Sakra to jsem teda zaspal, já mám vepředu ještě 3 talíře :D
@TheBosSauveli5 жыл бұрын
Buďte rád :) Já mám na MTB kombinaci 2x11 a je to akorát pro zlost. Když chci jet rychleji z kopce, musím mít kadenci tak 150 výš :D
@dieengie3375 жыл бұрын
@@TheBosSauveli Tady to už má každý dle sebe, já mám taky trojtalíř, to cvakání je pro zlost ale za jednoplacku bych rozhodně neměnil. Možná tak za dvojtalíř, ale proč se s tím zbytečně jebat
@Sakmadyk4 жыл бұрын
Delate si prdel lidi?😃😃aplikace na tohle? Takze dneska se uz bez apky v mobilu nesvezes ani na kole😀😀 za me 2x11 super. Jednoprevodnik jsem zatim bohuzel nemel moznost vyzkouset ale s tim co mam jsem maximalne spokojenej.
@davidsebesta13444 жыл бұрын
@@duruzd Ja mam ghosta z 2014 taky 3 placky teď budu přecházet na 1 myslim ze se to vyplatí protože stejně ty 2 ostatní nepouzivam
@MenNumberX4 жыл бұрын
@@dieengie337 3 vs. 2 nevidím ten benefit přijít o 1 talíř a pořád mít martirium s přesmykaček, drohou sadou páček na řídítkách, bowden atd.
@1976Vlada4 жыл бұрын
Favorit měl vepředu dvojpřevodník, vzadu pětikolečko, a taky se na tom dalo jezdit :-)
@marekdvorak12246 жыл бұрын
Děláte skvělá videa, doufám, že vás to nikdy nepřestane bavit, jezdit, testovat kola, treky atd :-)
@janhajek87235 жыл бұрын
Rok na 1x11. Nemůžu, podřadím, můžu-li přeřadím, nic neřeším. Nikdy nespadl řetěz, nikdy jsem neměl pocit, že řadím pomalu, nikdy mi nechyběl nejlehčí převod. Ano, s kopce a větrem v zádech bych ještě unesl těžší převod, jsem tu, stále žiju a vesele jezdím. Dříve se jezdila tdf na jeden převod, pak na 3. Sám jsem měl na klukovském kole 2x4. Dnes nestačí převodů 11? Zbytečné řeči a obavy, trendem je jednoduchost, ta jasně vítězí. 100% doporučuji.
@erichl82004 жыл бұрын
No vidis a ja som ako kluk bol rad ze to ma vobec volnobeh a to som presiel z chalupy domov 106km za 3.54, dodnes som to neprekonal ani na 2-x11 karbonovom cestaku :-)
@janhajek87234 жыл бұрын
@@erichl8200 A šly tenkrát dobře primky? :)
@erichl82004 жыл бұрын
@@janhajek8723 sefko ja som mal ruhly a potom vostoky a 17kamenov tie slapali
@josefnovak74964 ай бұрын
4x6. Viděli jste to někdy? 🙂 Na trojtalíř samodomo přidělaný čtvrtý "talíř" 19 zubý :-) Dělal jsem to v době, kdy nebyly na starého Favorita k zakoupení větší pastorky než 28 a ve velkém kopci se převod 1:1 těžko šlapal 🙂. Pořád na tom jezdím do práce, je z roku 1970 a má to od roku 1985 najeto přes 215000km.
@milanreznicek73354 жыл бұрын
Bikerům do toho určitě nechci mluvit, ale za mě rozhodně 2 převodníky smysl dávají nejen proto, že se tak jezdí od hluboké minulosti. Osobně jsem z rostoucím věkem a bohužel i váhou nesmírně na silničním kole ocenil místo 53/39 placky vepředu 50/34 a vzadu 11 pastorků od 11 do 32. S tím lze opravdu pokrýt většinu profilů, pokud nepotřebujete aktivně přidávat v rychlostech na 55 km/hod (já už ne :-)) Na biku bych chtěl též širší paletu převodových poměrů. Jedním převodníkem přijdete o některé převodové poměry, zvýšíte křížení řetězu a řetěz i šaltr dostanou docela zabrat (hlavně kladka šaltru). Pro vyložené turisty a hobíky je ale jeden převodník dobrá volba. Navíc - hodně lidí, které potkávám tam stejně furt rubou to nejtěžší i když jedou 22 km/hod a ještě jim píská řetěz až to trhá uši :-D :-D
@radovansvetlik41856 жыл бұрын
u terénního speciálu sadu 1x12 pochopím.- většinou těžký převod 44x11 není třeba a dá se oželet ..ale oni už 1x12to cpou i na gravelbike! PS: fyzika se okecat nedá-ani supernáběhy neodstraní rozklad sil při křízení a přídavné zatížení na bok zubu..
@janbuttig48196 жыл бұрын
Zdar, nějak mi tu chybí konstatování, že kolo se ztrátou těžších převodů stává míň univerzální. Výrazně ztrácí rychlost! Je to pro zavilé bikery. Já vím, doba velí: Jestli chceš jezdit rychleji, kup si jiné kolo, jestli chceš jezdit jinde, kup si jiné kolo... Taková radikalizace se mi nelíbí, smrdí to taháním peněz z našich kapes. Jelikož mám cyklistiku rád a jezdil jsem prakticky všude a na všem, časem jsem si vychytal, co potřebuju. Vpředu mi placka nemůže pod 40 zubů... jestli pak mám dvě nebo tři už není rozhodující. Chci si přišlápnout i při rychlosti cca 45 km/h nebo víc. Čau šneci :)
@radovansvetlik41856 жыл бұрын
Jan Buttig ano, a o tom to je! Vymýšlet na lidi stále nové taháky na peníze...hlavně být “in a cool” jít s “pokrokem” 😏
@Zahumny4 жыл бұрын
Výborná poznámka. Ohledně ztráty univerzality ve videu zmínka být mohla, ale člověk mu to nemůže mít za zlé, když je to srdcem a duší Trail hunter a k tomu účelu chce také specializované kolo.
@TheBosSauveli4 жыл бұрын
Přesně tak. Předevčírem jsem byl na malém výletě s kamarádem, oba na MTB. Já jsem rekreační cyklista. On seděl na kole naposled cca před dvěma roky. Jeho kolo už bylo starší, s pořizovací cenou dvojnásobně nižší, nežli to moje. Jelikož jsem o 20 kg lehčí, byl jsem vždy rychlejší do kopců. Ovšem z kopců mi naprosto netrénovaný kámoš těžce dával na prdel, protože měl kombinaci 3x8 (nevím jaké poměry, pláště měl 27,5). Já jsem se se svou kombinací 2x11 (nejtěžší převod má směšný poměr zubů 36:11, pláště 29, 2,2 palců) mohl z kopce tak akorát přikrčit, opřít si bradu o řídítka a vzývat boha rychlosti :D. Nemělo cenu šlapat... nejlepší by bylo, kdyby výrobci nabízeli kombinace 3x9 až 3x11. Největší kotouč by klidně mohla být pila 52 nebo 56 zubů... to by se pak fičelo :D
@TheBosSauveli4 жыл бұрын
@Zpětná odezva Vy si z toho děláte srandu, ale pochopte tu absurditu. Je to jako kdybyste si koupil za nemalé peníze terénní auto. Mělo by skvělý podvozek, výbavu, komfort atd. Akorát by mu záměrně chyběly 2 až 3 horní kvalty. Majitel showroomu by Vám po trpké zkušenosti v reálném provozu jen s úsměvem řekl: "No jo pane, to je auto do terénu. Konstruktéři primárně nepočítali s tím, že by ho někdo chtěl brát i na asfalt. Jestli chcete jezdit po dálnici tak si musíte koupit sporťák. Máme tady jeden a je jen o půl mega dražší než ten teréňáček od nás..." :D Zkuste si pane Zpětná odezvo jezdit s autem za všech okolností maximálně na trojku. Jsem zvědav, jak dlouho Vás to bude bavit. :D
@Matrox99994 жыл бұрын
celkom zle hovoris. Ja jazdim mtb a traily mne vyhovuje jednoplacka ziadne technicke problemy tym padom nemam lebo radim len vzadu. Na trojplacke aj dvojplacke neustale skace retaz pada alebo problem s preradovanim. Samozrejme ty to na tej tvoje ceste do roboty po asfaltke necitis. Tam ide vsetko hladko. Ale si predstav, ze ides dole prudkym kompcom potom ta to drbne spat do vrchu nie len ze treba vzadu prehodit ale aj vpredu a nie vzdy to ide po masle. Jednoplacka tento problem uplne odstranila. A predny prevodnik prehadzovat v tahu nie je med lizat nikdy na ziadnej sade.
