Jak się przebranżowić i rozpocząć karierę w IT?

  Рет қаралды 61,412

Jak nauczyć się programowania

Jak nauczyć się programowania

Күн бұрын

Пікірлер: 194
@JakNauczycSieProgramowania
@JakNauczycSieProgramowania 2 жыл бұрын
🔥 Roadmapa programisty - Czego, kiedy i dlaczego się uczyć, żeby zostać programistą: roadmapaprogramisty.pl/ 🔥 Programista dzisiaj - Sprawdzone źródła do nauki dla początkujących programistów: programistadzisiaj.pl/ 🔥 Rekrutacja programisty - Jak pokonać konkurencję i zdobyć pracę w branży IT: www.rekrutacjaprogramisty.pl/ 🔥 Kurs Git od podstaw: gitodpodstaw.pl/ 🔥 Platforma Programuj od podstaw: programujodpodstaw.pl/ Pobierz bezpłatnego ebooka "Jak zostać programistą - krok po kroku": www.jaknauczycsieprogramowania.pl/#ebook Dołącz też tutaj: DISCORD: www.jaknauczycsieprogramowania.pl/discord INSTAGRAM: instagram.com/jaknauczycsieprogramowania/ FACEBOOK (GRUPA): facebook.com/groups/jaknauczycsieprogramowania FACEBOOK (STRONA): facebook.com/jaknauczycsieprogramowania ✉ Współpraca: marketing@jaknauczycsieprogramowania.pl
@plejton1924
@plejton1924 2 жыл бұрын
Co do wieku to powiem tyle, że mój niedoszły teść w wieku 55 lat został juniorem w duńskiej firmie IT. Przebranżowił się z nauczyciela historii :D
@brzezinska_motywuje
@brzezinska_motywuje 2 жыл бұрын
Wow ale super! Gratulacje 🎉
@JakNauczycSieProgramowania
@JakNauczycSieProgramowania 2 жыл бұрын
Mega! To są historie, o których chce się słuchać!
@LoupReg
@LoupReg 2 жыл бұрын
Szacun!
@paweu1660
@paweu1660 2 жыл бұрын
A w jakich technologiach i języku działasz ?
@3mlnusd677
@3mlnusd677 2 жыл бұрын
w jakim języku programował?
@vaqmad
@vaqmad 2 жыл бұрын
Chciałbym dodać od siebie jedno, najważniejsza jest konsekwencja, dyscyplina i częsta regularność. Talentu możesz nie mieć, umiejętności też, ale jeżeli jesteś konsekwentny dotrzesz do swojego celu prędzej czy później to nieuniknione. Ja kilka pierwszych podejść miałem nieudanych bo myślałem, że się do tego nie nadaje, że jestem za głupi i nigdy tego nie ogarnę. Postanowiłem spróbować jeszcze raz ale wcześniej zmieniłem swoje podejście. Zamiast pracować i liczyć od razu na efekty postanowiłem cierpliwie krok po kroku budować swoją wiedzę i doświadczenie. Nie rozumiem czegoś ? Nie szkodzi cofam się dwa kroki wstecz aby to zrozumieć - mam to co najważniejsze przy nauce czas takie podejście zmieniło kompletnie moje życie. Od marca systematycznie (codziennie) się uczę programowania - zbudowałem w sobie zrozumienie, umiejętności, potrzeba jeszcze trochę doświadczenia i w zasadzie mogę być juniorem. Nie zrobiłbym tego bez konsekwencji. Polecam w tym temacie kilka źródeł : - Kanał Pasja Informatyki i filmy o : Metoda Slight Edge. Sekret drobnych aktywności i podcast o tytule Sukces zawodowy w branży IT. - Książki Radka Kotarskiego : Inaczej i Włam się do mózgu Możecie poczytać o metodzie kaizen, lub odwołać się do powiedzeń ludowych np. "słonia się nie da zjeść na raz, trzeba to robić po kawałku". Wykształtujcie w sobie odpowiednią mentalność, nauczcie się dyscypliny i konsekwencji a potem, potem możecie zdobywać świat - prędzej czy później i tak wam się uda :)
@companyzoo7827
@companyzoo7827 2 жыл бұрын
Ale super motywujący komentarz! Dzięki 💪
@ccc5226
@ccc5226 2 жыл бұрын
możesz być juniorem ale nie jesteś ? ja mogę być astronautą ale nie jestem.
@onz1k
@onz1k 2 жыл бұрын
@@ccc5226 być może brakuje Ci jeszcze trochę doświadczenia ;)
@s3pre579
@s3pre579 2 жыл бұрын
Między innymi dzięki Twoim poradnikom udało mi się znaleźć staż od sierpnia w IT, dzięki Kamil i tak trzymaj, bo na tym nie koniec 😄Umiesz w zrozumiały sposób przedstawić i przekazać skomplikowane zagadnienia poprzez podejście do tematu z perspektywy osoby bez doświadczenia i wytłumaczyć rozwiązanie bazując na swojej wiedzy za co jesteś niezwykle wartościowym nauczycielem, jeszcze raz wielkie dzięki :D
@gallanonim4914
@gallanonim4914 2 жыл бұрын
opowiesz w skrócie o swojej drodze, aby zostać programistą?
@s3pre579
@s3pre579 2 жыл бұрын
@@gallanonim4914 pierwszą styczność programowaniem miałem na studiach, aczkolwiek nie byłem na informatyce ale na automatyce i robotyce, kierunek jest to dość pokrewny ale potem musiałem poświęcić trochę czasu na nadrobienie paru zagadnień. Javy nauczyłem się sam z kursów, bo na studiach nie miałem, jedynie c++ jak wszędzie, potem git, sql, oczywiście głównie podstawy i żeby wiedzieć ogólny zarys po co to. Gdzieś po pół roku nauki, w celu sprawdzenia swojej wiedzy, wysłałem parę cv i dostałem w odpowiedzi zwrotnej zadania rekrutacyjne, głównie polegające na zrobieniu rest api w spring boocie więc po trochu się uczyłem tego frameworka, bo wcześniej styczności nie miałem, co pomogło mi się dowiedzieć co jest wymagane na rekrutacjach i jednocześnie trochę nauczyć o działaniu rest api. Następnie poświęciłem z miesiąc na podstawowa naukę html, css,js (ale tylko podstawy, bez żadnego frameworka), bo byłem ciekawy jak to działa z perspektywy nie backendu, a frontendu. Potem w wolnych chwilach poświęciłem też trochę czasu na algorytmy i struktury danych, bo często też się trafiały zadania rekrutacyjne na tym oparte. I tak w zasadzie uczyłem się na bieżąco z 'rekrutacji', a projekty które miałem zrobione wstawiałem na githuba. Finalnie natrafiłem na ofertę pracy jako automation developer i przed rozmową rekrutacyjną poświęciłem trochę czasu żeby się więcej dowiedzieć na temat testów niż tylko jednostkowe i z racji że już w wielu rekrutacjach brałem udział wcześniej to wiedziałem czego się spodziewać i w sumie większość pracy zaowocowała, bo dostałem pytania o git, jave, testy, miałem opisać działanie krótkiego algorytmu krok po kroku itp. Z samego stażu jestem bardzo zadowolony, bo mam styczność z wieloma technologiami i dużo doświadczonych osób, które są chętne do przekazania wiedzy. Więc w zasadzie w mojej drodze nie było nic szczególnego, jedynie nauka i nie poddawanie się, choć czasami juz sie odechciewalo brać udziału w kolejnych rekrutacjach. A cały proces od momentu zaczęcia nauki trwał około roku (nie wliczam w to studiów)
@gallanonim4914
@gallanonim4914 2 жыл бұрын
@@s3pre579 Dzięki za wskazówki. Gratuluję wejścia w IT :)
@s3pre579
@s3pre579 2 жыл бұрын
@@gallanonim4914 Nie ma sprawy i życzę powodzenia 😀
@janmironski4444
@janmironski4444 2 жыл бұрын
Hejka 🙂 właśnie myśle nad przebranżowieniem się na programistę i tak myślałem czy nie jest już za późno . Dodam od siebie że mam 28 lat 😅. W sumie to od dawna myślałem żeby zostać programistą ale moje życie poszło w całkiem innym kierunku .
@yeeezooo
@yeeezooo 2 жыл бұрын
Mnie udało się wejść do IT w wieku 47 pracuje jako tester w embedded, przeszedłem bootcamp z Python-a i trochę sam pouczyłem się C właśnie z CS50. Testuję manualnie i piszę proste skrypty w Pythonie do automatyzacji oraz dalej uczę się C na Atmegach.
