Ez tényleg hiánypótló videó, jól összeszedted az információkat. Tanácsot szeretnék kérni, ha nem bánod: meglévő épületben szeretnék kezdetben néhány fogyasztót napelemről és akkuról működtetni. Ezek a nyári melegben sokat menő 3 db klíma, és az állandóan menő 2 db hűtőszekrény, A rendszer teljesen off-grid lenne, de kézi átkapcsolással a hálózatról is kell menjen. A készülékek gyáriak lennének, nem szoktam ilyeneket barkácsolni. A barkácsolás a rendszerek összekötésénél jönne be, villanyszerelő közreműködésével. Akkupakk összeépítésébe nem vágnék bele. Kéredésem: hogy célszerű felépíteni a rendszert, napelem, mit tudjon az inverter, töltésvezérlő, töltéskiegyenlítő, akku típus, napelem típus , napelem-hálózat átkapcsoló. A házban van 3 fázis, de csak 1 fázisú invertert vennék, a költségeket is szeretném minimalizálni. Későbbi megfontolást igényel a villanytűzhely, az viszont télen-nyáron kell, de nem állandóan. Villanyautó nincs, nem is tervezem, esetleg a világításba tudna még besegíteni a rendszer, akár télen is. Köszönettel di
@peterceco3881 Жыл бұрын
Erre itt elég nehéz válaszolni, de nyugodtan keress meg messengeren ugyanezen a néven és elbeszélgetünk a lehetőségekről és a megvalósításról!
@stfnsipos2 жыл бұрын
1,4 dik perc körül teljesen igazad van! Ilyenek vagyunk!! Köszönöm.
@recsega Жыл бұрын
köszönöm az összefoglalót
@erzsebetbessenyei10382 жыл бұрын
💖Jó ember vagy átt látod a helyzetet 💖❗
@peterceco38812 жыл бұрын
Köszi.
@solct2 жыл бұрын
“Peak shaving”, vagy kiegészítős funkciós inverterekben létezik egy másik irány is nevezetesen a kettős konverziós. Azaz bemenő AC-t DC-vé alakítja. És innen programozható a hármas energiairány. Epever és MPP-Solar egyes típusai. Viszont javítok is ilyen gépeket. Ha a leválasztó relé beég (itt dupla relé van minimum), és a be-ki menet szembe tud kerülni, azonnal eldurrantja a kimeneti igbt fokozatot. Ha nem a relék égtek be (nem találkoztam még ilyennel, hogy relék égtek volna be), hanem kimeneti igbt fokozat zárlat van, akkor be és kimeneten is teljes zárlat van. Lágyabb esetben 05/09 hibakóddal el se indul, keményebb esetben leveri a bejövő biztosítót.
2 жыл бұрын
Király dolgokat mondtál Peti :) Annyit tennék hozzá, hogy a "halott" inverter nem táplál sehova. Úgy müködik ez a rátermelős dolog, hogy van egy két tápegység egy AC és egy PV. Mindkét egység közösen dolgozik egy meghajtó egységre ami meghajtja az invertert. Ezek gyakorlatilag UPS-ek, semmi extra nincs benne. :) Kapcsüzemű egységek vannak benne, hiba esetén leállnak. Az érintés védelem viszont más tészta:D
@fakex746 ай бұрын
Józan paraxti éxxel elmondtad a lényeget. Ez a lényeg. Ezt kerestem én is. 👌👍
@istvanadok59572 жыл бұрын
Igen, volt benne sok hasznos infó! Köszi!
@sumegizoltanpeter733 ай бұрын
Szia. Mi a helyzet egy olyan rendszerrel amely az akkupakkot kezeli két csoportban? Első csoport, a pakkot tölti a hálózat, majd teljesen leválasztja, motoros mechanikus kapcsolóval mondjuk. A napelemes rendszer mindig ilyen feltöltött akkubakra kapcsolódik, és az akkubakból használ áramot a ház. Második akkubak cserélve a napelem kapacitásától függően. Ez a rendszer milyen lenne? OFF GRID?
