Én régebben sosem gondoltam volna, hogy efféle kóválygás létrejöhet egy ilyen egyszerű naprendszerben, mint a miénk. Azt hittem, hogy ha elég közel kerül valami egy bolygóhoz, hogy az maga körüli pályára kényszerítse, akkor az már ott is marad. Hát nem. Most is tanultam valami érdekeset.
@mihalyszekely4529Ай бұрын
A befogáshoz valójában 3 test kölcsönhatás és speciális pozíció kell, amiben a harmadik objektum elviszi a befogandó test impulzusának egy részét. Különben az objektum nem tud pályára állni, kirepül hiperbolikus (gyorsító) pályán. A befogáshoz tehát sok feltételnek kell teljesülnie egyszerre, sokunkban az ütközés vagy a pályára állás van fejben, pedig 100-ból 99-szer csak pályakeresztezés és módosítás történik.
@gregor_manАй бұрын
@@mihalyszekely4529 Én igazából a pályára állást is kicsit furcsának érzem, hiszen a tehetetlenségi pálya szimmetrikus, a test ahogy jött, úgy is megy, gondolnám. De persze tudom, hogy szoktak történni befogások, csak éppen kell hozzá valami más is a két tehetetlen testen kívül, valami, ami az újonnan érkezettet fékezi.
@mihalyszekely4529Ай бұрын
@@gregor_man itt sokminden van. A centrál tömegként a Nap valójában tualjdonképpen végig jelen van, az égitestek pályaelemeiben ez alapból benne van, még a holdakéban is. (azaz alapból keringenek az anyabolygójuk körül, de az egész hóbelevanc végül a Nap körül is kering). Szóval oké hogy első közelítésben is kör helyett ellipszis, de még az is valójában egy spirális dugóhúzó pálya. Aztán a szimmetriát ugye az impulzusmegmaradás is megtöri, egy befogott objektum pályája ezért sokszor retrográd (pl. Triton vagy külső Jupiter/Szaturnusz holdak), vagy elnyúlt ellipszis ( pl.Nereida, vagy Japetus). Csak tiszta kéttest-esetben igazak a felrajzol pályamomentumok meg ideális kiegyenlített tehetetlenségi erők centripetális erőkkel stb… valójában minden pálya perturbált a gyakorlatban, és emiatt állandó gyorsulásban van (fizikai értelemben erő hat rá). És még ekkor sem számoltunk minden erővel, hiszen ott van a galaktika középpont is, aztán a galaxiskorong árapályerje, a lokális halmaz, aztán a szuperhalmaz amiben vagyunk, s végül a Laniakea gócpont gravitációs hatása… Azt hittem, ezeknek nyugodtan lehet integetni, de tömeg és távolság adatokból számításokat végeztem a 2,25millió fényévre becsült Amdromeda galaxisra. Azt a megdöbbentő eredményt kaptam, hogy a galaxis gravitációs hatása a Földre kb. a Jupiter bolygóéval ér fel 600 millió km távolságból. Tehát a perturbáció még ilyen szinten is jelen van, bár ezeket el szoktuk hanyagolni, akárcsak a közeli csillagokat is. (A Barnard csillag párszázezer év múlva olyan 2 fényévre fog tőlünk elhúzni, a mostani legközelebbinek mondott Proxima 4,26 fényévre van)
@gregor_manАй бұрын
@@mihalyszekely4529 Az eredményed az Andromedáról engem is meghökkentett. Ez nagyon durva erő, ahhoz képest, hogy elérhetetlenül messze van. Valaki súgja meg az asztrológusoknak, hogy vannak még jelentés tényezők a naprendszerben, ők békésen és bárgyún elszöszmögnek a kilenc bolygóval. :-)))
@mihalyszekely4529Ай бұрын
@@gregor_man számolnak még a Plútóval a horoszkóposok? 😀 Ajánlom fgyelmükbe a Big Attractor kb. 15 trillió naptömegét, ami még komplett galaxishalmazokat is úgy rángat mint a szélvihar a homokot, mindenkinek elrontja a lottóötösét 😀
@LeonCLeoni2 ай бұрын
Legyen a neve Verne. Csak azért, mert az Utazás a Holdba című regényében Verne írt egy második holdról, ami eltérítette végül a pályáról az Űr-lövedéket.
