W Szwecji nadal używa się gotówki jako środka płatniczego. Gdy Lidl próbował gotówkę wyeliminować, to stracił klientów i powrócił do przyjmowania gotówki. Zatem w Szwecji można płacić i kartą i gotówką.
@idanilsson53064 жыл бұрын
@Zapach Chleba Karolina ma racje wszystko mozna kupic i placic gotowka lub karta jak kto woli nie jestem na wycieczce😀😀 mieszkam tutaj
@arturs19934 жыл бұрын
@Zapach Chleba mowisz o polaczkach ktorzy nie znaja jezyka szwedzkiego i zyja w polskich gettach 🤣😂😅 ??!!? Mamy tez takich specjalistow w UK ktorzy po dekadzie spedzonej zagranica znaja tylko polakow i nie maja pojecia kto aktualnie rzadzi panstwem lub ich miastem 🤣😂😅
@krismarshal86494 жыл бұрын
Owszem i można płacić gotówką ale proszę się przyjrzeć może 10% płacą gotówką , poza tym tęczowe flagi wszędzie , psia moda rozkwita bo po co im dzieci , no i oczywiście 30 % społeczeństwa to uchodźcy tylko czekać jak ich dzieci osiągną prawa wyborcze. Ach i jeszcze Bóg zastąpiony Ego wyższym niż Himalaje.
@arturs19934 жыл бұрын
@@krismarshal8649 a co ma gotowka do teczowej flagi ? Zreszta jak dzieci imigrantow zdobeda prawa wyborcze to “normalnosc” wroci do Europy 😉
@waldemarskw15834 жыл бұрын
@Zapach Chleba Dzis wszystko jutro nic.
@piotrsz97294 жыл бұрын
Wniosek jest prosty, jeżeli społeczeństwo światowe nie pozbędzie się korporacji, to korporacje pozbędą się dużej części społeczeństwa światowego.
@emilhundert15184 жыл бұрын
taa korporacje konieczny skutek uboczny kapitalizmu priwadzący masy do swietlistego socjalizmu
@zoolakam4 жыл бұрын
Społeczeństwo światowe?
@piotrsz97294 жыл бұрын
@@zoolakam A jak nazwać populację światową, może masz ciekawsze określenie?
@zoolakam4 жыл бұрын
@@piotrsz9729 ludzkość? Społeczeństwo światowe kojarzy mi się z czymś czym się zarządza z jednej centrali:)
@janmarian9724 жыл бұрын
@Jem Pszczoły Masz rację. Ale nie zjadaj pszczół bo umrzesz z głodu przez brak roślin.
@maras274 жыл бұрын
Brak gotówki to kolejny duży krok do współczesnego niewolnictwa.
@dariuszkarczynski71424 жыл бұрын
Niewolnictwo było, jest i będzie! Tak,to działa. Tylko teraz niewolnik sam sobie bilet kupuje.
@deepresearch_4 жыл бұрын
Zdecentralizowane systemy oparte o blockchain są odpowiedzią. W przyszłości nie ma miejsca na gotówkę, elektroniczny pieniądz może być albo kontrolowany przez wąską gruę ludzi albo zdecentralizowany i oddany w ręce ludzi.
@maras274 жыл бұрын
@@deepresearch_ Ale żadnemu rządowi cos takiego nie jest na rękę. Oni mogą stworzyć jedynie cyfrową walutę nad którą będą mieli kontrolę...
@deepresearch_4 жыл бұрын
@@maras27 jasne, dlatego sami musimy oddolnie tworzyć i wspierać takie systemy, rezygnując tym samym z usług rządów.
@annakon84234 жыл бұрын
W Chinach juz od 3 lat bezgotowkowo.
@januszinternetu8004 жыл бұрын
Papier to wolności, e-gówno niewola. Nie ma pola do dyskusji. Trzeba bronić gotówki!
@felixgallard29134 жыл бұрын
papier ma zerową wartość
@erikgundersen14 жыл бұрын
Jak chcesz to zrobić? Wejść z kolegami na ulicę??? Good luck ✌
@peter1200up4 жыл бұрын
@@felixgallard2913 rozumiem uważasz, że pieniądz elektroniczny ma realna wartość? 😳 Coś Ty palił chłopie?🤦
@krzysztofwierzbicki44554 жыл бұрын
@@felixgallard2913 a co ma wartosc wg ciebie?
@konradkopiec41934 жыл бұрын
@@krzysztofwierzbicki4455 przedmioty mają wartość i twoja praca. Prosty przykład wartości pieniądza: wyobraź sobie, że jesteś w ubogim kraju. Jesteś głodny od 2 dni nie jadłeś, w promieniu 20 km nie ma żadnego sklepu, a na dworze jest -10*C. Ulice są spustoszałe, nic nimi nie jeździ. Masz przy sobie skórzaną kurtkę i 1000PLN. Spotykasz wychudzoną osobę, która ma pół chleba. Zadaj sobie pytanie: czy ta osoba za kromkę lub dwie będzie chciała 1000PLN, czy kurtkę?
@FuzzlandNetNet4 жыл бұрын
Strach tego wszystkiego słuchać ! Ten świat nie jest dziwny, ten świat jest porąbany i to się skończy źle skończy.
@takbycniemoze4 жыл бұрын
w ryj dać moge dać
@LCU19814 жыл бұрын
Ten świat rządzony jest przez zło, ten świat to tragedia :( , coraz częściej się zastanawiam gdzie zmierzamy jako ludzie :(
@pawelsiw35114 жыл бұрын
Głosowanie, ale proszę bez żartów. Zwolennicy gotówki proszę łapkę w górę, przeciwnicy w dół. Jestem ciekaw czy po takim wykładzie znajdą się przeciwnicy. A przy okazji, pozdrawiam!
