Ahoj, první poznatek, video krásné, teoretická příprava slabší. Pokud jsem sledoval dobře, za použití nerezové elektrody jsi akorát měnil Na2CO3 na NaOH, CO2 jako vedlejší proces vznikal H2. Pak jsi vymněnil elektodu za Al, Al reagoval s NaOH, uvolňoval se chemickou cestou H2 a vznikalo něco jako NaAl(OH)4 a nakonec jsi to dorazil tou Fe elektrodou, kdy jsi k tomu všemu přidal Fe(OH)3 - a bůh ví, co z těch všech louhů mohlo vzniknout. Škoda, že jsi mě předběhl, elektrolýzu bych ti vysvětlil na svém kanále v teoretickém videu (to bude až za pár dílů) - ale základ je, že myšlenka odrezení Mg je od začátku špatně. To co chápeš jako odrezení není odrezení, ale převedení rzi (Fe3+) zpátky na Fe. Na záporné elektrodě - katodě se bude vždy kov usazovat protože se tam redukují díky přebytku elektonů kationty - proto se jí říká katoda. Rez je již zoxidovaný stav, proto ta se mění zpátky na železo. Dalším chodem se pak na té vrstvě usadí další vrstva železa a vše vypadá, jako by se o odrezilo. Nechci zabíhat do detailů, ale výměna elektrody ani elektrolytu nepomůže, když tam dáš měď a CuSO4 akorát to pomědíš :-) to co děláš není ve své podstatě odrezování, ale elektrolytické pokovení železa železem. Kdyby si to přepóloval, bůh ví, co by se stalo, ale pravěpodobně by Mg přecházel do roztoku jako Mg(OH)2 a elekroda by se ti rozpadala.
@vidlak0017 жыл бұрын
Ahoj, děkuju za odborný komentář. To mě ani nenapadlo, že to takhle hezky postupně reaguje, já to bral jako tři nezávislé pokusy. A kdybych použil hořčíkovou elektrodu a vhodný elektrolyt (jaký?), tak to bude fungovat?
@Wekon7 жыл бұрын
Ahoj, prvně bych rád dodat, že to bylo pouhé konstatování, co si myslím, že se tam dělo a proč to nefungovalo. To video se mi líbilo, zpracování bylo velmi pěkné. Asi to dalo práci. Ale zpět k tvé otázce. Nedokážu to odhadnout, protože například Mg(OH)2 je nerozpustná látka. MgO se ve vodě mění na Mg(OH)2 takže najít nějaký vhodný roztok, by nebylo jednoduché, i když asi ne nemožné. Ale dělo by se asi jen to, že bys Mg z rozkoku ukládal na povrch hořčíkové elektrody - té co máš teď. A to by ti asi moc nepomohlo.
@janekvalach73107 жыл бұрын
Každopádně hořčík by jsi elektrolýzou z té hořčíkové ,,rzi'' získat nemohl.
@janekvalach73107 жыл бұрын
Dej ten hořčík na chvíli do kyseliny chlorovodíkové. Kyselina bude nejrychleji rozpouštět to bílé cosi (uhličitany, hydroxidy....) a většinu hořčíku tak možná zachráníš. Soli hořečnaté HCl jsou rozpustné ve vodě takže zůstanou v roztoku.
@vidlak0017 жыл бұрын
Ahoj janku, mě nejde o získání hořčíku ze "rzi", mě jde o očištění hořčíku od té "rzi".
@prvnicenturion72767 жыл бұрын
Velice, velice zajímavé :-) Málo voltů. Pusťte do toho 220 :-) A uvidíme co se bude dít :-))
@zivnymichal7 жыл бұрын
A nezapomeň usměrnit, to pak bude jízda :D
@vidlak0017 жыл бұрын
To je jasný, čím víc voltů, tím víc elektrolýzy :-)
@janekvalach73107 жыл бұрын
Proudu hlavně
@vidlak0017 жыл бұрын
Ano, proudu. Si dělám legraci z Centuriona, protože si jí dělá ze mě.
@prvnicenturion72767 жыл бұрын
Jo, jo :-))) Čím víc pruhů, tím víc Adidas® :-))
@branislavcsfr34452 жыл бұрын
Super teď toto video koukám poprvé a je úplně Super dík Vidláku za tyto super videa ❤️❤️❤️❤️
@tomassimunek15636 жыл бұрын
Tva videa jsou zabavna a poucna .Moc se mi libylo video kde jsi vysvetloval kolik energie se da ziskat z tekouci vody . Uz ted se tesim na tva dalsi videa delas dobrou vec super.
