Mnoho užitečných informací, perfektně vysvětlené včetně názorné ukázky zapojení. Přesně to co člověk hledá. Moc díky za tohle video!
@tomaspopelka63204 ай бұрын
No mám pocit, že jsem právě vystudoval učňák, tohle je paráda. Díky moc za video.
@madoqx Жыл бұрын
Konečně pořádnej cápek, co to pěkně vysvětlil :-)
@pavolsedo66542 ай бұрын
Velmi edukativné a prakticky využitelné informácie. Ďakujem. Len tak ďalej. Neverím že nie si učitel odbor ého výcviku na nejakej Strednej Elekto priemyslovky...
@posladecek Жыл бұрын
Velmi informativní video, děkuji moc za tvorbu.
@mariankaceriak99089 ай бұрын
super návod, po hodine trápenia pri zapájaní som našiel toto video po zapojení to funguje perfektne ďakujem Milan
@toml62702 ай бұрын
super, moc děkuju! Už jsem v minulosti četl Vaše články a vše je krásně srozumitelně popsáno. Díky! :)
@legendarnilada6797 Жыл бұрын
Mockrát díky za "lidsky" popsané zapojení :D
@jendaburant605026 күн бұрын
Skvělý jsem sice slaboproudař, ale tohle mi dalo školu. Moc děkuju
@jendaburant605026 күн бұрын
Posílám symbolickou 200
26 күн бұрын
@@jendaburant6050 Jsem rád, že se video líbilo a velice děkuji za podporu mylms 🙂
@HuaweiLenovo-j7z9 ай бұрын
Super, díky tomuto videu jsem opravila/správně zapojila schodišťové vypínače... Měl by si to pustit i ten elektrikář, který tu elektřinu dělal, pak by možná svou profesi dělal správně .. díky
@jazzyjoe184811 ай бұрын
Super video, zapojil som schodiskovy a vsetko funguje.👍
@martinlassan9545 Жыл бұрын
Vdaka za video...inspirativne hlavne pre mna zaciatocnika amatera😉 len tak dalej
@lukaspecka6271 Жыл бұрын
Super video, škoda, že takové nebylo, když jsem dělal na chodbě nové rozvody přepínačů.. Ale podarilo se mi to hned napoprvé a to diky těm obrazkum, jak jsi mel v pravé části videa 😊
@robowegic3408 ай бұрын
Moc hezky vysvětlené 👍👍👍
@jirimarsalik4157 Жыл бұрын
vyborny naucny video .... ackoliv 95% jsem znal tak mi to neco novyho dalo ale hlavne par veci vyjasnilo.
@PalinoCestovatel Жыл бұрын
V živote sa často stáva, že niektorí ľudia rozumejú tomu, čo robia, ale nedokážu to zrozumiteľne vysvetliť iným ľuďom. Vy ste tá vzácna výnimka, že problematike nielen rozumiete, ale dokážete to podať iným ľuďom tak, že neporozumie tomu len fakt blbeček. Vďaka.
@crooked-hy7nc Жыл бұрын
Super, všetko čo som potreboval zrozumiteľne 😊
@romanvigh8845 Жыл бұрын
Diky moc za tato videa.
@martinmatha2714 Жыл бұрын
Perfektne vysvetleno !
@petropro2929 Жыл бұрын
Moc pěkné video - poučné jen bych dodal, že po zastrčení vodiče do svorky či do vypínače s pružinkami je potřebné za vodič zatáhnout jestli se zasekl, pak je dobrý spoj, stalo se mi párkrát, že po zasunutí vodič moc nedržel a dal se vytáhnout, a až po cuknutí s vodičem se zasekl a bylo to jak má být, také se mi stalo jednou, že ta zacvakávací svorka byl zmetek a pružinka nefungovala (a byl to ten typ co používáte), zase se to zjistí zatažením vodiče zpět U šroubků je to vidět jednoznačně do té svorky člověk nevidí.
Жыл бұрын
Chce to dávat bacha u obou typů svorek. U šroubku se může zase stát, že se drát strčí nad ten přítlačný plech. Nebo že se strhne šroubek. Nevýhoda u klecových svorek třeba u ABB vypínačů je nutná větší délka odizolovaného vodiče. Člověk je zvyklej na Wago svorky, kde stačí odizolovat kratší část. Ale u zásuvky takový drát moc nedrží.