@xychu0074 жыл бұрын
Przeciwnicy gotówki zawsze są i będą ( i to nawet jak zderzą się z konsekwencjami korzystania tylko z pieniądza elektronicznego). Nowoczesność, wygoda, teraz jeszcze doszedł kolejny argument - wirusy gromadzące się pieniądzu itp - takich nie przekonasz. Ktoś z mentalnością niewolnika nie będzie chciał widzieć zagrożeń. Takim zawsze wszystko pasuje. Zagrożeń jest cała masa: - brak środków do życia w przypadku awarii banku (MBank ostatnio często to przerabia), - brak środków do życia w przypadku blokady konta przez komornika, podejrzenia o terroryzm, czy jego finansowanie (podejrzenie władza może mieć w stosunku do każdego, kto podskoczy. Potem odblokuje jak się wyjaśni, ale czasowo jesteśmy znów bez środków do życia), - jeśli zacznie w dalszej przyszłości funkcjonować chiński System Zaufania Społecznego (polecam przeczytać co to), to pretekstów do blokady środków może być dużo więcej, - zubożenie społeczeństwa; obecnie wypłacana część wynagrodzenia gotówką w kopertach do minimalnej przelewanej na konto zniknie, - pewnie też wzrost cen usług bankowych , - większa podatność na działania hakerskie (tracisz wszystko co masz i bank zrzuci winę na nas). Wymusi to moim zdaniem powrót (w drugim obiegu między obywatelami) do wymiany barterowej, tj. towar za towar za jakąś pomoc czy przysługę lub obrót np. srebrnymi monetami czy czymś w tym stylu.
@beabata81104 жыл бұрын
@@xychu007 genialne podejście Przejrzyste i zrozumiałe
@pawelsiw35114 жыл бұрын
@@xychu007 zgadzam się w wielu aspektach. Jednocześnie zwracam uwagę na argument dotyczący wymiany barterowej. Gotówka została wymyślona aby odejść od wymiany rzeczy za rzeczy. Teraz cofamy się w rozwoju kilka tysięcy lat na czasy przed Fenicjanami. Super postęp!
@xychu0074 жыл бұрын
@@pawelsiw3511 Ludzie zawsze znajdą sposób, żeby obejść system. Im bardziej będzie on uciążliwy, tym chętniej obywatele będą skłonni kombinować. Władza uzasadni obrót bezgotówkowy m.in. chęcią uszczelnienia systemu podatkowego (oczywiście dla naszego wspólnego dobra),a skończy się to jak zawsze - szary obywatel będzie chodził coraz krótszej (tym razem na wirtualnej smyczy), a ci którzy kradli do tej pory znajdą innych sposób. Oni potrzebują do tego wymiany systemu 1-2 pokoleń. Odejdą ci , którzy mają inną perspektywę, pamiętają czasy większej wolności. Nasze wnuki będą już zupełnie innymi ludźmi z innym spojrzeniem na świat, inaczej może interpretującymi wolność.
@pawelsiw35114 жыл бұрын
@@xychu007 ponownie się zgadzam, ale zwracam uwagę, że w naszych rękach spoczywa odpowiedzialność za uksztaltowanie myślących samodzielnie, przyszłych pokoleń. Płacimy za własne błędy wychowawcze.
@armbi42024 жыл бұрын
Witam, Tomasz Wróblewski, wolność w remoncie. Proste intro, zwiastujące ucztę intelektualną, dzięki.
@bartoszkuklinski904 жыл бұрын
Nic nie zastąpi gotówki, szelestu banknotów. To nie tylko kwestia czysto utylitarna czy pragmatyczna, to jest psychologia. I nie chodzi tylko o wolność, tylko o formę, oprawę rzeczy które tworzą nasz świat i czynią rzeczy rozpoznawalnymi i unikalnymi. Z tego samego powodu na przykład kupujemy cukierniczki, a nie po prostu nabieramy łyżeczką cukier z torebki. Biurokraci tego nie rozumieją, nie kumają ludzkiej duszy - zapełniają świat cyframi, algorytmami i operacjami, które z psychologicznego punktu widzenia czynią nasz świat może wygodniejszym ale i uboższym.
@kubagbs45454 жыл бұрын
Zapamiętam Twój komentarz i opowiem przy kominku wnukom za jakieś 40lat...tylko teraz tak myślę czy w 2060 będzie można mieć kominek:(
@jackos74154 жыл бұрын
Znakomite wykłady Prezesie Tomaszu. Miło posłuchać. Dzięki
@alicjajuly1884 жыл бұрын
z wielka przyjemnoscia slucham/ ogladam te programy - excellent ! . . .jestem wdzieczna za te wszystkie info i analizy . . .thx!
@limearmoks34564 жыл бұрын
Przyjmijmy NANO GENETYCZNY ZASTRZYK ŚMIERCI w pokorze i radośnie podajmy go naszym dzieciom
@waldus504 жыл бұрын
Z przyjemnoscia i uznaniem ogladam Pana programy. Pozdrawiam z Canady.
