Zapraszam na ostatni odcinek "sezonu 2020". Niech historia zbudowanego własnoręcznie samolotu stanie się symbolem optymizmu, z jakim konstruktor patrzył w przyszłość, i niech nam choć trochę tego optymizmu udzieli się na koniec trudnego roku. Wszystkiego dobrego na 2021!
@kANAPOWYkOMANDOS3 жыл бұрын
Hmm, przy podawaniu pojemności silnika zaszła chyba pomyłka. Info powinno być o 1100 cm pojemności a nie 1100 koniach. Dwa silniki z Tygrysa Królewskiego prawie 😁😁😁
@Zabytki_Nieba3 жыл бұрын
Nie tyle pomyłka, co rzeczywiście zlały się w jedno słowa "silnik tysiąc sto, trzydziestopięciokonny". Brzmi potężnie.
@iw57573 жыл бұрын
Też życzę szczęścia w 2021 roku a gdy trzeba to takiej królewskiej mocy
@marcinwiacek60693 жыл бұрын
Witam co tam z wizytą u właściciela J 2
@MrDeath21373 жыл бұрын
Ja: czas spać, jutro do pracy Zabytki nieba: otóż nie tym razem
@gregorgrzegorzpychowski88283 жыл бұрын
Udanego całego 2021 roku i duuuużo programów!
@mmgrzelak3 жыл бұрын
1:08 Samolotów amatorskich z definicji się nie certyfikuje. Wszystkie latają na podstawie indywidualnego pozwolenia na lot. Certyfikacja to długi, skomplikowany i żmudny proces dopuszczania do eksploatacji statków powietrznych produkowanych seryjnie. 4:42 Albo Wortmann, albo NACA. To są dwie różne firmy, dwa rożne laboratoria. Pierwsze z (wtedy) RFN, drugie z USA. W Orle zastosowano profil amerykański, NACA, profile wortmanowskie pan Janowski zaczął stosować dopiero od J4, gdzie skrzydła miały konstrukcję kompozytową. W przypadku tradycyjnej technologii - drewniany keson i spływ kryty płótnem, stosowanie profili Wortmanna nie miało sensu, nie da się wtedy osiągnąć odpowiednio dokładnego odwzorowania geometrii profilu. Skąd to wiem? W 1998 roku robiłem praktykę do licencji mechanika lotniczego pod okiem, wspomnianego w materiale (2:25) , Tońki Kality, a i z panem Jarkiem Janowskim też kilkanaście razy miałem okazję się spotkać i porozmawiać. Dość powiedzieć, że temat mojej pracy dyplomowej dotyczył obliczeń stateczności J6 ;-)
@Zabytki_Nieba3 жыл бұрын
O, bardzo dobrze. Właśnie coś mi nie pasowało z tym Wortmann/NACA, a tu z pierwszej ręki wyjaśnienie jak było. W opisach Orła jest raz taki, raz taki podawany. Może powstanie odcinek o Polonezie, to tam sprostuję.
@paulfisker3 жыл бұрын
Dziekujemy patronom! 🤝
@karolniewinski9183 жыл бұрын
2 lata temu Ukończyłem J1 Prząśniczka model w skali 1 do 3 pięknie lata fajny kawałek historii
@januszpolski42283 жыл бұрын
Pozdrawiam modelarza. Super hobby
@TheApokalipsa883 жыл бұрын
Jak zwykle miło widzieć
@marun88863 жыл бұрын
Miło zobaczyć ze posiadałeś równiez motocykl, LWG pozdrawiam
@Zabytki_Nieba3 жыл бұрын
Dalej posiadam, ale już inny, LWG!
@marun88863 жыл бұрын
@@Zabytki_Nieba cóż takiego?
@Zabytki_Nieba3 жыл бұрын
Teraz mam TDM900. Na Twitterze mam z nią zdjęcie na Szańcu Hubala.
