Рет қаралды 21,872
Pierwsze wzmianki o mózgu i wpływie jego uszkodzeń na zachowanie pochodzą jeszcze z czasów starożytnych. Wśród uczonych długo jednak dominował pogląd, że mózg jest jednolitą substancją. Odkrycie elektrycznej aktywności mózgu, a następnie jego komórkowej budowy i modularności, zapoczątkowało erę nowożytnej neuronauki. Współcześnie coraz lepiej rozumiemy biochemiczne mechanizmy regulujące pracę mózgu oraz to, w jaki sposób pomiędzy konkretnymi neuronami oraz całymi obszarami mózgu tworzą się połączenia.
O zawiłej historii odkrywania mózgu i ewolucji ludzkich poglądów na to, co znajduje się w naszych głowach, opowie w swoim wykładzie dr. Mateusz Hohol.
Dr Mateusz Hohol kognitywistą, pracownikiem IFIS PAN, członkiem Centrum Kopernika. Zajmuje się także popularyzacją nauki, współpracuje z redakcjami „Tygodnika Powszechnego” i „Polityki”.
#GraniceNauki #PrzełomyWNauce
***
W miniaturce filmu wykorzystano zdjęcie "Subject ready for EEG recording at the phonetics lab, Stockholm University" Pettera Kallioinena oraz dziewiętnastowieczną rycinę pochodzącą z: Friedrich Eduard Bilz, Das neue Naturheilverfahren (1894).