Jestem głęboko poruszona tym co usłyszałam na temat eutanazji.Przepracowalam ponad 30 lat na oddziale onkologii i z doświadczenia tych lat wiem,że ludzie bardzo chcą żyć.Walczą o miesiące ,nawet dni.Takie mamy "zacofanie".Pacjenci chcą żyć,a personel im w tym pomagać.Tylko tyle mogę powiedzieć szczerze,bez wnikania w aspekty prawne i moralne.
@AnnaBien-pl6wzАй бұрын
A co w przypadku SLA? Ostatnio pewna bliska mi osoba usłyszała taką diagnozę. Śmierć nastepuje przez uduszenie się.
@naumgoldapfelАй бұрын
Chorób , niekiedy strasznych , na tym świecie nie brakuje .@@AnnaBien-pl6wz
@zxcvbnm2959Ай бұрын
A ci, którzy żyć nie chcą? Co z nimi? Mają próbować na własną rękę, wchodzić pod pociągi, ciąć się czy skakać z dachow? Ludziom, którzy żyć chcą należy pomagać za wszelką cenę, tym, którzy nie chcą,należy pomóc i w ostateczności, pomoc odejść.
@iron_iczny_coachАй бұрын
Niestety na neurologii może być zdecydowanie gorzej. Polecam odwiedzić 80-90 letnich pacjentów z amputowanymi kończynami, którzy leżą właściwie bez kontaktu po udarze i przez wegetowanie na oddziale dostają zapalenia płuc. Hardkorowy przypadek, ale właśnie całkiem niedawno miałem okazję się takim opiekować.
@syropnakaszel8729Ай бұрын
Pan Marcin wygląda jakby przyprawę z Fremenami wciągał. Marcin "Muad'dib" Giełzak.
@norbertkuleszaАй бұрын
Wiele razy wspominał o pustynnej potędze, teraz wciela w życie
@sebastian11346Ай бұрын
Nawiasem, ta Diuna jest ostatnio tak popularna w niektórych kręgach, że zaczyna już ekscytacja nią być trochę śmieszna.
@billyherrington5112Ай бұрын
@@sebastian11346Ale snobizm
@SternmayerАй бұрын
@@sebastian11346 jakich kręgach? Zresztą, kogo to obchodzi.
@floreanchannelАй бұрын
Książki Herberta w swoim założeniu miały być właśnie taką przypowiastką o tym, żeby nie ufać żadnemu "wybrańcowi" czy "bogowi imperatorowi". Tymczasem nawet w 2024, wszyscy kochamy Maud'diba, mimo że w książkach z jego powodu wymordowano miliardy ludzi.
@adrianmacion834825 күн бұрын
To był chyba jeden z najmocniejszych odcinków dotychczas. Panowie, niesamowita robota!
@jogimichu1314Ай бұрын
Panowie jak Bóg mi świadkiem. Jestem prawicowcem z odchyleniem do centrum? I jako osoba z tak ukształtowanymi poglądami muszę napisać, że bardzo mocno Wam kibicuję. Intensywność tego kanału, głębokość przekazu, inteligentnie prowadzone wywiady, trafność tez, mocne i jasno określone stanowiska bez ukrytych intencji. Cud, miód i malina. Jesteście niemalże moimi idolami ;) Gratuluję nagród i podziwiam za styl.
@piqulinaАй бұрын
Mam dokładnie podobne odczucia, mimo że jestem z samego centrum. Również Panom kibicuję i gratuluję profesjonalnego dziennikarstwa oraz nagrody :)
@maciejmaciej80Ай бұрын
Uspokój się i jako prawicowiec nie zapominaj że to lewica
@robekplАй бұрын
@@maciejmaciej80 no i co z tego konkretnie wynika?
@maciejmaciej80Ай бұрын
@@robekpl czytaj ze zrozumieniem
@Cwiekoszczak26 күн бұрын
@@robekpl Mają koncesję na istnienie, tylko tyle i aż tyle.
@ARKANARKAN-uj5uw24 күн бұрын
Niesamowita rozmowa, stawia naprawdę wiele pytań do moich wcześniejszych "pewnych" poglądów w tej sprawie.
@iron_iczny_coachАй бұрын
Im więcej czasu spędzam na oddziałach neurologicznych na których spotykam pacjentów poudarowcyh z chorobami i problemami współistniejącymi, tym jestem większym zwolennikiem wspomaganego samobójstwa. Przykład: pacjentka lat 90, amputowana kończyna dolna, stan po udarze niedokrwiennym, spastyczne kończyny górne, wiotka pozostała kończyna dolna, kontakt opiera się na okazjonalnym wydawaniem dźwięków i mruganiem. Tracheotomia zrobiona z racji zapadającego się języka. W trakcie pobytu, a właściwie wegetacji w szpitalu dostała jeszcze zapalenia płuc. Ta kobieta nigdy nie opuści szpitala, nigdy nawet nie wyjdzie z sali. Robi pod siebie co nie jest dla niej powodem do dumy. Nawet najlepsza opieka medyczna i najbardziej doinwestowana nie ma możliwości jej pomóc. Dla mnie niemoralnym jest kazać jej tak cierpieć.
@jacektomaszewski278216 күн бұрын
o tym powinien decydowac ministrr sprawiedliwosci ,moze bodnar lub giertych lub sad bez neo sedziow
@AnnaBien-pl6wzАй бұрын
Panowie, dyskusja o eutanazji bardzo ciekawa i dla mnie wyjątkowo na czasie, bo niedawno dowiedzieliśmy się, że osoba z rodziny męża cierpi na SLA. To jedna z najgorszych chorób neurodegeneracyjnych, gdzie rokowania są ZEROWE, a śmierć następuje w wyniku uduszenia się. Nota bene część pacjentów decyduje się na samobójstwo, bo wizja takiej śmierci jest wyjątkowo przerażająca. Pytanie, czy zabraniając eutanazji nie skazujemy pewnej, zapewne niewielkiej liczby ludzi, na tortury przed śmiecią? Są inne przypadki chorób, w których nie da się ograniczyć cierpienia, by było ono choć do zniesienia. Rozumiem Wasze rozumowanie, ale wizja umierania w męczarniach jest dla mnie przerażająca. Uważam, że jednak eutanazja, w jakimś obwarowanym prawem zakresie, powinna być możliwa.
@zxcvbnm2959Ай бұрын
A co z ludźmi w nieuleczalnej depresji, czy ich, zdaniem "więcej humanitarnych prowadzacych" mamy skazywać na tortury życia, bo tak to postrzegają, albo tych, dla ktorulych to cudowne życie straciło sens z roznych powodów? Czy dwóch prowadzących czarnkow ma jakiekolwiek prawo mówić im jak i kiedy mają swoim życiem dysponować? Przyznam, że podlejszych u bardziej ideologicznych argumentów nie słyszałem. A właściwie nie argumentów, bo chłopcy ich nie przedstawili.
@jacekandrzejczak318Ай бұрын
@@zxcvbnm2959 Z tego co zrozumiałem, panom chodziło o to, że eutanazja wprowadzona w tak nieudolne, patologiczne struktury jakie funkcjonują w polskim NFZ skończy się prędzej czy później tragicznie dla osób, które może jej nie chciały lub chciały mieć ją przeprowadzoną profesjonalnie, bez błędów w sztuce i oszczędnościach na procedurach. I to ich główny argument przeciwko. Czyli "u nas panu to spierdolą, to lepiej żeby tego u nas nie było".
@bartoszjakubiak705Ай бұрын
Dziękuję za kolejny interesujący odcinek. Słucha się Was z przyjemnością.
@piterj2332Ай бұрын
Niesamowite jest jak jedna myśl można rozpisać na dwa głosy niby polemiczne i sprzeczne a współbrzmiące ❤
@pitirocker14 күн бұрын
Chyba najlepszy wasz odcinek, przynajmniej z tych, które widziałem. Gratulacje!
