Kto rządzi AI? I dlaczego nie jesteśmy to my?

  Рет қаралды 7,542

Szczeliny

Szczeliny

Күн бұрын

Pierwszy raz w naszej historii technologia wyprzedza regulacje prawne, a jej rozwoju nie gwarantuje jak do tej pory wojsko, lecz naukowcy pracujący w laboratoriach. Mimo to tempo wprowadzanych innowacji przywodzi na myśl czasy Zimnej Wojny. Czy ktoś nad nim panuje?
Komu służy dzisiejszy rozwój technologiczny? Znajdujemy się w przełomowym momencie dziejów ludzkości czy patrzymy na kolejny wyścig mocarstw? Efekty takie jak modyfikacje genetyczne, polaryzacja, uzależnienie od social mediów prędzej czy później staną się naszą rzeczywistością - czy możemy się na nią nie zgodzić? Jaka jest prawdziwa cena rozwoju technologii? Czy powrót do czasu sprzed rewolucji jest w ogóle możliwy?
O tych kwestiach w Mgazynie Szczelin rozmawiają CEO i założycielka infuture.institute @NataliaHatalska oraz specjalista w dziedzinie przetwarzania języka naturalnego dr Leszek Bukowski. Prowadzi Andrzej Kohut.

Пікірлер: 41
@bartlomiej-bak
@bartlomiej-bak 4 ай бұрын
Cała ta rozmowa to trochę bajanie. Firma, co do zasady, ma przynosić właścicelom legalny zysk. Nie jestem fanem wielkich korporacji, ale w naszej mentalności jest coś takiego, że za sukces karzemy, np. wysokimi podatkami. Korporacje radzą sobie z tym uciekając do rajów podatkowych, a np. samozatrudnieni są chłostani za wysiłek. Silniki rekomendacyjne, AI i każdy inny model, który pozwala firmie osiągać zyski, to ich nagroda za wykonaną pracę. Działy marketingu robią dokładnie to samo od wielu lat. Starają się nas 'oszukać' by zwiększyć sprzedaż produktów ich firmy. A to kolorowe opakowanie, albo większe, albo lepiej wyeksponowane w sklepie, itd. Analizowali przez dekady jak działają ludzie i teraz to wykorzystują by sprzedawć nam rzeczy, których nie potrzebujemy albo rzeczy, które wręcz nam szkodzą. Czy to powód, żeby czekolady i inne słodycze były dostępne tylko w opakowaniu z szarego papieru, bo ładne opakowania przyciągają wzrok dzieci? Czy nie tak działa cały świat? Pisarz stara się przywiązać do siebie czytelnika by ten kupił jak najwięcej jego książek, twórcy na YT robią wszystko, żeby zwiększać i następnie monetyzować zasięgi. Koncerny typu Disney produkują trailery, które mają się podobać widzom i skłonić ich do wydania pieniędzy na film. Każdy orze jak może, ale cel mają ten sam. Przytoczony przykład tego jak łatwo oddajemy swoją wolność pokazuje tylko, jak bardzo bezcelowe są konsultacje społeczne w sferze technologii czy czymś co wykracza poza tzw. wiedzę ogólną. Wystarczy powiedzieć społeczeństwu, że to dla ich bezpieczeństwa i oddadzą wszystko bo i tak nie rozumieją materii. btw. politycy, którzy wdrażają to prawo są tak samo niezorientowani w temacie ;-) Kolejny przykład tego, jak dzięki prawu big-tech'y dostały narzędzia do legalnej cenzury, jest wymóg na nich sprawdzania treści, które przez nich przechodzą. To jest dopiero bzdura. Od ścigania ludzi, którzy robią rzeczy nielegalne jest policja a nie prywatne firmy. To tak jakby za kradzież w Lidlu, stawiali złodzieja przed sądem z pracowników Lidla i go skazywali na więzienie. Pomysł z przysięgą to kolejny banialuk. Co niby miałoby oznaczać 'dla dobra ludzi', albo 'dla dobra społeczeństwa'. Nie ma definicji takich pojęć. Dwie osoby spojrzą na tę samą sytuację i mając kompletnie odmienne opinie, w ich mniemaniu ich będzie tą dobrą. I tu nie chodzi, by pozostawić rynek samemu sobie, ale obarczanie winą za obecny stan big-tech'y czy oczekiwanie, że same z siebie wyzbędą się zysków jest głupie i naiwne. Mógłbym o tym rozprawiać bardzo długo, ale pozwólmy dorosłym być dorosłymi, nie traktujmy ich jak dzieci i dajmy im ponosić konsekwencje swoich działań.