@peterceco38813 ай бұрын
@@sumegizoltanpeter73 sok helyen csinálják, ahol sávos időzónás ára van a szolgáltatónál! Olcsó időszakban feltöltik az akkut, drágában meg szigetben megy akkuról!
@norbertprack33142 жыл бұрын
Hiánypótló ez a video mert nagy űr van a fejekben ezzel kapcsolatban. Bejelentés vagy engedély köteles. Nagy különbség. Én úgy érzem, mintha egy szélmalom harcot vívnánk ebben a kérdésben.
@peterceco38812 жыл бұрын
És biztos hogy lesz változás e téren a közeljövőben.
@istvanpap-horvath66452 жыл бұрын
Szuper vagy, így tovább!!!
@agostonzajkas2 жыл бұрын
20:24-nél említetted, hogy vannak olyan rátermelős inverneterek, amelyek a mostani magyar érintésvédelmi szabályoknak is megfelelnek. Melyek ezek, és hogy tudok ennek utána nézni? Előre is köszi!
@lacikeri3102 Жыл бұрын
Van valahol listája a visszatermelésre engedélyezett invertereknek. Azok között keresd. Szerintem a Huawei inverter pl. ilyen. Tud szigetet és visszatermelést is, illetve hibrid üzemet. De a sziget üzemmód nincs engedélyezve olyankor ha hálózatra táplálsz, tehát rátermelős invertereknek le kell kapcsolniuk a betáplálást, olyankor amikor elmegy a hálózati áram. De én nem is értem ezt a rátermeléses dolgot. Normális szigetüzem azért képes önmagában kiszolgálni a fogyasztókat, nem szükséges rásegíteni a hálózatra. Tehát annyit kell csinálni, hogy kell egy sima inverter, egy nullát is átkapcsoló szabványos relé, kontaktor, mágnes kapcsoló, vagy motoros kapcsoló, és ha lemerült az akku akkor kapcsoljon vissza hálózatra. Így megvan a szabványos galvanikus leválasztás a legszabványtalanabb kínai inverterrel is. Aztán ha netán olyan terhelést akarsz amit az inverter nem, de a hálózat elbír, akkor vagy kell egy vezérlés rá, ami ilyenkor visszakapcsolja, vagy a durva fogyasztót egyből a hálózatra kötöd be független vezetékezéssel.
@gyenisattila10692 жыл бұрын
Nagyon köszönöm a fontos infókat és a szorgalmas munkát.
@errreka2 жыл бұрын
Szia Peti van egy 11,34 kw/p solar rendszerem Se solar edge invertertel 2 stringes de csak egy stinget hasznalok mert deli a teto ! Kerdesem az ha egy 36 voltos Nikkel vas szulfatos akut kotok a masodik stringra hogyan viselkedik az inverter ? Lehetseges ez ? Vallaszodat elore is koszonom Peter
@peterceco38812 жыл бұрын
Lövésem sincs, de csak úgy simán rákötni tuti nem jó ötlet.
@errreka2 жыл бұрын
@@peterceco3881 nos kinel erdeklodjek solaredgenel ? Azt gondoltam ha ejszaka ra kapcsolom az amugy nem mukodo inwerterte akkor abbol meg csinalja a sinus 380 at es tudom hasznalni ugy mond sziget uzemkent ! Az alam biztos orulne neki mert az el nem hasznalt aramot ejszaka kapna vissza !
@laszlomolnar47862 жыл бұрын
Teljesen jó minőségű tökéletes a hang !
@chrisp40282 жыл бұрын
Szia! Kérdésem! Mi a különbség a mágneskapcsoló és relay között? Melyik invertert javaslod, ami jól működik? Köszönöm!
@peterceco38812 жыл бұрын
Szerintem ezeknek a kérdéseknek a megválaszolására nem szorulsz segítségre! Kötözködj máshol, az én csatornámom a segítő szándék a fontos! Az első kérdésedre tökéletes választ találhatsz a gugli kereső segítségével, a másodikra pedig egy pár hozzászólással lejjebb "solct" hozzászólásában megtalàlod a választ.
