Dziwna historia z nastrojem rojowym pszczół.

  Рет қаралды 19,397

Pasieka MARCYŚ

Pasieka MARCYŚ

3 жыл бұрын

Nastrój rojowy to zmora początkujących pszczelarzy. W dzisiejszym filmie chciałbym Wam opowiedzieć historię, która przydarzyła mi się pewnej chłodnej i deszczowej wiosny.
Bluza pszczelarska, której używam:
odziezpszczelarska.pl/
Facebook
/ pasieka-marcy%c5%9b-76...
Blog
pasiekamarcys.blogspot.com/
Kontakt biznesowy ( rezerwacja odkładów i współpraca)
pasiekamarcys@gmail.com

Пікірлер: 70
@makitheman1
@makitheman1 3 жыл бұрын
Bardzo dobry odcinek. Dzięki! Dużo się dowiedziałem, jeśli mogę poprosić, to ja jestem chętny na odcinek o zapobieganiu nastrojowi rojowemu. Część na pewno powtórzysz po kolegach ale i dodasz coś od siebie. Poza tym, nie gwiazdorzysz, co jest rzadko dziś spotykane, i oprócz jednego pszczelarza nie subsrkybuję innych, bo nie mogę słuchać ochów i achów. Także poproszę. 😀
@nataliakr1990
@nataliakr1990 3 жыл бұрын
Fajny filmik już Nie mogłam się doczekać wogule bardzo mi się podoba jak mówisz bo mówisz bardzo spokojnie i ciekawie aż chce się słuchać pozdrawiam 😀
3 жыл бұрын
Dziękuję za miłe słowa.
@PascaltAutomotive
@PascaltAutomotive 2 жыл бұрын
Rónież podpisuję się pod tym,że Kolega bardzo wartościowe filmiki tworzy i fajnie przekazuje wiedzę. Tak trzymaj!!!
@panbomba5506
@panbomba5506 3 жыл бұрын
Dobre uwagi, pomocne. Dzięki !
@lordbaren6737
@lordbaren6737 3 жыл бұрын
Bardzo fajny film. Wspaniały kanał. Pozdrawiam.
@darekpeponski919
@darekpeponski919 3 жыл бұрын
Piękny porządek!...chorobliwie nie znoszę bałaganu w pracowniach;)
@beekeepinggarden165
@beekeepinggarden165 3 жыл бұрын
Super Film wiele dobrego info dziekuje
@abcaxy7701
@abcaxy7701 3 жыл бұрын
Witam pszczelarzy, w daleko posuniętym nastroju rojowy zabrałem cały kryty czerw i dałem 10 ramek z odkrytym czerwiem i podkarmiłem, pomogło, pszczoły to pracoholiczki należy je ciągle zadaniować, Pozdrawia wszystkich Zbigniew pszczelarz z Pabianic.
@bartekzm7615
@bartekzm7615 3 жыл бұрын
Jak zawsze świetny odcinek. Gratulacje dla prowadzcego kanał. Mam nadzieję, że mimo braku czasu w sezonie będziesz często raczył swoimi filmami. Co prawda obserwuję od nie dawna, ale wróciłem do starszych odcinków, żeby nadrobić zaległości i pozyskać dużo wiedzy. Pozdrawiam.
@activedays3684
@activedays3684 3 жыл бұрын
Bardzo dobrze sie Ciebie slucha :)
@ukaszsamolot9552
@ukaszsamolot9552 3 жыл бұрын
Fajnie mądrego posłuchać. :)
@mariuszgilewski5165
@mariuszgilewski5165 3 жыл бұрын
Super dzięki za pomocne informacje dla nowicjusza.👍
@zbyszek914
@zbyszek914 3 жыл бұрын
Super mega wiedza. Miło się slucha
@miroslawlaska8885
@miroslawlaska8885 3 жыл бұрын
Super
@hose67r89
@hose67r89 3 жыл бұрын
Wszelkiego powodzenia w nowym roku :) jak zawsze świetne może zrobisz z tego cykl np pod tytułem "" początki pszczele"" i raz za czas(np co 2 tygodnie ) dasz taką pożądaną garść informacji z uwzględnieniem podstawowych informacji tak poszukiwanych przez początkujących ( pomysł na następne : kiedy wybierać miodek ) , takie opisanie sprawy przez praktyka całkiem inaczej jest przyswajane . jeszcze raz dobrego nowego roku :)) pozdrawiam Ryszard
3 жыл бұрын
Również powodzenia w nowym roku.
