Jak ręcznie robiony komputer zabrał ludzi na Księżyc? - AstroFaza

  Рет қаралды 100,747

Astrofaza

Astrofaza

Күн бұрын

Пікірлер: 430
@mrdzik9638
@mrdzik9638 6 жыл бұрын
Jeden z najlepszych filmów jaki tu oglądałem. I szacun dla tych astronautów, bo sterowali tą rakietą przez jakiś kalkulator
@piotrekg9617
@piotrekg9617 6 жыл бұрын
Taką reklamę to ja rozumiem, 10/10 w skali lokowań produktów.
@1972kolczyk1972
@1972kolczyk1972 6 жыл бұрын
Niektórzy powiedzą, że lipa ten kanał, ale lipa to to, że z późno zacząłem go oglądać. Dzięki Piotrze, good job. Tak trzymaj. Pozdrawiam
@pyroblasted
@pyroblasted 6 жыл бұрын
Tylko ten komputer i komputer! Na dwór byś wyszedł!
@Arkadix11
@Arkadix11 6 жыл бұрын
Bardziej na dwór niż w kosmos to się chyba nie da :P
@jozek3989
@jozek3989 6 жыл бұрын
Lepiej w pole, jest widok na gwiazdy.
@gargijazz4731
@gargijazz4731 6 жыл бұрын
właśnie to zawsze mnie zastanawiało, jak ta technologia dawała sobie radę i proszę w końcu konkretna odp na moje pytania. Dzięki Astrofaza :)
@markastronaut3617
@markastronaut3617 6 жыл бұрын
Coś niezwykłego...aż łza sie w oku kreci ze ludzie dokonali tych wsztkich wielkich rzeczy... Ps. Piotrek jak zwykle super film, tak trzymaj.
@krulu69
@krulu69 6 жыл бұрын
I takie materiały promocyjne to ja lubie a nie jakieś bezsensowne promowanie gier jak co drugi youtuber, bardzo dużych ciekawych informacji i świetny montaż, czekam na więcej tego typu odcinków :D
@palindrommordnilap7313
@palindrommordnilap7313 6 жыл бұрын
Ciekawostka: Przyszlosc < przeszlosc
@bartlomiejkubica1781
@bartlomiejkubica1781 6 жыл бұрын
Znakomity film ! Dziękujemy !
@Tovvvija
@Tovvvija 6 жыл бұрын
Zajebisty odcinek. Temat wyczerpany do głębi. Pozdrawiam !
@przemyslawgorzynski9813
@przemyslawgorzynski9813 6 жыл бұрын
Proste ale działa bardzo ciekawe i kolejny argument wytracony jeżeli chodzi o teorię spiskowa dotycząca ladowania na księżycu .b.dobry filmik 🙋🙌🙆👏
@maryoosh-com
@maryoosh-com 6 жыл бұрын
Świetny materiał, oglądałem i słuchałem z wielką przyjemnością. 👏👏👏
@mateuszkrol7704
@mateuszkrol7704 6 жыл бұрын
Ja tam mam dużo lepszego kompa a nawet w kerbalach na księżycu nie mogę wylądować.
@pancytryna9378
@pancytryna9378 6 жыл бұрын
Hi hi
@savedemperor8024
@savedemperor8024 6 жыл бұрын
Astro Mati XD
@Mchacz8008
@Mchacz8008 6 жыл бұрын
Ja też na początku nie mogłem , ale później szło już z pamięci ;)
@Mchacz8008
@Mchacz8008 6 жыл бұрын
SmokAlien Pewnie to tylko kosmici.... ;)
@savedemperor8024
@savedemperor8024 6 жыл бұрын
SmokAlien ja to zawsze używałem moda mechjeb do latania XD
@IjonCichyPL
@IjonCichyPL 6 жыл бұрын
Wszystkim zainteresowanym tematem komputerów, jak powstały i jak zmieniały nasz świat gorąco polecam książkę "Innowatorzy" Waltera Isaacsona. :-) Dzieki Astrofaza za ten filmik :-)
@KubaJ100
@KubaJ100 6 жыл бұрын
Właśnie zamówiłem książkę, mam nadzieję, że nie pożałuję ;-)
@pawepazoa3601
@pawepazoa3601 2 жыл бұрын
@@KubaJ100 i jak warto kupić książkę ?
