No video

Co všechno (ne)změní elektromobily? | Názor Jana Staňka | Electro Dad # 585

  Рет қаралды 31,443

Electro Dad

Electro Dad

Күн бұрын

Пікірлер: 479
@stanislavsvandrlik8331
@stanislavsvandrlik8331 7 ай бұрын
Parádní přednáška. Poslední dobou mě baví sledovat delší videa a povídání k dané problematice. Já jsem sám zvědav, kam se to do budoucna posune. Hlavně by se mělo začít vyrábět i více menších aut typu hatchback za menší ceny kolem 600 000Kč, protože pak by lidé netvrdili, že jsou auta drahá, což je vlastně pravda.Ale zrovna Enyaq vs Kodiaq ve stejné výbavě stojej téměř stejně. Záleží jen na každém, pro co se rozhodne. Já osobně bych si opravdu nikdy nekoupil nový vůz se spalovacím motorem a na elektromobil se těším. Na emisích je to opravdu verbež. I po mě chtěli úplatek za to, aby mě benzínové auto prošlo a bylo mě řečeno, že neplní i s novým katalyzátorem. Ale já u toho byl a oni to měřili na motoru, co měl 70°C. Když se teplota přehoupla nad 85°C, tak bylo vše v zeleném a nakonec jsem legálně prošel. Tohle do budoucna fakt zažívat nechci a proto je EV jediná cesta, i když svoje auto mám hrozně rád, protože jsem si ho vlastnoručně dal dohromady. Děkuji za pěkné povídání.👍
@vaclavkaminsky5077
@vaclavkaminsky5077 8 сағат бұрын
Dobrý den pane Staňku, velmi si vás jako člověka vážím, a oceňuji energii, kterou věnujete této osvětě národa. Sleduji vaše videa snad od začátku, a jsem jeden z lidí, které jste určitě přesvědčil změnit pohled na věc, ale hlavně v širším kontextu, že mi vše do sebe dobře zapadlo. V dohledném horizontu 5 let určitě EV auto pořídím. Těším se na to. přeji vám nekonečně mnoho sil, pro vaši silnou vůli a boj s negativními lidmi. Někdy je to jako házet hrách ... Mé dvě dcery vám velmi děkuji za změny které do společnosti přinášíte. A to ještě skoro neumí mluvit. Přál bych většině lidí zažít vaši zkušenost s Čínou, ikdyž se jedná o nepřenosné. Snad dočtete až k tomuto komentáři mezi zbylými 480 :D. mějte se skvěle, zdravím z Uherského Hradiště do Brna. Václav
@Richi28802
@Richi28802 7 ай бұрын
Vše krásně a přehledně shrnuto. Sbohem všem Pepům z "lifestylových" magazínů. Děkuji pane Staňku. Odkaz na video obratem sdílím všem odmítačům.
@ElectroDad
@ElectroDad 7 ай бұрын
Děkuji pěkně.
@poslednizijicinatural91
@poslednizijicinatural91 7 ай бұрын
komentář pro lepší algoritmus. BTW ja už do města jezdím pouze se zapnutým vnitřním okruhem ventilace, protože POKAŽDÉ potkám několik aut co jim to hulí a smrdí.... A vím jaký oxidační stres na buněčné úrovni to dokáže v lidským organismu způsobit...hodně zjednodušeně řečeno.
@ElectroDad
@ElectroDad 7 ай бұрын
Rozumím, děkuji za komentář.
@milanzidek156
@milanzidek156 7 ай бұрын
Toto je pro mně nejlepší video o autech všech dob! Opravdu chceme, aby o nás řekly naše děti o 15 let později: co jsme to měli za rodiče zamilované do spalováků, kteří udělali z česka nejchudší a nejšpinavější zemi Evropy??
@ElectroDad
@ElectroDad 7 ай бұрын
Děkuji pěkně. Nechceme.
@user-ey2hn9gg4c
@user-ey2hn9gg4c 3 ай бұрын
Díky , nechal jsem se od tebe nakazit a už 3 roky máme Nissan Leaf 2 jako jediné auto v rodině a jsme moc spokojeni.Pokračuj v osvětě je to důležité👍👍👍
@BikeTVmtbs
@BikeTVmtbs 7 ай бұрын
Nesouhlasím s několika predikcemi v tomto videu, které se týkají exponenciálních trendů, protože evropské automobilky na to nebudou mít koule, kapacitu ani zákazníky a Čína všechny rozhodně nespasí. Na druhou stranu jako majitel EV už tři roky zjišťuji jaké jsou jeho výhody i nevýhody a možná právě proto, mi začíná stále více vadit jak odmítavě se k nim mnohá motoristická média staví. Jasně, nutit někomu natvrdo že si ho bude muset koupit je špatně, ale neustále "hejtovat" vše elektrické také není fér. V2H a V2G by mělo být daleko větší téma, než jen okrajově pochválit, že to EV9 má i když chápu, že 80% EV asi nebude moci být ve špičkách připojeno aby stabilizovalo siť. Nicméně v Německu už se to docela dost legislativně řeší alespoň tím, že v případě nouze vám prostě nabíjení EV odpojí, aby nenastal výpadek. Naprosto souhlasím s tím, že je třeba si elektromobilitu užít dokud nás je málo a máme skvělé podmínky. Až se to začne "překlápět" do masovosti, vyplavou na povrch teprve věci, o kterých dnes v mnoha případech ani nemůžeme vědět...
@ElectroDad
@ElectroDad 7 ай бұрын
Děkuji pěkně za názor.
@lubomirkohus344
@lubomirkohus344 7 ай бұрын
Pochopitelně ozdravení ovzduší ve městech pomoci EV má svůj racionální smysl, ale nikoho nenapadlo, že je potřeba řešit i silniční infrastrukturu - osobně bych jsem v EU zavedl program pro odstranění nesmyslných světelných křižovatek a nesmyslně pokroucených silníc, kde jsou kolem jenom rovná pole. Je množství světelných křižovatek, které jsou i právě nové postavené jenom proto, aby se nabalilo co nejvíc dodavatelů a projektantů, přitom jsou málo propustné a nebezpečné. Vadí mi když i na frekventované světelné křižovatce za městem, kde je místa pro letiště, musím zastavit na červenou, vozidla v protisměru taky, z boku projede jedno auto a z mě strany pět aut čeká, proti taky pět aut a koukáme na sebe jako blbci, jen proto, že máme červenou a všechno stojí - musel jsem nesmyslně brzdit a zastavit s EV a nebo s fosilem, tam smradit a znovu ho rozjet - přitom na kruhovém objezdu mi stačí zpomalit nebo ani to ne a několik vozidel projede bezpečně najednou a jsou pryč. Ježí se mi chlupy, když na té křižovatce stojím sám na červenou a nikdo nikde a čekám a čekám a čekám - nesmyslné opotřebení brzd, pneumatik, motoru, převodovky, navíc spotřeba paliva a elektriky
@ElectroDad
@ElectroDad 7 ай бұрын
Rozhodně souhlasím.
@egonek78
@egonek78 7 ай бұрын
Skvělá přednáška! Díky za to, co děláte.
@ElectroDad
@ElectroDad 7 ай бұрын
Děkuji pěkně.
@ElectroDad
@ElectroDad 7 ай бұрын
Děkuji pekně.
@martymar7465
@martymar7465 7 ай бұрын
Několik let jsem bydlel v mistech kde 1 mesic v roce byla 100% vlhkost a teploty ani v noci neklesaly pod 30 stupňů Celsia někdy 32 takzvaná vlhká žárovka (wet-bulb) pokud teplota překročí 35 stupňů umírate váš termoregulační systém v těle selže. V místech kde toto velmi reálně hrozí žije 3.3 miliardy lidí . Dusledky které to pro vás může mít si domyslete.
@maxbiagi3091
@maxbiagi3091 7 ай бұрын
Tak v tom případě by moji tchán a tchýně kterým je přes 70let a žijí na předměstí Jakarty byli dávno po smrti 😂 Tělo je úžasný stroj který se dokonale přizpůsobí prostředím ve kterém vyrůstá.
@martymar7465
@martymar7465 7 ай бұрын
Pak tam neni 100% vlhkost a současně teploty nad 35 stupňů. ​@@maxbiagi3091
@erisquify
@erisquify 7 ай бұрын
Jsme průměrná rodina s hypotékou na dožitý domek s dvěma předškolními dětmi a dvěma průměrnými platy. Bohužel jsme nedědili a kupovat si dvě místnosti v paneláku za cenu domu na vesnici nám přišlo nemorální, o vůči dětem. Z ekonomických a ekologických důvodů jsme zafinancovali přestavbu automobilu na LPG. K tomu udržuji Octavii 1 na LPG jako záložní auto, kterým JEZDÍM až do Prahy, když musím do kanceláře osobně. Jelikož veřejná doprava mi z 10 hodinového výletu udělá 14 hodinový. Pohádka o solární elektrárně a elektromobilu je krásná. Bohužel ta hladina finanční je vysoká. Na svou jižní střechu o ploše 100m2 bych solární elektrárnu rád, ale cena začíná na 500 tis. Kč. Cena elektromobilu oproti jedničkové octavii na LPG je taky vysoká, skoro dvacetinásobně. My bysme to rádi pořídili, ale jsme bohužel ropáci, ačkoli pracujeme a průměrná hrubá mzda není malá, natož dvě. Ta finanční častka, co značí ten přechod na druhý břeh je pro nás v podstatě nedosažitelná. A to žijeme 30km od krajského města a 14km od okresního města u hranic s Polskem, ve vesnici o 400 obyvatelích. Bez automobilu, v jakémkoli stavu, klidně zrzavé felicie, se tu neobejde nikdo. Akorát důchodci si můžou dovolit zabít půlden cestou autobusem na nákup. To samé instalace tepelného čerpadla, radiátorů. Na to se za deset let došetříme, protože ty kamínka jsou nekonečná práce. Kamkoliv zapíchnete jehlu na mapě čr, je tam vesnice, obrazně řečeno. A ti lidé ty felície a jiné vraky prostě musí mít, i kdyby se na STK úplatky přehazovaly vidlema. Proto to stáří aut.
@jandulaj9000
@jandulaj9000 7 ай бұрын
Naprostý souhlas
@vondrass
@vondrass 7 ай бұрын
Nevím, trochu to nechápu. I šikovný ukrajinský zední si bere 400 Kč za hodinu. To znamená, že si je schopen vydělat 80 tisíc měsíčně. Zkuste se nad tím zamyslet.
@jandulaj9000
@jandulaj9000 7 ай бұрын
@@vondrass neni to jen o absolutních číslech, ale nejsem ochotný dát takové peníze za vůz, co mě dostane z bodu A do bodu B když ropák stojí řádově méně. Umím rozhazovat veseleji
@vondrass
@vondrass 7 ай бұрын
@@jandulaj9000 Tak rozhazujte, ale dýchejte si to co z vašeho ropáka vychází. Je to vůči ostatním sobecké, stejně jako kouření.
@maxbiagi3091
@maxbiagi3091 7 ай бұрын
​@@vondrassA víte, že Ukrajinka co ukáže kozy na Onlyfans si vydělá i 80tis denne? 😂 Takže nevím co ti tim chtěl básník říci ;)
@user-xd2ee9jc6e
@user-xd2ee9jc6e 2 ай бұрын
Velmi dobra prednaska. Pustil som si ju viackrat. Momentalne som v stadiu vyrberaniia noveho auta - ine ako elektricke uz nebude a pokial nebudu rozumne EU auta - elektricka - tak bude americke alebo cinske. Naozaj sa tesim az v mestach nebudu spalovaky - ludia si ani neuvedomuju co dychaju a ake to ma nesledky - o hkluku ani nehovorim. Chvalim Vasu propagasiu elektromobility - dufam ze v tom budete pokracovat. Jedna tema mi tu dost chyba a je spojena s cenou el. aut a to su naklady na urcite obdobie. Aj ked su odpisy na auto naj polozka servis a naklady na benzin - naftu robia velmi vysoku polozku. Podla mna sme na parite uz dnes len treba dat naklady za urcite obdobie - naprilad 8 rokov co je typicka zaruka el. baterie. Este raz vdaka za zdielanie informacii a osvetu.
@MrSemkins
@MrSemkins 7 ай бұрын
je zajímavé že i když se mluví hlavně o autech, dají se z toho udělat závěry i o kvalitě české debaty, fungování průmyslu i světa. skvělé, děkuji.
@ElectroDad
@ElectroDad 7 ай бұрын
Děkuji pěkně.
@vondrass
@vondrass 7 ай бұрын
Ještě, pokud jsem to nepřeslechl, bych doplnil, že 1 litr benzinu je cca 10 kWh. Spálením v motoru 8 litrů vyrobíme 50 kWh tepla, které jde do prostoru chladičem a zbytek je na pohon auta. Elektromobil bude mít spotřebu 20 kWh na stejnou vzdálenost. tedy 3x až 4x méně spotřebované energie. Zdá se mi to trochu jako plýtvání energií.
@ElectroDad
@ElectroDad 7 ай бұрын
Děkuji pěkně za doplnění. Souhlas.
@Rekking
@Rekking 7 ай бұрын
Přesně. Dneska jsem ujel 250km se spotřebou 15kWh, takže vlastně krásné 4l benzínu. A jelo se mi krásně. :)
@TomH519
@TomH519 7 ай бұрын
Zrovna s tou energií to není tak jednoduché. Účinnost výroby elektrické energie v ČR je průměrně cca 30%. Tedy na energii to vyjde +- stejně.
@Rekking
@Rekking 7 ай бұрын
@@TomH519 hmm, ne. Prvně musíme řešit účinnost motoru (elektro x spalovák) Druhak můžeme řešit výrobu "paliva" tzn. elektřiny/benzínu
@TomH519
@TomH519 7 ай бұрын
@@Rekking Při započítání obou podmínek to vyjde opravdu +- stejně. Ale na samotné energii není nic špatného. Já např. v létě prakticky neomezeně klimatizuji dům i přes otevřená okna. Někdo mi psal, že otepluji planetu :-) Ale já přitom jen využívám obrovských přebytků FVE, které by jinak neměli kam jít.
@DannyCzech
@DannyCzech 7 ай бұрын
Tak trochu jsem čekal, že bude i Q&A... a on tam byl střih.
@ElectroDad
@ElectroDad 7 ай бұрын
Diskuzi jsem nenatáčel, protože by trpěla nekvalitním zvukem. Padaly obvyklé otázky.
@Hobbittak
@Hobbittak 7 ай бұрын
​@@ElectroDadTo je podle mne škoda, že tam není i diskuse. Myslím že ty "obvyklé" otázky je potřeba neustále opakovat.
@pangrac1
@pangrac1 6 ай бұрын
@@Hobbittak Tak pojď vysázej je tady.
@mapeknyify
@mapeknyify 7 ай бұрын
Výborná přednáška . Data využitelná pro každodenní argumentaci. Děkuji a držím 👍
@ElectroDad
@ElectroDad 7 ай бұрын
Děkuji pěkně.
