Jak działa elektroniczna suwmiarka? [RS Elektronika]

  Рет қаралды 124,088

RS Elektronika

RS Elektronika

Күн бұрын

Пікірлер: 359
@Norb3rt71
@Norb3rt71 Жыл бұрын
Gdy byłem mały dostałem "zrób to sam" A. Słodowego, a zaradny dziadek dokładnie określił mój zakres możliwości i spokojnie znosił naukę i psucie narzędzi w warsztacie.. zawsze mogłem liczyć na jego pomoc, nie tylko w budowie. Tęsknię za tym
@tomaszgebel9038
@tomaszgebel9038 Жыл бұрын
Każdemu daj Panie takiego Dziadka.
@W.Arc.
@W.Arc. Жыл бұрын
@@tomaszgebel9038 exactly. Inni pamietają dziadka, ktory sie wylacznie wydzierał bez momentu, w ktorym by przekazał jakąś mądrość
@keksiu351
@keksiu351 Жыл бұрын
Mnie dziadek nauczył lutować, posługiwać się śrubokrętem czy wiertarka. Zawsze u dziadków była szafka z narzędziami. Zaglądałem do niej częściej niż do lodówki. Jak miałem 8 lat potrafiłem lutować przewody.
@sierracosworth96
@sierracosworth96 Жыл бұрын
A ja myślałem, że jest tam tryb i przekładnia która zlicza obroty 😅 Super odcinek, chyba mało kto się spodziewał, że to jest w ten sposób rozwiązane.
@tomaszkluska6419
@tomaszkluska6419 Жыл бұрын
Z zegarem.
@szukajacyodpowiedzi9864
@szukajacyodpowiedzi9864 Жыл бұрын
Zatrudniając się w firmie produkującej części zamienne na zamówienie twardo stałem przy suwmiarce analogowej, nie mogłem się przemóc do jej nowoczesnej odsłony. Po pół roku mój mistrz - stary wyjadacz zresztą, dał mi do zrozumienia, że wcale nie jest to taka niepewna technologia. Poprosiłem wówczas kierownictwo o wydanie odpowiedniego narzędzia i o dziwo moja wydajność jako pracownika znacząco wzrosła. Szybsze zdejmowanie wymiarów zewnątrz i wewnątrz (oczywiście do bardzo precyzyjnych pomiarów w otworach używam średnicówki) zostawiło pozytywne ślady na mojej wypłacie, premia za wyprodukowane detale jest o wiele większa niż wcześniej. Sama suwmiarka jest odporna na zalanie chłodziwem zawierającym oleje organiczne i mineralne, a baterii nie zmieniałem od pół roku (przy codziennym użytkowaniu od poniedziałku do piątku) Tak tylko chciałem napisać. Bardzo dobry materiał. Pozdrawiam!
@Radoslaw1986xx
@Radoslaw1986xx Жыл бұрын
Wow 😃 od tak dawna się zastanawiałem jak to działa i już wiem 😃 dziękuję 😊
@gregoryhouse7140
@gregoryhouse7140 Жыл бұрын
Ciekawy odcinek, zawsze zastanawiałem się jak to zrobiono, a szkoda było rozbierać sprawnego urządzenia. Teraz już wiem. Pozdrawiam
@ZygmuntKiliszewski
@ZygmuntKiliszewski Жыл бұрын
Jak zwykle profesjonalnie, a popularnie ujmując bardzo rzeczowo. Gratulacje! A swoją drogą, zaprezentowany system analizatora przesuwu doskonale nadałby się do kontroli kroków każdego silnika synchronicznego, także mojego BSMH (ang. BLHF-RM)! Oczywiście, musiałby znajdować się na okręgu. Serdecznie pozdrawiam Fanów Pana Prowadzącego, którego cenię za dużą Wiedzę i Praktykę!
@ZygmuntKiliszewski
@ZygmuntKiliszewski Жыл бұрын
Dziękuję za liczne lajki 😀.
@pokrec
@pokrec Жыл бұрын
O, świeżutki odcinek! Suwmiarka noniuszowa ma swoje zalety. Owszem, elektroniczna jest wygodna i przydaje sie jak mamy sporo i często mierzyć. Ale baterie mają to do siebie, że kończą się z zaskoczenia. Dlatego ja z mojej elektronicznej wyjmuje baterię jak jej nie używam. A do pomiarów dorywczych kupiłem noniuszową Mitutoyo. Tania nie była, ale warta swojej ceny. Bo w porównaniu z nią to, co możemy kupic w supermarkecie za kilkadziesiąt zł to zasadniczo jest barachło. Luzy i niedokładności obróbki instrumentu zabijają jakąkolwiek precyzję.
@FenomeN270
@FenomeN270 Жыл бұрын
Mitutoyo to "mercedes" wśród analogowych przyrządów pomiarowych, w poprzedniej pracy miałem okazję korzystać - jakość jest niesamowita.
@wodekstolarski4455
@wodekstolarski4455 Жыл бұрын
Mam Mitutoyo elektroniczna, rzadko z niej korzystam, ale 3 lata i bateria jest ok.
@bb-tc7jl
@bb-tc7jl Жыл бұрын
Mitutoyo noniuszową posiadam, takoż i tą rozbieraną na filmie. Z elektroniczną czasami jest dziwny problem - ma za dużą rozdzielczość i mąci w głowie tzn ma większą dokładność niż tolerancja wykonania mierzonego elementu co prowadzi do stuporu ;)
@drble1
@drble1 Жыл бұрын
Ja mam mikrometr 1976 r. Zakład WSK Kalisz...10 lat starszy ode mnie i z mojego miasta
@olo1299
@olo1299 Жыл бұрын
Mitutoyo cyfrowe mam i to najlepsza suwmiarka na jakiej pracowałem. Bateria trzyma kupę czasu, nie ma co porównywać do jakiegoś taniego chińczyka który leży mi na warsztacie do trasowania, nie szkoda mi jej 😂 jakiegoś limita cyfrowego mam na wiertarce, wystarcza ale bateria pada minimum dwa razy do roku. Za to Mitutoyo ponad rok trzyma zawsze. Chyba że zapomnę i zostawię w zimę ja na mrozie, Ale jakość pomiaru, powtarzalność, dokładność. Praktycznie zapomnieć można o zerowaniu jej bo się nie gubi. Zero luzu na suwaku pomimo że w życiu już przeżyła naprawdę wiele! Jedyne co się zużyło to wewnętrzne widełki ale nie mam kiedy jej zawieźć do kalibracji. Ale jakoś się nauczyłem i w pamięci odejmuję 2setki od pomiaru😉 To nie jest nawet Mercedes wśród suwmiarek to jest prom kosmiczny.