@kubacelewicz25933 жыл бұрын
Turbo dyfer
@grzegorzgasior88743 жыл бұрын
Cześć. Znalazłem filmik J-2 Polonez podczas lotów na zamarzniętym jeziorze Chańcza koło Staszowa
@flyer25123 жыл бұрын
Dasz link?
@Zabytki_Nieba3 жыл бұрын
Jest gdzieś w innych komentarzach.
@vuko0102 жыл бұрын
Dobry wieczór, aktualnie samolot J3-Orzeł można podziwiać w pijalni wód mineralnych w Krynicy Zdrój. Pozdrawiam serdecznie
@Krzysio843 жыл бұрын
Mówisz, że miałeś "pierwszy rocznik, który nie posiada gaźników, tylko wtrysk" a na zdjęciu jest R 1150 R , czyli kolejna wersja. Pierwszy rocznik po gaźnikowym to R 1100 R. "Dalej ten sam konstrukcyjnie dwucylindrowy bokser" - układ cylindrów był ten sam ale poza tym podobieństwa się kończą - głowice w gaźnikowcu są dwuzaworowe a w nowszym silniku są cztery zawory na cylinder. Inne jest też chłodzenie - w gaźnikowcu jest to samo powietrze a we wtryskowym powietrze i olej z dodatkową chłodnicą oleju.... Wiele innych mniejszych różnic poza tym. Zużycie podane przez producenta dotyczy raczej ekstremalnej eksploatacji - w terenie lub przy jeździe autostradowej z prędkościami w okolicach maksymalnej. Przy "normalnej" jeździe takie zużycie raczej nie występuje. Sprawa, która najbardziej dziwi - korek przekręcany o 90 stopni??? Ten korek należy obrócić o 180 stopni! Miałem już dwa motocykle z takimi silnikami i w żadnym korek ani nie drgnął bez potrzeby, może po prostu nie potrafiłeś go zakręcić do końca :D. Dodatkowo mój motocykl ma prawie 100 000 km przebiegu a korek siedzi sztywno i szczelnie.... Mam nadzieję, że na samolotach znasz się bardziej niż na motocyklach, bo lubię Twój kanał. Pozdrawiam...
@Zabytki_Nieba3 жыл бұрын
Cześć, dzięki za uściślenia - trochę się jednak "obronię". Mój błąd z R1150, myślałem że R1100 jeszcze miał gaźniki. Jeśli chodzi o "ten sam konstrukcyjnie silnik" to jasne że były chłodnice oleju i więcej zaworów, ale porównując go z bokserami BMW sprzed kilkudziesięciu lat zmiany te są w skali rozwoju motoryzacji niewielkie - zwłaszcza że za chwilę weszły zdwojone świece, zmienne fazy i chłodzenie cieczą. Co do zużycia 1l/1000km oleju - jasna sprawa że ani moje BMW (jeździłem R i RT, jednym normalnie drugim ekstremalnie), ani inne które znałem tyle nie brały, ale producent nie zaznaczał że to jakieś ekstremalne warunki. Tak czy inaczej był to jedyny motocykl, w którym między rocznymi serwisami musiałem dolewać oleju. Nie pamiętam że korek obracało się o 180 stopni, ale na pewno obracałem dobrze bo inaczej jego kształt nie zgrałby się z użebrowaniem. Poza tym uważam że ten korek był źle zaprojektowany, bo R1200 już miał zwykły, dużo ludzi w internecie na to narzeka, i po coś ten zestaw "Dry Safe" sprzedawali (oczywiście to był chyba produkt Wunderlicha a nie BMW). Dzięki za rzeczowy komentarz. Na samolotach i motocyklach o ile się znam to pod różnymi względami. To co jest szykowane w Krakowie akurat ostatnio powoduje że już chyba znam się tylko na tym który motocykl spełnia którą normę czystości spalin.
