Tak, TES (Tłumienie Ech Stałych) lampa ŁN-9, ŁN-12. spirala o właściwym ukształtowaniu i ilości "zwoi świetlnych". Ciekawa sprawa. Fajnie że przypominacie te ciekawostki techniki. Mam jeszcze w zasobach pamięci ferrytowe polskiej produkcji (między innymi stosowane w pierwszych komputerach "ODRA").
@frycz664 жыл бұрын
Jak zwykle rozegła wiedza & pasja . Super!
@jannn23734 жыл бұрын
10 minut nagrania , a taki ogrom przekazanej wiedzy i ciekawych eksponatów , gdyby jeszcze nauczyciele w szkołach technicznych potrafili tak ciekawie przekazywać wiedzę i przedstawiać tyle ciekawych eksponatów . W latach 80 nie jednemu nauczycielowi nie chciało się nawet wyciągać pomocy do lekcji bo po co szkoda jego " ciężkiej pracy " . Te Pana filmy są extra , nawet ktoś kto widział sporo tych rzeczy chętnie posłucha .
@SQ9JJX2 жыл бұрын
Pan Alek to mega gość, niesamowity jest!
@pawelitwin3873 жыл бұрын
Proszę o więcej.
@Rafael-fw1xk4 жыл бұрын
Podziwiam wiedzę! Nie dlatego że Ty to wiesz bo inni też wiedzą. Tylko dlatego że potrafisz się tym podzielić. Od kilku lat trzymam Ciebie na subskrypcji bo wiem że mnie zaskoczysz
@Marecheck19783 жыл бұрын
Jeszcze wcześniej stosowano cykliczne, dynamiczne pamięci rtęciowe na akustycznych (!!!) liniach opóźniających. "Zapętlano" ultradźwięki. Fakt, pojemność była mizerna - najwyżej paręset słów, ale działało.
@jacekszychowski49194 жыл бұрын
Fascynujące!
@pangroszek34984 жыл бұрын
AlekZ dla Ciebie zawsze łapka za wiedzę, pozdro z elektrody.
@tj2402tj4 жыл бұрын
Witam. Odcinek pierwszy - czyli jest szansa że będzie więcej ? Świetny pomysł. Wszystkiego dobrego życzę autorom, czekam na kolejne ciekawe odcinki ze świata elektroniki już "zapomnianej" i pozdrawiam serdecznie.
@amalgamat14 жыл бұрын
Będzie jeszcze jeden odcinek poświęcony pamięciom.
@ciawares7 ай бұрын
Odnoszę wrażenie, że pan specjalnie się potargał, żeby nabrać poważności 😂
@elektrodatv4 жыл бұрын
Bardzo ciekawy materiał, można się dowiedzieć, że początki pamięci (D)RAM to nie tylko pamięci ferrytowe, rury pamięci rtęciowej, pamięć na akustycznej linii opóźniającej. Były jeszcze lampowe selektrony. Jest wideo pokazujące jak taka lampa pamiętająca działa kzbin.info/www/bejne/iaHUkqyKmMR6mdk
@szczupyszczupak35874 жыл бұрын
Witam i pozdrawiam.
@PM_17011 ай бұрын
Czy nagrywaliście to jakąś kamerą z historycznych zasobów?
@Marcin_Marciniak11 ай бұрын
To był jeden z ostatnich filmów nakręconych półprofesjonalną JVC 3CCD (1080p), która z kolei kilka lat wcześniej zastąpiła Panasonica AG-DVC15 (minidv). Dzisiejsze telefony i amatorskie kamerki blogerskie dają lepszy obraz od starszego reporterskiego sprzętu.
@PM_17011 ай бұрын
@@Marcin_Marciniak jeste bardzo zaskoczony! Widoczne "duchy" przy ruchu rąk są dla mnie w tym przypadku dużą niespodzianką! I dziękuję za odpowiedź.
@interruptrequest83012 ай бұрын
Mam lampę ŁN-12 ale nie umiem znaleźć do niej dokumentacji. Czy wymaga ona cewek na zewnątrz czy ma odchylanie wewnątrz?
@ukaszj.84614 жыл бұрын
Piękne
@piotrfedyk744 жыл бұрын
Dla mnie bardzo faja była pamięć rtęciowa. Jej kopią była pamięć z falą magnetyczną w drucie z konstatntanu lub niklowo-żelazowym.
@commo19674 жыл бұрын
Poprawcie mnie jeśli się mylę, ale byłem jakiś czas u gościa, który sprzedaje zdemilitaryzowane samoloty wojskowe i widziałem u niego radar z MIG-a 21. Radar ten oczywiście oparty na lampie próżniowej z pamięcią. Słyszał ktoś coś? Czy też mnie wprowadzono w błąd ?
@amalgamat13 жыл бұрын
Być może była tam zastosowana lampa z pamięcią.
@diodadioda4 жыл бұрын
Możecie lepiej wytłumaczyć zasadę działania takiej lampy pamiętającej ? Jestem z rocznika, który lampy widział tylko w konstrukcjach audio i to w gazetach ... Zapis jest zrozumiały, elektrony lecą na płytkę z izolatorem i tam są uchwycone. Zapis jak w matrycy x i y . Elektrony siedzą sobie na miejscach . pytanie jak był robiony odczyt ?
@amalgamat14 жыл бұрын
Dobrze, krótko wyjaśnię. W miejscach, gdzie współczynnik emisji wtórnej był większy od 1 pojawia się ładunek dodatni. Współczynnik emisji wtórnej zależy nie tylko od materiału, ale i od energii elektronów (a więc napięcia przyspieszającego). Dla małych energii współczynnik ten jest mały, potem ze wzrostem energii elektronów rośnie, aby osiągnąć maksimum. Potem zaś znów spada. Możliwych trybów pracy lampy jest wiele. Jednym z najprostszych jest taki oto tryb: zapis wiązką o energii, przy której współczynnik emisji wtórnej jest największy (szybka wiązka, energia kilka kiloelektronowoltów). Wówczas obraz ładunkowy, zapisany na tarczy (relief potencjałowy) jest "najwyraźniejszy". Jeśli teraz odczytać tarczę powolnym strumieniem elektronów (energia rzędu 1 kiloelektronowolta), przy którym współczynnik emisji wtórnej jest mniejszy od jedności, wiązka uzupełni (zneutralizuje) dodatnie ładunki na tarczy. Druga strona dielektrycznej tarczy jest metalowa. Gdy wiązka padnie na miejsce, gdzie był ładunek dodatni, na tej płytce metalowej wystąpi skok napięcia (rozładuje się jakby pewien elementarny kondensator). W takiej sytuacji informację odczytamy, niszcząc jednak obraz ładunkowy. Więcej np. u mnie na stronie tutaj: www.pwl.mikrokontroler.pl/lampy_pamieciowe/grafechon.htm
@piotrwasik43214 ай бұрын
Mam na zbyciu za darmo chyba ze 3 widikony. Ktoś chętny? Piotrek