@@spacepatriots6163 nie. I zdecydowanie wolę pizdeczki od kutasków
@FalStudio12345 жыл бұрын
To się nazywa dyskusja na poziomie
@qwalers5 жыл бұрын
Czy czarna dziura może wytracić na tyle masy, aby przestać być czarną dziurą?
@olasek79725 жыл бұрын
qwaler nie
@qwalers5 жыл бұрын
@@olasek7972 coś więcej?
@taw3e85 жыл бұрын
w postaci promieniowania Hawkinga tak (sprostowanie: nie przestanie być czarną dziurą tylko się "skurczy i zniknie")
@aspoecznyintrowertyk43905 жыл бұрын
@@qwalers masz na myśli promieniowanie Howkinga? Jeśli tak, bo jest to jedyna możliwość, żeby czarna dziura traciła masę. Odp: nie. Nawet, gdyby aż do zera wyparowała (przez dużo, bardzo dużo, bardzo bardzk dużo eonów lat), to aż do śmierci będzie dumnie nosiła miano: Władczyni Czasu i Przestrzeni. Mam nadzieję, że pomogłem. Pozdrawiam.
@yororo67825 жыл бұрын
Zrób odcinek na ten temat. Tej odpo jeszcze nie znam 😲
@tigerade765 жыл бұрын
Właśnie coś do mnie dotarło. Nawet jeżeli założymy że wszechświatów jest nieskończenie wiele to nie koniecznie musi istnieć taki z dinozaurami w sombrero. Na przykład przedział [0,1] ma nieskończenie wiele elementów, a mimo to nie zawiera dowolnej liczby, np 3.
@sigurdowy45115 жыл бұрын
Pytanie: co właściwie słyszy astronauta podczas kosmicznego spaceru ? Tj słyszy cały czas instrukcje czy jakieś radio albo chociaż jakiś szum ? Bo słyszałem że gdy człowiek jest w absolutnej ciszy, to zaczyna słyszeć swoje pulsujące ciało, i można dostać id tego fioła. A astronauci czasami po kilka godzin są na spacerze kosmicznym właśnie w tej kompletnej ciszy. Chyba że to wygląda inaczej
@Adassko19885 жыл бұрын
Gdzieś widziałem filmik o dziennikarce która wytrzymała w pokoju dzwiękoszczelnym 48 minut. Póki co nikt dłużej nie wytrzymał z uwago na to, iż nie dała rady psychicznie. Więcej tutaj: kzbin.info/www/bejne/i6OyhoWDfdmfmLs Astronauci mają radia gdzie komunikują się ze stacją bądź Ziemią, opisują co robią i wykonują polecenia. Kiedyś był live z ISS, o ile pamiętam gdzie było słychać wszystkie działania astronautów poprzez radio.
@_highqualitybass Жыл бұрын
Imo po tym "kablu" idą wibracje ze stacji + masz radio
@NickKret5 жыл бұрын
Cofnąć tunelem czasoprzestrzennym do 2009 i nakupić Bitcoiny 🙄
@bender89415 жыл бұрын
Miejska legenda mówi. Że w jednym z CD Action z tamtego okresu na dodawanej do czasopisma płytce CD był darmowy Bitcoin.
@JokerIT3954 жыл бұрын
TAK!
@420songss5 жыл бұрын
8:14 dzięki za odpowiedź, nie spodziewałem się 😅
@-mikoaj-30195 жыл бұрын
Jeśli foton porusza się z prędkością światła, to teorytycznie: (t/s) punktu A (nieporuszającego się) względem fotonu (punktu b) powinno wynosić 0s/s, czyli foton z punktu a do punktu b przemieścił by się w tym samym czasie, czyli światło nie powinno mieć prędkości, tylko powinno przemieszczaś się "w jednej chwili" Rozszeżenie: bo teorytycznie z wykresu ↑t(czas), →p (przestrzeń) gdzie stałą jest c (prędkość światła w próżni) można wywnioskować że gdy wektor c jest idealnie pionowy, to upływ czasu (dla punktu b względem punktu a) = 1s/s a prędkość wynosi 0 km/s, ale gdy wektor jest poziomy, to prędkość wynosi 300000km/s a t = 0s/s, czyli ciało porusza się w przestrzeni nie poruszając się w czasie czyli v powinno wynosić ∞ Jeśli to rozumiesz to weź bardziej wytłumacz, to są moje spostrzeżenia nwm czy prawidłowe czy błędne
@ukaszsimbiga49575 жыл бұрын
A czy nie wystarczyłby jeden tunel czasoprzestrzenny przez który obieralibyśmy światło ukazujące przeszłość Ziemi?
@michalorek30555 жыл бұрын
Jak w tej chwili wygląda wszechświat? Nie pytam o dostępne "mapy" wszechświata, bo one jak wiadomo pokazują obraz przeszłości. Czy powstały i są dostępne symulacje obrazu wszechświata w obecnej chwili? Pozdrawiam
@arthurmorgan27745 жыл бұрын
Obrazu wszechświata nie znamy.Mozemy zrobić jedynie symulacje obserwowalnego wszechświata.
@michalorek30555 жыл бұрын
Właśnie to mnie interesuje - symulowany obraz mapy wszechświata "na dzisiaj". Czy ktoś się pokusił i stworzył taką mapę?
@marcink51695 жыл бұрын
@@michalorek3055 są programy które pozwalają nie jako oglądać znany nam wszechświat
@krzysztof78365 жыл бұрын
Gdzie jest pokładowy kuchcik?
