Historia krajobrazu - czytanie w archiwum natury | prof. Michał Słowiński, dr Tomasz Związek

  Рет қаралды 209,900

Radio Naukowe

Radio Naukowe

Күн бұрын

Пікірлер: 369
@RadeksWorkshop
@RadeksWorkshop Жыл бұрын
To ja się zareklamuję - mój doktorat z 2006 (UMCS) traktował o zmianach krajobrazu Parku Krajobrazowego Pogorza Przemyskiego. Park nawet wydał część tego tekstu.
@annabohun9105
@annabohun9105 11 ай бұрын
Też jestem po UMCS, mgr 2006, WPiA, świetny czas, miłe wspomnienia😊
@michamusic1359
@michamusic1359 11 ай бұрын
Zakład Geografii Fizycznej i Paleogeografii tamże :) Pozdrowienia!
@RadeksWorkshop
@RadeksWorkshop 11 ай бұрын
Zakład Ochrony Środowiska 👍@@michamusic1359
@doitbeforeyoudieful
@doitbeforeyoudieful 11 ай бұрын
No i kozak chlopaki jestescie
@wiktorwektor4276
@wiktorwektor4276 11 ай бұрын
Góry slonne?? Od dziecka je znam.
@PozdrawiamMame
@PozdrawiamMame 11 ай бұрын
polecam zapoznać się z historią miejscowości, z których pochodzicie. Ja pochodzę z małej wsi - tzn małej pod względem liczby mieszkańców (coś koło 800) ale olbrzymiej terytorialnie, 80% wsi to lasy (podkarpacie). W lasach wspaniałe ścieżki krajobrazowe. Dopiero w tym toku (po kilkunastu latach od wyprowadzenia się stamtąd) wybrałam się z tatą na przejażdżkę rowerową "po wsi", czy właściwie po lasach. Pokazał mi stare trakty, miejsce, gdzie 200 lat temu stała karczma, a teraz wielkie prawie stuletnie dęby, rozdroża, nawet pozostałości kapliczek i krzyży przydrożnych (a przy tym niesamowite legendy). Coś wspaniałego
@danielkolota3786
@danielkolota3786 3 ай бұрын
Zazdro
@NataliaBoberska
@NataliaBoberska 11 ай бұрын
Często wędruję po Puszczy Noteckiej i trafiam na takie miejsca, które nie dają mi spokoju, bo czuję, że ktoś tam mieszkał. Można też znaleźć stare cmentarze.
@ememems14
@ememems14 Жыл бұрын
Bardzo lubię podcasty o tematyce przyrodniczej. Słuchałam już o bagnach i o Bałtyku. W planach mam jeszcze podcast o komunikacji ptaków. Pozdrawiam Radio Naukowe :)
@annaminska9155
@annaminska9155 Жыл бұрын
moze Pani/Pan podac tytul podkastu przyrod.? Temat komunikacji ptakow jest b ciekawy
@ememems14
@ememems14 Жыл бұрын
To podcast nr 109 'Komunikacja ptaków - groźby... '
@sebastianpatapik257
@sebastianpatapik257 11 ай бұрын
Często chodzę po Beskidzie Niskim i Bieszczadach często chodzę ścieżkami poza szlakami i wtedy widać miejsca po wioskach których już nie ma. Stare cmantarze, koscioly i cerkwie. No i pozostałości po wioskach które są zarośnięte drzewami. Często zatrzymuje się zastanawiając się nad tymi ludźmi którzy tam mieszkali.
@ZdzichaJedziesz
@ZdzichaJedziesz 11 ай бұрын
Trochę podobnie w Bieszczadach. Też widać granice dawnych pól
@marcinkowskimariusz7787
@marcinkowskimariusz7787 11 ай бұрын
@@ZdzichaJedziesz podobnie na Marsie, były jeziora, rzeki, morza, oceany, atmosefra, a teraz nic
@MultiCyberAngel
@MultiCyberAngel 11 ай бұрын
Nawet na Pomorzu, gdy człowiek wie czego szukać, łatwo zauważyć miejsca, w których były zabudowania, sady, które zrosły się z lasem itd.