@panpunkt5185
@panpunkt5185 4 ай бұрын
"Korporacje radzą sobie z tym uciekając do rajów podatkowych" Nie. Prawo jest stanowione dla tych korpo (płacą pacynkom z knesejmu) i tylko dlatego MOGĄ uciekać do rajów podatkowych.
@FuzzlandNetNet
@FuzzlandNetNet 4 ай бұрын
Już od ponad 20 lat wiadomo, że zgubą ludzkości jest prawo patentowe, lodówka i pilot od telewizora. I nadal to jest aktualne !
@ucjalucja7189
@ucjalucja7189 3 ай бұрын
😂❤
@krisspyton3008
@krisspyton3008 4 ай бұрын
Ach te fantazjowanie. Szkoda trochę że jest tylu ludzi którzy słuchają tych fatalizmów i bezrefleksyjnie powtarzają je jak mantry. Wystarczyłoby wysilić trochę szare komórki aby zauważyć że oprócz zagrożeń za technologią idą ogromne możliwości dla człowieka. Wyzwania nie polegają tylko na jednej słusznej stronie. A ludzkość jest na progu wielkiego wyzwania. Można to postrzegać z perspektywy strachu czyli snuć fatalistyczne wizje lub z perspektywy miłości patrząc z nadzieją na przyszłość. Każdy człowiek wybiera sam na czym skupia uwagę a to na czym ją skupia, to w jego życiu narasta.
@sirjohn4996
@sirjohn4996 4 ай бұрын
Problem jest taki, że z takim mysleniem dalej próbujemy działać w tym samym paradygmacie podczas gdy on się po prostu zmienia. Cytując Neila Postmana, jednego z ojców ekologii mediów: "Używam słowa ekologiczny w tym samym sensie, w jakim posługują się nim specjaliści z dziedzin zajmujących się środowiskiem. Jedna znacząca zmiana generuje zmianę całościową. Jeśli z pewnego środowiska usuniecie gąsienice, nie uzyskacie tego samego środowiska: będziecie mieli nowe środowisko, bo zmieniliście warunki przeżycia; to samo dotyczy dodania gąsienic do środowiska, w którym dotychczas nie było ani jednej. Tak właśnie działa ekologia środków przekazu. Nowa technologia nie dodaje niczego ani niczego nie odejmuje. Nowa technologia wszystko zmienia" Na tej samej zasadzie stworzenie prasy drukarskiej miało efekt odwrotny od zamierzonego. Gutenberg chciał lepiej szerzyć Słowo Boże, ostatecznie lepszy dostęp do wiedzy przeczynił sie do laicyzacji społeczeństwa. A lepszym przykładem jest pismo - badania Waltera J. Onga pokazują, że ludzie niepiśmienni (w sensie żyjący w kulturze niepiśmiennej - nie chodzi o samą umiejętność) myślą zupełnie inaczej - ich historie przekazywane ustnie z pokolenia na pokolenie wykazywały zupełnie inne cechy (były nieliniowe, wprzeciwieństwie do naszych liniowych fabuł powieści), poza tym naprawdę nie lubili zmian itp. Harold Innis badał starożytne kultury i znalazł korelacje pomiędzy nośnikiem informacji a charakterem kultury - kultury używające papirusu były ekspansywne, z kolei kultury używające kamiennych tablic nie, ale z reguły istniały dłuzej. Jacek Dukaj uważa, że teraz znowu zmienia się paradygmat - przechodzimy z kultury piśmiennej w kulturę postpiśmienną i znowu myślenie ludzi postpiśmiennych będzie inne. Także może się wydawać, że to po prostu kolejna technologia, ale może ona mieć potencjalnie ogromne konsekwencje.
