PZL M-2 - Polish DHC Chipmunk-class plane

  Рет қаралды 42,610

Zabytki Nieba - Vintage Sky

Zabytki Nieba - Vintage Sky

4 жыл бұрын

The story of PZL M-2 - a plane designed in Mielec, now serving as a monument in Radomyśl Wielki town.
Apart from people mentioned in the film, i was supported via Patronite.pl by: Jarosław Wosik, Arek Sordyl, Marcin Tatar, Tomasz Deptuła, stefan burczymucha, Dominik Gawlikowski, Bartek Wręga, Krzysztof Tomaszewicz, Krzysztof Matysek, LESZEK ODZIENIEC, Mariusz Lubczynski, Michał Andrzejewski, Michal Buczynski, Michał Okulski, Jan Woźniak, Dariusz Raćkowski, Tomasz Sobiesiek, Kazimierz Wojciechowski, Piotr Zakrzewski, karkocha1, Paweł Gołąbek, Piotr Wisławski, Jerzy Kowalczyk, Eryk Janicki, Bez tajemnic, Bartosz Glistak, MarcinHonkisz, RkamilC, Maciej Grzeszczak and 11 anonymous indivduals. Than you all!
Patronite support: patronite.pl/ZabytkiNieba
Twitter: / zabytki_nieba
Music: www.bensound.com/royalty-free...

Пікірлер: 155
@Zabytki_Nieba
@Zabytki_Nieba 4 жыл бұрын
Tajemnica znaków rejestracyjnych rozwiązana! Samolot na pomniku (jeszcze gdy latał) to był SP-PAC. Na pomniku został (za pierwszym razem) pomalowany, a za wzór służyło zdjęcie drugiego egzemplarza, i na wiele lat otrzymał znaki SP-PBA. W 2010 roku, kiedy remontowano pomnik, okazało się że na tabliczce znamionowej są znaki SP-PAC, i takie namalowano na samolocie. Czyli w Radomyślu teraz jest dobrze.
@symetriaminor
@symetriaminor 4 жыл бұрын
Dobrze zrobili że go odnowili i jest wysoko nad ziemią bo jak był nisko to co chwile mu kradli śmigło i malowali po nim. A Jak Pan skomentuje Mieleckiego antka który jest pomalowany cały na szaro? :-)
@Zabytki_Nieba
@Zabytki_Nieba 4 жыл бұрын
Już wolę patrzeć w dzień jaki jest szary niż w nocy jak jest oświetlony.
@adamroginela6424
@adamroginela6424 3 жыл бұрын
taka ciekawostka. obecnie znaki SP-PAC są w użyciu. to samolot PAC-750 xstol bedacy wlasnoscia szkoly spadochronowej Sky Camp. skakalem z niego :)
@Zabytki_Nieba
@Zabytki_Nieba 3 жыл бұрын
Fajnie. Dawniej znaki na P były tylko dla prototypów.
@adamroginela6424
@adamroginela6424 3 жыл бұрын
Podejrzewam że teraz jest z tym podobnie jak z indywidualną rejestracją w samochodzie. Z ciekawości zapytam właściciela paca jak będę tam znowu
@marekchmiel8865
@marekchmiel8865 4 жыл бұрын
Piękny film, jako mieszkaniec Radomyśl Wielkiego zaczerpnąłem z niego dużo ciekawej wiedzy na temat naszej atrakcji zlokalizowanej w Rynku. Pozdrawiam i dziękuję.
@MrFasachalan
@MrFasachalan 4 жыл бұрын
Witam. Nie pomogę za dużo, ale to ja przyczyniłem się do zniknięcia z przedszkola w Mielcu drugiego opisywanego egzemplarza. M 2 stał na cokole w przedszkolu przy ulicy Konopnickiej goo.gl/maps/E2Mghoa6QQGjYmZP6 Był rok 1980 jako młody zafascynowany lotnictwem uczeń rozpocząłem naukę w Technikum Mechanicznym w Mielcu w klasie o specjalności "Budowa płatowców" Wtedy z całej Polski tacy jak ja przyjeżdżali do Mielca i ucząc się mieszkali w internacie, który mieścił się za rogiem na ulicy Wyspiańskiego. Idąc codziennie na przystanek autobusu wiozącego nas do szkoły mijałem to przedszkole. M 2 był wtedy w opłakanym stanie. Już nie pamiętam szczegółów, ale zniszczenia były poważne. Zastanawiałem się co mogę zrobić i jedyny pomysł jaki wtedy przyszedł mi do głowy to napisanie listu do Skrzydlatej Polski. List ten ukazał się albo w końcówce 1980 roku albo wiosną 1981. Jeżeli ktoś ma dostęp do tych roczników, o ile pamiętam na przedostatniej stronie centralnie w ramce znalazł się dokładny opis zniszczeń oraz prośba o pomoc w zachowaniu tego ważnego dla historii lotnictwa polskiego samolotu. Byłem dumny z siebie, ale tylko przez chwilę. Minął tydzień, może dwa i nagle samolot zniknął. Byłem wściekły i przekonany, że zamiast go uratować przyczyniłem się do jego zezłomowania. Od tego czasu nie pisuję już "donosów". Jeżeli ktoś ma dostęp do Skrzydlatej z tamtych lat i może odszukać ten numer będę wdzięczny za informację. Sam chętnie przeczytam jak zrelacjonowałem dewastację i jeżeli faktycznie trafił do Krosna a potem do muzeum to jednak po latach okazuje się, że pomogłem go uratować i zachować. Zdjęć niestety nie posiadam, ale jestem przekonany, że takie istnieją. Pozdrawiam
@Zabytki_Nieba
@Zabytki_Nieba 4 жыл бұрын
Super historia. Ja nie mam tych roczników, ale jak będę w muzeum to zypytam o ten samolot.