@matstraka16 күн бұрын
Skvelé video. Oceňujem schopnosť vysvetliť veci ľudskou rečou 👍 jedna vec mi však stále nie je jasná. Mám všade v krabičkách CYKY O káble (sivá, hnedá, čierna). Dokonca aj na miestach, kde je svetlo ovládané len jedným vypínačom. Rozumiem tomu správne, že žiaden z týchto káblov nie je nulák?
12 күн бұрын
Spíš to někdo natahal všechno "óčkem" a už to nechtěl předělávat. Pozor, barva vodiče né vždycky naznačuje jeho skutečnou funkci. Takže tam bude L, N a PE, ale se špatnými barvami ;)
@peterfarbak6013 ай бұрын
super, pomohlo... kombinacia 6, 7, 6... dakujem..
@LisiCZ92 Жыл бұрын
To zapojení v pokoji bylo hodně krkolomný 😁 asi bych hodil spíš jednu sedmičku přímo k posteli a šestku ke dveřím a z tý by to šlo na světlo a zároveň je to víc podobný tomu co jsi ukazoval na stole... Jen malý postřeh 😁 Jinak super video, jasně stručně a očividně 😁
Жыл бұрын
Jenže v tomhle zapojení ještě vyžaduju aby bylo u postele zapínání jak hlavního světla, tak lampičky. A to navíc "dvouklapkou", kterou vesměs nikdo nevyrábí jako 7+7 (myslím akorát Schneider Unica jde takhle poskládat). Takže sedmička musí být u vstupu a na vypínače u postele vychází 6+6, kde se jedna šestka použije jako jednička pro lampičku. Ono obecně se to dá zapojit více způsoby, ale pak někdy člověk potřebuje víc/míň kabelu, musí tahat 5x1,5 atd.
@msku19859 ай бұрын
Ahoj, spravil by si prosim nejake video ohladom ovladania osvetlenia v dome cez impulzove relé?
@veronikafoltynkova1930 Жыл бұрын
Ahoj Petane, skvělé videa. Jak poznam u CYKY-O u sedmiček který je přívodní kabel (3+1) a který vývodní (4+2), oba konce CYKY-O jsou samozřejmě stejné, jde to např. multimetrem? sice vidím která šedá patří ke které černé, ale jelikož oba kabely přichází ze shora, určitě je také problém dát vývodní kabel na 3+1, přívodní na 4+2, mám 3 sedmičky a těch kombinací je hodně. navíc u Schneider Asfora nešroubovacích každý vypínač vytažením kabelů vypínač znehodnotím. Je na to nějaké jednoduché pravidlo či test?
Жыл бұрын
Je to uplne jedno. Proste z jednoho kabelu na jednu dvojici a z druheho kabelu na druhou dvojici. Uplne bych na to nepohlizel jako na "privod" a "vyvod". Obe strany jsou rovnocenne. Dulezite je jenom nesmichat vodice z jednoho a druheho kabelu.
@DanielFoltynek69 Жыл бұрын
@ Aha, diky, nakonec jsem privod s multimetrem nasel, mel jsem za to ze u Sedny popisujete privod(3+1) a vyvod(4+2), nefungovalo mi to protoze kazdy spinac u Asfory ma dva prepinace a jelikoz Asfora obcas po vytazeni kabelu jednu diru znici, tak jsem to dal do druhe, kdyz jsem zapnul jeden prepinac tak to nefungovalo celkove protoze jsou asi treba dat nahoru nebo dolu oba, to zajisti po kompletaci vypinace plast) jakmile jsem na to prisel, fungovalo vse.
@Mikey-rr9cs Жыл бұрын
Oceňuji vhodně vkládané reklamy mezi kapitoly. Ne jako jinde, kde vlítne uprostřed slova a soustředění přetrhne například Mahdal s Lidlem 😂 Tyto věci znám, ale rád se seznámím s aktuální praxí, jelikož jsem před pár lety utekl do IT oboru 😂
Жыл бұрын
Umělá inteligence KZbin zřejmě funguje. Reklamy nechávám vkládat KZbin automaticky a zásadně žádné další nepřidávám. Viděl jsem video, kde byla reklama snad každé 2 minuty - to člověka spíše odpudí... Zase na druhou stranu, reklamy v rozumné míře umožňují tuto nezávislou tvorbu.