@fuertesan4 жыл бұрын
Szczepionka 🤣🤣🤣 Na co, na głupotę 😝 i jaka Pandemia 🤷♀️🤦♂️😝 Praca z domu zostanie już na zawsze... jaka PRACA 🤢 Piekarze, śmieciarze, budowlańcy 🤦♂️ Już teraz jestem ciekawy jak to będzie wyglądać 😁 90 Procent pracy z domu to praca zbędna ... Bullshit Jobs !!! ☝😆😝👎😡
@krzysiekchory4 жыл бұрын
Domu z drukarki 3d, automatyka lini produkcyjnych żywności, zostają śmieci...ktore są zbędne i się je wyrzuca (alegoria do ludzkości)
@jacopoprostu4 жыл бұрын
Godzine temu sprawdzałem czy jakiegoś nowego filmu yt przypadkiem nie schował a tu cyk A godzinę gorące wideo. Dziękuję
@aleksandrarutkowska46064 жыл бұрын
Dziękuję, słucham i proszę o kolejne.
@artwer61714 жыл бұрын
Koniec gotówki to koniec wolności . To remont,który będzie koszmarem kontroli ludzi z filmów S-F. Pozdrawiam Panie Tomaszu, zdrowia.
@arturs19934 жыл бұрын
Mozesz sie kolego wyprowadzic gdzies w zaciszne miejsce globu moj kolego gdzie gotowka bedzie wciaz srodkiem platniczym 😉
@artwer61714 жыл бұрын
@@arturs1993 niewiele kolego zrozumiales z wykladu oraz mojego komentarza; pozdrawiam i zdrowia
@xychu0074 жыл бұрын
Do tego ludzie zbiednieją (w Polsce na pewno). Znam masę ludzi, którzy dostają kasę w kopertach jako część comiesięcznej wypłaty. Likwidacja gotówki oznacza realną obniżkę dochodów.
@arturs19934 жыл бұрын
@@artwer6171 zrozumialem wszystko. Wolnosc to rowniez prawo wyboru miejsca zamieszkania, a to czego sluchales to nie wyklad moj kolego 😉
@artwer61714 жыл бұрын
@@arturs1993 ty naprawdę nie zrozumiałeś ;co ma miejsce zamieszkania do tego, że ludzkość idzie w stronę totalnej kontroli? Ludzkość , nie Polska czy Polacy . Słuchaj ze zrozumieniem.
@jarekd52614 жыл бұрын
Dziękuję za komentarz Panie Tomaszu. Dający do myślenia..... myślącym!
@teresadanecki-bartelik94574 жыл бұрын
Jak zawsze niesamowity przekaz wiedzy
@OurLifeisaMiracle4 жыл бұрын
Dziękuję i słucham
@combot77714 жыл бұрын
Ludzie proszę nauczcie się, aby dawać łapkę w górę twórcy filmu na te chwilę 113 097 wyświetleń i tylko 5 tysięcy łapek w górę, polubienia pozycjonują filmy na KZbin, jeśli chcemy uświadamiać ludzi, film musi mieć większy zasięg, pozdrawiam!
@biglebowski2934 жыл бұрын
Tak jest, w momencie kryzysu następuje proces programowania, dlatego ważne jest aby w tym czasie trzymać się dobrych zasad postępowania, wartości, tego co sprawdzone. Nie rezygnować z tego w momencie doświadczania przez kryzys. To jest ten moment kiedy determinujemy siebie.
@biglebowski2934 жыл бұрын
Dlatego za wszelką cenę, uparcie trzymać się trzeba tego co właściwe i sprawdzone bo to nie kryzys zabija, a nasza reakcja na kryzys.
@pavlootroy65534 жыл бұрын
"Fakt, iż jakiś pogląd jest szeroko rozpowszechniony, nie stanowi żadnego dowodu na to, że nie jest on całkowicie absurdalny. Jeśli weżniemy pod uwagę, że większość ludzkości jest zwyczajnie głupia, należy oczekiwać z dużym prawdopodobieństwem, iż powszechnie panujące przekonania będą raczej idiotyczne niż rozsądne" Bertrand Russell Zmieniając wyraz "ludzkość" na "obecnie rządzących" uzyskujemy również prawdziwe stwierdzenie. Pozdrawiam 👍
@MrGregor614 жыл бұрын
Wspanialy cykl audycji, pozdrawiam bardzo serdecznie.
@piotrpiotr60694 жыл бұрын
Nie ma opcji. Wszystkie pieniądze wypłacam. Wyjeb.... Kartę do śmieci!! Nie płać kartą!!
@gs69694 жыл бұрын
Jestem za. Ale rachunki trzeba opłacić, tak trzeba iść na pocztę czy do banku i czekać w długiej kolejce. Cześć zostawiam.
@MaciekGrudi4 жыл бұрын
Dlaczego?
@Igor-gn4tv4 жыл бұрын
Trzeba zatrzymać to szaleństwo kreacji pieniądza z powietrza przez prywatną światową lichwę !
@astat14 жыл бұрын
W jaki sposób?
@leslawh15724 жыл бұрын
@@astat1 zagonić ich do pracy żeby poznali wartośc pracy i pieniądza.
@peter1200up4 жыл бұрын
😂😂😂 zastąpić państwową lichwą? Ale to już było towarzyszu🤦
@patrycjasadowska61444 жыл бұрын
Nie daj boże , żeby do tego doszło Byśmy byli od tych skur .zależni Jak by chcieli to zależy komu by dali ile Ludzie bądźcie czujni ,będziemy płakać
@pawewojcik94034 жыл бұрын
trza stworzyc lokalną lichwe
@danutadanuta70504 жыл бұрын
Dziękuję i pozdrawiam
@eddie1987pl4 жыл бұрын
Rok temu sądziłem że wolność w remoncie to trafna nazwa. Dziś powinno się nazywać wolność w agonii :( precz z socjalizmem!