@andrzejziobron3855
@andrzejziobron3855 4 жыл бұрын
Witaj Kolego. Moim zdaniem, nie musisz mieć wyrzutów sumienia, że Ty spowodowałeś jego kasację. Wg moich wiadomości (a pracowałem wówczas jako k-k Działu w Biurze Konstrukcyjnym i miałem współdecydujący wpływ na losy tych samolotów) powodem usunięcia s-tu nie był jego stan (dzieci z przedszkola nie potrafiłyby zniszczyć konstrukcji metalowej), a możliwość wchodzenia dzieci na konstrukcję s-tu, był ustawiony na niskich podporach, jedno dziecko spadło i na interwencję rodziców został usunięty ze względu na bezpieczeństwo dzieci. Twoja interwencja moim zdaniem przyspieszyła tylko decyzję. Podobna sprawa była z samolotem w Radomyślu, niektórzy po kilku głębszych chcieli zostać pilotami i kilka razy usuwając zabezpieczenie weszli do kabiny. Był przypadek ukradzenia śmigła samolotu (chyba dla kawału) i to też był powód podniesienia samolotu na wysokich podporach uniemożliwiających dojście do kadłuba. Zainteresowanym, służę dodatkowymi informacjami odnośnie tych s-tów. Pozdrawiam Andrzej Ziobroń
@johnyrico5705
@johnyrico5705 4 жыл бұрын
Już mogę ocenić materiał - 10/10. Niezmiennie.
@klem8798
@klem8798 4 жыл бұрын
Już miałem się zdenerwować że myślałem że nowe zabytki nieba a tu premiera o 18 ale twój uśmiech nie pozwala mi się na to denerwować
@Cichy_Silesia
@Cichy_Silesia 4 жыл бұрын
Świetny materiał 👍
@swistakdanecki6930
@swistakdanecki6930 4 жыл бұрын
Silnik Praga M208 Doris był używany w innych samolotach np. Aero L-60 Brigadýr. Według słowa ówczesnego kapitana Włodzimierza Gedymina był "grzmotowaty". Czyli i głośny i drgający. Nie mam danych odnośnie wykorbień w tym silniku. Przesunięte cylindry mogą zwiastować wydłużone czopy korbowe- dwa identyczne korbowody mogą być na jednym czopie. W efekcie dla uzyskania kolejności zapłonów wykorbienia są co 120 stopni- co samo w sobie generuje drgania bez wałka wyrównoważającego. Ponadto wydłużone czopy korbowe zwiększają długość wału korbowego- co zmniejsza jego sztywność i tym samym zwiększa jego podatność na drgania. Drugą sprawą są kwestie paliwa. Konstruktor silnika chcąc dać "lepszą" specyfikację zaniżył wymaganą liczbę oktanową- co w warunkach startowych powodowało spalanie stukowe. To zaś wiązało się z wybijaniem łożysk. A te- mając nadmierne luzy- potęgowały drgania silnika. Specyfikacja tego silnika nie była szczęśliwa. Chcąc dać realne wysilenie przy 2 zaworach na cylinder bez doładowania konstruktor musiał iść w wysokie obroty i dając reduktor- aby śmigło w ogóle ciągnęło. Te wysokie obroty do startu też były powodem kłopotów. Realnie lepszym rozwiązaniem jest dodanie sprężarki doładowującej i mniejsze obroty (wzrost Pe silnika). Tego nie zrobiono- mimo, iż np. przedwojenne silniki z licencji Bristola sprężarki doładowujace miały. Nie pierwszy to raz, gdy nieudany (lub marny) silnik "ugrobił" potencjalnie udaną konstrukcję samolotu.
@Pentaxk3
@Pentaxk3 Жыл бұрын
Dzięki za ciekawy materiał. 😁
@pandemicraport6375
@pandemicraport6375 4 жыл бұрын
świetny materiał
@kraktom
@kraktom 4 жыл бұрын
Świetny materiał. Wiele razy jadąc na lotnisko w Mielcu na szkolenia mijałem ten samolot. Wiedziałem, co to za model ale całej historii nie znałem. A parę kilometrów dalej w Mielcu na cokole An-2 :)
@Zabytki_Nieba
@Zabytki_Nieba 4 жыл бұрын
Tak. Ale tragicznie podświetlony, wygląda jak zabawka.
@Zabytki_Nieba
@Zabytki_Nieba 4 жыл бұрын
I kawałek dalej Iryda, ale już nie po drodze na lotnisko.
@tiditomal3688
@tiditomal3688 4 жыл бұрын
Świetna robota. Podziwiam Twoją pasję i wiedzę.
