұрын
i ja jsem nepochopil vysvetlovani, ze deleni je turbo odecitani. Ale na to nam asi autor neodpovi.Alespon ja jsem vysvetleni napr. prikladu 32:6 tady nenasel. Ono to krasne vychazi kdyz delenec je nasobkem delitele, ale jinak ne.Neco me uniklo, nebo jsem jen tupoun?
@jaroslavmoravec3121Ай бұрын
Pěkné video. Akorát v rovnici vycházíte z předpokladu, že nekonečno = nekonečno, což není pravda. Proto také nekonečno - nekonečno není nula 🙂 Ale neberte to jako kritiku. Do teď mě nenapadlo přemýšlet nad tím, že dělení nulou může být nekonečno. Takže zajímavá myšlenka. 👍
@tomaskonopac9431Ай бұрын
Máte samozřejmě pravdu jen že ji máte jen v některých pojetích matematiky.
@danielkrajcik3070Ай бұрын
Ono plati, ze 1/x = nekonecno pre x limitne bliziace sa nule. A ked sa x blizi k nule zlava, teda je to "zaporna" nula tak aj nekonecno je zaporne a ked zprava tak nekonecno je kladne. Takto si to pamatam z analyzy ale popravde som asi do detailu nepochopil, co to do dosledku znamena aj ked to znie logicky a celkom jasne.
@hmmh-qqАй бұрын
Podle rozkladu na sčítání jak budete nulou násobit? A imaginární číslo 'i' je číslo? Dá se odmocnit záporné číslo? Tak jak je možné, že komplexní čísla pomáhají vypočítat takové algebraické rovnice, pro které reálná čísla nestačí?
@michaelnovak261517 күн бұрын
Protože to funguje v realu jak jinak ti bude fungovat elektrickej rozvaděč tam to furt lítá, no jo, ale máš podmínku, že sinus musí bejt < 1 jo a navíc je to 4d prostor nemáš jen teploměr ale máš větší prostor není to jen vzor a obraz ale i vicedimenzionalni prostor. To vzal John Volis ten vymyslel pro nás primitivní věc oni neznali 0 a přišel s číselnou osou. Komplexní číslo ono nevzniklo, ale byla kubická rovnice, neboli rovnice kvadratická ve 3.stupni, jenomže on tam dal podmínku že výraz pod odmocninou není záporný. Jenomže pak šel Rafaeli Bompeli, ten si vymyslel takovou věc, za co by ho dnešní druhaci vyhodili ze střední školy. On využil pravidlo pro počítání s mocninama. On si vzal nějaký číslo a udělal z toho věc že i je nějaký číslo, ale nikdo ho nikdy neviděl. Ale je to číslo když ono krát samo dá ixi = -1 No a on pak chtěl aby to spočítali a jim pak vyšel i výraz se záporným výsledkem pod odmocninou tak jim vyšel kořen mám dojem že 4, nevím to jistě, ale byl zmatek v tom roce 1526, protože najednou to má kořen i ten kde je výraz pod odmocninou zápornej. No a ono to pak začalo fungovat tak to začali používat, že nikdo ho neviděl, ale vyjdou pěkné výsledky. Komplexní čísla ty vznikly dřív než byli v praxi pouzity, mnohdy to fungovalo opačně. Tohle je výjimka kdy s tím někdo zahrál, no a vyšlo mu to.
@mi.chal.11 күн бұрын
Tak násobení nulou sčítáním je jednoduché, nepřidáme ani jednou, takže nemáme pořád nic. Tam to sedí.
@hmmh-qq9 күн бұрын
@@mi.chal. - S podobnou logikou se dá i dělit, protože při dělení hodnotou menší než jedna nastává násobení a při dělení nulou se tedy bude sčítat donekonečna.
@luciakinska974215 күн бұрын
Čo sa týka delenia nulou však to má úžasné využitie. Keď nemôžem rozdeliť 20 🍬 nula kamarátom, znamená to, že všetky zostávajú mne 😊
@helmut33563 күн бұрын
A když bude jeden kamarád, tak budete dělit 1?
@tomastesar-tz4xiАй бұрын
A co l´'Hospitalovo pravidlo?
@TheElafis21 күн бұрын
To se používá u Limit, stejně jako limita 1/x kde x jde k nule je definována :) ale není to standarní počítání :)
@tomastesar-tz4xi20 күн бұрын
@@TheElafis Lžete. Jde o standardní počítání, kde by jinak došlo k dělení nulou.
@TheElafis20 күн бұрын
@@tomastesar-tz4xi ne nejde o standartní počítání... L´Hopitalovo pravidlo se používát k výpočtu limit ve vlastním či nevlastním bodě podílu dvou reálných funkcí reálné proměnné v případě, že výpočet limity podílu vede na neurčitý výraz
@lukashruby94349 күн бұрын
Super video nulou rozhodne nepodělím 😅
@tomvecnykernelreich283626 күн бұрын
Proc tedy nemuze existovat dohoda, ze 20:0=20?