@Unicorn250D2 жыл бұрын
Vlastním bike jak starší s 3x8 (22/32/42 x 11-32), tak nový 1x12 (30 x 10-51) a musím říct, že obě řešení maj něco do sebe. Jednoplacka především pro lidi, co řadit moc neumí a kombinace převodů jim moc nejde. Souhlasím taky s celkovou jednoduchostí a prostor pro ovládací páčku přesmykače můžu využít pro ovládání teleskopický sedlovky nebo zamykání vidle. Tam to ale končí. Je pravda, že ten těžkej převod mi občas chybí a taky mi chybí okamžitá možnost radikálné změny převodu (přehozením na větší nebo menší placku). U jednoplacky se furt překousávám milionem koleček. Další věc je cena. Komponenty u 1x12 jsou několikanásobně dražší a vydrží míň (tenký, hodně skřížený řetěz). SLX nebo XT u 1x12 často nedosáhne ve stejném provozu na životnost blbýho Alivia v setupu 3x8 nebo 3x9. Třeba u SLX kazety 10-51 se už po cca 1000km nápadně množí poškozené poslední dva nejmenší pastorky. Proto jsem se rozhodl si starý Trek 4300 ponechat a předělat ho pomocí 28" kol a neodpružené vidle na "cesťák".
@MrVolodus3 ай бұрын
Mal som 2x9, teraz mam 1x12 a tie rychle zmeny mi chybaju. Na starom mi stacilo na trailoch prehadzovat predne, na novom musim na to iste menit 4 vzadu. Ale teraz by sa mi to uz nezmestilo :D Lava/prava brzda, zamykanie pruzenia, sedlovka, zadne radenie ... uz tam nieje miesto na nic. K cene - tie male sa daju menit po jednom, tam to je 4€ za kus :)
@Dominik-lf8by2 ай бұрын
Tak jestli to vydrží jak blbe Alivio co mám na kole 14 let a žádná porucha tak to je pak 1x12 mimoradne dlouhoveke 😂
@huminami6 ай бұрын
Tak jsem po všech těch letech na 3x9 koupil mašinu s 1x12, byť jsem na to vždycky koukal skrz prsty. No, a mám z toho trochu smíšené pocity. Na jednu stranu je fakt super nemuset řešit přsmykač. Pohodlnost trochu hraničí s tím, že si připadám jak idiot, když řadím jen pravačkou 😁. Mile mě překvapilo, že se s tím dá vážně řadit celkem rychle, když člověk potřebuje. Že chybí těžké převody je známá věc, s tím se asi srovnám - holt si z kopce trochu víc odpočinu. Co mi ale vadí podstatně víc je, že mi chybí i lehké převody. Už po pár desítkách kilometrů jsem se dostal k prvnímu výšvihu, kde bych určitě lehčí převod zařadil a místo toho jsem to rval jak kretén. Jsem docela zvědavej, až to vezmu na Maršál a na vrcholový stoupání na Radyni. Trošku se obávám, že hořce zapláču.
@1973honza6 жыл бұрын
Mám 3X8 a stejně si kolikrát říkám, že by se hodil převod „něco mezi“ :D (samozřejmě, že ho k životu nepotřebuju). Úplně nejlehčí převod je k ničemu, naopak nejtěžší by mohl být těžší. Nejvíc by mi vyhovovaly o trochu větší převodníky (nebo o trochu kratší kliky, ale zas to má negativa). Pointa je, že si dovedu představit jízdu s dvojplackou, pokud by nejlehčí převod by o něco těžší než mam teď, a nejtěžší stejný nebo těžší. Nedovedu si ale představit jednoplacku a mít ještě lehčí nejtěžší převod než mam teď a obrovské skoky mezi převody. To je pro lidi, co buď šlapou do kopce nebo z kopce nešlapou vůbec a nikdy nejedou po rovině. Prostě nejsem cílový zákazník.
@majkon934 жыл бұрын
Přesně moje myšlenky, mám 3x10 a na nejlehčí převod se nedá skoro jet a naopak nejtěžší bych bral težší..přijde mi docela frustrující, když "kolo by ještě jelo", ale šlapat už nemá význam :D
@ladislavdurkot1122 Жыл бұрын
Ze 3x10 jsem přešel na 1x12. Takovou blbost co jsem udělal.. Z kopce se dá jet jen na setrvačnost, protože to prostě neušlapeš, do kopce se jet nedá, protože to buďto hrabe, nebo se to zvedá na záda a nebo jedeš tak pomalu, že i babka o holi s nákupem je rychlejší..A po rovině zase šlapeš jak smyslů zbavený a stejně to nejede..
@Dominik-lf8by2 ай бұрын
Já zascmam rád ty lehké a nejtěžší převody mě nechybí, z kopce šlapat nemusím do kopce ale jo
@paserak69775 жыл бұрын
Ahoj, já nepochopim jak se někteří dokážou do krve bít za svoji pravdu :))), já měl 26" a 2x9 a spokojenost, přes zimu jsem bohužel musel řešit nový bike, po rozmejšlení mě zlomilo nový 1x12 XTR, na 27,5", nejsem velkej, vyhovuje a hlavně mě víc baví... zkoušel jsem několik kol, vpředu mam 34z(v záloze 36z) kazeta 10/45 a zatim nevidim problém, plus o starost míň, vypadá to líp, nahoru to jde po třech, dolů po dvou... tak nevidim problém v tom kdykoliv a kdekoliv rychle odřadit. Biku Zdar 💪🤘😎
@radeklosky40075 жыл бұрын
já vidím zásadní problém v jakože vašem nejtěžším převodu 34x10, to prostě na přejdu někdo po asfaltu nejde, prostě nejede
@weichentechnikk80834 жыл бұрын
Zdravy nazor. Biku zdar :)
@habrrecords86984 жыл бұрын
Všechna má kola před mým stavajícím měli vepředu 3 převody, ale stejně jsem vždy jezdil na tom největším, protože vetšinou když jsem to přehodil jinam tak spadl řetěz nebo to dělalo divny zvuky a že jsem se to pokoušel ladit hodněkrat. tak při konstruovaní meho stavajícího jsem rozhodl dat dopředu jen jednu placku a bylo to to nejlepší co jsem mohl udělat :D hned mám lepší pocit z jízdy
@PetrKrtek14 жыл бұрын
Díky za video a tip n aplikaci. Já teď mam 3x8 a pokud člověk řadí správně aby i tak nekřížil řetěz, musí počítat jenom s 8 převody. Ty přední prostě musí házet podle zadního osmikolečka (vysvětlujte manželce...). Podle mě je důležitý, kolik je převodů vzadu. Já bych si teda skokem na 2x10 nebo 1x 12 vždycky pomoh - o dva nebo o 4 převody dokonce. Otázkou je, jak by to bylo zpřevodovaný. Extra lehký moc nechápu na horsykm kole. Na cyklotriálu jsem jezdíval s 1:1 takže horák nic lehčího (jak je ve videu 0,6) nepotřebuje. Já bych uvítal hlavně težší převody. Maximum mám 42 -11 a nad 40 km/h už mám problémy to ušlapat a nezrchluju :-(
@thanatos57656 жыл бұрын
Ja mám 3-prevodník LoL. Na Scott Aspect 750 :D Do kopca úplná pecka, prevody si vyberiete úplne presne ako chcete alebo ako treba.... nice
@ondrejsellner28796 жыл бұрын
Asi vás moc neoslním, ale mam 1x10 (32- 11-42) a je to uplně v pohodě. odjedu si kdekoli a cokoli :D
@matyasdvorak49146 жыл бұрын
Za mě rozhodně jedno placka. Jinak zase super video. :-)
@jiricejn31076 жыл бұрын
Poučení? Přijdu zrovna o to nejdůležitější - nejlehčí a nejtěžší převod :-D. A to se sice jen někdy, ale přesto, SAKRA hodí ;-).
@klmemamp50016 жыл бұрын
A kolik ze toho mas najezdino na Eaglu treba? Moc toho nebude, dle tech sracek, co meles...
@JIZNIspojkaPRAHA6 жыл бұрын
Nepřijdeš o ně :D
@Anca-a-Tom6 жыл бұрын
Mám nejtěžší 44 x 11, což je těžší, než můžeš mít s Eaglem a nejlehčí mám 22 x 36, což je lehčí, než u Eaglu... Čili, jaké "sračky"?
@radovansvetlik41856 жыл бұрын
nechápu tu potřebu stále propagovat vše nové a tvrdit, že kdo jezdí na "starém" je opožděný ve vývoji...šlapat se musí stejně a co nemáš v nohách žádný "supereagle" nenahradí :-)
@ChiquitaNutA6 жыл бұрын
Op tom an: Dnes se bere v uvahu jaky teren jezdite. Ja vim, muzete napsat vse. Prevody, ktere uvadite jsou spise zalezitos 26" kol. Kdyz na nejtezsim prevodu uberete cca 10%, dostanete pomer 3,6 versuz s 34 plackou u eaglu 3,4. A to opravdu takovy rozdil neni. Ono mit potrebu si pri 45km/h prislapnout mnoho bikeru nema. A u nejlehciho prevodu jste na tom stejne. Je pravda ze Vasich 0,6 (pocitam, ze na 26") je nejmin jak jde, ale to uz je kopec kde se Vam zveda predni kolo a prevodem to stejne nevyjedete. Takze tech 0.6 vs 0,7neco (pocitam opet 26 vs 29) je opravdu hodne podobne. JENZE ta vyhoda, ze Vam zmizi presmyk, nikde nic neskrta, nepada retez, vlevo vice prostoru na zamky tlunicu, tel sedlovky atd. Za me je 1*12 opravdu vyhoda-jen nazor:) Mejte se, Cizek.
