Jiří Podolský: Kepler u Tychona - osudové setkání v dějinách vědy (Pátečníci 7.2.2020)

  Рет қаралды 34,910

LLionTV

LLionTV

4 жыл бұрын

Záznam pátečnické přednášky ze 7. 2. 2020 na téma:
Kepler u Tychona - osudové setkání v dějinách vědy.
Před 420 lety ve čtvrtek 3. února 1600 se na zámku v Benátkách nad Jizerou poprvé setkal tváří v tvář nejlepší astronomický pozorovatel tehdejší epochy Tycho Brahe s jejím nejlepším matematickým teoretikem Johannem Keplerem. Bylo to osudové setkání, které významně přispělo ke zrodu moderní matematicky formulované přírodovědy. Popíšeme okolnosti tohoto setkání, přiblížíme oba hlavní protagonisty, jejich díla a osudy, odvíjející se na pozadí přelomové doby i společenského a kulturního kontextu rudolfínské Prahy.
Přednáší:
Prof. RNDr. Jiří Podolský, CSc., DSc. (*1963) vystudoval Matematicko-fyzikální fakultu Univerzity Karlovy v Praze, kde nyní působí jako profesor na Ústavu teoretické fyziky. Zabývá se obecnou relativitou a kvadratickou gravitací, zejména přesnými řešeními Einsteinových rovnic, teorií gravitačního záření v kosmologii a modely černých děr. Dlouhodobě se věnuje popularizaci svého oboru, včetně překladů knih.
Další informace:
www.patecnici.net
patecnici.cyklus
Podpora projektu Pátečníci:
www.startovac.cz/patron/vasi-...