@WojBot
@WojBot 6 жыл бұрын
Teraz mamy sprzęt niewyobrażalnie szybszy i mniejszy, od tego co mieli w Apollo, a mimo wszystko nie ma nowych, załogowych misji na Księżyc :( Mam nadzieję, że doczekamy się na coś spektakularnego za naszego życia, w dziedzinie podbijania kosmosu, ale z udziałem kosmonautów :) Pozdrawiam
@szarak512
@szarak512 6 жыл бұрын
tylko skad wziac na to pieniadze xD
@Astrofaza
@Astrofaza 6 жыл бұрын
Już niedługo, widać ogolne ciśnienie na powrót :)
@Dodwizopl
@Dodwizopl 6 жыл бұрын
Nie ma po co :p Wszystko co chieliśmy wiedzieć o księżycu już wiemy, teraz jak już to robienie jakiś kolonii zostało :D
@MrSpajser
@MrSpajser 6 жыл бұрын
Sytuacja jest obecnie taka że obecna partia republikańska która dzierży władzę w USA w tym również sam pan Donald Trump nakreślił plan powrotu NASA na Księżyc,wcześniejszym szczytem był Journey to Mars Baracka Obamy nakreślony w 2015 r.NASA opracowuje rakietę Space Launch System do około roku 2024 nastąpią 4 loty tej rakiety w wersji Block 1 gdzie będzie możliwość wyniesienia 95 ton na orbitę czyli tyle samo co N1.Te misje to EM-1 czyli exploration mission 1-będzie to taka próbna wersja statku załogowego Orion oraz rakiety SLS na orbicie księżyca rozpocznie się ona w czerwcu 2020 rok. EM-2 to exploration mission 2-i to będzie załogowa misja coś jak a'la Apollo 8 odbędzie się ona w 2022 r i zabierze 4 astronautów. Europa Clipper-też na SLS zabierze sondę na księżyc jowisza Europę(2022-2025) EM-3 prawdopodobnie również zabierze samą załogę na orbitę Księżyca(2023) EM-4 w nowej wersji Block 1B o prawdopobonym udźwigu około 125 ton zabierze oriona na księżyc wraz 3 częścią stacji ksieżycowej LOP-G(W międzyczasie na rakietach komercyjnych polecą 2 pierwsze moduły stacji czyli element napędowy w 2022, i prawdopodobnie habitat w 2023) EM-5 w wersji Block 1B zabierzę ostatni 4 element stacji LOP-G choć mogą być dodatkowe moduły. EM-6 i tutaj największa niepewność są dwie możliwości albo NASA zacznie zabierać lądowniki i habitaty ksieżycowe albo statki marsjańskie i lądowniki oraz habitaty.
@emilsaracyn9914
@emilsaracyn9914 6 жыл бұрын
Właśnie dlatego, że mamy o wiele lepszy sprzęt kosmonauci są zbędni
@mozbiak
@mozbiak 6 жыл бұрын
Boże... Kocham tego rodzaju filmy na tym kanale
@cyprians7356
@cyprians7356 6 жыл бұрын
Niesamowity jest postęp technologiczny.. A jest coraz szybszy
@pasieka24
@pasieka24 6 жыл бұрын
Jak dobrze-- moja ulubiona czołówka na yt
@TheMrDeathboy
@TheMrDeathboy 6 жыл бұрын
Dziękuję za wycieczkę, cześć i do zobaczenia ;)
@Mr4hitch
@Mr4hitch 6 жыл бұрын
Komputery jakie wysłały człowieka na księżyc należy porównać bardziej do gry: Akcja = reakcje Niewiele taki komputer musiał obliczać, dlatego nie była potrzebna duża moc obliczeniowa. A to głównie z powodu, że komputer taki miał dużo kodów sterujacych procesorem oraz wiekszosc rzeczy jak juz wczesniej napisałem było reakcja na aktualne dzialanie + wykonanie krokow w okreslonym czasie. Niewiele rzeczy moglo zostac wykonane recznie w takim komputerze, a praktycznie stanowil bardziej zastapnik mechanicznych urzadzeń, ktore na stale mialy przypisane okreslone dzialanie i po wcisnieciu by je wykonaly. Dzis chocby wcisniecie na klawiaturze jest bardziej skomplikowane niz dzialania tamtego komputera. Dla programistów fascynatów sam program napisany dla tego komputera jest na pewno mistrzostwem swiata na tamte czasy, jednak wydrukowanie dzis chocby pasjansa w takiej formie zajeloby duzo wiecej, niemniej rozumiem ze dla kogos taki wydruk moze robic ogromne wrazenie. Zawsze ludzie mowia, jak moglismy poleciec na ksiezyc a dzisiaj mi sie nawet glupia strona nie laduje. Jest to troche jak porównywanie samochodu do komputera. Samochod ma kilkanascie przycisków, które reaguja na dzialanie uzytkownika, jednak nic nie potrafia wiecej zrobic poza dostosowaniem urzadzenia ( samochodu ) do oczekiwanego rezultatu.
@antroponautus
@antroponautus 6 жыл бұрын
Bardzo ciekawy program. Tak naprawdę 70kB to dość dużo dla komputera sterującego. Przyciski manualne reagowały na polecenia operatora, obecnie możesz sobie naciskać ile chcesz, to oprogramowanie decyduje kiedy i co ma być realizowane użytkownik został sprowadzony do pozycji obserwatora, który może wyrażać żądania w formie pokornej prośby.
@Astrofaza
@Astrofaza 6 жыл бұрын
Mi się zawsze AGC z programatorem od pralki kojarzy ;)
@PolskiAnglik
@PolskiAnglik 6 жыл бұрын
Super, podoba mi się ten typ odcinków! ^-^
@ZapytajFotografa
@ZapytajFotografa 6 жыл бұрын
Wytłumaczyłeś, było ciekawie, dziękuję i łapkuję :)
@sebastiank6
@sebastiank6 6 жыл бұрын
WOW jak z innej epoki :) Kuzwa jak to ogladam to z dzisiejszymi komputerami caly uklad sloneczny juz powinnismy odwiedzic :) Dodaje do komentarza w miare jak ogladam ten film i az wierzyc sie nie chce ze to sie udalo... jakis cud Ahhh no i obejrzalen dwie reklamy do konca a co mi tam moze troche kaski wiecej ci wpadnie :) Pozdrawiam
@tgstudio85
@tgstudio85 6 жыл бұрын
*Kuzwa jak to ogladam to z dzisiejszymi komputerami caly uklad sloneczny juz powinnismy odwiedzic :)* - Może i by tak było, gdyby komputer to był czynnik hamujący rozwój lotów.