@pilotszpilka6537
@pilotszpilka6537 4 жыл бұрын
Super filmik. Wielokrotnie przejeżdżając przez rynek W Radomyśl Wielki zastanawiałem się co to za model samolotu. JUŻ WIEM. Dziękuję bardzo za wyczerpującą odpowiedź. 😊😊👍👍
@TheGustav66
@TheGustav66 4 жыл бұрын
No...i tak trzymać.
@thief1779
@thief1779 4 жыл бұрын
Super filmik!
@symetriaminor
@symetriaminor 4 жыл бұрын
Brawo! jak zawsze super odcinek! pozdrowienia z Mielca.
@Zabytki_Nieba
@Zabytki_Nieba 4 жыл бұрын
Pozdrawiam Mielec kochany!
@rrozpoznawanie4634
@rrozpoznawanie4634 4 жыл бұрын
@@Zabytki_Nieba kolega z Mielca pochodzi czy taka miłość do mojego miasta 😀?
@Zabytki_Nieba
@Zabytki_Nieba 4 жыл бұрын
Ja z Krakowa, ale mam rodzinę z Mielca, wakcje tam spędzałem w dzieciństwie i dobrze mi się Mielec kojarzy - niezależnie oczywiście od lotniczych tradycji.
@Zabytki_Nieba
@Zabytki_Nieba 4 жыл бұрын
Pod koniec filmu kilka słów, które mogą zainteresować modelarzy. Jesteś modelarzem? Koniecznie oglądaj do końca!
@user-xu4yp7tz7i
@user-xu4yp7tz7i 4 жыл бұрын
Вітаю , просто дивовижне відео.Радий дізнатися більше , небо то хвороба не тільки пілотів.
@user-xu4yp7tz7i
@user-xu4yp7tz7i 4 жыл бұрын
Маю пару питань до автора каналу , І головне з них чи думає автор розповідати не тільки про літаки польської зборки , так як багато літаків , наприклад PZL є ліцінзійною розробкою КБ Антонова??
@BBK1976
@BBK1976 4 жыл бұрын
Panie Marku, dziękuję za świetny film. Nie miałem do dzisiaj pojęcia o takim płatowcu, szkoda że jak wiele jemu podobnych jest tylko kropką w historii polskich konstrukcji lotniczych. Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia.
@mariuszborowski2646
@mariuszborowski2646 4 жыл бұрын
Jak zwykle ciekawy filmik. Dzięki!
@robertosr2377
@robertosr2377 4 жыл бұрын
super!
@macrat4190
@macrat4190 4 жыл бұрын
Super. Nowy odcinek. Dziekuje Tobie i patronom bo ja ogladam za darmo. Pozdrawiam z Londynu
@SawomirMilewski
@SawomirMilewski 4 жыл бұрын
Świetny film, jak zawsze!
@user-ox6hl6du5u
@user-ox6hl6du5u 3 жыл бұрын
Спасибо. Очень интересно и информативно.
@wilczyngniazdo4776
@wilczyngniazdo4776 4 жыл бұрын
Jak zawsze znakomity materiał! Panie Marku, pozdrawiam serdecznie !!!
@7410bart
@7410bart 4 жыл бұрын
10:15 - Azbest może być rakotwórczy jeżeli występuje w postaci drobnozmielonego pyłu (który powstaje zazwyczaj podczas obróbki mechanicznej: skrawanie, szlifowanie, itp) i dostanie się do dolnych dróg oddechowych. Tam zalegając przez lata może prowadzić do powstawania komórek rakowych. W przeciwnym razie nie jest rakotwórczy i nie ma wpływu na zdrowie.
@karollochowski1326
@karollochowski1326 2 жыл бұрын
Dokładnie tak.
@arekguinness2342
@arekguinness2342 4 жыл бұрын
Dobrze że jest kolejny film.
@bartek8406
@bartek8406 4 жыл бұрын
Super, pewnie powtarzam innych, ale nareszcie jesteś z powrotem! :)
@Spasiboy
@Spasiboy 4 жыл бұрын
WIĘCEJ!!!!!
@vVEternalVv
@vVEternalVv 4 жыл бұрын
Pozdrawiam serdecznie. bardzo fajny kanał ciekawy kontent rzytelne Materiały :) leci subik
@bernasia6
@bernasia6 4 жыл бұрын
Dla zasięgów i algorytmów.
@bartfisher5673
@bartfisher5673 4 жыл бұрын
Ciekawy odcinek, Zdrowych Spokojnych Świąt.....
@Zabytki_Nieba
@Zabytki_Nieba 4 жыл бұрын
Bardzo dziękuję. Wzajemnie - wszystkiego dobrego.
@MrLotnik171
@MrLotnik171 4 жыл бұрын
Będzie też modelarstwo, już się cieszę.Pozdrawiam
@gnotto
@gnotto 4 жыл бұрын
No i gitara 👍
@andrzejziobron3855
@andrzejziobron3855 3 жыл бұрын
Przeglądając historię, wróciłem do działu "Zabytki Nieba", chciałbym w tym miejscu przypomnieć, że ten fantastyczny remont s-tu M-2, gdzie każdy element był demontowany i odnawiany, wykonał Zakład ZUA w Mielcu pod kierownictwem inż. Adama Kopacza. Mechanikami którzy pracowali przy nim byli: Szwakop Andrzej, Bękarciak Jan, Kmiecik Robert i Mamcarz Bogusław. Ich nazwiska wypisane są pod owiewką skrzydła, dla przyszłych pokoleń.
