F4F Wildcat | Historia jednego myśliwca

  Рет қаралды 21,399

Balszoi

Balszoi

Күн бұрын

Dzisiaj spotkanie z samolotem, o którym już kilkukrotnie wspominałem na kanale, chociaż w dość nieoczywistych okolicznościach. Kariera Wildcata, jednego z najbardziej znanych amerykańskich samolotów myśliwskich II Wojny Światowej zaczęła się w dość nieoczekiwany sposób. W 1935 roku rozpisano nowy konkurs na samolot dla amerykańskiej marynarki wojennej. Do uczestnictwa programie zgłosili się min., inżynierowie zatrudnieni w firmie Grumman, którzy zaprojektowali samolot w układzie dwupłata. Nowa maszyna przypominała wykorzystywany już od pewnego czasu przez amerykańskie lotnictwo samolot F3F-3, który wydawał się całkiem udaną maszyną, jednakże w tym czasie amerykańska marynarka wojenna wolała opierać się na samolotach jednopłatowych. Było to rozwiązanie po pierwsze bardziej przyszłościowe, po drugie zapowiadające już nową epokę w historii lotnictwa wojskowego i to nie tylko lotnictwa marynarki wojennej. Ponadto samoloty jednopłatowe wydawały się tańsze w produkcji i bieżącej eksploatacji. Wytwórnia Grumman znalazła się w szczególnie trudnej sytuacji gdyż mogła albo odpuścić udział w konkursie, albo jeszcze raz przystąpić do prac projektowych nad stworzeniem nowej maszyny. Marynarka dawała nieoficjalne znaki z których wynikało, że samolot noszący robocze oznaczenie XF4F nie wzbudzi jej zainteresowania. Dlatego też inżynierowie zatrudnieni przy pracy w firmie zdecydowali się na rozpoczęcie prac projektowych nad nową odmianą samolotu w układzie dolnopłata. Nowy samolot XF4F po odjęciu górnego płata zaczął spisywać się w powietrzu nieco lepiej, ale przedstawiciele firmy Grumman nadal obawiali się rywalizacji z maszynami konkurencji, czyli Brewesterem XF2A i Seversky XNF-1. Samolot Grummana cierpiał na sporo problemów. Jednym z nich był problem z silnikiem zastosowanym w prototypach XF4F, które miały parszywy zwyczaj przegrzewania się w najmniej odpowiednim momencie. W 1938 r. rozpoczął się konkurs, w którego trakcie okazało się, że największe zainteresowanie komisji budzi samolot Buffalo, który został wprowadzony do produkcji seryjnej pod oznaczeniem F2A. Był to generalnie moment w którym historia Wildcata powinna dobiec końca, ale tak się nie stało. Już podczas konkursu do komisji docierały informacje z Biura Aeronautyki, którzy wskazywali, że samolot zachowuje się w powietrzu znacznie lepiej niż zwycięski F2A. Doprowadziło to do sytuacji w której rozpoczęto prace, których efektem stało się opracowanie poprawionej wersji XF4F. Podczas ponownych prób okazało się, że samolot któremu nadano oznaczenie XF4F-3 spisuje się lepiej od seryjnej maszyny Buffalo. W rezultacie zapadła decyzja o zawarciu kontraktu na produkcję samolotów myśliwskich noszących oznaczenie F4F-3. Maszyny te szybko wzbudziły duże zainteresowanie min., wśród odbiorców w Europie - tu na pierwsze miejsce wysunęli się Brytyjczycy, którzy zamówili maszyny noszące oznaczenie Marlet.
W materiale wykorzystano fragmenty nagrań z kanałów:
www.youtube.co...
A także ze zbiorów Imperial War Museum.
Zacznij wspierać ten kanał, a dostaniesz te bonusy:
/ @balszoi
#airforce #aviation #lotnictwo #myśliwiec #fighter #wildcats #f4f

Пікірлер: 61
@marcinksiazkiewicz44
@marcinksiazkiewicz44 10 ай бұрын
Nareszcie odcinek o legendarnym żbiku👍😉 Trochę niedocenianym w kontekście pojawienia się na Pacyfiku F6F i F4U. A to na jego wątłych barkach opierało się myśliwskie lotnictwo pokładowe US w dwóch pierwszych latach wojny. Dziękuję! Koniecznie do zobaczenia!!
