Len chcem doplniť, že pre to aby bol tlmič naozaj účinný treba používať podzvukové strelivo. Najväčším zdrojom hluku pri streľbe je totiž sonický tresk ktorý spôsobí náboj prekonávajúci rýchlosť zvuku...podobne ako je to pri nadzvukovom lietadle. Sonický tresk tlmič utlmiť nedokáže. Pokiaľ sa použije tlmič správnej veľkosti a podzvukové strelivo, je pri výstrele počuť len zvuk mechanizmu zbrane....Aby bol tlmič účinný musí mať taký vnútorný objem aby pojal všetok plyn vzniknutý po výstrele. Z jedného gramu prachu po výstrele vznikne 1deci plynu. takže podľa toho aká je navážka prachu v náboji, sa dá vyrátať potrebný objem tlmiča....
@_elicon_46818 жыл бұрын
a sú aj tlmiče s ktorymi ked vystrelis tak to pískne
@jirun23597 жыл бұрын
takze to ze rikal rota, ze je pak vystrel slyset na 130db tak je blbost pri spravnem pouziti tlumice a streliva? to znamena, ze ve vedlejsi mistnosti pres zavreny dvere vystrel neuslysi?
@milujemelegendy7 жыл бұрын
Ji run přesně tak, pokud je použité střelivo subsonic, tak ve vedlejší místnosti nic slyšet nebude
@samickkk5 жыл бұрын
Dík že si to vysvetlil aspoň niekto kto sa vyzná
@marsdeimos43014 жыл бұрын
Tlumič zeslabí hluk výstřelu i s nadzvukovým střelivem.
@fishis106 жыл бұрын
Už podruhé jsem si dovolil čerpat z tvých znalostí do mých knih. Díky za to!
@misswickcz4 жыл бұрын
Tak to se opravdu děsím teto knihy...
@John_Raynor9 жыл бұрын
To co tady zmiňuješ tak určitě myslíš se základní municí, ale dnes když se užívají tlumiče (převážně v armádě a u policejních speciálních sil) tak se také používá takzvaná subsonická (nebo taky podzvuková) munice, jejichž rychlost se pohybuje na hranici nadzvukové rychlosti díky čehož nedochází k takovému hluku jako u běžné munice. Dojde sice k téměř úplnému utlumení rány, ale za patřičnou daň, kterou je snížení úsťové rychlosti a průraznosti. Jinak, skvělé video :)
@janfojtik17 жыл бұрын
Tak toto je velmi nepřesné a zavádějící video. Doporučuji nastudovat si k této tématice víc informací!
@Yulaw_04519 жыл бұрын
já jen dodám: Pro účinné utlumení zbraně je ještě třeba zpomalit náboj, aby nepřekročil rychlost zvuku. Dvě možnosti - provrtaná hlaveň nebo menší prachová náplň. Použití tlumiče a zpomaleného náboje je už docela účinné (např. u samopalu Sten Mk.IIs největší hluk dělal pohyb závěru). U zbraní vyvinutých pro specops jako HK Mk.23 SOCOM je ještě možné zaklínit závěr, aby se nepohyboval a zbraň byla ještě tišší.
@GodmyX9 жыл бұрын
Martin Vašička Zajímavé! Jak je to potom s tím zvukovým utlumením?
@Yulaw_04519 жыл бұрын
***** u zpomaleného náboje nedochází k sonickému třesku, který vzniká, když překonáváš zvukovou bariéru a o zbytek se postará ona trubka na hlavni, jak bylo popsáno v videu.
@jdouci9 жыл бұрын
Martin Vašička A nesnižuje teda tlumič efektivitu zbraně, když zpomaluje náboj?
@Valkoinen_Kuolema9 жыл бұрын
Martin Vašička Proto se také současně s tlumiči používá podzvuková munice.. jinak jsou tlumiče téměř k ničemu.
@Valkoinen_Kuolema9 жыл бұрын
Nepraktický člověk Ano... snižuje přesnost a účinnost.
@trotlik1239 жыл бұрын
Ještě bych k videu dodal že existují podzvukové střely, které by se měli používat při střelbě z tlumičů kvůli ještě ,,většímu'' (zhruba dalšímu 10 db ) útlumu :) Jinak výborný video :) uvítal další na téma zbraně :) Keep it up :) -Stragg
@GodmyX9 жыл бұрын
Jsem rád za nové video a i za pravidelnost. O této věci (tlumič) jsem nikdy vlastně moc nepřemýšlel... Těším se příští týden na další! :-)
@DomcoRadlerLachtan9 жыл бұрын
Zaujímavá téma. To som nevedel. Ďakujem
@TheKobu199 жыл бұрын
Čo sa deje pri zívaní ?
@lucass83439 жыл бұрын
To znamená že máš málo kyslíku
@VedeckeKladivo9 жыл бұрын
Lukas-LP Česká videa ne
@spacesiege119 жыл бұрын
HolyKobu otvířáš pusu
@raymond44299 жыл бұрын
Agraelovo Hovado nambr van To je odpověď na otázku, proč člověk zívá. Teda částečná. Ale nikoliv na otázku Co se děje při zívání? :-D
@GodmyX9 жыл бұрын
Jeden z místních biologů (MrScott8) nedávno zmiňoval, že jedna zajímavá hypotéza je, že je to atavismus, který mohl být užívaný ke komunikaci. (atavismus znamená, že bychom to bývali užívali k tomuto účelu, když jsme ještě skákali po stromech a vřeštěli; tj. zbytek něčeho, co nám zůstalo, ale je nám to k ničemu). Ale je to jen jedna z hypotéz.