@ZdzichaJedziesz
@ZdzichaJedziesz 11 ай бұрын
Koło Warszawy też są takie miejsca ma terenie Kampinoskiego Parku narodowego.
@krzysztofk.5924
@krzysztofk.5924 8 ай бұрын
​@@marcinkowskimariusz7787no właśnie. Spaceruję sobie po tym Marsie i zastanawiam się nad marsjanami, jak żyli, co robili, co się z nimi stało. Ale później się budzę i muszę iść do pracy.
@herbsonthetable8251
@herbsonthetable8251 11 ай бұрын
Wspaniały temat i goście pełni zapału😊 Myślę, że najistotniejsza konkluzja dla mnie z tego podkastu jest taka, że studia i projekty interdyscyplinarne mają nieoceniony potencjał naukowy. Można o wiele szybciej rozwiązać pewne zagadnienia, bo nie zamykamy się w jednej bańce, dzielimy się wiedzą, to prowokuje dyskusje i prowadzi do odpowiedniego stawiania pytań, znajdowania rozwiązań i przyśpiesza badania o lata. Mnie jako historyka np. zawsze zastanawiało, dlaczego badacze antyku i ich dziwnych konstrukcji praktycznie nie współpracują z inżynierami, geologami czy chemikami. Aby coś powstało, trzeba przecież wiedzy z wielu dziedzin.
@tomaszwojewodzki5081
@tomaszwojewodzki5081 11 ай бұрын
wspaniały temat, mam niedosyt, zdaje się, że prof Samsonowicz twierdził, że w w II połowie X wieku, w wyniku intensywnej budowy grodów, na obszarze dzisiejszej Wielkopolski pozostało mniej więcej tyle terenów leśnych co jest obecnie.
@tomaszwojewodzki5081
@tomaszwojewodzki5081 11 ай бұрын
dodam jeszcze, sam do siebie, że nazwę kraj Polan wprowadzono dość późno, już po okresie intensywnej rozbudowy grodowej, więc Mieszko żył raczej wśród pól niż lasów :)
@marekg.8073
@marekg.8073 11 ай бұрын
Fajny materiał. Czuję niedosyt opisów jak ta przyroda wtedy wyglądała.
@klosiu1
@klosiu1 11 ай бұрын
Bardzo fajnie się panowie wzajemnie napędzają. Widać że im się współpraca układa.
@ewelakazia1467
@ewelakazia1467 11 ай бұрын
Cudowny temat. Sporo wiedziałam wcześniej, ale mnóstwo nowych wiadomości przyswoiłam. Takiej historii brakowało mi w szkole.
@katarzynanowak430
@katarzynanowak430 11 ай бұрын
Dziękuję za kolejny odcinek. Oj uwielbiam te odcinki , gdzie historia i przyroda i archeologii ciut... Dziękuję.
@rafadrzewiecki1905
@rafadrzewiecki1905 11 ай бұрын
Świetny podkast jak zawsze :) Ale muszę się czymś podzielić... Przez ostatnie 2 lata przesłuchałem już setki różnych podkastów i nadal nie dociera do mnie ilu fantastycznych naukowców, specjalistów i po prostu mądrych ludzi mamy i jak fascynujący jest świat dokoła nas. Choćby wspomniana przyroda czy Polskie stacje badawcze na biegunie północnym. Nie mamy z arktyką w zasadzie nic wspólnego jako kraj a jesteśmy tam obecni od dekad jeśli nie stulecia. To jest po prostu niesamowite.
@qazqwe5291
@qazqwe5291 11 ай бұрын
W moich rodzinnych stronach jest wiele miejscowości mówiące o dawnych geograficznych uwarunkowaniach terenu -Mroczki, Pluty - mokradła i bagna. Co ciekawego między nimi jest miejscowość Daćbogi. Według opowieści starszych w niedalekim sąsiedztwie miały zachować się resztki kręgukamiennego, które były znajdowane jeszcze w ubiegłym wieku.
