Pompa ciepła czy ma sens. Uważaj na to. Czy montować bufor.

  Рет қаралды 4,920

Eko Niezależny

Eko Niezależny

2 ай бұрын

Pompa ciepła czy ma sens. Uważaj na to. Czy montować bufor.
Odcinek #130
Różnie wygląda proces inwestowania w pompę ciepła. Ciekawy jestem jak to wyglądało u Was. Napiszcie proszę w komentarzach co sądzicie na temat ogrzewania pompą ciepła swoich domów. Czy macie podłogówkę, grzejniki i czy pompa ciepła jest jedynym źródłem grzewczym u budynku. Czy macie zamontowany bufor?
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Tradycyjnie zapraszam także na kanały partnerskie. Z osobami z tych kanałów często wspólnie rozmawiamy i nagrywamy dla Was różne ciekawe filmy.
@PompaCieplaiPV
@DobryProjekt
@mrAkumulator
@ZeptoBoxpl
@SmartDom20
@napradpoPolsce
@GLOBenergia
@BrewaPl
@TomaszZylkaPV
@PaneleFotowoltaiczne
@Luksiuelektryk
@Dzidek1
@Kenny88
@maxiservicediy
@smart-diy
@siaznatury6659
@PP.EKOTECH
@AdamAdamo
@ParagonDIY
@ProgramistyczneSwiry
@victrontech
@VictronEnergyBV
@enerp6882
@suntrackvictron
@KubaMidel
@SolarEdgeTechnologies
#ekoniezależny
#pompaciepła
#pompaciepłaipv
#ogrzewanie
#offgrid
#offgridliving
#victron
#victronenergy
#energy
#energia
#tauron
#mental
#home
#dom
#fotowoltaika
#solar
#smart
#solaredge
Link do strony największego polskiego dostawcy rozwiązań Victron Energy:
👉 suntrack.pl/
Link do strony Polskich Sieci Elektroenergetycznych:
👉 www.pse.pl
Link do serwera DISCORD:
👉 / discord
📨 Kontakt: ekoniezalezny@gmail.com

Пікірлер: 95
2 ай бұрын
Wielu handlowców przychodzi i mówi - zamontuj sobie pompę ciepła. Wywierają presję podobnie jak przy fotowoltaice. Napiszcie co sądzicie na temat pomp ciepła, czy macie zamontowane i jak wyglądała realizacja od chwili oferty, zamówienia aż po montaż. Jakie macie odczucia jeżeli używacie pompy już przynajmniej od roku?
@mpGrafik
@mpGrafik 2 ай бұрын
Jeśli masz pv na starych zasadach, to tak. Jeśli masz podłogowe ogrzewanie lub kapilary i oszczędny dom, to też tak, nawet na nowych zasadach. Jeśli masz rozbudowaną instalację pv i pustą przestrzeń od wschodu do zachodu, to też nawet na nowych zasadach z klimakonwektorami ewentualnie też tak. Jeśli dobrze zarabiasz, przewidujesz emeryturę 10tys+ i lubisz wygodę, to zawsze tak. Ale np. u mnie to kiepski interes. Cenię sobie kasę, nie mam podłogówki i jestem obstawiony wysokimi drzewami, więc wielokrotnie taniej w eksploatacji oraz instalacji wychodzi kominek z DGP i klimatyzator kanałowy podłączony pod to DGP, jako alternatywa. Pompa ciepła owszem tak, ale tylko na wodę użytkową w okresie zimowym, bo latem bojler nagrzewają solary. Ale jakaś mała i tania, żeby się zwróciła, zanim umrze że starości. Wszystko zależy od od okoliczności i potrzeb.
