TOTO VIDEO PŮVODNĚ VZNIKLO PRO ČLENY NA www.buymeacoffee.com/investicnibr Údaje ve videu jsou z prosince 2021. Od té doby jsem do portfolia nepřidal nic nového, ani nic neubral. Pomohla vám má videa zlepšit investiční rozhodování? Podpořte Investiční bramboru virtuálním pivem 🍺, nebo získejte videa navíc a dřívější přístup v členské sekci na: www.buymeacoffee.com/investicnibr Díky a na zdraví! 🍻 🥔
@LadaNosek2 жыл бұрын
Díky za další video. Tohle je super motivace do dalšího roku. A gratuluji k zásnubám/svatbě. 🙂
@pavelpellar2 жыл бұрын
Diky a hodne uspechu jak investicnich, tak youtuberskych v roce 2022.
@musled2 жыл бұрын
diky za video. tech dvacet procent "zisku" za dva roky, ponizeno o inflaci v cr cca 2,5 % a 11 % hrube, dalo tedy hrube 7,5 % zjednodusene. tzn. rocne 3,75 % hrube. coz neberte jako vytku, spis jako silenost momentalni doby, kdy na tri ctyri procenta rocne potrebujeme min. kolem deseti procent nominalniho rustu portfolia.
@miroslavazidkova-fc7hc2 ай бұрын
Ahojky, každé Tvé video je zajímavé a mám chuť vidět další. Díky😊
@SmrdiTiBabka2 жыл бұрын
Kolik máte vyčleněno na svatbu? S manželkou nám právě svatba přišla jako zbytečný výdaj, vzhledem k tomu, že je to jediný den plný stresu. Za pár měsíců po ní neštěkne ani pes a zážitky z toho tak fantastické nejsou. My jsme měli šaty z aliexpressu, prstýnky z oceli, obřad malý, oběd jen s nejbližší rodinou, párty u nás na zahradě, jídlo a pití na grilovačku dovezlo Tesco. Celková útrata asi 30 000 Kč. Že za svatbu někdo dá více než 100 000 dost nechápu. :)
2 жыл бұрын
S tímhle názorem se s manželkou stotožňujeme. Taky máme prstýnky z oceli, taky jsme to chtěli udělat tak, aby bylo nejméně starostí a stresu, obřad na úřadě, oběd jen pro uzkou rodinu, večer větší párty s rautem. Vyšlo nás to sice víc, než 30, ale do 100 jsme se v pohodě vlezli.
@jiridorazil97922 жыл бұрын
Ahoj, zajímavé názory..my jsme se brali když byla žena v 7 měsíci těhotenství..takže obřad na zámečku, pak oběd s rodiči a svědky a pak domu a nohy nahoru..otékaly..finančně to vyslo tak do 15 tis..máme hezké fotky a zlaté prstýnky..ty už jsou trinasobne zhodnoceny..rok 2012..ale hlavně máme dvě zdravé děti..to je ta nej top investice..a motivace být bohatý..ahoj
@PEPA3RD2 жыл бұрын
Skvělé inspirující video, jako vždy. Ještě se tak odprostit od toho neustálého sledování výkyvů, zpráv o propadech a bublinách a pak třeba budu konečně taky v pohodě :). Chtělo by to, aby ty propady zakrajovaly jen do zeleného polštáře předchozích zisků. Takhle na začátku je to nepříjemné. Krásné svátky.
@danielmusil90262 жыл бұрын
Jak se to vezme. Myslím si, že propady na začátku investiční kariéry mohou právě být "požehnání". Určitě pro lidi s dlouhodobým horizontem a strategií pravidelného přikupování ať se děje co se děje. Já mám třeba horizont 20 let a pokud příštích několik let bude medvědí trh, tak to pro mě znamená pouze levnější nákupy, nic jiného. Až pak zase přijde býčí trend, tak o to větší budou potenciální výnosy. Představ si opačnou věc, že ti hodnota majetku teď bude 5 let růst a pak tam dostaneš -50% zářez. A třeba se i dostaneš do celkového minusu. To musí být velmi demotivační pro někoho zvyklého jen na neustálé výnosy.
@PEPA3RD2 жыл бұрын
@@danielmusil9026 Já samozřejmě mluvil o variantě, kdy jsi před dvěmi lety levně nakoupil, měl zisk a dnes dostaneš šanci nakoupit znovu za stejnou cenu. To, že jsi nakoupil před třemi měsíci a teď máš o 20 % méně je pro spoustu lidí demotivující v tom, že přichází ne o to co na trhu vydělali, ale o to co tam vložili a hrozně blbě se jim to vysvětluje. To nic nemění na tom, že při DCA je cesta ke stejné hodnotě trhu někdy v budoucnu výnosnější přes medvědí trhy než přes ty býčí.
@prasavec00092 жыл бұрын
Skvělý náhled. Díky. :)
2 жыл бұрын
Vždy může být lépe a buďme rádi, že není hůře ;) Hezké svátky!
2 жыл бұрын
Hezké a klidné svátky, Víťo!
@MiroslavBruna2 жыл бұрын
Děkuji a gratuluji
@TomášBachtík-v8q8 ай бұрын
Zdravím Vás, mám krátce Trading 212 a nakoupený ETF VWCE zatím za pár korun. Mám 400 tis. volných na případnou investici bokem. Potřebuji dodat odvahu, abych za tyto koruny nakoupil další ETF. Plánuji to na 17 let. Je to takto v pohodě Richarde?
8 ай бұрын
Obecně je 17 let dostatečně dlouhá doba k investování do akcií a VWCE k tomu považuji za jedno z nejlepších ETF - pokud psychicky zvládneš všechny tržní propady a situace, které během těch 17 let nastanou. Odvahu možná dodá nedávné video o investování za all time high: kzbin.info/www/bejne/bpCXmK2frtBqj5Y
@TomášBachtík-v8q8 ай бұрын
Děkuji moc
@adamzalesak12 күн бұрын
Super video, ale mám otázku: Proč jsi zvolil u ZPRV a ZPRX podíl 50/50? Není to hodně velké nadvážení evropy, když má kapitalizaci cca 15 % vs 65 % USA? Podobně bych zpochybnil i poměr mezi IS3S a 5MVL. Budu moc rád za odpověď a ať se daří. 🙂
12 күн бұрын
Ahoj. Jsou to dobré připomínky. Jeden z hlavních důvodů je zjednodušení. Když mám všechny faktorové ETF po 7,5 %, je to o dost jednodušší a přehlednější, než 8 a 2 % a třeba 7 a 3 %. Za druhé: mít 2 nebo i 3 % pro mě nemá cenu. To bych to ETF raději nedržel, protože dopad na portoflio je minimální. V tak malém množství by to byla jen zbytečná komplikace. Za třetí: u ZPRV a ZPRX to celé dohromady beru jako globální expozici na small cap value. Evropa jednoduše zastupuje celý zbytek vyspělého světa. Do budoucna obě ETF nahradím skrze novinku Avantis Global Small Cap Value (AVWS, zatím se dá koupit jen u IBKR). Za čtvrté: mají rozvojové trhy opravdu vyšší podíl? Ano, 5MVL mám stejně jako IS3S, ale zase v ZPRV a ZPRX žádné rozvojové akcie nejsou a to zase převažuje ručičku směrem k vyspělým trhům. Nemám to teď přesně spočítané, ale je to vyvyáženější, než se zdá. Ve faktorové části to je cca 75 % vyspělé trhy a 25 % rozvojové.
@adamzalesak12 күн бұрын
Chápu, díky za odpověď. O AVWS jsem netušil, snad bude brzo i na T212 nebo XTB.
@Istukan882 жыл бұрын
Diky Richarde
@polojakub8 ай бұрын
Ahoj. Díky za video. Pokud bych si chtěl vytvořit podobné portfolio a mít to vše na jednom místě, tak jakou alternativu bys mi doporučil za ZPRX? Jestli to tedy vůbec jde. Z hlediska nákladovosti a přístupnosti mi totiž zatím nejvíc vyhovuje XTB a tam bohužel není 😕díky!
8 ай бұрын
Ahoj. Náhrada bohužel neexistuje Neznám žádné jiné UCITS ETF na small cap value z Evropy.
@pavwlik7 ай бұрын
Ahoj, úžasná tvorba. Jaký je rozdíl mezi vanguard S&P500 s indexem VWCE a indexem VUSD
7 ай бұрын
Ahoj. Díky. VWCE nesleduje S&P 500, ale index FTSE All World. Index S&P 500 obsahuje 500 největších akciových firem se sídlem v USA, zatímco index FTSE All World obsahuje cca 3700 firem ze zhruba 50 různých zemí a je tudíž diverzifikovaný globálně. Což S&P 500 není a je to pouze sázka na americké akcie.
@pavwlik7 ай бұрын
@ Souhlasím, avšak firmy patřící do S&P500 jsou cílí většinou i na globální trh, Apple,Microsoft...
