Dzięki. Staram się. Mam nadzieję, że jest progres 😎.
@pwepuzyczka7942 Жыл бұрын
Jak zwykle świetny materiał, 26min pożytecznie spędzonego piątkowego wieczoru 👍👍
@jackcarrot297 Жыл бұрын
Mega ciekawy i interesujący film 👍
@CADblogTVpl Жыл бұрын
Dobry wieczór wszystkim, kilka godzin bez dostępu do komputera i bach 😎! Zaraz postaram się odnieść do większości komentarzy, a teraz tylko w wielkim skrócie: po pierwsze - koreańskie rakiety 227 mm są kompatybilne z amerykańskimi GMLRS. Potwierdzają to źródła azjatyckie, stąd moje stwierdzenie o tym, że ew. brak daleko idącej współpracy z USA w zakresie ew. produkcji amunicji u nas będzie można rekompensować, produkując koreańskie rakiety. Jeśli chodzi o kabiny Jelcza, wspominam na filmie w kilku miejscach (na pewno w dwóch), że Jelcz może dostarczać kabiny opancerzone. Dziękuję wszystkim za zainteresowanie - tak, jest to w pewnym stopniu budowanie zasięgów (wystarczy spojrzeć, jak radzą sobie filmy związane stricte z CAD, ale one też docierają do swoich odbiorców) - ale staram się łączyć pewne tematy według klucza, którym są... polskie projekty, konstrukcje, etc. Pozdrawiam i pędzę do komentarzy!
@michalklucznik Жыл бұрын
To, że Jelcz robi bardzo dobre kabiny opancerzone, nie wymaga to komentarza. Autor przedstawił to w filmie. Wszystko zależy od potrzeb kontrahenta i trudno z tym polemizować. Ma to co zamówił.
@jakubhass1228 Жыл бұрын
Dziękuję
@abcbca3412 Жыл бұрын
Fajny materiał.👍
@piotrd.4850 Жыл бұрын
11:37 - był program POLAR MLRS / pociski GMLRS i ATACMS z wyrzutni pionowych Mk.41 na okrętach US NAVY. I w sumie, tylko czekać na pocisk manewrujący z głowicą z JAGM i miniaturowym silnikiem odrzutowym w tym formacie rakiet 227mm.
@standabkowski2507 Жыл бұрын
Super filmik
@sz9309 Жыл бұрын
Może jakiś program o pr. Orka? Która opcja jest najlepsza dla Polski. I ile okrętów potrzebujemy Pozdrawiam
@CADblogTVpl Жыл бұрын
Dzięki za sugestię, ale... mogę wskazać, który moim zdaniem system CAD najlepiej sprawdzi się przy projektowaniu statków/okrętów (jeden z portfolio Siemens Industries Software, którego partnerem jest patron kanału firma #CAMdivision 😎- i nie jest to tym razem NX). Ale odpowiedź, która opcja będzie najlepsza dla Polski i ile okrętów potrzebuje nasza marynarka... przerasta mnie. Natomiast pomyślę nad filmem opisującym historię naszego rodzimego przemysłu stoczniowego... do czasów współczesnych i interesujących opracowań. Pozdrawiam!
@CADblogTVpl Жыл бұрын
Muszę przyznać, że to zwrócenie uwagi na tematykę morską zaowocowało tym, że zacząłem szperać w poszukiwaniu informacji na temat losów projektu związanego z okrętowym automatycznym działkiem OSU-35 mm (PIT-RADWAR). Czytałem o tym projekcie mniej więcej rok temu, w magazynie "Wojsko i Technika"... Wyglądało kosmicznie, stylizacją nawiązując do Koncept PL-01 i czołgu K3 (makieta i wizualizacje)... Tymczasem... Ale o tym jutro i krótko. Pozdrawiam!
@marekk1337 Жыл бұрын
@@CADblogTVpl Owszem to dzialko morskie 35mm wyglada kozacko, przydalaby sie wersja ladowa
@fpv_drones_fun Жыл бұрын
spoko kanał, popracuj nad dykcja i angielskim.