@andrzejgrzegorek9758
@andrzejgrzegorek9758 4 жыл бұрын
czekamy!!!!!, pozdro!!!
@paul67036
@paul67036 4 жыл бұрын
Taki sam stał również na terenie przedszkola w Mielcu przy ul. M. Konopnickiej do którego chodziłem w pierwszej połowie lat 70-tych.
@Zabytki_Nieba
@Zabytki_Nieba 4 жыл бұрын
Moje filmy są niepotrzebne 😉 Właśnie na filmie będzie pytanie czy ktoś go sprzed przedszkola pamięta. A tu odpowiedź przed premierą.
@paul67036
@paul67036 4 жыл бұрын
@@Zabytki_Nieba Pamiętam zabawy pod nim, również utkwiło mi w pamięci jak byliśmy na spacerze przedszkolnym gdzieś za obecnym Liceum 2 jak na niebie latał samolot doświadczalny LALA-1 a my jak to dzieci wołaliśmy „Panie pilocie, dziura w samolocie” (do tej pory zastanawiam się czy my krzyczeliśmy to przez brak poszycia na kratownicy ogona) Wogóle w tamtych czasach nie było chyba dnia by nad Mielcem nie latał jakiś samolot a może i więcej.
@maciek_k.cichon
@maciek_k.cichon 4 жыл бұрын
brakuje mi takich samolotów w krajobrazie miejskim. Chociaż do dziś w jednym miejscu w Kielcach ludzie mówią "pod samolotem", nawet ci których jeszcze nie było na świecie gdy zniknął, więc toponimia pamięta
@Zabytki_Nieba
@Zabytki_Nieba 4 жыл бұрын
@@maciek_k.cichon W Krakowie tak samo mówią "Pod LOTem", chociaż teraz w dawnym biurze LOTu jest kawiarnia.
@rabbitlkr
@rabbitlkr 4 жыл бұрын
W mojej okokicy obecnie powstaje prawdopodobnie najwieksza latajaca makieta Łosia o rozpietości 3.6m napedzana dwoma gwiazdowymi silnikami benzynowymi. Mysle, ze mogla by to byc ciekawa ilustracja do odcibka o tym sanolocie;)
@Zabytki_Nieba
@Zabytki_Nieba 4 жыл бұрын
Jak najbardziej! A jaka to okolica i kto buduje?
@rabbitlkr
@rabbitlkr 4 жыл бұрын
Kraśnik, niedaleko Lublina. Buduje ja moj serdeczny kolega. Moge podeslac kilka fotek i kontakt do niego.
@Zabytki_Nieba
@Zabytki_Nieba 4 жыл бұрын
Bardzo chętnie. Na jakim etapie jest ta budowa?
@rabbitlkr
@rabbitlkr 4 жыл бұрын
Wyslalem maila ze szczegolami.
@Zabytki_Nieba
@Zabytki_Nieba 4 жыл бұрын
Dostałem, dzięki.
@TheApokalipsa88
@TheApokalipsa88 4 жыл бұрын
Pozdrawiam serdecznie i powodzenia
@siteq5672
@siteq5672 4 жыл бұрын
Pozdrowienia z Radomyśla ,dziękujemy że odpowiedziałeś o naszym pomniku .
@Zabytki_Nieba
@Zabytki_Nieba 4 жыл бұрын
Bardzo mi miło!
@grzegorzjermoaj3829
@grzegorzjermoaj3829 4 жыл бұрын
W filmie mignął przez chwilę, ale może warto o nim też nakręcić odcinek, chodzi mi o M-4 Tarpan. To jeden z moich ulubionych polskich samolotów, kiedyś miałem jego prosty depronowy model RC, teraz na warsztacie jest trochę większy, balsowy.
@Zabytki_Nieba
@Zabytki_Nieba 4 жыл бұрын
Na pewno o nim będzie, mam bardzo dobrą dokumentację zdjęciową. Tarpana.
@UZI017
@UZI017 4 жыл бұрын
Kolejny super film! Latam modelami RC i powiem ci że coś z tymi akrobacjami jest. Czy to J3Cub, Decathlon czy a'la Piper Seneca, każdy musi umieć lecieć na plecach😁
@chrisscalemodels5373
@chrisscalemodels5373 4 жыл бұрын
Czesc Marek, jak zawsze super odcinek. Fajnie by bylo jak bys zrobi dcinek o locie Bogdana Orlinskiego z Warszawy do Tokyo. Wiem ze nie latal na Polskim sprzecie no ale jednak polak ;-)
@polskakolejlotnictwomotory1349
@polskakolejlotnictwomotory1349 4 жыл бұрын
Ciekawy kanał! Może zrób film o Mi MIL 2 z ujęciami z wnętrza i lotu np.
@keicaam
@keicaam 4 жыл бұрын
Pozwolę sobie zauważyć, że Chipmunk był konstrukcją powojenną, a jego konstruktorem był Wsiewołod Jakimiuk. Jakimiuk przed wojną pracował w PZL, brał udział w pracach nad PZL-P.7, P.11, P.24, a jego najbardziej znaną w Polsce konstrukcją był PZL P.50 Jastrząb.
