Super! Prawie nic z tego nie rozumiem, ale... uwielbiam Twoje filmy.
@bubapspАй бұрын
Dzieki
@danieldudka9204Ай бұрын
11:05 @@PuszkinK650
@MałaMiss123Ай бұрын
@@eureka_kanal nie, dziękuję
@pasmanpasmanski5405Ай бұрын
Przyjemny filmik, zwłaszcza fragmenty związane z historią fizyki. Fragment przybliżający mechanikę kwantową jest mniej jasny. Niemniej mechanika kwantowa jest wogóle trudną dziedziną, więc życzę powodzenia w tym temacie.
@sylwekpiekarski9091Ай бұрын
Bardzo dobrze opowiadasz. na tyle dobrze, że nawet ja osoba niewidoma która nie widzi co tam wyświetlasz dużo zrozumiała. interesuje mnie fizyka, mam dużo książek na ten temat. Fizyka kwantowa temat bardzo trudny. Będę musiał film ten przesłuchać jeszcze raz. Cieszę się, że znalazłem twój kanał. Dziękuję..
@iwonabanas5786Ай бұрын
Bardzo ciekawie przekazana wiedza. Zawsze lubię jak film stanowi logiczny ciąg informacji.👏
@adasokАй бұрын
Muszę przesłuchać jescze raz. A tytuł był tak niewinny 😅😅
@tomcioraczniak95Ай бұрын
Super, więcej takich filmów!
@Ofhorse-yj1fcАй бұрын
Tak jest elektron to jest fala prawdopodobieństwa "ograniczona" pewnym obszarem prawdopodobieństwa i to prawdopodobiństwo odkształca się z prędkością większą niż światło, to znaczy, że w momencie kontaktu ten obszar na chwilę się odkształca ale później dąży do odzyskania tej formy w wyniku czego się przemieszcza od obszaru kontaktu w obszar z mniejszą gęstością energii.
@Ofhorse-yj1fcАй бұрын
Tak jest, oddziaływanie poruszające elektron jest szybsze niż światło, ale sam elektron nie może się poruszać szybciej niż światło, to można porównać do uderzenia toru kolejowego młotkiem na jednym końcu i fala sprężeniowa dotrze na drugi koniec toru szybciej niż jesteśmy w stanie rozpędzić sam tor do takiej samej prędkości jak fala sprężeniowa w stali.
@hadal76Ай бұрын
Świetny materiał
@nomtbgАй бұрын
Głowa mnie boli, chyba mózg mi się zagotował. Na pierwszym roku studiów na egzaminie z fizyki miałem wprowadzić równanie Schrodingera i dostałem dwójkę... Świat jest niezwykle ciekawy, ale żeby go ogarnąć to jeden umysł nie wystarczy...
@qweqwe5186Ай бұрын
jak ja kocham twoje filmy, tak powinno uczyc sie dzieciaki czyli pokolei same powinny odkrywac kolejne kroki dochodzenia do wiedzy....
@eureka_kanalАй бұрын
A dziękuję bardzo, choć zawsze przypominam, że robię filmy rozrywkowe, a nie materiały dydaktyczne.
@piotrkoziar9945Ай бұрын
Film chaotyczny i kompletnie nic nie wyjaśnia. Jak dziecku tak przedstawisz temat kompletnie nic nie zrozumie😂😂😂
@eureka_kanalАй бұрын
@piotrkoziar9945 Powiedz rodzicom żeby założyli ci konto nadzorowane, to nie będziesz trafiał na nieodpowiednie treści.
@danutaborgosz2211Ай бұрын
@@piotrkoziar9945To może zależeć od dziecka, czyż nie?
@o1_A.K_1oАй бұрын
Tak już wszystko wiem -wiem że nic nie wiem ale się dowiem .Gratuluję dobry materiał!!!!!
@technics6215Ай бұрын
Oho, zapowiada się nowy ciekawy kanał. Przynajmniej dla mnie nowy. Trochę słychać że czytasz, do lektora Ci jeszcze daleko, ale materiał super przygotowany. "Przyszedłem" od Astrofazy, Smartgasma, Radia Naukowego, którzy "mówią bardziej lektorsko". Ale nie od razu Rzym zbudowano, działaj dalej, sub!
@andrzejniemiec7113Ай бұрын
Super filmik i super wizualizacje, działają na wyobraźnię
@remigiuszdebowski9669Ай бұрын
Dzień dobry. Świetny film, proszę o jeszcze. Przydał by się filmik o pozytronie. Dużo wiedzy , świetna robota . 👍👍👍
@eureka_kanalАй бұрын
na kanale jest film o antymaterii
@ZdzichaJedzieszАй бұрын
Dziękuję za Twoją pracą 👍
@henrykwalilko5749Ай бұрын
@henrykwalilko5749 Elektron jest nieskończenie wielki ale jego rozmiar można ograniczyć do zasięgu efektywnego działania na inne elektrony. Elektron ma strukturę wewnętrzną i mógłbym ją tutaj opisać z wzorami ale po co? Moja najbardziej prosta i najbardziej ogólna definicja elektronu jest następująca: elektron to foton zwinięty do postaci wiru z wlotem wiru i wylotem wiru, a to że ma on tzw. ładunek elektryczny dodatni lub ujemny zależy od kierunku obrotu wiru elektronu wokół osi elektronu patrząc zawsze np. od strony wlotu wiru lub patrząc zawsze od strony wylotu wiru elektronu.