@The357vlk3 жыл бұрын
Náboj je celek. Střela, nábojnice, zápalka a střelný prach. Hlaveň při vystřelu opouští střela. K zvýšení účinku tlumiče, je nutné použít subsonickou ( podzvukovou) munici. Ano, jiný efekt tlumení bude u náboje 22 lr a jiný u puškové ráže. Obecně se dá výstřel utlumit až na hranici 80 decibelů.
@SuperCrazygods9 жыл бұрын
Zvuk střely ovlivňuje dost fakt, že střely jsou nadzvukové (proražení zvukové bariery), pak další faktor je závěr, či vyhazovací komora. Pro dokonalé utlumení zbraně je nutné použít tlumené díly, opožděný závěr, podzvukové střely a tlumiče plynu a záblesku, jedinou zbraň která tohle umí a můžete se s ní setkat je VSS Vintorez (používá Ruská SPECNAZ)
@bagrradlicovity6345 жыл бұрын
Slyšel jsi někdy o subsonickém střelivu? To je při výstřelu s tlumičem hlasitý asi jako kýchnutí. Hlasitější je snad i to cvaknutí kladívka
@ZsQuil9 жыл бұрын
Je zajímavé, źe u mp5ka známého jde při nasazení tlumiče,při střelbě slyšet jen cvakání uzávěru. Takže věta na začátku, že tlumiče neztlumí Zvuk úplně přišla nesmyslná. Jinak skvělé video jako vždy.
@warmexalquist75109 жыл бұрын
Ok mám pár témat Co třeba tohle, proč když se potápí potápěč s dýchacím přístrojem musí se vynořit pomalu, ale když se někdo potopí jen na jeden nádech tak nemusí??? Nebo Jak funguje stárnutí, no ne vážně ono to není tak jednoduché, ve vesmíru stárne člověk rychleji (ne přímo ve vesmíru v určitých podmínkách). A taky bys mohl rozebrat hazard což je taky věda, a vysvětlit proč kasino nakonec vždycky vyhraje??? Záměrně ti navrhuji témata ok kterých něco vím ale rád se nechám poučit, jinak vědecké kladivo je super a doufám že ti moje témata přijdou alespoň trochu zajímavá.
@filipdvorak50259 жыл бұрын
Protože potápěč klesne do větší hloubky než člověk s jedním nádechem, tudíž na něj působí větší tlaková síla, jeho tělo si začne do krve přikládat oxid uhličitý aby mohl tomuto tlaku odporovat, proto musí po cestě "nahoru" zastavovat ve zvláštních komorách, aby se tlak v jeho těle ustálil... :3
@dattebayocezet22759 жыл бұрын
Potápěč se musí vynorit pomalu protože kvůli tlaku co stlačí potápěčské plíce, když se nadechne podvodou plíce se roztáhnou, poté co potápěč stoupá rychle na hladinu, tlak je menší a plíce se roztahují a můžou prasknou
@teodorbenes58259 жыл бұрын
Dattebayo Cézet Je to převážně kvůli přesycení dusíkem. Dusík se dostane do krve a tím jak se potápěč po ponoru vynořuje, tak se dusík začne rozpínat. Pokud se jde pomalu, tak se nic nestane, ale kdyby vystoupal rychle, tak se v krvi a svalech utvoří dusíkové bublinky. Tím dojde k dekompresní nemoci.
@Erg0usek9 жыл бұрын
1) Je to kvůli tlaku... a pokud to někdo dělá dlouho, tak se může ponořit do 100m a jít hned nahoru, j zvyklí. Ale kdyby to udělal tř. ty tak bouchneš
@Erg0usek9 жыл бұрын
Erg0 btw. k tomu hazardu... Jsou na to triky, který ty nepostřehneš..
@NexDeat9 жыл бұрын
Ahoj jen jsem chtěl napsat že děláš fajn videa díky kterým se má zásobárna znalostí neustále zvětšuje :-)
@ufologia8806 жыл бұрын
Kdysi dávno, ještě za dob Gustava Husáka, coby náctiletý fracek, jsem si udělal ze vzduchovky tehdy běžně dostupné ráže 4,5 mm pušku na redukované nábojky 5,6 mm. Buď jsem střilel kombinaci nábojka a před to kulička nebo jsem doupravil nábojnici tak abych mohl vkládat do pušky již nábojku spojenou se střelou. A protože jsem experimentoval s různými střelami a furt do něčeho střílel, udělal jsem si rovněž tlumič s gumovými vložkami. A musím říci, že tlumil tak, že výstřel nebyl vůbec slyšet. Slyšet bylo třeba náraz kulky do prkna, kovu nebo zdi ale samotný výstřel ne. Tlumič nebyl delší jak 20 cm a trubka nebyla na závitu na hlavni, jak jsme mohli tenkrát vidět v západních filmech, ale napevno spojena šrouby s hlavni. Kuličkou šlo běžně prostřelit třeba suchou fošnu.
@MACFANTASTICKYPESS9 жыл бұрын
Jak tělo dokáže oddělit v břichu všechno jídlo od kapalin, který vypije, tak že něco jde do močáku a něco do střev? Díky.
@tomasdedic57249 жыл бұрын
Jde nastartovat auto bez klíčku přes kabely nebo to je filmový výmysl?
@matejrylich74339 жыл бұрын
+Holuhovsky CZ jdou i moderní ale né tak jednoduše...a tuším že sem viděl že dneska to jde i přes mobil ty nejnovější auta...