@vitroznovsky9482Ай бұрын
Jo,je to nepochopitelné,přece když nějaké číslo ničím nedělíme,tak by mělo zůstat stejné,ne?
@vitroznovsky9482Ай бұрын
Aha,anebo to nekonečno taky může být,dle této logiky
@vitroznovsky9482Ай бұрын
Aha,takže +nekonečno-nekonečno a jsme opět u nuly
@vitroznovsky9482Ай бұрын
A jo,s těmi zlomky by to nevycházelo.I když,stačilo by z toho výjimku a hotovo,takže i tak by to šlo,zavést do matematiky výjimky
@MrAminuxikАй бұрын
Místo šťourání se v matice, by ses měl naučit dělat mezery za čárkami, ty, truhlíku.
@milan3864miho13 күн бұрын
Ve videu je použit nesmyslný důkaz, obdobně by pak muselo platit : 3 x 0 = 0 dále 5 x 0 = 0; pak tedy 3=5, asi těžko
@oraywagner14 күн бұрын
Podle mě by byl lepší výsledek nekonečno a rozdíl je jen dán singularitou a nemusíte vysvětlovat to 11 rozměry. To že něco nesedí dosavadním poznání, nepomůže to pokřivit natolik, aby to vycházelo podle dosavadních poznání
@tondanek378526 күн бұрын
Proč by se čitatelé měly rovnat? Jde přece o nereálné číslo, a navíc o extrém. V některých oborech matematiky se pracuje s různě velkými nekonečny, takže jedno nekonečno může být větší než druhé. Například jedno nekonečno může mít dva rozměry, jiné jen jeden, další tři rozměry, a ve čtvrtém nekonečnu může být zaciklený i čas. 😁 A co se stane, když vydělíš číslo nekonečnem? Dostaneš číslo, které se limitně blíží nule... tedy vlastně nulu. Ale tady už se bavíme o nereálných čislek... takže když se pohybujeme v soustavě reálných čísel tak maš pravdu nelze dělit nulou, ale matematyka je krásná v tom že se nemusíž bavit jen o reálných číslech.
@petrhorky5114Ай бұрын
20/0=0, to je moje hypotéza. 20 děleno kladným číslem blízkým nule je hodně velé číslo blízké nekonečnu. 20 děleno stejným číslem ale záporné hodnoty je hodně velké záporné číslo blízké nekonečnu. No a průměr je nula. Též takhle: hodně v dáli je nekonečno. Nekonečno mínus 20 je stále nekonečno, tedy 20 je nic doslova nula. Žádné číslo neovlivní nekonečno. Tedy všechna čísla jsou si rovna. Jenom já jsem to největší číslo 😊.
@jaroslavjesensky6360Ай бұрын
Skoro ale znamenalo by že rovno nule znamená destrukce natolik až by pokroutila dimenze v samomotny vni 🫠
@pavelliska8129Ай бұрын
1 ořech mám rozdělit mezi 0,5 kamaráda, tedy má dostat 2 ořechy 🙂
@stepansuda243Ай бұрын
NEzkoušejte nově nabyté vědomosti mimo teoretickou rovinu. 😂
@martinspevak1148Ай бұрын
Ano, v podstate hovorite pravdu. Ak hovorite, ze 1 orech davate 0.5 kamaradovi (pol kamarada). Jeden cely kamarad (ak by ste ho mali) dostane kolko orechov? 🙂
@RadekSchАй бұрын
Otázka má znít: na kolik polovin rozdělíme jeden ořech.. na 2.
@MrArtaxerxes325 күн бұрын
Je to kruté, ale rozdeľte kamaráta. :)
@acewestlycomАй бұрын
3:05 ... no tak mu ho nechám na židli, ne ? .. podle mě by to mel byt logický proces. nechat vsechno na židly a odejít... takže dělit nulou jde, ale ztratí se tím hodnota čeho se ta nula dotkla ...
@FOUSSUOF11 күн бұрын
Kolik výsečí bude mít koláč rozdělený na nula dílů? Jednoduché.
@petraltmann-x9tАй бұрын
K tématu delení nulou je celá relativně nová teorie - Wheel_theory
@Bobicek18Ай бұрын
Druhý graf jsi užil špatně a jen pro svůj důkaz ... kdybys ho nechal vykreslit celý (například dělení čísla 1 číselnou řadou od 1 do -1), tak se zvyšující/zmenšující linie "překlopí" do opačné roviny a ejhle .. při dělení nulou protne nulu. Dále by nešlo použít dělení nulou, kdyby ani jeden výsledek nedával smysl ... ale co když nulou dělíš nulu, tedy nic ničím ... co by mohlo vzniknout? Že by nula?
@jaroslavjesensky6360Ай бұрын
Pěkně stohohle je definice o možnosti antyhmoty a stoho hodně vycházíme že je to možné 😉
@tondanek378526 күн бұрын
Ne 0/0 je přece 1. Není to všem jasné...😀
24 күн бұрын
len taka otazka, preco 20 / 0 by nemohol byt vysledok 0 so zvyskom 20? to by davalo zmysel, nie?