@AroLesPaul5 жыл бұрын
Czy hipotetycznie Ziemia czy też inna planeta skalista mogłaby przyjąć kształt inny niż geoida np. sześcian? Jak wtedy mogłyby wyglądać prawa fizyki działające na takim takim ciele niebieskim o niestandardowym kształcie?
@pisiek98575 жыл бұрын
Hej mam pytanie obserowałem ostatnio księżyc przez teleskop i zaobserwowałem że w niektórych kraterach na środku jest taki stożek czy coś takiego. Takie stożki zaobserwowałem na każdym powiększeniu. Niec nie zmieniło zastosowanie filtra. Astrofaza mógłbyś wytłumaczyć powstawanie takich kraterów ze stożkami?
@Bart027495 жыл бұрын
Ja mam trochę inne pytanie związane pośrednio z astronomią. Gdzie są najlepsze (w Polsce) studia astronomiczne. Z góry dziękuję, pozdrawiam.
@maniak3035 жыл бұрын
Jagielonski uniwersytet w krakowie
@maniak3035 жыл бұрын
Wydział astronomi
@brys5555 жыл бұрын
9:12 - słychać byłoby uderzenie chmury gazów o statek/skafander.
@grzegorzdrej73895 жыл бұрын
Ok Astrofazo, dobrze , ze krzewisz tę dyscyplinę nauki. Pozdrawiam
@Premislao895 жыл бұрын
9:13 nie ma powietrza ale trzymając pistolet w dłoni możliwe że my bylibyśmy przewodnikiem dźwięku? Tak jak przewodnictwo kostne. Co o tym myślicie?
@korniej5 жыл бұрын
Czy na Tytanie czujni jak w szambie bo tam huba jest para metalową.
@emas60635 жыл бұрын
mam pytanie, ile jest obecnie teleskopów na orbicie okołoziemskiej i oczywiście też tych nieaktywnych czyli tych które nie działają
@wojtekpolska10135 жыл бұрын
Czy dało by się rozerwać czarną dziurę, "umieszczając" dwie masywniejsze po dwóch przeciwnych stronach tej mniejszej (oraz w jakiś sposób blokując te masywniejsze przez zderzeniem się ze sobą)
@youtuberxd5 жыл бұрын
Jak najbardziej można strzelić z pistoletu w kosmosie bo Proch posiada utleniacz Tylko nie wiadomo czy by powtórzył zamek ze względu na brak grawitacji
@ukaszm82885 жыл бұрын
Zamek nie korzysta z grawitacji, tylko ze sprężyn i siły odrzutu
@jakubbednarski37345 жыл бұрын
Hej, oglądając fragment o zderzeniu czarnych dziur wpadłem na całkiem ciekawe (dla mnie pytanie), czy istnieje coś takiego jak ekosfera dla gwiazdy neutronowej? Albo jeszcze ciekawiej czy istnieje coś takiego dla pulsara,zakładając wszelkie możliwe sprzyjające okoliczności, np. zdolność zamieszkującej cywilizacji do przechwycenia energii wydostającej się z jego biegunów i ogrzewania nią swojej planety. W drugiej części pytania chodzi mi bardziej o to w jakich odległościach promieniowanie emitowane przez pulsar staje się użyteczne tak jak to z naszego słońca.
@shuashuashua15 жыл бұрын
Mam takie pytanie odnośnie "płaskoziemców" i im podobnych. Jest to grupa ludzi, która odrzuca chyba wszelkie, wyniki badań i obserwacji przestrzeni kosmicznej, a także poddaje w wątpliwość istnienie grawitacji oraz jeśli dobrze pamiętam również innych sił przyrody. Nie przedstawiają żadnych spójnych kontrargumentów, na to konto tworzą jedną za drugą bzdurną teorię której nie potrafią udowodnić. To jasno świadczy o tym, że są porażką edukacji bądź osobami o dość mocno ograniczonej sprawności umysłowej. Przechodząc teraz do społeczeństwa (cywilizowanego), w którym przyjmujemy, że każdy obywatel posiadł jakieś minimum wiedzy (obowiązek szkolny) dzięki któremu po uzyskaniu pełnoletności może głosować, startować w wyborach itd. Jednym słowem jest jednostką świadomą z pewnym zasobem wiedzy o otaczającym świecie, potrafiącą myśleć przyczynowo-skutkowo i abstrakcyjnie. Może mi teraz ktoś wyjaśnić jakim cudem "płaskoziemca", który sam udowadnia, że nie posiada minimum wiedzy o otaczającym go świecie i nie potrafi myśleć przyczynowo-skutkowo (bez grawitacji spadające jabłko spada bez przyczyny) dalej posiada prawa wyborcze itd? Co wiecej nie jest nawet leczony? Możecie to nazwać opinią ala Mengele na temat płaskoziemców :-)
@marcin51405 жыл бұрын
No cóż, żyjemy w świecie w którym głos idioty jest wart tyle samo, co normalnie zdrowo myślącego człowieka... to nie dotyczy tylko płaskoziemców, ale też genderowców i innego tego typu "wymysłów współczesnej" socjo-inżynierii. Też nad tym ubolewam.
@aleksandrabooz56595 жыл бұрын
Przepraszam ale ja troche nie w temacie tuneli czasoprzestrzennych. Czy mógłbyś w następnym astrofonie co nie co o nich powiedzieć? Z góry dzieki pozdrawiam
@olasek79725 жыл бұрын
Aleksandra Bołoz nikt nie wie czy istnieją, ludzie maja fantazje.