@norbi8974
@norbi8974 2 ай бұрын
Stosuje to samo rozwiazanie z buforem noel 300 ltr. Rewelacja
@stanrawka8949
@stanrawka8949 2 ай бұрын
Mam od trzech lat pc Hitachi 8kW plus od pięciu lat fv 8,8kWp miesięcznie płacę za energię 46zl woda użytkowa grzana poza pompą ciepła
@kubazwarszawy
@kubazwarszawy 2 ай бұрын
Mam cwu pompe 2,7 kw ze zbiornikiem 300l. Zuzycie ok 700wh. Do tego fotowoltaika 6,7 KWP. Po 6 godz cwu zbiornik nagrzewa się do 60 st. Ta woda wchodź do pieca gazowego. Jak pompa nie chodzi bo np. fotowoltaika nie chodzi to piec grzeje lub dogrzewa ale to rzadkość. Teraz przymie przymierzam się do pompy dodatkowej na CO o mocy grzewczej11 kw na 1 fazie. Czemu? Bo zakladajac cop5 potrzebuje 2,5 kw energii elektrycznej. Będzie chodzila w hybrdzie z gazem. Co będzie tańsze będzie wybierane. Przygotowuje się na taryfy dynamiczne więc system będzie analizował ceny i przełączał. Do tego magazyn 20 kwh Lifepo4 który też będzie w zimie ładowany ze slonca albo z sieci elektrycznej, agregatu cng, w zależności co tańsze będzie. Nie widzę sensu budować rozwiązań na 3 fazy. Cel hest jeden -minimalny koszt bieżący a do tego dobrane optymalne cenowo rozwiązania. Tu u Pana Piotra rozwiązania są niewłaściwie skalowane ale co kto lubi:-)
@marekprzedstawiciel8740
@marekprzedstawiciel8740 2 ай бұрын
@@kubazwarszawy ja posiadam pc 11 kW ale (pod siłę) zdecydowanie lepsze rozwiązanie fakt że jedno źródło ogrzewa (dom) i podgrzewa (CWU) od 12 lat (cop 5 nie "wykręcisz na cwu)
@dominikkozub5195
@dominikkozub5195 2 ай бұрын
I przez całe lato podgrzewamy bufor 750l żeby mieć cwu? 😂
2 ай бұрын
Tak, ale dzięki temu mamy komfort i wygodę. Jak mamy fotowoltaikę, to nie jest to problem. W lecie mamy namiar energii, której często sieć nie może przyjąć, więc warto ją akumulować w ciepłej wodzie.
@jacek2929
@jacek2929 2 ай бұрын
Wężownica z bufora 750l ma z 50 l pojemności, tak to musi pomagać z legionellą XD Czytam odpowiedzi i widzę żę ten cymbał podłączył mu pod ten bufor ogrzewanie CO XD, zamiast grzać 35 st ten naiwniak ciśnie w zimie 50 🤣😂 Pozdrawiam inwestora, proszę wpisać w komentarzu numer karty kredytowej i CVV
2 ай бұрын
@@jacek2929 Gratuluję hejtu. Rewelacja. A tak na marginesie bo czasami warto się douczyć - Legionella się nie zalęgnie bo CWU nie stoi w wężownicy.
@Edukacyjny_pa-troll
@Edukacyjny_pa-troll 2 ай бұрын
​@@jacek2929i już wpisał Cie na listę hejterow. Masz pozamiatane. A wszyscy w jutubie wiedzą, że pompa ciepła najlepiej pracuje w zakresie 50-120 stopni Celsjusza. 😂 pozatym pompa ma podgrzewanie oleju. Pozdrawiam - pa-troll internetowy😅
@Artur-Free-Energy-User
@Artur-Free-Energy-User 2 ай бұрын
Oglądając tego typu materiał trzeba posiadać samo kontrolę na bardzo dużym poziomie aby czegoś nie napisać.
2 ай бұрын
To wszystko zależy co chciałbyś napisać.
@Mariusz-bk5gd
@Mariusz-bk5gd 2 ай бұрын
Po pierwsze z wężownicy woda CWU będzie parę stopni niższa niż w buforze, co ostatnio przyznał Waldek w jednym ze swoich filmów, po drugie w buforze będzie musiała być utrzymywana woda dostosowana do temperatury wody CWU czyli wyższej niż jest potrzebna przez większość sezonu dla CO. Te dwa fakty zdecydowanie obniżą moim zdaniem sprawność PC, bo jak wiadomo sprawność PC spada wraz ze wzrostem temperatury do jakie musi zagrzać wodę, oraz z obniżaniem się temperatury zewnętrznej.
@pawelwarszawa3316
@pawelwarszawa3316 2 ай бұрын
I kolejny punkt... Czas... Jak długo trzeba czekać aż ciepła woda będzie po odkręceniu kranu.