@radosawepecki5315
@radosawepecki5315 3 жыл бұрын
Fajny filmik zawsze miło czegoś się nowego dowiedzieć a nie gadać o niczym. Pozdrawiam serdecznie
@maciejpiech1633
@maciejpiech1633 3 жыл бұрын
Bardzo ciekawe opowiadanie. Twój poprzedni filmik o odkładach daje dużo pytań... Co, jak, gdzie, dlaczego? Zakupiłem wymarzone dwa odkłady lipcowe i jedno z zmartwień to troska żeby mi nie uciekły. Pszczelarz od którego kupiłem przyjeżdża i doradza jak może, podobno wszystko super, no ale... Jeśli znajdziesz czas to jak widzisz po ilości oglądających wrzucaj filmy, bo wszyscy czekają. Pozdrawiam i miodnego, zdrowego roku życzę.
@wieslawpios8516
@wieslawpios8516 3 жыл бұрын
Pozdrowienia z USA wiesiek patriota super film super nagranie
@sadwaswiaty
@sadwaswiaty 3 жыл бұрын
Marcys skad u Ciebie tak ogromna wiedza???? Ja jestem poczatkujaca pszczelarka, I nieraz mam wrazenie ze tych pszczoluniek do konca nie ogarne. Boje sie ze zrobie im jakas krzywde. Pozdrawiam
3 жыл бұрын
Jestem z wykształcenia biotechnologiem, więc rozumiem mechanizmy zachodzące w organizmach żywych. Dodatkowo dużo czytam i zdobywam doświadczenie na pasiece. Wszystko wymaga czasu.
@michabrzezina7907
@michabrzezina7907 3 жыл бұрын
Jeżeli profilaktycznie zabierasz ramkę z czerwiem krytym ile jeszcze ich pozostaje w gnieździe i czy daje coś przeniesienie np. trzech ramek zaczerwionych do miodni ? Pozdrawiam i powodzenia .
@nataliapachky9980
@nataliapachky9980 3 жыл бұрын
Czekamy na filmik o zapobieganiu nastrojowi rojowemu.🙂
@wadimirwadimirowiczputin3184
@wadimirwadimirowiczputin3184 3 жыл бұрын
Pokarzesz swoją pracownie pasieczną , bardzo mnie to ciekawi . Pozdrawiam :))
@paweldyk1
@paweldyk1 3 жыл бұрын
Ja tez chetnie bym zobaczyl i posluchal kolegi Marcysia w kwesji praccowni.w tym roku bede budowal sam pracownie i moze zmienil bym cos w moim projekcie. W ktoryms z postów poniżej dales lik do filmu jednak na mim widac tylko jedno pomieszczenie .bardziej chodzi mi o calosc i ewentulanie co ty bys na obecn etapie zbudowal lub zmienil.masz dość duzą pasieke wiec i napewno zaplecze socjalne chcialbys miec takiea nie inne
@damians1995
@damians1995 3 жыл бұрын
Marcys dodaj filmik ze swojej pracowni... jak i na co zwrócić uwage podczss tworzenia pracowni... pozdro
3 жыл бұрын
Tutaj jest pokazane moje pomieszczenie do pozyskiwania miodu : kzbin.info/www/bejne/fqirh5iDhp2das0 Reszta pomieszczeń to magazyny na ramki, korpusy, węzę itd. Taką pracownie trzeba zbudować pod siebie. Ja mam to wszystko zaprojektowane pod pewną ilość uli. Jeśli chcesz prowadzić większą pasieką to rozwiązania z mojej pracowni u Ciebie mogą się nie sprawdzić.
