Placebo, nocebo, ból - jak umysł potrafi oszukać ciało i mózg? | prof. Przemysław Bąbel

  Рет қаралды 165,859

Radio Naukowe

Radio Naukowe

Күн бұрын

👉 Zostań Patronem: patronite.pl/r...
👉 Wesprzyj jednorazowo: suppi.pl/radio...
🎧 Posłuchaj na streamingu: ffm.bio/radion...
🔔 Subskrybuj: / @radionaukowe
🌐 Strona: radionaukowe.pl
👍 Facebook: / radionaukowe
📷 Instagram: / radionaukowe
❌ Twitter: / radionaukowe
🎓 Odwiedź LAMU: / @letniaakademiamlodych...
🎬 Zobacz więcej: • Radio Naukowe poleca
📩 Kontakt: kontakt@radionaukowe.pl
- Byłby mnie pan w stanie nauczyć, żebym nie czuła bólu w czasie wsadzania igły pod paznokieć? - pytam prof. Przemysława Bąbla, szefa Instytutu Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Właśnie usiedliśmy do rozmowy po tym, jak uczony pokazał mi laboratorium i maszyny do zadawania bólu (kontrolowanego) badanym. - Tego nie wiem. Ale są metody, które pozwoliłyby na pewno ten ból złagodzić - odpowiada. I byłyby to metody psychologiczne, nie farmakologiczne. - Gdyby np. obserwowała pani inne osoby, którym wbija się tę igłę pod paznokieć i które się cieszą, mówią, że to w ogóle nie boli, to szansa na to, że panią mocno zaboli, jest dużo mniejsza - dodaje.
Zespół prof. Bąbla zajmuje się badaniem wpływu placebo na odczuwanie bólu. To fascynujące zjawisko, szczerze mówiąc, ledwie mi się mieści w głowie. Przykład? - Choroba Parkinsona. Tam się robi specyficzne placebo, jakim jest pozorowana operacja. Otwiera się czaszkę, zamyka i sama ta pozorowana operacja powoduje nie tylko wzrost poziomu dopaminy, ale jednocześnie powoduje zmiany behawioralnie, np. generalnie sprawność motoryczna wzrasta. A nie robi się nic poza otwarciem czaszki. Takich przykładów mamy dużo - opowiada prof. Bąbel.
Efekt placebo może wywoływać cudza opinia o specyfiku, kolor tabletki, jej wielkość czy liczba. To niezwykły efekt, ale mający swoje ograniczenia. - Najogólniej uważa się, że działa ono na to, co jest uleczalne. Na przykład w przypadku nowotworów mamy dane, które pokazują, że placebo potrafi poprawić jakość życia, potrafi zmniejszyć ból, ale nie przedłuża życia - podkreśla uczony.
W podcaście rozmawiamy o placebo, efekcie odwrotnym, czyli nocebo, a także o tym, na ile precyzyjną i wiarygodną nauką jest psychologia. Świetny odcinek, gorąco polecam!
💛 Rozmowę nagrałam w Krakowie, w ramach podróży Radia Naukowego. Podróże są możliwe dzięki wsparciu na patronite.pl/r.... Bardzo dziękuję! Mamy kolejne plany rozwoju, jeśli chcesz w nich pomóc - zachęcam do wpłat w dowolnej kwocie 💛
POLECAMY INNE MATERIAŁY:
• Radio Naukowe - Wszyst...
• Fizyka
• Biologia
• Astronomia
• Psychologia
• Zwierzęta
• Religia
• Historia
• Historia życia
• Geografia
• Technologia
• Człowiek
• Kultura
• Medycyna
• Archeologia
🧠 Radio Naukowe - włącz wiedzę! 🧠
#RadioNaukowe #KarolinaGłowacka #PrzemysławBąbel 🎬

Пікірлер: 402
@RyszardMakarowski-zk4qr
@RyszardMakarowski-zk4qr 11 күн бұрын
Najlepiej przygotowana dziennikarka do bardzo trudnych rozmów. Podziwiam za ogrom wiedzy, czas poświęcony przed nagraniem, piękny głos - brawo, braw, brawo
@Skrzat3D
@Skrzat3D Жыл бұрын
Myślenie pozytywne napewno działa...jest podświadomość...a to już tez ma naukowe podstawy
@tomaszkrawczyk6146
@tomaszkrawczyk6146 Жыл бұрын
Skoro korelacja pomiędzy placebo a lekami antydepresyjnymi wynosi aż 0,9 to skąd ta nagonka szanownych lekarzy na pewną panią podróżnik?
@SlawKo1
@SlawKo1 Жыл бұрын
Myśli mają największą moc . Bycie Max pozytywnym i dobrym sprawia że siła Myśli jest potęgą jakiej nie ma w niczym . To największa moc człowieka na ziemi.
@Prezesshuffle
@Prezesshuffle Жыл бұрын
tylko jak stać się tym pozytywnym człowiekiem? Gdy jest się popsutym?
@ania2057
@ania2057 Жыл бұрын
​​@@Prezesshuffle Trzeba nam się uczyć być pozytywnym, szczęśliwym, uczyć mózg....ty też potrafisz....przekonywać siebie, że jesteśmy tacy jak chcemy być 😊
@Prezesshuffle
@Prezesshuffle Жыл бұрын
@@ania2057 To prawda, jestem na dobrej drodze. Ale gdy wpadłeś w taki wyścig szczurów i wmawiasz sobie że robisz i pracujesz po to żeby przyszłość była lepsza to cięzko. Trzeba sobie po układać w głowie co chcę się w życiu najpierw robić i to robić i pokochać proces
@tomasz5627
@tomasz5627 Жыл бұрын
Prawda
@tomasz5627
@tomasz5627 Жыл бұрын
Właśnie... Poddać się procesowi, jednak przyjmować że najważniejsze jest "tu i teraz " równoważyć myśli i zachowania i w efekcie żyć w błogim spokoju ducha.🙂
@marko_z_bogdanca
@marko_z_bogdanca Жыл бұрын
Pani prowadząca ma bardzo nieprzyjemną przypadłość obrażania ludzi. "głupi znachorzy" itp. Całe szczęście Pan Doktor zachował poziom. W ogóle naukowcy nie mają takich tendencji. Wynika to z tego że im bardziej ktoś jest wykształcony tym bardziej wie że cała ta nauka ma takie sobie podstawy. Chodzi o nauki medyczne które są dalekie od nauk ścisłych.