@Paszczakoformis
@Paszczakoformis 6 жыл бұрын
Wcześniej nie mieliśmy mocy obliczeniowej i lataliśmy, dziś mamy smartfony mądrzejsze od właścicieli, Samsungowe dyski, sieci neuronowe Nvidii, a siedzimy na grubych tyłkach na Ziemi i jedynie zapowiadamy loty załogowe na Marsa, bazę na księżycu i budowę hoteli na orbicie naszej planety. Jaramy się myślami o podboju kosmosu, a nikt nic konkretnego nie robi. W tym sensie dawniej było widać lepiej.
@olasek7972
@olasek7972 6 жыл бұрын
Io Blue bo dawniej była polityczna rywalizacja, tzw. Zimna Wojna, dziś tego nie ma. No i tak naprawdę komputery są mało ważne w lataniu w kosmos, wszystko inne jest dużo ważniejsze.
@Paszczakoformis
@Paszczakoformis 6 жыл бұрын
Olasek możliwe. Tak czy inaczej trochę to smutne, że potrzeba nam zimnej wojny i wyścigu zbrojeń by cokolwiek osiągnąć w przemyśle kosmicznym. Z takim nastawieniem daleko ludzkość nie zajedzie, prędzej nas "zje" Ziemia.
@olasek7972
@olasek7972 6 жыл бұрын
Io Blue cokolwiek osiągnąć? Nonsens, zobacz postęp we wszystkich próbnikach międzyplanetarnych, teleskopach kosmicznych, itp, to wszystko zreszta całkiem drogie. Patrzenie na wszystko przez wyłącznie pryzmat lotów załogowych na inne księżyce/planety to według mnie grube nieporozumienie.
@alans3792
@alans3792 6 жыл бұрын
Nie wiem o co chodzi, ale ja studiowałem na MIT nauki computerowe oraz aeronautykę (podaję w skrócie), gdzie też uczyłem się o roli komputerów w awionice oraz programie apollo.... i z tego co mnie uczono, to oprogramowanie do AGC oraz jego architekturę zaprogramowali i stworzyli naukowcy/inżynierowie tacy jak Hall, Hopkins, Smith oraz Laning który był głównym twórcą, projektantem, inżynierem, na dodatek głównym szefem zespołu .... a Margaret Hamilton, która nie była nawet programistą, z tego co wiem, to ona była testerem integracji systemów :D Cały system operacyjny czasu rzeczywistego zaprojektowany był przez Laning'a oraz jego zespół programistów!!!!!!!!! ...ktoś, jakiś błąd popełnił przy redagowaniu tego materiału :) Zdarza się każdemu. Pozdrawiam
@AutoKorekta
@AutoKorekta 6 жыл бұрын
Najlepszy komputer jednak, pracował wówczas w ich głowach :)
@hatraaku6841
@hatraaku6841 6 жыл бұрын
Szalenie interesujący odcinek. Dziękuję
@jakubnosarzewski4897
@jakubnosarzewski4897 6 жыл бұрын
Właśnie przeczytałem,że jakaś japońska sonda po czterech latach wylądowała w końcu na jakiejś asteroidzie. Zrobisz o tym odcinek ? Pozdrawiam ! :-)
@Astrofaza
@Astrofaza 6 жыл бұрын
Yup w przyszłym tygodniu :)
@tabaluga3434
@tabaluga3434 6 жыл бұрын
Z tego co pamiętam Hayuabasa 2 dotarła do Ryungu, ale czy już wylądowała.
@markastronaut3617
@markastronaut3617 6 жыл бұрын
Od rana maraton z astrofazą ❤
@piotr7992
@piotr7992 6 жыл бұрын
Kurde dobry materiał. Szacuneczek i dziękuje :)
@Astrofaza
@Astrofaza 6 жыл бұрын
Dobre masz to piwo?
@piotr7992
@piotr7992 6 жыл бұрын
Jak będziesz we Wrocławiu to zapraszam. Sprawdzisz :)
@Astrofaza
@Astrofaza 6 жыл бұрын
Brzmi dobrze :)
@jesvschristvs666
@jesvschristvs666 6 жыл бұрын
Ten film zrobił na mnie duże wrażenie.
@deemen193
@deemen193 6 жыл бұрын
Ooo super film , ostatnio szukałem informacji jak wyglądał komputer misji Apollo :)
@rumpuc
@rumpuc 5 жыл бұрын
Jedną z podstawowych przyczyn sukcesu prostych komputerów Apollo jest ta - że nie miały przerw na reklamę.
@michap.8289
@michap.8289 6 жыл бұрын
Świetny odcinek. Pozdrawiam.
@mistermagister1693
@mistermagister1693 4 жыл бұрын
Astrofaza krótsza od astroshortu :P Fajny materiał :D
@sokon11
@sokon11 6 жыл бұрын
Dziękuję za ten filmik!!! 😍
@gbokota
@gbokota 6 жыл бұрын
Językowo. Sprzęt może być przeznaczony, przystosowany itp. Dedykowana to jest książka lub utwór jakiejś osobie/grupie, a użycie tego jak w filmie jest kalką z angielskiego.