@grzes73hej
@grzes73hej Жыл бұрын
zawsze myślałem, że noniusz pochodzi od łacińskiego nona - czyli dziewięć
@XLECHU
@XLECHU Жыл бұрын
No i Minionek(Spox2 :D) bardzo szybko się przydał. Większe powiększenie i dokładniejsze pomiary suwmiarką/mikrometrem.. jestem ciekaw co takiego małego się szykuję na następny film :)
@Pawel.K86
@Pawel.K86 Жыл бұрын
Wolę zwykłą, bo nie muszę zerować, a noniusz jest przecież dobrze widoczny. Elektroniczną też mam ale rzadko używam.
@rubens7498
@rubens7498 Жыл бұрын
Zależy jaką elektroniczną kupisz, są takie które zawsze przed użyciem trzeba wyzerować ( zjeżdżając szczęki). Np. Mitutotoyo przy wymianie baterii zeruje się raz i trzyma zero( do kolejnej wymiany baterii( pod warunkiem, że ktoś jej kombinacją przycisków nie wyzeruje w innym położeniu)), jest oczywiście możliwość "chwilowego" wyzerowania w dowolnym położeniu. Na pewno używając elektronicznej trzeba wyrobić sobie nawyk sprawdzania przed każdym pomiarem czy na pewno jest wyzerowana i to jest minus podczas użytkowania. W pracy mam Sylvac i jest to upierdliwe, w domu mam Mitutoyo ale też za każdym razem sprawdzam czy jest wyzerowana. Mam 3 analogowe i też z nich korzystam, szczególnie jak mierzę "upaprane" elementy. Każdy rodzaj ma wady i zalety, najważniejsza zaleta analogowych to odporność na brud i "wieczne życie" ( jak nie uszkodzimy jej mechanicznie).
@andy17ctdi
@andy17ctdi Жыл бұрын
Ja spodziewałem się tam jakichś trybików do mierzenia obrotów albo mierzenia oporu elektrycznego w zależności od długości wysuniętej części. Dziękuję za wyjaśnienie i super materiał.
@ukaszploch7579
@ukaszploch7579 Жыл бұрын
To że jestem młody to nie znaczy że nie wiem jak się mierzy suwmiarką standardową. U nas w technikum mechatronicznym nadal się takich używa więc taka suwmiarka to nie taki archaizm. Fajny film zawsze byłem ciekaw jak działają takie suwmiarki elektroniczny.
@krisk1236
@krisk1236 Жыл бұрын
Jestem starszym i wiem co znaczą te wszystkie kreski! Brawo ja.
@wadziak6281
@wadziak6281 Жыл бұрын
Zuch. 😉
@rubens7498
@rubens7498 Жыл бұрын
Jeśli jesteśmy w temacie suwmiarek cyfrowych, uważajcie na podróby Mitutoyo, jest jeden model z metalowym kółeczkiem który jest nagminnie podrabiany. U pana chińczyka same podróby.
@renatematador2887
@renatematador2887 Жыл бұрын
Wolę analogowe :)
@seta666666
@seta666666 Жыл бұрын
Wolę lampowe 😂
@olo1299
@olo1299 Жыл бұрын
kup sobie mitutoyo apsoluta i zmienisz zdanie. Najlepsza suwmiarka elektroniczna z możliwych. Nie wiem jak nowe modele, moja już trochę wiosen że mną przeżyła i nie oddam nikomu.
@twojastara-im5di
@twojastara-im5di Жыл бұрын
Tylko na analogowych nawet inżynierowie teraz mierzyć nie potrafią 😂😂. Cywilizacja 🤔
@olo1299
@olo1299 Жыл бұрын
@@twojastara-im5di niestety tak wygląda teraz edukacja. Na jednej z firm na których serwisuje maszyny mieli kiedyś ciekawy problem. Większość sprzętu pomiarowego pojechała na montaż, a to co zostało zdechło. Nie wiem jak to się nazywa fachowo ale taki zespół laserów krzyżowych z wyświetlaniem siatki. Trzeba było wypoziomować dwie belki w poziomie i równolegle między sobą plus złapać wymiary do stojącej już maszyny i zachować spadek bo konstrukcja była po łuku. Cała brygada czekała na decyzję i nawet z tego co słyszałem to dali by sobie radę ale dwoje inżynierów kierownik i jakiś gość którego nie znam dyskutowało jak to zrobić, że się nie da, że trzeba czekać na sprzęt bo konstrukcja ma 8m długości to inaczej się nie da ble ble ble. Inżynierom musiałem 15min tłumaczyć że lasery im do niczego nie są potrzebne a jak przywiozłem im szlaufwage poziomice i taśmę mierniczą mówiąc że to wystarczy to nie wierzyli do końca że się tym uda mi to ustawić😂 Trochę prechistorycznej techniki i inżynier się gubi. Potem stwierdził że to proste jak budowa cepa a jego nikt tego nie uczył. Przykre. A ja się zapytałem z czego składa się cep dla żartu. Oczywiście nie wiedział więc mu wytłumaczyłem ze z dzierżaka gązwy i bijaka😂
@bartekkowalski6408
@bartekkowalski6408 Жыл бұрын
Jak byś mi we robocie zaczął mierzyć "analogową" to z miejsca dyscyplinarka! "Woleć" to se można było za komuny, stać czy leżeć! Dlatego ten kraj jest taki zje..any, zawsze znajdą się takie mendy, które swoim debilizmem zmniejszają wydajność i dokładność pracy!
@krzysztofkozorys516
@krzysztofkozorys516 Жыл бұрын
Tylko Mitutoyo,chociaż pomiar "analogową" powinni się posługiwać (umieć) wszyscy współcześni inżynierowie.....pzdr.
@nomtbg
@nomtbg Жыл бұрын
Ja mam Facom ponad 30 lat i jestem zadowolony.
@olo1299
@olo1299 Жыл бұрын
Najlepszy wybór z możliwych ale tylko linia profesjonalna. Jeszcze kilkanaście lat temu była tylko taka linia. Obecnie widzę że pojawiły się w sprzedaży albo podróbki albo takie trochę lepsze i dwa razy droższe chińczyki... Ale Cóż takie czasy. Ja mam stara 150mm z absolutem. Nie oddam nikomu.
@krzysztofkozorys516
@krzysztofkozorys516 Жыл бұрын
@@olo1299 oczywiście zgadzam się z tobą.Tylko japońskie oryginały...pzdr.
