Eleganckie TIPy. O puszce bym nie pomyślał. Dzięki!
@unbrokenreed4 ай бұрын
Z przyjemnością, niech służy! :)
@MichalSzul5 ай бұрын
Ten loctite robi robotę. Wklejałem na niego suport w starym treku i działa już z 5lat bez żadnych niepożądanych dźwięków.
@ЯрославСидоренко-г2д4 ай бұрын
Jak zawsze - dobra rozrywka i konkretne informacje) Robiłem kiedyś serwis roweru ojca i wyprasowałem dolną miskę na zwykły uszczelniacz (co hydraulicy zazwyczaj używają), tata mówi że nadal to chodzi jak masełko 😅😂
@irek52015 ай бұрын
Konkretnie i na temat jak zawsze.
@aleksanderwysocki24964 ай бұрын
Zawsze ciekawie i merytorycznie.
@UltimaSoturiPL5 ай бұрын
O! Mam ten sam rower i ten sam problem. Teraz tylko trzeba zabrać się do pracy ;)
@maciejb97775 ай бұрын
Dobra robota 👌
@Marek_Szaza5 ай бұрын
Piwo w stalowej puszce. Bierzesz to co najlepiej kopie w najprzystępniejszej cenie 😁
@hosemorelas24395 ай бұрын
Brawo za użycie kleju do połączeń współosiowych. Patent z blaszką to byłoby druciarstwo
@smaragdusaurochs19425 ай бұрын
Przy rozbiciu główki w przypadku sterów zintegrowanych można użyć większego łożyska. Np. jak rama była pod łożysko 51.8, lekko szlifnąć papierem i dać łożysko 52.0. Jeśli chodzi o kleje anaerobowe, to nie tylko jeden Loctite na rynku. Można dać spokojnie inny, np. dobrać odpowiedni do szczeliny Multibond. W przypadku części aluminiowych dobrze wcześniej użyć aktywatora.
@unbrokenreed5 ай бұрын
Nie jestem biegły w temacie, ale rozbita główka chyba nie rozbija się we wszystkich kierunkach równomiernie, nie mówiąc już o szlifowaniu tego papierem i oczekiwaniu, że znajdziemy łożysko większe o 0.2mm zewnętrznie, ale pasujące wewnętrznym rozmiarem do reszty sterów. Ta koncepcja wydaje mi się niewykonalne.
@smaragdusaurochs19424 ай бұрын
@@unbrokenreed Niewykonalne wykonałem w ramie pod stery zintegrowane ahead. Wymyśliłem sobie, żeby w aluminiowym widelcu użyć grzybka rozporowego zamiast gwiazdki. W efekcie nie trzymało dobrze sterów i główka się rozklekotała. Dolne łożysko jest tam 51.8mm. Nie dość, że pojawił się spory luz osiowy na łożysku dolnym, to zbyt luźno siedziało w gnieździe. Jak się je włożyło bez smaru, to wypadało. Rzeczywiście większa średnica zrobiła się z przodu i z tyłu. Oszlifowałem więc gniazdo drobnym papierem po bokach, żeby się wyrównało i wsadziłem łożysko 52.0mm. Trzeba wtedy szlifnąć do 52.2mm (oczywiście ścięcia kątowego nie szlifujemy). Siedzi elegancko. Górne łożysko pozostało ze starych sterów. Jest OK. Jak główka jest bardzo rozbita, np. ponad 52.4mm, to rzeczywiście klops, bo chyba nie ma łożysk sterów o większej średnicy niż 52.2mm. Łożyska te różnią się średnicą zewnętrzna (co 0.2mm), ale wewnętrzna jest standardowa na widelec ahead (40mm). Przypominam, że chodzi o stery zintegrowane ahead. W przypadku tych sterów są dwa różne łożyska. Można bez problemu zamienić jedno, pozostawiając drugie. Ważne jest tylko dobranie średnicy zewnętrznej i wysokości (u mnie 8mm), ewentualnie kąta (u mnie 45). Przejeździłem tak całe wakacje a nawet dłużej. Bez żadnych problemów.