2 ай бұрын
Wężownica jest tak skonstruowana i policzona, że woda przez nią przepływająca zawsze grzeje się do temperatury płaszcza. Różnice pojawiają się już na wyjściu. Ja też mam to tak rozwiązane i finalnie różnica między temperaturą w zbiorniku CO a wodą wypływającą z kranu to max. 2 stopnie. Czyli praktycznie pomijalne. Ustawienie na pompie ciepła temperatury zadanej na poziomie 43-44 stopni spokojnie wystarcza. Wówczas CWU będzie miała około 42 stopni. Cieplejsza nie jest potrzebna, bo zwyczajnie parzy. Grzanie wody CO do 44 stopni nie jest problemem dla pompy ciepła i działa ona na bardzo dobrym współczynniku. Wykonywałem testy u siebie i przy -26 stopniach na zewnątrz i wyłączonych grzałkach w pompie miałem COP na poziomie 2.30. Zatem był to świetny wynik jak na pompę powietrzną. Przy typowych mrozach do -10 stopni COP wynosi około 2,7-2,8.
2 ай бұрын
@@pawelwarszawa3316 A to zależy jak masz rozwiązaną instalację. Ja mam cyrkulację CWU i czekam między 1 a 2 sekundy.
@Mariusz-bk5gd
@Mariusz-bk5gd 2 ай бұрын
@ Tylko jak powiedział kiedyś jeden przedstawiciel dużej firmy produkującej PC, każde 2*C o jakie PC musi podgrzać wodę to ok. 4% więcej energii zużytej przez PC. A co do temperatury wody CO i CWU i sprawności, przytoczę dane z mojej PC za styczeń COP dla CWU 2,7 dla CO 3,28; luty COP dla CWU 2,8 dla CO 4,4; marzec COP dla CWU 2,96 dls CO 4,15; temperatura CWU 43*C, a w domu mam grzejniki, więc przy podłogówce różnica byłaby jeszcze większa. Dlatego zostanę przy swoim, że jedna temperatura dla CO i CWU znacząco obniża sprawność PC.
2 ай бұрын
@@Mariusz-bk5gd Jak w każdym rozwiązaniu są wady i zalety. I trzeba wypośrodkować.
@AT-Sys
@AT-Sys 2 ай бұрын
Mam pompę monoblok Panasonic serii L na R290 jestem bardzo zadowolony. Montaż samodzielny ponieważ zajmuje się tym, mam też instalację PV ongrid i drugą hybrydową. Pozdrawiam
2 ай бұрын
Bo kierunek uniezależniania się i samowystarczalności energetycznej jest tylko jeden. Kto to raz zrozumie i połknie bakcyla, ten już nigdy nie będzie chciał wracać do archaicznych rozwiązań.
@bozenaromanska1659
@bozenaromanska1659 2 ай бұрын
Dzień dobry! Pompy ciepła nie posiadam, ale mam kilkuletnie doświadczenie z montażem PC. Z tego doświadczenia wynika jednoznacznie, że tyko gruntowe, wiercone w otworach głębokich, mają sens w naszych warunkach klimatycznych. Jeśli ma to być urządznie powietrze-powietrze to w zupełności wystarczy klimatyzacja. Chyba, że cena zakupu, montażu i kosztów eksploatacji nie ma dla inwestora znaczenia. Pozdrawiam!
2 ай бұрын
Moje zdanue jest takie, że to zależy od lokalizacji budynku, od tego jaki COP chcemy osiągnąć i jak mamy rozwiązany system ogrzewania.
@bozenaromanska1659
@bozenaromanska1659 2 ай бұрын
@ Dzień dobry! Ja to widzę tak, że do wszystkiego trzeba podchodzić merytorycznie od samego początku. Modernizacja moich 140m2 z początku lat '90tych do nowoczesnej techniki grzewczej będzie się wiązać z przywróceniem budynku do tzw. stanu surowego, łącznie z wymianą dachu. Nie ma to żadnego uzasadnienia ekonomicznego i raczej byłoby jakimś szaleństwem złomować czteroletni kocioł zgazowujący 5 klasy, wyrzucać dwuletnią stolarkę itd. Jeśli by nawet budynek doprowadzić do takiego stanu to uważam, że lepiej pójść by było już w kierunku przebudowy na dom w dużym stopniu pasywny. To jest bezsensowna gonitwa za króliczkiem. Do tego dochodzą takie praktyki polityki sprzedażowej jak ostatnio zrobił Wiktorion ( nazwa celowo przekręcona ale Pan wie o kogo chodzi) Z dnia na dzień ceny prawie o połowę w dół. A ceny ogniw? Spokojnie pożyjemy zobaczymy. W każdym razie nie śpimy i 3980 Wp OFF GRID bardzo ładnie się wkomponował w 5140 Wp ON GRID (na starych zasadach) i obecnie napełniamy magazyn w sieci na zimę. Pozdrawiam!