7 ай бұрын
To ano, ale to není to to samé, jako globální diverzifikace. Investice do S&P 500 prostě nezahrnuje jiné giganty, kteří mají sídlo mimo USA. Zcela chybí Sony, Samsung, Toyota, Nestlé, Loreal, SAP, Linde, Shell, Astrazeneca, Roche, Novartis, Alibaba, Tata, Dior, Siemens, Airbus, Allianz a stovky dalších. Bez nich je portfolio prostě méně diverzifikované. Ač tedy firmy z S&P 500 působí globálně, tak neposkytují ty samé výhody, jako globální diverzifikace.
@jirireznak7253 Жыл бұрын
Ahoj. Takze myslis ze je rozhodne lepsi ETF Ftse All World ktery pouzivas a mas v nem opravdu hodne,nez S&P 500?V tom pripade asik SP500 zrusim a penizky prevedu do All World...Ty osobne mas v Eur ci dolarech?Jelikoz nase vlada chce v brzke dobe eura,tak je lepsi asik rovnou v eur ne?Kdyz to chcu mit dobrych 20let... Dekuju
Жыл бұрын
Ahoj. Jsem zastance globalni diverzifikace, takže jsem spíše pro Vanguard FTSE All World, než pouze pro S&P 500. Mluvim o tom třeba v tomto videu: kzbin.info/www/bejne/javPXmueetB2l8U Nakupuju ho v eurech. Me duvody: jak pises, čekám, ze bude přijato časem euro a kurzove riziko opadne. Za druhe: příjmy v eurech. Pracoval jsem v drive v Nemecku a i ted mam vydelky z Youtubu v eurech. A za třetí, na Degiru je převod mezi czk/eur za středový kurz. Za převod na USD se platí.
@milosgabriel9 ай бұрын
Zdravim, myslíte, že má dnes smysl investovat do vwce když Etf obsahuje 7 drahých amerických firem a tím rapidně snižuje vynosnot Etf do budoucna, nebo ted raději prikupovat Etf bez těchto firem? Díky za odpověď Miloš
9 ай бұрын
Nehraje to roli. Dnešní stav není ničím výjimečný. V historii vždycky dominovalo trhům pár gigantických firem, které měly velký podíl. Tak to bylo vždycky a kopírování trhu se stejně osvědčilo. Top 10 firmy v ETF na S&P 500 mají podíl 31 %, v globálním ETF jen 17,8 %. Případně já mám 30 % podíl portfolia v hodnotových ETF, které drží právě ty relativně levnější firmy. Tím podíl top10 globálních firem ještě snižuji na 12,46 %.
@milosgabriel9 ай бұрын
@ Super, děkuji za odpověď. M
@MrSlusznyik4 ай бұрын
Ahoj, na IBKR IS3S bohuzial nie je. Co by si odporucal namiesto toho? IWVL, IWFV alebo XDEV? Dakujem pekne. 😊
4 ай бұрын
Ahoj. Já kupuju IWVL. Je to to samé ETF, v EUR, jen myslím že Italská burza.
@sanies1232 жыл бұрын
Rozumím tomu správně, že do nových ETF fondů v portfoliu (všechny kromě VWCE) se investuje s poplatkem? V seznamu ETF bez poplatku od Degira jsem je nenašla. Děkuji za odpověď :)
2 жыл бұрын
Ano, tyto ETFka jsou na Degiru s poplatkem.
@mvdk269 ай бұрын
Ahoj Richarde, dotaz, vše máš na Xetre. Jaka je výhoda? A není lepší nakupovat i na různých burzách dle slevoveho seznamu degiro?
9 ай бұрын
Ahoj. Nevím jestli je to výhoda, ale nevím o žádné nevýhodě. Když jsem nakupoval na Degiru, tak ty co byly na seznamu, tak byly právě na Xetře.
@metodejcerny7937 Жыл бұрын
Dobrý den, super video! Sám investuji do FTSE All-World a přemýšlím o nějaké rozšíření portofolia ve směru ETF na malé a velké hodnotové firmy ze světa. Chci se zeptat, zda není nevýhodné investovat do ETFek z videa z hlediska poplatku. Pokud jsem se díval správně, tak při koupi jedné akcie je to 3 eura, což mi přijde docela vysoké. Nebo mi něco uniklo? Zatím se v této oblasti vzdělávám, tak se předem omlouvám za hloupý dotaz :) ať se daří
Жыл бұрын
Dobrý den, díky. Poplatky hrají roli, ale zrovna vstupní poplatek je ten nejméně škodlivý, protože je jednorázový. Záleží, za jakou částku chcete nakupovat. Jestli za 30 EUR, tak je poplatek 3 eura za transakci hodně. Jestli za 300 EUR, tak je poplatek 3 eura jen 1 % z celé částky a to už je naprosto v pohodě. Navíc není nutné kupovat všechna ETF každý měsíc. Sám to nedělám a dokupuju jen jedno - dvě ETF měsíčně, podle toho, které ETF je zrovna relativně levnější a tudíž pod svou požadovanou alokací.
@RomanPredator9 ай бұрын
Ahoj bramboro.... mám postřeh... toto tvoje portfolio skrze čísla - pokud dobře počítám, tak za 5 let při aktuálních hodnotách jednotlivých ETF (30-1-24) a % jejich poměru v portfoliu to vychází na 9,78% / rok... no kdybys měl jen SaP 500, za 5 let by to bylo + 83% (VOO) a 16,6 / rok... takže ..není čas nad reorganizací portfolia nebo nákup jen obyčejné 500 bez přemýšlení?
9 ай бұрын
Není. Pět let je krátka doba na zhodnocení a v posledních cca 15 letech se kvůli vysokým úrokovým mírám nedařilo hodnotovým akciím - prosperovaly růstové. To se mění. Tipuju, že za dalších pět let mi napíšeš, že jsem nakonec udělal dobře, když jsem nic nezměnil. 😉 Moje portoflio je opravdu dlouhodobé a i kdyby mělo nižší výnos než S&P 500, stále jsem lépe diverzifikovaný a nejspíše budu mít méně hluboké propady, což bude zejména ve fázi čerpáni důležité. Kdybych vsadil jen na S&P 500 a nakonec to nedopadlo, tak bych se dost proklínal. Takhle mám jistotu.
@RomanPredator9 ай бұрын
Ok, rozumím... Děkuji za tvou reakci čehož si vážím! @
@michalvitek1160 Жыл бұрын
Chtěl jsem se zeptat, kde je aktuálně možné nakoupit etf zprv a zprx? Na XTB je k dispozici pouze zprv a na degiru ani na portu je vůbec nemůžu najít... Díky za odpověď
Жыл бұрын
Dá se koupit na IBKR, Trading212 a Freedom24.
@tomasimrich48283 ай бұрын
Ahoj Richarde, zajímalo by mne, přez jakého brokera nakupuješ ty?
3 ай бұрын
Ahoj. Aktuálně nakupuju na Interactive brokers, ale mám i investiční plán u XTB. Větší část portfolia držím u Degira.
@tomasimrich48283 ай бұрын
Dekuji
@jakubmikulecky67232 жыл бұрын
Dobrý den - moc děkuji za Vaši tvorbu. Děláte to velice příjemným stylem a hlavně srozumitelně. Měl bych jeden konkrétní dotaz: bylo by možné nahradit ve strategii, kterou popisujete ´SPDR MSCI USA Small Cap Value Weighted UCITS ETF´ za ´SPDR Russell 2000 US Small cap UCITS ET´ tak, aby byl zachovaná diverzifikace a plánované (odhadované) zhodnocení? SPDR MSCI USA Small Cap Value Weighted UCITS ETF nenabízí někteří brokeři, např. XTB...moc děkuji za odpověď.
2 жыл бұрын
Dobrý den a díky za napsání. Nejsem si jistý, jestli má Russel 2000 US Small Cap nějaký filtr/podmínku, kterou alespoň částečně eliminuje neziskové firmy, nebo růstové firmy. Spíš bych volil nějaké ETF na S&P SmallCap 600, kde je podmínka, že firmy musí být několik kvartálů za sebou ziskové a tím se eliminují small cap growth, které jsou nejhorší podtřída akcií. Problematiku malých firem a výběr ETF řeším v tomto videu: kzbin.info/www/bejne/Zmbcfqaqndl_fpo
@michaelmalek1044 Жыл бұрын
Dobrý den, skvělé video a tvorba. Děkuju za velmi hodnotné informace. :D Chtěl jsem se zeptat k tomuto videu. Momentálně pracuji pátým měsícem v Norsku a chtěl jsem si nyní založit účet u Degira, ale to nabízí daňové rezidentství pouze v ČR a některých dalších státech. Napsal jsem že jsem rezident ČR, a druhé na Norsko, ale jak jsem psal, tak ho Degiro nenabízí. Bude to problém nebo mám založit účet u jiného Brokera? (Mám v plánu nakupovat akumulační ETF a držet dlouhodobě)
Жыл бұрын
Dobrý den. Pokud vám broker umožní otevřít si účet, neměl by být problém. Daňová rezidence má vliv na zdanění, a to už si řešíte po vlastní ose. Degiro dává každý rok výpisy pro daňové účely v jazyce, ve kterém si ho otevřete. Já jsem například pracoval v Německu a musel jsem pak tento výpis překládat do němčiny pro daňového poradce, protože jsem si otevřel účet přes "české" Degiro. Zároveň jsem ale věděl, že se budu vracet do ČR, takže dlouhodobě to pro mě mělo smysl. Pokud hodláte zůstat v Norsku, možná by bylo fajn podívat se, jací brokeři působí přímo na norském trhu.