@jsz4tubeАй бұрын
Gratuluję panowie. Nagrody w pełni zasłużone
@butterbean5185Ай бұрын
Co do IT bo jest mi ta branża bliska to powiem - kto jest naprawdę zdolnym polakiem w tej branży ten nie siedzi w polsce. Przykład? Jakub Pachocki który zastępuje Ilyę Sutskevera w openAI. Większość polskich firm "IT" to są kontraktownie czy software housy które robią zlecenia dla zagranicznego klienta. Zresztą nie mówi się o tym w majstrime ale jest obecnie kryzys w it i ludzie przez nawet rok nie mogą znaleźć pracy. A dlaczego? Bo się zlecenia zagraniczne pokończyły. Oczywiście ktoś może powiedzieć, przeważnie zoomer, że jestem przykładem osoby która uprawia "niedasizm". To ja odwrócę to - osoby które takie są hurra do przodu są po prostu odklejone od realiów i rzucają tekstami które spapugowali i od tego podcastu i od twittera czy innych mediów. Dynamiczny rozwój polski składa się z dwóch elementów - zachodniego kapitału i "renty" demograficznej, ale nic porządnego nie zostało tu zasiane więc jak kapitału zabraknie i/lub społeczeństwo się zestarzeje to nie będzie tutaj fajnie. I uważam, że gadanie, że państwo takie nieudolne ale polacy zaradni i rozwój jest pomimo państwa jest bardzo dużym uproszczeniem bliskim nieprawdy. Bo polkie społeczeństwo wcale nie jest aż tak kompetentne jak o sobie myśli że jest a nasze elity czy tam państwo jest tylko odzwierciedleniem nas samych jako narodu. I sam nie wiem już co się musi stać by coś się w tym kraju fundamentalnie zmieniło i realnie myślę o tym, że emigracja niestety może być najlepszym wyjściem.
@butterbean5185Ай бұрын
I uważam, że zachodzi też pewne błędne koło. Wyższa klasa średnia i bogaci w polsce są całkowicie cynicznie nastawieni co do polski bo z prawdziwą polską mają na co dzień do czynienia. To powoduje, że jak ktoś ma kapitał to nie chce inwestować w polskie firmy i widać to nawet po mnie bo mam amerykańskie akcje, polskich nie mam żadnych. Polską giełdą się nawet nie interesuje. A młode pokolenie to już w ogóle woli kupić bitcoina czy jakieś alty niż bawić się dofinansowanie polskiego biznesu.
@Adamus1410Ай бұрын
Pewne szersze spojrzenie i element systemowy to zadanie elit.🙂
@AdamGorka-hq5dwАй бұрын
@@butterbean5185 O takie komentarze ch.ja tu robie. Pozdrawiam
@MrScorpion888xАй бұрын
Taka prawda, też pracuje w IT i śmieszy mnie podejście większości ludzi w tej branży, którzy czują się niewiadomo jak lepsi od swoich rodaków, bo zarabiają trochę więcej na byciu wyrobnikiem dla zachodniej korporacji, śmiech na sali. Zachodnie projekty stoją, a polskie IT w kryzysie, bo zachód tez ma kryzys. Już gdzieś indziej w internecie pisałem - nie boję się być zastąpionym przez hindusa, ja się boje izolacjonistycznej polityki USA i zwijania projektów z offshoringu, bo to oznacza, że w zasadzie polskie IT się zwinie w większości przypadków, bo w Europie to za wiele tego nie ma, a na pewno nie dla tylu ludzi :)
@Max.J.H.Ай бұрын
Trafiłeś w sedno. Mówienie o mocarstwowości to nic innego jak karmienie własnych kompleksów. Nie trzeba o tym mówić i porównywać się, to trzeba realizować, ale najpierw trzeba się przygotować. Są konkretne problemy do rozwiązania, które nie są i pewnie nie będą rozwiązane. Bo Polacy uwielbiają pierniczyć po próżnicy np. o mocarstwowości czy innych dyrdymałach. Co musiałoby się stać? Musiałaby zmienić się kultura kraju. Ogromny wysiłek społeczny możliwy do zrealizowanie w kolejnych 25 latach. Tylko mieszkańcy muszą przyznać się, że błądzą ale chcą się zmienić. Że chcą zmienić otoczenie na inne i to jak się ze sobą komunikują oraz gdzie zmierzają.
@kamildziedzic8198Ай бұрын
Mocarstwem. 😂 Żyjemy w kraju, w którym w 2025 roku nie ma: 1. Drogi między dwoma najważniejszymi ośrodkami (Warszawa - Trójmiasto), 2. Energetyki na miarę chociaż drugiej połowy XX wieku, 3. Profilaktyki i Ochrony zdrowia, 4. Lotnictwa wojskowego. Takze trochę pokory i konsekwentnie, mądrze do przodu, z pokolenia na pokolenie, wzorem np. Holandii. A nie mocarstwowo, wzorem Turcji.
@floreanchannelАй бұрын
Tylko, że Niderlandy były już imperium, teraz są upadłym imperium co czuje się na każdym kroku jak się tam mieszka.
@zxcvbnm2959Ай бұрын
Jak cala europa. To schyłkowy okres mocarstwa . Dziś mocarstwami stają się inne części świata kosztem tego, z czym naiwnie chcą walczyć prowadzący program.
@yoghassАй бұрын
2’ brak sensownego polaczenia kolejowego między Wrocławiem i Warszawą, pierdylion lat od rozpoczęcia budowy sieci kolejowej na terenach tego kraju
@feliksukasiewicz9835Ай бұрын
1.trójmiasto nie jest najważniejszy ośrodkiem tylko ośrodkami, a jeśli chodzi o ośrodki, to akurat zagłębie śląskie jest ważniejszym i akurat tu mamy gierkówkę 2.Tak opiewane Chiny swoją elektrykę wciąż opierają na naszej starej dobrej elektryce węglowej. Naszej nie bez powodu, bo zarówno technologię jego wydobywania jak i użytku dawaliśmy im za komuny 3.Wyobraź sobie, że są kraje w których NA PRAWDĘ tego nie ma i nie chciałbyś się w nich znaleźć gdyby coś ci się stało ze zdrowiem. U nas na tle świata na prawdę nie jest źle. To, że patrzymy na największych chyba dobrze o nas świadczy. 4.Gdyśmy mieli w rozwoju nasze wojskowe lotnictwo to nam ruskie je wybijali jak zęby zastępując własną technologią. Teraz gdy technologie poszły daleko na przód, tośmy jako państwo stwierdzili, że nie ma co tworzyć ich od zera tylko po kolonialnemu kupimy sobie gotowy produkt. Elity mamy przestarzałe od kiedy były one nowe, bo wychowywane w innym świecie, który przeminął. Doczekamy się nowego pokolenia w polityce, to może coś się zmieni, ale być może nawet na gorsze patrząc po tym jak bananowo wychowywane są nowe pokolenia oraz to jak pokrzywdzone przemianami ustrojowymi jest pokolenie właśnie przejmujące stery. Teraz całkiem możliwe, że nie jest najgorzej.
@kamildziedzic8198Ай бұрын
@@feliksukasiewicz9835 1. Nie wiem co dla Ciebie znaczy ośrodek. Ale w praktyce Trómiasto jest jedną aglomeracją, z portami które obsługują 3/4 polskiego transportu morskiego. Nie kłóćmy się czy Trójmiasto czy Śląsk. Chyba się możemy zgodzić, że oś Trójmiasto - Warszawa - Kraków jest ważna i wypadałoby, żeby tam była droga; 2. Co mnie obchodzą Chiny?! Jeżeli chodzi o energetykę to jednak wolałbym się wzorować na Europie. Francji (90% atom) lub Niemczech (50% odnawialna); 3. Tutaj też kwestia punktu odniesienia. Mamy wspaniałą ochronę zdrowia w porównaniu z Somalią czy Haiti. Niestety w porównianiu z Europą wypadamy bardzo blado. Zwłaszcza w leczeniu nowotworów, Polska jest 10 - 20 lat do tyłu. Nowe metody są drogie i są chyba celowo wprowadzane z opóźnieniem. Niestety nasi rodzice i dziadkowie mają kilkukrotnie mniejszą szanse na preżycie ponad 5 lat z chorobą nowotworową niż średnia w UE. 4. Nie wiem co tu natworzyłeś. Ja w ogóle nie mówię o przemyśle, tylko o lotnictwie - samolotach bokowych w służbie. Lotnictwo jest najważniejszym rodzajem sił zbrojnych. Także podniecanie się, że mamy dużą armię jest naprawdę głupie. Nasze lotnictwo jest porównywalne z Portugalią i Danią, ze 2 - 3 razy słabsze od Finladii, Norwegii, Belgii czy Holandii, ze 4 razy słabsze niż Szwecji. Do Hiszpanii, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Włoch czy Francji oczywiście nie ma żadnego porównania.