@michamusic1359
@michamusic1359 11 ай бұрын
To do Łukowa, Żdżar, Jedlanki czy Biard niedaleko :) Polecam "Słownik nazw miejscowych gminy Łuków". Pozdrawiam!
@michamusic1359
@michamusic1359 11 ай бұрын
A z ciekawości, gdzie mogły być te kręgi?
@krolisek
@krolisek 11 ай бұрын
Michale, Tomku, gratuluję wiedzy i wspaniałego odcinka! Oboje z Marcinem przesłuchaliśmy z przyjemnością. Co do zmian krajobrazu - nawet te z ostatnich 100 lat potrafią zaskakiwać, a starsi ludzie opowiedają, jak było za młodu. Kiedyś wybraliśmy się na mszaki do źródełek koło miejscowości Górki pod Osieckiem i spotkaliśmy starszą panią na grzybach. Opowiedziała nam, jak za jej młodości nie było tam w ogóle lasu, tylko łąki, a do źródełek młodzież pędziła bydło (co dziś trudno sobie wyobrazić!). Inna opowieść z naszych Prac Dużych - między domem a oddaloną o kilkaset metrów drogą nie było lasu (też łąki) prababcia mogła obserwować wycofujące się niemieckie wojska, za mojego pojawienia się na świecie rósł tam już szeroki pas gęstego, wysokiego lasu sosnowego. Przypomina mi się też takie zdjęcie ze skrzyżowania dwóch polnych dróg - Marynarskiej i Wołoskiej, dziś rondo przy Galerii Mokotów. ;)
@1strumyczek
@1strumyczek 11 ай бұрын
Gratuluję nagrody! Co do pytań - ciekawa jestem na ile użyteczne dla Panów są mapy lidarowe. Tam przecież można znaleźć mnóstwo informacji o tym, co dawniej było na danym terenie - jak na dłoni widać dawne konstrukcje ziemne, studnie, drogi - sporo tego da się znaleźć. Mieszkam od kilku lat na Pogórzu Strzyżowskim, interesuję się zielarstwem i generalnie tym, jakie rośliny tu dawniej rosły, jakie wracają wskutek zaniechania prac rolnych na trudniejszych do uprawy obszarach. Co do dawnego osadnictwa - warto przyjechać w Beskid Niski i Bieszczady na przełomie kwietnia i maja - wtedy z daleka w zieleni lasów można wypatrzyć ślady dawnych sadów i osad ludzkich - oprócz rosnących tu obficie dzikich czereśni, wtedy najlepiej widać kwitnące dosłownie w środku lasu stare jabłonie i grusze.
@Ijon_T_jr
@Ijon_T_jr 11 ай бұрын
Świetny odcinek, świetna rozmowa, świetni ludzie (3x). Taką historię to ja poważam - fakty, fakty, z każdego kąta wyłażą fakty - a nie jakieś historiozoficzne watowanie dziur między bitwami. Super, że są tacy młodzi naukowcy i mogą pracować.
@Marynika1412-L
@Marynika1412-L 11 ай бұрын
Fantastyczna rozmowa. Proszę o więcej❗️ Dziękuję za już 🖐
@calineczka4657
@calineczka4657 11 ай бұрын
Moja prababcia żyła wlasnie we wsi w lesie. Mieli jabłonie:) Dzisiaj zostal tam juz tylko jeden dom a dojść tam umieją tylko starsi/70latkowe/ miejscowi.
@barbaramajchrzak5532
@barbaramajchrzak5532 11 ай бұрын
Pani Karolino, wspaniale prowadzi pani tak przecież trudną publicystykę. Ten odcinek fantastyczny i wielkie brawa dla badaczy którzy również pięknie nam to wszystko opowiedzieli.
@magdalenaszczurek7520
@magdalenaszczurek7520 Жыл бұрын
Bardzo przyjemnie się słuchało. Świetni rozmówcy.