@jozefjunas3720 Жыл бұрын
Mám dotaz, VWCE se obchoduje zřejmě na dvou burzách. Borsa italiana a Xetra. Je volba burzy podstatná?
Жыл бұрын
Osobně jsem vybral Xetru, protože u Degira se tam dá VWCE koupit bez transakčního poplatku. Obecně je lepší větší burza, protože je tam lepší likvidita a menší spread (rozdíl mezi nákupní prodejní cenou). Xetra patří k největším evropským burzám a stejně Borsa italiana, takže by ani na jedné neměl být problém.
@Gozer32 жыл бұрын
Díky za video, co říkáš na inflaci v ČR a zdražování všeho? To FIRE plány zase odsouvá o pár let dopředu ne?
2 жыл бұрын
Nedelam si s inflací starosti. Inflace byla dlouho nizka. Vysoka bude chvili. Dlouhodobe se to zprumeruje. A i kdyby i flace trvala dele - takova obdobi uz historicky byla (v USA obdobi stagflace). Bylo to špatne...ale jen pokud neměl americký investor globalni diverzifikaci. Kazdopadne si nemyslím, ze by to ted bylo tak spatne, jako tehdy. Muze byt, že reálná návratnost akcií bude krátkodobě nízká/záporná, ale dlouhodobě akcie vítězí o mnoho procent. Inflace je navic pro kazdeho jina. Kazdy ma vlastni miru inflace podle sveho osobniho spotřebního koše. Nektere polozky se daji nahradit levnejsimi, nebo snizenim jejich spotřeby. Tim se da inflace castecne obchazet.
@MiranDanielcz9 ай бұрын
Skvělé video (jako vždy). Kde máš ZPRX? XTB ho nenabízí, takže asi Degiro, co?
9 ай бұрын
ZPRX mám jak u Degira (ale tam už nakoupit nejde), tak u IBKR (kde teď pravidelně nakupuju). U XTB investuji dceři pouze do VWCE.
@MiranDanielcz9 ай бұрын
@ Díky za odpověď :)
@MrSlusznyik7 ай бұрын
Ahoj, mozno blba otazka, ale pre istotu sa to opytam: pri tych percentach treba brat do uvahy hodnotu/cenu jednotlivych akcii/ETF a nie ich pocet, vsak? 😅 Dakujem
7 ай бұрын
Ano, jejich hodnotu (počet akcií krát cena). Počet akcií sám o sobě nic neříká.
@petr40772 жыл бұрын
Od kdy nakupujete VWCE a máte uváděné zhodnocení? Díky!
2 жыл бұрын
Nakupuju cca od března 2020. To jsem přehodnotil celou investiční strategii a pustil se naplno do indexového investování s cílem dosáhnout finanční nezávislosti.
@janvlcek4958 Жыл бұрын
Ahoj, chtěl jsem se zeptat ohledně ibkr. Tys říkal, že jelikož u degira už nedávají all world vanguard etf, že to házíš na IBKR. Mohu se zeptat, jestli tom myslíš "VWCE" fond? Zkouším najít ten stejný fond podle názvu ve videu, ale nic jiného jsem nenašel. VANG FTSE AW USDA. Moc děkuji za odpověď
Жыл бұрын
Ahoj. Ano, nakupuju VWCE na IBKR. Najdeš ho přímo pod timhle tickerem a ano, ukazuje to ten název, který píšeš.
@StanislavStanislav-b3k10 ай бұрын
ahoj, jaký je prosím rozdíl mezi Vanguard FTSE All-World UCITS ETF (Acc EUR ) a Vanguard FTSE All-World UCITS ETF (Acc EUR ) ? oboje na xtb. díky
10 ай бұрын
Ahoj. Jestli myslíš VWCE.DE a VWRA.UK, tak první se obchoduje v EUR a to druhé v USD. Je to to samé ETF, jen se jeho akcie prostě obchodují v různých měnách. Návratnost bude při přepočtu na stejnou měnu (Kč) stejná. Jestli tě zajímá, v jaké měně investovat, tak se koukni na toto video: V jaké měně investovat do ETF? kzbin.info/www/bejne/aZKtkGVvbb2FgMU
@sweetsky152 жыл бұрын
Díky za tvá videa, moc mi pomohla rozhoupat se a koupit své první ETF. Jen malý dotaz, vyplatí se mít na degiru ten custody účet? Já mám basic, při registraci mi to ani ten custody nenabídlo..
2 жыл бұрын
Diky za sledování! Degiro už custody profil nenabízí. Basic stačí.
@vokurka-net Жыл бұрын
Vystavují, prosím, na Degiru roční daňový výpis, jak to dělá Portu? Za kolik se nakoupilo, za kolik se prodalo (co ještě nesplnilo tříletý časový test) a kolik se vyplatilo na dividendech.
Жыл бұрын
Degiro vystavuje podklady pro dane, ale ne tak podrobne a s vysvetlenim, jako Portu. Daval jsem ty vypisy ucetnim v Nemecku (pracoval jsem tam) a těm to pro zpracování danoveho přiznání stačilo, tak by to mělo stačit i u nás.
@mirkozemanovic23052 жыл бұрын
Dobrý den. Kde nakupujete 5VML? DEgiro? nebo jinde? Myslím, že na DEGIRO je pouze s poplatkem je to tak? Děkuji
2 жыл бұрын
Dobry vecer. Kupuju na Degiru i na IBKR. Neni na seznamu ETF bez poplatku.
@tiborcarodejnik2 жыл бұрын
Čauko a čo vravíš na komoditné ETC, je podľa teba dobré ho nakúpiť v čase krízy? Ja som premýšľal nad Ishares psychical Silver ETC. Chcel som ho tam iba dočasne. Je to podľa teba v pohode mať v portfóliu alebo čo si o tom myslíš? Ďakujem za prípadnú odpoveď. Nech sa ti darí 🙏🏻
2 жыл бұрын
Ahoj. V době krize jdou komodity nahoru, to neni nejlepší chvíle pro nákup. Je to typicka ukázka nakupovat draze (a pak někdy prodat levně). Komodity musíš držet už pred krizí. Dokupovat je během krize už je pozdě. Doporučuju sestavit si dlouhodobe portfolio a mit plán, ne investovat v reakci na nějakou událost, to je časování trhu a jako individualní investor budeš jeden z posledních, kdo zareaguje. Komodity můžou byt fajn, jako pojistka právě proti krizím, ale jak uz jsem psal, musíš je mít nakoupené předem. Sám komodity v portfoliu nemám.
@tiborcarodejnik2 жыл бұрын
@ Diky, ja už mám nejaké striebro dlhšie ale fyzické. No chcel som to ešte dokúpiť kvôli situácii.. Sám neviem či to môže byť ešte horšie ale asi to nechám tak.
@Matusf2 жыл бұрын
Perfektné, ďakujem! Nevadí že zprx a zprv patria medzi menšie, resp stredne veľké etf? Niekde som čítal, videl že sa odporúčajú len etf s veľkosťou rádovo v mld eur podľa just etf. Neviem či mám správne info 😉 a veľká gratulácia k svadbe!
2 жыл бұрын
Ano, obecne plati, ze cim vetsi ETF, tim lepe. Ovsem ETF na male firmy (jejich hodnota se pocita v milionech) se proste nemuze nikdy velikost rovnat ETF na nejvetsi americke firmy (jejichz hodnota je ve stamilionech az miliardach). Zvlast jeste kdyz jsou ZPRV a ZPRX uzce specializovane na hodnotove firmy. To uz je mensi segment, o ktery je i mensi zajem siroke verejnosti. Je treba tedy velikost porovnat i relativne. V tomto pripade bych se nebal. Podle Justetf patri obe mezi stredne velka ETFka. 😉
@michalsvanda9271 Жыл бұрын
Ahoj můžu se jen zeptat ten výnos 21% máš započítany i s dividendami nebo nemáš žádné? Díky
Жыл бұрын
Ahoj. Dneska po poklesu už vypadá situace samozřejmě jinak a neni to 21 %, ale takový už je život investora :) Ale abych odpověděl: počítám vždycky celkový výnos a ten dividendy zahrnuje.
@radoslavmichalkopera2 жыл бұрын
Je možné nejako zistiť alebo venuje sa tomu niekto, či napríklad "vanguard ftse all-world u.etf" nekupuje akcie u spoločností, kde je detská práca alebo nevhodné pracovné podmienky? Ďakujem.