@zdoobi_Ай бұрын
Panowie, przede wszystkim gratuluje 🎉 ale również chciałbym podziękować za dostarczanie merytoryki i naprawdę wartościowych tez,uwag czy spostrzeżeń. Dziękuję i cieszę się, że miałem okazję słuchać was już od bardzo dawna.
@Adamus1410Ай бұрын
Model rozwoju Polski jest totalnie zależny i trudno znaleźć firmy, zjawiska "tej 20 gospodarki świata", zejdźmy na ziemie i zacznijmy liczyć procesy - kapitalizację GPW do II ligi UE - czyli Hiszpanii, Włoch tu różnica jest jak 1 do 5 i to jest ta realna granica, bariera do pokonania, a nie, że dodamy sobie 30 procent. Jeśli weźmiemy 100 największych eksporterów to dominują tam zagraniczne korporacje, czyli tak wybitnie polskie firmy jak VW Poznań, Ikea Industry Poland, ABB Polska, Siemens Polska, LG Chem, Samsung Electronics itd, itd. Nie bardzo wiadomo z czego miałaby się wziąć "Wielka Polska" Ziemkiewicza, czy "Złoty wiek" Piątkowskiego?🙂
@kezicssАй бұрын
Złoty wiek to będzie może następny. W tym Polacy raczej jeszcze nic swojego nie wymyślą.
@butterbean5185Ай бұрын
to ja podam przykład ze swojego życia. poszedłem do niby polskiej firmy do pracy jako programista. no polska pomyślałem super. mamy wewnętrzne prezentacje a w jednej z nich na slajdzie jest pokazane, że firma dofinansowana jest glównie z amerykańskiego kapitału, od amerykańskich inwestorów. To nie była wcale polska firma, tylko miała polskich robotników. Co polacy się wzbogacą, chociaż trochę to sprzedają firmy albo pakują w nieruchy. Szanse na "polski biznes" były gigantyczne jeszcze nawet te 10 lat temu ale obecnie? To tylko polskie są biedronki a nie jednak portugalskie. Taka z nas potęga. Polska siła to jeden wielki dym i lustra. Jak przyjdzie "sprawdzam" czego nie życzę to wyjdzie ile było w tym wszystkim prawdy a ile po prostu urojeń.
@Adamus1410Ай бұрын
@@butterbean5185 Były mocarstwowe plany w gamingu, gdzie jednak, na moje oko, dokonuje się dość typowy scenariusz dla polskiej gospodarki i cała sztuka, czy potrafimy odpowiedzieć na pytanie - dlaczego rzeczy dzieją się tak jak się dzieją i co by się musiało stać, żeby to zmienić?
@butterbean5185Ай бұрын
@@Adamus1410 > cała sztuka, czy potrafimy odpowiedzieć na pytanie - dlaczego rzeczy dzieją się tak jak się dzieją i co by się musiało stać, żeby to zmienić? Dlaczego to myślę, że wiele osób na to pytanie w mediach odpowiada w tym ten podcast. Co by się musiało stać, żeby to zmienić to dużo ciekawsze pytanie. Może powinien w polsce być zamach stanu jak za II RP i po prostu rządy autorytarne i siłą zmusić polaków i pewne grupy do współpracy i inwestowania. Tylko to jest niebezpieczne bo taki dyktator mógłby narobić dużo gnoju. W naszej demokracji, gdzie jak masz 2 polaków to 3 różne opinie, gdzie każdy się wiecznie z każdym kłóci i ma różne wizje, dba tylko o swój interes, nie widzę szansy na zmianę. Zmiana raczej przyjdzie z zewnątrz jak to było i przy zaborach i po 2 wojnie.
@bbff-w6wАй бұрын
Ale Marcin to już popłynął jak przyrównał prawo do aborcji z eugeniką. Akurat mieszkam w Danii i nikt tutaj nikogo nie zmusza do aborcji, nawet jeśli płód jest chory. A to, że już ludzie tak decydują, bo np ważny jest dla nich komfort życia i tym podobne, nie jest winą partii lewicowych, które prawo do tej aborcji ustanowiły.
@CaahirАй бұрын
Nie jesteś w stanie powiedzieć, że nikt nikogo do tego nie zmusza bo musiałabyś fizycznie być przy każdej rozmowie. O gościu z Kanady też każdy się dowiedział w momencie w którym wypuścił nagrania, wcześniej pewnie Kanadyjczycy nie mieli pojęcia, że jest taki szpital w którym zachęcają do tego 💁
@bbff-w6wАй бұрын
@@Caahir nie sprowadzaj sprawy do absurdu. Jednostkowe przypadki zdarzaja sie wszedzie, ale zarzut dla calego kraju i partii lewicowych o eugenike to gruba przesada.
@Ola_StawinskaАй бұрын
Dokładnie, nazwanie tego eugenika to przesada, bo jednak każdy decyduje za siebie i swoją rodzinę, a nie jest to narzucane odgórnie, systemowo.
@katarzynaginda1817Ай бұрын
panie Marcinie, panie Jakubie - z głębi serca dziękuję wam , jestem poruszona waszymi słowami i ujęciem tematu. Politycznie i często poglądowo jestem z innej bajki, ale wy wyraziliście wszystkie moje niepokoje , w tym te o zabarwieniu dystopijnym.
@katarzynaginda1817Ай бұрын
uzupełniam : dotyczy wspomaganego samobójstwa
@TjsanАй бұрын
Czekam na prawdziwą debatę o AI, gdzie pojawią się eksperci po obu stronach; Jakub ewidentnie nie jest tutaj obiektywny, widzi wyłącznie negatywne aspekty rozwoju tej technologię. Czas na solidną debatę o AI na łamach DLR!
@labinnah45gtАй бұрын
Takie moje wtrącenie na temat argumentu Marcina, bardzo często przytaczanego w różnych sytuacjach: "Na daną rzecz/usługę czy cokolwiek będzie tylko stać najbogatszych więc zabrońmy jej wszystkim żeby było równo". To jest moim zdaniem źle pojęta równość. Lewicowcom powinno zależeć by było stać wszystkich na daną rzecz/usługę i tylko od nich by zależało czy z niej skorzystają czy nie. Oraz bardzo podobny problem że niektóre usługi (np. prostytucja/surogacja) są poniżające i wykonywane z powodów ekonomicznych więc ich zabrońmy. Raczej sprawmy żeby ubóstwo nie było powodem do zajmowania się takimi aktywnościami, ale nie zabraniajmy nikomu ich wykonywać jeśli tak chce.
@XinperorАй бұрын
chłopaki nagrali cały odcinek tylko po to by wyśmiać Igora Janke XD szanuje
@dominikkondrat4573Ай бұрын
Igor Janke to niepoważna pochodna dziennikarza
@miszlen00Ай бұрын
@@dominikkondrat4573 a co to nam mówi w kontekście wojny na Ukrainie? Czy to pomoże Ukrainie? Ostatnio byłem w Kijowie i cały czas byłem zachwycony, jak ten naród radzi sobie z wojną, dlatego moje pytanie - czy to dobry znak dla Ukrainy? XDDD
@dominikkondrat4573Ай бұрын
@@miszlen00 Игор Янке ХД
@MoWo12345Ай бұрын
Brawo Panowie! Głosowałam na Was!