@lamondoestaspazuzu6826
@lamondoestaspazuzu6826 6 жыл бұрын
Kiedyś widziałem zdjęcie pewnego osobliwego budynku, który na oko miał z 30 Pięter i okazało się, że trzy dolne piętra zajmował komputer ;)
@polskiobywatel553
@polskiobywatel553 6 жыл бұрын
Ciekawe czy mogli na tym odpalić Minecrafta xD
@NiceTrist
@NiceTrist 6 жыл бұрын
Polski Obywatel raczej nie
@TheKefas95
@TheKefas95 6 жыл бұрын
Po tym odcinku chętnie zobaczyłbym jak zbudowane, programowane są dzisiejsze rakiety kosmiczne, może jakiś odcinek o najnowszych rakietach ?
@250minecraft
@250minecraft 6 жыл бұрын
Kefas Pewnie mają jakies oprogramowanie bazujace na Linuxie.
@tabaluga3434
@tabaluga3434 6 жыл бұрын
Polecam zainteresować się rakietą Falcon Heavy
@seher359
@seher359 6 жыл бұрын
Świetny materiał oby więcej takich
@krzysztofk193
@krzysztofk193 6 жыл бұрын
Obecna szybkość komputerów jest determinowana głównie przez gry, ponieważ wykorzystywane są w nich tzw. obiekty oraz bardzo duża rozdzielczość grafiki a już np. sterowniki plc nie potrzebują mieć aż takich pamięci.
@nohumanst.6694
@nohumanst.6694 6 жыл бұрын
kzbin.info/www/bejne/boiYe5inbZyYsM0 zobacz na filmie scalak, to mikro kontroler (zminiaturyzowany komputer do sterowania) ATtiny, układy z tej serii odpowiadają mocą ówczesnym komputerom main frame IBM, tym mocniejszym co były na ziemi ;P
@wojtekyt6690
@wojtekyt6690 6 жыл бұрын
Bardzo ciekawe. Dzięki
@radosawmichapiwko7141
@radosawmichapiwko7141 6 жыл бұрын
-Komputery -Kosmos -Prawdopodobnie opis jak został stworzony i działa komputer *trzymam kciuki, żeby to nie był clickbait
@Astrofaza
@Astrofaza 6 жыл бұрын
I? ;)
@radosawmichapiwko7141
@radosawmichapiwko7141 6 жыл бұрын
Astrofaza Wszystko jest, ale jak zwykle opisów komputera za mało :(
@Lumperator
@Lumperator 6 жыл бұрын
Więcej takich odcinków poproszę :)
@emeqquemeqqu6209
@emeqquemeqqu6209 6 жыл бұрын
Super odcinek!!!
@bartcraftpl8102
@bartcraftpl8102 6 жыл бұрын
Czyli stąd wzięło się powiedzenie "ma komputer z NASA" :D
@nohumanst.6694
@nohumanst.6694 6 жыл бұрын
Może to jest nawiązanie do budżetu a nie konkretnych parametrów ;)
@gharou
@gharou 6 жыл бұрын
Ach, lokowanie produktu ;) To dodam, że samo M.2 nie daje nic. To jedynie rodzaj gniazda, a sam transfer danych nadal może śmigać przez magistralę SATA, a nie PCIe (i analogicznie AHCi vs. NVMe). To tak w uproszczeniu.
@koprolity
@koprolity 6 жыл бұрын
Fajny ten komputer, mimo że miał tylko jedną grę.
@Arkadix11
@Arkadix11 6 жыл бұрын
Właściwie to do działania tej gry był potrzebne 4 komputery :D
@ok.6539
@ok.6539 6 жыл бұрын
Kerbale.
@marianskodowski8337
@marianskodowski8337 5 жыл бұрын
Ta gra, to przekonać wszystkich, aby uwierzyli, że Amerykanin wylądował na księżycu. Przy tym ominął radioaktywne śmiercionośne pasy Van Allena otaczające Ziemię, znajdując specjalną trajektorię odlotu, ze słabiutkimi silnikami i wszystko to udało się za pierwszym razem i to przy 75 kB ROM-u i 4 kB RAM-u. Mało tego, paliwa starczyło jeszcze na oderwanie się od księżyca i spokojny powrót na Ziemię i to znów po specjalnej trajektorii... No ale Polacy (i nie tylko) mają wierzyć, że Amerykanie to nadludzie :) Majstersztyk się opłacił, ale jak długo mit jeszcze potrwa? Ludzie są coraz mądrzejsi. Stanley kubrick w grobie się przewraca. Zobaczymy, czy Buzz Aldrin puści parę z ust przed śmiercią, ostatnio zdaje się przymierzał się do tego zainteresowani wiedzą... Dla naprawdę zainteresowanych dowodami: Marcus Allen, ale nie ten futbolista.
@On17777
@On17777 6 жыл бұрын
Super film
@michalbugajski
@michalbugajski 6 жыл бұрын
Szkoda tylko, że są dyski SSD na złączu M2 obsługujące stary protokół SATA, a nie PCIe bo o to się tu rozchodzi. Można kupić dysk m2 osiągający prędkości jak każdy inny SSD na SATA, a można na PCIe, które są kilkukrotnie szybsze.