@Zabytki_Nieba
@Zabytki_Nieba 4 жыл бұрын
Racja. Jak teraz tego słucham to sam się dziwię. Chyba mi się chwilowo pomylił z Texanem.
@keicaam
@keicaam 4 жыл бұрын
@@Zabytki_Nieba Oba samoloty bardzo fajne :-)
@piotrkucharski9137
@piotrkucharski9137 4 жыл бұрын
Właśnie szukałem w komentarzach, czy ktos wyłapie :) W. Jakimiuk ponadto stworzył bodaj DHC Beaver
@paweswiebodzice335
@paweswiebodzice335 4 жыл бұрын
Pozdrawiam
@JDrwal2
@JDrwal2 4 жыл бұрын
Azbest nie jest toksyczny. Jedynie krôszy się naniewielkie włókna któe wnikają w nasz organizm. Zwłaszcza do płuc.
@tomaszjanusz4348
@tomaszjanusz4348 4 жыл бұрын
Mam rodzinę w Radomyślu Wielkim, 12-letniego siostrzeńca, który zna ten samolot i widział Twój film, więc tych
@kubak403
@kubak403 4 жыл бұрын
Zdjęcie z M-2 na mieleckim osiedlu widziałem całkiem nie dawno, było na facebookowej grupie "Dawny Mielec" bądź "Jesteś z Mielca jeżeli..."
@Zabytki_Nieba
@Zabytki_Nieba 4 жыл бұрын
Ja znalazłem na "Jesteś z Mielca..." tylko jakiś inny samolot prezentowany na rynku w 1949.
@kubak403
@kubak403 4 жыл бұрын
@@Zabytki_Nieba Witam, Chodziło mi o to zdjęcie, samolot stał na terenie przedszkola, kilkaset metrów od mojego bloku. Pozdrawiam m.facebook.com/groups/407412356068795?view=permalink&id=1983285485148133&__tn__=%2As-R
@Zabytki_Nieba
@Zabytki_Nieba 4 жыл бұрын
Super!
@AWPmediagroup
@AWPmediagroup 4 жыл бұрын
Kanał jest merytorycznie ŚWIETNY. Dopracuj obraz (śwoatło / wirtualne studio) intro jakaś muzyczka. Jak to wszystko zrobić znajdziesz na youtube.
@MrFidelbc
@MrFidelbc 3 жыл бұрын
Podczas „odświerzenia” samolotu w ZUA Mielec, w części ogonowej znaleziono podtrzymkę do nitowania, którą prawdopodobnie pozostawiono tam podczas produkcji. Taka mała ciekawostka.
@michal890126
@michal890126 4 жыл бұрын
Gdy będąc na rowerze w Radomyślu miałem okazję widzieć ten samolot
@ovad2002
@ovad2002 4 жыл бұрын
Witam.Mogę stworzyć niemal każdy element drewniany do samolotów.Jeśli znasz kogoś kto potrzebuje takich częśći,odezwij się.Wieloletnie doświadczenie.Klienci z całej Europy i Świata.P.S. Elementy są wykonywane w Holandii. Pozdrawiam
@TheMichal80diablo
@TheMichal80diablo 4 жыл бұрын
Można o prostym i nieskomplikowanym samolocie ciekawie opowiadać ?
@Roberthcopter
@Roberthcopter 4 жыл бұрын
DH Chipmunk też był powojenny.
@kANAPOWYkOMANDOS
@kANAPOWYkOMANDOS 4 жыл бұрын
Modelarstwo lotnicze - pierwszy krok w chmury 😁
@Luftek46
@Luftek46 4 жыл бұрын
Tak mówiąc szczerze nie jest do końca prawdą. Mówiąc na swoim przykładzie: ja w dzieciństwie miałem marzenie zostać pilotem wojskowym i miało to miejsce na długo przed seryjnym uprawianiem przeze mnie modelarstwa. Dopiero kiedy szkoła brutalnie pogrzebała to marzenie modelarstwo stało się takim elementem zastępczym które na kilkanaście lat zastąpiło mi latanie na samolotach.
@kANAPOWYkOMANDOS
@kANAPOWYkOMANDOS 4 жыл бұрын
@@Luftek46 To ja tu propagandę uprawiam a szanowny kolega tak brutalnie na ziemię ściąga 😁
@Zabytki_Nieba
@Zabytki_Nieba 4 жыл бұрын
A ja poprę - modelarstwo pozwala wiele zrozumieć.
@adamaciak2063
@adamaciak2063 4 жыл бұрын
Dokładnie Panie Marku tak jest szczególnie jak się lata modelem RC razem z kilkoma drapieżnikami w kominie termicznym lub na żaglu na zboczu. Dzięki za kolejny odcinek. Super że powstanie coś z dziedziny modelarstwa a jak by starczyło sił i energii i byłby Pan w stanie zrobić odcinek o historii modelarstwa RC i nie tylko RC byłoby naprawdę super. Przepraszam za duże wymagania ale oglądać Pana odcinki to wielka przyjemność !!!
@lotniskorakowice-czyzynywk5774
@lotniskorakowice-czyzynywk5774 4 жыл бұрын
szkoda że już nie ma latającego egzemplarza M2 i M4
@PanNudziarz
@PanNudziarz 4 жыл бұрын
W moim przedszkolu stała tylko udawana drewniana lokomotywa. Zdecydowanie wolałbym prawdziwy samolot ;)
@arturpietrzyk5873
@arturpietrzyk5873 4 жыл бұрын
Kiedyś w Krakowie N-H os. Urocze był samolot dwupłat , chyba PO-2 .
