2:00 jsem to vypnul.E-auta jsou trendy,to jistě ano,ale s ekologií to v konečném důsledku nemá nic společného. Howg
@Hrubis4 жыл бұрын
Daniel Havran to video není o ekologii, ale ok.
@danielhavran7124 жыл бұрын
@@Hrubis pokud není,očem je řeč ve druhé min.?Tam jsem to vypnul a dále nesledoval právě kvůli těm řečem o ekologii
@josefprekop12154 жыл бұрын
@@danielhavran712 Já to taky vypnul při 2:05
@karellerak79534 жыл бұрын
Ja to vypl po trech vetach. Kaspar.
@lukackukilac28894 жыл бұрын
Děkuji za to že Jste se ozval proti tomu tvrzení že jsou Eauta ekologičtější ( lokálně ano v provozu ale ty věci kolem, však víte jak to myslím ... no i když i v té lokálnosti by jsme mohli najít problém, když tak o tom uvažuji, výroba nových stanic na nabíjení atd atd posílení elektrosítě atd atd) - posílím Vám nějaké zajiamvé info, mimochodem v tom zdroji z EU parlamentu je vidět v tom textu jak si sám EU parl odporuje. Tvrdí otevřeně že elektroauta nejsou ekologická ale v zápětí je hend další větou propaguje, protože prostě nesmrdí ve městech, absolutní schýza. V SOUČASNOSTI NENÍ VÝROBA ELEKTROAUT EKOLOGIČTĚJŠÍ NEŽ KLASICKÉHO AUTA. Vždyt to tvrdí EU - citace :" Faktem je, že výroba a likvidace elektrických aut zatěžují životní prostředí více než běžná auta, a úroveň emisí z provozu závisí na způsobu výroby elektřiny." zdroj : www.europarl.europa.eu/news/cs/headlines/society/20190313STO31218/emise-co2-z-aut-fakta-a-cisla-infografika ) - další info o tom nejpodstatnějším v autě - o těch bateriích - Trendy ve vývoji baterií elektromobilů - rozhovor s Dr. Kazdou, vědcem VUT Brno kzbin.info/www/bejne/j6SqanWqo56df6s Reaguji na zhruba první dvě minuty plus minus kde tvrdí autor videa jak je samozřejmý že je elektromobil ekologický, toto tvrzení není pravdivé, navíc to sem tam opakuje i dále ve videu. Uznávám, jinak se mi video líbí že popisuje ceny atd, tu snahu uznávám a děkuji za ni. Ano, LOKÁLNĚ je auto ekologické - elektroauto - ALE faktem je že ono má opravdu ten výfuk v těch továrnách a provozech kde se montuje, resp vyrábí baterie a pak likviduje atd atd.
@jakubmokris3333 жыл бұрын
Hele super video! Tohle tady chybí. Objektivní a nezávislý pohled člověka, který to prostě vezme a spočítá! Obrovsky cením a přimlouvám se o další video o elektromobilech.
@joeka-g2z11 ай бұрын
ja se primlouvam at je nam nepodsouvaji pokrivenou politikou dotaci ale prirozenym trhem, pak ty keci o stavu planety , eu sama planetu neochrani
@xpoopx88598 ай бұрын
Pre tažbu materialov na vyrobu batérie sa pouziva taziarensky stroj model CAT994A. Za 12 hodin spálí ~ 1000 litrů paliva. Přesun ~ 250 tun hlíny za účelem vytěžení materiálu na výrobu JEDNÉ baterie Tesla. A lidé tomu stále říkají "nulové emise", když jezdí svým elektromobilem🤷♂ Abyste vyrobili každou baterii pro elektromobil, musíte recyklovat 11 000 kg solanky pro lithium. 14 000 kg rudy na kobalt 2 000 kg rudy na nikl, 11 000 kg rudy na měď. Vykopat 226 000 kg zemské kůry. Jen - jedna - baterie. Typická baterie elektromobilu má: 11 kg lithia 27 kg niklu 20 kg manganu 13 kg kobaltu 90 kg mědi 181 kg hliníku, oceli a plastu První 4 složky pocházejí z omezených zdrojů a jejich podíl se bude nadále zvyšovat. "Zelená" energie To vše jako součást klimatické frašky🤦
@bddngmlcmrobertrobert11953 жыл бұрын
Super,ako jediný normálne povieš pravdu 😉👍👍👍Bravo.Podla mňa je naj benzín A LPG.Ekonomicky zatiaľ asi naj a všetko rýchle tankovanie.Super recenzia,👍
@martinbezdicek90333 жыл бұрын
Opravdu pěkné video. Jediné s čím úplně nemohu souhlasit jsou fantazie a konstrukce cca v 19:15 a dál. Co nyní tankujeme do aut? Ropu! Odkud se bere ropa? Dováží se! On ten stát není úplně blbej (a možná nakonec nějakou tu elektromobil daničku zavede), ale jedno je jasný - elektřinu si vyrábíme v ČR sami, takže tady se odvede daň z celýho výrobního procesu a stát si mastí kapsu. Vězměte si do ruky kalkulačku, podívejte se na stránky Statistickýho úřadu, zjistěte si, kolik benzinu/nafty se u nás natankuje, převeďte si to na hen ty kilowatthodiny a místo otázky "kdy si mám jít do Lidla koupit prodlužku?" se možná propočítáte k otázce "a bude nám stačit to rozšíření Dukovan nebo budem potřebovat ještě další Temelín?". Nehledě na to, že tady to šroubování poptávky po elektrice bude šroubovat i její cenu, takže ve finále budou mít i zarytí odpůrci elektromobility dražší kafe, co si udělají v rychlovarce. Toť můj názor.
@ikozakkah2 ай бұрын
Ďakujeme.
@Hrubis2 ай бұрын
Děkuji
@Bet-vx3fg4 жыл бұрын
Po 11 minutach ma z tych dodavatelov, tarifov, pokut a programov rozbolela hlava...
@radek1cihak4 жыл бұрын
:-)
@arpadrubint3344 жыл бұрын
...no vidíš! A to ešte nemáš elektromobil
@admhlk75754 жыл бұрын
Zlatý spaľovací motor , proste nemáš palivo , dotankujes a nič neriešiš
@joe125ful4 жыл бұрын
Nejsi sám..
@666poleno4 жыл бұрын
Už se ztrácím. To je horší jak, když se učíš jak být smejdem. Pořád není nic na rovinu, vždy je v tom háček. Prostě fosil. Zdar
@lonewolfblack18574 жыл бұрын
Pri nadobudacej cene elektromobilu Tak radšej LPG.Teraz kupujem za 0.54€ liter
@petrrychly8594 жыл бұрын
Ja teda zadnej boom elektromobility zatim nezaznamenal. Vzpominam si, jak mi deda vypravel, ze po valce byly v kazdy u lici tak dve auta. V nasi ulici zatim neni ani jeden elektromobil :)
@Hrubis4 жыл бұрын
Petr rychly v ulici možná ne :), ale prodeje mají ročně nárůsty o stovky procent zatímco prodeje spalovacích aut postupně klesají. Jen Tesla prodala za poslední kvartál roku skoro 120,000 aut.
@SuperJonathanDavis4 жыл бұрын
@@Hrubis áno o stovky percent ale z malého základu, keď sa predalo jedno auto za rok a po dotaciach 3 tak je to 300% ... ďalší problém samovoľné vybíjanie batérii a ne efektivita nabíjačiek ktorá je od 15 do 20 % hlavne v zime, ďalej kúrenie v zime, degradácia batérie ktorá sa akože nabíja ale nemá kapacitu atď. ... aby sme nakoniec nezistili ze je to drahšie ako 3l benzín
@Hrubis4 жыл бұрын
SuperJonathanDavis jak jsem psal. Jen Tesla za poslední měsíce prodala přes 120 tis aut :). S tou teplotou baterii Tomášek není až tak horké. Ani při stání v mrazech většinou neklidné teplota baterie pod 4 stupně. Samozřejmě účinnost jistým způsobem klesá, ale to v mrazu i u spalováku :)
@radek1cihak4 жыл бұрын
@@Hrubis 120 tis aut především v USA či v Německu, ne? To nemůžeme úplně brát v potaz. Ani u nás v ulici teda žádný takový vůz není a hned tak nebude :-) Ještě bych k výpočtům (kolik let musím jezdit, aby se cena vozu vrátila) připočítal výměnu baterií, které nemohou vydržet to samé, co celý vůz. Jakmile kapacita baterií poklesne, vyvstane otázka dalšího nárůstu ceny za zbytečné dobíjení kilowat, které už se do baterky nevejdou. V určitý moment ještě ne zcela staré baterie se vyplatí pořídit baterii novou. Jestli vůz na plné nabití ujede ihned po nákupu 100 km, tak za 5 let už jistě výrazně méně, zatímco dobití bude stále stejně drahé.
@vidurius4 жыл бұрын
@@radek1cihak Elon Musk tvrdí, že baterie má vydržet 480 až 800 tisíc kilometrů. Komunita fanoušků udělala průzkum a většina vozů si po 160 000 km zachová nad 90 % baterie. fdrive.cz/clanky/nova-data-ukazuji-jak-si-vede-baterie-tesly-model-3-po-80-tis-km-4398
@PETRPONCZA4 жыл бұрын
Děkuji za pěkné video. V podstatě je v něm vše co jsem věděl, ale v tomto videu je to perfektně shrnuto. Jinak co se ceny elektřiny týká ta lidé co mají domy jen na elektřinu mají distribuční sazbu D57D a tam cena elektřiny stojí okolo 3,2 Kč za kilowatu a můžete nabíjet doma. Každopádně i při této ceně se v současnosti investice do elektromobilu běžnému řidiči nikdy nevrátí. Jinak elektromobil bych si hrozně rád koupil, ale počkám si na dobu až se ceny srovnají s cenama aut se spalovacím motorem a nebo až stát vymyslí nějakou dotaci jinak do toho nejdu.
@Hrubis4 жыл бұрын
Díky moc :). Je to tak, ještě tam je prostor pro pár vylepšení :)
@juliusbotos29817 ай бұрын
3.2kč za kilowat 🤔my máme 6.5kč 🤷♂️
@chimobudwaiser4 жыл бұрын
Hlavne treba klčovať lesy a drevo predávať do zahraničia ako na Slovensku. Ale my sme ekologický národ, my lesy a zdravú prírodu nepotrebujeme, my potrebujeme e-autá.
@berenerchamion92614 жыл бұрын
Přesně brachu, píšeš jak to je. Potřebujete elektro auty ovce, my vám zatím dojebeme stát cugrunt.
@michalrakoci86624 жыл бұрын
ekologickí . ... 😉
@krejcarstanislav94644 жыл бұрын
Nu bude zajímavé, až příjde doba kdy nebude jiné řešení. Benzin/nafta je pro lidstvo na zeměkoli sto let a kousek. Co bude s lidstvem až dojde ? Nás a naše vnoučata to asi ještě nepostihne, ale jejich už asi ano. Vrátí se k dřevoplynu nebo ....... pohonu ???? Elektromobilita je jedním řešením, a je rozhodně ještě v plenkách a nejen těch Pemprskách ty teprve příjdou. CNG/LPG je stejně jako benzin-nafta na dobu dočasnou. Dřevní hmota je surovina jež není zanedbatelná, at pro nábytkářské truhláře nebo tesaře v dřevostavbách. Vyvážet můžete jen kvalitu tedy zdravou surovinu kromě kurovcového pro zákazníka z Číny.
@ondrejbarton62554 жыл бұрын
U nás na vesnici byl les a pod lesem bažina les vykácely a zasadily místo něho jetel to je pohled k pláči a žádný e-auto to fakt nespravý a hlavně že kilo brambor stojí 50 Kč my se nežereme přece řepky že soudruzi
@michalstehnij50734 жыл бұрын
To se bohužel děje i u nás. Do přírody se asi příště pojedeme podívat do města.-)
@milosmuller31034 жыл бұрын
Mám Octavii na cng a jezdím 1km za 1kč má manželka ma vw UP cng a jezdi za 0,6kč na 1km tak nevidím důvod mít elektromobil.
@davjant4 жыл бұрын
Důvodem je ekologie a snižování vlastní uhlíkové stopy.
@wallleri4 жыл бұрын
@@davjant Tak to abyste přestal i dýchat
@Hrubis4 жыл бұрын
Myslím, že lepší začít snižovat uhlíkovou stopu tam, kde to dává smysl ;) ...
@jindrichcapek98364 жыл бұрын
@@Hrubis Jo, snižovat uhlíkovou stopu používáním elektřiny, která vznikla ze 75% spálením uhlí v elektrárnách, to dává smysl ;-) Ale vážně - dokud nepojede většina českých elektráren na jádro, je nutné považovat spotřebu elektřiny za věc, která vyrábí poměrně značnou uhlíkovou stopu.
@Hrubis4 жыл бұрын
@Jan Němec To je bohužel pravda. Ale když budeme všichni ukazovat na ostatní a čekat, až někdo udělá první krok, tak se nejspíš nestane nic. Co nám to přinese ukáže až čas. Můžeme se ekonomicky vrátit do pravěku, nebo být technologická velmoc. Kdo ví
@petrviper Жыл бұрын
V půlce jsem se v tom začal ztrácet. Jen bych podotkl, že mi planeta není jedno. Ale tady šetříme pár litrů paliva za problémové vozidlo. A nad hlavou nám (celosvětově) proletí denně 120 000 letadel co průměrně pálí na 100km víc benzínu, než průměrný řidič za rok🤦♂️
@lukasnovak1508 Жыл бұрын
Ahoj, hezky si to shrnul. Vlastně jediná výhoda elektro aut je ekologie, což je absolutní nesmysl.