@xrendr15 күн бұрын
16:00 Rychlá otázka, má nějaký vliv pukud budu mít v obou krabičkách zapojený černý a šedý vodič ve stejném místě, nebo je potřeba prohodit pozici těchto vodičů mezi krabičkami?
12 күн бұрын
Principiálně je to jedno. Akorát se bude měnit poloha přepínače, kdy je zapnuto a vypnuto. Bývá zvykem to zapojovat tak, aby když jsou oba/všechny vypínače ve stejné poloze, tak aby to nesvítilo. Ale jinak je to úplně jedno.
@xrendr10 күн бұрын
Už chápu, děkuji za odpověď.
@peterkandrac8007 Жыл бұрын
Díky za perfektní info. Co když chci z jednýho dvou vypínače ovládat jeden lustr aby svítili jednou dvě žárovky a jednou všechny žárovky.
Жыл бұрын
Jednoduše by se použil vypínač č. 5 (dva samostatné okruhy) a ke světlu by se vedly dva kabely - lustr by se zapojil na dva okruhy. Místo dvou kabelů 3*1,5 by se dal použít jeden 5*1,5 (fázové vodiče by se použily na jednotlivé části světla).
@luciecermakova12267 ай бұрын
Dobrý den, jaké by prosím bylo schéma, kdybych chtěl jedno svítidlo ovládat ze dvou míst stmívatelným tlačítkem ? Mám přivod ke každemu vypínači, propojeny vypínače pětižílou a z jednoho vypínače pětižílu ke svítidlu. To stejné potom v ložnici, kdy mam vypinače 6+6, 7, 6+6. Stmívat chci vždy z jedné klapky z vypinače č,6 a u dveži z vypinače č,7. Druha klapka slouží na sepnutí lampičky u postele jako funkce vypínače č.1. Moc děkuji za odpověď.
7 ай бұрын
Zalezi co je to za stmivac (jaky typ, jake je jeho zapojeni). Ne vzdy jde vsechno zapojit. Zvlast u kombinaci, kde je vypinac c 6 a 7.
@matejpenzes7272 Жыл бұрын
Ďakujem 😊
@millanovak80615 ай бұрын
Vidíte a dnes už existují takzv. Chytré vypínače a přepínače, které spolu komunikuji po vedení a ovládají se dotykem. 🙂 Já se učil ještě s mustkovymi kabely dva krát měď. Až po roce 2000 se tahaly již 3 krát. Wagosvorky jsou super!!!!! Ale na hliník bych je dal jen v nouzi. Zajímalo by mě, jak dnes učí ty mladé, když málokterý něco umí.
5 ай бұрын
Ono je dnes věcí... Dnes může být všechno i "smart" ale musí být někdo, kdo to dokáže nastavit. A na tohle moc lidí dneska není. Toto video je o běžných vypínačích, takže tu dotykové neřeším. Ale existují i dotykové se stejným s různým přepínáním - to by člověk musel řešit vždy konkrétní kus. Wago a hliník je asi OK. Pružina dělá trvalý přítlak. Ale chce to mít očištěný vodič a použít tu jejich pastu proti oxidaci.
@Paulxh Жыл бұрын
Ahoj! Bezvadné video! Jen si ještě mohl zmínit pro ty, co rekonstruují, že se dříve používaly pro zapojení vypínačů krabice (nejčastěji) pod stropem. Já mám třeba byt z 30 let a aby se nemuseli sekat stropy, protáhly se vodiče starýma pancéřovkama, využili se i ty krabice. Samo, že se něco přidávalo, ale dělat drážku v omítce na rákosu by byla sebevražda! 😃
Жыл бұрын
Bohužel, toto video se týká pouze nových instalací - zde se nepoužívají odbočné krabice. Viz předchozí video, kde to zmiňuji. Co se rákosu týče, tak s tím jsem si taky užil :D
@milankocka72115 ай бұрын
Píšeš : vodiče protahovat do pncéřovek, nepřípustná montáž jak z hlediska bezpečnosti, tak požární bezpečnosti! Nepleť si Pojmy s Dojmy - termíny co je vodič/kabel - opravdu není jedno a to samé.