@Siemct655 ай бұрын
W opisie filmu zabrakło linku, jak zrobić ten prosty laser ułatwiający ustawienie kierownicy😊
@unbrokenreed5 ай бұрын
@@Siemct65 Już jest, dziękuję :)
@dariusz_priv4 ай бұрын
Taśma precyzja z blachy nierdzewnej 😁 Grubości od 0.02 mm dostępne i ładnie kroić nożyczkami aby kasować luz ale zachować osiowość pasowanych otworów.
@ukaszdabu265 ай бұрын
git malina 👍
@Isorn775 ай бұрын
Warto dodac ze 638 jest tylko do 0,25 mm szczeliny, czyli max roznica w srednicy mocowanego elementu i walu, czy tulei to 0,5 mm. Inna sprawa ze Loctite odjechal z cenami w kosmos, przez ostatnie dwa lata bylo z 10 podzwyzek, a obnizki zadnej. Jest sporo zamiennych klejow o podobnych wlasciwosciach. Wybierac takie do zlaczy wspolosiowych. Do wiekszych szczelin, ale max do 1 mm jest Loctite 660.
@unbrokenreed5 ай бұрын
@@Isorn77 Dziękuję za wartościowy komentarz :)
@DirtlovR5 ай бұрын
Przyczepię się ale warto umyć rower przed serwisem. Nie trwa to długo a higiena pracy o wiele lepsza.
@unbrokenreed5 ай бұрын
@@DirtlovR Zgadza się, ale nie wpisuje się to w moją koncepcję dbania o sprzęt. (Myję rower tylko jeśli jest to konieczne)
@lysyuptheirons4 ай бұрын
Cześć. Na jednym z filmów z serwisu amortyzacji miałeś taki kijek z pianki do przepychania papieru przez golenie żeby ich nie porysować. Co to było?
@unbrokenreed4 ай бұрын
@@lysyuptheirons Teflonowy, pianka byłaby za miękka. Szukaj pod hasłem:"wałek teflonowy" średnica 20-25mm i długość z 60-70 cm wystarczy na 99% aplikacji :)
@soltyro5 ай бұрын
Hej, jak zwykle super tutorial. Mam jednak pytanie. Co z połączeniem carbon metal? Mi stuka łożysko w IsoSpeed Treka. Dzięki.
@unbrokenreed5 ай бұрын
@@soltyro Z założenia kleje anaerobowe będą zasadne do połączeń metal-metal. Dla metalowej tulei w karbonie można użyć dwuskłanikowego kleju, ALE tylko przy założeniu, że nie będziemy chcieli tego elementu demontować (robiłem tak kiedyś jak z karbonu wypadł mi w Krossie aluminiowy insert, który był miejscem montażu supportu). Jeśli oczekujemy późniejszego demontażu to nie wiem co jest najlepszym rozwiązaniem :/ może jakiś klej anaerobowy, ale z aktywatorem? Muszę zgłębićtrmat i pewnie nagram kiedyś o tym materiał.
@soltyro5 ай бұрын
@unbrokenreed Kurde, ta część jest wymienna, są dwa gniazda na łożysko i w środkowej sztycy miejsce na tulejkę. Może użyję puszki na razie 😀
@Lemegton5 ай бұрын
@@unbrokenreedto ja podniosę jeszcze poprzeczkę - tuleja IGUS w karbonie 😀
@unbrokenreed5 ай бұрын
@@Lemegton Hm, tutaj to bardziej kwestia odpowiedniej tulei chyba, może jakaś nadwymiarowa by się znalazła? Gdzie takie cudo trafiłeś?
