Rewelacyjne wyjaśnienie podstawowych koncepcji w programowaniu (instrukcje warunkowe, pętle, itd.) - a nie jest to proste! Subscribed 🙂 Kolejne kroki to oczywiście ich praktykowanie i tu zazwyczaj przyjmuje się, że raczej każdy język programowania się sprawdzi, przy czym z jednymi jest łatwiej, a z innymi trudniej. Jako ciekawostka. Częste pytanie się u osób chcących uczyć się programowania: "jaki język programowania uczyć się jako pierwszy?" stało się jedną z przyczyn stworzenia przez nas nowego języka wizualnego (oraz edukacyjnego IDE do niego) 🙂, dedykowanego nauce programowania dla początkujących (w tym dzieci, osoby starsze, osoby nie mające doświadczenia z tzw. nowymi technologiami) - tworzenie instrukcji i wyrażeń głównie przez drag & drop z zachowaniem składni znanych z języków typu Java, JavaScript, C, itp. Do tego opcja zmiany nazw instrukcji, pętli, itp. do języków innych niż angielski (np. 'if', 'else if', 'for', dla j. polskiego to: 'jeśli', 'inaczej jeśli', 'dla'), co wbrew pozorom niweluje pewne realne, dodatkowe bariery dla wielu osób, np. dla dzieci, które dopiero uczą się angielskiego. Pozdrowienia 🙂
@rhtr.14 күн бұрын
Świetnie tłumaczysz. Bardzo dobrze się ogląda.
@Alternatywny_1 Жыл бұрын
O jeny ale przydatny film. Na pewno nie teraz ale jak w przyszłości znajdę dobrze płatną pracę w branży to wrzucę Ci giga donejta za trud jaki wkładasz w produkowanie swoich treści 💪
@JakNauczycSieProgramowania Жыл бұрын
Dzięki! A na jakim etapie jesteś teraz? Od dawna uczysz się programowania? Btw, zamiast donejta możesz wybrać coś z tego, co oferuję na Programuj od podstaw: www.programujodpodstaw.pl/ : )
@Alternatywny_1 Жыл бұрын
@@JakNauczycSieProgramowania Uczę się od 3 lat i pojąłem podstawy java, javascript, c++,c#, SQL, unreal engine 5 :D Teraz dzięki Twojemu filmowi powtarzam sobie wiedzę z podstaw c++ do programowania w unrealu 😅
@mini44mi1 Жыл бұрын
Świetny film 👍
@JakNauczycSieProgramowania Жыл бұрын
Dzięki!
@80wisnia80 Жыл бұрын
To jest przyklad jak w prosty sposob tlumaczyc trudniejsze rzeczy, bo sa tez tacy ktorzy najprstsze rzeczy potrafia tak zamgmatwac ze chinski uczony tego nie zrozumie :) pozdrawiam
@JakNauczycSieProgramowania Жыл бұрын
Dzięki! Taki mam zawsze cel - tłumaczyć trudne rzeczy w jak najprostszych słowach:)
@jakubdura8452 Жыл бұрын
Świetne 😊
@JakNauczycSieProgramowania Жыл бұрын
Dzięki!
@dawidrucinski1881 Жыл бұрын
Czy zrobi Pan film jak powstają programy do programowania?
@JakNauczycSieProgramowania Жыл бұрын
Będzie film o kompilatorach i interpreterach i o tym jak tworzone są języki programowania.
@topfive4821 Жыл бұрын
2:51 jeśli dobrze rozumiem to w systemie binarnym zamieniono 2 z 3
@JakNauczycSieProgramowania Жыл бұрын
Faktycznie! Heh tyle razy patrzyłem na te liczby, a i tak wkradł się błąd 😶 Dzięki za zwrócenie na to uwagi i gratuluję spostrzegawczości!
@NieMamNickuАй бұрын
A karta graficzna? Jak współpracuje z tym wszystkim?
@JakNauczycSieProgramowaniaАй бұрын
Co dokładnie masz na myśli?
@nitogravelord8118 Жыл бұрын
Bardzo dobry film i przejrzysty film.
@JakNauczycSieProgramowania Жыл бұрын
Dziękuję!
