✅ Помогни ми да продължа да създавам полезни видеа от бутона "$ Благодаря" или "$ Thanks" под видеото. Благодаря!
@nzhukov90272 жыл бұрын
Респект! Най-добри БГ канал в хранителната сфера.
@nutriznanie2 жыл бұрын
Благодаря 🙂
@danbul90662 жыл бұрын
Браво,ще е интересно да направиш видео за бирената мая,уж и тя била много полезна,но дали!!!
@nutriznanie2 жыл бұрын
Бирената и хранителната маи са полезни от гледна точка на съдържание. Имат много витамини (особено от B групата), минерали и някои други вещества. Но не са магически храни. Като видя някъде да пише, че някаква храна е полезна, обикновено не обръщам внимание. Защото какво значи да е полезна? Бирената мая е супер, но ако се храниш добре, не ти трябва. Масово се ползва като хранителна добавка, особено от вегани. И като такава е добра, факт. Но като гледах цената на хранителната мая (на бирената не съм проверявал скоро), аз по-добре да си купувам друга храна и да се наям с витамини и минерали. :D
@Александър_Ангелов2 жыл бұрын
Най-накрая, благодаря!!!
@nutriznanie2 жыл бұрын
Моля :)
@BatTochi75 Жыл бұрын
Благодарим ви!
@1bgpanda2 жыл бұрын
Много добро и полезно видео!🙂👍
@nutriznanie2 жыл бұрын
Благодаря 🙂
@РодинкаВасилева2 жыл бұрын
Благодаря!
@nutriznanie2 жыл бұрын
Моля :)
@radostinborisov80522 жыл бұрын
Респект и благодаря за полезното видео! Аз ям мед, но най-вече на филия и то не толкова често
@iakimiakimoff53412 жыл бұрын
Браво, Наско и мерси за полезното видео!
@nutriznanie2 жыл бұрын
Моля 🙂
@stanimirgeorgiev48492 жыл бұрын
Честито за новото ти местенце за снимане и не спирай да ни образоваш!!!
@nutriznanie2 жыл бұрын
Благодаря 🙂 Надявам се да не спирам!
@Coffie-time2 жыл бұрын
Беше интересно. Благодаря
@nutriznanie2 жыл бұрын
Радвам се :)
@Radostin-282 жыл бұрын
Благодаря Ви за това видео. 😉
@nutriznanie2 жыл бұрын
Моля 🙂
@Adulinka2 жыл бұрын
Благодарим ти!
@nutriznanie2 жыл бұрын
Моля 🙂
@StanSabev902 жыл бұрын
Поредното страхотно видео! Коментарче за алгоритъма.
@nutriznanie2 жыл бұрын
Благодаря :)
@StanSabev902 жыл бұрын
@@nutriznanie Клиповете ти заслужават много по голяма аудитория! При всеки удобен момент споделям клиповете с приятели и познати. П.П. Какво мислиш за овеса като хранителен състав, защото доста често си хапвам и го комбинирам с доста различни неща.
@nutriznanie2 жыл бұрын
Харесвам овес и като съдържание е добре. Жалкото е, че някои хора (и аз сред тях) изобщо не се засищат от овес. Мога 200 грама да накисна и пак няма да ме заситят. :D
@StanSabev902 жыл бұрын
@@nutriznanie Аз си го правя с 250мл мляко, което разбивам като шейк заедно с какао, канела доза протеин или две, като след това добавям горски плодове и нарязан банан повечето пъти излиза около 900кк, което го прави едното ядене за деня и ми е преди или след тренировка.
@nutriznanie2 жыл бұрын
Звучи добре. А засища ли те?
@БоянкаАли2 жыл бұрын
Здравей, Наско! Отскоро намерих канала ти и не спирам да ти гледам видеата. Продължавай в същия дух, пожелавам ти успехи! Пиша ти, за да попитам какво смяташ за пиенето на вода с лимон, а също и на вода с малко ядълков оцет преди хранене. Ще се радвам да ми отговориш.
@nutriznanie2 жыл бұрын
Здравей! Радвам се, че ти харесват видеата! Ако ти харесва да пиеш вода с лимон, супер. Не е нещо специално. За ябълковия оцет е общо взето същото. Разликата е, че има определен ябълков оцет, който има специфични качества и самият той евентуално може да се ползва като хранителна добавка. Доста хора твърдят, че им намалява апетита, особено за сладко. Възможно е, но не мога да го твърдя със сигурност, може човек да експериментира. Специално за целта ти трябва натурален ябълков оцет, който още има т.нар. "майка" (гъба, от която евентуално идват и ползите). Но така или иначе нито водата с лимон, нито с оцет имат някаква много силни свойства чисто обективно. Тоест няма да накарат тялото ти да работи по определен по-добър начин.
@yailonroz2 жыл бұрын
Браво, Наско, много добро видео! :) Продължавай в същия дух!
@nutriznanie2 жыл бұрын
Благодаря ти много 🙂
@izzetbegovich13612 жыл бұрын
Много интересно! Изяждам по 1 кг мед на седмица и сега ми разби представите за меда 😢 Ще се радвам да направиш клип и за Чесъна, който също мислим за много полезен. Успех!