@MehowqooАй бұрын
Super odcinek! Jedna uwaga, High Court to w angielskim systemie sądownictwa cywilnego odpowiednik naszego sądu okręgowego, a zatem nie najniżej (najniżej są county courts), ale nie jest to sąd najwyższy ani apelacyjny. O ludzkim życiu będzie decydował zatem taki sam sędzia, który normalnie rozstrzyga powiedzmy spory o zapłaty należności z umowy czy wypłaty odszkodowań.
@sevwoz8342Ай бұрын
Gdyby postęp technologiczny był ukierunkowany w celu poprawy ludzkiego życia, a nie głównie w celu wytwarzania zysku, AI nastawiony na np pomoc w służbie zdrowia, diagnostyce i wynajdywania nowych metod leczenia to zapewne rozmowy o eutanazji nie miałyby miejsca. Gdybyśmy tak nie śledzili tak ślepo amerykanizacji, w tym uzależnień od tytoniu, cukru i junk food, celebryctwa I konsumpcyjnego stylu życia to pewnie też mniej byłoby poważnych chorób, ogólnej depresji w społeczeństwie co jest prekursorem do późniejszego problemu eutanazji.
@fpsmeterАй бұрын
Panowie! Apeluję o uporządkowanie swojej aksjologii w sprawie eutanazji czy aborcji. Jako socjaldemokrata z krwi i kości ukułem kiedyś takie stwierdzenie że medycyna to nic innego jak z góry przegrana (a więc w pewnych zakresach ekonomicznie bezsensowna) walka z prawami fizyki. No bo każdy człowiek w końcu kiedyś umiera. Argument za powszechną, publiczną, dobrze dofinansowaną służbą zdrowia MUSI być więc wyłącznie etyczny, nigdy ekonomiczny. Żeby było zabawnie, prawica (ta chadecka, nie ta libertariańska) z tym stwierdzeniem i z tą etyką się w pełni zgodzi. Trzeba więc potrafić powiedzieć co właściwie odróżnia lewice od prawicy w takich kwestiach. I moim zdaniem tym czymś co odróżnia prawicę od lewicy powinna być zdolność do sformułowania zakresu zastosowania określonego systemu w praktyce, w realnym świecie, a nie wyłącznie w teorii, z wygodnej pozycji fotela dyskutanta. Otóż prawica, zgodziwszy się z lewicą co do argumentów etycznych za określonym modelem systemu ochrony zdrowia natychmiast czyni z założeń bezwzględny aksjomat, czyli zaczyna uprawiać rodzaj fundamentalizmu aksjologicznego. W skrócie brzmi to mniej więcej tak: "skoro zgadzamy się że argument za ochroną życia jest filozoficzno-etyczny, bo na gruncie fizyki walka z prawami entropii np. z ludzką śmiertelnością jest z góry przegrania i prowadzi do wynaturzeń ekonomicznych, no to argument ten musi być absolutny i bezwzględny. Życie chronimy zawsze, wszędzie, za każdą cenę. Zakaz aborcji, zakaz eutanazji. Koniec kropka. Wola zaintesresowanej aborcją/eutanazją osoby nie ma żadnej wagi." W odpowiedzi lewica, powinna powiedzieć: hola hola, argument NIE MUSI być bezwzgędny i absolutny. Mimo że zgadzamy się z sednem argumentu, to uznajemy że nie ma tutaj takiego wynikania. Możemy więc zgodzić się z prawicą co do pewnych pryncypiów aksjologicznych ale potrafimy następnie wskazać istotną różnicę światopoglądową. Różnicą ową jest właśnie zdolność do czynienia wyjątków i rozumienia przypadków szczególnych w kwestiach takich jak aborcja czy eutanazja, które obowiązują w świecie realnym, a nie w świecie teoretycznej dyskusji. Innymi słowy lewica powinna odnosić się do świata realnego i wskazywać na obiektywne ograniczenia w nim, na przykład na fakt że a) nie mamy nieskończonych zasobów na toczenie tej syzyfowej walki przeciw prawom fizyki więc I TAK jesteśmy skazani na jakieś wybory i priorytetyzację (aksjologiczno-religijny fundamentalizm vs realny pragmatyzm) oraz b) wola samego zaintesresowanego też nie jest bez znaczenia i ma swoją wagę. To że argument (a) może komuś "śmierdzieć" liberalizmem należy NATYCHMIAST prostować. To nie jest liberalizm. Bowiem nigdy nie wyszliśmy z pierwotnych ram naszego najogólniejszego argumentu etycznego co do tego czym powinna być medycyna, podczas gdy tacy "prawdziwi liberałowie" będą oponować właśnie przeciwko temu najogólniejszemu argumentowi i udowadniać że medycyna sama z definicji to towar jak każdy inny i powinna być optymalizowana ekonomicznie, no bo "walka z prawami fizyki to naiwna idealistyczna walka z wiatrakami". Na koniec powiem coś takiego. Radosna zabawa się kończy kiedy trzeba zdjąć czapeczkę dyskutanta na youtubie i założyć czapeczkę posła który w parlamencie podnosi rękę za albo przeciw konkretnej regulacji która wywrze konkretne efekty w realnym świecie. Powinniście umieć myśleć, argumentować i analizować także z tą wirtualną czapeczką posła, nie uciekać od tego, tym bardziej że nader często bardzo komentujecie konkretną politykę właśnie.
@awuesiakАй бұрын
Gratulacje Panowie 🎉
@potworpotwornickiАй бұрын
Dziękuję i polecam wszystkim.
@Homolka7899Ай бұрын
Ogromne brawa dla Panów Marcinie i Jakubie. Dwie Lewe Ręce to kopalnia wiedzy politycznej, geopolitycznej i strategicznej. Dziękuję Panom.❤❤🙋♂️🤟
@rumakpatataj9348Ай бұрын
Dzięki za materiał.
@passenger9000Ай бұрын
Polskie firmy tworzą duże modele językowe? Można prosić o nazwy owych? OpenAI z GPT ma się czego bać?
@zxcvbnm2959Ай бұрын
Mam czasem wrażenie, że obaj panowie są równie efektowni, żeby nie powiedzieć efekciarscy w warstwie stylistycznej, co niekompetentni w merytorycznej.
@maehiraethАй бұрын
Np model Bielik z AGH
@passenger9000Ай бұрын
@@maehiraethAGH to firma?
@somedingnews4659Ай бұрын
Bardzo dobrze rozmawiacie, panowie, ważne tematy i PRAWIE wszystkie argumenty użyte, brawo, dalej tak trzymać; tylko może bez tej monetaryzacji w formie klubów?
@zzzcuba8689Ай бұрын
Czy moglibyście skomentować wydarzenia w Korei Południowej i Syrii?
@MadiusMDАй бұрын
"Znieczulenie zamienia się w znieczulicę. " Nie znałem argumentów przeciw eutanazji które dziś tu padły także dziękuje za ten odcinek. I jeszcze co do ankiety o popieraniu prawa do eutanazji. Myślę że sporo osób na "chłopski" rozum czuje że eutanazja powinna być dostępna w tym odcinku dostali argumenty dlaczego nie powinna. Mnie osobiście nie przekonali, natomiast mocno zasiane zostało we mnie ziarno czy aby na pewno ocena własna jest tą którą powinniśmy się kierować jako tym ostatecznym argumentem. Zacny odcinek!
@barberbarberski5924Ай бұрын
Małe moje 3 grosze odnośbnie estonii gadałem, z białorusinem, co pracował w estonii mówił, że w estonnii it nie pracują estońnczycy a białorusini ukraińcy i rosjanie oraz hindusi, że tak jak za czasów zsrr estonia była hubem technologicznym tak nadal jest do tej pory a samych estońców, jest bardzo mało a większość z nich siedzi w stanach. Dlatego mają te rozwiązania remote do zarządzania państwem. Wielu polaków korzysta ze spólki w Estonii i tam przelwa podatki.
@Vesemirek126 күн бұрын
Nie wiem po co poruszacie temat eutanazji na tle klasowym/społecznym akby miała być tuż za rogiem. Na świecie eutanazja jest legalna w garści krajów na krzyż, a u nas z pół wieku minie i nadal nie będzie. Czuję się jakbym słuchał dwóch starszych konserwatystów, którzy przeczytawszy kilka sensacyjnych artykułów, monologowali o tym jak widzą przyszłość.