@petrpatera8996 жыл бұрын
Prostě skvělé video jako vždy, děkuji za vysvětlení bodu, který řeším už přes rok! Když jsem viděl že všechny 2018 jsou na jednopřevodníku, tak jsem se bál, ale už není čeho. Dík a ať to zase brzy šlape!
@dancemissioncz84966 жыл бұрын
Moc náročný propocitavani ") prehazuji dle sil :))))))
@zdeneksvub4 жыл бұрын
Píše se květen 2020. Pokukuji po upgradu kola - tedy uvažuji nad koupí nového. Ale vypadá to, že se svého 8 letého XC hardtailu na 29" s tříplackou 44-32-22 ještě dlouho nevzdám. Při svých vyjížďkách do Krušných hor využívám při přesunech i silnice. Rád si z kopce ještě přišlápnu a tak prostě musím mít i velkou pilu. Teď využívám rozsahy od 44/11 do 22/26 (tedy 4,0 až 0,84). Kolečka 30 a 34 ani neví, jak řetěz vypadá. Ale současné dvojplacky natož pak jednoplacky tento rozsah nepokryjí.
@Stoupa932 жыл бұрын
Mám od jara převodnik 1x11 na novém kole a jezdí se mi vpohode, nejlehčí převod mě zatím vytáhl všude kde jsem potřeboval a nejtěžší převod mi taky stačí, stalo se mi asi jednou, že bych uvítal ještě jeden těžší. Ale nějakých 38/40kmh se jet nechá což je pro mě na moje amatérské ježdění dostačující. Neměnil bych za zpátky za 3 převodník
@ZatecCity5 жыл бұрын
No kdysi jsem měl na starém Eska kole jednu placku v předu a jeden převod vzadu a taky jsem žil :-D
@hipa13105 жыл бұрын
Nevýhoda jednoplacky je zásadní v tom, že ve spojení s jednoplackou se používají megapastorky které jsou těžký a zvyšují neodpruženou hmotu zadního kola. (Předpokládám, že máte celopéro) Já osobně nedám dopustit na 3 x 9 :D
@weichentechnikk80834 жыл бұрын
Na enduro s 160+mm zdvihom vpredu / vzadu asi nebudeme riesit 3x9 ......vyssia neodpruzena hmotnost zadneho kolesa nam je celkovo dost u prdele :) 1x11 alebo 1x12 je v tomto segmente top a bodka. Hodne zalezi od toho na com jazdime.
@andrejhaluska40616 жыл бұрын
Za mňa sú skoky na jednoprevodníku moc veľké. Je to cítiť najma na dlhých výjazdoch. Na maratónoch si zasa veľmi rád oddýchnem na veľmi ľahkom prevode. Mám zohriate nohy a zároveň si oddýchnem. Navyše možnosť si zaradiť veľmi ľahký prevod má svoje opodstatnenie. Za mňa určite dvojpílka. Používam shimano M 8000 kľuky 38-24, kazeta 40-11. Inak super video. Palec hore. :)
@KingAsser6 жыл бұрын
Zdar, pokud nemáš placky "custom" myslím, že je nemůžeš mít 38/24. Ty se dělaly na starších klikách. Teď se dělají 38/28, 36/26, 34/24 www.kupkolo.cz/kliky-shimano-xt-fc-m8000-2-2x11s_z5379/
@andrejhaluska40616 жыл бұрын
Jarmil Buqa Ja viem, ale v roku 2016 shimano ponúkalo aj takéto kľuky. Všimni si, SLX maju teraz 38/24 prevodniky. Ten skok je veľký, ale pracuje to pekne.
@KingAsser6 жыл бұрын
Zdar, nerad bych se mýlil, ale myslím, že M8000 38/24 neexistují, jen starší SHIMANO FC-M785 XT kliky s dvojpřevodníkem 38/24. M8000, strana 20: si.shimano.com/pdfs/dm/DM-MBFC001-01-ENG.pdf M785 XT www.7art.cz/produkt/shimano-fc-m785-xt-kliky-s-dvojprevodnikem-38-24/
@pachtastepan6 жыл бұрын
dále bych urcite dodal, ze pri nahle zmene profilu je velky problém v rychlosti preskakat treba 8 prevodu nahoru ci naopak.... To je nejvetsi potiz pro me, co mi nejvic vadi a proc jedno placku nemam (jen sem ji mel na testu asi mesic). Co se prevodu tyce, tam problem neni, nic nechybi. I kdyz pro me to bylo trosku zjednoduseny tim ze jsem na tezsi prevody zvykli ze silnicky.
@zdenkojarolim79455 жыл бұрын
Jezdím aktuálně na MTB 2x11 a na asfaltových přesunech při rychlostech nad 40 km/h mi ty těžké převody ze starého kola chybí. Zrovna nedávno mě vytrestal autobus odjíždějící ze zastávky. Kdysi by nebyl problém se do toho opřít a v pohodě ho objet. Motal jsem nohama jak idiot a nic. Naštěstí mě pustil :)
@michibellas4 жыл бұрын
A v předu máš 26-36? Měla by tam jít it 38 . Ty dva zuby by to měly udělat ... ještě nemám odzkoušeno, ale strašně často točím nejtvrdší převod.
@jmaxmin3 жыл бұрын
Presne tak, na predchozi kolo (29) se mi povedlo sehnat dvouprevodnik 42/28 a s tim se dalo jezdit i celkem rychle. Ted mam jednoplacku 34 a potreboval bych kazetu co zacina 8z. To snad ani neexistuje. Proste tahle cesty z kopce kde bych mohl jet porad 40-50 nejde uslapat
@Dominik-lf8by2 ай бұрын
Cpát se před autobus je fakt inteligentní se pak nedivím že někteří řidiči nesnáší cyklisty
@chrisg.97784 жыл бұрын
Ten moment 1:35 je nejlepsi😃 jinak super vysvetleni jako vzdy 👍
@MenNumberX4 жыл бұрын
U trailového kola bych neváhal a šel do 1x12 a přední talíř nevím jistě kolik bych dal, ale tu 36 si dokážu představit, zadní jednoznačně 10-50 , ale vzhledem k tomu, že to kolo mám na všechno, tedy i dupání na velký dálky, do kopce i zkopce (po silnici) tak se mi spíš stane, že šlapu rychleji a lehčeji než by mi bylo příjemné a přitom jsem na 44 vepředu a vzadu 11, takže bych ocenil buď míň zubů v zadu, ale tam jsem 10 zub na 9 kolečko nenašel no a nebo větší talíř dopředu, ale ten by byl zase na obtíž v měkčím terénu nebo do mírného kopečku, kde se jinak 44 talíř krásně uživí třeba se 20zuby v zadu. Těko říct, zase bez přesmykače, všech páček, lanek, .. a je pravda že pokud se mi něco rozhašilo, tak to by přesmykač :/
@petrhodulik34234 жыл бұрын
Velmi pěkně popsané, dobrá práce :-)
@cyrilsevcik19766 жыл бұрын
Na jednoplacce mi asi nejvíc vadí to, že se nedá relativně rychle přejít na pastorek "na druhé straně" převodů. Vysvětlím - jedu maraton, rychlý sjezd, vepředu velká placka vzadu malé kolo a najednou se trasa otočí a za zatáčkou je krutý výjezd. Než přehodím z 1 na odpovídajících 10, tak to mám 9 cvaknutí - to celé v těžkém záběru a napnutém řetězu. Pokud mám dvojpřevodník, tak jedním shozením na malou placku se dostanu najednou o tři až čtyři stupně k lehčímu převodu. Takže pokud mám ještě trochu rychlosti, tak to na ten potřebný převod stihnu docvakat. Z tohoto pohledu bych asi kombinoval jednopřevodník s gripshiftem, který při troše citu přehodí řetěz relativně rychle nahoru, tak to myslím jezdí i Jaroslav Kulhavý.
@TrailHunter6 жыл бұрын
Stačí stisknout páčku až nadoraz a přehazka rychle přeskočí u Eaglu o pět koleček nahoru. To je dokonce větší rozsah než co dá shození převodníku. Na dvě zmáčknutí člověk přejede z nejtěžšího převodu na třetí nejlehčí. U gripshiftu se dá zabrat ještě o víc, jak kdo má ohebné zápěstí :-) S tímto prostě problém nemám, řadí to rychle a kdy je potřeba. A protože už i většina XC závodníků jezdí na jednoplacce, problém to zjevně není ani v závodech. Upřímně, častěji se mi před prudkým výjezdem stalo, že se mi hryzl/spadl řetěz u přesmykače než že bych nestihl s jednoplackou přehodit.
