Jan Toman - Evoluční trendy a směrovanost evoluce (Pátečníci 8.7.2022)

  Рет қаралды 22,771

LLionTV

LLionTV

Күн бұрын

Пікірлер: 43
@radislavmikolasek7792
@radislavmikolasek7792 2 жыл бұрын
Moc zajímavý, moc mě to bavilo. Až na toho politickýho aktivistu.
@misasalajova3688
@misasalajova3688 Жыл бұрын
Pekna prezentace
@andrejzuffa5102
@andrejzuffa5102 Жыл бұрын
Na to, aby som si mohol dnes objednať pivo, tak: musel niekto predtým urobiť mnoho evolučných krokov varenia piva, systém obsluhy, dodávok... - až po mníchov ktorí ho prvý krát uvarili. Aby ho uvarili, tak museli sa evolučne vyvíjať. A tak môžeme ísť až na začiatok vesmíru. Takže, celý zmysel evolúcie je v tom aby som si objednal pivo. P. S. pre veriacich: aby ste si so mnou dali pivo, tak to Boh musel zamýšľať už pri stvorení svetla. Pre ateistov: Moje pivo bolo vymyslené už pri big bang a každá dráha, každého atómu smerovala ku môjmu pivu. Pre ostatných: kvety a bonboniéry nepijem.
@hmmh-qq
@hmmh-qq 2 жыл бұрын
Prednáška prezentuje mnohé predstavy podporené fantáziou, lenže predpoklady a domnienky o tom, ako by to mohlo byť, neumožňujú dokázať, že evolúcia naozaj funguje. Evolúcia není možná hlavne kvôli entropii. Termodynamický zákon sa síce vzťahuje len na izolovaný systém, ale to neznamená, že pre ostatné systémy celková entropia automaticky klesá. Je to naopak, rastie vždy, akurát sa rast spomalí alebo zrýchli podla toho, či systém energiu stráca alebo získava, presne podľa rovnice "∆S=∆Q/T". Takže spontánny nárast zložitosti nikdy v žiadnom systéme nenastáva, jedine ak mu k tomu dopomôže iný už existujúci ale zložitejší systém. Entropia je podľa fyzikálneho zákona závislá i na pohybe hmoty, ktorý vždy zabezpečuje úsporné chovanie prírody (princíp najkratšieho času alebo Fermatov princíp). Čiže hmotné častice sa pohybujú inak, ako by to komplexita (zložitosť) systému potrebovala a vzniká z toho odpor, ktorý nielen zvyšuje teplotu, ale postupne sa systém (stroj) viacej opotrebováva a rozpadáva. Spomaliť nárast celkovej entropie dokáže jedine systém už predčasne disponujúci dostatočnou komplexitou, pretože prijatú energiu, ktorá musí byť kompatibilná, dokáže využiť vo vlastný prospech, napr. prírodné organizmy energiu využívajú na vlastné opravy, ale i tak takýto systém postupne starne, až sa zastaví a rozpadne. A stále sa opomína skutočnosť, ako pozorovanie prírody jasne dokazuje, že druhy pôsobením entropie postupne degenerujú, preto nové druhy mohli vzniknúť zdegenrovaním predka, čo ich divná telesná anatómia potom potvrdzujúce.
@thefallencrusader5846
@thefallencrusader5846 2 жыл бұрын
Pletete páté přez deváté. Organius má entropii přirozeně nízkou, protože spotřebovává energii a využívá ji na syntézu organických materiálů. Entropie organizmu roste až po jeho smrti kdy přestane působit anabolismus. Kde jste přišel na to že organizmy degenerují? Naopak, můžeme pozorovat evoluci i na nás. Například vestigiální orgány jako slepé střevo, zuby moudrosti a další. V Londýnském metru se třeba za 150 let jeho provozu vyvinul poddruh komárů. Takže ne nemáte pravdu. Upravil jste si fakta ve svůj prospěch.
@hmmh-qq
@hmmh-qq 2 жыл бұрын