@martanzpravodaj14916 күн бұрын
Neb 0 lze dělit 0, a vyjde ti to číslo, jež po vynásobení 0 vyjde 0. 0x=0
@martanzpravodaj14916 күн бұрын
A co sama 0? Je možné říci, že 0 dělit 0 lze, a vyjde ti číslo dle vzorce 0x=0?
@alenadolezalova993316 күн бұрын
Mně se líbí, že ruce má chlupaté i na částech zápěstí. 😆 A nevím, co mám vidět v tom, co je mezi skříňkou a dveřmi? Je to nějaký stojan?
@matwebcz16 күн бұрын
Škrabadlo pro kočky 😸
@alenadolezalova993315 күн бұрын
@matwebcz Díky 😀
@blitzik1974Ай бұрын
Tvl viděli jste někdo seriál ulici, to je nekonečno.😂
@MrArtaxerxes325 күн бұрын
No nie je, kým sa nebude točiť pár storočí ev. kým nevymrú potomci pamätníkov prvých dielov. :P
@OrinReo7 күн бұрын
v nekonecnu je si vse rovno, tedy vsichni, protoze to je jen bod, bod jako tady a ted akorat vzdaleny 😁✌️
@burterierburterier59379 күн бұрын
Když budu mít 8 lidí a 2 běžný auta, tak můžou všichni odjet a nikdo nezůstane v garáži. Když budu mít 9 lidí a 2 běžný auta, tak jeden zůstane, nebo pojede v kufru, ale to se nesmí tak zůstane. Když budu mít 8 lidí a žádné auto, tak jich v garáži zůstane stát 8, než odejdou na autobus. 8/0= 0 zbytek 8, 0*0+8=8, nebo 9/4=2 zbytek 1, 2*4+1=9. Přijde mi to tak nejlogičtější. Navíc se v běžných počtech takto počítá s nulou, do žádné misky dám 0 jablek.
@JiříŠohajekАй бұрын
A co výpočet limit 🙂. Třeba dané funkce 1/x tam se nulou dělí 🙂 zleva je to -1/0 což vyjde minus nekonečno a zprava 1/0 což nám vyjde plus nekonečno 🙂.
@ethernitczАй бұрын
@@JiříŠohajek Ne, ve funkci 1/x se nikde nulou nedělí.Ani v limitě. Limita je pouze nekonečné přibližování se tomu bodu (v tomto případě bodu x=0), ale do toho bodu to nikdy nedojde. Funkce y = 1/x není v bodě x = 0 definována, nulou nelze dělit.
@JiříŠohajekАй бұрын
@@ethernitcz Nebudu se s vámi hádat zřejmě to víte lépe. Pokud to nepřednášíte na Matfizu tak by jste o tom měl popřemýšlet a přihlásit se.
@tomvocas585816 күн бұрын
@@ethernitcz Nulou delit lze.
@MartinCZ-v4zАй бұрын
Nulou pochopitelne dělit lze, jen je potřeba místo čísla dosadit písmenka... 0 děleno 0 = error 😃
@103nu7021 күн бұрын
Celá matematika je založena na dohodě, že to tak prostě bude.
@Hovno66626 күн бұрын
Hm a nemužeš si pomoc že nekonečno je číslo v teorii strun nemůžeš mít smyčky tak si pomáhají tím že je považují za plochy nevím jestli znáš teorii strun ale šlo by to i v matematyce
@Hovno66626 күн бұрын
Něco podobnýho
@luciakinska974215 күн бұрын
V matematike je veľa konceptov, kde sa niekto s niekým niečo dohodol a ostatní si môžu trhať vlasy 😂. Napríklad komplexné čísla je pre mňa, ako si predstavovať fungovanie čiernej diery..
@bzum197 күн бұрын
No nám na VŠ teda zase tvrdili že 0 vlastně reprezentuje číslo 0.000...1 a že ta 1 je někde v nekonečnu. Nebo byla -0 a to je to stejný jen do zaporu.
@luciakinska974215 күн бұрын
Čo sa týka nekonecna, nás sa snažili na deskriptive presvedčiť, že priamka, ktorá ide od mínus nekonecna do plus nekonecna, sa spojí v nekonečne a vlastne tvoria kruh s nekonečným polomerom 😂
@BigJurisАй бұрын
jakoby pekny video ktery priblizi matematiku rekneme lidem co matematiku nemaji v lasce ale zrovna na pripadu nekonecnyho odecitani nuly je vysvetlwni nedefinovaneho deleni nulou nestastny protoze kdyz mi vychazi nekonecno muzu definovat nekonecno. ve skutecnosti ale pri deleni nulou muze vyjit cokoliv a nejen nekonecno a proto to neni definovany a nedela se to. ale cenim ze tento rekneme jednoduchej zpusob prilaka lidi k matematice, jen je to pak muze nejak mast
@BigJurisАй бұрын
a koukam ze nasledne to je v grafu ukazano lip
@BigJurisАй бұрын
tak jakobych nic nerek 🤣
@tomvocas585816 күн бұрын
Nulou delit lze.