@Zabytki_Nieba
@Zabytki_Nieba 4 жыл бұрын
Nie wiedziałem. W jakich latach mniej-więcej?
@arturpietrzyk5873
@arturpietrzyk5873 4 жыл бұрын
@@Zabytki_Nieba.. Przełom 60-70 , obok Urocze nr. 13 , Szkoła budowlana , widoczny (był) z al. . Róż między blokiem 12 a 18 . Zerknę , bo mam rowerem 5 min. , jak coś obczaje, to dam znać .
@Zabytki_Nieba
@Zabytki_Nieba 4 жыл бұрын
Tylko żeby nie złapali z tym rowerem!
@jacekjenot4609
@jacekjenot4609 4 жыл бұрын
Witam serdecznie z Mielca . Czy napewno drugi M-2 , ten z przedszkola w Mielcu na pewno istnieje i jest w Krakowie ? Ja słyszałem że został zezłomowany , a w wykazie samolotów z MLP Kraków nie ma PZL M-2 . Pozdrawiam!
@Zabytki_Nieba
@Zabytki_Nieba 4 жыл бұрын
W wykazie nie ma wszystkiego co muzeum posiada. Jak tam będę, to zapytam czy mają tego M-2, bo już sam nie wiem.
@albertwysocki8585
@albertwysocki8585 3 жыл бұрын
Bedac na wakacjach w Kopcowej Woli u swojej ciotki poszlismy na grzyby,,,,,,,wtedy spadl na drzewa srebrny samolot.Pilota juz nie bylo,zostal zabrany.....ale samolot mial nazwe napisana na burcie SZPAK,to bylo niedaleko od Maslowa.Czy ktos cos wie na ten temat,to chyba byl rok......1954.....lub 1955.......nie pamietam dokladnie.......
@alanowa123
@alanowa123 4 жыл бұрын
Azbest nie jest toksyczny ani nie jest związkiem. To nazwa grupy minerałów przypominających włókno szklane, a jego rakotwórczość wynika z budowy włókien, które są bardzo cieńkie ale bardzo długie. Te włókna, gdy wolno latają w powietrzu, po wdechu wnikają w tkankę płuc dzięki swojej małej grubości, ale nie mogą być z nich wydalone (płuca potrafią się oczyszczać) bo są zbyt małe i pozostając wbite w tstałetkanle drażnią i uszkadzają ją, co w efekcie prowadzi do powstawania nowotworów. Nieuszkodzony eternit (pokrycie dachowe) wcale nie jest szkodliwy, wbrew powszechnej opinii. Włókna azbestu są uwięzione przez masę cementową i dobrej jakości eternit nie stanowi zagrożenia.
@pawe7789
@pawe7789 4 жыл бұрын
Mam bardzo nurtujące mnie pytanie: W wielu jak nie wszystkich samolotach o napędzie tłokowym skrzydła są proste (np. spitfire mają proste skrzydła czy wiele samolotów marki Cessna). I czy do takiego samolotu np. spitfire Mk VII zmienić skrzydła na skośne jak np. hawker hunter, to czy nie zwiększyła by się prędkość maksymalna?
@Zabytki_Nieba
@Zabytki_Nieba 4 жыл бұрын
Na pewno znacznie pogorszyłaby się stateczność. Skrzydło ze skosem do tyłu było by korzystne, gdyby tak przykładowa Cessna osiągała z racji mocy silnika itd. prędkość, przy której byłby problem przekraczania przez powietrze opływające płat prędkości dźwięku. Skośne skrzydło jest koniecznością przy bardzo szybkich samolotach, a nie czynnikiem który prędkość zwiększa, mówiąc w uproszczeniu.
@pawe7789
@pawe7789 4 жыл бұрын
@@Zabytki_Nieba Acha, dziękuje za odpowiedź.
@laserniebieski768
@laserniebieski768 2 жыл бұрын
@@Zabytki_Nieba Jesteś pewien, że pogorszyłaby się stateczność? Skos skrzydła do tyłu zwiększa stateczność ,a nie zmniejsza. Dlatego stosuje się ujemny wznios skrzydeł przy skrzydłach skośnych, (np. MIG-17) aby zmniejszyć stateczność, a zwiększyć sterowność.Co do pozostałej części wypowiedzi, to oczywiście prawda.
@StanislawSawicki
@StanislawSawicki 5 ай бұрын
Czy to ta konstrukcja miała dalszy ciąg w Jugosławii?
@Zabytki_Nieba
@Zabytki_Nieba 5 ай бұрын
Z tego co wiem to nie.
@michalwojcik2114
@michalwojcik2114 4 жыл бұрын
Czekam na to przerabianie z statycznego do pływającego chce coś takiego zrobić. Pytanie szczere czy osoba która nigdy modeli nie robiła da radę? Mechanikę znam elektronikę trochę też są szanse ze to wyjdzie? Czy na początek lepiej jakiś zestaw?
