Díky moc, bych neřekl, že je tolik olejů a pojidel, já používám jen čistou barvu a koupil jsem pár věcí na zvýšení lesku při finiši, ale ještě nevyužil. Moc ti děkuji, že u každého zmińuješ, jak žloutne, to mi hodně pomohlo. Si video uložím. Díky
@JirkaHouska Жыл бұрын
Díky to jsem rád.
@nambundilko3 жыл бұрын
veľmi príjemné a poučné video 🎨🖌️
@JirkaHouska3 жыл бұрын
Děkuji
@Vencage5 жыл бұрын
super video, moc děkuji! :)
@JirkaHouska5 жыл бұрын
díky!:)
@majchi_brek Жыл бұрын
Ahoj Jirko Takže,čo je podla teba najlepšia voľba riedenia? Ja pracujem s olejom už dlhšiu dobu a ja to proste potrebujem riedit.praca je tak ľahšia.ale ten terpentým už nezvládam Čiže vyskúšať ľanovy olej? Alebo ktorý je najmenej škodlivý? Vďaka za radu 🙏
@JirkaHouska Жыл бұрын
Já neředim většinou vůbec, jenom občas přidám trochu lněného nebo saflorového oleje, když chci aby se barva snadněji rozetřela třeba plochách pozadí.
@janih68622 жыл бұрын
super, moc dekuji... zacala jsem malovat nedavno a nechala jsem si poradit a poradili mi ten terpetyn, z toho smradu jsem byla nestastna a tak jsem zacala pouzivat jine oleje, mam doma ty lisovane za studena, slunecnicovy, lneny, konopny ... a tak trochu zkousim, toto video je super, a co teda kokosovy? ten pevny?
@JirkaHouska2 жыл бұрын
Děkuji, kokosový má jiné složení mastných kyselin, navíc tuhá konzistence by způsobila snadné přeolejování. Nejlepší se stále jeví saflorový, nebo lněný, lisované za studena jsou nejlepší, ideálně čím starší tím lepší, aby se na dně láhve usadily organické nečistoty, přesto by se do malby měly dávat jen v malém množství.
@paulmerild4 ай бұрын
Ahoj, mohl bys ještě dodat jak funguje ořechový olej? Koupil jsem si ho před časem a ještě jsem ho nepoužil. Hlavně mě zajímá jestli žloutne méně než klasický lněný. Díky.
@JirkaHouska4 ай бұрын
Ahoj, pokud jde o olej z vlašských ořechů, tak Kiplik píše toto: Schopnost schnouti je u ořechového oleje nižší než u lněného, ale vyšší než u makového. Olej lisovaný za studena se snadno bělí a stává se úplně bezbarvým. Ořechový a makový olej nežloutne a netmaví tak jako lněný, ale snadno žlukne a měkne po uschnutí jako makový olej. Pokud jde o vytváření trhlin, je horší než lněný, ale mnohem lepší než makový olej, protože jeho vrstva schne současně v celé hloubce. Smršťování olejové vrstvy u ořechového oleje téměř nenastává, což je jeho předností proti lněnému oleji. Ne bez důvodu se mnozí domnívají, že je lépe nahradit makový olej v malířství olejem ořechovým.
@peterpancura14574 жыл бұрын
S olejomalbou mam skusenosti prave s farbami umton.. Ale, na riedenie som pouzival ĺanovu fermež ta ale hrozne zapáchala.. Chcem sa opytat či aj ten lnený olej je tiež látka silno zpachajuca resp len tak trosku alebo vobec.. Dekuji.. ✋ Inak velmi naučne videa.. Chvalim sledujem.
@JirkaHouska4 жыл бұрын
Dobrý den, děkuji, lněný olej voní krásně, ve větším množství to taky není nejvhodnější přípravek, ale lněná fermež je naprosto nevhodná.
@Hayk_empty_cloud10 ай бұрын
Mám chytrý dotaz :-) např. ten lněný olej Umton je ten samí lněný jako ten je konzumaci? Jestli náhodou se ještě nějak neupravuje k malbě bo ták. Děkuji
@JirkaHouska10 ай бұрын
K malbě jistě projde procesem čištění.
@doubravkaart8 ай бұрын
Dobrý den JIrko. Dělám dálkovou akademii v Jihlavě a právě malujeme olej. Ráda bych se Vás zeptala na ten terpentýn. Mám namíchaná různá média, v různých poměrech, ale ve všem je terpentýn (i když třeba malé množství). Za jak dlouho je terpentýnový odpar z malby pryč? Na začátku malby se přeci barvy olejem neředí, ale například dnešní Van Dyckova hněď byla tak pevná, že jsem ji opravdu musela terpentýnem rozředit. Co tedy použít na zjemnění bravy, pokud bych se chtěla terpentýnu vyhnout. Opravdu olej? Děkuji moc za odpověď.