@JanuszKempa
@JanuszKempa 11 ай бұрын
,, Nie było nas był las nie będzie nas będzie las ". Pod Krakowem wystarczy zostawić pole na 15 lat i jest las . Pozdrawiam
@wloczykij.pustynny
@wloczykij.pustynny 10 ай бұрын
Chwała naszym dziadom za wycięcie tego lasu, człowiek to najlepszy organizm na Ziemi!
@wojtekbo3245
@wojtekbo3245 11 ай бұрын
Rany, jak przyjemnie się słucha, jaka ciekawa rozmowa na pasjonujący temat. Bardzo dziękuję.
@AdamKrzyminski
@AdamKrzyminski Жыл бұрын
Dobrym, ciekawym przykładem jest odradzanie się terenów po Kopalniach Odkrywkowych. Dla przykładu region Konina.
@justynatinaffm2688
@justynatinaffm2688 11 ай бұрын
Wyobrażnia pobudzona poprzez ten program.Dziękuje bardzo za ciekawy temat. ❤❤❤
@KrystynaR67
@KrystynaR67 Жыл бұрын
Fascynujące. Zazdroszczę badaczom.
@danieldaniel4663
@danieldaniel4663 11 ай бұрын
Brawa dla ekspertóŵ za umiejętność współpracy ;) Bardzo dużo nowych informacji!
@antoniplebanski1119
@antoniplebanski1119 11 ай бұрын
Chyba najciekawszy odcinek na jaki trafiłem. Interdyscyplinarna współpraca naukowa i badania historii klimatu/gospodarki to obecnie bardzo popularny kierunek i trend. Oby się to rozwinęło!
@hubijohn7451
@hubijohn7451 11 ай бұрын
Bardzo ciekawy temat! Uwielbiam takie środowiskowe tematy - geologia, ekologia, interakcje z człowiekiem - super!
@annas2828
@annas2828 11 ай бұрын
Podsumowanie Pana Michała w punkt.
@googleowner
@googleowner 11 ай бұрын
To był bardzo ciekawy odcinek
@damianszafranski6394
@damianszafranski6394 11 ай бұрын
Ciekawy wykład. Jestem właśnie w trakcie badań średniowiecznego krajobrazu w Dolinie Dolnej Wisły. Zacząłem punktowo od sondowania grodziska, a obecne spacery wzdłuż Wisły rozciągnęły się już na 30 km. Tematyka wciąga po uszy.
@renatasota5003
@renatasota5003 11 ай бұрын
Dziękuję za ten odcinek. Panowie wspaniale opowiadają🌲❤️🌞
@emilkadickinson7290
@emilkadickinson7290 11 ай бұрын
wspanialy material
@simonk5111
@simonk5111 Ай бұрын
Kapitalne!!!❤
@arturmaagowski7735
@arturmaagowski7735 11 ай бұрын
Historia krajobrazu. "Poniosło Karolinę" - taka była pierwsza myśl. Kiedyś jednak wkręciłem się w temat śpiewu ptaków, pomyślałem więc że posłucham parę minut.... . Wysłuchałem całości. Na Radio Naukowym nie ma złych tematów.
@darialaskowska
@darialaskowska Жыл бұрын
Dzieki za kolejny odcinek! 🌳🌲🎄
@przemysaworowski6488
@przemysaworowski6488 Жыл бұрын
🎉 Dziękuję!
@annabien2517
@annabien2517 11 ай бұрын
Dla Pani łapka 👍 w ciemno i słucham, zmęczona całym dniem pracy 😊
@ankaianka
@ankaianka 11 ай бұрын
Bardzo ciekawy wykład :)
@TuskOla
@TuskOla 11 ай бұрын
Fascynujące!! Dziękuję za ten poscast
@robinlc23
@robinlc23 11 ай бұрын
👍 Dziękuję za świetny materiał i kciuk dla zasięgów 👍
@joannakusak6498
@joannakusak6498 11 ай бұрын
Świetny wywiad, fascynujące były informacje o nazwach miejscowości i skąd się wzięły.
