Odkrycie Panskiego profilu jest czyms wyjatkowym dla mnie. Jakos materialu, forma wypowiedzi, obszerny material, to wszystko sklada sie na wspaniala calosc. Pozdrawiam serdecznie w oczekiwaniu na kolejne materialy!
@johnnyarchon9709 Жыл бұрын
Odkryj strone Smart Age,zajebiste artykuly.
@inne7688 ай бұрын
Ten kanał to dla mnie "CYMES" ,jestem laikiem w tej tematyce i nigdy bym się tą tematyką nie zainteresował gdyby nie ta forma przekazu (choć mówiąca o tragediach) kultura, merytoryka bez zbędnych rozciągnięć, kultura, klasa. Dziękuję bardzo, Artur Jachna
@jacekorkan8801 Жыл бұрын
No to słuchamy. 👍
@RyszardSandek Жыл бұрын
Dziękuje i Pozdrawiam
@marektkcz8974 Жыл бұрын
👍🤔Tak trzymać⭐
@kamilukaszewicz Жыл бұрын
Jak zawsze świetnie.
@barbarakrysztofiak9363 Жыл бұрын
Cztery bardzo ciekawe opowiadania 👍👍👍👍 . A i Trójkąt Bermudzki super . Ciekawe czy jest w tym jakaś tajemnice 🤔🤔🤔🤔 . Pozdrawiam serdecznie 🤗🤗
@katastrofymorskie Жыл бұрын
No jest tajemnica... Ile na tym zarobili pseudonaukowcy rozpowszechniający głupoty...
@asiaskalska3462 Жыл бұрын
@@katastrofymorskie Ale dzięki tym głupotom osoby niemarynistyczne (w tym myszki lądowe) zainteresowały się minimalnie marynistyką w jakiś sposób.
@katastrofymorskie Жыл бұрын
Szczerze mówiąc - nie sądzę. Myślę że od morza, bardziej interesujące były światy równoległe, zakrzywienie czasoprzestrzeni, UFO, Marsjanie, latające spodki i wybuchy metanu, których nie było. Taka już jest ludzka psychika: zamiast głęboko szukać wyjaśnienia które trudniej jest pojąć, łatwiej "łyknąć jak pelikan kluski" wyjaśnienie najprostsze, docierające do najmniej intelektualnie wyrobionych odbiorców.
@Aratron273 ай бұрын
Podobno ilość zaginięć i katastrof morskich w tym obszarze nie odbiega od średniej na innych akwenach. Przynajmniej tak czytałem w jednej książce, która zdejmowała maskę tajemnicy z trójkąta Bermudzkiego
@mariuszkonat7964 Жыл бұрын
Super temat dla każdego wciąga jak magnes pozdrawiam was serdecznie Mario
@beskidzkiszaman5918 Жыл бұрын
Jestem fanem kanału od niedawna, ale dzień bez odcineczka ; dniem straconym😊. Gratulacje. P.s na marginesie proteus po polsku znaczy odmieniec😉
@MichałOlszak-u1o11 ай бұрын
Jak zwykle super film, Historia Cyklopa stała się inspiracją dla Clive Cusslera który napisał powieść ''Cyklop"' z serii o Dirku Pitcie
@hunteros71Ай бұрын
Świetna książka. Czytałem trzy razy.
@W.S.Z10 ай бұрын
Świetne historię za które dziękuję. Nawet jak bym się naćpał, to nie wpadł bym na takie akcje. Oczywiście robię to sporadycznie, no może poza zjaraniem dobrego zielska 😂
@jerzywilczynski7373 Жыл бұрын
Dziękuję
@asiaskalska3462 Жыл бұрын
Na taki film czekałam. Cyklops to ciekawy i ładny statek. Nie wiedziałam, że płynął z Ameryki Płd. To dziwne, ponieważ podobno przewożono nim niemieckich więźniów.
@katastrofymorskie Жыл бұрын
Ciepło, ciepło - ale nie gorąco. Na pokładzie było trzech amerykańskich więźniów: marynarzy, którzy zabili innego marynarza, skazanych przez sąd wojskowy na kary od 50 do 99 lat więzienia. Na stronie US Naval Institute znalazłem taka informację: Of all the officers and men who lost their lives in that disaster, only three can be said to have had little to lose: three General Courts Martial prisoners convicted of the horrible murder of a shipmate and sentenced to prison terms ranging from 50 to 99 years.