@jirizyka
@jirizyka 7 ай бұрын
doufám, že se povinného sdílení aut nedočkám. Je to jako mě navlíknout do uniformních montérek. Ne, díky. Auto vyjadřuje i nějakou vlastní individualitu. Proto má jeden auto bílé, druhý červené, třetí obyčejné levné, další sportovní a další pracovní. Jednomu záleží na dobrém audiu, jinému na super sedačkách. A to sdílené křápy nenabídnou z důvodu finančních optimalizací. Také si cením vlastní bezpečnosti. Nechci aby mi přijelo auto znečištěné existencí jiných osob, zapomenutými jehlami atp. Chci mít vždy svobodnou volbu typu auta. Volitelná autonomie aut, proč ne, využívám dnes a denně. Ale opět - chci mít i možnost řídit. Zase jedna ze svobod člověka. Pohybovat se z vlastní vůle.
@ElectroDad
@ElectroDad 7 ай бұрын
Souhlasím, Jiří
@LukasLJ.
@LukasLJ. 7 ай бұрын
Já to vnímám tak, že hlavně koukám na své potřeby. Bydlel jsem v Litoměřicích a kdybych nedojíždel do práce tam, kam byl spoj vlakem velmi složitý, tak bych si dovedl představit používat sdílená auta, která má po Litoměřicích, ale třeba i v Lípě Auto Horejsek. Stačí jednoduchá registrace, vyfotit dva doklady a povolit kartu a auto si zarezerviji, odemknu a zase vrátím vše mobilem. Obráceně vzato, kdybych jel vlakem do tolik propírané lho Chorvatska a u nádraží byla tato sdílená auta, které bych třeba mohl parkovat i blízko ubytování a půjčit si ho skutečně jen na tu jízdu, tak je to ideál. Kór když k tomu nikoho nepotřebujete potkat, vše přes aplikaci. Doba jde vpřed a přináší různé možnosti. Snažím se nic neodmítat a přemýšlet, co to zase je za službu? Kdo to vymyslel, proč a s jakým účelem?
@michalnovak4153
@michalnovak4153 7 ай бұрын
Výborná přednáška 👍. Parádně podáno včetně doložených zdrojů. Problém vidím v tom, že stačí chvilka na netu a většinu doložených dát dokážu více či méně negovat prakticky stejně renomovanými zdroji. Nicméně jednoznačně skvělá práce. Naléhavost okamžité reakce na aktuální trendy globálního oteplování je prostě nezpochybnitelná. Moc vám do budoucna držím palce.
@ElectroDad
@ElectroDad 7 ай бұрын
Děkuji pěkně, Michale.
@jirizyka
@jirizyka 7 ай бұрын
26:49 k těm emisím, STK a stáří aut v ČR vs Německo. Máme neporovnatelné registry. V Německu se vyplatí mít staré auto v registru veteránů, v ČR ne (nelze s tím podnikat, jsou tam určité další negativní jevy - pro mne třeba originalita celého auta. Mám 50 let starou dodávku, ale s moderní vestavbou). V Německu tato auta nejsou započítána do statistik, u nás ano. V běžném registru je tuším že 3/4M aut starších 40 let (veteráni jsou od 30, ale touhle 40 letou hranicí se snažím odfiltrovat stará auta používaná pro běžný provoz).To také není normální z pohledu evidence a vykazování celkového stáří aut, které se POHYBUJÍ na silnici. Plus máme samozřejmě i extra veteránský registr. Spousta veteránů za rok ujede max. 200km, tu a tam na sraz a tím to končí. Když se porozhlédneš po silnicích, co se tam reálně pohybuje, tak je to plus mínus stejné jako v té říši. Stejně jako u nás ještě potkáš dědu ve Š110, tak v říši potkáš dědu v Trabi, nebo Broukovi. Ale jinak? Hromada Oktávek 3 a 4 generace, hromada superbů, poměrně zánovní KIA/Hyu, dost Dacií. A v poslední době překvapivě dost EV. Leckdy se mi stane, že třeba v Teplicích stojí 4 EVčka za sebou na semaforech a další dvě projedou kolem. To samé se děje v Německu. Když to uvedu na svém příkladu - mám 8 letou Teslu, 23 let staré Volvo, 30 let staré Volvo, 51 let staré VW T2. Počítat se průměr vozového parku podle mě, tak jsme na 28 letech. Ale reálně jezdím jen s tou Teslou, ale registr je "zatížen" dalšími třemi auty. Příroda ani ne. Dvě jsou v renovaci, takže reálně pálím benzin jen v jednom a to ještě tak 500km/rok. A politikům asi tento stav vyhovuje, jinak by ty veterány zvýhodnili, aby se běžný registr pročistil.
@lukasdavidik1988
@lukasdavidik1988 7 ай бұрын
Dobrý den, v zásadě Vám fandím v popularizaci elektro aut. Až budou dostupnější, sám rád přesedlám. Jako člověk s elektro vzděláním a astmatem v nich vidím mnoho výhod. Ovšem trochu mi v hlavě bliká červený vykřičník při poslouchání apokalyptických klimatických předpovědí. Možná se pletu,ale snad ještě žádná nevyšla. Nevím jestli zmiňovaní podobných předpovědí není spíše kontraproduktivní jelikož to může házet stín pochybnosti i na další Vaši práci. Nemyslím to špatně, jsem rád za každého, kdo se snaží rozumně změnit svět k lepšímu. Děkuji
@petrciperny
@petrciperny 7 ай бұрын
... takže budeme čekat, jestli/až vyjde?
@tomask.6164
@tomask.6164 7 ай бұрын
Díky, za video! Byl byste ochotný sdílet Vaši prezentaci? Rád bych některé pasáže využil pro rozšíření obzorů svých kolegů... :)
@user-iw9mi8hg1k
@user-iw9mi8hg1k 7 ай бұрын
Zdravim, vdaka vasej osvete som vymenil Fabiu za ID3. A nelutujem toho.
@pitkyss1
@pitkyss1 7 ай бұрын
podrobnejsie?? cena fabie vs id3 ....?
@ElectroDad
@ElectroDad 7 ай бұрын
Gratuluji i ID.3
@mblascak
@mblascak 7 ай бұрын
Veľmi dobrá prednáška a plne s Vami súhlasím, len keby nebolo v " Česko-Slovenku" toľko skeptikov a zadubencov. Niektorých ľudí jednoducho nepresvedčia ani fakty.
@vlastaw73
@vlastaw73 4 күн бұрын
Spíš je to pro našince stále dost drahé, ale jinak už se těším až přijdou masovější výroby levnějších aut pro střední třídu. Už mě nebaví neustále řešit roční servis, strach o nekvalitní motory které dnes sotva vydrží 150000 km bez závad,výměny oleje, filtrů, tankování na smradlavé benzínce, smrad na silnicích, olejové skvrny, podvody na STK, poškozování zdraví(tam to ale bude chtít zapracovat i na otěrech brzd a pneu, to je také humus pro naše zdraví)....
@tomanekmichael6862
@tomanekmichael6862 7 ай бұрын
Díky za další parádní přednášku.Je to několikátá poslední měsíce(včetně mé účasti v listopadu v Magentě-OC Pankrác) a je vidět,že stále člověku něco uniká a v mém věku si i nepamatuje.Proto nejen u Vás pane Staněk,ale i u Vašich kolegů se dívám na testy EV i několikrát a vždy najdu něco,co mi uniklo.Byl jste první,kdo mi rozsvítil v hlavě a zajisté by měl Hercule Poirot radost,že také obnovujete mé šedé buňky.Těším se na zajíémavosti v roce 2024 a hezký den přaje Michael😀
@ElectroDad
@ElectroDad 7 ай бұрын
Děkuji Vám pěkně, Michaeli.
@vc6264
@vc6264 7 ай бұрын
@@ElectroDad milion lidí na elektromobil, co tím získáte? Dobrý pocit z toho že splundrujeme planetu ještě více než je? Já chodím pěšky a rád bych inspiroval milion lidí na chození pěšky. Přeji hezké synergické dny plné pěší chůze.
@Pupuzor
@Pupuzor 7 ай бұрын
Neberte to, prosím, vůbec špatně, ale za mě jsou právě tato "přesahová" nebo "komplexní" videa to, co dělá tento kanál výjimečným a jasně nejlepším, minimálně v českém jazyce. Běžné recenze na EVčka většinou jen v rychlosti projedu (jsou nich na YT mraky), ale tento obsah hltám od začátku do konce a i se k němu vracím. Skvělá práce.
@ElectroDad
@ElectroDad 7 ай бұрын
Děkuji pěkně.
@dannydvori
@dannydvori 7 ай бұрын
Je to tak, tenhle týpek mě asi fakt dokázal přesvědčit 👍
@zdeneksobotka8419
@zdeneksobotka8419 7 ай бұрын
Mě jste inspiroval a v březnu si budu pořizovat své první EV. Největší potíž je s výběrem. Obdivuji technologický vyspělost Tesly, ale spíš bych raději podpořil Evropské výrobce. Koncert Vw nemám rád jelikož je to předražená paráda, a čínské vozy též bych vynechal. Z Evropských výrobců mi nejvíce přijde vhodný Renault. Sice bych raději zadokolku, takže možná stejně nakonec skončím u tesla model 3 v základu. Co si myslíte o volbě Renault vs Tesla? Vozidlo budu mít jako pracovní auto, nemusím mít žádnou technologií hlavně aby spolehlivě a levné jezdilo.
@Pupuzor
@Pupuzor 7 ай бұрын
@@zdeneksobotka8419 Za mě předokolka v EV není to pravé. Tesla Highland SR je jasná volba.
@zdeneksobotka8419
@zdeneksobotka8419 7 ай бұрын
​@@dannydvorimě přesvědčil. Mám rád inteligentní a vzdělané lidi, kteří sděluji vše logicky a mají osobní zkušenost. Kromě jiného už mě nebaví platit peníze za servis a palivo které si nedokáži vyrobit. S vlastní FVE bude nabíjení dokonalé. I přes vyšší pořizovací náklady se mi vozidlo do dvou let samo zaplatí. Jiné než EV bych již v současné době nepořizoval
@petrjanal2
@petrjanal2 7 ай бұрын
Dobrý den, mám dři dotazy. Pokud bude elektřina v létě zdarma, proč bych jako majitel FVE takovou elektřinu do sítě posílal? Ekonomicky to nedává smysl a můžu si prodej nastavit tak, aby v případě, že cena bude nad 1 kč, tak dodávat budu, pod 1 kč prodej zastavím. Další myšlenka je EV jako vyrovnávací baterie. Proč bych to nejdražší na EV dobrovolně používal, jako záložní baterii pro síť. I kdybych za to dostal něco zaplaceno, raději si baterii pošetřím, než riskovat její brzké opotřebení. Jako záložní baterii pro svou domácnost ano. No a závěrem, vzhledem k rostoucím distribučním poplatkům a zároveň růstu FVE na domcích, nemůže nastat energetická chudoba hlavně pro lidi žijící ve městech? Já 8 měsíců v roce nemusím platit vůbec nic, někdo ale tu údržbu sítě bude muset platit a lidé ve městech ji budou potřebovat stále. Děkuji
@MrJirkaCZ
@MrJirkaCZ 7 ай бұрын
Skvělá přednáška! Díky!
@ElectroDad
@ElectroDad 7 ай бұрын
Děkuji pěkně.
@lukasraitora4172
@lukasraitora4172 7 ай бұрын
Hlavní ropné produkty: benzín, motorová nafta, topný olej, LPG, petrolej, parafín, mazivo, mazut, asfalt, dehet a plastů, barviv, pesticidů, hnojiv. Vypíchnu jen dvě: Asfalt a plasty. A ano z plastu je i ta kamera kterou točíte svá videa, klávesnice kterou používáte na výtvor videí. I ta vaše fotovoltaika má plastové části. Zkuste si na týden nechodit po asfaltu a týden nepoužívat telefon , klávesnici a vše co je z plastu. A mobilů , klávesnic , monitorů a dalších je mraky po světě. Není to jen o autech. Chce to více otevřenou mysl a více vnímat realitu. Lidi tu nebudou navěky.
@Jarec96
@Jarec96 7 ай бұрын
Zbytečně to táhnete do extremu. Nikdo neříká, že ropa nebude potřeba, ale bude jí potřeba méně... Mnoho druhů plastů už se z ropy nevyrábí... Snížením spotřeby ropy ulevíme planetě, ponecháme více zdrojů dalším generacím a budeme méně sponzorovat mnoho nesvobodných států (nejenom rusko, ale i blízkovýchodní země). To se podle mého z dlouhodobého hlediska vyplatí. A každý o tomto směřování může svobodně rozhodnout ve volbách - na rozdíl od výše zmíněných zemí...
@vondrass
@vondrass 7 ай бұрын
Právě, proto je nesmysl ji pálit s účinností 30%. Tak zní logika.
@ElectroDad
@ElectroDad 7 ай бұрын
Souhlas s @Jarec96 a @vondrass
@zlozlozlo
@zlozlozlo 7 ай бұрын
Klobúk dole. Takto to vie naozaj málokto podať, a v našich krajinách asi nikto iný. Zvlášť tento slajd na 35:37 - ten obrovský nepomer medzi tým koľko surovín sa musí vyťažiť na výrobu a prevádzku elektromobilu, verzus koľko ropy sa musí vyťažiť na prevádzku spaľováku. Mne to vždy tak nejak intuitívne dochádzalo, prišlo mi to zjavné. Preto sa vždy čudujem, keď niekto vytiahne ťažbu surovín ako argument proti elektromobilom. Konečne to mám "čierne na bielom". Tento slajd asi budem často ukazovať ľuďom.
@ElectroDad
@ElectroDad 7 ай бұрын
Děkuji pěkně.
@ludek5340
@ludek5340 7 ай бұрын
Ta krychle je výsledná baterie. Odpůrci elektromobilů argumentují, že se na jednu baterii musí vytěžit obrovské množství horniny.
@thomtrucker1925
@thomtrucker1925 7 ай бұрын
Hodne srozumitelne podanych informaci. S jednou veci bohuzel nesouhlasim. Hodne dopravnich spolecnosti zejmena na zapade s kazdodenim rozvozem, kde ridici chodi do prace, odridi si smenu a jdou domu, vyuziva nakladni auta 2x nekdy i 3x za den. Takova vozidla maji za 4 roky milion najeto pri nizkem veku a spousta garanci vyrobcu. Samozrejme se to zridka objevuje pri dalkove preprave, ale na druhou stranu sposta spolecnosti se zakladnami ve spousta zemich to resi preprahem a tak je i takova doprava daleko rychlejsi. Dovedu si predstavit jezdit jen elektrickym autem, v nakladni doprave to jeste dlouho neni realne
@milosmuzik_cz
@milosmuzik_cz 7 ай бұрын
Zdravím Vás Honzo. Víte, že sleduji Vaše videa už dlouho. Přednáška je skvělá. Nicméně pro posluchače jste používal slovník, kterému rozumí jen člověk zasvěcený. Druhá věc, která mě zaskočila, byla čistě politická. Rusko není jediné, které prodává ropu a plyn. Když to vezmu v globálu, tak je to za jedna 👍 Ale dílčímu prosazování Vašich názorů nikoliv. Na druhou stranu je to Vaše přednáška a můžete si říkat vše, co uznáte za vhodné. A to respektuji. Díky za video 👍 Váš fanoušek Milda 😉
@ElectroDad
@ElectroDad 7 ай бұрын
Děkuji pěkně za názor, Mildo.