@mirosawkrol7593
@mirosawkrol7593 11 ай бұрын
joannakusak6498 Szczególnie związane z wyrazem ,,dąb". Wszak na obszarze dzisiejszej Polski funkcjonuje kilkadziesiąt tysięcy nazw miejscowości, miejsc związanych bezpośrednio z wyrazem ,,dąb", a w promieniu kilku, kilkunastu kilometrów nie ma żadnego dębu!
@ewaczarnocka1947
@ewaczarnocka1947 11 ай бұрын
Czekam na każdy odcinek❤❤❤❤
@pawciu_jankowski338
@pawciu_jankowski338 6 ай бұрын
Bardzo ciekawa rozmowa. Dziękuję i pozdrawiam serdecznie 😊😊😊
@PBT2
@PBT2 11 ай бұрын
Ja pochodze z wioski Otłowiec na Pomorzu z pogranicza Mazur i dawnych Prus. W XIII wieku lokowana byla na tzw. surowym korzeniu. Ma ciekawą toponimię, bowiem nazwa wywodzi się od słowa otlone - wypalone. Do dziś otacza ją las, ktorego ksztalt gdy się zerknie na google maps może sugerować intensywne karczowanie.
@janamiljkovic9485
@janamiljkovic9485 11 ай бұрын
Wspaniały odcinek ❤
@jasiam7841
@jasiam7841 11 ай бұрын
Super wywiad, bardzo ciekawy temat. Nigdy nie słyszałem o radiu naukowym, ale na pewno zostanę na dłużej.
@irekmieleszkiewicz4431
@irekmieleszkiewicz4431 Ай бұрын
Dziękuję za świetny temat i rozmowę. A spacer po rezerwacie białowieskim z dobrym przewodnikiem jest jak najbardziej godny polecenia i przeżycia :)
@nataliaa.kaczmarczyk1840
@nataliaa.kaczmarczyk1840 11 ай бұрын
Bardzo fajny odcinek, w kręgu moich zainteresowań
@MQ-lt7fd
@MQ-lt7fd 5 ай бұрын
Mega ! Dziekuje!
@adrianafilipek6983
@adrianafilipek6983 11 ай бұрын
Świetna audycja, wspaniały przykład współpracy naukowców z 2 dziedzin. Jedynie z czym się nie zgadzam to z normalizacją telefonów o dziwnych godzinach w środowisku naukowym (50:30)
@TheCrowsClaw
@TheCrowsClaw 11 ай бұрын
Świetny odcinek! Ciężko powiedzieć, co było najciekawsze - bo zarówno temat warstw pyłków, dróg letnich, zimowych, jak i predykcje kolejnego zlodowacenia porywały wyobraźnię! Goście ewidentnie znają się na swojej dziedzinie i potrafią opowiadać z pasją.
@adrianpiex7006
@adrianpiex7006 11 ай бұрын
Super odcinek. A propos dawnego koryta Wisły... niby są mapy google ale jakoś wcześniej na to nie zwróciłem uwagi - rzeczywiście cały Kampinos czy Gostynińsko-Włocławski Park Krajobrazowy wyglądają jak starorzecza Wisły:)
@mirosawkrol7593
@mirosawkrol7593 11 ай бұрын
adrianpiex7006 ,,Brama Przemyska" też.
@dorotasobocinska8111
@dorotasobocinska8111 11 ай бұрын
Petarda. Moim zdaniem najciekawszy odcinek. Dziękuję Pani a zwłaszcza Gościom. Klasa❤🎉
@NattHunter
@NattHunter 7 ай бұрын
Świetna rozmowa, Dziękuję :)
@whattheflack
@whattheflack Жыл бұрын
Jak zwykle w punkt mego gustu i zainteresowań 👍👍👍
@maReK.OczOplAs
@maReK.OczOplAs 11 ай бұрын
Znam okolice Morzyczyna. Od kilku lat spędzam tam wakacje. Przepiękna okolica.
@QRazan
@QRazan 11 ай бұрын
Dziękuję!
@jarosawkordeczka6176
@jarosawkordeczka6176 11 ай бұрын
Świetny odcinek. Komentarz dla zasięgu Polskiej Nauki!