@albertnowakowski539510 ай бұрын
Ciekawe rzeczy się dowiaduje 🙂
@arango9655 Жыл бұрын
👍👍👍
@marekk1337 Жыл бұрын
Znikajace statki bez sladu to zawsze facynujace tajemnice i tragedie zaginionych ludzi. Czy zawsze stoja za tym wytlumaczalne przyczyny, nie mozna tego tak lekko w ciemno zakladac. Dlaczego nie wysylaja s.o.s? Gdzie ich wraki, szczatki, ciala marynarzy? Moze i ten byl przeladowany, a setki innych?
@sebastianpatapik257 Жыл бұрын
No cóż jak zaginie jeden statek to przypadek... Zaginie kilka to spisek.... i powstaja dziwne teorie. Tak jak Trojkąt Bermudzki. A zazwyczaj jest to pogoda - z nią nie wygrasz, błąd zalogi i wiele innych a zazwyczaj kilka z nich.
@dymitrzgoraja285 Жыл бұрын
Pozdrawiam
@marcinpilot5970 Жыл бұрын
Rewelacyjny podcast.Pytałem wcześniej dwukrotnie w komentarzach pod innymi podcastami o tajemniczą katastrofę rudotankowca MS Berge Istra? Czy jest szansa na przybliżenie historii zaginięcia tego statku ? Pozdrawiam.
@katastrofymorskie Жыл бұрын
Przepraszam że nie odpowiedziałem, ale komentarzy jest sporo i - choć sie staram - nie wszystkie uda mi się doczytać. Dość pobieżnie przyjrzałem się wzmiance o katastrofach Berge Istra i siostrzanej Berge Vanga. Ale materiałów źródłowych za wiele nie ma... Spróbuję: może jak połączę obie katastrofy, to da się z tego wyrzeźbić podcast.
@marcinpilot5970 Жыл бұрын
@@katastrofymorskie Bardzo dziękuje za odpowiedź.Tworzysz naprawdę wspaniałe podcasty👌👍 Z niecierpliwością będę czekał na podcast dotyczący tej tajemniczej katastrofy.Pozdrawiam serdecznie.
@marcinpilot5970 Жыл бұрын
@@katastrofymorskie Jeśli mogę prosić o maila to mógłbym tam podesłać ciekawy i dość obszerny artykuł dotyczący zaginięcia właśnie Berge Istry.Być może będzie pomocny.Pozdrawiam.
@katastrofymorskie Жыл бұрын
@@marcinpilot5970 Wejdź proszę na stronę główną kanału i tam w zakładce 'informacje" znajdziesz link na e-mail.
@sebastianpiela4157 Жыл бұрын
Dziękuję za film, jak zawsze świetnie się słuchało. Mam do Pana pytanie, czy pojawi się film o katastrofie Sea Diamond? Albo Britannica? 🤔
@katastrofymorskie Жыл бұрын
Britanic na pewno. Sea Diamond także jest na liście.
@sebastianpiela4157 Жыл бұрын
Dziękuję 😁
@dariusz_k._ladziak Жыл бұрын
1:02 Wyłącznie? Bunkrowce, poza węglem przewoziły zwykle zapasy wody pitnej, wody słodkiej kotłowej (odzyskiwanej z pewnymi stratami przez podgrzewanie morza) i innych niebojowych środków potrzebnych okrętom bojowym (w tym żywności). Fakt, na tonę żywności wypadało duże kilkadziesiat, albo mniejsze kilkaset ton węgla...
@arturmijalski Жыл бұрын
Szkoda że podczas opowiadania o wyglądzie statku w tle nie było jego zdjęcia tylko kręcąca się taśma.
@ZenekBambalina Жыл бұрын
👍
@Ro.obxi.y Жыл бұрын
✔️
@sora696 Жыл бұрын
Bardzo ciekawy odcinek. Znowu obudził we mnie pytanie o nazwę klasy (typu po polsku) okrętów. Sądziłem że zasadniczo nazwę klasie daje pierwszy zwodowany okręt. Ale te okręty określa się jako "Proteus class" ( USS Proteus 1913) a przecież pierwszym był Cyclop zwodowany w 1910. Może autor ma też informacje dlaczego został przyjęty do służby dopiero po siedmiu latach, czyli w 1917? Co się z nim działo? Pożar? zmiana konstrukcji? NIe wiem która stocznia go budowała bo czasem USN dawała zlecenia bardziej "politycznie" niż praktycznie.