@nutriznanie2 жыл бұрын
Чесънът си има полезни вещества в него, просто като всяка храна не е магическото лекарство, за което се представя. :) Иначе можеш да си ядеш по кг мед, ако си активен, но си е доста. :)
@izzetbegovich13612 жыл бұрын
@@nutriznanie предпочитам да намаля малко, след това видео.😀
@AleksandarIvanov69 Жыл бұрын
Според преглед на проучвания от последните години "Honey and Health: A Review of Recent Clinical Research" най-вече когато имаш настинка, грип и подобни (може би и профилактично), меда изглежда предлага значително повече полезно действие от всеки друг подсладител, заради вещества в него които имат противовъзпалителен, антибактериален и антимикробиален ефект.
@nutriznanie Жыл бұрын
Прочете ли го цялото? Лошият английски не те притеснява? Фактът, че цитират проучвания, които нямат общо с меда? Това, че идва от държава, в която традиционните практики са на почит и има риск от сериозен confirmation bias? Обясняването на действието на определени вещества и правенето на логически скок, че щом тези вещества ги има в меда, то със сигурност са в достатъчно количество, за да имат значение? Още в самото начало дори споменават, че преглеждат проучвания от 1970 по... позитивни ключови думи. Направили са преглед на 200, включили са около 100. Реших да видя колко от изводите им са всъщност точно от проучвания върху меда и още първото е проучване, което е за апоптоза, но не за мед и самото проучване просто твърди, че евентуално в бъдеще може да се създаде апоптозна терапия с медикаменти. Медът никъде не е засегнат. А пък само като прочетем секцията за диабета, можем веднага да преценим става ли това ревю или не. За мен е повече от красноречива. Твърдят колко силни доказателства има за неговите благотворни ефекти, а връзката е към материал (дори не проучване), който поставя под въпрос дали това е така.... Нелепо. Копирали изречение от заключението и решили, че са представили доказателства. И за комедиен капак, цитат от заключението: Evidence confirming the use of honey in all areas of clinical practice is needed. This review should provide practitioner with remarkable evidence supporting the use of honey in the medical field. Как може да кажеш, че има нужда от още доказателства, за да се прилага като лечение и веднага след това да обясняваш колко невероятни доказателства има и може да се прилага като лечение?
@AleksandarIvanov69 Жыл бұрын
@@nutriznanie искаш да се караш с някого или да обучаваш? 🙂 с тона на въпросите от началото си помислих че ще последва обвинение че съм от Big Honey
@elinastoyanova21122 жыл бұрын
Много полезно видео! Има тонове противоречива информация навсякъде, а това видео толкова точно и ясно обяснява нещата. 👏🏻 За хора с ИР според теб кое от тези неща би било най-удачно за прием (аз например слагам 1/3 чаена лъжичка в кафето мусковадо или мед). Наскоро си взех меласа от захарно цвекло, но наистина вкуса не е за всеки..😅
@nutriznanie2 жыл бұрын
Меласата от цвекло е забележимо по-нетърпима за масата от хора. Тя традиционно се ползва за храна за животни. От тръстика се харесва повече и се е ползвала за човешка консумация общо взето откакто се прави. За ИР няма особено значение дали ще е мед или мусковадо, аз предпочитам мусковадо за кафе (мед в кафе не ми харесва). Другият вариант е да се замени с чиста фруктоза. Меласа в кафето... не :D Поне аз няма да го понеса. Но 1/3 чаена лъжичка не е количество, което има значение така или иначе, та аз не бих се притеснявал.
@elinastoyanova21122 жыл бұрын
@@nutriznanie Аз приемам меласата заради съдържанието на желязо, понеже имам и анемия, но ако трябва да си набавям само от нея желязо, трябва да изяждам по половин буркан дневно :D
@nutriznanie2 жыл бұрын
О, да, никакъв шанс :) За желязо - черен дроб върши чудеса работа.
@МалинаДимова2 жыл бұрын
При цялото ми уважение... Ама моля те напиши книгИ и ги набутай в училищата и в медицинските колежи. 🙌🏼❤️🙌🏼
@nutriznanie2 жыл бұрын
Да ти кажа, в медицинските университети и колежи младите асистенти обикновено преподават добре и с адекватни данни. Но училищата са пълен минус. Проблемът е, че не се чете, даже и да напиша книги. Трябва в тикток да намеря момиче да се кълчи и по нея да има татуирани факти, тогава могат да ги прочетат. :D
@stoyanyotsov41852 жыл бұрын
Привет!! ... Извинявам се , но дали и за теб е важно , освен да чете актуални новости , човек да има и житейски опит , в който да е отсял ефектите ( визирам темите ти !) в организма си!! А , ...и тези на околни хора , естествено ! ? Ползваш ли и тази опитност, или всичко идва най вече ...от тези наистина ценни доклади от нови сериозни научни изследвания, опровергаващи много от старите ни ,,,знания ''?? И какво излиза ,че медът реално НЕ лекува в тези степени ... , както хората се надяваха и още се надяват ? ЩЕ видя по късно и труда ти имемно за ...меда.Направо ме е страх от това как убедително ще бъде развенчан митът за полезността му ..;););)
@nutriznanie2 жыл бұрын
То всъщност малко проучвания опровергават стари данни. Реалността е такава, че дълго време просто е нямало данни. Ако се замислиш, проучванията са опитностите на много хора, събрани на едно място. Та има неща, които тествам върху себе си, но има и такива, които няма как реалистично да се тестват. Например защо сме смятали меда за полезен? Защото така са ни учили. А те защо са го смятали? Защото са ги учили така. През историята медът се е ползвал най-вече като лекарство и то не за ядене, а за мазане. Но с времето започват да се приписват свойства на меда, които науката показва, че са наполовина верни, наполовина грешни. Как го доказва? Тества предполагаемите ефекти върху много хора, за да се види има ли ги наистина или не. Иначе индивидуално всеки човек е много добър в това да се самозаблуждава, че нещо работи.