2 ай бұрын
@@bozenaromanska1659 Oczywiście, że wszystko należy skalkulować. Ale niestety mamy także taki chory czynnik jak unijni, nieprzewidywalni możnowładcy, którzy wydają dyrektywy związane z chorym zielonym ładem. Jeżeli wejdą w życie przepisy dotyczące konieczności remontowania budynków, co kilka lat i dopasowywania ich do ich widzimisię i to jeszcze pod rygorem kary za ich nie wykonanie, to jestem ciekawy, co zrobią ludzie. Budynki z lat 90' według mnie warto poddać remontowi/modernizacji technologicznej. ponad 30 lat to okres na tyle długi, że koszty utrzymania rozwiązań z minionej epoki według mnie będą o wiele wyższe niż zainwestowanie w nowe technologie, które pozwolą znowu żyć spokojnie przez kolejne 25-30 lat. Zawsze trzeba wybrać między jednorazowymi nieco wyższymi kosztami modernizacji a ciągłymi wydatkami, które będą niższe, ale w pewnym okresie czasu (kilka-kilkanaście lat) zdecydowanie przewyższą te koszty, które byłoby poniesione jednorazowo.
@bozenaromanska1659
@bozenaromanska1659 2 ай бұрын
@ No właśnie. Działania, które nie mają żadnych podstaw ekonomicznych muszą być wymuszane nakazowo. Dostosowanie mojego domu do obecnych wymagań (trudno nawet określić czy ekologicznych) będzie mnie kosztować około 700 000 PLN. Może nawet "bańkę" Koszt ogrzewania i CWU, za ubiegły sezon, to około 4000. To się w żaden sposób nie bilansuje. Nawet w perspektywie bardzo wysokich podwyżek nośników energii, bo ich sprzedawcy założyli by sobie pętlę na szyję. Interwencja publiczna we wdrażaniu na masową skalę nowych rozwiązań potwierdza ich nieekonomiczność i nie daję szansy na ich naturalne doskonalenie.
2 ай бұрын
@@bozenaromanska1659 Problem tkwi w tym, że rządzący to sztucznie napędzają. Będą tak robić, aby z jednej strony ceny były coraz wyższe. Po to, aby z drugiej strony je zamrażać i pokazywać jacy to oni są dobrzy dla ludzi. Niby zamrażają i dopłacają różnicę wytwórcom energii. Pytanie z czego dopłacają? Odpowiedź - z coraz wyższych podatków i nagminnego okradania obywateli. Ludzie myślą, że jak mają zamrożone ceny energii, to że jest OK. Ale już nie widzą, że za to zamrożenie muszą zapłacić w sposób pośredni, w droższej żywności, ubraniach, lekach itp. Finalnym celem jest takie upodlenie ludzi, aby nie chciało im się żyć. Ludzie mają nie mieć własności. Zgodnie zresztą z cytatem "Nie będziesz miał niczego i będziesz szczęśliwy". Kłania się wielki reset 2030.
@michawencel5183
@michawencel5183 2 ай бұрын
Inwestor wie, że przez większą część sezonu będzie musiał utrzymywać niepotrzebnie wysoką temperaturę w buforze, żeby mieć odpowiednią temperaturę ciepłej wody użytkowej przez co pompa będzie chodziła z o wiele mniejszą sprawnością niż mogłaby? Co za strzał w stopę.
2 ай бұрын
Nie jest to strzał w stopę i wszyscy, którzy z takiego rozwiązania korzystają są z tego mega zadowoleni. Ale trzeba trochę jak zwykle zmienić podejście do zagadnienia i zrozumieć na czym polega różnica i komfort/wygoda posiadania takiego a nie innego rozwiązania.