@Lemegton5 ай бұрын
@@unbrokenreed Scott Genius 2018. Górne i dolne widełki mają po jednym punkcie obrotu, który składa się z 2 tulei igusa z kołnierzem włożonej w otwór, do tego 2 tuleje metalowe wchodzące w igusy, później całość - kanapka w widełki z otworem przelotowym i gwintem, skręcone śrubą z mikro luzem osiowym dla poprawnej pracy. Te igusy bardzo łatwo się montuje do ramy, można wcisnąć i wycisnąć samymi palcami. Otwory pod tuleje przypominają kształtem odwróconą baryłkę - większa średnica na krawędzi niż w środku. Mam wrażenie, że jak powstaje siła promieniowa w czasie pracy i w efekcie moment tarcia, to dochodzi do mikro przesunięć igusa w otworze i wyciera się rama (tuleje od zewnątrz są miejscami czarne). Próbowałem założyć igusy na paście do karbonu - fajnie ciasno siedzą, jakby otwór był faktycznie na H7, ale mam obawy że te drobinki kwarcu powycierają karbon i pojawi się luz. Co do tulei, to są to handlówki z igusa. Standardowy materiał to J/J3 sądząc po kolorze, ale rozmiarowo niedostępny (na specjalne zamówienie Scotta). Wrzuciłem W300 odporniejszy na zużycie I dostępny od ręki. Wymiarowo idento z tymi z zestawu naprawczego Scotta.
@krisk5819Ай бұрын
Gdzie wydrukowany dummy fork? 😀
@wysa135 ай бұрын
czesc. mam fulla i problem z klikaniem przy kazdym nacisnieciu na korbe.juz wymienilem w nim prawie wszystko .lozyska , support,podmienilem korbe i sztyce od siodelka ,nowe siodelko ,mostek ,sprawdzilem wszystko. rower byl w czesciach.poskladalem wszystko na smar gdzie mozna . jedyna rzecz ktora zostawilem byly wlasnie miski do sterow bo sa sztywne.jestem mechanikiem wiec rower naprawiam sam ale z powodu braku sil i pomyslow oddalem do serwisu .tam tez nie znalezli. dziwne jest to ze przy okolo 20 stopniach temperatury jakby przestawalo(nie na 100%).dodam ze skrecalem rower z kluczem dynamometrycznym (tez kupilem myslac ze klikanie ustapi).moje pytanie jest takie czy? support sram z plastikowymi tulejami( standartowy ma takie wkladki) moze klikac juz od nowosci? czy amortyzator moze klikac (mam podejzenie ze golenie gorne na polaczeniu z korona.) amorek byl serwisowany rok temu normalnie w serwisie( mam bombera z2) i tez klikanie nic nie zmalalo. brak mi pomyslow gdzie dalej szukac?pozdrawiam
@unbrokenreed5 ай бұрын
Rura sterowa w koronie, górne golenie w koronie, to często klikające miejsca :) obejrzyj mój materiał o serwisie sterów. Tam jest klikająca sterówka.
@turntablized5 ай бұрын
U mnie klikało mocowanie dampera pomogła wymiana górnej na tą dorabianą od proshox a na dolnej po prostu dokręcenie tulejki plus loctite. Żeby było ciekawiej to już mój drugi full w którym musiałem robić taką konwersję.