@DongTongUn
@DongTongUn 10 ай бұрын
Co bylo w tym bardzo pekatym kadlubie? Czy byly tam schowane bomby, ktore mozna bylo nastepnie uwolnic na cel?
@piotrweydmann3345
@piotrweydmann3345 7 ай бұрын
​@@DongTongUn Wytrzymalosc, potrzeba do wielokrotnych startow i ladowani na pokladach lotniskowcow.
@stanisawbomba3062
@stanisawbomba3062 6 ай бұрын
Oglądam każdy film na tym kanale, wiele ciekawych historii za co dzięki. Jest ciekawa konstrukcja o której bardzo mało wiadomo - to Payen Pa 22. Może to być ciekawy materiał. Pozdrawiam!
@bartoszsieradzki7100
@bartoszsieradzki7100 10 ай бұрын
Wildcat urocza baryłka. Czeka na mnie Wildcat z pływakami czyli Dziki sum ugułem.
@ireneuszgaazka9828
@ireneuszgaazka9828 10 ай бұрын
Uwielbiam ten samolot😀. Tylko mała uwaga - czytamy „łajldcat” nie „łildcat”
@michaladamczyk9988
@michaladamczyk9988 10 ай бұрын
To samo mialem pisac. Jak w f ie tlumacza google, ktory pokazuje poprawna wymowe, mozna skopac najwazniejsze slowo odcinka?
@tomtimor9789
@tomtimor9789 10 ай бұрын
Nie tylko to. Inne anglojęzyczne nazwy też nie brzmią prawidłowo. Myślę, że przygotowując taki materiał można by było sprawdzić takie rzeczy. W dobie internetu to nie żaden problem a materiał od razu zacznie brzmieć bardziej w sposób bardziej zaawansowany..
@zksstalstawidlo9015
@zksstalstawidlo9015 10 ай бұрын
Kto tam dba..
@waldemarbiaek3549
@waldemarbiaek3549 10 ай бұрын
Dziękuję i pozdrawiam.
@tomaszmrozek176
@tomaszmrozek176 10 ай бұрын
Swietny material. Gratulacje pozdrawiam serdecznie.
@Woli8183
@Woli8183 10 ай бұрын
Sklejałem jego model , czytałem o nim w którejś książce Arcta "chyba kamikaze boski wiatr" i....marzyłem o modelu Corsaira
@janusz4156
@janusz4156 10 ай бұрын
85 lat legendarnego Grummana F4F Wildcata - pierwszego myśliwca pokładowego walczącego z Mitsubishi A6M Zeke/Zero.
@mieczysawfilipowicz6264
@mieczysawfilipowicz6264 10 ай бұрын
Ciekawy jak zawsze pozdrawiam serdecznie
@krystianszczepanskiiii
@krystianszczepanskiiii 10 ай бұрын
no dobry wieczór... co taki krotki ten materiał???
@arkadiuszwachowski3055
@arkadiuszwachowski3055 10 ай бұрын
Dzięki za program 😊😊😊
@RafałMikołajczyk-x9s
@RafałMikołajczyk-x9s 10 ай бұрын
Fajny kanał o lotnictwie. Pozdrawiam😊
@tomaszjuszczak5745
@tomaszjuszczak5745 10 ай бұрын
Jeden feler mają twoje filmy- są skandalicznie krótkie
@arcadiologanoff5164
@arcadiologanoff5164 10 ай бұрын
A mnie z kolei Właśnie się to podoba. Wystarczy na kilka przystanków w tramwaju a nie jakieś półtorej godzinny monolog który trzeba na 3 czy 4 razy ciągnąć
@hollygodtrowzers
@hollygodtrowzers 10 ай бұрын
Hosanna! Miód na serce poprzez uszy! Już nigdy nie skomentuję żadnego niedociągnięcia w wymowie!
@kefasneon84
@kefasneon84 10 ай бұрын
Super film.
@zodiak865
@zodiak865 10 ай бұрын
Dziękuje .
@KS-ModelismoAviacionHobby
@KS-ModelismoAviacionHobby 10 ай бұрын
witam witam witam no faktycznie taki niedosyt... będzie część druga?