@Paulxh5 ай бұрын
@@milankocka7211 Opravdu nevím, jak se na protažení vodičů do pancéřovek dívá bezpečák. Nejsem elektrikář. Ale u mne doma to takto udělali elektrikáři a dostal jsem na to revizi. Je to cca 8 let. A protahovali se opravdu jen vodiče, celý kabel by se rozhodně nevešel. A ještě je namazali mýdlem, aby to šlo protáhnout! 🙂 A ještě k té bezpečnosti. Rozhodně to je bezpečnější takto, než původní rozvody z 30 let s textilní izolací, která se rozpadal, jen se na ni člověk křivě podíval! 😆
@milankocka72115 ай бұрын
@@Paulxh Není možné protahovat "drát = vodič" s jednoduchou izolací do "vodivých" trubek (takový oplechovaný zavináče to taky někdy byly), kde při protahování se klidně v trubce stáhne nebo prořízne jeho izolace. Zvlášť když jim to šlo asi ztuha protáhnout. To je prasečina a blázen "revizák" , pokud se pod tohle podepsal za pár šušní.
@milankocka72115 ай бұрын
@@Paulxh Jinými slovy - byl jsi v dreku po uši a nyní jsi jen po prsa :-)
@elek3na Жыл бұрын
A co v té druhé variantě vypínačů 6+6 instalovat kabel 5x1,5 J?
Жыл бұрын
Vzdy existuje vice moznosti jak obvody zapojit. Pokud myslite ty dva okruhy 6+6, tak tam 5x1,5 na napajeni moc nepomuze, protoze by tam bychela "ostra faze" na napajeni druheho okruhu.
@petrsvoboda544 Жыл бұрын
Díky! Schodišťák 6-7-6 jako prd.
@MS-qo4sc6 ай бұрын
Super video navod
@AlešPokoutny Жыл бұрын
Dobrý den, jen chci upozornit že elektrická instalace patří do skupiny vyhrazeného elektrického zařízení. To znamená že instalaci, opravy, zásahy atd. smí provádět pouze osoba s patřičným vzděláním a platným osvědčením. Je to jako kdyby tu byl návod, jak si provést plynové rozvody po bytě, nebo jak si postavit výtah v patrovém domě.
Жыл бұрын
Jo, jo, pro tyto případy to je napsáno v popisku. Neříkám tam jak to má kdo dělat, ale jak se to standardně zapojuje. Co pak třeba učebnice elektroniky? Co kdyby si ji někdo koupil a třeba podle toho chtěl něco udělat? Primárně by měl každý sám za sebe přemýšlet, jestli se do nějaké takové věci pouštět. A být zodpovědný hlavně sám za sebe. Závazné jsou třeba návody k použití. Třeba i v návodu od vypínače je napsáno, že by to měl zapojovat člověk s patřičným oprávněním. To že někdo nečte návody je jeho problém...
@lukaspecka6271 Жыл бұрын
A výměna žárovky či bodového světla také spadá do skupiny vyhrazeného elektrického zařízení? Já chápu, že papíroví elektrikáři z toho dělají vědu, ale zasekat do zdi kabel se 3 barevnými vodiči dokáže i absolutní amatér po přečtení či zhlédnutí návodného videa :-) Natáhnout cykynu do krabice a zapojit 3 vodiče do zásuvky dokáže každý zručný a není potřerba poukazovat, že toto dělat nesmí, že toto může provádět pouze papírový elektrikář.. :-D
@Kwwwt4 ай бұрын
@@lukaspecka6271 😀 Klasika. Zapojit tři vodiče - na tom nice není. Dostat někam napětí - na tom nic není. A co třeba to udělat tak, aby to bylo za všech okolností bezpečné? Aby se napětí neobjevilo tam kde nemá? O tom už laik nepřemýšlí. Hlavně že světlo svítí. Ale že to za dva roky začne brnět nebo to rovnou nakope, tím už se pochlubí málokdo...
@davidrohleder85843 ай бұрын
Thanks!
@LivingLegendcz Жыл бұрын
17:36 nasucitly ze pokud to jde tak vypinani dolu. Kvuli bezpecnosti, kdz padas abys to mohl vypnout... ale uz je to taky drahne let 🙂
Жыл бұрын
Jj, tuhle poucku znam a dava smysl. Ale u vypinacu stroju*, u jisticu a podobne. Urcite ne u svetel, zvlast kdyz u ovladani z vice mist muze byt vypnuto nahoru i dolu. *Co se bezpecnosti tyce, tak vetsi smysl dava stisk tlacitka (treba nouzove zastaveni/vypnuti). A spousta hlavnich vypinacu u stroju je stejne otocnych.