@stoyanyotsov41852 жыл бұрын
@@nutriznanie НЕ написах стари данни !!;);) Написал съм ,,знания "" в кавички ...Тоест вярванията за Омега 3 за меда , за захарта или витамините , за по голямото количество ...и прочее ..,,,знание '' .....;);) Стари данни е доста различно ...!!!;);)
@nutriznanie2 жыл бұрын
Ясно, разбрах. Моя грешка тогава. :)
@Rozi4ka102 жыл бұрын
От всички продукти най-много ми харесва меда, но до 60 гр седмично на 2 филийки протеинов хляб. Благодаря за видеото, ще те очакваме отново с нетърпение.
@nutriznanie2 жыл бұрын
Супер е мед на филийка :) И много ти благодаря за подкрепата!
@Rozi4ka102 жыл бұрын
@@nutriznanie Аз също ти благодаря! Ако не беше ти и твоя канал може би щях да съм в друго измерение вече. Благодарение на теб и Алекс здравето ми постепенно се подобрява. ❤️
@lianal23342 жыл бұрын
Колко мн захар, колко мн щастие в 1 клип 🥲🤤
@nutriznanie2 жыл бұрын
Много :D
@МартинМладенов-э6ч2 жыл бұрын
От къде може да намерим истинска кафява захар, а не боядисана такава? Много хубав клип, браво
@nutriznanie2 жыл бұрын
Продават в био магазини, но и по големите магазини има. Отличителното е, че не пише просто "кафява захар", а си пише каква е захарта - примерно нерафинирана тръстикова захар или "демерара", "мусковадо", или пък някакво друго име. Налага се да го пишат, защото в сладкарството се ползват различни видове кафява захар (мусковадо от купешките е с доста меласа), които не са взаимозаменяеми.
@МартинМладенов-э6ч2 жыл бұрын
Супер си, Благодаря
@metometov67042 жыл бұрын
страхотни видеа Наско. поклон. искам да попитам за идея как да следим макронутриентите си за всеки ден? точно колко количество, както подобно от програмите за калории мазнини протеин въглехидрат
@nutriznanie2 жыл бұрын
Здравей! Ако ти разбирам въпроса правилно, това видео ще ти помогне: kzbin.info/www/bejne/rXKwnnmAm8mKbpI
@metometov67042 жыл бұрын
@@nutriznanie Ами въпроса ми беше по скоро за витамините, минерали какво количество на ден приемаме
@nutriznanie2 жыл бұрын
Ахааа, тоест микронутриенти. Има програма Cronometer на английски, в която можеш да го следиш това. Но според мен не е необходимо, освен ако не ядеш основно пакетирани храни, полуфабрикати и т.н.
@boosgamer36862 жыл бұрын
Може ли да направиш видеа със съвети за качване
@nutriznanie2 жыл бұрын
Може, но не знам кога :)
@ILYO992 жыл бұрын
Отново барнато и поднесено с пиниз видеЛо :) Може би ще е полезно от този тип, но за мазнините. 👊
@nutriznanie2 жыл бұрын
И за тях съм си записал :)
@ILYO992 жыл бұрын
@@nutriznanie а така, че и там куп заблуди се движат из пространството. Мечтая си за епизод посветен на шарлатаните и техните подбуди (не че ще има изненадващи предполагам ама все пак) черно на бяло :D
@nutriznanie2 жыл бұрын
Има две фундаментални подбуди - злонамереност (тук влиза и печалбарството) и некомпетентност/глупост. Бръсначът на Ханлон казва: Не приписвай на злонамереност онова, което адекватно се обяснява с глупост. В случая с храненето обаче печалбарството ми се струва по-често. :D
@ILYO992 жыл бұрын
@@nutriznanie мдам, и аз залагам на него ... Въпреки, че очевидно и двете са все пак в следствие на някаква власт да го правят свободно + слаб контрол и ето го резултата, пазар залят с ... А лансирането като "полезно" на нещо по-близо до обратното си е наглост. "Добри" продавачи на надежда... Продължавай да ги разсъбличаш, хората го оценяват.
@jivkoognqnov87392 жыл бұрын
Човек, на този живот има още много да се учим.
@nutriznanie2 жыл бұрын
Така е :)
@Е.К.К2 жыл бұрын
Здрасти Наско! Много ми допада каналът ти! Давай повече идеи за вегетарианеците, моляяя 😂
@nutriznanie2 жыл бұрын
Здравей! Радвам се, че ти харесва каналът. Какви идеи искаш да видиш?
@Е.К.К2 жыл бұрын
@@nutriznanie като цяло разнообразното хранене е трудно за хората от тази "кръвна група", както и набавянето на достатъчно количество протеин.. Често говориш за бобовите култури, е това за мен беше добра идея и ти благодаря 😊
@nutriznanie2 жыл бұрын
Само месо ли не ядеш или и други животински продукти?