@OK-bp9tr
@OK-bp9tr 2 ай бұрын
Brać, kupować, nie żałować. Dużo reklamy, sporo półprawd a nawet błędów (wcześniej wytknęli je inni) w samym założeniu/projekcie. Wszystko na zasadzie spodobało mi się i jestem zadowolony. Ludzie, nie dajcie się zwariować! Kalkulujcie! Porównujcie koszty zakupu, instalacji, utrzymania w ruchu, energii do działania do oszczędności jakich możecie się spodziewać. Przy pompie ciepła bufor grzany do 45 czy 50 °C przez cały rok to lipa (COP leci w dół jak temp. idzie w górę). Magazyn energii 10 kWh jest dobry dla lodówki, i telewizora. Poradzi sobie też raczej z pralką czy zmywarką. Żelazna rezerwa... przy wielkich mrozach...ogrzać dom magazynem energii i pompą ciepła. Dobre sobie! W tym przypadku to SF a raczej sama fantastyka. "System na podgrzewaną podłogę" to niskotemperaturowe ogrzewanie przez promieniowanie a grzejniki to wysokotemperaturowe ogrzewanie na zasadzie konwekcji, która jest tym mniejsza im niższa temp. grzejnika. Owszem grzejnik będzie grzał ale słabo, a pompa da radę ale dużo prądu pociągnie (ekstremalnie zadziała grzałka - COP 1). W normalnym świecie wielkość grzejników determinuje wielkość zapotrzebowania na ciepło danego pomieszczenia i nawet PC mituwisi tego nie przeskoczy. Reasumując jak mawia autor EkoNiezależny "to wszystko będzie działało bardzo dobrze.... bardzo sprawnie ....i naprawdę bardzo niewielkim kosztem energetycznym" Jednym słowem: będzie Pan zadowolony.😀
2 ай бұрын
Jak ktoś nie chce, to nikt do niczego nie zmusza. Niech sobie każdy robi jak uważa. Pali węglem, wywołując SMOG i trując siebie, rodzinę i sąsiadów. Koszty węgla czy innych paliw kopalnych wcale nie są niskie. Natomiast pompa ciepła oczywiście kosztuje, ale jest to rozwiązanie bezobsługowe. Świadomi wybierają święty spokój i wygodę. Ale tak jak napisałem - co kto woli.
@OK-bp9tr
@OK-bp9tr 2 ай бұрын
​@ czy gdziekolwiek pisałem że pompa ciepła to zło wcielone? Czy gdziekolwiek namawiałem do wywoływania smogu? PC są git, zwłaszcza te gruntowe. Jednakowoż uważam, że pociskasz Pan kiepsko wyreżyserowaną i nie najlepiej zagraną reklamę swoich własnych dokonań. Skąd inąd niezbyt przemyślanych, ale robiących wrażenie na mniej rozeznanych w temacie klientach. Rozbudowane do granic absurdu często zwielokrotniane systemy ogrzewania i przechowywania energii są sztuką dla sztuki. Nigdy nie będą tanie ani w zakupie ani w montażu, ani w uruchomieniu czy serwisie. Co gorsza, większość nie jest tania również w codziennej eksploatacji, a już na pewno "nie zwrócą się" za życia swojego czy inwestora. No więc dla kogo one są? Pompa ciepła (do systemów niskotemperaturowych) jak najbardziej, panele fotowoltaiczne (właściwie dobrane) również ale magazyn energii na dzień dzisiejszy to na pewno nie. Proszę się zastanowić nad tą pseudo niezależnością energetyczną i pseudo oszczędnością systemu jaki Pan prezentuje. Na co komu możliwości rozbudowy i zmian jeśli wszystko ma właściwie dobrane i zainstalowane? Może warto od razu zrobić coś dobrze i bez zbędnych wodotrysków? Jak słyszę, że przy zimowych mrozach PV z magazynem energii zasili powietrzną PC, która za pomocą grzejników tanio ogrzeje dom to zastanawiam się czy wciskający taką ciemnotę robi to z premedytacją czy po prostu z niewiedzy. Ani jedno ani drugie niestety nie świadczy o Panu dobrze. Jako inwestor świadomie wybrałbym święty spokój i wygodę trzymając się z daleka od Pana i pańskich pomysłów na tani, niezależny system energetyczny. Ale tak jak Pan napisał - co kto woli. Licząc na Pańską rzetelność pozdrawiam. Cofam wszystko, jeśli nadrzędnym celem było nienamnażanie bakterii Legionella pneumophila😀 Nobla dać warto!