@Krzychu470Ай бұрын
Bardzo ciekawy film.
@mirekostry4769Ай бұрын
Chętnie zobaczę więcej takich filmów
@Dan-oo1rjАй бұрын
31:18 - a czym jest "stan elektronu" i jakie jest "równanie schrodingera? Czym jest spin i dlaczego jego dodanie wprowadzało "pewne ograniczenia stanu elektronu"? I dlaczego "pewne", skoro redukowały ilość jego stanów z nieskończoności do 2 stanów? To nie są "pewne ograniczenia", tylko nieskończenie duże ograniczenia. Dlaczego spin ma pewien kierunek albo kierunek przeciwny i nic ponad to? Skąd w równaniu Diraca dodatkowa "jakby ujemna energia"? I na czym polega jej własność "jakby"? Tam jest więcej dziur i pytań niż odpowiedzi... :(
@Tsbwi82Ай бұрын
Równanie schrodingera jest takie że byś go nie zrozumiał
@Tsbwi82Ай бұрын
Poza tym aż tak spin nie zredukował stanów, bo jest jeszcze główna liczba kwantowa I poboczna
@Tsbwi82Ай бұрын
I magnetyczna, w atomie każdy elektron ma inny stan
@bartek-krАй бұрын
Dziękujemy.
@eureka_kanalАй бұрын
Dziwne rzeczy ostatnio dzieją się na kanale, ta z pewnością do nich należy. Dziękuje bardzo.
@Ofhorse-yj1fcАй бұрын
Elektron można zarówno ścisnąć jak i przemieszczenie się gęstości energii w elektronie przebiega szybciej niż światło, ale sam elektron nie może przemieszczać się szybciej niż światło(ponieważ "higgs field"), to można porównać do prędkości dźwiękowej w metalu i prędkości samego metalu i porównując te dwie prędkości będzie wiadomo czemu się różnią i która zazwyczaj będzie większa i dla czego.
@RysiekQwertyАй бұрын
Ten film zrobił mi sieczkę z mózgu.
@danutaborgosz2211Ай бұрын
Sieczkę z czego? Miłego dnia!!!
@RysiekQwertyАй бұрын
@@danutaborgosz2211 Jakiś masz problem?
@dymek1960Ай бұрын
Lubię filmy o fizyce molekularnej, ale percepuję je jako sztukę abstrakcyjną i mimo wielkiej woli zrozumienia to nie ch.... a .
@ireneuszpyrak961Ай бұрын
Łał , od słuchania aż mi zaschło w gardle... Fenomenalne zagadnienia , wspaniali naukowcy... i wszystko coraz bardziej skomplikowane. Jednak łatwiej mi zrozumieć ten słynny wzór Einsteina e=mc2 🫠
@杵渕亮子Ай бұрын
O ! Siodmy przypadek !...
@jaroslawrafalski4280Ай бұрын
dobry filmik
@bartomiejkos370Ай бұрын
Turbo dobry materiał! Powiedz skąd bierzesz te wszystkie animacje do filmu? Masa roboty!
@eureka_kanalАй бұрын
Najczęściej z darmowych stocków typu adobe i pixabay. Ewentualnie animacje stąd phet.colorado.edu/
@wycior78Ай бұрын
elektron to taki kanał o elektronice, chemi i informatyce
@mg-picturesАй бұрын
Wspaniałe. Nic nie zrozumiałem 😂
@ZdzisławKwiatkowski-z2tАй бұрын
Dla mnie niesamowite.
@andrzejwilk9798Ай бұрын
Świetnie tłumaczysz 👍
@adamz2726Ай бұрын
Akcent w języku polskim pada zazwyczaj na przedostatnia, a nie ostatnią sylabę.
@rafarr187013 күн бұрын
Dokładnie, warto poprawić to na przyszłość
@jarekk.8247Ай бұрын
Elektron to energia uwięziona we fraktalnej części naszej przestrzeni PI-wymiarowej. Przestrzeń ta ma wymiar 0,141592...zatem imitują cząstkę punktową 0-wymiarową.
@Tsbwi82Ай бұрын
A czy pi nie jest przypadkiem większe od 3?
@jarekk.8247Ай бұрын
@@Tsbwi82 I właśnie o to chodzi. PI-3 daje 3 otwarte wymiary, które odczuwamy na co dzień, ale pozostaje jeszcze rzeczywista część w której uwięziona jest energia która imituje 0-wymiarowe cząstki odczuwane jako materia barionowa. Jako dowód dodam że masa tej materii barionowej w odniesieniu do masy całego wszechświata stanowi procent który można wyznaczyć wzorem [(PI/3)-1]*100% = 4,72% co zgadza się z obserwacjami.
@Tsbwi82Ай бұрын
@@jarekk.8247 Co rozumiesz przez wymiar?
@jarekk.8247Ай бұрын
@@Tsbwi82 Wymiar rozumiem jako przestrzeń, która umożliwia 2 kierunki ruchu ( np przód-tył), Każdy dodatkowy wymiar daje możliwość prostopadłego ruchu względem niższego wymiaru. Wymiary o liczbie rzeczywistej są przestrzeniami zakrzywionymi, które tworzą iluzję grawitacji (zagęszczenia). Ja wymiarowe przestrzenie traktuję jako D-Brany z teorii strun.