@bercremasters2 ай бұрын
imádom Vernét!
@laszlokatai19552 ай бұрын
Ilyen azért előfordult már többször is a Föld történetében. A 2006 RH120 jelű minihold pl. majdnem egy évig keringett a bolygónk körül.
@laszloolah97002 ай бұрын
Óriási, mindig új hírekkel szolgálsz! Így tovább!
@lospadresapa60282 ай бұрын
Csak egyszer bemutatkozna már az egyszerű polgári nevén...! Hangja van, gondolatai vannak, csatornája van, neve nincs. Olyan, mintha egy mesebeli légnemű ÉSZ-nek a szavain csüggenénk.
@torma9932 ай бұрын
Köszi!
@gabortoth42772 ай бұрын
Kvízkérdés: hogyan kapcsolódik a témához egy néhai magyar tudományos műsor intrója? :)
@urkutatasmagyarul2 ай бұрын
@@gabortoth4277 Kérem?
@tivcsiszlavitsek82812 ай бұрын
Üdv 2024.10.15. Köszönet🙏
@Superberci2 ай бұрын
Nah tök jóó :) Köszi a vidit!!!! Küldenek rá vmi szondát szerinted?
@urkutatasmagyarul2 ай бұрын
@@Superberci Nem terveznek ilyet
@Superberci2 ай бұрын
@@urkutatasmagyarul Köszi :) Sztem jó hülyék :D
@qwerte92 ай бұрын
@@Superberci Pár hónapja fedezték fel az égitestet. Mire elkészül a szonda, megtervezik az expedíciót az évekbe telik. Addigra meg igen messze fog járni a Földtől, hogy érdemes legyen becserkészni. Van nagyon sok más kisbolygó, amit érdemesebb lehet vizsgálni. Ennek a pályája miatt valóban vagy egy extra különlegessége, de hasonló kisbolygóból bőven találni másikat.
@balint_szoke2 ай бұрын
Én az üstökös látványát várom már nagyon, pár napon belül szerintem már látni fogom (eddig a felhős idő meg a saját lehetőségeim korlátoztak). Mostanában ezzel "hülyítem" a környezetem szóban(!) F2F, mert hogy igencsak zavarba hozza az embereket, tudniillik nem tudnak rá helyes választ adni, kivéve néhány értelmeset, tegyétek ti is ezt, ha érdekel titeket a környezetetek: Ha másfél tyúk másfél nap alatt másfél tojást tojik, akkor 9 tyúk 9 nap alatt mennyi tojást tojik?
@urkutatasmagyarul2 ай бұрын
@@balint_szoke Akkor egy tyúk egy nap alatt egyet tojik? Ebben az esetben (ha minden nap képesek tojni és tojnak is), akkor a 9 tyúk 9 nap alatt 81-et?
@balint_szoke2 ай бұрын
@@urkutatasmagyarul Nem, 1,5 tyúk tojik 1 nap alatt 1 tojást! Gondolkodj tovább... (Te már két tényezőt változtattál 1-re, így csak 1-nál kevesebb lehet!)
@urkutatasmagyarul2 ай бұрын
@@balint_szoke Jogos! Akkor 6x9, azaz 54?
@balint_szoke2 ай бұрын
@@urkutatasmagyarul Ügyes vagy Gergő!
@balint_szoke2 ай бұрын
@@urkutatasmagyarul Igen, én így okoskodtam, hogy előbb lebontottam 1 napra, így lett 1 tojás, de mivel 9 napra kérdeztek, ezért kilenc tojás ugye, ugyanakkor 1,5 tyúk helyett 9 tyúkról van már szó, azaz 6x annyi, tehát 9x6.