@JeremiMeczydlawik
@JeremiMeczydlawik 11 ай бұрын
Niesamowicie interesujący temat, szczególnie dla mnie, jako mieszkańca moreny czołowej i skraju puszczy. Tyle razy się zastanawiałem, jak ten krajobraz wyglądał w przeszłości i jak tu musiało się trudno żyć w przeszłości. Rozumiem skupienie na Mazowszu, ale nie wspomniano, jak ludzie potrafili zmieniać stosunki wodne, np. cystersi budowali stawy rybne czy jak wyszukiwani miejsca pod młyny do dziś istniejące.
@ElaGiemza-xq1bn
@ElaGiemza-xq1bn 11 ай бұрын
Zasłuchałam się. Rewelacja!
@infernus1963
@infernus1963 11 ай бұрын
Świetny materiał do nauki historii i nie tylko, jeśli nie szkole podstawowej to na pewno w liceum czy technikum.
@martinist6714
@martinist6714 11 ай бұрын
Słucham wlasnie przy obiedzie. Bardzo ciekawy podcast i wyobraźnia wyruszyła odrazu przez te lasy i bory!😉 Moje dzieci tez się zasłuchała,twierdząc że ciekawiej niż w szkole 😊 Podziękowania za ten odcinek od❤
@homerecordsinc.2653
@homerecordsinc.2653 11 ай бұрын
Ale fantastyczny odcinek 😊
@marekl.szadkowski5867
@marekl.szadkowski5867 11 ай бұрын
Świetny odcinek! "Bałtyk pod Warszawą" i inne perełki.
@nibarak2261
@nibarak2261 11 ай бұрын
Dziękuję za ciekawą rozmowę.
@gabrielastrojna3785
@gabrielastrojna3785 11 ай бұрын
Fascynujący odcinek, interesujący goście. Pozdrawiam serdecznie🙂
@roberttomasz6371
@roberttomasz6371 11 ай бұрын
genialny odcinek)
@mdanielle
@mdanielle 11 ай бұрын
Dziękuję za doskonały materiał
@czarnysnieg6642
@czarnysnieg6642 11 ай бұрын
Też się pochwalę, że prowadziłem badania w ramach doktoratu dot. dynamiki przemian krajobrazu strefy podmiejskiej. Hobbystycznie chodzę po górach i lasach śladami dawnych osad z mapami LIDARowskimi.
@annamaria3027
@annamaria3027 11 ай бұрын
Co to za mapy?
@czarnysnieg6642
@czarnysnieg6642 11 ай бұрын
@@annamaria3027 Na geoportalach dostępna jest warstwa ISOK cieniowanie. Taka mapa powstaje poprzez skanowanie laserem powierzchni ziemi.
@pawek.1282
@pawek.1282 11 ай бұрын
Zajebisty materiał 👍 Wielkie dzięki za audycję. Pozdrawiam serdecznie Panią i Panów.
@KrzysztofSikorski-oi4wb
@KrzysztofSikorski-oi4wb 11 ай бұрын
Pani Karolino, jak zawsze rewelacyjny dobór tematu! A sam temat przeciekawy! Dziękuję!
@Misiok89
@Misiok89 11 ай бұрын
To zdumiewające, że trzeba sobie wyobrazić, że kiedyś w Polsce nie było tak sucho. Że były tereny podmokłe. Pewnie lasy olchowe, czy może jakieś rozlewiska, mokradła, torfowiska, bagniska. Czyli żeby przebyć z punktu A do B może prościej by było nawet przepłynąć rzeką niż przebyć to po lądzie.
@leonschwichtenberg9329
@leonschwichtenberg9329 Жыл бұрын
Wiele mi państwo uświadomiliście. Pani Karolina, to już oczywiste, ale jej rozmówcy ... bomba!
@bernadetanitek9449
@bernadetanitek9449 Жыл бұрын
Świetny materiał.
