Kultivovaná erudovaná diskuse dvou skvělých odborníků na elektromobilitu! Díky!
@ElectroDad Жыл бұрын
Děkujeme pěkně.
@honza5592 Жыл бұрын
Moc mily rozhovor. Moc si Vas panove vazim za to co a jak to delate 👍
@ElectroDad Жыл бұрын
Děkujeme, Honzo.
@leoskana Жыл бұрын
Bydlíme na sídlišti. Letos jsme si koupili nové auto. První byla řeč o elekroautě. Realita nás dohnala. Nemůžeme si dobíjet doma a ani v práci. U obchodních center nabíječky jsou, ale přímo u nás není jediná. Tisíce aut venku a ani jedna nabíječka. Koupili jsme si Nissan Xtrail e power. Je to prostě hybrid. Pohon všech čtyřech kol je na každé nápravě elektromotorem. Má spalovací trojválec 1.5 který slouží jako elektrocentrála pro nabíjení baterie a nebo i dodání elektrické energie přimo do elektromorů.. Není nijak spojen s koly. Auto může jet velmi kratce pouze elektricky. Má i systém epedal, jako některá elektrická auta. Samozřejmě běžně rekuperuje. Spalovací motor si auto spouští samo podle potřeby. Hlavně jsem ale chtěl napsat, že být lepší veřejná infrastruktura pomalého nabíjení na sídlišti, elektroauto bychom už měli.
@jip4746 Жыл бұрын
No ono to nabijeni na sidlistich bude jeste do budoucna hodne nakladny drahy problem, ktery nema zadne jednoduche reseni. Hybrid je dnes v takovem ale i obecne nejrozumnejsi a nejekonomictejsi varianta, i na elektriku si nece zajezdite, pritom mate auto bez funkcniho omezeni.
@pepegano_3578 Жыл бұрын
@@jip4746 To nabíjení půjde. Už dnes jsou u některých trafostanic AC nabíječky a celkově jich přibývá i mimo trafostanice (hlavně ve větších městech).
@petrbaxant11 ай бұрын
Clovek se nesmí bát a jít si za svým. Pokud budete cekat, ze se tak stane samo, tak se nacekate. taky jsme nemeli v praci nabijecky a ted uz mame i takove, ze se da platit platebni kartou bez registrace. Trvalo to dva roky - ale to je porad mene, nez zivotnost auta. Auto nekupuji na dva roky, ale treba na 15 a vice. A anbijecka muze na pracovisti znamenat velky posun - bonus pro zamestnance, navstevy. Jsou obchody, ktere daji svym zakaznikum nabit, pokud si nakoupi zbozi v urcite cene apod. Pokud nebudeme vytvaret patricny tla ka poptavku, situace se bude menit jen velmi pomalu a lidi si budou stale stezovat.
@vcelar2000 Жыл бұрын
Super rozhovor. Dobře vybrané otázky od pana Staňka a výborný přehled (tím pádem odpovědi) pana Pulznera. Už konečně vím, proč Škodovka má jen jeden typ elektromobilu a konečně jsem slyšel i nějakou kritiku na stranu čínských aut. Tušil jsem, že ta auta nebudou tak dokonalá. Moc děkuji panu Staňkovi za zprostředkování a všem doporučuji ke shlédnutí. Hodně zdaru.
@janjakubik136 Жыл бұрын
Skvělý rozhovor! Děkuji.
@ElectroDad Жыл бұрын
Děkujeme, Jane
@jip4746 Жыл бұрын
Rozhovor zajimavy, ale myslim, ze skoro zamerne chodite po spickach okolo problemu nizkych nakupu EV v CR. Pro typickou rodinu, je zkratka dnes nakup EV ekonomicky naprosto nesmyslny, navic kombinovany porad s omezenou funkcionalitou. A nema vubec cenu resit cenu el. energie. Auta jsou draha a tudiz maji drahe pojistky a hlavne, podivejte se na ceny ojetin EV. S minimem vyjimek, se prakticky zadne auto nedostane v nakladech pod 10Kc/km na ztrate hodnoty vozidla. Kdyz se podivam na nas hybridni yaris, jeho stav, najezd a kolik stoji ojetiny tehoz vozu, tak jsem oproti novemu vozu na ztrate cca 2 Kc/km, v podstate totez i u druheho rodinneho auta, ktere jsme kupovali nove. A zde je zakopan pes. Misto Yarise bychom nejake EV zcela jiste uzili v drtive vetsine pripadu bez omezeni, ale nejsem blazen dat za takove auto 900 tis. klidne i milion. A koupit za 350 tis E-golfa, ktery v zime neujede ani 100 km??? Proc bych to vlastne delal. A mozna bych takoveho E-golfa i koupil a tu znacne omezenou funkcionalitu asi prekonal uzitim druheho auta, ale za takove auto nedam vice nez 100 tis. Kc, protoze realne je to jiz "elektroodpad"........a to mam na strese FVE.
@rz6354 Жыл бұрын
souhlas.. pořizovací cena el. auta je +500.000 oproti spalováku. Proč by to měl někdo platit ? Dojezd a nabíjení pro většinu problém není, ale ta cena... 🤦♂
@stepanfohl8791 Жыл бұрын
to klicove je to "dnes" o kterem pisete, schvalne si dejte do kalendare na dnesni datum +1 rok tenhle svuj text, za rok se tomu zasmejete. Jde o novou technologii, nove technologie jsou vzdy drahe, vite kolik stal prvni mobilni telefon ktery se v CR prodaval ? kolik se jich asi prodalo ? Jak muzete hodnotit bazarovou nabidku EV kdyz ve sve podstate neexistuje ? Prodavaji se sroty (nissan leaf prvni generace) nebo predrazene egolfy jak pisete protoze to je prvni pokus o elektroauto od vyvoje neschopneho VW. Ten trh teprve vznika, staci si proste chvilku pockat, ted je nejvyhodnejsi spise udrzovat stavajici stare auto v chodu nebo koupit neco levneho na dojezdeni. Osobne se domnivam ze kdyz bych ted koupil uplne nove spalovaci auto tak za tech 5-10let budu brecet ze nepujde prodat alespon za nejakou prijatelnou cenu...
@stepanfohl8791 Жыл бұрын
@@rz6354 no nevim oktavka kombik stoji 800 klacku kdyz to chci ne uplne hole (hole to je od 659900), cinskej elektrickej kombik (MG5) koupite v CR za stejnou cenu, doby kdy to bylo o tech 500 tisic jinak jak pisete jsou jiz davno pryc. Samozrejme cinan neni tak echt pro cecha ale pak uz bych zvazoval jestli nevzit za 1 053 990 teslicku ;) ano chapu neni to kombik, proste staci cekat a sledovat, ty ceny se menej kazdej mesic a docela dramaticky...
@jip4746 Жыл бұрын
@@stepanfohl8791 To velmi caste a oblibene srovnani s mobilmi telefony ma jeden zasadni problem. Zatimco ten telefon vazi cca 200-300 g tak EV auto vazi s prehledem pres 2 tuny-zde je skryt dabel v detailu, masova vyroba EV vubec nemusi znamenat zlevneni, protoze budete potrebovat nesrovnatelne vetsi mnozstvi materialu, kterych je vzdy omezene mnozstvi. A v pripade EV se jadna o materialy, zvlaste pro baterie, jejichz zdroje jsou velmi omezene. Narust vyroby naopak muze znamenat raketovy rust cen. Podivejte se napr. na rust cen obycejne medi za par poslednich let.
@blackwetdog11 ай бұрын
Nojo, ale kolik dnes stojí takový Yaris v nějaké slušné výbavě? Taky není zrovna levný. A pořád je to pidiauto.
@ozzy8911 Жыл бұрын
Zdravím. Vy dvaja ste úžasná kombinácia moc vám fandím a pozerám skoro všetko čo dáte von. Perfektná debata k veci. Nič len veľké ĎAKUJEM 😊
@ElectroDad Жыл бұрын
Děkujeme pěkně.
@helfstajn4739 Жыл бұрын
Zaprvé skvělý rozhovor s hostem, rozhodně byla na místě zajímavá témata, jen bych měl malou vítku k vám pane Staňěk, váš výraz během toho co jste poslouchal pana Pulznera vypadal jako by jste ho nenáviděl do morku kostí za vše co řekne, i když jak hádám to tak vůbec není. Vyřazoval z toho zvláštní kontrast, i když jste ve finále na stejné vlně. Nicméně provedení "pokecu" u stolku s občerstvením, hezkým parkem za zády, musím velmi pochválit. Co se týče hlavní kamery dal bych jí krapet výš, s náklonem dolů. Na pana Pulznera byla v zásadě dobře, tím že měl v záběru hlavně trup s hlavou, kdežto v druhém záběru jsou ve středu nohy, a pak to jde pžes trup až k hlavě.
@pangrac1 Жыл бұрын
Ale kdepák, je to přesně naopak, u elektrotáty je to naopak výraz velké pozornosti k hostu a soustředění se na to co říká. Je to vidět z jeho dopňujících otázek. 🤷♂️
@helfstajn4739 Жыл бұрын
@@pangrac1 to nepopírám ba naopak souhlasím, ale právě jen popisuji jak na mne tento výraz působí.
@pangrac1 Жыл бұрын
@@helfstajn4739 Nelze od každého vyžadovat aby se po americku usmíval.
@jirilhota6815 Жыл бұрын
Děkuji za rozhovor. Co se týče Škody ,nesdílím Martinův optimismus. Nad 900 tisíc žádné auto od nich nedává smysl a je lepší si koupit Teslu. Ta hranice se bude dále posouvat níže. No a Enyaq je předražený. Vyrábí se v malých sériích , takže naděje na zlepšení ceny je minimální. Nevěřím , že ID2 bude v roce 2025 a když tak pár kusů. Nevěřím ani koncernu , že bude za 25k € . Složilo by jim to prodej spalováků a to by neprošlo u naftové lobby tak odborů. Progres a rychlost bych spíše čekal od Volva, možná Renault by mohl vykutit něco levného. Cenová politika BYD v Evropě je pro mne zklamáním. Tak snad se zase nebude muset čekat na Teslu ,až do roku 2026.