@mariuniu1004 жыл бұрын
Jak zwykle ciekawie I merytorycznie.
@ostragonia6834 жыл бұрын
Panie Tomaszu jak zwykle wspaniały wykład
@woczykij29804 жыл бұрын
Panie Tomaszu oby nie trzeba było za niedługo zmieniać nazwy Podcastu na WOLNOŚĆ W ODWROCIE
@tomekmackiewicz7104 жыл бұрын
Lub co gorsze WOLNOŚĆ W PRZEPAŚCI
@spiler864 жыл бұрын
Wspomnienia z wolności?
@Danielaviavi124 жыл бұрын
Co ten Pan Tomasz... Jak ja uwielbiam Pana słuchać!! Zdrowia!!
@masaj11114 жыл бұрын
jak zwykle w punkt--wielki szacunek---czysta profeska
@janpis10914 жыл бұрын
Każdy normalny i chcący żyć po swojemu człowiek wybierze gotówkę gdyż to mu gwarantuje anonimowość i swobodę w kierowaniu swoim życiem tak jak chce on a nie korporacja. Więc wracajmy do gotówki i przestańmy demagowac. Tylko gotówka prowadzi do postępu i rozwoju a nie jakis tam wirtualny pieniądz. Wirtualny pieniądz to założenia komunizmu (wszystko wedle potrzeb) a nie wedle pracy.
@romanburczymorda43134 жыл бұрын
Jeff Bezos (założyciel amazona) najbogatszy człowiek na świecie -> to nie stara ekonomia, tylko żerowanie na naiwności ludzi
@gracetallar34684 жыл бұрын
Raczej nie naiwnoci, ale na upragnieniu posiadania oraz komfortu.
@Bartek982134 жыл бұрын
W rankingu Forbesa pojawiają się osoby, które chcą się tam pojawić. Bezos to płotka względem tego ile kasy mają ludzie w cieniu.
@marcinwawa87xxx534 жыл бұрын
Najbogatszy wg jakich kryteriów? Jego majątek to infrastruktura rozsiana na całym świecie, zbudowana za kredyty i pieniądze akcjonariuszy. Jego majątek to raptem kilka % tego co próbuje się lansować. To nie jest miliarder z pokolenia na pokolenie. 10 lat temu prowadził raptem jedną księgarnie.
@peter1200up4 жыл бұрын
Tak, tak! Pasożyt! Wyzyskiwacz! 🥴Czy ty gościu się słyszysz? 🤦
@matiasmaciejraniewicz61814 жыл бұрын
Gdyby konsument nie preferowal rozwiazan oferowanych przez wielkie firmy, to te firmy nie bylyby wielkie... Bezos dostarczyl ludziom to, co oni docenili i za to zarabia pieniadze. My mu placimy. Inaczej jest w przemysle zbrojeniowym, ale w uslugach, konsument reguluje zyski firm. Nieprawdaz?
@terpinskipl4 жыл бұрын
Poziom wysoki. Myślę że nie wielu zrozumie. Myślę nad tym czy jest szansa na powrót do wolności. Teraz wszyscy tresowani na człowieków sowieckich...
@donmarciano19814 жыл бұрын
A czego mają nie rozumieć? Wykłady nie są przeintelektualizowane. Wchodzą jak złoto
@terpinskipl4 жыл бұрын
@@donmarciano1981 dużo przekrojowych treści. Skóty myślowe.
@piotrszwedowicz29264 жыл бұрын
@@terpinskipl v
@bernardaprzybya-zaremba52524 жыл бұрын
Nie. Nie będzie powrotu do wolności. To wszystko służy faszyzacji . Chiny wprowadziły system kontroli, szykują eliminacje niepotrzebnych w gospodarce ludzi. Tylko czekać aż zamordystyczna UE pożyczy pomysł i będzie likwidować niewygodnych obywateli : patriotów, heteroseksualnych etc, etc. Będzie jak za rewolucji francuskiej. Już funkcjonuje MYŚLI ZBRODNIA. To kondensat faszyzmu i komunizmu.
@lukasz83krakow4 жыл бұрын
Kurde! Fajny kanał! Trafiłem dziś przypadkiem i zaczynam subskrybować, Pozdrawiam Serdecznie Panie Tomaszu!
@voytek65204 жыл бұрын
Dobrze chłop mówi, polać mu więcej... kawy! Dziwne czasy nadchodzą, mieszkam w USA, CA i widzę te dziwne socjalne eksperymenty i co to robi z ludźmi
@voytek65204 жыл бұрын
@Aishe Suhdini a co bys chciał wiedzieć?
@ToxiqVowoVpixoT4 жыл бұрын
@@voytek6520 Amerykanie wierza w pandemie/szczepionke czy sa sceptyczni? Komentarzy nie da sie czytac, ale teraz ciezko odroznic ludzi od botow
@voytek65204 жыл бұрын
@@ToxiqVowoVpixoT Wierza w szczepionke ale rowniez obawiaja sie skutkow ubocznych czy nieznanych efektow szczepionki. Dodatkowo ludzie wyksztalceni nie wierza ze szczepionka skonczy epidemie, jak rowniez boja sie nowego wirusa ktory moze zostac przedstawiony dla swiata...
