W sklepie z komiksami to własnie the new xmen został mi polecony. Jednek mimo wszystko to super, że nagrałeś taki filmik bo teraz mniej wiecej wiadomo, gdzie dalej się kierować :P
@dawidburdelak4 ай бұрын
Chyba z powrotem znów zacznę czytać komiksy. Dziękuję za ten filmik, Łukasz!
@DSWGT10 жыл бұрын
Te amerykańskie komiksy... jak to ogarnąć:(
@PastewnyGolem6 жыл бұрын
Nie ogarniać :D
@nerdodragonnerdpl41676 жыл бұрын
Łącze się w bólu chyba komix detective jest ostatnią nadzieją:(
@fortinokl10 жыл бұрын
Astonishing X-men było dostępne w serii Wielka Kolekcja histori Marvela i posiadam ją w swojej kolekcji (jak na razie jedyna) materiał super
@blackpantera54317 жыл бұрын
Jak chcecie uniwersum X-men mieć w małym palcu, to trzeba zacząć od początków, czyli serii The Uncanny X-men, zapoczątkowanej w roku 1963. To pierwsza, więc zarazem podstawowa seria, zatem naprawdę warto poczytać, tak chociaż dla wprowadzenia w świat X-men. Oczywiście nie trzeba wszystkich 500 zeszytów, ale najważniejsze wydarzenia, jak na przykład Dark Phoenix, czy Cutioner's song, pierwsze pojawienie się najbardziej charakterystycznych postaci, no co tu dużo gadać, po prostu ppdstawa, tak dla porównania możnaby powiedzieć, że ta seria to drzewo, a wszystkie inne serie, miniserie, to gałęzie od niej odchodzące.
@lstelmach897 жыл бұрын
Uncanny X-Men to się w praktyce zaczęło dekadę później, jak zaczął to pisać Claremont, wtedy dopiero to nabrało wiatru w żagle. Tyle, że to się postarzało i dla nowych czytelników już niezbyt się nadaje.
@blackpantera54317 жыл бұрын
Chodziło mi o główną serię zapoczątkowaną w tym roku, nie o zeszyty z lat 60, tak zwaną pierwszą klasę można olać, wiele ciekawego faktycznie się nie dzieje, ale z lat 80/90 warto coś dziabnąć, nie musi być to czytanie dla przyjemności, ale dla orientacji(choć ja naprzykład własnie w tych klimatach odczułam najwięcej przyjemności), w końcu, w tej całej zagmatwanej, marvelowskiej dżungli jest jakieś istotne powiązanie między komiksami, albo nie ma go wcale(ultimate:P), i w obu przypadkach ta orientacja może się przydać. A tak swoją drogą, szybszy jesteś niż Quicksilver;)
@Jeez66610 жыл бұрын
Warto byłoby wspomnieć o fenomenalnym runie Kyle i Yost w New X-men, później X-Force v3 i Uncanny X-Force Remendera. X-Factor v3 Davida też jest świetny.
@kukacz9883 ай бұрын
Gdzie kupic te stare komiksy tanio
@Zecefiasz10 жыл бұрын
miałem wszystkie komixy X-Men z Tm-Semic oddałem parę lat temu, żałuję...
@krzysztofswistak62128 жыл бұрын
Dzięki za świetny materiał. Warto jeszcze wspomnieć o Phoenix Endsong i Phoenix Warsong.
@bekon9610 жыл бұрын
Świetny montaż i materiał :-)
@PatrykBlazeHart7 жыл бұрын
Gdzie mogę kupić komiksy Marvela(X-Men i Spider Man) tak żeby móc je czytać "po kolei"? Mówię o tych które poleciłeś i po polsku.
@lstelmach897 жыл бұрын
+TheBlaze Punk No w sklepach
@dareknfs10 жыл бұрын
Ichabbob man do ciebie dwa pytania. 1 Czy czytałeś komiksy o postaci zwanej Spawn (tak samo nazywa się komiks co pewnie wiesz ) ? Jeśli tak to powiesz mi gdzie kupowałeś komiksy ? 2. Czy masz jakieś polskie źródło sprzedaży komiksów Marvale ?