@Ofhorse-yj1fcАй бұрын
Elektron jak się ściska tak i się rozciąga, bez tego nie było by w możliwe go przemieszczanie, ponieważ wszystko się przemieszcza z obszaru o wyższej energii do obszaru z niższą energią, i cząstki elementarne nie są tu wyjątkiem, a moment kontaktu elektronu np. z innym elektronem w miejscu "kontaktu" powstaje lokalny obszar o większej gęstości energii oraz lokalny moment pędu, które dalej rozpowszechniają się na cały elektron z prędkością większą niż światło ale skończoną.
@wojciechaugustyn4691Ай бұрын
@eureka_kanal Ten film jest bardzo potrzebny. Uzmysławia wszystkim ile jest błędnych pojęć o elektronie i o prądzie elektrycznym tym bardziej. Wystarczy przejrzeć encyklopedie, nie tylko Wikipedię. W tych wszystkich encyklopediach i nawet w podręcznikach dla fachowców o elektonie i o prądzie elektrycznym wypisywane są bzdury. Bo niby nikogo dokładna fizyka nie obchodzi. A tu czasami dochodzi do awarii sieci elektrycznej na kilka stanów USA. Choć impuls do tej awarii bardzo mały.
@januszwypyszewski4152Ай бұрын
coś mi przyszło ciekawego. Cyfra PI może być całkowita lub wymierna :), a więc pozostałe liczby nie wymiernie też mogą stać się wymierne. Liczby nie wymierne, są liczbami "lokalnymi" i w różnych światach mają różne wartości. Muszę pomyśleć.
@Tsbwi82Ай бұрын
Pi nie może być ani całkowite ani wymierne
@januszwypyszewski4152Ай бұрын
@@Tsbwi82 no właśnie tutaj się mylisz, w naszej (nie wiem jak to nazwać) czaso-przestrzeni na "teraz" faktycznie nie, ale ona się zmienia :)
@Tsbwi82Ай бұрын
@@januszwypyszewski4152 Nie, nie zmienia się, nie wiem skąd ci to przyszło do głowy. Weź sobie pi jako liczba z której sinus to 0. To znaczy że wartość sinusa się zmienia z czasem? Mówić że pi to nie będzie pi to jakby mówić że 2 się zmienia z czasem
@januszwypyszewski4152Ай бұрын
@@Tsbwi82 pi się inaczej oblicza
@januszwypyszewski4152Ай бұрын
@@Tsbwi82 pi tak się nie oblicza
@kubaraszkowski1360Ай бұрын
Mogło być bardzo przydatne dla mnie 3 lata temu jak fizykę kwantową w technikum miałem
@ForeX032Ай бұрын
Fizyka kwantowa w technikum? Jak?
@marekt78Ай бұрын
@@ForeX032specjalizacja elektryczna, nie wszyscy ten zakres obliczeń uznają za matematykę kwantową, za moich czasów w technikum całkowanie przebiegów falowych nazywano wstępem do rachunku różniczkowego. Przebiegi, wykresy zmiennych czy przemiennych napięć i prądów (czyli domeny elektronów) a wraz z nimi pól elektomagnetycznych i ich wzajemne oddziaływania to dość szerokie pole dla matematyki. Trzy rodzaje oporu : czynny, bierny i pojemnościowy. Od pewnego momentu nie do ruszenia bez liczb urojonych👍
@zerdzewialykanalАй бұрын
Tak jakby postać w grze komputerowej była samo świadoma i próbowała ogarnąć dlaczego składa się z bitów, co to jest, skąd ma energie i jakim cudem to działa... Być może u nas też jest "czwarta ściana" i dlatego to wszystko wygląda tak bezsensownie
@marcinm6741Ай бұрын
A więc jak połowa przywołanych tu naukowców spotykało się w Los Alamos, którzy to z kolei już byli laureatami nagrody Nobla lub niebawem nimi zostaną. Coś takiego, na tak spektakularna skale się chyba nie już nie powtórzy. XX wiek i narodziny fizyki kwantowej to była rakieta pionowego startu która wyrwana klasyczna fizykę z fundamentów
@godalmighty597016 күн бұрын
Lepsze pytanie. Czym są ścieżki elektronowe? Są to drogi, które kiedykolwiek przebył elektron między synapsami w Teoim Mózgu. Odświerzasz je lub nie. Ale mapa elektronowa zawsze pozostaje. Bez uszkodzeń fizycznych, comatycznych, kancerogennych. A tak to spoko😂
@Ofhorse-yj1fcАй бұрын
Ładunek, to jest wartość zbiorowa, a nie wartość która jest właściwa elementom składającym się na elektron, innymi słowy ładunek jakim my go znamy nie istnieje na skali mniejszej niż elektron Ładunek można przyrównać do fali na stadionie. To znaczy że wartość znaną jako ładunek(falę) można przyswoić całemu elektronowi(stadionowi), to znaczy że ładunek to jest wartość którą tworzą wszystkie części elektronu razem, to znaczy że żeby jeden kibic mógł odtworzyć falę na stadionie w pojedynkę musiał by teleportować się po całym stadionie z taką prędkością żeby nie było żadnej możliwości odróżnić go(kibica) od stadionu pełnego ludzi, co podejrzewam wymagało by tyle energii, że wystarczyło by do stworzenia całego stadionu ludzi inaczej mówiąc jest graniczna prędkość przy której bycie w dwóch miejscach jednocześnie jest nieodróżnialne od przemieszczania się między nimi. Jeszcze inaczej mówiąc to znaczy że jeżeli przyśpieszymy statystykę prawdopodobieństwa dwukrotnie, to już będziemy mieć dwa elektrony, a takie przyśpieszenie wymaga energii, inaczej mówiąc przekształcamy energię w masę, chociaż nie trzeba nic przekształcać bo materia, to poprostu uwięziona energia. To znaczy że materia to poprostu drgania fal prawdopodobieństwa, drgania jeżeli spróbujemy zwiększyć dwukrotnie gęstość takiej fali to już wystarczy energii żeby stworzyć nową taką samą cząstkę.