@aleksandrabooz56595 жыл бұрын
Olasek hah dzieki za odpowiedz
@menel32295 жыл бұрын
@@olasek7972 z matematycznego punktu widzenia istnieją
@olasek79725 жыл бұрын
Luki Nom istnieją ale wiele rzeczy istnieje „matematycznie” i jak narazie nie ma krzty dowodu ze istnieją faktycznie, takie rzeczy jak ujemna masa czy nawet dobrze znana i świetnie spójna teoria strun - twory czysto matematyczne.
@menel32295 жыл бұрын
@@olasek7972 no tak o tym mowa
@davidkoakowski69165 жыл бұрын
A jak by zbudować czujniki fal grawitacyjnych w kosmosie ? Wynik był by bardziej precyzyjny ?
@x_n4tan_x1505 жыл бұрын
witam mam pytanie czy można utrzymać życie gwiazdy na przykład za pomocą dodania masy itp wiem że trochę nie realne pytanie ale warto zapytać
@altairwist8805 жыл бұрын
Było
@vt11005 жыл бұрын
Powiem więcej. Ostrzał z broni palnej w kosmosie bylby znacznie skuteczniejszy. Wieksza predkość wylotowa pocisków zwiazana z brakiem ośrodka. Energia pocisku była by stała, niezależnie od odległości od celu. Celność dużo wieksza. Poprawki brane tylko ze względu na ruch celu i ruch nosciela broni... odpadaja poprawki na opadanie pocisku (brak grawitacii) i zwalnianie pocisków (brak ośrodka).
@bemrzak64535 жыл бұрын
Na szybko wykminiłem coś takiego: Jeżeli leci się z prędkością bliską prędkości światła to nasz czas pokładowy zwalnia. Oznacza to, że jeżeli podróżowalibyśmy z prędkością światła to teoretycznie moglibyśmy (z naszego punktu widzenia) być w każdym zakątku wszechświata w ułamek chwili. Drugą sytuacją jest to, że jeżeli przekroczylibyśmy prędkość światła to cofalibyśmy się w czasie. Co o tym myślisz?
@MrDude92125 жыл бұрын
Czy czarna dziura może wirować wokół własnej osi na tyle szybko aby siła odśrodkowa "rozprężyła" materię w niej skupioną na tyle by przestała być czarną dziurą?
@ptg91845 жыл бұрын
jezeli nikt do tej pory nie odkryl tego (czytaj tez zanikania czarnych dziur) to watpie aby cos takiego mialo miejsce
@taw3e85 жыл бұрын
nie en.wikipedia.org/wiki/Black_hole#Ergosphere
@mbwrobel5 жыл бұрын
Nie. Czarna dziura ma taką grawitację, że wciąga nawet światło. Aby wytworzyć siłę odśrodkową zdolną przeciwstawić się tej grawitacji, to prędkość liniowa wirującego horyzontu zdarzeń prawdopodobnie musiałaby być większa od prędkości światła, co jest niemożliwe. Do tego dochodzi jeszcze jeden czynnik - czas, który zwalnia (prawdopodobnie dla obserwatora spoza obserwowanego układu, wraz ze wzrostem liniowej prędkości wirowania do wartości relatywistycznej upływ czasu będzie zbliżał się do zera), co dodatkowo komplikuje sprawę.
@kolorowykostkogowymutantpo63645 жыл бұрын
Ale horyzont zdarzeń nie jest materialny
@MrDude92125 жыл бұрын
@Jan Nowak Próbowałem na twojej ale jest za ciężka żeby wirować tak szybko.
@eberampampam5 жыл бұрын
Mam pytanie.. czy jądro planety np Marsa można w jakiś sposób wprawić je znowu w obrót w okół własnej osi???
@Cwany.Kangur5 жыл бұрын
Skoro w próżni nie ma dźwięku to czy na innej planecie z inną atmosferą dźwięk będzie inny? będę miał inny głos?
@mehujmehuj22295 жыл бұрын
Tak, możesz ogarnąć codys' lab gdzie oddycha różnym gazami szlachetnymi, słychać jak głos staje się coraz niższy z każdym następnym gazem.
@maciejkowalski70805 жыл бұрын
Kiedy będzie odcinek "kształt wszechświata" ? Zapowiedział go pan rok temu
@klenzothejunkie90665 жыл бұрын
tez teraz sie podpisuje pod tym co on, dobrze ze czas mozna kurczyc i rozciagac, dziekuje i pozdrawiam!
@cyprian33915 жыл бұрын
hej, ale skoro wszechświatów jest nieskonczenie wiele, to skąd wiemy, czy akurat wszystkie nie są takie same albo coś? albo ze sa jakies powtarzające się schematy i ciągi ułożone w jakichś skomplikowanych konfiguracjach? ciezko z całą pewnościa stwierdzić, że jeśli możliwości jest nieskonczenie wiele, jak nawet nie wiemy czy jest więcej niż jedna
@zales955 жыл бұрын
Bocian to jest tylko jedna z wielu teorii, ale zakładając, że jest prawdziwa, to według niej isteniej świat identyczny do naszego, w którym robisz to samo, myślisz o tym samym itd.
@lbrtnWS5 жыл бұрын
co jest w jądrze słońca i innych gwiazd, szczególnie tych masywnych?
@adnkws5 жыл бұрын
Jest... Gorąco.