@aracco772 жыл бұрын
Felmerült bennem egy kérdés. Elhangzott, hogy előfordulhat akár a "kék" inverternél, hogy úgy hibásodik meg, hogy visszatermel a hálózatba. Ez a helyzet akkor előfordulhat a szünetmentes tápoknál és a hordozható powerstation-oknál (Pl: Bluetti, EcoFlow, stb) amelyek tudják a UPS funkciót?
@peterceco38812 жыл бұрын
Gyakorlatilag nem termel be a hálózatba, hanem belső égés miatti koromképződésnél áthúzhat a dc a hálózati oldalhoz és az pedig tüzzel járhat. Gyakorlatilag volt már ilyen bluettinél is bár az inkább az akku égése miatt hibásodott meg. Lg chem esetében gyártási hiba kiatti termékvisszahívás is volt korábban.
@davidmarkus0122 жыл бұрын
Szia! Szuper videó! Van eltérés ipartelepen? Ha nem lakossági felhasználó vagy és telepakolod az iparteleped napelemmel, akkor mi a helyzet az engedélyekkel?
@peterceco38812 жыл бұрын
Ugyanez érvényes most is, azzal a kitétellel, hogy ha már van on grid (betermelős) engedélyezett rendszered, akkor tilos mellette hálózattal együttműködő hibrid inverteres off grid rendszert használni!!! Szepsrált szigetüzemet szabad továbbra is.
@jakabgipsz47882 жыл бұрын
@@peterceco3881 Tehát egy visszatáplálós (on-grid) mellet nem lehet egy hibrid inverter? Tisztán hibrid rendszerű egymagában lehet, szabályos?
@peterceco38812 жыл бұрын
@@jakabgipsz4788 jelenleg nincs rá szabályozás, viszont az on grid hálózattal kötött szerződés tiltja az off grid hibrid inverteres rendszer kiépítését az on grid rendszerrel párhuzamosan. Erről szól a következő videóm amit kis szerencsével ma feltöltök.
@jakabgipsz47882 жыл бұрын
@@peterceco3881 köszi.
@attilarachler46392 жыл бұрын
50 kWp felett ha már ipari vonalról beszélünk akkor 499kWp ig vissz-watt védelemmel ellátott rendszert tudsz telepíteni, tehát amit napközben termelsz azt el is fogyasztod. Célszerű ezt választani ipari körülményekre persze a fogyasztás mértékétől függően. Igaz időközben a szaldós rendszert könnyezve elbúcsúztattuk már hála nép bölcs vezetőinek :D
@dibblerbt2 жыл бұрын
köszi, oszlott kicsit a köd. Amit kivettem kulcsszavakban: szigorítás jön, privát területen legyen, galvanikusan elkülönült, ne legyen automatikus hálózatról áramfelvétel, a bejelentés javasolt.
@gaboraradi3192 жыл бұрын
Szia Peti! Nem igazán tartozik a témához, de lenne egy kérdésem. Előre bocsájtom, hogy teljesen laikus vagyok a témában, csak érdekel! Lehetséges e, egy lakóautóra akkora napelem és akksi mennyiséget telepíteni, hogy minden elektromos legyen? És nem a nyári időszakra gondolok. Ha valaki egész évben lakóautóban akar élni. Ki lehet-e váltani a gáz vagy gázolaj fűtést és minden mást elektromosra? Úgy, hogy télen napokig borús az idő és ha süt a nap akkor is alacsony a termelés és akksikról megy minden. Tehát van-e mód tisztán napelemekkel üzemeltetni egy lakóautót?
@peterceco38812 жыл бұрын
Igen lehet de csak álló helyzetben és sok panellel az előtetőn.
@gaboraradi3192 жыл бұрын
@@peterceco3881 Köszi a választ! Egyszer ha sok időd lesz, csinálhatnál egy részletes videót a lakóautós rendszerekről. :)
@sandorkurucz2989 Жыл бұрын
Kedves Gábor! Egyértelmű a válaszom: nem érdemes.Miért nem ,mert télen a napsütött órák száma a legkevesebb,azaz mit csinálsz ha nem süt a nap?Nagy hazugság,hogy télen is termel a napelem! Télen nem egy két napra szokott beborulni és közben akkor van a legnagyobb szükség energiára.Egyszerűen ha átálsz meg fogsz fagyni a lakóautódba!
