Horváth Ákos előadásait nagyon szeretem. A finom poénjai igen kedvesek!
@akovacsapeter3 жыл бұрын
Tök jó és élvezetes előadás - a jó magyar kommentnyafogással körítve :(
@rbelatamas3 жыл бұрын
szuperek az atomcsill eloadasai!
@tbtorro3 жыл бұрын
9:56-tól kezdődik az előadás, a többi bevezető.
@jenohathazi9202 жыл бұрын
nagyon köszönöm
@andrasroka37703 жыл бұрын
érthető, színvonalas előadás, köszönöm a lehetőséget, hogy láthattam. Lehet, hogy sarlatánság, de szöget ütött a fejembe, hogy ezek a "forró pontok" jelenthettek-e menedéket az élővilágnak valamely jégkorszakban. Esetleg köze lehet-e az esetlegeseb magasabb sugárzásnak felgyorsult mutációhoz a korai főemlősök fejlődése kapcsán.
@elteatomcsill80133 жыл бұрын
Az oklói reaktor kb kétmilliárd évvel ezelőtt működött. Akkor még nem voltak szárazföldi állatok, azok először kb 420 millió évvel ezelőtt jelentek meg. A reaktor sugárzása tehát nem játszhatott szerepet ezek evolúciójában. dgy
@andrasroka37703 жыл бұрын
@@elteatomcsill8013 köszönöm szépen a választ, nem volt számomra egyértelmű, hogy mikor állt meg a folyamat.
@Marcikutyaful3 жыл бұрын
Ezt a természetes atomreaktor témát már 1985-ben hallottam. És abban a gondolatban akkor össze lett kötve a felgyorsult mutációval.
@PlayerZ_hun3 жыл бұрын
@@MarcikutyafulL ehet 1985 -ben még nem voltak képben azzal, hogy ez mégis mikor volt aktív dolog és ezért.
@kokaizoltan61537 ай бұрын
Tetszett.
@jozseflobozar52473 жыл бұрын
Szuper egyszerüsítés! Köszi. Csk még annyi, hogy nekem személyesen jobban jön be 2°K melegedés környezetemben, mint 500°K. Az emelkedö CO² hatására növeljük a növények mennyiségét. A változás gyorsulása gondot okoz, de sem az emberiségnek, nagyon nem a föld élö természetének a vége, csupán a változása. Az összes foszil CO² a levegöben volt, amikor óriási növégyek és állatok éltek a földön. Bevallom - Paks, Syngenta, BASF és Bayer nélkül....
@BiharyGabor3 жыл бұрын
Amikor az a CO2 a légkörben volt, akkor se ember, se civilizáció nem volt. Nem feltétlenül ezért nem volt, de tény, hogy nem volt. Azon a CO2-szinten az emberi civilizáció nem tud fennmaradni. Szerintem az emberi faj sem, de ez részletkérdés. Azzal nem mondtunk semmit, hogy az életet ennél nehezebb kipusztítani a Földről. Minket nem az élet érdekel általában, hanem az emberi civilizáció.
@Akol56Peter10 ай бұрын
Egy nagyon komoly tétel kimaradt a légkörből lekötött CO2 jelenkori formájából ami több nagyságrenddel nagyobb mint a fosszilis tüzrlő anyagok, vagy azok teljes elégetése. És ez a kalcium karbonát azaz a mészkő hegységek.
@janosfrancziszti5508 Жыл бұрын
Rengeteg tudás néha akadozva előadva. Kevesebb adat lassabban tálalva jobb lett volna! Egy tudatlan hagató véleménye.
@feherpeter70513 жыл бұрын
Szuper, lehet majd a moduláris reaktorokról is előadást tartani? Smr , ha jól olvasam.ty.
@zeha25462 жыл бұрын
Nekem egy totálisan off kérdésem van: az előadó nem rokona néhai Horváth Tivadar színművésznek? Mobilon láttam az ajánlót és az arca erősen emlékeztetett rá...