@jakubgodyn74137 жыл бұрын
Ichabbob XDDD
@fargerikeroser47498 жыл бұрын
Wiem, ze film nagrany 2 lata temu, ale jaki komiks z przygodami Gambita i Rogue polecasz na poczatek?
@blackpantera54317 жыл бұрын
Fargerikeroser No raczej podstawowa seria-The Uncanny X-men zawiera najwięcej wątków, tam też się poznali, w końcu to seria podstawowa;)
@tktktktktktktktktk7110 жыл бұрын
Świetny, rzetelny i z całą pewnością pomocny nowym czytelnikom materiał. Co prawda nie dla mnie, bo sam siedzę w temacie dość głęboko, ale i tak chylę czoła ;).
@itaka12able10 жыл бұрын
a jakie polskie wydawnictwa wydają komisy np. x-man ?
Pytanie co do rozpoczęcia przygody z mutantami. Czy czytanie wszystkich polecanych przez Ciebie historii, jedna po drugiej ma sens? Czy może pewne historie sie wzajemnie wykluczają?
@500kokosow9 жыл бұрын
Świetny materiał, liczę na coś podobnego z innymi seriami ;p
@tanczaca_w_deszczu71622 жыл бұрын
Super materiał, muszę poszukać podanych pozycji. 🙂 Mam jednak takie pytanie: czy byłbyś w stanie wskazać, w jakich komiksach można znaleźć coś o bohaterach, których zaraz podam poniżej? Kilku z nich wymieniłeś, za co dziękuję, ale większość nawet się nie pojawiła, a ja zastanawiam się, gdzie ich szukać. Ci bohaterowie to: Nightcrawler, Blink, Polaris, Havoc, Gambit W filmach ich mało, w kreskówkach albo mało, albo są strasznie skrzywdzeni (niszczenie charakteru w X-men evolution), a chcę poznać "czysty" pierwowzór tych postaci. Z góry dzięki 😄
@tanczaca_w_deszczu7162 Жыл бұрын
@@p6mkq dzięki, poszukam
@korneliasidor31817 жыл бұрын
Sorry za komentowanie pod filmem sprzed trzech lat, ale uznałam, że chciałbyś wiedzieć, że ten film nie działa na twojej stronie. A przynajmniej mi w chromie nie chce się wyświetlić. Napisałabym na privie, ale nie znalazłam nigdzie opcji.
@nolife87szn6 жыл бұрын
New X-men, all new x-men jak te o cyklopie mają bardzo podobną kreskę akurat w mój gust, czy mógł byś doradzić którą serię zacząć która będzie i długa i będzie miała jakieś boczne historie postaci w krótkich bądź dłuższych seriach jak np geneza logana czy coś w tym stylu. Co byś polecił, zaznaczę że jak by łączyło się z jakąś serią większa avengersów było by też fajnie
@kamilmajcher53209 жыл бұрын
+Ichabod wiesz gdzie mogę zobaczyć kreskówkę X-men (1992). Wiem że pewnie ktoś o to pytał .
@blackpantera54317 жыл бұрын
Kamil Majcher CDA:P
@darekdembinski3257 жыл бұрын
czy warto czytac deadpool sie zeni
@goop030510 жыл бұрын
Mam pytanie. Czy komiksy X-men można gdzieś nabyć w wersji papierowej po polsku?
@bujkulka5 жыл бұрын
Nigdy w życiu nie czytałem żadnego komiksu. Może mi ktoś powiedzieć gdzie mógłbym kupić to wszystko? Oczywiście w języku angielskim.
@PatrykBlazeHart6 жыл бұрын
Czyli np. All New X - Men to jest jedna historia na kilka zeszytów?