@arerrera3612
@arerrera3612 2 жыл бұрын
gdzie robote dostales? korpo jakies czy mniejsza firma?
@yeeezooo
@yeeezooo 2 жыл бұрын
@@arerrera3612 korpo
@piotrrajdowski207
@piotrrajdowski207 Жыл бұрын
Jaki miałeś slot kiedy zaczynałeś pracę w testowaniu? Kończę naukę ISTQB i testuję trochę na utest i nie wiem czy już startować...
@yeeezooo
@yeeezooo Жыл бұрын
nie wiem co to slot ;) Ja akurat o ISTQB coś tam słyszałem ale bardziej liczyło się to że znam trochę C i pythona bo praca jest ze sprzętem, więc to może nie do końca pewno to o czym myślisz.
@andrzejskupien8391
@andrzejskupien8391 2 жыл бұрын
Właśnie zastanawiałem się czego uczyć się dalej. Film o który nikt nie prosił ale każdy potrzebował ❤❤❤
@JakNauczycSieProgramowania
@JakNauczycSieProgramowania 2 жыл бұрын
A czego uczysz się teraz?
@andrzejskupien8391
@andrzejskupien8391 2 жыл бұрын
@@JakNauczycSieProgramowania uczę się Javy z książki "Java. Przewodnik dla początkujących. Wydanie VIII". Do tego książka Head first wzorce projektowe. Chciałbym w przyszłości tworzyć aplikacje. Zastanawiam się nad drugim językiem, czy Ruby będzie odpowiedni? Mam jeszcze Twoją Roadmapę no i oglądam Twoje filmy :). Sama roadmapa bardzo dobra do rozplanowania sobie nauki. Przede mną jeszcze 3 semestry studiów magisterskich z mechatroniki lub informatyki (zobaczę co wybiorę, inżynierka świeżo skończona z MIBM) więc uczę się pomału ale efektywnie :)
@barnabovichblacksmith7117
@barnabovichblacksmith7117 2 жыл бұрын
Czesc! Ja rowniez podjalem decyzje o nauce programowania. Moja historia jest dosc nietypowa. Na poczatku lat 2000 uczylem sie w technikum informatycznym i niestety po kilku frustrujacych probach podjecia pracy porzucilem temat. Zycie poszlo swoim torem ... Teraz po 20 latach (rocznik 82) zaczynam od nowa. Chce podziekowac za twoje filmy ktore sa dla mnie zrodlem informacji i motywacji! Pozdrawiam Bartek
@JakNauczycSieProgramowania
@JakNauczycSieProgramowania 2 жыл бұрын
Mega! W takim razie trzymam mocno kciuki! Kiedy na nowo zacząłeś naukę?
@barnabovichblacksmith7117
@barnabovichblacksmith7117 2 жыл бұрын
@@JakNauczycSieProgramowania krótko! po wakacjach podjalem decyzje. Najpierw chcialem zajac sie testowaniem ale szybko uznalem ze to nie moja droga. Potem zdecydowalem sie na Jave. W twoich fimach dowiedzialem sie o Udemy i tam kupilem sobie kurs za 25 €. Na razie ukonczylem 10% ;). niebawem chce kupic twojego eBooka. Jest mi dosc ciezko znalezc czas ale jakos godzinke czy 2 dziennie wygospodaruje. Chcialbym jedzcze kiedys opowiedziec o tym jak wygladala nauka programowania 20 lat temu w technikum a teraz OnLine, ale to temat na dluzszy list ;) pozdrawiam.
@JakNauczycSieProgramowania
@JakNauczycSieProgramowania 2 жыл бұрын
@@barnabovichblacksmith7117 Dobrze, że mimo braku czasu starasz się uczyć regularnie, bo to bardzo ważne. Ta godzina czy dwie dziennie to zdecydowanie lepszy sposób niż krótkotrwałe zrywy raz na tydzień lub dwa. A o nauce programowania 20 lat temu kiedyś trochę wspominałem na kanale, będę też do tego tematu wracał w przyszłym tygodniu :)
@barnabovichblacksmith7117
@barnabovichblacksmith7117 2 жыл бұрын
@@JakNauczycSieProgramowania Nam nauczyciel dyktowal kod c++ a mysmy pisali go do zeszytu ;) ciezko w takim wypadku cos zrosumiec a o satysfakcji czy przyyjemnosci z programowania nie wspomne ;) oczywiscie moja nauka w technikum nie byla pasmem zlych doswiadczen. Bylo fajnie ale takie kurioza jak przepisywanie kodu z tablicy do zeszytu byly na poczatku dziennym. pozdro
@recKx87
@recKx87 2 жыл бұрын
Jako że wciąganie do IT ludzi "z ulicy" jest częścią mojej pracy - powiem, że IT to nie tylko programowanie. Jest wiele innych kompetencji, które pozwolą wejść do branży i następnie rozwijać się dalej. U mnie to akurat testowanie - bystre osoby, z własnym podstawowym przygotowaniem i b. dobrym angielskim spokojnie odnajdą się jako junior po kilkumiesięcznym szkoleniu.
@JakNauczycSieProgramowania
@JakNauczycSieProgramowania 2 жыл бұрын
Dokładnie tak, warto o tym pamiętać, że w IT spektrum możliwości jest naprawdę szerokie i to nie jest tylko programowanie :) Polecam ten wspomniany w materiale film od HRejterów, bo tam to zostało bardzo fajnie wyjaśnione: kzbin.info/www/bejne/eKfCipuml5J4fK8 Swoją drogą, nagram też za jakiś czas odcinek, w którym opowiem o różnych drogach, które można wybrać myśląc o karierze w IT.
@mateuszzbigniew9242
@mateuszzbigniew9242 2 жыл бұрын
Wciągnij mnie :) haha
@adorinadorin
@adorinadorin 2 жыл бұрын
@@mateuszzbigniew9242 ej, jak Twoja nauka drontend developerku?
@mateuszzbigniew9242
@mateuszzbigniew9242 2 жыл бұрын
@@adorinadorin idzie jakoś miałem tylko roczna przerwe xD
@ThirstyForMoreKnowledge
@ThirstyForMoreKnowledge 9 ай бұрын
Wciąż wyciągasz ludzi?😄
@Toma_Warszawa
@Toma_Warszawa 2 жыл бұрын
Cześć. Dzięki Twojemu filmowi Python 2H zacząłem programować w Python i od roku idzie mi całkiem nieźle. Zapisałem się dodatkowo na bootcamp aby uporządkować sobie wiedzę. Dużo dały mi tez kursy z Udemy. Staram sie pisać kod przynajmniej 3-4h dziennie co łatwe nie jest. Przyznać muszę, że zmiana branży trwa w moim przypadku nieco dłużej niż myślałem. Może to dlatego, że w trakcie nauki programowania zostałem Scrum Masterem(PSM I). Stwierdziłem, że skoro i tak zarządzam projektami R&D i IT to fajnie będzie poznać Scrum. Film odnośnie GitHub i Git bardzo mi się przydał. Dzięki. Pozdrawiam
@mmastero
@mmastero 2 жыл бұрын
hej jestem w podobnym miejscu to znaczy PM i zastanawiałem się czy nie iść w Scrum i pouczyć programowania żeby lepiej rozumieć kontent. Co skłania cię do przebranżowienia na deva?
@Toma_Warszawa
@Toma_Warszawa 2 жыл бұрын
@@mmastero w Projekcie lT muszę pisać kod w Python i go rozumieć. Do tego analiza danych a SQL nie lubię 😂
@Peter_PL
@Peter_PL 3 ай бұрын
I jak sytuacja po kolejnym roku, udało się w Pythonie pracę znaleźć?
@Toma_Warszawa
@Toma_Warszawa 3 ай бұрын
@@Peter_PL na krótko.
@dreamerx_engineering5842
@dreamerx_engineering5842 2 жыл бұрын
W wieku 34 lat przeszedłem do IT ale jako support nie jako programista. Na support / wdrożenia / konsulting / integrację danych znacznie łatwiej przejść niż na programistę. Znam sporo przykładów np. znajomi pracujący w hotelu którzy znali obsługe programów do rezerwacji i do pricingu mieli już wiedze biznesową jak to działa, wydaje mi się że dzisiaj bardzo łatwo przejść do IT z zawodów medycznych u mnie w firmie jest wiele takich przykładów tam są specyficzne Use casy, medical risk itd więc medyczna wiedza jest potrzebna a znajomosć baz danych czy podstawy programowania obiektowego schodzą na 2gi plan. Mimo wszystko musiałem zrobić podyplomówkę z baz danych - to był element w CV który brakował rekruterom choć znacznie więcej nauczyłem się z samodzielnych ćwiczeń z kursów z YT i Udemy - co najmniej dziesiątki godzin trzeba było przerzucić aby nie dać ciała na rozmowie...