@Organic-u2m
@Organic-u2m 3 ай бұрын
Ewidentnie nie zdajesz sobie sprawy w jakiej sytuacji znalazła się aktualnie ludzkość.
@krisspyton3008
@krisspyton3008 3 ай бұрын
No tak. Ty za to doskonale wiesz co się wydarzy. Gdyby tak było to chyba nie pisałbyś komentarzy na YT tylko zabezpieczał przed zagładą. Polecam wykupić działkę na księżycu. Nie zapomnij zakupić zapasu tlenu bo może Ci tam być trochę duszno. A tak na poważnie to nie można patrzeć na przyszłość z perspektywy obecnego paradygmatu. Bo gdy zmienia się paradygmat to zmienia się całkowicie wszystko wokół. Nikt nie jest w stanie określić jak może się zmienić życie na planecie a tym bardziej jakaś pani bojąca się technologii. Więcej optymizmu ludzie. Internet też miał być taki zły. I zanim się pojawił w naszym życiu to też była masa wystraszonych ludzi którzy głosili jak to wpłynie na ludzkość i nas zniszczy a tymczasem Internet wiele kwestii usprawnił. Oczywiście przyniósł też negatywne efekty uboczne jak każda technologia. Jeżeli mam wybierać to wybieram życie entuzjastyczne niż pełne strachu. Ale to wybór każdej jednostki w społeczeństwie. Skoro lubicie się taplać w tym błotku zwanym strachem to proszę bardzo. Ja jestem świadomy zagrożeń ale wolę patrzeć w optymistyczną stronę życia. To daje mi codzienne poczucie szczęścia i spełnienia. Naprawdę polecam 🙂
@katarzynaandrzejczyk-briks8948
@katarzynaandrzejczyk-briks8948 4 ай бұрын
Dziękuję za bardzo ciekawą, wnikliwą rozmowę.
@fromdubai628
@fromdubai628 4 ай бұрын
Wyśmienita rozmowa.. Trzeba o tym dyskutować
@Grejsigrej
@Grejsigrej 4 ай бұрын
Świetna rozmowa, dziękuję
@jozefstaszkiewicz5488
@jozefstaszkiewicz5488 4 ай бұрын
Jedni rysują wizje apokaliptyczne a inni szukają dróg wyjścia. Mamy pesymistów, optymistów i realistów. Potrzebujemy humanistów. Etycznych humanistów nauczycieli. Patrzę na ludzi w koło siebie. Zbyt wielu odrzuca etykę. "Bez serc I bez ducha. To szkieletów ludy". Tacy dziś dominują. Jedyne wyjście to tę tendencję odwracać. Osobiście idę w tę stronę. Jestem (między innymi) humanistą. Trudności jeszcze będą się piętrzyć. Docelowo tak sobie dopieprzymy, że wymusi to zwrot. Co do regulacji prawnych. To nie w tę stronę. Potrzebujemy rozpaczliwie deregulacji. Problemy rodzą dziś politycy. Ciągle coś regulują. Ciągle też coś cenzurują. To nie technologia jest winna. Potrzebujemy zmian w edukacji. "Naprawianie szkód" nic nie da. Potrzebujemy przestać szkodzić sobie nawzajem. Leczmy przyczyny. Bo jak do tej pory, leczymy objawy. "Lepiej zapobiegać niż leczyć". I tutaj jest miejsce dla edukowania. Edukowania które znowu będzie uczyło samodzielnego myślenia. Będzie uczyło rozumienia wiedzy. A nie jak dotąd jej gromadzenia. I tu dobrym wsparciem może być AI. AI .... etyczna. Bez etyki będziemy szli jak do tej pory .... do nikąd. Słyszę "autorytarne". czyli .... nieetyczne.