@stanislavstodola-m8o6 күн бұрын
No, jo. Vy si to s tím nekonečnem zjednodušuje, protože uvažujete jen o jednom nekonečnu. Ale, co když vám při tom dělení vyjdou 2 různá nekonečna?? Pak to nemá řešení...
@novicemarАй бұрын
@Matematika polopatě Co má žák zapsat to tabulky hodnot pro f(y)=1/x, když mu učitel zadá vytvořit tabulku pro hodnoty x = -2; x = -1; x = 0; x = 1; x = 2. Čemu se bude rovnat y, pro x=0? Je to reálné zadání od (Ing.) učitelky na SŠ.
@martinspevak114829 күн бұрын
@@novicemar ∄
@ing.karelsyrovy877810 күн бұрын
násobení zakuklené sčítání, ale rychlé sčítání 😁
@josefn688Ай бұрын
V těch spekulacích je "předepsáno", že čísla-výrazy se k těm hodnotám jen !!! blíží. (hodnota se blíží !!! k nekonečnu anebo hodnota se blíží !!! k nule.., viz Wolfram)
@vitekkkkАй бұрын
Já to dětem vysvětloval spíš než rozdělení mezi kamarády, tak že jsem se jich zeptal, jak rozdělí koláč na čtyři díly. Snadno. To mi ukázaly. A teď ho rozdělte na nula dílů... Nejde z něčeho "udělat" nic.
@jankolar5612Ай бұрын
Každý, kdo absolvoval matematiku na VŠ, poznal hned v prvních hodinách, že za určitých podmínek lze nulou dělit a že výsledek je smysluplný, byť to není reálné číslo.
@ethernitczАй бұрын
@@jankolar5612 Absolvoval jsem matematiku na VŠ a ani v prvních, ani žádných dalších hodinách jsem nepoznal, že by za jakýchkoli podmínek šlo dělit nulou...Asi jsme studovali v jiných vesmírech. Pokud máte na mysli limity, tak tam se řešily úplně jiné věci, než že by mělo jít dělit nulou...
@jankolar5612Ай бұрын
@@ethernitcz Limita z podílu běžně vycházela plus nebo minus nekonečno. Povězte mi tedy, jaké číslo bylo ve jmenovateli, když to podle vás nebyla nula, aby výsledek byl nekonečno? Jistě si vzpomenete, že jediný "problém" byl podíl 0:0. Nulou nelze dělit v oboru reálných čísel. To je jediná pravda z celé debaty. Ale matematika už mnoho staletí nekončí jen u reálných čísel.
@ethernitczАй бұрын
@@jankolar5612 Hm, a v jakém oboru tedy lze nulou dělit? To by mě teda zajímalo.
@jaroslavjesensky6360Ай бұрын
@@ethernitcz když vytvořím zničeho něco a to začnu dělit nakonec vidělim nulou třeba picu vytvořenou poslední kousek se postarám že ji sním a je viďelena Nic není za nicotu dase považovat i jako černá díra doopravdy tam nic není jeto už kauzalita vničem počátek ničeho vničem 👽 takhle hluboko je definice nuly ♻️ Nedase úplně definovat protože nula je napsaná na něčem a to něco není nulou . Ps nemám nato už smailika no jasně O 😉
22 күн бұрын
S většinou řečeného souhlasím, ale ta argumentace se zlomky na konci videa je nemístná. Totéž by se totiž dalo říci i o násobení. Když 1*0=0 a 2*0=0, znamená to, že 1=2?
@adler83029 күн бұрын
...a pritom príroda občas sama nulou delí (obrazne povedané). Zaujímali ste sa niekedy o vesmírny fenomén známy ako "čierna diera"? Ja som tým bol fascinovaný. V zásade vzniká vtedy, keď sa jadro hviezdy pod svojou vlastnou váhou zrúti do "nekonečne" malého bodu - singularity. V tomto bode veda predpokladá že prestávajú platiť zákony fyziky. Matematicky by sa to dalo vyjadriť ako keby bola konečná hmotnosť jadra hviezdy delená teoreticky nekonečne malým priestorom (bodom singularity), dávajúca vzniku objektu nekonečnej hustoty - a tým pádom aj gravitácie. Veľmi zjednodušene povedané - tak ako singularita čiernej diery porušuje zákony fyziky (a pritom sa to deje), delenie nulou porušuje zákony matematiky.
@miroslavpikous987728 күн бұрын
Populární vysvětlení toho, čemu matematici říkají limita a je to základ k vyšší matematice.
@jirimaly432516 күн бұрын
Takže když v pravé ruce nemám nic takže levé mám také nic tak to znamená když se k tobě přiblížím tak mne mužeš zabit nebo ne_
@tomaskonopac9431Ай бұрын
Jo nula a nekonečno je totiž hodnota , která značí dvě meze číselné osy a třeba z kvantového pohledu je to jakýsi rámec , který nelze použít.