@mathiudemsej4405 ай бұрын
U mnie w fullu były wyrobione gniazda pod łożyska i zastosowałem ten środek. Od 2 lat działa, gorąco polecam
@sebastian-32465 ай бұрын
Mam fulla elektryka u mnie powodów klikania było kilka 1 za mocno dociągnięty samozamykacz na amorze fox (na końcu samozamykacza jest śruba do regulacji docisku), 2 pedały ht an01 poluzował się docisk łożyska i klikało przy każdym mocniejszym pedałowaniu, 3 mocowanie siodełka do sztycy fox (trzeba było rozkręcić ustawić na nowo i skręcić pomogło), 4 mocowanie dampera z zawieszeniem tego jeszcze nie opanowałem mam fox float x z 2022 ma on dwa otwory po bokach na śruby i tam jest jakiś problem. Ogólnie ujmując w pewnym momencie miałem wrażenie że nie jadę nowoczesnym fulem elektrykiem tylko jakimś wozem drabiniastym to był dramat najgorsze było to że tyle było tych różnych klikań i trzasków iż nie wiadomo było do czego ręce włożyć żeby to ogarnąć, rower z 2022 1900km przebiegu po górach, oczywiście w międzyczasie powymieniałem łożyska w zawieszeniu które były już podejrzane ale ostatecznie to nie była ich wina.
@czarn-y5 ай бұрын
Mam podobnie w mtb ht tylko u mnie problem występuje wyłącznie przy mocniejszym naciśnięciu lewej korby. Szukam i doszukać się nie mogę.
@kubakarwecki20165 ай бұрын
Jak elementy większe były to punktakiem nabijaliśmy albo rysy się robiło
@alekbanot4 ай бұрын
Ja troszkę z innej beczki, ale jak sprawuje się ten stojak na rower? Nie przekręca się przy większym obciążeniu?
@unbrokenreed4 ай бұрын
Nie, obrót blokowany jest pinem i bez względu na ciężar się nie przekręca.
@alekbanot4 ай бұрын
Super! Dzięki za odpowiedź
@KarolKrakowski-c2p4 ай бұрын
Mam pytanie czy da się coś zrobić gdy amortyzator Suntour XCR 32 HLO 120mm sprężynowy ciężko się ugina i nie chce odbijać?
@unbrokenreed4 ай бұрын
@@KarolKrakowski-c2p Tak, wykonać serwis. Do dzieła!
@oktokote78345 ай бұрын
Ja mam problem taki że kręcąc korbą stuka, ale tylko przy uzywaniu pewnej siły jak sie lżej naciska na pedały to stuka delikatniej a jak mocniej to już znowu nie stuka, luzów na supporcie nie ma zadnych korby dokręcone dosc mocno ale mam wrazenie ze to może być stukanie na samym kwadracie supportu przez korbę, spróbuję założyć inną i sie przekonam bo od nowosci ten rower to ma a korba z zębatkami byla juz wymieniana.
@ThePawelekPawelek5 ай бұрын
Suport zmień, korby zdejmij, dociągnij.
@oktokote78345 ай бұрын
@@ThePawelekPawelek supportu nie ma co zmieniać, nie ma na nim żadnego luzu a korby dociągnięte
@ThePawelekPawelek5 ай бұрын
@@oktokote7834 Nie musi być luzu. A niesie się tak po ramie że nie wiadomo skąd. Ja w grawelu z rok myślałem że mi w sterach stuka a stukało w sztycy siodła :)
@oktokote78345 ай бұрын
@@ThePawelekPawelek chyba że mi stuka wolnobieg bo jak się różna przerzutkę wrzuci to stuka różnie
@mariuszmario73473 ай бұрын
A co jeśli łożysko wkleje w mise jak później je zdemontować? Nie będzie problemu?
@unbrokenreed3 ай бұрын
@@mariuszmario7347 Loctite degraduje w w wysokiej temperaturze. Zależnie od konkretnego środka, odpowiednia praca opalarką rozwiązuje sprawę :)
@wandet55 ай бұрын
A nie prościej by było dac klej dwuskładnikowy do polaczen metalowych? co do smaru, to do lozysk sterow i zawieszenie albo pm600 albo.maxima water proof
@unbrokenreed5 ай бұрын
@@wandet5 I jak później wymienisz łożysko albo miskę suportu/sterów? 🤷
@wandet55 ай бұрын
@@unbrokenreed @unbrokenreed noo lozysko normalnie wymieniamy przeciez a miske po co wymieniać?