@wkwojti Жыл бұрын
Ciekawe by było umieszczenie wyrzutni Chunmoo z rakietami 300km+ na jednym z naszych okrętôw. Byłby to sprzęt to szachowania obwodu Królewieckiego.
@Iguan94 Жыл бұрын
Jak Orka wypali to będziemy szachować Obwód (i nie tylko) ubootami - pociskami manewrującymi i to o zasięgu nie 300, a 1500-2000 km (np. Tomahawk lub pociski pokrewne). Zresztą już teraz mamy jassm-er o zasięgu ~1000 km podczepiane pod F-16.
@ggnagognagoma2462 Жыл бұрын
Przy właściwej polityce Obwód sercem mieszkańców byłby nasz. Ale debile w Polin wolą zamykać granicę, budzić nienawiść
@hwz1419 Жыл бұрын
Nie jest prawdą że ATAMC to pierwszy system rakietowy o takim zasięgu w WP . Pierwszym był pocisk R-17 (oznaczenie systemu 9K72 Elbrus oznaczenie pocisku 9K17) wg NATO SS-1c SCUD B. Miał też 300 km. Był na wyposażeniu jednej frontowej i 3 armijnych BROT. Każda z nich miała 2 dyony po 4 wyrzutnie.
@CADblogTVpl Жыл бұрын
Dzięki za sprostowanie i komentarz!
@wincentywiewiorczak4114 Жыл бұрын
Przydałyby się jeszcze schrony dla ludności cywilnej. Jesteśmy zagrożeni, a nie widać jakoś gorączkowego budowania takich obiektów.
@obecny00 Жыл бұрын
A klima jest😊
@enderus7868 Жыл бұрын
Skoro będziemy miel Homara, to jaki los spotka WR-40 Langusty?
@CADblogTVpl Жыл бұрын
IMO do końca swojego resursu pozostaną w służbie... po naszej, albo po tamtej stronie granicy. Pozdrawiam 🙂
@wtflol2721 Жыл бұрын
Podarują Ukrainie
@marekk1337 Жыл бұрын
@@CADblogTVpl Powinno sie je znowu zmodernizowac, powinny miec rakiety kierowane w opcji chocby na oswietlenie celu laserem. Niestety wszystko trafi na Ukraine, obawiam sie tez o himarsy i koreanskie, ich ilosc moze kusic do podarowania polowy Ukrainie, taki byc moze jest zamysl. Wszystkich zadziwila liczba.
@michal_madejski Жыл бұрын
Wartościowa wiedza jednak bardzo razi to czytanie z kartki. Treściwy acz mdły materiał. Spoko osie czasu.
@CADblogTVpl Жыл бұрын
Dzięki za uwagi, popracuję i nad tym :)
@elwrona Жыл бұрын
👍👍
@Utrtpv Жыл бұрын
😢😢😢😢😢😢😢😢😢😢😢😢😢😢😢6
@zbigniewteterycz1571 Жыл бұрын
TYLKO NA JELCZACH MA TO SENS . TAK SAMO TE KOREAŃSKIE K 239 , NA 8×8 PODWOZJU JELCZA . TO JEST TO. BO BEDZIE UDZIAŁ POLSKIEGO PRZEMYSŁU ZBROJENIOWEGO W TYM NAJWAŹNIEJSZY KOMPONENT, ŁĄCZNOŚC ZINTEGROWANĄ Z POLSKIM SYSTEMEM TOPAZ . POZDRAWIAM .
@CADblogTVpl Жыл бұрын
Też wydaje mi się, że w Jelczu "robią robotę". A miałem okazję podróżować jelczańskimi ciężarówkami. Szkoda, że na pace 😆. Dzięki za komentarz, również pozdrawiam!