@katastrofymorskie Жыл бұрын
I mnie to zastanawiało - bo przecież Proteus nie był pierwszym zwodowanym. Nie znalazłem odpowiedzi na to pytanie: może z desek kreślarskich zszedł jako pierwszy? Różnica w datach (o Cyclops mowa) polega na tym, że pierwotnie był wcielony do sił pomocniczych armii i był jednostką pół-cywilną, zas od 1917 stał się formalnie jednostką US Navy. Jednostki powstawały w różnych stoczniach: Proteus i Nereus - Newport News Shipbuilding and Dry Dock Company, Cyclops - William Cramp & Sons w Filadelfii i Jupiter/Langley - Mare Island Naval Shipyard.
@sora696 Жыл бұрын
@@katastrofymorskie Dzięki. Ja nie mam niestety dobrych źródeł co do USN. "Siedzę" w RN, tam też taka sytuacja wystąpiła. HMS Indomitable został jako pierwszy rozpoczęty, zwodowany i wszedł do służby. Invincible wszedł jako ostatni niemal rok po Indomitable. Ale nadal te okręty nazywa się Invincible class. Może trochę się do tego przyczyniło to, że początkowo Indomitable i Inflexible miały nazywać się Immortaile i Raleigh a Invincible od początku był Invincible. Sam nie wiem. Przy innych klasach krążowników pierwszy zwodowany nadaje nazwę klasie. Raz jeszcze dzięki za informacje o tych węglowcach. Los nie był da nich łaskawy.
@johnnyarchon9709 Жыл бұрын
O Langley czytalem na stronie Smart Age,zajebisty artykul. ;D
@anmik1928 Жыл бұрын
Bardzo dobre👍👍👍 Czy pojawi się film o MS Munchen z 1978 roku bo na polskim internecie informacji o tym zdarzeniu prawie w ogóle nie ma?
@katastrofymorskie Жыл бұрын
Tak. Choć zapewne nie szybko.
@vgn9037 ай бұрын
Największą pokojową stratą US Navy jeśli chodzi o ilość jednostek jest katastrofa u przylądka Pedernales w Kalifornii - na skały weszło siedem niszczycieli ale straty w załogach były stosunkowo niewielkie 23 osoby.
@katastrofymorskie7 ай бұрын
Pisałem o tym (mówiłem znaczy): kzbin.info/www/bejne/fnO6ZZydq9aeqNE
@JanuszNowak-o6u3 ай бұрын
Czy znajde rowniez historie starego RUBICONa? Janusz
@katastrofymorskie3 ай бұрын
Masz na myśli szkuner Rubicon z ładunkiem wapna? Jeśli tak - to raczej o tym nie będę robił podcastu. Statek na kotwicy, wysoka fala która zepchnęła jednostkę na skały, nikt (na szczęście) nie zginął... Mało ciekawe okoliczności zatonięcia.
@marcinkoww992 Жыл бұрын
Czegoś nie rozumiem . Znalazł nieznany wrak i nie zaznaczył położenia tego wraku ? Dość dziwna sprawa
@michal_nogiec2 ай бұрын
Witam Panie Vito. Po co w okręcie podwodnym węgiel? Pierwsze słyszę! Niech Pan podpowie.
@katastrofymorskie2 ай бұрын
Dziwne, prawda? A jednak... Były okręty podwodne napędzane... parą! Na przykład brytyjskie okręty klasy K. Zostawiam Ci poszukiwania: będzie to dla Ciebie bardziej poznawcze.
@michal_nogiec2 ай бұрын
@katastrofymorskie Bardzo dziękuję. Akurat tego nie wiedziałem. Już szukam:)))
@michal_nogiec2 ай бұрын
@katastrofymorskie Faktycznie! Były parowe okręty podwodne. Myślałem, że wiem wszystko, a tu czas wracać do nauki.
@katastrofymorskie2 ай бұрын
@@michal_nogiec To nie tak! Nikt nie wie wszystkiego. Ja też mam spore luki! Więc nie tyle trzeba wracać do nauki, co starać się zaglądać za horyzont naszej wiedzy. Rzuc okiem na ten filmik: kzbin.info/www/bejne/ppjCm2uVg8-Nrtk
@michal_nogiec2 ай бұрын
@katastrofymorskie Otóż to! Dokładnie.