@ladin32224 жыл бұрын
Není tedy jednodušší si koupit opravdu auto se spalovacím či vznětovým motorem a o čistě elektrickém autu začít uvažovat až se situace na scéně poskytovatelů Elektro služeb vystříbří?
@sestolo57 Жыл бұрын
Hezké a nezaujaté video, líbí se mi. Děkuji Jen oprava k ekologii provozu elektro aut. Velmi záleží na tom, jaký zdroj k výrobě elektřiny, která země využívá. Pro příklad - časopis Bild: VW ID3, provozovaný v Polsku, produkuje 167,7 gr. CO2 na kilometr. V ČR 125gr na km a teprve v Německu, které má mnoho solárů a větrných turbín, se dostává na hodnoty moderního spalovacího motoru, tedy 91,2gr/km.
@GamersBoxCZ4 жыл бұрын
6:05 jak nedostane? I s podelanou 20 let starou corsou na LPG jsem jezdil za 75 haléřů na km..
@96janslavicek3 жыл бұрын
Jsi si jí měl umejt, když byla podělaná.
@martindenk73354 жыл бұрын
Jsem rád za tyhle motivační videa. Podporují moje odhodlání setrvat u ropáka tak dlouho, dokud to jen bude možné.
@Hrubis4 жыл бұрын
Pokud ti jde o náklady, tak asi jo.
@pavelno.61214 жыл бұрын
Udržování v provozu starých aut je koneckonců ve výsledku více ekologičtější, než dnešní trent kupovat každý tři roky nové auto. Obrovská část emisí je celkově samotná výroba auta a pokud to má člověk 3-5 let tak pomale ani nedorovná emise s výrobou ... to je ta ironie, když nejde o ekologii, ale jde jim úplně o něco jiného ...
@jiritoninger80144 жыл бұрын
@@pavelno.6121 Hlavne, my jsem bohuzel chuda zeme, kdyz to srovnavame treba s Rakouskem. Vetsinu novych aut jde na firmy a realne si tady muze novy auto koupit tak 30-50 000 lidi.Lidi v CR maji sotva tak na ojetinu za 200 000Kc. A rozhodne zde neni potencial na el auta za 500-1mil...
@petrskarab49494 жыл бұрын
Děkuji za poučné video. Teď už vím, že si nikdy nebo v brzké době elektroauto nekoupím.
@Hrubis4 жыл бұрын
jednou nebude na výběr :D
@vitozana86594 жыл бұрын
@@Hrubis už v roce 2025 se ceny srovnají
@robertjanik36594 жыл бұрын
@@vitozana8659 To jedine, ze by se politici zblaznili. Jinak je to nesmysl.
@joe125ful4 жыл бұрын
@@Hrubis Jednou nebude planeta existovat ale do té doby žádný auto na baterky nebude:)
@petstrecho4 жыл бұрын
Jack Hollis, šéf Toyota Motor North America, v tejto súvislosti hovorí, že Toyota disponovala, resp. disponuje technológiami elektrického pohonu, ale ponúkať elektromobily v dnešnej dobe sa jej neoplatí.(12/2018)
@petrsokoli77584 жыл бұрын
Ono sice pravda, elektromobil je “ekologický” ale kde se ta energie bere? Jak moc je “eko” výroba baterie? Když to chytne co už se několikrát stalo, jak moc velký dopad to má na okolní prostředí?
@Hrubis4 жыл бұрын
Ano, baterie i elektřina se musí vyrobit. Ale to i nafta a benzín. Na výrobu 1 kg čisté ropy padne cca 850g CO2. Tato čistá ropa se pak rozváží po světě, kde se vyrábí benzin/*nafta (efektivita kolem 25%) a na každý litr obrovské množství elektřiny. Netvrdím, že je elektromobil pro každého. Ale z pohledu ekologie se jedná o šetrnější řešení.
@petrsokoli77584 жыл бұрын
Hrubis spíš mám na mysli to kolik pak co2 zbude po zničeni baterii kterých má elektromobil docela dost 😅 jinak jako zcela to chápu ze je to šetrnější
@filiphusak66102 жыл бұрын
Je to lepší v tom že mi nehulí z výfuku ale z uhelné elektrárny někde támhle
@tomaskeprt6110 Жыл бұрын
Shrnul jsi to skvěle. Elektromobil bych chtěl, ale i když bych vzal, že budu auto nabíjet z fotovoltaiky a nezaplatím ani korunu, tak při mém nájezdu 12 tis ročně ušetřím za pohoné hmoty cca 16 tis korun (jezdím na LPG cca 1,3 Kč/km). Mám 7 místné auto továrně na plyn (Jogger) a pořizovací cena je 500 tis za full výbavu. Abych koupil elektromobil v podobné velikosti a kapacitě přepravy musel bych dát 3x tolik. Milion bych po 16 tis ročně dostával zpět 62,5 roku, což je absolutní nesmysl. Ekologicky je to otázka na dlouhé diskuze, jestli jsou nebo nejsou elektromobily lepší, do toho bych se radši nepouštěl.
@MEAX14 жыл бұрын
Díky za video. Naprosto přesně pojmenované. Elektromobil je super, ale běžný člověk s ním neušetří.
@Hrubis4 жыл бұрын
:) jsem rád, že se líbí.
@michalhruska25524 жыл бұрын
Hodně zajímavé video. Já než elektromobil tak raději auto na CNG. Měl jsem ho půjčené a 1 kilometr mě vyšel na 1 korunu. Takže pecka...
@Hrubis4 жыл бұрын
Michal Hruška díky, to už je super cena :). Bohužel to vypadá, že taková auta brzy zmizí z nabídky
@milanprikryl3494 жыл бұрын
Prečo zmiznú?
@Hrubis4 жыл бұрын
Milan Prikryl výrobci je přestávají vyrábět.
@Bet-vx3fg4 жыл бұрын
@@Hrubis a co este bude v ponuke tak STK a emisne kontroly zmetu zo sveta :)
@radek1cihak4 жыл бұрын
@@Hrubis Hahaha - a pročpak je asi přestávají vyrábět?
@martinmichalek48284 жыл бұрын
Po dlouhé době video, které mě zaujalo :) Díky za osvětu určitých věcí.. Ta cena je prostě brutální sekera, takže zůstávám u své benzínové Ameriky ;)
@Hrubis4 жыл бұрын
Jsem rád, že se líbilo :)
@takomerp4 жыл бұрын
Zajímalo by mě, na kolik by vyšlo jet elektromobilem po Evropě. Že budu muset dobíjet po každých 200-350km mě zas tolik nepálí. Ale jestli to správně chápu, tak jsou elektromobily výhodné především pokud mám někde předplacený tarif. Mají dodavatelé nějaké smlouvy s poskytovateli v zahraničí, nebo se mi to rychle prodraží?
@Hrubis4 жыл бұрын
Dost záleží na výrobci. Tesla samozřejmě neřeší. Ale například MB a Audi mají kartu, která se dá používat univerzálně ve většině evropy- na každém stojanu to samozřejmě nejde.
@liborhynek12254 жыл бұрын
Ještě bych rád věděl zda se dá za elektrickým autem tahat karavan 650 kg?
@jirizajicek17054 жыл бұрын
No jestli máš selskej rozum tak s autem na elektriku a za ním karavan tak nikam nepojedes :D
@liborhynek12254 жыл бұрын
@@jirizajicek1705 potom je mě takový auto na ho...
@jirizajicek17054 жыл бұрын
@@liborhynek1225 ani nevím jestli mají tažné takže ano jsou to hovna
@jozeftokoly67664 жыл бұрын
Každý zabúda ,že vyroba batérií do elektromobilu produkuje emisie,a tie treba započítať tomu elektromobilu.To nehovorím ešte o likvidácii starých batérií.EKOLOGICKE?????
@Hrubis4 жыл бұрын
Jozef Tokoly vyrobit se musí, to je pravda. Ale zdaleka to není takové drama. Na 1kWh vyjde asi 60kg CO2. Takže auto s 50 kWh baterii má jakysi “dluh” vy výši 3 tun CO2. Ale i běžný česky řidič vyprodukuje ročně přes 2,5 tuny CO2 (pokud má auto 2015 a novější). Ten rozdíl se tedy rychle smaže. Použité baterie se daji dále používat jako úložiště, nebo recyklovat.
@pepakalisik65994 жыл бұрын
@@Hrubis Ahoj, a ta elektřina, kterou tam nabiju snad nemá uhlíkovou stopu? V ČR zatím vládnou tepelné elektrárny, tedy CO2 se vytváří při spalování v elektrárně, při dolování uhlí, při dopravě do elektrárny. To není jen výroba auta a el. baterie. Nehledě na to, že cena elektřiny se tvoří na burze a díky elektroautům poletí raketově vzhůru. A stát si také nenechá líbit ušlé zisky ze spotřebních daní z paliv.
@lukackukilac28894 жыл бұрын
V SOUČASNOSTI NENÍ VÝROBA ELEKTROAUT EKOLOGIČTĚJŠÍ NEŽ KLASICKÉHO AUTA. Vždyt to tvrdí EU - citace :" Faktem je, že výroba a likvidace elektrických aut zatěžují životní prostředí více než běžná auta, a úroveň emisí z provozu závisí na způsobu výroby elektřiny." zdroj : www.europarl.europa.eu/news/cs/headlines/society/20190313STO31218/emise-co2-z-aut-fakta-a-cisla-infografika ) - další info o tom nejpodstatnějším v autě - o těch bateriích - Trendy ve vývoji baterií elektromobilů - rozhovor s Dr. Kazdou, vědcem VUT Brno kzbin.info/www/bejne/j6SqanWqo56df6s Reaguji na zhruba první dvě minuty plus minus kde tvrdí autor videa jak je samozřejmý že je elektromobil ekologický, toto tvrzení není pravdivé, navíc to sem tam opakuje i dále ve videu. Uznávám, jinak se mi video líbí že popisuje ceny atd, tu snahu uznávám a děkuji za ni. Ano, LOKÁLNĚ je auto ekologické - elektroauto - ALE faktem je že ono má opravdu ten výfuk v těch továrnách a provozech kde se montuje, resp vyrábí baterie a pak likviduje atd atd.
@miroslavspacek57374 жыл бұрын
@@pepakalisik6599 Uhlíkovou stopu má i nafta/benzín. A to vskutku nezanedbatelnou. na 40l nádrž je to asi 50kWh energie jen na chemickej proces nutnej k výrobě finálního produktu. A to nepočítám těžku samotnou, složitej transport atd.
@jiritoninger80144 жыл бұрын
Miroslav Špaček To prece ale vime. Jde jen o to, ze se nam podsouva myšlenka, ze e-auto je jakysi eko zazrak, kterym se vyresi veskere problemy světa. Navic je to zcela umely zasah do ekonomiky, ktery neprosel beznym vývojem na trhu, ale je narizeny tzn. “shora”. U vseho se pise obnovitelne, ale realne ty veci maji 3x nizsi životnost. Cili protimluv, ale nebal bych se rici zamerne? sirena lez. Ale posledni roky mam dojem, ze se z eko dela jakysi novy druhy nabozenstvi ci ideologie. Za par let budou v ulicich eko hlidky mladych zelenych fanatiku, kteri nas budou terorizovat treba tim, proc jezdime autem a sekame travu sekackou na benzin. Ja proste vzdy rikam, klidne si to e-auto koupim , ale musi mit dojezd 800km a chci si ho nabijet doma nebo někde u dalnice na 100% za 5min. :) A nedam za nej vic jak 500.
@marekkabasta85824 жыл бұрын
Až se propadne průmysl, protože to nikdo nekoupí(je to drahé) tak EU se vrátí rychle k úpravám protože Německo a Francie na to doplatí jako první.Takže peníze a chamtivost zvítězí. Kdyby měli zájem o klima planety, tak musí ty el.auta stát stejně.
@milanlukac36424 жыл бұрын
Zdravím. By ma zaujímalo aký dojazd má taký elektromobil, keď je vonku mínus 10 - 15 stupňov. Šak treba aj kúriť v aute a to tiež musí mať vpliv na batériu.
@Hrubis4 жыл бұрын
Zdravím, testoval jsem elektrickou Konu. Nechával ji naschvál stát celý den i noc venku v teplotách od -10 do -3 a stejně jezdila přes 350 km. Dojezd samozřejmě klesá, ale to i účinnost spalováku.
@lukysww4 жыл бұрын
@@Hrubis Jasně, spalováku klesá účinnost... To je zase žvást. Možná tak na sev. pólu při mínus 60, ale né při mínus 10... Motor má +- 90 stupnů když pracuje. To že je venku mínus 10 je mu úplně fuk. Možná tak veme o pár deci víc paliva než se za těch 10 minut zahřeje na provozní teplotu. :-)
@streetway004 жыл бұрын
Kde konkretne ste dosli na to ze Elektromobil je ekologicky a ako sa ta ekologicnost prejavuje ?