@Krzysio843 жыл бұрын
@@Zabytki_Nieba Racja, zmiany w silnikach nie były aż tak rewolucyjne ale jak na początek lat 90, kiedy miały miejsce, zdwojone świece, zmienne fazy i chłodzenie cieczą nie były aż tak popularne. Korek faktycznie nie obraca się o pełne 180 stopni ale zdecydowanie więcej niż 90. Można zaobserwować tutaj na przykładowym filmie: kzbin.info/www/bejne/bmaXgqmtl7KioK8 Zgadzam się, że można było zabezpieczyć wlew oleju lepiej (stąd oferty firm z akcesoriami) ale "samoczynne odkręcanie się korka" to chyba jakieś marginalne zjawisko. Dzięki za odpowiedź.
@marcinwiacek60693 жыл бұрын
Polonez oblatany na zamarznietym zbiorniku Chańcza woj.świętokrzyskie to ten polonez który prezentowany był na tle stodoły bez silnika .Latał kilkanaście lat temu w okolicach Łodzi na trabancie, lądował awaryjne na młodniku (lesie) i został uszkodzony .Właściciel podobno pod nadzorem ULC przedłużył mu skrzydła po ok 1m każde i polonezik zmieniał właściciela przez lata kilkukrotnie nie wzbijając się w powietrze aż trafił w ręce mojego kolegi gdzie również przeleżał kilka ładnych lat .Po moich namowach przygotowaliśmy poloneza do oblotu i osobiście tego dokonałem.Kolega o którym wspominałem zbudował niegdyś Przaszniczkę której były próby oblotu na lotnisku w Masłowie (jest film ),została sprzedana jakiemuś pasjonatowi lotnictwa - ot to taka krótka historia tego pięknego samolociku.
@marcinwiacek60693 жыл бұрын
Panie Marku jeśli chce Pan nakręcić odcinek o tym polonezie z ogłoszenia to możemy się skontaktować proszę o mail z nr tel mój mail dcjastrzab@onet.eu
@laserniebieski7683 жыл бұрын
Latacie nadal tym Polonezem, czy była to jednorazowa akcja? Szkoda by było zmarnować ten piękny samolocik, który stworzony był do latania, a nie do stania po hangarach.
@marcinwiacek60693 жыл бұрын
@@laserniebieski768 może jeszcze w tym miesiącu pojawi się odcinek z ZN o tym polonezie, aktualnie jest na Podkarpaciu bo tam został sprzedany w ciągu ostatnich lat kilkukrotnie zmieniał właściciela każdy miał nim latać ale jak to w życiu-zapał szybko każdemu mijał .
@Zabytki_Nieba3 жыл бұрын
Cześć! Odcinek o Polonezie raczej będzie marcowy. Miałem umawiać się w lutym ale mi się pruwatne rzeczy poprzeciągały i właśnie wracam do tematu.
@marcinwiacek60693 жыл бұрын
@@Zabytki_Nieba ok. czekam na kontakt
@jacekorkan88013 жыл бұрын
Film o północy. Nie spodziewałam się.
@Zabytki_Nieba3 жыл бұрын
Powiedzmy tak: świąteczna niespodzianka.
@pangroszek34983 жыл бұрын
Łapę up u mnie masz awansem :P
@pangroszek34983 жыл бұрын
Spokojnie póki co oglądam jeszcze :P Mogę film skomentować ;P Pozdro
@piotrabanowicz33403 жыл бұрын
Pamiętam jak pokazywali w Telewizyjnym Ekranie Młodych. Samolot budowany był w mieszkaniu na drugim piętrze. Wynosili go w częściach przez okno. Sami zbudowali prawie od podstaw nowy silnik, który miał, jak na tamte czasy, miał niesamowite osiągi. Szok ! :)
@jurekkamalski95873 жыл бұрын
Dzięki za ciekawy odcinek . Mam szacunek dla ludzi jak Pan Janowski którzy takie rzeczy zrobią miedzy innymi dlatego że sam zbudowałem samolot ul . Od podstaw jest zarejestrowany , latam nim i wiem ile to wysiłku kosztuje zwłaszcza w tamtych czasach . Pozdrawiam serdecznie
@Zabytki_Nieba3 жыл бұрын
A co to za UL, jeśli można spytać? Budowany z planów, czy jakiś zestaw?