@Tsbwi82Ай бұрын
Elektron nie ma części, więc ciężko mi się wypowiedzieć
@BrydzoАй бұрын
Dobry film, dobrze się oglądało.
@RobertSmykaАй бұрын
"promieni X" - po polsku jednak przyjęło się "promieni rentgena".
@s3rveriusАй бұрын
Co raz częściej spotykam nazwę "promienie x"
@jestekrytykie2155Ай бұрын
@@s3rverius Bo coraz częściej w polskim internecie pojawiają się dosłowne kopie filmów angielskich, czytane przez syntezatory. Po angielsku masz "X-ray", więc syntezator tłumaczy to po linii najmniejszego oporu na "promienie x" lub "fale x".
@s3rveriusАй бұрын
@@jestekrytykie2155 Może tak być, choć odkąd pogodziłem się, że teraz "huj" piszemy przez "ch", mało co mnie już dziwi xD
@eureka_kanalАй бұрын
Specjalnie spojrzałem do scenariusza. Raz jest powiedziane promienie x, dwa razy promienie rentgena. Staram się unikać powtórzeń jak tylko się da.
@adriano216Ай бұрын
Bardzo przystępna forma, jednakże poruszone zapytanie jest zależne od tak wielu aspektów fizycznych, że dla laika nie znającego fizyki nic z tego nie wynika, tj. Brak odpowiedzi na zadane w tytule pytanie.
@marekt78Ай бұрын
Podana była odpowiedź : nie potrafimy określić czym jest a jedynie określać jego właściwości.
@tretowntret75416 күн бұрын
To co pan mowi to jest w sprzecznosci z teoria pola magnetycznego
@darismako3078Ай бұрын
Świetny materiał👍 Jeżeli mogę dodać coś od siebie to eksperyment ze szczelinami dawał efekt falowy również z jednym elektronem. Pozdrawiam
@magnetek517113 күн бұрын
To co to oznacza, że elektron oddziałuje sam ze sobą? Absurd.
@darismako307813 күн бұрын
@magnetek5171 nie absurd tylko dowód na korpuskularno-falowy opis materi.
@Ofhorse-yj1fcАй бұрын
"Oddziaływanie kolumbowskie go nie rozrywa"... A czym jest oddziaływanie kolumbowskie? Czym jest ładunek? Czym jest spin, i czy ładunek i spin to to samo? Czy może coś jedno z nich jest bardziej fundamentalne, a drugie jest tylko pochodną?
@Tsbwi82Ай бұрын
Ładunek i spin to 2 różne rzeczy, aż chciałoby się powiedzieć że zupełnie różne, jako że spiny elektrony mają różne, a ładunek zawsze taki sam
@marekt78Ай бұрын
Moja własna logika podpowiada mi że spin to siła odśrodkowa proporcjonalnie odpowiednia do ładunku. Coś jak siła grawitacji kontra odśrodkowa. Czy w lewo czy w prawo działa tak samo?
@Tsbwi82Ай бұрын
@@marekt78 Świetna historia, ale spin to nie siła
@marekt78Ай бұрын
@@Tsbwi82 zwykła próba użycia logiki w polu abstrakcji 😅 czy siła grawitacji jest siłą czy może bardziej oddziaływaniem, siła jako praca to masa razy energia czyli od atomu po galaktyki cała materia i energia pracują oddziałowując siłowo... siłą możemy nazwać każde wzajemne oddziaływanie a nawet uczucia. Ten rozważany elektron również jest jedynie zbiorem różnych zależności tak złożonych że nie potrafimy tego w pełni określić. Jest siłą (coś trzyma go w kupie), jest energią ( choćby tą która trzyma go w kupie), jest masą, jest falą, jest informacją... wielkości i definicje to tylko opis tego co wiemy. Jeszcze niedawno Ewa nosiła Rad na piersiach nie wiedząc o jego właściwościach. Środowisko naukowe choć ciekawe to pełne jest pyszałków, samozwańczych stróżów przyjętych przez innych jajogłowych i w miarę sprawdzalnych hipotez. Same teorie zaprzeczają samym sobie, raz założenie że nie mogło być nic zanim powstało wszystko, a za chwilę że musiał być prapierwiastek czy inaczej nazwana przyczyna. Dopiero niedawno zaczęto realnie i naukowo rozważać możliwość nieskończonego kontinuum przemian. Błądzę w tych informacjach i hipotezach podobnie jak inni. Używając logiki staram się łączyć kropki, zrozumieć obrazowo to czego nie można ani dotknąć ani zobaczyć😁 pozdrawiam serdecznie!
@Tsbwi82Ай бұрын
@@marekt78 A gdzie logika w twoim podejściu?
@zbigniewklos2879Ай бұрын
Prosto i czytelnie,.