@spisk199Podcast
@spisk199Podcast 4 ай бұрын
Masy pragna prawdy, tylko trzeba taka prawde podawać im w sposób ewolucyjny spokojny i bez wywyższania się, a nie w sposób rewolucyjny i agresywny :)
@wIodzio_YT
@wIodzio_YT 4 ай бұрын
Świetna rozmowa, bardzo ciekawa 👏👏👏
@Wierzbnik
@Wierzbnik 4 ай бұрын
Lem ... Mądrym Żydem jest. ..pomimo ,że teraz w świecie prawdy .błogosławionej pamięci!
@pablomx11
@pablomx11 3 ай бұрын
Żartobliwie.. czuję jakby święta inkwizycja potajemnie zbierała się i knuła przeciwko każdemu kto ośmieli się posiąść kiedyś tajemną wiedzę a teraz coś co leży na wyciągnięcie ręki i to właśnie fakt, że zwykli ludzie będą tak samo mieli dostęp do wiedzy jak magistry świętej inkwizycji.. to właśnie najbardziej przeraża magistrów.. szczególnie tych z coraz to bardziej zacofanej unii europejskiej.. ;)
@andrzej21111
@andrzej21111 4 ай бұрын
Czekam na wzrost wydajnosci komputerów typu PC i osobistych modelach AI. Osobisty system ekspertowy oparty na AI. Asystenta wspomagającego nauczanie.
@pawewyszkowski199
@pawewyszkowski199 4 ай бұрын
W mojej firmie a także u kilkogra znajomych, wprowadzamy lub szykujeny się do wprowadzenia elemantów IA. Firmy małe i średnie Tak naprawdę każdy z nas poza górnolotnymi zapowiedziamy, myśli o redukcji etatów, Ci pracownicy którzy zosatną przypomną sobie, że praca to nie bajka. Zostaną najlepsi i kompetentni, ci zwolnieni tzn pracownicy "odtwarzacze" bez ambicji, zangażowania itd będą musieli obniżyć swoje oczekiwania i wrócic do zajęć które są opowiednie do ich mentalu i zanagażowania.
@jacekkowalski199
@jacekkowalski199 3 ай бұрын
Inżynierowi mieliby działać dla dobra większości? A większość była miła dla przyszłych inżynierów? Kto wyzywał od kujonów? A na co tylu gamoni? Jeszcze by fizozofów chcieli przysłać? Może do fabryki broni?^^
@MEINBIEN
@MEINBIEN 4 ай бұрын
Bo ja rządzę SI.
@jarosawrzepecki
@jarosawrzepecki 4 ай бұрын
Jak zwykle Pani Hatalskiej się ciężko słucha ze względu na odrealnienie, natomiast Pan Bukowski powiedział wiele ciekawych rzeczy.
@adamkluska356
@adamkluska356 4 ай бұрын
Dokładnie - pani się marzy regulacja wszystkiego - chodzenia , sikania i co tylko się da - regulacje i jeszcze raz komunizm
@pacanosiu
@pacanosiu 4 ай бұрын
AI wam wszystko wyjaśni eksperci od AI
@MateuszSky
@MateuszSky 3 ай бұрын
A poza tym to straszny boomer talk 😉
@soman8245
@soman8245 4 ай бұрын
Szanowna pani opowiada na takim poziomie abstrakcji żecw zasadzie ani nie wiadoko konkretnie o czym mówi... ani tym bardziej o spisobach radzenia z tym sobie. Typowe filozoficzne bla-bla... też tak mogę dwie godziny opowiadać...
@panpunkt5185
@panpunkt5185 4 ай бұрын
Przysięga Hipokratesa WYKLUCZA tzw aborcję! Nie podasz niewieście środka poronnego.