@annako8458Ай бұрын
Narazie jeszcze nie dotaralam do czesci o eutanazji, ale juz sie boję, bo ten temat byl juz poruszany na tym kanale i bylo to OMG. 🙈 Zatem jeszcze przed wysluchaniem tego, co zostało powiedziane zaznaczę, że w UK od lat obowiązują rozwiązania sądowe dot. możliwości odłączania pacjentów w stanie wegetatywnym (w uproszczeniu) od aparatury medycznej. Eutanazja to byłby kolejny, dalszy krok. My natomiast mamy w Polsce ogromny problem ze sztycznym podtrzymywaniem przy życiu pacjentów nie rokujących w stanie wegetatywnym (wymaga medycznego doprecyzowania). Pracowalam kilka lat w szpitalu i szef oddzialu intenstwnej terapii był wierzącym i praktykującym katolikiem (zapewne nadal jest) i bardzo często opowiadał o tym, jak duży jest to w problem, że nie ma możliwości odłączenia od aparatury, tj. sztucznego i bardzo inwazyjnego potrzymywania życia osób, które absolutnie nie rokują/są w stanie w którym właściwie wszystkie funkcje życiowe są sztucznie podtrzymywane od miesięcy np. wydalanie moczu - lekami, oddychanie - urządzeniami itd. Ze względów peaenych lekarze muszą stosować wszystkie te procedury (bo np. osoba przed zdarzeniem, które wywołało jej stan nie zabroniła jej resustytacji itd., a nikt z rodziny oczywiście nie ma sumienia/odwagi by taką decyzję podjąć/ nie mamy za bardzo sądowych procedur na takie przypadki). To są niesamowite koszty dla systemu opieki zdrowotnej, ale przede wszystkim: jest to sztuczne podyrzymywanie przy zyciu stanów beznadziejnych, w których nie ma żadnego pozytywnego rokowania danego pacjenta od miesiecy... Myślę, że ta debata przed nami jako społeczeństwem, ale tak naprawdę to już jesteśmy w niej spóźnieni od 15 lat i wiecej.
@skollthehunter2709Ай бұрын
Chciałem zapytać innych o zdanie, bo słuchając rozmowy o eutanazji nabrałem poczucia, że istnieje jakaś fundamentalna sprzeczność w postawie "aborcja TAK, eutanazja NIE". Z jakiegoś powodu nie widzę jej w żadnej innej kombinacji odpowiedzi (np aborcja TAK, eutanazja TAK, albo aborcja NIE eutanazja TAK itd) ale w ten wariant wydaje mi się jakoś fundamentalnie sprzeczny logicznie. Czy inni też tak czują?
@bartpepe3664Ай бұрын
Ludzie są różni ale mnie się wydaje dziwne że niektórzy mogą być przeciwko eutanazji bardziej niż przeciwko aborcji. Wiem że oba tematy są kontrowersyjne i wymagają pewnych ograniczeń ale nie potrafię zrozumieć odmowy skrócenia sobie cierpienia w przypadku śmiertelnej i nieuleczalnej choroby.
@zxcvbnm2959Ай бұрын
Bo, z wywodów ideologów prowadzących ten program jasno wynika, że tylko kobiety w wieku reprodukcyjnym maja prawo decydować o swoim życiu, inni już nie. Kiedyś, z powodow religijnych, wieszano osoby, które odebrały sobie życie, dziś, mam takie wrażenie, że lewica byle dojebał linkom jest gotowa skazywac ludzi na cierpienie. Obie te postawy religijne są mi całkowicie obce. Obie też mają do tego narracje a to o życiu wiecznym, a to o zabilaniu z przyczyn ekonomicznych. Obie są podobnie sprawdzalne, chociaż może gdybym siedział tyle w wirtualnym świecie, to też kreacje z Czarnego lustra myliły by mi się z rzeczywistością.
@skollthehunter2709Ай бұрын
@@bartpepe3664 Ponieważ tematy są kontrowersyjne, to jestem w stanie pojąć, że ktoś jest temu przeciwny. To nie znaczy, że się zgadzam, ale rozumiem, że można być przeciw. Nie rozumiem natomiast jak można być temu przeciw, jednocześnie będąc za tym, by ktoś mógł skrócić życie kogoś innego (lub odmówić mu możliwości życia, w zależności od tego jak kto na to patrzy).
@marcincichy7595Ай бұрын
A mnie ciekawi logika ludzi którzy są za aborcja i eutanazja ale kara śmierci to absolutnie nie
@ukaszoleksy4574Ай бұрын
Pytanie i być może temat na jakiś odcinek: w debacie non stop pojawia się argument, że np. na służbę zdrowia i na naukę wydajemy mniej (licząc jako % PKB) niż inne kraje. To oznacza, że na jakieś inne dziedziny wydajemy więcej. Jakie to dziedziny i czy w związku z tym, że wydajemy na nie więcej, działają lepiej niż w krajach, które wydają na nie mniej? Wtedy będzie można zobaczyć, czy "dosypywanie do systemu" rzeczywiście daje pozytywne efekty. Pozdrawiam.
@danutaskara769Ай бұрын
Wracamy do naszych rządzących i wyborów jakich dokonujemy
@karolkowal1357Ай бұрын
Red Giełzak znowu popylał bez filtrfraka. ;-)
@gagaadzibumАй бұрын
😂
@jurcyk74Ай бұрын
Gratulacje panowie👏👏
@katarzynaginda1817Ай бұрын
gratulacje!
@dariuszkoncewicz1108Ай бұрын
Jak słyszę nasze rojenia o mocarstwowości (no bo przecież nie realną dyskusję) to pusty śmiech. Zostawmy armię, która w takim kształcie po prostu nas zadłuży a w konsekwencji ściągnie na nas problemy. Zajmijmy się na chwilę „Polskim AI”. Do tego potrzebna jest wola polityczna i rozsądne przywództwo oraz własne technologie. Własne technologie = GIGANTYCZNE pieniądze, których zwyczajnie nie mamy. Giganci technologii, każdy z nich, ma większe pieniądze niż bez mała cały nasz kraj. Więc z czym do ludzi?
@kamildziedzic8198Ай бұрын
Ale my jeszcze nie mamy żadnej armii. To są urojenia.
@user-yc1lr5lt8vАй бұрын
jak kraj frontowy, gdzie bomby lecą 200km dalej ma "zostawić armie"? :o
@sevwoz8342Ай бұрын
Karty w historii zostały rozdane, a robienie pewnej siebie miny czy ubieranie się w modne ciuchy do gry, nie zmieni stanu rzeczy.
@GoogleAccount025 күн бұрын
Odnośnie kolejnego nagrania, możecie przedyskutować temat edukacji w Polsce? Może zaprosić z kimś kto ma jakieś pomysły żeby było o czym dyskutować a nie tylko marudzić.
@joannakucharska2586Ай бұрын
Z różnych definicji mocarstwa mnie najbardziej odpowiada ta, która określa je jako "państwo, które ma chęć i możliwości wpływania na działanie innych państw". Z tego punktu widzenia wojsko i polityka zagraniczna są kluczowe. Dlatego o Turcji mówi się, że jest wannabe-mocarstwem (bo prowadzi politykę mocarstwową) a o Kanadzie nigdy. Mimo że Kanada ma gospodarkę dwa razy większą od tureckiej. Dobrze zorganizowane i zadowolone społeczeństwo nie jest tutaj warunkiem koniecznym. Zgadzam się bardzo z uwagą p. Marcina o tym, że nie jesteśmy "skazani na sukces", mimo bardzo korzystnej koniunktury. Właśnie czytam Fukujamy "Ład polityczny i polityczny regres", gdzie podaje on przykłady państw, które swoimi decyzjami politycznymi przełamały trendy dominujące w swoich regionach (z korzyścią dla siebie - Kostaryka, a na swoją niekorzyść - Argentyna). A skoro p. Marcin wspomniał o Włoszech, to też dodam, że podobno Polska stacza się właśnie w kierunku kapitalizmu śródziemnomorskiego, zamiast skandynawskiego. Także ten....