@Krzysztof-Bodke Жыл бұрын
Polecam wszystkim historię wspomnianego Donalda Crowhursta. Gość sam się wplątał w niezłą kabałę.
@katastrofymorskie Жыл бұрын
Nawet myślałem, żeby o tym opowiedzieć - bo historia sama w sobie jest fascynująca. Ale chciałem to zrobić na kanale "Historie niezwykłe". Tam z resztą chciałem także opowiedzieć o "Locie 19" i o trójkącie bermudzkim jako takim.
@Krzysztof-Bodke Жыл бұрын
@@katastrofymorskie Ooo, nie znałem tamtego kanału. Będzie słuchane. To przy okazji polecę jeszcze historię gościa nazwiskiem Maurice Wilson. Z morzem nie miał nic wspólnego, ale jakoś tak mi się przypomniał.
@AnkaBujniewicz11 ай бұрын
@@katastrofymorskieZ tych wszystkich historii o trójkącie bermudzkim "lot 19" jest najciekawszy.
@marcinkoww992 Жыл бұрын
Skoro zamierzał tam wrócić to chyba miał współrzędne położenia wraku
@kamilukaszewicz Жыл бұрын
Te kręcące szpule...🤪
@katastrofymorskie Жыл бұрын
To UHER 4400. Kiedyś był to podstawowy sprzęt reporterów radiowych. Ciężki jak siedem nieszczęść...
@kazimierzcebula36959 ай бұрын
Okręty mają dowódców nie kapitanów. :)
@BohdiBohdi-bi5uv Жыл бұрын
motyw katastrofy Cyklopa jest opisany w książce Clivea Cusslera ,,Cyklop" - ponoć przewoził EL Dorado z ameryki południowej i dlatego zatonął:D
@katastrofymorskie Жыл бұрын
Tak, tak. A Ziemia jest płaska.
@asanmaja9576 Жыл бұрын
ze jeszcze sa ludzie co w te brednie wierzą🤦♂️
@adamtutaj1220 Жыл бұрын
Zaopatrywał okręty podwodne, łodzie podwodne to te zatopione. Pozdrawiam
@katastrofymorskie Жыл бұрын
Tak powiedziałem? No to nie ma podcastu, żebym z rozpędu głupoty nie strzelił. Przez większą część mojego długiego życia obowiązywała forma "lodzie podwodne". I trudno teraz zlikwidować coś, co wejdzie w krew...
@Krzysztof-Bodke Жыл бұрын
@@katastrofymorskie W sumie na całym świecie, także w Polsce do 1936 r., obowiązuje termin "łódź podwodna", natomiast "okręt podwodny" to polskie dziwactwo wynikające z megalomanii przedwojennych decydentów.
@katastrofymorskie Жыл бұрын
Das Boot - to przecież łódź - stąd U-boot, prawda? No i odwieczny spór statek - okręt. On występuje tylko w kraju nad Wisłą. Nigdzie więcej.
@adamtutaj1220 Жыл бұрын
@@katastrofymorskie Posługujemy się językiem z Kraju nad Wisłą?
@katastrofymorskie Жыл бұрын
Naprawdę? A komputer jest rdzennie polskim słowem? Albo diabeł, ołtarz, cmentarz? A może sport, mecz i weekend też są polskie? Szofer, fryzjer też nie są polskie, tylko francuskie. A pałac, por, seler - włoskie dla odmiany, zaś czajnik, torba, bohater, chałwa i tapczan - tureckie. Więc nie przesadzaj proszę.
@kaskar912 Жыл бұрын
Ci ludzie to kiedyś nie musieli ćpać, żeby wymyślać jakieś niestworzone historie i bajki o potworach w morzu.... 😂😂😂 dobrze że dziś era takiego bajkopisarstwa minęła, no może nie do końca, bo zdarza się i dziś w nieco innej formie.
@katastrofymorskie Жыл бұрын
Niedługo znów o bajkach będziesz miał okazje posłuchać. Przygotowuje bowiem cały odcinek o teoriach spiskowych związanych z Titanicem. Jedna z nich wprawiła mnie w takie osłupienie, że godzinę do siebie nie mogłem dojść...
@kaskar912 Жыл бұрын
@@katastrofymorskie czekam zatem z niecierpliwością 😀