@olasek79725 жыл бұрын
Wojciech S jest gorąco i bardzo ciężkie helium, tam gęstość wynosi prawie 160 g na cm3.
@karolspsx42635 жыл бұрын
Jak to jest że światło przenika przez szybę? Przechodzi między wiązaniami atomowymi szyby czy się jakoś teleportuje za szybę okna?
@Gairun5 жыл бұрын
Czy wytwarzając odpowiednio silne pole grawitacyjne przeciwne/równe/większe od tego należącego do czarnej dziury, można by się do niej zbliżyć bez doświadczania żadnych typowych efektów, którym podlegałyby ''obiekty'' zbliżające się do niej, gdyby tego pola grawitacyjnego nie użyto? Zdaje sobie sprawę z tego, że wchodze już w sferę hipotez, ale zastanawiam się co byśmy zobaczyli, podlatując maksymalnie blisko jej krawędzi, lub nawet ''wlatując'' do środka? Zapewne nic ze względu na pochłanianie światła, ale i tak ciekawie jest zastanowić się nad takimi abstrakcjami.
@FIYOST5 жыл бұрын
Cześć! Mam pytanie odnośnie fal grawitacyjnych. Jak wiadomo, żeby wykryć taką falę potrzebne są niezmiernie precyzyjne urządzenia jak np. detektor LIGO. A co by było jeżeli takie fale powodowałyby odkształcenia rzędu kilku metrów na powiedzmy 100m długości jakiegoś obiektu? Można by było to zaobserwować "na żywo", czy nawet takiego odkształcenia nie było by szans zobaczyć ze względu na ogromną prędkość takich fal (prędkość światła). Pozdrawiam!
@marcink51695 жыл бұрын
Najgorsze ,że było by odczuwalne
@LukaszGrabski_5 жыл бұрын
Czekam na odcinek o astrografie. Ważny kawałek historii 👍🏻
@XIIthehangedmanXII5 жыл бұрын
4:30 Czyli jak dwie czarne dziury się łączą, to energia pochodzi z materii znajdującej się na dysku akreacyjnym? No bo raczej nie spod horyzontu zdarzeń.
@burskixpompa28865 жыл бұрын
Jak to jest z tymi gwiazdami kwarkowymi czy zostały kiedykolwiek zaobserwowane/wykryte?
@olasek79725 жыл бұрын
buki nie
@J.S.Arthur5 жыл бұрын
2:49 Jeżeli potrafisz tworzyć stabilny i bezpieczny tunel czasoprzestrzenny to potrafisz też zrobić głupi teleskop, który prześle skoki Adasia w jakości full HD na żywo
@samael9395 жыл бұрын
Jak wyglądałyby wschody i zachody słońc, na planecie, która krąży wokół dwóch gwiazd?
@zejon90535 жыл бұрын
Oglądnij pierwszą część star wars lub pith black to zobaczysz :p
@bodhisattwashuuk28275 жыл бұрын
Pytanie. Co jeśli umieścimy potężny magnes w przestrzeni kosmicznej? Czy oddziaływanie magnetyczne wpływałoby na przyciąganie innych ciał niebieskich? Załóżmy ze to byłby duży i mocny magnes, obracający się wokół własnej osi?
@Michaur5 жыл бұрын
Witaj Piotrze, mam pytanie, na które proszę, abyś się odniósł tutaj w komentarzu lub w filmie. _Czy istnieje hipotetycznie możliwość, "zagrożenie", iż mimo coraz szybciej postępującego progresu w nauce w dziedzinie tworzeniu coraz to lepszych teleskopów, dokładniejszych obserwacji, to czy może dojść do sytuacji, w której to nauka nie udźwignie ciężaru rozszerzającego się Wszechświata? Innymi słowy; czy postęp na przestrzeni dziejów może okazać się nie wystarczający i posiadając wspaniałe teleskopy będziemy widzieć z biegiem czasu coraz to mniej?_ Pozdrawiam 🖐️
@imtoogeeked5 жыл бұрын
Ej mam pytanie do następnego astrofonu. Skoro objekty, które zbliżają się do czarnej dziury i zaczynają być do niej wciągane, cały czas przyspieszają to czy światło wciągane przez czarną dziurę leci szybciej niż 299 792 458 m/s?
@marcink51695 жыл бұрын
Nie. Grawitacja powoduje, że droga światła jest zakrzywiona tak mocno ,że "zatacza koło ". Z perspektywy fotonu jest to prosta droga w mocno zakrzywionej czasoprzestrzeni
@j.b.w.48845 жыл бұрын
Czy dało by się uszkodzić czarną dziurę? Odłupać kawałek czarnej dziury, zaburzyć jej kulistość czy coś.
@zejon90535 жыл бұрын
No chciało by się kiedyś w tym kontekście powiedzieć ,,ale urwał!!!", no ale cóż.... Czarnej dziury nie urwiesz ani nie pomalujesz bo to (mniej więcej) czysta załamana czasoprzestrzeń, z niczego nie jest zbudowana (a przynajmniej tak to opisują póki co teorie). Znowu kulistość no niby załamać można np. Drugą czarną dziurą, gdy się łączą to tuż przed samym stykiem deformują się przyciągając się wzajemnie, coś na kształt pary ludzi robiącej dzióbki chcąc się pocałować, Oraz po samym łączeniu nowa dziurka trochę się gibie zanim złapie równowagę, tu dam przykład szklanki wody która to po wzburzeniu/szybkiej rotacji stabilizuje się.