@iwonabarczyk7667
@iwonabarczyk7667 Ай бұрын
​@@OK-bp9trTo nie ma się zwrócić tylko poprawić komfort życia, zwrócić to możesz zjedzony obiad baranie !
@OK-bp9tr
@OK-bp9tr Ай бұрын
​@@iwonabarczyk7667 ​ Chyba kogoś tu poniosło. Komentarz z gatunku nie znam się, to się wypowiem. Nie pisałem ani słówka ani o zwracaniu ani o obiadowaniu. Nikogo do niczego nie namawiam i nic nikomu nie odradzam. Zwracam natomiast uwagę na pułapki marketingowe i błędy w doborze urządzeń w stosunku do założeń handlowych, projektowych czy wykonawczych. Niezależnie od tego czy jest pani jedynie osobą o ograniczonej wiedzy i kulturze czy fanką lub cichą wielbicielką Niezależnego pozdrawiam serdecznie. Baran. PS Uzupełnianie luk edukacyjnych proponuję rozpocząć od fizyki oraz czytania ze zrozumieniem. Wiem, że to może być dla Pani niełatwe, jednak gorąco namawiam. Zdecydowanie podniesie to komfort życia, nie tylko Pani.😀
@iwonabarczyk7667
@iwonabarczyk7667 Ай бұрын
@@OK-bp9tr Dalej nie napisałeś czy masz lub miałeś pompę ciepła i panele bo dalej się wypowiadasz jak byś nie wiedział o czym mówisz. Nasłuchałeś się ruskich troli i uparcie trzymasz się tej wersji . Jak byś miał pompę ciepła i był z niej nie zabowolony i wrucił byś do ekogroszku to bym ci uwierzyła a na razie jesteś mało wiarygodny !
@pawelwozniak5796
@pawelwozniak5796 2 ай бұрын
Do jakiej temperatury musi być nagrzany bufor, żeby ciepła woda w kranie miała co najmniej 45 stopni?
@r6team
@r6team 2 ай бұрын
minimum 3-5 stopni więcej. Dla mnie to rozwiązanie jest bez sensu żeby cały rok grzać 750 litrów do 50 stopni.
@pawelwozniak5796
@pawelwozniak5796 2 ай бұрын
@@r6team wychodzi na to że takie rozwiązanie ma mniejszą sprawność, ciekawe czy przy dużym pobocze ciepłej wody zdąży się nagrzać
2 ай бұрын
Do około 47 stopni.
2 ай бұрын
@@pawelwozniak5796 Zdąży bez problemu. W praktyce mamy min. tyle CWU ile wynosi pojemność zbiornika CO.
@pawelwozniak5796
@pawelwozniak5796 2 ай бұрын
@ dobrze było by zobaczyć jakieś pomiary, np przy pobraniu 100 litrów wody jak będzie się zmieniała temperatura
@miroslawjaroszek3843
@miroslawjaroszek3843 2 ай бұрын
Tak instalacja 6kwp naprodukuje do magazynu mnóstwooo prądu szczególnie od listopada do lutego i pompa będzie działała dzięki magazynowi , ładnie banie zryłeś inwestorowi i cyk 50k zysku ;)
2 ай бұрын
To jest instalacja hybrydowo wyspowa i wszystko działa zgodnie z ustaleniami.
@miroslawjaroszek3843
@miroslawjaroszek3843 2 ай бұрын
@ a co tu ustalać pompa z magazynu pochodzi tyle co nic
2 ай бұрын
@@miroslawjaroszek3843 Bardzo wiele. Założenia, oczekiwania, audyt, realizacja, zadowolenie inwestora.
@miroslawjaroszek3843
@miroslawjaroszek3843 2 ай бұрын
@ powiedz mu że jedynym który z tego w 100% będzie zadowolony to wykonawca ;) i że ten magazyn to mu da tyle co nic
2 ай бұрын
@@miroslawjaroszek3843 Nie obawiaj się ale jednocześnie jak nie masz wiedzy, to nie siej plotek.