@AlešPokoutny Жыл бұрын
Samozřejmě bylo myšleno vyhrazené technické zařízení.
@PetrNekonečný8 ай бұрын
Na chodbě máme chytře zapojenou tu sedmičku, takže k rožnutí světla musím použít často sousedův vypínač.
8 ай бұрын
Ne chytře, ale chybně :D Jsou tam přehozený dráty mezi přívodem a vývodem z vypínače. Častá chyba. Stačí to projít a přehodit ten správný drát.
@PetrNekonečný8 ай бұрын
@ Stačí sehnat elektrikáře, je to nájemní byt.
@tomas1974cila Жыл бұрын
👍🏻
@tomashavlik22036 ай бұрын
Vypínači 6+6 se neříká 6B, ale 5B
@vitekzaza Жыл бұрын
A ještě k tomu jednomu světlu, u techto kombinací vypínačů se nevypíná POUZE jedno světlo. Na jeden obvod (jistič 10A) připadne 10 světel. OK
Жыл бұрын
Nevím co teď máš přesně na mysli, ale toto jsou jen ukázky základních zapojení vypínačů. Ale zmiňuju vedení kabelu do dalšího světelného okruhu - takže je jasné, že je možné na jeden jistič zapojit více okruhů.
@vitekzaza Жыл бұрын
Proč zapojuješ PE VODIČ když ho nemáš nahoře zapojený. A dnes většina svítidel má dvojitou izolaci. Kromě nějakých venkovních reflektorů.
Жыл бұрын
Protože jsem tam schválně udělal PE svorku jako mají některá svítidla - a protože tam svorka je, tak jsem ji zapojil. Právě že někteří mají pocit, že PE se u světel nemusí zapojovat. Je sice pravda, že spousta světel nemá PE svorku, ale taky nemá ani kloudnou dvojitou izolaci. Viz jedno mé starší video. Na druhou stranu, dost spíše těch kvalitních světel PE svorku má (a třeba i venkovní svítidla). A už jsem v komentářích na mém webu četl, že je PE vodič zbytečné u světel tahat. Tak aby v tom bylo jasno.
@vitekzaza Жыл бұрын
A proč bys do moderního baráku dával vypínače??
Жыл бұрын
A proč ne. Záleží na každým jak chce světla ovládat. "Chytrou" elektroinstalaci nemusí mít každý a ne každý ji chce platit. Použití různých PIR/radarových snímačů s sebou nese taky jistá negativa - hlavně tedy nechtěné spínání světel.
@vitekzaza Жыл бұрын
@ Nic proti tomu, kdo jak chce světla ovládat nemám. Jen já si představuji moderní domy už jinak. Prostě přes hlasové asistenty.
@vitekzaza Жыл бұрын
Je to otrava jít k tomu vypínací a rozsvítí / zhasnout světlo. Musíš jít k němu zpravidla se vypínače instalují v blízkosti dveří. Což je 2 až 3 metry (záleží na velikosti místnosti) to je daleko. Takhle to řekneš Googlu a nemusíš stávat z postele.
Жыл бұрын
Určitě takový systém nezatracuju, ale je to taky o tom, jak si kdo logicky vypínače umístí. Pro mě je samozřejmost mít vypínače např. hned u postele, za gaučem atd. Samozřejmě, nikdy to není tak, že by se člověk nemusel třeba natáhnout. Na druhou stranu, debatovat s Googlem když po dlouhý uspávání malej usnul opravdu nechci. Nebo po každý mouzovat, aby se rozsvítilo, to si při příchodu do místnosti radši cvaknu na stěně - stejně se většinou rozsvěcí při příchodu/odchodu do místnosti. Jak rozsvítí někdo, kdo povely třeba nezná, nebo ještě neumí mluvit? Navíc může být takový systém závislý na síti. Ne že by nějak extra vypadával internet, ale zrovna nedávno jsem debatoval s jednou chytrou paní, která strašně prosazovala řízení přetoku z FVE přes cloudovou aplikaci (odezva 5 minut - nic moc, ale budiž). Ono to v 99% případů nějak funguje, ale taky za dva dny na fóru řešila, že ji zrovna nenačítá aplikace data ze střídače - tím pádem samozřejmě nefunguje ani to řízení přetoků. Možná lepší v tom je kombinace s chytrou elektroinstalací, kdy jsou osazeny čidla přítomnosti a systém na to dokáže nějak inteligentně reagovat. Případně si člověk rozsvítí na zdi, mobilem, ale i třeba tím hlasem. Nevýhoda je samozřejmě cena.