@jiripurmensky8771
@jiripurmensky8771 7 ай бұрын
Souhlasím s vámi, politika by se zde v této formě neměla zmiňovat.
@ivanvarcek2814
@ivanvarcek2814 7 ай бұрын
​@@jiripurmensky8771nemôžeme pred politikou zatvárať oči. Je toho súčasťou či chceme alebo nie.
@99xpert
@99xpert 7 ай бұрын
@@jiripurmensky8771 spomenúť info, že 4Kč z 1 litra benzínu t.j. cca 16 eurocentov ide do rúk diktátora, je úplne v poriadku, lebo žijemev demokratických krajinách, či Češi ale aj Slováci, a podporou diktátora si koledujeme len a len o problémy....
@otisaraPoN
@otisaraPoN 7 ай бұрын
Honzo, špičkově zpracovaná přednáška. Přeji hodně dalších úspěchů do Nového roku a pevné zdraví.🤝
@ElectroDad
@ElectroDad 7 ай бұрын
Děkuji pěkně, Jirko
@aaa-js4wb
@aaa-js4wb 7 ай бұрын
Díky 👍
@ElectroDad
@ElectroDad 7 ай бұрын
Děkuji.
@petrsek76
@petrsek76 7 ай бұрын
Perfektní ...
@ElectroDad
@ElectroDad 7 ай бұрын
Děkuji pěkně
@demeterdantis2127
@demeterdantis2127 7 ай бұрын
Vážený pane Staňku, podle Vaší přednášky je a bude elektrický provoz levný a přejít na něj je nutné a výhodné. Navrhněte mi, jaké si mám koupit akumulátory k fotovoltaice. Já jsem si našel za 120tis, využitelných má cca 7kWh, 10 tis. cyklů. Takže nabití+vybití mi vychází na 2 Kč/kWh jen amortizace. To je prodejní cena elektřiny 80 EU/MWh (neberu v úvahu 15% ztráty nabíjení/vybíjení). Takže pokud bych chtěl polední elektřinu akumulovat a prodávat, prodělám, je výhodnější nevyrobit, pokud by byla cena nulová nebo záporná. Prosím o přednášku pro majitele fotovoltaik o novém nastavení regulačních poplatků. Ceník jsem od EONu zatím nenašel. Rád bych se poučil, jaký máte tarif k TČ, zda se nevyplatí snížit počet hodin s nízkým tarifem a snížit si tak měsíční platbu za elektroměr. Nemá totiž každý tak dobrou hlavu a věci pro někoho mohou být na hranici chápání. Děkuji.
@okounlukas
@okounlukas 7 ай бұрын
Ano cca je to 2 Kč za kWh ale elektřinu rozhodně za tuhle cenu nemáte, tam jste se VŠEMA poplatkama na nějakejch 7 Kč za kWh. Cenu elektřiny už dnes tolik neurčije SPOT ale ty poplatky okolo: daně, OZE, paušál a hlavně distribuce....
@demeterdantis2127
@demeterdantis2127 7 ай бұрын
@@okounlukas Souhlasím. Mně jde o to, zajistit návratnost investice, pokud instaluji více než 10pkW (=základní spotřeba domácnosti bez topení). Pokud si vyrobím a spotřebuji, máte pravdu. Ovšem v létě nespotřebuji vše co vyrobím, baterii potřebuji. Pokud by se mi investice vrátila, investuji i do více baterií, aby neplatilo, že solárníci destabilizují síť. Jde i o to, že fandové přechodu na elektromobilitu opomíjí, že jde o finančně náročnou akci, na kterou nemají ani Němci-zrušili podporu elektromobilů. Podobné to bylo, když praděd kupoval parní mlátičku - vyplatila se, ale byl jediný na vesnici. Proto postupovat stylem zákazů a příkazů a finanční podporou je základní chyba. Podpora má jít do výzkumu akumulátorů, ne doplácet drahé výrobky. Komu se to vyplatí nebo kdo se chce ukázat, koupí si. Takže kdo poradí levnější akumulátor?
@okounlukas
@okounlukas 7 ай бұрын
Pokud chcete jen návratnost a nezajímá vás soběstačnost přes zimu, tak doporučuji menší elektárnu tak aby v létě nebylo tolik přebytku, potom se vám to vrátí rychle. Pomalu se vracejí elektrárny které jsou velké aby majitel v zimě využíval ČEZ jen minimálně (nadšenci s ostrovníma systémama)... Solárníci nemohou destabilizovat síť protože ČEZ v takovém případě každou elektrárnu může odpojit a zabránit kolapsu. Ano dotace na auta a i jiné produkty jsou vždy jen dočasné aby se to nastartovalo a dostalo do podvědomí, o ničem jiném to není. Čím více se těch aut vyrobí a prodá tím budou furt lepší (jiné druhy bat) a levnější. Dneska relativně dobrý mobil se koupí za 3000 Kč což před 15 lety úplná utopie...@@demeterdantis2127
@demeterdantis2127
@demeterdantis2127 7 ай бұрын
@@okounlukas Když se rozhoduji, vždy mě zajímá cena/výkon a ne řeči o udržitelnosti, maskující ekonomickou nevýhodnost. Už jsem zažil mnoho mód propagujících leccos a chránící Zemi (např. řepka do paliva, raubující pole, na jejíž vypěstování se spotřebuje více nafty, než se ušetří v autech...) Pokrok jde dopředu proto, že nové výrobky jsou ekonomičtější (např. domy sice dražší, ale úspora tepla investici vrátí, jinak by nikdo nezateploval). Lidé nejsou blbí a co je výhodné poznají. Pokud je třeba dotace, není výrobek výhodný ani pro spotřebitele, ani pro Zemi. Solárníci mohou destabilizovat síť, proto má ČEZ právo je odpojit... Ale mohou i stabilizovat síť a zlevnit elektřinu, pokud se spojí jako v Německu a posílají elektřinu ve špičkách z akumulátorů do sítě. Jde to v Americe, Evropě, Austrálii, jen u nás to zákon zakazuje... Stále nevidím odpověď na svou otázku.
@okounlukas
@okounlukas 7 ай бұрын
@@demeterdantis2127 univerzalni odpoved neexistuje. Kazda investice ma svoje rizika. Kdyz vysadite les a chcete z nej za 80 let stromy jsou tam rizika. Kdyz koupite dum na pronajem tak tam mate take rizika. Nejaka investice kde mate jasne vydelky je vzdy podvodna...
7 ай бұрын
Obsah dobrej, díky. Forma ale na TED talk není. Nic ve zlém, všichni se učíme. Držím palce a věřím, že na tom zapracujete (budete-li chtít).
@user-mb6oi8ws8q
@user-mb6oi8ws8q 7 ай бұрын
Neni pravda ze kamiony jezdi 9h denně musi delat pauzy 9h 3krat týdně poté zbytek tydne 11 hodinove pauzy ale den ma 24 hodin. a za cestu cca 2500 km z Brna do E Madrid natankuje palivo asi za 20 minut
@Jenda66
@Jenda66 7 ай бұрын
Ano, v tom máte pravdu, ale na myšlence pana Staňka to nic nemění. Dle zákoníku práce může řidič kamionu řídit dlouhodobě (!) maximálně 48 hodin za týden (pokud se nepletu). Rok má 52 týdnů. Řidič má ze zákona nárok na 4 týdny dovolené, takže může řídit maximálně 48 týdnů, což dělá 2304 hodin práce. Pokud by byl kamion autonomní, tak může bez problému jezdit všech 52 týdnů a pokud tedy vezmu odhad p. Staňka s denním nájezdem 22 hodin, tak se bavíme o 154 hodinách za týden (může teoreticky jezdit i víkendy, pokud není zákaz) a celkem 8008 hodin práce/výkonu za rok. Ve finále tak firmě jezdí kamion víc jak 3x více času a ještě šetří mzdu řidiče (pan Staněk počítá 100 000 Kč měsíčně, ale v praxi to funguje tak, že má řidič minimální mzdu, aby byly odvody co nejnižší a pak se to dohání dietami, takže to bude asi o něco méně). Mzda řidiče ale nejspíš úspora nebude a firma místo mzdy bude platit právě to autonomní řízení. I tak za to ale dostane trojnásobně vyšší vytížení kamionu, což bude ten hlavní stimul pro dopravce. Jen jsem chtěl poukázat na to, že je vlastně úplně zbytečné řešit, jestli řidič kamionu může dělat o 2 hodiny kratší pauzu ... fajn konec roku! :)
@okounlukas
@okounlukas 7 ай бұрын
tak hlavně je také vůbec problém sehnat toho řidiče kamionu, což by tohle vyřešilo.....@@Jenda66
@jaroslavlinka6621
@jaroslavlinka6621 7 ай бұрын
Všiml jsem si, že dáváte poměrně velký význam na osobní odpovědnost. Mám s tím trochu problém, protože není chybou běžných lidí, že třeba elektromobily tu nebyly už před dvaceti lety, jistě taky víte kdo všechno s tím experimentoval a co se vyrábělo. Stejně tak nenesou lidi odpovědnost za to, že neexistují vysokorychlostní tratě a budování infrastruktury se soustředí na dálnice. Stejně tak je problém minimálně na úrovni státu, možná až unie, že dovolíme greenwashing fosilních korporací
@ElectroDad
@ElectroDad 7 ай бұрын
Děkuji za názor. Funkční společnost je vždy postavena na základech osobní odpovědnosti jednotlivců.
@jaroslavlinka6621
@jaroslavlinka6621 7 ай бұрын
@@ElectroDad to je pravda, jen to jak se jednotlivci zachovají je hodně dáno tím jaké prostředí vytváří společnost a stát. Spousta odporu k elektromobilitě a transformaci je dána špatnou politikou, šetřením na vzdělání pro všechny, atd. Když se bavím s běžnými lidmi, prakticky nemají znalosti co se děje, co potřebujeme a proč dělají jiné státy tak jak to dělají.
@milanzidek156
@milanzidek156 7 ай бұрын
Lidé nejsou ovce, musí si najít informace sami! Na politiky nelze spoléhat, jediní politici, jejichž morálku lze vyjádřit slušnými slovy, byli sociální demokrati, kteří se starali o chudší skupiny obyvatel. O změnu se musí snažit každý z nás
@jaroslavlinka6621
@jaroslavlinka6621 7 ай бұрын
@@milanzidek156 a víme jak to "lidé nejsou ovce a musí si najít informace sami" dopadlo u covidu. Ta změna nemůže být dělána na úrovni jednotlivce, musí ji někdo směřovat a musí být dlouhodobý plán. Třeba klimatický zákon atd.
@demeterdantis2127
@demeterdantis2127 7 ай бұрын
@@milanzidek156 Pokud máte na mysli stranu z první republiky, popř tu v emigraci, souhlasím. Porevoluční dovedla jen rozhazovat a zadlužovat stát. Zrušila i náznak důchodové reformy. Který z velkých problémů se pokusila vyřešit? Ale politiku bych sem tahat neměl, klidně může administrátor tento příspěvek smazat.
@petrhariprasadhajic9570
@petrhariprasadhajic9570 7 ай бұрын
Děkuji panu Staňkovi, že bije na poplach. Dřív jsem bil na poplach kvůli čistotě ovzduší, ale teď u mě převažuje dojem, že se ČR svým přístupem k dekarbonizaci potažmo OZE a elektromobilitě řítí do obrovského ekonomického průšvihu. Může to skončit hlubokou resesí, chopí se u nás moci nějaká populistická vláda s nějakým Vrábelem coby premiérem, dojde k Czechxitu a vrátíme se do doby socialismu. Bojím se i o Evropu, ale když třeba srovnám přístup Německa, které díky své prozíravé Energiewende v podstatě předběhlo všechny státy, tak bez ohledu na to, že mají pořád hodně vysokou cenu za energie, tak Německo směřuje přes turbulentní ekonomické prostředí ke stabilitě. O ČR se to říci nedá. Nás potíže teprve čekají. Nebudou malé.
@pavolkolarik9659
@pavolkolarik9659 7 ай бұрын
Na Slovensku je to to isté a smeruje to k horšiemu kvôli povolebným výsledkom
@ElectroDad
@ElectroDad 7 ай бұрын
Děkuji pěkně za názor, Petře. Vidím to velice podobně.
@petrhariprasadhajic9570
@petrhariprasadhajic9570 7 ай бұрын
@@pavolkolarik9659 Vás po jistou dobu chránil Ján Kuciak s Martinou Kušnírovou. Ale už jste jako národ, zase trochu pozapomněli...
@petrhariprasadhajic9570
@petrhariprasadhajic9570 7 ай бұрын
@@ElectroDad Nevidím jinou cestu, jak tomu zabránit, než trpělivě vysvětlovat a rozumně argumentovat. Nejsem si jistý, jestli to pomůže, ale každý hlas se počítá a každý krok (i rok) taky. Vše nejlepší v tomto roce! 🙂
@demeterdantis2127
@demeterdantis2127 7 ай бұрын
@petrhariprasadhajic9570 Energiewende zahrnuje i odstavení funkčních jaderných elektráren a stavění uhelnlých elektráren? Zastavení výplaty šrotovného při nákupu elektromobilů? Povinný přechod z plynového topení na tepelná čerpadla (i když to museli stopnout, tolik elektřiny v zimě nemají)?
@user-qu6jo8nl6z
@user-qu6jo8nl6z 7 ай бұрын
Ďakujem za dobrú prednášku. Som asi jeden z tej skupiny koho ste aj vy inšpiroval a prešiel som na elektro auto a fotovoltiku teda snažím sa inšpirovať aj ja moje okolie a známych. Prajem všetko dobre a veľa ďalších dobrych videi o tejto vyznamnej téme.
@ElectroDad
@ElectroDad 7 ай бұрын
Děkuji pěkně a gratuluji.
@vojta259
@vojta259 7 ай бұрын
Pěkná přednáška, s celkovým vyzněním souhlasím. Moje příští auto bude EV. Snad jen není nutné používat trochu absurdní argumenty, jako že "je možné nabíjet tolik elektromobilů, kolik je v místnosti zásuvek". Působí to také jako lobby. Ale asi to potřebujeme přehnat pro změnu mindsetu. Já bych ale radši postaru, kdy se to nepřibarvuje ani na jednu stranu...
@ElectroDad
@ElectroDad 7 ай бұрын
Děkuji pěkně za názor, Vojto.
@user-iv2bg3tv6j
@user-iv2bg3tv6j 7 ай бұрын
jak to vidíte se spotřební daní z benzinu a nafty, jak se nahradí příjem u elektromobilů?
@maxik_Rbk
@maxik_Rbk 6 ай бұрын
Dani za ujety kilometr. Uz to tak nekde zavadej, nevybavuji si co je to za zemi. Oni ty prachy z lidi dostanou, o to nemam strach.
@pavolkolarik9659
@pavolkolarik9659 7 ай бұрын
Pozdravuje fanúšik zo Slovenska výborná prednáška plne súhlasím,mladý ľudia dokážu prijať tieto zmeny velmi rýchlo so staršími je to trocha na dlhšie obdobie ale je to hlavne aj o cene kým budú stáť el.autá viac alebo tak isto ako spaľovacie ten boom predaja na Slovensku a v Čechách nenastane,chce to čas a hlavne lepšie ceny.