@lajostkacs89002 ай бұрын
Álruhában gyűjt infót a földről amit továbbít a földönkívülieknek, majd pár nap után tovább megy... Stb. 😉🙃😘
@zoltanzelenak59362 ай бұрын
Neeee! Wilson!
@gergelyolah896515 күн бұрын
Szia! Meg tudnád adni a háttérzene címét?
@urkutatasmagyarul15 күн бұрын
Parancsolj: kzbin.info/www/bejne/pIWXaYSsac6JprM
@davidkiss66242 ай бұрын
Valaki (A.Loeb) erre is "ráveti" majd magát..🤑🤑🤑
@Throrma2 ай бұрын
@@davidkiss6624 A.Loebb vagy utóbb
@davidkiss66242 ай бұрын
@@Throrma 😜😜😜
@gabork50552 ай бұрын
Talán még David Icke is visszatér. És az Ősi Idegenek sem maradhat ki. Pöröghet majd a mémgyár.
@z30_HUNGARY2 ай бұрын
New moon just dropped 🔥🔥 Amúgy jó lett a videó! :D
@lospadresapa60282 ай бұрын
Ha tudsz magyarul, akkor minek az az angol mondat?
@AlmirenaSzabo2 ай бұрын
De érdekes, hogy most vették észre!
@johnnyr822 ай бұрын
Valamit lehet tudni a pályájáról? Mennyire közelítette meg a földet, hány kört irt le bolygónk körül és egyáltalán mikortól hívjuk holdnak a holdakat. Gondolom az hogy a bolygó gravitációja eltéríti az kevés, valahány kört le kell írnia a bolygó körül, hogy holdnak nevezhessük.
@urkutatasmagyarul2 ай бұрын
Amíg a Föld gravitációja erősebb, mint a Nap hatása, addig a holdunk.
@jonathanwinesky13342 ай бұрын
és mi a helyzet a Cruithne-nal?
@peterhirku17482 ай бұрын
🤔🌖😉👍
@myzuka342 ай бұрын
Ilyen "kvázi holdból" van többis a föld körül tudtommal, vagy tévedek?
@urkutatasmagyarul2 ай бұрын
@@myzuka34 Egy porfelhőről tudunk, de ilyen 5-10 méter átmérőjű természetes sziklákról nem tudunk.
@laszlofeher94742 ай бұрын
Elég nagy csend volt erről az aszteroidáról. Miért csak akkor kezdtek el beszélni rólla amikor már távolodott?
@urkutatasmagyarul2 ай бұрын
@@laszlofeher9474 Én hallottam róla már pár héttel ezelőtt is, de csak augusztusban fedezték fel az égitestet.
@Anonimusz-rg8pq2 ай бұрын
Azt a fényes tejút latványt ami a videóban volt látható ,honnan lehet észlelni a földön??
@urkutatasmagyarul2 ай бұрын
@@Anonimusz-rg8pq Legibkább a déli féltekén, tiszta égbolton.
@Anonimusz-rg8pq2 ай бұрын
@@urkutatasmagyarul Nálunk miêrt nem látható olyan szépen?
@urkutatasmagyarul2 ай бұрын
@@Anonimusz-rg8pq Mert másik irányba áll a bolygó forgási tengelye
@jozefnovak77502 ай бұрын
Ezt nem hiszem! De köszönöm ezt a hírt.
@peterj.2312 ай бұрын
Az asztrológia már számol vele?
@latelay75462 ай бұрын
A videó érdekes volt, viszont nekem már egy hangyányit kiütötte a clickbait receptoromat.
@urkutatasmagyarul2 ай бұрын
@@latelay7546 Ha valaki a kattintásvadász cím miatt jön ide, az is releváns, valós információkhoz jut. Semmi átverés, semmi találgatás, semmi dezinformálás.
@lospadresapa60282 ай бұрын
@@urkutatasmagyarul - de ha nem mersz bemutatkozni, hogy higgyünk neked?