@666assassindaro
@666assassindaro Жыл бұрын
Dostałem kiedyś ''Limita'' ... fajna ale nie zaryzykowałbym mieć w kieszeni będąc w kanale pod samochodem ... Analogi są w tych wypadkach najlepsze ale wszystko zależy kto i do czego potrzebuje . W ''narzędziówce'' pewnie sprawdzi się doskonale ....😉
@andrzej4512
@andrzej4512 Жыл бұрын
Witam, od lat używam w pracy codziennie przez 8 godzin w dni robocze elektroniczną suwmiarkę. Wyłączam ją przyciskiem on/off i baterię wymieniałem góra dwa razy. Nie wiem jakie suwmiarki pożerają Panu prąd tak błyskawicznie ta oddana do mojej dyspozycji jest wyprodukowana przez firmę Mitutoyo. Dzięki za rozebranie swojej na części. :)
@Skonek-84
@Skonek-84 Жыл бұрын
Na poziomie produkcji takiej miarki elektronicznej na pewno występuje wiele defektów które się odrzuca - bo widać że ta technologia(jej implementacja) jest trochę trudna i niepewna i nie można tego mechanicznie kalibrować. - Dlatego miałbym ograniczone zaufanie do bardzo dokładnych odczytów "tanich" suwmiarek.
@jackm3458
@jackm3458 Жыл бұрын
Nie jestem człowiekiem starej daty ale lubię urządzenia niezawodne i niestety dobra suwmiarka elektroniczna do 150mm to wydatek minimum 200zł natomiast zwykła suwmiarka to wydatek ok 60zł za lepszy model, często używam suwmiarek nawet do 1000mm i tutaj są tylko suwmiarki tradycyjne i to jeszcze w dość znacznych cenach...
@bloodsugar88
@bloodsugar88 Жыл бұрын
Mitutoyo produkuje suwmiarki z pomiarem absolutnym z minimalnym poborem energii nawet gdy suwmiarka pozostaje ciągle włączona. W omawianej suwmiarce istnieje ryzyko zgubienia kroku, przy szybkim przesuwie lub krótkim zaniku zasilania.
@GourangaPL
@GourangaPL Жыл бұрын
Dzięki, poznałem dzięki temu filmowi nowe słowo - noniusz, mogę jeszcze lepiej grać w scrabble :)
@krzysztofsz9076
@krzysztofsz9076 Жыл бұрын
Dzięki❤. Tak, będę spać o wiele spokojnej😴😂.
@tomaszbogucki1582
@tomaszbogucki1582 Жыл бұрын
Są różne suwmiarki wiem bo miałem styczność w zawodówce .uczyłem się jako ślusarz.
@pawemielczarek353
@pawemielczarek353 Жыл бұрын
Fajny film 👍 ze względu na kilkunastoletnie doświadczenie w obsłudze urządzeń pomiarowych mogę dodać ze warto wydać trosze więcej na suwmiarkę elektroniczną niż taką za 20zł wiadomo te najtańsze bedą mierzyć mniej dokładnie te z średniej pułki cenowej (~100-200zł za 150mm pomiaru np. MIB czy LIMIT) bedą tez dłużej trzymać na baterii jak i bedą dokładniejsze można też wydać sporo gotówki (~600-1000zł za 150mm pomiaru wodoodporną np.MITUTOYO czy MAHR) gdzie pomiar będzie najdokładniejszy i najbardziej powtarzalny oraz taka suwmiarka starczy na bardzo długo ale jaka by suwmiarka nie była należy pamiętać o jej czystości i w tych nie wodoodpornych dbać żeby nie miała kontaktu z wszelkiego rodzaju płynami typu woda, chłodziwo itp. należy pamiętać ze w każdej suwmiarce z boku są śruby regulacyjne ślizgi które co jakiś czas (zależy od częstotliwości użytkowania u mnie na codzień reguluje raz w roku) trzeba wyregulować ślizg by szczęki suwmiarki miały jak najmniejsze bicie ale żeby suwmiarka na całej swojej długości poruszała się płynnie jest to ważne ponieważ każdy pomiar na rozlatanej suwmiarce nie ma sensu pomiar będzie oszukany i nie powtarzalny w mojej pracy są osoby gdzie ta sama suwmiarka u jednej osoby podziała 3m-ce i zaczyna świrować a u drugiej osoby co o nią dba kilka lat służy
@KeritechElectronics
@KeritechElectronics Жыл бұрын
Bardzo interesujący odcinek - dzięki za teardown i analizę :)
@Semperitus
@Semperitus Жыл бұрын
Mam suwmiarkę noniuszową, zegarową i elektroniczną. Najwygodniej stosuje się te dwie ostatnie, ale największe zaufanie mam do tej tradycyjnej, jeszcze ze znanej od cyrkli firmy Skala.
@jacekborowski3370
@jacekborowski3370 Жыл бұрын
Nie wiedziałem,że Skala robiła suwmiarki.Wiem,że FWP (Fabruka Wyrobów Precyzyjnych w Warszawie na Woli).
@JanJan-fs8mw
@JanJan-fs8mw Жыл бұрын
To teraz kolej na elektroniczny ciśnieniomierz cisnienia tętniczego jak i pulsometry w zegarkach jak i palcowe.
@kakcibaza4432
@kakcibaza4432 Жыл бұрын
Widze sie tu w komentarzach opinie wielkich fachowców są podzielone XD Do dokladnych pomiarów to macie mikromierze i srednicówki zegarowe, a nie suwmiarki, ona jest tylko do pomiarów zgrubnych, nie zesrajcie sie tam :)
@bad_spider
@bad_spider Жыл бұрын
Bardzo dobry odcinek. Pracuję na tym urządzeniu w pracy zawodowej ale nigdy nie znalazłem w sobie tyle samozaparcia żeby dowiedzieć się jak dokonywany jest pomiar. Dodatkowo 2 komentarze do wideo: 1. Słabo trzymające baterie to problem chińskich podróbek. Dla przykładu japońska firma na literkę M produkuje suwmiarki w których ta sama bateria wytrzymuje 2 lata pracy po 8 godzin w dni robocze. No ale to drogie zabawki i w domu używam klasycznego u nas vis'a na noniuszu. 2. Złącze o którym Pan wspomina służy do sczytywania danych pomiarowych bezpośrednio do komputera gdzie program automatycznie zapisuje np 30 pomiarów wg wcześniej ustalonego planu kontroli wyrobu. Potem te dane są automatycznie archiwizowane i obrabiane statystycznie. Dla zwykłego śmiertelnika nieprzydatne ale jest to nieocenione w przemyśle wytwórczym gdzie typowy kontroler jakości ma do wykonania i zarchiwizowania setki takich pomiarów dziennie. Zwykle łączy się to przez usb na komputer. Czwarty przycisk na płytce służy właśnie do trigerowania takiego sczytywania danych.