@ElectroDad
@ElectroDad 7 ай бұрын
Děkuji za názor.
@lukasskopal9827
@lukasskopal9827 7 ай бұрын
Pamatuji se, jak někdy před 10ti lety, to mi bylo 33, jsem si říkal, že se snad dožiju toho, že budu mít elektrické auto. Dnes je mi 43, jedno zcela elektrické mám víc jak rok (a zcela platí to, co jste říkal, není cesty zpět), a druhé, velké, benzino-elektrické s mizivým ročním nájezdem, které stejně během pár let vyměním za zcela elektrické. Nic naplat, elektřina je jediná energie použitelná v dopravě, kterou jsme si schopní, alespoň po většinu roku, vyrobit sami doma na střeše. Prakticky můžu podepsat všechny praktické zkušenosti, které p. Staněk uvádí a věřím i jeho prognózám, jakkoliv se nám teď mohou zdát bláznivé. Ale ta změna se stane opravdu rychle. A já se na to těším ;)
@r_mu_
@r_mu_ 7 ай бұрын
Pokud jezdíte okolo komína, tak si elektřinu vyrobíte sám, ale za jakou cenu? Kdy se vám reálně vrátí ta vaše FVE? Když vyjedete dál a musíte dobít z rychlonabíječky, zdá se vám ta cena za kWh přijatelná? Mně tedy vadí.
@lukasskopal9827
@lukasskopal9827 7 ай бұрын
@@r_mu_ Jednoduchá matematika. Ročně spotřebuji v RD 5.5MWh energie. FVE dokážu nahradit 80%, t.j. 4.4MWh, to je přímá úspora, k tomu vyrobím dalších cca 5MWh navíc, a jelikož jsem postavil ostrovní systém, neprodávám do sítě. Z těchto 5MWh je 2MWh na nabíjení jednoho auta, teď přibýbá něco málo na nabíjení druhého. Zbytek energie protopím, což ušetří něco za plyn. Pokud bych bral návratnost FVE jen z ušetřené elektřiny, je to necelých 7 let při dnešních cenách, od nového roku bude zase o něco dražší, návratnost o malinko lepší. Auto jsem koupil v té době 2.5roku staré, za cenu stejného auta ve stejné výbavě, ale benzínu (eGolf). Ročně ujede mezi 15-20kkm. Stejně bych auto měnil, takže i když započítám 100kCZK navíc za to, že bylo elektrické, ačkoliv tam takový rozdíl nebyl, ročně ušetřím přímých nákladů za neodebranou elektřinu a naftu ve výši 72-78tis CZK. Při nákladech (FVE+vyšší cena auta) 350tis, je tato investice zpět za necelých 5 let. Při dnešních cenách benzinu/nafty/eletřiny... a to vůbec nemluvím o jízdních vlastnostech, pocitu z jízdy, soběstačnosti ve výrobě energie a celkově klidu a dobrého pocitu. To je totiž k nezaplacení ;)
@lukasskopal9827
@lukasskopal9827 7 ай бұрын
@@r_mu_ Kupte si, co Vám vyhovuje. Nicméně ten trend je neúprosný a nelze, nez s p. Staňkem souhlasit. Spalovací auta odejdou do zaslouženého důchodu stejně jako kinofilmy, stejně jako CRT obrazovky nebo tlačítkové telefony. Zbude pár někde nějakých exotických kousků, ale mainstream půjde během pár let úplně jinou cestou... ono totiž i ekonomika provozu BEV je uplně někde jinde, než jsou spalováky a toho se ve velkém začnou chytat firmy. Spalovací auta tu s námi byla století, díky za to, a je čas na změnu ;)
@lukasskopal9827
@lukasskopal9827 7 ай бұрын
@@r_mu_ To je vtipné, jak každý řeší prodejnost starého auta. Hrozně moc mi to připomíná, jako když se svého času prodávaly takové ty hnusné kožené pouzdra k mobilům, aby "až to budu prodávat, byl ten mobil hezkej". Takže celou dobu ho měl majitel v hnusném pouzdrě, aby pak byl hezký. Dává to smysl? Neeee :) Auto, které má 10 nebo 11 let stojí tak jako tak někde mezi 10-20% své původní ceny, když dobře. Mně je úplně jedno, jestli ho za 5 let, to bude mít necelých 9 let, podám za 100k nebo 50k někomu na doježdění. Svou práci udělá. Bude to těsně po konci záruky na baterku, takže alespoň 70% původního dojezdu mít pořád bude. V RD je kromě plynového kotle vše na elektřinu, včetně výhřevu podlady, ohřevu vody atd., mimo to dílna s drobným podnikáním. Prostě 5.5MWh.
@jakubsevcik733
@jakubsevcik733 7 ай бұрын
Že by na konci této dekády bylo normální pořizovat si ve velkém elektroauta a vnímat spalovací auta jako negativní? To jste velký snílek, pardon! Elektromobilita je určitě fajn. Mám k ní sympatie (kritický a realistický pohled). Ale ekonomicky i prakticky je to nemožné a to absolutně. Cca 95% lidí v populaci se tím, co říkáte nebude hlouběji zabývat. Ne proto že by byli sobečtí či hloupí anebo konzervativní, ale prostě proto že absolutně nemají peníze na nové auto a už ne vůbec na elektromobil. Navíc tito běžní lidé trpí velkou nedůvěrou v zůstatkovou cenou elektromobilu, nedůvěrou ke stárnutí baterie. Odhaduji realisticky, že potrvá 30-50 let, než bude polovina stávajícího automobilového parku v ČR čistě BEV. Těch 30 let se mi zdá jako velmi ambiciózní číslo. Sám jsem spíše skeptický a vidím to na půlku století. Mimochodem, jak jste přišel na to, že si můžete koupit čistou, bezemisní energii? Copak vy nakupujete konkrétní elektrony podle zdroje výroby? To jen jen takový polofalešný marketing prodejců. Copak oni nakupují podle zdroje? Elektřina se nakupuje na burze podle ceny. Zásadní je energetický mix, a ten jak známo se mění velmi pomalu.
@ElectroDad
@ElectroDad 7 ай бұрын
Děkuji pěkně za názor, Jakube. Ano, jsou obchodníci s elektřinou kteří nakupují 100 % energie z obnovitelných zdrojů a k těm můžete jako zákazník přejít.
@petrciperny
@petrciperny 7 ай бұрын
Popaluce ČR nemá na to, o čem p. Staněk mluví, téměř vliv. Jestli jste poslouchal, slyšel jste: 18% prodaných aut ve světě jsou EV a to číslo stále stoupá. Ekonomicky nemožné? Provozní náklady spalováků jsou 3x vyšší. Možná ve vesnici na hnoji se na tesly stát fronty nebudou, ale když se podíváte na rostoucí podíl nových EV, zjistíte, že spalováky končí. Do centra Berlína, Londýna a v budoucnosti snad i Prahy se s felckou nepodíváte, i když s ní budete ještě moci kroužit kolem chalupy. To pro svět hraje zanedbatelnou roli. Ti, kdo si kupují nová auta, si už nekoupí spalovák a za a pár let si ho jiný koupí v bazaru za 1/2 či 1/3 a i na to popojíždění bude OK. Proč by si někdo kupoval Toyotu Corollu, když do ni za její životnost vrazí víc než do tesly? Proč by někdo vyráběl spalováky, když budou za svou životnost dražší než EV? Re negativní vnímání spalováků. Já je tak vnímám už teď. Prostě smrdí, hlučí, topí, tečou a klepou se jak nemocný člověk, který již brzy zemře. Ano, dodavatel nakupuje podle zdroje. Kdo vám dodává e? Můžete si sjednat PREekoproud? Když budou všichni chtít bezemisní el s certifikátem, kdo bude vyrábět tu špinavou?
@xgalp05
@xgalp05 7 ай бұрын
To sice dava smysl, nicmene je treba vzit v potaz ze napriklad v CR je 80% prodeju aut skrze firmy/fleety. Vzhledem k tomu ze se vetsina firem zavazala ke snizeni CO2 tak jak u sebe tak u svych dodavatelu bude tlacit na dodrzeni delarbonizace. U vetsiny firem je to formou nakupu zelene elektriny a firemni flotily. Jiz ted vidim mnoho firem ktere upravuji flotily + nektere maji pro rok 2025 zakaz kupovat cokoliv jineho nez elektro. A to je jeste s vysokymi cenami elektroaut. 2030 je sice za rohem ale je potreba brat v potaz paniku ohledne CO2 a verejny reporting firem a jejich retezcu. S krivka prijde rychle nez si vetsina mysli. Staci byt blizko bank a sledovat transformaci v primem prenosu.
@ll-vp7xr
@ll-vp7xr 7 ай бұрын
Dalsi spasitel ochranca sveta to je jeden z tych ludi vdaka ktoremu platite v domacnosti za energie tolko kolko platite kupite si el auto ale energie budu uz len drahsie a drahsie vdaka takym ludom ako je tento človek ludia nebudu mat z coho zaplatit svetlo doma lebo zelenači to je dnesny svet
@sadaabojkova3641
@sadaabojkova3641 7 ай бұрын
Nabíjíme doma zdarma,,,, Ale kolik stály baterie a solární panely?
@anvilmeteo3607
@anvilmeteo3607 4 ай бұрын
Treba si zrátať koľko stojí spaľovacie auto , koľko servis a kazdomesacne tankovanie ...
@Jirikor
@Jirikor 7 ай бұрын
Dobrá přednáška, ale zdá se mi trochu jednostranná. Chápu že EV máte rád, ale rád bych slyšel i faktické argumenty proti, protože jistě jsou, jinak by se EV prosazovaly stejně rychle jako mobilní telefony s dotykovým displejem. Za mě by bylo perfektní udělat diskusi s nějakým skeptikem, který do EV není tak nadšený. Díky Jirka. PS EV jsem řídil, ticho je fajn, ale má to své nevýhody. Stále mi přijde, že za ty peníze nedostávám odpovídající hodnotu.
@ElectroDad
@ElectroDad 7 ай бұрын
Děkuji za názor, Jirko. Kdyby se (motoristická) média snažila o objektivitu, tak bych s tímto kanálem před 5 lety nezačal. Stále je v masmédiích vědomě šířeno mnoho mýtů, polopravd a nepravd o elektromobilitě. Tak tento kanál je hold dedikovaný jejich osvětě.
@petrciperny
@petrciperny 7 ай бұрын
Jak rychle se prosazují EV? Jsem zvědav, jestli Tesla model Y, bude letos 2. nebo 1. nejprodávanějším modelem na planetě. Co myslíte?
@filipstanek3751
@filipstanek3751 7 ай бұрын
Mám jednu filozofickou otázku, za předpokladu že bychom všichni, i včetně nákladní dopravy a stavebních strojů a podobně....., přešli na pohon elektřinou, tak teoreticky podle téhle ideologie by mělo dojít k zastavení těžby ropy (ideálně....) no jo ale mám tam jeden otazník co se týče plastů. Nepochybně se shodneme na tom že plasty jsou potřeba napříč všemi obory včetně EV. No a tím mířím k tomu že velký podíl na výrobě plastu tvoří ropa respektive produkty její rafinace a však v ropné koloně nevznikají jen produkty pro výrobu plastů ale i mnohokrát omílaná fosilní paliva jako je benzín, nafta, kerosin atd.... Jaká je ideální vize nakládání s těmito v podstatě vedlejšími produkty při výrobě plastu? Či je nějaká vize náhrady plastů jako dielektrika, konstrukčních prvků atd....? .....Mě z toho vychází jen to že dostaneme hromadu fosilního paliva za nízkou cenu které bude logicky dávat smysl spalovat.
@ElectroDad
@ElectroDad 7 ай бұрын
Děkuji za hloubavý komentář. Patrně máme na řešení této otázky ještě dostatek času.
@vladkoky278
@vladkoky278 7 ай бұрын
Dotyčný súdruh a maz nechce počuť argumenty.z tony ropy sa na palivo vyrába 20-25%,zvyšok ide do priemyslu všetko okolo nás je z ropy aj oblečenie na 50%.z ropy sú lieky hnojivá a zložky pre mazivá oleje stroje atď atď.toto nechcú počuť že nežijeme v bubline a to svinstvo vo vzduchu k nám zo svet doleti či tu bude alebo nebudú ELauta.92% sveta pôjde ďalej ako doteraz a bude nám posielať ďalej svinstvo vo vzduchu.
@petrciperny
@petrciperny 7 ай бұрын
Jenže plasty se dají recyklovat. Zas tolik těch paliv zadarmo tedy nebude. A u paliv se recyklace (uhlíkový cyklus) pohybuje v řádu miliónů let, tj. pro nás recyklace paliv nepřichází v úvahu.
@vladkoky278
@vladkoky278 7 ай бұрын
@@petrciperny už niekoľko rokov sa pomocou rastových buniek vyrábajú syntetické paliva cenovo rovnake ako z ropy , násilne presadzovanie elektra v Európe zabije Európu a jej národy.SR je prvá CR druhá vo výrobe áut na hlavu.ked skončí výroba a elektro to nenahradi len potom vám aj nám klesne terajšia životná úroveň o 20+30% ale asi všetci zeleni to isté vedia a sú s tým že budú mať 💩 úplne spokojní.
@user-cu8fw2cs6s
@user-cu8fw2cs6s 6 ай бұрын
Zajímavá přednáška. Není mi jasné, kde vezmete na Vaše vize a grafy zákazníky. Pokud bude vyrábět Škodovka/VW v letech 26 až 28 více elektromobilů než spalovaků, tak riskují bankrot. Tuhle změnu nakonec rozhodnou poptávka, zákazníci, volby a voliči. TK
@JohnyForElectric
@JohnyForElectric 7 ай бұрын
Super přednáška a bezvadný nddhled. Honzo, skvělé jak vždy! Dostal jste překvapivé otázky nebo reakce od posluchačů přímo na přednášce?
@ElectroDad
@ElectroDad 7 ай бұрын
Děkuji pěkně. Řada pro mne obvyklých otázek od publika padla.
@r_mu_
@r_mu_ 7 ай бұрын
Jaký nadhled? Propagace Číny, zcela subjektivní pohled na EV, zaslepenost Green Dealem? Zelený mozek EV. I kdyby teď právě v tomto okamžiku všechna auta stala se EV, nic podstatného se nezmění. Tankery, kontejnerová doprava, letadla, neekologické chování 2/3 světa ... a EV to spasí? Pán je blázen.
@ElectroDad
@ElectroDad 7 ай бұрын
Děkuji pěkně. Po přednášce v rámci diskuse padaly obvyklé dotazy.
@oldrichnemec6723
@oldrichnemec6723 7 ай бұрын
Dekuji za video! Mne by moc zajimala nasledna diskuze se skauty.
@ElectroDad
@ElectroDad 7 ай бұрын
Diskuzi jsem nenatáčel, protože by trpěla nekvalitním zvukem. Padaly obvyklé otázky.