@karelhnizdil21544 жыл бұрын
Clovek to vymyslel tak to clovek umi i ojebat
@JiriSt4 жыл бұрын
Dnešní auta jdou teoreticky nastartovat až po tom, co přehraju nebo vyřadím Imobilizér se zabezpečovacího systému vozu. *Imobilizér je bezpečnostní zařízení integrované v elektronice automobilu, brání nastartování motoru, pokud by nebyl vložen správný klíč s imobilizérem. Má znemožňovat krádež vozu*
@lukaskubicky1229 жыл бұрын
Ahoj Martine myslíš že by se mohla vytvořit Střelná zbraň (s nábojem) ktera by nevidavala žádný zvuk při výstřelu z hlavně, např dlouhý tlumič ale asi kdyby byl tlumič dlouhý tak by mohla kulka ztratit rychlost ale to je jen nápad
@TheElafis9 жыл бұрын
lukáš kubický existují tlumiče, který dokáží zvuk výstřelu posunout do ultrazvuku nebo infrazvuku, čímž hlučnost nesníží, ale člověk ty frekvence není schopen slyšet :-)
@lukaskubicky1229 жыл бұрын
Děkuji to je zajímavé :-)
@technicbuilder64104 жыл бұрын
Ještě by to chtělo zmínit rozdíl mezi supersonickým (nadzvukovým) a subsonickým (podzvukovým) střelivem. Při výstřelu subsonického střeliva se dá výstřel utlumit i na méně než 130db. Při výstřelu supersonického střeliva ale vzniká ještě sonický třesk a to je těch 130db.
@12587drago9 жыл бұрын
vyborne videa robíš :D same zaujimave :D takyto kanal som dlho hladal s odbornými vecami pre neodborných ludí :D
@ondranavratil22469 жыл бұрын
Mega video dost mě poučilo.like.
@danielhradecky85075 жыл бұрын
Pro střelbu s tlumičem se musí používat subsonická munice jinak to nemá žádný efekt
@peakercz48415 жыл бұрын
Jsi nej❤️❤️❤️
@Makaluzo1789 жыл бұрын
WoW tiež som si myslel že to utlmi o dosť viac, diky za info! :)
@pavelslavicek48949 жыл бұрын
Konečně něco o zbraních :)
@natalie-wb5jr9 жыл бұрын
ahoj martine a jde ze zbrani strilet potichu jak ve filmech co by bylo potřeba ?
@TheElafis9 жыл бұрын
***** u plynovek, nebo manuálních pušek, to možné je :-) 3/4 hluku z airsoftek je hluk mechaboxu a motorku :-)
@leovodica99759 жыл бұрын
***** Existují subsonické náboje. Podzvukové. Nevznikne sonický třesku při styku se vzduchem.
@czechguns19536 жыл бұрын
Armáda normálně používá tlumiče které utlumí zvuk tak jako ve filmu 😁 Akorát plácá nesmysl ... Osobně jsem střílel s armádním tlumičem 😂 On mluví o civilní verzy která pracuje na tomto principu
@romanmarek3126 жыл бұрын
@@czechguns1953 Pan Rota popsal funkci tlumiče naprosto správně. Funguje stejně ať použijete Normální nebo Subsonické střelivo. Jediný rozdíl je ten že normální munice dá dejeme tomu 130db A subsonická pro příklad polovinu, ať se to dobře počítá, tedy 65 tlumič tomu ubere oněch 30db a jsme na 35db. To že použijete jiný tip munice nemá na funkci tlumiče žádný vliv. Konstrukce vojenských tlumičů je naprosto stejná. Pokud chcete tedy nehlučně střílet musíte mít tlumič který dovede pohltit všechny plyny což je problém protože by jste musely mít mnohem větší délku tlumiče a jeho průměr, což je často nepraktické a ani armáda takové nepoužívá. Vždy se jedná o kompromis.
@prizraknashid72186 жыл бұрын
mužu se zeptat tak jak vojáci z 2 světove valky tede neohluchli při střelbě z pušky
@misswickcz4 жыл бұрын
No většina z nich maji v duchodu naslouchatka že :D
@kargocz30968 жыл бұрын
ahoj prosimte kdyz je v tlumici neco co absorbuje teplo je mozne ze po nejake dobe strelby se ten material zahreje a zbran zacne byt o neco hlucnejsi?
@janpavlicek3244 жыл бұрын
Ano. Používá li tlumič ke zmenšení objemu plynů jejich ochlazení, při saturaci teplem tento "mechanizmus" ztrácí účinnost.
@bionichornet77849 жыл бұрын
zatím jsi odpověděl 99% otázek honících se mojí hlavou :D zajímá mne jak funguje potápění s přístroji a jaký to má na nás vliv (pak někdy přijde ještě 1 dotaz až jej dobře formuluji)
@shoteRmsi7 жыл бұрын
Tohle je taková obecná pravdivost
@kubasebes9 жыл бұрын
Cau, mohl by si prosim te ve vědeckém kladivu, natočit video o SLEPÉ SKVRNĚ v oku, popřípadě o celém oku ?
@pavelnovosad5789 жыл бұрын
Super video, ale pro příště by jsi se mohl pokusit omezit to "vlastně". :)
@Qadow9 жыл бұрын
Zaujímavé téma nad ktorou sa asi nikto nezamýšľa kým sa ho na to niekto neopýta. Nolen skús vysvetliť, prečo niektoré materiály priťahujú magnety a je možné ich zmagnetizovať (fero) a niektoré nie (para, dia).
@majkishcze41169 жыл бұрын
Mohl by sem se zeptat, jak vlastně fungují sluchátka? Dělal jsem si tu pitvu, ale nějak mi to neleze do hlavy. Předem díky.
@AutickarTom9 жыл бұрын
m.annmnsweb.webnode.cz/products/pitva-sluchatek/
@DarthRevan3994BBY9 жыл бұрын
Vysvětlíš prosím někdy, co je to brnění (např. v ruce nebo v noce)
@theflash74587 жыл бұрын
Neprolétává náboj ale kulka ... díky
@adamvaculik86686 жыл бұрын
*střela. Kulky mají psi.