@pavelvodnar3206 Жыл бұрын
Ahoj, momentálně nemám žádné auto, jezdím po Praze carsharingem, ale uvažuju že si nejaké pořídím. Už bych rád šel do elektra. Nešel by udelat nejaký update tohoto videa? Chci koupit bazarové EV - neco jako BMW i3. Nejde mi ani tak o cenu ježdění jako o jednoduchost (udržba, řízení apd.).
@mirekhruby38274 жыл бұрын
E.on už teď na DCčku pro registrované nestojí 3kč/kwh ale nově od 1.1.2020 krásných 6 kč/kwh!!! Zdražili nejpoužívanější dobíjení o 100 procent!!!!!
@zdenektriska39354 жыл бұрын
Pozor, na AC je stále 3Kč a EON má hodně stanic s výkonem 43kW na AC.
@Habosmaister4 жыл бұрын
@@zdenektriska3935 Jenže ve skutečnosti ti to nabíjí jenom 6kw, proto je to tak levný
@7212046564 жыл бұрын
@@zdenektriska3935 K čemu je 43kW na AC když většina interních nabíječek zvládá na AC max 11kW. Snad jen Tesla umožňuje za příplatek 22kW.
@pavelno.61214 жыл бұрын
Prezentačka elektromobilu? Jak může být vždy elektromobil ekologičtější, co když je zrovna napájen energií z uhelné elektrárny? Emise z vytěžení uhlí, přeprava, a pálení uhlí ... + vytěžení surovin na výrobu baterie ... celé je to jen o tom, že elektromobil nevydává emise ze sebe, ale musí se do toho započítat emise v daných oblastech .... viz lithiové doly a jejich znečištění je největší hnus ... Pak tu jsou lidi co si hrají "že jim ekologie není jedno", ale to že na druhé straně planetě právě například z těchto dolů, je ta krajina znečištěná v takovém množství, které do boomu elektomobilů nikdy nebylo. .... a ještě, že není nic neznámého, že suroviny na tyto baterie těží pro ně děti ... ale to je tady těmto "elektropůlmozkům" jedno ...
@danielkral99564 жыл бұрын
Souhlas
@ladislavzima83827 ай бұрын
V kolika zemích je 100 % energie z uhlí? U nás je 40 % jaderná a 5 % OZE. Navíc i pro hypotetických 100 % z uhlí (u nás nemožné) je EV ekologičtější, protože uhelná elektrárna jede s o dost vyšší efektivitou než spalovák popojíždějící po městě a obsahuje mnohem silnější filtry (srovnatelně funkční pro auto by byl moc velký, težký a drahý).
6 ай бұрын
Ten příspěvek je už hodně starý, ale stejně si dovolím reagovat třeba někdy pro ostatní, co si to budou číst. Když by se energie vyráběla 100% z uhlí (což se nikde na světě neděje a podíl uhlí bude v příštích letech znatelně klesat), tak výroba 1 kWh v uhelné elektrárně vyprodukuje asi 1kg CO2 (včetně samotné těžby uhlí, převozu atd.). Průměrný elektromobil může mít spotřebu např. 20 kWh / 100 km. Oproti tomu spálení 1l benzínu (nebo i dieselu, opět včetně těžby ropy) vyprodukuje přibližně 3kg CO2. Pokud vezmu nějaké průměrné benzínové auto (6l / 100km), tak to vychází 20kg CO2 pro elektromobil a 18kg CO2 pro spalovací motor. Když se to ale vezme trochu realističtěji, tak u nás v ČR v roce 2024 s daným energetický mixem (cca 40% uhlí) jsou emise CO2 přibližně 0.4kg / kWh. Takže nabíjením ze sítě emise najednou padají z 20kg na 8kg, což je oproti 18kg pro spalovák už docela rozdíl. A to nepočítám případy, kdy spoustu lidí, co si pořídí elektromobil, tak nabíjí např. z FVE, tedy téměř s nulovými emisemi.
@janeffenberger3143 жыл бұрын
Tohle je nejrealističtější pohled na srovnání elektromobil- versus klasika, jaký jsem viděl. I když je video starší, myslím, že vše, co v něm bylo řečeno má stále platnost. Já právě řeším nákup nového auta. Momentálně mám Peugeot Expert, který umírá a uvažuji o stejné náhradě. Momentálně se dodává ve verzi nafta i elektro. Cena základního modelu nafta je 520 000 Kč, elektro s baterií 75 kW 890 000 Kč., bez DPH, tedy rozdíl 370 000Kč. Auto používám jako firemní dodávku, ježdění po Čechách, ale i do Německa. Kromě toho slouží i jako rodinné auto, protože druhé auto se mi nevyplatí. WLTP spotřeba elektra je 21 až 27 kWh/100 km, ale podle testů uživatelů počítám spíš 30 kWh. Nafta ma WLTP spotřebu 7 l, v reálu očekávám 8 l, podle zkušeností ze starého auta. Spočítal jsem, že cenová parita obou pohonů je někde okolo 9 Kč/ kWh, při ceně nafty cca 32 Kč. Problém vidím hlavně v ježdění do zahraničí, kdy v Německu se už dnes nedostanu s cenou pod 0,5 €. Při současných cenách by se mi zvýšené náklady na elektro vrátily po cca 200 000 km, ale otázka je, kam se ceny posunou. Že se bude elektřina zdražovat je nepochybné, u nafty se odhaduje hůř. Tam mohou vstoupit uhlíkové odpustky nařízené EU a vyhnat cenu prakticky libovolně vysoko. A ještě bych měl připomínku k té ekologičnosti. při výrobě elektřiny z uhlí vznikají emise cca 800 g / kWh. pokud budu počítat současný energetický mix české republiky, kde je cca 40 % elektřiny z uhlí, budou emise elektromobilu 48 g/km a nikoliv nepravdivě uváděná nula. Někdo dokonce tvrdí, že vzhledem k tomu, že jádro a OZE jedou neustále na plný výkon a každou kWh nad jejich výrobu vyrábíme z uhlí, jsou emise lelektromobilů cca 120 g/km, čili srovnatelné se spalovacím motorem. Takže ono to s tou ekologií nebude tak, jak se nám snaží namluvit.
@petrnemcek30974 жыл бұрын
Líbí se mi zmínka na začátku o lokálních emisích, chtěl by to další díl o tom kde elektřinu vememe (jak) ji vyrobíme, jak ji budeme přenášet atd. V okollí mého panláku je několik stovek aut, jak je budeme všichni nabíjet? Každý svou prodlužovačku z okna třeba ze 16 patra ? Co individua mající rády cizí měd na ulici ?
@Hrubis4 жыл бұрын
Nikdo netvrdí, že elektromobil univerzální řešení pro všechny. Taky nikdo nezakazuje kupovat spalováky. Jen jsou skupiny lidí, pro které je EV daleko lepší řešení.
@martinm43913 жыл бұрын
Ani na nabijecce nejsi v bezpeci. Je na ni STOP tlacitko a po hodine cumlani kafe kdyz prijdes k autu a nabijecka vyrazena stopkou... no nic.
@petrpitela4 жыл бұрын
a kolik si myslis ze vyrobis emisi na vyrobu elektriky do toho auta? u nas z hnedyho uhli. a to nemluvim o vyrobe a likvidaci baterek
@Hrubis4 жыл бұрын
Emise na jeden km el auta v naší (uhelné) republice vycgázení asi na 55g CO2 na km. Rafinace a distribuce ropy je ekologicky násobně horší. Na výrobu 1 kWh baterie padne asi 60 kg CO2. Pokud má auto 50 kWh baterie, jeho dluh je 3 tuny CO2. I průměrný český řidič produkuje přes 2,5 tuny CO2 ročně (pokud má auto 2015 a novější)
@petrpitela4 жыл бұрын
@@Hrubis tady zase rikaj ze to takova velka ekologie neni. ono to bude asi jako se stavbou dalnic babisovi vlady. zalezi na tom jak ty cisla bude kdo interpretovat. ja beru elektromobili zatim jako slepou vetev. spis se priklanim k vodiku
@fanda7894 жыл бұрын
Je to vše teorie,čím více elektromobilů,tím více dobíjení,tím vyšší výroba elektřiny.Takže zas taková ekologická hitparáda to při masovém použití není.
@Hrubis4 жыл бұрын
Antonín Kašparec pořád větší hitparáda, než výroba nafty a benzinu :)
@TheElafis4 жыл бұрын
@@Hrubis a výroba eletřiny z uhlí není hitparáda? :D ono by si prvě měl lidi uvědomit, že nejde jen tak zavést eletromobily a zároven protestovat proti jedné z neekologičtějších elektráren a to jaderné, někde se ta energie vzít musí a pro čr zatím stále vychází prozov auta se spalovacím motorem ekologičtěji
@vojtechkopecky98484 жыл бұрын
@@Hrubis a co takhle vodík feajere?! 😅 Tak je budoucnost
@96janslavicek3 жыл бұрын
@@TheElafis a co teprv když se ta uhelná elektrárna použije pro rafinerii, kde vyrábí benzín, to je teprv hitparáda, ale debilovi nevysvětlíš...
@TheElafis3 жыл бұрын
@@96janslavicek jenže ten benzín můžeš vyrábět třeba v noci a uložíš ho v nádrži. navíc, pokud se použije třeba jádro a syntetické palivo, tak má nulové emise a naleju ho do auta během minuty, pojede na to kterékoliv auto, nemusím kvůli tomu stavět nabíječky.......proč řešit věci složitě.
@luxo21azetsk4 жыл бұрын
Cena kw pojde hore, to je iste ,hlavne pre elektroauta
@Hrubis4 жыл бұрын
lubos bohužel nejspíš ano. Už jen kvůli spotřební dani benzinu, která se někde bude muset vybrat.
@pigikprasatko12534 жыл бұрын
Bude nějaká forma daně, například roční paušál z kapacity baterie. Nebo lépe: EV jsou totálně prošpikovaná elektronikou a většinou online, takže klidně poplatek za natočené kilometry. Těmito způsoby se totiž zdaní i případné domácí nabíjení z FTV. Prachy z našeho pohybu za prací / rodinou / zábavou si stát určitě utéct nenechá ;)
@Bet-vx3fg4 жыл бұрын
na zaciatku este potrebuju nachytat ovce tak lakaju na vseliake nabijanie zadarmo, ale potom sa stoho stane money trap. Uradnikov, statnych zamestnancov a dalsi prizivnicky moloch musia z niecoho zivit predsa.
@martinsmolka4 жыл бұрын
No a co jako? Tak se to zdraží, přičte se daň a bude to stát stejně jako spalovák! Ale stále nebudu lidem smradit pod nos a nebudu muset řadit, nebudu muset spalovat benzín, když si budu chtít zatopit, budu mít okamžitě od nuly vždy 100% koní k dispozici....!
@martinfiser66494 жыл бұрын
zatim se hovori o cene za jednu kWh 8x vyssi, nez bereme ze zasuvky... ted o tom vysel clanek, ze se predni evropske firmy chystaji stavet sit rychlodobijecich stanic a zverejnovali i ceny... takze se to opravdu "vyplati"
@asdfjklu123454 жыл бұрын
Tak konečně někdo řekl, že se elektromobil zatim nevyplatí. Za druhé, pořád všude slyším, kolik stojí kilometr, ale nikde neslyším, jaká je životnost bateriíí, kolik ty baterie stojí, atd, protože i to je podle mého názoru důležité hledisko ekonomiky provozu elektromobilu. Jestli to náhodou neni tak, že elektromobil po deseti letech půjde do šrotu, protože baterie jsou tak drahé, že je nikdo měnit nebude,, zatímco běžné desetileté auto prodám třeba za 100 000 Kč. Jinak dobré video, díky.
@Hrubis4 жыл бұрын
asdfjklu12345 u baterii hodně záleží na výrobci a autě. Jaký má teplotní management plata atd. Tesla je v tomhle asi nejdál a jejich baterie mají vydržet kolem milionu km, a už vyrábí články na milion mil! Tak jako tak by baterie měla vydržet par set tisíc se ztrátou do 10% kapacity. Ale jak říkám- auto od auta jiné. Do budoucna samozřejmě půjde cena baterii rapidně dolu.
@zdenekpokorny99194 жыл бұрын
Baterie Ev mají záruku 8 let nebo 160tis.km že neklesne pod 80% kapacity pro případ defektů z výroby u většiny Ev s aktivním chlazením a topením a bms (ne leaf) je degradace do 10% na 160tis.km BMW za celou dobu i3 ne vyměnila ani jednu. Při dojezdu cca 300km přijdete o dojezd 30 km. Baterie poté budou sloužit v přenosové siti na vyrovnávání špiček jak už tomu je dnes. A recyklace je stejná jako u tužkových baterií z výtěžností 90% použitých materiálů zpět do výroby. Již nyní WV nakupuje 1kwh baterie za 100 dolarů. Takže vydržet je otázkou času a ceny půjdou dolů. Do 1.1.2020 totiž výrobce nic nenutilo Ev prodávat až od teď jim budou snižovat emise prodaných aut. Jinak je čekají pokuty za každý gram nad 96g/km. CO2.
@Hrubis4 жыл бұрын
Zdenek Pokorný díky :). Pěkně shrnuto.
@vitozana86594 жыл бұрын
Mám najeto 100 tisíc, auto má 10let a baterky drží.