@andrzejt1111
@andrzejt1111 10 ай бұрын
Zawsze myślałem, że Wildcat to był słaby samolot, który nie miał startu do Zero. Ciekawy materiał, jednak jakoś USA wygrywało bitwy przed wprowadzeniem Hellcata i Corsaira ....
@piotrbabkiewicz3812
@piotrbabkiewicz3812 10 ай бұрын
Przeplatanka Tacha, zamiast tworzyć silnie związana parę dwa myśliwce lecą 300 400 metrów od siebie. Co jakiś czas patrzą się za ogon kolegi. Gdy zobaczą wroga zakręcają w jego kierunku a kolega widząc to skręca w naszą stronę. Wtedy wroga można ostrzelać w ataku czołowym. Dzięki tej taktyce można było przetrwać ataki Japończyków i coś zestrzelić. Gdyby ta taktyka stała się standardem to Japońskie samoloty miały by wcześniej pod górę. Dobry myśliwiec, dość szybki i w miarę zwrotny z dobrym zachowaniem w nurkowaniu. Wczesne zero miały problemy przy nurkowaniu już powyżej 600 km/h a w późnych pogrubiono poszycie skrzydła i mogły nurkować z prędkością do 740 km/h. Dla porównania PZL P 11 nie miał granicznej prędkości nurkowania. Spotkałem się że P11 mógł się rozpędzić w nurkowaniu aż do 696 km/h. Przecież po walkach z I16 Japończycy wiedzieli że walka w pionie to przyszłość a zaprojektowali myśliwiec który był w niej kiepski.
@marekduczman
@marekduczman 10 ай бұрын
Bo zwrotność jest ważna, ale inne aspekty budowy(solidność konstrukcji, duża prędkość nurkowania, silne uzbrojenie) Wildcata i taktyka, niwelowały przewagę zwrotności Japońców. Samolot myśliwski ma określone zadania do wykonania, do tego działa w zespole- pojedynki jeden na jednego nie były zbyt częste. Wyobraź sobie, że Zero wchodzi na ogon Wildcata, ten nie wdaje się w walkę kołową tylko ucieka w dół, Zero idzie za nim, ale nie może go dogonić, za to kolejny Wildcat dogania to Zero w nurkowaniu i roznosi na strzępy (lekka konstrukcja Zero vs silne uzbrojenie Wildcata)
@flanker27k61
@flanker27k61 10 ай бұрын
Morski klasyk. Mniam.
@KorbaVerde
@KorbaVerde 10 ай бұрын
Zrób kiedyś filmik Corsair vs Hellcat. Zawsze mnie ciekawiło uporczywe stosowanie przez Amerykanów broni 12.7 nawet w odrzutowych Sabre i zawsze zastanawiałem się czy lepiej było mieć sześć "pięćdziesiątek", czy 2 działka 20 mm i 4 kaemy ze Spitfire?
@piotrbabkiewicz3812
@piotrbabkiewicz3812 10 ай бұрын
To zależy do czego strzelasz, gdy do bombowca sprawdzają się działka. Szczególnie gdy pociski mają zapalniki które reagują na płyn dostajcy się do wnętrza zapalnika. W czasie przelotu przez zbiornik paliwa czy oleju. 50 była bardziej uniwersalna. Miała większą szybkostrzelność więc w czasie walki myśliwców znacznie łatwiej było trafić przy dużym wyprzedzeniu. W Korei migi uzbrojone w działo 37 i dwa 23 dobrze radziły sobie w atakach na nie manewruje cele a robiący uniki F86 mógł zmieścić się pomiędzy pociskami serii. W dodatku F86 miał celownik żyroskopowy więc sam obliczał wyprzedzenie przy strzelaniu do manewrującego celu.