@TerTeraTu
@TerTeraTu 11 ай бұрын
Dokładnie. Taki brak wychowania. Szkoda 😢
@luketoff7410
@luketoff7410 Жыл бұрын
Świetne programy z tym o placebo/nocebo włącznie. Tytuł OK. Ale nie padł tu nawet najmniejszy sygnał - JAK. Bo Pani "bardziej-szkiełko-oko" i profesor, który chce oczywiście być racjonalny, naukowy etc. nie mówicie nic o mechanizmach samoleczenia, a przecież one są biologiczne i o nie tu chodzi! Psychologia, czy kostka cukru bólu nie leczy! To mechanizmy psychiczne uruchamiają biochemiczne, a te np. usmierzają ból. Bo inaczej brzmi to tak, że szamani i duchowi uzdrowiciele mają rację, że jakieś nieokreślone siły duchowe, czy wręcz duchy nas uzdrawiają. A to my posiadamy całe bogactwo mechanizmów samoleczenia od najprostszych immunologicznych po bardziej złożone. Wiedzieli o tym starożytni. Przecież zwykłe gojenie się rany, czy płacz czy żałoba, to już jest proces samoleczenia uszkodzenia fizycznego, czy bólu po krzywdzie czy stracie. Ci, u których to nie działa, chorują fizycznie lub psychicznie, reagując np. depresją czy nerwicą. A tak, to usłyszałem ciekawą inteligentną i miejscami dowcipną rozmowę o tym, że/jak psychologia bada manipulowanie ludźmi. To akurat nic nowego. Ale OK. Dziękuję licząc na kontynuację. Bo mechanizmy samoleczenia - np. remisji nowotworów (i to czasami trwałej bez jakiegokolwiek leczenia) na pewno bada się od dawna. Tylko, jak się coś istotnego i przełomowego odkryje to, co na to przemysł farmaceutyczny i cała kosmiczna już wręcz technologia sprzętu medycznego za biliony? A to mianowicie, że samoleczenie i medycyna "niekonwencjonalna" to szamaństwo znachorstwo oszołomstwo i wszelkie mambo jambo. Czy o tym wolno by było Pani z kimś odważnym porozmawiać? Zakładam, że tak. Moje placebo daje mi tu sporą porcję wiary...
@tadeuszbloki2971
@tadeuszbloki2971 Жыл бұрын
Nie pomyślałeś, że odpowiedź na pytanie "jak" nie pada bo po prostu jej nie znamy? Jak chcesz zbadać jak działa placebo?
@Maciek287
@Maciek287 11 ай бұрын
​@@tadeuszbloki2971a jak się bada całą fizjologię?
@katarzynaannaparuzel7344
@katarzynaannaparuzel7344 2 ай бұрын
@@tadeuszbloki2971 ...i to drugie pytanie to bardzo dobre pytanie. Mamy tyle różnych uwarunkowań na poziomie podświadomości, że nie da się przeprowadzać badań nie obarczonych sporym błędem. Jedni noszą placebo na wiele przypadków rzeczywistości w sobie, innym wystarczy popatrzeć by od razu byli chorzy na wszystko. W obu przypadkach działa podświadoma, subiektywna ocena rzeczywistości, a tego bezliku możliwości nie da się badać. Problem z badaniami jest taki, że z góry wyklucza się wiele czynników by nie zaburzały obserwacji, a to daje często wątpliwej jakości wnioski. Nie zmienia to faktu, że nauka coraz więcej wie. Tylko obserwując to wszystko jako całokształt zadaję sobie pytanie: czy to tak naprawdę jest dobre dla ludzkości?
@katarzynaannaparuzel7344
@katarzynaannaparuzel7344 2 ай бұрын
Czym według Ciebie jest manipulowanie ludźmi. Na każdym etapie i w każdej dziedzinie naszego życia jesteśmy manipulowani. Tam gdzie znajdujesz manipulację to albo ktoś ją przeprowadził mało fachowo albo jest to subiektywna ocena rzeczywistości. Myślę, że lepiej zająć się domowymi manipulatorami, a najlepiej tymi, którzy siedzą w naszych głowach niż utyskiwać na świat zewnętrzny. Autorka podcastu może i może przeprowadzić wywiad z kimś odważnym ale założenia tego podcastu to wywiady z ludźmi nauki, a nie z ludźmi odważnymi. To zasadnicza różnica i dlatego nie, nie może porozmawiać z kimś odważnym (chociaż ja bym tego odwagą nie nazywała)
@piotrjezierski6844
@piotrjezierski6844 Жыл бұрын
Program wywołał wiele komentarzy, więc ja również dodam swój na temat leków homeopatycznych. W programie padło stwierdzenie" Często wiemy, że coś działa ale nie wiemy jak "Myślę ,że tak jest z lekami homeopatycznymi ,bardzo popularnymi w Szwajcarii gdzie mieszkam od wielu lat i stosowanymi z powodzeniem również w leczeniu zwierząt. Trudno powiedzieć ,że zwierzę, które pierwszy raz bierze lek homeopatyczny np koń kilka granulek w jabłku ma świadomość wziętego leku...ale widać reakcję organizmu.
@olamisiak
@olamisiak Жыл бұрын
Bo wypowiedziała się prosta redaktorka bez wiedzy medycznej robiąc sobie słabą bekę z lekarzy. To jest tylko dziennikarz, nic mniej i więcej.
@kasia1789
@kasia1789 Жыл бұрын
To jest dla właścicieli którzy są przewrazliwienia na punkcie swoich zwierząt " zakaszlal 2 razy - musi być chory, chciałabym zobaczyć jak daje takie kulki z cukru przy kolce"
@dominikkurek1155
@dominikkurek1155 Жыл бұрын
Homeopatyczne koncerny zbijają kasę na naiwnych, sprzedając drogo de facto nic. Zgodnie z placebo, droższy środek, także bezwartościowy, lepiej działa.
@elamazur3183
@elamazur3183 Жыл бұрын
Przyswajalność witamin jest minimalna 😅. To zależy od wielu czynników... Ja wyleczylam się z depresji i fibromialgii właśnie dzięki suplementom.
@PawelBochenek
@PawelBochenek Жыл бұрын
Akurat w tym przypadku wiemy jak działąją. Homeopatia to czyste placebo.
@krysztalica2461
@krysztalica2461 Жыл бұрын
Witam moje cudowne radio naukowe. Temat bardzo ciekawy, jak zwykle. Pani Karolino
@Glicerol
@Glicerol Жыл бұрын
Super robota, że zaprasza Pani różnych naukowców szkoda że nie ma codziennie to bym miał co słuchać w pracy, na szczęście jest kilka podobnych kanałów typu Copernicus, astrofaza ;)
@ksasiadek27
@ksasiadek27 Жыл бұрын
Jest jeszcze youtube.com/@NaukOVOpl
@Glicerol
@Glicerol Жыл бұрын
@@ksasiadek27 dziena ;) bede obsłuchiwał
@ksasiadek27
@ksasiadek27 Жыл бұрын
@@Glicerol grasz w szachy i układasz kostkę rubika?
@Glicerol
@Glicerol Жыл бұрын
@@ksasiadek27 grałem w szachy od dziecka, rubika układałem w liceum ale sie znudziło :) w szachy nadal gram
@xxxxxx-mt1ml
@xxxxxx-mt1ml Жыл бұрын
Uwielbiam ten kanał, dzięki za twoja ciężka prace 🎉
@michalelwartowski3424
@michalelwartowski3424 Жыл бұрын
Wielkie dzieki. Super interesujace. Kanal rozwija sie w dobrym kierunku. 👍
@dziewczynaszamana89
@dziewczynaszamana89 Жыл бұрын
Bardzo czekałam na ten odcinek! Baaaardzo ciekawy, dziekuje 🙂
@anna-il6ip
@anna-il6ip Жыл бұрын
Bardzo ciekawy temat. Wyrazy szacunku dla Pani Redaktorów i Pana prof. Serdecznie pozdrawiam i dziękuję.