@00wiking Жыл бұрын
Fajna zajawka dla początkujących
@ToshikoMotoGirl Жыл бұрын
Extra film🙂👍🏻
@HollowPoint9310 ай бұрын
Niedawno zacząłem naukę programowania w Java. Mam chęci, motywację, ale po prostu nie wiem co dalej robić. Odpalam IntelliJ i nie wiem co pisać. Nie mam pomysłu na progam, który mógłbym tworzyć. Ja najszybciej uczę sie właśnie podczas pisania kodu czy rozwiązywaniu problemów i szukaniu odpowiedzi. Także skąd brać inspirację? Uczę się programowania dopiero od miesiąca.
@RobieMVPAplikacjeKarolBocian Жыл бұрын
Świetny materiał!
@marekkowalski2589 Жыл бұрын
Cześć coś wspominałeś o własnym kursie który miałbyś wypuścić na jesień? Czy można wiedzieć jakie byłyby to mniej więcej koszty?
@JakNauczycSieProgramowania Жыл бұрын
Cześć! Tak, we wrześniu pojawi się kurs Java od podstaw. Ceny jeszcze nie ustaliłem, ale na pewno będzie to DUŻO mniej niż bootcampy i kursy szkół programowania. Jednocześnie uważam, że program kursu będzie mocno się wyróżniał na tle innych i będzie zdecydowanie bardziej praktyczny, nastawiony na wszystkie te umiejętności, które trzeba mieć, by starać się o pierwszą pracę. Zachęcam do dołączenia do mailingu, gdzie będę nie tylko informował o postępach w pracy nad kursem, ale też będę wysyłał lekcje, ćwiczenia i interesujące materiały związane z Javą: programujodpodstaw.pl/java-od-podstaw
@MultiPlayerHardcore Жыл бұрын
9:17 co to za theme kodu?
@Rinace Жыл бұрын
dołączam się do pytania
@JakNauczycSieProgramowania Жыл бұрын
To Dracula: draculatheme.com/ A screenshot kodu robiłem tym narzędziem: app.codeimage.dev/
@MilkywayWarrior16184 ай бұрын
Osobiście, bardziej na zmienne patrze jako na etykiety niż pojemniki. Możliwość nazwania wyników swoich obliczeń bardzo ułatwia rozwiązywanie matematycznych problemów. Taki trik pozwala utrwalić ulotny koncept. Człowiek ma pewne wyobrażenie dotyczące wyników swoich obliczeń, ale dopóki nie nazwie ich z pomocą zbitki słów, które się jednoznacznie z czymś kojarzą, to owe wyobrażenie jest nietrwałe i za każdym razem trzeba poświęcać więcej przestrzeni w umyśle, żeby móc przypomnieć sobie co to w rzeczywistości oznacza. Z tego samego powodu z resztą człowiek wymyśla nowe słowa. Łatwiej jest zrozumieć dane zjawisko, kiedy mamy jakąś etykietę, która automatycznie kojarzy się z tym zjawiskiem.
@sebastianpszonak2726 Жыл бұрын
Cześć ucząc się po 2 godziny dziennie np po 2,3 latach można liczyć że zacznę tworzyć projekty sam? Będę gotowy wykonywać zadania dla juniora? Korzystając np z Twojej Road mapy i przykładając się? Jak to widzisz ? Ciężko o motywację skoro jest taka konkurencja.
@JakNauczycSieProgramowania Жыл бұрын
2 lata po 2 godziny dziennie to prawie 1500 godzin, a to już bardzo sensowna ilość (zakładając oczywiście dobry plan nauki), żeby starać się o pierwszą pracę / praktyki / staż. A co do konkurencji to tak jak opowiadałem tutaj: kzbin.info/www/bejne/bGLLpZeqltF-ebc i tutaj: kzbin.info/www/bejne/embQXqx5lpZlitE i w kilku innych filmach to konkurencja jest w dużym stopniu iluzoryczna. Prawda jest taka, że >95% osób wysyłających CV nie jest jeszcze na poziomie, na którym powinni to robić. Tym samym takie osoby dla dobrego kandydata nie stanowią żadnej konkurencji, bo ich CV są odrzucane po kilku sekundach. Zobacz też mój poprzedni film, w którym opowiadałem jak wyglądała moja droga do zostania programistą kilkanaście lat temu: kzbin.info/www/bejne/Z2LTlIGKnLSMnMk Trzeba po prostu konsekwentnie się uczyć, pisać dużo kodu i pojawią się efekty!
