To już wiem jak odpalić czolg, uczę się latać helikopterem i chyba bym złożył silnik z pasata. Niczego więcej nie potrzeba narazie. Teb kanał to złoto ❤
@arturnietoperznowak79056 ай бұрын
Dodam tylko ,że 60-cio letnie radio ( radiostacja) jest już naprawione i ma się dobrze :-) Lajkujcie subujcie i oglądajcie ten kanał !
@RZORrz6 ай бұрын
za komuny w okolicy zegrza lotnicy na mig-ach lubili latać na niskim pułapie nad wioskami, efekt był jak strzał bo niżej huk rozchodził się krótko i z zaskoczenia. Dzisiaj pewnie jest więcej procedur.
@arturnietoperznowak79056 ай бұрын
@@RZORrz W l końcówce lat 80-tych byłem na praktykach studenckich z wydziału archeologii UW . pod Wólką Radzymińską i w rejonie m. Łąki - Beniaminów prowadzone były wykopaliska kultury trzcinieckiej bodajże... Pamiętam,że od poniedziałku do soboty nad nami niesamowicie często latały samoloty LIM-5 lub LIM-6 przeważnie w wersji szkolnej ( dwumiejscowej - "szparka" ). Najprawdopodobniej były to ich ostatnie lata w wojsku zaś loty odbywały się najprawdopodobniej z lotniska w Modlinie ( wtedy było to lotnisko wyłącznie wojskowe). Pamiętam, że niedaleko naszego wykopu rosły dwa wielkie stare drzewa i co najmniej raz dziennie, któryś z pilotów schodzził do lotu koszącego i na minimalnej wysokości przelatywał między tymi drzewami - wyglądało to obłędnie i całymi godzinami gapiliśmy się na te samoloty , ich niskie przeloty tuż nad ziemia i dużo wyżej symulowane walki powietrzne - podejrzewam,że mamy wspólne wspomnienie tego samego tematu.
@RZORrz6 ай бұрын
@@arturnietoperznowak7905 no nieźle czyli historia zweryfikowana, niestety nie mieszkałem tam tylko mieliśmy działkę w Beniaminowie niedaleko fortów carskich, tylko weekendami słychać było ich przeloty, obecnie zjeździłem okoliczne lasy rowerem i jest mnóstwo ciekawych pozostałości po bazach LWP i może sowieckich- od magazynów amunicyjnych po ślady wyrzutni oraz zlikwidowana baza rakiet w puszczy słupeckiej. W necie sporo jest Urbexu z końcówki tych baz, sam jeszcze je pamiętam. Ogólnie okolicy wólki i beniaminowa mogą być ciekawym miejscem do poszukiwań z wykrywaczem, szturm na warszawę musiał obchodzić od północy w 45r. pełno w lasach wykopów po pojazdach , lejów i transzei.
@baltazargabka_6 ай бұрын
Fajnie się pana słuchało. Chętnie zobaczył bym coś jeszcze z pana udziałem.
@arturnietoperznowak79056 ай бұрын
@@baltazargabka_ dzięki za dobre słowo !
@Borubar_de_San_Escobar6 ай бұрын
Łooo, Panie! Idziecie w dobrą stronę! Historia działań bojowych SU, teraz instrukcja obsługi czajniczka ... Jeśli o każdym Waszym eksponacie będziecie opowiadać życiowe historie, grono fanów wzrośnie.
@lotnylotny6716 ай бұрын
Oczywiście że chcemy więcej takich tematów.
@Polekman6 ай бұрын
Bardzo ciekawa opowieść. Pozdrowienia dla Pana Pilota.
@arturnietoperznowak79056 ай бұрын
dziękuję serdecznie za pozdrowienia. Zapraszam ja i chłopaki do "naszego " muzeum :-)
@RR-ew3jj4 ай бұрын
Pozdrowienia dla całej ekipy Od Romano
@roberts19386 ай бұрын
Mam ten film zgrany na telefonie i nie zawaham się go użyć. Tylko potrzebuje bańkę 100 litrów, aby choćby na rezerwie sobie polatać.
@patosruba2636 ай бұрын
100l to rezerwa
@ziuch6 ай бұрын
Brawo brawo! ...że się tak wyrażę za przetwornicę PT-125 - "Wziuuuuu..." 🍷🍾🍾🍾
@arturnietoperznowak79056 ай бұрын
Niestety pannie Wojtku PO-250 nie udało się zdobyć - przynajmniej narazie....
@ziuch6 ай бұрын
@@arturnietoperznowak7905 Będziemy szukać...
@arturnietoperznowak79056 ай бұрын
@@ziuch SUPER !!!
@wacawwojaczek28536 ай бұрын
Piękna była praca na sprzęcie latającym. Myślę, że po ponad 30 latach przerwy, uruchomienie MiGa-21 nie sprawiłoby mi problemu. Pozdrowienia dla wojskowych pasjonatów.