@aleksandraa4898
@aleksandraa4898 2 жыл бұрын
Czy mogę podpytać gdzie robiłeś podyplomówkę :)? Polecasz jakiś uniwerek?
@rafales1525
@rafales1525 2 жыл бұрын
Bardzo fajny filmik - dzięki Kamil 👊😊 Super wiadomość o nowym e-booku 😊 Pocieszająca jest też wiadomość, że w IT są osoby w tak różnym wieku i nie dyskryminują starego konia😜 ja dzisiaj mam 37 lat rok temu postanowiłem wrócić na studia (grafika komputerowa, marzenie z czasow nastoletnich), programuje hobbystycznie jak tylko jest czas bo jeszcze pracuje jako kierowca, nie spodziewałem się że tak mnie to wciągnie, uwielbiam projektować grafikę, i tworzyć apki, zrobiłem parę małych prostych projektów, po studiach chciałbym spróbować swoich sił profesjonalnie , głównie dlatego, że nie chce już tracić czasu na inne profesje, inną pracę poprostu klepać kolejne projekty i się rozwijac- bardzo spodobała mi się technologia flutter, w tym roku uczę się Pythona, przerobiłem parę małych kursów z udemy - powoli realizuje swoje pomysły, a jest tego całkiem spora lista 😜 W tym roku na listę lektur dopisałem roadmape i teraz będę czekał jeszcze na "programistę dzisiaj", takie źródła napewno się przydadzą 😊 Cieszę się, że trafiłem na ten kanał, super konkretnie i rzeczowo wszystko omawiasz - tak trzymaj- dzięki 😊😉
@mariannacwiakala
@mariannacwiakala Жыл бұрын
dzięki, bardzo motywujący filmik!
@Lyxee
@Lyxee 2 жыл бұрын
Wydaje mi się, że nauczenie się basic programowania nie jest trudne/uciążliwe. Najtrudniejszą czynnością jest dla laika jest wybranie technologii/bibliotek, której się chcesz naczuczyć. Mam na myśli przykładowo Machine learning, data scientist, frontend, rest api itp
@boruch1989
@boruch1989 5 ай бұрын
Co w przypadku mojej osoby? Zawszę mnie interesowała praca w IT, interesowało mnie wszytko związane z tym. Jednak moja ścieżka potoczyła sie zupełnie inaczej i nie mam żadnego doświadczenia w pracy it, w ogóle w pracy z komputerem(z komputerem mam doświadczacie 😁), ale postanowiłem się przebranżowić oglądając ostatnio pewien artykuł o "zawodach które mają przyszłość". Zainteresowałem się właśnie IT, a dokładnie analityk big data. Jakie szansę ma ktoś taki? Studiów żadnych nie skończyłem. Wiedzy nie mam żadnej ale chcę sie uczuć i podjąć kroki w tym kierunku. Jakie mam szanse i czy w ogóle warto? Czy lepiej zacząć od podstaw programowania, a z czasem sie dokształcać w kierunku analityk danych? Dodam ze mam 35 lat. Mam ukończone kursy projektowania w AutoCAD na poziomie podstawowym jak i zaawansowanym. Choć to raczej wiele wspólnego nie ma i nawet tego nie wykorzystuje nigdzie. Przygoda z AutoCAD zakończyła sie po skończonym kursie. Może zacząć od kursu podstawowego z Excel lub SQL (jak jest taki) ?
@sixphoenix1419
@sixphoenix1419 2 жыл бұрын
Też pracuje w IT, generlnie to w Firmie IT w której sprzątam biurka i podłogi no i okna myję.
@TheUFOSeekerZone
@TheUFOSeekerZone 5 ай бұрын
Nie rozumiem dlaczego duża część osób uważa, że praca w IT to tylko programista.. W IT jest wiele rożnych dziedzin, w których można znaleźć pracę i to zaczynając około 30/40 czy nawet 50. Zarobki może nie są wtedy tak duże jak u programisty, ale i tak raczej powyżej najniższej krajowej ;). Na rożnego rodzaju it help desk potrzebują sporo ludzi, handlowców, którzy znają branżę it, menadżerów, lub choćby można być informatykiem na jakiejś hali produkcyjnej, których jest ostatnio od groma wszędzie, a tam też potrzebują informatyków/sieciowców. Więc polecam patrzeć szeroko podczas szukania pracy w IT i powodzenia, do upartych świat należy :)
@damiangrabarczyk9257
@damiangrabarczyk9257 4 ай бұрын
Ja właśnie jestem mechanikiem, ale chciałbym iść bardziej w elektronikę.....jest możliwość na automatyka ale chyba właśnie wolałbym być informatykiem, a elektronike uczyć się hobbystycznie. Myślę aby pójść na technik informatyk - będzie to przydatne na rynku pracy (większość ogłoszeń pracy na informatyka wymaga średnie techniczne, niekonieczne wyższe) no i zawsze mam cel nauki, papier zawsze się przyda.
@TheUFOSeekerZone
@TheUFOSeekerZone 4 ай бұрын
​​​@@damiangrabarczyk9257ja nie mam szkoły IT, a pracę znalazłem, moim zdaniem to nie konieczne. Lepiej wykupić jakiś kurs, albo zrobić certyfikat CCNA. Liczy się wiedza, jak np spytają Cię co to adres IP, MAC, DNS, DHCP, MDM, czym różni się TCP od UDP, albo router od switcha to żebyś wiedział. Albo czym jest model OSI i jakie ma warstwy 😁😄. Zarabianie rjotek, wymiana dysków, RAMu też się przydaje xd
@maksymilianogromski89
@maksymilianogromski89 2 жыл бұрын
1:23 Tu jeszcze, niestety, dochodzi jeszcze kwestia elastycznosci myslenia, ktora sie zmniejsza wraz z wiekiem. Nie wiem jak Ty, ale ja swoje poczatki pisania kodu wspominam jak gabke, ktora chlonie wszystko i trzyma w sobie. Teraz - sporo po 40, to juz nie jest tak rozowo. Kazda nowa rzecz przychodzi z wiekszymi oporami i - niepraktykowana - nie lezy zbyt dlugo w pamieci. Wsrod fizykow nawet sie mowi, ze jak do 30 nie zrobisz odkrycia, to juz nie zrobisz. Programowanie to co prawda nie odkrycia, ale jasnosc umyslu mocna wskazana. Oczywsiscie zgadzam sie z cala reszta filmu. Madrze gadasz.
@JakNauczycSieProgramowania
@JakNauczycSieProgramowania 2 жыл бұрын
O to jest ciekawy temat! Aż zacząłem googlać frazę "learning ability age" i widzę bardzo dużo artykułów i badań. Może zrobię nawet jakiś dokładniejszy research i nagram za jakiś czas odcinek na ten temat :)
@jakubnowakowski3777
@jakubnowakowski3777 2 жыл бұрын
Mam 36 lat, pierwszą pracę w IT rozpocząłem... 7 miesięcy temu ;)
@JakNauczycSieProgramowania
@JakNauczycSieProgramowania 2 жыл бұрын
Mega, gratulacje! Dużo czasu zajęła Ci nauka?
@jakubnowakowski3777
@jakubnowakowski3777 2 жыл бұрын
@@JakNauczycSieProgramowania wieloskładnikowa: - wieloletnie zainteresowanie - niedokończone studia - kilkutygodniowy bootcamp Niski próg wejścia, bo tylko tester, ale ciągła nauka i rozwój pchają mnie do przodu, w GitHub jest już portfolio z Selenium, codzienne kodowanie, po kilka godzin i pisanie własnej apki w Java. Ale na pewno trzeba w to wkładać dużo pracy i poświęcenia.
@grzegorzmichaek9954
@grzegorzmichaek9954 2 жыл бұрын
@@jakubnowakowski3777 który bootcamp wybrałeś ?
@jakubnowakowski3777
@jakubnowakowski3777 2 жыл бұрын
@@grzegorzmichaek9954 ja akurat poszedłem do CodersLab, bo było stacjonarnie, moja dziewczyna też skończyła u nich i mega zadowolona, ale jest dużo, słyszałem też, że SDA jest ok
@MrVampirrrLestat
@MrVampirrrLestat 2 жыл бұрын
35 lat here, zaczynam naukę, jestem umysłem ścisłym, mam głód nauki. Dużo pomysłów jak to monetyzować.
