Jak Internet zmienia Kubę (Dział Zagraniczny Podcast

  Рет қаралды 10,443

Dział Zagraniczny

Dział Zagraniczny

Күн бұрын

Пікірлер: 36
@Zmiana_Pogody
@Zmiana_Pogody 3 жыл бұрын
Dział Zagraniczny to imho najlepszy podcast w tym kraju ❤️
@piotrskotnicki7197
@piotrskotnicki7197 3 жыл бұрын
No, drugi... ;)
@ChintsuuDorimu
@ChintsuuDorimu 3 жыл бұрын
Dla nas, żyjących w zachodniej/europejskiej/polskiej bańce, też nie jest oczywiste, że żyjemy w bańce, że istnieje reżim, i że wtłacza się nam ideologie na każdym kroku. Faktem jest, że znacznie sprytniej niż w ma to miejsce w wypadku Kuby, ale jednak. Super materiał, jak zwykle!
@lechwaesa9176
@lechwaesa9176 3 жыл бұрын
Dziękuję za rzucenie światła na tę sytuację! Bardzo wartościowa wiedza, której nie mogłem nigdzie indziej znaleźć.
@Zmiana_Pogody
@Zmiana_Pogody 3 жыл бұрын
Joanno, a możesz podać jakieś linki do kubańskich stron? Może my Polacy wykupimy im trochę godzin internetu? W końcu 4 zł za godzinę wiele osób może wysupłać na ten cel. Kubańczycy naprawdę są przemiłymi ludźmi i... bardzo lubią Polaków :) (Za sympatyczną współpracę w czasach socjalizmu oraz za Jana Pawła II)
@filipselent9958
@filipselent9958 3 жыл бұрын
Materiał świetny, a "gościni" na końcu jest jak wisienka na torcie :) Bardzo mnie cieszy to, że dzięki profesjonalnym nadawcom można posłuchać na YT poprawnej polszczyzny w starym dobrym stylu.
@radiolaryt
@radiolaryt 3 жыл бұрын
bardzo ciekawy materiał
@Gardzikk
@Gardzikk 3 жыл бұрын
To Joanna czy Kuba?
@wearvalues
@wearvalues 3 жыл бұрын
Władza ma decydować kto ma być artystą ? Niech żyje Denis Solis Gonzalez ! Sin reputacion no hay respeto
@qczek1988
@qczek1988 3 жыл бұрын
Merytorycznie podcast jest swietny, lubie sluchac. Draznia mnie jedynie feminizmy. Moze jestem staroswiecki, ale "goscinia" kaleczy moje uszy i naprawde strasznie drazni i przeszkadza.
@AgaMaj
@AgaMaj 3 жыл бұрын
To są feminatywy i występowały powszechnie już przed I wojną światową. Warto poczytać. Na szczęście wracają i są coraz powszedniejsze w przestrzeni publicznej, na przekór patriarchalnemu widzeniu świata i kobiet.
@qczek1988
@qczek1988 3 жыл бұрын
@@AgaMaj ja nie twierdze czy yzywanie tego jest sluszne czy, ani czy to bylo przed wojna czy przed rozbiorami, mowie ze nie osluchalem sie z tym i dla mnie to brzmi komicznie. Byc moze jak bede tego sluchal jeszcze 30lat to moze bedzie to dla mnie naturalne i nie bedzie blazenada jezykowa. Bardzo ciekawe zdanie Pani na loncu napisala? Ja sie zastanawiam jak Pani rozumie patriarchalne widzenie swiata w dzisiejszych czasach? Bo ja szczerze mowiac nie widze jakiegos diametralnego upodlenia czy uprzedmiotowienia kobiet. No ale ja jestem mezczyzna wiec zapewne mam nieobiektywne spojrzenie na to, mimo to chcialbym poznac merytoryczne zdanie feministek.
3 жыл бұрын
Feminatywy zostały upowszechnione w języku polskim w okresie międzywojennym. To, że za PRL-u zastąpiono je partyjną nowomową, nie oznacza, że trzy dekady po upadku tego systemu musimy dalej kaleczyć polszczyznę.
@hubertbieniek5888
@hubertbieniek5888 3 жыл бұрын
Gdybyś był staroświecki to używałbym feminatywów. W wielu gwarach przetrwały one próby zniszczenia różnorodności języka polskiego i moi dziadkowie tak nauczyli mnie mówić
@ellaohne4865
@ellaohne4865 3 жыл бұрын
@@qczek1988, nie martw się, prędzej, czy później z twoich uszu przestanie lecieć krew. Miałam podobne zdanie do ciebie, jednak teraz już nie zwracam na to uwagę. U ciebie proces przyzwyczajenia się do feminatywów może trwać trochę dłużej, ale przyjdzie. :D
@RobaczekBaczek
@RobaczekBaczek 3 жыл бұрын
Kim była? Gościnią? Bardzo ciekawe materiały publikujesz, słucham każdego odcinka ale poddajesz się jakiejś chorej feminizacji języka. Nie ma nic obraźliwego w powiedzeniu "moim gościem była..."
3 жыл бұрын