@j.b.w.48845 жыл бұрын
Zawsze rozumiałem, że to materia sprasowana na poziomie subatomowym i, że dopiero to sprasowanie doprowadza do tych anomalii czasomasoprzestrzennych.
@jasosik5 жыл бұрын
jakby to ująć. zbliżając się do prędkości światła postrzeganie czasu jest inne. co jeśli wykonać kapsule która drży z prędkością światła. czy można by uzyskać wehikuł czasu w przyszłość ? a może najlepsza forma magazynu na prowiant ?
@mattf64545 жыл бұрын
Czy używając samych reflektorow i innych sztucznych źródeł światła, moglibyśmy jakąś ich ilość ustawić obok siebie i w księżyc wycelowac, żeby stał się np.jaśniejszy? Pozdrawiam cieplutko najlepszy kanał w Polsce
@tomaszgrzesiuk10365 жыл бұрын
Tak.
@mattf64545 жыл бұрын
Wiem że tak ale niech wytłumaczy zainteresowanym^^
@Szczawik3245 жыл бұрын
@@mattf6454 Dodatkowo przy odpowiedniej intensywności zaczął by się oddalać (takie tam uproszczenie)... :D
@GrosikLubDwa5 жыл бұрын
Czy jeśli zanurkował bym z prędkoscią światła 5 km pod wodę a potem z tą samą prędkoscią wypłynął, czy byłbym mokry?
@GrosikLubDwa5 жыл бұрын
Oczywiście bez żadnych przerw, w dół i od razu w górę
@dziwko-e2l5 жыл бұрын
Ponawiam pytanie bo myśle, że jest ciekawe. Dlaczego substancje są przezroczyste? Wiem, jeżeli dany obiekt odbija każdą fale z zakresu światła widzialnego jest białe, jeżeli żadnej to czarne itd. Ale dlaczego przezroczyste?
@iwonajaniak47985 жыл бұрын
Uwielbiam kącik heretyka. Plus dla Ciebie za to, że pokazujesz przykłady tej innego rodzaju inteligencji
@piwusko115 жыл бұрын
Skoro czarna dziura jest praktycznie niezniszczalna, i jedyne co może unicestwić którąś z nich to większa bliźniaczka, to przyszłość całego wszechświata można uznać jaką erę czarnych dziur? Ciekawi mnie też to, czy istnieje możliwość, aby czarna dziura mogła powstać w jakiejś galaktyce (także i w naszej), i z czasem "zepsuć" cały układ tworząc własne skupisko gwiazd, budując odrębną galaktykę bądź też większe skupisko w danej galaktyce?
@keczapmajorplmusic52935 жыл бұрын
Astrofaza mam pytanie. Jakim cudem w kosmosie (w pustce) ciongle się poruszamy bez naszego wpływu chociaż niema w pobliżu ciał niebieskich?
@dominikkurek11555 жыл бұрын
Tak wirował obłok gazowy, z którego powstał US, a brak oporów ruchu w pustce, nie zatrzyma go.
@kamil89k5 жыл бұрын
Czy można zbudować broń umieścić ja na orbicie i zrzucić pociski z orbity na ziemię? Pociski o dużej gęstości tak aby podczas uderzenia z dużą prędkością w ziemię wytworzyły fale uderzeniowa?
@marcin37015 жыл бұрын
Takie pociski nazywają się meteoryty :)
@yea02765 жыл бұрын
Kocham ,jak czytasz komenty w "Kaciku Heretyka". Piekne , moze trafimy kiedys na krola Sanjaye z Lechii xD
@ukaszukasz88085 жыл бұрын
Witaj, mam pytanie, czy gdyby stworzyć szynę magnetyczną pod pojazd kosmiczny, który ładowany byłby z fotowoltaiki, a dodatkowo wspierany magazynowaniem energii poprzez kondesatory, nie udałoby się strzelić załóżmy kapsułą w stronę marsa szybciej niżeli miałby trwać jej dryf w kierunku owej planety? Pytanie drugie pod ten wątek, to czy taki mocny Railgun, nie wywołałby fal Tsunami na ziemi, lub nie zabiłby elektroniki wokół ziemskiej? Jeżeli moje myślenie się sprawdza, to oznaczałoby że można stworzyć falę grawitacyjną za pomocą, potężnych elektromagnesów, lub ewentualnie wytowrzyć odpowiednią prędkość dryfu obiektu, bez pomocy skomplikowanych pędników gazowych. Pozdrawiam
@hawaiioahu5 жыл бұрын
8:15 myślę że trzebaby było wytłumaczyć że nie jest możliwa sytuacja w której na obiekt nie działa grawitacja.
@jerzyzeller36975 жыл бұрын
a czy takich uniwersów z terexami z sombrero nie jest nieskończenie wiele (zakładając że jest nieskończenie wiele uniwersów)
@canecorso60085 жыл бұрын
Ale prowadzący to przystojniak!! Który ma wiedzę a nie ile białka lub ile kg dźwignie zarywajac wszystko co się rusza
@o73kgameplay955 жыл бұрын
Czy w kosmosie jak lecimy powiedzmy z prędkością światła to jak byśmy patrzyli na Ziemię przez lunete to byłaby w przyspieszonym tempie?