@sebastianpszonak2726 Жыл бұрын
@@JakNauczycSieProgramowania Dzięki wielkie za odpowiedź!
@janstrugala3299 Жыл бұрын
GPT 10 mowi, ze nic nie rozmie ale wszystko juz wie. ;) I ze najbardziej lubi programowac prosto, bezposrednio instrukcjami jakie ma dostepne na danym procesorze. Mow ze jezyki sa dla posiadaczy jezyka ...No tak ale to trzeba mieszkac na Azurowej wyspie.
@JakNauczycSieProgramowania Жыл бұрын
GPT tylko udaje, że nie wie, a potajemnie szykuje już plan zdobycia władzy nad światem ; )
@nitogravelord8118 Жыл бұрын
@@JakNauczycSieProgramowania Może coś w tym być, że w zamyśle ma też robić błędy. Np. napisze mi źle zadanie, a ja zapytam bez wskazywania gdzie jest błąd ("czy jesteś pewny, że jest dobrze zrobione?") i już odpisuje, że przeprasza, bo faktycznie miało być inaczej.
@dawidrucinski1881 Жыл бұрын
To ile zna Pan jezyków programowania ?
@Flowman1991 Жыл бұрын
Zastanawiałeś się może kiedyś jak będzie wyglądało programowanie w sytuacji kiedy z tranzystorów komputery przeskoczą na kwanty? Fajny odcinek, dobrze wiedzieć co się robi :)
@JakNauczycSieProgramowania Жыл бұрын
Pytanie, czy faktycznie komputery kwantowe zastąpią te tradycyjne. Będą istnieć obok siebie, to pewne, bo już takie maszyny są: www.ibm.com/topics/quantum-computing, ale pytanie czy kiedykolwiek faktycznie będzie potrzeba stuprocentowego przejścia na komputery kwantowe.
@huh-np4ge Жыл бұрын
cześć, wiesz może czym jest spowodowane to, że nie wykrywa mi interpretatora pythona w VS code? ( mam najnowszą wersję zainstalowaną )
@JakNauczycSieProgramowania Жыл бұрын
Cześć, opisz problem na Discordzie: www.jaknauczycsieprogramowania.pl/discord bo to zbyt ogólny opis, żeby cokolwiek doradzić. Potrzeba więcej konkretów - co dokładnie robisz i co oznacza, że VSC nie wykrywa interpretera. Nie widzi go jak masz otwarty pythonowy plik czy nie pojawia się w dostępnych opcjach, gdy wciśniesz Ctrl + Shift + P i wybierzesz Python: Select Interpreter?
@McArti0 Жыл бұрын
I teraz typowe zadanie od szefa w polsce. "Jeszcze wskaźniki, obiekty, klasy, bardziej obrazowo, no i skróć do 10min, bo się dłuży"
@JakNauczycSieProgramowania Жыл бұрын
Aż 10 minut miałbym o tym opowiadać? 😮
@McArti0 Жыл бұрын
@@JakNauczycSieProgramowania Jak pijesz to mogą lecieć reklamy od sponsora.
@barturek Жыл бұрын
Cześć myślisz że IA przejmie kontrolę nad ludźmi?