@Don_Mariano89
@Don_Mariano89 5 ай бұрын
I jak tam po roku od komentarza? Gdzie jesteś z nauką, udało Ci się zacząć pracę?
@Peter_PL
@Peter_PL 3 ай бұрын
I jak po roku czasu? Pewnie bezrobocie dalej? xd
@RobieMVPAplikacjeKarolBocian
@RobieMVPAplikacjeKarolBocian 2 жыл бұрын
Dzięki!
@JakTakToNie
@JakTakToNie 2 жыл бұрын
Też pamiętam czasy kiedy coś takiego jak backend i frontend to było jedno i to samo. Pamiętam też sprzedawców magicznej pościeli. Niestety muszę stwierdzić, że rynek szkoleń IT idzie w kierunku naciągania klienta. W interesie osób tworzących kursy jest by zawodnik uczył się jak najdłużej i kupował jak najwięcej magicznych garnków.
@JakNauczycSieProgramowania
@JakNauczycSieProgramowania 2 жыл бұрын
Ale większa ilość technologii, które mamy dzisiaj na rynku, nie jest po to, żeby robić więcej szkoleń, tylko żeby efektywniej i szybciej rozwiązywać problemy. Zamiast jednej technologii do wszystkiego mamy różne technologie ukierunkowane na konkretny problem, co jest zdecydowanie lepsze od tego, co było kiedyś.
@JakTakToNie
@JakTakToNie 2 жыл бұрын
@@JakNauczycSieProgramowania A jakie problemy rozwiązuje początkujący programista oprócz kopiowania i modyfikowania zadań z tutoriali? Początkujący programista nie ma wystarczającej wiedzy, żeby umieć ocenić co do czego się nadaje. W praktyce kupuje kursy motywowany marchewką w formie wysokich zarobków i nic z tego nie ma, bo rynek nie chce już Juniora.
@JakNauczycSieProgramowania
@JakNauczycSieProgramowania 2 жыл бұрын
​@@JakTakToNie Nie bardzo rozumiem te zarzuty wobec początkujących programistów, że nie rozwiązują trudnych problemów, bo chyba to miałeś na myśli? No nie rozwiązują, tak wyglądają początki :) "Początkujący programista nie ma wystarczającej wiedzy, żeby umieć ocenić, co do czego się nadaje" - no nie ma tej wiedzy i to zupełnie normalne i logiczne :) Nie możesz mieć wystarczającej wiedzy, dopóki jej nie zdobyłeś. Dlatego się uczysz i tym samym zdobywasz wiedzę i doświadczenie. "W praktyce kupuje kursy motywowany marchewką w formie wysokich zarobków i nic z tego nie ma" - ale kto nie ma? Każdy, kto kupuje kurs? Każdy kto uczy się programowania? Bo ja z kolei znam sporo osób, które zaczęły się uczyć programowania na przestrzeni ostatnich lat i dzisiaj pracują jako programiści. "Rynek nie chce już juniora" - mam wrażenie, że to zdanie najczęściej powtarzane jest przez osoby, które ukończyły kilkutygodniowy bootcamp, wysłały CV do kilkudziesięciu firm i nie dostały odpowiedzi. A brutalna prawda jest taka, że po prostu umiały za mało i nie ma różnicy, czy aplikowałyby o tę pracę w 2022 czy 2002, efekt byłby taki sam. Generalnie to mit, że nie zatrudnia się juniorów, bo dla dobrych juniorów praca była, jest i zawsze będzie. Oczywiście, że jeżeli jest wybór, to firma woli zatrudnić kogoś z większym doświadczenie i tak było zawsze, o czym opowiadałem tutaj: kzbin.info/www/bejne/nWXWnHxnjKyBrdk Na rynku jednak nie tak łatwo o specjalistę z kilkuletnim doświadczeniem, więc juniorzy (dobrzy juniorzy) mogą spać spokojnie - dla Was na rynku też jest bardzo dużo miejsca.
@JakTakToNie
@JakTakToNie 2 жыл бұрын
@@JakNauczycSieProgramowania żaden zarzut do programistów, w dużym skrócie uważam, że powstał subrynek IT tych, którzy uczą się wiecznie z tymi, którzy uczą się wiecznie ;)
@kku6857
@kku6857 2 жыл бұрын
Pan maruda. A ja chciałbym wiedzieć jak to jest że wiele osób po studiach informatycznych zarabia względnie małe pieniądze jako będąc programistami, a znam kolege ktory po bootcampie, i stażu zarabia podejrzewam że 2 razy wiecej niż oni ktorzy raczej demotywuja do nauki.
@TheLukTeo
@TheLukTeo 2 жыл бұрын
Mam 39 lat i robię na budowie. Od miesiąca uczę się programowania. Dwie godziny dziennie plus ekstra dupogodziny w weekand. Mój cel to staż jako junior na 42 uro. Jak się uda, odezwę się za 3 lata. print("Życzcie mi powodzenia")😉
@fotofan9795
@fotofan9795 2 жыл бұрын
if junior == 42: print("Udało się")
@JakNauczycSieProgramowania
@JakNauczycSieProgramowania 2 жыл бұрын
Trzymam mocno kciuki!
@alat2357
@alat2357 Жыл бұрын
Ja mam 47 lat, cel- zmienić pracę na 50 urodziny 😃 , anglistka.
@h4wk742
@h4wk742 Жыл бұрын
I jak tam postępy?
@Peter_PL
@Peter_PL 3 ай бұрын
I jak po roku czasu?
@lechita9259
@lechita9259 2 жыл бұрын
Film jak znalazl akurat ucze sie html/css i troche js tworzac strone z cv bo chce sie przebranzowic Pozdrawiam
@JakNauczycSieProgramowania
@JakNauczycSieProgramowania 2 жыл бұрын
Fajna strona z CV to bardzo dobra rzecz! Zwłaszcza, gdy rozwijasz się w stronę frontendu :)
@piotrm3700
@piotrm3700 2 жыл бұрын
Jak ważne na początku nauki jest skupienie się na algorytmach i strukturach danych?
@alekandrabun319
@alekandrabun319 2 жыл бұрын
ja podeszłam do tego jako próby powtórzenia tego co już umiem a dodatkowo nauki algorytmów. Sama zaimplementowałam własne arraylist, set i linkedlist. Bardzo dużo mi to dało i poukładałam sporo wiedzy.
@tomekg.1571
@tomekg.1571 Жыл бұрын
Czy trzeba znać język angielski?
@mchess7157
@mchess7157 2 жыл бұрын
Jestem ogromnie wdzięczny za ten materiał. Sam właśnie zadaję sobie to pytanie - czy nie jest za późno? Po usłyszeniu "NIE" mogę z uczuciem ulgi wracać do nauki 😉
@matik7145
@matik7145 Жыл бұрын
Udało się?!
@mchess7157
@mchess7157 Жыл бұрын
@@matik7145 Jeśli chodzi o naukę to udaje się każdego dnia 😉
@matik7145
@matik7145 Жыл бұрын
a jeśli chodzi o pracę ?@@mchess7157
@PK-vu7rr
@PK-vu7rr 2 жыл бұрын
Dobre filmy, krec wiecej :)
@KacperSieradziński
@KacperSieradziński 2 жыл бұрын
Mogę dodać od siebie, że warto w tym wszystkim znaleźć radość i tworzyć takie aplikację by poprawiać swoja codzienność - coś automatyzować czy też przyspieszać swoją pracę. U mnie osobiście występuje ten sam problem z bieganiem. Nie lubię biegać, ale wiem, że jeśli będę biegał codziennie to będę w końcu szczupły i wysportowany jak Kamil. Problem w tym, że nie jest to w stanie mnie zmotywować do tego by biegać, bo nie mam z tego żadnej radości. Życzę Wam aby programowanie Wam tę radość dawało, bo najlepsza marchewka w postaci 15,20,30,50 (Sky is the limit, a właściwie poziom inflacji w naszym państwie) nie zmotywuje Cię do programowania jeśli nie będzie Ci ono dawało radości 🙂
@JakNauczycSieProgramowania
@JakNauczycSieProgramowania 2 жыл бұрын
Też bym chciał być wreszcie szczupły, bo już od dłuższego czasu nie jestem ; ) Ale planuję wreszcie to ogarnąć!
@biohacker5815
@biohacker5815 Жыл бұрын
Czy zarządzanie w informatyce też się do tego zalicza?
@JakNauczycSieProgramowania
@JakNauczycSieProgramowania Жыл бұрын
To jest kierunek studiów? Jaka to uczelnia?
@piotrmazur5224
@piotrmazur5224 2 жыл бұрын
Flutter to dobry pomysł na początek?