@peterporubsky6 жыл бұрын
@@TrailHunter Od kedy mám grip shift a jedno placku, nič iné nechcem
@vlk75 Жыл бұрын
Jednoznačně 1 pila, rozsah kazet je dnes dostatečný. Na horském mám 32x11-42 10s, na svátečním Favoritu 38x11-36 10s a na silnici 36-50*11-34 9s a i tam mám trochu cukání přejít na 1xněco :-)
@RadomilBenes5 жыл бұрын
Možná se mnou hodně lidí nebude souhlasit, ale tohle osekávání převodů má jeden jediný důvod: Peníze. Resp. snížení výrobních nákladů na kolo a větší zisk.Nic jiného v tom není. Nějaké snižování hmotnosti, jednodušší ovládání, nic z toho. Prostě na kolo namontujeme jednoplacku, rozhlásíme do světa, jak je to moderní, cenu u kola s touto jednoplackou necháme stejnou jako s trojtácem nebo jí i zvýšíme a už se hezky penízky sypou.Tenhle trend není jenom v cyklistice. Jsem na světě už nějaké to desetiletí a tohle pozoruju zhruba od r. 2000. Lidstvo leniví, zjednodušuje si práci, všechno musí být hotové co nejdříve, aby nás neporazila konkurence... Z jiného soudku a oboru - třeba takový material design. Hnusné dvoubarevné ikony, které má grafik hotové během pár minut. Co by si dal námahu s kreslením pěkných barevných, jako se dělaly v minulosti, že? Sám mám trekinga s převody 3 x 9 a nehodlám to měnit. Ještě jsem si pro jistotu koupil nové samostatné náhradní převodníky a jednu novou sadu i s klikami, kdyby se náhodou stalo to, že už by nebyly k dostání, abych měl jedny doma pro strýčka příhodu. A další kolo si nechám asi postavit na míru u Duratecu, samozřejmě taky s převody 3x9 nebo 3x10.
@TrailHunter5 жыл бұрын
Dovolím si nesouhlasit. S převody 3×9 máte přibližně stejný rozsah rychlostí jako já s Eaglem na 1×12, možná o nějaký ten jeden lehčí převod víc (ale ruku na srdce, jak často na 1-1 jezdíte...). Rozsah převodů si klidně můžete spočítat a ověřit, viz video. Ze svých 27 rychlostí nepoužijete kombinaci velkého převodníku a řekněme čtyř největších pastroků a naopak, protože se moc kříží řetěz. Z 27 převodů tak zbývá 19, ze kterých se některé kombinace téměř překrývají a v reálu máte cca 14 unikátních převodů ve stejném rozsahu jako já na 12pastorku s jednoplackou. Vy tedy máte o nějaké dva až tři stupně jemnější odkrokování převodů, ale musíte přitom laborovat se dvěma převodovými ústrojími. Já si vystačím s jednou páčkou, rovnoměrně odkrokovanými převody v celém rozsahu a vozím o kilo méně. Není to nesmysl, ale evoluce - dřív nebyly tak přesné přehazovačky, širší řetězy a vůbec vynálezy, které umožnily to, aby raménko přehazky dokázalo obsloužit tak velký rozsah jak do šířky, tak co se průměru pastorků týče. Teď už máme nové standardy a technologie, které to umožňují. Co se týče peněz, tak je to přirozený cyklus - vývoj novinky něco stojí a musí se zaplatit, proto jsou zpočátku vyšší ceny a vyšší marže, ze kterých se ten vývoj zpětně zaplatí. Zájem zprvu táhnou závodníci, fajnšmekři a fandové, kteří jsou ochotni investovat více. Vyrábí se také v menších objemech, což rovněž přidává větší podíl nákladů na každý kus. Postupně se ale věc dostává stále do nižších řad, až se stane masovým základem i nejlevnějších kol. Když se do toho přidá i edukace zákazníků, že je trojplacka archaický přežitek, přestane být o ně zájem, objemy výroby se sníží, cena se dostane nad úroveň klesajících jedno/dvouplacek a bude konec trojpřevodníků. Stejně jako u horských kol de facto skončily pevné vidlice nebo véčkové brzdy.
@xkomsblurs78696 жыл бұрын
@Trailhunter => Luxusní video a samozřejmě kvalita super jako vždy + užitečná rada a vysvětlení . Co více si přát :) jen tak dál . Jenom dotaz kde si sehnal tak super tričko , docela by se mi líbilo :D
@TrailHunter6 жыл бұрын
Ahoj, díky. Triko je od Petra Slavíka, co dělá Trail Busters. Někdy předloni jich pár udělal. Ale s výběrem bikových triček na léto ještě tak týden počkej, něco se chystá ;-)
@radimpolednik55646 жыл бұрын
Díky Trail Huntere za supr tip na App. ;) Dobrá práce.
@Korky7306 жыл бұрын
taky jsem appku stáhl a z toho velkého množství gum, které tam nabízejí jsem tam své nenašel :( možná ztráta zraku :D ale mám tuctový rozměr a nemůžu ho tam najít.. Co máš obuto na svém ? díky
@xpalmt4 жыл бұрын
Video pěkné, ale není to jen o té matematice a o co podle čísel přijdu. 1x12(11) je fajn pro sjezdová kola nebo kola na kterých člověk nechce jezdit nějaké delší a hodně rozmanité trasy, vozit za kolem vozík s dítětem, apod. a strašně se nadřít. Tím že si z 3x10 nebo 2x10 udělám jednoplacku přijdu o tu rozmanitost toho, že si můžu vybírat ty nejvhodnější kombinace na daném úseku. V praxi to ve většině případů znamená, že do kopce mi bude scházet jeden nebo více nejlehčích převodů (jasně odůvodnění že takové kopce moc nejezdím je fajn ale jsou lidé co takové kopce jezdí) a stejně tak na druhé straně přijdu o možnost jet rychle z kopce bez toho abych šlapal raketovým tempem. To jsou ty extrémní situace ale co všechny ty kombinace mezi? Už kolikrát se mi hodilo že můžu upravit kombinaci z pohledu matematiky o něco málo ale z pohledu námahy a pohody jízdy o opravdu hodně. Ano znamená to že musím častěji přehazovat, ale za tu pohodu při jízdě o stojí.
@ahojnazdar36565 жыл бұрын
Děkuji za pěkné video, dal sis s ním práci. Mě v něm ale kriticky chybí faktor ceny. Zmínil jsi faktor amortizace a vyhodnotil jej jako nevýznamný - řetěz se vytahá stejně rychle..? Vždyť na 1x12 je řetěz znatelně užší a podstatně dražší. Také ojíždění jak převodníku, tak kazety musí být zákonitě rychlejší. Jaký je rozdíl pořizovací ceny při výměnách? Podle mě je dnes 1x12 vs. 2x11 celkově cca 2,5x dražší řešení a to to není "málo". Proto by to stálo za prozkoumání před případným rozhodnutím.
@kruldaj3 жыл бұрын
souhlasím
@Kurniiik16 жыл бұрын
jezdím 1x9, kdybych jel do alp nebo k moři, vyměním vepředu ozubení za lehčí / těžší o 2 zuby, jinak dávno stačí, pokud nepotřebujete závodit..
@bochi0195 жыл бұрын
Vidím, že jedno i dvojpřevodník si najde svoji cílovou skupinu a nevidím v tom problém (každá strana má svoje argumenty - v tomto je mimochodem video výše poněkud jednostranně zaujaté). Problém bude (nebo už trochu i je), pokud nám to "jediné správné řešení" začnou tlačit výrobci, tedy když usoudí, že lidé, kupující si lepší (rozuměj dražší) kola "potřebují" jednoplacku, zatímco na ty horší budou montovat dvouplacku. Když si pak budu chtít koupit solidní kolo na závody, ale budu spíše inklinovat k dvojpřevodníku, budu mít dost zúžený výběr. Můj osobní pocit je, že pravověrní bikeři a do značné míry skoro celá současná generace mladých (do cca třicátníků) odrostla spíše na horských kolech a je spíše zvyklá na častější a větší změny tempa a sklonu, nemá tedy problém s většími rozdíly mezi převody. Oproti tomu "rození" silničáři (jako třeba já) jsou spíše zvyklí na hladší zátěžovou křivku spíše si říkající o jehmnější zpřevodování. Ta druhá skupina tedy podle mě hlavní nevýhodu jednoplacky přijme snáze. Pro mě jsou skoky o 3-4 zuby už někde uprostřed kazety naprosto nepřijatelné, zkoušel jsem to na různých kolech. Jen jedna věc mi trochu nejde do hlavy - k čemu vám jsou ty převodové poměry okolo 0.6-0.7? Přiznávám, že nejsem možná "pravý biker", i horáče většinou proháním spíše na tvrdých površích (mlaty, asfalt, štěrk, ...) a nejmenší placku na mém 3převodníku (44-32-22) tak použiju velmi výjimečně. Ale i na těžších terénech a při závodech, kdy tam přeci jen tu 22 občas dám, už mi i ten můj nejlehčí převod 22x25 přijde skoro zbytečný - v takových situacích je spíš problém s podkluzováním zadního kola a vyhazováním předního, zvláště pokud není cesta moc rovná (kořeny, kameny, ...). Takže, do nákupu dalšího horáče doufám, že výrobci nepřestanou dělat dvojplacky ani ve středních a vyšších řadách bajků.