@jirilhota6815
@jirilhota6815 7 ай бұрын
Před třemi lety , měl koncern výraznou šanci přežít , dokonce si mohl velmi snadno vzít nějaké zákazníky Toyoty atd. . Ale oni řekli ne , jejich šance na přežití neustále klesají. Dokonce i když daji na trh nějaké EV , které je jakž takž , bude to neprodejné , protože zásadním způsobem nereformovali výrobu a jsou drazí. Třeba nyní s ID7. Nikoho nezajímá kolik stojí VW Passat ,podle kterého je cena nastavena. Cenu určuje Tesla a čínská konkurence a ne nějaká zastaralá spalovací limuzína pro manažery. Já vůbec nevím ,zda si to v koncernu uvědomují. Podle jejich strategie to vypadá , že vůbec. A proto budou asi muset být na trhu nahrazeni někým jiným ,pokrokovějším , méně zkostnatělým a s jasnou vizí .
@ElectroDad
@ElectroDad 7 ай бұрын
Děkuji pěkně za názor, Jiří.
@tomasprihoda3282
@tomasprihoda3282 7 ай бұрын
Ceny spalovacích aut (a s tím i BEV) budou držet nahoře tak dlouho, dokud bude poptávka. Koukněte na jejich zisky v roce 2023.
@dachsj3814
@dachsj3814 7 ай бұрын
Skvělá přednáška, díky za ni!
@ElectroDad
@ElectroDad 7 ай бұрын
Děkuji pěkně.
@pavelhradil2569
@pavelhradil2569 7 ай бұрын
Pěkné, fandím vám, ale sem tam něco skřípe, třeba energie doma na nabíjení za dara, sluneční elektrárnu s vašimi parametry nelze postavit ani dnes pod půl mega, neřku li, kdy jste si ji pořizoval....
@vondrass
@vondrass 7 ай бұрын
Na těch průměrných 50 km za den vám stačí 4 kWp a ještě uživíte dům. Kdo chce ten může, kdo nechce hledá výmluvy.
@ShapeCZ
@ShapeCZ 7 ай бұрын
Premyslim o protestu ci jine akci proti prodeji novych spalovacich aut, ktera tu budou jezdit dalsich minimalne 15-20 let. At si lidi koupi kolo nebo aspon ev, jestli fakt nutne potrebuji auto. Pomohl by mi nekdo s tim?
@ElectroDad
@ElectroDad 7 ай бұрын
Já se asi budu držet těch videí ;)
@doktorkop
@doktorkop 7 ай бұрын
Staň se multimiliardářem a zadotuj rozdíl v ceně pro všechny,co by měli zájem .To je jediná funkční motivace Narozdíl od všelijakých protestů Ti budou vděční a budou eko.
@boroboro4183
@boroboro4183 7 ай бұрын
No keď som si to ešte nevypočul celé ma to kúsok zarazilo a tak som prišiel k veci že aj tak nič z toho nebude ako by ste chceli. Neberem vám to čo ste vsetko povedal . Bolo by to pekne a mile .Dali ste tam rok kedy sa narodila vaša babka až do teraz . Tak ale mali ste tam napisat ze to nieje kvoli autam v europe . A že počet obyvatelov sa kolko krát znásobil ? To treba podotknúť v tom grafe . Lebo čím viac obyvateľov tým viac sa bude znečistovať ovzdušie. Povecme si pravdu že nás tlacia do predražených elektro aut s drahým nabíjaním ale podporuju vojnu na Ukrajine kde sa strielaju rakedy a odstreluju bomby a chodi sa s tankami kde je 16valcovy motor určite bez DPFka . Potom chodia tankery zo šialenou spostrebou s plynom z Ameriky do Europy a pritom potrubim z Ruska to je asi ekologickejšie . A k tomu India a ich počet obyvateľov ktory 10 krát nasobne viac znecistujú ovzdušie ako celá Európa dokopy .😉Neviem či v tom grafe je zarátana aj druha svetová vojna? Tie parne rušne na uhlie , parne uholne elektrarne , tovarne bez katalizátorov , testy atomovych bômb?? Lebo o tom by sa dalo diskotovať aj mesiac v kuse . A povedzme si pravdu , už ako maleho chlspca v škole nás učili že sa Slnko zväčšuje a tým sa priblížuje ku zemeguli a tým ju ohrieva viac. Tak neviem ako by sme tomu mali zabrániť aby sa neohrievala planeta. Pamätám si ako boli projekty ze sa okolo zeme postavi nejaka klietka ktora tomu zabráni 😂😂😂 a teraz zistili že sa na tom dobre zarába tak to riešia takto. Tiež mám deti a nieje mi to jedno čo s nimy bude ked ja tu už nebudem . Ale asi chudobný Slovaci a Češi a Maďari s tým nič veľmi nespravia. A ak by som mal ma nejaký elektromobil tak by som si ho hneď kúpil lebo mne sa páčia. Ale nechal by som si aj benzínove auto pre dojazd. Ak bude dojazd 1500km tak predam aj benzinak. Tak tolko k polke videu a idem ho dopocuvat.
@tandrysek
@tandrysek 7 ай бұрын
30:54 "hrozí obrovské pokuty, že deset let neplníme to, že máme mít průběžné měření". Je to komu někde více infa?
@petrjaburek3766
@petrjaburek3766 7 ай бұрын
Honzo zdravím Vás, mne s manželkou si můžete zařadit do toho 1milionu lidí, díky Vašim video příspěvkům na youtube jsme si zrovna dnes půjčili elektromobil a minimálně prozatím jako druhé auto do rodiny plánujeme nákup elektroauta.
@zdenekhanak1657
@zdenekhanak1657 7 ай бұрын
Pozor na elektromobil jako druhý do rodiny! Naše Tesla měla být taky pro manželku. Dnes se jezdí jen Teslou. Přemýšlíme po půl roce o koupi ještě druhé Tesly do rodiny a zbavit se ostatních aut... Pozor na toto pohlcení...
@pepegano_3578
@pepegano_3578 7 ай бұрын
@@zdenekhanak1657 Druhé auto, které odjezdí většinu cest. Prostě nejde odolat.
@petrjaburek3766
@petrjaburek3766 7 ай бұрын
My musime být díky naší práci věrni zatím i naftovým pracantům např Vw Amarok,nedokážeme při naší práci nahradit ale okolo domu se nám el auto určitě hodit bude
@ElectroDad
@ElectroDad 7 ай бұрын
"Druhé první" auto v rodině, se kterým se najezdí nejvíce km. My taky pořizovali kdysi v roce 2018 Leafa jako druhé auto...
@QwertyQwerty-zx6jb
@QwertyQwerty-zx6jb 7 ай бұрын
Opravdu zajimavy !!! Dekuji.
@ElectroDad
@ElectroDad 7 ай бұрын
Děkuji.
@martink552
@martink552 6 ай бұрын
Předpovědi, že přechod na elektromobilitu ohrozí stovky tisíc, ne-li miliony pracovních míst napříč Evropou, se objevují ze stran automobilek, odborů i různých analytiků již řadu let. Týká se to samozřejmě zejména těch ekonomik, v nichž výroba a export aut tvoří významnou část hrubého domácího produktu. To je např. ta česká, německá nebo slovenská. Prosazujete tady pane zánik naší ekonomiky a prosperity.
@petrvalek5431
@petrvalek5431 6 ай бұрын
S tím, že každý může odebírat bezemisní elektřinu to, podle mé zkušenosti, není tak úplně jednoduché. Já odebírám ekoproud od PRE. Když jsem se koukal, že bych změnil dodavatele, tak jsem nebyl schopen najít žádnou společnost, která by toto nabízela. Dokonce ani PRE už tento tarif novým zákazníkům nenabízí.
@jaromirzajdlik7579
@jaromirzajdlik7579 7 ай бұрын
Díky za video. Mě by zajímalo,jak vidíte tu cenu elektřiny, která přes léto bude velmi levná,jestli v zimnich měsících nebude naopak nepřiměřeně drahá. Větrníky to asi netáhnou a budou se muset pouštět záložní zdroje (např.plynove). Díky
@ElectroDad
@ElectroDad 7 ай бұрын
To je těžká otázka. Důležitá bude akumulace (kterou teplárenské lobby roky zdařile blokuje) a pak flexibilní spotřeba elektřiny mimo špičky (kterou opět zdařile v ČEZku oddalujeme, protože jen minimum odběrných míst má dnes průběhové měření spotřeby). Obojí výrazně sníží zimní odběrové špičky a tím pádem riziko nesmyslných cen elektřiny.
@vondrass
@vondrass 7 ай бұрын
@@ElectroDad Sám jste vedl rozhovory s představiteli ČEZu. Je to jen samé hledání způsobu jak vypínat zákazníkům spotřebiče, kolik budou muset rozvodné závody zaplatit peněz za zařízení na vypínání a tím zdražit. Vůbec snad neuvažují o dobrovolném řízení odběrů zákazníky spotovými cenami. Sám víte kolik nyní stojí silová elektřina a jak lze využít baterii a řízení střídače spotovou cenou.
@martinstary8397
@martinstary8397 7 ай бұрын
Čekal bych výraznější zdražení distribuce​ protože tu zaplatíte i za vlastní přeposlanou,,eko" nebo spotové minus ceny @@ElectroDad
@okounlukas
@okounlukas 7 ай бұрын
ona je vůbec otázka jak bude potom fungovat SPOT obchod když to bude mít doma skoro každý, řekl bych že potom už to bude tak podobná cena (nebude velbloud) že to bude na nic a jediné co bude levné bude vlastní FVE... @@ElectroDad
@jaroslavlinka6621
@jaroslavlinka6621 7 ай бұрын
​@@martinstary8397to je právě to zmrdství, tento stát je dost pod tlakem fosilních miliardářů a ti budou dělat vše proto, aby solary byly nevýhodné.
@frantisek_heca
@frantisek_heca 7 ай бұрын
Nechytám se u té úvahy ohledně 1.6 kWh na 1L benzínu a kdyby mělo auto spotřebu 6L/100, tak je to cca 10kWh a na to ujede elektromobil 50km a nějak je z toho udělán závěr, že elektroauto je víc eko?
@vondrass
@vondrass 7 ай бұрын
1,6 kWh elektřiny je potřeba na výrobu 1 l benzinu. při spotřebě 6 l na 100 km je tedy úspora potřebné elektřiny 9,6 kWh. Jestliže bude spotřeba auta 6/100 pak bych u stejně velkého EV spíše počítal 15 kWh/100. 15 - 9,6 = 5,4 kWh je pak skutečná spotřeba EV. 6l benzinu vydá 8,8 * 6 = 52,8 kWh, tedy téměř 10 x více. To je ta eko. Jako bonus nemusíte dýchat smrady a jedy.
@ElectroDad
@ElectroDad 7 ай бұрын
Ano, elektromobil je víc eko.
@TomH519
@TomH519 7 ай бұрын
Těch 1,6kWh na litr benzínu je průměr dle kvality ropy a většina této energie je brána přímo z ropy a často nemá jiné využití. Ono se stačí podívat na spotřebu českých rafinérií ze sítě a hned je to vidět. Tedy pokud bych nevyráběl ropné produkty, tak bych tu energii také neměl.
@TeslaX2020
@TeslaX2020 7 ай бұрын
​@@vondrassjá teda četl 1.6kWh energie a ne všechna musí být elektrická ... třeba teplo k rafinaci určitě není 100% z EE
@vondrass
@vondrass 7 ай бұрын
@@TomH519 Nejde přeci jen o rafinerii, jsou tam i další spotřeby, ale to nemá cenu řešit. Důležité je, že 6l , já bych napsal spíš 7 - 8 litrů na 100 km, je 8,8 x 7 = 61,6 kWh energie, vytěžené, upravené, spálené v autě vydá na pohyb, místo 20 kWh. To znamená, že i to co předchází nalití paliva do nádrže tak na 1 kWh je je také 3 x vyšší..
@martinv4501
@martinv4501 7 ай бұрын
Jedno z nejlepších videí, pěkná přednáška. Jak myslíte že se budou kompenzovat snížené výběry ze spotřebních daní z paliv? Spotřební dan z elektriny si nedovedu představit a systémově by to asi nedávalo smysl. Daň z vlastnictví automobilu? Satelitní mýto? (dle mě možná dobré řešení, města by si mohla stanovit vyšší sazbu, atd) (Obecně v ČR máme vlastniství auta jedno z nejlevnějších v Evropě a proto to bude pro naše politiky obtížné něco takového zavést). Nešlo by nějaké video o etickém investování? Chtěl bych jako běžný občan investovat ale ekologicky a zatím nevím jestli vůbec takové možnosti jsou. děkuji
@zuzanablahovcova2006
@zuzanablahovcova2006 7 ай бұрын
Myslím, že se výpadek spotřební daně spíš vybere na něčem úplně jiném, aby se jako nedanila ta ekologická elektromobilita.
@miroslavskalsky1945
@miroslavskalsky1945 7 ай бұрын
Náklady státu na léčbu onemocnění, způsobených produkcí karcinogenů(rakovina) a jiných látek, odpovědných za akutní a chronické onemocnění horních cest dýchacích jsou daleko vyšší, než je výběr spotřební daně. Likvidace znečištění ovzduší dopravou, přinese státu zisk, který převýší ztrátu spotřebné daně z fosilních paliv.
@MrSemkins
@MrSemkins 7 ай бұрын
naprostá většina spotřební daně z nafty a benzínu se vybere z nákladní dopravy. tam elektro pronikne později, jestli vůbec.
@IQS_Grand-Alliance
@IQS_Grand-Alliance 7 ай бұрын
Spotřební daň z elektřiny byla v ČR zavedena k 1. lednu 2008.
@mark46ification
@mark46ification 7 ай бұрын
@@zuzanablahovcova2006 ak si toto myslite tak ste naivna...chybajuce spotrebne dane sa pekne rozpocitaju medzi veskere obyvatelstvo...takze platit budu aj ti co elektromobil nevlastnia a nikdy nebudu...pamatajte ze politik hlada vzdy tu najlahsiu a najjednoduchsiu cestu ako naplnit statnu kasu a toto je presne ten sposob
@paveltater1618
@paveltater1618 7 ай бұрын
Zdravím, dokud nebude "dekarbonizovat" Asie, J. Amerika,... tak my to nespasíme. V problematických státech jako Čína a Indie jsem pracoval, můj obor je navíc energetika. Dokud tyto státy nebudou hledět na ekologii více, tak my to nevyřešíme. Tyto 2 státy jaou cca 1/3 světové populace. A ano sice tam některé nové provozy jsou ekologičtější, tak toho neekologického je tam stále cca 90%. Navíc pokud nebudou elektromobily a hlavně jejich baterie servisovatelné na úrovni článků (nebo alespoň malých bloků článků) tak ekologické NEbudou. Neboť výroba elektro aut a baterií a bateriemi daná kratší životnost elektromobilů zatěžuje přírodu více než produkce "spalováků". Výroba baterií požaduje hodně surovin, které se těží hlavně v problematických regione velice neekologicky (viděl jsem doly v j. Americe...) A s tím také musíte kalkulovat. (Když elektro autu po 5 nebo 6, 7,... letech odejde baterie, je nepoužitelné, nikdo nebude do staršího vozidla investovat statisíce do staršího vozidla...). Dále je potřeba uvažovat se zdroji el. energije, kapacitou distribuce,... - problematika je složitější než kolik např. za rok vyrobíme a kolik spotřebujeme... Jsou výkyvy, špičky, počítat soudobost,... A pozor rychlonabíjení přispívá k rychlejší degradaci baterií - to je fyzika to nikdo neošálí. Když zmiňujete filtry, de-NOx,... - co letadla a námořní doprava - to udělá více než auta! Tohle řešte. Testoval jsem filtr a deNOx na lodi, tam je to teprve rozdíl! Systém dálkového ovládání topení a ohřevu vody tu dávno funguje - "HDO" , jen není tak flexibilní. Připomínám, že sám fotovoltaiku, vytápění TČ,.. používám již dlouho a neustále vylepšuji, to pokud je správně navrženo smysl má velký. Jinak za videa palec nahoru, rozumné argumenty,... Ale není to o jedné cestě, ale kompromisech. Je třeba diskutovat a hledat cesty celosvětově. PS. Klimatické změny tu byly v celé historii Země, bez ohledu na přítomnost a činnost člověka. (Nepopírám, že to lehce neovlivníme, ale toto je fakt).