@ultramarineviolet1Ай бұрын
W Polsce niesamowicie trudno jest dostać wiele nowoczesnych form leczenia. Trzeba się niesamowicie namęczyć, żeby je dostać. Niesamowicie bym się zdenerwowała, jakby ktoś proponował mi assisted s. w takiej rzeczywistości
@malgorzataniemkiewicz3508Ай бұрын
Gratulacja Panowie jesteście wspaniali Panie Marcinie lepiej z przedziałkiem włosy pozdrawiam ciepło z Arizony
@andrzejkalinowski7889Ай бұрын
Dla zasięgu, zasięgu i zasięgu👍
@miqel80Ай бұрын
Japonia nie jest pretendentem do rządzenia światem z powodu rokowań w Plaza Hotel
@stefanrabarbar4676Ай бұрын
Jak zwykle świetne. Nagrody w pełni zasłużone.
@adamL328Ай бұрын
W Polsce mamy wielu "specjalistów" od marketingu i bardzo mało marek międzynarodowych
@XinperorАй бұрын
będzie coś o morderstwie CEO UnitedHealth?
@PytankomamАй бұрын
Za niedługo moje pierwsze spotkanie w klubie, mam nadzieję włączyć się na dobre
@Adamus1410Ай бұрын
Redaktor Dymek pomija dwóch panów na łódce - kluczową zmianę w polskiej polityce zagranicznej być może od dekad.🙂
@mjenczakАй бұрын
No zgadza się. Jesteście świetni!
@lionsheart1980Ай бұрын
Nikt za nikogo życia przeżywać nie będzie ! I nikt, absolutnie nikt nie ma prawa decydować czy ktoś ma żyć ! Moje życie - moja własność i moja subiektywna decyzja. Każdy ma prawo decydować i stanowić o sobie. Jeśli ktoś wybiera życie, niech żyje. Jeśli ktoś wybiera, że chce świadomie umrzeć powinien mieć do tego prawo ! To się nazywa uczciwość i wolność wyboru. Po kokardy mam tych wszystkich ''aniołów świętości życia'', piewców moralności itp. Niech każdy ma prawo do decydowania i stanowienia o sobie. Ja się w wybory nikomu nie wpieprzam i oczekuję od reszty społeczeństwa tego samego. Ni mniej, ni więcej.
@CaahirАй бұрын
Mamy rosnącą liczbę diagnozowanych depresji na świecie. Nie znam statystyk, ale pewnie u większości chorych wytworzył się pomysł, żeby się powiesić a jednak się okazało, że wystarczą tabletki na jakiś czas, terapia i wracasz do życia. Teraz powstrzymuje ich strach, ale jakby był specjalny oddział w szpitalu oferujący "humanitarne odejście" to było by napewno ciekawie
@Kwiat0oАй бұрын
Wszak Polska jest Chrystusem narodów, po co się ma interesować mniejszymi partnerami i pozwalać by rozmawiano o czymś innym niż ona sama 😂
@pawjastrzebski7810Ай бұрын
Gratulacje!
@mleczny_manАй бұрын
Komemtarz dla zasięgu, powodzenia!
@chomikxd3Ай бұрын
Dziemki
@skollthehunter2709Ай бұрын
Nie wiem czy dogrywka już nagrana, ale Pan Giełzak ma bardzo mocne argumenty na rzecz rozwoju w dziedzinie AI. Chciałbym dodatkowo zauważyć element, którego chyba Panowie nie dostrzegają, a Pan Dymek zarzucający Panu Giełzakowi "pomylenie AI z zaawansowanymi algorytmami i maszynami" sam zdaje się argumentować - w dobrej wierze oczywiście - przeciwko AI z powodów społecznych nie dostrzegając potężnej różnicy, którą przynosi AI. Przy wyszkolonym modelu doradcy prawnego, każdy człowiek może mieć do niego dostęp w dowolnym momencie - za darmo (lub za symboliczną opłatą) i w dowolnym momencie dnia i nocy. Czy to nie jest przypadkiem niesamowity skok na przód? Podobnie w przypadku wyszkolonego modelu do podstawowej opieki psychologicznej. Czy taki model zastąpi terapie? Nie. Jednak pozwoli on na dostęp o dowolnej porze, 24/7, do głosu który może komuś pomóc - ba, może komuś uratować życie. Istnieją już - również stworzone przez polskie firmy, lub firmy założone przez polaków za granicą - modele radiologiczne, kardiologiczne, które w konkursach ocenianych przez lekarzy okazują się być lepszymi diagnostami niż ludzie. Ta rewolucja technologiczna ma gigantyczne możliwości wyrównywania nierówności, ale do tego potrzeba zaangażować w to państwo - w innym przypadku prawdopodobnie skończy się tak, jak mówi Pan Dymek. Panie Dymek, obawia się Pan oligopolu w świecie AI - oligopolu do którego dążymy. Czy widząc jakie znaczenie ta technologia posiada, jakie daje szanse na wyrównanie nierówności, nie uważa Pan, że w interesie całej ludzkości jest, by te oligopole maksymalnie ograniczyć? By z nimi walczyć? Nie przez brak rozwoju AI u nas (to przecież ich nie powstrzyma, a jedynie wzmocni), ale właśnie przez zaangażowanie państwa?
@sebastian11346Ай бұрын
Z panów solidnej rozmowy o wspomaganym samobójstwie wynika, że od aborcji do tegoż samobójstwa bardzo blisko.I argumentów za i przeciw można tutaj pożyczać naprawdę sporo. Dziękuję za tę rozmowę.
@maciejrajczak3973Ай бұрын
To "blisko" to narodziny, świadomość i stan rozwoju płodu. Czyli nie do końca blisko.
@sebastian11346Ай бұрын
@@maciejrajczak3973 Blisko argumentom, nie blisko płodowi do osoby już żyjącej. Choć nie też tak daleko jak pan sugeruje.
@chwalciechomikaАй бұрын
Lisan "Giełzak" Al Gaib!
@jbOwsiuАй бұрын
Prawo międzynarodowe jest obowiązujące, tyle że nie istnieje środek jego egzekwowania od suwerennych państw innych niż samoobrna i miękkie jak sankcje, reperkusje, retorsje.
@jakowester8183Ай бұрын
Skoro mówi się, że nie jest możliwe wydanie świadomej zgody będąc pod wpływem mocnych emocji czy środków psychoaktywnych, skąd niektórzy wyciągają wniosek, że seks z osobą pod wpływem alkoholu jest gwałtem, bo ta osoba nie może w tym stanie wydać wiążącej zgody, to czy osoba bedąca mocno chora, cierpiąca, bedąca pod nieustannym działaniem leków może dokonać świadomego wyboru śmierci? Dla mnie to się nie trzyma kupy.
@panleming4316Ай бұрын
Chorzy i cierpiący ludzie mają też prawa wyborcze. Mogą wybierać prezydenta, ale na decyzję o swojej eutanazji nie są "dostatecznie świadomi"?
@mateusz8125Ай бұрын
Piękny przykład Włoch, gratuluję- szkoda że jak było wspomniane Polska klasa polityczna i tak jest niezdolna do niczego, wiec również do uczenia się na błędach innych ...
@TrigelausАй бұрын
Mocarstwo, któremu nie wolno nawet mieć własnego lotniska, elektrowni i portu... Ambitnie rzeczywiście :/
@Brutus1258Ай бұрын
Ja bym zmodyfikował myśl, że należy inwestować w rozwój infrastruktury (drogi i autostrady) aby szybciej i bliżej dojechać do kaplic FSSPX
@grzegorzmajcher9237Ай бұрын
Jako że doszliśmy do końca historii, to zajmijmy się rozbudową świadczeń społecznych...