@KorbaVerde
@KorbaVerde 10 ай бұрын
@@piotrbabkiewicz3812 Dodam też, że ważnym czynnikiem było szybsze opadanie pocisków z działek - ergo, pocisk z kaemu czy "50" dłużej leciał "prosto". Dochodzę do wniosku, że do walki z myśliwcami wolałbym mieć chyba 6 n-kmów, a do bombowców działka. Jeżeli chodzi o Migi 15, to zaprojektowano je do niszczenia bombowców strategicznych, których Sowieci bardzo się obawiali - stąd to "końskie" uzbrojenie, no a Sabre powstał do walki z tymi 15-tkami
@maciejciezadlo5756
@maciejciezadlo5756 10 ай бұрын
Dodajmy też dużo dużo prostszą logistykę.. 12.7mm był wszędzie i zawsze.. Jak nie miałeś na lotnisku, brałeś od Marines. Części i knowhow tylko do jednego typu km. Większy zapas amunicji do km niż do działek. A że jak już wspomniano celem nie były ciężkie bombowce to system się przyjął.
@piotrbabkiewicz3812
@piotrbabkiewicz3812 10 ай бұрын
@@KorbaVerde Dodajmy też już na wysokości 6000 m gęstość powietrze to 50 % gęstości powietrza na wysokości morza. Więc atmosfera stawiała pociskom 2 krotnie mniejszy opór. Więc płaskość toru lotu pocisków jeszcze się poprawiała a i mały większą energię przy uderzeniu w cel. Przewaga 50 rosła.
@KorbaVerde
@KorbaVerde 10 ай бұрын
Jak to miło znaleźć się w środowisku pasjonatów 🤩
@tetam5161
@tetam5161 10 ай бұрын
Może dlatego że to pierwszy prawdziwy model który próbowałem sklecić, może z jakiegoś innego powodu, ale uwielbiam pokładówki..❤
@DANIELWILCZESKI
@DANIELWILCZESKI 10 ай бұрын
👍👍👍👍👍👍
@jarosawpeka9407
@jarosawpeka9407 7 ай бұрын
Szanowny :Panie z tego co wiem to rzeczone F4F Wildcat dobrze się przysłużył lotnictwu Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych w takich bitwach jak o ( Atol AF) i Guadalcanalu, dokładnie o lotnisko Henderson Field.
@andrzejskowronski9637
@andrzejskowronski9637 10 ай бұрын
Fajne
@berakfilip
@berakfilip 10 ай бұрын
Aż chce mi się grać w Midway
@waldemarcielik8353
@waldemarcielik8353 10 ай бұрын
Fajny materiał. Niestrawna jest tylko wymowa słowa Wildcat.
@Lemiod
@Lemiod 10 ай бұрын
Pozdrawiam... :) dwa, trzy, cztery, pięć, sześć, siedem...
@arcadiologanoff5164
@arcadiologanoff5164 6 ай бұрын
Taktyka boom & zoom dlaczego o tym nie napisałeś chyba wszyscy miłośnicy lotnictwa o tym wiedzą a tak żeś to omówił że jak nie wiem co
@piotrbabkiewicz3812
@piotrbabkiewicz3812 10 ай бұрын
F4F doskinale pokazuje jak dużo daje dobre śmigło. Wyglądał jak latajcy hamulec aerodynamiczny miał znacznie większą masę własną od Japońskich konstrkcji. A mial osiągi nie wiele mniejsze od A6M i mógł korzystać pokladu lotniskowca. A Japończycy mieli problem z dobrymi śmigłami i z trudem ich myśliwce przekroczyły barierę 600 km/h. Fw 190 miał śmigło o średnicy 3.7 m BF 109 tylko 3.3 m a Japończycy do końca wojny zakladali śmigła 3.05 m. Dołożyli tylko jedną łopatę ja na przykład w Ki 84 cztrołopatowe o średnicy takiej jak w A6M.
@djdjdjsjsndn9715
@djdjdjsjsndn9715 Минут бұрын
A nie Francja??Polsce też był proponowany...
@MikeDecky
@MikeDecky 5 ай бұрын
Sprostowanie: brytyjskie oznaczenie f4f to nie „Marlet” tylko „MARTLET” 🙂
@klaxon8231
@klaxon8231 10 ай бұрын
Może jak już jesteśmy przy tym aeroplanie to polski wątek by się mógł pojawić jak to dostaliśmy w drugiej połowie lat trzydziestych propozycję zakupu tychże samolotów pod nazwą G-36
@Balszoi
@Balszoi 10 ай бұрын
A to już było ;)
@piotrstrzelczyk5013
@piotrstrzelczyk5013 10 ай бұрын
8:45 Francja zamówiła je pierwsza i część "Martletów" ty były samoloty przeznaczone dla Aéronavale. Ponoć samolot był oferowany Naszej Dumnej Ojczyźnie.