@ExternalStar Жыл бұрын
Špičkový rozhovor, velice děkuji za takovou produkci. O některých věcech jsem nevěděl, a to sleduji skoro každé Elektro Dad video - například, že Japonci zaspali jsem tušil, ale že je to až tak špatné, to bych od spojenců říše nečekal.
@stepanfohl8791 Жыл бұрын
no oni japonci nezaspali technologicky oni maji problem spise s virou, staci si poslechnout nedavnej rozhovor se sefem ceske toyoty, u nich to je relativne pochopitelne vzhledem k tomu kolik penez narvaly do vyvoje hybridu a vodiku, berte to tak ze ostatni automobilky (dokud je k tomu nedohnala regulace EURO) vlastne porad dokolecka prodavaji ten stary obcas trosku inovovany 150let stary spalovaci motor (jinak receno jen rejzujou bez rizika), toyota se odvazila jit do rizika a sla do hybridu - vsechna cest ale musi otocit list jinak ji to pohrbi. Zajimavejsi je ale studovat mysl cechackovu a jeho naprosto iracionalni postoj k elektromobilite, mozna jde o nejakou kompenzaci toho ze jinak jsme ateisti ? :)
@tomanekmichael6862 Жыл бұрын
Pánové,díky za pěkné povídání.Moc rád jsem Vás sledoval a jsem v několika otázkách zase o něco moudřejší.Těším se na den ?!?!?,kdy Vám s radostí a plesáním oznámím,že jsem se stal Dědou-Elektro.Asi jsem trochu naivní,ale život přeje připraveným.Hezký den Michael
@lukaskadula Жыл бұрын
Moc fajn rozhovor, děkuji.
@ElectroDad Жыл бұрын
Děkujeme, Lukáši.
@otohornak88538 ай бұрын
Veľmi dobré video 💯👌👍
@michal182 Жыл бұрын
Martine díky za super rozhovor.. Před týdnem jsem nakoupil vetší objem akcií NIO, tak mě potěšilo, že auta přirovnáváte k Audi :).
@ElectroDad Жыл бұрын
Tento víkend testuji NIO EL6...
@matejbednarik87368 ай бұрын
58:03- čomu by pomohli zákazníci Škodovky, alebo aj iných značiek, ak by zostávali u tých značiek len preto, lebo ich chcú podporiť. Maximálne by sa stalo pokračovanie súčasnej situácie, a síce že by staré automobilky vyrábajúce benziňáky spali ďalej, a do dvoch troch rokov by bolo už po nich. Možno nie tu v Európe (alebo v Čechách a na Slovensku), ale inde vo svete už hej, akurát naše štáty by to nielen že nevedeli, ale ani nevedia, pretože nevidia čo najčastejšie jazdí napríklad v L. A., v Číne atď. Čiže ak zažijú automobilky dramatický prepad už teraz (5 minút po dvanástej), taký že sa budú rozmýšľať či nabrať gigantické pôžičky a od základu prekopávať, alebo rovno pôdju do krachu, budú mať aspoň možnosť voľby. O niekoľko málo rokov na výber nebudú mať.
@matejbednarik87368 ай бұрын
Oh jedna dôležitá vec, Tesla vznikla čiastočne ako podporný projekt Mus kovho vesmírneho programu (aby ho financovala), čoho výsledok môžeme vidieť na štartovacích plochách kozmodromov (alebo ako sa to teraz volá, je na tom dokonca lepšie ako vesmírne programy svetových veľmocí s nemalými rozpočtami), zatiaľ čo elektroautá iných značiek sú financované predajom spaľovákov, pretože sú stratové (či už to automobilky priznávajú je iná vec). 🤷♂
@michalnovak4153 Жыл бұрын
Parádní rozhovor. Jedna drobná připomínka. Několik drobných nepřesnosti, speciálně v těch cenových údajích a paritě cen mezi spalováky a BEV. Peugeot 208 GT line se dá pořídit od 450k, ale Peugeot e-208 stojí 900k. Podobný poměr, bezmála 80% rozdílu v ceně, je u většiny těch malých EVček. A to je prostě neobhajitelné. Doufejme, že avizované EV novinky s cenou do 25k euro, tenhle cenový nepoměr trochu "vyhladí". Jinak ještě jednou ... Parádní rozhovor 👍👍👍
@martinhandl9287 Жыл бұрын
vždyt tam o tom mluví, že parita cen se týká hlavně těch drahých, naopak u malých aut jsou rozdíly velké.
@stanislavsuchy1920 Жыл бұрын
Super debata chlapi. Toto mě bavilo a měli by si to poslechnout ti hateři, co denně vypisují hlouposti třeba na FB. Protože to jsou lidi, co neví vůbec nic o EVčkách
@lubosrez Жыл бұрын
Dost se ve svém okolí setkávám s odmítáním elektromobilů na základě v podstatě lživé propagandy mocností živících se prodejem ropy. Teď třeba letí status na sociálních sítích s auty v zimní vánici na dálnici a tvrdí, "že všichni odjedou, jen elektroauta zůstanou stát, během pár hodin stání v kalamitě se prý vybijí". A nadají si to vysvětlit 😞.
@ElectroDad Жыл бұрын
Rozumím. Třeba (asi ne) pomůže tohle video: kzbin.info/www/bejne/gYaUiWOloc6gh9U
@honzacermak4648 Жыл бұрын
Bylo by skvělé, kdyby si z tohoto videa alespoň něco vzali ministři pan Hladik (MŽP) a pan Jurečka (MPSV), kteří aktuálně jezdí ve vodíkových autech a prosazují je jako auta s velkým potenciálem. Přitom opak je pravdou. Nechtěli byste udělat osvětu a udělat rozhovor třeba na MŽP?
@VladoK_404 Жыл бұрын
Maju pomale aktualizacie. Ako VW 😀
@lubomirkohus344 Жыл бұрын
Jsou to auta s velikým potenciálem - ale pro ně
@DendyRybka Жыл бұрын
Super. Díky.
@jand462914 күн бұрын
Fajn rozhovor dvou milionářů
@Hobbittak Жыл бұрын
K vodíku. Podle mne vodík je dnes mimo i pro nákladní auta, autobusy, vlaky. Musel by se stát nějaký zázrak aby vymysleli nějaký vynález, který by posunul vývoj vodíku o roky dopředu. Bohužel nic takového není ani ve výhledu. Dokonce nedávno skončil projekt testování vodíkových vlaků v Německu. Dolní Sasko mělo od firmy Alstom vodíkové vlaky s palivovými články. Testování začalo už v r. 2018 a v r. 2022 je dokonce nasadili do reálného provozu. Ale teď po roce od toho ustoupili a budou je nahrazovat elektrickými vlaky, protože zjistili, že jsou prostě levnější i když musí vybudovat troleje a tam kde nepůjdou dají baterie. Takže se dá říct, že vyhrála baterka na palivovým článkem i pro vlaky. A v nákladní dopravě to brzy také nebude jinak. Sice stále to některé firmy zkoušejí s vodíkem a palivovými články, ale baterie i v nákladních autech je doslova "válcuje". Mercedes, MAN, Scania, Volvo, Tesla už začínají prodávat i ty velké tahače na baterie. O vodíku vůbec neuvažují. Snad kromě Tatry, která nedávno jeden náklaďák představila, ale upřímně fakt nechápu proč? Kde ho chtějí tankovat? Ekonomicky to prostě nevychází a jestli je baterkový auto drahý, tak auto s palivovým článkem je ještě dražší. V dnešní době prostě vodík a palivové články nedává vůbec smysl - NIKDE. Ani náklaďácích, ani ve vlacích, ani v letadlech. Podle mne ani v letadlech to není dobrý nápad, tam je jasný dovůd bezpečnost.
@jakubsevcik733 Жыл бұрын
Vodik ma jednu zcela zasadni vyhodu oproti lithiu, je ho neskutecne vice. A FVE panely a stridace jsou stale levnejsi, lithium absolutne nevyhovuje jako sezonni akumulace a nikdy nebude stacit. Energeticka hustota Li baterii je chaba. A nakonec i jaderna energetika bude drazsi nez OZE+ H2 akumulace.
@martinhandl9287 Жыл бұрын
já si furt myslím, že vodík by mohl být dobrý pro zaoceánské lodě, kde mnoho dní na moři nemohou nabíjet a problém s místem na nádrže taky nemají
@Hobbittak Жыл бұрын
@@jakubsevcik733 to je pravda, vodík jako akumulace mi přijde asi jediný využití kde to dává jakýs takýs smysl. No uvidíme jestli ještě nevymyslí nějaké jiné baterie které by byly levné a mohli se použít pro sezónní akumulaci. Zatím o ničem takovém nevím, ale myslím že výrobci ještě neřekli poslední slovo.
@jaromirzajdlik7579 Жыл бұрын
Diky za pěkný rozhovor. Mám dotaz, který vůbec nesouvisí s tématem a to co znamená zelena značka na stromě. Je vidět pri bližším záběru. Všiml jsem si jí několikrát na dovolené u moře.😊
@jip4746 Жыл бұрын
"gathering point" neboli oficialne urcene shromazdiste osob napr. pri prirodnich katastrofach, pozarech atd. Nevim jestli se uziva u nas v CR, jinak ve svete to je ale velmi obvykle.
@zemikosaz5239 Жыл бұрын
Skvělý rozhovor. Fakt super👍🏿
@elyogiachi Жыл бұрын
Skvělé, že jste spolu udělali rozhovor 🙂
@ElectroDad Жыл бұрын
Už potřetí.
@elyogiachi Жыл бұрын
@@ElectroDad aha o:-) tak to se červenám a kouknu ještě na ty další dva :-) Díky za to co děláte a těším se na další videa ;-)
@TheDownloader86 Жыл бұрын
Pěkný rozhovor. Já osobně nejsem příznivcem dotací, elektromobily se prosadí, protože jsou prostě lepší, není třeba dotací. Za mě se elektromobily masivně rozšíří s kvalitními LFP bateriemi (které už dnes má CATL). Pak bude dávat smysl koupit takové auto ojeté (žádný lojza tu baterku nabíjením na 100% nezničí :D) a potom to bude to pravé pro české řidiče :).
@petrbasa574211 ай бұрын
Copak LFP, až zvládnou technologie pro pevný elektrolyt to se teprve začnou dít věci. Dojezd se zdvojnásobí a cena bude poloviční. Možná trochu fantazíruju, ale tomuhle docela věřím.