@spaceshipearth3565 жыл бұрын
Ja určite pomer 0.66 potrebujem, pretože mám čajové nohy a skôr nepotrebujem rýchle prevody. Ale to bude tým, že začínam znova po 20 rokoch. Tiež som vymenil originál lacnejšiu kazetu 11-13-15-17-20-23-26-30-36 za vyššiu radu 12-14-16-18-21-24-28-32-36 a hneď sa mi začalo jazdiť v teréne lepšie. Jazdenie ma chytilo a na rok kupujem nový bike.
@alexanderxxx42365 жыл бұрын
jak jsem mohl bez té aplikace doteď žít!?😅😆
@StabJG524 ай бұрын
Ahoj. Aj keď je video trošku staršie, stále sa nájdu ľudia, čo o zmene uvažujú aj dnes, hlavne ak boli so svojim bajkom spokojní. Ja som typ čo radí veľa a rád... Vľavo i vpravo. A tak prechodom na jednoplacku som akoby s rukou navyše.... Vadí mi, že nemôžem radiť na prešmykač. Vadí mi jenoplacka..... :)) A to nie pre to, že by som racionálne prišiel o nejaké prevody. Je to rýdzo subjektívne. Zistil som že ja som ten typ, čím viac radenia, indikátorov a budíkov, tým som spokojnejší.... Nie nutne rýchlejší ale spokojnejší a mám rád keď to hodne radí. Tak to mám aj v aute. Integrácie a automatizácie mi vadia. Čím viac budíkov a manuálu, tým viac mi to robí radosť. Len to musí byť všetko funkčné a najlepšie ak to môžem kombinovať podľa seba. A tak môžem iba konštatovať... jednoplacka pre mňa nie je.... Nanešťastie som to zistil až po jej zakúpení.... Takže v blźkej dobe budem downgradovať... :)) Samozrejme vďaka za video.
@lukassukop71415 жыл бұрын
Nemůžu si pomoct, ale mě jednoplacka nikdy nesedla... min. 2 placka, prostě mi to sedí víc, fakt nevim... když jedu někam na trail, taktam nechci vozit kolo autem, ale chci tam nějakou rozumnou rychlostí dojet sám...
@pavolkostrub26154 жыл бұрын
Dnes sa všetko ženie do krajnosti a dokonalosti...a pritom prichádzame o to hlavne dobrý kamoši pri dobrej cikloture
@romanbabucha1394 жыл бұрын
Zatím 2x10 (kazeta 11-42) placky 28/38. S jedno-plackou by mi chyběly převody do rychla, i když v reálu jsem získal cca 5km/h navíc při stejné kadenci oproti 11z na 34řku jedno-placku. Do pomala je to plichta (42z placka 28z vs. 51z placka 34z). Jelikož jezdím rychlé přesuny s XC a i ten asfalt, tak zatím 2x10. Kdybych jezdil pouze Enduro, neváhal bych nad 1x11 s kazetou 11-50z a převodníkem 34z. Docela levně vyjde kazeta 11-50z od Sunrace, přehozka Shimano RD-M8000 SGS, nové kliky Shimano SLX s jedno-plackou 34z a retěz od KMC, který má s kazetou od Sunrace nejtišší chod. 1x12 SRAM by byl jistě ještě lepší, ale cena už je někde jinde a nejsem žádný závodník, abych se nad tím zamyslel.
@grandcanyon88336 жыл бұрын
Tak určitě, jestli jezdíš na kole závody tak bych doporučil jednu plácku a jestli jezdíš jenom tak pro zábavu tak bych volil dvou placku🙂
@radovansvetlik41856 жыл бұрын
tak to je rozumné..a mohu potvrdit. jen přidám-důležitá je možnost si převody individuálně odladit a nekupovat bez vyzkoušení komečně propagované sady jejichž rozsahy nevyhovují každému
@chlopen15 жыл бұрын
už před 20ti lety jsme z dirt bajků sunadavali všechno a dokupovali 36 já osobně 38 zubů pilu a dozadu silniční kazetu a silniční přehazku mám to tak dodnes, a ještě zkoušel jsem různý napínáky ale víčko od PETlahve a 3 binderpásky to je prostě nejlepší napínák :D :D
@jirimed47685 жыл бұрын
Zdar já teda teprve začínám na kole vůbec ale zrovna sem přešel že 3 na 1 placku 1. Nevýhoda křížení řetězu - pro mě vlastně výhoda, mám najednou kopec a je easy přehodit jen zadek. To je hned. A nemusím premejslet co mám vpředu za převod. 2. Pro mě velká výhoda je že ten talíř je malej a má pod sebou chránič takže ho nevemu o šutr. 3 talířem sem chytal pořád, to za pár převodu stojí. Jinak je to stejný kolo akorát jinej ročník
@michalziska95586 жыл бұрын
Ahoj TH. Docela by mě zajímalo...jestli se dá, nějak v solidní kvalitě, udělat z 3x7 například takových 2x10 řekněme +- nějaká ta stovka okolo 5 tisíc. Jako faktem je že to nebude žádnej zázrak žejo... ale pokud někdo hledá v takoých cenových hladinách, zázrak nečeká. Ovšem ne každej si může(m) dovolit dát rovnou z fleku 30tisíc za koleso žejo, a tak si třeba někdo chce(m) vylepšit svuj stávající bike aspoň o maličký lvlík vejš, ale furt je tady ta realita toho, že prostě většina z nás si nemůže dovolit udělat upgrade za 15tisíc jen na převodech a i 8 je moc :D :) Jasný můžu si pogooglit ceny, ale jako uplně nepoznám co už je tak nějak kvalitní a co ještě fakt neni.. ono, co si budem vykládat, ne vždy je cena záruka kvality žejo. Tak by mě zajímal názor tebe jakožto člověka řekl bych už s nějakou tou praxí a zkušenostma v oboru :)
@abcdef54146 жыл бұрын
Poslední dobrá "inovace" byl systém 2x10. Na starým horáku mám 3x9 - 44x32x22/11-32 a nejtěžší převod je, světe div se, použitelná záležitost. Jednoplacka je totální zhovadilost.
@ThePally866 жыл бұрын
ale tam ide aj o to, aby si nemal velmi velku pilu vpredu - ja uz som neraz s tou pilou cuchol o vacsi kamen
@ChiquitaNutA6 жыл бұрын
pokud mate 26" kolo, je eagl s pomerama opravdu podobny. A to, ze Vam zmizi presmyk? To se Vam bude libit - verte mi:)
@dorlock426 жыл бұрын
Mám taky 3x9 - 44x32x22/11-32 jen bych možná bral víc těch středních převodů, protože jsem na kazetě nikdy nepotřeboval jít nad 24zubů a sem tam bych bral i 10 zubů místo 11 a nebo o chlup větší největší převodník. Jinak jednoplacka mi taky přijde užitečná max pro nějaké echt ultramaratony, kdy chce člověk eliminovat co nejvíc věcí co se můžou domrvit. Jinak mi to přijde jako volovina asi tak jak rozmáhající se vedení kabelů vnitřkem rámu.
@stepanplacko84326 жыл бұрын
@@dorlock42 3x9 jsem taky měl. Přešel jsem na 1x12 , převodník 32t kazeta 10 až 52 a jsem z toho hotovej. Už nechci nic jinyho.
@jaroslavfojcik91604 жыл бұрын
Dík za info, otázečka pokut dám přehazovačkou z 3x9 a udělám z toho 1x9 nebude mi to trhat řetěz, mám pocit že to ta přehazovačka nedá 😉
@deadpie30394 жыл бұрын
1x9 je strašně málo 😐
@martinbetak4 жыл бұрын
Ja jazdím allmouintain 150/150 a dosť aj výšlapy ale dosť aj rýchlosť pri presunoch po ceste do hor.... a zrovna ten 1x12 system mi nepride uplne idealny. Mam XT 3x10 bez napinaku už 9 rokov, najazdil som tisice kilometrov, v živote som nemal presnejšie, rýchlejšie a tichšie radenie... keď vidím ako striela reťaz tým čo radia 1x12 tak si pokladám otázkz jak je to možné keď u starých systémov to radilo úplne potichu? Reťaz mi za tých 9 rokov nikdy nespadla do prevodníku... pri správnom nastavení tak isto žiadne šúchanie o prešmykač. Ta frekvencia odstupňovaná väčším rozsahom mi príde z hľadiska dlhodobej cykloturistiky alebo makačky na vytrvalosť výhodnejšia pri viac speed. nakoľko niekedy aj "pol zuba" vie spraviť dosť na tempe pri vytrvalosti :-) Čo tu ale chýba spomenúť, je to, čo objektívne posudil kolega šterba. :-) kzbin.info/www/bejne/qZuukGBnYqqSY80
@ludoweet4 жыл бұрын
Díky pane, pomohlo.