@WisiellecАй бұрын
Nadal nie wiem czym jest elektron. 🙂 Proszę o podobne zamieszanie w głowie na temat fotonu.
@eureka_kanalАй бұрын
kzbin.info/www/bejne/mJ2kinlnf6iIrrc
@PawelJimmiАй бұрын
Piękny film
@Ofhorse-yj1fcАй бұрын
Właśnie dla tego że nadświetlne oddziaływania istnieją my myślimy że spin to nie jest obracanie, ja myślę że spin, to tak naprawdę falowanie momentu pędu w obszarze falowania elektronu, innymi słowy spin 1/2 ma dwie składowe obracającą i oscylacyjną i ich pochodną(cross produktem) jest spin 1/2.
@antom3237Ай бұрын
Myślę, że w przypadku słowa "dlatego", w odróżnieniu od fizyki kwantowej, nie ma dualizmu i obowiązuje tylko jedna forma poprawna. Poza tym kombinujesz ciekawie.
@henrykwalilko5749Ай бұрын
@henrykwalilko5749 Ładunek elektryczny elektronu bardzo zależy od masy elektronu!! Kwarki nie istnieją bo proton zbudowany jest z 6 elektronów: 3 ujemne 1/3e i 3 dodatnie 2/3e, a neutron zbudowany jest z 7 elektronów: 3 ujemne 1/3e i 3 dodatnie 2/3e i jeden ujemny 1e - o prędkości w przybliżeniu 126*α*c.
@Ofhorse-yj1fcАй бұрын
My nie możemy ani ścisnąć elektron do naleśnika ani rozerwać go na strzępy ponieważ trzeba było by przekroczyć prędkość światła żeby dogonić i przegonić nadświetlne oddziaływania wewnątrz elektronu, my nawet nie możemy rozpędzić elektron do prędkości światła. Mimo że nie możemy ani spłaszczyć elektronu ani go rozerwać, to elektron się odkształca nieznacznie, jak kulki w wahadle niutonowskim, po prostu skala odkształcenia jest nieporównywalnie mniejsza niż długość planka i dla tego, tego nie zauważamy.
@Nr.1Pan_StaszekАй бұрын
Kciuk do góry 👉👍👍🏻👍🏼👍🏽👍🏾👍🏿👍🏾👍🏽👍🏼👍🏻👍👈 ❕❗🤴🏻🤴🏽🤴🏿
@tomkardy5775Ай бұрын
Prof. Dragan: ,,nie wiemy, czym jest elektron. Wiemy tylko, jakie ma właściwości". Kurtyna.
@marekt78Ай бұрын
Prawda o nauce : to co eksperymentalnie możemy uzyskać fizycznie jako powtarzalne efekty to fakty, co do reszty mamy teorie w które jedni wierzą a inni nie. Kurtyna.
@RobertSmykaАй бұрын
4:38 - XIX wieku.
@eureka_kanalАй бұрын
Rok 1920 to jaki wiek?
@RobertSmykaАй бұрын
@@eureka_kanal Na pewno w 2 polowie XX wieku wiedziano o elektronie więcej niz w tych punktach wymienionych w 4:38. Moze wiec winno byc w "I polowie XX wieku", a nie w drugiej?
@RobertSmykaАй бұрын
Ok - zle uslyszalem! Dekadzie, nie polowie! 😂
@Ofhorse-yj1fcАй бұрын
A czemu naukowcy myślą że ruch powyżej prędkości światła jest niemożliwy? I nie nawet jeżeli ruch superlight jest możliwy, to w żadnym przypadku nie naruszy ciągu przyczynowo skutkowego.
@Tsbwi82Ай бұрын
Szczególna teoria względności
@Ofhorse-yj1fcАй бұрын
@@Tsbwi82 Co konkretnie w STW zabrania ruch powyżej prędkości światła i CZEMU?
@Tsbwi82Ай бұрын
@@Ofhorse-yj1fc Weź sobie wzór na masę realtywistyczną, jak podstawisz coś większego niż c to ci wychodzi pierwiastek z ujemnej liczby
@rafal7217Ай бұрын
Świat matematyczny jest nieskończony, matematykę możesz rozbudowywać tworząc nowe obiekty matematyczne. Świat fizyczny jest skończony, liczba oddziaływań i cząstek w fizyce jest skończona, skoro w tym świecie fizycznym najszybszym oddziaływaniem jest oddziaływanie elektromagnetyczne to jak chcesz osiągnąć większą prędkość? Nie da się osiągnąć większej prędkości bo nie istnieje oddziaływanie które miałoby ta prędkość osiągnąć, dlatego jest to niemożliwe. Świat fizyczny to nie świat matematyczny.
@rafal7217Ай бұрын
Świat matematyczny jest nieskończony, matematykę możesz rozbudowywać tworząc nowe obiekty matematyczne. Świat fizyczny jest skończony, liczba oddziaływań i cząstek w fizyce jest skończona, skoro w tym świecie fizycznym najszybszym oddziaływaniem jest oddziaływanie elektromagnetyczne to jak chcesz osiągnąć większą prędkość? Nie da się osiągnąć większej prędkości bo nie istnieje oddziaływanie które miałoby ta prędkość osiągnąć, dlatego jest to niemożliwe. Świat fizyczny to nie świat matematyczny.