@pavolurbanik453 Жыл бұрын
Hozno asi jste "presvedcil dalsi ovecku". Jsem zaryty "dieslista" ale mel jsem moznost jezdit necele 3 mesice EV - Smart Fortwo, asi to neni uplne auto ale na zkusenou parada. Mam doma FVE takze v tomhle problem neni. K videu - osobne kdyz jedu na dovolenou preferuji cestu v noci - nechci slyset co hodinu: "Kdy jiz tam budem?", takze pro me neni problem non stop 5-6 hodin. OK dokazu v tomlhe "ustoupit". Pres den bude zastavek vice nez bude potreba to uricte. Co je problem je nove EV - je dosti drahe. Jasne kdyz porovnam cenu Superbu Scout 2.0 TDI 147 kW, ktery je dnes na salone za 1.377 mil. KC tak Tesla Y za stejny peniz toto jiz je v poradku ale pro me bude stejne cesta k EV pres ojetinu. Takze si jeste pockam. Jeste k tomu nabijeni - platba kartou. Kdyz jsem mel pujceneho Smarta, nevim jak je to, nebo bude u jinych EV ojetin, jsem ve stavu kdy nemam zadnou kartu, cip ... v tomhle pripade bude platba kartou velka vyhoda. Ted se Smartem jsem musel mit nekolik aplikaci ... coz neni uplne komfortni. Aplikace se nechtela spojit se stojanem ... kartu bych preferoval v techto urgent momentech. Co mam jeste spatnou zkusenost - obsazene mista pro nabijeni klasickymi auty. Dokonce jsem byl jednou malem fyzicky napaden jednim primitivem, ktereho jsem se slusne dotazal jestli mu to nevadi ze blokuje misto pro EV ... nebudu opakovat jeho slova, proste ... .
@vojta2596 ай бұрын
Pěkná diskuse! Jinak pokud budou ceny EV klesat, má smysl ještě dva roky počkat...
@ElectroDad6 ай бұрын
Děkujeme. Může být.
@romandohnany8562 Жыл бұрын
Ja som roky kupoval Suzuki. Keďže sme bývali v meste, tak sme mali Swift. Malé (super na parkovanie) benzín, na dlhšie trasy náročné (nie veľmi pohodlné). Chcel som pokračovať v Suzuki, ale nemajú elektromobil. Čo si myslíte o tejto spoločnosti? Má šancu prežiť? Od 4/2023 máme Kiu Niro EV a sme fakt veľmi spokojní.
@petrbasa574211 ай бұрын
Je to trochu překvapivé, ale japonci se zatím stavějí k elektromobilitě levou zadní. Na rozdíl od korejců. A to jsou prakticky sousedi. Taky by mě zajímalo, proč to tak mají.
@PetrMauler4 ай бұрын
To je paráda,šly by tyto rozhovory sledovat na nějaké tv stanici ,aby ten problém vidělo větší množství posluchačů??JE MEZI LIDMI VELIKY PROBLEM.NEMUZETE S EL.AUTEM PERKOVAT U NAS V GARAŽÍCH A ANI U ZNAMEHO,KDE MAJI DRUZSTVO,NESMITE MIT ANI ELEKTROKOLO,EL.KOLOBEZKU V GARAZI.TO JE VELIKY ODPOR K EL.AUTUM ŠKODA😢
@radekhadinec3168 Жыл бұрын
Myšlenka z Mladé Boleslavi, že indický trh spasí spalovací vozy je dle mého názoru lehce naivní. Krom slunce má Indie velmi mladou populaci, která bude čím dál víc požadovat moderní a čisté technologie.
@jakub6270 Жыл бұрын
Tahle myšlenka ale nebude z MB. Plán tam byl hlavně na lokalizaci výroby. Takže tam nejspíš vznikne i nějaký levnější elektromobil, co se v Evropě prodávat nebude. Nejen VW ale i Škodovka jasně deklarují, že EV je budoucnost. Jen tím, že teď dostala na vrub vývoj jak TSi motorů, MQB-A0 platformy, Indii a ASEAN tak jí všichni novináři začali věštit, že bude dělat jen spalovací auta. Přitom mi přijde, že vůbec nikdo už potom neposlouchal, co sama říká. Na druhou stranu, pokračovat ve vývoji levnějších spalovacích aut má větší smysl, než vyvíjet dál drahé modely.
@Lanoumik Жыл бұрын
Situace z budoucnosti. Na silnici dejme tomu 30-40% EV. Jak bude podle vas stat kompenzovat ubytek prijmu ze spotrebni dane z benzinu? Zatim jsem o tom nikde necetl zadnou uvahu. Pocitam,ze v podobne dobe EV ztrati i dalnicni znamku zdarma.
@ElectroDad Жыл бұрын
Stát bude od roku 2027 účtovat do cen nafty a paliva emisní povolenky. Které jsou už dnes v ceně elektřiny (té která pochází ze spalování uhlí a plynu).
@HROSCHAN1 Жыл бұрын
myslím, že zavedou silniční daň jako u dálnic... Např 10 000 kč ročně za jedno EV (doufejme, že jen na EV) auto a možná to nebude tak dlouho trvat... Prý už některé americké státy v USA k tomu sáhly... A možná také zruší daňové zvýhodnění na LPG a nakonec nás donutí k EV i bez dotací...
@klikar1982 Жыл бұрын
Nie je nic jednoduchsie ako zaviest novu dan alebo nove poplatky. Stat je v nedobrovolnom vyberani penazi od ludi macher a urcite to zvladne, nemusite sa bat.
@7prox710 ай бұрын
Díky za super rozhovor. Elektromobilitě fandím ale zatím nevidím nei použiteplného v ceně co si mohu dovolit. Obzvláště kombíky zatím téměř nejsou. Zatím vidím jako ideální přechodné auto je Seat Leon 1,5 v CNG ( s cenou za kilometr těsně nad 1,-) a pak se uvidí.
@ElectroDad10 ай бұрын
Rozumím
@VladoK_404 Жыл бұрын
Je tu ešte "tretia" strana mince. Čím menej sa bude spaľovacích áut predávať, tým bude ich výroba menej ekonomická a teda drahšia. Čo sa premietne do ich ceny.
@petrprokos2022 Жыл бұрын
Dobrý den za 5 let tyto domněnky....dojezdu a dobíjení...bude řešit za nás umělá inteligence.... nyní takto nazývána..... V letech příštích to lidstvo již pochopí....elektro vozům ZDAR.
@ElectroDad Жыл бұрын
ZDAR
@martinkrupka8934 Жыл бұрын
Autonomní řízení úrovně 5 uvidíme v ČR dříve než v roce 2030, ale pouze u Sokolova na polygonu BMW. Můj skromný odhad je rok 2025 na polygonu u Sokolova.
@petrcz74 Жыл бұрын
Já si myslím, že stejně musí být firma, co bude dělat kvalitní spalovací auta , proč? No určitě pro armádu, policii, záchranáře, hasiči, expediční. Fandím elektrifikaci, ale nebuďte naivní, že by Evropa s armádou na baterie uspěla v obraně. Takže Toyoty využívá každý terorista na blízkém východě, nebo v Africe! Těch vozů, co jsou “akční” je fakt moc!
@martinhandl9287 Жыл бұрын
naopak všechny druhy, které jmenujete se pro EV maximálně hodí
@petrcz74 Жыл бұрын
@@martinhandl9287 no určitě, vy jste fakt fanatik!
@TheTomsa11 ай бұрын
já nevím kde furt berete že každej musí na benzince na záchod nebo na kafe ? Kafe si dám ,ale ne za 2€ z automatu na benzince
@ElectroDad11 ай бұрын
ok
@pavelhaska1428 Жыл бұрын
👏 super, moc zajímavé povídání a názory. Souhlasím, na autonomní řízení se moc těším. Mně by to stačilo i na těch dálnicích😊 Řízení mě baví, a s aktuálními asistenčními systémy 2.5 ještě víc. Jen mi vadí, že každý koncern reaguje jinak na danou jízdní situaci. Některá auta jsou moc prudká, reagují zbrkle. I ta Tesla není ono. Osobně mi nejvíc vyhovuje řešení Volkswagenu. No uvidíme. Jde to mílovými kroky vpřed. O Stellantis mám velké obavy, sám jsem jejich bývalý zákazník, protože nám nedokázali nabídnout adekvátní BEV. Osobně preferuji evropská v Evropě vyráběná auta. Souhlasím s názorem, že Indie, Vietnam, Afrika, Jižní Amerika přejdou na BEV výrazně rychleji než Evropa.
@GaboTX Жыл бұрын
Mám Citroen a som v pohode.
@liborhorky536 Жыл бұрын
Děkuji Vám za skvělé shrnutí EV problematiky. Je vtipné, že jste oba "samozvaní" propagátoři. Kde je nějaký zástupce státu, propagující technologický vývoj? Kde jsou ty skvělé české ručičky, ty chytré hlavy a čeští inženýři? Pánové, nebýt Vás, tak nevím, nevím, kam bychom to dopracovali s osvětou našeho národa. Mnohdy se mi zdá, že mladí lidé kolem 20ti let jsou větší fandové EV, než inženýři okolo mě, se kterými pracuji v Automotive. Dnešní EV situace mi s úsměvem připomíná diskusi "proč potřebuješ mobilní telefon, když jsou všude přece pevné linky a když chceš něco poslat, máme přece Fax! Ano, to jsem zažil. Je škoda, že v ČR nevidíme jak se svět mění a ani to vidět nechceme. Díky Vám za Vaši tvorbu! Libor
@ElectroDad Жыл бұрын
Děkujeme za Vaše zamyšlení, Libore.
@jip4746 Жыл бұрын
A kolik tech 20ti letych fandu ma nato aby si nejake EV koupili? Jedna vec jsou slova a pak je realita, kdy pak takove potkavam ve vytunenych golfech a RSkach s temer nepruhlednymi skly..... ;-)
@VladoK_404 Жыл бұрын
@@jip4746 Dočkajte času. Dnes sú ceny EV mimo. Ale lepší sa to, pomaly ale isto. Nezabúdajte na skupinu obyvateľstva (aj mladých), ktorá na to má už teraz. Proste sú tu rôzne sociálne vrstvy. A pre týchto už cena nie je hlavný argument. Skôr nedostatok informácii a nadbytok dezinformácii. Postupne sa okruh cenovej dostupnosti rozšíri. Potom bude na zamyslenie, prečo niekto jazdí v obdobne drahom spaľováku, rieši servis a pritom jazdí 15k ročne.