@Е.К.К2 жыл бұрын
@@nutriznanie само месо не
@nutriznanie2 жыл бұрын
Значи можеш да хапваш и скир, извара, котидж сирене, яйца. Тези са много протеинови също. :) Суроватъчен протеин също можеш. Риба ядеш ли?
@velizarsokolov17602 жыл бұрын
Здравей. Имам проблеми със стомашни киселини над 3 години. Не пия ли хапчета не издържам повече от 2 дни. Имам и завишени чернодробни ензими асат алат и ггт. Също и висок общ холестерол и нисък добър холестерол. Много бих се радвал ако можем да поговорим лично. Моля за помощ. Ще съм ти много благодарен ако ми помогнеш.
@nutriznanie2 жыл бұрын
Здравей! Нямам опит в третирането на такива състояния, за жалост.
@velizarsokolov17602 жыл бұрын
@@nutriznanie Сигурен съм, че с правилно хранене ще успея да сваля чернодробните ензими и да оправя киселините и холестерола. Просто не знам как и какво да ям. С наднормено тегло съм. Миналата година 5 месеца бях на строга диета и успях да сваля едва 4 килограма. Отчаян съм. Моля за помощ.
@nutriznanie2 жыл бұрын
Разбирам, но е твърде голяма отговорност да давам конкретни съвети в такава ситуация, включително е и подсъдимо. Мога да те насоча към тези по-общи видеа, които обясняват какво да ядем и как да го разпределим. kzbin.info/aero/PLWubrh3M5InvjlSH4hPkoYfyqFoMYiFaH
@velizarsokolov17602 жыл бұрын
@@nutriznanie Ок. Ще опитам да си извадя поука от видеата. Благодаря за вниманието.
@plamenyankov19702 жыл бұрын
ЗДРАВЕЙ МОЖЕШ ЛИ ДА МИ ДАДЕШ МНЕНИЕ ЗА (UNIMATE I BALANCE) РЕЖИМЪТ НА КОНТРОЛ НА ИНСУЛИНА
@nutriznanie2 жыл бұрын
Това с хранителните добавки ли беше? Ако е същото, за което се сещам, супер надценени добавки, които няма да решат сериозен проблем. На теб за какво ти трябва по-точно? С каква цел желаеш да контролираш инсулина?
@nz4182 жыл бұрын
Здравей,Наско!По-добре би било да си взема zmb6 или да си взема цинк и магнезий отделно?
@nutriznanie2 жыл бұрын
Здравей! Аз бих ги взимал отделно.
@nz4182 жыл бұрын
@@nutriznanie Благодаря!В сайта на gymbeam продават хелатиран,липозомен и цитрат магнезий.Кой магнезий мислиш че е най-качествен?
@nutriznanie2 жыл бұрын
Всички са качествени като вещества, но доколко марката е добра, не мога да кажа. Сега модерни са липозомните, уж се усвояват по-добре, но аз си приемам цитрат.
@nz4182 жыл бұрын
@@nutriznanie Ясно,Благодаря!
@dimixpear7256 Жыл бұрын
Здрасти Наско, може ли само 1 въпрос? Какво мислиш за хапчетата за отслабване и тези които потискат апетита, те почти еднакви ги дават, тоест Аноректиците, смисъл според теб дали биха могли да спомогнат за придържане към Калориен Дефицит и за Отслабване или просто са чиста загуба на пари ( Маркетингова Страгеия)... И също според теб дали са уж толкова безопасни колкото ги описват или си имат рискове? Благодаря предварително иначе. П. С. Благодаря за полезните и информативни видеа, помагаш много с твоите видеа човек да научи за здравословното хранене и като цяло самото мислене за храната.
@nutriznanie Жыл бұрын
Кой ги описва като безопасни? На практика няма безопасни лекарства. Повечето добавки за отслабване не работят, а лекарствата винаги имат странични ефекти. Освен това ефективните такива не са под формата на хапчета, а са инжекционни. Аз засега не съм срещал таблетка, която ефективно да потиска апетита.
@orangekostova718 ай бұрын
Научник ли си или што поточно си по професија? Како ги спојуваш нештата?
@nutriznanie8 ай бұрын
От учебници, проучвания. Учил съм психология, но харесвам храненето като тема.
@lilgusha2 жыл бұрын
А за шунката кога !? хахах майтапче, Насе, евала! Не знаех !
@nutriznanie2 жыл бұрын
Благодаря, Гуша! :) И за шунката има иначе: kzbin.info/www/bejne/ipnGaZ-dlKeFsKM 😂
@ivangenov34222 жыл бұрын
Захарта се състои от две молекули, свързани заедно. Когато ядем захар, нашият стомах трябва да използва собствените си ензими, за да отдели молекулите, преди да можем да използваме захарната енергия. При меда е съвсем различно - пчелите добавят специален ензим в нектара, който носят, който разделя захарозата на глюкоза и фруктоза - два прости захари, които организмът ни абсорбира директно. Следователно медът има по-здравословен гликемичен индекс (GI), който измерва отрицателното въздействие на дадена храна върху нивото на кръвната захар.