@jurekkamalski95873 жыл бұрын
@@Zabytki_Nieba Jasne że tak . Jest to Czeski sd1Minisport zarejestrowany w Niemczech i budowany z planów w garażu . I muszę powiedzieć że był to wspaniały czas
@laserniebieski7683 жыл бұрын
Pan Janowski po prostu miał talent. Mimo braku formalnego wykształcenia, projektował samoloty dobrze latające i bardzo zgrabne. Być może pan Janowski zainspirował mnie do zainteresowania lotnictwem. Będąc dzieckiem, oglądałem program TV "Progi i bariery", w którym to wystąpił razem ze swoim samolotem. Wtedy marzyłem sobie, że zbuduję także własny samolot. I to marzenie ziściło się po 40 latach - zbudowałem własny samolot, latam na nim, służy dzielnie już ok. 10 lat i ma wylatane ponad 1000 godz. Ale szlaki dla nas przetarli tacy ludzie jak panowie Józef Borzęcki i Jarosław Janowski. Czapki z głów.
@kemodalerd42433 жыл бұрын
...zdrowego i pomyślnego Nowego Roku... 😷🤬😡🤨🤔🧐🙄😎
@papu7613 жыл бұрын
Silnik mocniejszy można rozpoznać po kolankach o średnicy 40 mm , ten twój silnik to już niestety ale całkiem inna konstrukcja.
@piotrpm13 жыл бұрын
Witam czy ma Pan jakiś kontakt z osoba która ostatnio budowała taki samolot lub do kogoś kto ma plany?? Wszystkiego najlepszego w Nowym Roku😉
@Zabytki_Nieba3 жыл бұрын
Mam tylko do osoby, która zbudowała J2 Poloneza, ale to w czasach nowości tego projektu.
@piotrpm13 жыл бұрын
@@Zabytki_Nieba Dziekuje za odpowiedź. Czy byłby Pan tak uprzejmy i dał mi jakieś namiary na tą osobę?
@piotrpm13 жыл бұрын
@@Zabytki_Nieba bo szukam planów do budowy. Pozdrawiam
@Zabytki_Nieba3 жыл бұрын
Nie znam tego Pana osobiście, ale będę się z Nim widzieć pod koniec stycznia, zapytam o plany.
@piotrpm13 жыл бұрын
@@Zabytki_Nieba Ok dziekuje bardzo
@jacekexluto77963 жыл бұрын
Pozdrawiam ... super kanał. :-)
@npprbmgnm3 жыл бұрын
super filmy robisz
@Zabytki_Nieba3 жыл бұрын
Dziękuję!
@Marek1112223 жыл бұрын
Dodał bym tylko że w konstrukcjach Janowskiego występowały takie silniki jak od Trabanta sam taki silnik eksploatowałem w motolotni a pużniej w Polonezie i spisywał się bardzo dobrze
@michakaczanowicz3313 жыл бұрын
A może by tak odcinek na temat polskich sterowców (i sterowców ogólnie, latania nimi, historii i współczesnych konstrukcji)? Temat wydaje się być ogromnie ciekawy, a praktycznie chyba nieporuszany poza ścisłym gronem pasjonatów. Pozdrawiam ;)
@Zabytki_Nieba3 жыл бұрын
Rzeczywiście, warte zgłębienia. Sam o tym niewiele wiem.
@slav88203 жыл бұрын
Był tylko jeden, ciśnieniowy. Lech. Stacjonował w toruńskim porcie sterowcowym.