@blizardo13 Жыл бұрын
11:47 Mi a 3-ik ?
@peterkiss853 жыл бұрын
Nem igaz, hogy 2 izotópja létezik az uránnak. Még a természetben sem, ott van például a 234-es.
@jozsefpazmandi12173 жыл бұрын
Lehet, arra gondolt. Ld. : 11:48
@karolyizoltan37503 жыл бұрын
Érdeklődnék, hogy van-e arra utaló nyom, hogy valamelyik természetes reaktor működés közben eljuthatott-e a kritikus szintig? Erről nem hallottam az előadásban, de érdekes lenne, ha kiderülne, hogy az első atomrobbanás nem is emberi tevékenység eredménye volt.
@sjsajhdashaggagya65893 жыл бұрын
mivel ez nem dúsított urán, ezért aligha
@ltviktor3 жыл бұрын
Pedáns tanárom már gimiben belénk verte, hogy RADIOAKTIVTÁS létezik. RÁDIO AKTÍV az egy egészen más dolog :D neki nem ragadt meg
@szokezoltan52313 жыл бұрын
Miert nem lehet ezt a 40 % ot tovabb novelni - esetleg 80 % ra ?
@guglihule31493 жыл бұрын
Mert ez szinte szabályozhatatlan és csak az alap terhelére jó.
@Surmoka3 жыл бұрын
@@guglihule3149 dehogy szabályozhatatlan, további reaktorokban lehet szépen szabályozottan teljesítményt növelni. Többek között ezért épül Paks2.
@crashw.78873 жыл бұрын
Akkor kevesebb energiát kellene importálni az meg érzékenyen érinteni azokat akik eddig ebből éltek. Nem véletlenül voltak-vannak törekvések arra hogy nehogy energiafüggetlenek legyünk, pedig lehetnénk.
@szokezoltan52313 жыл бұрын
@@crashw.7887 na erre en is gondoltam , de allitolag be van tervezve a tovabbfejlesztes - ahogy Surmoka irta
@gabormolnar76323 жыл бұрын
Első blikkre egy közepesen rossz, vagy inkább rossz előadásnak gondoltam, de aztán belegondoltam, hogy mennyi mindent egyszerűsít le középiskolai fizikai fogalmakra, ami már becsületére válik minden előadónak. Persze ennek megfelelően sok irányban eléggé pongyola, de egészen szórakoztató és a maga módján fenntartja a figyelmet. Összességében kihozza valahol az egészet jóra.
@Co1e_3 жыл бұрын
Engem csak az döbbentett meg hogy laptopból puskáz egyfolytában. :D így annyira nem hiteles.....
@tesz-vesz19853 жыл бұрын
@@Co1e_ nem hiteles? atomfizikai tanszéken dolgozhatnak kóklerek?
@Co1e_3 жыл бұрын
@@tesz-vesz1985 bárhol dolgozhatnak kóklerek :D és nem azt mondtam kókler, csak hogy nem hiteles....Ha én is úgy tanítanék , hogy amihez elvileg értek azt laptopból lesném ...hát nem úgy jönne le hogy kisujjból kirázom a dolgokat mert ez a szakterületem ;)
@goldenton3 жыл бұрын
@@Co1e_ miről beszélsz? Ha csak a diákat olvasta volna fel, nem lett volna 5 perc az egész...
@perfectstrangers76732 жыл бұрын
@@Co1e_ Ne viccelj már, néha ránéz hogy tudja mi a következő amiről beszélni akar, ez csak kötekedés ! Mennyire magyar ez! 🙂
@iskolaklugpeter37683 жыл бұрын
Neked meg az előadásból csak ez ragadt meg. IBM vagy ájbéem...nem hallottál még a magyar nyelvbe beépülő idegen eredetű szavakról?