@vidlak0016 жыл бұрын
Ahoj, děkuju za podporu, jsem rád, že se ti to líbí :-)
@vitvelharticky59357 жыл бұрын
Ahoj vidláku, elekrolýzu na očištění rezavých věcí používám. Nejsem chemik, tak ti to nezdůvodním, ale správně funguje ta nerezová elektroda, lázeň se sodou je ok, ale máš tam jednu zásadní chybu. Očišťovaný předmět patří na anodu (tedy -). V opačném případě tro funguje obráceně a buď se nestane nic moc viditelného, nebo to ten předmět ještě zhorší. takže to prohoď a uvidíš reznout nerezovou elektrodu a ten předmět půjde následně očistit kartáčem a bude super. Nevím, co to bude dělat s hořčíkem, používám jen na železo. Ta nerezová elektroda nebude rezavá, ale bude na ní nachytaných spoustu oxidů železa, takže tak vypadá... 220 nezkoušej! bude se ti to prakticky okamžitě vařit, je to nesmysl. to trafo bude stačit tak, jak to máš. 220V je střídavý proud, to na elektrolýzu vůbec nefunguje.
@vidlak0017 жыл бұрын
Ahoj, děkuju za postřehy :-) Anoda je přeci +, katoda je -. Konzultoval jsem to s chemikem a vypadá to, že odrezování železa funguje, ale u hořčíku ne. Jasný, stejnosměrný proud. Na železo mi to fungovalo.
@pavelkyzman72907 жыл бұрын
Vidlaku jsi můj nejlepší youtuber like a odběr a toč dál. Každým videem mi zlepšíš den.
@vidlak0017 жыл бұрын
Ahoj Pavle, děkuju za povzbuzení, budu točit dál. A ty taky toč dál... :-)
@tomassimunek15636 жыл бұрын
Ahoj Vidlaku jsi dobrej . Jen tak dal jsem tvuj fanousek . 🖖🖖🖖 S pozdravem Tom.
@vidlak0016 жыл бұрын
Ahoj Tome, děkuju za milý pozdrav, jsem rád, že tě to baví :-)
@cukrovimracek177 жыл бұрын
mám rada tvoje video jsou super
@vidlak0017 жыл бұрын
Ahoj, to jsem rád, že se video líbí i ženám a dívkám :-) Měj se hezky, ať se ti daří...
@murkisBalla7 жыл бұрын
opět super video like good luck😁
@vidlak0017 жыл бұрын
Děkuji, good luck!
@AirPavel7 жыл бұрын
ta ˇˇbřečkaˇˇ na dně akvárka vypadá dobře jako krajina do nějakého scifi :)
@vidlak0017 жыл бұрын
Bohužel se rozpadla a rozplynula při vytáhnutí elektrody... :-)
@vedatorpeta6 жыл бұрын
Zdravím, nevíte někdo, co je to žlutý? Vyráběl jsem vodík a dost by mě to zajímalo. Jinak dobré video :)
@vidlak0016 жыл бұрын
Ahoj, myslíš tu pěnu na hladině nebo rezavé zabarvení vody? Z čeho jsi měl elektrody? Zeptáme se...
@majnys12834 жыл бұрын
to je měděnka😀
@janbaxa32826 жыл бұрын
Pár lidí ti to tu objasnilo, ale já se vyjádřím pouze k té mědi, ta se při elektrolíze nesmí dostat do elektrolitu (elektrody musí koukat ven, nebo tam musíš mít neměděný vodič), protože se měd rozpouští a při dlouhodobém používání by se rozpustily ty kabely, nebo dokonce rozsypaly (jinak tam bylo víc věcí špatně, ale taky nejsem chemik, pouze vidlák co má rád elektriku :D )
@vidlak0016 жыл бұрын
Ahoj a dokážeš mi říct, čemu ta měď vadí. Že se mi rozpustí kus drátu mi zase tak nevadí. Jestli tam vadí chemicky, například, že je reaktivnější a něčemu brání...
@janbaxa32826 жыл бұрын
jak jsem psal, nejsem chemik, takže nevím jestli chemicky vadí, ale asi ano, je to další prvek v elektrolitu a ještě vodivý, takže pokud se dostane mezi elektrody dochází i k pomědění, ale při dlouhodobém používání měděných vodičů se hlavně rozleptaj, ztenčujou se a pak jak víme se zvětšuje odpor až nakonec reakce časem přestane fungovat :D a to je ten problém na který jsem chtěl upozornit (Poučen z vlastních chyb)
@marosmotoska57903 жыл бұрын
Možno by pomohlo keby si skúsil dať do toho akvária kyselinu sirovu
@Reaktor_atomovy6 жыл бұрын
Co to máš za zdroj?
