Dzięki, te gwiezdne drogi są rzeczywiście fajne :) Będę jeszcze je robiła, muszę tylko fajne miejsce na takie zdjęcia wynaleźć.
@ireneusz2809Ай бұрын
Bardzo ciekawe i pomocne treści w tym filmie. U mnie zawsze jest problem z ostrością w nocnych zdjęciach, mam bowiem kitowy obiektyw i trudno jest w nim o tę właśnie przypadłość w fotografii nocnej. :)
@JoannaMalakАй бұрын
Kitowym obiektywem też można uzyskać ostry obraz o ile ma ręczne ustawienie. Jeśli nie ma, to trzeba próbować z przybliżeniem na wyświetlaczu autofocusem. Tyle że wówczas trzeba mieć jakieś świecące punkty.
@krzysztofpawluk52612 ай бұрын
Dziękuje świetnie podane
@JoannaMalak2 ай бұрын
Bardzo dziękuję. Bardzo mi miło to słyszeć :)
@manokin66215 күн бұрын
🌌
@marcinpawlik2324Ай бұрын
Jeśli chodzi o stabilizację obrazu to mimo zaleceń producentów co do konieczności wyłączenia doświadczenia użytkowników pokazują, że czasami dany model aparatu z danym modelem obiektywu i ogniskową mogą mieć włączoną stabilizację. Zatem w nowszych bezlusterkowcach warto poeksperymentować/poczytać o doświadczeniach użytkowników. Ostrość - mamy specjalny tryb do ustawiania ostrości na gwiazdy w niektórych modelach aparatów.
@JoannaMalakАй бұрын
Obecnie aparaty zmieniają się bardzo szybko. Co roku dochodzą nowe funkcje. Trzeba koniecznie dobrze znać swój aparat :)
@marcinpawlik2324Ай бұрын
@@JoannaMalak Trzeba czytać instrukcje hihihi. Pomagają też serie filmów edukacyjnych robionych przez ekspertów technicznych danych systemów. No i czasem jakiś pasjonat, ambasador podpowie coś co nie bywa udokumentowane i voila.
@JoannaMalakАй бұрын
@@marcinpawlik2324 Zgadzam się. Przeraża mnie trochę, że większość ludzi nie czyta nawet instrukcji swoich aparatów :)
@Mrkrzyh2 ай бұрын
"zasada czas to 600 przez ogniskową " oczywiście jest dla pełnej klatki - czyli jeśli dla pełnej klatki liczymy dla ogniskowej 50 to 25 z M4/3 tez liczymy jako 50 i 35 z aps-c też liczymy jako 50 - chodzi o to że kąt widzenia jest dla tych ogniskowych podobny - im krótsza ogniskowa tym dłuższe czasy da się zastosować dlatego gwieździste niebo to raczej tylko krótkoogniskowe obiektywy
@JoannaMalak2 ай бұрын
Zasada 500 (czy 600 - bo obecnie ta jest proponowana jako ta właściwa 🙂, choć ja ciągle skłaniam się ku 500, ale może kiedyś zmienię zdanie, będę jeszcze robiła próby) to najdłuższy możliwy czas do zastosowania. Jest tyle zmiennych podczas robienia zdjęć, że nie da się podać jednego uniwersalnego czasu. Zwłaszcza, gdy chcemy robić zdjęcia nie tylko nieba, ale i nocnego krajobrazu :)
@piotrmag452 ай бұрын
W moim obiektywie to kreska jest na początku znaku nieskończoności , także o jego środku nie ma mowy . Ustawiam do końca i lekko cofam i jest dobrze ( ostro) . Dopiero zaczynam swoją przygodę z nocnymi zdjęciami 😁😄
@Mrkrzyh2 ай бұрын
najlepiej w dzień sobie sprawdzić :) w nocy to nic nie widać
@JoannaMalak2 ай бұрын
No właśnie. I w różnych obiektywach to jest różnie. W mojej Sigmie to działa najlepiej na samym środku. A już w Nikonie, trochę do przodu :)
@Mrkrzyh2 ай бұрын
@@piotrmag45 podobno to specjalnie tak jest bo nieskończoność jest w innym miejscu w zależności od temperatury - w innym na mrozie a innym w upały
@ryszardorowski74092 ай бұрын
No i w nocy coś można robić super odważna dziewczyna.
@JoannaMalak2 ай бұрын
Odważna nie bardzo :) Strach był :)
@reflex042 ай бұрын
Dzisiaj nawet, nawet. Jeszcze dwie minuty do końca ... 😁
@JoannaMalak2 ай бұрын
😃👍
@andrzejanielski96352 ай бұрын
Dobry wieczór! Fajny odcinek. Muszę powiedzieć, że u mnie "reguła 500" się nie sprawdza. wychodzą zbyt długie czasy...