@vincetakacs80432 жыл бұрын
Üdvözöllek Péter! A Magyar Szabvány egyértelműen előírja azt, hogy ott, ahol a visszatáplálási lehetőség fennáll (aggregátoros üzemmód), ott kötelező, egy olyan üzemmód választó kapcsolót elhelyezni, ami a hálózat minden elemét (a nullavezetőt is) galvanikusan leválasztja a betáplálási hálózatról! Hogy miért? Egy hálózati karbantartás, szerelés, vagy üzemzavar esetén a visszatáplálást minden módon meg kell akadályozni. Ez pedig csakis egy olyan kapcsolóval lehet elérni, amely ezt a feltételt teljesíti. Talán az első komoly (halálos kimenetelű) baleset után a mostani állapot szigorítására számítok! Üdv.: Vince
@lacikeri3102 Жыл бұрын
Szerintem ez teljesen korrekt elvárás, lévén fizikailag képtelen lenne a helyes működésre. Tehát nem csak a szabvány, de a józan ész is ezt diktálja. Tehát egy hozzáértő így fogja csinálni, egy nem hozzáértő, meg a szabályok ellenére is képes lesz rosszul csinálni.
@hunlato Жыл бұрын
A lakhatási engedélynek nem feltétele semmilyen terv rajz csak az kell hogy elektromos szakember készitse a belső ( osztó szekrénytől a vételi helyekig) hállozatot ( e napló) most épitkezem meg élem ezt itt Magyarországon.
@sorosarpad2 жыл бұрын
Ez életem második videója tölled.Az elsö 2021-böl a "napelem szerelési folyamatról" szólt.Egy órája néztem....Egyellöre Malmöböl.Nyugdíjasként egész életemben sajnos bérlakásban élte és talán most lessz esélyem egy régen örökölt házba költözni felújítás után,Kecskemét tájékán....Egy egészen biztos! Annyira függetlenitett életet szándékozom élni az államhatalomtól amennyire csak lehetséges. Mély meggyözödésem szerint minden államnak egy célja van,az pedig a rabszolgásítása és adóztatása a polgárainak.Miközben ök betegre keresik magukat a MI(!) PÉNZÜNKBÖL és a mi adónkból. Na és ami hozzájön.... Ebböl kiindulva egyértelmü a "sziget" rendszerben gondolkodni! Kizárólag! Nem kérek és nem adok nekik.(áramot). Szóval követni akarom a videóidat,mert tejesen tudatlan vagyok a témában,de roppant ész szerünek,következetesnek és nagyon hasznosnak találom! Csuda,hogy Olaszországból ennyire tájékozott vagy a Magyarországi viszonyokkal is.... Nagyszerü! Köszönöm szépen.
@peterceco38812 жыл бұрын
Köszönöm és sok sikert az új házhoz és életmódhoz!
@sorosarpad2 жыл бұрын
@@peterceco3881 Köszönöm én is a biztatást,lehetséges,lessz kérdésem,ha nem kapok egyszerübben választ.
@vincetakacs80432 жыл бұрын
Péter! Amit írtam, az csak abban esetben érvényes, amennyiben a külső elektromos hálózat is be van kapcsolva.
@peterceco38812 жыл бұрын
Tudom. Értem. Már láttam a jogszabálytervezeteket és szigorítás jön.
@peterceco38812 жыл бұрын
Nézem, de nálam rendben van minden.
@zoltanvirag43192 жыл бұрын
Köszönöm nagyon jó jó 👏👏👏
@hooligandjbaro58222 жыл бұрын
szia! na ez baj :-( én rátermelős rendszert szerettem volna a kék inverterrel, de akkor ezek szerint az nem az igazi 😞 2gy 2 kw -os rendszert össze lehetne dobni olcsón ,és akkor a tavaszól őszig számlám minimális lenne ,télen meg klímával fűtenék hálózatrtól ,de úgy akkor megérné. esetleg egy pc szünetmentes táp nem tud úgy meghibásodni,hogy visszatápláljon?