@nutriznanie2 жыл бұрын
Да, повечето захароза в меда е инвертна (разделена), но какво от това? Мислиш ли, че му е тежко на тялото да раздели захарозата? Ние правим това още със слюнката. Гликемичният индекс на меда е практически еднакъв с този на захарта - 58 срещу 60. Меласата има 55, а не е с глюкоза и фруктоза. Захарозата впрочем се класифицира като проста захар. Отделно гликемичният индекс не измерва отрицателно въздействие. Няма такова нещо като отрицателно въздействие върху нивото на кръвната захар. Не можем да го класифицираме като отрицателно. Тя се повишава, да, но това не е лошо. Също така гликемичният индекс е един от най-безполезните инструменти за оценка на храна, защото захарта *почти никога* не се яде в изолация (за разлика от меда) и на практика никога няма такъв гликемичен индекс, винаги е по-малък, защото се яде заедно с други неща, най-вече мазнини, които драстично понижават индекса.
@elenadocheva67702 жыл бұрын
Подобно на захарта, да питам за ориза? Каква е раликата между белия и кафевия ориз по отношение хранителен състав и полезност. Благодаря. Питането ми е провокирано от това видео и от факта, че на опаковката прочетох, чекафявият ориз е олющен. при това положение, каква е неговата полезност?
@nutriznanie2 жыл бұрын
Кафявият ориз има малко повече фибри, но на практика е същата работа. Има повече витамини и минерали, но разликите не са толкова значителни, че да са някакво огромно предимство. Така или иначе и двата вида са по-скоро пълнеж, тъй като не са много богати на микронутриенти (витамини и минерали), а дават доста енергия, без да дават значимо количество фибри, протеин и мазнини. Затова и гледам да ги избягвам - не ме засищат, не ми покриват нуждите, общо взето са добър избор за хора, които са по-активни. Но дори тогава, аз предпочитам други въглехидратни храни - боб, картофи, булгур, хляб.
@lostinart12 жыл бұрын
Наско, може би трябваше да сравниш и другите видове захар, които са много повече от 2-3 вида захар, за да знаят хората, че имат много повече възможности на пазара.
@nutriznanie2 жыл бұрын
Кои са другите видове захар? Мен целта по-скоро ми беше да покажа, че само защото нещо е "естествено", не го прави най-добрия продукт на света. А кленов сироп, агаве, кокосова захар - все са общо взето сходни на показаните тук неща. Е, имат разлики де, кленовият сироп и агавето са по-богати на разни неща от меда, но тогава можем да сравняваме с меласата. Така или иначе тези захари в големи количества не са добра идея, а в нормалните количества общо взето не са фактор за витамините и минералите. Но пък са вкусни. Може да направя отделно видео за различните захарни продукти.
@lostinart12 жыл бұрын
@@nutriznanie Това имах предвид, да се направи предаване за всички видове подсладители и захари / както спомена кокосова Демерара, Мусковадо, нерафинирана тръстикова, еритритол и т.н./ Ще бъде добро предаване 🙂
@HanKrum2 жыл бұрын
На меласата по нашия край казваме маджун. ;))) Правиме я от цввекло, дини или камъш (захарна тръстика).
@nutriznanie2 жыл бұрын
За какво я ползвате обикновено? Знам, че и на животни се дава.
@HanKrum2 жыл бұрын
@@nutriznanie Ползваме го/я главно като конфитюр защото си е вкусно, но и като подсладител на чайове, сладкиши и т.н.
@Morrika19802 жыл бұрын
Меласата е чудесно нещо, но трябва да се следи как е произведена и дали е тествана за акриламид. Това е химия, която причинява ред болести. И медът е полезен не заради витамини и минерали, а аминокиселини.
@nutriznanie2 жыл бұрын
Аминокиселините са в нищожно количество - 0.3г на 100 грама. Няма специфична аминокиселина, която да ни трябва от меда. Тялото ползва 20 аминокиселини, всичките ги приемаме от други източници. А акриламидът го има при много растения и се получава при термична обработка на тези храни. За токсични количества обаче трябва да ядеш много меласа всеки ден и то става въпрос най-вече за черната меласа, която се прави чрез значителна топлинна обработка. Черната меласа обаче не можеш да я ядеш директно, гадна е, горчи, не можеш да усетиш сладостта. Не знам и в България да се продава много масово. Освен това има ЕС регулации за акриламида, та не съм сигурен там как стоят нещата. Хубавото на меласата е, че и да искаш, трудно можеш да изядеш толкова, колкото можеш да изядеш мед. Просто 1-2 лъжички са достатъчни да те насити с вкус и да затвориш буркана. Докато познавам няколко човека, които могат да изядат буркан с мед.