@martinspevak1148Ай бұрын
problem je, ze nekonecno nie je hodnota. Nekonecno sa absolutne vymyka nasej predstave. Skuste si predstavit, ze mate castice vo vesmire a tieto v nekonecne nadobudnu vsetky mozne kombinacie nekonecne vela krat. To v nekonecne znamena, ze tento text si z pohladu nekonecna teraz citate uz nekonecny krat a popri tom ste uz nekonecne vela krat citali jeho ine variacie. Pricom z pohladu nekonecna ste nekonecne vela krat pri tom boli inteligentny kralik ktory komunikoval klingoncinou... okrem inych vasich variacii. A to sme iba pri klasickom nekonecne, este tu mame ovela "vacsie" nekonecna.
@tomaskonopac943129 күн бұрын
@@martinspevak1148 Já si to představit umím vy ne to je rozdíl mezi mnou a vámi. Ok. Jinak řečeno skoro nikdo si to neumí představit umí to jen lidé po klinické smrti co prožili jiný reálný svět.
@martinspevak114829 күн бұрын
@@tomaskonopac9431 skvele, ze ziju medzi nami aj ludia co to vedia.. ja to naozaj neviem :-) su ludia co vidia hudbu a pociju farby... :-) tak gratulujem
@dominikrozporka18 күн бұрын
Nesouhlasím! Z filozofického hlediska jde dělit nulou! Protože všechno je nic, takže všechno děleno ničím = 1 !!!
@indyTube23Ай бұрын
Ja mám iný názor. Podľa mňa čokoľvek delené 0 je nekonečno pretože nekonečno je reálne číslo ktoré nemá koniec. Je to len vec otvorenej mysle. 🤔 A z hľadiska tohto konceptu existuje nekonečno aj - nekonečno. Z matematického hľadiska sa nedá porovnať 1/0 s 2/0 alebo 300/0 pretože nekonečno nie je konštanta, takže takto sa to nedá porovnať. A celé je to ako dogma ktorej sa matematika bojí pretože čokoľvek delené 0 je nekonečno a jediný problém je ten, že nekonečno nie je konštanta a tak si ju nevieme predstaviť a potom vznikajú takéto dogmy.
@jirisafranek994828 күн бұрын
Povšiml jste si, že jste svým názorem opustil svět matematiky a odletěl do světa filosofie?
@witto666Ай бұрын
v škole na nejakom elektro predmete sme sa o malých a veľkých nekonečnách učili, ale nikdy som to nevyužil
@josefvoltr827629 күн бұрын
Dobrý den.Násobení se dá brát jako sčítání celku .Výsledek je vždy beze zbytku.Kdežto dělení není odčítání ale rozdělení celku na části a tam bývá i zbytek který má jinou hodnotu než dělitel.A nesmí se zapomínet ,že matematika je abstrktní věda.Co je abstrakce snad každý by měl vědět.Můj názor.
@jankolar5612Ай бұрын
S informacemi (spíše názory) z videa nemohu zcela souhlasit. 1) Problém, že nekonečno není reálné číslo, existuje pouze v případě, kdy zadání předpokládá výsledek z oboru reálných čísel. 2) Pokud nekonečno "není číslo", pak zcela logicky nelze akceptovat tezi, že když se dva zlomky rovnají nekonečnu, musí se rovnat i jejich čitatele. Zkoumat rovnost reálných čísel přes nekonečno je nesmysl. Takže jak je to ve skutečnosti? Problém dělení nulou, bez uvedení dalších podmínek, je výhradně v tom, že nevíme, zda výsledek je kladné či záporné nekonečno. Někdy to vadí, někdy to nevadí. A někdy na základě dalších informací jsme schopni ono znaménko zjistit. Obecně tedy nulou dělit lze. Nulou nelze dělit jen ve specifických případech.
@jandrozen5668Ай бұрын
1) Zadání to musí předpokládat. Množina reálných čísel je uzavřená na operace sčítání a násobení, je to těleso. Operaci dělení algebra nezná. Definuje existenci inverzního prvku pro všechny nenulové prvky vzhledem k násobení. Takže "dělením nulou", tedy vytvořením inverzního prvku pro 0 (neutrálním prvkem pro sčítání), se dostaneme mimo množinu reálných čísel. Tedy v R to definované není. Můžu si to dodefinovat, ale už to není R. Klidně si můžu určit, že 1/0=nekonečno a 1+1=kapybara. Jen pak pochybuju o užitečnosti takového systému, pokud nebude vnitřně konzistentní (ve sporné teorii lze dokázat cokoli). 2) Správně, je to nesmysl. Jenže autor zde dochází ke sporu předpokladem "nechť je výsledkem v R nekonečno a díky uzavřenosti tedy musí být nekonečno prvkem R a tedy pro něj platí všechna ostatní pravidla". Jinak samozřejmě se s tím pracovat dá, ale ne v rámci základních algebraických operací. Od toho tu jsou právě limity, v tomhle případě jednostranné.
