Uwielbiam, gdy w programach porusza się tematy ochrony środowiska. Musimy edukować społeczeństwo, byśmy jako całość zmienili nasze nawyki. Duży szacunek dla prof. Szczepańskiego za jego pracę.
@konradbardoch60296 ай бұрын
Super wywiad, naprawdę otwiera oczy na problem konsumpcjonizmu.
@romanjarosyzk41236 ай бұрын
Świetny wywiad! Poruszono wiele ważnych tematów związanych z ekologią i konsumpcjonizmem. Fajnie, że zwrócono uwagę na marnowanie żywności - to problem, o którym mówi się za mało.
@radekmarkowski49986 ай бұрын
Prof. Szczepański ma rację, konsumpcjonizm po pandemii wzrósł niesamowicie. Sama złapałam się na tym, że łatwiej zamówić coś online niż iść do sklepu. Musimy zacząć bardziej świadomie kupować.
@patrykbiernacki14226 ай бұрын
Biogazownie to przyszłość - warto inwestować w takie rozwiązania.
@basiawaskowicz24326 ай бұрын
Świetny temat.
@skarrak99586 ай бұрын
Temat bardzo na czasie. Coraz więcej mówi się o ekologii, ale ciągle brakuje konkretnych działań. Może taki wywiad zmotywuje kogoś do zmian.
@dorotakacprzak54436 ай бұрын
Wywiad otworzył mi oczy na to, jak bardzo nasze codzienne wybory wpływają na środowisko. Warto pomyśleć o bardziej zrównoważonym stylu życia.
@kajtek12826 ай бұрын
Każdy powinien to obejrzeć.
@olabasior57096 ай бұрын
Marnowanie żywności to ogromny problem.
@radeklewoski14506 ай бұрын
Bardzo ciekawy temat związany z biogazowniami. Nie wiedziałem, że można tak efektywnie wykorzystać odpady do produkcji energii. Może więcej miast powinno iść tą drogą?
@kingazauber54896 ай бұрын
Podoba mi się pomysł przeliczenia marnowanej żywności na złotówki. Może wtedy ludzie bardziej by się zastanowili nad swoimi nawykami.
@filippatrykowski81056 ай бұрын
Temat marnowania żywności to prawdziwa plaga. Jak pomyślę, ile jedzenia wyrzucam co tydzień, to aż mi wstyd. Musimy bardziej kontrolować nasze zakupy.
@monikakubraczyk4656 ай бұрын
Czas na zmiany!
@aniazdankiewicz44416 ай бұрын
Szkoda, że tak mało mówi się o rozszerzonej odpowiedzialności producentów. To oni powinni ponosić koszty ekologiczne swoich produktów, a nie my jako konsumenci.
@kasiabyszuk21786 ай бұрын
Nigdy nie myślałam, że tyle jedzenia marnujemy.
@marekszwardowski93766 ай бұрын
Odpady to ogromne obciążenie dla środowiska. Musimy coś zmienić.
@mateuszkowalski92295 ай бұрын
Biedni nie marnują żywności i dbają o przedmioty by służyły im jak najdłużej, bo ich nie stać, żeby wyrzucać. To bogaci marnują żywność i wyrzucają często dobre jeszcze przedmioty, ubrania lub rozbijają samochody. Przy obecnie zaawansowanej AI powinien być jakiś system nagród i "kar" (np. większe podatki) za marnotrawstwo. Jeżeli ktoś marnotrawi, to równoznaczne, że ma za dużo. Wyzwaniem przyszłości będzie sprawiedliwa dystrybucja zasobów, aby ci co mają dużo, nie mieli zbyt dużo, bo rodzą się patologiczne zachowania; a ci co mają za mało mimo usilnych starań, byli wspierani różnymi programami pomocy, by mogli się rozwijać i urzeczywistniać pomysły dające wartość społeczeństwu.
@szczerze_o_pieniadzach5 ай бұрын
Jest w tym sporo racji...
@marekwierchowski73286 ай бұрын
Musimy bardziej świadomie kupować.
@arekkawalec67926 ай бұрын
Uważam, że naprawianie rzeczy powinno być bardziej promowane.
@wiktordudkowski46446 ай бұрын
Ciekawe spojrzenie na problem konsumpcjonizmu. Faktycznie, kupujemy za dużo rzeczy, które szybko stają się przestarzałe. Może powinniśmy wrócić do naprawiania zamiast wyrzucania.
@mateuszkowalski92295 ай бұрын
Za dużo kupują tylko ci, co mają nadmiar pieniędzy. Biedni nie kupują za dużo, nie marnują żywności i dbają o przedmioty, by służyły im jak najdłużej. Wniosek nasuwa się taki, że część społeczeństwa dysponuje zbyt wielką ilością zasobów (np. pieniędzy) w stosunku do zdolności wykorzystania tych zasobów w konstruktywny, przynoszący nową wartość sposób.