@marekk1337 Жыл бұрын
Fajniejszy system ma jednak Korea, co podwojna wyrzutnia, to podwojna i tego zadne inne zalety Himarsa nie przebija. Wsrod jego zadan na pewno jest tez ogien kontrbateryjny gdzie haubice 155mm czy pomniejsze rakiety 122mm maja zbyt maly zasieg i moga byc niecelne na maksymalny dystans. Wroga artylerie kazdego systemu czy inne cele dosyc latwo mozna namierzyc nawet kiedy artyleria nie strzela, ale zeby ja siegnac to juz nie zawsze takie proste, a tu rakieta balistyczna moze to zrobic nawet z 300 km docelowo o ile sie nie myle. Licze ze z Korei pozyskamy cala ich game rakiet balistycznych i pociskow manewrujacych, bo czym zwalczac np iskandery, no moze np Jassm Er z F16, ktore niby mamy czy niby mamy miec na 100% w znikomej ilosci, co jest typowe. Tymczasem wojna na Ukrainie ukazuje jak wszystkiego trzeba duzo, w tym amunicji do samolotow.
@olekzajac5948 Жыл бұрын
Kwestia używania koreańskich rakiet w amerykańskich wyrzutniach i na odwrót jest trochę bardziej skomplikowana. O ile kontenery są wymiarowo identyczne, o tyle rakiety nie są zintegrowane - jedyne amerykańskie rakiety jakimi może strzelać K239 to niekierowane rodziny MLRS, a w przypadku M142 nie naporkałem na jakiekolwiek informacje o integracji z koreańskimi rakietami.
@andrzejp.5327 Жыл бұрын
to sobie zintegrujemy, nie ma sensu używania 2 systemów bez wymiennego uzbrojenia
@olekzajac5948 Жыл бұрын
@@andrzejp.5327 Żeby to jeszcze było takie proste... Na integrację producent (zarówno pocisków jak i wyrzutni) musi się zgodzić i trzeba mu za nią zapłacić, co szczególnie w przypadku Amerykanów oznacza kłopoty - są znani z tego ani się chętnie nie godzą na takie rzeczy ani nie jest to u nich tanie.
@piotrd.4850 Жыл бұрын
M142 i M270 nie przyjmą rakiet 130, 230, 400 i 600 mm z Chunmoo. Tylko koreańskie 227. W drugą stronę jest jak piszesz.
@pawekobylinski4634 Жыл бұрын
@@piotrd.4850 Nie przypuszczam żeby były tu realne problemy techniczne. Chodzi o sprawdzenie kompatybilności , realne przetestowanie obciążeń przy starcie i wprowadzenie parametrów do systemu kierowania ogniem którym jest topaz. Oczywiście łatwo nie będzie ale będziemy mieli solidny lewar. Jako że będziemy potrzebować dużo tej amunicji to możemy uzależnić zakup dużych partii od danego producenta zgodą na integrację rakiet drugiego. Jako że kontrolujemy topaza w razie w będziemy mogli strzelać czym potrzeba z obu wyrzutni.
@andrzejp.5327 Жыл бұрын
@@piotrd.4850 Rakiety są w kontenerach. Czy w kontenerze jest 227 mm czy 230 mm to wyrzutni wszystko jedno. Trzeba tylko elektronikę dostosować do wszystkich typów rakiet
@wincentywiewiorczak4114 Жыл бұрын
Wymowę obcojęzycznych słów można sprawdzić na gugle translatorze.
@CADblogTVpl Жыл бұрын
Można. Zdarza mi się tak robić :), ale czego Jaś się nie nauczył... 😉. W materiale o Concept Pl-01 i K3 pokusiłem się nawet o wstawienie nagrania z wujka googla. Pozdrawiam!
@scyzorpl Жыл бұрын
@wincentywiewiorczak4114 Z całym szacunkiem pouczanie osoby wymową słów Angielsko Języcznych kiedy jest świadomość że się nagrywa nie jest takie łatwe ale jest też ciekawe kiedy samemu robi sie błąd pisemnny w słowie Google =)
@wincentywiewiorczak4114 Жыл бұрын
@@scyzorpl Gud Myrning. To była tylko rada, nie ma co przeżywać. kzbin.info/www/bejne/sHixh4hrj8-fnaMfeature=shared
@wincentywiewiorczak4114 Жыл бұрын
@@CADblogTVpl Wzajemnie i dziękuję za Pana pracę.