@tomekprzytarski9167
@tomekprzytarski9167 Жыл бұрын
Ja nie ufam elektronicznym suwmiarkom. Tylko analogowe, zawsze pewne i nigdy się nie mylą (jak są proste szczęki)
@Micha-dx2xw
@Micha-dx2xw Жыл бұрын
Często gdy korzystam w domu wieczorem z suwmiarki pluję sobie w twarz że nie jest elektroniczna. Czytelność w takim przypadku jest dla mnie ważniejsza niż dokładność. A że w domu potrzebuję dokładności +/-0,5 mm to każda spełnia zadanie ale jednak noniusz w półmroku ciężko odczytać. Moja analogowa suwmiarka ma przynajmniej 40 lat i ciągle działa.
@MultiKomentator
@MultiKomentator Жыл бұрын
To jest jak enkoder liniowy.
@Zwariowny
@Zwariowny Жыл бұрын
CHYLĘ CZOŁA suwmiarki używam 30 lat a ty oświeciłeś mnie z dokładnością pomiaru mało tego nie zainteresowałem się nigdy czemu tam są inne podziałki i liczby. A materiał fajny mam 3 elektroniczne i okazuje się że najtańsza za chyba 45zl najlepiej mierzy, bo błąd powtażalny i wynosi 0,15 mm przydała by się jeszcze kalibracja ale żadna tego nie ma.
@lonelypilot_eu
@lonelypilot_eu Жыл бұрын
Mega materiał! dzięki! dobra robota!
@Bareizm
@Bareizm Жыл бұрын
Serio?
@zeeltom
@zeeltom Жыл бұрын
Mikro wyłącznika poszukaj w myszkach bezprzewodowych ładowanych z USB. Tam są właśnie takie malutkie, przesuwne wyłączniki. Moja suwmiarka ma już dwa lata i bateria nadal działa.
@Digitalninja4
@Digitalninja4 Жыл бұрын
Byłem przekonany że jest tam enkoder który liczy obroty
@baaaj3200
@baaaj3200 Жыл бұрын
0:07 "starsi widzowie", phiii, wypraszam sobie, jam w kwiecie wieku 😋
@ogi201
@ogi201 Жыл бұрын
Jedna uwaga mikromierz ma dokładność 1/100 a nie jak na filmie 1/1000
@AVRadzio
@AVRadzio Жыл бұрын
Ja mam kupioną za chyba 7zł i od 5 lat albo dłużej działa bez zarzutu
@MultiKomentator
@MultiKomentator Жыл бұрын
Ja 4zł 10 lat temu na wyprzedaży w Biedronce.
@pawel7196
@pawel7196 Жыл бұрын
Suwmiarka konwencjonalna nawet z dokładnością 0.05 mm jest, wydaje mi się, wystarczająca dla 90% ludzi. Sam taką mam właśnie z powodu braku elektroniki i baterii oraz z powodu prostoty budowy.
@rubens7498
@rubens7498 Жыл бұрын
Masz rację, ja też przez większość życia używałem analogowych ale...... wzrok powoli siada i wygodniej używa się cyfrowej, tyle, że trzeba sobie wyrobić nawyk sprawdzania czy trzyma zero + nie upaprać jej / nie zalać. Analog nie ma tych "wad".
@Radzior
@Radzior Жыл бұрын
Do czego ten czwarty ukryty przycisk służy?
@chomic76
@chomic76 Жыл бұрын
Wiecznie mówię "na zdrowie" przy tym dźwiękowym przerywniku :) Dobra robota z odcinkami. Skarbnica wiedzy.
@KH-lg3xc
@KH-lg3xc Жыл бұрын
Czy mikrofalówka jest krótsza od krótkofalówki, czy dłuższa?
@pogodanaprzygode
@pogodanaprzygode Жыл бұрын
Jaka jest różnica między koniem a koniakiem? Taka, jak między rumem a rumakiem.
@krzysztofsoja5301
@krzysztofsoja5301 Жыл бұрын
Zastanawiam się ile suwmiarek znajdujących się w rękach ciekawych ich budowy wewnętrznej ocalił Pan od rozebrania na części wydając ten materiał :D Co do wyłącznika - może coś na zasadzie kawałka cienkiego plastiku wsuwanego pod baterię, jak to często jest stosowane przy sprzedaży urządzeń z załączonymi bateriami; trochę kulawe rozwiązanie ale zawsze to krok do przodu. Pozdrawiam.
@mixu813
@mixu813 Жыл бұрын
Też mnie to za dzieciaka ciekawiło skąd ona wie że to akurat tyle, ale w tym przypadku analogowe lepsze bo niezawodne, dzięki za odcinek
@michalp.6211
@michalp.6211 Жыл бұрын
Co do wyjścia takiej suwmiarki to łatwo można podłączyć to do komputera i wprowadzać wymiary jednym nacisniieciem przycisku, bądź pedału nożnego w moim przypadku do arkusza kalkulacyjnego co znacznie przyspiesza pracę. Pozdrawiam i czekam na kolejne odcinki o przyrządach pomiarowych.
@dariuszgil1707
@dariuszgil1707 Жыл бұрын
Co do dokładności suwmiarek elektronicznych to używam czasami w pracy suwmiarki szwajcarskiej firmy Silvac o rozdzielczości 1/1000 mm , max błąd 0,015 mm
@olo1299
@olo1299 Жыл бұрын
Nie miałem nigdy okazji tej firmy suwmiarki testowac. Ja mam mitutoyo. Praktycznie nie ma szans pomylić się nawet o setkę. Chyba że zostawimy ją np na słońcu albo mierzymy w mrozie lub pogniewamy się z "mydłem" i jej nie przeczyscimy to potrafi się podobnie jak Twoja pomylić ale to jest normalne. Nawet niedawno jak kalibrowałem mikro mierz po upadku to ją sprawdzałem na każdym walku. Wszystkie pomiary na wyświetlaczu idealnie w zerze, za to po latach Orania nią mam dwie setki przekłamania na wewnętrznych szczękach. Wytarły się już ale jakoś nie mam po drodze by ją oddać do legalizacji. W głowie się już pamięta żeby doda do wyniku 😂
@wasiu000
@wasiu000 Жыл бұрын
Mistrzowska prezentacja brawo Mistrzu!!!👏👏👏
@florianabacki1621
@florianabacki1621 Жыл бұрын
Świetna robota, dzięki! Mam jedną bardzo dobrą suwmiarkę elektroniczną (i jeszcze jedną słabą oraz trzy klasyczne) i to w dodatku dla leworęcznych, co jest dla mnie szczególnie użyteczne. Nie zjada na szczęście baterii - wymiana konieczna jest gdzieś tak raz na rok, a używam często. Napisane jest na niej "Bahr-digimess 150AL" - może się komuś ta informacja przyda. Aha: ten model pamięta ustawienie położenia sprzed wyłączenia, natomiast słaba wersja uznaje zawsze po włączeniu, że stoi na zerze.