@ToxiqVowoVpixoT4 жыл бұрын
@@voytek6520 Dziekuje. Czyli generalnie nie podchodza sceptycznie do samego covida-19, tylko do samej szczepionki. Chocbym wierzyl w "sile" covida, to nie wiem czy bym sie szczepil przy smiertelnosci 5 os na 10,000 biorac pod uwage wiek umierajacych. Ciezko mi po prostu znalezc Amerykanina, ktory podwazalby sposob naliczania statystyk czy chocby to, ze w ogole podpieto ja pod pandemie - przy okolo 4,000 zgonow na swiecie, co jest 1% rocznego plonu grypy; nie mowiac o "niezbednych" chorobach towarzyszacych przy covidzie. Pamietam jak w samej Polsce zmarlo ok. 3,000 osob - sam styczen-luty 2018. Pamietam bo sam lezalem i sluchalem RMFu. Ale jak grypa to epidemia, a jak covid to pandemia i wrota reform otwarte. Pozdrawiam
@muadek4 жыл бұрын
. Dla zasięgów. Jak zawsze w punkt.
@yestemtuyestemtam49254 жыл бұрын
Prowadzę firmę, realizuję transakcje 99% gotówkowo. Przez bodajże cały maj dzwonił telefon w sprawie "Polska bezgotówkowa", co dzień telekonsultant podejmował próbę związania mnie z płatnościami kartą. Szkoda, że w reklamowaniu płatności kartami nie wspomina się o prowizjach dla banku z każdej jednej transakcji. Przyzwyczajenia w narodzie już jednak takie, że klienta zawsze muszę uprzedzić - nie obsługuję płatności kartą. Wielu robi wielkie oczy, a w marcu to jeden klient wręcz banknot traktował jakby parzył. Słyszałam o lekarzu, który ŻELAZKIEM ELEKTRYCZNYM DEZYNFEKOWAŁ (!) pieniądz, a końcówki w monetach odmówił (covid!). Podobno banki każą sobie płacić, żeby móc wybrać większą ilość (swoich własnych) pieniędzy w gotówce - ?! Już jakieś zapowiedzi słyszę, że rząd będzie mógł przeglądać nasze oszczędności na kontach i w oparciu o to podejmować swoje decyzje... Mamy też niepokojącą ustawę, że gdy bank jest zagrożony bankructwem, może zająć nasz kapitał z konta. Równocześnie słyszę panią Kowalską w piekarni, która pewnie co wieczór dziennik ogląda, pytającą, kiedy będzie mogła chleb kupić płacąc kartą. Co ludzie mają w głowach, to ja nie wiem...
@chriskopec18584 жыл бұрын
Icek pyta icka-kiedy się skończy epidemia? Icek bądź mądry. Poważni ludzie zainwestowali poważne pieniądze. Jak zarobia to się skończy
@jakubmaj96454 жыл бұрын
Skończy sie jak poliniacy spokojnie pojdą na cmentarz
@piotrlewandowski34984 жыл бұрын
Gotówka to suwerenność naszego pięknego kraju
@Charliezfabrykiczekolady4 жыл бұрын
Tak sobie mozemy „glosowac” lapkami w gore za gotowka. Szkoda tylko, ze to juz nic nie zmieni. Cyfryzacja jest faktem. Brak prywatnosci jest faktem. Handel danymi jest faktem. Nowy porzadek swiata juz ruszyl i bedzie coraz mocniej wchodzil w nasze zycie, odbierajac nam wolnosc. Stalo sie! a nowe waluty w obiegu powszechnym, to nic innego jak przejecie kolejnej funkcji panstwa przez gigantow swiatowej gospodarki we wspolpracy z sektorem bankowym. Tak bedzie wygladal swiat - gdzie panstwa znane w obecnej formie, beda tylko narzedziami do zarzadzania mieszkancami danego terytorium. Amen! Pozdrawiam wszystkich swiadomych, madrych i aktywnych ludzi 👍
@noaxfreeloader4 жыл бұрын
Jakby mniej słyszy się ostatnio o "demokracji", czyli "pytaniu ludzi o zdanie". Naprawdę te odrealnione elity myślą, że ludzie się W KOŃCU nie zbuntują?
@kashiayami4 жыл бұрын
I co zrobią jak się zbuntuja zakładając że się zbuntuja - wystarczy że prąd wyłącza albo dostęp do netu zabiorą i po buncie
@astat14 жыл бұрын
Ludzie są tak ogłupieni, że z radością zagłosują na swoich ciemiężców.
@noaxfreeloader4 жыл бұрын
@@kashiayami Paraliż państwa jest możliwy jeśli ludzie przestaną płacić podatki i odmówią pracy, może nawet zablokują większe miasta. Albo my, albo oni. Do tego nawet nie trzeba większości, bo faktycznie po zabraniu internetu wielu ludzi się zapłacze.
@noaxfreeloader4 жыл бұрын
@@astat1 Są ogłupieni, ale po przekroczeniu pewnej granicy zderzają się z fizyką życia. Pusta micha gwarantuje otrzeźwienie.
@gregorkaffcia58144 жыл бұрын
Jak się ludzie zbuntują to będzie już za późno na walkę. Poziom ogłupienia osiągnął taki poziom że mogą z nami zrobić wszystko. Wirus to bardzo ładnie pokazuje.