@jvstine_12293 жыл бұрын
Pare lat minęło doszło pare serii jak teraz warto zacząć :/ widziałam komentarze ze od HOX i POX ale jakoś sama nie wiem będę wdzięczna za podpowiedz ;)
@brunopluta94293 жыл бұрын
Z tygodniowym opóźnieniem ale pozwolę sobie cośtam dopowiedzieć, bo sekcja komentarzy wydaje się tutaj raczej martwa a a nuż mój wkład jakoś pomoże:p. Zakładając że chce się przeskoczyć cały współczesny okres omówiony w materiale, czyli od Morrisona aż do Bendisa w 2012 obecne "Dawn of X" zaczynające się od HoX i PoX wydaje się zdecydowanie najlepszym punktem wejścia. Były w międzyczasie inne, mniejsze resety serii z X-men ale wszystkie były albo średnie, albo nie tak znowu przystępne, albo oba. Co właściwie trzeba wiedzieć z tego okresu to: -X-men dużo ganiali się z Inhumans o terrigen, mgłę wypuszczoną swego czasu na świat jako wielka chmura która zabijała mutantów, ale była konieczna dla przetrwania Inhumans; właściwie nic wprost dla obecnych serii z tego nie wynika poza ogólną świadomością którą warto mieć, że lata 2015-2019 były dla mutantów wyjątkowo nędzne, nawet jak na ich historię -Przetrzymani i tak parę ładnych lat w głównym uniwersum młodzi mutanci z All-New X-men wrócili do swoich czasów -Profesor Xavier znowu żyje, podobnie Nightcrawler i "pierwotny" Wolverine (w międzyczasie kilka lat pseudonim rosomaka nosiła jego żeńska klon i Wolverine z alternatywnego wymiaru Old Man Logan... komiksy są dziwne) -Cyclops zdążył umrzeć, wrócić do życia na skutek zabaw z czasem i pogodzić się ze starymi znajomymi z Wolverinem włącznie -Jean Grey wróciła do życia po parunastu latach i funkcjonuje obok reszty drużyny Jeśli ma się absolutne parcie na coś z tego okresu przed HoX/PoX, a po okresie omawianym w filmiku to najlepszym wyborem wydają się chyba All-New Wolverine i X-men Red, oba pisane przez cudownego Toma Taylora trochę na boku, ale powinny one dać ogląd sytuacji, a do tego same w sobie są świetne i bardzo samodzielne jeśli chodzi o ciągłość fabularną. HoX i PoX zaczynają kompletnie nową erę, status quo i właściwie nie ma nic co byłoby wprost wymagane do ich zrozumienia poza uważną lekturą i skakaniem czasem po marvel wiki, ale przy Hickmanie nawet weterani Marvela muszą to nieraz robić. Do tego to po prostu świetne serie, tak dla fanów jak i osób względnie nowych (sam czytałem jedynie ze względnie niewielkim stażem w mutantach, a naprawdę ma się po nich ochotę na więcej). Potem główną serią jest nowa zatytułowana po prostu X-men, a zależnie od chęci jest obecnie naprawdę sporo serii mutantów z kompletnie różnymi konceptami i właściwie każda wynika ze status quo HoX/PoX, więc też nie wymagają innego wprowadzenia niż te dwie, połączone miniserie. Na Marvel Unlimited w reading lists znaleźć można zakładkę z kompletną listą zeszytów należących do tej inicjatywy żeby wybrać co nas interesuje. Niedawno era Dawn of X się formalnie zakończyła po crossoverze X of swords, ale płynnie przejdzie on niedługo w Reign of X zatrzymując większość serii, kontynuując wątki itd. Mam nadzieję że cokolwiek rozjaśniłem i miłej lektury życzę:)
@jvstine_12293 жыл бұрын
@@brunopluta9429 wow super! Bardzo Ci dziękuje za tak wyczerpująca odpowiedz! Bardzo doceniam 🥰
@elektroneuronowa10 жыл бұрын
ej a test footage z deadpoola ogarniałeś?
@kamper23PL10 жыл бұрын
Ichabod może coś o komiksach z serii Spawn ?
@Zlote10 жыл бұрын
Ichabod (ihbd.arhn.eu) Szkoda, że nic nie wspomniałeś o X-Factor od vol. 3 autorstwa Petera Davida - komiks o drugoligowych mutantach, prowadzących agencję detektywistyczną. Jedyny komiks, który przez lata skutecznie opierał ingerencji przez historie z innych wychodzących "ważniejszych" serii komiksowych lub wykorzystywał je dla własnych celów - większość bohaterów podchodziła z rezerwom do wszelkich pomysłów pana Cyclopsa. Wybuchowa grupa osobowości na czele z Madroxem i Laylą Miller - potrafiła trollować całe historie swoimi "mocami".