@peterceco38812 жыл бұрын
Van jófajta rátermelős inverter is, de az 350ezer felett van az egyszerűbb, az 5kw-os pedig 450-500ezertől kezdődik. A relés leválasztás szerintem jelenleg a legjobb. Ez a mágneskapcsolós leválasztósdi csak városi legenda, leginkább sufnituning kategória. Nem is használja szerintem egyik gyártó sem, nem véletlenül.
@torpemonguz2 жыл бұрын
én is ebben gondolkodom. a gyártótól lekértem, hogy ezeket a dolgokat, hogyan biztosítják. Az első válasz az volt, hogy ez egy UPS egységként müködik. Kértem bővebb infót, igértek valamit.. Szerintem ez egy kicsit túl van lihegve. ha azinverter megnyúvad az 99,9%-ban nem küld semmit sehova, max egy pillanat erejéíg amíg valamit rövidre rak. Akkor meg belép másnem a villanyóra áramvédő kapcsolója. Esetleg a kütyü elé egy fázisfigyelést lehet rakni, ami lelövi a betápot ha anomália van. Kell egy villamosmérnök aki ebben képben van. Ezeknek az egységeknek nagy előnye, hogy nem kell vallásos áhítattal a fogyasztásoddal foglalkozni. Nyílván akinek ez az életformája annak az a nézőpontja, hogy ez felesleges, dehát ahány ember annyi látásmód..
@peterceco38812 жыл бұрын
@@torpemonguz ausztriàban volt olyan eset, aminél miutàn kiègett benne a cucc egy jiva folytán, annak a koromján továbbra is áthúzott a hálózat és úgy rakta zárlatra az egészet. Ki is vonták a forgalomból azt a tipust. Mo-on nem jelenhet meg a hivatalos szabályozás szerint még fogyasztóként sem az ilyen tipusú inverter.
@peterceco38812 жыл бұрын
A kékkel si cs működésileg semmi baj, csak az érintésvédelmi engedélyezésen nem menne át...ha lenne neki ugye... Az alsó sorkapocs a házban nem duplán szigetelt, ahogy az előírás szerint lenni kellene, csak szimplán. Ennyi a baj vele.
@torpemonguz2 жыл бұрын
@@peterceco3881 nekem megér 5-600.000-t is ha fel lehet szerelni. Sokkal rugalmasabb a rendszer, a visszatáplálás nekem nem hiányzik.
@arnolda.gazder9728 Жыл бұрын
Azt azért nem hinném, hogy ha nincs fogyasztás, akkor kiküldik az áramkommandót. Száz más oka is lehet. Például, hogy nem vagyok otthon egy hónapig.
@jamestwelvetrees2 жыл бұрын
Az 50 kWp-be beleszámít a mögöttes akku is, nem csak a napelem. MVM-es mondta.
@peterceco38812 жыл бұрын
Ennek is utánanéztem, de semmilyen erre való utalást nem találtam hivatalos forrásokban, csak az energiatermelési adatok a mérvadóak, az energiatárolásra nem számít bele. Ott gyakorlatilag tűzbiztonsági intézkedések és bejelentés van, de azt más intézkedés szabályozza.
@jamestwelvetrees2 жыл бұрын
@@peterceco3881 nekem azzal magyarázta, hogy a hálózatba mennyit tudna termelni a rendszer, ezt az értéket kell alapul venni. A HMKE nem csak napelem lehet, ugye, hanem minden más és az akkut is egyfajta generátorként tartják számon.
@peterceco38812 жыл бұрын
@@jamestwelvetrees jogos
@csabaganyai72852 жыл бұрын
Jó a pantomim 😂😂😂!
@krisztijanbeinstingel93752 жыл бұрын
Off rid hibrid a rasegito aram ami hianyzik aszt potolya halozati vezetekbol
@jakabgipsz47882 жыл бұрын
Mi ez az alpári helyesírás?