@m.f.7973
@m.f.7973 Жыл бұрын
Gotowe
@digiMac69
@digiMac69 Жыл бұрын
Bardziej ciekawy temat, zawsze mam wysokie oczekiwania co do tego kanału. Okazuje się, że to zawsze mi się sprawdza... 🙂
@81michalg
@81michalg Жыл бұрын
Szanowna Pani Karolino, staram się również być racjonalny, ale chciałem Pani zwrócić uwagę na jedną rzecz. Mianowicie na destrukcyjny wpływ nierzetelnych naukowców na zaufanie do nauki, dziennikarzy na zaufanie do oficjalnej informacji i lekarzy na zaufanie do medycyny. NIe może Pani wraz ze swoimi goścmi patrzeć tak z góry na tych którzy nie wierzą , bo często mają ku temu powody. W powiązaniu z powyższym tematem i z jednego tylko z przykładów wśród bliskich. Trudny ale powrzechny problem medyczny... lekarz prowadzący , znany w środowisku ze stanowiskiem na uczelni i w szpitalu nie proponuej żadnej terapii tylko leczenie objawowe. Drugi jego kolega w tej samej sytuacji ma pomysł (okazuje sie że szeroko stosowany) , trzeci ma inny pomysł (rónwież znany ), a czwarty mówi że skorzystanie z terapi 2 i 3 jest mało skuteczne i blokuje inną terapię skuteczniejsza i bezpieczniejszą. Mając zaufanie i nie wątpąc, nie pytając - pacjent nie ruszyłby w ogóle z miejsca, ufając 2 klejnym lekarzom zamknąłby drogę do prawidłowego leczenia. Logicznie wsórd 4 szanoanych lekarzy z tytułami naukowymi myli sie co najmniej 3. To oczywiście jeden z wielu znanych zapewne i Pani przykładów. Czy racjonalne jest zatem bezwarunkowe zaufanie do lekarzy? Analogie do dziennikarzy i naukowców jakby oczywiste.
@chichotkosmosu
@chichotkosmosu Жыл бұрын
Też napisałam komentarz i wiem, że nie zostanie przeczytany. To jest rzucanie grochem o ścianę, wiesz o tym prawda? Pani używa określenia "głupi znachor", co już pokazuje jej stosunek do rzeczy, wykraczających poza narzucone ramy. Znachor szarlatan - whatever. Ważne, że jest bardzo racjonalna i to w sobie najbardziej lubi. Gdyby jeszcze dodać "otwarta głowa" byłoby bombowo.
@PawelBochenek
@PawelBochenek Жыл бұрын
Diagnoze medyczną i plan leczenia trzeba traktować jak kazuistyczną hipotezę. A następnie tę hipotezę poddaje się naukowemu testowaniu, i czasem hipoteza się ustoi, a czasem jest sfalsyfikowana.. No niestety, takie sa konsekwencje uznania że medycyna to czysta nauka.
@elzbietajoanna4297
@elzbietajoanna4297 Жыл бұрын
Wysłuchałam z zaciekawieniem. 😊 Chętnie posłuchałabym więcej o tematach związanych z psychologią. Może gość tego odcinka również chciałby opowiedzieć więcej, na przykład przedstawić niesamowite przypadki wyleczenia poprzez placebo i poważnych dolegliwości spowodowanych nocebo. Pozdrawiam Państwa serdecznie!
@karolgoas
@karolgoas Жыл бұрын
Owe wyleczenia są jak najbardziej udokumentowane a jak działa lucka psychika znaleść można na yutub POLSKIE FORUM POLA LACANA. jest tam opisany przypadek paraliżu histerycznego i uleczonego po jednej rozmowie
@slimokot
@slimokot Жыл бұрын
Można nauczyć bólu, o czym wiedzą rodzice małych dzieci. Dziecię wywraca się, jeśli zignorujesz-najczęściej wstaje i biegnie dalej, jak podbiegniesz z ojojoj zaraz płacze w niebogłosy przy ledwie potknięciu.
@mmgs1148
@mmgs1148 Жыл бұрын
Ogólnie jest też mechanizm u wielu osób takiego płaczu gdy ktoś przyjdzie pocieszać. Ja tak mam - normalnie nie mam ochoty płakać po jakiejś porażce, ale jeśli ktoś przyjdzie mnie pocieszać to łzy jakoś lecą same. Może to jakaś pozostałość z dzieciństwa
@bs9675
@bs9675 Жыл бұрын
Każda kobieta to wie również. Brzuch boli dopiero jak się zobaczy krew na majtkach :-)
@annaszymanek2198
@annaszymanek2198 Жыл бұрын
​@@bs9675 Ale to nie prawda,brzuch boli kilka dni przed miesiączką.Jak ci odetnie palca,to adrenalina działa i dopiero później zacznie boleć.Sproboj🤪
@bs9675
@bs9675 Жыл бұрын
@@annaszymanek2198 Nie znam laski która boli kilka dni przed...chyba, że z przejedzenia
@annaszymanek2198
@annaszymanek2198 Жыл бұрын
@@bs9675 Jesteś arogancki,to że ty nie znasz,to nie dowód że nie ma takich kobiet.Obiektywnie rzecz biorąc jest udowodnione, że takie dolegliwości odczuwa jakiś procent kobiet. Jeszcze wiele musisz przeżyć,bo chyba jesteś nastolatkiem i niewiele wiesz.
@adambogusawski9269
@adambogusawski9269 Жыл бұрын
Ultra ciekawe 😁 dziękuję i pozdrawiam
@karollyjak
@karollyjak 10 ай бұрын
W zasadzenie na pewno jeden z najsłabszych odcinków. Wszystko można streścić w dwóch zdaniach, o których chyba każdy choć nieco oczytany, wie.
@jessicameuriot3674
@jessicameuriot3674 Жыл бұрын
bardzo fajne tematy, dziękuję bardzo
@Maciek287
@Maciek287 11 ай бұрын
Dużo ciekawych informacji na temat tego, że placebo działa i w jakich sytuacjach. ZERO na temat mechanizmu jego działania. Może kiedyś uda się do tego dojść. Raczej nie psychologom. Poziom prowadzący momentami szoruje po dnie. Szczególnie jej uprzedzenie do tak zwanych szamanów. Może to są właśnie lekarze operujący na mechanizmie placebo? Skoro w niektórych przypadkach jest to 0,9 skuteczności leku to nie są tacy źli.
@danamazur1072
@danamazur1072 Жыл бұрын
Ciekawy temat, ale tekst Paniy typu,, głupi znachorzy '' jest nie na miejscu
@dominikkurek1155
@dominikkurek1155 Жыл бұрын
Poniosło ją. Z drugiej strony gdyby metody znachorów naprawdę działały, trafiłyby do klasycznej medycyny.
@agnieszkasz232
@agnieszkasz232 3 ай бұрын
​@@dominikkurek1155 do klasycznej medycyny trafia już teraz tylko to co przynosi kasę... dużo i jak najdłużej...
@dominikkurek1155
@dominikkurek1155 3 ай бұрын
@@agnieszkasz232 niekoniecznie
@dilofozaur
@dilofozaur Жыл бұрын
Wow! Szybko z tym placebo. Dzięki i pozdrawiam serdecznie.