@cyborgakahans5 ай бұрын
A jak zlikwidować minimalny luz łożyska w główce ramy z carbonu? Jakiego kleju uzyć?
@unbrokenreed5 ай бұрын
@@cyborgakahans Tak jak pisałem niżej, nie zgłębiłem dostatecznie tematu. Wydaje mi się, że klej anaerobowe z aktywatorem może dać radę :)
@CycloLubartoow5 ай бұрын
Należy pamiętać, żeby kupić ramę ze sterami zintegrowanymi, supportem na gwint i te problemy nie powinny występować 😁 tylko takie połączenie znaleźć....
@unbrokenreed5 ай бұрын
@@CycloLubartoow Jestem innego zdania. Łożysko w zintegrowanej główce może mieć luz tak samo jak miska w ramie. A trzaski na gwintach BSA to materiał na osobny film.
@grigo68555 ай бұрын
Przeprasza że nie na temat, ale może ktoś doradzi. Zostawiłem opuszczoną sztyce(one up v2). Przez noc sama podniosła sie do góry. To normalne czy pora się nią zając. Dziękuję.
@unbrokenreed5 ай бұрын
@@grigo6855 Chyba czas zerknąć, albo jeszcze zerknąć na regulację linki. Czasami jest tak napięta, że sztyca bez wciśnięcia przycisku powoli się będzie podnosić.
@grigo68555 ай бұрын
@@unbrokenreed Dziękuję, linka jest ok, tak że pozostaje wkład do wymiany.
@MichaelRiders5 ай бұрын
Tanie piwa z biedry są ze stali. Wiem bo żule pod płotem zostawiają
@LeszekPiaseczynski5 ай бұрын
A poxipol nie nada się?
@unbrokenreed5 ай бұрын
@@LeszekPiaseczynski Jeśli miałby to być ostatni zestaw sterów w tej ramie to w sumie spełniłby zadanie. Ale w rzeczywistości przegrywa z blaszką i loctitem brakiem możliwości późniejszego demontażu w rozsądny/nieinwazyjny sposób.
@RazorBlade865 ай бұрын
@@unbrokenreed A co jeśli użyć silikonu?
@unbrokenreed5 ай бұрын
@@RazorBlade86 Nic, sylikon jest tak miękki, że nie zapobiegnie luzom.
@KomputerowyZnachor3 ай бұрын
W Chinach zamawiasz kilka kompletów najtańszych sterów. Ich jakość spasowania jest tragiczna i dzięki temu udaje się dobrać takie co pasują bez luzu 😂
@MichaelRiders5 ай бұрын
Ani 638 ani puszka, tasma itp. nie daja rozwiazania na stałe. Wiadomo jak to jeden punkt to można czasem porobić a tak czy inaczej ani tanie ani rozwiązujące problem odmownie to rozwiazanie nie jest.
@unbrokenreed5 ай бұрын
@@MichaelRiders Ale nikt nie chce żeby to rozwiązanie było na wieki :D jeśli chciałbym, żeby to było na zawsze to wkleiłbym to na kleju dwuskłanikowym. Loctite i blaszka umożliwiają stosunkowo łatwy demontażu i o to w tym chodzi. Przecież stery i inne elementy też będzie trzeba kiedyś wymienić.
@MichaelRiders5 ай бұрын
@@unbrokenreed Tak oczywiście. Miałem na myśli trwałość tego rozwiązania w trakcie użytkowania.
@januszwidzyk46565 ай бұрын
Jak jest dobrze zrobione, to można uznać, że jest trwałe a z klasyfikacji Loctite- niedemontowalne /wiadomo, po podgrzaniu puści/. Wklejałem różnorakie łożyska w rozbite gniazda w zawieszeniu nie tylko w rowerze i zero problemów. Anaerobami robię już ponad 20 lat.
@alexmanser42014 ай бұрын
Po co to robisz przeciez to wogole sie nic nie dzieje !