@myczycz
@myczycz 11 ай бұрын
Kolejny mega dobry odcinek na mega ciekawy temat
@ZdzichaJedziesz
@ZdzichaJedziesz 11 ай бұрын
Właśnie ostanio się nad tym zastanawiałem a tu proszę audycja na ten temat 🙂
@georgezrx
@georgezrx 9 ай бұрын
Super ciekawy materiał. Brawo
@leszeksobczynski8343
@leszeksobczynski8343 11 ай бұрын
Czekamy na publikację popularnonaukową bogato ilustrowaną przedstawiającą jak wyglądały przeszłe krajobrazy Polski.
@magdamusanovic1916
@magdamusanovic1916 11 ай бұрын
Swietny temat, rzeczową wiedza rozmówców. Jedyna rzecz która była dla mnie zgrzytem to użycie sformułowania "bird watcherzy"? Mieszkam w kraju angielsko-jezycznym od 26 lat...wiem co rozmówca miał na myśli...ale akurat " birdwatcher" można po polsku zdefiniować. Nie zubożajmy naszego pieknego pieknego języka.
@waldemarbiaek3549
@waldemarbiaek3549 Жыл бұрын
Dziękuję i pozdrawiam.
@djrodriguez73
@djrodriguez73 11 ай бұрын
Mega super odcinek ❤
@mattdamon8735
@mattdamon8735 2 ай бұрын
Niesamowita wiedza, świetna rozmowa, szacun i ukłony zarówno dla obu Naukowców, ale przede wszystkim dla Karoliny, bez której ta i inne rozmowy nie bylyby tak wciągające, gdyby nie sposób zadawania pytań i ogromna wiedza/przygotowanie do wywiadu. Tego brakuje u dużej części dziennikarzy. Nie mogę zrozumieć dlaczego dopiero teraz znalazłem ten kanał! Gdyby to jeszcze wykorzystać do zmiany w szkolnictwie w zakresie przekazywania wiedzy...
@elzbietasekowska9128
@elzbietasekowska9128 10 ай бұрын
Wspaniali naukowcy i wywiad!! Ilez ciekawych rzeczy o krajobrazie, na ktory na co dzien nie zwracamy uwagi.
@ukaszdziewiecki1425
@ukaszdziewiecki1425 11 ай бұрын
Kolejny świetny odcinek, pozdrawiam prowadzącą i gości
@katarzyna5885
@katarzyna5885 11 ай бұрын
Dziękuję za kolejny świetny odcinek 🥰
@krzysmaj7305
@krzysmaj7305 11 ай бұрын
Rewelacyjni goście! Pozdr.
@jovdb4046
@jovdb4046 11 ай бұрын
Wspaniała rozmowa. Bardzo dziękuję i życzę, aby jej treść zrozumiało jak najwięcej ludzi. Jeszcze raz dziękuję ❤
@annajo9536
@annajo9536 11 ай бұрын
21:0 50 lat temu za Magdalenką przy szosie na Kraków były pola uprawne, a kiedy zaprzestano upraw, wyrósł SAMOISTNIE las brzozowo-sosnowy i trzeba było sporo zapłacić za pozwolenie na wyrąb, żeby postawić dom!!!
@plantslover6672
@plantslover6672 11 ай бұрын
Ależ to było ciekawe ! 💚
@BB-gd2so
@BB-gd2so 2 ай бұрын
Bardzo ciekawe!
@salwadorzdalisalwadorzdali6040
@salwadorzdalisalwadorzdali6040 11 ай бұрын
Co do nazw miejscowości miejsca zwane budami w innych regionach, szopami (Szopienice część obecnych Katowic, Szopowe wieś w pobliżu Józefowa Roztoczańskiego), ew. nazwy górnicze w całym naszym kraju (Dąbrowa Górnicza woj Śląskie, ale i Górniki znów w okolicy Józefowa Roztoczańskiego) służebne świetnie widać w nazwach (Strzemieszyce część Dąbrowy Górniczej, Psary, Czeladź, Toporowice, Winowo wszystko w obecnym woj. Śląskim)
@jacekg.2356
@jacekg.2356 7 ай бұрын
Kocham Radio Naukowe🎉 😊
@krzysztofccc2705
@krzysztofccc2705 11 ай бұрын
O, kurczę.. !!. Radio Naukowe to jednak jest fenomen!! Nie dość, że ładna dziewczyna na obrazku to i ciekawie i mądrze gadają aż opadającą szczęką porysowałem klawiaturę! :) - "Błotni detektywi".... To teraz by być Historykiem Krajobrazu trza się znać na lidarach, książkach, drzewach, błocie, węglanach, mapach, ... - Panowie - SZACUNEK !! (bo ja ze zwykłego, wydrukowanego rachunku za prąd nic nie rozumiem :) ) Dziękuję serdecznie. Zdrowia i powodzenia Państwu życzę.