@Zabytki_Nieba
@Zabytki_Nieba 4 жыл бұрын
Może wyjść. Zrobienie modelu od początju sprzedawanego jako RC i taka przeróbka to podobnie trudne przedsięwzięcia. Tu i tu najwięcej zabawy jest z uzyskaniem odpowiedniej szczelności.
@michalwojcik2114
@michalwojcik2114 4 жыл бұрын
Zabytki Nieba czekam na odcinek i powodzenia mam nadzieje cie kiedyś spotkać bo robisz super materiały i chętnie powiedział bym ci to na żywo i uścisnął rękę. Szacunek za odcinek o MD-12 pracował przy nim człowiek mi bliski.
@Zabytki_Nieba
@Zabytki_Nieba 4 жыл бұрын
Jak widać od niedawna efekt Jego pracy stoi odrestaurowany. Pracował przy jakichś innych projektach?
@michalwojcik2114
@michalwojcik2114 4 жыл бұрын
Zabytki Nieba tak i to przy kilku ale o wielu nie mógł mówić Stanisław Wójcik stworzył nawet książkę o fotograficy lotniczej. Jak będę w jego stronach postaram się o jakieś ciekawe historie dla twojego kanału. Niestety sam odszedł na wieczna wachtę dwa lata temu. Książkę mogę udostępnić jak jesteś zainteresowany. Wiem ze na 100% znał AA osobiście opowiadał wiele o nim.
@dominikgawlikowski9378
@dominikgawlikowski9378 4 жыл бұрын
Tak się zastanawiam. Problem z silnikami odwiecznie prześladował polskie lotnictwo. Przed drugą wojną nic szczególnie mocnego chyba nie stworzyliśmy. Kurcze troche jednak wstyd żeby nie potrafić nawet na szybko zaprojektować i wdrożyć 250 konnego silnika lotniczego. Rozumiem gdyby to miało mieć 2300 koni plus wtrysk plus sprężarka plus jakies instalacje z doładowaniem nitro, wodą etc plus zmienny skok śmigła. No to rozumiem ale kurna żeby po wojnie nie umieć zrobić 250 konnego silnika? I że trzeba było brać z Czechosłowacji?Trochę lipa jednak.Z drugiej strony mam wątpliwości czy dzisiaj.ktokolwiek w Polsce umiałby stworzyć razem z całym ciągiem produkcyjnym prosty silnik samochodowy.
@piotrkucharski9137
@piotrkucharski9137 4 жыл бұрын
Przed wojną niezwykle udany był silnik GR-760 inż. Nowkuńskiego. Po wojnie np. WN-3 na Biesach. Zresztą po wojnie przede wszystkim opierano się na czechosłowackich silnikach Walter, miano je produkować w kraju, tak umarło kilka projektów, choćby CSS-10,CSS-11,Zuch-1 czy pewno nawet M-1 któy jak widać po ilustracji raczej miał mieć Waltera. Konstruowanie i produkcja silnika nie byłyby opłacalne dla jednego typu który miał nikłą szansę na eksport.
@jansaddam3829
@jansaddam3829 4 жыл бұрын
Czyli wszysko po staremu-nikt w Polsce nie potrafi zrobic dobrego ,taniego silnika ...:D
@falcosaker
@falcosaker 4 жыл бұрын
w Andrychowie tez stoi/stał mig 15???
@Zabytki_Nieba
@Zabytki_Nieba 4 жыл бұрын
Odnawiali go niedawno.
@MALAHOR18
@MALAHOR18 4 жыл бұрын
Może i dostawali raka płuc od azbestu ale jako osłona termiczna robił świetną robotę.
@jacekangelo1179
@jacekangelo1179 4 жыл бұрын
Widziałem go kilkakrotnie, przejeżdżając przez Radomyśl. Myślałem, że to Zlin, jakiś. Głupi ja.
@Zabytki_Nieba
@Zabytki_Nieba 4 жыл бұрын
Zlin jest prawie identyczny.
@TheMalacer
@TheMalacer 4 жыл бұрын
Czemu są tak niskie progi na patronite??? Miałbyś już kasy na 2 odcinki w miesiącu ;)
@Zabytki_Nieba
@Zabytki_Nieba 4 жыл бұрын
Takie zalecił Patronite. Mogę dodać np. 50-, tylko nie mam pomysłu co dać w zamian.
@dominikgawlikowski9378
@dominikgawlikowski9378 4 жыл бұрын
@@Zabytki_Nieba jak to co? Na przykład zorganizuj na wakacjach weekend lotniczy z imprezą grill , ognisko, namioty, Nie chodzi o to abyś to finansował tylko zorganizować taką imprezke. Pomyśl - przyjechaliby sami miłośnicy kanału ale to były by przeżycia i rozmowy przy ognisku.oj działo by się:)))))
@Zabytki_Nieba
@Zabytki_Nieba 4 жыл бұрын
No tego bym nie wymyślił!😂
@forestg83
@forestg83 4 жыл бұрын
Panie Marku, nic nie musi Pan "dawać"! Pana filmy dają wystarczająco dużo. Proszę również zwiększyć liczbę osób, które mogą wspomóc kwotą 20 zł.
@Zabytki_Nieba
@Zabytki_Nieba 4 жыл бұрын
Ja wiem, ale Patronite wymaga żeby coś dać. Napisałem o zwiększenie limitu wpłat po 20 złotych.