2 жыл бұрын
Vanguard FTSE All World žádné takové filtry nemá. To musíš zabrousit do ESG investování, kde se firmy a jejich podíl v ETF vybírají na základě ESG kritérií. Mrkni na tohle video: kzbin.info/www/bejne/moKqinp_nreakNU
@nikolanova84002 жыл бұрын
Chápu, že časování trhu je při dlouhodobém časovém horizontu nesmysl, ale co pro člověka 50+, který měl dosud vše na spořáku a nyní chce investovat (řádově stovky tisíc). Čekat nebo investovat teď? A vše najednou či postupně?
2 жыл бұрын
Historicky byly akciove trhy vice času rostoucí, takže se vyplatilo cca v 60-70 % případů investovat vše naráz. To neni všem lidem úplně příjemné, kvůli obávám z brzkého propadu, ktery samozřejmě může nastat, i když je pravděpodobnost na naší straně. Pro pohodovější průběh pak takový investor může částku rozložit na několik menších a investovat v průběhu třeba roku, nebo dvou (podle velikosti částky). Pokud během té doby propad přijde, nemá zainvestované vše. I tak se ale může stát, že k propadu dojde klidně až po roce nebo dvou, až je celá částka zainvestovaná. Osobně bych investoval do akcii jen tolik, kolik mi je příjemné (a zbytek nechat jako rezervu, nebo dát do něčeho méně volatilního) a s propadem prostě počítal. I člověk 50+ má dlouhý investiční horizont a propadů zažije několik. Naštve to, když přijde hned ze začátku, ale neexistuje žádný spolehlivý způsob, jak se tomu vyhnout.
@ViktorFojt2 жыл бұрын
Super video, upravuji tedy s dovolením svůj koláč ETF podobným způsobem :) Když jsem si projížděl různá faktorová ETF, narazil jsem i na Momentum Factor a Quality Factor. Můžu se zeptat, zda a proč tato ETF v portfoliu nemít? Děkuji!
2 жыл бұрын
Pokud vim tak quality faktor neni moc dobre definovany. Neodpovida faktorum od Famy a Frenche - trh, velikost, hodnota, profitabilita a investice. Momentum je zase strategie s obrovskou obratkovosti portfolia, čili vysoce nákladná. A náročná na provedení. Firmy Dimensional a treba AQR pouzivaji momentum v kombinaci s ostatnimi faktory. Napriklad hlavni kriterium pro vyber akcií jsou hodnotove ukazatele a momentum používají jen jako pomoc, kdy prodat/nakoupit. Např. pokud něco stále padá, tak odloží nakup. Pokud něco roste, tak odloží prodej.
@Metko1981 Жыл бұрын
Ahoj, čo hovoríš na xdev? A prečo si value nedal po 10 % ale zrovna 7,5 ?
Жыл бұрын
Ahoj. Protože jsem chtěl value akcie max 30 % portoflia a ne 40 %. XDEV je alternativa k IS3S, sledují ten samý index. IS3S je 3x větší, ale má o 0,05 % vyšší TER. Musel bych se pro lepší srovnání podívat na chybu ve sledování, jetsli se rozdíl v TER nějak projevuje na výkonnosti a které ETF je lepší. XDEV ale vypadá jako dobrá a možná i lepši alternativa.
@naficekcech2881 Жыл бұрын
Co se stane když kupují etf v nějaké měně a tato měna nějakým způsobem lehne například .. třeba že i skončí .. ?
Жыл бұрын
Krátkodobě nejspíš chaos, dlouhodobě nic. Hodnota aktiv se vyčíslí v nové méně. Krachem měny neztratí podniky nic ze své hodnoty. Je to jako kdybys měl investiční nemovitost a zkrachovala Česká koruna. Necháš si prostě nájem platit v nové méně, nebo nemovitost prodáš za novou měnu.
@aleskorytar51322 жыл бұрын
Mohu se zeptat ? Jaký je rozdíl mezi ETF VWRA a VWCE u trading 212 . Děkuji.
2 жыл бұрын
Je to to samé ETF, ale VWRA se obchoduje v dolarech v Londýně a VWCE v eurech na Xetra (německá burza).
@aleskorytar51322 жыл бұрын
@ mockrát děkuji za odpověď, mohu mít ještě jednu otázku ? Dá se říct které burza je lepší a co je pro mě jako investora výhodnější?
2 жыл бұрын
Obecně je lepší burza s větší likviditou. Jsou tam menší rozdíly mezi nákupní a prodejní cenou. Myslím, že v případě LSE a Xetra je to jedno. Sám jsem vybral Xetra, ale jen kvůli měně. Mám příjmy i v eurech, takže nemusím směňovat. A i kdybych směnoval, tak výměna czk/eur je na Degiru za středový kurz. A zároveň je na Xetře toto ETF u Degira i bez transakčního poplatku, ale to ti u Trading212 ve výběru burzy nepomůže.
@petr40772 жыл бұрын
@ To jsem ani netušil, že se dá obchodovat i v jiné měně, než je měna burzy...
@polojakub8 ай бұрын
Proč namísto Vanguard FTSE All-World nekoupit MSCI World + MSCI Emerging Markets, které mají většinou nižší TER?
8 ай бұрын
Může být. Je to dobré řešeni. Jen pro EM bych spíš vybral iShare MSCI EM IMI. Ja dávám přednost mít to vše v jednom ETF a proto jsem zvolil Vanguard.
@polojakub8 ай бұрын
@ Díky. Existuje nějaký nástroj, kam člověk nahází ETFka a ono mu to ukáže, jaké má takové portfolio rozložení vzhledem k zemím, large / mid / small cap, sector breakdown atd.? Počítat si to sám v Excelu je celkem vopruz 🙂
8 ай бұрын
Geografické rozložení a sektory najdeš v KIDu, nebo to ukazuje i web justetf.com, stejně tak přibližný popis toho, jak velké firmy index zahrnuje. Případně si najdeš factsheet samotného indexu, kde je to popsané. Ale nepamatuju se, že bych někde našel přesné rozložení, kolik % je large cap, kolik mid cap atd.
@petrspurny58996 ай бұрын
Ahoj,Richarde ,lidé nechápou tvá videa a tvé příklady berou moc doslova, mrzí mně jejich blokace k vysvětlované látce ve videu. Sám za sebe si několikrát v odstupech si přehrávám i starší videa ,vím že se vyvíjí.😎🥳
2 жыл бұрын
Is3s a 5mvl nejsou na tradingu212 koukam? Je to tak?
2 жыл бұрын
IS3S tam je, ja ho našel. Kdyžtak zkus hledat podle jména. 5MVL tam není, i když na webu ho mají uvedený. Jedna část Trading212 ma sídlo na Kypru a nejsou tam dostupné všechny produkty, jako na Trading212 se sídlem v Británii. Češi jsou u kyperske pobočky. Misto 5MVL můžeš zkusit Invesco FTSE RAFI Emerging Markets UCITS ETF. Na Trading212 je k dispozici. Taky je to ETF zaměřené na hodnotové firmy z rozvojových zemí, i když mi nepřijde tak dobré, jako 5MVL.
2 жыл бұрын
@ tyjo díky moc za rychlou odpověď!! Zkusím tedy hledat znovu a lépe. A mas super videa!
@beggi2342 жыл бұрын
super
@tiborcarodejnik2 жыл бұрын
Ahoj, vedel by si mi prosím ťa pomôcť, lebo už dlhšie hľadám GLOBÁLNE technologické ETF, podobné FTSE ALL WORLD. Totiž všade kde hľadám vidím len US US US.. Ja by som chcel naozaj Globálne ETF na technológie všeobecne. Diky za prípadnú odpoveď a prajem ti veľa radosti z videí, ktoré pre nás robíš.
@jiridorazil97922 жыл бұрын
Taky gratuluji k svatbě..a díky za hodnotné video..opakování je pořád matkou moudrosti..co říkáš pokud neresime poplatky na fondy české spor. small cap..akcie menších společnosti které spravuje Mikuláš Kristem..díky moc..ať se dari
2 жыл бұрын
Diky. Návratnost toho fondu není úplně špatná, 65 % oproti ZPRV (ETF na male hodnotove firmy z USA), 60 % a ZPRX (ETF na malé hodnotové firmy z Evropy), 25 %. Ale vstupní poplatek 3 % (který pravděpodobně v návratnosti neni započítaný) a nákladovost fondu 2,05 % a aktivní správa z hlediska pravděpodobnosti nedávají moc velkou šanci na to, aby fond dlouhodobě měl náskok před kopírováním indexu na malé firmy.
@pavlik2052 жыл бұрын
Rád bych se zeptal na jednu věc - když si najdu určité ETF, podle ISIN, tak se mi objeví třeba 5 ETF, která jsou alokována na různých burzách. Nevím, jak z toho poznat, kterou burzu zvolit, aby byl nákup bez poplatku (pokud varianta bez poplatku někde na některé burze existuje). Děkuji.
2 жыл бұрын
Musíš se podívat do seznamu od Degira. Odkaz na něj by měl být v popisku každého videa. V seznamu je uvedená burza, na ktere je treba dane ETF koupit. Da se v nem i vyhledavat pomoci CTRL+F podle ISINu. Co nenajdeš, to je s poplatkem.