@juliusbotos29817 ай бұрын
Přesně tak❤
@krcaljan733 жыл бұрын
Mluvíš hezky a musím ti dát za pravdu v 90% z uvedených faktů a kalkulací. Jen zásadně nesouhlasím s ekologičností elektromobilů, psal jsem o tomto tématu doktorandskou práci a s ohledem na způsob získávání elektřiny je elektromobil horší než 20 let starý diesel. Ano, v místě provozu elektromobilu má emise 0, ale o to více dusí lidi v místě elektrárny, kdy v přepočtu je horší než diesel.
@martinsorek32373 жыл бұрын
Až bude elektřina výhradně "čístá" (tedy hlavně jádro), tak mají elektromobily smysl.
@karelvydra78174 жыл бұрын
Pán má perfektně zmapovanou situaci :-D v oblasti cen. DĚKUJI ZA DOBRÝ PŘEHLED. Při jakých teplotách se vyrábí elektro-baterie do elektro-auta? Kolik Kilo-Joulů a kilo-Wattů je potřeba, aby se vyrobila jedna baterie? A odkud se ta energie na výrobu baterií bere? Nejekologičtější je stále kolektivní doprava a jízdní kolo. Veškeré řeči o svobodě pohybu automobilem - ať už s elektrickým nebo se spalovacím motorem stojí na zmíněných cenách energie a paliva. Pokud bude svoboda pohybu jakkoli spojená s emisemi skleníkových a jiných plynů, půjde o začarovaný kruh. Přiznejme si na rovinu - rozvoj a podpora elektrokol a klasických kol v oblasti zákonů, vzdělávání a výcviku v autoškolách (elektro-kolo je v podstatě jednostopé motorové vozidlo), finanční a daňové podpory a koordinace pro začlenění do dopravní infrastruktury udělá daleko větší službu, než výroba a nákup jakýchkoli elektromobilů.
@Hrubis4 жыл бұрын
Tady asi budu za idiota, ale kolo podle mě na silnici nemá co dělat :D ... Až budem všichni jezdit na kole, tak by mě zajímalo, jak by se k vám dostal ten počítač, ze kterého píšete, oblečení co máte na sobě :). Nejde o to vrátit se do doby kamenné, ale najít lepší řešení. K výrobě baterií- 1 kWh "stojí" asi 60kg CO2, s produkcí CO2 u spalovacího motoru je to "dluh" který se v realitivně krátkém čase smaže
@karelvydra78174 жыл бұрын
@@Hrubis Osobně souhlasím s pokrokem v oblasti elektro-mobility, jenom se na to dívám jinak. Nejekologičtější energie je ta NEVYROBENÁ, ne ta ušetřená a někde uložená, resp. konzervovaná. Zkuste se na to chvíli dávat z pohledu nadšených cyklistů, prosím: www.theatlantic.com/technology/archive/2018/06/cargo-bike-moms-are-gentrifying-the-netherlands/562475/ kzbin.info/www/bejne/hqa7k4qdjLR_orM
@karelvydra78174 жыл бұрын
@@Hrubis Ten počítač se ke mně klidě dostane na jízdním kole - krabice s laptopem se vejde do batohu na zádech. Nemusím být indický rikša. "Nákladní" klasická i elektrická jízdní kola jezdí i po Evropě :-D kzbin.info/www/bejne/l2irZ3iLlLWdp7s kzbin.info/www/bejne/hqa7k4qdjLR_orM www.theatlantic.com/technology/archive/2018/06/cargo-bike-moms-are-gentrifying-the-netherlands/562475/ Dovoluji si úspěšně pochybovat o Vašich údajích o uhlíkové stopě baterií: interestingengineering.com/a-tesla-model-3-produces-more-co2-than-a-diesel-car-study-says wattsupwiththat.com/2017/06/20/tesla-car-battery-production-releases-as-much-co2-as-8-years-of-gasoline-driving/
@Bet-vx3fg4 жыл бұрын
Ako sa budu na elektromobiloch stacat kilometre ?
@Hrubis4 жыл бұрын
Až to někdo dokáže, tak to zjistíme :D ...
@romankovac35264 жыл бұрын
Km netreba stačat. Mechanické opotrebenie bude minimálne a najdrahšie súčiastky chýbajú...
@martinsmolka4 жыл бұрын
No couvanim 😛🤣
@MartinProavis4 жыл бұрын
Úplně stejně, jako u moderních spalovacích aut... Takže stačí, na to vyvinout softvér...
@lukasmaslanak47244 жыл бұрын
Taky jsem uvažoval o změně spalováku na elektromobil, kdy najezdím ročně 35000km. Jsem si řekl, že by se mi nějaký jetý Nissan Leaf mohl vyplatit. Dopadlo to takto: cena za km Leaf: 0,80Kč/km. Můj spalovák v LPG: 0,90 - 1,1Kč/km (záleží na spotřebě a ceně LPG): Rozdíl je max : 0,30hal/km. Jenom cenový rozdíl 100,000Kč jetý spalovák s montáži LPG a jetý Nissanm Leaf by trval 300 000km. Jsem fanda EV aut, ale já si jej pořídím až bude dávat ekonomický smysl.
@Hrubis4 жыл бұрын
Lukáš Maslaňak souhlasím. Ekonomicky smysl nedává. Člověk do toho musí jit kvůli kytičkám :D
@pigikprasatko12534 жыл бұрын
Mně zase moc nedávalo smysl to LPG, namontoval jsem si ho do Accorda 2,4 a z původních 7,5 L Benzinu to bylo razem 11 L plynu + 1L benzinu. Plus navíc každých 10 tkm revize 600 Kč, Flash Lube. Rezerva hozená v kufru atp. Šel jsem do toho s vidinou výrazné úspory a nakonec jsem byl na tom stejně jako kdybych tam nic nedal. Teď mám stejnou cenu na KM s naftovou stodolou co žere 6 L dechtu na 100. Ale ty emoce... ;)
@radek1cihak4 жыл бұрын
@@Hrubis myslím si, že kytičky jsou jen zatímní dojem. Není dosud taková ekologická elektrárna, která dokáže vyrobit skutečný dostatek elektřiny. A pak víc a pak ještě víc :-)
@lukasmaslanak47244 жыл бұрын
@@pigikprasatko1253 Záleží, kdo to montoval mám třetí předělané na LPG a rozdíl spotřeby oproti benzínu byl 1- 1,5 litrů. Já rezervu v kufru nemám. Jasně nafta táhne. Nemám rád jeho zvuk. Kdybych šel do naftaku tak do V6. U toho posledního auta mám už taky flash lube, vydrží cca 4000 km. A spotřeba benzínu souvisí jaké trasy člověk jezdí. Já nastartují a vypnu motor až skoro po 50km. Ve městě LPG nemá smysl. A v zimě je spotřeba benzínu taky větší. U mě to souvisí i tím, že v zimě zahřívám motor. Já mám třeba revizi za 280 Kč a dělám to vždy před STK
@lukasmaslanak47244 жыл бұрын
@@Hrubis Souhlasím, elektro auto je zatím pro fandy. Kdybych bylo v mých možnostech si koupit Teslu, tak ji mám.
@jackgodman89494 жыл бұрын
Jasně. pokud má člověk 1,5M, tak asi není problém investovat do elektromobilu. Ale pokud se bavíme o průměrném českém řidiči, který dosáhne na auto za 250K, na leasing za 500K, tak je to absolutně nedosažitelné.
@oldrichslezak93524 жыл бұрын
Škoda Citigo elektro = 1/2 mega Kč a co dál. Dojezd asi 230km. Vyhodím z 6.patra paneláku 60m prodlužku a budu 3 týdny nabíjet. Pak vyrazím na výlet do Jeseníků na Červenohorský sedlo ( asi 200 km ) a tím jsem skončil. V baterce energie tak na sjezd setrvačností s kopce dolů do Koutů. Prcka strčím někomu místnímu na zahradu za nějaký bakšiš, picnu prodlužku do zásuvky za další bakšiš, pronajmu pokoj na pár týdnů, pobudu ... pěkná perspektiva FUJ! A nějaká ekologická stopa ? Výroba el. auta a el. energie a další souvislosti? Čert ju vem.
@ondrej97804 жыл бұрын
Super, dobrý info, přemýšlím o elektroautě na rozvoz do budoucna, ale vlastně přicházím na to, že se to nevyplatí ... protože stát mě nedá žádnou dotaci. Jakože je třeba řešit i o dost menší náklady na provoz, co se týče servisu, ale to není takovej rozdíl, jako nájezd... Nejlepší je pořád dovjice lpg / cng. Navíc třeba taková Octavia 1.4 tsi cng je docela spolehlivý auto a už se dají ojetý koupit kolem 200 000,- a náklady jsou taky kolem 1,-kč / 1km. Do tý asi půjdu já, pokud mě stát nedoplatí třeba 100 000,- na elektrický citigo.
@PetrLANDSFELD Жыл бұрын
největší sranda je, že už teď to není taková sranda jako to bývala. Zdražuje to. Cena za km už se začíná přibližovat naftě. A to až stát přijde na to, že jim utíká spotřební daň a nahodí to na tu elektřinu, tak to porovnání bude ještě zajímavější.
@artepanunnaki70164 жыл бұрын
LPG :)
@lukackukilac28894 жыл бұрын
V SOUČASNOSTI NENÍ VÝROBA ELEKTROAUT EKOLOGIČTĚJŠÍ NEŽ KLASICKÉHO AUTA. Vždyt to tvrdí EU - citace :" Faktem je, že výroba a likvidace elektrických aut zatěžují životní prostředí více než běžná auta, a úroveň emisí z provozu závisí na způsobu výroby elektřiny." zdroj : www.europarl.europa.eu/news/cs/headlines/society/20190313STO31218/emise-co2-z-aut-fakta-a-cisla-infografika ) - další info o tom nejpodstatnějším v autě - o těch bateriích - Trendy ve vývoji baterií elektromobilů - rozhovor s Dr. Kazdou, vědcem VUT Brno kzbin.info/www/bejne/j6SqanWqo56df6s Reaguji na zhruba první dvě minuty plus minus kde tvrdí autor videa jak je samozřejmý že je elektromobil ekologický, toto tvrzení není pravdivé, navíc to sem tam opakuje i dále ve videu. Uznávám, jinak se mi video líbí že popisuje ceny atd, tu snahu uznávám a děkuji za ni. Ano, LOKÁLNĚ je auto ekologické - elektroauto - ALE faktem je že ono má opravdu ten výfuk v těch továrnách a provozech kde se montuje, resp vyrábí baterie a pak likviduje atd atd.
@NRdukeduke4 жыл бұрын
Kdo te plati ty trolle? Nebo to je jen tva debilita?
@lukackukilac28894 жыл бұрын
@@NRdukeduke Chci se podělit s lidma v diskuzi o dokumentu EU který říká že eauta nejsou ekologická, to vadí ?
@tomastripvideo80024 жыл бұрын
LPG, benzin, nafta, jedno jest!! Vše je z ropy. CNG (metan) už umí bioplynky. Proto je a bude CNG "zelenější".
@sajbr4 жыл бұрын
LPG už nikdy. Nejedeto a pořád řešíš olej a servis
@miroslavvranek95604 жыл бұрын
jak dlouho ty ceny vydrží?co zdanění ?
@Hrubis4 жыл бұрын
To nikdo neví. Ale zdanění se to určitě nevyhne. Nebo se chybějící daň z benzínu rozpustí do ostatních sektorů, což taky nebude sranda.
@ado7894564 жыл бұрын
0:17 a n... reči z internetu. Možno viete šoférovať lepšie ako ja. Ale naštudujte si problematiku batérií. Ďakujem 2:05 vypnuté....
@tomasjuri3 жыл бұрын
I tu problematiku baterií si naštudoval lépe než Vy. U takové Tesly Model 3 nebude problém 500k km na baterku.
@ado7894563 жыл бұрын
@@tomasjuri nehovorím o dojazde. Ale výroba batérii a čo s nimi potom. + Z čoho sa tá elektrika vyrába.
@tomasjuri3 жыл бұрын
Po životnosti baterií (přes 500 000 km) si baterku vezmu domů a budu si do ní ukládat energii pro dům ze solárů. Nebo půjde na recyklaci, kde už teď dokážeme získat 90% surovin zpět. Za těch 15-20 let to bude ještě lepší. Ono vlastně bude levnější recyklovat než ty suroviny těžit. A k tomu zdroji energie. Díky účinnosti elektromobilů je elektromobil čistší i při dnešním energetickém mixu. A bude to jenom lepší.
@pavelt23834 жыл бұрын
Jak je to s vozíkem ? Jezdím tak osumkrát až patnáctkrát ročně ,a vozím okolo 1t. . To bude asi tak poloviční až čtvrtečni bojezd na baterku???
@Gabokovac Жыл бұрын
1:53 Praveze elektromobil vubec neni zelenejsi. 😞 Mozna tak max pro kuriry, taxiky, mestskou policii, vyvoz odpadu, mestske autobusy...
@davidlukac91314 жыл бұрын
,, Nekoukejte ne cenu'' ale kdo má o štvrt milionu navíc
@petrbara65454 жыл бұрын
Pěkné a poučné video👍. Pořídím benzín E5 ,sem průměrný řidič a bude mě vyhovovat.