@martinspevak1148Ай бұрын
No.. ono sa to tam tak trocha moce. Ako ste povedali, nekonecno nie je cislo, ale symbol.. takze v tom pripade moze platit ze lim(x->0+) (1/x) == lim(x->0+)(2/x) = nekonecno. Moze sa to rovnat a pritom nemusi platit ze 1=2, pretoze nekonecno nie je cislo ale je symbol. To prirovnanie s farbou moc neberiem. Skor by sme mohli povedat ze 1/0 je nezmysel rovnako ako 2/0 je nezmysel, pricom vyznam "nezmysel" je symbol.. nie cislo.
@ziva_kunda27 күн бұрын
Já bych se jenom pozastavil nad formulací že všechna čísla si nejsou rovna. To je v dnešní době nesmírně citlivá záležitost a může být vnímána jalo nekorektní a podporující numerickou apropriaci. Proto se domluvme, že v rámci kulturní, gendrové a rasově nediskriminační korektnosti se budeme držet vyjádření, že všechna čísla jsou si rovna a mohou nabývat libovolných hodnot zcela podle svého uvážení.
@MrArtaxerxes325 күн бұрын
Na toto som čakal ako putnik na Sahare na vodu. Tomuto sa hovorí politická matematika. Rovnako ako sa hovorilo, že tzv. socialistiský realizmus je keď maliar namaľuje to o čom počuje.
@jiripuzia17 күн бұрын
Jasny dukaz, ze i v matematice jsou limity😂
@stabar8578Ай бұрын
Použij limitu a nebo nepilouživej "funkci" :D
@tgx352922 күн бұрын
Nekonečno není vůbec součástí reálných čísel. Patří do oboru rozšířených reálných čísel R^*. Záleží na oboru, ve kterém pracujeme. Taky nelze 1/2 považovat za přirozené číslo. Ty množiny mají různé vlastnosti. Poznala jsem fyzika, který na základě podobného postřehu tvrdil, jako je zde, že nekonečno vůbec není číslo. A tak mu říkám:"A jak asi pak budete sčítat limity nekonečno plus šest, když to není podle Vás číslo?!"
@PavelVeselý-y3t27 күн бұрын
Nula neexistuje, jde o největší omyl lidstva. Ve vesmíru buďto něco je, nebo něco chybí. Stav nula neexistuje. A pokud pro nás číslice 0 má znamenat stav : nic (středobod mezi stavem +1 a -1 pak číslice nemůže figurovat za číslicí 1 v zápisech hodnot deset,sto, tisíc a tak dále ( např. Tisíc je v zápisu:" jedna nic nic nic ). Až tuto obrovskou chybu lidstvo dokáže odstranit, posune se v mžiku o obrovský kus poznání dopředu: věřte mi
@MrArtaxerxes325 күн бұрын
Tak nám to menej chytrým vysvetlite detailnejšie prosím.
@MarianVojtko-mariasoftАй бұрын
Ten Váš graf pri delení jednotky stále menšími číslami a následný moment, že nula je v nekonečne i v mínus nekonečne - vo mne vyvolal spomienku z čias gymnaziálnej matematiky. Už si nepamätám súvislosti, ale vynorilo sa mi v pamäti, že som vtedy prišiel k názoru, že nekonečno a mínus nekonečno by sa mohli stretať. (Azda to nejako súviselo s funkciou hyperboly? Nepamätám si už.)
@miroslavmucha6165Ай бұрын
Jestli jsem tomu dobře porozuměl, tak smyslem celého výkladu je, že dělení nulou je nesmysl. To víme už ze školy. Jen si nejsem jist, jestli tento postup a způsob vysvětlování je úplně srozumitelný. Když se podívám na diskuzní příspěvky níže, tak asi není. I mně to přišlo zpočátku dost nesrozumitelné. Takže to řeknu lapidárně. Dělení nulou nedává smysl ani matematicky ani logicky.
Ай бұрын
To je stejně jedno. My jsme zvyklí, že dělit nulou nejde. A mladé víc zajímá, jak se správně natočit a vyšpůlit pusu při focení selfíčka. 😂
@Marco198286Ай бұрын
1:1,25=0,8, 1:1,5=0,6666 jak to, že to jde na grafu nahoru?
@Krupajz29 күн бұрын
Protože y=1/x, na ose x máte jmenovatele, na ose y výsledek dělení. Čím vyšší x, tím nižší y (limitně se blíží k nule). Čím je x blíže k nule, tím více jde y "nahoru", limitně k nekonečnu. Vaše výsledky s tím nejsou ve sporu.