@majster3012
@majster3012 Жыл бұрын
A propos daltonizmu. Odcinek o tym interesowałby mnie bardzo. Osobiście.🙂
@Jacek-je8wf
@Jacek-je8wf 7 ай бұрын
Do pani prowadzącej: bardzo lubię RADIO NAUKOWE. Ma Pani bardzo fajny głos, tematy są ciekawe. Jednak nie wie Pani, że nie wolno mówić o kimś, że jest głupi. Można, wręcz należy to powiedzieć o sobie samym, bo tak naprawdę wszyscy jestesmy nie za mądrzy - to co wiemy, to kropelka w oceanie naszej niewiedzy. Znachorzy bywają różni i czasem potrafią coś lepiej od lekarzy. Dawniej w każdej wsi był ktoś, kto umiał nastawiać kości. Słyszałem o takim znachorze, który nigdy tego źle nie zrobił. Znam natomiast lekarzy, którzy składając kończyny, robili ludziom krzywdę nawet na całe życie. Może niech pani zrobi odcinek o głupich lekarzach, bo jest ich bardzo dużo. Jak to możliwe, że skończyli oni ponoć najtrudniejsze studia - kto im na to pozwolił, skąd oni sie biorą?
@januszzdeb7721
@januszzdeb7721 Жыл бұрын
Poruszona w podcaście tematyka pokazuje zdolności organizmu do radzenia sobie z różnymi problemami zdrowotnymi pod warunkiem, że mu się zbytnio nie przeszkadza a sama sugestia uruchamia jego reakcję. Daje również racjonalne wyjaśnienie wielu " cudownych " uzdrowień, choć to raczej przekonuje osoby twardo stąpające po ziemi>
@nomoreheroes1115
@nomoreheroes1115 Жыл бұрын
Bez sugestii nic się nie stanie. Organizm sam z siebie nie zacznie się naprawiać. To wcale nie takie racjonalne, jak się może wydawać. Bo czym jest sugestia? Co, gdzie i jak ją tworzy?
@januszzdeb7721
@januszzdeb7721 Жыл бұрын
@@nomoreheroes1115 Sugestia specjalisty ( lekarza )skierowana do pacjenta u którego w mózgu uruchamiają sie procesy umożliwiające uzdrowienie chorującego elementu organizmu. Oczywiście nie zawsze i nie we wszystkich przypadkach, ale potencjalnie istnieją w człowieku takie predyspozycje.
@mirodziki
@mirodziki Жыл бұрын
27:30 Tak mi przypomniało jak telewizornie srały koksem o oddziałach kowidowych, ilości zakażonych, z każde strony straszenie i sianie paniki. Dobrze, że rozumiałem ten efekt nocebo, bo przez te kowidowe lata nie miałem nawet kataru. A w około mnie ciągle ktoś chorował, szczególnie gdy się "poszczepili" tym gównem
@EfektNietoperza
@EfektNietoperza Жыл бұрын
Jednak dla spokoju, powinniśmy razem z mediami, utrwalać następujący przekaz: - ewentualne skutki uboczne szczepień to efekt nocebo, zaś straszenie i sianie paniki w mediach to działania prozdrowotne.
@mirodziki
@mirodziki Жыл бұрын
@@EfektNietoperza plus dodatek kowidowy i sprawa zamknięta
@zenonpineska
@zenonpineska Жыл бұрын
Dobry nastrój tworzy dobre otoczenie dobre otoczenie tworzy dobre nastroje w zdrowym ciele zdrowy duch w zdrowym duchu zdrowe ciało
@piotr5338
@piotr5338 Жыл бұрын
Mam na stałe 3 stopień Fontena , a i 5 zdarzało się przeżyć .Można się nauczyć żyć i funkcjonować normalnie , no prawie normalnie .Poradnie leczenia bólu to dobry pomysł . Morfina jest przereklamowana .Ból jest jakby na wodę olej wylał .Pod spodem i tak buzuje sztorm .Pacjent po 14 dniach ma już nałóg i zawsze odczuje , że to placebo .Fajnie w teorii sle praktyka jest wielowątkowa.
@Tatakae2624
@Tatakae2624 Жыл бұрын
Homeopatia nie powinna byc nazywana "durną" - ma swoją istotną rolę w kojeniu nerwów hipochondryków, to że nie ma farmakologicznego działania nie wyklucza jej ze stosowania jako formy leczenia
@adamswidwa2055
@adamswidwa2055 4 күн бұрын
Jesteśmy w trzeciej dekadzie dwudziestego pierwszego wieku 😉
@metalblack4697
@metalblack4697 Жыл бұрын
Extra ciekawe dzięki!
@andrzejwodynski
@andrzejwodynski Жыл бұрын
Dlaczego podaje się tabletki z cukru gdy lekarze tyle się mówią o szkodliwości cukru? Powinni karać lekarzy którzy świadomie szkodzą pacjentom.
@dominikkurek1155
@dominikkurek1155 Жыл бұрын
Z czegoś być musi. Być może to najmniejsze zło.
@PawelBochenek
@PawelBochenek Жыл бұрын
@@dominikkurek1155 Mogły by być z talku albo kredy. Pewnie łatwiej (=taniej) zrobić tabletkę/drazetke z cukru.
@bs9675
@bs9675 Жыл бұрын
W ramach uzupełnienia tematu można skoczyć do Naukowego Bełkotu, bo zrobił fajny odcinek o tym. Ale najciekawsze co oglądałam to program na BBC pokazujący operacje kręgosłupa placebo :-) Ponoć wyniki po takich operacjach są takie same jak po zwykłych operacjach. Tłumaczyli to tym, że pacjenci myślą, że są "naprawieni" i już nie boli, zaczynają się ruszać i odczuwają rzeczywistą poprawę.
@marekpotoczko651
@marekpotoczko651 Жыл бұрын
😊😊😊😊😊😊😊
@SylwiaKaczmarek
@SylwiaKaczmarek Жыл бұрын
A jak się nazywa ten program na BBC? Pamiętasz może?
@dorkadorka2723
@dorkadorka2723 Жыл бұрын
Pozostaje pytanie co takiego się wywołuje ból, który doprowadza do decyzji o operacji
@bs9675
@bs9675 Жыл бұрын
@@SylwiaKaczmarek Niestety nie. To było chyba przed 2017r.
@bs9675
@bs9675 Жыл бұрын
@@dorkadorka2723 Nieprawidłowe ułożenie kręgosłupa. Problemem jest nie ból, ale, że tak to nazwę autorehabilitacja. Być może w UK operacje robią zbyt wcześnie? Być może da się naprawić kręgosłup samym wzmocnieniem mięśni tylko ludzie potrzebują stracić wymówkę do siedzenia i narzekania. To mogłoby nie działać u nas, gdzie na rehabilitację ruchową (nie jakieś tam "prądy" i "magnesy") czeka się latami, po skierowaniu na operację czeka się kolejne 3 lata itp.