@Eric-yn5nk24 күн бұрын
elektronowolt to praca? myślałem że energia. A jak wyglądaw ramach wzoru E-mc2 masa wyrażona w "pracy"?
@eureka_kanal24 күн бұрын
Takie wytłumaczenie o pchaniu elektronu jest bardziej intuicyjne, niż uzyskanie energii, każdy to zrozumie, można się rozejść.
@Eric-yn5nk23 күн бұрын
@@eureka_kanal ani nie jest intuicyjne ani prawidłowe. Można się rozejść. Słaby kanał.
@gregorink954Ай бұрын
Tak od strony stylu wypowiedzi. Jakbyś mówił troszkę wolniej i akcentując po polsku, czyli jako akcent paroksytoniczny.
@rafakmiecik5251Ай бұрын
Taktyk dla zasięgów
@ketrab4861Ай бұрын
Skoro prąd elektryczny to uporządkowany ruch elektronów, skąd zatem biorą się one w kablu? Czy elektrownia jest wielką fabryką elektronów?
@Dan-oo1rjАй бұрын
elektrownia jest pompą elektronów - one sa w kablach podłączonych do elektrowni i idących do transformatorów a elektrownia przepompowuje je zmiennymi polami elektromagmetycznymi.
@antom3237Ай бұрын
Wg mojej wiedzy prąd elektryczny jest falą związaną tylko z ruchem elektronów. Same elektrony poruszają się bardzo wolno w stosunku do szybkości prądu elektrycznego.
@AristosekАй бұрын
Może warto, żeby mieć obraz różnych, historycznych prób wyjaśnienia natury, wspomnieć chociaż słowem o teorii fali pilotującej (de Broglie’a-Bohma). [edit] Aha, dojechałem do 23:19, Broglie jest, Bohma nie ma :( Wciąż warto na wiki zajrzeć, choćby dla fajnych ekperymentów Coudera, gdzie skaczące kropelki(droplety) 'robią klasycznie' eksperyment z podwójną szczeliną :)
@ZdzisławKwiatkowski-z2tАй бұрын
Usmażę jak wyglądało ustalanie istnienia kwarków czy bozonu Higsa.
@SuperElwiraАй бұрын
De broglie ma racje to fala stojaca scrodinger mówił o fali stojacej
@Rafal_Drapiewski5 сағат бұрын
Myślałeś o historii badań nad piorunami ?🤔
@edwardlewandowski5473Ай бұрын
🤚🌹
@szczepanwojtanski6257Ай бұрын
6:50 a bez chemii nie ma pałacu 😂
@nowycwanАй бұрын
Zastanawiam się, czy elektron nie spada na jądro, bo jest falą. Fale mogą się znosić, więc reagując z protonami lub neutronami, fala wygasa w miejscu jądra. Stąd też wygasanie poza orbitami.
@Tsbwi82Ай бұрын
Nie, nie dlatego
@michu6625Ай бұрын
23:54 Mie mam udokumentowanego pochodzenia szlacheckiego, więc nie ma co się wysilać, moje ewentualne przemyślenia od razu wyrzucą do kosza.😕
@danutaborgosz2211Ай бұрын
Panie Michale, trzeba mieć wiarę w siebie...
@michu6625Ай бұрын
@@danutaborgosz2211 dzięki 🙂
@voli11Ай бұрын
Ładunek ujemny nie jest gorszy... czy poprawność polityczna zabija już nawet fizykę?
@eureka_kanalАй бұрын
Albo trollujesz, albo peron powoli odjeżdża.
@jeronims3079Ай бұрын
Czyli fizyka kwantowa to fizyka prawdopodobienstwa
@mirosawsieja8543Ай бұрын
Dlaczego elektron nie spada na proton? Z tej samej kosmologicznej Zasady z której wynika, że żadne planety nie spadają na Słońce,a księżyce na planety. Co to jest elektron? To najmniejsza uporządkowana forma Energii i ma neutralny ładunek energetyczny do protonu. Tak samo jak Ziemia do Słońca,a księżyce do planet. Inną odpowiedzią na pytanie jest odpowiedź: jaka jest zasady uniwersum ,że elektron krąży w koło protonu, Ziemia w koło Słońca,księżyc wkoło planet, itp???
@listener-kv8rrАй бұрын
Wykład OK, tylko wymowa niektórych nazwisk jakaś dziwna.
@6666600066666Ай бұрын
Najlepsza definicja elektronu: Elektron jest najlepszym dowodem, że dzisiejsza nauka raczkuje w piaskownicy.
@jerzy4218Ай бұрын
Bardzo ciekawe, gratulacje. Tyle wspaniałych nazwisk wielkich uczonych. I ani jednego Polaka, bo wtedy, gdy na świecie rozwijała się nauka, trwały różne badania, Polacy zostali zepchnięci jako peryferyjny naród rozdarty między trzy zachłanne mocarstwa. A teraz chcą zepchnąć nas do roli podrzędnego landu niemieckiej Europy - współczesnej wersji "Cesarstwa Rzymskiego (Brukselskiego} Narodu Niemieckiego ("Europejskiego")". Tak żeście sobie rodacy wybrali.
@leszekwalinowicz5795Ай бұрын
Skoro cała materia jest falą, to pozostaje problem: co to jest MASA ?!!!
@Max-zd5jsАй бұрын
Faktycznie jest prawdą , że najszczęśliwsi są głupcy !!!.
