Рет қаралды 1,282
Ponad 40% dzieci i nastolatków LGBT+ często lub bardzo często myśli o samobójstwie. 94% ma objawy depresji, u ponad połowy z nich są one nasilone lub silne. Więcej niż 26% nieheteronormatywnych i transpłciowych nastolatków przynajmniej raz uciekło z domu, prawie co dziesiąta osoba została z domu wyrzucona.* Ich bardzo trudną sytuację potwierdzają codzienne zgłoszenia do telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111. Wielu młodym osobom LGBT+ przemoc i dyskryminacja towarzyszą właściwie wszędzie: w szkole i w domu, w miejscach publicznych i w internecie.
Zapraszamy do obejrzenia debaty, podczas której ekspertki i eksperci podzielili się wiedzą potrzebną do zrozumienia przyczyn i istoty problemów, z którymi mierzą się młode osoby LGBT+, oraz odpowiedzieli na pytanie, w jaki sposób możemy wspierać i chronić młode nieheteronormatywne i transpłciowe osoby.
W debacie udział wzięli:
➡️Aleksandra Chodecka - psycholożka, psychoterapeutka, seksuolożka i superwizorka. Pracuje na dziennym oddziale psychiatrycznym NZOZ, w Klinice Endokrynologii i Reumatologii Dziecięcej Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu oraz Ośrodku Rozwoju i Terapii PORT.
➡️Anna Czołnik - psycholożka, konsultantka telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111. Autorka tekstu dla dzieci i młodzieży „Odkrywanie swojej orientacji psychoseksualnej - pierwsze kroki i pytania”.
➡️ Piotr Jacoń - dziennikarz TVN 24, autor książki "My, trans" oraz m.in. reportażu "Wszystko o moim dziecku" o rodzicach transpłciowych dzieci w Polsce. Jest ojcem transpłciowej Wiktorii, działa na rzecz edukowania na temat tożsamości płciowej i praw osób LGBTQ.
➡️ Róż Kasprzyckx - osoba niebinarna, zajmująca się aktywizmem queerowym i klimatycznym, działająca w Kolektywie Obłęd w Krośnie i starająca się pogodzić działalność społeczną z nauką w trzeciej klasie liceum plastycznego.
➡️Aleksandra Muzińska - fundatorka i członkini zarządu Fundusz dla Odmiany, aktywistka LGBT+, lesbijka. Jej pasją są narracje i strategie dla budowania akceptacji i praw osób LGBT+ w Polsce.
➡️Jan Świerszcz - psycholog, trener, psychoterapeuta z 15-letnim doświadczeniem w pracy na rzecz mniejszości społecznych, ze szczególnym uwzględnieniem przesłanek płci, orientacji seksualnej i tożsamości płciowej.
Debatę poprowadziła Ewa Dziemidowicz - psychoterapeutka, trenerka, ekspertka ds. bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w internecie, zaangażowana w prace z dziećmi, młodzieżą i rodzicami w Poradni „Dziecko w Sieci” Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.
Debata została zorganizowana jest w ramach kampanii „LGBT+ja” realizowanej od lutego 2021 roku przez nas pod hasłem „Masz we mnie sojusznika”. Więcej szczegółów znajdą Państwo na stronie kampanii: bit.ly/3uln2H1
*„Sytuacja społeczna osób LGBTA w Polsce. Raport za lata 2019-2020”, red. dr Mikołaj Winiewski, Magdalena Świder. Raport został wydany w 2021 r. przez Kampanię Przeciw Homofobii i Stowarzyszenie Lambda Warszawa.