@kolija19999 жыл бұрын
Jaké jsou rozdíly a jak fungují různé druhy munice např. subsonická, tříštivá o kterých slýcháme.
@sir_potoo9 жыл бұрын
Slyšel jsem, že se používa i tlumená munice. Je to tak? Já myslím že je to pro úplne tlumení výstřelu, co se používá při stealth misích. (to je také asi dúvod proč tlumič znižuje poškození)
@sir_potoo9 жыл бұрын
Děkuju za vysvětlení :)
@ShiroSama-Alive9 жыл бұрын
Martine co takhle udělat Vědecké Kladivo o tom proč když jsme v depresi nebo když je nám smutně (Prostě v blbé náladě) tak nás bolí u srdce nebo na hruďi ?
@miloshruza85809 жыл бұрын
Vysvětlí mi prosím někdo, jakou funkci má polštář, který je přidružen u hlavně zbraně. Tlumí vůbec zvuk střelby? Je účinnější než tlumič? Děkuji za odpovědi
@brazda1239 жыл бұрын
+Miloš Hrůza Popravdě to hlasitos střelby nezredukuje :/ Je to jenom dobře známý filmový mítus ale pravda to není.
@mangoslav91889 жыл бұрын
Mohl by jsi udělat video na virtuální částice nebo Hawkingovo záření?
@vortexelectrical10959 жыл бұрын
Martine, zpomalí tlumič i projektil samotný?
@silr39 жыл бұрын
Nevím jestli to je pravda, ale četl jsem, že jsou tam 2 zvuky. 1. je když se vypouští ten plyn jak jsi říkal ty a 2. je, když kulka překoná rychlost zvuku. Proto, aby se utlumil i ten 2. zvuk tak se používají kulky co tuto rychlost nepřekonají. Je to pravda? :)
@GamingNaDlani9 жыл бұрын
Jiří Liška ano je
@janpavlicek3244 жыл бұрын
Kulky má pes.
@mamrd99999 жыл бұрын
Nevím proč, ale u každýho videa čekám na větu "kde se nepřirozeně naseru" :D
@Decoy_Pie9 жыл бұрын
konečně mi někdo vysvětlil jak funguje tlumič dík bro like
@Lup1noo9 жыл бұрын
Když tlumič tedy zpomalí náboj, znamená to, že střela už nebude mít takovou sílu, než střela vystřelená ze zbraně bez tlumiče?
@utkn9 жыл бұрын
Co takhle SAK tlumiče? Slyšel jsem, že te rozdíl je celkem brutální.
@spongeblockcz9 жыл бұрын
Natoč prosím co je to gama záblesk a jak může ohrozit zemi
@knife_lover89114 жыл бұрын
To byl ostrý náboj? Nás zbrojak?
@danielhromadka48139 жыл бұрын
Mohl by jsi vysvětlit jak fungují termo polštářek
@legolas85009 жыл бұрын
Jak funguje dotykový displej? Popřípadě snímač otisků prstů na iPhone5 S a iPhone 6?
@tomholota19 жыл бұрын
Chris Hab Asi myslíš kapacitní displej :) A funguje to na vodivosti prstů. Můžeš to zkusit s jakýmkoliv kusem masa bude to také fungovat :) To mají i jiné telefony než od Applu.
@baonicl9 жыл бұрын
Mě by zajímalo jak fungují mířidla na pušce. Například při použití optiky, optika je několik centimetrů nad hlavní, ale kulka trefí cíl tam, kam míří optika...
@lukas93199 жыл бұрын
Viktor Malušek Protože osa optiky není rovnoběžná s osou hlavně. Tyto dvě osy se v určitém bodě střetnou a ten bod je místem dopadu kulky. S menším vzájemným úhlem os roste vzdálenost místa dopadu.
@baonicl9 жыл бұрын
to znamená že se před každým výstřelem musí odhadnout vzdálenost a změnit náklon optických mířidel a nebo nadmiřovat?
@lukas93199 жыл бұрын
Přesně tak. Proto také odstřelovače často doprovází "spotter", který mu zajišťuje informace jako je rychlost větru, teplota, vzdálenost apd aby mohl střelec upravit své mířidla. Často odstřelovači tzv. nastřelí, aby věděli, jak jsou jejich mířidla nastavena. Ovšem to nejde dělat v každé situaci, zejména tehdy, kdy musí nic netušící cíl zlikvidovat hned na první výstřel.
@jackiv73189 жыл бұрын
Trochu absurdni dotaz ... jak dlouhy by tedy musel byt tlumic, aby zbran po vystrelu nevydala vic jak 50 dB? + jaka by pote byla (+-) rychlost projektilu? Dekuji za odpoved :)
@raymond44299 жыл бұрын
Jack IV V té chvíli by kulka měla tak malou rychlost, že bys v klidu mohl stát před hlavní a nic by ti neudělala... :-) Tak se chytají kulky v cirkuse :-D
@leovodica99759 жыл бұрын
Ray Mond Tak to bych zase netvrdil. Když někdo vystřelí z kuše, tak to tebou proletí a nevydá to žádný hluk. Nezáleží až tak moc na rychlosti, ale na kinetické energii kulky. Pokud chceš "neslyšnou" střelu, tak nesmí kulka překročit rychlost zvuku (333 m/s). Subsonické náboje se běžně používají u speciálních jednotek. A ano, zabíjí.