@anvilmeteo3607
@anvilmeteo3607 4 ай бұрын
Baterka v elektro aute vydrží 5 rokov ? Však len každý predajca dajú záruku 8 rokov ... Na cestách sú už e auta leafy napr... S nájazdmi cez 300 000km vyše 12 rocnov baterkou a s kapacitou 80%.... Baterky vydržia v elektromobile cca minimálne 15 rokov keď ne viac ... A potom sa zbytna kapacita dá využiť napr ako uschova v rámci fve takže jedna baterka môže kľudne slúžiť aj vyše 30 možno 40 rokov ! Potom sa recykluje atd ... A čo ropa ? Vytazi sa to dovezie do rafinérie cez pol zemegule , potom vyrobí benzín , potom natankujes a za sekundu spális ... Krása Nemáte dobré informácie ... Vzhľadom na obyvateľa eú produkuje viac emisii aj ako Čína ... Plus Čína investuje do obnoviteľných zdrojov už viac ako zvyšok sveta dohromady Dnes už vyraba Čína skoro polovicu svojej energie bez emisií CO2... A podľa mňa Čína predbehne aj eú
@Doma-yh7io
@Doma-yh7io 7 ай бұрын
Slyšel jsem několikrát názor, že není možné vyrobit elektroauto cca pod 700 (nebo 600 už nevím přesně) tisíc Kč. Že elektroauto nikdy nebude konkurovat levným spalovákům. Vzhledem k tomu, že podstatnou část ceny tvoří baterie, bude ve výhledu 6 let - do roku 30 možné, aby elektroauta překonali tuto metu? Tj. je na cestě technologie baterie, která má velkou možnost masivního zlevnění nákladů na elektroauto? (neřešme cestu Číny, kde zkouší prodávat auta bez baterky s možností pronájmu a výměny prázdné baterie za novou). Díky
@ElectroDad
@ElectroDad 7 ай бұрын
S objemem výroby bude klesat cena. Zde již dnes nový elektromobil s dojezdem 330 km (dle optimistické čínské normy) za ekvivalent 235 000 Kč: carnewschina.com/2024/01/07/dongfeng-nammi-01-ev-launched-with-330-km-and-430-km-ranges-price-starts-at-10400-usd/
@Doma-yh7io
@Doma-yh7io 7 ай бұрын
@@ElectroDadDíky. Až takové auta budou vozit do EU, to bude teprve konec známých automobilek.
@jamajcaman
@jamajcaman 7 ай бұрын
Výborná prednáška. Pripomenulo mi to trochu Tonyho Seba 😊. Zdieľam ďalej.
@ElectroDad
@ElectroDad 7 ай бұрын
Děkuji pěkně. Tony Seba je super laťka. Můj oblíbený vizionář.
@ferydudy5319
@ferydudy5319 7 ай бұрын
Líbí se mi že vysvětlujte vše krátce svými slovy. Často s tvrzeními díky tomu nesouhlasím, i když je to jasná pravda. Smutný stav lidstva. Politici vše vyřeší za nás, makaj na tom, určitě.
@ElectroDad
@ElectroDad 7 ай бұрын
Děkuji za názor.
@jindranereknu5753
@jindranereknu5753 7 ай бұрын
To s těmi náklaďáky se ukazuje spíše opačně. V NY maji elektrické pluhy a praxe jasně ukázala, že aby stíhaly to co spalovací verze muselo by jich 2x tolik. Kamiony a náklaďáky moc nečekají, mimo povinné přestávky. A ty pluhy vůbec, prijde druha směna a jede se, ale v případě EV se nejede nikam, protože je vybito diky první směně.
@dantealigieri2268
@dantealigieri2268 7 ай бұрын
Dik za video... ale co me tak napadlo. 1. atmosfera je globalni a i kdyby se green deal povedl jak prinutite staty u kterych probiha nebo je ceka prumyslova revoluce aby zamerne nezvysovaly zivotni uroven ve jmenu green planety. Podle me celosvetovy konsensus nenajdete. Tim nerikam ze ekologie je spatne. 2. Kazda vyroba energie i te elektricke ma dopady na zivotni prostredi. FVE znehodnocuji pudu, jaderky maji diky obroskemu vydeji tepla pres chladici veze dopady na lokalni pocasi, vodni elektrarny maji dopad na rybi populace a i prehrady devastuji krajinu. Ptaci maji zase problem s vetrniky a td... Co s tim pri masovem pouziti? ;) 3. Je spoluprace s cinou vubec cesta i v geopolitice? Osobne se mi nelibi zavislost na cine. Cina stejne jako rusko neni kompatibilni s mym videnim sveta. Proto osobne kazdou vec ktera je s ciny dvakrat v ruce obratim a koupim jen tehdy pokud nenajdu alternativu. Nechci byt na techto lidech zavisly a dat jim vydelat. 4. Co green deal a tezky prumysl? Ten vyrabi podle zakazek a nektere systemy bezi 24/7 uz z podstaty a je to velmi energeticky narocne prostredi stejne jako chemicky a dalsi. 5. Jakou vidite nahradu za plasty, leky a dalsi produkty z ropy kdyz ji teda nechceme? To totiz neni jen o benzinu. 6. A co na to vse rika bezpecnost zeme? ;) Jasne vidime co se deje na vychode. Kdyz budeme prosazovat green deal v teto dobe jak bude fungovat vojensky prumyslovy komplex? To budem vyrabet naboje, auta, houfnice, rakety a co ja vim jen kdyz "sviti slunce a fouka"? Jak bude tato infrastruktura fungovat v pripade napadeni? Jak to bude vypadat v pripade prechodu na valecnou vyrobu ci potrebe rozvoje teto infrastruktury. Protoze se podle me jedna o vysoce energeticky narocne obory.
@viktorbilek9454
@viktorbilek9454 7 ай бұрын
Pekna prednaska, diky za ni. Docela by mne zajimalo, co bylo dal - co na to Skauti rikali, jake meli nazory. Skoda, ze to video nepokracuje.
@danielgago-sk
@danielgago-sk 7 ай бұрын
Možno nepokračuje zámerne, lebo to išlo nevhodným smerom.
@ElectroDad
@ElectroDad 7 ай бұрын
Děkuji. Padala řada (pro mne) obvyklých dotazů kolem elektromobility.
@karelbohacek9480
@karelbohacek9480 7 ай бұрын
Cena a znovu zase jen cena všech těchto technologií určuje jejich prodejnost. Nedělejte tady u nás v republice z lidí naprosté ignoranty a debily, kteří podle vás nechápou, že elektromobil je budoucí trend. To pochopí i malé dítě. Jen prostě, když na něco nemáš, tak si to prostě koupit nemůžeš. Ale to jste těm skautíkům neřekl, jak drahé to všechno je. To, že se při vývoji aut neohlíželi na cenu a natlačili tam elektroniky až za půl miliónu do jednoho auta bohužel znamená, že i drobná nehoda u staršího auta může taky stát 100 - 200 tisíc za opravu. A to jen u spalováku. A co potom bateriové auto. A uvědomte si, že z benzínu a nafty se platí daně. Vy majitelé bateriových aut můžete být rádi, že jich je tak málo, protože jinak by stát výpadek v příjmu daní z paliv začal vybírat i od vás. Jediné, co jste tady u mně dosáhl je, že jste mně přesvědčil, že se sakra budu muset starat o svoje spalovací auto, aby mi vydrželo až do konce mého života. Kdyby šel vývoj normální cestou, tak moje auto by nyní bylo mnohem ekologičtější než je. Ale jak se brutálně tlačí na pilu ceny způsobily, že na lepší stejně jako jiní mnozí už nedosáhnu. A jinak už několik desítek let uvádím, že nejde nechat růst takto populaci na zemi protože i to je jeden z hlavních prvků oteplování naší planety. A Čína, to je kapitola sama o sobě. Uvádíte, jak rozvíjí aplikování zelených technologií, ale vždycky když se podívám, jak je tam vysoká produkce CO2 díky tomu, že v honbě za ziskem tam celý svět nacpal výrobu, tak se mi chce vzteky brečet. Ještě jako dítě a to už je více jak 40 let jsme tady všichni věděli, že se v Číně technologie kradou, ale my jsme jim je dali na zlatém podnose. Takže mi ta vaše přednáška při konstatování zjevného připadala jako by byla v duchu vyjádření naší jedné političky: Vy nemáte na ijfoun? (0,72 a více jak 8 miliard. to je to oč tu běží.)
@ElectroDad
@ElectroDad 7 ай бұрын
Děkuji za názor. Cena elektromobilů bude s objemem výroby klesat a během této dekády budou za stejné, nebo nižší pořizovací náklady jako obdobná spalovací auta, ve všech segmentech.
@karelbohacek9480
@karelbohacek9480 7 ай бұрын
Ne ceny obdobných bateriových aut nebudou klesat. Protože aby ceny klesaly musíte nejen hodně vyrábět, ale i prodávat. Vtipné je, jak používáte termín "pořizovací náklady jako obdobná spalovací auta". Jenže k dosažení typu obdobných aut v segmentech se využívají triky, kdy se ke snížení ceny využívá třeba menšího dojezdu, levnější výbavy apod. Zároveň se spalovací auta pěchují nepotřebnou elektronikou, která tak nenápadně zvyšuje jejich cenu, aby se přiblížila ceně bateriových aut. To však nemůže zvětšit počet kupujících, ba naopak, ubydou i v segmentu spalovacích aut ze kterého se dotuje výroba bateriových aut. To pak nutně povede ke zvýšení jejich cen. A to už vůbec nemluvím o letošním nařízení EU ohledně zajištění kybernetického zabezpečení aut. Počkáme si tedy jakou úroveň ceny toto nařízení nastaví.@@ElectroDad
@krystofmacek7996
@krystofmacek7996 6 ай бұрын
"Nebude normální, aby si někdo na konci dekády koupil auto se spalovacím motorem dobrovolně" Inu... chápu tu frustraci z hulících aut, penalizoval bych to daleko tvrději, klidně bych za to bral řidičáky... Na druhou stranu spalováky prodané v posledních letech jsou velmi čisté a nic moc krom Co2 z nich neleze, mám 3 roky starou Scalu a když si lehnu k výfuku, tak nic necítím a když do něj šáhnu, vytáhnu čistý prst... Tedy ono i lehce nucené vyřazení těch řekněme 10% nejstarších nejsmradlavějších aut by nám udělalo velmi dobrou službu a nemusely by se ty EV tlačit tak agresivně. Já bych klidně tu Scalu za EV vyměnil, pokud bych měl parkování před domem (což stále nevím zda mi povolí kvůli komplikované situaci...), doma nabíjet by za mě byla vyloženě pohoda, ještě bych si auto mohl vychladit/vyhřát před jízdou, v létě nabíjet z FVE co tak nějak plánuji do budoucna... víceméně samá pozitiva. Ale pokud to nebudu mít kde parkovat na dosah svého kabelu, tak zůstanu u spalováku tak dlouho, jak mi to legislativa dovolí a budu ve Vašich očích špinavec. To domácí nabíjení je za mě klíčový faktor díky kterému je mi jedno, že to ujede 200km v zimě. Být odkázaný jen na veřejné dobíjení bych prostě nechtěl, jsem člověk pohodlný, nákupy si většinou nechávám vozit Rohlíkem, Vážím si volného času a vím, že 1-2x za týden někde muset stát půl hodiny na nabíječce by mě obtěžovalo, naopak při delší cestě by mi to nevadilo a svým způsobem bych si to užíval.
@petrv8757
@petrv8757 7 ай бұрын
Já vám rozumím, také jsem se svezl v "elektrice" a bylo to fajn, je tu bohužel to ale. Pro obyvatele bytů bez vlastní garáže nebo stáni v centrech měst by elektroauto za současných poměrů přestalo být pomocník.
@ElectroDad
@ElectroDad 7 ай бұрын
Rozumím, přesto odhadem třetina vlastníků elektromobilů nemá u svého bytu možnost nabíjet a přesto EV mají. Možná nabíjí v práci, nebo na 4500+ veřejných nabíjecích bodech (a každý rok stovky přibývají).
@klikar1982
@klikar1982 7 ай бұрын
Byvam v panelaku, bez garaze a parkovacieho miesta. Jazdim uz 3 roky na elektroaute. Nabijam na verejnych nabijackach. Je to trocha kompromis, oproti komfortu ludi s domom ale da sa to zvladnut s dobrou verejnou infrastrukturou. Samozrejme dom je ideal z hladiska uspory penazi aj casu.
@jakubkutilek_ev
@jakubkutilek_ev 7 ай бұрын
Pokud jezdíte pravidelně nakupovat do supermarketu nebo obchodního centra s nabíječkou, pak si můžete v klidu nabít tam a problém je vyřešen. Osobně také nemohu nabíjet doma a tímto způsobem jsem spokojen.
@dantealigieri2268
@dantealigieri2268 7 ай бұрын
@@jakubkutilek_ev Uprimne mel jsem dva elektromobily ktere jsem si primarne porizoval do mesta a diky velice spatne nabijeci infrastrukture jsem je posunul dal v rodine. Nebudu si kvuli ev kupovat barak je to pro me diskomfortni. Za dalsi nejsem prumerny cech takze nejezdim kolem komina. Casto cestuji a pouzivam auto a letadlo. Do nakupaku chodim jen v pripade ze neni zadneho zbyti. Zvlaste v dobre kdy se da nakupovat online nebo domluvit s majitelem vecerky nevim co bych tam pohledaval. Do kancelare uz davno nechodim a rozhodne firma nema v umyslu investovat do nabijecich portu. Pro me pripadali v uvahu jen sc a nebo nabijeni v garazi kde mam dalsi auta. SC je v okoli jako safranu. Nakonec to koncilo tak ze auto bylo v garazi kde se nabijelo ale nikomu z domacnosti se tam nechtelo jet spalovakem a brat si ho protoze by to byla strata casu. Takze se s nim jezdilo max vikend pokud clovek byl doma a pak uz ani to ne. Proste tam jen stalo.
@okounlukas
@okounlukas 7 ай бұрын
já si myslím, že se tohle velmi brzy změní že na sídlištích vyroste malejch nabíječek (20kW) třeba od PREčka jako much, ono je třeba totiž také mít poptávku, bez poptávky tohle nebude...
@TheGarmont
@TheGarmont 7 ай бұрын
Zjímalo by mě, zda se ta smogová situace v tom čínském městě kde jste žil nějak změnila? Jinak díky za poučnou přednášku...