@krzysztofkaczorowski9154
@krzysztofkaczorowski9154 Жыл бұрын
Super informacja, bardzo podoba mi się strzałka "ala" Adam Słodowy.
@marekp5458
@marekp5458 Жыл бұрын
dopisałbym jeszcze jeden plus tych cyferkowych na bateryjki, wielkość cyferek. To jest spore ułatwienie dla szkodników, co mają już ślepka nie najlepszej jakości ;)
@karolkudra
@karolkudra Жыл бұрын
Matko! 43 lata w niewiedzy🤦🏻‍♂️. Nawet nie wiedziałem, że suwmiarki mają noniusza a co dopiero go wykorzystywać.
@HardStyleThiZ
@HardStyleThiZ Жыл бұрын
U mnie było to na lekcjach techniki w szkole podstawowej xD.
@MultiKomentator
@MultiKomentator Жыл бұрын
A mnie ojciec od razu pokazał jak się używa suwmiarki i miałem z 10 lat.
@bladlogiczny7711
@bladlogiczny7711 Жыл бұрын
Mnie nauczyli posługiwania suwmiarką w pierwszej klasie technikum. Byłem zdziwiony, gdy kiedyś poszedłem do znajomego, a on nie wiedział jak się posługiwać suwmiarką, człowiek po zawodówce, prowadzi gospodarstwo i naprawy maszyn rolniczych nie są mu obce.
@drble1
@drble1 Жыл бұрын
Ooóooo nowy odcinek 😁 mam pytanie.... jestem w trakcie naprawy RADMORA 5102 jak nagrał bym jak gra bo coś tam gra to szansa żeby ktoś ocenił co mogło się zepsuć??? Pozdrawiam i życzę miłego dnia 😁
@przemek8671
@przemek8671 Жыл бұрын
Proponuję kupować suwmiarki z baterią 2032 3V baterie dłużej wytrzymują
@hackleberrym
@hackleberrym Жыл бұрын
Ja do swojej dorobiłem właśnie wyłącznik, miałem skądś taki mikro przesuwany. Wstawiłem go w to miejsce gdzie jest to złącze danych. Szkoda, że tak te suwmiarki programują żeby wyzwalały się ruchem przez co szybko rozładowują baterie, wystarczyłoby żeby się wyłączała całkowicie i uruchamiała wyłącznie przyciskiem. Suwmiarki analogowe są dobre dla fanatyków lubiących podniecać się tym, że potrafią używać noniusza. Każdy kto potrzebuje po prostu mierzyć wybierze elektroniczną żeby mieć pomiar od razu bez ślepania i liczenia na noniuszu. Wyjątkiem pewnie będzie mechanika samochodowa i inne "brudne" zawody, bo elektroniczne podobno średnio lubią działać uwalone smarem i innymi płynami.
@olo1299
@olo1299 Жыл бұрын
Wręcz przeciwnie. Ja tam jestem ty zachwycony😉
@jarosawpolok9372
@jarosawpolok9372 Жыл бұрын
Świetny materiał! Co do wyczerpywania baterii może lepszy sposób zastosowanie akumulatorka z ładowaniem i fotoogniwa jak w starych kalkulatorach zwykle jak cos mierzymy potrzebujemy światła wiec powinno się fotoogniwo sprawdzić?
@cptkonar
@cptkonar Жыл бұрын
U mnie bateria w Limicie wytrzymuje bardzo długo, używam suwmiarki hobbystycznie ale jest to kilkanaście razy w tygodniu i ostatnio baterie wymieniałem grubo ponad rok temu.
@demiurgkoryfeusz2508
@demiurgkoryfeusz2508 3 ай бұрын
Do elektronicznej suwmiarki , nigdy , nie miałem zaufania ! Mam suwmiarki z dokładnością pomiaru 0,1 mmm , 0,02 mm , 0,05 mm. Nigdy tych suwmiarek , NIGDZIE , nie zostawiam i nikomu nie pożyczam ! Traktuję je z wielką dbałością , od 40 lat , i poszanowaniem bo kosztowały... trochę... Cyfrową suwmiarkę mam ale jej nie wierzę. Siła przyzwyczajenia dominuje.
Ай бұрын
Mega ciekawy materiał. Uśmiałem się przy fragmencie o tym jak zawodzi bateria w kluczowym momencie i w związku z tym - chęcią dorobienia włącznika 😁Zupełnie przypadkiem znalazłem obejście. Okazało się bowiem, że suwmiarki na baterie 2032 działają nieporównywalnie dłużej. Kupiłem taką z podświetleniem - tanio, nawet w Chinach nie było. Z pół roku baterii nie wymieniałem, a używam suwmiarkę średnio raz w tygodniu na kilkadziesiąt pomiarów. Sporadycznie podświetlam.
@piotrne
@piotrne Жыл бұрын
15:15 Sądząc ze zdjęcia linijki, na długości jednego cala jest 40 małych pól pomiarowych. Czyli jedno takie pole ma szerokość 0,635 mm. Jak więc mierzona jest odległość z rozdzielczością 0,1 mm?
@mariuszkosiorowski3926
@mariuszkosiorowski3926 Жыл бұрын
używam w pracy takiej jak ta z filmu, bateria trzyma prawie rok przy codziennym i czestym uzywaniu, równie dokładna jak analog mitutojo czy elektroniczna Limit
@LukaszBracha
@LukaszBracha Жыл бұрын
Potwierdzam, kwestia zastosowania odpowiedniej baterii, u mnie SR44 zamiast LR44
@jaguarscan1112
@jaguarscan1112 Жыл бұрын
21.56 Na Zdrowie i bardzo dobrze że tego nie skasowałeś przynajmniej słychać że nie jesteś " gWIAZDOREM"
@andreaspoltorak4438
@andreaspoltorak4438 7 ай бұрын
Gdy dzielę 19 milimetrów przez 10, to otrzymuje 1,9 milimetra. Ale gdy podzielę ten ostatni milimetr przez 10, to otrzymam 0,1 mm i to jest dokładność to, co jest demonstrowane. Teraz mam noniusz, na którym jest naniesione 20 kresek, znaczy, że 1 milimetr jest podzielony na 20 części. 1/20 = 0,05 dokładność takiej suwmiarki jest 5 setnych milimetra. Gdy masz suwmiarkę, której noniusz posiada 50 kresek, to oznacza, że możesz mierzyć z dokładnością 0,02 mm. A więc nie dziewiętnaście, dzielimy przez liczbę naniesioną na noniuszu, tylko ten ostatni milimetr jest podzielony przez liczbę znajdującą się na noniuszu.