@jackiv73189 жыл бұрын
Leo Vodica Princip vystrelu ze strelne zbrane a kuse je malinko jiny ... jak rikal Martin, vystre pistole je hlasity kvuli rozpinani plynu (coz tlumic castecne eliminuje) a proto je vystrel tissi. Zatimco kus funguje na principu, vpodstate napnuti a uvolneni pruzneho aterialu (reba nejaky privazek, nbo co bylo pouzivano ... zalezi vesmes kus od kusi; nebo druh od druhu).
@IQEGO8 жыл бұрын
Co kdyby tam místo drátěnky byl tekutý dusík? Pomohlo by to nějak? :D
@IQEGO8 жыл бұрын
Neprodyšně uzavřenej asi ne hele :D
@IQEGO8 жыл бұрын
Jenom by se časem změnil na plyn, ale tak to vyměníš...
@martinstanek8458 жыл бұрын
+IQEGO Tebe od někud znám.
@IQEGO8 жыл бұрын
+Martin Staněk Komentuji vše a všude, takže je to docela možné :D
@martinstanek8458 жыл бұрын
+IQUEGO Myslím že i od někud jinud než z youtube.
@ProfiqHD9 жыл бұрын
Spomalím video o 0.5 :D a celí opilý :DDDDDDDDD ja tu plačem xd :D inač skvelé video :)
@maverick_cz51649 жыл бұрын
Takže kdyby byl tlumič řekněme 3 m dlouhý a za předpokladu že projektil zkrz něj proletí bez úhony mohl by být výstřel úplně tichý ?
@tomashemmer4008 жыл бұрын
a jak to je když je nutná ochrana sluchu při střelbě na střelnici.Ale armáda nemá ochranu sluchu má to na vojáky nějaký vliv ?
@simulant559 жыл бұрын
co sa deje ked si clovek spomenie na nieco zle co ho trapi a dostane pocit akoby sa mu nieco vylialo do brucha podobne ako pri treme?
@ervinmucska36379 жыл бұрын
Hovorí,že tá "drátenka" absorbuje teplo,tak to zníži hlasitosť. Ale tá "drátenka" sa po čase sama zahreje,keď vystrelím 100 nábojov. Aj keď bude tlmič horúci,rovnako bude tlmiť hlasitosť výstrelu?
@leovodica99759 жыл бұрын
Ervin Mucska Jestli jsem dobře pochopil debatu výše, tak pokud nepoužíváš subsonicku (podzvukovou) munici, tak je ti tlumič, co popisoval martin v podstatě na prd.
@pavelkoudelka79886 жыл бұрын
@@leovodica9975 naopak, je veluce užitečný- ten hluk tolik nepůsobí na střelce a navíc to má ještě jednu výhodu- výstřel je bodový zdroj zvuku a pokud se dostatečně utlumí, tak je slyšet jen zvuk střely a to po celou dráhu, než její rychlost klesne na podzvukovou. Ve výsledku se tak velice špatně odhaduje místo střelby, protože ten hluk vychází z hodně velkého prostoru...
@dimiangelova58179 жыл бұрын
Zajímalo by mě co způsobuje svědění? : )
@tristanosiris35839 жыл бұрын
U některých zbraní třeba malorážky 22LR, dokáže tlumič utlumit výstřel, že budete slyšet explozi jen v oblasti závěru. Přijde-mi že tento ubohý člověk zná toto téma pouze okrajově a jeho 160dB to asi viděl v křišťálové kouli či co. 160dB to je možná tak výstřel z děla tanku, jen pro informaci, aby vás tady nelakoval dB Příklad takového hluku 0 dB Práh zvuku, slyšení 10 dB Šelest listí na stromech (při velmi slabém vánku) 20 dB Padající listí 40 dB Běžné hlukové pozadí 50 dB Normální bavení se mezi sebou 50 dB Mírný déšť 55 dB Televizor při běžné hlasitosti 60 dB Hlasité bavení se mezi sebou 60 dB Myčka nádobí 70 dB Potlesk v sále 70 dB Pračka 70 dB Trvalý dlouhodobý zvuk nad tuto hranici má negativní vliv na zdraví 75 dB Rychlovarná konvice (před varem, pak se ztiší) 80 dB Křik 80 dB Vysavač (jak který, většina spíše méně) 80 dB Osobní auto v městském provozu 90 dB Nákladní auto vměstském provozu 90 dB Jedoucí vlak 100 dB Řetězová motorová pila 110 dB Sbíječka 110 dB Rockový koncert 130 dB Start tryskového letadla 130 dB Práh bolestivosti, hrozí poškození sluchu při náhlém zvuku nad 130dB 140 dB Výstřel děla z bezprostřední blízkosti
@romanmarek3126 жыл бұрын
šoupej nohama když si povídají dospělí a tohle si přečti eprehledy.cz/hlucnost-decibely-priklady-hluku.php
@tomashruby93499 жыл бұрын
Jak funguji modriny a proc se diky necemu hoji rychleji ?
@MrScott89 жыл бұрын
Tomáš Hrubý Prostě výron krve pod kůži.
@tomashruby93499 жыл бұрын
MrScott8 Co je to vyron ?
@MrScott89 жыл бұрын
Tomáš Hrubý Vylití.
@hlavacpe9 жыл бұрын
Proč kolo nebo motorka za jízdy nespadne, ale v klidu ano?
@darkguncz73179 жыл бұрын
Pozdě.
@FDKeroks9 жыл бұрын
Takže když je na zbrani tlumič, znamená to, že se tím omezí i dostřel zbraně?
@Shromer9 жыл бұрын
FireDragis ano
@utkn9 жыл бұрын
FireDragis Ano, ale řekl bych že je tam minimální rozdíl, ta munice se až tak brutálně nezpomalí.