@TheGwiazdek
@TheGwiazdek 2 ай бұрын
@Ekoniezalezny szukam pompy ciepła która monitoruje produkcję pv i w momencie gdy oddaje do sieci 2 kw to grzeje mocą 2kw a gdy 6 kw to 6kw (nawet na COP 1:1). Taniej wychodzi przegrzewanie bufora niż oddanie prądu za 20gr. Znasz takie rozwiązania ?
2 ай бұрын
Nie ma takich pomp. To jest zadanie dla systemu hybrydowo-wyspowego, który zarządza pracą fotowoltaiki i magazynu energii. Victron sobie z tym poradzi, bo jego możemy bez problemu zaprogramować w dowolny sposób.
@75tomeks
@75tomeks 2 ай бұрын
To jaką temperaturę ma 750l w buforze,żeby podgrzać przepływowo CWU do +50*C?
2 ай бұрын
Jeżeli miałby mieć CWU 50 stopni (choć nie wiem po co aż taka gorąca), to bufor powinien mieć około 52 stopni.
@lukten5350
@lukten5350 2 ай бұрын
ja jestem zainteresowany takim rozwiazaniem tylko pytanie ile to bedzie mnie to kosztować??? proszę o odp.
@marekprzedstawiciel8740
@marekprzedstawiciel8740 2 ай бұрын
zainwestuj w dobrą pompę (gruntową) raz na długie lata
2 ай бұрын
Nie da się tego powiedzieć odpisując na komentarz. Każdy budynek jest inny i trzeba wykonać indywidualny audyt i dobrać wszystko parametrycznie do potrzeb mieszkańców. Pewne jest tylko to, że dobrze dobrany system i o wiele niższe koszty użytkowe bez problemu zrekompensują wyższe koszty początkowe. Do tego bezobsługowość, na którą wielu dzisiaj nie zwraca uwagi, a którą z pewnością potrafią docenić osoby starsze mające o wiele mniej sił niż młodzież.
@pawbin9605
@pawbin9605 2 ай бұрын
Jeśli pytasz o cenę to po prostu cię nie stać.
@marekprzedstawiciel8740
@marekprzedstawiciel8740 2 ай бұрын
@@pawbin9605 a skąd takie przypuszczenia??? jasnowidzem jesteś??? a może zbyt wysokie "ego" o sobie??
2 ай бұрын
@@pawbin9605 Coś w tym jest. Ale czasami niektórzy faktycznie nie wiedzą czego się spodziewać.
@krystianheczko215
@krystianheczko215 2 ай бұрын
Jaka jest powierzchnia wężownicy do cwu w tym buforze? Jaki to konkretny bufor?
2 ай бұрын
To jest Elektromet WGJ-B 750 INOX a powierzchnia wężownicy do cwu to 7,2 m2.
@Rob-Sam
@Rob-Sam 2 ай бұрын
Co to za bufor ciepła? Możesz podać producenta i dokładny model?
2 ай бұрын
To jest Elektromet z wężownicą do CWU o pojemności 750l. Symbol WGJ-B INOX 750.
@Rob-Sam
@Rob-Sam 2 ай бұрын
@ Dzięki za informację. Pozdrawiam serdecznie.
2 ай бұрын
@@Rob-Sam Nie ma za co 👍
@r6team
@r6team 2 ай бұрын
Kwasiaki do takiej instalacji? Kto to doradził? 😂
2 ай бұрын
Akurat tutaj był plan jedynie na tymczasowe akumulatory. One będą w przyszłości wraz z rozbudową systemu do 3 faz wymieniane na LFP.
@MrZiemwit
@MrZiemwit Ай бұрын
czyli rozumiem ze tej inwestor myje sie w wodzie 28-30C no bo taka woda mniej wiecej idzie na podlogowke a skoro CWU bierze cieplo z CO no to pan widze jest fanem morsowania albo grzeje CO do 45C jak zwykle CWU przez co jest COP pompy jest niskie potem jeszcze musi znow komplikowac instalacje robic jakies podmieszania i inne cuda
Ай бұрын
Podmieszanie załatwia temat. COP pompy 3.2 - 3.5 przy 45 stopniach, więc problemu nie ma.