@JakNauczycSieProgramowania
@JakNauczycSieProgramowania 2 жыл бұрын
Jeżeli myślisz o Flutterze, zacząłbym od poznania na choćby podstawowym poziomie Javy. Tak, żebyś zrozumiał czym jest programowanie obiektowe, czym są klasy, interfejsy, na czym polega dziedziczenie, czym są zmienne publiczne i prywatne, metody i zmienne statyczne. Flutter to framework oparty na języku Dart, także będziesz jednocześnie musiał ogarniać rzeczy związane z Flutterem jak i z samym językiem Dart - a obie te rzeczy będą dla Ciebie zupełnie nowe. Dart jest jednak bardzo podobny dla Javy, także gdy zabierasz się za Fluttera znając wcześniej Javę czujesz się praktycznie jak w domu i jedyne na czym musisz się skupić to rzeczy dotyczące samego Fluttera. Moja rada jest taka, najpierw przerób co najmniej te dwa filmy o Javie: kzbin.info/www/bejne/bHiUap58mLuLitE kzbin.info/www/bejne/hae8YZljfryfpdU Zobacz potem moje wprowadzenie do Fluttera: kzbin.info/www/bejne/n6aqf3merd9nkLM I Crash Course Fluttera na Academind: kzbin.info/www/bejne/rmHYmqGAq82Brqs Sam zobaczysz wtedy, na jakim etapie jesteś i czy dalej iść w stronę Fluttera czy zrobisz jeszcze krok wstecz i nadrobić jeszcze podstawy programowania obiektowego.
@piotrmazur5224
@piotrmazur5224 2 жыл бұрын
@@JakNauczycSieProgramowania super :) dzięki za odpowiedź
@doherty_1855
@doherty_1855 2 жыл бұрын
Czy spotkał się Pan z sytuacją, że orzeczenie o niepełnosprawnosci miało wpływ na zatrudnienie na staz/junior frontend? oczywiscie mowie o negatywnym rozpatrzeniu, bo o plusach raczej nie ma mowy. Pozdrawiam
@JakNauczycSieProgramowania
@JakNauczycSieProgramowania 2 жыл бұрын
Nie spotkałem się z taką sytuacją, ale jeżeli coś takiego miało (lub miałoby) miejsce, to wydaje mi się, że należałoby to rozstrzygnąć w sądzie.
@doherty_1855
@doherty_1855 2 жыл бұрын
@@JakNauczycSieProgramowania Na szczęście nie miało, tylko byłem ciekaw czy czasem pracodawca może na to krzywo patrzeć. Dziękuję za odpowiedź:)
@Brick_dont_hit_back
@Brick_dont_hit_back Жыл бұрын
Czy można zostac programista bez wyższego wykształcenia? Czy papier chiciażby z resocjalizacji w Polsce wciaz otwiera woele drzwi ?
@JakNauczycSieProgramowania
@JakNauczycSieProgramowania Жыл бұрын
Jak najbardziej można, kluczem jest zdobycie niezbędnej wiedzy i zaprezentowania doświadczenia w postaci projektów. Więcej na ten temat opowiadałem w tym filmie kilka tygodni temu: kzbin.info/www/bejne/pKOtnplre6qoZq8
@Pan_Lukasz
@Pan_Lukasz 2 жыл бұрын
Kamilu, odnośnie studiów. Czy warto iść w przypadku, gdy już zbliżamy się do 30? Status studenta odpada, w tym staż pewnie też. Same studia i kosztują i zabierają masę czasu. Czy nie lepiej w takiej sytuacji przeznaczyć czas i pieniądze na konkretną naukę programowania z kursów/yt/itd.? Jeszcze chciałbym abyś odpowiedział mi na komentarz pod filmem o domowym biurze, na temat monitorów ultrawide. Pozdrawiam :)
@JakNauczycSieProgramowania
@JakNauczycSieProgramowania 2 жыл бұрын
Dla samego dyplomu - nie warto. Jeżeli widziałbyś realne zalety płynące ze studiów i wiedziałbyś, że w jakiś konkretny sposób Ci pomogą, to wtedy na pewno warto się zastanowić. Ale jeżeli ma to być studiowanie dla samego studiowania i po to, żeby uczyć się programowania, lepiej robić to na własną rękę.
@norbert6841
@norbert6841 2 жыл бұрын
@@JakNauczycSieProgramowania i tu padła odpowiedź na moje pytanie , dzięki :)
@bartek6039
@bartek6039 2 жыл бұрын
Czy będziesz mógł udostępnić spis treści tych nowych pozycji?
@JakNauczycSieProgramowania
@JakNauczycSieProgramowania 2 жыл бұрын
Zaktualizowałem stronę Programisty dzisiaj o spis treści :) Rekrutacja programisty jeszcze się kształtuje :)
@bartek6039
@bartek6039 2 жыл бұрын
@@JakNauczycSieProgramowania Super dzięki :)
@PerwolWhatsPoppin
@PerwolWhatsPoppin 2 жыл бұрын
Rozumiem - biznes - ale czemu "odpowiadając" na pytania dla młodych programistów mam wrażenie, że każdy chce sprzedać tylko szkolenie, które i tak nic nie wniesie. Z drugiej strony - juniorzy, którzy chcą wszystko na już, lub usłyszeć ile czasu muszą poświęcić na naukę... Chyba złotym rozwiązaniem jest po prostu nauka i tyle - nie ma drogi na skróty.
@JakNauczycSieProgramowania
@JakNauczycSieProgramowania 2 жыл бұрын
Gdybym wiedział, że to co robię, nie pomaga osobom uczącym się programowania, nie prowadziłbym tego kanału i nie sprzedawałbym ebooków oraz kursów. Rzeczywistość wygląda jednak inaczej a czytając wiadomości z podziękowaniami od widzów widzę efekty swojej pracy. Oczywiście ich sukces to w 99% procentach ich własna, ciężka praca, a ja daję tylko ten zastrzyk motywacji, wskazówki, czego się uczyć i dlaczego. To, co z nimi zrobisz i jak je wykorzystasz, zależy już jednak tylko od Ciebie. I nigdy nikomu nie ściemniam, że jest inaczej. Oto fragment z ostatniego rozdziału Roadmapy programisty: "W ten sposób dotarłeś do końca tej książki, ale niech to w żaden sposób nie uśpi Twojej czujności. Oczywiście możesz sobie pozwolić teraz na chwilę odprężenia, ale tylko pod warunkiem, że potem wrócisz do ciężkiej pracy! Bo to co Cię czeka teraz to właśnie ciężka praca. Nie chcę Cię okłamywać, mamić chwytliwymi sloganami i obiecywać Ci gruszek na wierzbie. Zostanie programistą to nie jest wcale taka bułka z masłem, jak niektórzy próbują to przedstawić. A książka, którą właśnie przeczytałeś, nie jest żadną magiczną pigułką, która zrobi z Ciebie programistę. Nie zrobi tego ani ta książka, nie zrobię tego ja. Ja mogę tylko wskazać Ci drogę, wyznaczyć właściwy kierunek, ale Twój sukces zależy tylko od Ciebie." A to z kolei fragment wstępu do Programisty dzisiaj: "Nie ma jednego właściwego sposobu na naukę programowania. Oczywiście - tak jak podkreślam to w Roadmapie programisty oraz w wielu filmach na kanale Jak nauczyć się programowania - trzeba po prostu pisać dużo kodu i realizować jak najwięcej projektów (nie ma dróg na skróty!), ale różne osoby mogą dochodzić do tego na różne sposoby." Dokładnie tak jak mówisz - NIE MA DRÓG NA SKRÓTY. Nauka programowania to ciężka praca i zawsze będę to powtarzał. I nie gwarantuję nikomu, że na pewno zrobię z niego programistę, bo takiej mocy nie mam, a programowanie to coś, czego trzeba nauczyć się samemu, pisząc kod i tworząc kolejne projekty :) Mogę jednak podzielić się z Tobą swoim doświadczeniem, zwrócić uwagę na błędy, które popełniłem, wskazać właściwą drogę i dać Ci wszystkie narzędzia, dzięki którym - jeżeli dobrze je wykorzystasz - zwiększysz swoje szanse na końcowy sukces. I tego jestem w 100% pewien.