@lstelmach8910 жыл бұрын
Planuję kiedyś opublikować na blogu post o mniej znanych i bardziej oryginalnych grupach mutantów, ale raz, że potrzebuję więcej materiału (poluję ciągle na X-Statix w dobrej cenie), a dwa, że przyda się trochę oddechu od X-Men - a na początek wypadałoby omówić to co najpopularniejsze + to co aktualne. Ale masz rację, czytałem tamten X-Factor, czytam też ten aktualny (też Petera Davida) i są to naprawdę dobre rzeczy :)
@Zlote10 жыл бұрын
Ichabod (ihbd.arhn.eu) Z mniej znanych tytułów polecam oryginalne Exiles - o grupie mutantów z różnych uniwersów Marvela podróżujących po alternatywnych rzeczywistościach. Taka komiksowa wersja serialu Sliders z mutantami. Nie mylić z serią wydawnictwa Malibu Comics, po której marvelowska odziedziczyła nazwę. Lubisz podróżującego Doctora Who, więc może przypaść ci do gustu. Dobrym komiksem o młodych mutantach był też New Mutants vol. 2 / New X-Men: Academy X / New X-men vol. 2 (różne nazwy, ci sami bohaterowie). Historia zaczęła się w stylu lepszego X-Men Evolution, aby potem stać się nieco bardziej poważną - autorami byli m.in. Craig Kyle i Christopher Yost, za czym zajęli się po-messiahowskich X-Force. Nigdzie tak dosadnie nie pokazano efektu dnia "M", jak w tym komiksie. Niestety Marvel porzucił te pokolenie i dzisiaj większość z nich odgrywa rolę tapety. Poza tym, jeśli lubisz lekko obyczajowego Bendisa, nastawionego na rozmowy, takiego jak w New-All X-Men to polecam Ultimate Comics Spider-Man vol. 2, Spider-Men i Miles Morales - The Ultimate Spider-man. Nie wiem, jakie masz zdanie o oryginalnym Ultimate Spider-manie za czasów Petera Parkera, ale naprawdę przyjemnie obserwuje się relacje jego 14-letniego czarnoskórego następcy z rodziną, przyjaciółmi i całym tamtejszym światem.
@szymonmirek638910 жыл бұрын
Może byś zrecenzował nowe transformersy?
@skameuszcorps13288 жыл бұрын
w jakim komiksie ginie Jean Gray ? Odnoszę się do tego obrazka zaraz przed omawianiem Astonishing X-men.
@tomekniedzielski8 жыл бұрын
Ona to ginęła chyba rekordową ilość razy ale pewnie chodzi Ci o jej ostatnie pożegnanie w New X-men, nie pamiętam numeru.
@skameuszcorps13288 жыл бұрын
+Tomek Niedzielski (Nietomasz) Właśnie wiem że ona tyle ginęła XD dlatego chciałem się zapytać kiedy ostatni raz zginęła (bo z tego co wiem to jej nie było aż do All new x men)
@SuperLipanek10 жыл бұрын
A moze taki mini poradnik o deadpoolu i gambicie i takie pytanko jaki numer (x ile mial gambit) bo google nie pomoglo
@lstelmach8910 жыл бұрын
O Deadpoolu będzie na blogu, ale muszę więcej przeczytać :) Nie bardzo rozumiem o co chodzi z Gambitem, ale on długo nic konkretnego nie robił, ostatnio ma większą rolę w All-New X-Factor
@tktktktktktktktktk7110 жыл бұрын
Ichabod (ihbd.arhn.eu) była niezła seria asmusa zebrana w trzech tomach
@wiktorwiniarski41835 жыл бұрын
Łukaszowi lepiej w tych włoskach
@patrykcykulski65728 жыл бұрын
ja mam essential uncanny x-men tom 2 i powiem, że jeżeli ktoś chce poznać przygody z Phoenixem, Hellfire, Lilandrą i jej drużyną, Proteuszem, i ep The Days ... to informuję iż wcale się te komiksy tak bardzo nie zestarzały.