@szklon4247
@szklon4247 6 жыл бұрын
Ja się dziwię i podziwiam skąd ty te wszystkie filmiki w tle bierzesz :D
@nuepidemic2
@nuepidemic2 6 жыл бұрын
Rewelacyjny materiał!🤛🏻👍
@michal9o90
@michal9o90 5 жыл бұрын
Tak w sumie jak się nad tym zastanowić to osiągnięcia tego dedykowanego sprzętu były wręcz niewyobrażalnie niesamowite, gdyby chodź w 1/10 produkowali w ten sposób sprzęty do gier i same gry, ehhh marzenia, marzenia,..... z takim effortem jak podczas misji na księżyc to pewnie takiego BattleFronta 2, czy Metro Exodus moglibyśmy odpalić na sprzęcie sprzed 10 lat, oczywiście nakład pracy włożony w jedną grę, jeden silnik i jeden sprzęt byłby całkowicie nieopłacalny i oznaczałby nieodwracalne bankructwo kogokolwiek, kto by się takiego zadania podjął, nie mniej chciałbym kiedyś zobaczyć co naprawdę potrafi aktualna technologia przy wykorzystaniu jej maksimum możliwości.
@Neriwal
@Neriwal 6 жыл бұрын
Mega odcinek! :)
@astrodiament2951
@astrodiament2951 4 жыл бұрын
uwielbiam was
@JNKArts88
@JNKArts88 6 жыл бұрын
Wow. Super klip!!!!
@jarosawfiebig7017
@jarosawfiebig7017 6 жыл бұрын
Dzięki i pozdrawiam! 👍
@SawomirWdowka
@SawomirWdowka 6 жыл бұрын
Świetny odcinek!
@Pawelek1987
@Pawelek1987 6 жыл бұрын
dzieki za odcinek a zrobisz kiedy caly o misji na ksiezyc samym locie i etapach dzialania saturna 5 prosze.
@Astrofaza
@Astrofaza 6 жыл бұрын
Jest w planach miniseria
@kvmi4447
@kvmi4447 6 жыл бұрын
Super odcinek, pozdrawiam
@wypco88
@wypco88 6 жыл бұрын
Super odcinek
@matitopeda8816
@matitopeda8816 6 жыл бұрын
czy jak wejdzie acta2.0 to dalej bedziesz wstawiał filmy na yt?
@Astrofaza
@Astrofaza 6 жыл бұрын
A dlaczego mialbym nie wstawiac?
@matitopeda8816
@matitopeda8816 6 жыл бұрын
+Astrofaza jak byś niewstawial to bym popadł w depresję. tworzysz filmy po których przez pół nocy rozmyślam nad tym jak niektóre rzeczy są niesamowite
@adamkubiak6969
@adamkubiak6969 6 жыл бұрын
Czy zrobisz film o filmie "Ukryte działania" ?
@MrAdeo82
@MrAdeo82 6 жыл бұрын
Hehe-a dziś ludzi denerwuje jak im apka się na smatfonie długo ładuje😉😂😉
@mehujmehuj2229
@mehujmehuj2229 6 жыл бұрын
MrAdeo82 myślę że kosmonautów denerwowało to jednak jeszcze bardziej xD
@hakerpl7006
@hakerpl7006 6 жыл бұрын
MrAdeo82 tam nie było takiego czegoś jak lagi system odliczał czas w którym wykona daną procedurę zazwyczaj były to nami sekundy
@robertdabrowski6369
@robertdabrowski6369 6 жыл бұрын
Genialny film!
@6664fred
@6664fred 6 жыл бұрын
ciekawe czy i jak ten program nawigacyjny byl testowany. manualnie czy automatycznie? przez samych developerow czy moze byl tam jakis tester?
@olasek7972
@olasek7972 6 жыл бұрын
fred6664 był testowany na ziemi i potem na orbicie.
@damcio8269
@damcio8269 6 жыл бұрын
WOW !!!!!!!!!!!! Alle Super Film !!!!!! Trzymaj tak dalej i będzie więcej subów i łapek! Pozdrawiam!!. WOW!!!!!!!!!!!!!!!!!!
@Phykson
@Phykson 6 жыл бұрын
Jak ten czas leci, moj pierwszy komputer mial karte graficzna 256mb i był mega super dobry a teraz kazda gra juz gigowca wymaga :D Moj brat to w ogole zaczynal z karta chyba 64mb i tez byla wtedy dobra, kruuuuci ciekawe jaki komputer sobie zloze za 10 lat ;D
@nohumanst.6694
@nohumanst.6694 6 жыл бұрын
Karta graficzna w moim pierwszym komputerze miała 64KB pamięci (Hercules na złączu ISA) a poprzedni właściciel tego komputera zastąpił nią przestarzały model który miał 4KB pamięci (MDA)
@rockrobimir7323
@rockrobimir7323 6 жыл бұрын
Teraz mamy super komputery a nadal płaskoziemcy nie potrafią dostać się na Antarktyde.🤔
@ziomek2492
@ziomek2492 6 жыл бұрын
Świetny filmik! Pozdrawiam wszystkich
@szymonprzemysawjurczak4906
@szymonprzemysawjurczak4906 6 жыл бұрын
O ile się nie mylę to język programowania jakim się posługiwano był Fortran, ponieważ jak było przedstawione na filmie był kod zapisywany na płótnie, również potwierdza to iż był on głównie wykorzystywany do wykonywania różnych obliczeń.