@MarekBukovinsky2 жыл бұрын
Co hovorite na vanguard life strategy ? 80/20 napríklad
2 жыл бұрын
Libí se mi. Je to vše v jednom a investor se nemusí o nic starat. Rebalancuje se to samo. Je to sice relativně nové ETF (založeno v prosinci 2020), ale od te doby už nasbiralo dost prostředků pod správu, aby se z mini ETF stalo středně velkým. Začínalo myslím na 5 milionech eur a už ma 170 mil eur, takže je o to zájem.
@playersilxik6500 Жыл бұрын
ahoj, co takové zdravotnické etf ?
Жыл бұрын
Ahoj. Každá firma a každý sektor je oceněn adekvátně podle toho, jaké zisky od nich investoři očekávají. Není proto jediný důvod preferovat jeden sektor či odvětví před jiným. Můžou mít nakonec jiné návratnosti, podle toho, jaká bude realita oproti současným odhadům, ale jelikož do budoucnosti nevidíme, tak současné odhady jsou to nejlepší, co máme. Leda by sis myslel, že jsou současné odhady podhodnocené a zdravotnické firmy se obchodují pod cenou. Pak do nich investuj, ale ber v potaz, že jdeš proti tomu, co si v průměru myslí celý investiční svět.
@playersilxik6500 Жыл бұрын
@ když se mrknu do minulosti a srovnám cspx a etf na zdravotnictví, tak zdravotnictví překonává cspx a zdravotnictví bude potřeba furt a bude více a více
Жыл бұрын
" když se mrknu do minulosti a srovnám cspx a etf na zdravotnictví, tak zdravotnictví překonává cspx" - za jak dlouhé období? Jestli posledních 10 let, tak to nemá vůbec žádnou váhu. Navíc to, že něco v posledních pár letech rostlo více než trh může taky znamenat, že to je nadhodnocenější trh a čeká to propad, nebo stagnace. "zdravotnictví bude potřeba furt a bude více a více" Energií, spotřebního zboží, surových materiálů, technologií, nemovitostí a bankovnictví nebude potřeba stále více a více, jak se naše nároky, spotřeba a populace zvyšují? Navíc to, že něčeho bude potřeba více a více neznamená, že na tom jako investoři více vyděláme. Předpoklad, že v rychle rostoucím odvětví budeme mít vyšší návratnost, mylný. Existují odvětví, které ztrácejí na trhu podíl a mají dobrou návratnost. Například železniční akcie mají historicky větší návratnost, než letecké a automobilové. A další bod: to že zdravotnictví je potřeba a vždycky bude, ví všichni. To není žádná nová geniální investiční myšlenka. Jak jsem psal v prvním komentáři, potenciál tohoto odvětví už je v cenách akcií zohledněný. Pokud nemáš nějaké nové informace, které ostatní investoři nemají, nebo přehlížejí, tak není důvod si myslet, že na jednom odvětví vyděláš více, než na jiném.
@petr40772 жыл бұрын
Mevim proč, ale trochu mi připomínáte Michala Šopora 😀
@miroslavslegr95318 ай бұрын
Teprve se chystam zcit s ETF a stale nechapu TER. Mel jsem za to, ze se TER jednotlivych ETF scita, to by davalo logiku, protoze platim za kazdy. Ty vsak uvadis celkovy tvuj TER 0,25, ale soucet je 1,52. Jak se to tedy clastne pocita?
8 ай бұрын
Počítá se to jako vážený průměr. Proč bys počítal celý TER, když má ETF např. jen 10 % podíl v ETF? Započítáš prostě jen desetinu. Celý TER bys počítal, jen kdybys měl 100 % jednoho ETF. Příklad: máš portoflio 50:50. První ETF má TER 0,5 % a druhé 0,2 %. Sečíst naklady na 0,7 % nedává smysl, protože polovina portfolia má jen 0,5 % náklady a druhá 0,2 %. Výsledný náklad tedy logicky musí být někde mezi nimi, nemůže být vyšší. A spočítáš to jako (0,5*0,5) + (0,5*0,2) = 0,35
@miroslavslegr95318 ай бұрын
@ Děkuju za upřesnění
@demolator23332 жыл бұрын
Ahoj Richard,dobre videjko,ako vždy,rad by som ale vedel tvoj nazor na slovensku spol. Finax,dakujem ti za odpoved./mam na mysli Etf ktore maju/
2 жыл бұрын
Ahoj. Jaká ETF maji? Nejsem jejich klient a nepodařilo se mi teď narychlo dohledat, jak vypadá jejich globální portfolio.
@miso36852 жыл бұрын
@ odpovedam za neho, kedze investujem cez finax , Minimalny vklad 20 eur, nie je podmienka vzdy vlozit, je to na človeku , či má každý mesiac na vklad. Nakoľko som elite( 100000 €) poplatok 1.08% ročne a vklad bez poplatku, ak clovek nie je elite tak 1.2% poplatok rocne a 1.2% z vkladu pod 1000 eur. Poplatok za vklad sa da obíst vyuzitim akcií aj zníźiþ poplatok sa dá cez akcie, ktoré ponukaju dosť casto. Su na xetre. Robia raz rocne rebalansing, vklad kazdy utorok, chcú rozšíriť aj na štvrtok. Vyber tie isté dni. Akcie - S&P 500, S&P 400, EUROSTOXX 600, RUSSELL 2000, MSCI EUROPE SMALL CAP, MSCI EM Thickre: XXSC.GR, SPY4.GR, IS3N.GR, XSX6.HR, ZPRR.GR, SXR8.GR Čo sa tyka akcii planuju pridať male percento z pacifiku. Su to akumulatívne etf( problem akurat s tymi pacifickymi, tam našli len vyplatne, riešia to) Bez dani ak sa splni( pre Svk) ročné držanie. Maju aj dlhopisy aby si človek mohol tvorit pomer od 100% akcii po 100% dlhopisov podľa averzie k riziku u investora a vyplneniu investičného dotazníka, tie rozpisovat nejdem. Tiez maju vyplatnu fazu , klasiku 4% ročne pri odporucanom pomere 60:40, ale môže si človek dať pomer aj iný pri vyplate(50:50, 70:30), či viac alebo menej ako 4% si môze nechat vyplacať- podmienka výplatnej fazy je myslim aspoň 5 rokov byť u nich alebo aspoň 50 000 euro tam mať. Ak si Elite môžes si vybrat aj ine etf, či dlhopisy, ktore nie sú v zakladnej ponuke. Prehladna jednoducha apka. Plno videi na KZbin- mudrovačky o trhoch, odpovede na otazky, či webináre. Vycerpávajúce😅
@petr40772 жыл бұрын
Můžu se zeptat v jakém oboru pracujete?? :D
2 жыл бұрын
Prodej ocelových výrobků. A youtuberství ve volném čase.
@petr40772 жыл бұрын
@ Už jsem Vás našel - TŽ :D
@jiridorazil97922 жыл бұрын
Ahoj Richarde, opravdu skvěle video. A díky za včerejší odezvu. Zkombinoval jsem Small čáp a Responsible America jako spoření pro děti na cca 15-20 let..posíláme pravidelně s ženou po 2 tis měsíčně..zda se mi to bezpečnější když je to u ČS a diverzifikace dostatečná ne přehnaná..poplatky ano, ale správci se dobře starají..jinak dělám jed. akcie..tohle jen pro děti..jaký máš prosím tě názor,? Děkuji moc. Ať se ve všem daří.
2 жыл бұрын
Pokud ti to tak vyhovuje, tak v poradku, ale podle me jsou lepsi zpusoby, jak investovat s mensimi naklady a vyssi pravdepodobnosti lepsiho vynosu. Aktivni sprava z cca 90 % nedokaze dlouhodobe porážet trh. Jednim z duvodu jsou prave jejich vysoke poplatky oproti pasivnim ETF. Spravci se mohou zmenit a to jestli se staraji dobre se da jen velice tezko posoudit. Za me se nestaraji dobre, pokud spravuji aktivne a maji vysoke naklady a zvysuji sanci na horsi vykonnost, nez ma trh (viz například epizoda o Bessembinderových studiích: kzbin.info/www/bejne/mIKVnqOvbseHZtU ). Samozrejme muze byt, ze v tomto pripade se jedna o fondy, ktere budou svetlou vyjimkou. Ale je to malo pravdepodobne.
@joewellosobni9432 жыл бұрын
Zajimalo by mne - degiro ma velke poplatky za nakup - 2.5€ za nakup kazdeho etf,co chci. Neni nekdo levnejsi?
2 жыл бұрын
Je řada brokerů, kteří nabízí obchodovani zdarma. Například Trading212. Broker ale z něčeho žít musí, takže někdo to nakonec zaplatit musí.
@joewellosobni9432 жыл бұрын
@ ano děkuji - každý má něco XTB/DEGIRO co si zatím zkouším, protože všude plno nepřesných a zavádějících informací, tak je nejlepší vlastní zkušenost :) Měl bych prosím další konkrétní dotaz, DEGIRO - jste vlastníkem akcií? Protože XTB zamlžilo a dle posledních informací to vypadá že XTB pouze spravuje vaše akcie a jako vlastník je napsán XTB.