@marjjjan1111111
@marjjjan1111111 Жыл бұрын
Super podcast, proszę o więcej takich gości którzy nie boją się powiedziec nie wiem na konkretne rzeczy zamiast pierniczyc g lupoty o rzeczach o których nie mają pojęcia. Do tego potrzeba inteligencji,1 człowiek nie zna się na wszystkim A tym bardziej na rzeczach które są dopiero odkrywane. Nie zapraszają starych parchów z PRL bo to oni najczęściej piernicza rzeczy o których nie mają pojęcia
@Kela89
@Kela89 Жыл бұрын
z tym bólem to prawda, i cieszę się, że ktoś się tym zajmuje...długotrwąły ból (sama go doświadczam) wpływa depresyjnie, nie tylko dlatego że jakość życia nam spada, ale miesza coś w neuroprzekaźnikach. leki antydepresyjne mogą łagodzić ból neuropatyczny (pregabalina, gabapentyna) lub bóle w miednicy/pęcherzu/wulwodynię jak np amitryptylina (typowy lek przeciwdepresyjny starej generacji)....co dziwne amitryptylina nie jest zarejestrowana jako lek przeciwbólowy. generalnie podsumowałabym to tak, że ból zależy od wielu czynników, np ile trwa, czy jest spodziewany, czy jest naturalnym procesem (jak poród,wtedy 'opakowują' go hormony), czy widzimy jego sens i przyczynę. najgorzej ból znoszą ludzie którzy są niezdiagnozowani, i latami wmawia im się, że są hipochondrykami, że im sie wydaje, że są leniwi, że kobiety/mężczyźni.ludzie starsi "już tak mają" lub to wszystko "jest w głowie". znam co najmniej 2 takie choroby kobiece- endometriozę i pcs (niewydolność żylna miednicy), choroby pęcherza też bym tu dodała, podobnie fibromagię, migreny, przewlekłą boreliozę. niepowikłany poród większość kobiet znosi w miarę dobrze, bo spodziewają się bólu, wiedzą że ma to cel. były chyba badania nt tego jak goją się kobiety po cesarskim cięciu a jak ludzie po podobnej operacji polegającej na przecięciu paru powłok brzusznych. młode matki dochodzą do siebie o wiele szybciej, bo zapewne mają wewnętrzną mobilizację i cel. osobiście bardzo nie lubie jak lekarze 'oszukują' mówiąc że coś nie bedzie bolało albo spowoduje lekki dyskomfort, a potem bardzo boli. wolałabym wiedzieć o dużym bólu
@jolantatur3102
@jolantatur3102 Жыл бұрын
Czyli człowiek to nie tylko "szkiełko i oko"
@chichotkosmosu
@chichotkosmosu Жыл бұрын
Zaczynają słuchać dopiero gdy mówi osoba z dyplomem, ale jak wcześniej usłyszeli od "głupiego znachora", to bzdety natchnionego wariata i szura.
@SP6VWX
@SP6VWX Жыл бұрын
Czy efekt placebo występuje rownież w badaniach naukowych. Czy wiara w sukces badań ten sukces implikuje?
@PM-eb9qp
@PM-eb9qp Жыл бұрын
Napewno dość często zdarza się "efekt dolara" i/lub "efekt naukowego Oscara"
@ksasiadek27
@ksasiadek27 Жыл бұрын
Bardzo ciekawa rozmowa. Bardzo intrygujący temat. Świetny specjalista. A może zrobi pani audycję na temat HIPNOZY?
@michalelwartowski3424
@michalelwartowski3424 Жыл бұрын
Przylaczam sie. 👍
@imienazwisko7811
@imienazwisko7811 Жыл бұрын
To już robią lekarze on line , a wcześniej Kaszpirowski i Freud.
@ksasiadek27
@ksasiadek27 Жыл бұрын
@@imienazwisko7811 kto robi to robi ale chętnie posłucham na RN co ma do powiedzenia na ten temat nauka 😎 Pozdrawiam
@imienazwisko7811
@imienazwisko7811 Жыл бұрын
@@ksasiadek27 Freud też uważał się za naukowca , a ci co leczą on line są przecież wyznawcami i produktami ( ubocznymi) " współczesnej nauki opartej na dowodach " . Szpryce też miała działać jak placebo w odbiorze ludu ( bo wcześniej się szczepili ) , a jak miały zadziałać w zamyśle " hipnotyzerow naukowych " - widzimy .
@annabiernacka1702
@annabiernacka1702 Жыл бұрын
Super program! Moja mama ma teraz gleboka demencje, ale na poczatku choroby byla przekonana, ze leki przeciwbolowe dzialaja tylko te zakupione w jednej z kilkunastu aptek w miescie... Inne nie dzialaly
@kasiamagudaart
@kasiamagudaart 11 ай бұрын
Bardzo dziękuję za ten wywiad 🙏❤️ Fantastyczny. To przełom. 👍💖🙂 Mam nadzieję, że Naukowcy UJ dostaną Nobla za te badania
@nieznosnaciezkoscbytu
@nieznosnaciezkoscbytu Жыл бұрын
Genialny odcinek
@imienazwisko7811
@imienazwisko7811 Жыл бұрын
Nie za bardzo .
@danutapolak5432
@danutapolak5432 11 ай бұрын
dzięki za ciężką pracę
@pawelrodak7779
@pawelrodak7779 Жыл бұрын
To tak jak szczepienie na celebryte od 3 lat 😂 działa 😂💪 i tak przetestowano miliony ludzi i stwierdzą , że nie działa 😅 ale po 10.dawce będzie działać hah także ten po 4.dawkach jest bezpieczniejszy jak ten bez żadnej (strach) jest problemem.
@illbeback6815
@illbeback6815 Жыл бұрын
I tak jak ostatnio mnie próbowano wyśmiać, ze rodzine leczyłam amantadyną (a to lek przecież, ale ludziom utkwiło, ze tym szarlatani leczą). Zapytałam tylko, jak tam szczepienia tej osoby działają, bo on wylądował w szpitalu na covid, a moja rodzina w kilka dni była zdrowa… zostały tylko głupie usmiechy
@MrCapa44
@MrCapa44 Жыл бұрын
Jak źródło choroby jest w głowie wtedy działa placebo
@Zuza.103
@Zuza.103 Жыл бұрын
Życie j3st najlepsza nauczycielka,ciało i umysł lekarzem
@PM-eb9qp
@PM-eb9qp Жыл бұрын
No cóż nasze umysły oszukują nasze ciała i mózgi każdego dnia i nocy... Pytanie kim jesteśmy MY i dlaczego tak zabiega się o NASZĄ cenną uwagę,?
@szaryobywatel2017
@szaryobywatel2017 Жыл бұрын
Psychologia, to informatyka biologiczna.
@Plopsik
@Plopsik Жыл бұрын
Biedni ludzie, nie wiedzą, że istnieje coś takiego, jak medycyna informacyjna, energetyczna i wibracyjna. Szkiełko w oku utknęło i zakłóca widzenie....
@dominikkurek1155
@dominikkurek1155 Жыл бұрын
Medycyna wibracyjna na pewno pomaga kobietom szybko dojść... do zdrowia.
@Plopsik
@Plopsik Жыл бұрын
@@dominikkurek1155 Pozazdrościć humoru, pożałować stanu świadomości
@dominikkurek1155
@dominikkurek1155 Жыл бұрын
@@Plopsik Przecież przytaknąłem
@AKx560
@AKx560 Жыл бұрын
Medycyna jest jedna. Akademicka. Reszta to szuria.
@szczwanylis2204
@szczwanylis2204 Жыл бұрын
Super 👍
@DevilsAdvocate929
@DevilsAdvocate929 Жыл бұрын
Chłopiec rozpakował prezent i mówi: - Ale Mikołaju! Ten prezent jest pusty! - Widocznie byłeś w grupie placebo.