@PerwolWhatsPoppin
@PerwolWhatsPoppin 2 жыл бұрын
@@JakNauczycSieProgramowania nie chce żebyś myślał, że moje słowa są skierowane konkretnie do Ciebie - chodzi o ogólne zagubienie juniorów w tym "jak zacząć". A co do tego, że moim zdaniem oglądając większość materiałów, które mają pomóc, a nic nie wnoszą, to jestem pewny, że również zauważyłeś przesycenie tego typu treścią, która ma na celu jedynie sprzedaż i zerowanie na zagubionych juniorach :) Szanuje Twoja twórczość - ale uważam, że w całym środowisku mimo wielu poradników "jak" - panuje straszna dezorientacja o tym jak faktycznie to zrobić bo to Junior usłyszy 3 miesiące tam 6, na wykopie, że 2 lata i nic. Ludzie chcą moim zdaniem prostej odpowiedzi w postaci - " nie ma drogi na skróty - trzeba zapier... i tyle" - choć pewnie i tak to nic nie dało bo człowiek a w szczególności młody człowiek chce wszystko na już teraz now - co przy nauce logicznego myślenia i języka jest po prostu niemożliwe :ad
@PerwolWhatsPoppin
@PerwolWhatsPoppin 2 жыл бұрын
Ciężko zawrzeć mi wszystkie myśli w komentarzu - języku pisanym - podsumowując to niedokładnie (bo czepiać słówek się można) - co do zasady, na rynku tutoriali jest bardzo dużo sprzedawców marzeń, którzy moim zdaniem szkodzą branży i odpychają potencjalnych dobrych programistów od nauki szerząc dezinformacje, w której juniorzy się gubią i po prostu to rzucają. Szanuje bardzo za stworzenie roadmapy programisty, która z zapowiedzi (nie miałem okazji czytać ) odpowiada chyba dokładnie na pytania juniorów, bez nawijania makaronu na uszy
@karolborowiecki8612
@karolborowiecki8612 2 жыл бұрын
To powiem ci tak w naszym wieku już jest za późno spróbuj wysłać CV będąc na poziomie juniora w wieku 35 lat 40 zobaczysz co te blondzie z rekrutacji ci odpiszą a raczej nie odpiszą ja usłyszałem że w wieku 35 lat jestem za stary żeby zostać programistą od laski z HR z dużej polskiej firmy rekrutacyjnej
@jadowity
@jadowity 2 жыл бұрын
Mi się udało w wieku 30 lat
@plejton1924
@plejton1924 2 жыл бұрын
To szukaj mniejszych firm. Jeżeli firma odrzuca ze względu na wiek i wykształcenie, mimo umiejętności, to jest to jakiś januszex, z którego trzeba uciekać.
@ewelinam7141
@ewelinam7141 2 жыл бұрын
Dziwi mnie to,że w wieku 35 lat jeszcze nie masz wyj....e na opinie lasek z rekrutacji.Ewidentnie wykorzystuje swoją pracę,aby sobie ego podbudować.Rekruter na poziomie ci nie powie czegoś takiego.
@JakNauczycSieProgramowania
@JakNauczycSieProgramowania 2 жыл бұрын
Dokładnie tak jak napisali przedmówcy - wyślij CV do innej firmy, bo to co usłyszałeś nie jest normalną praktyką. Zresztą wydaje mi się, że to nawet nie kwestia firmy, a osoby, na którą trafiłeś. Cóż, idioci zdarzają się wszędzie, ale na to nie mamy wpływu :) Najważniejsze to znać swoją wartość, nie przejmować się takimi komentarzami i po prostu robić swoje. A prawda jest taka, że w IT w 99% przypadków oceniane są tylko i wyłącznie umiejętności.
@michag.6653
@michag.6653 2 жыл бұрын
To się nie słuchaj innych tylko rób swoje. Przebranzowilem się w wieku 35 lat.
@przemysawmazurek6028
@przemysawmazurek6028 2 жыл бұрын
Kiedy możemy się spodziewać kursu Javy? O ile pamiętam mówiłeś że coś pod koniec tego roku.
@JakNauczycSieProgramowania
@JakNauczycSieProgramowania 2 жыл бұрын
Niestety kurs Javy będzie pojawi się najwcześniej wiosną następnego roku. Nie chcę jednak deklarować konkretnej daty, bo to naprawdę potężne przedsięwzięcie i na tym etapie ciężko mi o szczegóły. Na pewno jednak będzie to kurs, który mocno będzie różnił się od innych kursów na rynku, także zależy mi przede wszystkim na tym, żeby się nie spieszyć, tylko to, co założyłem, zrealizować jak najlepiej.
@EMSLeitoPL
@EMSLeitoPL 2 жыл бұрын
Czy będą jakieś odcinki i wyjaśnienie zagadnień/pracy w MySQL z bazami dany? Co taki pracownik może robić, jak ugryźć SQL i tym podobne? Trochę inny odłam niż programista, ale dalej ta sama rodzina ;)
@JakNauczycSieProgramowania
@JakNauczycSieProgramowania 2 жыл бұрын
Pytasz o pracę administratora baz danych? Jeżeli tak, to ciekawy temat, ale odcinek nagrałbym z zaproszonym ekspertem, bo sam wystarczających kompetencji w tym zakresie nie mam :)
@EMSLeitoPL
@EMSLeitoPL 2 жыл бұрын
@@JakNauczycSieProgramowania Ogólnie gdzie można pracować ucząc się o bazach danych i jak się za to zabrać. Między innymi w MySQL. Słyszałem, że jest to prostsze od programowania, a wygląda podobnie/ciekawie.
@praktyczneinfo4607
@praktyczneinfo4607 Жыл бұрын
A może coś na temat Programista, automatyk PLC ?
@JakNauczycSieProgramowania
@JakNauczycSieProgramowania Жыл бұрын
To zupełnie nie mój temat, więc niestety nie jestem w stanie się wypowiedzieć.
@JogoBelIa
@JogoBelIa 2 жыл бұрын
lol, tylko pomyślałam o tym i wyświetlił mi się ten film
@JakNauczycSieProgramowania
@JakNauczycSieProgramowania 2 жыл бұрын
A bo to moja tajna umiejętność - czytam w myślach i od razu nagrywam o tym film :D
@jakubx4428
@jakubx4428 2 жыл бұрын
Czy roadmapa programisty nakierowuje też w kwestii rozwoju co do frontendu?
@JakNauczycSieProgramowania
@JakNauczycSieProgramowania 2 жыл бұрын
W Roadmapie programisty samemu frontendowi poświęcam bardzo mało miejsca, ale jest tam sporo tematów uniwersalnych, które powinien poznać każdy programista bez względu na to, czy rozwija się w kierunku backendu czy frontendu. Dodałem dzisiaj na roadmapaprogramisty.pl/ spis treści, także zobacz, czy jest to rzecz dla Ciebie.
@krzysztofkrowicki1312
@krzysztofkrowicki1312 2 жыл бұрын
Przepraszam tylko, że zadam mo,ze głupie pytanie ale ile godzin dziennie poleca Pan na naukę programowania? Pytam się gdyż jestem już osobą pracującą.
@JakNauczycSieProgramowania
@JakNauczycSieProgramowania 2 жыл бұрын
Wszystko tak naprawdę zależy od tego, ile jesteś w stanie wygospodarować czasu na naukę, ale kluczem do sukcesu jest na pewno regularność. Oczywiście poświęcając tylko godzinę dziennie nauka programowania zajmie Ci bardzo dużo czasu, ale generalnie lepiej jest siadać codziennie na godzinę niż raz na dwa tygodnie na 12h :)
@takbycniemoze
@takbycniemoze 2 жыл бұрын
1:45
@RafałFICEK-v2i
@RafałFICEK-v2i Жыл бұрын
Szkoda tylko, że na JUNIORA jest teraz średnio 100 CV :) O tym mało kto mówi, zwłaszcza firmy szkoleniowe :) Przypadek?
@JakNauczycSieProgramowania
@JakNauczycSieProgramowania Жыл бұрын
Zacytuję fragment z mojego kursu "Rekrutacja programisty": Prawda jest taka, że chociaż dzisiaj do branży IT stara się wejść dużo więcej osób niż kiedyś, to zdecydowana większość kandydatów jest po prostu słaba. Różnica między “kiedyś” a “dzisiaj” jest taka, że kiedyś na jedno stanowisko aplikowało 10 osób z czego 3 osoby były dobre a 7 słabych. Dzisiaj na jedno stanowisko być może aplikuje nawet 100 osób, ale to niczego nie zmienia, bo z tej setki dobrych kandydatów będzie wciąż tylko trzech. I jeżeli jesteś dobry, to są właśnie te osoby, z którymi będziesz konkurować. Nie ma dla Ciebie żadnego znaczenia ile słabych osób, bez żadnych szans w rekrutacji, wysłało CV - może to być 7 osób, może to być 97 osób a nawet 997, rywalizacja o miejsce w każdym z tych przypadków i tak toczyć się będzie tylko i wyłącznie między dobrymi kandydatami. Słabi zostaną odrzuceni na samym starcie. Polecam też ostatni film, w którym opowiadam jak szukałem praktyk i pracy ponad kilkanaście lat temu: kzbin.info/www/bejne/Z2LTlIGKnLSMnMk. Wtedy też nie było łatwo.