@JirkaHouska8 ай бұрын
Dobrý den, terpentýn se z malby vypaří v řádu minut až desítek minut. Van Dyckova hněď bývá směs umbry s ultramarýnem, tedy barva která časem zaschne i v tubě, takto zatuhlou barvu lze asi nejlépe rozředit skutečně terpentýnem, ale její kvalita pak už klesá, takže bych ji použil na méně důležité části obrazu.
@doubravkaart8 ай бұрын
@@JirkaHouska Děkuji JIrko.
@monikalacinova61344 жыл бұрын
Dobrý den, ředím minerálním lihem od Pébea, jsem zrovna ten případ, který je alergický na terpentýn. Chtěla jsem se zeptat zda znáte a jaký máte na tento líh názor. Děkuji 🙂
@JirkaHouska4 жыл бұрын
Dobrý den, kdysi jsem ho použil k vyzkoušení nějakých barev na sklo, ale vzhledem k tomu, že je to ředidlo, tak se vlastnostmi přibližuje terpentýnu, tedy nezůstává součástí malby a vypařuje s během práce. Během malování ředidla nepotřebuju , takže jsem ho ani nezkoušel.
@jandrda99684 жыл бұрын
Zdravím, chtěl jsem se zeptat na různé alternativy k terpentýnu s ohledem na ten zápach (tzv. bezzápachový terpentýn). Má to smysl? Druhý dotaz - má smysl nějak cenu řešit kvalitu lněného oleje od různých výrobců nebo je to více méně generický produkt.
@JirkaHouska4 жыл бұрын
Hodně lidí bezzápachový terpentýn používá, co vim, tak je to bývá nějaká odvozenina petrolejových látek, takže se vypařuje pomaleji. Jestli to škodí, to je otázka, každopádně to, že ho necítíme nic neznamená. Lněného oleje bych nepoužíval velké množství ani od těch nejlepších výrobců, takže asi ne, dražší bude snad o něco pročištěnější.
@alexandra3054 жыл бұрын
Zdravím , ja by som sa chcela opytat ci ste pouzili nieco na riedenie pri malbe obrazu ktorý je za vami na videu kedze je v studenych farbach a velmi rada by som si pozrela aj videa ako postupujete pri malovani realistickej malby :) dakujem
@JirkaHouska4 жыл бұрын
Ten je taky bez ředění, pár videí během malování plánuju.
@alexandra3054 жыл бұрын
super👍🏻 dakujem 😉
@milenastaworowska97255 жыл бұрын
Zdravím a mám prosbu, dá se ještě malovat přes damarový nátěr zaschlý? Můj první obraz mi hrozně ztmavnul a chci ho zesvětlit. Děkuji za odpověď.
@JirkaHouska5 жыл бұрын
Zdravím také, asi bych nemaloval na silnou vrstvu damarového laku, nicméně tenčí nánosy se používají jako izolace mezi jednotlivými vrstvami olejomalby. Zaschlý damarový lak by měl především jít ze značné části odstranit terpentýnem, pak by mělo být možné na obraze pokračovat.
@milenastaworowska97255 жыл бұрын
@@JirkaHouska Moc děkuji za odpověď.
@babujaponecka51974 жыл бұрын
Ahoj,je divný že komentuju zrovna starší video,no nic.Chtěla bych se tě zeptat jestli je dobré spát ve stejné místnosti kde maluju??Jsem na střední,takže nemám úplně dobrý podmínky mít ateliér.Pokud to nějak škodí,tak jak mám ty látky atd. z pokoje dostat,prostě nějakej typ jak předejít škodlivym účinkům (jednou mi z toho bylo hrozně blbě,měla jsem právě ty halucinace a proto mně to znervózňuje) ??
@JirkaHouska4 жыл бұрын
Ahoj no to je těžký, první krok je neředit, nebo alespoň po ředění hodně vyvětrat a pak čas od času větrat během schnutí, hlavně první den.. Samotná oxidace barev taky vydává typický aroma, záleží na množství barvy, ale čerstvě namalovanej obraz např. 1x1 m. dokáže nasytit místnost docela slušně.