@scyzorpl Жыл бұрын
🤣@@wincentywiewiorczak4114
@marcinniewiadomski8343 Жыл бұрын
Szkoda, że himars ma tylko 6 rur. Przydałoby się w zamian za tylko 6 sztuk , żeby kaliber rakiet miał ponad 300 mm. Byłoby lepsze pierdzielniecie na ziemi😂
@Mario-lm3ul Жыл бұрын
Koreańskie mają dwie wyrzutnie
@hwz1419 Жыл бұрын
Od wycofania Toczek w 2005 WP nie miało Wojsk Rakietowych. Wchodzące w skład Artylerii artyleryjskie wyrzutnie rakietowe BM-21 Grad, RM-70 i Langusta 1 to artyleria nie wojska rakietowe.
@lubanskigornik282 Жыл бұрын
ten podklad muzyczny w tle - zla idea... rozprasza i denerwuje
@CADblogTVpl Жыл бұрын
Dzięki za uwagę, faktycznie w zależności od urządzenia muzyka jest bardziej, albo mniej głośna. Pasuje do odtwarzania na telefonie, ale już w słuchawkach, może drażnić. Wezmę pod uwagę przy kolejnym filmie, wcześniej takie sygnały nie dochodziły do mnie, ale i podkład muzyczny był inny. Pozdrawiam!
@ΣπύροςΑυγέρης-β1λ11 ай бұрын
Το πολωνικό είναι καλύτερο Ρουκετοβολο από το αμερικανικό.
@michalklucznik Жыл бұрын
Miałem zamiar napisać, że to fajny materiał ale jeżeli kanapowców wprowadza w błąd to nie jest dobrym materiałem. W komentarzach już ci wytknęli ten błąd. Koreańskie systemy są kompatybilne z amerykańskimi tylko szczątkowo. Tak szczątkowo, że właściwie nie da się korzystać z amunicji jednego używając wyrzutni drugiego. Budujesz zasięgi ale też swoją reputację. Było ciekawie tylko nieprawdziwie. Pozdrawiam.
@andrzejp.5327 Жыл бұрын
Oczywiście. Tak samo jak nie można używać zachodnich rakiet na ukraińskich samolotach...
@pawekobylinski4634 Жыл бұрын
Doradzam więcej umiarkowania w wypowiedziach. Kwestia nie jest jasna a większość wypowiedzi opiera się na plotkach. Informacjach nieoficjalnych, zasłyszanych. Są podstawy żeby twierdzić że obie wyrzutnie używają identycznego kontenera startowego co pozwala twierdzić że prawdopodobnie nie istnieją fizyczne przeszkody żeby używać amunicji krzyżowo. Problemem jest oprogramowanie i oficjalne potwierdzenia.
@michalklucznik Жыл бұрын
@@pawekobylinski4634 tak, masz rację ale oprogramowanie to słowo klucz. Na to idzie pewnie ze 25% budżetu każdego przedsięwzięcia. Nie dotarłem do materiałów ile kosztował program koreański ale liczy się to w setkach milionów dolarów. Da się to zrobić? Pewnie da tylko ile to będzie kosztowało.
@CADblogTVpl Жыл бұрын
Oj, nie zgadzam się, że "nieprawdziwie", ale dziękuję, że przynajmniej "ciekawie" 😎. Zawsze staram się weryfikować źródła informacji, co czyniłem także przygotowując materiały do tego odcinka. Kompatybilność nie jest tylko szczątkowa, chyba że za taką uznamy fakt, iż koreańskie rakiety 227 mm są w pełni zgodne ze standardem US GMLRS - i mogą być użyte z systemami HIMARS (potwierdzają to źródła koreańskie, czy ogólniej azjatyckie). Zasięgi buduję, co wyjaśniłem w komentarzu pod filmem przed paroma minutami, a reputację buduję od ponad 15 lat. I szkoda byłoby zaprzepaścić już obecny dorobek. Dzięki za zainteresowanie!
@CADblogTVpl Жыл бұрын
@@pawekobylinski4634 Koreańczycy potwierdzają, że ich rakiety 227 mm są w pełni kompatybilne ze standardem US GMLRS. Sprawdzałem w kilku źródłach (prasa azjatycka anglojęzyczna, ale też rozmowy podczas konferencji Defence24Day. Także jestem optymistą w kwestii obejścia ewentualnych ograniczeń ze strony USA na produkcję amunicji na miejscu, u nas. Zresztą, Polak potrafi 😎kzbin.info/www/bejne/g5vHaIGaoslqoLs Dzięki za komentarz i zainteresowanie.