Пікірлер: 51
2 жыл бұрын
Vždycky nám říkali: “Když lidem něco přednášíte, podejte to tak, jako byste mluvili o nejůžasnější věci na světě.” Pan profesor Podolský to beze zbytku naplňuje (ve všech svých přednáškách). Děkuji.
@petrbenatzky5018
@petrbenatzky5018 4 жыл бұрын
No to bylo radosti, když jsem otevřel YT a na domovské stránce nová přednáška pana profesora Podolského :) Tak jdu na to a těším se jak malý kluk! :)
@JohnDoe-dy1pg
@JohnDoe-dy1pg 4 жыл бұрын
.. to same .. p.prof.Podolský je fenomén!
@jirikv00
@jirikv00 4 жыл бұрын
ano ano :)
@drozenf
@drozenf 4 жыл бұрын
A už otvírám knihu "Kepler v Praze".
@drahomiralunackova479
@drahomiralunackova479 11 ай бұрын
​​@@JohnDoe-dy1pgpřesně tak!!A dokáže do všeho toho každého posluchače úplně vtáhnout. Úžasné. On u toho svoji energií úplně nabíjí!! Po shlédnutí této přednášky není cítit žádná únava. Jen plno energie.
@jozefnovak7750
@jozefnovak7750 4 ай бұрын
Ďakujem! Vynikajúce!
@jirkanovak5466
@jirkanovak5466 2 жыл бұрын
Podolský je prostě machr. Jeden z nejlepších přednášejících u nás.
@nemyslici9099
@nemyslici9099 4 жыл бұрын
Velikolepé povídání!
@Vrbik15
@Vrbik15 4 жыл бұрын
perfektní
@petrbenatzky5018
@petrbenatzky5018 4 жыл бұрын
Nevím jak vy, ale já jsem po skončení přednášky tendenci přidat se k potlesku posluchačů v sále.
@adolfdrsad
@adolfdrsad Жыл бұрын
Já jsem tleskal.
@stilgardragonclaw5834
@stilgardragonclaw5834 3 жыл бұрын
Píšu si, navštívit v létě Benátky nad Jizerou a zámek.
@habanmighaban1609
@habanmighaban1609 3 жыл бұрын
Skvělé. Až puntičkářsky :). Pan Podolsky se tezko prekonava :).
@achab4107
@achab4107 4 жыл бұрын
pane profesore jste formát....
@felixhejtman4773
@felixhejtman4773 4 жыл бұрын
LIKOS
@ivsi4u
@ivsi4u 4 жыл бұрын
O renesančním Kurzovském paláci na Pohořelci viz též Boháčová, I., Podliska J. a kol.: Průvodce pražskou archeologií, vyd. AÚ AV ČR s NPÚ, Praha 2017,str.68-9 , příp. praha-archeologicka.cz/p/315
@mireknovacek9680
@mireknovacek9680 4 жыл бұрын
jak mohl Tycho Brahe něco pozorovat, když v té době ještě nebyly ani dalekohledy?
@albertmlcoch3570
@albertmlcoch3570 4 жыл бұрын
"Ani dalekohledy", ale spousta přístrojů zmíněná v té přednášce, to jste zřejmě přeslechl. Je tam i zmíněna kniha a této měřící technice.
@mireknovacek9680
@mireknovacek9680 4 жыл бұрын
@@albertmlcoch3570 to jo, ale bez dalekohledu to neuvidí. Bez dalekohledu se Mars nedá poznat od hvězd. Navíc nebyly ani foťáky aby si to mohl přiblížit zoomem. Takže tam mají někde chybu.
@albertmlcoch3570
@albertmlcoch3570 4 жыл бұрын
@@mireknovacek9680 pozoroval jste někdy? Ovšem, že se to dá. Mars je znám od starověku (podle toho i jeho název podle Římského boha Marse). Tehdy rozdělovali "hvězdy" na stálice - tedy opravdové hvězdy a pak ty pohyblivé, proměnné - dnes planety. Mars se totiž na obloze vůči ostatním hvězdám hýbe.
@drozenf
@drozenf 4 жыл бұрын
@@mireknovacek9680 Jistěže je Mars viditelný okem, a ano dá se poznat od hvězd, navíc se na rozdíl od hvězd pohybuje před hvězdným pozadím. Kepler navíc používal nejmodernější druhy kvadrantů, sextantů, afér, teodolitů atd. Schválně si knihu "Kepler v Praze" od Zdeňka Horského kupte. Stojí kolem 50,- a je vážně výborná.
@petrbenatzky5018
@petrbenatzky5018 4 жыл бұрын
Nováček si z vás dělá kozy a vy mu to žerete :)
@petrkotyza3909
@petrkotyza3909 2 жыл бұрын
Autokarikatura pana profesora i strhující výkon zároveň.
4 жыл бұрын
Přednášce dávám palec nahoru i přes to, že přednášející uvádí jako fakt, že temná energie existuje a přitom se jedná o pouhou hypotézu.
@vitezslavskorpik746
@vitezslavskorpik746 4 жыл бұрын