@wk9560
@wk9560 Жыл бұрын
53:30 jesteśmy chyba w 3 a nie 2 dekadzie wieku
@basiabasia2861
@basiabasia2861 Жыл бұрын
To, co mówicie o witaminie C, jest bzdurą - ciekawe, ile z pozostałych informacji też taką bzdurą jest. Witamina C DZIAŁA na przeziębienie (bez wątpliwości), na problemy z oddychaniem, itp. ALE działa tylko wtedy, gdy jest w odpowiedniej dawce. Dużej dawce. I nie ma to związku ani z wiarą, ani z jej brakiem - po prostu duża dawka ma działanie lecznicze.
@dominikkurek1155
@dominikkurek1155 Жыл бұрын
Profilaktyczne. Leczniczego niestety prawie zadnego
@basiabasia2861
@basiabasia2861 Жыл бұрын
@@dominikkurek1155 Nieprawda. Sama na sobie NIERAZ testowałam. Pozbycie się napadu astmy (jak jeszcze na nią chorowałam) zajmowało mi do kilku godzin (wypijałam wtedy kilkadziesiąt gramów). Trzeba to robić "z głową" - czyli, zakładając, że JEDNORAZOWO organizm może wchłonąć około 2 gramów, należy dawkę tak podzielić, żeby co parę minut właśnie te 2 gramy przyjąć (jak się przyjmie więcej, to się nic nie stanie, ale nie ma to sensu za dużego). Jakby ktoś był ciekawy, to ja to robię "na oko" ale mniej-więcej tak: rozpuszczam w ciepłej herbacie (zielonej lub owocowej), w szklance, około 20 gramów, i piję co 5-6 minut kilka sporych łyków. Potem (w razie potrzeby) kolejna szklanka i to samo działanie. I to PO PROSTU działa. (wit. C czyli kwas askorbinowy. Można też brać askorbinian sodu, ale jest mdły okropnie). I to działa podobnie przy przeziębieniu.
@AKx560
@AKx560 Жыл бұрын
Badania nie potwierdzają leczniczego działania witaminy C. Koniec tematu.
@basiabasia2861
@basiabasia2861 Жыл бұрын
@@AKx560 Może dla Pana TAKI jest koniec tematu. Dla mnie (i nie tylko, bo znam sporo osób, u których witamina C działa leczniczo) jest on zupełnie inny.
@marekmyszograj541
@marekmyszograj541 Жыл бұрын
Teoria spisku z własnej praktyki 😉. Kilka razy zdarzyło mi się, że tabletka od bólu nie działała i musiałem zażyć inna, innego producenta. W tej pierwszej było placebo 🤫. Oczywiście wniosek z przymrużeniem oka, ale gdyby na rynku brakowało środka przeciwbólowego, to czy producent nie mógłby sprzedawać w tych samych opakowaniach, tak samo wyglądające placebo 🤔 Kiedyś za młodu - a mam ponad 40 lat - oglądałem film o starszym już ojcu, który uwierzył, że ma raka, a następnie przechodził cały proces choroby. Film był na tyle mocy, że pamiętam go do dziś. Pozdrawiam.
@SimonV80
@SimonV80 Жыл бұрын
Kolejny ciekawy odcinek. Dziękuję. Ale mam pytanie odnośnie standardowego intro do odcinka. Dlaczego są tylko anglojęzyczne wypowiedzi? Czyżby nie było Polskich naukowców mówiących coś wartościowego?
@autobus993
@autobus993 Жыл бұрын
co do witamin zupełnie nie macie racji
@jjfdqq3898
@jjfdqq3898 Ай бұрын
To się dzieje już w dzieciństwie gdy mama całuję w obolałe kolano i mówi ze przestanie boleć :)
@Doniana
@Doniana Жыл бұрын
W zasadzie to nic nowego. Nauka odkrywa to co niektórzy (tzw. znachorzy) znają od zarania dziejów. Brawo dla naukowców, że wreszcie pochlają się nad siłą wiary. Wiara czyni cuda.
@zenonpompka
@zenonpompka Жыл бұрын
💪
@panikrystyna1
@panikrystyna1 5 ай бұрын
😀
@st.rawicz
@st.rawicz Жыл бұрын
Polecam wypowiedź ś.p. ks. Kaczkowskiego na ten temat... Ani wiara, ani pozytywne myślenie nie leczą!
@johnpared2835
@johnpared2835 Жыл бұрын
Czemu pani tak się zachłystuje powietrzem? Czy to choroba zawodowa?
@dominikkurek1155
@dominikkurek1155 Жыл бұрын
Pierwsze słyszę...
@janinakowalska1055
@janinakowalska1055 10 ай бұрын
Jest tom takom siostrom". Nieustannie mnie zadziwia skąd się biorą ci ludzie którzy nie potrafią mówić po polsku. I to zwłaszcza wśród wykształconych ludzi.
@Jacek-je8wf
@Jacek-je8wf 7 ай бұрын
100/100 ... i to jeszcze profesor, dawniej by matury nie zdał.
@RenataMilosz
@RenataMilosz Жыл бұрын
To prawda o aspirynie i polopirynie S. Dla mnie polopiryna S jest bardziej skuteczna.
@kubacski8454
@kubacski8454 Жыл бұрын
👍
@paristokiorome6410
@paristokiorome6410 Жыл бұрын
Czyli nauka dopiero w XXI w. odkrywa mądrość starożytnych cywilizacji zawarty w zdaniach "na początku było słowo", "proście, a otrzymacie", "szukajcie a znajdziecie".
@dominikkurek1155
@dominikkurek1155 Жыл бұрын
Jakie słowo? Chodzi o zaufanie do czegokolwiek.
@bozenabarabasz1810
@bozenabarabasz1810 Жыл бұрын
I w tym momencie nie zgadzam się! Szczepienia covidowe bardzo źle zaniosłam! Miałam powazny problemy z sercem!
@szpynda
@szpynda Жыл бұрын
A ja 3 dawki przeszedłem bardzo dobrze bez żadnych objawów. Wiedziałem co biorę. Zaznaczę że mam bardzo oslabiony system immunologiczny. Świadomość tego i wiedza jak działają te szczepionki oraz jak są produkowane byc może spowodowało to, że żadnych skutków ubocznych nie było. Zauważyłem, że ci "nieufni" częściej je maja.
@ZdzichaJedziesz
@ZdzichaJedziesz Жыл бұрын
To raczej zasługa twojego systemu odporności a nie szczepionki. Nie mylmy tych rzeczy.
@wysokirafal
@wysokirafal Жыл бұрын
wystarczy, że osoba podająca placebo ma koloratkę to wtedy mamy cud ;-)
@asiajoanna3466
@asiajoanna3466 Жыл бұрын
jak można wytłumaczyć skutki uboczne leków i szczepionek u dzieci?
@dominikkurek1155
@dominikkurek1155 Жыл бұрын
Wszystkie leki i środki medyczne w każdej grupie pacjentów mają jakieś skutki uboczne. Coś za coś.
@Maciek287
@Maciek287 11 ай бұрын
Jak jest z efektem nocebo odnośnie papierosów? 50 lat temu nikt się nie przejmował ich szkodliwością a nawet mówiono, że są bezpieczne. Dzisiaj odwrotnie. Czy kiedyś papierosy szkodziły mniej?