@maxbiagi3091
@maxbiagi3091 7 ай бұрын
Určitě ne, jsem v Číně 2x do měsíce a dle sezóny (počasí -tlaku) je stále smog i v těch nejvíce "EV" městech. Stačí se podívat na různé čínské KZbinry co testují auta a jde kolikrát i ve videu vidět, že tam smog stále je. Ale už se to zlepšilo. O tom žádná.
@JanNovak-pg8oe
@JanNovak-pg8oe 7 ай бұрын
Pane Staněk, když se u nás vyrábí elektrická Kona v Nošovicích, Enyaq v Mladé Boleslavi (nebo Kvasinách?) a na Slovensku se vyráběly Citigo iV trojčata (+ Mii, e-Up), jsou data, jak jsme na tom s výrobou EV per capita? Třeba to nebude tak špatné. Když jste řekl, že v spalovacích autech jsme my a slováci nejvíc na světě na hlavu... Když A tak taky i B, ne? 🙂
@ElectroDad
@ElectroDad 7 ай бұрын
V roce 2022 představoval bateriové elektromobily cca 11 % produkce osobních aut v Česku. V roce 2023 to bude o několik jednotek procent více.
@JanNovak-pg8oe
@JanNovak-pg8oe 7 ай бұрын
@@ElectroDad A přitom jenom 2% procenta registrujeme. 😀No, jsme exportní ekonomika.
@lukaskroca6272
@lukaskroca6272 7 ай бұрын
Dobrý den, Honzo sklělá hodinka!!
@ElectroDad
@ElectroDad 7 ай бұрын
Děkuji, Lukáši
@alesdeeser5076
@alesdeeser5076 7 ай бұрын
Ja bych zapomnel, pred 5 mesici jsme tez koupili TM3, diky
@ElectroDad
@ElectroDad 7 ай бұрын
Gratuluji, Aleši.
@pavelmachala2311
@pavelmachala2311 7 ай бұрын
Tak rozhodne zalezi kolik najedete km za rok,ja 30 tis.cca ,ale ted uz mam z kona elektric 2020 ,za pul roku 16 tis 😊, momentálně vychazi 0.30 kc / km ,i jdyz ted v zime nabijim doma ze site, + kdyz sviti z FVE
@ElectroDad
@ElectroDad 7 ай бұрын
Přesně, lidem kteří potřebují jezdit větší porci km se elektromobil i dnes ekonomicky vyplatí. A ticho, plynulost, agilita, a dobrý pocit jsou fajn bonusem.
@viktormaticka1663
@viktormaticka1663 7 ай бұрын
Otázka je jak dlouho, po volbách je ve hře nejen placení dálniční známky, ale i tučná silniční daň na elektroauta.
@ElectroDad
@ElectroDad 7 ай бұрын
Souhlas, Pavle.
@pigikprasatko1253
@pigikprasatko1253 7 ай бұрын
V přednášce a realitě a svojí prognóze na budoucnost nevidím rozpor. Chtělo by se napsat "bohužel"
@ElectroDad
@ElectroDad 7 ай бұрын
Děkuji za komentář.
@marianjavorka7712
@marianjavorka7712 5 ай бұрын
Doporucujem si pozret aj Why EV 'utopia' has become a living hell from Auto expert John Cadogan
@stevehess4734
@stevehess4734 7 ай бұрын
Chtěl bych se vás zeptat pane Staňku, zda bude možné si nechat ve vlastnictví historická auta a youngtimery? Nebo EU bude tlačit na jejich zákaz nebo dokonce sešrotování?
@ElectroDad
@ElectroDad 7 ай бұрын
Předpokládám a věřím, že nám historická auta nikdo brát ani zakazovat nebude. Asi bude časem dost drahý benzín, ale to bude u projížďky párkrát za rok nepodstatné.
@martinhandl9287
@martinhandl9287 7 ай бұрын
proč by se měly zakazovat? asi jste nepochopil výraz "konec výroby nových"
@pavelblaha5243
@pavelblaha5243 7 ай бұрын
Stačí, když projdete STK;)
@Rekking
@Rekking 7 ай бұрын
Dnes jsem jel 250km EV (2x125km) za pánem, který bude (pravděpodobně) ode mě kupovat mé EV. Spotřeba krásných 15kWh, takže ekvivalent 4litry benzínu. Celá rodina to vyzkoušela a vypadalo to, že jsou nadšeni. Auto musím prodat, protože potřebujeme větší. Kupovat budeme samozřejmě EV. Jsem nicméně srab a druhé auto v rodině máme auto na CNG. :) s EV nicméně jezdíme primárně a za rok s ním ujedu přes 30.000km.
@ElectroDad
@ElectroDad 7 ай бұрын
Bezva
@PetrBalat
@PetrBalat 7 ай бұрын
15kWh je ekvivalent 1.6 litrů benzínu. 1 litr benzínu má skoro 10 kWh tepelní energie
@Rekking
@Rekking 7 ай бұрын
@@PetrBalat 15kWh*2,5= 3,75litru, vždyť to píšu...
@PetrBalat
@PetrBalat 7 ай бұрын
pravda. z té věty jsem to pochopil, že myslíte 15 kWh = 4 l @@Rekking
@Simir1980
@Simir1980 7 ай бұрын
Dobrý den, rád sleduji Vaše videa a "evidence based" prezentace. Zajímalo by mě kolik automobilek plánuje použití systému "power to the grid". Vy jste to v prezentaci nakousnul přes tu akumulaci u mikrozdrojů (myslím tím využití veliké baterie v EV pro ukládaní elektřiny a její využití pro dům v případě potřeby). Počítají s tímto vůbec u současně vyráběných vozů? Myslím si, že to dost ovlivní design FVE u lidí, kteří chtějí spojit pořízení FVE s nákupem EV. Děkuji za odpověď a těším se na další zajimavy elektrizující obsah ;-)
@ElectroDad
@ElectroDad 7 ай бұрын
Děkuji pěkně. Zatím je nástup technologií "vehicle-to-grid" (V2G), či V2H, či V2L pomalý. První to seriózně řeší Korejci (Kia EV9 všechny tyto standardy již podporuje), trochu na tom pracuje VW a Číňani.
@TeslaX2020
@TeslaX2020 7 ай бұрын
bude mít třeba Tesla Cybertruck 🔌
@jirilhota6815
@jirilhota6815 7 ай бұрын
Já myslím , že kdo tuto funkci do budoucna nenabídne ,bude mít obrovskou prodejní nevýhodu.
@jurajkunak9915
@jurajkunak9915 7 ай бұрын
Dychberúce počúvanie. Ďakujem
@ElectroDad
@ElectroDad 7 ай бұрын
Děkuji, Juraj.
@Mirek0278
@Mirek0278 7 ай бұрын
Honzo už máte nové eauto a to proklamované evropské do konce letošního roku? A jestli ano prozradíte které. Myslím ze ta značka a model se potom zvedne v prodeji o řád v ČR 😊 Jinak děkuji za vaši úžasnou zelenou práci, která je top
@ElectroDad
@ElectroDad 7 ай бұрын
Děkuji Mirku, nový evropský elektromobil jsem objednal, čekám na jeho výrobu. To těšení je fajn. :)
@Mirek0278
@Mirek0278 7 ай бұрын
Tip! Taycan?
@ondrejmaslonka7563
@ondrejmaslonka7563 7 ай бұрын
Také tipuji, že to bude Porsche Taycan...
@pavelblaha5243
@pavelblaha5243 7 ай бұрын
@@ondrejmaslonka7563můj tip ID.7
@JanNovak-pg8oe
@JanNovak-pg8oe 7 ай бұрын
@@Mirek0278 Já bych si tipnul BMW i4. Nebo i5 Touring, přece jen pan Staněk má velkou rodinu.
@martinstary8397
@martinstary8397 7 ай бұрын
Zase jednostranně použita a pokřivená data daná do teměř teatrálních příkladů, celkové je to bez komplexních souvislosti... Ale něco je tam ok třeba vaše babička měla pravděpodobně klidný a šťastný život bez EV ale i celkové bez všech moderních vymožeností.
@ElectroDad
@ElectroDad 7 ай бұрын
Děkuji za názor.
@maxbiagi3091
@maxbiagi3091 7 ай бұрын
No nevím kde žila jeho Babička, ale moje žila v roce 1946 v Ostravě Vítkovicích, kde si ráno oblékla bílou košili a 10min co opustila dům, už byla ta košile černá. Lokomotivy, tramvaje, koksovny, uhelné doly a vzduchem litaly brikety a kilogramy co2😂 . Proti tomu jsou dnešní Vítkovice "lázeňské" město. A to tam kdysi jezdilo pár aut. Takže v autech to asi nebude.
@petrciperny
@petrciperny 7 ай бұрын
Udělejte to lépe! Předvěďte se! Dejte konkrétní příklad zlovolného pokřivení dat? A s tou babičkou, možná, jen si nemohla vybrat. Živte se manuální prací na poli, třeba vás to taky obšťastní, alespoň pak nebudete psát příspěvky na YT (za 1. nebudete na to mít čas a za 2. nebudete mít na čem psát - bez těch moderních vymožeností).
@miroslavskalsky1945
@miroslavskalsky1945 7 ай бұрын
Víc, ještě víc takových přednášek, nabízejte je ve školách za náklady, snad by to šlo. Tohle můžu poslouchat nonstop od rána do večera. A ne, není to ironie.
@miroslavskalsky1945
@miroslavskalsky1945 7 ай бұрын
@@LamcaLiborVitovi-qq5yy Jakou blbost?! Putin opravdu je agresor!
@ElectroDad
@ElectroDad 7 ай бұрын
Děkuji pěkně.
@michalstepanek2201
@michalstepanek2201 7 ай бұрын
Tak z tohoto videa opravdu mrazí. Jádro věci říká pan Staněk hned na začátku. Lidé by podle něj neměli cestovat za prací a měli by žít v nějaké své čtvrti. To je velmi nebezpečná věc, které chtějí tihle zelení neobolševici dosáhnout. Tady jde o omezení mobility a sebrání aut lidem, jakožto jedné z mnoha svobod. Dnes mohu jezdit kam chci, kdy chci, čím chci a jediné co opravdu nesnesu je, aby mi do toho nějaký soudruh zasahoval. Podobný názor jako pan Staněk mají lepiči k silnicím z Poslední generace, kteří svými blokádami terorizují pražské motoristy. Co bude dál? Jako další svoboda, kterou nám chce vládnoucí elita sebrat, bude zrušení hotovosti. Ne nadarmo je EU nakloněna k digitální měně CBDC, se kterou jsou nejdál v nejméně demokratických zemích světa, jakými je Rusko a Čína. Lidé tak po zrušení hotovosti budou pod stoprocentní kontrolou a hned bude známo, kolik kdo utratil například za fosilní paliva a podle toho přijdou sankce. Třetí bod jsou naše domovy. I na ty se totiž chystají emisní povolenky, takže budou muset dosáhnout uhlíkové neutrality. Kde na to v silně předlužené Evropě vezmeme, to už se jaksi neví. Cílem není nějaká ekologie ale absolutní zotročení a kontrola lidí. Především ale není vědecký konsenzus, že je oteplování planety způsobeno lidskou činností. Jsou různé skupiny vědců na obou stranách, kde každý má svůj názor. Planeta prochází různými cykly, na které má lidská činnost zanedbatelný vliv. Stačí, aby na Islandu bouchla sopka a hned se do atmosféry uvolní takové množství CO2, jako ze všech spalovacích aut za 100 let. Skautům doporučuji hledat pravdu a ne hned všemu slepě věřit. Výborná videa na téma Green Dealu má například Petr Macinka, po ekonomické stránce Green Deal skvěle rozebírá přední český ekonom Pikora, po stránce energetiky je zase vynikající odborník Pavel Janeček.... Jak říkám, důležité je nebýt ovce a udělat si vlastní názor. Tvrdit, že spalovací auta podporují Putina, je neskutečný blábol. Klíčové suroviny na výrobu elektromobilů zase ovládá Čína, což je podobný režim, takže nemáme moc na výběr. Zrovna tak je nesmyslné říkat, jak jsou drahá fosilní paliva a jak je stále dotujeme. Opak je pravdou. Fosilní paliva živí celý svět a nejvíc ten západní. Jedni vydělávají na těžbě, jiní na daních. Dobré je říct pravdu, že přes dvě třetiny ceny benzínu a nafty tvoří daně, které inkasují západní vlády. To je z litru pohonných hmot asi 5x víc než nějaké 4 koruny pro Putina, který navíc zdaleka není jediným těžařem ropy na planetě. Naopak obnovitelné zdroje a elektromobilita jsou drahé a nejsou schopny se samy prosadit na svobodném trhu bez dotací. Ostatně proto tu máme tak málo elektromobilů. Například v Německu po zrušení dotací prudce propadly jejich prodeje. Kdyby byly elektromobily tak skvělé, prosadily by se bez dotací. Zatím se jedná o drahou hračku pro bohaté s omezeným využítím.
@PetrBalat
@PetrBalat 7 ай бұрын
jj opět samé lži a nesmysly zde píšete. běžte si to psát na autofórum
@michalstepanek2201
@michalstepanek2201 7 ай бұрын
@@PetrBalat Nějaký věcný argument by nebyl, co? Autoforum není můj šálek kávy, protože převrací pravdu stejně jako pan Staněk, akorát na druhou stranu. O tom, kam já si píšu, Vy naštěstí nerozhodujete, soudruhu. Taková doba už je pryč a doufám, že se nevrátí.
@vondrass
@vondrass 7 ай бұрын
Takže všechno spálit udusit se smradem a vydělat na tom je podle vás ta správná cesta. Nejsem ekolog, jen se odmítám dusit při jízdě za poklady silnic a v tunelech.
@michalstepanek2201
@michalstepanek2201 7 ай бұрын
@@vondrass Jestli někdo jezdí kouřícím vrakem, tak to mi vadí taky. Ať si každý jezdí čím chce, ale ať jeho auto splňuje emise dané výrobcem. Reálně nejvíc jezdí auta norem euro 5 a 6 a ta mají hodně čisté emise. Největší emise u moderních aut způsobuje otěr pneumatik. V tomto ohledu jsou na tom nejhůř elektromobily, protože jsou o půl tuny těžší než srovnatelná spalovací auta. Co já vím od známých v servisu, tak dnes už není vůbec snadné projít měřením emisí s kouřícím vrakem. Všechno hlídají kamery. To spíš časem může dojít k zavádě a nebo je na vině neodborně udělaný čip tuning. Každopádně takové auto se má buď dát do pořádku a nebo ať nejezdí.
@vondrass
@vondrass 7 ай бұрын
@@michalstepanek2201 Nevím kde bydlíte a jezdíte, Já co vidím v okolí Prahy a Praze, tak to je 50 % smrdících aut. Jedu tunelem z Letné dolu do Holešovic a nedá se to dýchat. Jezdím elektricky 10 let a nevšiml jsem si rozdílu v opotřebení pneumatik, zato jsem si všiml, že se mi nečistí brzdové kotouče, že nemám zaprášené ani přední disky. Nepakujte neověřené skutečnosti. Pneumatiky nejsou problém, problém je spousta bordelu na silnicích včetně těch brzdových destiček, který se víří. Ono hodně záleží na tom, jak kdo jezdí. Jsou zde na internetu i takoví redaktoři, kteří vám budou tvrdit, že je důležité aby s autem šlo driftovat. Když si nezadriftuje, tak není na světě spokojen. Když jsem mu vyvracel logiku driftování tak že, prý si nerozumíme.