@vonyisz72053 жыл бұрын
Akkor Lőrincz L. László nem viccelt, mikor erről írt :D
@tabbela-q4f3 жыл бұрын
Wow! ezt kifejtenéd? Érdekelne bővebben. Köszönöm :)
@vonyisz72053 жыл бұрын
@@tabbela-q4f emlékeim szerint a Kő fiai sorozat valamelyik könyvében. Nem találom melyikben :)
@tesz-vesz19853 жыл бұрын
@@vonyisz7205 és mit is írt?
@Tibor9733 жыл бұрын
Ez egy nagyon élvezetes előadás is lehetett volna, de sajnos nem volt az. Én még ilyen felkészületlen, előadót nem láttam. A saját "diáit" sem ismerte.. ÖÖÖÖ, dolog, történet, Ausztráliába(n)
@Surmoka3 жыл бұрын
Próbálj te beszélni bármilyen témáról másfél órán keresztül úgy, hogy egyetlen tölteléxót sem használsz, okoska. Semmi baj nincs ezzel az előadással.
@Tibor9733 жыл бұрын
@@Surmoka kár a személyeskedésért - okoska Tudja, ez nem egy spontán előadás volt, hanem egy tervezett. Fel lehet - volna - készülni rá. Nem 1-1 töltelékszóról beszélek, hanem a tudománytalanságról. Összehasonlítani egy nukleáris reaktort azzal, h munkába menet elcsúszunk a jégen….hozzáteszem: én támogatom a nukleáris energia felhasználását - értsd: atomerőművek. Javaslom megnézni Dávid Gyula előadásait. Nem a megértését, hanem az előadás stílusáért, és a “tudásért” ami az előadásban megnyilvánul. Természetesen tisztelem, ha önnek tetszett az előadás stílusa. 😊 szoktam másfélórás előadásokat tartani - gondolom Ön is.😊
@belatorma44903 жыл бұрын
Otto Hahn ?
@08fear082 жыл бұрын
The Witcher
@DyegoLV3 жыл бұрын
Rádió Active Piu Forte Music
@janosvarga11673 жыл бұрын
Nagyszerű hülyités... -rosszul tudom? Széndioxid kibocsátást teszünk minden kilélegzéskor a fák , növények ezt köszönik, belélegzik és cserébe oxigént adnak, EZ NEKÜNK JÓ, KÖSZÖNÖM.! Még egyszer "széndioxid" a szénmonoxidal ne keverjük , az más kérdés.
@TeslaElonSpaceXFan3 жыл бұрын
Ki keverte össze? Nem vettem észre az előadásban, az időkódos hivatkozást írd már le amikor ezt állítja az előadó. Köszi. 6:30 körül beszél széndioxidról.
@negarpi3 жыл бұрын
@@TeslaElonSpaceXFan Az előadó, embereket oktat olyasmire, ami valótlan. Nyilván az előadás témája nem a globális felmelegedés, de hiteltelené teszi a beszédét, ha valótlanságokat terjeszt. Mi módon lenne a széndioxid, a globális felmelegedés okozója?
@BiharyGabor3 жыл бұрын
@@negarpi 😃
@gabornemeth2883 жыл бұрын
@@negarpi Ez nagyon könnyen megválaszolható: a CO2 molekulák elnyelik a Föld felszínéről visszaverődő hősugarakat (infra), a molekulák hőmozgása pedig maga a felmelegedés. Itt jegyzem meg, hogy a közönséges vízpára ugyanilyen felmelegedést okoz, elég csak arra gondolni, hogy télen a felhőtlen éjszakákon mindig keményen fagy, a borús időszakban viszont enyhébb a hideg. Fura módon arra még nem gondolt senki, hogy az összes vízfelületet le kéne fedni, hogy ne párologjon már a légkörbe az a fránya üvegház hatású vízgőz.
@negarpi3 жыл бұрын
@@gabornemeth288 Szerintem inkább a viz gőz a ludas az üvegházhatás tekintetében. A széndioxid, közvetlen a földfelszín közelében akar tartózkodni, mivel a légkőrt alkotó gázok egyik legnehezebb tagja. Jó a példa amit felhoztál, mert ha derült az ég éjszaka, a széndioxidtol megfagy a talaj de a felhőtől nembiztos.