@krzysiek1234567890gu
@krzysiek1234567890gu Жыл бұрын
Powinno być czasopismo "Psychology replications only journal" i z innych dyscyplin też
@robertprzybylak7387
@robertprzybylak7387 10 ай бұрын
"Głupi znachorzy" to już nie placebo😂 ROZUMIEM że lobby od margaryn,zmienianych norm na lipidy ,odszkodowania med.. to Jedyne sł. dogmaty..
@agnieszkawojcik5123
@agnieszkawojcik5123 11 ай бұрын
A kto to są ci ,"głupi znachorzy"?
@darekgadowski3264
@darekgadowski3264 Жыл бұрын
Ja od jakiegos roku zaczolem odczowac realnie ,fizycznie nacisk energi na czolo podczas medytacji ,modlitwy czy jak kto woli to nazywac.nacisk jest czesto na punkt miedzy oczami o srednicy okolo 1cm. Miale wczesniej uciazliwe bole glowy conajmniej 2razy w tyg zjadalem kilku tabletk rano panadol i inne..i pewnego ranka gdy obudzilem sie z bylem sprobowalem chwwile sie zrelaxowac pomedytowac odczulem nacisk na czolo i zechcialem zeby bol zniknol i zniknol w jednej sekundzie a na czole wyraznie czulem zimno jakbym wlozyl czolo do lodowki .najlepsze ze bole nie wracaja przestalem kupowac tabletki juz ich nie potrzebuje !!!
@dominikkurek1155
@dominikkurek1155 Жыл бұрын
Medytacja najlepiej wpływa na ból.
@darekgadowski3264
@darekgadowski3264 Жыл бұрын
​@dominikkurek1155 zgadza sie ale ja dopiero prawdziwie zaczolem odczuwac wszystko jak odsluchalem na kanale Zbigniew Jana Popko na KZbin, jego medytacje, zaczolem czuc normalnie fizycznie nacisk energi na czolo punkt miedzy oczami ,( chyba z tad nazwa trzecie oko) czuje to tez w calej glowie w srodku czuc normalnie jak niektore czesci mozgu zaczynaja pracowac
@magdam6622
@magdam6622 Жыл бұрын
Chyba nie zrozumiałam, czy przyjmowanie witamin w postaci suplementów nie ma sensu bo są praktycznie nieprzyswajalne? Mi suplementy bardzo pomogły, efekt placebo?
@elisabeth400
@elisabeth400 Жыл бұрын
Witaminy działają, przykładem jest witamina D. Jej poziom wykazuje proste badanie krwi. Jej przedawkowanie bywa niebezpieczne, to samo w przypadku witaminy A. Na pewno działają też witaminy z grupy B- przykładem jest np.zapalenie nerwów w której te witaminy są podawane i pomagają. Witamina B 12 przyspiesza podziały komórkowe, są na to dowody naukowe. Nie wiem skąd teza, że witaminy nie są przyswajane. Być może chodzi o inne witaminy, których poziomu nie da się zweryfikować badaniami.
@sennocy7918
@sennocy7918 Жыл бұрын
Żadne placebo, chemia to chemia, wyniki badań krwi są dowodem, potrafisz podwyższyć poziom B12 siła sugestii? Super, to poproszę o zmaterializowanie jabłka:)
@sennocy7918
@sennocy7918 Жыл бұрын
Wcale nie mowie ze siła myśli nie działa na delikatniejsze struktury ale nie można zaprzeczać temu co istnieje materialnie by przepychac swoje górka:)
@sabina7978-e4y
@sabina7978-e4y Жыл бұрын
👌👌👌👌
@mateuszpolanski7414
@mateuszpolanski7414 Жыл бұрын
a jak fale elektromagnetyczne działają na wasze mózgi bo widzę że bardzo działaja . Masoneria francuska od początku objawień Lourdes płaciła sowicie za utajanie potwierdzonych uzdrowień . Widzę ,że nic się nie zmienia .....
@dominikkurek1155
@dominikkurek1155 Жыл бұрын
poprawiłeś mi humor
@JarKo880
@JarKo880 9 ай бұрын
Ogromny wpływ na ból ma decyzja sędziego piłkarskiego. Jeśli jest pozytywna to sfaulowany piłkarz od razu czuje sie lepiej, wstaje i moze grać dalej. Takich sędziów można by zatrudnić w szpitalach w roli asystentów anestezjologa 😂
@tititkatiti
@tititkatiti Жыл бұрын
Film wprowadza w błąd,wiele informacji nieprawdziwych,wielu specjalistów byłoby zażenowanych....
@dominikkurek1155
@dominikkurek1155 Жыл бұрын
np.?
@dorotaabul6066
@dorotaabul6066 Жыл бұрын
Jak patrzę na osobę, która łzawi, albo wpadło jej coś do oka i to ja jej mam oczyścić oko, moje oczy też zaczynają łzawić . To jest tak nie do powstrzymania...
@marcinpieczka127
@marcinpieczka127 Жыл бұрын
Bardzo fajny odcinek. Brakło mi jednak w nim wytłumaczenia jak placebo działa w organizmie. Czy jak dostaje "środki przeciwbólowe" placebo, to czy organizm sam wytwarza jakieś substancje które niwelują ból, czy po prostu ignoruje sygnały które do niego docierają? Ogólnie jak powstają te efekty, które placebo powoduje. Jak by było ze szkorbutem, który jest wywoływany przez brak witaminy c. Czy placebo "witaminy c" by spowodowało że organizm zacząłby jakoś inaczej działać i wytwarzał tą witaminę, czy w takim wypadku placebo nie działa po prostu, bo organizm nie wytworzy tej witaminy a jest ona potrzebna organizmowi?
@yondrash
@yondrash Жыл бұрын
9:48 :)
@marcinpieczka127
@marcinpieczka127 Жыл бұрын
@@yondrash Umknął mi ten fragment, dzięki :) Teraz mogę tylko narzekać na to że dość krótko pociągnięty wątek samych biologicznych reakcji organizmu w związku z placebo.
@yondrash
@yondrash Жыл бұрын
@@marcinpieczka127 Jedna z ciekawszych pogadanek. Nie ma co narzekać! ;)
@Ijon_T_jr
@Ijon_T_jr Жыл бұрын
To już zadanie dla przedstawicieli innych specjalności niż psychologia - i dobry temat na kolejną rozmowę.
@elisabeth400
@elisabeth400 Жыл бұрын
Organizm jest w stanie sam wytworzyć substancje przeciwbólowe, są na ten temat publikacje naukowe i artykuły.
@Linalina-ic2fs
@Linalina-ic2fs Жыл бұрын
Myślicie, że pacjent tak źle odbiera np szczepionki, bo jest taki głupi?
@nomoreheroes1115
@nomoreheroes1115 Жыл бұрын
Jeśli jako placebo, które ma w zamierzeniu coś leczyć/pomagać, podadzą ludziom truciznę, to część ludzi się zatruje. Choć zapewne nie wszyscy :)
@annaszymanek2198
@annaszymanek2198 Жыл бұрын
Tak oni myślą bardzo źle o pacjentach.Pozjadali rozumy.A witaminy rozpuszczalne w tłuszczach działają.W Skandynawii robiono badania na dzieciach i podawano ogromne dawki witaminy D3i nastąpił ''cud",dzieci nie zachorowały na cukrzycę typu 1🤔A u nas dalej straszy się matki rzekomą toksycznością witamin.