@AS-ReHMn5 жыл бұрын
Chci to videt! Podle tvych skusenosti 36x11 pri kadenci 90 je 39 km/h? Na 27.5" kolech? Nikoli. Ani na 29" kolech. Mozna na cestaku s prevodmi 50x12...
@kosskrit4 жыл бұрын
To není podle zkušeností, ale dle fyziky střední (základní?) školy. převod: p=36/11 = 3,27 otáčky převodníku: n_p = 90 ot/min obvod kola: o = 2183 mm → 2,183 m ------------------------------------------------------ otáčky kola: n_k = p × n_p = 3,27 × 90 = 294,3 ot/min obvodová rychlost kola: v = n_k × o = 294,3 × 2,183 = 642,4569 m/min →(× 60/1000)→ 38,55 km/hod pokud zanedbáme prokluz kol, pak obvodová rychlost kola bude i rychlostí jezdce
@AS-ReHMn4 жыл бұрын
@@kosskrit Krásna teorie... Tak si to skus v praxi. Na dráze 250m pri kadenci 90 rpm jsi odmerej rychlost, pak na stejné vzdálenosti 250m udržuj rychlost 40km/h nezávisle od otáček. No a pak na silničáku pri prevodech 53x11 budeme dosahovat rychlost 55 km/h... Paráda!
@miloslavdoubrava1334 жыл бұрын
Vzhledem k tomu že mám asi 15kg navíc, tak se mne pár deka za nejakou ušetřenou součástku celkem netýka...
@finetoxicc4 жыл бұрын
Přesně 😉
@spaggr734 жыл бұрын
Ahoj všem. Potřebuji poradit. Chci koupit horské kolo ale nevím jaký převod mám zvolit. Jezdím trochu terén i po silnici. Takze něco mezi možná spíše více po lesních cestách. Řeším but převod 1x12 tj. Kolo asi za 25t nebo by mi stačila klasika 2x9 tj. Kolo za asi 17t jezdím rekreačně ale někdy si i pořádně slapnu a zablbnu. Může mi někdo poradit? Dekuji všem za názory. M.
@radovansvetlik41856 жыл бұрын
pro mě je důležitá možnost si sadu - rozsah převodů vybrat. Bohužel výrobci a prodejci nás tlačí do převodů, které prostě někomu nevyhovují. Mě třeba silniční převody -skoky 50-34 u převodníků nevyhovují. Většinu života jsem jezdil 52-42 a nechápu , jak se najednou změnila "filozofie " řazení než se jedná jen o komerční záležitost-přinášet stále "nové" věci za každou cenu, i když to nemá žádný racionální důvod! O kvalitě-výdrži mluvit nemá smysl-šla silně dolů (opotřebení převodů a nemožnost měnit jen opotřebené pastorky)
@robertjendrisak42465 жыл бұрын
Super, navyse u predneho dvojtaniera sa koeficient niektorych prevodov opakuje, tj. v skutocnosti su tie prevody redundatne. Zaujimalo by ma, dnes je v mode relativne maly predny tanier....to koli vahe, alebo to ma aj nejaky iny vyznam?
@adammarcinek75872 жыл бұрын
Nejzásadnější nevýhoda je citlivost nastavení. Nastavit jednoplacku doma (po jakémkoliv větším servisu kola) je utrpení.
@slavekhusek924127 күн бұрын
Dobré ráno,, je možné, že už to tu někdo psal, problém jednopřevodníku je v rychlosti změny převodu, kterou potřebujete při změně sklonu (z klesání na stoupání a opačně),. . Jsem hobík, jezdím cyklokros a vůbec si neumím představit, že bych dvojpřevodník neměl. Menší jezdím téměř vždy 36 zubů a větší měním podle trasy mezi 42 a 46. zuby. Kazetu jezdím 10i kolečko 11-26. I životnost řetězu s dvojpřevodníkem je mnohem větší. Uznávám, že pro mnoho lidí je velké zjednodušení řazení sekvenční s jednopřevedníkem.
@teddnenene59636 жыл бұрын
Jelikož jezdím i hodně po asfaltu, tak by mi můj oblíbený převod 38x11 chyběl, a jak říkáš jsem zvyklí řadit postupně, velké skoky by mi vadily. Zůstanu asi hodně dlouho věrný 2x10
@peterporubsky6 жыл бұрын
38 11 je cca to isté ako 34 10, s kazetou 10-50 máš celý rozsah, ale samozrejme skoky sú, mne nevadia,
@radek_subie4 жыл бұрын
Na jaře jsem si pořídil MMR Zen 2019, má to Sram NX Eagle 1x12 a nemůžu si to vynachválit. Jezdím na rovince max těch 20-25 a to mi vyhovuje. Kdybych chtěl jezdit rychleji, už bych musel mít dvojku dopředu. Přešel jsem z GT Marathon 1.0 s 3x9. No, vůbec neřeším co mám vepředu, prostě když potřebuju nižší vyšší sáhnu po jedné páčce, už nikdy jinak (y)
@martinpekar36714 жыл бұрын
Mám druhý rok fatbike tam je 1x7 Úplne v pohode prídem do cieľa tiež :)
@petrhudecek55266 жыл бұрын
Pánové, mám toto kolo www.romet.pl/cz/Rower,RAMBLER_29_3,10,727,731,14662,2018.html přemýšlím na předělání na 1/11 nebo 1/12, můžete mi říct, co bych musel vše vyměnit abych to mohl předělat? Je mi jasné že kazetu, řadič, přehazovačku, kliky. Jde mi o to, zda existuje od Shimana kazeta a kliky, které půjdou namontovat na stavající řešené, nebo budu muset více do hloubky. Dívám se na Deore XT M8000 verzi.
@lukaskaderabek53504 жыл бұрын
ahoj, bylo by dobry, kdyby jsi udelal kratky video, jak se vymenuje jedno prevodnik na mtb, napr. kdyz chci vymenit 36 zubu za 32, kvuli ruznym tratim na mtb hobby zavodech, na kolik n.m. se co utahne atd. ;-)
@davidpopelka52546 жыл бұрын
Supr video.. mám kola dvě 1x 11 na karbonovým fullu, nemůžu si stěžovat a 2x10 na hardtailu oboje 29 ER jde o to na co mám zrovna chuť
@GTatheoneof5 жыл бұрын
Já mám 2x10 a přemýšlím o 1x12. Fakt se bojím toho že bych ztratil nejtěžší převod a zpomalilo by mě to.. Dokážeš mi prosím nějak napsat, jestli se mám bát nebo ne? 😂
@roberthrbaty63696 жыл бұрын
Super video. Ako vzdy... 🙂
@DK884545 жыл бұрын
Poradíte mi někdo? když chci mít co největší rozsah zubů a převodů ale zároveň tam chci jednopřevodník, co koupit? Jaké kliky, talíř a pastorek, v jaké kombinaci? Máte někdo odzkoušené? Děkuji
@tomasmajtan8775 жыл бұрын
Typek zabudol povedat, ze hlavne zalezi od toho co clovek jazdi. Navyse pre mna najvacsia vyhoda ceskej "jednoplacky", okrem tych spominanych, je ovela lepsie ovladanie sedlovky.
@Pidalin5 жыл бұрын
Je ňáká možnost jak jednodušše přestavět na jednoplacku obyčejný trekový kolo co má klasiku 3x8, nebo je to blbost? Chtěl bych se toho stupidního přesmykače zbavit, samozřejmě ho můžu odmontovat a nechat to ve předu na prostřednim kole, ale tim přijdu o ty hodně lehký a hodně těžký převody, tak jestli jde koupit třeba jenom kazeta s kolama kde by to bylo víc odstupňovaný abych o ty převody nepřišel, stejně většinou řadim po dvou :-D Ta myšlenka zbavit se přesmykače se mi hrozně líbí, protože to je největší kurvítko na kole, furt tam něco chrastí, furt se to musí štelovat, furt se to špiní atd..... PS: nic nevim o velikosti těch kol, počtu zubů atd....jde mi čistě jenom o to jestli to jde i u obyčejnejch kol na kterejch jezdí plebs do lidlu pro rohlíky :-D vim že ty řetězy a kazety nejsou dělaný na takový vytočení do strany když tam nebude přesmykač, takže mi jde o to jeslti to je dlouhodobě možný takhle provozovat.