@MrZiemwit
@MrZiemwit Ай бұрын
przepraszam ktora to pompa ma cop 3,5 dla 45 przy no niech bedzie -10C najlepsze znane mi pompy maja 2,2-2,5 chyba ze mowi Pan o miesiacach letnich ale wtedy pompa nie robi kosztow prawie zadnych a nawet jakby robily to dziala PV caly problem lezy w zimie zarowno dla pomp ciepla jak i pradu z paneli tu nadal nie ma zadnego logicznego rozsadnego rozwiazania problemu a sa tylko polsrodki i koszty
Ай бұрын
@@MrZiemwit Np. pompy ze sprężarką Mitsubishi. One maja takie wyniki. U mnie przy -26 i bez załączonych grzałek pompa miała COP 2,30. Jest nawet o tym film.
@MrZiemwit
@MrZiemwit Ай бұрын
ani mitsubishi zubadan ani panasonic tcap nie maja takiego COP przy temperaturach zasilania 45C przy -10C na zewnatrz te pompy z tzw. wtryskiem pary poprostu nie traca wydanosci katalogowej do -20C ale COP maja podobne jak wszyscy bo natury nie oszukasz takze to nie to grzanie bufora do 45C i podmieszanie zeby tym grzac podlogowke uwazam za powazny blad instalatorski, nie po to robimy podlogowke zeby grzac medium wysoko zima takie moje zdanie
@pawesowinski4218
@pawesowinski4218 2 ай бұрын
Grzanie powietrzną pompą ciepła 700L wody przez cały rok do temperatury 50 st C. Do tego PV hy rydowa/offgrid. Moja PV 5.5 kWp w grudniu produkuje 2 kwh dziennie (skierowana na PD). Na ogrzanie tego domu przez bufor, grzejniki i CWU potrzeba codziennie 20-50kwh przez 3 miesiace. Gdzie żeś upolował takiego łosia? To chyba młody wykształcony humanista ze wstrętem do matematyki i fizyki.
2 ай бұрын
To nie tak działa. Pompa nie grzeje od 0 do 50 stopni cały czas tylko, dogrzewa od 42 do 45. Na to nie trzeba tyle energii. Bufor załatwia ten temat.
@andy99937
@andy99937 27 күн бұрын
ile trzeba wydać na to??? nie padłło nigdzie
25 күн бұрын
Dlatego, że każda konfiguracja jest inna podobnie jak każdy budynek jest inny i różne są wymagania inwestorów co do działania systemu. Czasowość także ma wpływ na cenę i to co dzisiaj kosztuje np. 50 tys. zł za miesiąc może kosztować 40 albo 60.
@PompaCiepłaiPV
@PompaCiepłaiPV 2 ай бұрын
Pompa ciepła nie ma sensu, to nie grzeje przecież 😜
2 ай бұрын
Jak sama nazwa wskazuje - to chłodzi 🤣
@dikkajn8185
@dikkajn8185 2 ай бұрын
Wolę promienniki podczerwieni pozdrawiam
@marekprzedstawiciel8740
@marekprzedstawiciel8740 2 ай бұрын
na jaki metrażu masz te promienniki poczerwieni, bo to jest ogrzewanie tzw. gniazdkowe??? czyli cop1:1 bez ŻADNEGO BUFORA!!!! co przy braku prądu po kilku godzinach temperatura zaczyna spadać
2 ай бұрын
Też dobre rozwiązanie, chociaż tutaj specjalistą jest pan Edward Frydryczek.
孩子多的烦恼?#火影忍者 #家庭 #佐助
00:31
火影忍者一家
Рет қаралды 49 МЛН
Heat Pump with firdge compresor / DIY
17:45
Stahu DIY
Рет қаралды 338 М.
#99 👉 Magazyn energii na trudne czasy system OFF GRID home
31:49
Eko Niezależny
Рет қаралды 14 М.
POMPA CIEPŁA CZEMU MONOBLOC ?
11:41
4nrgy technologie
Рет қаралды 75 М.
BATERIA Z PIASKU W KAŻDYM DOMU
13:52
4nrgy technologie
Рет қаралды 154 М.
Ile kosztuje kotłownia z pompą ciepła?
17:35
AFRISOpl
Рет қаралды 17 М.
Fotowoltaika na WYSOKIM POZIOMIE - Problemy z wysokim napięciem
29:42
Pompa Ciepła i PV
Рет қаралды 43 М.
Kocioł pelletowy czy pompa ciepła - co wybrać?
13:52
AFRISOpl
Рет қаралды 15 М.