@latelay7546Ай бұрын
@@urkutatasmagyarul Hmm végülis igazad van, a nézőid pedig okkal szavaztak neked bizalmat, így mint sok mást, engem sem zavart különösen, hiszen ahogy te is mondtat tartalmilag rendben van a videó. Ám azt aki most találkozik a csatornáddal elösszőr annak akár az is lejöhet mint enyhe clickbait. Igazából azért emeltem ki, nehogy véletlenül még inkább elmenj ebbe az irányba (amit nem tartok valószínűnek, de hát jobb félni...) és ezért kevesebb feliratkozót generálj.
@urkutatasmagyarulАй бұрын
@@lospadresapa6028 Ha ide írnám, hogy Ágoston Feri vagyok, akkor hitelesebb lennék? A név határozza meg a tartalmat?
@Szabo.Jozsef.84.2 ай бұрын
Kicsi (az átmérője), csak ritkán van itt, olyan mint a magyar narancs, kicsit sárga , kicsit keserű, de a miénk
@Throrma2 ай бұрын
Köszönjük ezt a kisokost is! Aranyos téma, de amúgy lehetséges egyáltalán, hogy a Földnek legyen még egy holdja hosszútávon? Mert előbb-utóbb a Hold amúgy is kirántaná a pályályáról, kivéve, ha mondjuk pont az egyik L pontban lenne és ugyan olyan szögsebességgel haladna, mint a Hold. De akkor már igazán csak a porhold része volna, nem?
@urkutatasmagyarul2 ай бұрын
@@Throrma Egyaltalán nem kizárt, hogy egyszer begyűjtünk valamit hosszútávra, kintudja?!
@latelay75462 ай бұрын
De az nem jelentené a 3 test probléma kialakulását? Vagy az csak a 4. testre vonatkozóan érvényes?
@urkutatasmagyarul2 ай бұрын
@@latelay7546 A három test probléma matematikai. Annyit tesz, hogy lehetetlen kiszámolni a pontos pályát hosszútávon. Attól még évmilliókon keresztül keringhetnek a környéken
@latelay75462 ай бұрын
@@urkutatasmagyarul Áhh érdekes, nem emlékszem erről szóló videódra (követlek szinte az elsőtől kezdve) érdekes témának hangzik, habár olyan sokmindent talán nem lehetne róla mondani, hogy kitegyen egy teljes normál epizódot.
@Throrma2 ай бұрын
@@latelay7546 a Lagrange pontos videója szól erről, ha az emlékezetem nem csal
@stewen43982 ай бұрын
Bocs, de én úgy tudom hogy attól hogy a föld gravitációja közelebb rángatta még nem "hold"! Neil deGrasse Tyson videója a témáról (én neki hiszek): kzbin.info/www/bejne/iYiQeX1qf82Zpa8
@Throrma2 ай бұрын
Akkor csak holdacska
@stewen43982 ай бұрын
@@Throrma Mondhatni, de ez az égitest 10 méter átmérőjű. E-miatt a "kocsi" méretű dolog miatt izzott fel a média és hívják holdnak. :D
@Throrma2 ай бұрын
@@stewen4398 inkább emiatt a busz méretű dolog miatt izzon fel a média, mint hogy már megint valami ‘híresség’ szakított valakivel 😄
@Jillyhu2 ай бұрын
Azért a "két Hold" nagyon nagy csúsztatás és klickbait cím, csalódtam egy kicsit. Nem erről volt eddig híres a csatorna. A "kis méretű égitest" amiről szó van még csak nem is bolygó, hanem aszteroida, tudtommal. Eddig azt hittem, ezen a csatornán tudományosan megalapozott tények hangzanak el. Leiratkoztam. Köszi.
@Throrma2 ай бұрын
@@Jillyhu ‘még csak nem is bolygó’ ez kicsit furán hangzik. Mintha azt vártad volna, hogy egy bolygó keringjen a föld körül. És amúgy lehet, hogy túlzásnak hangzik, de ha belegondolsz, a műholdak nagy része sem nagyobb ennél és ez nem mű. Szóval jogosan lehet holdnak nevezni. Illetve egy Föld körül keringő égitest, ami természetesen került oda. Szóval ebből a szempontból is hold. De nem tudom, neked mekkora mérettől számít valami holdnak. Aki a kicsit nem becsüli…
@Throrma2 ай бұрын
@@Jillyhuhogy hogy jön ebbe bele a politika, azt meg sem akarom érteni, de ahogy látom ebből, nagyon sokminden bántja a lelkedet
@Jillyhu2 ай бұрын
@@Throrma fúúú, látom vannak bajok, ha már a poén se megy át. Gratulálok. Azért még próbálkozz, hátha van még lejebb...