@arturs19934 жыл бұрын
Globalna gospodarka skurczyla sie o ok 11% ale gieldy odnotowuja wzrosty jakby nic sie nie stalo 🤣😂😅 Ekonomia ma tyle wspolego z nauka i zdrowym rozsadkiem ile mieli wrozbici za czasow sredniowiecznych 😉
@krisskrzypczyk87574 жыл бұрын
Dla zasięgu 👍👍👍
@AnaWa5184 жыл бұрын
'Shaping the Future of the Fourth Industrial Revolution: A guide to building a better world' - Klaus Schwab
@fragmenkaw13544 жыл бұрын
Tak Panie Wróblewski mamy już pomysł na radzenie sobie z kryzysem - ten pomysł to wszechobowiązująca strategia sztucznych inteligencji w służbie koncernów globalnych. No może nadużyciem jest, że "my" mamy pomysł, bo ludzie są tu tylko produktem do wydojenia pieniędzy ale firmy ponadpaństwowe nie czekają na regulacje prawne w państwach narodowych tylko wdrażają mechanizmy proponowane przez SI bez oglądania się na polityków czy organizacje społeczne, które jawią się w świetle SI jak anachroniczne byty nie nadążające za postępem. Faktem jest, że nie rządzą już nami rządy tylko zespół sztucznych inteligencji i to one dyktują postępowanie praktycznie we wszystkich obszarach naszego życia. Cała sytuacja jest wywołana przez SI w celu zwiększenia przychodów firm bazujących na internecie i wszystkie działania promowane przez SI są podporządkowane jedynie powyższemu celowi.
@malgorzatamiroslawakim71874 жыл бұрын
Pozdrawiam serdecznie i życzę miłego weekendu.
@Jakub15004 жыл бұрын
Jak zawsze świetnie
@tch65384 жыл бұрын
...JEST PAN GENIALNY ..!!!
@gracezydor58564 жыл бұрын
Supper jak zwykle 👍
@polskikrab40854 жыл бұрын
PAMIĘTAJMY - "kwinkunks Ziemkiewicza" - warunki demokracji: 1) wspólnota interesów - min. 40% musi czuć odpowiedzialność za państwo 2) istnienie klasy średniej - a nie ludzie na zasiłkach 3) istnienie niezależnych mediów (korporacje wykluczają niezależność) 4) racjonalność - liczą się argumenty a nie gra na emocjach 5) prawo - oparte na zasadzie "porządek naturalny" a nie "mam ręce i nimi kręcę"
@Traktor1954 жыл бұрын
Dla zasięgu 👍🏻👍🏻
@adriansiemasz94364 жыл бұрын
Panie Tomaszu pozdrawiam! Widziałem Pana w programie Pani Doroty Szelongowskiej :)
@annapetrzilek60764 жыл бұрын
Super sie Pana slucha dzieki
@jalewando92144 жыл бұрын
Dzięki za film 👍
@mariuszbiel88044 жыл бұрын
Znaczy nie podskoczysz wyżej ch*ja, bo jak podskoczysz to znikną twoje cyfrowe pieniądze, a może nawet posiadacz. Bank cyfrowych pieniędzy będzie kontrolował każdą transakcję i brał od nich podatki ...
@krecikopulos4 жыл бұрын
Świetny odcinek!
@defekt123osobowosci4 жыл бұрын
Zaskakujące niektóre twierdzenia. Poczawszy od 1 minuty i zastosowania argumentu, iż dowodem na wyjście z kryzysu społeczeństwa miałaby być sprzedaż luksusowych dóbr, Lamborghini.... aż po finałową puentę, z sarkazmem kwitującą glosy broniące papierowego pieniądza, tak jakby jego uniwersalny, ponadczasowy, wreszcie suwerennościowy (w odniesieniu do państwa) jak i wolnościowy (w odniesieniu do jednostki) wymiar, można było ot tak zignorować i pogrzebać gotówkę, w ten sposób budując lepszy świat(?). Szokujące tezy w miejscu, w którym nigdy bym się ich nie spodziewał.
@nulnwiss27204 жыл бұрын
Jak zawsze w punkt!
@jstruziu224 жыл бұрын
kapitalny materiał.
@marcinwawa87xxx534 жыл бұрын
Pierwsze zdanie i odrazu moge się z Panem zgodzić. Wreszcie jakaś racjonalna i wyważona teza.
@limearmoks34564 жыл бұрын
Viwat Prezes NBP obrońca gotówki i wolności.
@ilovereal4 жыл бұрын
prezes Glapiński w głównej mierze jedynie wdraża postanowienia Banku Rozrachunków Międzynarodowych
@woczykij29804 жыл бұрын
@@ilovereal dokładnie a teraz tylko mówi co według badań nastrojów społecznych, społeczeństwo chce usłyszeć
@cieslik75644 жыл бұрын
Viwat wspaniała korupcja.
@cieslik75644 жыл бұрын
NBP dofinansował studia na "uczelni Rydzyka" kwotą 783 tys. zł
@woczykij29804 жыл бұрын
@@cieslik7564 kolejna cegiełka do schodów do nikąd
@SuperFly.14 жыл бұрын
Panie Tomaszu to po bańce na bitcoinie była rekordowa sprzedaż Lamborghini 😉💯
@adammunk82054 жыл бұрын
Osobiście wolę kupować w normalnym sklepie. Jednak teraz jak mam zakładać kaganiec, który mi jeszcze szkodzi, to zacząłem więcej zamawiać przez neta. Jednak np wędliny, mięso i dobre eko jedzonko kupuję u małych producentów.
@parch1234564 жыл бұрын
the best , the best, the best learning!