@zejon90535 жыл бұрын
Jeśli nic nie pokręciłem to powinno być nawet odwrotnie, ziemia powinna zwolnić a nawet się zatrzymać. No chyba że faktycznie pokręciłem i jest odwrotnie, wtedy tak masz rację teoretycznie ziemia powinna zapindalać jak szalona razem ze wszystkim co zobaczysz na niej samej jak i w jej otoczeniu :)
@o73kgameplay955 жыл бұрын
@@zejon9053 dzięki
@kancikmusic25745 жыл бұрын
Ale bym zjadł sobie teraz te mięso z kącika heretyka 1.
@takasmaka8205 жыл бұрын
a ja czarno dziure
@fur_avery5 жыл бұрын
@@takasmaka820 chyba czarna dziura ciebie
@Mario-sx7mz5 жыл бұрын
9:08 Nie ma zamknietego tlenu. Jest zamknięty utleniacz. Masa piroteczniczna składa się z utleniacza i reduktora. Nie czepiam się. Fajny kanał ;)
@januszkow64455 жыл бұрын
Z tego co rozumiem to nie da się cofnąć w czasie a jedynie spowolinić, chyba żeby zwielokrotnić prędkość światła (ale nie wiem czy to nawet w teorii możliwe)
@geraltzrivii92055 жыл бұрын
Mam takie pytanko czy jak był by gdzieś jakis masywny obiekt to czy mógł bym patrząc na niego pod odpowiednim kątem patrzeć na ziemię na której bym stał
@taw3e85 жыл бұрын
tak, z tego co pamiętam to na orbicie (punkt siodłowy) o promieniu 3/2 promienia Schwarzschilda światło krąży w kółko, więc mógłbyś zobaczyć tam tył swojej głowy :D
@NewPolishScientist5 жыл бұрын
Hej mam pytanie do następnego astrofona. Skąd naukowcy pracujący w lhc biorą cząsteczki? Chyba nie kroją cebuli na atomy a potem rozpędzają te cząsteczki do prędkości bliskich światła. Dzięki za odp.!
@wolfpro32105 жыл бұрын
Czy planeta może być otoczona na pewnej wysokości wodą lub lodem
@wolfpro32105 жыл бұрын
Taka otoczka
@moonraker00985 жыл бұрын
Jak wygląda orbita planety okrążającej podwójny układ gwiazd? Okrąża je po ósemce? Jak wyglądałby cykl dobowy na takiej planecie? Pozdrawiam
@PrzeS705 жыл бұрын
Mam pytanie, może do następnego Astrofonu. Czytałem kiedyś o grawitonach - czyli hipotetycznych kwantach oddziaływania grawitacyjnego. Pytanie brzmi, czy odkrycie fal grawitacyjnych spowodowało potwierdzenie ich istnienia? Odkrycie tych cząsteczek mogłoby mieć kolosalne znaczenie dla podróżowania po wszechświecie jak również dla energetyki w polu grawitacyjnym - wystarczyłoby przysłonić strumień grawitonów aby uzyskać niemalże perpetuum mobile... Ich odkrycie w zasadzie miałoby wpływ na wszystko i całkowicie odmieniłoby do tej pory znaną cywilizację techniczną. He3 jako źródło energii moglibyśmy rozpatrywać jak butlę lejdejską. Dzięki grawitonom, każdy miałby dostęp do niewyczerpanego źródła darmowej energii.
@marcink51695 жыл бұрын
Fale grawitacyjne wynikają z przewidywań OTW Einsteina którą jest teorią klasyczną. Grawitony są natomiast częścią fizyki kwantowej i próby stworzenie kwantowej teori grawitacji
@criper48305 жыл бұрын
Tak trochę off-topic chciałem zapytać, jak to jest z tą "darmową energią z Ziemi, która jest wielkim magnesem". Czy to tylko teorie spiskowe, czy faktycznie coś w tym jest?
@peger5 жыл бұрын
Za darmo to wpi....l można na szybko tylko obskoczyć a i to tez nieraz sobie trzeba na to zasłużyć :). Nie ma czegoś takiego jak "darmowa energia"
@olasek79725 жыл бұрын
mozna tez twierdzic ze wiatry to "darmowa" energia ale to i tak wszystko dzieki energii Slonca. Pole magnetyczne Ziemi nie jest dobrym zrodlem energii - gdyby to bylo zmienne pole to co innego. Nie otrzymujesz zadnej energii z pola magnetycznego tylko dlatego ze jest, jak sie nie poruszasz w stosunku do tego pola. Ci od teorii spiskowych powinni wpierw nauczyc sie podstaw elektromagnetyzmu. Fale, wiatry sa duzo lepszymi zrodlami energii.
@westcoastshot5855 жыл бұрын
Mam bardzo ciekawe pytanie. Mnie też wyświetlisz w następnym odcinku? A tak na poważnie to czy dźwięk na innych planetach brzmi tak samo jak na ziemi? Np gitara 🎸. Pozdrawiam serdecznie.
@j.b.w.48845 жыл бұрын
To pewnie zależało by od składu atmosfery.
@westcoastshot5855 жыл бұрын
@@j.b.w.4884 Właśnie chciałem dowiedzieć się więcej na ten temat ze sprawdzonego źródła ☺
@j.b.w.48845 жыл бұрын
@@westcoastshot585 Żaden ze mnie autorytet a do tego jestem zbyt leniwy, żeby się w to zagłębiać. To fakt Ale szukał bym w kierunku "rozchodzenie się fal dźwiękowych w różnych ośrodkach" (głównie gazowych). Być może kiedyś jakieś filmy lub artykuły o astrobiologii poruszały to zagadnienie.