10 жыл бұрын
Przyda się ten filmik jak i wpis, tylko jak to czytać skoro nie ma się funduszy na papierowe wydanie a Marvel Unlimited nie dla mnie bo nie znosze czytać na ekranie komputera a tabletu nie mam.. :P
@tomciooo1010 жыл бұрын
Do pracy rodacy!
10 жыл бұрын
+ tomciooo10 Pracę mam, ale ostatnio ciężko z pieniedzmi na "przyjemności" niestety..
@pirolityk10 жыл бұрын
Jeżu, toż to telenowela dla nerdów.
@danuta15317 жыл бұрын
A czy każdy fan chińskich bajek wali konia do hentaii tentacle z lolitkami?
@sandraschnapka3 жыл бұрын
Ja nie jestem nerdem a jednak mnie to interesuje :v
@GeekCorner_pl9 жыл бұрын
Dlaczego All-New X-men #15 jest jakiś taki bardzo 'komiksowy'? Nie rozumiem dlaczego ten jeden zeszyt rysował ktoś inny i mam wrażenie, że on za bardzo nie pasuje do poprzednich części. o co z nim chodzi? Staram się zachować chronologie i wiki odsyła mnie po #15 do jakiś zeszytów ze spiderem i hulkiem, a następnie do jakiegoś Battle od the Atom, dopiero potem powinno się przeczytać All- New X-men #16, dużo mnie ominie jak przejdę od razu do #16? Naprawdę ciężko to wszystko ogarnąć -.- Oni chyba łączą to wszystko, nie żeby było ciekawie, tylko żeby czytelnicy sięgali po jak największą liczę zeszytów. Marketingowe cwaniaki.
@lstelmach899 жыл бұрын
+Joanna Czapiga Bo to wypełniacz przed Battle of the Atom. Olej te Hulki i inne rzeczy, za to warto czytać Battle of the Atom tak jak należy, czyli po kolei każdy z zeszytów różnych serii (kto wie, może któraś Ci przy okazji podpasuje?). Zeszyty #16 i #17 są bowiem integralną częścią tej historii. Tutaj masz kolejność czytania: www.howtolovecomics.com/wp-content/uploads/2013/07/battleoftheatom-checklist-733x1024.jpg
@GeekCorner_pl9 жыл бұрын
+Ichabod super! dzięki za pomoc i tak szybką odpowiedź
@Makaveli994209 жыл бұрын
A jak bym chciał czytać historię o Nightcrawlerze to od czego mi polecasz zacząć?
@kilogrambigosu78229 жыл бұрын
kupiłem książkę The Marvel Encyclopedia.. polecam. Universum ogarnia sie jak nic :)
@kilogrambigosu78229 жыл бұрын
+Andrzej Antczak Niestety, raczej nie.. Nabyłem w księgarni zaraz obok mojej pracy..
@Pavlus19809 жыл бұрын
Dobrześ to przedstawił, ale ja nie odpuszczę wkładu Claremonta:D
@wjakwiktor64219 жыл бұрын
gdzie Ty te komiksy kupiłeś ,patrzę do Atom nie ma patrzę do comixology nie ma (chodzi mi o te pierwsze czyli new x-man i to drugie)
@maciekstanek85838 жыл бұрын
Andrzej Antczak ale drogo :c
@kacpersztajnbrer81393 жыл бұрын
Ja zaczołem od czytać przygody z x Man apokolips (komiks) potem x Man antoshing potem komiksową drak Fenix a potem Wolverine i fajnie
@jukow10 жыл бұрын
Chyba sie pogubilem :D strasznie tego duzo!
@tymciozurawski47910 жыл бұрын
IHABOD OCEŃ FILM 100 LATEK KTÓÓRY WYSKOCZYŁ PRZEZ OKNO ALBO JESTEŚ BOGIEM
@Bukkas1810 жыл бұрын
Pamiętam new x-men z 2004 czy 2005 roku kiedy było wydawane w Polsce, Nie pamiętam nazwy tego wydawnictwa ale ono juz nie istnieje pamiętam ze wydawali też bodajże Ultimate Spider Man czy jakas tam inna odmianę klasycznego pająka