@TheRobi33273 жыл бұрын
5:45 Silnik 1135 konny w usportowionym Garbusie? No, panie Marku, ten usportowiony Garbus miał chyba zadatki na najszybsze auto XX wieku xD Nie wspominając o mocniejszych, późniejszych wersjach :p
@Zabytki_Nieba3 жыл бұрын
Dlatego te wczesne są takie drogie. 😀
@bernasia63 жыл бұрын
Do laryngologa.
@Zabytki_Nieba3 жыл бұрын
Nie, bo jeszcze wirusa wykryje i ani 1000 koni nie pomoże .
@S7midnight3 жыл бұрын
@@emiver7892 a jakby miał mieć 1135KM to by nie trzeba było powiedzieć "silnik tysiąc stu trzydziesto ...."??
@Zabytki_Nieba3 жыл бұрын
W sumie to nie wiem. Brzmi bardziej naturalnie, ale nie mogę sobie przypomnieć reguły gramatycznej. Niby gdyby miał 235, to analogicznie raczej dwustutrzydziestopięciokonny niż dwieście...
@zscorporation3 жыл бұрын
Mam dziwny pojazd i tam jest boxer 1.6 - pewnie to było w tym latającym pięknym Cudaku :)
@Zabytki_Nieba3 жыл бұрын
A cóż to za "dziwny pojazd"?
@awar63awar762 жыл бұрын
W "preA" podałeś pojemność jako moc silnika
@Zabytki_Nieba2 жыл бұрын
Nie mogę znaleźć w którym miejscu. W napisach czy w tekście mówionym?
@antonimaciek24822 жыл бұрын
6:54 był to silnik ze skutera śnieżnego
@Zabytki_Nieba2 жыл бұрын
A wiadomo o tym coś więcej?
@antonimaciek24822 жыл бұрын
@@Zabytki_Nieba pojemność 658 cc(660cc), waga około 40-46kg z osprzętem , z turbodoładowaniem silnik spokojnie dający mody po 130-180 HP w typowym zastosowaniu dla skuterów, a więc dość dobra konstrukcja i trwała. Główna zaleta w stosunku do silników samochodowych o brak wyprowadzenia na wale tylko przystosowanie do zastsowania przekładni pasowych oraz wysoki moment obrotowy dla wyższego zakresu prędkości obrotowej niż to w przypaku podobnych silników samochodowych Suzuki G10(A), 993 cc(1000cc) -obecnie chętnie stosowanych do napędów lotniczych . Generalnie silnik 658cc trwalszy od Rotax582, bo TBO jakieś 2000-3000h!
@stefanp23113 жыл бұрын
3-cylindrowy, chłodzony cieczą silnik Suzuki? Obstawiam, że był to silnik z motocykla Suzuki GT750, ponieważ była to jedyna chłodzona cieczą 3-cylindrówka od Suzuki. W Swifcie stosowano tylko 4-cylindrówki.
@Zabytki_Nieba3 жыл бұрын
W Swiftach z lat 80' były silniki trzycylindrowe, nawet trzycylindrowe turbo, to był silnik G10A.
@laserniebieski7683 жыл бұрын
Stosowano w Swifcie silniki 3-cylindrowe- pojemność 1l, moc 56 KM. Miał taki kolega w motolotni, ale był trochę za słaby, wymienił na 4-cylindrowy.
@stefanp23113 жыл бұрын
@@Zabytki_Nieba nie wiedziałem... Przepraszam zatem za obsobaczenie. Jako motocykliście jednak zbitka "Suzuki 3 cylindry, chłodzone wodą" kojarzy się z GT750.
@Zabytki_Nieba3 жыл бұрын
Nie ma sprawy. Ja to wiem z danych technicznych - nigdy nie widziałem Swifta trzycylindrowego.
@haimcukerman10123 жыл бұрын
Przasniczka na początku miała latać z przerobionym silnikiem od Trabanta. I że względu na silnik były problemy z dopuszczeniem tego samolociku do lotów.