@mysak14574 жыл бұрын
Když jezdím DiRT měla by být jedno placka jasná volba?!díky za odpověď
@lukaskasper15034 жыл бұрын
Keď jazdíš dirt volil by som radšej singlespeed
@jakub84206 жыл бұрын
Také jsem počítal kdysi... gears.mtbcrosscountry.com/#27.5I3I1X29I1615I2061X29I1567I2619 a nelituju. Ze začátku je to trochu o zvyk, ale asi rychlejší přechod než teď, kdybych se vracel zpět. Vše je ale o výkonosti. I ta 2x11 není špatná. Na závody rozhodně ale vodítko :) I kdyby vám řetěz celí rok nespadl, tak v nejnevhodnější chvíli spadne :D
@volynvolyne41946 жыл бұрын
to se mi stalo loni, ja na zavody nejezdim, ale jeden jsem si dal. A retez mi nespadl asi 3 roky, ale na tom zavode zrovna jak na svinu jo :)
@ondrejyamaha55016 жыл бұрын
moc díky za appku a super video :D jenom by mě zajímalo po kolika +-km by se měl na horském kole měnit řetěz. Díky a moc se těším na další video
@ondrejyamaha55016 жыл бұрын
Tom Klíčník děkuju za odpověď já jezdím spíše frekvenčně ale zase pouze terén a řetěz po každé vyjížďce čistím a mažu. Jenže už má najeto asi 2500😁
@martinjanas77826 жыл бұрын
Na to existuje rychlá odpověď. Kup si měřák, stojí okolo stovky. Většinou má 4 zarážky, pokud se ti propadne pod třetí, tak rychle vyměnit. Na to je, abys zbytečně nebo naopak příliš pozdě neměnil řetěz
@radovansvetlik41856 жыл бұрын
to je skutečně individuální...nejlépe je si pořídit kalibr.ale ten lepší, co vymezuje i vůli mezi rolničkami (tři zuby). Už jsou případy , že i u nového- řetězu i když má správnou rozteč a je větší vůle ve "válečcích"-rolnách) propadne na 2 zub obyčejné (se 2 zuby) měrky...něco si o tom najdi na netu.
@daliborjohanek1226 жыл бұрын
Zanedbává se poměrně zásadní věc a to jsou ztráty u nejmenších převodů, které jsou třeba na silnici velice dobře vysledovatelné a to nemluvím o 10tce, ale převodech 11 a 12. Jak se takové malé převody dokážou utemovat bordelem asi každý zná. Takže další na misky vah ....
@HonzaTar4 жыл бұрын
NE DĚKUJI Konbinaci převodů u vícetalíře ničim nenahradíš ( stačí dvoutalíř ) u jednotalíře se Sníží se max rychlost na silnici Dostanete méně přtom je cena jako u vicetalíře (prodejci víc vydělají) Ta zadní kazeta na jednoplacku je drahá Přehazovačka musí udržet řetěz i když je na nejmenším kolečku kdy je nejvolnější aby nepřeskočil i u elektrokola (Yamaha) je dvoutalíř výhoda Malý do terénu Velký na silnici Doporučují vyzkoušet porovnat Jestli vám bude jednotalíř stačit Já v tom mám jasno NE DĚKUJI
@Anonymous-jx8mv6 жыл бұрын
Pokud te zajma opravdový upgrade, tak se podívej na Rohloff nebo Alfine 11od Shimana.
@jakubcelko37293 жыл бұрын
Já jsem sehnal rockrider s jedoplackou a jsem spokejen.😀
@michalplavjanik97415 жыл бұрын
Mám "starý" typ 3x9 (myslím 22,32,42) a vzady 11-28 9-ti kolečko jemně odstupňované po 1-3zubech, docela se mi to hodí na rychlou jízdu po asfaltu a ta kazeta 11-28z je stašně lehká, nevím kolik váží ty nové "koutouče od cirkulárky" ale ty mega pastorky vzadu mohou být nakonec těžší než uspořené gramy na převodnících( v případně jedno či dvojplacky). "Pila" víc jak 3,5:1 se taky docela hodí
@a.n.t.i.x84985 жыл бұрын
Pekne hodiny maš v zadu.
@sjezd12_.2 жыл бұрын
Jsi dobrý
@petrnovak99306 жыл бұрын
Kolik km vydrží řetěz na jednoplacce? Prosím o odpovědi od lidí, co tu jednoplacku mají, ne nějaké domněnky ostatních (že to je stejné jako dvoupřevodník atd.) Prostě mě zajímá opravdová zkušenost. Já mám 2x11 a na řetěz najedu 2000 až 2500 km. Díky.
@jakub84206 жыл бұрын
Ze začátku bych napsal i víc jak 2x11. Když se to už sjede, tak je to asi podobné... Někdy víc, někdy míň. Tak kolem 1000-1500 dávám. Samozřejmě záleží na více věcech, ne jen nájezd. X1 řetěz vydržel nejméně, XT nejvíce a XX1 s XTR taková střední cesta ale lépe řadí, to už ale může být jen můj názor.
@georgekubelka90696 жыл бұрын
1500? To si neumím představit.. to najezdím v sezóně za 2 a půl měsíce 😃
@nastycz40466 жыл бұрын
Měnim po 800-1000km.
@TrailHunter6 жыл бұрын
Mám info přímo ze servisu. Nedá se to říct úplně jednoznačně, záleží taky na typu řetězu a stylu ježdění. Jak říkám ve videu, ten rozdíl není nijak zásadní, ale jestli někdo jezdí širokej macatej řetěz nižší řady s obecně delší životností a přejde na 1x12, může být překvapen. Pokud jde o řetěz stejné kategorie a stejného jezdce, bude životnost víceméně stejná. Btw. já teď měnil cca po 1500, Sram 1031, mírka už řekla stop.
@crazym49346 жыл бұрын
Ale ono je to plus mínus přibližně stejné. :-) Řetěz je spotřebák a ne vždy vydrží stejně. Kdysi jsem ujížděl na "kvalitních" dražších a praxe mi ukázala, že vydržely přibližně stejně jako běžné za polovic. Jeden z protiargumentů co jsem slyšel při přechodu na současné 1x11 co mám na Stumpjumperu goo.gl/RizMBt je, že ty řetězy nic nevydrží a jsou drahé. Praxe je taková, že při mém nesilovém, kochacím ježdění má řetěz najeto 1600 km a stále měrka OK, celou dobu mám připravený obyčejný SRAM PC110 za směšných 260,- Kč a čekám a čekám. Jsem rozhodnut ho ve dvou tisících vyměnit i kdyby měrka ukazovala OK, protože si myslím, že za ty peníze je lepší častěji vyměnit než dojet na hranu a mršit si převody. Za mě 1x něco je super a zpět bych už se nevracel. Jo a tímhle dílem TH objevil Ameriku :-) Tady jsem si kdysi porovnával před koupí jestli to jako lempl utáhnu gears.mtbcrosscountry.com/#26I2I1X27.5I399I2947X27.5I400I2947 a došel k teoretickému závěru, že 28 by bylo lepší ale praxe ukázala, že 30 v pohodě. Každopádně 1X12 bude ještě lepší ale to je ve hvězdách zatím :-)
@martinsuran48436 жыл бұрын
Škoda že tam chýbala časť o peniazoch. 1.čo stojí taký prechod na 1x11 / 1x12 2. Čo obnáša servis takýchto jednoprevodníkov, lebo viem že je to podstatne drahšie, či už reťaz, zadné pastorky a predný prevodník. Ps:fajn video, možno by som aj jednoprevodníkov riešil, keby boli peniaze.