@jip4746 Жыл бұрын
@@VladoK_404 Az ta doba nastane, tak naprosto prirozene si lidi ta EV koupi. Svym prispevkem ale potvrzujete, ze dnesni propaganda o ekonomicke vyhodnosti EV je zkratka lez. A lidi si to umeji naopak moc dobre spocitat.
@VladoK_404 Жыл бұрын
@@jip4746 Lebo tá "propaganda" sa podáva nesprávne. V roku 2023 to nie je riešenie pre každého. Ale v roku 2023 je to už výhodné pre určitý segment majiteľov áut, ktorí dajme tomu nejazdia pravidelne dlhé trasy a tak či tak si kupovali auta v cenovej kategórii 35k EUR a viac. Stačí sa pozrieť na akých tankoch za aké peniaze jazdia ľudia po meste a z obce do mesta. Na YT je výborne video porovnávajúce Octaviu RS a Teslu 3. To je krásny príklad toho čo píšem. Postupom rokov sa okruh dostupnosti EV rozšíri na kupujúcich 25k+ EUR potom 20k+ až sa to postupne zrovná. Okrem toho, pri EV je faktor , ktorý sa ťažko oceňuje peniazmi/úsporou. Človek si to vyskúša a pochopí, že minimálne v meste na 100% je toto budúcnosť a takto má jazdiť auto.
@TGrunwald Жыл бұрын
U toho vodíku si myslím, že je to problém z trochu jiných důvodů. Hlavně proto, že utíká z každé nádrže - čím vyšší tlak, tím rychleji. Takže bude celkem nebezpečné ho nechávat někde v garáži, odkud sice taky bude utíkat, ale nebude tam tak vysoký tlak a bude se hromadit - nebezpečí výbuchu je tam celkem realistické. Přitom vodíkové auto rozhodně přes zimu chcete nechávat v garáži a ne někde venku. Membrána v palivovém článku činností vlhne. Pokud tam ta voda zmrzne, tak jí to, samozřejmě, poškozuje. Další věc je, že materiál nádrže s tlakovým vodíkem postupem času degraduje a křehne. Takže po X letech je bude zapotřebí vyměnit. Nebyl by to problém, kdyby se dalo spolehnout na to, že to majitel opravdu udělá. Věříte, že to budou dodržovat všichni a nebudou jezdit dál a dál, dokud nebude průšvih? Aby z nich neutíkal tolik, tak velké nádrže bývají kryogenické. Jenže to znamená, že se spotřebovává energie jen na to, aby ten vodík neutekl.
@palusisko Жыл бұрын
Elektromobily nenastoupí zatím v tak velkém množství, protože je tam několik fatálních zádrhelů: 1. Cena elektromobilu v poměru co dostanu (velikost, užitkovost, spolehlivost po deseti letech) 2. Baterie po deseti letech je nespolehlivá a drahá na opravu. Začínají odcházet články, kdy Tesla na to kašle úplně a musíte si koupit celý nový Pack(repasovaný cca od 10 000$, nový 20 000$), nebo u Korejců a VW si necháte vyměnit jen modul, cca 25 000 Kč - jenže statisticky vám může odejít článek pak v jiném původním modulu... Toyta na to poukazuje několik let, dodnes nejsou baterie, které by dokázaly konkurovat kvalitnímu spalováku...Ostatně Tesle S po deseti letech neodchází jen články baterie, ale třeba i motory...
@tomascermak9205 Жыл бұрын
V Thajsku už je nově prodaných EV asi 12%. A skoro všechno Čína.
@ElectroDad Жыл бұрын
Ano, tam vezmou Číňani prodeje Toyotě / Japoncům.
@TeslaX2020 Жыл бұрын
Thajsko 14.8% BEV
@vikyvikendra8561 Жыл бұрын
Omlouvam se ale to jsou teda zase plky od cloveka placeného koncernem...
@jaroslavborak7004 Жыл бұрын
Dobrý den ja letos v lednu prodal dvoulete BMW 7 a ctyrletou m4 a koupil jsem si Teslu S a manzelce prodal X6 petiletou a koupil Y. Tesla je ve vsem lepsim autem nez zminene BMW. Pred koupi jsem mel zapujcene vsechny Nemecke premiove el auta a ani jedno me neoslovilo. Nejhorsi byl Taycan
@ElectroDad Жыл бұрын
Hlavně, že jste spokojen, Jaroslave.
@Mikoho1975 Жыл бұрын
Super video oboch. Nechápem prečo veru v Česko - Slovensku sa tak málo predáva tých elektro áut, keď už je možné aj dosť áut doviesť za lepšie ceny. Štatisticky je naozaj RO a BG pred nami aj Maďarsko :/
@petrsimmel753 Жыл бұрын
Protože jedna věc je video a druhá zkušenosti. Kamarád, co má dům, koupil dceři EV BMW a nemůže si vynachválit kolik bonusů to přineslo. Druhý kamarád si koupil Enyaq, stará se o dva penziny na Božím Daru a po několika měsících auto prodal. V zimních podmínkách bez možnosti domácího nabíjení mu to auto zabilo časový rozpočet ( má tři děti ). Kapacita baterie po dnu stání v mínus patnácti klesá opravdu dramaticky, bohužel Enyaq prodal a koupil novou Q7, a momentálně nechce o elektru ani slyšet. A ten, co má dům a nabíjí doma, naopak chce pro sebe a ženu slektro. Pokud má člověk podmínky a zázemí, je to super. Pokud ne, pořád to přináší komplikace a extrémní výstup z komfortní zóny.
@rz6354 Жыл бұрын
nechápeš ? A co důvod že to stojí dvojnásobek než auto střední třídy ? Já to teda chápu.. nechci dát o 500.000 korun víc za nové auto. Proč ? Dojezd a nabíjení neřeším... s tím bych se smířil, ale ty ceny jsou bizár.
@Mikoho1975 Жыл бұрын
Hej to áno len ja som sa tiež pozeral po 2 ročnom ojazdenom @@rz6354
@martinhandl9287 Жыл бұрын
@@petrsimmel753 stará se o 2 penziony a nemůže v nich nabíjet? to mi nějak nevychází
@alesanrud328111 ай бұрын
@@rz6354u lidí, kteří bydlí na sídlištích ale problém s nabíjením prostě bude. Další problém je zatím porád poměrně vysoká pořizovací cena. Je ovšem otázka, jestli bude v budoucnu u lidí ve městech nutnost vlastnictví osobního vozu.
@petrholes335310 ай бұрын
zajímavý rozhovor, ale mám dotaz, kde se v tomto elektro oboru vzal výraz architektura baterie? Architektura je o stavitelství ne o nudné baterii, co vy na to?
@ElectroDad10 ай бұрын
Tak jako používáme např. pojem architektura informačních systémů, tak hovoříme o (800 V) architektuře baterie.
@jozefkostelansky Жыл бұрын
Jejdá, vy jste dva! A já myslel, že to byl furt ten samej... 😁😁
@alien105cz Жыл бұрын
Jinak enyaq novej se da sehnat take pod milion s velkou vybavou a velkou baterkou a ne moc stary i letosni predvadecky.
@jiribenes491811 ай бұрын
super rozhovor bez zbytecnych emoci a polopravd, palec nahoru. Jen bych poznamenal, ze rozdil 200 tis Kc v cene vozu je na uver vyrazne vic. Neznam moc domacnosti co nove auto poridi bez uveru... Oba zijete v trochu jinych financnich podminkach nez vetsina populace CR...
@petrbasa574211 ай бұрын
Ano, úvěr obvykle znamená vyšší cenu, ale třeba VW má na EVčka leasing s nulovým navýšením, což je defakto nákup na splátky bez navýšení.
@thomtrucker1925 Жыл бұрын
Pekne podany rozhovor, kde je hezky rozebrana situace ve svete elektromobilu. Nedavno jsem sledoval pekny dokument o lektrickem vozu z roku 1901, kdy bylo vsechno jeste v plenkach, vozidla jezdici na benzin se teprce zacinala objevovat. Kdo se chce podivat, je v anglictine kzbin.info/www/bejne/jqvOZ5SZhrRggbMsi=KBGMe4VjsRG5pfkB
@tominomaza11 ай бұрын
Zajímalo by mě víc informací o tom že by u Toyoty bz4x odlétávali kola.. ? Jak zmiňuje pan Martin v rozhovoru. Protože mi to přijde za ty výprodejove ceny celkem zajímavé
@Jirikor Жыл бұрын
Hezká diskuse, díky. Ale nesouhlasím s tím, že Češi rádi zůstávají v používání věcí tak jak je znají. Vždyť co se týká placení bezkontaktem a třeba GooglePay nebo ApplePay, tak v ČR to lidi chtěli hned používat, líbí se jim to a neviděli žádná omezení oproti placení kartou. U elektromobilů je ale těch omezení stále dost. Cena elektroaut, síť nabíječek, dojezd apod. Myslím že lidé používají to, kde vidí pro sebe nějakou výhodu oproti původnímu řešení, to je celé.
@petrbasa574211 ай бұрын
Souhlasím, že cena nových elektromobilů je zatím omezující, ale už jsou EVčka i na trhu ojetých vozidel. Síť nabíječek je problematická hlavně pro toho, kdo nemůže nabíjet doma. O tom se ale v diskuzi hovořilo. Je potřeba víc AC dobíjecích stanic tam kde lidé parkují přes noc, ale ne s nesmyslnou cenou elektřiny. Dojezd je důležitý, netvrdím že ne, ale začínám ho vnímat jako blednoucí argument. Taková Škoda 100 taky měla dojezd 300-500 km a nebránilo to miliónu jejích majitelů, aby jezdili. Však uvidíme, jaká bude budoucnost.