@laserniebieski7683 жыл бұрын
J-1 Prząśniczka miała silnik Saturn 500, zbudowany przez pana Janowskiego z części motocyklowego silnika MZ 250. Był to dwusuwowy, dwucylindrowy boxer, z MZ wykorzystano tłoki, cylindry, korbowody. Silnik Trabant miał pierwszy egzemplarz J-2 Polonez, zbudowany przez Józefa Leńca.
@rafamainka33763 жыл бұрын
To był świat NRD... Czy w trabancie, czy w MZ-tcs te same tłoki i wiele innych części... miałem oba🙂
@haimcukerman10123 жыл бұрын
@@rafamainka3376 No, Trabant jak Trabant, ale MZ to był wtedy szpan jak licho.
@FenixWorkshop3 жыл бұрын
Jarosław Janowski korzystał z przerobionego silnika zaburtowego, honda bf45, czterosuw, na pewno we fregacie. 3cylindrowe 2-suwy da się tylko w zaburtówkach spotkać. Pozdawiam
@slav88203 жыл бұрын
Trzycylindrowe dwusówy za powszechnie stosowane w skuterach wodnych.
@jaceksitarski3 жыл бұрын
Niszowo ale bombowo :)
@mototvwojtekinglot69053 жыл бұрын
Pozdrawiam Motocykliste:)
@Zabytki_Nieba3 жыл бұрын
Pozdrawiam!
@Marchflyer3 жыл бұрын
Nawiazujac do J-2 Polonez - od dluzszego czasu przygladam sie temu egzemplarzowi ale cena niestety jest dosyc wygorowana. www.plane4you.eu/pl/oferty/polonez-j2b,196 Wspomniany przez Ciebie w filmie, pojawia sie w kilku filmach na yt z Chanczy.
@Zabytki_Nieba3 жыл бұрын
Tak, i jego cena była 3-4x niższa niż ten z plane4you, tylko pewnie bez silnika.
@S7midnight3 жыл бұрын
Miałem kiedyś spoko model j1 prząśniczka
@peterp.35303 жыл бұрын
3:17. Ironią jest to, że my dalej żyjemy w kraju za żelazną kurtyną ... z tą różnicą że już nawet nie mamy żadnych samolotów.
@laserniebieski7683 жыл бұрын
Ja osobiście mam własny samolot, znam wielu ludzi, którzy również mają własne samoloty. Zapewniam cię, że w czasach żelaznej kurtyny nie było to możliwe.
@peterp.35303 жыл бұрын
@@laserniebieski768 To gratuluję, za czasów żelaznej kurtyny tez byli bogaci ludzie, którzy mieli dużo więcej niż pozostali, jednak więcej ludzi latało w aeroklubach niż teraz, nie trzeba było kupować samolotu. Było wtedy wiele sekcji: spadochronowe, szybowcowe, samolotowe itp. Mamy zupełnie inne czasy, są bardzo biedni i bardzo bogaci, czyli jak w krajach mocno rozwiniętych. Nielicznych stać na samoloty, innych ledwo na jakikolwiek środek lokomocji. Można na pewno więcej niż przedtem, ale tendencje państwa są jakie są. Za wszystko trzeba płacić (na naszą kieszeń) 4x tyle co na Zachodzie. U nas mało co się opłaca, mało co jest rentowne. Ludzie płacą za podręczniki szkolne dla dzieci duże kwoty w stosunku do pensji, w Szkocji nie zapłaciłem ani Funta za wszystkie materiały szkolne, nie dlatego, że litują się nad człowiekiem, tylko nie ma mafii drukarskich i tym samym prezesów zarabiających fortunę. Książki przechodza z rąk do rąk, bo tak jest taniej i ekonomiczniej. Programy nauczania nie zmieniają się przez lata. Podstawy programowe są ułożone raz na wiele lat, bo system jest sprawdzony a u nas każda partia u władzy robi wszystko, żeby wykarmić swoich i tylko swoich. Trudno też i raczej to niemożliwe, żebyśmy nie mieli telefonów komórkowych, ale Europy Zachodniej nigdy już nie dogonimy a tym bardziej USA. Za kilka pensji w UK kupiłem nowe auto, w Polsce za Corsę (ponad 60 tys. zł) zwykły Kowalski musi odkładać kilka lat. O czym my mówimy, że Polska jest cudem gospodarczym ??? Może by była, gdyby państwo nie utrzymywało patologii i nie wydawało na nieprzemyślane zakupy i inwestycje a szary robotnik zarabiał 2,5 tys. Euro a nie 2,5 tys. zł. A ile muszę odkładać na kurs samolotowy, a później samolot ? a przepraszam, większość robi licencje poza granicami kraju, żeby było taniej - śmiech na sali. Za kurs na loty dronem poza zasięg wzroku śpiewają ponad 5 tys. zł !!! TO JEST CHORE !