@olasek7972
@olasek7972 6 жыл бұрын
Przemysław Jurczak AGC komputer był zaprogramowany w języku maszynowym.
@nohumanst.6694
@nohumanst.6694 6 жыл бұрын
zawsze się posługiwano językiem maszynowym/asemblerem kiedy trzeba było wyciągnąć 100%(i więcej) ze sprzętu , dziś też
@szymonprzemysawjurczak4906
@szymonprzemysawjurczak4906 6 жыл бұрын
No kurcze właśnie dzięki, że mnie nakierowaliście, no bo tak na 1 rzut oka wyglądało to na fortrana, ale co ja mogę się wypowiadać w wieku 16 lat, co do języka maszynowego/assemblera macie akurat racje, no bo akurat one były najszybsze i najlepszy kontakt ze sprzętem, jednak dość skomplikowane w odczytywaniu, ale cóż coś za coś
@olasek7972
@olasek7972 6 жыл бұрын
Przemysław Jurczak komputer naziemny jaki mieli IBM S/360 całkiem możliwe ze był programowany w Fortranie ale napewno nie ten pokładowy.
@yuuuji
@yuuuji 6 жыл бұрын
Łapka Dana, zaraz biorę się za oglądanie xD
@ruskiczog5351
@ruskiczog5351 6 жыл бұрын
Cześć, czy mógłbyś zrobić trochę bardziej "przyziemny" odcinek, który by opowiadał o tym jak zacząć swoją przygodę z naukowym podejsciem do astronomii? Chodzi mi o coś w rodzaju przewodnika dla "początkujacych", który by krok po kroku podawał pozycje książkowe/prawa fizyczne, które trzeba poznać lub zrozumieć tak aby na finiszu tej drogi poruszać się dosyć luźno w obszarach matematyki i fizyki potrzebnych do zrozumienia teorii strun, wielkiego wybuchu, teorii wzgledności itp
@olasek7972
@olasek7972 6 жыл бұрын
Ruski czołg jest kopalnia takiego materiału o naprawdę super jakości na internecie, ale po angielsku.
@ruskiczog5351
@ruskiczog5351 6 жыл бұрын
Jest kopalnia ale właśnie przez to czasami sporo czasu schodzi na odkopanie tego co jest w danym momencie najlepsze. Dlatego przydałby się przewodnik, który by pokazał co i w jakiej kolejności przyswajać tak aby nie tracić czasu na mniej potrzebne rzeczy ale też żeby nie zrazić się gdy trafi się od razu na zbyt duży przeskok poziomów
@olasek7972
@olasek7972 6 жыл бұрын
Ruski czołg od angielskiej (nie polskiej) wikipedii można zacząć, świetne wprowadzenie w każdy temat z licznymi odnośnikami jak ktoś chce studiować głębiej. Druga sprawa nie masz szans na poruszanie się „luźno” w teoriach strun, teorii względności lub temu podobnych - musialbys ukończyć uniwersyteckie kursy z fizyki i matematyki. Co najwyżej masz szanse liznąć materiał od strony popularno-naukowej. Ja wiem studiując fizykę jak trudna była taka „prosta” szczególna teoria względności której uczyli na ostatnich latach, o ogólnej wogole nie wspominając. Łatwo było przyswoić podstawy ale wszelakie obliczenia były trudne.
@carlososa5155
@carlososa5155 6 жыл бұрын
mega odcinek!
@czowiekcaka2097
@czowiekcaka2097 6 жыл бұрын
Dlaczego nie wykonuje się obecnie lotów załogowych na księżyc? Przecież obecna technologia zapewnia bezpieczne lądowanie i powrót na ziemię
@tgstudio85
@tgstudio85 6 жыл бұрын
Spoko, zorganizuję ci taki lot:D Masz może na zbyciu 10mld $?
@czowiekcaka2097
@czowiekcaka2097 6 жыл бұрын
gdzieś tam wyczytałem, że space x zainwestowało łącznie na rozwój swojej technologii około 1mld, więc skąd wyliczenia, że na lot na księżyc potrzebne jest 1-mld?
@tgstudio85
@tgstudio85 6 жыл бұрын
Człowiek Całka zainwestowali tyle w rakiety które mają wynosić satelity dodaj do tego technologie która pewnie zakupić trzeba będzie od NASA bo raczej nie opłaca się projektować od zera swoich rozwiazan, dodaj kasę na testy i wiele innych rzeczy, jak choćby większe bezpieczeństwo niż w misjach Apollo, gdzie był wyścig z czasem i wyjdzie ci te 10mld$ jak nie więcej. Program Apollo kosztował NASA 25mld$ w tamtych latach co na dzisiejsze pewnie wynosiłoby grubo ponad 50mld$, więc myslę że początkowo dałoby radę w tych dziesięciu się zmieścić.
@olasek7972
@olasek7972 6 жыл бұрын
Człowiek Całka SpaceX zainwestowal i co z tego niby wynika?? Czy oni człowieka posadzili na Księżycu?. Jak wyślą ludzi na Księżyc i ich sprowadza na Ziemie to sobie liczby będziemy porównywać.