@MartinK-k9k Жыл бұрын
Dobrý den. Rozumím vašemu nadšeni pro elektomobilitu i když pro mě dává hlavně smysl jako malé auta do města , vzhledem k dojezdu , nabíjení i tichosti . V dnešní době nové Mini nebo Fiat 500e, dobrá volba . I na delší cesty si to dovedu představit , i když bych preferoval určitě evropské značky před čínskými nebo americkými , kvůli podpoře evropské ekonomiky . I za cenu určitého omezení , že doba nabíjení mě omezuje časové. Ne že to trvá cca 20-30 min , na dalších 200-300 km , ale prostě já se musím omezit a přizpůsobit se autu a ne naopak , jak by to mělo být. Ale i toto si dovedu představit a akceptovat ,vzhledem k udržitelnosti a ohledu k životnímu prostředí . Čeho se ale velmi obavám a Vy a nikdo to nezmiňuje , co bude , až bude většina elektomobilů, kde budou všichni nabijet ?? Na sídlištích ? A hlavně , co v zimě , kdy už dnes obnovitelné zdroje například v Německu ( soláry a větrné parky na mořích i na souši ) nestíhají pokrývat potřebu ani z 5-10%!!! Dokonce jsem četl , že z obnovitelných zdrojů je cca 3% a zbytek opět z uhelných a jiných elektráren !! Co říkáte na tento argument ? Pak zůstává jediné nižší spotřeba a doufat v budoucnost ! Děkuji za Vaši podporu a názory v oblasti udržitelnosti. Nicméně , není spousta věci dořesenych a nejsou otevřené komunikovány. Bylo by dobré, nejen říkat klady , ale i negativa a rizika . Jako možné nucené omezování spotřeby , kdy nebude možné ani doma za noc nabít auto , když nebude dost elektřiny . Samozřejmě mluvím o zimním období !
@lubomirkohus344 Жыл бұрын
řešíte to co řešit nemusíte :) zapomněl jste na to jaká bude intenzita slunečního svitu :) Česko vyrobí ročně 76 TWh el energie, spotřebuje 60 TWh, elektřina nahradí fosil výrobu paliv, Slovensko má elektřinu 1:1 a všechno z atomu a vody + 1/2025 další atomový blok, Je tady stále víc a víc FVE, není co řešit Německo? - je potřeba přeladit rádio - tento rok dává ca 60% !!! z obnovitelných zdrojů
@MartinK-k9k Жыл бұрын
@@lubomirkohus344 Díky za odpověď , i kdyz v legraci . Asi neumíte odpovědět , protože v zimě žádné jiné řešení zatím není. Ale kdyby všichni přešli na elektromobilitu, problém by to už byl. A řešili by jsme to všichni :) i vy :)
@RoboKubik8 Жыл бұрын
No z ropy vie auto vyuzit tak 30% energie, zbytok je hlavne odpadove teplo. Keby sme mali len elektromobily a trebarz vsetku tu ropu palili v elektrarnach/teplarnach, tak sme na tom celkovo ovela lepsie.
@lubomirkohus344 Жыл бұрын
Co Vám na říct , jsem Vam to napsal Nikdy nebudou mít všichni EV Nikdy nebudou všichni dobíjet ve stejném čase a i kdyby tak rychlovarnou konvici Vám dům utahne ne? EV máme od 2014 - mluvim o tom co vím ne o tom co kdyby coby
@lubosklech1029 ай бұрын
Instalované výkony obnovitelných zdrojů jsou v posledních letech obrovské. A navíc ještě zrychlují. A to je dobře. Obzvláště s úspornými opatřeními :)
@petrsek76 Жыл бұрын
Dobrý pokec..
@ElectroDad Жыл бұрын
Díky.
@Guarrdian1984 Жыл бұрын
Honzo, jako vždy skvělý rozhovor! Jen opět ukazující, jak konzervativní Češi národ jsou... Už si šetřím peníze na Audi A6 e-tron Avant či ID.7! ;-)
@rz6354 Жыл бұрын
konzervativní ? Spíš rozumní. Každej není pozér jako tyhle dva mimoni.
@Guarrdian1984 Жыл бұрын
@@rz6354 Ne! Nejsou to žádní pozéři, ale lidi narozdíl od věčně kritizující většiny Čechů zasvěcení do problému, kteří vědí, že elektromobilita je nevyhnutelná budoucnost a ekonomicky už dnes výhodnější volba...
@jip4746 Жыл бұрын
@@Guarrdian1984 Elektromobilita je nepochybne budoucnost ale to ze je to ekomictejsi varianta rozhodne neni obecna pravda, v pripade privatnich vlastniku spise vyjimecne. Naopak lidi si to moc dobre umeji spocitat, take jsem to resil, mame doma i 10 kWp FTE a stejne to porad ekonomicky naprosto nevychazi. Chapejte ze auto pro dost lidi neni smysl zivota, je to pouze jedna vec z mnoha, ktera ma za rozumne naklady vykonat svou funkci odvest rodinu z bodu A do bodu B. A na to zkratka auto za milion nepotrebuji a za usetrenych par set tisic radsi pojedu s detmi na cele prazdniny nekam cestovat po svete.
@Guarrdian1984 Жыл бұрын
@@jip4746 Jo, to s Vámi souhlasím, ale nikdo nezvrátí fakt, že postupem času (otázka 10-20 let) elektromobily plně vytlačí spalováky...
@jip4746 Жыл бұрын
@@Guarrdian1984 Ja myslim, ze neni nutne problem takto chapat a stavet. Spalovaci motor bude mit stale svuj smysl i v budoucnu a regulatorni zasahy do prumyslu jako prave napr. zakaz spalovacich aut ve vysledku jako silne kontraproduktivni, stejne tak dotace. Cela ekonomika EU je skrz naskrz prolezla dotacemi jako morem a zadne pozitivni vysledky nevidim, spise naopak.
@paprsek60 Жыл бұрын
U Toyoty, obecně u Japonců, hraje zřejmě zásadní roli, kde vzít elektřinu pro auta pro 150 milionů obyvatel. Země má malou plochu, klima je poměrně divoké, umí silné větry, hromady sněhu. To mají postavit 40 jaderných reaktorů? Po zkušenosti s Fukušimou. Ropa se dala dovézt, plyn taky, pokud by byla technologie, dal by se dovézt i vodík, ze zemí, které nejsou tak hustě obydleny. Ani v Evropě to není s elektřinou žádná sranda. Teď už Němci odsouhlasili legislativu, že v případě krize s elektřinou, mohou odstřihnout autoelektronabíječky a tepelná čerpadla. A to je v provozu zatím malý podíl elektroaut z celkového počtu aut.
@milanbujna295710 ай бұрын
1.) Japoncov je "len" 123 mil, nie 150 ;) - tendencia výrazne smerom nadol, kvôli rapídnemu starnutiu obyvateľstva a nízkej pôrodnosti. 2.) Japonsko chce opäť posilniť význam jadrovej energie - v pláne je do r. 2030 vyrábať cca 20-22% energie z jadra a cca 36-38% z obnoviteľných zdrojov. 3.) V žiadnej krajine sveta sa nedeje prechod na elektromobilitu z večera do rána. Je to proces, ktorý bude trvať aj 15-20 rokov, kým sa postupne celá flotila áut vymení.
@novicemar9 ай бұрын
24:55 Neporovnávejte pouze dojezd. Porovnejte (klidně sem jako odpověď) jak je to s cenou za 1 km a jak je to s ekologií, kvůli které nám ostatně elektromobily EU nutí. Jsou studie, které říkají, že EKOLOGICKY má navrch elektromobil v porovnání s benzínomobilem až po 150.000 km. Já mám svoje benzínové auto 7 roků a najeto 50.000. 150tkm tedy budu mít asi u 20 roků starého auta. Vydrží elektromobil 20 roků se stejnou baterií?
@ElectroDad9 ай бұрын
Pokud za 7 let najezdíte 50 tis km tak je to dobře a fakt nedává smysl pořizovat jakékoli nové auto. Ať Vám těch 20 let slouží.
@novicemar9 ай бұрын
@@ElectroDad Děkuji, ale nedozvěděl jsem se, jak dlouho ta baterie vydrží. Všude to přepočítávají na kilometry, ale kolik je to v průměru roků?
@slosar100 Жыл бұрын
Ano je opravdu zvlastni ze ID 3,4,5 stoji v Cesku oproti Slovensku a Nemecku nejvice. Pri podobnych konfiguracich rozdil az 280 tisic. Nerozumim proč? Zamerne udelan jinak konfigurator opravdu nas importer to je neco. Mam zajem o ID 5 GTX MY 2024 mel jsem Tiguan a u dealera jsem rekl uplne v klidu, ze si ho klidne koupim, ale za stejnou cenu jako na SVK nebo DE :-) at to udelaji jak chteji.
@vondrass Жыл бұрын
Zeptejte se u několika dealeru za kolik vám konkrétní auto prodají.
@martinourednik2846 Жыл бұрын
Jen pro upřesnění. Toyota se sice na venek tváří že je proti elektromobilitě, ale ve skutečnosti do vývoje elektrických aut dávají dostatek financí. Jenom jim stále vychází že nevýhody převažují nad výhodami současných elektromobilů. Proto na elektromobilitu netlačí tak jako evropské automobilky.
@maxbiagi3091 Жыл бұрын
Hlavně Toyotu žádné prodeje EV netlačí. Stačí se podívat na jejich prodeje po JV Asii, ty low-cost MPV s 1.5 VVT-i se zde prodávají jako rohliky. Toyotu nějaké EU EV šílenství nechává v klidu. V Číně i na dálném východě naprosto dominuje co se týče Pickupů a 4x4 "off-roadů".
@pavelblaha5243 Жыл бұрын
Toyota se dlouhodobě aktivně staví proti elektromobilům a to jak prostřednictvím lobbingu, tak dezinformací v marketingu. A pokud skutečně do vývoje elektrických aut dávají dostatek financí, tak na technické vyspělosti jejich EV se to zatím neprojevuje, jak koneckonců zaznělo ve videu.
@robertmach990711 ай бұрын
@@pavelblaha5243... jaksi se zapomíná na fakt, že Toyota má s baterkami reálně nejdelší zkušenosti její hybridní Priusy jsou v reálném provozu mnohem déle než existují některé EV značky. Jejich gro je sice jinde a dosti za něj zdánlivě konzervativně bojují, ale nepodceňujte autogigant jako je Toyota a už vůbec ne japonskou vynalézavost. Ti až vyjdou s elektrickým autem postaveným od základu jako EV bude prostě perfektní. Vsaďte se.