@westcoastshot5855 жыл бұрын
@@j.b.w.4884 dzięki wporząsiu jesteś.
@rudix91305 жыл бұрын
Super byloby obejrzec taki odcinek poswiecony teroii istnienia tuneli czasoprzestrzennych.
@kamilszeremeta46005 жыл бұрын
Cy jeśli planeta bymiała bardzo szybki ruch obrotowy to bymiała kstaułt dysku. Tak jak ziemia nie jest okrongła lecz jest elepsoidą. I płasko ziemcy naniej mieli by racie?
@marcink51695 жыл бұрын
Wszystko ładnie ale z jakiego materiału musiałaby być ta planeta aby to wytrzymać
@cotam20525 жыл бұрын
Drugie pytanie... Napęd atomowy czy nie lepszą alternatywą jest dla ludzkości wysczeliwac rakiety z paliwem ciekłym na naorbite i potem przerzucić się na małe ładunki nuklearnej w przestrzeni?
@Pablo-cq4sd5 жыл бұрын
Mam pewną rozkmine, która nie daje mi spokoju. Powiedzmy, że obiekt rozpędzony z wiekszą prędkością niż prędkość światła byłby na kursie kolizyjnym z nami i byłby na tyle jasny, że byłoby go widać z odległości milionów kilometrów to czy gdyby nas uderzył, to dopiero za kilka chwil zobaczyłbym jego uderzenie wizualnie? Od razu zakładam że: - znajduje sie w próżni - obiekt skierowany jest we mnie jako człowieka - jestem nieśmiertelny - wiem że cokolwiek w formie fizycznej nie może przekroczyć prędkości światła ale przyjmijmy że może :)
@dggsdgavvvhdfgh65695 жыл бұрын
Witam, mam pytanie. Jeśli dobrze rozumuję to w modelu atomu Bohra elektrony mogą poruszać się tylko po wyznaczonych orbitach, a w momencie wzbudzenia przeskakują na sąsiednie uwalniając przy tym energię. Czy fakt przejścia jest obserwowalny? Czy jest niejako "teleportem" elektronu? Jeśli się "teleportuje" to jak można to wyjaśnić? Porusza się w jakimś "dodatkowym" nieznanym nam wymiarze? Słyszałem także, że sam ruch elektronów po orbicie wcale nie jest ruchem płynnym tylko właśnie takim znikaniem i pojawianiem się elektronu w losowym miejscu na orbicie, proszę abyś się do tego odniósł i pozdrawiam.
@marcink51695 жыл бұрын
Według obecnej fizyki elektron nie znajduje się w żadnym konkretnym miejscu na orbicie jest raczej fala prawdopodobieństwa którą określa szanse na znalezienie elektronu w danym miejscu. Orbita jest powiązana z wielokrotnością długości fali dla elektronu. Może się on poruszać po orbitach będących wielokrotnością tej fali. Kiedy elektron pochłonie foton o odpowiedniej energii niejako "teleportuje się " na wyższą orbitę i po jakimś czasie wypromieniuje foton powracając na poprzednią orbitę.
@konradandrzejczak83545 жыл бұрын
Witaj. Czy czarne dziury rotują? Jeżeli tak to czy ich kształt również jest zniekształcony na skutek ruchu obrotowego? Są jakieś przypuszczenia odnośnie "rodzaju" ich powierzchni? Czy w nich również zachodzą jakieś reakcje na skutek procesów wewnętrznych?
@nikodemcyrzan71415 жыл бұрын
Pomijając wszelkie przeciwności. Czy jeśli byśmy się zatrzymali w czasie to co byśmy widzieli, fotony stojące w miejscu?
@mikowhy72385 жыл бұрын
Piotrze takie pytanie: czy w niedalekiej przyszłości byłoby możliwe stworzenie czarnej dziury? Zbierając „do kupy” dużą ilość materii, która wiąże się z masą, a ta zaś z grawitacją, czyli siłą, która to wszystko połączy.
@Kostecjusz5 жыл бұрын
Zapytanko odnośnie czasu. Czy to, że czas leci w jednym kierunku można wytłumaczyć zachowaniem momentu pędu?
@marcink51695 жыл бұрын
Bardziej chyba entropia by się nadawała
@PatrykStanicki5 жыл бұрын
Hej hej. Skoro istnieje antymateria to czy gdzieś we wszechświecie istnieją gwiazdy, planety i inne twory zbudowane z antymaterii? Jeżeli istniałaby czarna dziura stworzona z antymaterii to jak mogłoby przebiegać jej spotkanie z "normalną" czarną dziurą?
@Gromek4455 жыл бұрын
Jak zadziałałby odkurzacz w próżni kosmicznej?
@kacperbiegun53815 жыл бұрын
Jezeli chodzi o wystrzal z broni palnej w kosmosie nalezy zworoci uwage na 2 slowo- palna. Do powstania iskry potrzebny jest tlen ktorego jak wiadomo w prozni nie ma, dlatego nie wydaje mi sie zeby bylo to mozliwe
@josanpkn84485 жыл бұрын
Nie da się nauczyć starego psa, nowych sztuczek- człowiek A uczący człowieka B ma wielki wpływ na dalsze rozumowanie człowieka B. Jeśli są na świecie rzeczy niezrozumiałe to z tego powodu, że A nie otworzył umysłu B tylko wlał do niego swoje "wnętrze". Czyli, trzeba by było pozostawić człowieka B samemu sobie, by każde prawa odkrywał na nowo, bez żadnej ingerencji człowieka A, A1, A2... To może oznaczać, że ludzkość to człowiek B którego A zostawił bez swojej dalszej ingerencji, by B wyjaśnił czemu wszechświat jest taki, a nie inny itd. Ta teoria może być poprawna?