@ksz511 Жыл бұрын
Oczom nie wierze - jest wojna a oni Ukr samolotem taki drogi i kluczowy dla nas sprzet woza. Przeciez kazdy samolot Ukr jest celem Rosji.
@CADblogTVpl Жыл бұрын
Operują chyba poza przestrzenią powietrzną Ukrainy i Rosji. Nawiasem mówiąc, jesienią ubiegłego roku przewozili też satelity, które na orbitę wynosiły rakiety SpaceX. Pozdrawiam!
@jerzykrzykawski583 Жыл бұрын
🤣🤣🤣
@jaroslawteichert2379 Жыл бұрын
Przecież ruskie nie zaatakujà ukraińskiego cywilnego samolotu nad terutorium NATO . NATO nawet oni Sao za cwani🤣
@CADblogTVpl Жыл бұрын
@@jaroslawteichert2379 W sumie... zawsze mogą próbować zwalić winę na kogoś innego. Rosja to stan umysłu, o czym świadczy chociażby wysadzenie tamy (i prawdopodobnie pozbawienie Krymu wody), ale cóż... Temat na inny kanał. Pozdrawiam!
@JakubFluda-mh1ej Жыл бұрын
To są samoloty Amerykańskie . Więc nie ma obaw . Zresztą to samoloty transportowe.nie odważą się strącić.
@ukasznowak5790 Жыл бұрын
A czemu Ukrainski samolot a nie Polski??? wszystko jest zbyt podejrzane żeby sie nie okazało ze znów wszystko pojdzie na ukraine. No chyba ze nie mamy......w co wątpię
@CADblogTVpl Жыл бұрын
Przyznam się, że mnie osobiście spodobał się wybór ukraińskiego przewoźnika dysponującego odpowiednim samolotem, do dostawy takiego sprzętu. Ale to moja opinia :). Dzięki za komentarz!
@ukasznowak5790 Жыл бұрын
@@CADblogTVpl ale czy mamy takie samoloty do transportu takiego sprzętu czy nie mamy? Wie pan podobać się może wszytko ale czy będzie to opłacalne? Pomagamy Ukraine ale co dostaniemy w zamian? Nie znam takiego państwa żeby oddawało wszystko za darmo no chyba że rząd to nie Polacy i maj gdzieś co będzie później...... Bo tak to wygląda, wszystkie inne państwa albo sprzedają lub pożyczają w zamian za coś a MY? Co będziemy mieć? Ostatni wypowiedział się rzecznik rządu że pomagamy w zamian za to że możemy kupować od USA sprzęt hahaha skoro ta nasza współpraca tak ma wyglądać to ja mam w dupie takiego sojusznika
@CADblogTVpl Жыл бұрын
@@ukasznowak5790 Mamy Herculesy C-130E i to chyba są największe samoloty transportowe naszych sił zbrojnych - ale mogę się mylić. Ale jednorazowo mogą przewieźć tylko jedną wyrzutnię.
@ggnagognagoma2462 Жыл бұрын
Stać nas na opracowanie lepszego sprzętu niż toto
@CADblogTVpl Жыл бұрын
Liczę, że nie skończy się na deklaracjach o współpracy z Koreą. A deklaracje takie padają z obu stron, Koreańczycy podkreślają, że chcą z nami współpracować na zasadzie Win-Win. Może uda się lepiej, niż z Daewoo i FSO 🤣. I zgadzam się, stać nas, vide pewna wypowiedź na tym filmie: kzbin.info/www/bejne/g5vHaIGaoslqoLs
@Tomek1985 Жыл бұрын
Czyli rezygnacja z opancerzonej kabiny na LMTV na rzecz Jelcza :D niezły regres...
@olekzajac5948 Жыл бұрын
A to Jelcz robi tylko nieopancerzone kabiny? Ciekawe, nie wiedziałem.