@theeo13311 ай бұрын
Fisker a jeho Ocean není téma? Kalifornská značka. Výroba kousek od nás. Proč je tahle pecka tak přehlížená nebo jsem přehlédl nějaké díly. Děkuji :)
@petrbasa574211 ай бұрын
Tahle pecka tak trochu přehlíží nás. Nejblíž se oficiálně prodává ve Vídni a v Mnichově. Nicméně důvodů proč u nás nejsou bude víc. Mají údajně desetitisíce rezervací, takže minimálně na dva, možná i více let dopředu jsou teoreticky vyprodaní. Nepotřebují expandovat na trhy, kde je zájem o elektromobilitu minimální. Jejich primárním trhem má být USA. Navíc je to pořád jenom startup, který může kdykoliv skončit, tak jako už to jednou udělal.
@lubomirkohus344 Жыл бұрын
Československo automobilová velmoc - ano, akorát reální kupní síla je tady stejná i nižší, než v Číně, jenomže auta v Číně stojí půlku co tady Samořiditelné WAYMO v USA - funguje to docela dobře
@martinhandl9287 Жыл бұрын
waymo ale může jezdit jen v malé oblasti, kterou zná a mimo jet nemůže
@petrcz74 Жыл бұрын
K údivu k tomu, že se neprodávají EA je prostě logické! Mladá rodina koupí použitou Octavii za 200000Kč. Jednoduché rozhodnutí
@trionization Жыл бұрын
Jak pekne rozpráva takto naživo, škoda že potom sadne za klávesnicu a spustí shitstorm na Twitteri a fdrive 🤦
@pazznecht Жыл бұрын
Ve světle tradičních automobilek a jejich neschopnosti září 48V systém a Gb síť Tesly (Cybertruck). A přitom taková blbost. Unboxed jim teprve vytře zrak.
@LamcaLiborVitovi-qq5yy Жыл бұрын
Hezký rozhovor elektro auto je opravdu budoucnost, protože výroba elektřiny je neomezená je všude i v každé lampě nemusí se nikam vozit a ta jízda úplný luxus hlavně udělat další jaderný blok i když teď ČR má přebytky a zatím pro ČR lidé předražený. Vodík opravdu kamiony vlak lodě autobus
@rz6354 Жыл бұрын
další jaderný blok se musí udělat jen aby vykryl ztrátu uhelných elektráren které do té doby mají skončit, není to kapacita navíc.Ten nám opravdu přebytek energie nepřinese.
@pepegano_3578 Жыл бұрын
@@rz6354 Za cenu toho bloku by se dala postavit kapacita ve fotovoltaice a větru i s akumulací a ročně by to vyrobilo více energie něž jaderný blok. Nehledě na téměř nulové náklady provozu. S tím že část by mohla vyrábět již za pár měsíců.
@LamcaLiborVitovi-qq5yy11 ай бұрын
Máte pravdu ,ale co když v zimě nebo i někdy v létě nesvítí nefouká klidně někdy i 12 dní v měsíci a v zimě mnohem víc máme fte na střeše,tak píšu ze své zkušenosti a pak jsou dny kdy jsou opravdu velké přebytky.
@meno_priezvisko Жыл бұрын
Zelena travicka a kratasy v decembri ? To bude asi starsie video. Kedy ste to natacal?
@ElectroDad Жыл бұрын
V septembri, viz text pod videem.
@ozzy8209 Жыл бұрын
nice, thx
@ElectroDad Жыл бұрын
Díky
@zbynekzavadil9642 Жыл бұрын
Já elektromobilitě fandím, ale současnou nabídku považuji za zoufalství (z pohledu praktičnosti a ekologie). Nejnovější pohon eHEV od Hondy naopak považuji za řešení pro většinu, tedy reálně ekologické řešení. Co se týče vodíku, taky bych testoval v malém, tedy na osobních autech , přestože bych s touto technologií počítal pro nákladní dopravu. Inu každý má nějaký názor.... :)
@pavelblaha5243 Жыл бұрын
Podle mě se termíny posunou nejméně tak o pět let. A pokud budou nadále vládnout levicové strany, očekávám spíš celkové omezování individuální mobility, než podporu EV. Levicové vládnutí je podle mě i důvodem, proč se v Praze investice do AC nabíjecí infrastruktury zastavila, resp. skončilo to u těch asi dvaceti lamp na Vinohradech.
@ElectroDad Жыл бұрын
Děkuji za názor. Uvidíme.
@zdenekbart Жыл бұрын
TinTinova dobrodružství. 🤣🙈
@kamilkamil9488 Жыл бұрын
Tesla S a X byly zajimave s free SC, bez toho jsou nekonkurenceschopne.
@ElectroDad Жыл бұрын
Asi bych to nechal na trhu. Statistiky prodejů jsou bérnou mincí.
@kamilkamil9488 Жыл бұрын
@@ElectroDadSouhlasim, ale v tomto segmentu nemaji nejake extra prodeje.
@weetekxa2868 Жыл бұрын
Hlavne cena elektriny k nabijeni pujde jeste hodne nahoru a bude hodne pohybliva ale to uz se nehodi 8)
@stepanfohl8791 Жыл бұрын
ano cena elektriny bude vice a vice volatilni, to se ale velmi hodi, majitele elektroaut na tom vydelaji protoze budou moct tu levnou ulozit a drahou nabidnout tem ostatnim kterym se to "nehodilo" :)
@GaboTX Жыл бұрын
A kde je Hofi, ten tam chýbal. 🙂
@jiriperoutka452214 күн бұрын
2030 pro FSD 5? :D Já si myslím 2050
@petrbaxant11 ай бұрын
Gigawattová nabíječka je velký challenge - ale dovedu si představit, že jednoho krásného dne bude i toto možné - tím se snad budou nabíjet nějaké kosmické lodě. Martin chtěl samozřejmě říci megawattová nabíječka, která by pro kamiony mohla být tak akorát - bezpečnostní přestávka řidičů je ta akorát na to, aby nabili a jeli dál a stačilo jim to na celou směnu. Je opravdu otázka, zda vodík vůbec cpát i do těch autobusů a vlaků a udržovat paralelní infrastrukturu? Proč nemít jen jednu, velmi robustní, flexibilní, snadno přenositelnou, opravitelnou infrastrukturu? Vždyť zakopat kabel nebo postavit vedení je mnohem snazší než nějak pokládat vysokotlaké potrubí a nějaké tlakové nádrže. Pokud už dnes je schopne elektrobus jezdit prakticky 24 hodin na jedno nabití, tak pokud ty busy budu mít a střídat v depech, nemusím tohle opravdu řešit - zejména né v ČR, kde ty trasy jsou relativně krátké. To samé vlaky, ty se mohou nabíjet za jízdy z existující troleje, elektrifikaci máme dobrou a v každé zastávce by nebyl problém udělat malou dobíječku a na dobu nástupu a výstupu si cucnout. Vlaku stačí impuls a jede - velmi dobře se zhodnocuje odpor vzduchu - hodně vagónů v soupravě a velmi malý valivý odpor, velmi malé zvlnění terénu. Pro vlak je elektřina zcela bezprecedentní volba a na neelektrifikovaných tratích bych šle rovnou do baterek a vodíkem se vůbec nezdržoval. A kamiony? Ono to vypadá, kolik toho denně najezdí, ale v reálu to tak není. Největším limitem není paradoxně baterka a dojezd, ale schopnosti řidiče. A ty už jsou dnes limitovány více než technologie baterií. Změna by mohla nastat s autonomními kamiony, ale pro dálkovou dopravu bude vždy dobré preferovat vlaky - kamiony a nákladní auta na posledních pár mil, do 500 km a dost. Nemá smysl stavět kamion na 1000km - určitě né v Evropě.
@basedw7 ай бұрын
O 3 měsíce později a mercedes už jí má😀 1000kW pro kamiony.
@petrbaxant7 ай бұрын
@@basedw No, já se bavil o Gigawattové nabíječce - né o megawattové. Ale jasně, mega je v pohodě, to se dá udělat i na kogeneračc e se spalovacím motorem a relativně malé FVe
@liborhatas4164 Жыл бұрын
Je mi líto,že zde není možnost vyjádřit jiný názor než kladny.
@ElectroDad Жыл бұрын
Nerozumím.
@zasuvkazasuvkovic49811 ай бұрын
*No mažete jako divej.* 😀@@ElectroDad
@pejvl2 Жыл бұрын
problem je, ze pro.mnoho lidi je i 150k za auto moc. Hledaji 10 let stare bazarovky za 100 tisic.
@martinhandl9287 Жыл бұрын
a v čem je problém? za 10 let si koupí za 100k ty dnešní nové. normální koloběh
@petrhofmann37764 ай бұрын
Ktere auto da bezne 500 nebo 600 km? Tesla LR neda ani 400...
@7alken Жыл бұрын
tam žádný vodiče nejsou;
@pctechnik5299 Жыл бұрын
Martine co to je za značku bot? dík jste borci
@DookyDaniel Жыл бұрын
Vasky ma ElektroDad
@TeslaX2020 Жыл бұрын
Dotaz mimo EV téma...co mate oba za ty prouzky na zápěstí ?
@MM-bw9zn Жыл бұрын
Jsou v nějakém hotelu, mohli už by nechat té zástěrky s rodinami. Hodili by se k sobě 😂.
@dusangazur22268 ай бұрын
otázka do pléna-je možné, že do 10 rokov bude EV, ktoré vie prejsť realnych dialničných 600km v 130km/h v zime, a potom sa nabiť do 10minut na normálne dostupnej nabíjačke??
@ElectroDad8 ай бұрын
Ano. Zároveň kolik % lidí reálně potřebuje a zvládne jet 600 km bez zastavení? O bezpečnosti pětihodinové jízdy bez přestávky nemluvě.
@dusangazur22268 ай бұрын
Rozumiem ale ja prestávky a zastavenia mávam na 95% u klientov u nich doma alebo napr. v lyžiarskom stredisku, alebo pod horou (zima), nie na pumpach a nakupnych strediskach ...a nebyvam v dome...tych dovodov preco taketo parametre som spomenul su desiatky nejdem ich tu rozpisovat... Verím ze technologia dojazdu a rychlosti nabitia postúpi aspoň na 80% uroven spalovakov... ďakujem za odpoveď
@maxbiagi3091 Жыл бұрын
Chlapi, tvl. Japonské automobilky jsou úplně v chillu. Ty prodávají mega aut na 3/4 planety v zemích, kde jsou lidem EV ukradené, jelikož mají fosilni paliva za pár korun a svoje zdroje fosilu na další stovky let. V těchto zemích je pro ně navíc elektromobilita nedostupná cenově. Jedině, až bude stát nějaké EV MPV pro 7 lidí kolem 300.000Kč, to pak přesvědčí i země "třetího světa" (pokud tam bude nějaká dobíjecí infrastruktura). Ale to je jen vlhký sen.