@laserniebieski7683 жыл бұрын
@@peterp.3530 Ale ja wcale nie jestem bogaty. Zarabiam niewiele ponad średnią, nie jestem żadnym biznesmenem, pracuję normalnie na etacie w firmie, jak była okazja, dorabiałem na umowy. Ale jak się coś chce, to można dużo osiągnąć w warunkach jakie są , a nie tylko narzekać. Zaczynałem od lotni, potem pierwsza motolotnia z silnikiem od Trabanta, potem następne, coraz lepsze, a teraz samolot. Nie musi się robić wszystkiego sam, należy znaleść podobnych zapaleńców, w grupie zawsze łatwiej i taniej. Można mieć motolotnię czy samolot na 2-3 osoby. Nie potrzeba do tego żadnych aeroklubów. Dzisiaj praktycznie każdy, kto chce latać, to może. Od paralotni, paralotni z napędem, motolotni, przez szybowce, do samolotów i wiatrakowców. Najtańsza używana paralotnia kosztuje kilka tys. zł. Ale jak ktoś ma 20-30 lat i chciałby od razu mieć dom, wypasiony samochód i nowy, nowoczesny samolot to w prawie żadnym kraju tak dobrze nie ma. Wszystko stopniowo. W każdym razie w czasach żelaznej kurtyny nie miałem szans latać na szybowcach czy samolotach, bo nosiłem okulary. Teraz mogę, mam własny samolot (do spółki z kolegą) i latam.
@karolniewinski9183 жыл бұрын
Mój amatorski filmik na KZbin "Samolot RC Prząśniczka w akcji"
@Zultar_Gachelet Жыл бұрын
5:51 mówisz, że ile tych koni miały?? a późniejsze miały w ogóle jeszcze mocniejsze?? hmm.. :D ja wiem, że film sprzed 2 lat..
@Zabytki_Nieba Жыл бұрын
Wiem że "1100 35" brzmi jak "1135" ;) Uważajcie przy numerach kont.
@Zultar_Gachelet Жыл бұрын
@@Zabytki_Nieba wybacz, ja po prostu lubię oglądać uważnie, a potem się czepiać.. :)
@Zabytki_Nieba Жыл бұрын
😊
@bernasia63 жыл бұрын
I love you.
@moruskot19583 жыл бұрын
Dlaczego mówisz jak karabin maszynowy? Ciężko nadążyć za obrazem, w końcu to film o technice, trzeba chwilę pomyśleć nad tym co się słyszy. No, ale ogólnie, jak zwykle ciekawie.
@Zabytki_Nieba3 жыл бұрын
Niektórzy twierdzą że trzeba mnie oglądać na 1,25.
@paweswiebodzice3352 жыл бұрын
5.55 min. Błąd w mocy silnika 😆
@Zabytki_Nieba2 жыл бұрын
O 1100KM 😆
@paweswiebodzice3352 жыл бұрын
@@Zabytki_Nieba Proszę nie pomyśleć że jestem nadgorliwy. Bardzo często wracam do Pana twórczości i to jedyne co po tylu latach udało mi się wyłapać. Pozdrawiam gorąco.