@rafalpawlowski702412 күн бұрын
Elektron to foton złapany w pole magnetyczne
@mariuszwaciak6244Ай бұрын
Według mnie, przy przedstawieniu zachowania się elektronu podczas przechodzenia przez szczeliny jest błąd, ponieważ pojedynczy elektron potrafi interferować sam ze sobą, dopóki nie zostanie wychwycony przez jakiś detektor, który niejako zamieni go z fali w pojedynczą cząstkę.
@danutaborgosz2211Ай бұрын
Taka cholera z niego, przechodzi górą a nawet dołem, jeśli mu pozwolić... Jako rzecze prof. Dragan, parafrazując Wałęsę
@piotrszymanski2599Ай бұрын
Na jakim uniwersytecie wykładasz?
@mariuszwaciak6244Ай бұрын
@@piotrszymanski2599 Jeżeli szukasz współpracownika do wykładania kafelek, to źle trafiłeś.
@eureka_kanalАй бұрын
Napisałeś, że jest błąd i podałeś poprawną odpowiedź, ale dobrze jest napisać gdzie ten błąd się znajduję i na czym polega
@mariuszwaciak6244Ай бұрын
@@eureka_kanal Błędna informacja jest podana w okolicy 12 minuty i 55 sekundy filmu.
@rafamilwicz4764Ай бұрын
Taktyczny komentarz dla lepszych zasięgów
@deepfake3851Ай бұрын
swiat podlega entropii co sprawia ze energia ulatuje , masa zamienia sie na energie, swiat sie kurczy a nie rozszerza , wymiar pozostaje takis sam staly , materia kurczac sie sprawia ze obserwowalne obiekty wydaja sie oddalac bo sie zmniejszaja , wzglednosc,
@Tsbwi82Ай бұрын
Masz na to jakiś dowód?
@deepfake3851Ай бұрын
@@Tsbwi82 a masz dowod na to ze nie
@Tsbwi82Ай бұрын
@@deepfake3851 Przesunięcie ku czerwieni
@Tsbwi82Ай бұрын
@@deepfake3851 Grawitacja się nie zmniejsza
@Tsbwi82Ай бұрын
Atomy też się zmniejszają?
@Witold-v3o29 күн бұрын
Ciekaw jestem czy te rewelacje są takie same jak Twoja opinia o płaskim świecie? Jakoś eeeee .... do nie widzenia
@eureka_kanal28 күн бұрын
Wypowiedź godna tytana intelektu
@Victoria-em9pz27 күн бұрын
Z całym szacunkiem dla pana wiedzy fizycznej a także dla odcinka absolutnie uważam za bzdurę rzekomy eksperymenty o dwóch cząstkach elementarnych znajdujących się miliony lub miliardy lat świetlnych od siebie i wzajemnie na siebie działających jest to nie do sprawdzenia ani teraz aniki kiedykolwiek w przyszłości o ich wzajemnym oddziaływaniu hipotetycznie wszystko można wymyślić
@EARTHCORE16Ай бұрын
Fala to tylko zjawisko
@tomaszcАй бұрын
Niestety, nie masz predyspozycji do przekazywania wiedzy. Przykro mi. Nie dałem rady przesłuchać filmu, a temat bardzo ciekawy.
@eureka_kanalАй бұрын
Słyszałeś kiedyś o "pasywnej agresji"?
@tomaszcАй бұрын
@@eureka_kanal Owszem, i wychodzi na to, że słyszałem o niej więcej, niż Ty, bo to nijak ma się do pasywnej agresji. Sprawdź sobie definicję. Dodam jeszcze, że uważam, że jedna szczera negatywna opinia jest bardziej wartościowa, niż 1000 nieszczerych pozytywnych.
@eureka_kanalАй бұрын
Drobna uszczypliwość która pod płaszczykiem krytyki ma zawstydzić i wprowadzić w poczucie winy. Podręcznikowy przykład pasywnej agresji, a to, że tego nie widzisz nie oznacza, że tego nie stosujesz. Mogłeś napisać, że coś robię źle, słabo, podać jakiś konkretny błąd. Mogłeś też napisać, że film jest po prostu wujowy. I tyle. Taki negatywny komentarz, nawet wulgarny ma wartość. Zamiast tego napisałeś, że nie dałeś rady i jest ci przykro i nie za bardzo wiadomo co teraz z tym faktem mam zrobić. To ci odpowiadam, że to pasywna agresja i nie wierzę, że w domu czy pracy zachowujesz się inaczej.
@tomaszcАй бұрын
@@eureka_kanal Zauważ, że podstawą pasywnej agresji jest jej zakamuflowanie, jej skrytość. Tymczasem moja negatywna ocena jest wyrażona wprost, otwarcie, i na pewno nie jest drobną uszczypliwością, nie jest sarkazmem, i na pewno nie ma na celu wzbudzać negatywnych emocji. Jeśli w szkole dostawałeś negatywną ocenę, uważałeś nauczyciela za prześladowcę?
@eureka_kanalАй бұрын
Napisałeś, że jestem słabym twórcą i to jest ocena. Dodałeś, że ci przykro, że nie dałeś rady i że były szanse na dobry film to już jest pasywna agresja. Na pewno wierzysz w to co piszesz, ale to nic nie zmienia.
@SuperElwiraАй бұрын
Fala basowa to tez fala a rozchodzi się dookolnie
@romano149Ай бұрын
Bardzo fajnie ale ktos zrobi jak wyglada ten elektron na podstawie tego co wiemy?