@Hrubis4 жыл бұрын
co se peněz týče, nejspíš ano
@lukackukilac28894 жыл бұрын
V SOUČASNOSTI NENÍ VÝROBA ELEKTROAUT EKOLOGIČTĚJŠÍ NEŽ KLASICKÉHO AUTA. Vždyt to tvrdí EU - citace :" Faktem je, že výroba a likvidace elektrických aut zatěžují životní prostředí více než běžná auta, a úroveň emisí z provozu závisí na způsobu výroby elektřiny." zdroj : www.europarl.europa.eu/news/cs/headlines/society/20190313STO31218/emise-co2-z-aut-fakta-a-cisla-infografika ) - další info o tom nejpodstatnějším v autě - o těch bateriích - Trendy ve vývoji baterií elektromobilů - rozhovor s Dr. Kazdou, vědcem VUT Brno kzbin.info/www/bejne/j6SqanWqo56df6s Reaguji na zhruba první dvě minuty plus minus kde tvrdí autor videa jak je samozřejmý že je elektromobil ekologický, toto tvrzení není pravdivé, navíc to sem tam opakuje i dále ve videu. Uznávám, jinak se mi video líbí že popisuje ceny atd, tu snahu uznávám a děkuji za ni. Ano, LOKÁLNĚ je auto ekologické - elektroauto - ALE faktem je že ono má opravdu ten výfuk v těch továrnách a provozech kde se montuje, resp vyrábí baterie a pak likviduje atd atd.
@96janslavicek3 жыл бұрын
@@lukackukilac2889 Zato auta se spalovacím motorem se prostě objeví v mototechně a benzín se sám od sebe objeví u pumpy
@zeusjuri46942 жыл бұрын
@@lukackukilac2889 hele elektro je dražší hračka. ber to tak. jen kdyby nám to nevnucovaly.
@lukackukilac28892 жыл бұрын
@@zeusjuri4694 souhlas
@robobears4 жыл бұрын
Velmi dobre spracovane video.Navratnost 25.rokov?A aka je zivotnost batery?
@Hrubis4 жыл бұрын
Jak zaznělo ve videu. Přes peníze to dnes nemá smysl řešit. Výhody elektromobilu jsou jinde.
@vladimirb.59904 жыл бұрын
Hezké video, rozumně vysvětleno. Jenom mám obavy, že časem těm řidičům a majitelům aut NE-ELEKTROMOBILŮ, budou sekány hlavy, když vidím to šílenství z elektromobility v Německu, viz připravované pokuty pro výrobce aut pokud nesplní podmínky pro emise, které si samozřejmě vymýšlí zastánci elektromobilů. Takže elektromobily pro normální smrtelníky budou nedostupné a ostatní nová auta taktéž nebot' je výrobci budou muset zdražit aby mohly platit pokuty. Vyhlídky nic moc co??
@Hrubis4 жыл бұрын
Vladimír B. Ceny elektromobilu se časem určitě srovnaji. Ale podle mě je na vše ještě dost času. Myslím, že ten “přerod” bude probíhat spis v rámci desetiletí, než měsíců- jak se nám snaží některé organizace tvrdit.
@lukasmoped Жыл бұрын
Takže před koupí elektromobilu by měl člověk vystudovat vysokou školu dobíječskou.
@tomasnovak42054 жыл бұрын
Dovedete si někdo představit, že auta co přijedou dnes na benzinku tam budou místo 5 minut trávit hodinu či dvě? To budou muset být benzinky na patra....
@tomasjuri3 жыл бұрын
A dovedete si představit, že by elektroauta trávila nabíjením hodinu či dvě? Ne, protože to není třeba.
@radovanburkovic70854 жыл бұрын
Elektromobil máme 6.rok. 4.rok jsme zcela bez spalovacích aut, máme jen 2 elektromobily. Pro naše ježdění bohatě stačí nabíjet přes noc z obyčejné domácí zásuvky nebo přes den totéž v práci. Pokaždé máme za 4,5 hodiny nabito z nuly do plna. Na to ujedeme s našimi malými městskými vozy 100-120 km podle stylu jízdy, rychlosti a využití topení/klimatizace. Protože jezdíme po městě, kde málokdy dosáhneme průměrnou rychlost nad 40 km/h, museli bychom denně strávit v autě 2,5-3 hodiny jen řízením, abychom celou baterku vyjezdili. To je velmi výjimečné. A to se bavíme o vývojově 12 let starých elektromobilech bez tepelného čerpadla a s baterkou 16 kWh. Dnes mají ty moderní elektrovozy tepelná čerpadla, takže topení/klima ovlivňuje spotřebuje a dojezd zanedbatelně. A baterie 50 a více kWh se spotřebou okolo 15 kWh/100 km, takže dojezd přes 300 km na 1 nabití. Ano, z obyčejné domácí zásuvky jim nabití z nuly do plna trvá 14 hodin (230V 16A dává výkon 3,6 kW a dobije 3,6 kWh za 1 hodinu nabíjení), ale málokdy zastaví u zásuvky s prázdnou. Takže jim stačí také jen dočerpávat. Za 8 hodin nočního proudu doplní skoro 30 kWh do 50 kWh baterie. Nebo použijí obyčejný malý červený pětikolík, který má u nás každá nemovitost (400V 16A) a který dává výkon 11 kW, takže nabijí za 4,5 hodiny z nuly do plna i tu 50 kWh baterku v každém baráku. Vzhledem k tomu, že 95% času denně auto někde stojí, stačí aby poblíž byla obyčejná zásuvka na zdi domu. Rychlonabíjení s výkony od 50 kW výše, o které možná ti rozumbradové z neziskovky hovoří a pan redaktor, neznaje o elektromobilitě zhola nic, to nepochopil, ale píše o ní, je nutné jen pro dálkové jízdy. Pokud auto na trase má ujet více, než mu stačí baterie. Ale i zde je to sporné. Pokud má elektromobil pořádnou palubní nabíječku s výkonem 22 kW a pořádnou baterku nad 50 kWh kapacity, není na rychlonabíjení závislý. Dojede z Ostravy do Prahy, tam dá auto na zásuvku velký červený pětikolík s výkonem 22 kW (400V 32A), kterou má každá dílna, firma, restaurace, kino, divadlo, bufet..., a i s baterkou 100 kWh má za 5 hodin nabito z nuly do plna. Např. Hyundai Kona EV 64 kWh baterie to udělal z Nošovic do Prahy přes Pardubice se 17% rezervou v baterii při dojezdu. V Praze v době jednání nabil a odpoledne odjel v klidu nazpět. Kolega má Nissan Leaf 40 kWh baterie a nabíjí jednou do týdne, sem tam 2x. Protože při ježdění po městě na 1 nabití ujede s přehledem a v komfortu přes 300 km se spotřebou kolem 13 kWh/100 km. Ano, kromě ceny nabíjení vstupuje do ekonomiky i cena pořízení. Kdybychom 82 tisíc km za 5,5 roku, co máme Peugeot Ion (koupen nový za 439 tis. Kč s kompletní 5 letu zárukou), ujeli naším bývalým benzínovým Citroenem Berlingo s průměrnou spotřebou 8 L/100 km, tak při ceně 1 litru +-30,- Kč by jen palivo stálo 196.800,- Kč! My jsme ale zaplatili jen 6.987,- Kč, 28x méně…… V květnu 2016 jsme si proto koupili další Peugeot Ion, manželce. 3 roky jetý, 14 tis. km za 280 tis. Kč (včetně sady zimních pneu a nezávislého topení Webasto). V lednu 2020 má najeto dalších 36 tis. km. Úspora jen na palivu je 86.400,- Kč. Celkem za oba úspora 276.213,- Kč jen na palivu. Se započtením servisu, povinného ručení a nově dálniční známky je tak už cena druhého Ionu dávno zaplacená. Už jezdíme pouze elektricky…..
@Hrubis4 жыл бұрын
Díky za podrobnou osobní zkušenost, nicméně ne každý může nabíjet doma veřejné nabíječky jsou pro něj tak jediný způsob nabíjení. Ale když o tom nic nevím, tak radši dál nebudu psát :)
@rudybratr4 жыл бұрын
Na jízdu po městě je MHD.
@radovanburkovic70854 жыл бұрын
@@rudybratr Ano. Preferuji. Jenze kdyz od nas nejede, tak jsem donucen mit auto. A diky neexistenci P+R nemohu po 2.5 km prestoupit na paterni tramvaj co jezdi v taktu 10-20 minut. Coz ne stve.
@rudybratr4 жыл бұрын
Má odpověď byla myšlena všeobecně, nikoliv na Váš příspěvek. Jen jsem se trošku uklikl.
@radovanburkovic70854 жыл бұрын
@@rudybratr ok. Mate pravdu. MHD by mela hrat prim.
@blackmoor34604 жыл бұрын
ten tanker co doveze ty vyrobene baterky z Číny, nebo Japonska za sebou nechá takovou ropnou skvrnu že to už nezachrání žádný elektromobil, CNG má větší smysl (prozatím)
@96janslavicek3 жыл бұрын
zato benzín a nafta se prostě objeví u čerpací stanice, že?
@LERw1g4 жыл бұрын
Jen pro upřesnění. Každý dodavatel musí poskytovat tarif D27d - speciální dvousazbový tarif pro elektromobily. Tam se pak dostanete na cca 2,5 za kWh => 0,45 na km
@ondrejmagdic7239 Жыл бұрын
Já se chci zeptat na samovybíjení třeba v zimě. A cesta na dovolenou s elektromobilem se mi zdá nereálná
@Hrubis Жыл бұрын
Dost záleží na autě. Některá ztratí v mrazu přes noc pár km, zažil jsem ale i 20 (ë-C4)
@MrBoreczbrna4 жыл бұрын
Dobré video... ale . Dle mého názoru je elektromobilita v této současné technologické podobě slepá ulička. A proč ? Představa, že bude např. někde na ulici (sídlišti) množství nabíjecích stanic odpovídající počtu potenciálních zákazníků, je eufemicky řečeno úplně "za rohem". No a vzhledem k tomu, že většina lidí bude chtít nabíjet v určité ( pro většinu stejné nebo velmi podobné ) době, nedokáži si představit případný "pořadník" na nabíjení na nějakém velmi omezeném počtu nabíjecích stanic. Nehledě na to, že naprosto bez ochrany přístupné technologie budou lákat vandaly. A dokonce i sami zákazníci mnohdy neoplývají vrozenou šikovností a vím, že už dnes některé nabíječky nefungovaly právě z důvodu poškození zákazníkem. Mínus pro současnou el. mobilitu je dojezd v kombinaci s délkou času pro nabití. No a nutné "plánování" cesty a propočítávání ceny je snad ještě větší opruz. Další mínus je v čase klesající kapacita baterie a tudíž dojezd. Nikdo dnes neřeší stav, kdy by byla (bude) nutná výměna baterie, její ekologická likvidace a jak se to projeví do celkové ceny provozu. V současnosti je el. mobilita drahá s ohledem na pořizovací náklady. Mám neodbytný pocit, že to však do budoucna nebude o moc lepší. Se stoupajícím počtem provozovaných e-aut pravděpodobně klesne pořizovací cena (?), ale jsem si skoro 100% jistý, že naopak půjde nahoru cena elektřiny (vedlejší dopad to bude mít i na domácnosti atd.) a že v konečném důsledku bude provoz e-auta, když né dražší. tak minimálně na úrovni dnešních ropožroutů. Nejsem odpůrce elektromobility, ale současný "stav - trend" fakticky brání bezproblémovému užívání. Dle mého názoru je schůdnou cestou palivový článek s rychle čerpatelným vodíkem nebo elektrolytem.
@Hrubis4 жыл бұрын
MrBoreczbrna s většinou musím souhlasit. Nicméně univerzální řešení pro každého neexistuje. Člověk si nyní muže vybrat, co se mu hodí nejvíc. Navíc astro elektromobility nebude z roku na rok. Takže dodavatele/stát to budou muset řešit za běhu 🤷♂️
@vidurius4 жыл бұрын
Když budete nabíjet jednou týdně, nemusíte mít nabiječku u paneláku. Budete nabíjet v práci, v obchodě, před vaší oblíbenou hospodou, v garáži vaší milenky..
@jandedek62734 жыл бұрын
Víte že ve Finsku (a ostatních skandinávských zemích) mají u každého parkovacího místa 16A zásuvku na předehřívání aut? A ani síť ani rozvody se z toho nepo.... Koupil jsem ojetý BEV za 144000, lehce ojetou baterku za 45000 vyměnil to za 3 hodiny a mám dojezd téměř nového auta. Články ze starého akumulátoru jsem prodal majitelům solárních elektráren a ještě se mi zaplatila cena dopravy baterky. Žádný problém s výměnou, ekologickou likvidací, přemrštěnou cenou "nové" baterie, ani cenou nakupu BEV. To že vodík je slepá cesta ví každý, kdo si nastudoval kolik eletřiny stojí jeho výroba, kolik úsilí stojí jeho uchovávání a jak moc je náročné (zejména na cenné kovy) dostat v palivovém článku zase elektřinu. Baterie s tekutým a čerpatelným eletkrolytem jsou řešením, ale drahé, náročné, těžké a šíleně nebezpečné. Nevím proč by to někdo dělal, když dneska TM3 dobije z 0 na 85 % SoC za 20 minut a pak může vyjet na dalších 300 km. Je jen potřeba aby se ostatní dinosauří automobilky chytili za nos a začali na tom makat.