@RafałFICEK-v2i
@RafałFICEK-v2i Жыл бұрын
@@JakNauczycSieProgramowania Zdefiniujmy kto to jest słaby kandydat. Tak na początek dyskusji :) Bo słabym może być perspektywiczna osoba, ale bez braku doświadczenia, którego nie ma szans zdobyć. Więc według Ciebie kto nią jest? (przeszedłem na Ty, ale tu chyba wolno :))
@JakNauczycSieProgramowania
@JakNauczycSieProgramowania Жыл бұрын
@@RafałFICEK-v2i Tutaj tylko na Ty :) Słaby kandydat to kandydat bez realnych projektów na koncie (prosty projekt będący efektem przerobienia tutorialu na YT nie łapie się do tej kategorii), bez solidnej wiedzy ogólnej. Temat ogólnej, informatycznej wiedzy poruszałem w filmie "Dlaczego każdy programista powinien być informatykiem?": kzbin.info/www/bejne/moSoipqIi8tjeM0. Doświadczenie jest NIEZBĘDNE i bez niego praktycznie NIE MA SZANS na zatrudnienie. Osoba "perspektywiczna", która nie ma doświadczenia tak naprawdę nie jest perspektywiczna, bo jeżeli na etapie wysyłania CV kandydat nie poświęcił wystarczająco dużo czasu na research, na zrozumienie tego, czego się od niego oczekuje, a przede wszystkim na CIĘŻKĄ pracę nad własnymi projektami, możemy o nim powiedzieć wszystko, ale na pewno nie to, że jest perspektywiczny:) Bo jeżeli na tym etapie jest tak słabo, to ciężko uwierzyć, że w pracy nagle będzie inaczej. I tak, doświadczenie NIE MUSI BYĆ komercyjne. Starając się o pierwszą pracę nikt takiego doświadczenia nie ma, bo gdyby miał, to już nie byłaby to pierwsza praca:) Istotne są własne, niekomercyjne projekty.
@RafałFICEK-v2i
@RafałFICEK-v2i Жыл бұрын
@@JakNauczycSieProgramowania No właśnie i chodzi o to, że kandydatów z realnymi projektami jest wcale nie tak mało. Większość ludzi to rozumie i sami zakuwają robiąc wiele projektów. Po czym zderzają się ze ścianą -> A komercyjne doświadczenie jest? :) W moim przypadku się udało zacząć ale prawdą jest, że pomógł mi ciekawy kierunek na renomowanej uczelni. Gdyby nie to CV do kosza :) pierwszy odsiew i tak to wygląda. Konkurencja jest ogromna i wcale nie słaba. A pewnych standardów w programowaniu nie osiągniesz jak nie popracujesz komercyjnie. I tu powstaje błędne koło :) Dlatego moim zdaniem uczciwie powinno się mówić ludziom jak sprawa wygląda. Jest dużo kandydatów i nie koniecznie się wszystkim uda, tym zdolnym również. A nie bez studiów bez matematyki itd :)
@Peter_PL
@Peter_PL 3 ай бұрын
W 2024 jest jeszcze ciekawiej, po kilkaset CV na juniorskie stanowiska. Mam znajomego w Capgemini we Wrocławiu. Jest odgórny przykaz od ponad roku, że nikogo poniżej seniora mają nie zatrudniać bo ludzie o prace już się muszą bić : )
@Paavo1991
@Paavo1991 Жыл бұрын
Czekam na serię filmów pt. Jak WYJŚĆ z IT? 😉
@JakNauczycSieProgramowania
@JakNauczycSieProgramowania Жыл бұрын
Z IT nie ma ucieczki ; )
@marcinlesniewski4571
@marcinlesniewski4571 2 жыл бұрын
elegancko
@kacper_robloks
@kacper_robloks 2 жыл бұрын
siema, widzę, że robisz dużo odcinków o podsumowaniu zagadnień w IT(np. język python w 1h), będzie może podsumowanie książek programistycznych (jak np. "pragmatyczny programista")?
@JakNauczycSieProgramowania
@JakNauczycSieProgramowania 2 жыл бұрын
O Pragmatycznym programiście był nawet cały odcinek:) kzbin.info/www/bejne/fJ6vm52BeZ53hbc
@kacper_robloks
@kacper_robloks 2 жыл бұрын
@@JakNauczycSieProgramowania heh, racja, dawno nie oglądałem :o
@berekberekberek
@berekberekberek 2 жыл бұрын
Kariery w IT nie zrobisz w wieku 50+, ale coś tam poklepiesz..Niestety wejście na level architekta zajmie 10-15 lat i mówię tu o prawdziwych architektach IT, a nie takich którym wyjdaje się, jak projektować systemy informatyczne.
@magnus6881
@magnus6881 2 жыл бұрын
To chyba oczywiste, ale i tak warto jak ktoś ma dużo zapału i samodyscypliny.
@ukaszukasz649
@ukaszukasz649 2 жыл бұрын
Czy nie będzie nas za dużo?Może lepiej uczyć się pozycjonowania stron, etc?
@JakNauczycSieProgramowania
@JakNauczycSieProgramowania 2 жыл бұрын
Dobrych programistów prawdopodobnie nigdy nie będzie za dużo :)
@dawid.ramone
@dawid.ramone 2 жыл бұрын
Dodam tylko, że nieważne jaki język programowania. Ważne żeby znać język angielski.
@kacperpiotr97
@kacperpiotr97 2 жыл бұрын
Czy cosinus i inne szkoły policealne dają coś w tym temacie? ;) warto?
@JakNauczycSieProgramowania
@JakNauczycSieProgramowania 2 жыл бұрын
Zależy od tego, czego się w nich nauczysz. Jeżeli chodzi o samo świadectwo ukończenia, to renoma tego typu szkół jest tak niska, że w większości przypadków lepiej tego do CV nie wpisywać:)
@2kuba1
@2kuba1 2 жыл бұрын
Moim zdaniem język, który wybierzemy ma znaczenie. Znam kilka osób, które zraziły się do programowania bo na start wybrały sobie C++, ciężka składnia ich przygniotła po czym stwierdzili, że to nie dla nich.
@marcinlesniewski4571
@marcinlesniewski4571 2 жыл бұрын
imo, również zaczynałem od c++, to raczej oznacza ,że programowanie nie jest dla nich. A c++ to najlepszy język na start.
@2kuba1
@2kuba1 2 жыл бұрын
@@marcinlesniewski4571 stwierdzasz że cpp to najlepszy język na start bo tak powiedzial ci Mirek z kanału Pasja Informatyki?
@RafałFICEK-v2i
@RafałFICEK-v2i Жыл бұрын
Studia są potrzebne i to BARDZO!!! Pierwszy odsiew CV to ci bez i po studiach!!!
@wiktorzubel
@wiktorzubel Жыл бұрын
Ale po prostu studia, jakiekolwiek? Czy tylko informatyczne?
@RafałFICEK-v2i
@RafałFICEK-v2i Жыл бұрын
@@wiktorzubel Zdecydowanie informatyczne ale najlepiej sam poszukaj ofert i zobaczysz jak to wygląda.
@wiktorzubel
@wiktorzubel Жыл бұрын
@@RafałFICEK-v2i czyli średnio o pracę z studiami niezwiązanymi z it, nawet jak się ma umiejętności?
@sp3cn
@sp3cn 6 ай бұрын
Brzmi to jak wejsc do sportu. Tyle, ze sport to spora dziedzina i zycia by nie starczylo aby nawet powierzchownie poznac kazda dyscypline.