Pro temnou energii existují přinejmenším tři na sobě navzájem nezávislé důkazy. To jen tak na okraj. A kromě toho to uvádíte jakoby jste tím prokazoval přednášejícímu hroznou službu. Jenže byste snad měl být schopen rozlišit hlavní sdělení přednášky. A nezlobte se, ale u přednášky z historie fyziky je hlavní sdělení nebo i více hlavních sdělení poněkud jinde, že...
@mireknovak8343
@mireknovak8343 4 жыл бұрын
nevědět proč tu je gravitace, proč tu jsme, proč to tak vše funguje je úsměvné. ono to tak vypadá, že umíme počítat, ale i kdybychom neuměli, bude to fungovat také. proč to tak je, je to, že jsme si dosud neuvědomili, že jedině lidský duch, nepodléhá fyzikálním zákonům, protože je sám stvořen duchem kolektivního vědomí. naše podstata je duchovní a fyzika a psychika je nástroj ducha, který je zdrojem všeho vědění. tato iluze spočívá v tom, že jsme si nástroj spletli se zdrojem, a ten upoutává naši pozornost do té míry, že postupně zapomínáme na technologii, která poznává zdroj, nikoli nástroj. ono by to všechno mělo probíhat paralelně, kdežto my se zaobíráme věděním lineárním. a kontrolovat ducha života, jestli to dělá, nebo nedělá dobře je právě to, že tím nás to stále více odvádí od podstaty, i když si chybně myslíme, že na konci tohoto zkoumání nalezneme podstatu. skutečné poznání ale vede trochu jiným směrem, než si myslíme. a toto poznání tu je, naše pozornost k němu ale nejde. proto stále máme ještě nějaké otázky k nástroji, místo otázek ke zdroji.
@mireknovak8343
@mireknovak8343 4 жыл бұрын
@pemailv chtěl tím říci, že zdroj podstaty nemůžeme poznat pohybem proti proudu evoluce v makro a mikrosvětě, tudy cesta nevede. pochopením-přemýšlením se to nedá provést, takto to nefunguje. vždy to budou objekty, kdežto duch je subjekt-zdroj, nikoli jakýkoli objekt který pozorujeme...:)z toho plyne, že už ani korunu z eráru na tyhle hrátky nejsou dále možné.
@albertmlcoch3570
@albertmlcoch3570 4 жыл бұрын
​@@mireknovak8343, můžete jakoukoli větu ze svého komentáře dokázat? Píšete to jako neměnné pravdy, u nichž ovšem neuvádíte zdroj. Explicitně by mě zajímaly zdroje a důkazy těchto tvrzení: 1) "pochopením-přemýšlením se to nedá provést" 2) "duch je subjekt-zdroj, nikoli jakýkoli objekt" 3) "jedině lidský duch, nepodléhá fyzikálním zákonům, protože je sám stvořen duchem kolektivního vědomí" 4) "naše podstata je duchovní" Ale vy tato tvrzení dokázat nemůžete, protože sám popíráte, že důkazy existují (cit. 1). Tím, že je každé vaše tvrzení takto nedokazatelné, je jeho hodnota závislá pouze na tom, jestli mu věříte, nebo nevěříte. Dále ho mohu libovolně upravit a stále bude mít tu stejnou vypovídací hodnotu (že mu já a vy budeme věřit, nebo nevěřit - bez důvodů). Nemám tedy žádný důvod věřit zrovna vašim nedokazatelným tvrzením, pokud si mohu vytvořit libovolné jiné nedokazatelné tvrzení, kterému mohu věřit stejně tak, jako tomu vašemu.
4 жыл бұрын
@pemailv zdravím všechny pastafariány :-)
@jirikv00
@jirikv00 4 жыл бұрын
moc mluvíš
@mireknovacek9680
@mireknovacek9680 4 жыл бұрын
@@albertmlcoch3570 no on si to může dokázat každý, kdo se naučí meditovat, a taky na to přijde každý, kdo prožije klinickou smrt, a nebo kdo užije nějakou psychedelickou látku. Problém je akorát v tom, že to nemůže dokázat ostatním, kteří tu zkušenost zatím nemají. Nebo i podstoupení hypnotické regrese vám může pootevřít oči.
ОДИН ДЕНЬ ИЗ ДЕТСТВА❤️ #shorts
00:59
BATEK_OFFICIAL
Рет қаралды 7 МЛН
Smart Sigma Kid #funny #sigma #comedy
00:19
CRAZY GREAPA
Рет қаралды 23 МЛН
JUK:Miroslav Popelka - Co archeologové donedávna nevěděli…
1:27:50
Univerzita Karlova
Рет қаралды 61 М.
Jiří Podolský, Rozpad času - Čas není, čím se zdá
1:57:11
Hvězdárna a planetárium Brno
Рет қаралды 67 М.
Petr Kulhánek: Duchové vesmíru (Café Nobel Teplice, 16.12.2021)
1:24:23
Телефон в воде 🤯
0:28
FATA MORGANA
Рет қаралды 1,2 МЛН
Хотела заскамить на Айфон!😱📱(@gertieinar)
0:21
Взрывная История
Рет қаралды 4 МЛН