@damians1995
@damians1995 3 жыл бұрын
@ ciekawych rzeczy sie dowiedzialem... teraz np wiem ze kupie miodarke kasetowa... super sie Ciebie slucha... pozdro i jak najszybciej do wiosny.
@artursiwiec3522
@artursiwiec3522 3 жыл бұрын
Witam a co Marcinie myślisz o sztucznym wyrojeniu filmik PANA ANTONIEGO czyli wysypać pszczoły na pomost bo Twoja metoda to takie zapobieganie rujce ale działasz pod kreską a to jest ryzykowne jak sobie radzisz tą metodą Ja tego nie ogarniam np masz 200 rodzin to dla MNIE szaleństwo JA rozumiem super matki młode i z dobrymi genami ale tak czy tak to ta rujka powinna być bo to naturalne jest dla pszczół a według metody PANA Antoniego można wyroić i ma się spokój a te sztuczne matki to co to jest jak co roku trzeba wymieniać matki przecież to szaleństwo jest a czy człowiek wyhoduje matkę lepszą od pszczół a jak te sztuczne pszczoły wyhodowane przez człowieka poradzą sobie same bez NAS JA wiem że to biznes i kasa ale to nie o to chodzi w życiu pozdrawiam
@uszatkowy
@uszatkowy 3 жыл бұрын
Czy mógłbyś przygotować materiał o izolatorach? Ich wpływie na nastrój rojowy, produkcję odkładów, wydajność miodu, dręcza itd. Trudno o rzeczowy film na ten temat.
3 жыл бұрын
Dziękuję za propozycję. Myślę, że temat nie jest taki prosty. Jest wielu zwolenników izolacji jak i przeciwników.
@kamilkurowski901
@kamilkurowski901 3 жыл бұрын
Witam, zimuje pszczoły pierwszy raz w ulach drewnianych z dennicami osiatkowanymi z wysuniętą przesłoną. Czy powinienem w takim przypadku przesłonić korkami pajączki w powałce?? Jeśli tak to czy przesłaniać wszystkie?? mam po 4 pajączki. Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.
3 жыл бұрын
Kamil specjalnie dla Ciebie i innych widzów nagrałem wiele filmów gdzie można znaleźć odpowiedzi na różnorakie zagadnień. Zachęcam do obejrzenia. Nie mogę Ci powiedzieć co masz zrobić ponieważ to Twoje pszczoły ale jak by chodziło o moje to bym zamknął wszystkie pojączki poza jednym. Najlepiej zostawić ten za matą.
@krzysztofjanusz9871
@krzysztofjanusz9871 3 жыл бұрын
Witam.Czy ramki pracy są stosowane w pasiece. Uważam że dobre są tam gdzie jest mało roslin nektarujacych,miód wielokwiatowy zebrany 2 razy w sezonie ,pszczelarstwo amatorskie.
3 жыл бұрын
Z ramkami pracy bywało u mnie różne. W niektórych sezonach je stosowałem w niektórych nie.
@tomasz6388
@tomasz6388 3 жыл бұрын
Ramkę którą zabierasz co tydzień to wkładasz do słabszych rodzin czy zabierasz te ramkę z pszczołami i robisz odkłady zbiorcze?
@marcinkmiecik3058
@marcinkmiecik3058 3 жыл бұрын
podpinam sie pod pytanie. sądze że z pszczołami i idzie jako odkład. Ale niech sie wypowie autor.
3 жыл бұрын
Przeważnie powstają z tego odkłady zbiorcze.
@kari9933
@kari9933 3 жыл бұрын
@ na czym polega odklad zbiorczy.? Zabierasz po kilka ramek z różnych uli z czerwiem zasklepionym i matka i łączysz w jedną rodzinę?