@davidsanetrnik51552 жыл бұрын
Nebojíš se vlastnit takové (předpokládám) velké prostředky jen u jednoho brokera, který je pojištěn do 20.000eur? Jinak pecka video 😎
2 жыл бұрын
Ani ne. Je několik stupňů ochrany, pojištění není jediné. Ale o diverzifikaci přemýšlím a otevřel jsem si účty u Trading212 a Interactive brokers. Prozatím je trestuju.
@Luke-uh4rq2 жыл бұрын
@ Dobré téma na video :)
2 жыл бұрын
Ano, ano. :) Jakmile si Trading212 a IBKR vyzkouším, budou videa a dojde i na diverzifikaci brokerů.
@davidsanetrnik51552 жыл бұрын
@ možná by se shodlo probrat i to, zda je rozumný dát všechno Vanguardu nebo je lepší diverzifikovat i rodinu fondů. Vím, že ty osobně to máš trochu diverzifikovaný, ale z videí často vyplývá, že stačí klidně jen jeden fond. Také vím, že jsi v jednom videu mluvil o principu segregace majetku (jednak u brokera a jednak i u Vanguardu samotného), ale do jaké míry se tomu dá věřit? Jaké šance má Vanguard na zpronevěření vloženého majetku? Třeba penzijní fondy mají často investováno do více indexových fondů a i od různých rodin. (Blackrock, Amundi, SPDR,...)
@crajeffed1002 жыл бұрын
Nevztahuje sa nahodou poistenie brokera len na hotovost na svojom investicnom ucte? Napriklad interaktivebrokers ma predsa 100tisic poistenie. Ale to nie je na akcie ale na hotovost. Nezainvestovanu na ucte. Rovnako to maju ini obchodnici s cennymi papiermi. Len maju nizsie ciastky poistene. Akcie su predsa na meno.
@michalkrajc27272 жыл бұрын
a co tak toto ETF na svetove small capy? iShares MSCI World Small Cap UCITS ETF USD (Acc)
2 жыл бұрын
Je to dobré ETF pro lepší diverzfikaci, ale ne pro zachycení vyšších výnosů malých firem. Vysvětluju to v této epizodě: kzbin.info/www/bejne/Zmbcfqaqndl_fpo
@PajaD25 Жыл бұрын
Ahoj Richarde. Díky za skvělá videa. Moc mi pomáhají v zorientování se v základech investování. Plánuji si každý měsíc odkládat cca 5000 Kč do nějakých 2 akumulačních ETF přes brokera XTB po dobu 20 - 25 let jako určitá forma spoření na důchod s rizikem. Jedno z ETF by bylo VWCE a přemýšlím jestli k tomu dát S&P500 či zda by tam vznikl problém s překryvem. Jaký je tvůj názor na ten překryv. Je to problém? Bude mne to v něčem omezovat? Kdybys měl omezený rozpočet na cca 5000 Kč/měs. Do jakých dvou ETF bys investoval? Díky moc za informaci. Pavel
Жыл бұрын
Ahoj. Problém tam vidím velký, protože VWCE ze 60 % osbahuje to samé, co S&P 500. Kdybys měl 50 % VWCE a 50 % ETF na S&P tak tím nadvážíš americké akcie o 50 % a zbytek světa podvážíš o 50 %. Celkově bys pak měl 80 % akcií z USA a jen 20 % ze zbytku světa. To je velká nerovnováha. Mrkni na video o overlapu: kzbin.info/www/bejne/fmS2iXePbMuFars Co se počtu ETF týče: jejich počet nehraje vůbec roli. Deset špatně vybraných ETF může představovat nedostatečnou diverzifikaci, naopak jedno vybrané (VWCE) úplně stačí. Mít nutně zrovna dvě ETF, protože proto, nedává smysl. Leda bys chtěl diverzifikovat mezi poskytovateli ETF. V takovém případě je alternativou k VWCE iShares MSCI ACWI ETF. Diverzifikuješ nejenom poskytovatele (Vanguard vs Blackrock/iShares), ale i index (FTSE vs. MSCI). Obě ETF dělají prakticky to samé, překryv zhruba 95 %. Přičemž VWCE je obsáhlejší, protože index od FTSE obsahuje 95 % největších firem ze všech trhů, kdežto MSCI ACWI bere "jen" 85 % největších firem. VWCE obsahuje 4700 různých akcií, zatímco iShares MSCI ACWI "jen" 1600. Výsledek bude dlouhodobě podobný. Diverzifikace aktiv je prakticky nulová, takže smyslem investování do obou je opravdu jen diverzifikace poskytovatelů, případně indexu. A to podle mě není nutné.
@PajaD25 Жыл бұрын
@ Díky moc za názorné vysvětlení a za tvůj čas :) Ještě bych se tě chtěl zeptat na jednu věc. Možná na to máš nějaké video. Jak se postupuje, když se vše chýlí ke konci. Předpokládejme, že jsem si 25 let každý měsíc posílal 5 000 Kč do jediného ETF a to VWCE, které tvořilo 100% mého portfolia. Tedy budu mít před důchodem a potřebuji se dostat ke svým naspořeným penězům. Předpokládám, že prodej celého ETF najednou asi moc rozumný nebude protože, bych se mohl trefit do nevýhodného trendu a mohl bych na tom prodělat velké peníze. Někde jsem slyšel, že cca 5 - 7 let před koncem bych měl postupně odprodávat určité podíly ETF a převádět je do stabilnějších konzervativních dluhopisů, aby se mi pak nestalo, že prodám celé ETF najednou nevýhodně. Jak to prosím je? Pokud to tak skutečně je, jak to funguje v praxi? To skutečně pokud mi bude zbývat třeba 7 let do konce, tak každý rok prodám 1/7 podílu ETF, za který si koupím konzervativní dluhopis? Možná by to mohl být zajímavý námět na další video.
Жыл бұрын
Ahoj. Ono asi záleží... Budeš po těch 25 letech opravdu potřebovat vsechny peníze naráz vybrat, nebo z nich hodláš pravidelně během důchodu čerpat pasivní příjem? Jetsli je chceš vybrat "naráz," tak to co popisuješ, je správně. Postupně převádět na méně riziková aktiva (dluhopisy), aby se nestalo, že těsně pred výběrem se trh propadne a ty budeš mít najednou o 30 % méně. Pokud ale nebudeš potřebovat všechny peníze najednou, tak není důvod to dělat- alespoň ne s celým objemem ETF. Dává smysl převést do dluhopisů část, ale ne vše. V dluhopisech budeš mit dost na čerpání stabilního prijmu po dobu nekolika let a ETF může mezi tim klidně dale růst. Pokud nepotřebuju peníze na velky jednorázový výdaj, tak vybrat všechno v duchodu, aby mi to dalších 30 let leželo v hotovosti (nejhorší případ), nebo v dluhopisech (lepší než hotovost), mi nedava smysl.
@PajaD25 Жыл бұрын
@ Díky za radu. A ten samotný převod části ETF do dluhopisů spočívá v tom, že určitou část ETF odprodám a peníze z prodeje využiji na nákup dluhopisu že?
Жыл бұрын
Ano 👍
@michalsrbecky90042 жыл бұрын
Ahoj Richarde, díky moc za další skvělé video. Měl bych na tebe záludný dotaz ohledně výkonnosti shodného ETF pod různými tickery. Vím, že investuješ do VWCE, ale netušíš, proč je zde jiná výkonnost v porovnání s VWRA? Při porovnání aktuálních cen s ATH je VWCE k dnešnímu dni dole o ca 7% zatímco VWRA o 13% a tedy by mělo nabídnout při návratu na ATH vyšší zhodnocení. Stejná situace je v porovnání iShares Core S&P500 a tickerů SXR8 (XET) a CSPX (LSE).
2 жыл бұрын
Ahoj. Rozdil je zpusobený tím, že se akcie toho samého ETF obchodují v různých měnách a na výkonnost má tedy krátkodobě vliv kurz dolaru a eura. Ten ale neustále osciluje a mění se, takže dlouhodobě to nehraje skoro žádnou roli. Napriklad teď má akcie v dolarech vyšší návratnost, než ta samá v eurech, protože dolar oproti euru posilil. Zároveň to ale znamena, ze dolar je dražší a nakoupime tedy akcií v dolarech méně, než akcií v eurech, které je teď levnější a do budoucna vice vydělane na akciích v eurech, kterych za stejne penize koupime víc, než těch v dolarech. To teď neni pobidnuti k tomu, ze mame investovat v eurech, ale jen příklad, jak se to cele kompenzuje a že tyto krátkodobe rozdily nemají dlouhodobě tak velký vliv, jak se muze na první pohled zdát. Zvláště u pravidelneho dlouhodobého investovani, kdy neustale nakupujeme při jinych kurzech.
@gomezrodriguez90592 жыл бұрын
Říká se, že začít není nikdy pozdě ... jdu do toho.