@szpynda
@szpynda Жыл бұрын
To dobry kierunek. Miałem 3 dawki i nie odczułem żadnej ponieważ zanim je wziąłem to dowiedziałem się jak to działa i jak te szczepionki były robione. Wiedza pomaga w spokojnym i pozytywnym rozwoju leczenia czy profilaktyce.
@annaszymanek2198
@annaszymanek2198 Жыл бұрын
​@@szpynda A ja zaszczepiłam swoją córkę przeciw pneumokokom i też byłam pozytywnie nastawiona, żadnych obaw przed szczepieniami nigdy nie miałam.No i córka po tym dostała alergii wziewnej,a przed ten jej nie miała.Wiec samo nastawienie i wiedza nie chronią przed obiektywnymi zagrożeniami.
@szpynda
@szpynda Жыл бұрын
@@annaszymanek2198 Ach te mity o alergiach poszczepiennych. To już urban legend madek polek.
@maciekszymanski8340
@maciekszymanski8340 Жыл бұрын
Najpoważniejszym skutkiem ubocznym szczepionek antycovidowych był hejt w internecie.
@dominikkurek1155
@dominikkurek1155 Жыл бұрын
Niewątpliwie niejedna osoba miała skutki uboczne naczytawszy się w nim najróżniejszych opinii.
@dominikkurek1155
@dominikkurek1155 Жыл бұрын
Ciekawe, jednak wciąż nie wiem, dlaczego placebo działa
@annapasisz6795
@annapasisz6795 Жыл бұрын
O ile się orientuję, to jesteśmy w trzeciej dekadzie dwudziestego pierwszego wieku 😉 nie drugiej
@MrAceCraft
@MrAceCraft Жыл бұрын
Cały ten temat brzmi w moich uszach jak czarna magia. Że niby ucząc mózg pacjenta, że placebo pomoże to osiągnie się efekt leczniczy. Idąc tą drogą może warto zatrudniać w szpitalach zawodowo księży z posługą modlitewną i eucharystyczną, bo wpłynie to korzystnie na leczenie? A skoro można zasugerować komuś ból głowy od urządzeń elektronicznych, to może warto wysłać czarnoksiężnikôw i szamanów voodoo do walki w cyberprzestrzeni przeciw ruskim trollom?
@zwielkopolski
@zwielkopolski 10 ай бұрын
Homeopatię stosuje się również u zwierząt. Ciekawe czy wierzą w placebo...?
@Jacek-je8wf
@Jacek-je8wf 7 ай бұрын
Nie dziw się, ze ludzie uważają, że homeopatia to placebo, bo wierzą komuś, kto ma na szyi stetoskop lub przed nazwiskiem prof. nawet gdy mówi som, zamiast są.
@BudziTsu
@BudziTsu 16 күн бұрын
Ból nie istnieje. To tylko błąd systemu.
@wincentywiewiorczak4114
@wincentywiewiorczak4114 Жыл бұрын
Gdzie znajdują się myśli i czy są jakiejś wielkości?
@dominikkurek1155
@dominikkurek1155 Жыл бұрын
W mózgu, a czy mają jakiś rozmiar...
@MarcinKrzysztofKrasucki
@MarcinKrzysztofKrasucki Жыл бұрын
Ja sobie przepiszę kromkę z dżemem 😅
@Jacek-je8wf
@Jacek-je8wf 7 ай бұрын
😂
@krystynabogacka6620
@krystynabogacka6620 Жыл бұрын
Beznadziejny materiał ,szkoda czas
@arprintsa
@arprintsa Жыл бұрын
Z mojego doświadczenia wynika, że dzieci nie reagują na placebo wogóle. Ja nie reaguję. Natomiast widziałem reakcję chisterycznych kobiet na przyjęcie zastrzyków z cukru pudru, po złamanych kończynach. Zanik bólu był natychmiastowy i wspomniane osoby po kilku minutach zasnęły. Po przebudzeniu wszelkie bóle z reguły ustępowały. Nie ma natomiast żdnego placebo na taką prostą sprawę jak ból zęba. Co do procesów porodowych nie mogę się wypowiadać. Poród u kobiety stanowi całą epopeję pełną problemów i komplikacji, dlaczego tak jest, nie wiem. Stąd bierze się zaburzenie psychiatryczne zwane tokofobią. A co do kolorów, to jest sprawą wiadomą, że żólte firanki obniżają gorączkę. Ot co.
@AKx560
@AKx560 Жыл бұрын
Ale ty pieprzysz głupoty. Żaden lekarz nie wstrzyknie człowiekowi ze złamaniem cukru do krwi jako środek p. Bólowy. Takie brednie to sobie opowiadaj dzieciom.
@krzysztof1058
@krzysztof1058 3 ай бұрын
🤪 Teraz żadne tabletki mi nie pomogą!
@Leon_de_Molay
@Leon_de_Molay Жыл бұрын
bozie, chłop mówi sobie TAK dosłownie co 5 sekund
@dominikkurek1155
@dominikkurek1155 Жыл бұрын
Mam odsłuchać ponownie, to policzę jego takowanie
@atanazypernat8475
@atanazypernat8475 4 күн бұрын
No... Okropnie wkurzający zwyczaj...a może bardziej niechlujstwo...niestety coraz bardziej powszechny 😤 ..
@krzysztofpiatek2541
@krzysztofpiatek2541 Жыл бұрын
Wow
@Ari79823
@Ari79823 Жыл бұрын
Ciekawy jestem czy efekty psychoterapii nie są przypadkiem efektem placebo....
@maciejkawa5017
@maciejkawa5017 Жыл бұрын
Nie, to nie jest placebo i jest na to wiele badań. Proszę wpisać w scholar np. Effectiveness of CBT therapy, lub inne. Przecież to nie zabiera dużo czasu..
@Bibop79
@Bibop79 Жыл бұрын
Wszyscy umrzemy
@dominikkurek1155
@dominikkurek1155 Жыл бұрын
Od mojego imiennika liczyłem na coś bardziej odkrywczego.
@grzegorzotorzecze7444
@grzegorzotorzecze7444 10 ай бұрын
O bólu dowiedzieliśmy się, że przyczyny mogą być natury psychicznej, a sytuacja odwrotna zanik czucia. Czyli zaburzenie neurologiczne polegające na nieodczuwaniu bólu w niektórych częściach ciała, np stopach. Pytanie; czy takie zjawisko, schorzenie może mieć przyczynę natury psychicznej, stres, nadmierne napięcia , strach itp. ?
@andrzejzakrzenski758
@andrzejzakrzenski758 Жыл бұрын
Prowadząca słabiutko. Gdzie obiektywizm dziennikarza?! Adam
@tsaicio
@tsaicio Жыл бұрын
Mega fragment o homeopatii :)
Крутой фокус + секрет! #shorts
00:10
Роман Magic
Рет қаралды 18 МЛН
Do you choose Inside Out 2 or The Amazing World of Gumball? 🤔
00:19
Миллионер | 1 - серия
34:31
Million Show
Рет қаралды 1,7 МЛН
Dlaczego życie powinno zacząć  się po 40-ce?
58:52
Nauka. To Lubię
Рет қаралды 221 М.