@OrkiszowaPasieka
@OrkiszowaPasieka 3 жыл бұрын
takie pytanie jak robisz odkład ze stara matka to po jakim czasie poddajesz młodą? unasiennioną czy nie?
3 жыл бұрын
Zależy od sytuacji czasami od razu a czasami po 9 dniach.
@OrkiszowaPasieka
@OrkiszowaPasieka 3 жыл бұрын
@ a matki dajesz jednodniówki czy unasiennione?
3 жыл бұрын
Zależy od sytuacji. Najczęściej poddaję jednodniówki lub mateczniki. Jeśli mam UN a uznam, że będzie to korzystniejsze niż poddanie NU to tak zrobię.
@piotrpisanko4274
@piotrpisanko4274 3 жыл бұрын
Co ile ramki zmieniasz w ulu co roku czy jak
3 жыл бұрын
Zależy od wielu czynników ale jeśli są ciemne to powinno się je usunąć z rodni.
@MrMuminek1177
@MrMuminek1177 3 жыл бұрын
A czy podkarmienie syropem lub ciastem wraz z podaniem węzy mogłoby skłonić pszczoły do odbudowy ramek kiedy są już w nastroju rojowym?
3 жыл бұрын
Myślę, że nie do końca ponieważ pszczoły mają pokarm w gnieździe w postaci np. świeżego nakropu. Dodatkowo takie praktyki są niedopuszczalne jeśli pozyskujemy miód.
@MrMuminek1177
@MrMuminek1177 3 жыл бұрын
Z tym świeżym nakropem to ciężko było ponieważ rok był dokładnie tak jak opisałeś, zimno i deszczowo a więc i nie wiadomo jak przeglądy robić gdy pada, a gdy pokazało się słońce to i rójki były. Ja zajrzałbym do nich po dwóch dniach i gdyby węza była nie ruszona dałbym im dawkę syropu do samego gniazda, miodnie można na chwilę usunąć, po kilku dniach po dołożeniu miodni chyba nie przenosiłyby syropu do niego? A jak zła pogoda to i tak nektaru nie nosiły. U mnie budowały tylko na srodku ramki i matka od razu czerwiła, i nie wiem czy powodem nastrój rojowy i pogoda czy węza którą kupiłem w ostatniej chwili i która była wątpliwej jakości. Ile robisz tych odkładów? Na filmie z 500 ramek to już na sto odkładów :)
@paweldyk1
@paweldyk1 3 жыл бұрын
@ ul z nastrojem rojowym w koncowej fazie i tak znikome ilosci miodu towarowego naniesie wiec może faktycznie lepiej bylo by zabrać to co mają dać na inny ul . Rojowej rod,ine dac weze syrop i powiino byc okej. Sam bede prubowal w tym sezonie
3 жыл бұрын
​@@paweldyk1 można próbować ale według mnie to nie jest najlepsze rozwiązanie.
@janek8240
@janek8240 3 жыл бұрын
Czy można połączyć rójkę z inną rodziną z innego ula latem?
3 жыл бұрын
Można, postępowanie jest jak przy każdym innym łączeniu rodzin. Metody są opisane chyba w każdym poradniku pszczelarskim.
@abcaxy7701
@abcaxy7701 3 жыл бұрын
Panie Marcinie może przy okazji poruszy Pan temat pszczół z pasiek wielkotowarowych USA Canada, dlaczego preferują pszczołę żółtą, syntetyczną , czy właśnie takie pszczoły są kluczem do sukcesu?, nasz klimat nie odbiega znacząco a nawet zimy są krótsze i nie tak ostre.Pozdrawia Zbigniew pszczelarz z Pabianic.
@alfredmamitza12
@alfredmamitza12 3 жыл бұрын
Preferują pszczołę włoską i ule Langstroth, wielkie rodziny wielokondygnacyjne ule.