@doriczulak14703 жыл бұрын
Érdekes téma, jó előadás, de fáj a fülem a szó végekről következetesen lehagyott betűk hiányától, helytelen ragozástól. Nem egy-egy szó esetében maradt le, hanem rengetegszer. (“-ban” helyett “-ba” toldalék, “az” helyett “a” névelő, “azér”, “valamiér”, “mer”, “akko”, stb.) Nem vagyok egy nyelvrendőr de ebben a mennyiségben nagyon feltűnő és zavaró. 🤷🏼♀️
@harczymarczy3 жыл бұрын
A zoboralji nyeljárásban a határozott névelő egyalakú: a ablak. A szóvégi -t lekopása is mindennapos az -r- után elég sok nyelvjárásban. Beszédben ezek a dolgok még elnézhetők, írásban nyilván nem.
@balazsszoke21383 жыл бұрын
Szószátyár késztetésbôl táplálkozó selypegés...bocsátassék meg neki.
@Akitlosz3 жыл бұрын
A névelő használatra nincsen nyelvtani szabály, a vagy az, tetszés szerint használható mindkettő. Eleve az a névelő csupán az az névelő rövidülése. Ebbe belekötni megalapozatlan. Az csupán szokás, hogy mássalhangzó előtt általában a-t használunk magánhangzó előtt pedig általában az-t, de ez nem nyelvtani szabály. Tetszés szerint használható mindegyik. Nem hibás a ablak vagy az az fal típusú használat sem. Előbbi a picit túl modern, az utóbbi a picit túl régies, de egyik sem hibás.
@zoltansinka75213 жыл бұрын
@@Akitlosz Így nyert létjogosultságot a "automatikus tárgyeset", ami szintén nem szerepel a nyelvtankönyvekben, de fog Nem teszek írásjelet a mondat végére, mert nem tudom biztosan: állítottam vagy kérdeztem.
@Akitlosz3 жыл бұрын
@@zoltansinka7521 Mi az az "automatikus tárgyeset"? Nem hallottam még róla.
@balazsszoke21383 жыл бұрын
A meghülyült világ szurrogátuma...
@tothgyorgy88663 жыл бұрын
Nem valami nivós elöadás.
@bbotond26163 жыл бұрын
Hat nem a te szinted bari. De nem aggodj mert egy lappal tovabb megy lady gaga.Kellemes szorakozast.
@tothgyorgy88663 жыл бұрын
@@bbotond2616 Tiszteletem Botond! A szintröl ezen a területen csak akkor tudhatsz feltélezni ha, tudod egyáltalán hogy kivel állsz szóba. Itt jobb lenne ha bemutatkoznánk egymásnak. 50 év óta foglalkozom a természettudományok több ágával, többek között a fizika számosterületével. Nekem nem a választott téma nem tetszet, hanem az elöadás egyes szakaszai. Tudatában vagyok a magas hazai tudományos szinteknek de, néha kritikát is gyakorlok. Üdv: Tóth György
@baladar13533 жыл бұрын
@@bbotond2616 Ha - amennyiben és amikor - egy előadó energiatermelésről beszél, az már önmagában komolytalan, ám az ELTE előadásain ilyesmit elkövetni túlmegy a határokon. A további nívótlanságokra nem is térek ki, Botond, te sem igazoltad, hogy méltó lennél a nevedre.
@tesz-vesz19853 жыл бұрын
@@baladar1353 miért komolytalan az energiatermelés?
@baladar13533 жыл бұрын
@@tesz-vesz1985 Azért komolytalan, mert fizikai alapigazság, hogy energiát sem termelni, sem megszüntetni nem lehet. Lásd: anyag- és energiamegmaradás törvényei. Energiát csak kinyerni lehet valamiből, ennek az általunk ismert leghatékonyabb módja a radioaktív anyagok bomlási hőjének hasznosítása. Valószínűleg az előadó is tudja ezt, csak nem jól fogalmazta meg az előadása szövegét.