@riddick9547
@riddick9547 Жыл бұрын
Kiedyś inżynierowie, zamiast komputerów, wszystko przeliczali na suwaku logarytmicznym. :)
@lenoxbromsky4827
@lenoxbromsky4827 Жыл бұрын
Chłopie ale ty się w tej naszej Polsce. marnujesz.Nie myślałeś nigdy,siẹ na Silicon Valley przeprowadzić. NIC IRONI z mojej strony.Podziwiam twoją wiedzẹ,jestem abonentem twojego kanału od początku.SERDECZNIE POZDRAWIAM
@jarekkowalski5869
@jarekkowalski5869 Жыл бұрын
Są dostępne suwmiarki z Bluetooth do przesyłu pomiarów. Cena jednak powala... Najtańsze około 400zł. Z Chin około 300zl. Są nawet takie z kablem i modułem do podłączenia do laptopa.
@wlodzimierzgagatek2251
@wlodzimierzgagatek2251 Жыл бұрын
mam suwmiarkę Mitutoyo DIGIMATIC, wyskalowaną tylko metrycznie. CODE 500-311. bateria wytrzymuje 3 lata użytkowania. posiada wyjście do komputera. układ informuje o rozładowaniu baterii dużo wcześniej zanim całkiem wyzionie ducha. (wymieniam natychmiast). kupiłem ją w 1989 roku od Rosjanina na targu, za 900 000 ówczesnych złotych. od tego czasu użytkuję ją praktycznie każdego dnia, luzów nie ma!
@jacekkijewskigdynia
@jacekkijewskigdynia Жыл бұрын
A nie prościej w gąbce od etui wykroić kółko ma zapasową baterię? 🤔
@jarekj43
@jarekj43 Жыл бұрын
Wszystko prawie OK. Tylko skalę mamy w kartografii i modelarstwie. Suwmiarka ma PODZIAŁKĘ. Przy pokrętłach maszyn np. tokarki nie mamy skali.
@aztekiumbot5189
@aztekiumbot5189 Жыл бұрын
Cenny materiał! Przeszło mi przez myśl jak może działać taka suwmiarka ale takiego rozwiązania bym się nigdy nie spodziewał. Podejrzewałem jakiś wirujący element i liczenie impulsów (np światła), które ten wirujący elementy przepuszcza - a tutaj niespodzianka.
@marcinp.8108
@marcinp.8108 Жыл бұрын
Nie trzy, a cztery sposoby pomiaru - poza pomiarem "zewnętrznym", "wewnętrznym" i pomiarem głębokości można mierzyć też "uskok" - wykorzystując krawędź suwmiarki "na lewo od wyświetlacza". Tam mamy część ruchomą i nieruchomą, obie idealnie dopasowane. Nimi też mierzymy...
@gromosawsmiay3000
@gromosawsmiay3000 Жыл бұрын
pomimo ze jest 2023...nadal uzywam mechanicznej, przezyje nawet wojne atomowa i upadek cywilizacji...tylko czy wtedy będa potrzebne pomiary....;-)
@JacekLeszczyński-studio-naRum
@JacekLeszczyński-studio-naRum Жыл бұрын
Bardzo fajny pomysł na fizyczny wyłącznik, ja szybciej bym ją przerobił na zewnętrzne zasilanie. Mam taką u siebie w domu i faktycznie potwierdzam, baterie wysiadają szybko, mimo tego, że się jej bardzo rzadko używa. Najlepiej było by ja podłączyć do 5 V powiedzmy wbudowanym wejściem micro-usb (tym mniejszym), wewnątrz oczywiście jakiś układ, malutka przetwornica, czy coś w tym rodzaju. Dla przykładu: W tamtym roku kupiłem sobie zegar ścienny pokazujący cyfrowo czas, datę i fazę księżyca. Zegar napędzał paluszek 1,5 V. Niestety to sprawiało, że zegar w krótkim czasie stawał się niewyraźny, bateria służyła mi przez bardzo krótki czas, dosłownie na miesiąc. Doszedłem do wniosku, że to zbyt krótko i coś trzeba w nim poprawić. Zakupiłem więc akumulatorek, niestety te mają niższe napięcie, bo 1,2 V - a to sprawiało, że zegar od samego startu był już niewyraźny. Szybko zdałem sobie sprawę z tego, że jedyną możliwością jest zastosowanie nie jednej, a dwóch takich bateryjek (akumulatorków oczywiście), zegar dało się przerobić tak, by dwa akumulatorki mi wchodziły. Niestety szybko stało się jasne, że 2,4 V to za dużo i zegar się nie włączał. Postanowiłem więc wbić szeregowo diodę prostowniczą, nie pomogło. Dodałem drugą diodę i zadziałało! Tak mam zegar, w którym działają dwa akumulatorki 1,2 V (paluszki) i całość od startu (ładowane było w tamtym roku) - działa dobrze do dziś! Jeszcze tych bateryjek nie ładowałem od tamtego czasu, a będzie to już raptem około pół roku, może trochę krócej. Bardzo fajny film, dziękuję.
@123Santur
@123Santur Жыл бұрын
Proszę nie mówić suwmiarka z noniuszem, bo dla wielu "światowców" to jest ABSTRAKCJA i nie wiedzą o co chodzi. Jak się powie "fejs" albo inny "tłiter" to wtedy szybko kumają...
@dakota5981
@dakota5981 Жыл бұрын
Trzeba być debilem aby nie potrafić odczytać danych na suwmiarce ...Takie rzeczy uczono na ZpT w podstawówce - Zajecia Praktyczno Techniczne - dla młodszych widzów. Klasyczna, najlepsza, elektroniczna dla leniwców. Tylko niech mi tu nie wyjeżdżają " specjaliści " co zaraz suwmiarkę będą porównywać do innych urządzeń, typu wkrętarek, wiertarek i innych urządzeń. Że kiedyś tego nie było, że tamto i owamto.
@papipapito7518
@papipapito7518 Жыл бұрын
Co nie zmienia faktu, że komicznie wygląda młody szczyl łączący wątki przez 30 minut na suwmiarce klasycznej :D Myśli, analizuje, mierzy kilka godzin otwór wewnętrzny z dwóch stron, aby sprawdzić czy nie ma stożka, czy wymiar jest spasowany pod H7. Komedia :D Wszyscy zdążą ogarnąć tuleje na frezarce konwencjonalnej, a ten na CNC myśli pół dnia, bo nie ma elektronicznej suwmiarki :D
@perfektpl
@perfektpl Жыл бұрын
Mam taki problem z suwmiarką Niteo(biedra) Podczas przesuwania szczęk wynik potrafi przeskoczyć o 5 mm. Zawsze 5. Zazwyczaj w górę (np. zamiast 2.45 mm wyświetl 7.45) Prędkość przesuwania, rozładowanie baterii nie niweluje problemu. Co to może być?