@annagomez8434 Жыл бұрын
Здрвей! В интернет попаднах на информация,която гласи,че яденето на захар(неестествена като например в шоколадите Милка,донатите) повишава значително нивата на инсулин в кръвта,което ни прави по-гладни ,уморени,задържаме вода, преяждаме,докато естествена захар(ябълки,мляко) не повишава толкова много нивата на инсулин. Казваш ,че бялата захар е естествена захар,но не се ли слага именно тя в шоколадите и подобни десертчета,които ни водят до преяждане? И когато си следим нивата на приетата захар през деня,знам че за жените е хубаво да се приема около 25гр. на ден,но от така наречената “преработена,, или като цяло дори и от плодовете,млякото. Извинявай,че не мога да ти го обясня по-добре,за да ме разбереш,но се надявам,че стана ясно какво имам предвид. И още един въпрос-помага ли фастинга за понижаване нивата на инсулин и полезен ли е ,когато отслабваме и се опитваме да запазим максимални количества мускулна маса? 😊
@nutriznanie Жыл бұрын
Здравей! Човек, който няма проблеми от типа на диабет и метаболитен синдром, не е редно да следи нивата на инсулин. Тоест не е редно по тях да се води за качеството на храненето си. Няма такова нещо като неестествена захар. Просто не съществува. Захарта, която е в плодовете, е същата, като тази в шоколада. Разликата е, че плодовете съдържат и фибри, което малко забавя усвояването на захарта. Също захарта в шоколада обикновено е по-концентрирана. Например в 100 грама плод има 10тина грама захар, а в 100 грама шоколад, захарта може и 50 грама да е. А това, че жените трябва да ядат под 25 грама захар, е мит. Няма такива лимити. Разбира се, не е редно да се тъпчат със сладко, но няма и причина да го заклеймяват. Инсулинът не ни прави нито по-гладни (обратното е даже), нито по-уморени, нито ни кара да преяждаме. Лошите хранителни навици го правят. Десертите ни водят до преяждане не защото имат захар, а защото имат комбинация от вещества, които ги правят вкусни, висококалорични и желани от мозъка ни. Преяждането пък често води до летаргия, но това не е по вина на инсулина. А колко въглехидрати трябва да се приемат дневно (в тях влизат и захари) - 30-40% от дневния енергиен прием е добра цел за повечето хора. Грубо идва около 100-150 грама. Всички въглехидрати в крайна сметка стават на захар в тялото (по-конкретно глюкоза).
@МаринРангелов Жыл бұрын
В меда няма ли естествени пробиотици?😊Тук трябва да поговорим и за имунитета, не само за хранителна стойност
@nutriznanie Жыл бұрын
kzbin.info/www/bejne/imqceJ9ue9Fmnqc Специално за меда :) По принцип меда се слави като среда, в която бактерии не виреят. Което е обратното на среда, подходяща за пробиотици.
@BeardGainz2 жыл бұрын
Мет или смрът!
@nutriznanie2 жыл бұрын
То от мет се умира, не си ли гледал Breaking Bad?
@chechino72 жыл бұрын
@@nutriznanie 👍
@chechino72 жыл бұрын
Мет няма нищо общо с Мед!
@nutriznanie2 жыл бұрын
Има 2 общи букви, как. :D
@BeardGainz2 жыл бұрын
met togava.
@ЗмейГорянин-е5ж2 жыл бұрын
Та като каза,че жена ти,не харесвала меласата,моято буквално яде 10на неща,всичко останало е гадно😁🤣 Днеска ме гледа, как ям пача с чесън и си мезя с овчи катък,а изрежението и ,е все едно дояждам намерен на пътя труп 🤣🤣🤣 А пък аз, нали съм си арабия и предлагам да опита 😁 Изражението и Безценно😏
@nutriznanie2 жыл бұрын
Много злояда в твоята. 😃
@BeardGainz2 жыл бұрын
Same here buddy :D И ако вляза с чесън в нас, ме изхвърлят директно.
@kristiyannikolov84732 жыл бұрын
Когато ям захарни изделия повече от два поредни дни започвам да имам пъпки по гърба. Може ли да имаме алергия към захарта 🙄
@nutriznanie2 жыл бұрын
За алергия не знам, но яденето на захар (особено в по-големи количества) действително се свърза с пъпки при някои хора.
@BAT-ZARKO2 жыл бұрын
Забрави да сравниш и кленовият сироп
@nutriznanie2 жыл бұрын
Не съм, много захари не съм сравнил - агаве, кокосова захар, други захари от мъзга. Защото идеята на видеото беше да покаже, че много известен и уж здравословен продукт не е задължително по-добър от мразения продукт.
@peturpetrov3201 Жыл бұрын
Маджун и меласа не е ли едно и също? Аз маджун похапвам често и имам информация, че е много по-полезен от меда.
@nutriznanie Жыл бұрын
"Много" е относително. И двете са основно въглехидрат. Обикновено по-тъмната меласа е по-богата на витамини и минерали, но масовата, която става за подсладител, е обикновено по-светла и сладка. Затова зависи как е правен маджунът. Отделно, винаги питам какво хората разбират под "полезно". Ако се храниш нормално, не ти трябва нито меласа, нито мед. Можеш ли да ги ядеш? Да. Но не е необходимо. А като сложим етикет "полезно", звучи сякаш изпускаме нещо, ако не ги ядем.
@peturpetrov3201 Жыл бұрын
@@nutriznanie Каква е разликата между маджун и меласа? Тази която си я купувам е тъмна и леко нагарча. Смесена със сусамов тахан обаче е страхотна. Приятна е и без нищо да се яде.
@nutriznanie Жыл бұрын
Меласата специфично е сиропът от захарно цвекло, който преминава определена преработка. Маджун може да е от много плодове. Като са от захарно цвекло, може да са общо взето едно и също, а може и да не са. Просто няма някакъв стандарт кое как наричаме. Маджунът обикновено повече минава за сладко.
@BLOT1717179 ай бұрын
Гледах видеото и видях , че нищо не се спомена и за био химичните съединения в меда . Все пак не всичко е само вода, захар и витамини и минерали . Има и още много вещества . Различните био химични вещества от различните билки и растения , мисля че дават различните способности на меда . Примерно при мен съм забелязал , че мед от магарешки бодил ми вдига сексуалното желание всеки път и не е плацебо , защото първо се случи ефекта и после прочетох , че има такъв ефект точно този вид мед .