@jirimarsalik4157 Жыл бұрын
@@vitekzaza ja doma mam chytrou domacnost, vcetne ovladani svetel hlasem, ale po prvnim okouzleni je pro me vzdycky rychlejsi a pohodlnejsi (pokud je po ruce, napr. lampicka u postele) stisknout vypinac :) .... Takze hlasem ovladam to co nemam po ruce (napr. pri odchodu z bytu povel pro vypnuti vsech svetel), ale kdyz je vypinac po ruce tak jednoznacne vitezi :).
@haxorcica Жыл бұрын
Je dobré mít vícenásobné vypínače udělané tak aby když jsou všechny dole vypnuté a to z důvodu že když mi nejde elektřina a potřebuji mít jistotu že jsou světla vypnutá tak jen dám všechny vypínače dolů a vím že jsou světla odpojená.
Жыл бұрын
Ano, jde to tak zapojit. Myslím že o tom i mluvím v tomto, nebo předchozím videu.
@jangoncar3597 Жыл бұрын
Nejako mi to nepáli, ako sa to dá zapojiť aby boli stále po vypnutí vypínače dole? Sú na to špec. vypínače? @
Жыл бұрын
@@jangoncar3597 Vypínač je na jednu stranu zapnutý a na druhou stranu vypnutý. Tak se prostě osadí tak, aby když se stiskne dole, tak je zhasnutý. Stejně to jde provést i u kombinace více vypínačů. Pak když všechny stisknu směrem dolu, mám jistotu, že bude světlo zhasnuté. I když nejde zrovna elektrika. Nic speciálního netřeba...
@kenobi0417 Жыл бұрын
Dobré video, ale není nad klasické šroubové spoje.....
Жыл бұрын
Vždy záleží na kvalitě svorky. Jsou místa, kde šroubové spoje nemají smysl. A zásuvky a vypínače jsou přesně to místo... Stejně tak, jako jsou nekvalitní klecové svorky, jsou nekvalitní šroubové svorky - měkký přítlačný plech, pochybný závit, stržený (nebo snadno strhnutelný) šroub, nedotažený, přetažený šroub, nutná delší doba na šroubování, ... Ve strojích se dnes běžně klecové svorky používají. A to nejen pro menší průřezy, ale viděl jsem i bezproblémové svorky na průřez myslím 120 mm2 (a to ta svorka byla zatížená dostatečně). Konstrukce je samozřejmě jinačí, ale přítlak vždy dělá pružina.
@eraser2ktube Жыл бұрын
Kvalitné pružiny znamenajú permanentný prítlak a úsporu času beznástrojovej montáže. Treba však rozlišovať, typ použitých vodičov, najmä pokiaľ ide o hliníkové v starých inštaláciach.
Жыл бұрын
Základ je se vždy řídit návodem k použití. Pokud je svorka určená pouze pro Cu vodiče je jasné, že by tam hliník neměl přijít. Klecové svorky jsou zrovna pro hliník ideální (v kombinaci s kontaktní vazelínou). Pokud ale někdo bude rvát čtyřku hliník do svorky, která je maximálně pro 2,5ku měď, je něco špatně na straně montáže a ne na straně svorky.
@eraser2ktube Жыл бұрын
Rovnako treba brať do úvahy aj v akom systéme sa nachádzame (TN-C, TN-S), aký máme typ vodiča a jeho prierez (hliník, meď, kombinácia oboch) a aké používame prístroje (vypínače, zásuvky, atď.).
@petrprochazka340 Жыл бұрын
Co takhle vyhl.50. Říká ti něco? Spousta požárů vznikla špatnou instalací. Tak tady nedávej rady amatérům.
@josefkopecky210 Жыл бұрын
Vyhl. 50 už je rok pasé. To bys jako odborník mohl vědě né ?
@eraser2ktube Жыл бұрын
A ako zabránite tomu, aby si niekto doma niečo nezbastlil? To sú také teorémy, že to už ani možné nie je. A ak niekto ovláda teóriu, neznamená to, že to vie uroboť v praxi. Dôležité však je, že si to zákazník dokáže skontrolovať a poslať fušera kade lahšie.
@PetrNekonečný8 ай бұрын
To poslední zapojení si určitě vyžádala nějaká ženská.