@babujaponecka51974 жыл бұрын
@@JirkaHouska Dobře,díky
@michalzima39474 жыл бұрын
zdravým... a co orechový olej aké máte s nim skúsenosti? nemal by toľko zlknut na bielych a modrých a čas schnutia by však by mal byť dlhší...
@JirkaHouska4 жыл бұрын
Nezkoušel jsem ho, saflorový ho patrně předčí, protože ořechový nedává tolik pevnej film.
@michalzima39474 жыл бұрын
@@JirkaHouska som premyslal nad nim lebo bol použivany R.Santim skusit zmiesat ho s damarou a kobaltovym sikativom. A v hlbokovom chemickom rozbore R.Santi tiež použil sikativ ale nie kobaltovy ale sklo. Mna zaujma hlavne glazurova malba :) s podkladom mrtvej malby ci už vdka vam inspirovany ciernobiely akryl alebo olej umbra palena a biela
@JirkaHouska4 жыл бұрын
@@michalzima3947 To asi bylo olovnatý sklo, možná že pro lazury (glazury jsou na keramice) by byla lepší směs oleje, třeba i ořechovýho, s liquinem.
@michalzima39474 жыл бұрын
@@JirkaHouska heh no áno lazury 🤣... hej olovnate sklo myslím ze sa vola benatske. Nad tým liquinom som tiež uvažoval. Ono v podstate ja sa venujem hlavne uhol, grafit, pastel. olejomaľba mam za sebou zatiaľ len jednu 😭 veľmi ma to láka, avšak ta doba schnutia je enormne a na druhej strane akryl je zas opačný extrém. Keď som premýšľal asi skúsim pastelové ceruzky ako prechod k maľbe k ala Prima. Myslíte že je to dobrá voľba? alebo rovno pokračovať v oleji poprípade akryle?
@JirkaHouska4 жыл бұрын
@@michalzima3947 Myslim, že pastel je vlastně těžší kvuli míchání, nejlepší je asi rozmalovat se v akrylu a pak přejít na olej, něco o tom řikám tady: kzbin.info/www/bejne/bmfCn317gLtsh80
@babujaponecka51974 жыл бұрын
Dobrý den,delší dobu pracuji s olejem a olejovými barvami už delší dobu.Terpentýn jsem používala jednou,pak jsem přešla na lněný olej.Nedávno jsem malovala právě lněným olejem,malovala jsem malbu která je náročná protože to byla technika vrstvení.Po hodině malování se mi začalo dělat těžko a začala se mi motat hlava.Nevíte čím by to mohlo být,popřípadě jak tomu zabránit?? Je mi 17 let,takže nejsem tak stará na to abych na to byla náchylnější,děkuji.
@JirkaHouska4 жыл бұрын
Dobrý den, každopádně lněný olej nelze používat v takový intenzitě, jako to lidi dělají s terpentýnem, nebo vodou při akrylu, protože to není ředidlo a co se dá do obrazu, to tam zůstane. Pokud jste dala hodně oleje a hodně barvy, mohlo to být třeba z oxidačních výparů, ale spíš bych tipoval, že tam byla jiná příčina, když člověk intenzivně pracuje, někdy zapomene jíts, pít.
@babujaponecka51974 жыл бұрын
@@JirkaHouska Dobře,děkuji za odpověď
@makaria815 жыл бұрын
Čím lakujete obrazy na závěr? Terpertýn nepoužíván skoro vůbec, radši s lněným či makovým olejem trošičku do barev. Ale jinak používám jen samotnou barvu. Sikativ jsem také skoro zavrhla.
@JirkaHouska5 жыл бұрын
Většino lakem Lucas, někdy damarou, teď zrovna plánuju vyzkoušet Lescaux s uv filtrem, lakování je vždycky problém.
@tomasrychly33864 жыл бұрын
@@JirkaHouska Asi se ptám úplně blbě, ale pro jistotu asi nemám vůbec lakovat poměrně velmi plastickou malbu? Je to hodně pastózní a hodně hmoty...chtěl jsem sjednotit lesk ve všech částech obrazu...jsem amatér samouk, děkuji.
@JirkaHouska4 жыл бұрын
@@tomasrychly3386 Myslim, že se ptáte naprosto dobře, viděl jsem už obrazy, kde lesklý lak vyloženě zničil pastozní malbu, na takovej obraz je rozhodně lepší polomatnej, nebo matnej.
