Köszönöm az igen jó kisérletet!! Én nem ismertem ezt a módszert, de "jó pap is holtig tanul"!!!!
@freezet012 жыл бұрын
Ezekről a felvételekről mindig a gimis kísérletezéseim jutnak eszembe. Jó hobbi volt! Köszi a videókért! :)
@om8elstefan2 жыл бұрын
Germánium tranzistorokkal kezdtem, de most is tanultam.. sok sikert és kôszônet!
@janoshaasz52192 жыл бұрын
A germánium tranzisztor tokozási sztori újdonság volt nekem (meg a "kémia" is, de az nem szakmám...). Köszi, hogy ilyenekkel is színesíted a videóidat. :-)
@mariusbogdan9036 Жыл бұрын
Igen, mindig tanul az ember ! Még én 68 évesen is tanulok Gábortól, pedig pályám jó részét kutatólaborokban is töltöttem. "Jó pap holtig tanul!" Én koromnál fogva végigéltem ezen változásokat. Még "fénytelefont" is csináltam az üvegtokos (a fekete festéket lekapartam) OC germánium tranzisztorokkal. Két traktor fényszóró parabola tükre fókuszába tettem a tranzisztorokat. A törött reflektort meg a TSZ gépállomásának hulladékai közül kértem el. Odaadták, hiszen már semmire nem volt használható. Több száz méterről működött, csak nagyon pontosan kellett tartani az irányt. Adónak 50 mA-es izzót használtam, annak kicsi volt a hőtehetetlensége, bár így is elég tompán szólt. Általános iskolás voltam, szerencsére hárman is akadtunk a faluban akiket érdekelt az elektronika. Mindhárman felnőttként ennél a szakmánál kötöttünk ki.
@mariusbogdan9036 Жыл бұрын
Újfent szuper ! Mint mindig. Én gyerekként a fejlesztett durranógázzal az udvaron egy lábasban habfürdővel habot készítettem, azt meggyújtva kissé késleltetett, de gyors durranás volt az eredmény. Nem azért írtam, hogy valaki ismét megcsinálja, csak már akkor tizenévesen érdekelt a természettudomány. Bár Lőrincze Lajos Tanár Úr "Édes Anyanyelvünk" műsorát is mindig áhitattal hallgattam...
@ordasigabor Жыл бұрын
Én 1x a kéményt tisztítottam ki hasomló módon.... az lett az eredmény, hogy az összes kémény tisztító nyílásról lerepült a fedő és a tető is kormos lett.
@mariusbogdan9036 Жыл бұрын
@@ordasigabor De legalább tiszták lettek a kémények egy pillanat alatt ! 🤣🤣
@descalcez2 жыл бұрын
Nagyon jó kis video, azonban a keletkező fémsó jelen esetben magnézium citrát, amit kiló számra pakolnak magukba a testépítők és egészségtudatos emberek, mivel ez a magnézium egyik legjobban felszívódó formátuma. Tehát nem is annyira veszélyes, mint a fémsó hallatán gondolna az ember.
@ordasigabor2 жыл бұрын
Kösz, nagyon érdekes hogy valaki ezt benyomja magába. Jó, hogy megírtad.
@jozsefbalatoni87822 жыл бұрын
Félelmetesen jól sikerült! Gratulálok! Nagyon jól szemléltetted a folyamatokat. Több videót!
@tibormargittay30992 жыл бұрын
Szenzációs! Szakmabeli vagyok, ismerem, ezeket a folyamatokat, én is sokat kísérleteztem valamikor, mégis lenyűgöz. A magyarázatok is nagyon jók. Remélem, hogy a tablet nyomkodó hülye gyerekek némelyike is megtalál , és érdeklődik a fizika iránt.mert nagyon kellenek ennek az országnak az ilyen emberek. Mégegyszer: Nagyon jó vagy, gratulálok, és nehogy abba hagyd!
@ordasigabor2 жыл бұрын
kösz :)
@mariusbogdan9036 Жыл бұрын
Egyetértek ! Ezért örülök én is Gábor csatornájának. Mindkét fiam villamosmérnök lett, bár a fiatalabbik infokommunikáción, de a nagyobbik a Ntinghami műszaki főiskola mechatronikai mérnöki kurzusát végezte angolul, kétnyelvű diplomája va.n. Mindkettő saját döntés alapján választotta, gondolom az is számított, hogy itthon jól felszerelt saját laborral dolgoztam és ezt látták, érdekelte őket.