@lostinspace013
@lostinspace013 4 жыл бұрын
"z okupantem hitlerowskim" : / A mi dziadek opowiadał, że to Niemcy do niego strzelali.
@Zabytki_Nieba
@Zabytki_Nieba 4 жыл бұрын
I dobrze mówił, to co powiedziałem to cytat z pomnika.
@lostinspace013
@lostinspace013 4 жыл бұрын
@@Zabytki_Nieba No wiem.
@nanab256
@nanab256 4 жыл бұрын
To nie byli niemcy tylko naziści
@7vankrzysztof
@7vankrzysztof 4 жыл бұрын
I co z tym teraz zrobisz ? ... hę (?)
@nanab256
@nanab256 4 жыл бұрын
@Maurycy Rawski naziści to zupełnie co innego niż niemcy, już prędzej polacy, bo to w polsce były obozy zagłady
@willi5916
@willi5916 4 жыл бұрын
Z 526 Kacper Akrobat...
@Enderfi
@Enderfi 3 жыл бұрын
12:25 maluch w tle !!! maluch to naj lepsze auto (interesuje się samolotami)
@tomaszk6061
@tomaszk6061 4 жыл бұрын
Mieszkam niedaleko Radomyśla zawsze myślałem że to Ruski złom.Kocham samoloty ale mam lęk wysokości. Ironia.
@Zabytki_Nieba
@Zabytki_Nieba 4 жыл бұрын
Jak się nie robi lotu odwróconego, to nie czuć wysokości.
@haimcukerman9764
@haimcukerman9764 4 жыл бұрын
Tomasz K No widzisz polaczek, a to tylko polski złom .
@rak7335
@rak7335 4 жыл бұрын
@@haimcukerman9764 Koszerni nie wymyślili samolotów.... szalom
@andrzejpietrzak4077
@andrzejpietrzak4077 Жыл бұрын
Chyba muszę go udokumentować
@jacekorkan8801
@jacekorkan8801 4 жыл бұрын
A co to za nowe logo. Miało być o 18 a tu odliczanie. I zrobi się 3 po....
@Zabytki_Nieba
@Zabytki_Nieba 4 жыл бұрын
Odliczanie youtubowe, nie moje.
@jankochanowski3252
@jankochanowski3252 4 жыл бұрын
odcinek sponsorowany przez słowo "natomiast"
@Zabytki_Nieba
@Zabytki_Nieba 4 жыл бұрын
E, tam. Padło raptem 17 razy...
@kamilsp7fll
@kamilsp7fll Жыл бұрын
Taki fajny i jedyny samolot gnije na cokole. Głupota nadal górą.
@podunkman2709
@podunkman2709 4 жыл бұрын
Przez caly PRL nasi dzielni inzynierowie nie byli w stanie skonstruowac silnika. Ani jednego (nieliczne silniki ktore powstawaly byly albo konstrukcjami sowieckimi albo jeszcze przedwojennymi... np marnej jakosci silniki motocyklowe). Gdyby komus zebralo sie na wspominki ze kiedys to panie mielismy inzynierow...
@haimcukerman9764
@haimcukerman9764 4 жыл бұрын
Cały czas polaczki wyzywają od " sowieckich ". A może by tak strzelić za to polaczka w ryło ?
@laserniebieski768
@laserniebieski768 4 жыл бұрын
@@haimcukerman9764 Uważaj, żeby ciebie ktoś nie strzelił w ryło, bo sobie grabisz, oj grabisz...
@andrzejolipra1626
@andrzejolipra1626 4 жыл бұрын
Lektorka nie rozumie tekstu który czyta a raczej wyszczekuje
PZL-104 Wilga - Polish STOL plane #Zabytki_Nieba
21:20
Zabytki Nieba
Рет қаралды 187 М.
MotoBieda jedzie tramwajem: Konstal 105Na
22:26
MotoBieda
Рет қаралды 159 М.
Жайдарман | Туған күн 2024 | Алматы
2:22:55
Jaidarman OFFICIAL / JCI
Рет қаралды 1,8 МЛН
Nutella bro sis family Challenge 😋
00:31
Mr. Clabik
Рет қаралды 12 МЛН
WHO LAUGHS LAST LAUGHS BEST 😎 #comedy
00:18
HaHaWhat
Рет қаралды 19 МЛН
PZL-106 Kruk cropduster - An-2 successor? #Vintage_Sky
16:30
Zabytki Nieba
Рет қаралды 54 М.
RWD-13 - the sweetest Polish 1935 plane
33:01
Zabytki Nieba
Рет қаралды 29 М.
J-3 Eagle homebuilt plane and shame on BMW oil cap #Zabytki_Nieba
13:06
Automobile Fehlkonstruktionen 1978 - 1982 Reportage
38:03
Altautofan Boris
Рет қаралды 1,1 МЛН
PZL-105 Flaming - how not to build a bushplane #Zabytki_Nieba
13:15
Zabytki Nieba
Рет қаралды 41 М.
Albatros L.30 biplane - 100 year old flying billboard #Zabytki_Nieba
32:26
СТОЯНОЧНЫЙ ТОРМОЗ на Газель.
0:51
КОПАЛОВО
Рет қаралды 1,1 МЛН
Тест Подвески БМВ
1:00
Bum Shorts
Рет қаралды 617 М.