@tadeuszalbinski6687Ай бұрын
Nadmieniam: od ZAWSZE mam poglądy prawicowe, chyba nawet skrajnie prawicowe. Ten podcast oglądam z wielką przyjemnością i kolejny raz utwierdzam się w przekonaniu, że oś sporu nie przebiega na linii prawica/lewica, ale ludzie z w miarę spójnymi i uporządkowanymi, przemyślanymi poglądami vs cymbały.
@popplers5entropy64725 күн бұрын
Czy P. Marcin wie o wojnie handlowej toczonej przez USA przeciwko Japonii w latach 80.?
@paulbytnar3102Ай бұрын
Pan z wąsikiem nieźle odpłynął na krytyce AI. Technologia pomoże np w 20x przyśpieszeniu i zwiększy jakość badań obrazowych w medycynie. Zmniejszy to oczywiście koszty i pozwoli uratować wiele żyć.
@paulbytnar3102Ай бұрын
Pan Jakub :)
@mctiggleАй бұрын
Pan jakub chciał jak mniemam przekazać że bardziej służą społeczeństwu szeroko przeprowadzane i - niestety - interpretowane przez ludzi badania, niż cięcia budżetowe i trudno dostępne badania, za to ze świetną, maszynową diagnostyką
@eMkey381Ай бұрын
Odnośnie do tematu eutanazji: trochę mi to przypomina dylemat ukształtowania prawnej procedury karnej i jej stosowania - czy powinniśmy tworzyć taki system, w którym rzeczywiście duża część oskarżonych jest winna i powinna być sprawnie skazywana (poddających się eutanazji jest rzeczywiście cierpiąca i powinno jej być umożliwiane zakończenie męki), nawet kosztem tego, że kilka procent niewinnych zostanie wsadzonych za kratki (osób, którym można by było pomóc/ które za chwilę zmieniłyby zdanie zabić)?
@masq-nm9vyАй бұрын
Pan Marcin ma oczy jakby przyprawy z Diuny się nawąchał. Gratulacje Panowie!
@tomaszulinski6817Ай бұрын
Panie red. Dymek, zachęcam do poszerzenia wiedzy, a co za tym idzie, spojrzenia na temat AI i jej zastosowań. Mam wrażenie, że nie dostrzega Pan możliwości, jakie stają przed nami w tej dziedzinie. Bardzo bym się ucieszył, gdyby zaprosił Pan do dyskusji praktyków, którzy z powodzeniem wykorzystują AI w swoich biznesach (mam na myśli oczywiście Polaków), żeby skonfrontować z nimi tezy, które Pan przywołuje, np. że jesteśmy zbyt słabi, żeby brać udział w tym wyścigu. Otóż nie jesteśmy. 🙂 Pozdrawiam!
@feliksukasiewicz9835Ай бұрын
1:28:30 - najlepiej jak gość ma depresję, to pyk *eutanazja* 1:33:30 - eutanazja towarzyszy naszej cywilizacji od jej zarania i nieprzerwanie towarzyszyła ona naszym dziadkom i pradziadkom. Przykładowo osobę starą czy chorą nie bez powodu pozostawiano na wyciągu, aby "przypadkiem" jeszcze ciężej zachorowała i kto wie, może podreperowała rodzinny budżet. Było to stary sprawdzony sposób. Zachowywanie się jakby eutanazja to było nowum i nie wiadomo jak jej traktować jest wyrazem niezrozumienia naszej kultury i historii. Problem polega na tym, że próbujemy wymyślać wszystko od nowa podczas odrzucenia chrześcijańskiego sposobu myślenia. 2:01:00 - ciekawe od kiedy potrzebowaliśmy filozofów w sądownictwie?
@5i5eАй бұрын
I jeden z najlepszych odcinków, gratuluje👍
@UCDProjectАй бұрын
"Bio-libertarianizm" w punkt!
@Krystyna-ny2gkАй бұрын
Nie moge sobie pozwolić na regularne wsparcie na patronite ale nie miałabym nic przeciwko reklamom.
@remigiuszchorazyczewski7262Ай бұрын
POZDROWIENIA Z LEGNICY -SEKCJA SZEZLONGOWO-HERBACIANA
@pancerniak6055Ай бұрын
Bardzo mnie cieszy wasza współpraca z kanałem Zero. Myślę że tak dobre media powinny łączyć siły. Gratulacje nagród i pozdrawiam.
@Max.J.H.Ай бұрын
zawyżają tam poziom. tzn. są za dobrzy na nich.
@kamildziedzic8198Ай бұрын
Mnie bardzo martwi współpraca z tamtym kanałem. Nie z każdym powinno się współpracować.
@zxcvbnm2959Ай бұрын
Otóż to. Prawica naszych dzielnych znawców wszystkiego wykorzysta jak kaczynski Leppera i wyrzuci jak niepotrzebna gumkę.
@ukaszoleksy4574Ай бұрын
@@Max.J.H. Podciągną się pozostali, albo się będą ośmieszać. To motywuje otoczenie.
@yoghassАй бұрын
Nie chciałbym skończyć jak Ouchi.
@piotrreluga7236Ай бұрын
Każda wydana złotówka na wsparcie DLR do dobrze wydana złotówka. Pozdrawiam
@volcmargray5259Ай бұрын
Na jakich fotelach siedzicie?
@DamienxxАй бұрын
Pytanie do twardych lewicowców. Co myśleliście ok. 50 minuty, kiedy Marcin mówił, że powinniśmy mieć prywatny kapitał który inwestowałby w przedsiębiorstwa? Pytam z ciekawości, czy to tylko Marcin, czy faktycznie mamy do czynienia z jakościową zmianą myślenia na lewicy.
@kai89tracidАй бұрын
15 mln populacji w wieku produkcyjnym, połowa żyje na skraju wykluczenia społecznego, takie są statystyki.
@Syfon000Ай бұрын
46:00 bo to mały kraj, krzywa komplikacji systemu zarządzania państwem (czy przedsiembiorstwem) nie jest liniowa. Dlatego Szwacja czy Estonia tak dobrze sobie radzą.
@stretogorАй бұрын
Czym jak nie big data karmi się AI?
@mctiggleАй бұрын
AI to akurat wszystkim, bez względu na jakiekolwiek prawa własności
@mopekczopek3677Ай бұрын
Rozumiem, że w Kanadzie, jako państwie cywilizowanym i humanitarnym, nie obowiązuje kara śmierci dla największych patoli? Niesamowite dokąd doszliśmy... A btw cały fragment o eutanazji wywołał u mnie dreszcze i mdłości, to idzie w złym kierunku. Gorąco pozdrawiam Panowie, wspaniały program 💪
@zxcvbnm2959Ай бұрын
Pomóc w samobójstwie nie jest karą śmierci, to równie humanitarne rozwiązanie, jak zakaz kary śmierci.
@mopekczopek3677Ай бұрын
Oczywiście, ja nawet jestem zwolennikiem eutanazji, ale w jakiś kontrolowany i ogarnięty sposób, jak np. w Szwajcarii. Ale pisząc ten komentarz chodziło mi o to, jak łatwo przechodzimy do dyskusji nad humanitarnym uśmiercaniem ludzi chorych/starych/samotnych itp. "w dobrej wierze" i na nfz, a równocześnie temat kary śmierci jest już zamknięty, jako w oczywisty sposób zły i niehumanitarny, podczas gdy chyba nie jest to wcale takie proste.
@zxcvbnm2959Ай бұрын
Jeśli chodzi o KS , to wszystko zależy od jednostki. Jeden potrafi się w sytuacji dozywocia odnaleźć, dla drugiego to kara o wiele gorsza niż smierc. Prowadzący podeszli do tematu eutanazji jak rostowski do ekonomii, statystycznie, gdzie jednostkowe przykłady są pomijalne. Niestety dla ich sposobu myślenia, nasze życia to wyłącznie przykłady jednostkowe i nie ma uogólnionego człowieka, który zawsze chce być ratowany za wszelką cenę. W kontekście części o samobójstwie nasunął mi się cytat z Misia, co świadczy o moim podeszłym wieku: Każdy kilogram obywatela na wagę złota.
@krzysztofgalinski1328Ай бұрын
Ufff, trochę się bałem, że będzie ,,postępowi'' w sprawie eutanazji. Dzięki!