@c64club
@c64club Жыл бұрын
Jest sposób na zasilanie dłużej niż przez parę tygodni. Mam wyjątkowo prądożerną suwmiarkę, którą jednak bardzo lubię bo chodzi płynnie i ma ogromny wyświetlacz. Ale baterie wymieniało się w niej jak naboje w dwururce, co chwilę. Wyprowadziłem więc z wnętrza gniazda bateriii dwa przewodziki i przylutowałem je do ogniwa AAA, które przykleiłem do obudowy suwmiarki. Działa chyba trzeci rok, napięcie obecnie 1.47V. Dla mniej prądożernych jest sposób którego użyłem przedtem. Wyłącznik "subminiaturowy" przesuwny wymontowany ze znalezionego "koszyczka na baterie AA", daje się zgrabnie przykleić do obudowy suwmiarki. Działa wyśmienicie aż do momentu kiedy zapomnisz ją wyłączyć.
@Galileon1
@Galileon1 Жыл бұрын
Nietrwałość baterii wynika z ich...ciągłej mikroprądowej upływności w stanie czuwania na moment kiedy ją - impulsem elektrycznym czy zwierając "gumką" styki! - włączymy i układ stanie w gotowości roboczej. Dlatego w swoich 2 b. rzadko używanych podkładam krążek z papieru pod biegun i mam pewność, że jeśli bateria mimo to "padnie" to na pewno nie przez mikroprądowe rozładowanie a np. ze starości... Z kolei w elektronicznym kątomierzu Producent zapewnił Użytkownikom luksus "rozwarcia na czas offline" dodając żerdź którą wystarczy wypchnąć by bat. galwanicznie od elektroniki odłączyć. Jej popchnięcie na przeciwny p-kt spoczynku łączy baterię z układem pomiarowym, nie trzeba wyjmować "papierka".
@dariusz9980
@dariusz9980 Жыл бұрын
Nie wiedzialem o tym noniuszu ale genijalne a ja mam juz 3cia sowmiarke elektroniczna kazda jedna wystarczy troche ruszyc i sie wlacza w futerale od wstrzasow kiedys mialem z lidla i ja wlaczalao sie przyciskiem i byla ok teraz te chinskie badziewia same sie wlaczaja i bardzo czesto na skali jet zamiast zera to 5mm a czasami i wiecej wiec trzeba resetowac dlatego chinczyk mi wyjasnil ze ta srubke co jest do blokady pomiaru to teraz trzeba blokowac sowmiarke zeby nie wlaczala sie przypadkowo od wstrzasow. Teraz kupie tradycyjna.
@olo1299
@olo1299 Жыл бұрын
Bo to chińczyki i ten typ tak ma. Skręć blokade przed włożeniem do pudełka.
@Zepsuty.Mikrofon
@Zepsuty.Mikrofon Жыл бұрын
Do dziś mam starą, japońską suwmiarkę z lat 70-tych. Mierzy nadal bardzo dokładnie i co prawda, nigdy nie była jakoś nadmiernie eksploatowana ale mimo wszystko, świadczy to o jej jakości i precyzji wykonania. Noniusz przesuwa się ze "szlachetnym oporem" jak to czasem o potencjometrach się mówi :) Nie ma luzów a ten "szlachetny opór" jest jednakowy na całej długości. Jedynym mankamentem tej suwmiarki jest to, że nie posiada sztycy do mierzenia głębokości ale do tego mam drugą, polską, niewiele młodszą i też bardzo dobrą. Prawdę mówiąc, jakoś nie potrafię się przekonać do elektronicznych suwmiarek i chyba nigdy się nie przekonam. Chyba, że trafi mi się jakaś na prawdę porządna, wykonana przez dobrą firmę a nie Chińczyk "no name" Ich niezaprzeczalną zaletą jest to, że nie trzeba zakładać okularów do odczytania wyniku oraz uczyć się zasady odczytu na tradycyjnym noniuszu. Ja jednak, cenię sobie wiedzę "narzędziową" jaką wpajano mi dawno temu w szkołach.
@michajonczy4347
@michajonczy4347 Жыл бұрын
Nie wiem jak to jest rozwiązane w mitutoyo , ale u mnie w takiej suwmiarce bateria działa już kilka lat , a dość często z niej korzystam na warsztacie .
@emrkacper
@emrkacper Жыл бұрын
Dopracowane w każdym aspekcie. Wiele modeli nawet nie ma guzika do wyłączania bo biorą tak mało prądu, że jest zbędny, 3 lata na jednej baterii to standard, czasem i dłużej wytrzyma.
@pvc988
@pvc988 Жыл бұрын
Suwmiarką można robić jeszcze jeden pomiar. Można mierzyć cienkie krawędzie przykładając ją w odwrotny sposób niż przy pomiarze głębokości.
@krystian6592
@krystian6592 Жыл бұрын
Opisany na filmie sposób pomiaru opiera się na wzorcu inkrementalnym, który wymaga zerowania po każdej utracie zasilania. Z tego powodu też te tanie suwmiarki pobierają praktycznie taki sam prąd czy są włączone czy nie, w zasadzie wygaszony jest tylko lcd, procesor cały czas działa tak samo. Droższe urządzenia, chyba nawet suwmiarki opierają się na wzorcu absolutnym, chyba nawet takie suwmiarki można znaleźć. Po jednokrotnej kalibracji w fabryce, można wyjąc baterię rozsunąć na dowolną pozycję i po przywróceniu zasilania na wyświetlaczu ukaże się prawdziwa wartość mierzona, niestety za cenę takiej suwmiarki, kupi się około 30 tych tanich.
@rafalhomik2839
@rafalhomik2839 Жыл бұрын
Zobaczyłem wskaźnik i przypomniał mi się stary program w telewizji. Pierwszy raz tutaj.
@piotroblacewicz6062
@piotroblacewicz6062 Ай бұрын
Na noniuszu nie ma dokładności pomiaru-0,1 mm czy nawet 0,02mm to jest rozdzielczość odczytu.
@zarebamaciej
@zarebamaciej Жыл бұрын
Jeżeli jest to złącze I2C to dwa z tych padów to prawdopodobnie zasilanie. Może dało by się do układu przez to złącze podłączyć zasilane zewnętrzne ("pastylkę"+ wyłącznik)?
@tomaszlll7054
@tomaszlll7054 Жыл бұрын
Ja nie używam elektronicznych suwmiarek ,choć posiadam ich kilka. Ani nie używam kluczy dynanometrycznych elektronicznych. Potrafie korzystać z analogów. No a elektronika może być zawodna, a nie stać mnie na pomyłki.