@jakubranftl6 жыл бұрын
1. kupoval jsem rovnou novej bajk s 1x11 Sram GX za 27 K 2. za rok a půl a cca 4000 Km jsem měnil 1 řetěz a kupoval jsem ovál ale převodník jsem posílal dál kamarádovi :-)
@jakubranftl6 жыл бұрын
16 K? když celá nová sada SRAM EAGLE GX (1x12) se dá sehnat za něco okolo 10 tisíc. BTW moje GX 1x11 funguje líp než šitmáno XTR 1x11 :-)
@MrHavranatko6 жыл бұрын
Já kupoval GX 1x12, cena 10 200Kč. Pokud máš na kole Shimano, tak musíš koupit XD ořech .. Od Sramu jsem ho koupil za 3tis., dá se koupit i redukce, ale tu Ti snad nikdo nedoporučí..(stojí cca 1 tis.) Budeš nejspíš potřebovat i novou středovou osu, ta stojí cca 1000Kč. No a jelikož měníš ořech, tak budeš muset dělat nový výplet zadního kola.. a to také něco stojí :)
@jakubranftl6 жыл бұрын
Jakube, není to tak zlé jak se snažíš nastínit. Průser je když máš nábu kde nejde sundat a vyměnit samotnej ořech. Ale i tak jde vzít kazeta Sunrace 11s a ostatní SRAM. Ani kliky měnit nemusíš (pokud ti nezáleží na "brandové čistotě") stačí sehnat NW převodník padnoucí na stávající kliky. Pak sou tu sady 1x11 od šitmána, který se taky nechaj sehnat i do 10 K (ale šitmáno bych fakt nechtěl) PS: vím že sem prve mluvil o 1x12 ale to jen proto, že mi přišlo 16 K za systém 1x11 fakt moc :-)
@martinsuran48436 жыл бұрын
Konec koncov by to stalo cca 400-450€. Z toho plinie len jedno, a to že mi kľudne stačí moje 2x10 Shimano XT, toľko peňazí do toho nedám, tak moc to zas nepotrebujem. A nie sú to zas malé peniaze, za to si kupujú niektorý ľudia celý bike 😂
@jandzacovsky52816 жыл бұрын
Jsem asi unikát, ale na karbonovém trail biku GT Sensor Expert mám stále 3x10. Existuje možnost, aby člověk měl vepředu 42-24? Slyšel jsem, že to nejde, protože je to už moc velký rozdíl. Pod 42 bych nešel, na dlouhé 100 km jízdy by to pak bylo na ***. U lehkého převodu u strmých výjezdů si zase myslím, že by mi 24 mohl citelně chybět. :D
3*10 je ještě ok co je nad 10 je blbost.. Výdrž řetězu je pak totální zhovadilost. Aspoň pro mě, když najezdím Cca 8000km ročně
@jandzacovsky52816 жыл бұрын
Rozdíl by tak velký být neměl, já měním řetez po cca 1100 km. po druhé řetězu je pak na odpis většinou i kazeta.
@Eurozdollarsyenis6 жыл бұрын
Rozdíl má být max. 15 zubů... jinak ti bude řetěz padat s každým přehozením.
@novcze6 жыл бұрын
taky mám 3x10, nikdy jsem s přesmykačem problém neměl
@blazen48723 жыл бұрын
Pokud se člově nevyzná v kolech a má např. trojtác tak vzadu má jen treba 36zubu ale kdyz je jednoplacka tak i 51zubu. Měl jsem trojtac a na přechodu na jednotác jsem si zvykl hned a ani mi nechybí trojtac
@2xktm4 жыл бұрын
Ja som skončil na Deore 1x10 ... 85Nm ... :) horšie, že je to s artrózou v kolenách ... vozme sa, kým to ide
@volynvolyne41946 жыл бұрын
ja tem komentum moc nerozumim, kdyz mam silne nohy tak si proste i na tom eaglovi vymenim prevodnik vepredu za 36,38 nebo nedejboze 40 zubu. Jako nebavme se tu o proficich nebo tech co vyhravaji KPŽ, trail hunter to dela pro hobiky. Takze cloveka co jezdi opravdu v terenu, rychlosti pres 35 km/h temer nepotkaji. Jedine ve sjezdech, kde se spis neslape a leti dolu a soustredi na techniku. Na zimni jezdeni po sotolinach a asfaltu mam stareho zimaka s 3x10 a na hlavni tereni sezonu 1x12. Tam uz moc na korenech ty tezke prevody nepohonim
@kruldaj3 жыл бұрын
Tak aplikace je docela fajn, ale nějak nechápu jak do toho výpočtu zapadá délka klik...
@NotAnonymousNo800143 жыл бұрын
Uz sa rovno mohli pytat aj na cislo topanok.
@kalinmir3 жыл бұрын
Úhlová rychlost při stejné kadenci je jiná s jinou délkou
@kruldaj3 жыл бұрын
@@kalinmir ok, díky, já jsem si pak říkal, že vlastně delší kliky udělají větší převod..
@NotAnonymousNo800143 жыл бұрын
@@kalinmir Cize ked je uhlova rychlost 360/s pri kadencii 1 na 170mm klukach, aka je uhlova rychlost pri rovnakej kadencii na 175mm klukach?
@IvanBorcin3 жыл бұрын
Ja teda jazdím 3-kolo, uvažujem o novom bajku, ale neviem si predstaviť situáciu, že idem z asfaltovej rovinatej cesty z doliny hneď na strmú zvážnicu (a to je dosť často) - kým prehodím z najmenšieho kolečka na najväčšie pri 1-kole, stratím úplne trakciu... Pri 3-kole zhodím vpredu jedným ťahom na najmenšie kolo a hneď som prevodom inde a nestrácam ťah ani čas. Ak to tak nie je, vyveďte ma z omylu... Najväčší problém vidím v tom, že na lepších bajkoch dnes už iné ako 1-kolo ani nedostanem, dokonca niektorí výrobcovia bajkov už aj 2-kolo postupne v rámci modelu a ročníka menia na 1-kolo.
@vlk75 Жыл бұрын
Při přechodu z klesání do stoupání je právě vhodnější 1 pila, rychle přehodit několik pastorků (většina páček zvládá min. 3 na jedno máčknutí). Při současném řezení vepředu to řachtá, může se kousnout řetěz nebo spadnout.
@marahoris84526 жыл бұрын
Super videa
@janziki44764 жыл бұрын
Ale to hlavní co jednoplacka vezme bohužel řečeno nebylo. Tou je rychlost na asfaltu 36:11 nejrychlejší převod je k smíchu ....
@jeziskristus53366 жыл бұрын
Jedině 53/39-11/28
@adinoadino4594 жыл бұрын
Ja mam 2placku s nejvetsima prevodama jake se seriove delaji a porad mi chybi jeste 1 pastorek velkej a 1 malej. Prevodnik 50/34/22 a kazeta 9/52 by byla jak pro me. jen nech mi nikdo neradi, jak zlepsit fyzicku. Slepimu taky nejde poradit jist mrkev misto brejli.
@rubikscube40545 жыл бұрын
Mám převody 3x9 42,34,22/ 11-34 A chtěl bych si zkusit 1x10 34/11-36 Budou nejlehčí převody stejné nebo aspoň trochu podobné?
@jogesvar5 жыл бұрын
To ani nerob!!!
@tenereman44916 жыл бұрын
Ahoj co to máš za hodinky?
@jurajkocurek94266 жыл бұрын
Za mňa je jednoznačne lepšie 2x10 ako 1x11 co som mal na biku predtým. Je to hlavne kvôli tomu že kým dôjdem k lesu kde by sa mi viac hodil 1x11 musíme ísť dosť dlho po ceste kde sa 2x10 hodí viac. Ďalšia vec je že pri 1x11 mi pri zapedalovani dozadu skoro vždy spadne v zadu retiazka, už som tak aj pár krát zlomil pätku keď som mal ľahký prevod, nevšimol som si že mi to vzadu zliezlo nižšie a dosť prudko som zapedaloval. 2x10 sa mi dosť zíde aj v lese kde je poriadne stúpanie a potrebujem ľahší prevod. Váhu 1x11 a 2x10 neriešim, vyšlo by ma to na 100g čo je strašne malý rozdiel. A ako posledné je pre mňa výhodou 2x10 menší rozdiel medzi prevodmi čo mi na 1x11 asi najviac vadilo
@jogesvar5 жыл бұрын
Ale že pri jednoplacke pribudne pol kila vzadu na kazete, už nikoho nejebe. :D
@samuelmajchut75665 жыл бұрын
Pravda :D
@weichentechnikk80834 жыл бұрын
To ta ozaj pol kila vzadu tak trapi ked vpredu nieco ubudne ? Skor to zavysi od typu bajku a co jazdis.
@ondrejhudec27894 жыл бұрын
Z jakýho důvodu? Počet talířů vzadu může zůstat stejnej, rozměr v průměru taky tak.
@nightriderhoza4 жыл бұрын
150g :-D
@jogesvar4 жыл бұрын
@Martin Noone Ja práveže váhu neriešim. Len poukazujem.
@wp60806 жыл бұрын
super video škoda že jsem ho neviděl před 3 týdny když jsem si kupoval novy kolo z jedno placky jsem mel obavy tak jsem koupil 2 placku
@spaceshipearth3565 жыл бұрын
A stavím sa, že si teraz za tú dvojplacku rád. :)
@jurajhuliak34142 ай бұрын
Potešil si ma horák 1 x12 je prevod na kopce to je prevod úplne súper na cestu pestrý cestný bicykel
@hansol7105 жыл бұрын
Hej ale ide o to ze uz aj 2 placka je o hovne a ma maly rozsah, tych 36 zubov vpredu je tragedia, to je na asfalte a z kopca nepouzitelne
@skibike96746 жыл бұрын
Dobré hodiny ☺
@hupkac2 жыл бұрын
Prevodovy pomer 3,36 nie je najtazsi ale najlahsi. Autor asi myslel, ze vie vyvinut najvacsi krutiaci moment. Asi tak.