@fluj20545 жыл бұрын
Cześć, który z obiektów w kosmosie posiada największa masę i grawitację? Co by się stało jeżeli czarna dziura spotkała by się z gwiazdą o większej sile grawitacji? Pozdrawiam.
@krewmaga5 жыл бұрын
Czy Księżyc mógłby mieć własną naturalną satelitę? Jeżeli tak czy kolejne satelity mogłyby też je mieć?
czy jeżeli w Neptunie Jest diament to dlaczego Posejdon wkurzył się na zeusa?
@GhanBuri6665 жыл бұрын
No to teraz takie pytanie - czy jeśli zderzą się ze sobą dwie czarne dziury o jednakowe masie z tym, że jedna z nich powstała z materii a druga z antymaterii to czy 1) obie czarne dziury zleją się w większą. 2) Po prostu znikną. 3) Anihilują w największej eksplozji od czasu Wielkiego Wybuchu? Pozdrawiam laseropachycefalozaura.
@mmichaso5 жыл бұрын
Witam, skoro prąd elektryczny jest "uporządkowanym ruchem elektronów", to czy odpowiednik elektronów dla antymaterii czyli pozytony też mogłyby być przewodzone przez antymaterię? (Jeśli nie ma błędu w toku rozumowania)
@marcink51695 жыл бұрын
Tak
@strike89565 жыл бұрын
Czy jest możliwe wytworzenie powietrza w kosmosie? Np pompka lub jakimś wiatrakiem?
@menel32295 жыл бұрын
tak
@Andrzej434545 жыл бұрын
czy z jetów może powstać gwiazda?
@menel32295 жыл бұрын
chyba nie z samych jetów, tylko z materii które nagromadziły... lecąc? nie wiem jak to nazwać
@mephiu98955 жыл бұрын
czy jeśliby postawić lustro 2 lata świrtlne od ziemi i spojrzeć na nie przez teleskop to czy byśmy patrzyli na przeszłość?
@Gabriel-bm5jj5 жыл бұрын
Nie
@marcin37015 жыл бұрын
tak
@mateuszkirkiewicz705 жыл бұрын
Ile czasu zajęłoby czarnej dziurze "zjedzenie" naszej planety? Pozdrawiam 😁
@fur_avery5 жыл бұрын
Zależy od wielkości
@mateuszkirkiewicz705 жыл бұрын
Ok to załóżmy że będzie miała wielkość naszego Słońca 👌
@negatyw67165 жыл бұрын
Czy jeśli czasoprzestrzeń to inny wymiar to czy podruże w czasie to podruże w czasoprzestrzeni? 😐
@dominikkurek11555 жыл бұрын
Robiąc krok lub leżąc poruszasz się w czasoprzestrzeni. Nie jest to kolejny wymiar.
@kamilatka61195 жыл бұрын
Czy jeżeli przeniosę się w czasie do młodego wszechświata w którym istnieje tylko wodór i hel to mógłbym istnieć? Oczywiście pomijając rzeczy takie jak: brak tlenu i temperatura
@marcink51695 жыл бұрын
Czemu nie.
@A2PEMUSIC5 жыл бұрын
Dzień dobry, sprawdzam!
@mixerius15 жыл бұрын
Makao , po makale
@2punktwidzenia2755 жыл бұрын
Czy jesli nastapil by kiedys tzw ''the big collapse'', przeciwienstwo wielkiego wybuchu I wszyschswiat zaczalby sie kurczyc, to czy czas tez zaczalby sie cofac? I jesli tak to w jakiej formie? Swiadomie poruszalibysmy sie wstecz az do czasu narodzin?
@marakuja-cn1ds5 жыл бұрын
Czy jeśli zamknie się wodę w gigantycznym stalowym sześcianu ( z niewielką dziurą w środku na wodę) i zamroził ją to czy by rozsadziło sześcian i czy skoro podczas zamierzenia cząsteczki oddalają się od siebie to czy wogule woda by się zamrozila Szukałem odpowiedzi w internecie ale nic nie znalazłem 😊
@marakuja-cn1ds5 жыл бұрын
@Ornitologua tak
@x_coen_x94045 жыл бұрын
Mam pytanie . Czy cokolwiek mogłoby zniszczyć lub rozerwać czarną dziurę nie biorąc pod uwagę iż ona sama mogłaby się zapaść . Dzięki wielkie i pozdrawiam
@MHphi265 жыл бұрын
Dlaczego grawitacja ma wpływ na czas? I czy np 1h na Ziemi i 1h na Marsie to „inny czas”?
@olasek79725 жыл бұрын
WySo 26 ma wpływ bo to wynika z teorii względności Einsteina - znajdziesz dobre filmy na ten temat na youtube. 1h na Ziemi i na Marsie to praktycznie to samo.
@nynek32645 жыл бұрын
Jak uważasz, prędkość minusowa miała by rację bytu ? mamy antymaterie czyli przeciwieństwo materii a co jakby prędkość też miała swoje przeciwieństwo, co by się wtedy działo ?
@heinrich.hitzinger5 жыл бұрын
Teoretycznie ze wzoru na dylatację czasu zacząłbyś podróżować w przyszłość osiągnąwszy prędkość ujemną.