@Pennastar22 ай бұрын
Szia. Hiányozni fogsz
@nope-cd4btАй бұрын
@@Jillyhu Nem barátom, nem vicceltél. Rájöttél, hogy baromságot beszélsz, és csak azzal tudsz védekezni, hogy “ez csak egy vicc volt”. Kit akarsz átverni? Mikor keztél viccként tekinteni rá? Mikor megírtad, vagy miután leérveltek? Az az eset jutott eszembe, amikor görkoriztam, és valaki megpróbált megrúgni. Mikor visszagurultam és feltettem neki a kérdést, hogy “mit mondjak a mentőknek, melyik lábad tört el?”, azzal kezdett védekezni, hogy “jaj csak vicceltem. Nem érted a viccet? Akkor rossz vicc volt, bocsi”. Szerinted mikor kezdett viccként tekinteni az esetre? Amikor megpróbált megrúgni egy görkorist, vagy amikor visszamentem és “leérveltem”? Ez a “vicceltem” embertípus a legalja szint. Bármire rávágjátok, és azt hiszitek, hogy így jogotok van előbb cselekedni, és csak utána gondolkodni. Majd saját magatokkal is gyorsan elhitetitek, hogy csak vicc volt. Mire jó ez he? Ez nem gyógyítja meg a törött lábat. Remélem érted a hasonlatot.
@alexkis5272 ай бұрын
Ehh, mi úgy gondoljuk, hogy hmm 2. hold, ami közelebb jött stb... közben meg egy annak álcázott UFO megfigyelőrendszer egyik egysége volt csak 🌌🌠 💺🛸 👍🙏 köszi
@szalailaszlovidАй бұрын
még két keringését nem észlelték még helyesebb lett volna egy "lehet" a címben, így clickbait
@lospadresapa60282 ай бұрын
Az első mondatod: "Támogasd a munkámat a Patreon oldalán!" Én ezt szeretném hallani: "Sziasztok! Ezés Ez vagyok, (Vezetéknév, személynév) ma egy... témával jövök..." - stb, stb. Röviden: az ember természetes igénye, hogy megtudja, ki szól hozzá. (A telefonban is legelső, hogy bemutatkozunk) Ezután jöhet az ész-osztogatás, melynek a v é g é n majd eldöntöm, hogy érdemes-e támogatnom a ...-t.
@urkutatasmagyarul2 ай бұрын
Szerintem ezen a csatornán én egyáltalán nem vagyok érdekes, nem szereteném, hogy rólam szóljon a videó. Ha erre vágysz, biztos, találsz olyat, ami számodra ideális, ez nem lesz az a csatorna.
@urkutatasmagyarulАй бұрын
@@AttDi-pd6hw Van olyan csatorna, amit a személy miatt nézek, van, amit a témáért. Én nagyon szeretnék a második kategória lenni!
@Gabesssz88Ай бұрын
@@AttDi-pd6hwegyszerű vagy mint egy faék😂😂😂itt a téma a lényeg nem a személy, ezt elmondta neked a videó készitője is, nem is értem eddig miért voltál itt?
@AcivАй бұрын
@@urkutatasmagyarul A személy ismerete validálhatja a videó tartalmát, hitelességét. Nem mindegy, hogy egy adott információt ki mond, a szakember, vagy a Hihetetlen Magazin. Szerintem az ilyen kérdések feloldására elég egy max egy perces, külön videó, amiben az ember felvázolja, ki ő, honnan jön a háttértudás, amit itt megoszt, és kész. Nem kell minden részben bemutatkozni.