@arcadiologanoff5164
@arcadiologanoff5164 10 ай бұрын
Kiedy niby miał być oferowany w 38 Czy w 39 i kto niby miał za niego zapłacić. Nie sądzę, by byłaby to prawda.
@Balszoi
@Balszoi 10 ай бұрын
Był o tym film na kanale.
@piotrstrzelczyk5013
@piotrstrzelczyk5013 10 ай бұрын
@@Balszoi Tak się zastanawiałem, czy miast kupować 12 CANTów Z-506 "Arione" nie lepiej było pozyskać wiekszą liczbę np. FIATów G.50 lub Reggiane 2000. Nb. brytyjskie zamówienie na FIATY było anulowane dopiero, gdy Włochy zaatakowały na południu Francji, czyli w czerwcu 1940. Ale to tylko tamie moje.... wydumki.
@arcadiologanoff5164
@arcadiologanoff5164 10 ай бұрын
@@piotrstrzelczyk5013 Piotrze co by to dało jeżeli CANT stał bez uzbrojenia i radiostacji w Gdyni Podejrzewam że tak samo byłoby z myśliwcami
@kemodalerd4243
@kemodalerd4243 10 ай бұрын
👍👌🖖
@piotrpietryga
@piotrpietryga 10 ай бұрын
może opowiedział byś o "0" :) ?
@Pawelzgda2
@Pawelzgda2 10 ай бұрын
Ja bym ten samolot klasyfikował jako średniopłat. Ale Amerykanie nie zwracają na to uwagi.
@Polano11
@Polano11 10 ай бұрын
Wildcat to po prostu żbik.
@miskowski1500
@miskowski1500 10 ай бұрын
Łajldkat, nie łildkat. Pozdrawiam.
@zksstalstawidlo9015
@zksstalstawidlo9015 10 ай бұрын
Who cares ?
@miskowski1500
@miskowski1500 10 ай бұрын
@@zksstalstawidlo9015 Taa, myśliwiec, bombowiec, szybowiec, hulajnoga. Who cares ?
@sweetbobby4166
@sweetbobby4166 6 ай бұрын
To był przeciętny samolot...
@Wojciech_Chmielewski
@Wojciech_Chmielewski 5 ай бұрын
Mówisz co innego i pokazujesz co innego.
The Unloved Pacific Hero - Grumman F4F Wildcat | Aircraft History #97
26:21
Macchi MC202 | historia jednego myśliwca
15:37
Balszoi
Рет қаралды 14 М.
MY HEIGHT vs MrBEAST CREW 🙈📏
00:22
Celine Dept
Рет қаралды 87 МЛН
CAN YOU DO THIS ?
00:23
STORROR
Рет қаралды 40 МЛН
小丑家的感情危机!#小丑#天使#家庭
00:15
家庭搞笑日记
Рет қаралды 37 МЛН
P-51 vs. Jak-9 | powietrzne starcie nad Koreą
15:08
Balszoi
Рет қаралды 37 М.
Focke-Wulf Fw 200 Condor. Plaga Atlantyku.
44:28
Podcast Wojenne Historie
Рет қаралды 141 М.
I-153 Czajka (Mewa) | historia jednego myśliwca
20:13
Balszoi
Рет қаралды 21 М.
PWS-10 - the first Polish fighter plane #Zabytki_Nieba
17:38
Zabytki Nieba
Рет қаралды 41 М.
Kawasaki Ki-61 Hien | historia jednego myśliwca
15:41
Balszoi
Рет қаралды 14 М.
Focke Wulf Ta 154 | historia jednego myśliwca
16:04
Balszoi
Рет қаралды 17 М.
PZL P.24 w walce | historia greckiego myśliwca
15:46
Balszoi
Рет қаралды 29 М.
Kanister
11:47
IrytujacyHistoryk
Рет қаралды 227 М.
Mitsubishi A6M2 "Zero" | historia jednego myśliwca
19:47
Balszoi
Рет қаралды 32 М.