@nutriznanie9 ай бұрын
Може и да дават различни качества, но в какво количество трябва да са, за да имат значение. Може и действително медът да ти оказва такова влияние, но по принцип това, че пишат "Акациев мед" не значи, че медът е от акациеви цветчета например. А и същото би се отнасяло до меласата - откъде да знаем, че там няма други съединения например?
@nikker74712 жыл бұрын
Много е грешно меда да се слага под общ знаменател и по този начин и качествата му (манов, рапица, лавандула и тн.) В анализа на меда (говоря само за мед от пчелар, почти всичко в магазините е захарен сироп) си пропуснал, че при обработката на прашеца в мед пчелите чрез подфарингиалните си жлеци отделят много ензими с които го обогатяват. Тъмният мед съдържа повече ензими спрямо светлия. Количеството вода (по-правилно е да се каже влага защото капка вода може да развали и един тон мед) зависи от пашата (културата от която е добит). Медът нагрят до повече от 40 градуса губи почти всичките полезни ензимни вещества (за това не е ок да се слага в чай). Меда съдържа киселини (глюкозна, фолиева, ферулова, 18 аминокиселини и други) които имат антибактериално действие. Медът включва и малки количества минерали, в това число алуминий, калций, хром, хлор, мед, желязо, магнезий, манган, фосфор, калий, селен, силициев диоксид, натрий, сяра и цинк. Консумацията на мед може да удвои съдържанието на витамин C в кръвта. Меда съдържа полифеноли като някои от тях са по-добър антиоксидант от витамин C. Трето поколение пчелар съм и с очите си съм видял положителното влияние на меда върху имунната система на подрастващи. На египтяните и други древни цивилизации не са им били нужни сравнителни статистики с купешки мед за да знаят, че меда е в отделна лига сам със себе си. В спора се ражда истината, правиш страхотни видеа продължавай все така :)
@nutriznanie2 жыл бұрын
Здравей! 1. Да, взимането на общи стойности за меда не е идеално, но не е и огромен проблем, заради статистическите методи, които се ползват. Осредняват се стойностите от различни видове мед и се записват в различни бази данни. Тези, които показвам, използвам данни от официални проучвания върху съдържанието на меда. Правени са и допълнителни проучвания за микроелементите (витамини, минерали, както и разбивка на аминокиселини и въглехидрати). Стойностите не са от захарен сироп. 2. Имам съмнения вече към твърденията на пчелари, че истински мед по магазините почти няма. Взимал съм от различни места, от баби, от местни производители и от роднини пчелари (калеко ми), както и от големи магазини (макар че тях ги избягвам). Ще ми повярваш ли ако ти кажа, че пчелар не може да си различи неговия мед от купешки мед? Носили са ми мед от различни места, включително и американски мед. Има си вкус на мед. Имитациите никога нямат вкус на мед - поне тези, които съм пробвал. Някои слагат аромати, но си личи. Все пак обикновено си взимаме мед от селата наблизо, за да подкрепяме малките производители. Миналата година обаче си взехме от по-голям производител, който правеше експериментални комбинации (мед с джинджифил, с куркума, билки разни) и нямаше особена разлика в основния вкус. 3. Ензимите на практика нямат значение за нас. Те са протеини и както се вижда, медът съдържа 0.3 грама общи протеини. От тях колко са ензими е друг въпрос, но смисълът на ензимите в храната е да протече някаква химична реакция. За пчелите това има значение, за нас - не особено. Защо? Защото ние ползваме собствени ензими, които разграждат пчелните. Съдържанието на ензими в различни храни е един от старите маркетингови трикове да се намекне, че има нещо, което всъщност е все тая - то става просто на аминокиселини в крайна сметка. След храносмилането със сигурност не оцелява като ензим. 4. Влагата пак е вода - H2O - та си е правилно да е вода. В храната говорим за водно съдържание. Много неща се развалят от вода, но не пречи да са в голяма част вода. 5. Антибактериалното действие на меда действително се свързва с ниското му pH, но също със съдържанието на пероксид (с изкл. на манов мед) и най-вече с физикохимичните му свойства. За жалост, антибактериалните свойства нямат особено значение, след като попаднат в стомаха. Виж, върху рани и прочие действително имат добър ефект. Имат ефект и в устната кухина и гърлото. 6. Минералите ги показах, има, но в нищожни колчиества. А това за удвояването на витамин C не знам откъде е като информация, но не е вярно. Имаме средно 1 мг витамин C на dL кръв. Това са поне 500 мг циркулиращи по кръвта. За да станат 1000 мг, не знам какво трябва да се случи от този мед. 7. Как можеш да си сигурен, че положителното влияние върху имунната система е точно от меда? Тук даже не бих спорил, аз не твърдя, че няма такова влияние, просто не съм убеден, че в домашни условия лесно се проследява от какво децата си поддържат имунната система. 8. В древните общества медът се е ползвал за лекарство, не за храна. Следователно и не се е консумирал в днешните количества. Освен това съм скептичен към аргументи "в миналото са го ползвали, значи са знаели нещо", при условие, че в миналото са правили всякакви неработещи неща, включително трепанация и кръвопускане, за които са били убедени, че са супер полезни. И до ден днешен хората блъскат билката бабини зъби, която на практика няма ефектите, които търсят от нея. Ето това е един много положителен обзор на употребата на меда в миналото и днес, даже бих казал, че е прекалено положителен обзор, но въпреки това дори той е много обран в окончателните си твърдения: www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3758027/ Както се вижда, основната употреба на меда не е била ядене дори. Та медът не е лош продукт, супер е, но и не притежава чак толкова големи ефекти, колкото му се приписват. Ти си пчелар, нормално е да вярваш в качествата на продукта си и няма лошо. А аз съм скептик по душа. :)
@denisdinkov89262 жыл бұрын
Не вярвам всеки пчелен мед да има има еднакво мизерно количество на микронутриенти!