@KarelNekolny4 жыл бұрын
@@jandedek6273 Ten BEV za 144000 mě zajímá. Co je to zač? Zkusil bych to taky.
@jandedek62734 жыл бұрын
@@KarelNekolny Zdravím, na sautu (www.sauto.cz/osobni/hledani#!category=1&condition=1&condition=2&condition=4&manufacturer=70&model=7501&manufacturer=13&model=7996) se občas objeví dobrá nabídka, ale Poláci to občas prodávají za polovinu ceny. (www.otomoto.pl/osobowe/?search[filter_float_price%3Ato]=25000&search[filter_enum_fuel_type][0]=electric&search[order]=filter_float_price%3Aasc&search[country]=) Tady se dívám cca ob den. Co tam je teď jsou buď bouračky, nebo už dost drahé. Nedávno tam byl Citroen C zero za 92000 kč nebouraný dokonce s rozumným nájezdem (45000 km) v čr se dal koupit za cca 110000 kč ale rychle to mizí. Moje auto je Peugeot Ion který je kromě drobné kosmetiky téměř shodný s Citroen CZero, obě to jsou japonská auto překabátěná do Francouzského hávu (naštěstí většina věcí zůstala Japonská). Originální Japonec se jmenuje Mitsubishi I MiEV ale ten bývá dost dražší. Zejména po roce 2013, kdy mají lepší baterie. Jo ještě jsem našel toto na bazoši: auto.bazos.cz/inzerat/114254416/elektroauto-Peugeot-Ion-pohodove-auto-bez-dalsich-investic.php
@mk482234 жыл бұрын
tak mal by si sa vratit nazad do skoly ak si myslis ze vyroba a likvidacia baterii je ekologicka :) ked si zoberies z coho sa u nas vyraba el. energia.. plus bateria tak elektro auto urcite nie je ekologickejsie .. myslel som ze clovek co sa "venuje" autam v tom bude mat jasno ale ocividne nie. zelam vela stastia
@Hrubis4 жыл бұрын
Marek Kuka díky za komentář ale chybí ti hodně informací. Výroba baterii je ekologicky náročná, ale ne tak extrémně, jak se některá média snaží tvrdit. Ekologicky “dluh” elektromobilu je 5-10 tun CO2 (podle velikosti baterie), když sjíždí z linky, ale i průměrný česky řidič vyprodukuje ročně přes 2,5 tuny CO2 na auto (i za předpokladu, že všichni mají auto 2015 a novější). Takže BEV je během par let ekologictejsi i v případě, že elektřinu děláme z uhlí. Baterie se navíc daji už nyni recyklovat s tím, ze technologie výroby a zoracovaní se neustále vylepšuje.
@zdenekpokorny99194 жыл бұрын
I při výrobním mixu ČR 52 procent uhlí je EV ekologičtější po ujetí (1kwh baterie cca tisíc km) od 38 do 95 tisíc km. co se týče CO2 .
@mk482234 жыл бұрын
@@Hrubis aj tak nesuhlasim. dnesne diesle su velmi ciste keby dodana el. energia pochadzala napríklad pri domácom nabijani zo solárneho panelu. potom ano. ale zabudli ste ze su u nas aj jadrove elektrarne. a tam ten odpad je na stovky rokov. bol by som radsej za iny druh. napríklad za vodik, lpg, cng napríklad. ale nie som ani ziaden hejter elektro aut len sa mi nepaci ze sa hovori ze ake su ciste a pritom tak moc ciste niesu.
@Matezz4 жыл бұрын
@@Hrubis Nejde jen o CO2 související s výrobou baterií, ale taky o dopad těžby materiálu pro výrobu (lithium, kobalt). Jistě se to všechno ještě vystříbří a nové technologie situaci kolem elektroaut značně zlepší. Mě hlavně vadí, že jsou elektroauta tlačena politicky a moc na sílu, místo toho, aby si sama pomalu našla cestu, dostala čas na vývoj a ve větší míře se začala prosazovat, až se najdou vhodné technologie. Mělo by se to nechat volně plynout, až se prosadí sama prostě proto, že budou pro lidi ve všech ohledech lepší volbou, než spalováky. Dost možná by se k plné elektromobilitě za normálních okolností šlo přes hybridy, až by z nich spalovací motory časem zmizely.
@frantiseknovak44844 жыл бұрын
Chlape: Kdyby si každý řekl, že bude zelenější a pořídí šílenost zvanou elektromobil, tak by planeta padla na hubu. Okamžitě.
@sturmradek3 жыл бұрын
Prosím vás, tohle říkali lidi po první válce když jediným prostředkem byl povoz a kůň. Prej krám spalovací, drahej, hlucnej, neekologickej. To se nikdy nechutné. A dnes teda povoz s koněm na silnici téměř nevidím. Spalovací motor musí skončit i kdyby nechtel. Jak byste chtěl vyrobit benzín kdyz do 20 let dojde ropa. To jí chcete importovat z Měsíce?
@ptygr3 жыл бұрын
Důvod?
@simondurana73233 жыл бұрын
@@sturmradek do akych 20 let? odkial máte túto hluposť!? To zase povedal nejaky "ekologista"
@miroslavfolprecht47684 жыл бұрын
A kde na to chceš vzít elektřinu aby jsi změnil všechny auta na elektrické ?
@tomasjuri3 жыл бұрын
Třeba tu co už dneska nevyužijeme a exportujeme?
@RadekRoza Жыл бұрын
Ahoj, mě se to moc líbí, naprosto jasné srozumitelné, transparentní, žádné slinty. Sám jezdím elektromobilem a hlavním argumentem proč jsem si ho pořídíl, není žádná záchrana planety, ale čistější ovzduší a to hlavně ve městech. Pravidelně běhám, chodím atd a každý průjezd staré oktávky a nebo motorky těžce nesu, protože se musím zsatvit, abych se neudusil. Jsou místa a úseky, kam žádné auto se spalovacím motorem nesmí a to je super. Nikdy bych nevěřil, že se něčeho takového vůbec dožiju. Docela mě těší, že ta situace se snad bude užjenom lepšit a že elektromobilů a nebo hybridů bude jen přibývat, neboť čistější ovzduší je oproti nedávné minulosti asi největším současným přínosem, který většina lidí vůbec neřeší a nebo bohužel nevnímá.
@richardstohl33374 жыл бұрын
Opel Frontera rok 1996 motor 2.2 100kw na LPG 7e 100km lepsie ako barz aky naftak.
@joe125ful4 жыл бұрын
Kámoš má Renaulta Lagunu 1.9 Diesel Combi,5-6 na 100km při dojezdu 850Km+směje se baterkovým autům:)
@Newek234 жыл бұрын
Tohle nastudovat muselo dát hodně práce. Děkuji za video ;-)
@Hrubis4 жыл бұрын
Není zač. Ani jsem nečekal, že je to tak komplikované, když jsem začal :)
@hrusoman4 жыл бұрын
Jezdil jsem ve Fabii 1,4 MPI v LPG za 0,90,-Kč /km. Kdyby to auto bylo větší neměnil bych
@jurademonteboo31664 жыл бұрын
Cenove je na tom porad LPG nejlip a neni treba se omezovat na Fabii.
@hrusoman4 жыл бұрын
@@jurademonteboo3166 akorát problém je najít u moderních aut motor který by mu vyhovoval
@karelrio86734 жыл бұрын
Jezdím na LPG už roky, ale 0,9 Kč na 1 km je z říše snů.
@hrusoman4 жыл бұрын
Někdo umí, někdo ne. Co napsat více. Aneb....při ceně 15 Kč /litr by byla spotřeba 6 litrů, což s Fabii jde zcela klidně
@karelrio86734 жыл бұрын
@@hrusoman Buď jste kouzelník, nebo blafujete, nebo nepočítáte dobře. Kde máte v té ceně startovací benzín ? Ten se do ceny za 1 km počítá také .
@Jkopsa164 жыл бұрын
Furt řikáš, že děláme něco pro planetu... ale já nevím, myslím si, že zátěž pro planetu na výrobu elektromobilu je o dost větší než na výrobu normálního auta. Dále se zamyslíme nad tím, kde ČR bere energii? kolik je tu přírodních elektráren?? Vidíme jenom finální výrobek, ale co tomu předchází je kde?
@Hrubis4 жыл бұрын
A kdo u spalováku započítává rafinaci a distribuci ropy? I kdyby elektromobil jezdil na uhelnou elektřinu, tak má stále o 35% nižší emise. Výroba elektromobilu je náročnější pouze kvůli baterii. Tam se 1 kWh pohybuje kolem 60 kg CO2, když vezmete v potaz že i běžná český řidič ročně vyprodukuje přes 2,5 tuny CO2 tak to není tak strašné.
@uzzuscrappycoco4 жыл бұрын
Ok , je dobré být informovaný, ALE - jak ekologická je výroba nebo likvidace baterií? Jako být za vodou ,tak mám doma tři auta, z toho bude určitě jedno elektro, ale to je jen taková pohádka. Určitě se přikloním radši k tomu CNG ,když už šetřit přírodu. Ale radši bych stejně 3.0 V6 ...
@mkrsek14 жыл бұрын
výpočet ceny je třeba maličko poupravit, efektivita nabíječky je max 91%, tedy kud potřebujeme do baterie dobýt 15kWh, elektroměr nám napočítá cca 16,5 kWh.. maličkost která s cenou za km hne jen o fous.
@Hrubis4 жыл бұрын
Milan Krsek samozřejmě, ale snažil jsem se o co největší zjednodušení. Zkratka dáš do auta tolik kWh- zaplatíš tolik na km :).
@petrrychly8594 жыл бұрын
@@Hrubis Nekde jsem cetl, ze pomerne dost energie sezere vyhrivani a ochlazovani baterie pri stani. To by se do celkovych nakladu taky melo zacit zapocitavat.
@Hrubis4 жыл бұрын
Petr rychly bohužel není v mě moci to připočítat až do takového detailu, ale tyhle “ghost losts” jsou opravdu minimální :). Benzin také časem degraduje
@TheDavcabija4 жыл бұрын
zatím to je levný provoz, ale pochybuju, že se s rostoucím zájmem o elektromobilitu bude cena elektřiny stále stejná.. nebuďme naivní, oni nás jen zase chytají do pasti, až nás bude dost, tak to zinkasují. stejný model jako s vytápěním, jednou byla výhodnější elektrika, pak zase plyn a teď se zase lidi snaží topit dřevem.
@Hrubis4 жыл бұрын
To je velice pravděpodobné. Minimálně chybějící daně z benzínu se někde budou muset vzít.
@vitozana86594 жыл бұрын
@@Hrubis Silniční daň pro všechny a je to (i pro spalováky).
@Hrubis4 жыл бұрын
@@vitozana8659 Ta už je započtená v ceně benzínu.
@vitozana86594 жыл бұрын
@@Hrubis Silniční daň není spotřební daň. Podnikatelé platí obojí.
@peetrgoolmans85874 жыл бұрын
Elektromobil je eko?a jak se teda vyrábý elektřina???z jádra???a pak stovky let je uložený jaderný odpad?Z uhlí?
@dooctorrob80164 жыл бұрын
Takhle daleko uz nikdo nevidi, ale to je bud jedno nebo druhy, bud obrovsky mnozstvi odpadu vsude po svete s obrovskym rizikem nebo znecistene ovzdusi na planete.. Tezko rict co je horsi no.. Ale ja zatim elektromobilum neverim moc.
@thelloydersvk50683 жыл бұрын
Vieš, ako sa vyrába benzín/nafta?
@PJzLTM3 ай бұрын
Ten odpad se ukládá u nás, tak to tebe trápit nemusí
@zdenektriska39354 жыл бұрын
Připadá mi zcestné srovnávat u téhož výrobce a modelu vozu spalovací a elektrickou verzi. Příklad té Kony - výkon, krouťák, jízdní vlastnosti, ve vyšší ceně je i vyšší výbava - přestože vypadají stejně, jsou to diametrálně odlišná auta. Na první sešlápnutí plynu.
@jerrynovak30664 ай бұрын
Doplním k tomu čistě ekonomickému hledisku : chybí mi tam tzv. odpis pořizovací ceny. Byť zde jakási zmínka o PC byla. Jednoduše - cena pořizovací mínus cena, za kterou auto reálně prodám. Tento rozdíl vydělím počtem ujetých km, k tomu připočtu vyjmenované provozní náklady. Kolik potom bude stát 1 ujetý km? Nebude pak levnější jezdit taxíkem? Složité vysvětlování ceny elektřiny je jen chrastění desetníky vedle statisíců.
@stepanzidek15774 жыл бұрын
Nic proti Hrubis, ale viděl jsi někdy důl na Lithium? Je pouze víc ekologicky v místě provozu 🤷♂️
@Pitrysk4 жыл бұрын
A ty jsi viděl důl na lithium? Viděl jsi důl na jedovaté a těžké olovo které je v každé baterii spalováku? Víš o tom že lithium je lehký kov který plave na vodě? Věděl jsi že lithium se používá k léčbě člověka resp. Nějaké psycho poruchy se jim léčí? Nevýhoda lithia je jeho nebezpečnost co se týče požáru na vzduchu se samo vznítí stejně jako sodík nebo draslík. Jsou to reaktivní kovy.