@pazznecht Жыл бұрын
Dovolím si nesoushlasit a to ze dvou důvodů. 1. Masivní rozvoj jednostopých elektrických dopravních prostředků a solárů v Africe a Asii. 2. Na ty zbývající fosilní trhy o kterých se bavíte se budou snažit dodávat VŠICHNI!
@maxbiagi3091 Жыл бұрын
@@pazznecht Nevím jak vy, ale po JV Asii žiju již 12tým rokem, aktuálnější v Indonésii. Dodávat si může každý kde co, ale lokálům velké vyplaty nedodává nikdo ;) Teď tady vláda tlačí přes dotace el.skutry, nikdo je nechce. Proč? Jelikož i s dotací jsou stále dražší jak kvalitní Honda 125ccm, která bere 1l benzínu, kterým stojí 10Kč. Takže na co bude lokálovi nějaký dráhy EV skútr, když vydělává 3.000,-Kč za měsíc čistého? O tom udávaném max. dojezdu 60-70km raději ani nemluvím. A o drahých EV autech se ani raději bavit nebudu. MG 4 tady stojí 1,5mil 😂 Tesla 3- 2miliony. Naopak 7 místne MPV Toyota Avanza (Veloz) 1.5 VVT-i 300.000Kč. Čínský Wuling Formo 1.2l pro 8 lidí dokonce jen 220.000Kč. Takže o čem se chceme bavit? A tahle situace je po celé JV Asii, Indii, Severní Americe, dálném výhodě......
@PetraEi10 ай бұрын
dovolená spalovacím vozem? To si ještě někdo dovolí udělat? Takový lidi v Evropě přece nechceme? Ještě nahradit spalovací letadla za elektrická a nastane nirvána.
@ElectroDad10 ай бұрын
Máte prosím relevantní komentář k tématu?
@pavelmachala2311 Жыл бұрын
Přesně,stačí nabíjení 150 kW,+ doma a dojezd aut 500km + auta jako záložní zdroje ,aspoň já víc nepotřebuji
@ElectroDad Жыл бұрын
Asi tak
@Hobbittak Жыл бұрын
Pro mne 150 kW dobíjení rozhodně ne. Dojezd 500 km je díky malému množství energie v "nádrži" dost ošemetný pojem, protože je velmi závislý na spotřebě, která je zase závislá hlavně na rychlosti. Pro mne je ten "konečný moment" kde se zastaví velikost baterie tak aby se dalo do jet bez nabíjení v nejhorším případě, tedy v zimě Praha - Ostrava dálniční rychlostí, a když píšu dálniční rychlostí, tak nemyslím 110 km/h. Ale 130-150 jako minimum (ano vím v ČR je povolená max 130, to mi nemusí nikdo říkat). Rychlost dobíjení pak 350 kW, tedy využít naplno výkon IOINITY, který tu už máme! Protože 150 kW je stále na 3/4 hodinový čekání když zrovna potřebuje člověk dobít "hodně" a protože baterie budou větší musí se adekvátně zvýšit i rychlost dobíjení tak aby doba nabíjení byla max 15 minut. A je vidět, že vývoj k tomu směřuje, technologie tu už dnes částečně máme - jen je využít (DC 350 kW - které auto to umí? Nevyužitý potenciál) Ioniq 6, Mercedes - už částečně splňují dojezd po dálnici. Takže je vidět, že takové auto jde postavit není to technicky nemožné, naopak. A je v podstatě jedno jestli se toho docílí zvětšní baterie nebo zmenšením odporu při velké rychlosti. Bude to do budoucna asi kombinace. Hrozně mne štve, že Ioniq1 (po faceliftu) má "doslova" zmršené nabíjení, které nevyužívá ani výkon "standardní nabíječky 50 kW. Díky tomu to auto odepsali. Mám pocit, jako kdyby Hyunday chtěl aby se nekupovalo, protože to snad ani není možné aby tohle svéprávný člověk schválil - myslím 38 kWh baterku a nabíjení DC 30 kW! Ioniq 1 kdyby měl baterii z Kony (menší auto!) tedy 64 kWh a 800 V systém z Ioniqu 5 tak je to možná nejlepší elektromobil na světě. Ale Hyunday řekl "NE" my nechceme udělat nejlepší elektroauto na světě my uděláme Ioniq 5. Jak to dopadlo všichni víme, Ioniq5 žere jako zjednané po dálnici ujede s 2x větší baterií skoro stejně jako Iiniq 1. Jezdím s Ioniq 1 a s 38 kWh baterí ujedu po dálnici 180 v zimě, s 64 kWh baterií bych ujel 300 km!!! 64 kWh baterie s rychlostí nabíjení 250 kW by pak trvalo pouhých 10-15 minut!!! Ať mi nikdo neříká, že to nejde. Takže za mne ideál dojezd: po dálnici v zimě 380-400 km. DC dobíjení 350-400 kW. To je podle mne cílovka. Tam se to podle mne udrží a víc už bude za "příplatek" pro lidi co chtějí jezdit 1000 km v kuse. Tyhle parametry bohužel dnes nepslňuje ještě žádné auto. Ano několik s k tomu velmi blíží. Ale ještě tam stále nejsme. Nicméně tento cíl je podle mne na dosah ruky. Stačí "pár" let vývoje. Při dnešním "pokroku" v technolgiích, by to mohlo být "hádám" třeba 5-10 let. Což je v automobilech vlastně skoro nic. Třeba nechápu, proč má Ioniq 6 tak malou baterii? 77 kWh je přece strašně málo vzhledem ke konkurenci. Ano jasně, je to proto aby nebyla přiliž těžká a bla, bla, bla. Ale když jiná autao stejné velikosti dnes mohou mít 80, 90, 100 kWh, tak proč auto, které má být "dálkař" má miniaturní baterii skoro stejnou jako Kona? A zase mi přijde, že Hyundai, kdyby chtěl tak mohl vyrobit bezkonkurenční auto na dálkové trasy a všechny konkurenční auta strčit do kapsy jedním parametrem a do dojezdem po dálnici. Kdyby Ioniq 6 dostal do vínku 95 kWh tak by dojezd měl při těchnejhorších podmínkách 490 km!!! A nebo 105 kWh dojezd přes 500 km! Tohle by byl reklamní slogan, na kterém by byl založený prodej Ioniqu 6 a neměl by ještě dlouho konkurenci. Místo toho udělali zase auto, které zapadlo až na druhé třetí místo za Mercedesem, těsně předjede Teslu. Prostě Hyundai nechce být nejlepší, ale průměr. Nechápu. A přitom o proti Tesle a konkurenci tohle má extrémně rychlé nabíjení 800V systém dělá svoje. Reklama: nejdelší dojezd na světě, nejrychlejší dobíjení na světě!!! co jiného si přát? Ale Hyundai zase řekl "NE" nechceme udělat "nej..." my chceme být stále ti druzí.... 🙂 Jako kdyby to byla kartelová dohoda s Mercedesem 🙂🙂🙂
@petrstrych1925 Жыл бұрын
Dobrý den Velké baterie (cca 90kWh a více) dávají v automobilech o velikosti Ioniq 6 smysl v případě, že bude energetická hustota výrazně přesahovat 300Wh/kg. Do té doby je s ohledem na bezpečnost (hmotnost, brzdná dráha....) a efektivitu lepší menší kapacita. Li-Ion baterie bohužel bezpečně (z pohledu životnosti a zahřívání) nedovoluje nabíjení nad 2,5C. Takže 64kWh baterie zvládne v tuto chvíli max. 160kWh nabíjecího výkonu. Řešením mohou být LFP baterie. LFP chemie nám umožňuje nabíjet až 5C (zatím se tato hodnota nepoužívá). DC nabíjení o výkonu 400kWh se v EU jen tak nedočkáme. Konektor CCS2 má max. 360kWh. 800V architektura nemá na nabíjecí výkon významný vliv. Nabíjecí výkon určuje vždy článek baterie (nezaměňovat s bateriovým blokem). Ať se jedná o architekturu 400V, 800V, 900V nebo 1kV limitem zůstává článek baterie. Přeji hezký den.@@Hobbittak
@Hobbittak Жыл бұрын
@@petrstrych1925 Nesouhlasím. Velká baterie je pro auto typu Ioniq 6 naopak velmi, velmi žádoucí a měla tam být. Co se týká argumentu bezpečnost a efektivitu tak to platí pro všechny auta obecně. Proč takový E-tron (délka je jen o 4,6 cm větší Ioniq 6) baterii 95 kWh může mít a Ioniq 6 ne? Určitě to není z důvodu bezpečnosti. Tam maximálně může být ta efektivita, ale zase. Ioniq 6 je především určený pro "dálky" je to dálniční auto tam měla prostě být velká baterie. Hmotnost co se týká efektivity se nejvíc projeví při uvádění auta do pohybu, tedy rozjezdy. Ty ale na dálnici nejsou. Takže větší hmotnost v tomto případě tolik nevadí. Ioniq váží 2,1 t E-tron 2,3, rozdíl je 200 kg, protože E-Tron je vyšší auto celkově robustnější. Na délku ale ne o moc větší. Baterie by se do Ioniqu podle mne vešla. A hmotnost by zase nebyla o moc větší. Ale co hlavně díky efektivitě Ioniqu by to bylo daleko úspornější auto než E-tron. A využil by svůj potenciál naplno. Takto s malou baterii 77 kWh je ten potenciál vyhozený do komína. Nabíjení maximálně 160 kW? Cože? Nechápu. To chcete říct, že všechny auta, co dovolují nabíjení nad 200 kW (a že jich je) mají LFP baterie? To asi těžko. Nebo jinými slovy, podle vás všechny automobilky, které umožňují svoje auta nabíjet přes 200 kW jsou hloupí a jejich inženýři neví, že nemohou nabíjet jejich baterie více jak 2,5 C? A že tím ničí svoje baterie, na které pak dávají 8-letou záruku? Prosím o nějaký indicie kde mohu nalézt, jaký je maximální výkon CCS konektoru? Co jsem našel já, tak samotný protokol umí až 500 kW, a pak jsem našel specifikace