@nutriznanie2 жыл бұрын
В тези бази данни се изследват няколко различни продукти от различни места и се осредняват стойностите. Въпросът е защо бихме вярвали, че има голямо количество на микронутриенти.
@denisdinkov89262 жыл бұрын
@@nutriznanie Еба си майката! Ами предполагам, защото се асоциира с пчелното млечице. От старата школа правят извода, че щом млечицето е така хранително...
@tonistoilkov7916 Жыл бұрын
Разликата не е в самата захар, колкото пропуснатите ползи, които търпим. Бяла захар - калории с нулева стойност. Глюкозата от меда - витамини, минерали и много още. Същото е с хляба и много други източници на въглехидрати и не само. :)
@nutriznanie Жыл бұрын
Колко точно са витамините и минералите в меда? :) Във видеото показвам. Ако захарта е пропуснати ползи, то и медът е. Освен това защо да мислим, че ползите могат да се изразяват само в микронутриенти спрямо калорийна стойност? Не може ли да бъдат психологични?
@tonistoilkov7916 Жыл бұрын
Могат, съгласен съм. Твърдението ми е, че в меда има доста биостимулатори (не случайно меда и златото са познати още от древността) и поради тази причина смятам сравнението му с бялата или кафява захар за неуместно. Поздрави. :)
@nutriznanie Жыл бұрын
Кои са биостимулантите? С удоволствие бих си променил мнението, ако ми се покажат данни. За жалост, не съм запознат с такива. От древността са познати много неща, повечето от които безполезни, а някои дори вредни. Това не е добър аргумент по мое мнение.
@emilkostov4792 жыл бұрын
Няма разлика. Просто трябва да изгориш калориите, които дават.
@nutriznanie2 жыл бұрын
Във веществата няма разлика, да. :)
@peshp45552 жыл бұрын
Аз попринцип свободно си ям мед, меласа и кафява захар никога не съм опитвал, а за бяла колкото при рецептата на кекс. Не разбирам защо всички и казват че като цяло захарта е вредна, от малки са ги научили така и им се е забило в главата.
@nutriznanie2 жыл бұрын
Захарта е вредна, когато прекаляваш с нея. Същото важи и за меда впрочем, а количествата захар, които са вредни, не се различават от количествата мед, които са вредни. Въпросът е, че хората не ядат малко сладко например, ядат много.
@georgivasilev73712 жыл бұрын
Едва ли не изкара че меда е вреден
@nutriznanie2 жыл бұрын
Не е вреден в нормални количества. Просто няма особена разлика от захарта, защото... е основно захар.
@N_i_k_i2 жыл бұрын
Защо не спомена нищо за кокосовата захар
@nutriznanie2 жыл бұрын
Защото е същото вещество като тръстиковата захар. Просто сме я извлекли от кокосова мъзга.
@incadeptus Жыл бұрын
Продължаваш да говориш глупости и затова този канал няма да стигне до където и да било. Полезното в меда е това, че той е антибактериален и подпомага имунната система, докато меласата не е такава. Не мога да повярвам, че някой, който се изявява като капацитет на тема хранене, може да говори такива глупости. Да кажеш, че меласата е по-полезна от меда...честито ти още едно палче надолу от мен ;)
@nutriznanie Жыл бұрын
Мерси, коментарите и палчетата помагат на клипа да стига до повече хора. Медът е антибактериален само при директен контакт с бактерията. Ще рече ако го намажеш на рана или евентуално ако те боли гърло, но и там не е много сигурно дали има добър ефект, понеже бързо се отмива. Но да ядеш мед не е антибактериално. Чакам да ми дадеш проучвания. Аз съм дал. :) А като капацитет не се изявявам, подкрепям си думите с проучвания в най-престижните журнали, като самите проучвания са на доста високо ниво. Също видяхме, че медът е захар и много малко количество други вещества. Как подпомага имунната система? Отговор - не я. И затова има данни. Имам цял клип само за меда, в който съм дал още проучвания. Иди виж и него, коментирай и дай палец надолу. :)
@incadeptus Жыл бұрын
@@nutriznanie Почети още на тази тема и поговори малко с истински доктори да ти обяснят как меда подпомага имунната система. Не знам откъде ти идва егото да спориш на тема, която отдавна е била доказана от най-добрите доктори в света. Аз лично не ям нито мед, нито захар, но да ми сравняваш двете като едно и също и да казваш, че меласата е по-добра храна от меда, просто ставаш за смях и се излагаш.
@nutriznanie Жыл бұрын
:D Дай ми ги тези лекари де. Две или три имена можеш ли да назовеш? Съмнявам се. Пък уж само 10 минутки трябвали. За егото - не е до его, а до данни и доказателства. Аз ги давам, ти - не. Предполагам, че за продукта меласа не си чувал преди това видео.