@tomasrychly33864 жыл бұрын
@@JirkaHouska Děkuji. Ještě mě vrtá hlavou, že bude muset být kompletně proschlý, což asi může být třeba rok ne u hutných vrstev a zatvrdlý do tvrda. Aby lak nepopraskal i ten matný změnou té vrstvy pod lakem. Je to tak?
@sonac28565 жыл бұрын
Jak se stavíte k olejovým barvám ředitelným vodou, tzv. H2 oil ? A omluvte začátečníka - do malby ala prima se mohou/mají barvy ředit ?
@JirkaHouska5 жыл бұрын
Olejové barvy ředitelné vodou jsem kromě minutového náčrtku zatím, nezkoušel, odrazuje mě, že i rychloschnoucí pigmenty údajně u nich schnou bez ředění o něco pomaleji, nicméně u notorických ředičů to je určitě lepší než používání terpentýnu, nebo přeolejování. Alla promi se dá malovat jak barvou přímo z tuby, tak s přídatkem nejrůznějších médií, jež upraví vlastnostni barvy.
@sonac28565 жыл бұрын
Díky za odpověď, v mnohém mi pomohla si udělat jasno. V současném kurzu pro začátečníky, který navštěvuji jsem asi jediný neředič, který si myslí, že terpentýn je pouze pro vymývání štětců. Můj dotaz o používání medií tam vzbudil mírný údiv nad znalostí, že vím, co také existuje. Následně byla ze zasrčeného rohu vylovena lahvička s médiem, že teda je i tohle k dispozici, když mi terpentýn nestačí.....@@JirkaHouska
@JirkaHouska5 жыл бұрын
@@sonac2856 No to tam musíte mít skvělej vzduch:)))
@Vladimiraify4 жыл бұрын
K ředění barev používám bezzápachové ředidlo Bob Ross. Před časem jsem pro ně musela do Pasova - firma Unholzer. V současnosti se již dostane u nás. Výborně ředí, hlavně když potřebujete dělat podmalbu nebo lazuru.
@JirkaHouska4 жыл бұрын
Ani u bezzápachovýho bych nespoléhal na to, že bude uplně neškodný, to že ho necítíme, zas tolik neznamená.
@tomasrychly33864 жыл бұрын
Dobrý den, k vašemu videu mě napadá pro doplnění ještě, že barvy namíchané v tubě a prodávané již v sobě obsahují nějaké množství oleje od výrobce.
@JirkaHouska4 жыл бұрын
Dobrý den, samozřejmě, o tom jsem mluvil v jednom z prvních videí (Co je barva) Kdyby totiž neobsahovaly olej, tak by se nejednalo o olejové barvy ale jen o barevný prášek. kzbin.info/www/bejne/aKmngKegm72Mjac
@tomasrychly33864 жыл бұрын
@@JirkaHouska Dobře, tak to video jsem si asi nepustil. Ano, já to vím.
@tomasrychly33864 жыл бұрын
@@JirkaHouska Ano. Jen ze zvědavosti by mne zajímalo, jestli necháváte třeba barvy tzv. odstát na savém povrchu, slyšel jsem tohle doporučení. Samozřejmně, že je to něco, co vyhovuje konkrétnímu malíři... Překvapilo mne, že skoro nepoužíváte terpetnýn. Ani na podmalbu?
@JirkaHouska4 жыл бұрын
@@tomasrychly3386 Někdy odsaju olej ubrouskem, ale dá se to řešit tím, že někdy vezmu novou tubu, kde je v barvě víc oleje a jindy starou, kde je ve zbytku barvy už oleje málo. Terpentýn jenom na vymejvání a v damaře na izolaci, když dělám podmalbu tak už jenom akrylem.
@tomasrychly33864 жыл бұрын
@@JirkaHouska Děkuji. Pořád mi nejde do hlavy, že neředíte prakticky vůbec terpentýnem. Podmalbu a pak spodní vrstvy malby neředíte vůbec? Ani rychleschnoucím médiem, olejem by to bylo příliš olejnaté...ničím? Rovnou z tuby? Není to příliš olejnaté? A čím se to pak tedy zhutňuje? Já to tedy ředím a pak postupně čím dál méně terpentýnu a používám ty média rychleschnoucí a pomaluschnopucí pozdějí. Rovnou z tuby až úplně nakonec. Nebo nechávám odsát přbytečný olej a zhutnit na vzduchu, ale až na závěr.... Já jsem ale jen samouk, četl jsem všemožná doporučení a vymalovával jsem se po svém...udělal jsem už sposty chyb a nyní mám spodní vrstu první která mi připadá příliš olejnatá....použil jsem tam rychlesnoucí médium....