firmy Phoenix: "Pro vyšší výkon je k dispozici konektor 1162148(link is external) od Phoenix Contact s přenosem energie až 500 kW v rychlém režimu a 250 kW v normálním provozu. Digitální přenos signálu pomocí pulzně šířkové modulace (PWM) je realizován pomocí powerline komunikace podle ISO/IEC 15118 a DIN SPEC 70121. Tento konektor lze spolehlivě provozovat v teplotách od -40°C do +60°C." Specifikace CCS, ta se dá měnit stejně jako se změnila z příchodem výkonnějších nabíječek jak 50 kW. A ještě. Proč ČEZ a EON si "honí pindíky" a staví 400kW nabíječky, když je podle vás stejně nikdo nemůže využít? Ano chápu, že se výkon dělí, ale v tom případě není potřeba mít maximální 400 kW, ale místo jednoho stojanu se 2 konektory 2 stojany se 4 konektory s polovičním výkonem a bylo by to mnohokrát lepší. A nebo zlevnit nabíječku a dát tam max 250 kW, který umí současná auta. A už vůbec nechápu jak to myslíte, že 800 V systém nemá na nabíjecí výkon významný vliv? To snad přesně naopak. Bavíme se o 800V archytektuře tak je jasné, že je to celý systém a je snad jasné, že to musí umět všechny součástky v tom daném systému, tedy včetně baterie. Kdyby jedna součást sytému neuměla 800V tak by to přece nedávalo smysl. Takže nechápu argument, že nabíjecí výkon určuje článek baterie. Nabíjecí výkon který určuje článek je pouze výkon toho článku. Ale nesouvisí to s celkovým nabíjecím výkonem. Ten přeci určuje samotný navržený systém a také i to jak jsou články pozapojované. Serio-paralelně tak aby to dávalo dané napětí a proud. Jeden článek Li-ion baterie může mít velmi mnoho různých parametrů v širokém rozsahu hodnot. Napětí většinou 3,7 V, nebo 3,6, nebo klidně i víc. Proud klidně i několik 100-vek Ampér (např. LI-ION 218AH 3,7V CALB). Tím chci říct, že to jaký proud, napětí a výkon článku bude v autě závisí jen na tom, pro který se daná automobilka rozhodne a má velmi mnoho různých možností. Nejde kategoricky napsat, že nedovoluje nabíjení nad 2,5C. Každý článek Li-ion má velmi mnoho různých složení katody a anody a podle toho má také různé výkony, proudy a napětí. Takže když budu chtít baterku, které snese 800V tak dám více článků do serie, když budu chtít aby snesla větší proud, tak dám více článků paralelně. Když budu chtít obojí, tak to dám serioparalelně podle toho jaký výsledný proud a napětí chci dosáhnout. Tedy nijak mne neomezuje výkon jednotlivého článku. Výsledný nabíjecí výkon je samozřejmě dán hlavně napětím a proudem, že? W = U x I. Takže už jen kvůli základnímu vzorečku pro výpočet výkonu je naprostý nesmysl napsat, že 800V nemá na nabíjecí výkon významný vliv. Naopak má a velmi významný, protože díky tomu dovoluje používat menší proudy a tím pádem menší kabely. Ale to jistě dobře víte. A zase jsme u toho. Oni inženýři v Porsche, v Hyundai, kteří používají 800V systém asi vědí daleko víc než my oba dohromady, kdyby to nefungovalo, tak by nebyla auta na 800V a nemohli by se nabíjet 250 kW výkonem a vyšším. Už se testují baterie s nabíjením 400-500 kW, takže to jde. Jen to bude ještě chvíli trvat.
@petrstrych1925 Жыл бұрын
Omlouvám se za nedorozumění, ale podle vaší reakce se bavíme tak trochu "o voze a o koze" Rozhodně netvrdím, že EV, které zvládne nad 160kWh nabíjení má LFP baterii!!! Automobil který má současnou Li-Ion 64kWh baterii zvládá 160kWh. Pokud by se jednalo o baterii o kapacitě např. 95kWh x 2,5C může se pak nabíjecí výkon dostat cca na 238kWh, krátkodobě (na několik desítek sekund) i více. Do budoucna jistě přijdou baterie které zvládnou i více to nezpochybňuji. K 800V architektuře napíšu jen to, že si stojím za tvrzením, že nabíjecí výkon určuje článek. Je jedno jaký výkon dokážete dostat k baterii ona si vždy veme to co dokáže. Volba 800V u Ioniq, Taycan... byla nejspíš kvůli pohonu ne rychlosti nabíjení. To jakou baterii zvolili konstruktéři pro Ioniq 6 je jejich věc a záleží na názoru. Já rozhodně nechci hodnotit jestli to je dobře nebo špatně. Více v téhle diskuzi asi nevyřešíme. Ještě jednou přeji hezký den.@@Hobbittak
@PersonalDKKV Жыл бұрын
Jako ve vsech podobnych "rozhovorech" si povidaji dva financne velmi sikovni a uspesni panove o tom, jak preferuji svoje auta za 2 - 4 miliony a jak je osobne nutnost akceptovat nevyhody elektroaut v nicem neomezuje. A v celem rozhovoru se tvari, ze prechod na elektromobilitu je A) spravne, B) jasna vec. Nic proti jejich nazorum, ale preci jen by bylo dobre aspon zminit, ze A) i B) je objektivne spatne a fakta, zkusenosti i technicke argumenty uz davno odsunuly elektromobilitu na slepou vetev vyvoje - predevsim socialne a ekologicky. Nebo - pokud jsou opravdu nezdolnymi elektrooptimisty - aspon priznat, ze ma-li se E-mobilita preci jen prosadit, muselo by se zmenit nekonecne mnoho a to A) zatim vubce nevypada, B) bude trvat veeeelmi dlouho.
@martineadg7851 Жыл бұрын
dva návštěvnící z vesmíru
@zollerattila3316 Жыл бұрын
Konecne niekto normalny, nie "expert" typu Pepa Vrtal :-)
@robertkovar8710 Жыл бұрын
Elektromobily budou jen pro pár bohatých...bez dotací nevim nevim
@filipfik1 Жыл бұрын
Blbost, nove auto za 1Mil.Kč EV/srovnatelný fosil neni pro ,,bohaté” Pochopte, že na auto za 1,1Mil. je potřeba cca. cca 25 průměrných platu. Stav 3.Q 2023=42500Kc průměr! Kolik jste dali za Felicii či jiné nové auto před 20lety?? A co jste za to dostal…. Auta pro bohaté mají jinou cenovku.
@weetekxa2868 Жыл бұрын
@@filipfik1jake EV auto si ma treba poridit invalidni soused v panelaku podle Vas?
@vondrass Жыл бұрын
Leaf 2018. Určitě nepotřebuje jezdit 500 km denně a mírně jetý dostane za 450 tisíc. @@weetekxa2868
@robertkovar8710 Жыл бұрын
Tak jaktože když v německu zrušily dotace tak prakticky skončil prodej Tesel ? A proč je v ČR JEN 0,3% elektromobilu?
@vondrass Жыл бұрын
@@robertkovar8710 Čecháčkovstí a lidská hloupost. Jiné důvody nevidím. Tesla Y , jak říkal pan Pulzner, pravděpodobně letos bude vůbec nejprodávanějším autem na světě. Němce bych neřešil. Nejsem si vašim tvrzením jist.
@marekkubis4527 Жыл бұрын
By mě zajímalo jestli Kolega chápe programování. Protože Mě přijde, že jestly sou Automobilky podle něj o rok až 3 pozadu,tak On má skluz tak 21 let... To co nám dnes zakazují a popřípadě prodávají na softwarů , dokázal už Windows 98 a líp 🫣 jako koupit si Audi a za 99 tis si nechat otevřít navigaci na display co už mám je trapné a proto to de v Evropě ke dnu...😢 šak to každí vidí a radši si koupí každé 2 roky nový smartphone za 9tis... Např: Auto semnou na záchod nemůže,ani do postele... Kdo tohle řídí,tak SOU idioty !!!
@jozefmitas7856 Жыл бұрын
Skúste sa naozaj zaoberať vecami do hĺbky elektro auto je v poriadku ale baterky v nich to je tak zastaralé 🤦
@VladoK_404 Жыл бұрын
Vazne? Tak spravime auta na gumicku? Alebo maly jadrovy reaktor? Zaujimave, ze pri mobiloch to nevadi, pri naradi Parkside :) nevadi, pri smart hodinkach/hrackach etc.., nevadi, pri autach baterka no-no. Nechapem... Kebyze sa vyvoj zastavil, mozno chapem. Ale vyvoj nestoji.
@jozefmitas7856 Жыл бұрын
Práve preto že vývoj nestojí, pozrel ste si to čo som poslal, nikde už nemusí byt v ničom baterka to je ten princíp, baterka = zastaralé.
@DookyDaniel Жыл бұрын
Me tak trochu chybí ty Elektroauta v premiovem segmentu. Tam je prazdno.
@martinhandl9287 Жыл бұрын
a co všechny ty Mercedesy, Porsche a další?
@DookyDaniel Жыл бұрын
@@martinhandl9287 upresnim. V premiovem segmentu SUV. 👍 Pac tam je prazdno.
@JakubTurek Жыл бұрын
@@DookyDaniel SUV od Porsche, Audi, Mercedes, BMW. Co dál chcete?
@DookyDaniel Жыл бұрын
@@JakubTurek dobre...v premiovem segmentu a elektro. 👍 Tycan fakt neni SUV
@blackwetdog11 ай бұрын
Nio El6
@jirinovy7273 Жыл бұрын
TinTin bicák ON, Electrodad protentokrát bicák Idling 💪 🤣
@ElectroDad Жыл бұрын
a?
@jirinovy7273 Жыл бұрын
Vůbec nic pane Staňku. Jsem Váš fanoušek od prvního videa s Nissanem. Díky za rozhánění mlhy kolem vodíku a pěkné svátky @@ElectroDad 🖖