@SlawJablonski4 жыл бұрын
Dzięki guru!!! Otwierasz oczy Samo mięso Pozdrawiam z Chicago
@martinstankiewicz82804 жыл бұрын
Odnośnie Szwecji, jest dokładnie odwrotnie niż Pan Tomasz mówi. W listopadzie 2019 Szwedzki parlament zagłosował za ochrona gotówki (wszystkie partie głosowały za, z wyjątkiem jednej) zobowiązując instytucje bankowe do zapewnienia konsumentom możliwości korzystanie z gotówki (rozliczenia, kasy i bankomaty). Stalo się to, pomimo tego, że coraz mniej konsumentów korzysta z papierowych pieniędzy i wiele firm (zwłaszcza handlowych) chętnie przeszło by w całości na obsługę bezgotówkową. Zlikwidowanie gotówki natychmiast zaowocowałoby powstaniem, alternatywnego pozbawionego jakiejkolwiek kontroli rynku finansowego i jest to jeden z dwóch głównych argumentów podnoszonych za pozostawieniem gotówki. Drogim z nich jest naturalne bezpieczeństwo transakcji w razie awarii bądź ataku na infrastrukturę. Sytuacja wiec jest taka, ze konsumenci i rynek w naturalny sposób odchodzi od gotówki (wygoda i niżesz koszta) zaś rząd nakazuje pozostawienie gotówki, zdając sobie sprawę z jej istotnego znaczenia dla całego kraju.
@jbk684 жыл бұрын
Tak tylko informacyjnie : LIBRA nazywa się teraz DIEM
@specyfik4 жыл бұрын
Libra miała być koszykiem walut. Nowa Libra ma być stablecoin do dolara.
@zdzichumarchewka76994 жыл бұрын
Carpe DIEM :)
@antybartek4 жыл бұрын
Yebac te molochy #DAO :D
@polskikrab40854 жыл бұрын
PAMIĘTAJMY - "kwinkunks Ziemkiewicza" - warunki demokracji: 1) wspólnota interesów - min. 40% musi czuć odpowiedzialność za państwo 2) istnienie klasy średniej - a nie ludzie na zasiłkach 3) istnienie niezależnych mediów (korporacje wykluczają niezależność) 4) racjonalność - liczą się argumenty a nie gra na emocjach 5) prawo - oparte na zasadzie "porządek naturalny" a nie "mam ręce i nimi kręcę"
@666mooncat4 жыл бұрын
Bardzo proszę o dodanie angielskich napisów, do tego filmu i poprzednich. Chciałabym udostępnić obcokrajowcom, a nie mogę. Nie rozumiem dlaczego ich nie ma, kanał ma sponsorów przecież... Plus to zwięky zasięgi na yt.
@ziemowitsosnowski30214 жыл бұрын
dokładnie
@robertocieslak11834 жыл бұрын
WiTaM i z zacikawieniem słucham
@kamileqone4 жыл бұрын
Za 5 lat sobie to odtworzymy i nie uwierzymy. CBDC
@cristopiel80524 жыл бұрын
Genialna analiza
@piotrpiotr73554 жыл бұрын
Może zrobi Pan film na temat pracy czy algorytmy lub roboty nie zabiorą nam pracy bo podobno pandemia przyśpieszyła ten proces automatyzacji pracy i w ciągu 5 lat z.niknie wiele zawodów.
@Nick_N00B4 жыл бұрын
26:10 Wyborcza? Znajdzie się kilku rzetelnych ale... Walczą z "Bankierami" dając korporacją pełnię władzy poprzez kreacje cyfrowego pieniądza?! Teraz wyjdzie na jaw jak "drogie" (kosztowne) jest lenistwo (w zdobywaniu wiedzy) bo skończonym frajerstwem jest...
@faktografik56614 жыл бұрын
Pieniądze już są całkowicie cyfrowe, a te kwitki papierowe to tylko nota bankowa. To banki chcą wyeliminować banknoty, tylko po to aby pieniądz nie opuszczał ani na chwilę systemu bankowego. Więcej pieniądza w systemie bankowym = więcej kredytów = większy zarobek banków = większa kreacja pieniądza. To tylko bardziej pogłębi zapaść systemu monetarnego. Kto tworzy pieniądze ten ma władzę. I jeszcze jedno, dzień w którym wszystko zostanie spłacone czy uregulowane nie nastąpi nigdy, w obecnym systemie zawsze będzie brakowało pieniędzy na spłatę odsetek, więc trzeba znowu wykreować pieniądz na odsetki kolejnymi kredytami i tak bez końca. Ten system upadł już dawno bo w 1971 roku. To wtedy trzeba było się spotkać i ustalić nowe zasady. To że cały dług jest parkowany w zestawieniach banków centralnych nie oznacza że go nie ma, on jest i tylko narasta.
@ninnaghagenn39274 жыл бұрын
To na pchlim targu bitkojnami będzie się płacić ?
@Okeanos5004 жыл бұрын
a żeby się Pani nie zdziwiła. Są już dwa kraje, które wprowadziły cyfrową walutę - Bahamy i Kambodża. Są statystki, że wielu krajach biednych (III świata) duża część populacji nie ma dostępu do usług bankowych jednocześnie posiadając najnowsze smartfony. Płacenie telefonem jest najbardziej rozpowszechnione w... Afryce. W krajach dotkniętych kryzysem, gdzie mamy do czynienia z hiperinflacją ludzie uciekają do Bitcoina jak np. w Wenezueli. Widziałem reportaż o przedsiębiorcach z Nigerii, którzy rozliczają się między sobą w Bitcoinie, bo ich waluta traci na wartości 50% w skali roku. Kryptowaluty to przyszłość. Najważniejsze cechy Bitcoina: decentralizacja, transparentność i niezmienność.