@arerrera3612
@arerrera3612 2 жыл бұрын
Czy wiek 25 lat i koncowka studiow inzynierskich (ale niezwiązanych z IT) to juz za pozno? Its over dla mnie chyba
@JakNauczycSieProgramowania
@JakNauczycSieProgramowania 2 жыл бұрын
To bardzo dobry wiek:)
@arerrera3612
@arerrera3612 2 жыл бұрын
@@JakNauczycSieProgramowania To gitara. Bd cos dzialane w temacie wkrotce. Zeby nie powiedziec, ze juz jest, skoro ogladam takie materialy ;)
@xisssd
@xisssd 2 жыл бұрын
Czyli jak nie mam studiow to lipa ;/
@JakNauczycSieProgramowania
@JakNauczycSieProgramowania 2 жыл бұрын
No właśnie nie lipa :) Studia pomagają o tyle, że się uczysz na nich podstaw informatyki, tworzysz projekty, więc siłą rzeczy masz sporą motywację i kolejne projekty w portfolio. Ale sam dyplom nie jest nigdzie wymagany, liczy się to co umiesz i to, jakie masz doświadczenie, a to wszystko możesz ogarnąć we własnym zakresie. Jest sporo świetnych programistów, którzy nie kończyli studiów :)
@xisssd
@xisssd 2 жыл бұрын
@@JakNauczycSieProgramowania dzieki podobnie sadze, wiele jest zawodow gdzie stanowisko pracy weryfikuje umiejetnosci i samozaparcie a nie papierek, bo czasem z papierkiem ludzie sa gorsi od tych bez
@wojtus3
@wojtus3 2 жыл бұрын
czy można zostać w wieku 12 lat programistą czy trzeba mieć 18lat
@JakNauczycSieProgramowania
@JakNauczycSieProgramowania 2 жыл бұрын
Programowania warto uczyć się w każdym wieku, na pewno 12 lat to super wiek na start.
@gk6357
@gk6357 2 жыл бұрын
To co teraz? Roadmapa czy nowy ebook?
@JakNauczycSieProgramowania
@JakNauczycSieProgramowania 2 жыл бұрын
Proponuję obie, bo świetnie się uzupełniają :) Roadmapa programisty i Programista dzisiaj dostępne będą w pakiecie, ale bez obaw, jeżeli zdecydujesz się na zakup Roadmapy już teraz, bo w takiej sytuacji otrzymasz na Programistę dzisiaj specjalną zniżkę :)
@gk6357
@gk6357 2 жыл бұрын
@@JakNauczycSieProgramowania jednak z Twojego filmiku i załączonego od HRejterow wynika, że sprawdzę się raczej jako kto inny w IT, aniżeli jako programista...
@JakNauczycSieProgramowania
@JakNauczycSieProgramowania 2 жыл бұрын
@@gk6357 Pewnie, są też inne drogi! Planuję nagrać w ogóle odcinek na ten temat.
@gk6357
@gk6357 2 жыл бұрын
@@JakNauczycSieProgramowania super, chętnie obejrzę
@RobertAlexx
@RobertAlexx Жыл бұрын
Ej to koniec programistów. Przy AI jesteście jak dziecko w dżungli. Nie ma sensu się przebranżawiać tylko szukać pracy w innej dziedzinie
@JakNauczycSieProgramowania
@JakNauczycSieProgramowania Жыл бұрын
A wiesz jak działa to AI i w jaki sposób według Ciebie zastąpi programistów?
@RobertAlexx
@RobertAlexx Жыл бұрын
@@JakNauczycSieProgramowania Ja Wam naprawdę zle nie życzę ale nie dociera do Was że jesteśmy w przededniu wielkiej rewolucji naukowej, która wyeliminuje z rynku wiele zawodów. Jeśli tego nie widzisz to znaczy że tkwisz w błędzie albo nie chcesz tego widzieć i wypierasz temat
@RobertAlexx
@RobertAlexx Жыл бұрын
@@JakNauczycSieProgramowania A jak działa AI to tego nawet jego twórcy nie wiedzą
@JakNauczycSieProgramowania
@JakNauczycSieProgramowania Жыл бұрын
@@RobertAlexx Tutaj Sam Altman czyli CEO OpenAI tłumaczy jak działa ChatGPT: kzbin.info/www/bejne/j6atqqx3nbeVndk Bardzo dobre tłumaczenie znajduje się również w tym filmie: kzbin.info/www/bejne/mITZhYmIetyGhNk
@JakNauczycSieProgramowania
@JakNauczycSieProgramowania Жыл бұрын
​@@RobertAlexx Z mojej strony to też nie jest zarzut, ale wydaje mi się, że nie będąc programistą, nie do końca wiesz jak faktycznie wygląda programowanie i z jak wielu elementów oraz etapów składa się tworzenie aplikacji. Oczywiście za 15-20 lat sytuacja może wyglądać zupełnie inaczej, ale na obecną chwilę zagrożenie, że AI zastąpi programistów jest praktycznie zerowe. Jasne, AI zmieni wiele i wiele rzeczy uprości, ale to tylko usprawni pracę programistów. To wciąż programista będzie musiał rozwiązać problem, to programista będzie musiał wybrać narzędzia do rozwiązania problemu, to programista będzie musiał zaprojektować architekturę systemu i to programista będzie musiał to wszystko połączyć w całość. Proste problemy będą mogły zostać zautomatyzowane, ale te bardziej złożone wciąż będą wymagały kreatywnej pracy, za którą odpowiedzialny będzie człowiek. A to wszystko sprawi, że będziemy mieć więcej czasu, by skupiać się na rozwiązywaniu ciekawszych, bardziej wymagających problemów zamiast pisać banalny, powtarzalny kod.
@myronbolitar1686
@myronbolitar1686 2 жыл бұрын
No dobra...to startujemy. Na początek Python i java 😀
@ccc5226
@ccc5226 2 жыл бұрын
i jak ? już się poddałeś ? ;p
@myronbolitar1686
@myronbolitar1686 2 жыл бұрын
@@ccc5226 dobrze idzie, byle do przodu :-)
@piotrm3700
@piotrm3700 2 жыл бұрын
. Net to dobry pomysł na początek?
@izuki5941
@izuki5941 2 жыл бұрын
Nie no zimne piwo to każdy lubi 😳
@JakNauczycSieProgramowania
@JakNauczycSieProgramowania 2 жыл бұрын
Albo ciepłe i wygazowane: kzbin.info/www/bejne/envQfa2vp5Kaq68 :D
@aleksandraa4898
@aleksandraa4898 2 жыл бұрын
A ja nie lubię żadnego alkoholu. Lubię za to pistacje. Pistacje i zielona herbata z imbirem i jedziemy z kodem :) . Raz kupując sobie pistacje (bez pistacji nie ma życia), pan za mną w kolejce pyta się: a alkohol gdzie? Ja mu na to, że nie pijam i nie wiem co w tym ludzie widzą. Na to on: "Ha! Ale co po tym widzą (= po wypiciu)!" :D .
Jaki język programowania wybrać na początek nauki?
13:27
Jak nauczyć się programowania
Рет қаралды 175 М.
Ile zajmuje dostanie pierwszej pracy jako programist(k)a? 🕒
13:07
Jak zacząć programować?
Рет қаралды 159 М.
BAYGUYSTAN | 1 СЕРИЯ | bayGUYS
36:55
bayGUYS
Рет қаралды 1,9 МЛН
Правильный подход к детям
00:18
Beatrise
Рет қаралды 11 МЛН
Мясо вегана? 🧐 @Whatthefshow
01:01
История одного вокалиста
Рет қаралды 7 МЛН
Арыстанның айқасы, Тәуіржанның шайқасы!
25:51
QosLike / ҚосЛайк / Косылайық
Рет қаралды 700 М.
Robiąc te rzeczy NIE ZOSTANIESZ PROGRAMISTĄ
8:39
Jak nauczyć się programowania
Рет қаралды 86 М.
Jak zdobyć doświadczenie przed dostaniem się do pierwszej pracy w IT?
6:51
Jak zacząć programować?
Рет қаралды 19 М.
Uczenie maszynowe ML - maszynowe uczenie wprowadzenie
27:11
Analiza danych z Arkadiuszem
Рет қаралды 7 М.
Jak dzisiaj uczyłbym się programowania?
25:14
Jak nauczyć się programowania
Рет қаралды 136 М.
Od czego zacząć naukę programowania?
7:32
Jak zacząć programować?
Рет қаралды 90 М.
Dlaczego nie pracuję już jako programista?
10:48
Jak nauczyć się programowania
Рет қаралды 12 М.
Jak nauczyć się programowania i zostać programistą?
1:22:13
Jak nauczyć się programowania
Рет қаралды 147 М.
Dlaczego nie dostaniesz pracy jako programista?
18:25
Jak nauczyć się programowania
Рет қаралды 113 М.
kurs podstaw Pythona w godzinę
59:37
Matura z Lewusem
Рет қаралды 256 М.
10 BŁĘDÓW początkujących programistów 🤦‍♂️🤦‍♀️
20:04
Jak nauczyć się programowania
Рет қаралды 37 М.
BAYGUYSTAN | 1 СЕРИЯ | bayGUYS
36:55
bayGUYS
Рет қаралды 1,9 МЛН