@jandvorak463423 күн бұрын
Podobnost čistě náhodná? - kzbin.info/www/bejne/eIO1oJ-BidF5bLM
@pavolstieber740424 күн бұрын
Deliť sa s Nulou sa dá iba pri delení spoločne nadobudnutého majetku. ( Výsledok je vždy 1/2)
@jakubvanasek182Ай бұрын
Ano a ne, protože zrovna v tomto podání, kdy nulou může být číslo nekonečně se blížící nule, tedy musíme rozlišovat kladnou a zápornou nulu, nulou dělit můžeme protože díky grafickému zápisu se 1/0 nerovná 2/0. Ale to už je debata na dlouhé matematické večery. Kdy je zábava vysvětlovat normálním lidem existence záporné nuly.
@Lucy-oi9ctАй бұрын
Nulou podělíš snadno, třeba kámoše, ale bude z toho dárku mít velké góvno, a tedy logicky vyplývá, že při dělení nulou je výsledek nula 🤣😂😁.
@josefvoltr827629 күн бұрын
Dobrý den.Já myslím,že nula není nekonečno.Jakmile za nulu dosadíte nekonečno tak pak už to není nula ale nekonečno.Nekonečno je něco jiného než nula.Tam dělá chybu.Cokoli dosadíte za nulu tak už to potom zákonitě není nula.Nekonečno má hodnoty, nula je nic.
@Viliam1974sol11 күн бұрын
X:0 na hyperbole je nevlastný bod (prienik s axiómou)
@pavolstieber740424 күн бұрын
Mám dve otázky. Kto by to robil a načo by to bolo!
@JuHele-ty2ueАй бұрын
Jak můžeme dělit něčím, co neexistuje. Nula neexistuje.. 😃 zaznělo to v seriálu Malý Shaldon, ale ty důvody už si nepamatuji
@jardam.860012 күн бұрын
Chuck Norris dělí nulou běžně.😉
@hermanholzer1682Ай бұрын
Tak složitá odpověď na tak jednoduchou otázku? Nulou nelze nic rozdělit, ničím nic nerozdělíte, je k tomu potřeba něco.
@tomvocas585816 күн бұрын
Nulou delit lze. Problem je, ze skoro kazdy ma rad rychla a jednoducha reseni a bohuzel i veri tomu, co mu rekne nejaka "autorita", jako treba ucitel. lekar, vedec atd. a navic dneska cokoliv zpochybnovat a ptat se je o pruser a o problemy.
@hermanholzer168215 күн бұрын
@@tomvocas5858 Nulou dělit lze jen nulou (0:0). Jinak ne, není to možné. A pokud říkáte že ano, už se to blíží spíše filozofii než reálné matematice. Dělení je rozdělování na díly, to je princip dělení, pokud je jmenovatel nula, tento princip jednoduše selhává, v češtině možná platí, že výjimka potvrzuje pravidlo, ale v matematice to je naopak, výjimka pravidlo ruší, pokud by šlo dělit nulou, musel byste zpochybnit celý princip dělení a do toho by se nechtělo ani Einsteinovi. :-)
@tomvocas585815 күн бұрын
@@hermanholzer1682 Nulou delit lze v oboru rozsirenych komplexich cisel. Detaily nevim, protoze jsem to nikdy nepouzil a pouze vim, ze to existuje. Nejaky vyznam to bude mit urcite. V oboru komplexnich cisel je i na druhou rovno -1. Toto take asi nemusi davat smysl na prvni pohled, ale pomoci tohoto "konstruktu" se daji najit treba koreny rovnic a svete div se, funguje to. A neco podobneho asi bude to deleni nulou, nekdo potreboval resit neco, co "normalne" resit neslo a protoze je to definovane, tak se to asi k necemu pouzivat bude. Mrknete na Google, nebo se zeptejte nejakeho matematika, pripadne fyzika mozna budou vedet konktretni pripad pouziti.
@wifirus4 күн бұрын
Takže vlastne číslo 1 neexistuje :) To si nám chcel povedať ? Tak ja ti poviem ešte jeden paradox a presne opačný ako ty tvrdíš a to ten, že medzi číslom 0,999... ( periodických ) a číslom 1 je nekonečne mnoho čísiel a nie ako ty tvrdíš že sa tam už nijaké číslo nezmestí. Tvoja úvaha je dopletená zlomkami a podielmi ale v jednodimenzionálnom priestore 1D platí , že pokiaľ sú dva body od seba vzdialené o 1 jednotku dĺžky tak prejdením či posunutím sa o 0,999.... dĺžkových jednotiek nikdy bod vzdialený o hodnotu 1 nedosiahneš ! Ono totiž pre nultú dimenziu 0D platí, že bod nemá rozmer a teda bod nemá dĺžku, šírku, výšku. Vyňúral si starú bájku o tom ako zajac nikdy neobehne korytnačku a zaobalil si to do iného obalu, lenže toto nie je matematika. A ja si dovolím tvrdiť aj bez vzdelania, že číslo 1 existuje a v ktoromkoľvek x-rozmernom priestore ma presne stanovené miesto pokiaľ poznáme súradnicu od ktorej ma byť vzdialený. Pokiaľ v 3D priestore označíme bod so súradnicami 1,1,1 je to presné určenie miesta vrátane všetkých tvojich zlomkov, limít a bludov čo sa tvária ako matematika ! Lebo nijaký iný bod čo by bol akokoľvek nekonečne blízko nebude bodom na súradniciach 1,1,1 To je zase druhý paradox, že pri dvojici bodov v akejkoľvek dimenzií ktoré sú vzdialené od seba nekonečne blízko existuje nekonečne veľa bodov ktoré sa medzi nich zmestia.