@OrkiszowaPasieka
@OrkiszowaPasieka 3 жыл бұрын
wszystko zalezy od pozytków jak masz ciagłe i duże pozytki to buckfasty sa super a na umiarkowane polecam krainke
@kari9933
@kari9933 3 жыл бұрын
Jak zabierasz czerw kryty to zawsze z pszczolami obsiadajacymi? Nie scinaja się potem pszczoły jeśli są przekładane do innej słabszej rodziny czy do odkladu z kilku rodzin?
3 жыл бұрын
Pytanie zasadnicze. Dlaczego pszczoły miałyby ze sobą walczyć w odkładzie zbiorczym.
3 жыл бұрын
Do słabych rodzin w ten sposób nie poddaje się ramek razem z pszczołami.
@kari9933
@kari9933 3 жыл бұрын
@ gdyż maja różne zapachy? Nie będzie tak?
3 жыл бұрын
Do jednego korpusu trafiają pszczoły z kilku rodzin i jeszcze się nie zdarzyło aby się ścinały. Oczywiście matki nie przenosimy.
3 жыл бұрын
@@kari9933 Dodatkowo wielu pszczelarzy twierdzi, że jeśli wykonujemy odkład złożony z pszczół z kilku rodzin to łatwiej przyjmuje on nową matkę.
@maciejsawinski4289
@maciejsawinski4289 3 жыл бұрын
Trochę☺tych ramek nazbijałeś👍
3 жыл бұрын
Jeszcze kilkaset sztuk i powinno wystarczyć na odkłady.
@2to253
@2to253 3 жыл бұрын
Czy nie lepiej było w pierwszym ruchu zrobić odkładu i starą matkę poddać do niego - a w ulu pozostawić mateczniki?
3 жыл бұрын
Można było zrobić i tak. W tym konkretnym przypadku matka była bardzo rojliwa i nie chciałem jej dłużej na pasiece. Czasami praktykuję utworzenie słabego odkładu z matką a do rodziny poddaję młodą lub matecznik hodowlany.
@danielpasieka6424
@danielpasieka6424 3 жыл бұрын
Ogranicz te reklamy...
3 жыл бұрын
Przecież można wykupić opcję premium i nie będzie reklam. Poza tym mam włączoną opcję automatycznego dodawania reklam i KZbin decyduje ile ich umieści w filmie. Jak dobrze wiemy KZbin to nie organizacja charytatywna. Chcą zarabiać na swoim biznesie, więc reklam raczej będzie więcej niż mniej.
Wykład o nastroju rojowym pszczół.
27:10
Pasieka MARCYŚ
Рет қаралды 11 М.
Jak z dużym sukcesem przezimować pszczoły?
14:42
Pasieka MARCYŚ
Рет қаралды 21 М.
KINDNESS ALWAYS COME BACK
00:59
dednahype
Рет қаралды 164 МЛН
Clown takes blame for missing candy 🍬🤣 #shorts
00:49
Yoeslan
Рет қаралды 37 МЛН
Minusy bycia pszczelarzem.
10:51
Pasieka MARCYŚ
Рет қаралды 29 М.
Lek na VARROA. Paski gliceryny z kwasem szczawiowym. #varroa
3:16
Pszczoły JARKA
Рет қаралды 670
Najczęstsze błędy początkujących pszczelarzy.
14:23
Pasieka MARCYŚ
Рет қаралды 115 М.
Dlaczego nie zimuję bardzo silnych rodzin?
9:00
Pasieka MARCYŚ
Рет қаралды 51 М.
Nie popełniaj tego błędu! Brak stymulacji w rodzinie pszczelej.
8:36
Helping a Giant Anaconda with its Shedding🤯
0:20
JayPrehistoricPets
Рет қаралды 11 МЛН
😓Cutis is fed by strangers #cutis #short #animals
0:16
CUTIS FAMILY
Рет қаралды 20 МЛН