@andrzej21111
@andrzej21111 4 ай бұрын
Pandemię na terenie Polski zlikwidował Putin w ciągu jednego dnia. Wszystkie obostrzenia znikneły. 😂 Pandemia i ktoś bardzo dobrze zarobił i tylko o to była gra zwana pandemia.
@misio2424
@misio2424 4 ай бұрын
Gra jest o ukropolin
@andrzej21111
@andrzej21111 4 ай бұрын
Internet znacznie zwiększył dostęp do wiedzy. Można bardzo dużo się nauczyć i to w różnych dziedzinach. Uczy bardzo praktycznych umiejętności. Trzeba tylko chcieć się uczyć. Internet daje wolność wyboru informacji z różnych źródeł. Radio, telewizja to tylko ogłupianie. Straszenie rozwojem technologi ma bardzo długą tradycję. Straszono już gdy powstawały pierwsze linie kolejowe. 😂
@andrzej21111
@andrzej21111 4 ай бұрын
Ktoś wybiera polityków. To politycy ustanawiają zasady. W Polsce widać jaki jest poziom elektoratu. To jest elektorat sterowany emocjami a nie rozumem.
@xxxx-fl5be
@xxxx-fl5be 4 ай бұрын
Wszędzie elektorat jest tak sterowany, nie tylko w Polsce
@soman8245
@soman8245 4 ай бұрын
Wszystkie ważne decyzje dzieją się poza społeczeństwem. TO bym radził zapamiętać. I nad tym się zastanawiać...
@piotrtarnowski2634
@piotrtarnowski2634 3 ай бұрын
Ile dzieci w PL i na świecie ma tak świadomych i komputerowo kompetentnych rodziców... by pozwolić im dorosnąć do Świadomego Wyboru?
@krystian4911
@krystian4911 3 ай бұрын
SI powinna zostać puszczona na żywioł. Gdyby państwa i politycy przestali firmom przeszkadzać to rynek sam by sie uregulować a firmy dostosowałyby sie do klientów
@kubexiu
@kubexiu 4 ай бұрын
Śmieszne to jest. Największymi doomerami teraz są Ci, którzy uzależnili swoje życie od bańki internetowej. Mówię bańki, bo ile prawdziwych dóbr wyprodukował taki google albo teraz Open A.I.? Te firmy już pożerają same siebie. Też zawsze chciałem mieć swój kanał na KZbin, świetny pomysł, przyciągać uwagę i pośredniczyć w sprzedaży. Ale jak długo można być pośrednikiem, gdy dóbr jest coraz mniej a pośredników coraz więcej? Nikt nikogo na widłach nie będzie wynosił. Ludzie po prostu wyjdą z domu i pójdą do normalnej pracy. Szkoda tylko internetu, takiego do jakiego przyzwyczailiśmy się.
@jakubpytel
@jakubpytel 4 ай бұрын
Panie Doktorze! "Connections" prowadził James Burke -- brytyjski historyk nauki. Mój ulubiony program z czasów nastoletnich.
@kontowielorazowe
@kontowielorazowe 4 ай бұрын
Ludzie nie mają pracy nie przez automatyzację, AI .... tylko przez socjalizm jakie buduje państwo. Politycy kupują sobie popularność dając ludzie pieniądze za niepracowanie.
Debata o sztucznej inteligencji | DUCH | DRAGAN | PRZEGALIŃSKA | 10-lecie Młyna Wiedzy
2:20:12
Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy
Рет қаралды 227 М.
Apple peeling hack @scottsreality
00:37
_vector_
Рет қаралды 132 МЛН
Worst flight ever
00:55
Adam W
Рет қаралды 26 МЛН
Science czy fiction? Jak sztuczna inteligencja zmienia naukę - rozmowa z ekspertami
1:30:52
"Czy Amerykanie są idiotami?"- Andrzej Kohut - didaskalia#89
1:55:21
Prof. Włodzisław Duch: Jaki są granice sztucznej inteligencji? Co nas odróżnia od AI?
49:28