@leovodica99759 жыл бұрын
Tukan Tukanovich PS: Munice je náboj, a ten se dělá hlavně na nábojnici a kulku
@utkn9 жыл бұрын
Leo Vodica Ano, kulka je součástí náboje/munice, munice se zpomalí = kulka se zpomalí. Když se jedná o nízko rychlostní munici užívanou přepadovkama USSF (používají nízkorychlostní náboje pro ještě nižší hlasitost, maj na to suprově upravený zbraně), zpomalí se i nábojnice, je v ní méně střelného prachu a tak se menší silou vyrazí z komory.
@leovodica99759 жыл бұрын
Ale vždyť si to řekl. Kulka je SOUČÁSTÍ náboje, nikoliv náboj. Takže jestluže náboj=munice, tak kulka je součástí munice. To je to samí jako kdyby si řekl, že z hlavně vylétl náboj. To je nesmysl, protože náboj se opět dělá na kulku a nábojnici. Navíc, Navíc munice není vyloženě přesně. Používá se jen na některé druhy střeliva a pak granátya tak... cs.wikipedia.org/wiki/St%C5%99elivo
@66palec669 жыл бұрын
Menší ráže jako .22lr /subsonick/ se dají utlumit i pod 100dB, 90-85dB není s dostatečně dlouhým, propracovaným a širokým tlumičem vůbec žádný problém. PS: Ano viděl jsem to. ;)
@JarinCOD9 жыл бұрын
Václav Pálka
@66palec669 жыл бұрын
Jarin By ses divil..
@JarinCOD9 жыл бұрын
Václav Pálka
@inhalatorrr699 жыл бұрын
Jarin sice je to slyšet furt, ale rozdíl bez tlumiče mi přijde obvroský
@JarinCOD9 жыл бұрын
inhalatorrr69
@emerialon56128 жыл бұрын
Má pak se po tomhle videu dívat na detektivky a válečné filmy, když jsou ty nejdůležitější detaily špatně?
@kejkla81559 жыл бұрын
Když jsme u toho poškození sluchu, co takhle vědecké kladivo o tinnitusu? :)
@MrScott89 жыл бұрын
Petr Pokorný Předně: Neni to o tinnitUSU, ale o tinniTU. A ono je to video obtížná věc, protože tinnitus může mít hodně příčin. Tam by se dalo maximálně popsat objektivní x subjektivní, ale jinak je těžký udělat video o defakto symptomu.
@kejkla81559 жыл бұрын
MrScott8 Dobře dobře, jen tak mě to napadlo, protože jsem sám "vlastníkem" tohoto otravného symptomu... :/
@MrScott89 жыл бұрын
Petr Pokorný A byl jsi s tim u doktora? Jestli ne, tak padej. Jinak, já si to taky užil. Po otřesu mozku.
@kejkla81559 жыл бұрын
MrScott8 Jo byl, bohužel už tehdy bylo pozdě a teď mi to dost možná zůstane do konce života, což není zrovna přijemné...
@MrScott89 жыл бұрын
Petr Pokorný Ou. To nezávidim. Mě pro mě byl peklo ten čtyrměsíční "poslech".
@radeksima18 жыл бұрын
Nechci zpochybňovat, ale opravdu rozdíl "jen" 30dB?
@stanislavkulich68689 жыл бұрын
Myslím že nadpis měl být Jak funguje supresor, když mi přišlo oznámení nového videa, čekal jsem tlumič od auta... ;)
@MrScott89 жыл бұрын
Stanislav Kulich Co je to za hovadinu? Supresor neni český slovo.
@leovodica99759 жыл бұрын
Stanislav Kulich suppressor
@leovodica99759 жыл бұрын
Stanislav Kulich PS: Suppressor je tlumič.
@monstrmontik43489 жыл бұрын
Mě by docela zajímalo jak funguje nebo co se děje když máme husí kůži... :)
@vidlonfanda5137 жыл бұрын
Je ve vesmiru neznicitelna latka nebo jak funguje balisticky stit
@stfnMDQ9 жыл бұрын
si pozrite video "Hitman" od FPS Russia kde mal na pištoliach dlhčizné tlmiče a zvuk to utlmilo poriadne...ale hlavne do strán a zozadu zbrane(myslím že človek na ktoreho sa strieľa počuje "guľku" tak isto ako bez tlmiča), ale vcelku účinné to je :)
@machineshark50469 жыл бұрын
Pri strelbe tlmičom sa väčšinou používa subsonická munícia. Tato strela má podzvukovú rýchlosť, vtedy je tlmič naozaj učinný
@spellosspellosky23528 жыл бұрын
Kde si sehnal tu tabuli?:D
@erikamaslenova65939 жыл бұрын
Martin, ako prosím ťa fungujú IQ testy??
@richlobezka9 жыл бұрын
Ale kdyz budu stat vedle strelce a ne pred nim tak tlumic pomuze vice ne?
@legolas85009 жыл бұрын
Kdyby jsi stál před ním, tak tě zastřelí...
@richlobezka9 жыл бұрын
Tak kdyz reknu pred nim neznamena ze pred hlavni
@legolas85009 жыл бұрын
V pořádku :)
@richlobezka9 жыл бұрын
Ale nejak se mi to s tymi DB nezda jak sa bruzdal netom nasiel som dost videi kde to bolo znacne tichsie, mozno to boli podzvukove strely ja sa do toho az tak nechapem tak ale 30 DB sa mi zdalo nejako malo stlmene.
@MartinBrada9 жыл бұрын
Matej Navojsky Decibely jsou na rozdíl od procent logaritmická srovnávací veličina. -30 dB znamená 1000× nižší akustický výkon.
@misswickcz4 жыл бұрын
Hele sleduji tě dlouho ale ty meleš opravdu nesmysly.