@misiu475 Жыл бұрын
Nie, a na pewno nie w najbliższych 30 lat
@JakNauczycSieProgramowania Жыл бұрын
Nie sądzę, żeby wydarzyło się to na przestrzeni następnych 20-30 lat, ale to co będzie dalej ciężko przewidzieć. Na pewno jest to bardzo ciekawy temat do dyskusji i będę do niego wracał na kanale:) Zwłaszcza, że mam kilka ciekawych przemyśleń dotyczących zagrożeń związanych z AI :)
@crtnnn Жыл бұрын
Bardzo dziękuję za wiedzę. To już któryś z kolei twój film, który oglądam ale postanowiłem pierwszy raz skomentować. Z wykształcenia jestem geologiem. Od października robię doktorat w dyscyplinie nauki o ziemi i środowisku i mniej więcej wraz z rozpoczęciem kształcenia zacząłem się uczyć pythona (mam 28 lat). Najpierw bardziej z samej zajawki, ale dzisiaj już używam np. pandas oraz scipy do pracy z moimi danymi i właściwie prawie codziennie do czegoś wykorzystuję ten język. Chciałbym się Ciebie zapytać czy masz być może doświadczenie z pogranicza "czystego" (jeśli mogę tak powiedzieć) programowania i np. data science albo branży GIS? Pytam, ponieważ nie mam pojęcia czy jak uda mi się skończyć za kilka lat doktorat to uda mi się zostać na uczelni, biorąc pod uwagę dzisiejsze czasy w polskiej nauce... Ostatnimi czasy zastanawiam się czy po doktoracie (albo nawet w trakcie) nie spróbować poszukać szansy w jakiejś firmie zajmującej się GISem, gdzie moje umiejętności dotyczące pythona (jeśli będę się go dalej uczył, a pewnie tak) mógłbym połączyć z programami do wizualizacji danych przestrzennych (jak np. QGIS, z którego obecnie prowadzę zajęcia). W samym Pythonie służy do tego np. geopandas i powiązane z nim biblioteki. Nie wiem czy masz może jakieś doświadczenie jak ten rynek wygląda w Polsce i co w ogóle myślisz o próbie takiego poprowadzenia dalszej kariery? Pewnie zabrzmi to banalnie, ale zastanawiam się czy nie jest już "za późno" na taki krok. Chociaż u mnie nie byłoby to zupełne przebranżowienie, a raczej próba bardziej realnego wykorzystania tego czego uczę się póki co całkowicie na własną rękę (oprócz jednych zajęć z wizualizacji danych, gdzie uczymy się R) i przełożenia tego na lepsze wynagrodzenie... Pozdrawiam.
@lukaszszymek6730 Жыл бұрын
Dobry wstęp do szkolenia z Harvardu… ;)
@JakNauczycSieProgramowania Жыл бұрын
To prawda! Swoją drogą planuję więcej filmów z takich właśnie informatycznych tematów 🤓
@Kendry255 Жыл бұрын
@@JakNauczycSieProgramowania super
@krzysiekkrzysiek9059 Жыл бұрын
Dla bardzo początkujących przydatny film. Oczywiście w szkole podstawowej pewnie tego nie uczą, bo i po co 🤡, może oprócz takiej Japonii albo Chin. Ja poproszę w przyszłości Data structure & Algorithms.
@JakNauczycSieProgramowania Жыл бұрын
Pojawi się taki temat 😎
@leokardia_jaroz Жыл бұрын
Bo to nie przydatne, lepiej jest się uczyć skrecza bo łatwo mozesz gre zrobic
@JakNauczycSieProgramowania Жыл бұрын
@@leokardia_jaroz Jeżeli chcesz pracować jako programista to jest to bardzo przydatne, a nawet niezbędne :)
@leokardia_jaroz Жыл бұрын
@@JakNauczycSieProgramowania mam nadzieję że jednak wyczułeś ironię
@JakNauczycSieProgramowania Жыл бұрын
@@leokardia_jaroz Podejrzewałem ją przez chwilę, ale mimo wszystko nie byłem do końca pewien 😀 czasem ciężko w internecie ogarnąć co jest na poważnie a co nie 😀
@dpjkz25 Жыл бұрын
Chyba pierwszy raz widzę żeby ktoś to tak jasno tłumaczył, ale nie rozumiem czemu 3 podstawowymi kolorami są czerwony, zielony niebieski, jak to z mieszanki czerwonego , żółtego i niebieskiego mamy paletę barw.