@alparkopp2 жыл бұрын
Hasonlo szerkeztet hasznaltam a szemelygepjarmuben. Aluminiumot helyeztem lugoldatba. A keletkezo higrogent bevezettem a levego beszivoba. Komoly benzin fogyastztas csokkenest okozott
@tibormargittay30992 жыл бұрын
Az előbb elfelejtettem, tudom, hogy mennyi munka van az ilyesfajta kísérletekben, és nagyra becsülöm, hogy ezt rendszeresen vállalod.
@danieltermeg56402 жыл бұрын
Szervusz Gábor! Nagyon érdekesek a viedoid,valamint az előadásmodod is! Én egy elérhetőséget szeretnék kérni,mert lenne egy kérdésem,amiből akár videot is lehetne késziteni. A dolog témája hővezető paszta lenne. Köszönöm! Dani
@ordasigabor2 жыл бұрын
Szia, okay, itt megtalálod: vitorlas-hu8.webnode.hu/kapcsolat/
@emanacio2 жыл бұрын
A magnézium szulfát hashajtóként kapható, de az ókorban az egyiptomiak is ismerték.
@evl0052 жыл бұрын
Nekem is lenne egy kérdésem. Hidrogént elő lehet állítani olcsóbb fémek sósavban történő feloldásával is. Esetleg a sósav gőze korrodálja és ezzel tönkreteszi az üzemanyag cella felületét?
@ordasigabor2 жыл бұрын
A cella felülete alapvetően minden anyagra érzékeny. Szerintem a sósav gőz gyorsan elpusztítaná... már az is gond, ha szénsav (H2O +CO2) éri, pillanatok alatt töredékére esik a cella teljesítménye.
@evl0052 жыл бұрын
@@ordasigabor Ez esetben remélem, senki sem akart azon spórolni, hogy mondjuk a hidrogén fejlesztést sósavval oldja meg. Egy nagyobb cella esetén drágább lenne a leves mint a hús.
@kocsogfolgye2 жыл бұрын
Szia. Imadom a csatornádat mivel Nagyon jól el tudod magyarázni ès szemléltetni is dolgokat. Tudnál esetleg olyan videót készíteni amiben autó alternatort vagy mosógép motort hajt meg egy villany motor és tényleg marad e valamennyi felesleges energia amit fel lehet használni. Köszönöm.
@ordasigabor2 жыл бұрын
igen, jövő hétvégén
@nagydominik78412 жыл бұрын
Mekkora teljesítményt tud leadni egy ilyen tüzelőanyagcella?
@ordasigabor2 жыл бұрын
kb 0.6Wattos, de 100-1000W-os is könnyen megvehető, csak ki kell tudni fizetni
@gabrieltoth5542 жыл бұрын
Szervusz Mester!Csinálnál egy olyan kísérletet,hogy két lufit használsz?Érdekelne,hogy úgy meddig bírná a rendszer az energia termelést.Egyiket megtöltenéd hidrogénnel és átpumpálnád a másikba,majd vissza.Ja és még valami,a ferrit karikákat honnét lehet beszerezni ezekhez a trafókhoz?
@ordasigabor2 жыл бұрын
Van ennél is jobb doboz, de már ez is elég drága: hu.raptorsupplies.com/pd/hoffman/a8066ch igazából ha vaslemezből van a doboz, az már jó. Nem kell pumpálni a hidrogént, csak ott kell tartani az tüzelőanyag cella bemenetén. Felveszi az, amennyi kell. 0.5l fogyaszt ebből óránként, ebből kb. 0.6Wh energiát tud előállítani.
@gabrieltoth5542 жыл бұрын
@@ordasigabor Szuper!Tehát,amíg el nem fogyna egy képzeletbeli "lufiból" a hidrogén egy elég kicsi nyomáson,addig tudja termelni ez a rendszer ezt a teljeítményt?Az nem is olyan rossz.