@tomasbojanovsky98989 жыл бұрын
Jak funguje Energetický nápoj ?
@ScarOne3145 жыл бұрын
tohle se mi hodí :-D
@marvav-cz9 жыл бұрын
Jak funguje noční kamera - night vision?
@leovodica99759 жыл бұрын
Mea Calpa Jeden způsob je, že zesiluje citlivým čipem veškeré světlo co se odráží od okolí a druhý způsob je, že "brýle" svítí infračerveným světlem, které lidské oko nemůže vidět, ale kamera ho zaznamená. První způsob se dělá v zelené barvě, jelikož človék dokáže v zelené barvě rozeznat nejvíce odstínů a druhý způsob je více méně černobíly.
@MrScott89 жыл бұрын
Leo Vodica Terminologicky: "infračervený světlo" je kravina. Je infračervený záření. "Světlo" je pojem pro spektrum záření mezi IR (Delší) a UVA (Kratší).
@leovodica99759 жыл бұрын
zareni je svetlo tzn. infracervene svetlo ue infracervene zareni. svetli ma viditelne a neviditelne spekteum.
@MrScott89 жыл бұрын
Leo Vodica Nemá. Světlo je jenom jeden druh záření. Je to EM záření o λ mezi cca 380-780nm. Záření je širší pojem, zahrnuje všechny vlnové délky. A "viditelné" a "neviditelné" spektrum světla je kravina.
@matteoschannel81879 жыл бұрын
To znamená že kdyby si dal sniper na sniperku třeba metr dlouhý tlumič tak by to snížilo zvuk třeba na polovinu??? ps samozřejmě jen camper
@CrunchyLettuce4207 жыл бұрын
Vím že to je staré video ale snad mi někdo odpoví. Takže dejme tomu kdybych měl tlumič dlouhý 50 cm a široký 20 cm (ano vím že je to nereálné ale i tak) tak by se hlasitost střeli snížila o víc db než při normální velikosti tlumiče?
@Fandus8119 жыл бұрын
Jak funguje hvězdná brána?
@jankrejca91449 жыл бұрын
Když to tlumí zvuk jen o 30 dB,tak jak to že v těch filmech to udělá jen takové to (tfff) :-D ?? :-D
@jankrejca91449 жыл бұрын
Jan Krejca A vedle v místnosti o tom nikdo ani neví :-D
@lukas93199 жыл бұрын
Jan Krejca Protože je to film a super tajná operace by bez těchto super tlumičů nebyla super tajná.
@minecaste99 жыл бұрын
Jak si můžu ,,vyrazit dech" a co si v té době děje?
@MrScott89 жыл бұрын
minecastle 9 Je to křeč dýchacích svalů.
@JohankaPol9 жыл бұрын
fakt pláču, jak je mi to líto, ale já nechápu, jak vzniká zvuk výstřelu :O
@bervaavortus59449 жыл бұрын
JohanaPol proběhne tam chemická reakce, uvolní se tam při spoušti něco a bouchne to, tak proto ten zvuk :D
@MartinBrada9 жыл бұрын
JohanaPol Ono jde obecně o představu vzniku zvuku. Zvuk je to, jak vnímáme kmitání vzduchu. Čili cokoliv, co kmitá, předá to kmitání i do vzduchu. A pokud to je kmitání s frekvencí cca mezi 20 Hz a 20 kHz (slyšitelné pásmo), tak to vnímáme jako zvuk. Pokud tedy například plácnu rukou do stolu, tak to znamená, že na chvíli rozkmitám ten stůl, ten to předá i do vzduchu a my to pak slyšíme. Stejně tak při výstřelu pochopitelně v pistoli dochází k různým přechodným jevům, kde se něco rozkmitá, čili to pak slyšíme.
@leovodica99759 жыл бұрын
Martin Brada Ale prosimtě...... rána vzniká od sonického třesku při ústí hlavně. Kulka překoná rychlost zvuku. Myslím že o tom martin už video dělal. JO, dělal - Co je to sonický třesk. Tak se to jmenuje.
@MartinBrada9 жыл бұрын
Leo Vodica Však to taky není nic jiného než vzruch ve vzduchu. Druhou složkou hluku při výstřelu je pak ta zde popisovaná expanze plynů, která se tlumí tlumičem. Pojal jsem svůj příspěvek obecněji, protože zřejmě nebylo jasné, jak vzniká zvuk obecně. To, co jsem napsal, není nijak v rozporu s tím, že konkrétně zvuk při výstřelu (mimo jiné) tvoří aerodynamický třesk u letícího náboje.
@JohankaPol9 жыл бұрын
díky!!!
@lukkason19 жыл бұрын
Jak můžou lidi slyšet své vlastní myšlenky?
@Fo3xter8 жыл бұрын
takže kdyby jsi teoreticky vystřelil ze zbraně s tlumičem a to vše chladil dusíkem tak není nic slyšet?
@Bulit698 жыл бұрын
to by záleželo na tom z jakého materiálu by byl tlumič vyrobený, respektive na tom jak rychle by dokázal absorbovat teplo těch plynů, ve WWII měli některé kulomety hlaveň chlazenou vodou aby se netavila ale při delší střelbě to stejně vodu odpařilo a potom zbraň selhávala. A kdyby jsi chladil ústí hlavně nebo tlumič dusíkem tak by v dráze střeli podstatně zhoustl vzduch vlivem teploty a mnohem více by zpomaloval střelu.
@janpavlicek3244 жыл бұрын
@@Bulit69 Například maxim byl vodou chlazený, už před 2. válkou, měl i nádrž s vodou a byl velice spolehlivý. Zaujala mě ale teze o zhoustnuti vzduchu před projektilem při chlazení. To jako že chladný vzduch je hustší? Škoda že to nevědí výrobci letadel. Takhle nastavují limity pro vysoké teploty vzduchu úplně obráceně :D.