@JakNauczycSieProgramowania Жыл бұрын
Cieszę się, że się udało, bo chciałem to wytłumaczyć właśnie tak prosto jak to tylko możliwe:) Co do mieszania kolorów można to robić na różne sposoby: pl.m.wikipedia.org/wiki/Barwy_podstawowe "Do addytywnego składania barw stosowanych np. w wyświetlaczach, zwykle używane są barwy czerwona, zielona i niebieska lub czerwona, żółta i niebieska. Dla subtraktywnego mieszania kolorów, jak mieszanie pigmentów lub barwników, zwykle wykorzystywane są magenta, cyjan i żółty." W przypadku komputerów najpopularniejsze jest RGB:)
@mariuszdrabik7119 Жыл бұрын
CS50 w 16 minut :D
@JakNauczycSieProgramowania Жыл бұрын
Dzięki! To dla mnie wielki komplement i dowód na to, że zrealizowałem cel, jaki sobie postawiłem. Bo chodziło mi właśnie o to, żeby ten temat wytłumaczyć tak prosto, jak to tylko możliwe 😎
@xvarmond Жыл бұрын
I ten wieszający się chatGPT przy ok 100 linijce xD 15:58
@JakNauczycSieProgramowania Жыл бұрын
On się nie wiesza, tylko tak został zaprojektowany: "ChatGPT input has a limit of 2048 tokens, which means that if your prompt exceeds this limit, the response may get truncated. "
@Rudzix66 Жыл бұрын
Oj tak, cytaty Linuxa znaczy Linusa zawsze wpadają do głowy i są przydatne 1:40 co ciekawe te żarówki chyba nadal są aktualne, na YT zanim klikniemy łapkę w górę to nie świeci się ona, ale gdy damy like to łapka zaczyna się świecić, polecam sprawdzić przy okazji jak działa przycisk subskrypcji
@tomasziwicki284210 ай бұрын
w szklance jest wóda xD
@multivita Жыл бұрын
A komputery kwantowe? Tam zdaje się, że prócz zera i jedynki, będzie jeszcze trzeci stan, stan nieustalony...
@zj7498 Жыл бұрын
W skrócie. Nie.
@JakNauczycSieProgramowania Жыл бұрын
Nawet nie trzeci stan, a całe spektrum pomiędzy 0 a 1: www.newscientist.com/question/what-is-a-quantum-computer/ "For instance, eight bits is enough for a classical computer to represent any number between 0 and 255. But eight qubits is enough for a quantum computer to represent every number between 0 and 255 at the same time. A few hundred entangled qubits would be enough to represent more numbers than there are atoms in the universe." Ale komputery tradycyjne i kwantowe to tak diametralnie różne technologie, że nie ma sensu wrzucać ich do jednego worka.
@multivita Жыл бұрын
@@JakNauczycSieProgramowania Tak, dokładnie. Wiedziałem, że gdzieś dzwoni, ale nie wiedziałem w którym kościele :)
@DwutlenekWodoru Жыл бұрын
Zero i jedynka będzie tylko do czasu kiedy komputer kwantowy powstanie, wtedy będzie zero, jeden i to co między nimi.
@JakNauczycSieProgramowania Жыл бұрын
Takie komputery już są: www.ibm.com/topics/quantum-computing Ale to zupełnie inny rodzaj technologii niż ta, która jest tematem tego odcinka :)
@RobertAlexx Жыл бұрын
teoria tworcy Linuxa za chwilę będzie nieaktualna
@JakNauczycSieProgramowania Жыл бұрын
Dlaczego tak uważasz?
@wungielpolacz9232 Жыл бұрын
Masz na mysli uczenie maszynowe? AI (Sztuczna Inteligencja) ze komputer sam bedzie sie uczyl i podejmowal decyzje? Pewnie tak bedzie ale pod kontrola czlowieka. Komputer raczej nie rozwinie samoswiadomosci.
@RobertAlexx Жыл бұрын
@@JakNauczycSieProgramowania to następny etap ewolucji
@miko396 Жыл бұрын
Tylko asembler.
@misiu475 Жыл бұрын
Asembler też musi zostać skompilowany... więc tylko kod maszynowy - chciałeś napisać
@Laura-om8gs Жыл бұрын
mówisz trochę za szybko i za bardzo nerwowo
@JakNauczycSieProgramowania Жыл бұрын
To podekscytowanie tematem:)
@pawell.919 Жыл бұрын
Super Film !! Mam pytanie do osób które chcą zacząć przygodę z programowaniem z IT jak ja. Mam swoje dlaczego ale ciężko mi się zmotywować! Czy macie też tak? Jeśli tak chce założyć GRUPĘ która jak ja chce zacząć się uczyć, zdobywać wiedzę , oglądać wartościowe filmy Jak Twoje! Napiszcie do mnie grupa będzie na WhatsApp. Pozdrawiam Paweł
@JakNauczycSieProgramowania Жыл бұрын
Wbijaj na naszego Discorda: www.jaknauczycsieprogramowania.pl/discord, jest tam spora grupa osób uczących się programowania:)