@CADblogTVpl Жыл бұрын
Oj, na filmie starałem się podkreślić, że Jelcz może oferować także opancerzone kabiny... 13:36 i ok. 14:40
@Tomek1985 Жыл бұрын
@@CADblogTVpl Może ale nie musi, rządzący raczej nie zamówią czegoś co wygeneruje dodatkowe koszta. Kolejna sprawa to czy opancerzenie proponowane przez Jelcz jest na tym samym poziomie.
@CADblogTVpl Жыл бұрын
@@Tomek1985 Jelcz deklaruje, że wykona kabiny w standardzie uzgodnionym z klientem wg normy STANAG 4569. Kabina Oskosch M1140 spełnia poziom 4a... Deklaracje oczywiście deklaracjami, ale faktycznie już w 2019 roku Jelcz oferował kabiny integralnie opancerzone - krótką i wydłużoną załogową - które spełniały poziom 2 ochrony balistycznej i przeciwminowej wg STANAG 4569. Kabiny te od podstaw opracowano w Jelczu, do ich wykonania wykorzystano importowaną blachę pancerną SSAB (ściany sufit), ale podłogę już z polskiej blachy (w 2019 roku od firmy Cognor HSJ S.A.). Szyby pancerne pochodzą z Wielkiej Brytanii. Podejrzewam więc, że dla firmy nie będzie problemem wykonanie kabin także w standardzie podwozia z USA. Ale faktycznie może okazać się, że zamówienie będzie obejmowało wariant budżetowy. Z drugiej strony - nasze HIMARSY, czy K239 będą zapewne w małym stopniu narażone na najechanie na minę, EID, czy bezpośredni ostrzał karabinowy - w działaniach obronnych. A mniejsza masa może przekładać się na większą mobilność. Ale to takie gdybanie i odchodzę teraz od tematu konstrukcji, a o strategii użycia sprzętu niech dyskutują mądrzejsi w tej kwestii ode mnie. Ja mogę najwyżej porozmawiać o tym na poziomie... hmm... pododdziału lekkiej piechoty 😎. W każdym razie - dzięki za zainteresowanie i ciągnięcie tematu. Może warto przygotować kiedyś odcinek o pojazdach wojskowych z Jelcza? Na pewno będę chciał napisać/zrobić film o LPU z firmy Concept Sp. z o.o. (Team Concept). I pewnie o konstrukcjach z AMZ (nie tylko o Syrence...). Pozdrawiam!
@marg4157 Жыл бұрын
To znaczy,ze polskie będą kabina i rama?,bo podejzewam,ze nawet zarówki i wycieraczki są chińskie.
@robertciesluk7207 Жыл бұрын
Na moskwę starczy.
@CADblogTVpl Жыл бұрын
Tak źle nie jest. A i z naszą kadrą inżynierską również, mamy powody do dumy: kzbin.info/www/bejne/g5vHaIGaoslqoLs i pamiętajmy o tym. Pozdrawiam i dzięki za zainteresowanie.
@marg4157 Жыл бұрын
@@CADblogTVpl Jakie są wg pana wiedzy elementy czysto polskie w tym samochodzie?,bo ja nie potrafię wymienić nic więcej.
@CADblogTVpl Жыл бұрын
@@marg4157 Prawdą jest, że zarówno rama, jak i kabina "są własnym opracowaniem Jelcza". Bo silnik i skrzynia niemieckie, ew. silniki włoskie, napędy amerykańskie etc. Ale współcześnie konstruowanie/projektowanie to także integrowanie dostępnych na rynku rozwiązań. Rynek OEM. W Jelczu udowodnili, że to potrafią. Ale w sumie temat jest na tyle ciekawy, że może warto kiedyś zrobić film pod np. tytułem "Ile Jelcza w Jelczu?" 😎. Dziękuję za komentarz i doceniam dociekliwość. Pozdrawiam!
@MultiKolejorz111 ай бұрын
Gowno wyjdzie z rakietami z Korei koniec snu o potędze!!!! 21:48 tędze
@lubanskigornik2827 ай бұрын
jesteś w _mylnym błędzie_ moze sie opóźnić ale wyjdzie, to jest koniecznosc.