@@thefallencrusader5846 - Ako som napísal v predposlednom odstavci, nárast entropie v organizme je závislá na jeho komplexite, ktorú musí najprv obsahovať a aby bola užitočná, aby hneď dokázal prijatú energiu využiť vo vlastný prospech a týmto sa jeho entropia síce zachová nízka, ale rast entropie v ňom sa nezastaví a preto stále starne a až umrie. Prírodné druhy nielen degenerujú, ale časom odumierajú, čo príroda dokazuje. Komplexita zložitého organizmu umožňuje nielen proti špatným bunkám sa brániť, preto sa snaží gény opravovať, zachovávať kópiu DNA a poškodenú bunku usmrtiť, ale ešte prípadne dokáže poškodené gény zablokovať, týmto vzniknú pseudogény, z toho rudimenty, aby aspoň nejaká funkčnosť organizmu sa zachovala. Ale niekedy sa blokovanie génu naruší a narodí sa zmutovaný potomok, napr. had s netvorenými končatinami, človek so zakrpateným chvostom, atď... Je viacej pravdepodobné, že zložitejší organizmus je viacej náchylný na chyby, preto jednouchší organizmus môže mať vyššiu šancu prežitia v zmenenom prostredí. A takáto ochrana v rámci zablokovania génu síce môže organizmu poskytnúť výhodu prežitia v zmenenom prostredí, ale toto sa za evolúciu nedá počítať, pretože evolúcia je hlavne o náraste zložitosti, o stupňovaní zložitosti v DNA, aby pribúdali nové funkčné gény a aby z jednobunkových prvotných organizmov postupne vznikali viac a viac zložité viacbunkové organizmy. Čiže zdegenerovanie organizmu automaticky nemusí ohroziť jeho prežitie v prostredí, ale to neznamená, že to nemá dopad na iné vlastnosti organizmu, ktoré sa môžu prejaviť neskôr vo vyššom veku alebo až v nasledujúcich generáciách, napr. sa zníži jeho sila, jeho výkon, jeho dĺžka života alebo sa ohrozí jeho rozmnožovacia schopnosť, atď... Nejaké vestigialne orgány, že daný orgán nemá užitočnosť, sú zase len predpoklady a domnienky, napr. slepé črevo produkuje telu užitočné baktérie. Fakty vo svoj prospech som si nemusel upravovať, vždy rastúca celková entropia v hocijakom systéme je jasne pozorovaná skutočnosť a vždy podľa toho nastávajú procesy v prírode.
@janvesely6353
@janvesely6353 2 жыл бұрын
"Je to naopak, rastie vždy." A já se furt divil, že mi nikdy nevychladne čaj a nic nekondenzuje :D
@hmmh-qq
@hmmh-qq 2 жыл бұрын
@@janvesely6353 - Pochopiť sa to dá jednoducho: Pokiaľ hmota v systéme sa pohybuje, tak entropia v ňom pretrváva a jeho neusporiadanosť bude s časom pribúdať a je jedno, či systém teplo získava alebo stráca, týmto jeho nárast neusporiadanosti sa len urýchli alebo spomalí.
@hmmh-qq
@hmmh-qq 2 жыл бұрын
Stačí, keď hmota (atómy a molekuly) v systéme sa pohybuje a už systém má kladnou entropiu. A záleží na tom, ako tá hmota v systéme sa rýchlo pohybuje, čím rýchlejšie, tým neusporiadanosť v systéme pribúda rýchlejšie. A pohyb hmoty je závislý na teplote, čím je teplota vyššia, tým je pohyb rýchlejší...
@wingtzun5166
@wingtzun5166 2 жыл бұрын
Řekněte mi jediný příklad vzniku úplně nového genu. Neexistuje takový příklad. Makroevoluce je lež !
@lanthanoidmendelejev101
@lanthanoidmendelejev101 2 жыл бұрын
Taky věřím jedině našemu Bohu Marxovi a jeho prorokovi Leninovi. Jsme s Vámi!
@wingtzun5166
@wingtzun5166 2 жыл бұрын
@@lanthanoidmendelejev101 věřím v Boha Bible, jediného pravého Boha a stvořitele a jednorozeného Syna Ježíše Krista, který vstal z mrtvých. To je jediná pravda, zmrtvýchvstání je opravdu vědecky dokázáno. Tyto evoluční báchorky si můžeš se svým Marxem strčit někam, ty lháři.