Feminatywy zostały upowszechnione w języku polskim w okresie międzywojennym. To, że za PRL-u zastąpiono je partyjną nowomową, nie oznacza, że trzy dekady po upadku tego systemu musimy dalej kaleczyć polszczyznę.
@hubertbieniek5888
@hubertbieniek5888 3 жыл бұрын
Ale wiesz, że w niektórych regionach Polski feminatywy przetrwały i mają się dobrze? Tak mówi się u mnie od pokoleń i nie mam zamiaru zmieniać swojego języka, bo komuś się to nie podoba
@AnixKajol
@AnixKajol 3 жыл бұрын
@@hubertbieniek5888 na prawdę? To ciekawe. Możesz powiedzieć gdzie i podać przykłady? Ogólnie regionalizy to ciekawy temat. Ja jestem z północnego mazowsza a mój mąż z Kociewia (pomorskie) i czasami łapiemy się nawzajem na używaniu słów nieznanych drugiej stronie ☺
@hubertbieniek5888
@hubertbieniek5888 3 жыл бұрын
@@AnixKajol jako Lasowiacy na północy województwa podkarpackiego wciąż i h używamy :) Wiele osób mówi, że formy takie jak doktórka czy sędzina są niepoprawne, ale my ich normalnie używamy :)
@orioncentauri9741
@orioncentauri9741 3 жыл бұрын
@RobaczekBaczek A ja zgodzę się z Tobą. Nie stosuję feminatywów. Co prawda' te bardziej naturalne niełatwo wykorzenić. Ale żeby nie być hipokrytą' nawet np. "Nauczycielka" staram się zmieniać na "Pani nauczyciel". Może to już jednak przesada w drugą stronę.
@dePtysz
@dePtysz 3 жыл бұрын
Materiał merytorycznie świetny, ale proszę, nie popełniaj potworków językowych w stylu "gościni". To już przestaje być inkluzywizm językowy a zaczyna być gwałt na języku polskim w imię poprawności politycznej.
@AkaMaati
@AkaMaati 3 жыл бұрын
Tak Cię boli rozwój języka w - nazwijmy to - kierunku lingwistyki feministycznej? To nie jest jakaś fanaberia, której nie należy uprawiać, według mnie to potrzebne zmiany. Aż dziw, że tego podcastu słuchają ludzie tak zamknięci na zmiany i alergiczni na "poprawność polityczną", szczególnie tam, gdzie jej nie ma...
@dePtysz
@dePtysz 3 жыл бұрын
@@AkaMaati Boli mnie ignorancja względem historii i specyfiki języka. Język polski ma to do siebie, że rodzaj gramatyczny danego słowa nie musi się pokrywać z rodzajem naturalnym, stąd "gość" pokrywa znaczeniowo zarówno mężczyznę jak i kobietę. Tak samo rzeczowniki rodzaju żeńskiego potrafią odnosić się do obu płci, np. "gwiazda" (w sensie celebryta) albo "ofiara".
@AkaMaati
@AkaMaati 3 жыл бұрын
@@dePtysz Język polski ma przede wszystkim to do siebie, że ewoluuje. Inna sprawa (jak już mówimy o historii), że nawet i przed wojną używano feminatywów, od których głowa by Cię rozbolała. Także to raczej powrót do ładnej mody rozwoju naszego języka - porównując chociażby z ciągłym zapożyczaniem z angielskiego - aniżeli próba wprowadzania jakiejś ideologii.
@dePtysz
@dePtysz 3 жыл бұрын
@@AkaMaati tego typu "rozwój językowy" to przykład tworzenia problemów tam gdzie ich nie ma. I podaj przykłady tych migrenogennych feminatywów sprzed wojny.
@AkaMaati
@AkaMaati 3 жыл бұрын
@@dePtysz Tylko, że to ludzie z takim podejściem jak ty widzą problem xD "Feminatywum", Google, 1 wynik Wikipedia. Masz tam nawet fragmenty gazet sprzed 1920.
Jak zmienią się media (Dział Zagraniczny Podcast#054)
55:16
Dział Zagraniczny
Рет қаралды 11 М.
Farmer narrowly escapes tiger attack
00:20
CTV News
Рет қаралды 13 МЛН
From Small To Giant 0%🍫 VS 100%🍫 #katebrush #shorts #gummy
00:19
How to Fight a Gross Man 😡
00:19
Alan Chikin Chow
Рет қаралды 21 МЛН
Czego uczy nas hipoteza Riemanna? Tomasz Miller
1:34:25
Copernicus
Рет қаралды 1,1 МЛН
Raport - opowieści arabskie Jana Natkańskiego S02E05
1:20:48
Dariusz Rosiak
Рет қаралды 18 М.
Czym są mikronacje (Dział Zagraniczny Podcast#078)
45:48
Dział Zagraniczny
Рет қаралды 8 М.
Czy da się zrozumieć fizykę kwantową / prof. dr hab. Andrzej Dragan
1:22:10
Raport - opowieści arabskie Jana Natkańskiego S01E04
1:31:56
Dariusz Rosiak
Рет қаралды 28 М.
Farmer narrowly escapes tiger attack
00:20
CTV News
Рет қаралды 13 МЛН