8 ай бұрын
Jestli myslíš tu ložnici, tak to je standardní zapojení, které vychází i z rozmístění místnosti. Vypínače světla/lapniček a zásuvky jsou dnes standard. Mě to nepřijde nějak extra složitý, ale už to samozřejmě není "jeden drát".
@PetrNekonečný8 ай бұрын
@ Já nikdy žádnou lampičku na nic nepotřeboval.
@haxorcica Жыл бұрын
má chodbu která má 3m a mám tam v novostavbě od developera 4 Vypínače :D nemusí být chodba ani dlouhá stačí když developer nastaví že co dveře to vypínač :D a ano opravdu mám vypínače na dosah od sebe :D za mě by stačili 2 max 3 :D
Жыл бұрын
Ono jde o zvyk. Pak by někdo mohl namítat že všude je vypínač třeba vpravo 20 cm ode dveří a u jedněch dveří je naproti - jakoby nestandardně... V domě to asi nemá úplně váhu, protože tam stále bydlí ti samí lidé. Ale třeba v hotelu, nebo podobně už by to mělo větší smysl.
@haxorcica Жыл бұрын
@ jo jde mi o byt kde stejně nakonec člověk používá že 4 vypínačů 2 a to ty které se naučil jako první. A to protože jsou na dosah ruky od sebe a spíše jde o naučno pozici než o koncepčnost. 🙂 Ale jak píšete jde o byt kde to za mě jsou vyhozený peníze zatím co je mohli dát jinam kde bych to ocenil víc. Ale vybrat jsem si nemohl 🤨
Жыл бұрын
Někdy je holt jednodušší udělat "standardní" zapojení, než individuální přístup. My máme na chodbě taky několik vypínačů na hlavní osvětlení. Ale taky tam máme orientační osvětlení, které se rozsvěcí samo. Abych pravdu řekl, tak na chodbě hlavní osvětlení v podstatě nezapínáme. A některé vypínače jsem taky sned ještě nepoužil :)
@haxorcica Жыл бұрын
@ jenže standart zapojení na chodbě si určoval developer. Mohl ho nastavit ekonomičteji. 🙂 A pak usetteny peníz použít jinde a mít lépe nastavený standart na zásuvky 😉 třeba.
@danielrc5225 Жыл бұрын
Na světla stačí 0,75mm
Жыл бұрын
Je pak samozřejmě nutné redukovat předřadné jištění. Problém je spíše sehnat pak vhodné kabely. Pokud se to má zapojovat nějakým standardním způsobem, tak je problém sehnat kabel CYKY-J 3x0,75 nebo podobné.
@stefanmikoczi9164 Жыл бұрын
Ako lankový kábel k lampe áno, ako prívodný nie ,tam ide tvrdý kábel 1,5 , zásuvky 2,5 prierez.
@eraser2ktube Жыл бұрын
@@stefanmikoczi9164Ak je viac svetiel za sebou a v závislosti aj od dĺžky vedenia, tak sa používa vyšší prierez, čiže vhodné je napísať od 1,5 mm2.
@stefanmikoczi9164 Жыл бұрын
A čo som napísal,každý vie že je to prierez, nie priemer tvrdý kábel 1,5 ,zásuvky 2,5 prierez nestačí to niekomu?@@eraser2ktube
@milanrichter5719 Жыл бұрын
A elektrikáři nebudou mít co žrát...
Жыл бұрын
Nebál bych se, že přijdeme o práci ;)
@eraser2ktube Жыл бұрын
Typický mýtus o tom, že odborník si prácu nenájde. To určite.
@miroslavkoci2003 Жыл бұрын
Pekne nazorne….a elektrikari nebudou mit co žrát!!! ….🤣🤣🤣 To je samozřejmě VTIP!!! 🤭
Жыл бұрын
Tak to se nebojím :D Ale třeba to pomůže některým "elektrikářům" uvědomit si, jak se ty kabely vlastně zapojují :) To co dnes vyjde ze školy je někdy celkem smutný... ale co si pamatuju, tak i na elektrika .cz řešili jak se zapojuje ovládání světla z více míst :D
@Mikey-rr9cs Жыл бұрын
Spousta lidí vůbec nepochopí princip vypínačů 6 a 7, takže to asi nehrozí. V každém případě to dává alespoň návod, jak natáhnout kabely.