@istvanszijj77752 жыл бұрын
"a ferrit karikákat honnét lehet beszerezni ezekhez a trafókhoz?" Szia! Egy másik videóban láttam, hogy például az adatkábeleken, vagy a tápegység kábeleken is van a végük előtt egy henger, az alatt van egy toroid, ha nem sajnálsz egy ilyen vezetéket feltrancsírozni, abból a körgyűrű kitermelhető. Egy másik lehetőség. Vannak azok a hálózati zavarszűrők, egy toroidon tekercsek. a 2 végén meg kondenzátorok. Cirka annak a vasmagja is megfelel erre a célra, de nem próbáltam ki. Van nekem egy csomó ilyen zavarszűrő bontásból, ha közel laknál, nagyon szívesen adnék belőle.
@NosztraiAdam2 жыл бұрын
Gábor, nekem van egy kézi fémelemző spektróm, ha akarod szívesen megmérem neked, hogy milyen összetételűek a lemezeid.
@ordasigabor2 жыл бұрын
szia, van egy nikkel és egy magnézium lemezem. Minkettőre tud mondani valamit a kütyü?
@NosztraiAdam2 жыл бұрын
@@ordasigabor Igen. Kb. Mg-tól mér Uránig, mindenféle fémet.
@szaborobert47492 жыл бұрын
@@NosztraiAdam No ez a kütyü is érdekes lehet! Valahol láttam már! Valami sugárzással mér nem?
@NosztraiAdam2 жыл бұрын
@@szaborobert4749 Igen. Ha rákeresel a neten, röntgenfluoreszcens spektrometriának hívják. A mérés lényege, hogy egy röntgensugárzással elmozdítasz egy elektront a mért felületen, amely ennek hatására visszasugároz, amelyet a készülék érzékel. Az egyes atomok eltérő intenzitású sugárzást vernek vissza, így ez használható anyag azonosításra, legalábbis fémeknél.
@homokszem1 Жыл бұрын
Sokat járok Méh telepre, ott rengeteg olyan használt bojler van kidobva, amiben még benne van az alig használt bambusznád (anód).
@ordasigabor Жыл бұрын
És ezt meg lehet venni a telepen?
@homokszem1 Жыл бұрын
@@ordasigabor Vannak olyan telepek, ahol igen. Amit "guberáltál" lemérik és kedvező áron megveheted (Nálunk 250 Ft/kg). Az autóalkatrészek, saválló acél, réz, stb... Valamivel drágább. Annyi a hátránya, hogy ha autóalkatrész kell, pl. Generátor azt neked kell kiszerelned, viszont még így is jóval olcsóbb mint a bontóban.
@CsibeBiGa Жыл бұрын
Tudtommal cink az az anód, bár azzal is lehet hidrogént fejleszteni. A cink olcsóbb,mint a magnézium ;-)
@kenezkun37812 жыл бұрын
Gimis emlékeim alapján elvileg minden fémmel működik a hidrogéntermelés, ami a standard potenciál sorban hidrogén alatt van. Alumíniummal is, ami jóval olcsóbb. Ill bármilyen savval. Pl sósav, ecet. Vagy nincs igazam?
@ordasigabor2 жыл бұрын
alu és sósav is ilyen. Veszélyesebb és keveset termel és a feszabaduló pára pusztít rendesen. Ehhez képest a citromsavas cucc enyhe doppingszer csak
@paleogeneration28152 жыл бұрын
Egy házi gyártású sokkoló készítésének valószínűleg nekiállnék teljesen kezdőként. Már csak egy videó kellene, hogy hogyan kell összehozni...
@ordasigabor2 жыл бұрын
Ne építsd sokkolót, az senkinek nem jó. Kivéve ha otthon, mindenkitől távol használod: www.hestore.hu/prod_10038715.html?gclid=CjwKCAiAx8KQBhAGEiwAD3EiP4excufSuaWlgpnGuq6CcMiCzsGr8j9zaL51rRU7VJ3QpxVLSiW9OxoCUJEQAvD_BwE
@jozsefmiklos76612 жыл бұрын
léci fotocelát csináljál trazisztorból kérlek.
@ordasigabor2 жыл бұрын
ok
@tiborfazakas71052 жыл бұрын
a vilany pasztor mukodesevel szeretnek egy videot .