@rafakomentator2153Ай бұрын
W Kanadzie są prowincje, a nie stany.
@0streАй бұрын
Co do eutanazji to przychodzą mi do głowy centra w których narkomani mogą dostać czyste igły oraz spokojnie zażyć. Dla mnie to jest krojone właśnie pod kątem tego kryzysu opioidowego. Zajebisty odcinek, rewelka!
@mroczek_adiАй бұрын
Odcinek bardzo dobry, jednak segment o eutanazji jest wyjątkowo słaby. Bierzecie temat ustawy z Wielkiej Brytanii, mówiącej jedynie o najbardziej skrajnych przypadkach i przez większość segmentu mówicie o przypadkach z Kanady, w których sytuacja jest dużo radykalniejsza. Mam wrażenie, że po to by specjalnie zaostrzyć temat. Nie wiem jaki jest sens w mówieniu, że maszyny lub politycy będą decydować kto ma umrzeć, skoro demografia w wielu państwach zachodnich słabnie z roku na rok. Rolą państwa jest przeciwdziałać samobójstwom i robić tak by było ich jak najmniej, jednak te zasady nie mają takiego samego odniesienia w przypadku gdy chodzi o osoby śmiertelnie chore. Tutaj mówimy o ukróceniu cierpienia, nie o odbieraniu sobie życia z powodu problemów życiowych. Tym bardziej że nikt tych śmiertelnie chorych nie będzie zmuszać do podejmowania decyzji o zakończeniu życia. AI ma różne pomysły, czasami niesamowicie durne, co widać chociażby po tym jak rzekomo jeden z systemów AI mówił użytkownikowi by się zabił. Sztuczna Inteligencja jednak nie jest odosobniona od rzeczywistości. Kontrolę nad nią sprawuje człowiek i to do nas - ludzi, należy obowiązek by zachować zdrowy rozsądek i odróżniać te pozytywne funkcje AI od tych negatywnych.
@sathrielsatansonАй бұрын
Dyskusja na temat eutanazji pokazuje jeden oczywisty fakt: ludzie nie są doskonale logicznymi jednostkami. Skoro człowiek w trudnej sytuacji zdrowotnej i materialnej nie ma wolnej woli to logicznie rzecz biorąc nie powinniśmy karać biednych złodzieji, a jednak to robimy. Pomijam już w tej quasi-filozoficznej debacie fakt tego, że wielu filozofów uważa, że wolna wola nie istnieje. Co do tematu eutanazji to wspomnę tylko o Terrym Pratchett'cie, który jako człowiek niezwykle bogaty cierpiący na chorobę Alzheimera działał na rzecz legalizacji eutanazji. No i w końcu ostatni argument: równia pochyła. Prawa mają to do siebie, że są nie tylko ustanawiane przez ludzi, ale także wykonywane przez ludzi. Argumentując równią pochyłą powinniśmy znieść większość praw, bo moga i zapewne doprowadzą do wynaturzeń. Niestety, system prawny jest taki jak ludzie, którzy go stanowią... a ci, wiadomo, są chciwi, zawistni, nieczuli i okrutni. Doceniam jednak ponowne zajęcie się tematem i próbę przedstawienia argumentów za i przeciw legalizacji eutanazji.
@michamroczkowski3568Ай бұрын
No jednak utrata życia jest karą, konsekwencją nieodwracalną czyż nie? Trochę słabo z twoją logiką tutaj. Albo inaczej pokazuje to jak to logika nie jest żadną wartością a jedynie narzędziem którym można się uderzyć w palec. W drodze mlecznej jesteśmy jedynym życiem chyba, natomiast na pewno jedynym zdolnym myśleć. Przechodzenie nad tym tematem tak lekko jak to zrobiłeś jest dość niewspółmierne do skutków.
@sathrielsatansonАй бұрын
@@michamroczkowski3568 To zależy jaką wyznajesz metafizykę. Jeśli masz jakieś argumenty sensowne to zaprezentuj. Zabawne jest także to, że nie masz pojęcia co dzieje się w głowach inych ludzi, ale wiesz co dzieje się w głowach zwierząt. Sądzisz, że zwierzęta nie myslą? Na jakiej podstawie. Jestem otwarty na dyskusję, ale argumenty poproszę, nie łapanie za słówka.
@michamroczkowski3568Ай бұрын
@@sathrielsatanson Nie do końca rozumiem Twoje uwagi. Skąd wziąłeś te zwierzęta? Pierwszy mój argument dot błędnej analogii między kradzieżą a pozbawieniem życia. O ile po odbyciu kary za kradzież masz dalej nowe możliwości o tyle po odebraniu komuś życia to w zasadzie game over. To chyba było jasne. Druga sprawa dotyczy unikalności zjawiska jakim jest życie skalę galktyki na pewno. Nie precyzowanem nawet tego bardzo, dałem do zrozumienia że dotyczy ten argument JAKIEJKOLWIEK formy życia, a wszczególności człowieka. Zatem ze względu na wyjątkowość zjawiska jaki jest życie a w szczególności inteligentne, nie można sobie ot tak ferować wyroków i dopuszczać lekką ręką błędów systemowych.
@sathrielsatansonАй бұрын
@@michamroczkowski3568 Mówiłeś o wyjątkowości ludzi jako istot myślących. Zwierzęta nie są bezrozumne, ergo wyjątkowość ludzka nie jest taka wyjątkowa. Co do wyjątkowości życia: prawo dopuszcza przypadki pozbawiania życia: obrona konieczna, żołnierze i policjanci na służbie, aborcja, przerwanie podtrzymywania życia na podstawie decyzji lekarza lub rodziny. Nie możemy udawać, że żyjemy w jakiejś rajskiej utopii i całkowity zakaz przerywania życia jest możliwy. Sęk tylko w tym, by wyznaczyć tego odpowiednie granice, które poprze większość społeczeństwa. Jakiegokolwiek systemu nie stworzymy zawsze wystapią błedy systemowe, bo systemy tworzą ludzie. Ale nie możemy pozwolić sobie na "nicnierobienie" tylko dlatego, że mogą być nadużycia. Rozumiem idealistyczne założenia na których się opierasz, ale rzeczywistość nijak nie przystaje do takiego idealizmu.
@TjsanАй бұрын
Marcin Giełzak ma potencjał na prezydenta RP - będą głosował na #Giełzak 2030!
@maciekmmjАй бұрын
2:04:20 poszukam innym razem sam przykładów wesołych reklam eutanazji, ale od razu poproszę o nazwy artykułów/wideo na YT jeśli ktoś ma
@kubagierej3840Ай бұрын
Panowie, a może ustalcie wspólne światło na twarz, albo pastelowe jak pan Dymek, albo blade jak pan Giełzak, będzie się lepiej patrzyć.
@_m00rganАй бұрын
W Polsce jak w lesie
@mc-uz1bqАй бұрын
Jakub Dymek - a ja znam ten program radiologia AI i on nie jest taki jak go opisujesz. Radiolog AI ma odciążyć radiologów i być narzędziem przesiewowym. Tylko tyle i aż tyle. To nie jest skok w nowoczesność, ale praca u podstaw też.
@mctiggleАй бұрын
Ja się zgadzam z Dymkiem w tym punkcie, że dużo gadania o AI to dmuchanie tej samej bańki internetowej co już w latach 90, tylko ze zmienioną metką. Z drugiej zaś strony najbardziej sensowne, racjonalne i niesamowicie produktywne użycie narzędzi uczenia maszynowego to diagnostyka właśnie, a nie jakieś czatboty czy generowanie obrazków. Jeśli wiec już zapewnimy służbie zdrowia środki na te badania i odpowiednio je wypromujemy ( w tym sensie nie mam zgody z Giełzakiem, bo jednak sa to działania które należy podjąć wcześniej, a nie równolegle), to niechże AI przesiewa te badania z korzyścią dla wszystkich.
@Sebastian-dx9qgАй бұрын
Panowie, od kogoś na waszym poziomie spodziewałem się świadomości ze w Kanadzie są prowincje, a nie stany.