@Hrubis4 жыл бұрын
Bohužel ani vrty na ropu nijak krajině nepřidají. Tady je extrémně moc proměnných.
@vitozana86594 жыл бұрын
@@Pitrysk chtělo by to používat na koncích vět i otazníky
@Pitrysk4 жыл бұрын
@@vitozana8659 Omlouvam se. Ja se divam na youtube a pišu na mobilu. A tam se musi ta klavesnice furt přepinat. A mate pravdu všechno co jsem napsal byly otázky.
@BRIARDJAN4 жыл бұрын
Chci vidět jak to bude topit v -10 zamrzlé a o kolik klesne kapacita venku...
@Pupuzor4 жыл бұрын
Bude to topit parádně, cca po 30 sekundách až minutě, protože elektromobily mají tepelná čerpadla, o čemž si můžeme nechat u spalováku jen zdát. Samozřejmě v zimě bývá dojezd horší, podle konkrétního modelu, ale jde obecně o desítky kilometrů.
@Hrubis4 жыл бұрын
Johny969 můžu přidat vlastní zkušenost. Když jsem testoval Hyundai Kona e, tak bylo cely týden mezi -10 a -3, ani jednou nebylo tepleji. Auto jsem nechal naschvál vždy stát v noci venku, a reálný dojezd auta byl nějakých 370 kilometrů. Jinak auto topí zcela standardně :). Topení je povětšinou řešeno tepelným čerpaly, jak píše Pupuzor.
@michaljuracek4234 жыл бұрын
Elektro auto je ekologický😂😂😂😂😂 to mě pobavilo
@MartinProavis4 жыл бұрын
Pokud s tím nebudeš jezdit kolem uhelek, tak jo...😄
@96janslavicek3 жыл бұрын
A v čem není ekologický?
@janrendek4 жыл бұрын
Mám plug-in hybrid a som spokojný. Prečo? Lebo obvykle jazdím 40 km ráno do kancla a 40 km späť domov. Cez noc nabijem zo zástrčky pred domom, cez deň tiež zo zástrčky pri parkovacom mieste počas vysedávania v kancelárii. Ak idem výnimočne dlhú trasu, idem na benzín. Nateraz pre mňa úplne dokonalé riešenie.
@Hrubis4 жыл бұрын
Pro tohle použití určitě. Mám to do práce 8 km a když testuji plug-in hybrid. tak mi na jedno nabití vystačí na většinu týdne :)
@petrkrska3 ай бұрын
Elektromobil není zelenější auto, jen to neprodukuje výfukové plyny, ale výroba toho auta je ekologická katastrofa. To bych ale pomimul, sám jsem uvažoval, že by to byla fajn investice, ale pro řidiče, který jezdí dlouhé trasy se to moc nehodí. Jasně, když budu jezdit 100 na tempomat, tak ok, ale když to budu honit a denně jezdit třeba Prahu-Ostravu a zpátky, tak na to je to nepoužitelné.
@Pupuzor4 жыл бұрын
Dovolil bych si upozornit ještě na jednu věc pokud se týká srovnání cen spalovák vs. elektro, např. jak hovoříte o té Kone. Základní ceníková cena je jedna věc, ale nesmíte zapomínat, že elektro verze jsou v podstatě fullka nebo jí velmi blízko, takže je nutno porovnat nejen adekvátní výkonové motorizace, ale i stupně výbavy. Nic to samozřejmě nemění na tom, že elektro vyjde vždy dráž, ale už to není třeba dvojnásobek kupní ceny jako ve Vámi uvedeném příkladu. VW se nechal slyšet, že ID3 bude stát stejně jako naftový Golf, tak uvidíme. Samozřejmě u nás elektromobilitu zabíjí mj. nulová podpora (= dotace) pro fyzické osoby, ale tomu se nelze divit, stačí se podívat, kdo je tu největší pěstitel řepky...
@Hrubis4 жыл бұрын
Pupuzor ano, ale ID3 je pocitově daleko levnější auto, zkuste se do nej posadit :). Kona s 1,6 se srovnatelnou výbavou elektrické pořad stojí pod 600 :(
@Pupuzor4 жыл бұрын
@@Hrubis ID3 by mohlo být to, co v segmentu EV chybí, totiž auto, které se snad může cenově alespoň blížit autům, které si kupuje většina a nebude tak stát násobek toho, co jeho fosilní dvojče. Ta si totiž nekupuje auta v plné palbě, ale něco kolem středu ve výbavě +/- extrovky. Finální ceny sice nejsou stanoveny, ale obávám se, že ani tak to pro český trh přijatelné nebude, protože narozdíl od zbytku EU zde nemáme žádné dotace, se kterými výrobci většinou počítají a tomu upravují koncovou cenu. Zároveň jsme natolik malý trh, že k žádné úpravě cen v tomto smysl imho nedojde. Bohužel elektromobily se prodávají tak, že máte na výběr max. 2 stupně výbavy a případně menší baterku, kterou by ovšem nikdo normální nekoupil, protože rozdíl v ceně nebývá tak zásadní (pár desítek tisíc), ale v dojezdu a tím i pocitu jakéhosi klidu ano. Souhlasím s Vámi, že jediné, co dává smysl i po stránce financí je Tesla Model 3 (SR+ a s větším ročním nájezdem i LR), ale i tak to chce jezdit, jezdit a jezdit, byť třeba ne tolik jako u jiných EV, aby se rozdíl v ceně vrátil během životnosti vozu.
@LVLV_07_4 жыл бұрын
CNG ...1.5 TGI 1 km - 1 Kč
@ondrejnovak83834 жыл бұрын
Ano, ale pořad tam není to pohodlí jak u elektromobilu jako napriklad: žadne razeni, tiché, topite ihned, vysoky vykon. A také zadna vymena oleje svicek ale i brzd.
@premekchmelik18184 жыл бұрын
@@ondrejnovak8383 jsem fanda emobilu, ale ted vazne koho by mohla přesvečit ke koupi absence vymeny olejů a svíček. Automat je snad i v klasickejch autech, topení se dá dnes zapnout na dálku přes telefon a zvuk pořádnýho motoru je přece jen pro spoustu lidí spíš bonus než zátěž a navíc je to bezpečnější
@LVLV_07_4 жыл бұрын
@@ondrejnovak8383 ja souhlasim..a do mesta je citigo IV elektro uplně idealni a stoji 450 000...rok stare bude za mene než 400 000... a to je cena spalovaciho auta +- ve stejne vybavě co ma citigo style. A hlavně elektoauto je pro lidi co maji 2 auta,protože do města to je ideal. ale porad neni vyřešena zustatkova cena elektromobilu při prodeji.
@salamslama4 жыл бұрын
@@ondrejnovak8383 to by mě zajímalo jaké pohodli? Když vezmu auto se spalovacím motorem a pojedu do Španělska tak po cestě 2x natankuji a můžu jet autem s automatem, pokud mi bude zima vyuziji teplo z motoru. Pokud pojedete v zimě eautem tak dojezd se zhruba o třetinu sníží už jenom tím že je zima a vy si zatopite. Postrádám nějak logiku toho pohodlí protože víc času strávíme na benzinkach kolem dálnice než v aute. A ano musím to porovnávat takhle protože letadlo je neekologické .
@salamslama4 жыл бұрын
@@LVLV_07_ No a Citigo v benzínu se dá po 1 roce co sloužilo jako předváděcí koupit pod 300k a o jaké zustatkove hodnotě by ste chtěl mluvit u eauta? Je tam baterie u které nikdo neví kolik vydrží cyklu a nikdo vám neřekne až baterie odejde kolik vás bude stát nová. Takže pokud si koupím ojetinu a po půl roce mi odejde baterie a nová bude stát víc než půl ceny z nového auta tak je to neekonomické. To by ta baterie musela stát třeba 30k aby se vyplatilo kupovat ojetiny
@palusisko Жыл бұрын
Jak šel čas, zvedli ceny na rychlonabíječkách, že i můj Touran 1.4 TSI ujede Třínec-Praha a zpět levněji :-) Ale můj kamarád má Teslu 3 a fotovoltaiku, kdy od jara do podzimu opravdu do práce jezdí na sluníčko a nebo domácí nabíjení. Servis u T3 vám může udělat pojízdný automechanik a rozhondě ne každý rok, zkrátka může to dávat smysl, zejména pokud jste fanda elektromobility. A pokud máte rodinný domek s fotovoltaikou a koupíte si ojetý eGolf apod. pod 500tis.Kč, vychází elektromobil dobře i ekonomicky. PS: ceny ev jsou v čechách mímo mísu, za to v Německu Leaf II nebo eGolf facelift do 500tis.kč určitě seženete...
@tomasmrva30784 жыл бұрын
Nevím nevím... když jsme počítali kolik se průměrně vyprodukuje emisí na výrobu 1Kw elektřiny v čr (máme většinu tepelných elektráren) a přepočítali to na ekvivalent u konvenčního vozu, tak nám vyšlo že běžný malý elektronesmysly měli vyšší emise než lecjaký diesel se spotřebou kolem 5ti litrů a nesplnili by ani normy Euro6 nebo která je ta poslední, u výkonnějších vozů jsme se dokonce dostali na produkci ekvivalentu SUV... a jak říká pán komentáře že výroba baterek... ta zlikviduje přirodu daleko víc něž výroba konvenčního vozu, ale dejme tomu, průmysl je potřeba podporovat, další věc... přijedu domu a přes noc nabíjim... na panelákovým sídlišti si to uplně neumím představit, ne každý může nabíjet v práci a rozšíření infrastruktury natolik, aby mohla být každý 3m v chodniku zásuvka brání kapacita přenosové sítě. Závěrem, elektroauto je fajn pro někoho kdo má dům s garáží potažmo stáním u domu a má ještě jedno běžné konvenční auto. co se týče dojezdu netřeba debatovat když u konvenčního nalejete nádrž i s placením za 5 minut a ujede mnohdy i přes tisíc km. Dokud se elektroauto tomuhle nevyrovná, tak to nemá význam. A co jako alternativu? Vodíkový pohon... emise v provozu nulové, ano něco vezme výroba elektřiny a tím tedy vyprodukuje i emise nicméně tu nádržku naplníte za jednotky minut podobně jako benzin... Baterky patří do hraček a ne do auta na denní ježdění... tož tak.
@schizo77274 жыл бұрын
8:40 to nemyslíš vážně s tím 3Litrový, 6stiválcem jezdit za 2 kč / 100 km ? pokud bude jezdit průměrně za 10 litrů a cena benzínu je 31,5 kč / Litr vychází mi 3,15 kč / 1 km a to se držím při zemi pochybuju že někdo bude jen lechtat ten 6stivál, když už ho má...Mimo město, okresky možná, ve městě ?? 12- 15 litrů ani nemrkneš .
@Hrubis4 жыл бұрын
Uváděl jsem to v příkladu s BMW 330d (G21), které jsem testoval těsně před tímto videem, a jeho průměrná spotřeba po konci testu byla jen lehce nad 6 litrů ;)
@tomassabutoma25564 жыл бұрын
Tak to je. Ekonimicky je el. auto pro člověka , ketrý osciluje mezi auty do 500.000 tabu. Fanoušek, který má tu částku na účtě ladem, to samozřejmě vidí jinak.
@ondrejnovak83834 жыл бұрын
Existuji elektromobily i do 500 000,-
@tomassabutoma25564 жыл бұрын
@@ondrejnovak8383 To možná ano, ale asi to nebude rodinné kombi, ve kterém odvezu 4 lidi + bagáž. Co jsem se díval, tak to jsou vozítka pro dva do města.
@ondrejnovak83834 жыл бұрын
Tomas Sabutoma ano to máte pravda. Pravě to poslouží do města, na nakupy, na cestu do prace a tak dale. Na delši cesty a pro vice lidi mame naftovyho kombika.
@jandedek62734 жыл бұрын
Já mám auto, které jde koupit ojeté za 93000 kč; dojezd 120 km; návratnost přinejhorším 2 roky.
@ondrejnovak83834 жыл бұрын
Jan Dedek to je super. Jaké to je auto?
@czejonny174 жыл бұрын
S felicii LPG 1,10-1,40 Kč na kilometr.
@DrHumorous4 жыл бұрын
Jinak kdo přežije video až do konce, dozví se, že elektromobil nedává ekonomický smysl.
@peterfabian88633 жыл бұрын
Diky, asi málokto. 😀
@MsHejdys234 жыл бұрын
Pěkné video ne ve všech směrech souhlasím ale to je jen můj názor, ale chtěl jsem se zeptat jestli jste počítal se ztrátám při dobíjení jak jste to prepocitaval na kilometry z nabíječky. Příklad třeba při odebrané El. Energii ze sítě se dostane cca jen 1/3 do baterie bohužel. Díky předem za odpověď.