@vidlak0016 жыл бұрын
Ahoj, to je tuším z GM, 1,5A nic výjimečného.
@stoklasajiri24265 жыл бұрын
jako odrezovač se mi osvědčil z fichemy hydrogensiran sodny :Pdoporučuju koupit ve větším množství pak je cena za 1 kg mnohem menši okolo 8 kg ,. funguje to jako ocet akorat je to mnohem mnohem silnější .Potom precedit a uchovat na další použití .Udělal sem si opravdu silný koncentrát v podstaě nasycený roztok . Starý velký totalně rezavý zavitník to vydrbalo doslova do oceli.Ale také to chce čas .
@vidlak0015 жыл бұрын
Ahoj, občas se mi stane, že něco čistím, a ono se to rozpustí :-) Třeba jednou mosazná síťka v rychlovarné konvici neodolala kyselině. Tak se bojím, aby ten hořčík taky nezmizel.
@PepeCheb6 жыл бұрын
Nemá bejt náhodou anoda na odrezované části a katoda na části která má předávat elektrony které jsou potřeba k odrezení anody ? Za další měď rozhodně nedávat do lázně , plech nechat koukat nad hladinu a tam teprve připojit. Proud 1,5A je opravdu moc málo a těch 5A a tak 24Hodin už pak vidět je.
@vidlak0016 жыл бұрын
Ahoj, naštudoval jsem si to, katoda patří na odrezovaný předmět. Mám zdroj 1,5A...
@PepeCheb6 жыл бұрын
To si zkontroluj , všude píšou že na odrezovanej předmět musí se dávat mínus což je anoda. viz např www.fisherklub.cz/obsah/cisteni-zeleza-elektrolyzou-0 , nebo např : kzbin.info/www/bejne/f3KZn4uce5WDfq8
@dimitrirascalov65216 жыл бұрын
12000voltov 250 amper za 20 sekund hotovo
@danielnovotny50696 жыл бұрын
😅😂
@pavlak.53046 жыл бұрын
Víc než video mě tady "rozsekaly" některé komentáře..např. ELEKTROLÍZA pana Baxy, panu Šimůnkovi se video LÍBYLO a Janek Valach by zase rád vyráběl něco ze SOLY :)))))))) To jsme vážně tak hloupý národ???
@vidlak0016 жыл бұрын
Ahoj, dělám, že to nevidím, jinak bych si myslel totéž.
@Reaktor_atomovy6 жыл бұрын
Jo
@ladatv36397 жыл бұрын
vidim jen samou tmu no kouknu na to na pc
@vidlak0017 жыл бұрын
Vypadá to, že ostatním to funguje...
@ladatv36397 жыл бұрын
už mi to funguje a jako obvykle super video jen tak dal
@vidlak0017 жыл бұрын
Ty ses mezitím přejmenoval nebo přemaloval :-)
@ladatv36397 жыл бұрын
ahoj to i to
@martinsgames30217 жыл бұрын
ahoj vidláku pozdravíš mě v dalším videu martin
@vidlak0017 жыл бұрын
Ahoj Martine, když napíšeš něco zajímavého do komentáře a natočím o tom video, tak tě zmíním. Zdravit někoho jenom tak nedává smysl, že ano.
@martinsgames30217 жыл бұрын
Vidlák ano děkuji chápu něco budu vymíšlet
@TomFrwrd6 жыл бұрын
hm
@Xperr7 жыл бұрын
První xD
@vidlak0017 жыл бұрын
Ještě se to ani nestačilo nahrát :-)
@Xperr7 жыл бұрын
:D Jinak más super videa . Sleduju te ještě od dob kdy jsi mel 50 odběratelů
@vidlak0017 жыл бұрын
Tak to jsi se mnou ušel velký kus cesty :-) Děkuju za důvěru.
@martinskrobanek21857 жыл бұрын
Proč by to někdo dělal timto způsobem když to může každý dát do Coca Coly
@vidlak0017 жыл бұрын
Ahoj, třeba si někdo chce vyzkoušet elektrolýzu, tak to dělá takhle.
@zdendahat6 жыл бұрын
No já jsem to video pochopil tak, že nejde ani o to odrezení jako spíš to tajemný očekávání co se s tím stane, narozdíl od chemiků, kteří jsou o tenhle zajímavej pocit a "napětí" ochuzeni, já tomu naprosto rozumím a hápu to :-) a normálně mě to láká ten pokus provést taky :-)