@Anka60plus
@Anka60plus 11 ай бұрын
Jejku, jak kiedyś było pięknie !
@piotrdudziak5391
@piotrdudziak5391 11 ай бұрын
Dziękuję
@huskyteam7176
@huskyteam7176 11 ай бұрын
Mieszkam w samym srodku pradoliny Wisly w Puszczy Kampinoskiej. Zauwazylem, że potrafimy mieć lata suche tak okolo 10 lat ktore przechodzą pozniej w lata bardzo mokre. Ludzie na terenach podmokłych pobudowali domy i moze czekać ich przykra niespodzianka
@BeataBookworm
@BeataBookworm 3 ай бұрын
Gdyby władze lokalne współpracowały z naukowcami, nie wydawałyby zgody na osiedlanie się i budowanie w "trefnych" miejscach (wysokie prawdopodobieństwo powodzi, osuwisk ziemnych, tworzenia się zapadlisk krasowych itd.). Gdyby był obowiązek ubezpieczania się od skutków zdarzeń naturalnych, w tę współpracę włączyłyby się firmy ubezpieczeniowe
@wim5797
@wim5797 11 ай бұрын
Temat bardzo ciekawy. Proszę o kolejną audycję o paleoklimacie. Najlepiej opowiedzą o tym palynolożki. One, kobiety są niezastąpione w mikro dłubaninie nad pyłkami roślin i w kolejnym kroku rekonstrukcją dawnego klimatu na obszarze Polski w okresie ostatnich 12 000 lat.
@ZdzichaJedziesz
@ZdzichaJedziesz 11 ай бұрын
Kolo Warszawy jest dużo nazw leśnych np Łomianki, Pieńków, Łomna, nawet Buraków nawiązuje do lasu 😁 Nart to też koło Warszawy 🙂
@tomeksarna
@tomeksarna 11 ай бұрын
Suwałki, trzymajcie się!
How To Choose Mac N Cheese Date Night.. 🧀
00:58
Jojo Sim
Рет қаралды 89 МЛН
Симбу закрыли дома?! 🔒 #симба #симбочка #арти
00:41
Симбочка Пимпочка
Рет қаралды 4,5 МЛН
The Ultimate Sausage Prank! Watch Their Reactions 😂🌭 #Unexpected
00:17
La La Life Shorts
Рет қаралды 8 МЛН
За кого болели?😂
00:18
МЯТНАЯ ФАНТА
Рет қаралды 3 МЛН
Jak leczono kiedyś? Dzieje medycyny
46:06
Muzeum Historii Polski w Warszawie
Рет қаралды 78 М.
Skąd się wzięła Rumunia ? Prof. Błażej Brzostek
1:12:14
Historia BEZ KITU
Рет қаралды 108 М.
Przemiana cywilizacyjna w polityce światowej | Salonik polityczny 1/3
14:58
Tajemnice obrazów Jana Matejki
55:29
Muzeum Historii Polski w Warszawie
Рет қаралды 68 М.
Jak powstawał judaizm? Wykład i rozmowa z prof. Łukaszem Niesiołowskim-Spanò
1:36:15
Amfiteatr. Miejski Ośrodek Kultury
Рет қаралды 54 М.
How To Choose Mac N Cheese Date Night.. 🧀
00:58
Jojo Sim
Рет қаралды 89 МЛН