@krisztijanbeinstingel93752 жыл бұрын
@@jakabgipsz4788 Gondolom tudta hogy egy alpári paraszt fogja olvasni azért írt Úgy
@lacikeri3102 Жыл бұрын
@@jakabgipsz4788 Miért? Mit írt? én nem értem 🤣
@jakabgipsz4788 Жыл бұрын
@@lacikeri3102 Szerintem ő sem...
@peterceco38812 жыл бұрын
Javítok rajta. Hátha...
@tamasbagyinka63382 жыл бұрын
Most jó.. 👍
@TheVideoStoneYT Жыл бұрын
Hosszú komment lesz, mert van fontos kérdőjel nálam: Tartozkodok egy társasházi lakásba, ahol van balkon, arra nagy részt van napsűtési órának a száma. Nem lesz és nem lesz tervezve bedugva egyáltalán nem hogy az egész közmű hálózatba (a videóban említettek meg más által kimondott be nem bizonyított dolgok, most ismert jogszabályok hatására), a lakás villamos hálózatába se (mert van alapból a lakáshoz tartozó kétirányú villanyóra, a mostani esetben végképp nem lenne bedugva a konnektorba a napelem/akkumulátor - ugyis leolvassák a villanyórát), tehát olyan off-grid rendszer lenne, ami ebből ál: Bluetti AC300 & B300 Modular Power System power station, amivel lehet napelemet becsatlakoztatni. (Vagy hasonló előre elkészített akkumulátor csomag, ami kapható akár EU-s, akár magyar piacon is) Lenne egy mobil napelem, amit bárhol lehetne kirakni a balkonon (ahol bárhol is ki lehetne kirakni), esetleg a napernyőn (nagy nehezen de) felkerűlne esetleg lenne a korlátnak a kívűljére (kaspó alján), akár átmenetileg (ideiglenesen) vagy húzamosabb (határozatlan) ideig, ha kell (akár a hatékonyság rovására) beljebb rakni a balkonon belűl a napelemet. Ezek az előbb említett dolgok nem tákolmányok, ezek úgy ahogy jobbára tanusítványokkal, garanciával meg mindennel rendelkező eszközök. Semmi napelem a konnektorba történet nincs, ami mobil is lenne vagy se. Ezek tervek, volt gondolat róla, mikor felkerűlt a napernyő. Utána néztem hogy lehetséges-e ennek a tervnek a megvalósítás? Valaki mondta hogy "rossz helyre költöztem", mondtam az offgrid-et, eddig van nálam csak is kizárólag: Egyenesen a konnektorba napelem történet tiltott Közmű hálózatot is használó offgrid rendszer tiltott (?) Szaldós elszámolásos történethez nem lehet MÁR újjonan becsatlakozni - mindezek társasházi lakásban. Ezeket bizonyító és/vagy cáfoló jogszabályokat se találtam nagyon (még). Csak nálam az maradt, hogy az eleve hordozható mobil napelemeket és az inverteres akkumulátort lehet-e használni a balkonon?
@pikachucopter16522 жыл бұрын
Nincs hang, azt hiszem...
@supabutyug92542 жыл бұрын
Van benne igazság is de nem minden ...
@tamasbagyinka63382 жыл бұрын
Ez néma film lett.. 😀
@GyulaPalfi2 жыл бұрын
A CE jelölésről elfeledkezel. Az Európai Unióban minden ország köteles elfogadni ezt a jelölést; és semmilyen egyedi plusz igényt nem támaszthat.
@lacikeri3102 Жыл бұрын
Mármint a China Export jelölésre gondolsz? 😆
@lacikeri3102 Жыл бұрын
Amúgy elektromos berendezéseknél jelölni kell a szabványt aminek megfelel. Ha olyan szabvány van ráírva ami nálunk elő van írva akkor természetesen használható...szerencsére a kínaiak olyat írnak rá amit a kedves vevő óhajt :)
@mockermuris Жыл бұрын
a sziget lényege, hogy senkinek semmi köze hozzá, elszigetelt, szigetelés