@MichalHolec115 ай бұрын
Planujes deti? To by mohlo ten plan nezavislosti trochu rozhodit, jak z hlediska snizenych investic, tak i z hlediska vydaju, ktere pak uz renta nepokryje : )
5 ай бұрын
Už mám jedno dítě a zatím se plán nerozhodil.
@MichalHolec115 ай бұрын
gratuluji a diky za reakci :)
@lv75862 жыл бұрын
Dobrý den, chci se zeptat, pokud bych investovala do ETF, kdy se platí daň ze zisku? Pokud je prodám? Připisují se tam nějaké dividendy? Ze kterých bych platila daň ze zisku? Je nutné dávat do daňového přiznání? Děkuji hezký večer
2 жыл бұрын
Dobrý den. ETF daníte po prodeji nad 100 000 Kč ročně a je třeba uvést v daňovém přiznání a daň je 15 % ze zisku. Nižší částky není třeba řešit. Pokud prodáte až po 3 letech od nákupu, je splněn časový test a nemusíte danit ani uvádět v daňovém přiznání. Dividenda se vám obvykle dostane na účet již zdaněná (a pak se přiznávat nemusí), ale jsou výjimky. V akumulačním ETF zůstává dividenda v ETF a podle našich zakonu se taková dividenda nedaní, jelikož nám vlastně není vyplacena. Za mě to je velka výhoda. Neřeším daně a po třech letech (díky časovému testu) je možno vyplácet si vlastní dividendu drobným odprodejem akcií (třeba ve výši dividendy, která nebyla vyplacena, ale reinvestována). Kdyžtak Rozbité prasátko ma na danění investic podrobný článek: rozbiteprasatko.cz/daneni-investic/
@TomášPluskal-s9m9 ай бұрын
@ Dobrý den, zmiňujete se o splnění časového testu a následným drobným odprodejem akcií k vyplacení "dividendy". Jak to je v případě, že pravidelně nakupuji ETF řekněme měsíčně určitou částku. Jak poté poznám či rozliším akcie, které jsem koupil před třemi lety, a které jsem koupil před dvěma lety?
9 ай бұрын
Stáhnete si výpis transakcí od brokera, nebo si povedete vlastní evidenci. Bez toho to nejde.
@jadim86682 жыл бұрын
Nikdy si neuvažoval nad kúpou jednotlivých akcií?
2 жыл бұрын
Tím jsem začínal a upustil jsem od toho. Je to přílis pracné, náhoda hraje větší roli než výzkum, konkurence je obrovská a je malá pravděpodobnost, že dlouhodobě porazím trh.
@AndrejBrat4 ай бұрын
Vy jste zmínil, že nemáte dluhy. Ale co by změnilo ve vaší strategii přítomnost dluhů? Například hypotéka s nízkou úrokovou sazbou.
4 ай бұрын
Nevím. Možná bych byl opatrnější. Kvůli měsíčním splátkám bych měl pravděpodobně méně volných finančních prostředků, uvědomoval bych si tlak dluhu, který budu ještě desítky let splácet a cítil bych se méně bezpečně a investoval konzervativněji. Ale jelikož v takové situaci nejsem, tak nedokážu říct, jak bych se zachoval. Možná by se nezměnilo nic.
@Tomas-bs8su2 ай бұрын
Možná časem update video jestli se alokace změnila? Co si myslíš o přidání třeba 10-20% dluhopisů, Richarde, a připadne kterých (střednědobych, krátkodobých, dlouhodobých? / světových nebo US nebo Evropských)?
2 ай бұрын
Ahoj. Portfolio jsem do dnes nijak nezměnil. Přidal jsem dluhopisy jako šetření nad rámec spořících účtú (ETF EUNA), ale to jsou peníze, které utratím, ne součást dlouhodobého portfolia pro finanční nezávislost. Dluhopisy určitě dávají v portfoliu smysl. A které? V podstatě něco jako globální akciové ETF, ale na dluhopisy. Mě přijde nejlepší EUNA, iShares Global Aggregate Bond ETF. Dluhopisy ze všech zemí, jak státní, tak firemní, všech délek splatnosti a hlavně spíše s vysokým ratingem. Prostě pasivní sledování indexu bez dělání jakékoliv aktivní sázky na zem/délku splatnosto atd. Jen čistá sázka na dluhopisy obecně. A kolik jich mít? To je na každém podle jeho situace, možností, cílu, rizikové tolerance atd.
@sasavavra42122 жыл бұрын
Ahoj Bramboro, existuje něijaká alternativní náhrada za 5MVL. Bohužel ji T212 nenabízí k obchodování. Danke und schönen Tag noch.
2 жыл бұрын
Mrkni sem 😉 www.trading212.com/pies/l7AARgo3KubypLEK8GLZSUo0YwDA
@Lkonys2 жыл бұрын
@ PSRM je ale distribuční,nějaká vhodná akumulační náhrada by nebyla?
2 жыл бұрын
Jo, je to distribuční, bohužel. O akumulační náhradě za 5MVL nevím.
@Lkonys2 жыл бұрын
@ Nebude tedy lepší tuto položku vynechat a přerozdělit poměr v tomto koláči.Rad bych se vyhnul podávání daňového přiznání z dividendy.
2 жыл бұрын
Tak to je čistě na tobě. Klidně to tak udělej. 👍Tohle portfolio určitě není pro všechny a nechci, aby ho někdo slepě kopiroval. A když už, tak by si ho mel každý upravit podle sebe, co mu dává smysl.
@romdvo2 жыл бұрын
Ahoj, vzhledem k tomu, ze u brokera XTB neni etf ZPRV, vedel by jsi prosim o nejake adekvatni nahrade? Rad bych toto etf pridal k WVCE a rekneme, ze nechci sve “dlouhodobejsi” ptf nyni delit mezi 2 brokery (rad bych je mel u sebe). Predem dekuji za odpoved 😉
2 жыл бұрын
Ahoj. Bohužel jediná nejlepší alternativa bude ETF na S&P Small Cap 600. Viz tohle video: kzbin.info/www/bejne/Zmbcfqaqndl_fpo
@Dusan6982 жыл бұрын
Pre niekoho kto má príjem v EUR je asi lepšie etf v eur než v USD či?
2 жыл бұрын
Ano, protože ušetřiš na poplatku za směnu měny tam a zpět a nebudeš vystavený měnkvému riziku.
@Dusan6982 жыл бұрын
@ ďakujem za rýchlu odpoveď. Nech sa darí
@SiDHardox2 жыл бұрын
Díky za videa o ETF. Byl jsem rozhodnutý investovat dětem do S&P500, ale docela jsi mě nahlodal :-D Ta globální ETF nevypadají špatně... Jen by mě zajímalo, jestli existuje nějaké ETF bez USA trhů... Uvažuji o kombinaci S&P500 + ETF zbytku světa, co ty na to? :-)
2 жыл бұрын
Nabízí se ETF kopírujíci index MSCI EAFE...bohužel žádné takové podle UCITS regulace neexistuje. Nenapadá mě jednoduchý způsob, jak k ETF na S&P 500 přidat ostatní země. Jinak chystám další epizodu na téma S&P 500 (pouze USA) vs cely svět (globální diverzifikace). Jednu už mám: kzbin.info/www/bejne/mHulg6J_gsRrd7s
@SiDHardox2 жыл бұрын
@ Pohledal jsem a našel jsem tato ETF, ale např. T212 a XTB je nenabízí :-/ Vanguard Total International Stock ETF (VXUS) Vanguard FTSE All-World ex-US ETF (VEU) iShares MSCI ACWI ex-U.S. ETF (ACWX)
2 жыл бұрын
Nejsou u brokerů k dispozici, protože nesplňují evropskou UCITS regulaci. Zpravidla to jsou ETF se sídlem v USA. Pro Evropany je lepší držet se ETF s domicilem v EU. Mají v názvu zkratku UCITS. Doporučuju vybírat pouze z ETF na stránce justetf.com
@MiroslavBruna2 жыл бұрын
Jaký spořicí účet bys doporučil?
@karldavidgunzel65682 жыл бұрын
Schönes shirt
2 жыл бұрын
Es ist Abschiedsgeschenk von Kollegen aus Deutschland. 😁 Ich habe vier Jahre in Bergisch Gladbach gelebt.
@romankucera47282 жыл бұрын
@ das solltest du andersrum machen, die sind doch Deutsche Kartofeln..
@mptraxx5317 Жыл бұрын
Nebolo by lepšie namiesto tych 4 malých pridať jedno od ishares napr Small cap world?
Жыл бұрын
Malé jsou jen dva. Dva jsou large a mid cap value. A ne, small cap world by nepomohl - není tam příklon k value. Mame video o tom, jak získat nadvynos z malých firem, kde to více rozebírám.
@mptraxx5317 Жыл бұрын
@ Aha tak som myslel že su small a rozdelene na US EU EM...A inak prečo large a mid ked vo VWCE už su alebo nie? Prípadne k VWCE by som pouzil ishares small cap world? napr. 80:20 alebo tak? či debilina? Chcem mať čo najmenej ETF s čo najrozsiahlejšim zacielenim teda diverzifikovane. ale zase nechcem mať 4 alebo viac etf to už sa stráca človek v tom a pomery upravovať...