@Ja-nik
@Ja-nik Жыл бұрын
Mało kto potrafi dziś odczytać wynik pomiaru suwmiarką mechaniczną. P.S. Świetny przykład jak można proste narzędzie pomiarowe skomplikować właściwie tylko po to by zamiast odczytu na skali noniusza mieć odczyt na wyświetlaczu. Trochę taka sztuka dla sztuki. Oczywiście pomiary metodami elektronicznymi ma sens np. na obrabiarkach. Pozdrawiam, bardzo ciekawy odcinek.
@tomaszjaroslaw1948
@tomaszjaroslaw1948 Жыл бұрын
to złącze komunikacyjne podłacza się do specjialnych Hubów podłaczonych do peceta, które to pozwalają przenosić pomiar do programów nazwijmy to raportujących. Przeważnie raporty te są przeznaczone dla klientów którzy zamówili produkcje detali i chcieli by wiedzieć czy zostały one wykonane zgodnie ze specyfikacjią. Mikrometry i inne urzadzenia pomiarowe też mają te złacze. wiem o tym bo pracuję przy produkcji elementów przeznaczonych na rynek motoryzacyjny z grafitu i riduritu . Co nie znaczy ,że wiem wszystko😉
@eneuel
@eneuel Жыл бұрын
22:22 U mnie bateria trzymała ~8 lat a gdy była stara -- suwmiarka źle mierzyła, tak że po iluś cm odejmowała ~2 cm... Mierzę sporadycznie -- zazwyczaj naraz dwiema, tj. elektroniczną i tradycyjną.
@mrdider1
@mrdider1 Жыл бұрын
Mam suwmiarkę z elektronicznym wyświetlaczem, ale można jej normalnie używać bez baterii, bo "zegar" elektroniczny jest za noniuszem.
@PiotrBednarczyk-vy1ry
@PiotrBednarczyk-vy1ry Жыл бұрын
Czas pracy markowych suwmiarek to ok. 1 rok tylko trzeba użyć bateri z tlenkiem srebra. Większość baterii z reguły u mnie pada po miesiącu (bez dodatku srebra) :) Suwmiarka nigdy nie była wyłączona cały czas działa wyświetlacz.
@JRemi88
@JRemi88 Жыл бұрын
10:13 do tego złącza można podpiąć np wyświetlacz zewnętrzny 19:40 i tym właśnie sposobem chińczyk ominął ochronę patentową :)
@js-wy8fg
@js-wy8fg Жыл бұрын
Suwmiarki elektroniczne sa ok dopuki jest sucho, tylko najlepsze sa odporne na wilgoc. Dlatego odobiscie preferuje mechaniczne zegarowe. Noniusz jest za mało dokładny a ja potrzebuje .001 cala
@tomaszbrzeczyszczykiewicz4082
@tomaszbrzeczyszczykiewicz4082 Жыл бұрын
Nie polecam plastikowej, tania i g*wniana, z Chin dotarła krzywa. Dałem synom. Mam kilka starych nie elektronicznych suwmiarek i im ufam bezgranicznie. Mi elektorniczna sprawdziła się akurat ta z Lidla. z biedronki też dostali synowie do "mierzenia".
@darekr
@darekr Жыл бұрын
W dobrych suwmiarkach nie ma problemu z krótkim czasem pracy na baterii. W takim mitutoyo przy kilkunastu pomiarach dziennie bateria wystarczy spokojnie na trzy lata. Jedynie przechowywanie i praca w niskich temperaturach mogą wyraźnie skrócić ten czas. Niestety cena tych suwmiarek jest kosmiczna w porównaniu do chińskich odpowiedników, ale uważam, że są warte swojej ceny.
@maniek2942
@maniek2942 Жыл бұрын
Nie dość że dowiedziałem się jak działa elektroniczna to teraz wiem jak używać zwykłej 😁😊 a czy elektroniczna nie będzie miała problemu z pomiarem w środowisku elektromagnetycznym?
@medureczek
@medureczek Жыл бұрын
16:50 jaką dokładność muszą mieć urządzenia produkujące urządzenia o takiej dokładności 🤨
@lukasspike3685
@lukasspike3685 Жыл бұрын
Dzięki za wspaniałą prace na tym kanale. Zawsze mnie zastanowiło jak właśnie elektroniczna sów-miarka działa. Właśnie się dowiedziałem ;)… Best regards from Polska/Germany… Łukasz
Jak działają rejestratory lotnicze? [RS Elektronika] #237
18:04
RS Elektronika
Рет қаралды 63 М.
HDMI [RS Elektronika] #203
22:19
RS Elektronika
Рет қаралды 71 М.
إخفاء الطعام سرًا تحت الطاولة للتناول لاحقًا 😏🍽️
00:28
حرف إبداعية للمنزل في 5 دقائق
Рет қаралды 35 МЛН
SHAPALAQ 6 серия / 3 часть #aminkavitaminka #aminak #aminokka #расулшоу
00:59
Аминка Витаминка
Рет қаралды 2,1 МЛН
А ВЫ ЛЮБИТЕ ШКОЛУ?? #shorts
00:20
Паша Осадчий
Рет қаралды 9 МЛН
Spongebob ate Patrick 😱 #meme #spongebob #gmod
00:15
Mr. LoLo
Рет қаралды 19 МЛН
Odzysk danych z martwego telefonu. Jak odczytać pamięć?
38:11
Majsterkowanie i nie tylko
Рет қаралды 150 М.
Ogniwa paliwowe [RS Elektronika] #239
18:19
RS Elektronika
Рет қаралды 60 М.
Elektronika antyczna - Iluminofonia [RS Elektronika] #222
17:31
RS Elektronika
Рет қаралды 31 М.
Superkondensatory [RS Elektronika] #112
16:01
RS Elektronika
Рет қаралды 227 М.
Jak działa paralizator? [RS Elektronika] #233
14:55
RS Elektronika
Рет қаралды 44 М.
Tajniki elektrolitów [RS Elektronika] #214
22:47
RS Elektronika
Рет қаралды 77 М.
Jak działa mikrofalówka? [RS Elektronika] #202
20:56
RS Elektronika
Рет қаралды 69 М.
Dlaczego 230V? [RS Elektronika] #111
16:05
RS Elektronika
Рет қаралды 843 М.
Jak działa czujka ruchu? [RS Elektronika] #252
12:38
RS Elektronika
Рет қаралды 74 М.
إخفاء الطعام سرًا تحت الطاولة للتناول لاحقًا 😏🍽️
00:28
حرف إبداعية للمنزل في 5 دقائق
Рет қаралды 35 МЛН