@fru11
@fru11 7 ай бұрын
Jako tohle ale všichni už víme dlouho a chce to čas. Nikdo z nás neměl placatou televizi v roce 2000 za 600 tis kč... nemám problém mít elektro, ale musí stát do 500 tis nebo musí být v bazarech za 250-350 tis kč a to vše trvá. Všichni testujete auta za 1,5 mil a hlásáte jak jsou skvělý! No aby ne !. Jak říkám, chce to čas a netočit pořád videa o tom jak obyč auta smrdí. S čím ale nesouhlasím je samořiditelnost aut nebo sdílené auta. To jako nikdy!
@user-el5cs5mj8g
@user-el5cs5mj8g 7 ай бұрын
Dobrý den pane Staňku , jak je to s výdrží a zárukou baterií elektromobilů , když budu nabíjet pouze rychlonnabíjením . Bydlím v bytě a nemám kde nabíjet . Předem děkuji za odpověď .
@evRoadTripsSvk
@evRoadTripsSvk 7 ай бұрын
Kazde auto je inak. Kia eNiro mame zmerane 2 rozne. 90 tis 3 roky - 1%, 120 tis 3 roky cca 1.1%. .. U VW po 60-100 tis 2-3 roky ludia uvadzaju 8-10%. Zavisi teda ake auto, aky typ clankov aku, aka BMS. Btw tiez som panelak a som len na UFC. Teraz meriame 2 eGMP (Ioniq 6 a EV) uvidime na jar. U oboch bude cez sto 150-240kW UFC. Moje inak skoro ani nenabijam. Som zvedavy co robi s koreou ten vysoky vykon.
@mermer2314
@mermer2314 7 ай бұрын
Známý to řeší nabíjením u supermarketů. Než nakoupí má nabito. Jsou tam většinou 50 kWh nabíjecí stanice. To by teoreticky nemělo baterie zatěžovat tak jako ultra rychlé nabíjení.
@JanNovak-pg8oe
@JanNovak-pg8oe 7 ай бұрын
@@mermer2314 Třeba Tesla auta to nerozlišují, v statistice nabíjení se počítá 50 kW fast charger stejně jako 250 kW na SuperChargeru... Je to pro ně prostě DC. Logika přitom říká, že by to mělo akumulátory ničit méně.
@ElectroDad
@ElectroDad 7 ай бұрын
Počátkem listopadu byly publikovány výsledky studie nabíjení elektromobilů ze kterých vyplývalo, že časté rychlé DC nabíjení nemá až tak negativní vliv na degradaci baterií: cleantechnica.com/2023/11/05/study-reveals-effects-of-fast-charging-on-electric-car-battery-health/
@klikar1982
@klikar1982 7 ай бұрын
30 000km - 71,5kWh - 2020, 180 000km - 68,5kWh - 2023, prevazne 50kW DC, ale aj 175kW, obcasne 250kW a 11kW AC. Byvam v panelaku. Model 3 LR 2019.
@richardpetrovic8941
@richardpetrovic8941 7 ай бұрын
El. autá zas až tak tomu environmentu nepomôžu ekologickým dopadom sa veľmi blížia benzínovým autám, podľa mňa skôr ide o taký trik aby sa vyrábalo - kedysi autá mali dlhú životnosť ale ako ide doba akoby sme ich vyrábali horšie a horšie to je akt biznisu aby sa vyrábalo a to toho práve dobre zapadá aj niečo nové a to je el.mobil. Fakt je že áut je veľa a cesty sú prepchaté no a s tým bude treba čosi urobiť. Ak by každý v číne vlastnil auto ako v európe nezmesili by sa tie autá na cesty.
@Gregtech6
@Gregtech6 7 ай бұрын
OK. Fajn řeč. Tak tedy, kolik je potřeba postavit jaderných elektráren pro jeden milion elektrických aut?
@ElectroDad
@ElectroDad 7 ай бұрын
Milion elektromobilů bude v Česku na silnicích rozhodně dříve (cca rok 2032) než jakékoli nové jádro.
@Gregtech6
@Gregtech6 7 ай бұрын
@@ElectroDad tak to bude asi obrovský problém. Kde se vezme Elektřina pro tolik aut?
@petrciperny
@petrciperny 7 ай бұрын
@@Gregtech6 Nahrazením 1 mil. aut, ušetříte elektřinu (jinak spotřebovanou dopravou a rafinací ropy) na provoz min. 500K EV. Zbytek el. se vyrobí u nás, nebo koupí ze zahraničí (stejně, jak to děláme s energií pro spalováky doposud, jen nebude z Ruska nebo arabských zemí). Nezapomeňte, el. stále vyvážíme, místo abychom ji spotřebovali u nás (na rozdíl od fosilních paliv). Stačí vám to takhle?
@jenda122
@jenda122 7 ай бұрын
Méně než pětina elektrárny. V ČR se ročně spotřebuje 8 miliard litrů PHM (včetně náklaďáků a vlaků), i kdyby to pro milion aut byla miliarda litrů (přehnaný odhad, viz předchozí závorka), tak to je při typické spotřebě EV „3kWh na litr“ 3 miliardy kWh čili 3 TWh; Temelín vyrábí 15TWh ročně. A to ani nepočítám tu již zmíněnou spotřebu rafinérií a další infrastruktury. Zkoušel jste to počítat, než jste se tady rozhořčil? Kolik vám to vyšlo?
@lubomirkohus344
@lubomirkohus344 7 ай бұрын
Pane Staňku, super, podobně, v tom smyslu bych to odprezentoval taky K tomu electro od GM - jste to zaonačil, ale skutečnost je hodně jiná - stačí si nastudovat jak dopadl Tesla a jemu podobný vynálezci Je dost možné, že i Vaše osoba je na nějakém seznamu, stejně jako ta má
@ElectroDad
@ElectroDad 7 ай бұрын
Děkuji. Asi úplně nerozumím.
@ivanvarcek2814
@ivanvarcek2814 7 ай бұрын
Napíšte čo zaonačil. Ja mám rovnaké informácie z mnoho zdrojov.
@lubomirkohus344
@lubomirkohus344 7 ай бұрын
"management GM si řekl a všechny EV zákazníkům sebral zpět" to je vyhýbavá fráze - oni si nic neřekli, oni to dostali rozkazem z nějakého důvodu od někoho ........ @@ivanvarcek2814
@robertmach9907
@robertmach9907 7 ай бұрын
V zásadě s přednáškou souhlasím, ale nutno dodat; veškeré ekonomické předpoklady vezmou velice snadno úplně jiný směr pokud někdo nešlápne na krk Putinovi a jeho režimu. Pokud se Rusům podaří, což se zatím děje, rozeštvání normálních světových, mírových vztahů. Vezme za své dekarbonizace i jakákoliv snaha cokoli kamkoli posunout. Konflikty rostou díky ruským hybridním snahám po celém světě jako houby po dešti. A dokud západ nedokáže zkordinovat své zájmy s Čínou... Není na světě síla která by rozpadu stávajícího řádu světa dokázala zabránit.
@ElectroDad
@ElectroDad 7 ай бұрын
Děkuji pěkně za názor.
@xmessenjah
@xmessenjah 7 ай бұрын
Pokud si v blízké budoucnosti pořídím EV (snad to klapne), bude to z velké míry díky Vám. Sice sem si dnes sedl do nové TM3, ale pokukuji spíše po bazarové 500e. Málo kdy jedu trasu delší než 150 km.
@ElectroDad
@ElectroDad 7 ай бұрын
Bezva.
@xmessenjah
@xmessenjah 7 ай бұрын
@@ElectroDad koupil byste teď Fiat 500e za cca 550k nebo počkal 2 roky na pád cen u aut jako TM3 nebo Volvo EX30 někam k 750-800k. Nebo máte tip na co se v této cenovce podívat? Díky moc za odpověď.
@petr56321313
@petr56321313 7 ай бұрын
V BEV nemám problém, časem jsi ho rád pořídím. Včetně kombinace s domem as FVE. Ale osobní auto jako takové si nikdy nenachám vzít, stejně jako to, že si postavím ten dům, i když to nejspíš nebude v ČR.
@ElectroDad
@ElectroDad 7 ай бұрын
Rovněž si nemyslím, že by se většina současných řidičů chtěla vzdát vlastního auta. Ale u mladé generace to může být výrazně jinak.
@vladimirvelsic3938
@vladimirvelsic3938 7 ай бұрын
Oka všetko je pravda mam teslu aj fve ale to zďaleka není všetko nikde som sa nedocital co plasty ktoré sú z ropy tesla ma interiér celý z ropy cesty sú z ropy nabíjací kábel je z ropy asi sa ťažiť neprestane úplne 😢
@vladkoky278
@vladkoky278 7 ай бұрын
Všetko čo používaš denne okolo seba keď to nie je z dreva je to z ropy.na palivo sa spotrebuje z tony iba 20-25% paliva zvyšok ide do priemyslu.bez ropy sa svet neobíde.
@ElectroDad
@ElectroDad 7 ай бұрын
Ano, asi bude moudré využívat ropu jinak než ji pálit.
@petrciperny
@petrciperny 7 ай бұрын
Plasty se dají zrecyklovat, spálené palivo ne-e.
@vladkoky278
@vladkoky278 7 ай бұрын
@@petrciperny na všetko ak tak potrebuješ vyťažiť ropu alebo synteticky vyrobiť a znovu máš odpad energie a tepla.nesnivaj že plasty sa recyklujú zabudni na to aj tony plastov sa recykluje iba 100 kg zvyšok sa spali. keď sa pridalo do výroby viac RECEKO plastov tak sa rozpadli výrobky.znovu potrebuješ nové čisté silne plasty.stare sa spaľujú.1000 kg odpadu 100kg spracujeme 900kg spálit trochu študujte do čerta nezerte seno čo vám kto podhodi.
@yanseehirt6606
@yanseehirt6606 7 ай бұрын
Elektromobil nás nepovede ke stále rostoucí a ekologičtější budoucnosti. Nejsem techno-utopista, cornucopian ani příznivec zbožných přání. Lidé, kteří považují elektromobil za významné řešení klimatických změn, zřejmě nechápou neuvěřitelný rozsah problému. Nevidí ani to, že "řešení" škodlivých emisí elektromobilitou urychluje jiné problematické trendy v naší technologické společnosti. Technologie nejenže vytvářejí větší složitost, ale obvykle generují více problémů, než kolik jich řeší. Vozidla na baterie dnes zaujímají asi dvě procenta trhu s automobily. Osobní automobily se na celosvětových emisích skleníkových plynů podílejí asi osmi procenty. I kdyby se civilizaci podařilo nahradit 1,4 miliardy osobních vozidel vozidly poháněnými bateriemi, dopad na rozsah problému bude sotva znatelný. Art Berman, energetický analytik z Houstonu, nevesele poznamenává: "Lidé by si měli kupovat elektromobily, pokud se jim líbí, ale ne proto, že zachrání planetu před změnou klimatu." Kdyby to vlády myslely se snižováním emisí opravdu vážně, propagovaly by chůzi a cyklistiku místo dotací na nákup drahých EVs pro podnikatele a firmy. Zlepšily by veřejnou dopravu a zajistily, aby se v našich městech opět dalo chodit pěšky. A v konečném důsledku by nám pomohly představit si životaschopnou ekonomiku, která využívá méně energie ze všech zdrojů, nikoliv více. Tím se však dostávám do sporu s těmi, kteří každý problém považují za příležitost dobýt nějakou část lidské říše složitým technickým řešením. Naše politické elity tomuto determinismu slouží, protože si nemohou dovolit jakýkoliv zásah do Ponziho schématu růstu ekonomiky. Důsledkem je, že civilizace nyní předstírá, že těžba stále většího množství kovů za účelem výroby těžších a větších vozidel, poháněných elektřinou z velké části vyrobenou z fosilních paliv, je měřítkem pokroku. Realita nám podává zcela jiný obraz. Emise CO2 rostou a prodej elektromobilů zpomaluje. Lidé je odmítají kupovat. Je stále zřejmější, že propagátoři bateriových vozidel slibovali více, než mohli splnit. Nepočítali s nepředvídanými komplikacemi v provozu a ignorovali závažný dopad zvýšené potřeby surovin a energie na životního prostředí. Důkazy navíc naznačují, že u elektromobilů ve skutečnosti nejde o snižování emisí, ale o další rozvoj umělé inteligence a automatizace. Mám pocit, že průmyslovým odvětvím prosazujícím elektromobily nejde ani tak o zpomalení extrémních klimatických změn, jakož o urychlení technologické kontroly nad našimi životy - to vše pod rouškou osvobození. Byli jsme vychováváni k tomu, abychom to přijali jako nevyhnutelný pokrok................píše Andrew Nikiforuk ve svých článcích na webu "The Tyee"
@vondrass
@vondrass 7 ай бұрын
Pane je vidět, že to máte těžké. Používáte pouze vybrané informace a chtěl byste změnit chod celého světa. Elektromobilita je vývoj zcela přirozený a správný stejně jako přechod od parní lokomotivy k motorové a elektrické. Spalovací motor je neúsporný a ze svého principu přímočarých zpětných pohybů převáděných na rotační, skoro až nesmyslný. Je to stále princip parního stroje, který navíc vypouští nedýchatelné jedy.To že je k tomu připojena počítačová revoluce je dáno dobou.
@yanseehirt6606
@yanseehirt6606 7 ай бұрын
@@vondrass Nahrazování fosilních paliv obnovitelnými zdroji energie je fatální strategií. Není to žádná energetická transformace, žádná změna paradigmatu nebo zelená revoluce. Oblíbená představa, že fosilní paliva mohou být a jsou nahrazována obnovitelnou energií, je falešná. Nové zdroje energie byly vždy aditivní, přičemž neexistují empirické důkazy o nahrazení jednoho zdroje energie jiným. Obnovitelná energie vyžaduje materiály, které ke své těžbě, dopravě, výrobě a distribuci využívají fosilní energii. Čtyři základní pilíře moderní civilizace jsou ocel, cement, plast a čpavek. Žádný z nich není realizovatelný bez fosilní energie. Nahrazování energií je strategií Soudného dne, která odsuzuje civilizaci na její stávající cestu růstu a biofyzikální destrukce. Žádné množství nefosilní energie na tom nic nezmění, pokud nesnížíme celkovou spotřebu energie a nepřijmeme její důsledek v podobě nulového růstu. Změna klimatu je velkým problémem, ale je jen podmnožinou většího problému biofyzikálního overshootu. Překročili jsme únosnou kapacitu planety. Pokračující hospodářský a materiální růst založený na obnovitelných zdrojích energie tuto základní skutečnost nevyřeší. Je čas začít mluvit na rovinu. Podstatou potíží lidstva je globální růst.
Pro a proti: Pokles zájmu o elektromobily v Evropě
24:45
Český rozhlas Plus
Рет қаралды 28 М.
2. Tesla v Česku (Model S z roku 2013) | Electro Dad # 357
37:23