Жыл бұрын
Tady jde o faktorove investování. Když držím VWCE, tak držím celý globalní trh, velké a střední firmy. To je základ, podstupujeme riziko akcií jako takových (tržni faktor). Analýza akcií hluboko do minulosti a na mnoha různých trzích odhalila další faktory. Například,, že hodnotové (value) akcie byly výnosnějši. To jsou relativně levnější akcie (nízke PE, PB). Jsou levnější, protože je trh (investoři) vnímají jako nežadané, nebo vysoce rizikové. Vyšši výnos je tedy odměnou za vyšší riziko, za vlastnění nežádaných akcií. Hodnotové akcie jsou v tržním portofliu zahrnuty, ale aby investor získal jejich benefit, je nutné nadvažit je nad rámec jejich tržní hodnoty. Jinak je to pořád jen tržni faktor, ne hodnotový faktor. U malých akcií pak byla pozorováno taky vyšší návratnost, ačkoliv další výzkumy odhalily, že je třeba odebrat small cap growth (historicky nejhorší podtřida akcií), aby bylo dosaženo správného výsledků. Small cap value (malé hodnotové firmy) jsou tedy ideální a historicky to byla nejvýnosnější podtřída akcií. Zrádné je, že nevíme, jestli vyšší navraznost hodnotových a malých akcií do budoucna přetrvává a jestli se to dá zachytit pomocí ETF. Hodnotové a malé akcie byly taky volatilejnější a vyšší návratnost přicházela nečekaně během krátké doby, kdy dlouho mohly za trhem naopak zaostávat. Je to komplikované téma a myslím si, že většina investorů by tohle neměla řešit a raději zůstat pouze u VWCE.
@mptraxx5317 Жыл бұрын
@ Dakujem za podrobnejšie vysvetlenie :)
@erdedyerdedy45932 жыл бұрын
Mna by zaujimalo co budes robit potom ked uz dosiahnes ziadanu uroven renty)
2 жыл бұрын
Rád bych zašel pacifickou hřebenovku, ktera ma 4200 km. Chci přestavět dodavku na obytný vuz a cestovat, vyzkoušet si vanlife - mozna ve spojeni s youtubovym kanálem o cestování (možná uz pristi rok). Cestovat chci taky více i normálně. Rad chodim po horach ruzne delší treky (Tour de Mont Blanc, Alta Via, ted jsem sel v Nepalu Langtang trek) a s omezenou dovolenou bohuzel nenachodim tolik.. Například v Nepalu bych ted klidne zustal jeste dalsi měsíc, ale to neni kvůli zaměstnání možné. A problem je hlavně čas (dovolená), než finance. Dale: Jsem naruzivy ctenar fanatsy a snim o tom, ze nekdy napíšu i svou vlastni fantasy knizku/serii, i když kdo vi jak to dopadne. A obecně bych mel rád vice času na čtení. Taky bych mel rad vice času na elektrickou kytaru, kterou posledni dobou zanedbavam. Laka me i nakreslit si vlastni manga serii, takze v poslednich dnech ctu knizky o tvorbe mangy a komiksu. Na pristi rok planujeme dite, takze bude treba i vice casu na traveni casu s potomkem. Co se každodenních věci týče chci vice chodit, cvičit, běhat a vařit a pect. Varim a pecu rad, ale kdyz mam jine povinnost, tak je treba delat to rychle/efektivne a neni to pak moc zabava a neni cas zkouset nove věci. Plánů je hodně, víc než můžu kdy stihnout. Myslím, že se s rodinou zabavit dokážeme 😁
@erdedyerdedy45932 жыл бұрын
@ ďakujem za vycerpavajucu odpoved)
@miso36852 жыл бұрын
Smiem mat osobnú otazku , aka musi byt z tých 4% ročne suma u teba v CZK alebo eurach aby si odstartoval FIRE zivot? Ja ked som si spočítal , že by som chcel skonciť pred dôchodkom a vôbec nerobiť, musel by som mať teda vysšiu sumu ročne cca 24000 eur ročne( v dôchodku výhoda ze čast vykrýva samotný dôchodok, ciže ti pomáha) Na to potrebujem okolo 600 000 eur Ty budes stale asi robit videa, čosi ti to prihodí k zivotu. Ja som poçítal bez práce uplne, iba sa venovat záhrade, vnúčatam, nejake cvičenie na kondičku, sem tam dovča😀
2 жыл бұрын
Bez práce a jakýchkoliv jinych příjmů by bych podle pravidla 4 % potřeboval okolo 370 000 eur. Ale mám příjmy z bytu a počítám, že si vždycky nějakým způsobem přivydělám, ať už to bude youtube, nebo cokoliv jiného. Reálně tedy potřebuji méně.
@miso36852 жыл бұрын
@ Díky za odpoveď
@ftwcz2 жыл бұрын
Vaše portfolio = malé zisky, malé propady, stabilní a klidný růst. Kdyby mi bylo 18, tak super, ale protože mi už dávno není, tak jdu jinou agresivní cestou.
2 жыл бұрын
Svou strategií se vzdávám rychlého zbohatnutí s malou pravdepodobností a získávám poměrně jisté ale pomalé zbohatnutí. I když pomalé...jak se to vezme, vše záleží na spořící míře. Chapu, že kdo už je starší a nemá moc čas, nebo nechce čekat, nebo to má v povaze ten může více riskovat. Jeho šance rychle zbohatnout je malá...ale je tam. Z mého pohledu bych řekl, že nemám tolik času, abych se spoléhal na malou náhodu a jdu raději na jistotu a kompenzuju to vysokou spořící mírou.
@Wittoo2 жыл бұрын
@ Zdravím, jako mladý člověk (22) si naopak myslím, že si mohu dovolit podstoupit trošku větší riziko, protože mám před sebou dlouhý investiční horizont, kdy mohu počkat na vhodnou chvíli k vystoupení a přesednutí na méně rizikovou cestu k bohatství. Co by jste v tomto případě doporučil za strategii? Pokud jste se tomu někde věnoval, poprosím o link. Děkuji a přeji mnoho úspěchů.
2 жыл бұрын
Není doporučení, jen úvaha, jak bych na to šel já: Napadá mě investovat s pákou/na dluh. Tak se můžeme vystavit vyššímu riziku a dosáhnout vyššího očekáváneho výnosu. Zároveň můžeme dát větší prostor malým hodnotovým akciím, které byly historicky ze všech podtříd akcií ty nejvýnosnější. Naopak zvyšovat riziko výběrem individuálních akcií či sektorů nedává racionálně smysl, protože podstupujeme pouze vyšší nesystematicke riziko (riziko jednotlivých firem či sektorů), ktere není odměněné vyšším očekávaným výnosem, protože lze odstranit diverzifikací. Což lidsky řečeno znamená, že na tom můžeme, ale taky nemusíme vydělat víc. Jak to dopadne, tak o tom rozhodne spíše náhoda, než cokoliv jiného. Je to tak trošku sportka. A náhoda není podle mě dobrá investiční strategie. Každopádně je s výběrem jednotlivých akcií možné dosáhnout vyšších výnosů, ale je to spíše o náhodě a je nepravděpodobné, že tak zbohatneme.
@Wittoo2 жыл бұрын
@ Děkuji za rychlou odpověď. Z mnoha studií vyplývá, že small caps mají vyšší potenciál pro růst s relativně snesitelnym rizikem (pro mne). Mou strategií je nyní 60% VWCE, 30% ZPRV, 10% mám na hraní a učení, nejčastěji tam, kde vidím propady a muzu nakoupit s mega slevou, teď to zrovna vyšlo na btc.
@jozkosuchy221 Жыл бұрын
smiem vedieť ako portfolio mate? chcel by som tiež niečo rizikovajšie s potencionalne vyššim vynosom, dakujem
@marekbudos6772 Жыл бұрын
VWCE tam máte podľa mna chybu lebo je to v eurách nie v dolároch, VWRA je v dol…čo je inak moja väčná dilema v ktorej mene to kupovať .
Жыл бұрын
Jedna věc je měna, v jake se obchodují akcie na burze a VWCE se opravdu obchdoduje v eurech. Všechna ETF v portofliu kupuju v eurech. Druhá věc je zúčtovací měna ETF a ta je v dolarech, proto je USD v názvu. Nebo jak jste to myslel vy?
@marianmikus6427 Жыл бұрын
Dobry den, nahodou neviete poradit vhodnu nahradu za ZPRX, nakolko na xtb toto etf nemaju :( Dakujem
Жыл бұрын
Bohužel žádná adekvátní náhrada za ZPRX neexistuje.
@marianmikus6427 Жыл бұрын
@ aj som si myslel ked som to hladal a googlil. tak som napisal do xtb, ci nechcu zaradit do predaja, tak uvidime. Dakujem za Vasu pracu je to velmi poucne.