@nikolavarholikova7121
@nikolavarholikova7121 2 жыл бұрын
Komína
@wingtzun5166
@wingtzun5166 2 жыл бұрын
Evoluční lháři v akci
@borisnavratil
@borisnavratil 2 жыл бұрын
Věříš na Mimoně, viď.
@wingtzun5166
@wingtzun5166 2 жыл бұрын
@@borisnavratil Ne, věřím v Boha Bible, jediného pravého stvořitele. To ty jsi Mimoň, pokud věříš báchorkám o tom, jak se vše uplacalo samo v teplém rybníčku a vesmír a vše vzniklo samovolně bez zásahu vyšší moci. To ty jsi ten Mimoň, bezmozek
@borisnavratil
@borisnavratil 2 жыл бұрын
@@wingtzun5166 kdo ti uplácal Boha? Věřící Mimoňi.
@wingtzun5166
@wingtzun5166 2 жыл бұрын
@@borisnavratil Zmrtvýchvstání je vědecky dokázáný fakt. Ježíš Kristus potvrdil svá slova tím, že vstal z mrtvých. Myslíš, že se miliardy lidí celé historie mýlili? To ty mimoni nemůžeš pochopit, protože jsi duchovně mrtvý. 1 Korintským 2:14 Přirozený člověk nemůže přijmout věci Božího Ducha; jsou mu bláznovstvím a nemůže je chápat, protože se dají posoudit jen Duchem.
@borisnavratil
@borisnavratil 2 жыл бұрын
@@wingtzun5166 prosím odkaz na vědeckou studií o zmrtvýchvstání. Nechováš se jako duchovní člověk, pozor ať tě nestihne trest. A kdo ti uplácal tvého Boha, neodpověděl jsi.
@nerolek
@nerolek 2 жыл бұрын
Sranda sledovať "vedca" ktorý presvedčene niečo prezentuje a Vy pri tom viete že trepe nezmysly :D Otázkou zostáva : Je to tak aj s inými vedcami?
@hera9191
@hera9191 2 жыл бұрын
Zníte jako dítě které brečí, že si ho nikdo nevšímá. Vždyť klidně prezentujte svoje hypotézy. Pokud se vám podaří vyvrátit evoluci, tak Vás Nobelova cena nemine. To by byl největší průlom v moderní vědě.
@lukash795
@lukash795 2 жыл бұрын
Vůbec se na to nedívej, tobě přece stačí jen jedna knížka a každou neděli výmaz od panice v županu
@tomasr.
@tomasr. Жыл бұрын
@@lukash795 S tím panictvím bych si nebyl tak jistý, většinou kněží bývali ministranty a ti možná o panictví přišli dřív než ty :D
@Genesis-ij7hf
@Genesis-ij7hf Жыл бұрын
@@hera9191 Jenže takhle vědecká komunita nefunguje. Evoluce byla vyvrácena už mnohokrát nezávisle a definitivně -- ale nehodí se to současné materialistické vědecké komunitě do krámu. Nic víc, nic míň. Je to o lidech a výhodnosti ignorance některých vědeckých faktů ... To je jako byste řekl za Hitlera, že pokud se někomu podaří dokázat chybnost a zrůdnost nacizmu, jmenuje ho tehdejší NSDAP říšským kancléřem namísto Hitlera ... :-D :-D přemýšlejte, než něco napíšete, ju? ....
Jan Toman: Evoluční trendy a směrovanost evoluce (Živě Viničná 7, Praha)
2:32:24
Tomáš Petrásek: Zánik Země
1:41:51
Planetárium Ostrava
Рет қаралды 75 М.
#behindthescenes @CrissaJackson
0:11
Happy Kelli
Рет қаралды 27 МЛН
Michal Malinský: O budoucnosti hmoty (Pátečníci 20.5.2022)
1:49:18
Tomáš Petrásek - Zánik Země (Pátečníci 19.8.2016)
1:56:51
Černé díry: Až na samotný horizont znalostí - Ing. Petr Dvořák, Ph.D.
2:05:20
Jihlavská astronomická společnost
Рет қаралды 31 М.
Jan Toman, Život ve vesmíru pohledem evoluční biologie
1:26:44
Hvězdárna a planetárium Brno
Рет қаралды 12 М.
Kvantové jevy ve vesmíru
1:48:04
Planetum
Рет қаралды 170 М.
Achillovy paty evoluce - #3 Původ života
2:02:31
HopeTV Czech
Рет қаралды 63 М.