@tgstudio85
@tgstudio85 6 жыл бұрын
Olasek, SpaceX to firma prywatna nastawiona na zysk, dlatego na razie nie wysłali nikogo ale z tego co wiem Elon planuje takie loty. Facet wie jak zrobić reklamę(wysłanie Tesli na orbitę) i jestem przekonany, że zamówień mu nie braknie dzięki czemu może w przyszłości pośle ludzi na Marsa.
@karolsobolewski1465
@karolsobolewski1465 6 жыл бұрын
Uważam że jest to jeden z naj naj ciekawszych Twoich odcinków ! Pozdro xD
@Walker-bd3ni
@Walker-bd3ni 6 жыл бұрын
Więcej takich odcinków
@TalosHeriklos
@TalosHeriklos 6 жыл бұрын
Dzięki za odcinek
@stureremil1942
@stureremil1942 6 жыл бұрын
Zróbcie materiał o radzieckich komputerach.
@nohumanst.6694
@nohumanst.6694 6 жыл бұрын
Przyłączam się do prośby
@nohumanst.6694
@nohumanst.6694 6 жыл бұрын
Ile poczytałem wiki związek radziecki klonował zachodnią technologię: pl.wikipedia.org/wiki/Jednolity_System_Elektronicznych_Maszyn_Cyfrowych Polska robiła też pl.wikipedia.org/wiki/Odra_(komputer) pamiętam też Polski (z radzieckim CPU chyba) klon IBM PC pl.wikipedia.org/wiki/Mazovia_(komputer) ciekawym zagadnieniem jest pl.wikipedia.org/wiki/K-202
@TheSensejszyn
@TheSensejszyn 6 жыл бұрын
grałem na różnego rodzaju symulatorach lotu promami kosmicznymi i nawet takie wylądowanie na księżycu jest trudne a co dopiero jeszcze bezpieczny powrót. A to tylko gry bardziej lub mniej realistyczne. Astronauci nie mieli wiele żyć jak ja i nie mogli sobie pozwolić na błędy. Ale to byli mądrzy ludzie, nikt ich z ulicy nie wziął :D
@vilniuk
@vilniuk 6 жыл бұрын
to ciekawiej opowiada niż na Diskovery
@piotrboruta3913
@piotrboruta3913 6 жыл бұрын
Gdyby Buzz Aldrin nie wsadził paluchów,(bez konsultacji z NASA ) w włączenie dwóch naraz radarów to by nie mieli takich kłopotów z zawieszeniem się komputera,a lądowanie odbyło by się bez problemów.Miał cholerne szczęście że leciał akurat z nim Neil Armstrong.To tak nawiasem.Pozdrawiam
@Astrofaza
@Astrofaza 6 жыл бұрын
Ciekawa historia, gdzie można więcej o tym przeczytać?
@olasek7972
@olasek7972 6 жыл бұрын
Piotr Boruta to nie był błąd żadnego z astronautów - tutaj jest to dokładnie wytłumaczone co się stało: blogs.discovermagazine.com/vintagespace/2018/01/05/apollo-11s-1202-alarm-explained/#.WzUTb4plChA
@Bdordoidoadon
@Bdordoidoadon 6 жыл бұрын
Łapa w górę w ciemno.
@Y4R05L4V
@Y4R05L4V 6 жыл бұрын
Astrosuchar: -Jak terraformować Księżyc lub Marsa? -Wysłać tam Peszkę, on zrobi atmosferę...
@ziomek2492
@ziomek2492 6 жыл бұрын
Wszystko tylko nie reklamy z musically
@adriankrauze2320
@adriankrauze2320 6 жыл бұрын
Może coś o najzimniejszych gwiazdach?
@kadet6389
@kadet6389 6 жыл бұрын
Stare intro
@szybowiec2140
@szybowiec2140 6 жыл бұрын
Krzysztof 363 a jest nowe? Nie zauważyłem
@Hato1992
@Hato1992 6 жыл бұрын
Z tym przyznawaniem pamięci dla programów w systemach operacyjnych, to takie systemy istnieją. np. Android w taki sposób zarządza pamięcią. Jeżeli zabraknie pamięci, to wyrzuci z niej najstarsze aplikacje, które mają niski priorytet i nie są używane.
@olej215
@olej215 6 жыл бұрын
Nie znalazłem filmu o dyskach m.2 podasz link
@kamilkenar9747
@kamilkenar9747 6 жыл бұрын
Fajny materiał
@igornoga5362
@igornoga5362 6 жыл бұрын
Jakby ktoś sobie chciał poczytać kod źródłowy wszystko jest na GitHubie
@hihtitmamnan
@hihtitmamnan 6 жыл бұрын
Reklama reklamą, ale SSD 970 PRO to jest naprawdę najszybszy dysk na rynku i ma względnie przystępną cenę. Jak będę składał kompa, na pewno kupię sobie tańszą wersję EVO 250 GB. Link do rankingu dysków, jakby ktoś chciał www.harddrivebenchmark.net/high_end_drives.html
@normanm3799
@normanm3799 5 жыл бұрын
To był piękny KOMPUTER 🤯 JAK mówią o tym komputerze to rzeczywiście brzmi to jak szfindel.
@ThomasShatter
@ThomasShatter 5 жыл бұрын
Dla kogoś bez jakiejkolwiek wiedzy to rzeczywiście może brzmieć nieprawdopodobnie...