@JoannaMalak2 ай бұрын
Bo to nie jest czas, który trzeba użyć, tylko najdłuższy możliwy przy którym gwiazdy będą w miarę ostre :) Dokładny czas trzeba ustalać tak jak zwykle, niestety :)
@rafais9065Ай бұрын
Jak chodzi o księżyc to zależy od osoby. Ja lubi robic w pelni i nowiu . Jak chodzi o 500 jedni mówią o 500 a inni 600
@JoannaMalakАй бұрын
To prawda, w kwestii 500/600 zdania są podzielone. Powiedziałam o 500, bo wydaje mi się, że 500 jest w przewadze :) Ale przecież to i tak są wielkości orientacyjne. Dużo innych czynników wpływa jeszcze na ostateczny wybór ekspozycji :) Ja lubię i pełnię i nów, i stany pośrednie :) Ważne jest, żeby dobrać odpowiednio miejsce do aktualnego stanu księżyca :)
@rafais9065Ай бұрын
@@JoannaMalak jak chodzi o mnie zalezy o pomysłu. lubie robić w pełni i nowiu
@Garminn--0702 ай бұрын
Jak mnie drażni kompresja zdj na fb czy yt gdzie na ładnym zdjęciu wychodzi banding
@JoannaMalak2 ай бұрын
Mnie też. Okropnie mie drażni, ale co zrobić... :(
@Garminn--0702 ай бұрын
@@JoannaMalak widze to na wielu wielu filmach przy dużych przejściach tonalnych, dosłownie jakby zdj robił przedszkolak. Jedynym wyjściem i poprawieniem tych pasów jest dodanie ziarna na zdjęciu ale też nie zawsze się to sprawdza. Trzeba z tym żyć i już :l🙂
@JoannaMalak2 ай бұрын
@@Garminn--070 U mnie to rzadko się pojawia, choć zależy to również od urządzenia, które odtwarza pliki. Na słabym monitorze, wiadomo, będzie gorzej. Ja stosuję taki patent, że zamieszczam zdjęcie dużo większe niż rekomendacja danej platformy. Najczęściej więcej nić 3000 pixeli po dłuższym boku. Wówczas kompresja nie daje takich dramatycznych efektów. Wiadomo, jest spadek jakości, ale nie aż tak duży jak przy nominalnych wielkościach.
@Garminn--0702 ай бұрын
@@JoannaMalak to chyba dobre podejście bo pomimo 2048 pix na dłuższym boku i tak powoduje kompresję
@JoannaMalak2 ай бұрын
@@Garminn--070 Komptresja zawsze będzie, ale przy większej ilości pixeli inaczej to ostatecznie wygląda. Ja daję 3840 na dłuższym boku. Zobacz u mnie na Insta, albo na FB czy to jest dla ciebie ok.
@Michal_Kuras2 ай бұрын
Pytanko: czy nakręciła Pani ten filmik przy pomocy Dji ? 🙂
@JoannaMalak2 ай бұрын
Tak :) On ma też tryb filmowania przy małej ilości światła, ale ja go nie używam. Uważam, że ten zwykły sprawdza się lepiej. Może w mieście jest inaczej (tam zawsze są jakieś światełka dookoła), ale w leśnych warunkach lepiej moim zdaniem wypada zwykły tryb.
@Michal_Kuras2 ай бұрын
@@JoannaMalak super! a to oświetlenie to już dodatkowy sprzęt, który Pani używa czy coś z zestawu Dji?
@JoannaMalak2 ай бұрын
@@Michal_Kuras Dodatkowy. To taka badziewna (serio bardziewna za 50 zł chyba 🤣) lampa kupiona na Allegro przez moją koleżankę. W sumie jej nie używała i obdarowała nią mnie. Ale zaskakująco dobrze sprawdza się w takim nocnym nagrywaniu. Tyle, że nie jest zbyt mocna i potem trzeba ten film trochę edytować w DaVinci. Za to ma zasilanie na USB, czyli można użyć powerbanka.
@Michal_Kuras2 ай бұрын
@@JoannaMalak ważne, że działa :) dziękuję za odpowiedź.
@robertsynowiec767023 күн бұрын
Super tylko to białe tło bryyyy.
@johnsmith-vz3vr2 ай бұрын
Mnie to wystarczy kolejny film dac I juz. A I fajnie powiedziec jakich czasow do tych krajobrazow pani uzyla.
@JoannaMalak2 ай бұрын
Wszystkie zdjęcia są edytowane w Photoshopie. Więc podawanie parametrľw ekspozycji może być myląca. No i zawsze są jakieś czynniki dodatkowe (np. światla pobliskiego miasta). Robię właśnie stronę internetową i tam w dziale blogowym będę podawała takie dane z krótkim opisem dotyczącym edycji :)