@Zabytki_Nieba2 жыл бұрын
Spoko. Kojarzę ten moment, a i normalne pomyłki się zdarzają nie raz.
@marcinwiacek60693 жыл бұрын
kzbin.info/www/bejne/pWiTnptoi6xgo7s znam historię tego egzemplarza
@Zabytki_Nieba3 жыл бұрын
Też chętnie poznam.
@krzysztofbogdan77203 жыл бұрын
A ja mam w moim BMW, silnik Rotaxa
@Zabytki_Nieba3 жыл бұрын
Miałem kiedyś w MZtce silnik Rotaxa. ☺
@ksiestwokrakow3 жыл бұрын
;)
@marcinwiacek60693 жыл бұрын
kzbin.info/www/bejne/iHe2iaCtZq5_Y7s to ten polonez
@MinSziHo3 жыл бұрын
Patronem, to powinno od teraz zostać BMW. Ze wstydu, bo naprawdę aż trudno uwierzyć, co Niemiec wymyślił i jak "naprawił".
@laserniebieski7683 жыл бұрын
O, a jeszcze niedawno twierdziłeś, że Polak nie powinien ośmielać się poprawiać, co Niemiec wymyślił i zrobił.
@MinSziHo3 жыл бұрын
@@laserniebieski768 To pokaż swoje BMW, Audi, Eurofightery, silniki i automatykę polskiego Siemensa, rozwiązania polskiego Kruppa czy zabezpieczenia polskiego Boscha. Jak skończył polski Lilienthal, to dowiesz się z tego filmu. Jak skończył inny polski Wright, poszukaj innego filmu na niniejszym kanale nie bez powodu nazwanego ZABYTKAMI nieba. Jesteś wręcz podręcznikowym przykładem, że wy nadajecie się zajadłego skakania sobie do gardeł co owocuje wyrobniczą pracą nakładczą w obcej - co najwyżej - montowni, gamoniu... Tyle macie wspólnego z Euro-fighterem. W sumie, to dobre i to w waszym zagłębiu produkcji Euro-palet.
@laserniebieski7683 жыл бұрын
@@MinSziHo Może jeszcze przywołasz doktora Mengele i IG Farben - producenta Cyklonu B? A w czasach , gdy Bosche, Kruppy, Simense itp. dostawały olbrzymie pieniądze i zamówienia, korzystali z niewolniczej pracy podbitych narodów, polscy konstruktorzy i naukowcy ginęli w katowniach gestapo lub musieli uciekać z Polski, bo groziła im śmierć z rąk kolesiów tych z Boscha, Kruppa itp. Dla przypomnienia dla przygłupa jak ty, byli to Niemcy. A BAE Systems kupił płatowiec nie w Niemczech, ale w Polsce, od amatora Janowskiego, więc może spuść z tonu pajacu.
@MinSziHo3 жыл бұрын
@@laserniebieski768 Pierd@#$nie klasyczne - nic dodać, nic ująć. Było "nie dawać się podbijać". Tymczasem w 20 lat międzywojnia, znając już plany i zamysł austriackiego miłośnika akwarel co do roli Słowian, najbardziej przerośnięta biurokracją "państwowość" na świecie (po radzieckiej) skupiła się na terrorze wobec własnych obywateli i to tak, że wjazd obcych wojsk traktowany był powitalnymi bramami, jak na wyzwolicieli/oswobodzicieli przystało. Bez mała 50 lat później, w 30 lat rzekomej tzw. wolności, jedyne, co potrafiliście, to wypędzić za chlebem c.a. 3-4mln własnych obywateli, zdrowych i wykształconych, którzy de facto zmienili obywatelstwo bez zmiany de jure. I to bez wojny. Brawo wy.