@Tsbwi82Ай бұрын
Możesz sobie popatrzeć jak wyglądają orbitale, możesz wyliczyć funkcje z równania schrodingera jak umiesz
@romano149Ай бұрын
@@Tsbwi82 raczej nie wylicze ktos moglby to pokazac?
@Tsbwi82Ай бұрын
@@romano149 Wpisz sobie jak wyglądają orbitale
@romano149Ай бұрын
@@Tsbwi82 ok sprobuje dzieki. Dam znac
@astat1Ай бұрын
@@romano149 No czekamy!
@杵渕亮子Ай бұрын
Co to znaczy masa !?...
@unikatowy26 күн бұрын
Masa to dyskretna wartość energii próżni w funkcji czasu. Energia próżni stając się materią otrzymuje właściwość masy i stwarza tzw. czas. oczywiście lokalnie.
@杵渕亮子26 күн бұрын
@@unikatowy Dzieki za definicje masy...
@juanverdez270614 күн бұрын
@@unikatowyfajna definicja. Gruby z Theoria Apophasis podał inną: energia próżni rozprasza się w postaci torusa pola magnetycznego, tworząc materię (przestrzeń), a wraca do punktu zero (pure potential) w postaci hiperboloidy pola dielektrycznego, czego efektem jest masa. Czy jakoś tak... Ale on jest eterystą, czyli nie ma cząsteczek, tylko interferencje pól
@23dsinАй бұрын
To czyta AI? 😅
@jannaukowiec305116 күн бұрын
Elektron jest falą i cząstką. Za dużo dla mnie.
@wcale6668Ай бұрын
cym jest foton?
@jozefk6127Ай бұрын
Falą energii
@eureka_kanalАй бұрын
Jakiś rok temu wrzuciłem na kanał film o historii badań nad światłem. Może tam coś więcej znajdziesz.
@wcale666811 күн бұрын
@@eureka_kanal Nie mogę znależć... P.S. Tyle wiedzy? Jak? (odnośnie tego filmu). Nie rozumiem...
@janwege150277Ай бұрын
Kto zrozumiał wszystko? 😱 👍
@wlodsky5275Ай бұрын
Blokady reklam naruszają warunki korzystania z KZbin - ja mam płacić za gówno które mi youtube wciska na siłę? tylko po co mi to gówno którym odbieracie mi życie?
@eureka_kanalАй бұрын
Przypomnij ile zapłaciłeś za serwer, który musi utrzymywać twój błyskotliwy komentarz. O szkodliwym dla jego odbiorców nie wspomnę.
@wlodsky5275Ай бұрын
@@eureka_kanaljeśli szkodliwy to go usuńcie, nie taki był cel.
@ejkurlaАй бұрын
Szkoda, ze lektor jest fatalny. Ale tak czy inaczej bardzo wartościowy filmik
@qweqwe5186Ай бұрын
dla mnie lektor zajebisty
@BaraninaNagrubym8383Ай бұрын
Przynajmniej sam czyta a nie IA.
@djwodzirejshowmansylviokwi4404Ай бұрын
Temat interesujący, ale sposób narracji tak meczący i irytujący że po kilku chwilach nie da się już oglądać, szkoda. Lektor do poprawy i będzie git 👌
@krisu9127Ай бұрын
Ale bzdety. Elektron ma jednocześnie dwa ładunki które się jednocześnie znoszą czyli bilans wychodzi na zero. Czego żaden Fizyk nie powie...nieskończoność😅witamy w fizyce kwantowej...Dobrywieczòr🎉❤
@eureka_kanalАй бұрын
Jedyne co mogę zaoferować w zamian za twój komentarz to przepis na chleb z masłem: 1. Weź kromkę chleba. 2. Posmaruj masłem Pozdrawiam i smacznego!
@krisu9127Ай бұрын
@@eureka_kanal Chłopczyku...kanapki z masłem zostawiam dla Ciebie, ja jadam troszę, lepiej...a dlatego że jak wrócisz do szkoły gimbo to Ci się przyda bo, widzę że jeszcze musisz Się wiele wiele nauczyć.
@eureka_kanalАй бұрын
To podaj jakieś sensowne źródło tych rewelacji o dwóch ładunkach w elektronie albo uznajmy, że technika smarowania pieczywa to jednak twój poziom
@Eric-yn5nk23 күн бұрын
kanał quasi edukacyjny same błędy. Nie nałkowy. To ten spam kanałów kiepskiej jakości byle dużo. Trochę jak MC Donald i jedzenie wartościowe.
@eureka_kanal23 күн бұрын
Są we mnie dwa wilki. Pierwszy mówi, że ten komentarz to podpucha. Drugi każe mi go podpiąć i przypomina, że mam jego oryginalną wersje gdybyś wpadł na pomysł edycji. Pozdrawiam serdecznie.
@henrykwalilko5749Ай бұрын
@henrykwalilko5749 Elektron zbudowany jest z 5,70985*10^44 elementarnych ciał materialnych drobinek.
@Tsbwi82Ай бұрын
Ciekawa teoria, masz na to jakiś dowód?
@halinarybakowska9046Ай бұрын
Brednie, teorie .
@eureka_kanalАй бұрын
❤️🦆☕ Witam Cię pięknie w niedzielę i życzę słonka wiele!!! ❤️🦆☕