@arturnietoperznowak79056 ай бұрын
W przypadku MIG-a-21 jest pewien problem i bez tzw. Apy czyli agregatu lotniskowego np. APA-4 pełne uruchomienie instalacji elektrycznej raczej nie było by możliwqe, bo aby zadziałała większa cżęść instalacji potrzebne są napięcia zmienne 400Hz i to dość dużej mocy. Żródłem takich napięć są bądź prądnice napędzane od silnika, bądź przetwornice wirujące ( unformery) zasilane napięciem stałym 27V i niestety mające sprawność na poziomie ok. 8-10% więc aby na przykład z przetwornicy odebrać 10 Amperów napięcia zmiennego trzeba ją zasilić napięciem stałym o natężeniu 100 Amperów. Trzecim wyjściem jest użycie własnie APA-4. W dzisiejszych czasach można użyć przetwornicy zasilanej z napięcia sieci 240V 50HZ z którego elektronicznie robione są napięcia - jednofazowe 115V 400Hz orz napięcie trójfazowe 3x36 V 400Hz tyle,że takie zasilacze są trudne do kupienia i "to nie są tanie rzeczy " ;-). W przypadku śmigłowca MI-2 wystarczy do jego zasilenia jedynie napięcie stałe 28V ( 24V z 2 akumulatorów + nadwyżka ładowania = 28V) i wydajności prądowej 80-100A zaś wsystkie napięcia zmienne śmigłowiec produkuje sobie sam bądź prądnicami napędzanymi od silników bądż unformerami zasilanymi z szyny zasilania stałoprądowego ( ws zależności od typu śmigłowca) . Jeśli udało by się nam wyczarować jakoś napięcia zmienne o częstotliwości 400 Hz podłączenie MIG-21 i wszystkich jego instalacji było by możliwe. Zresztą skora przacoałeś przy tym sprzecie to sam wiesz, że jest on wdzieczny i do ogarnięcia.
@chuck77306 ай бұрын
dobrze wiedzieć jak odpalić plemnika do lotu
@sylwiaw10376 ай бұрын
Nietoperz to jednak fachowiec :-)
@arturnietoperznowak79056 ай бұрын
🤣😁🤣
@CatakaKitek6 ай бұрын
Fajnie bo po polsku wszystko opisane. A mi-8/17 wszystko cyrylicą. I albo się nauczysz na pamięć albo się nauczysz czytać dokumentację po rusku. Wybrałem to drugie 🤣 Ale mi2 w porównaniu do 17 czy 24 to jak zabaweczka dla dzieci
@arturnietoperznowak79056 ай бұрын
dokładnie tak jak piszesz , mi w mi-8ce na początku najwięksdzy problem sprawiało opóźnienie w reakcji na stery ale kwestia wprawy i wylatanego czasu. Niestety na mi-8 nie latałem a jedynie zdarzało mi się latać... więc odreuchów nie nabrałem.
@CatakaKitek6 ай бұрын
@@arturnietoperznowak7905no jednak masa robi swoje. Do tego mechanizmy tłumiące drgania są chyba mocniejsze stąd większa zwłoka.
@arturnietoperznowak79056 ай бұрын
@@CatakaKitek ale przywyknąć na początku trudno -
@kamilsp76 ай бұрын
Twardzi jesteście zawodnicy ;)
@DanielDD886 ай бұрын
No ciekawe rzeczy sie dowiaduję a mieszkam 40 km od Świdnika 😅
@generalsimus6 ай бұрын
"Nie ma tu nic skomplikowanego"🤣🤣🤣
@arturnietoperznowak79056 ай бұрын
😁
@piotrbabkiewicz38126 ай бұрын
Ten Czajnik ma wskazywać cele dla Wszego ISU?
@baltazargabka_6 ай бұрын
7:56 - "świece się wyłączają" czyli w trakcie pracy silnika zapłon paliwa jest podtrzymywany jedynie dodawaniem paliwa do trwającego już zapłonu?
@arturnietoperznowak79056 ай бұрын
tak właśnie jest - zapłon jest podtrzymywany wtryskiwanie paliwa do komory spalania.
@baltazargabka_6 ай бұрын
@@arturnietoperznowak7905 Dzięki za odpowiedź.
@arturnietoperznowak79056 ай бұрын
@@baltazargabka_ o tym jak można odpalić taki silnik w garażu jest sporo filmów na YT a jednym z najciekawszych jest ten z linku poniżej - jeśli naturalnie nie przeszkadza Ci język Puszkina. kzbin.info/www/bejne/Y5jIqIqvgc5ko8Usi=Pfgu0ImDjk2AkVjK
@piotrskot26336 ай бұрын
Mam pytanie ? Jak poradziliście sobie z pękniętym blokiem i głowica silnika w-2 do IS'a?
@patosruba2636 ай бұрын
Czeka grzecznie
@piotrskot26336 ай бұрын
@@patosruba263 ale nie o to mi szło ,bo można jeszcze pozyskać