@jiririchter21124 жыл бұрын
lol
@technikbull67564 жыл бұрын
Pěkné video a rozumný náhled .Uřčitě bude i nějaká aplikace do tel.co to bude (do bucoucna) hlídat za nás .Pokud v zimě sednete do auta a zapnete topení (ofuk skel ,sedačky atd..) v létě klimu tak na udávanou spotřebu rovnou zapomeňte.Dle výrobců je záruka na baterie 6 až 8 let nebo 100 až 160 tis.km ,podle toho co nastane dříve (možná je i jinak),kamarád to právě řeší tak se o to trochu více zajímám i já .Deset je nesmysl ,bydlím u hranic a koukněte na inzerci kolik el. aut je v německu na prodej právě kolem sedmého roku stáří.Dobrou strategii má BMW ale to jim nevydrží dlouho.Repase je 40 až 60 tis. korun A nové vyjdou na 100 až 160 tisíc . Kamarád koupil "výhodně" ojetinu BMW I3 (skvělé autíčko) pro ženu a teď bude muset baterii vyměnit-což byl i důvod proč auto předchozí majitel auto prodal.A co nehody...dle vyjádření hasičů je elektromobil při i dlouho po nehodě noční můrou ,když chytnou baterie hoří i pod vodou. A ekologie...kde se bere elektřina , kdo těží nerosty pro el.články ,atd...? Kolik bylo už studií na to že ekologičtější je provozovat FUNKČNÍ starší auto nežli vyrábět nové. Japonsko je el.vyspělá velmoc a obrovské investice jdou do vodíku.V TV se představitel Hondy vyjádřil že přestavba starého auta na vodík vyjde (v přepočtu) dle typu auta na cca 50 ticíc korun a dýcháme VŠICHNI čistý vzduch.Ne jenon u nás ve městě ale i tam kde se tězí,vyrábí,přepravuje...ale to by se asi pár lidem na světě hodně snížilo kapesné. !!!! Ekologii fandím stejně tak jako lidem co ji prosazují rozumem ,STOP fanatikům co EKOLOGICKY ničí naši planetu.Tolik k elertroekologii . Ještě mě napadlo...u nás jsou 4 čerpací stanice,pokud by někdo spočetl kolik aut se tam vystřídá za hodinu a kolik stovek stojanů by bylo potřeba (a nikdy nebudou) pro obsloužení stejného počtu elektroaut ?????? Už vím co budu dělat v důchodu ..vezmu si rozkládací stoličku a budem se vsázet komu dřív rupnou nervy až bude čekat sto aut na deset stojanů. :) :) :)
@lukackukilac28894 жыл бұрын
V SOUČASNOSTI NENÍ VÝROBA ELEKTROAUT EKOLOGIČTĚJŠÍ NEŽ KLASICKÉHO AUTA. Vždyt to tvrdí EU - citace :" Faktem je, že výroba a likvidace elektrických aut zatěžují životní prostředí více než běžná auta, a úroveň emisí z provozu závisí na způsobu výroby elektřiny." zdroj : www.europarl.europa.eu/news/cs/headlines/society/20190313STO31218/emise-co2-z-aut-fakta-a-cisla-infografika ) - další info o tom nejpodstatnějším v autě - o těch bateriích - Trendy ve vývoji baterií elektromobilů - rozhovor s Dr. Kazdou, vědcem VUT Brno kzbin.info/www/bejne/j6SqanWqo56df6s Reaguji na zhruba první dvě minuty plus minus kde tvrdí autor videa jak je samozřejmý že je elektromobil ekologický, toto tvrzení není pravdivé, navíc to sem tam opakuje i dále ve videu. Uznávám, jinak se mi video líbí že popisuje ceny atd, tu snahu uznávám a děkuji za ni. Ano, LOKÁLNĚ je auto ekologické - elektroauto - ALE faktem je že ono má opravdu ten výfuk v těch továrnách a provozech kde se montuje, resp vyrábí baterie a pak likviduje atd atd.
@fiam114 жыл бұрын
A co s baterkamy ked dosluzia ved ich nikto nechce reciklovat...preco no preto lebo je to drahe.
@jiritoninger80144 жыл бұрын
Normalne, postavis na orne pude obri sklad, kam navozis z cele zeme kamionama pouzity baterky, ktery pry udajne budou slozit jako zasobarna prebytku energie. No a kdyz baterie uplne chcipnou, zase je nalozis a odvezes kamionama do pristavu, tam je nalozi na obri lod, ktera behem cesta do Asie spali desitky tisic tun mazutu a vypusti pritom emise jako milion aut. Zaplatis Asiatum za "recyklaci" oni je nekde zahrabou pripadne vysypou do more. A hipstri v Evrope budou mit pocit, ze maji nizsi uhlikovou stopu dik jezdeni v elektrickych nesmyslech. Dava to smysl nebo ne? :))
@palejko70884 жыл бұрын
Mám rád benzim-naftu , ale jak to dojde za xx storoky tak přijde vodíkovy pohon . Jj je to prej složité výroba atd. Jenže mi to přijde fakt jako lepší nápad nabrat někde jet dál. Ne že někde musím čekat
@Hrubis4 жыл бұрын
Vodík je vhodný pouze pro určitou skupinu lidí pro určitě využití. Například pro lodní dopravu, nebo náklaďáky. Pro osobní přepravu moc nedává smysl, protože jeho výroba a skladování je tak náročná, že klidně můžeme dál jezdit na dinosaury :(
4 жыл бұрын
Jestli se Vám zdá elektromobil drahý, tak vodík bude ještě o něco dál. Protože vodík je v podstatě elektromobil, který má navíc ještě palivové články a tlakovou nádrž na kapalný vodík. Když pominu, jak otřesnou efektivitu dosáhnete, dřív než baterii z vodíku nabijete, tak máte v podstatě každoroční nutnost revize/výměny tlakové nádrže a dost možná dalšího zařízení, kvůli vodíkovému křehnutí. Co je ještě horší, pokud bude auto stát někde v uzavřeném prostoru, tak mohou být stejně zasaženy i provozně-bezpečnostní komponenty. Když se Vám za jízdy rozsype na nějakém výmolu třeba náprava, tak to moc veselé nebude. Vodíkové křehnutí je prostě proces, který se okecat nedá. Za normálních okolností jsou koncentrace vodíku v atmosféře minimální, ale v uzavřené garáži, kde auto stojí třeba celou zimu, už to trochu nastoupat může. S elektromobilem, nemusíte nikde čekat, jen to chce prostě změnit koncept myšlení, auto prakticky pořád někde stojí, takže není důvod aby se prakticky pořád nabíjelo a byl k dispozici v podstatě plný dojezd. Je to jako s mobilem, dříve si nikdo nedokázal představit, život s mobilem který nevydrží na baterii alespoň 2 týdny. Dneska má každý u postele nabíječku a vlastně denní nabíjení nikomu nevadí a to že Vám kledne mobil se stává snad ještě méně často, protože prostě nabíjíte pořád a ne že si na to musíte vzpomenout jednou za dva týdny. Než přijde argument at panelové sídliště, tak rovnou upozorňuji, že tam se v podstatě nepočítalo, s žádným autem a dost mně iritují lidé, kteří si myslí, že si koupí byt v paneláku, protože je o 500k levnější, než v novostavbě, jenže v novostavbě je to o těch 500k dražší, protože k bytům je i adekvátní počet stání, a pak křičí, aby jim to ostatní zaplatili z veřejného rozpočtu. Takže v paneláku budou mít kde nabíjet, hned jak si postaví parkovací dům.
@vitozana86594 жыл бұрын
@ používá se stlačený vodík (70MPa) nikoli kapalný
@luban613TATRA4 жыл бұрын
Jedině fosil
@SKPengineering4 жыл бұрын
Jaký koliv tarif, nebo paušál ať už elektroaut, nebo mobilních operátorů je jen zlodějna. kde si operátoři beztrestně zajišťují pravidelný příjem.
@SKPengineering4 жыл бұрын
@pemailv hlasovat nohama? tak to fakt netuším jak se to dělá.
@vepeka744 жыл бұрын
Soráč, ale nezobrať do úvahy cenu servisu, je veľmi, veľmi chybné. Pokiaľ každých 15 tisíc km musím za 200€ meniť olej a filtre, musím to započítať, pokiaľ opravujem rozvody po 150-200 tis km, musím to započítať a čuduj sa svete už to nie je malý rozdiel a čas potrebný na splatenie rozdielu sa zmenšuje.
@Hrubis4 жыл бұрын
Je to důležité, to rozhodně souhlasím. Jenže video už by bylo neúměrně dlouhé a komplikované. Ceny i intervaly se liší auto od auta, a pravděpodobně bych se nikdy nedobral konce.
@evolt75534 жыл бұрын
Oproti své spalovací variantě by se také mohlo vyplatit Citigo.
@Hrubis4 жыл бұрын
Při vhodném dobíjení je to možné. Taky by se letos měla objevit první Dacie, která bude v podstatě přeznačkovaný Renault K-ZE. Cena by měla být pod 400k
@evolt75534 жыл бұрын
@@Hrubis Škodovka by Citigo e iV mohla možná prodávat za 390 tisíc, ale nic by z toho nevydělala. Benzínové Citigo Style je za ~220 tisíc, a motor do toho stojí asi 120 tisíc (hrubý odhad), takže tělo auta by teoreticky mohlo stát 100 tisíc. Kolik stojí elektrický pohon? Pokud počítáme s 110$ na kWh, tak 36,8 kWh baterie asi 92 tisíc; Elektromotor odhaduji na 80 tisíc - S ostatními věcmi by cena celého auta možná mohla být asi 320 tisíc s DPH. Tam by ale naopak na něm prodělávala kvůli přepravě, výzkumu a mzdám, takže by musela něco přilepit pro výdělek. Tohle je ale čistá spekulace. EDIT: Rozhodně se můžu mýlit, protože cena bez DPH je u nového Citiga 396 612 Kč.
@abaddonprvni37502 жыл бұрын
Tohle video by mělo být natočené a hlavně aktuální od prosince v roce 2022 ale hlavně v roce 2023 to právě bude ten rok o elektro autech a o ceně jejich skutečného provozu
@eduardjuracic50684 жыл бұрын
Kým to pôjde, chcem mať auto so zvukom... 👍😉
@Hrubis4 жыл бұрын
To budou časem i elektromobily :D .... Ale souhlas, zvuk V8 jen tak něco nenehradí, ale proč mám v autě poslouchat nemelodický čtyřválec, nebo rozhádaný tříválec.
@vitozana86594 жыл бұрын
Ticho léčí
@alpenbiker58134 жыл бұрын
@@Hrubis Jo, zvuk z repráku, děkuju nechci.
@Hrubis4 жыл бұрын
@@alpenbiker5813 Seděl jsi v nějakém autě vyrobeném v posledních cca 5ti letech? :) ...
@michaldousa3784 жыл бұрын
Nějaká data na tvrzení, že Tesla 3 je bezpečnější a lépe vybavená než Passat? Bezpečnější v jakém slova smyslu? Díky
@zdenekpokorny99194 жыл бұрын
EuroNCAP pět hvězdiček. Tesla je minimalistický design oproti Passatu ale softwarově světelné roky napřed.
@Hrubis4 жыл бұрын
Michal Douša Tesla 3 má zatím nejvyšší bezpečnostní rating. Takže se dá tak trochu říct, že je bezpečnější, než cokoliv. Víc bodu v ochraně posádky dostalo jen nové BMW 3 (o jeden bod více) ale Tesla dostala o 20 víc v asistenčních systémech. Co se tyče výbavy, v Tesle je vše v základu. A co se tyče 360 ochrany Tesla válcuje asi každého.
@martinparak12644 жыл бұрын
Fajn video :) počty jsou naprosto jasne a transparentní. Co by mě ale zajímalo je cena náhradních dílů a oprav ve srovnání s běžnými spalovacími motory Vím, že díky rekuperaci a odporu elektromotoru se budou méně opotřebovávat brzdy, ale až se tak stane, kdo je vymění? autorizák? a za kolik oproti VlidovémuWozidlu (např)? Bude chtít servisák na elektromobili 3x tolik za hodinu? A jak jsou na tom nápravy po nějakém normálním nájezdu? Neodpružená váha musí být o dost vyšší než u běžné nápravy. Díky
@Hrubis4 жыл бұрын
Ceny servisu jsou řádově nižší. Už z toho důvodu, že se nemění olej, filtry, spojka, turbo, vstřiky atd. Brzdy jsou úplně stejné, jako jinde, takže stejná je i cena :)- navíc se na ně dá ujet přes 250 tisíc, takže i kdyby byla cena dvojnásobná, pořád to vyjde levněji. Servis elektroaut provádí každý autorizák za stejnou cenu, jako u spalováku. A podvozkové díly jsou taky shodné, jen namáhanější části (jako třeba ramena) jsou pevnější.
@martinm43913 жыл бұрын
@@Hrubis akrylatova svetla co oslepnou za 3 roky, vytlucene cepy a alu ramena co se musi menit cela, brzdove orezle kotouce pred kazdou STK, tisicce krabicek po vyhlaseni chyby v aute a co nejdou opravit a musi se menit za neskutecne penize, mizerna kabelaz co ji vadi slana voda, ruzne vyvojove etapy kdy se dily nahrazuji ve vyrobe jinymi a nekompatibilnimi s predeslou verzi... jako u spalovaku samanske tanecky vymenkaru kolem cidel a neznalosti systemů. Jakykoli tukanec a auto jde na 48h do kontejneru s vodou - 100% šrotace. Skvele je take svazani autorizaku a overeni ze je auto v autorizaku dle GPS (Tesla servisy)... Kdyz tam neni 90% veci co v klasice a bude stat hejble s baterkou 2x tolik? Nejsem proti EV, ale tady v Cesku (cti šméšku) to bude jen dojirna zakazniku.