@bartomiejzembrzuski6899
@bartomiejzembrzuski6899 4 жыл бұрын
A obejrzyj film z lądowania. To porostu litość i trwoga jak ludzi wkręcili. Te efekty hoolywooddzkie słabe jak nie wiem widać że to fikcja.
@mirosawzotorowicz8042
@mirosawzotorowicz8042 6 жыл бұрын
Wyobraźcie sobie mine inżyniera który dowiedział się że będzie musiał ręcznie pleść 7kB pamięci 😂😂😂
@Astrofaza
@Astrofaza 6 жыл бұрын
Zabieraj się za robotę już teraz ;)
@mirosawzotorowicz8042
@mirosawzotorowicz8042 6 жыл бұрын
Astrofaza w sumie to mam wakacyjny projekt zrobienia komputera na tranzystorach 2n2222a ciekawe co wyjdzie mam już 1 bit pamięci (z 8) i projekt alu 😁 więc trafiłeś odcinkiem w punkt
@michakurek7882
@michakurek7882 6 жыл бұрын
A jaką moc obliczeniową miały komputery IBM, które wysyłały dane?
@nohumanst.6694
@nohumanst.6694 6 жыл бұрын
Ja słyszałem anegdotkę że dziś jedno odpytanie Googla angażuje około 100 serwerów i więcej mocy obliczeniowej niż NASA zużyło na cały program Apollo
@olasek7972
@olasek7972 6 жыл бұрын
Michał Kurek to był IBM system/360, każda duża korporacja mogła sobie kupić taki komputer, jest mnóstwo informacji o tym komputerze na necie.
@nohumanst.6694
@nohumanst.6694 6 жыл бұрын
" IBM system/360" Dzięki, Ktoś w innym wątku się pytał co to były za komputery te na ziemi
@argoonargoon5037
@argoonargoon5037 6 жыл бұрын
kozaczek
@ewagwizdaa9637
@ewagwizdaa9637 6 жыл бұрын
Zrób odcinek o quasistar
@hakerpl7006
@hakerpl7006 6 жыл бұрын
Pytanie teoretyczne bo nadal do mnie to nie dociera Czy mój telefon Sony m5 Xperia w tamtych czasach dał by radę obsłużyć lot na księżyc i czy nawet by go ułatwił
@olasek7972
@olasek7972 6 жыл бұрын
Haker PL pewnie by mógł obsłużyć - ale z odpowiednim oprogramowaniem.
@hakerpl7006
@hakerpl7006 6 жыл бұрын
Olasek to akurat logiczne
@tgstudio85
@tgstudio85 5 жыл бұрын
Raczej nie dałby rady, ze wzdlędu na małą liczbę wyjść procesora IO oraz małą ilość RTC(Zegarów czasu rzeczywistego), na KZbin jest fajny projekt kolesie odbudowują właśnie jeden z komputerów Apollo, tam to jest to szczegółowiej wyjaśnione. Jak znajdę to podam linka.
@tabaluga3434
@tabaluga3434 6 жыл бұрын
Wszystkim dałem like dosłownie WSZYSTKIM KOMENTARZOM!!!
@nohumanst.6694
@nohumanst.6694 6 жыл бұрын
Daj i mi Proszę :))
Droga Mleczna w gigantycznej sieci galaktyk - AstroFaza
17:09
Astrofaza
Рет қаралды 4,3 М.
Jak naukowcy dokonują odkryć w kosmosie - AstroFaza
22:13
Astrofaza
Рет қаралды 89 М.
Wait for the last one 🤣🤣 #shorts #minecraft
00:28
Cosmo Guy
Рет қаралды 26 МЛН
小丑揭穿坏人的阴谋 #小丑 #天使 #shorts
00:35
好人小丑
Рет қаралды 42 МЛН
Tak działa Komputer Kwantowy - AstroFaza
24:43
Astrofaza
Рет қаралды 443 М.
Jak Kopernik wstrzymał Słońce? - AstroFaza
12:42
Astrofaza
Рет қаралды 86 М.
Jak naprawdę płynie prąd elektryczny? [RS Elektronika] #204
22:24
RS Elektronika
Рет қаралды 195 М.
Czy walczyć z płaską Ziemią? - POP Science #13
1:30:13
Astrofaza
Рет қаралды 380 М.
Dlaczego nie widać gwiazd z ISS?(eksperyment) - AstroFon
14:37
Astrofaza
Рет қаралды 178 М.
Powrót człowieka na Księżyc - AstroFaza
15:48
Astrofaza
Рет қаралды 153 М.
Czym jest elektron?
34:15
Eureka - historia nauki
Рет қаралды 68 М.
Dlaczego nauka nie bada UFO? Otóż bada... - AstroKwadrans
27:57
Dlaczego nie możemy zobaczyć 9 planety? - AstroFon
13:11
Astrofaza
Рет қаралды 268 М.
iPhone or Samsung?
0:18
ARSTANOTT
Рет қаралды 4,1 МЛН
IPhone vs sony ericsson #iphone #sonyericsson
0:12
Tech Crazy Man
Рет қаралды 2 МЛН
🤔Что за бездырочные смартфоны?😈
0:56
Не шарю!
Рет қаралды 1,2 МЛН