@josefjirus9077Ай бұрын
Naše vláda dělí nulou už 3 roky a jak to funguje.
@LEON_pilot12 күн бұрын
Chuck Norris ale nulou prý dělit dokáže 😎
@pi123pihgfhhАй бұрын
skusme sa na to pozriet inak. Rozdelme 1 tortu na 2 kusy teda x = 1/2, dostaneme pol torty. Rozdelme 1 tortu na pol kusa teda x = 1/0,5....to uz je kus problem, musíme sa pýtať inak ... kolko polkusov potrebujeme na vyskladanie jednej torty ? dva kusy. OK. Rozdelme tortu na 0 kusov teda x = 1/0 ... teda kolko 0 kusov potrebujeme na vyskladanie jednej torty ? Ak poprosime hoci aj cely svet a cely vesmir ale nikto nam neda nic torta z toho nebude ... ak nas cely vesmir odmietne tortu nevyskladame a vysledok tortu teda nedosiahneme. Nulou sa teda delit neda lebo nikdy nepovedie v vysledku. Tortu nieje mozne rozdelit na ziaden kus lebo k ziadnemu deleniu ani vobec nedojde.
@marekkubis4527Ай бұрын
A co takhle ? 20-0= 2 , 2-0= 0,2 a 0,2-0 = -2 🙈🙉🙊
@marekkubis4527Ай бұрын
Bez 0 by počítal jen do 9. Pořád je 0 nejdůležitější čidlo v matematice a v podstatě střed matematiky je zase 0. Protože když vezmeš 9 a - 9 což je maximum. Středem se stává opět 0 🫣
@milantokar70425 күн бұрын
Keď mám 2 zlomky, ktoré majú rovnaké čitatele a rovnaké výsledky, intuitívne mali by mať aj rovnaké menovatele? 0/1 = 0/2 = 0/100 = 0/2525 ... = 0 a je to v pohode. Nekonečno tak ako nula sú akýmsi výmyslom na pokrytie situácii na pomedzí reálna a teórie ... a namala by sa na ne aplikovať "univerzálna" pravda, ale skôr akýsi predpis, návod na prácu s nimi. Takže delenie 4kou a delenie 0ou bude vždy dobré pre zberanie zhliadnutí na YT.
@zjVIERA12 күн бұрын
to s tymi zlomkami je take nasilne. Skoro by som povedal nepravdive. Viem co ma vyjst tak si nejak upravim zdovodnenie. Zlomky sa predsa mozu rozsirovat ked vynasobim menovatel aj citatel rovnakym cislo. 2x1 = 2 a 2x0=0 nikde tam nie je ze 2=1. Je tam 1/0 = 2/0 a to je rozdiel. Ked prijmeme ze mozme delit nulou, tak mozme robit aj taketo operacie a potom to znovu sedi. S tymi grafmi to bolo lepsie.
@oldrichsulak2293Ай бұрын
Úplně stejně dělení nekonečnem se rovná 0.
@jirimaly432516 күн бұрын
Jo jinak Nekonečno nemá žádnou číslici na konci nekonečna
@helmut33563 күн бұрын
Nula není číslo. Tak není důvod nulou dělit. Nula pouze posouvá řády. Desetinnou tečkou se taky nedělí.
@IgorGolianGubáni29 күн бұрын
Jednoduchšie vysvetlenie by snáď bolo že 20-0=
@Lane-wj4dgАй бұрын
0:17 20 děleno nula je 20. Když nejde dělit číslo zůstává celé ,né?
@zzz-hk7jhАй бұрын
20/0 = 20 Vynásobíme obě strany nulou, abychom se zbavili zlomku. Vyjde nám 20 = 0 To mi nějak nevychází
@hyneksmid3293Ай бұрын
Násobení není úplně zakuklene sčítani. scitanim zapornych čísel neziskam kladné. násobením získám ze záporných kladné -4x-4=16
@Krupajz29 күн бұрын
Sčítání záporného počtu záporných čísel je jen lépe zakuklené a neintuitivní. 2*(-4) je evidentně -4+(-4)=-8, protože 2x přičteme -4. Jenže když ho chceme "přičíst" -2krát, tak tam všude musíme dostat ještě to mínus, takže -2*-4 = -(-4)+[-(-4)] = 8.
@tondanek378526 күн бұрын
1/0 = nekonečno a 2/0 = nekonečno. Jenže víme, že to druhé nekonečno je dvakrát větší než to první nekonečno. Vycházi to specifických matematických systémů, Takže ty dvě nekonečna se nerovnají jedno může být větší než to druhé.