@patriksvechota95379 жыл бұрын
Si dobrej
@EddyKane69 жыл бұрын
A jak funguje naopak kompenzátor ?
@raymond44299 жыл бұрын
EddyKane6 Přesně tak, jak se jmenuje :-) Slouží ke kompenzaci a korekci a omezuje nežádoucí pohyb zbraně po výstřelu, pokud je myšlen kompenzátor zdvihu. Je vhodný pro ruční krátké zbraně. Pro pušky je vhodná spíše úsťová brzda, která eliminuje tzv. zpětný ráz a je podobné konstrukce jako kompenzátor :-)
@patrikritter29409 жыл бұрын
Jinak další téma bych navrhl jako vysvětlit princip perpeta mobile proč nejsme schopni ho vytvořit
@custan19 жыл бұрын
Protože neexistují ideální podmínky podmínky pro vznik takového stroje.. Tento stroj zanedbává např. tření. Kvůli tomu nelze sestavit Perpetuum mobile (myslím, že se to tak píše). Perpetuum mobile je prostě stroj, který využije 100% vložené energie a nebere v ohled fyzikální zákony. Proto ho nelze sestavit. Všechno to píšu z patra v půl jedné ráno na mobilu, za případné chyby se omlouvám a pokud jsem napsal nějaký nesmysl, tak mě opravte.
@GodmyX9 жыл бұрын
(Jen dodám, že obyčejně se toto latinské sousloví neskloňuje, tedy "vysvětlit princip perpetuum mobile", případně u "perpetuum" jsou dvě "u" a to jedno by se zachovalo...) Jinak v návaznosti na kolegu: i kdyby ten přístroj využil 100% vložené energie na svůj hlavní účel, tak tu energii spotřeboval na práci a v pozemských podmínkách se zastaví. Tedy buď musí zároveň vyrábět více energie, než do něj jde (poruše fyz. zákony), *nebo* % své energie musí spotřebovat jen na své rozpohybování a 1) doufat, že se nezastaví (je třeba ve vakuu vesmíru, kde je téměř nulové tření a žádný odpor vzduchu) = zákon setrvačnosti 2) doufat, že se nikdo a nic tuto energii nebude snažit využít k práci. Tímto způsobem fungují planety a družice: cokoliv, co ve vesmíru obíhá kolem něčeho stabilně. Ale to už nenazýváme perpetuum mobile. Jinak i na tato tělesa působí neustále např. sluneční vítr a jejich doba oběhu je konečná (i když v řádech třeba 10^16 let).
@MartinBrada9 жыл бұрын
Patrik Ritter Perpetuum mobile jsou dvojího druhu. První vyrábí více energie, než do něj bylo vloženo. Tedy že má účinnost vyšší než 1. Druhá věta termodynamická zas říká, že nelze u cyklicky pracujícího stroje dosáhnout ani té účinnosti 1, neboť by muselo docházet k ohřevu teplejšího tělesa od studenějšího (pokles entropie). Jak už tu padlo, konkrétně vždy odchází nějaké teplo ze sytému kvůli tření a jiným ztrátám.
@patrikritter29409 жыл бұрын
Martin Brada jj jako já ten princip chápu, už jsem dokonce i přemýšlel jak také perpetuum mobile sestrojit. Právě že to byl jen návrh na další téma protože si myslím že hodně lidí to neví. A napadlo mě to jen proto že asi dva týdny z5 jsem to studoval jak to vlastně funguje.
@MartinBrada9 жыл бұрын
Patrik Ritter Přemýšlet nad tím nemá smysl, protože to nejde. Nicméně existuje spousta ilustračních strojů, které na první pohled jako perpetuum mobile vypadají a je zajímavé cvičení přijít na důvod, proč dané "perpetuum mobile" nefunguje.
@tomassojka33993 жыл бұрын
Mám rád ked sa niekto tvári že sa vyzná a prečítal si len dáky článok a teraz hrá machra :D a nikdy to neskúšal ani nič podobné vykašli sa na taketo videjká šašo
@TuttiFruttiStudioFans9 жыл бұрын
jak funguje tornádo?
@AutickarTom9 жыл бұрын
Ahoj někde jsem četl, že Sperma má při ejakulaci rychlost cca 80km/H,jak je to možný ?:D
@Sus-jp8or9 жыл бұрын
Takže neexistuje úplně tichá střelná zbraň?
@martinpolasek97369 жыл бұрын
ZuuzaankaaSSS Technicky vzato ne, ale při střelbě s .45ACP s tlumičem, je více slyšet náraz náboje do terče, než výstřel samotný. Není pravda, že by tlumič snižoval hlasitost výstřelu pouze o 30db, to záleží na typech munice, typech tlumičů a zbraních samotných, co já vím, nejtišší je colt 1911 s tlumičem, ale závisí to na mnoha faktorech.
@dominikwalder61368 жыл бұрын
jak funguje fotovoltaika (slun. elektrarna)?
@jankrupicka96986 жыл бұрын
zajímá mě jak to že když jdou policisti nebo vojáci do zásahu se zbraněmi a střílí tak že jim to nic nedělá se sluchem ne? snad nemají nějáký špunty do uší když jsou v zásahu snad se musejí domluvit ne?
@misswickcz4 жыл бұрын
Požíváme elektronické sluchatka které blokují pouze ty hlasité vystřely.
@gatancz96339 жыл бұрын
konečně to někdo řekl hádat se s lidma o tlumičích bylo na hovno tet jím můžu poslat tohle video :-D