@bartoszp51264 жыл бұрын
Bardzo ciekawy odcinek, jak za każdym razem. Dało się jednak słyszeć delikatny świst wdechowy. Oby to papieros przed nagraniem, a nie jakieś problemy zdrowotne :)
@voyd15074 жыл бұрын
Swietny wyklad.
@MrDieter34 жыл бұрын
👍
@smoleto80414 жыл бұрын
Jak zawsze wysoki poziom
@martaatram42314 жыл бұрын
Ta pandemia spadła im z nieba żeby wprowadzić cyfrowy świat ooo dziękujemy ci Wielki Nietoperzu xD
@Stilelibero674 жыл бұрын
Plandemia jest planem, cyfrowy świat, to coś co jest wykorzystane do upodlenia i zniewolenia człowieka. W takiej kolejności, a nie, jak sądzisz, umknął masonom nietoperek....
@martaatram42314 жыл бұрын
@@Stilelibero67 myślimy tak samo ale ironii nie łapiesz
@lukskywalker35444 жыл бұрын
@@Stilelibero67 wyobrażasz sobie co będzie kiedy przyjmiesz znamię? Będziesz niewolnikiem systemu bez nadziei na zbawienie, a szatan będzie twoim Bogiem
@mikikulesza4 жыл бұрын
@@lukskywalker3544 jakie znamię?
@robertladno60774 жыл бұрын
Proszę nie zapominać że scentralizowana waluta banków centralnych będzie waluta programowalna robiąc z nas niewolników. Dlatego dobra takie jak złoto srebro i Btc (zdecentralizowane)są naszą wolnością.
@AnaWa5184 жыл бұрын
'COVID-19: The Great Reset' Klaus Schwab
@AT-kx6fj4 жыл бұрын
Masakra! Pure communism!!
@Kredytowiec4 жыл бұрын
Popatrzcie jakie są plany depopulacji przy pomocy szczepionek www.bitchute.com/video/J1d45275Epno ☠ ☠ ☠ ☠
@rekin59374 жыл бұрын
Zabraknie papierowego pieniądza to te gospodarki powoli zdechną, drugi obieg poza kontrolą to on napędza gospodarkę kraju.
@gonzogorf70194 жыл бұрын
Co by Glapińskie nie powiedział, nawet mądrze, będzie krytykowane przez anty PiS, niestety jest umoczony w polityke ;)
@Wysek204 жыл бұрын
Glapiński ma rację. Pieniądz fizyczny, to gwarancja niezależności obywatela. Sęk w tym że ani władza, ani tym bardziej banki nie chcą tej niezależności obywatela.
@gonzogorf70194 жыл бұрын
@@Wysek20 pieniądz oparty o złoto, moze i tak, ale oparty na zaufaniu jest tyle samo wart co zeszloroczny snieg, akcje albo wirtualne waluty ;)
@Wysek204 жыл бұрын
@@gonzogorf7019 cóż, oczywiście że tak. Chociaż nie usłyszałem i żadnych gwarancjach e-walut. Więc efekt taki sam jak przy pieniądzu dłużnym, z tą różnicą że władza może śledzić każdy ruch obywatela 🙂
@peter1200up4 жыл бұрын
@@gonzogorf7019 ale kwestia nie dotyczy wartości fizycznego pieniądza tylko cech gotówki jako anonimowego środka płatniczego...
@janpis10914 жыл бұрын
@@Wysek20 już śledzą i nie tylko władza ale banki sklepy zaraz będą śledzić złodzieje jak już nie śledzą cóż to za problem dzisiaj kupić sobie człowieka z banku polityka wojskowego milicjanta byznesmena jak według żyda to wszystko jest na sprzedaż i nie ma już rzeczy świętych
@barbarajohansson63614 жыл бұрын
Dlaczego nic pan nie mowi Polakom o G.Soros....i jego swatowych finansow...
@karolstrzelec58524 жыл бұрын
Nie mylcie cyfrowych pieniędzy (obecnych) z kryptowalutami jak Bitcoin. Wiem że fajnie się buduje zasięgi na straszeniu innych ale Bitcoin w przeciwieństwie do cyfrowych pieniędzy obecnych banków nie daje prawa osobom trzecim do blokowania lub zmieniania stanu posiadania komukolwiek. Zwolennicy obecnego systemu mogą skakać, tupać, krzyczeć ale to nic nie da, rynek (bitcoin) się obroni. Dla nowicjuszy przypominam: Tak, Bitcoin może działać bez internetu, już kilka lat temu przeprowadzono takie transakcje, obecnie trwa integracja tego na skalę międzynarodową nawet na takich zadupiach jak jakieś pustynie czy w krajach trzeciego świata całkowicie odciętych od cywilizacji. Nagrałem nawet jeden poradnik na ten temat gdzie tłumaczę to w dość przystępny sposób. Zapraszam na kanał.
@miroslawlaska88854 жыл бұрын
Super
@romanburczymorda43134 жыл бұрын
Może też coś o US GAAP (amerykańskie standardy rachunkowości) - w Polsce chyba nie znane
@25Weider4 жыл бұрын
Panie Tomaszu ja w odniesieniu do wywiadu u Pani Moniki Jaruzelskiej do kwestii klimatycznych. Bo z całą resztą się zgadzam. Wiemy oczywiście, że odkrycie dokonane przez Solowa i Paula Romera (oraz innych) że wzrost gospodarczy napędzany jest przez naukę jest słuszne. Całkowita prawda. Dużo czasu potrzebowaliśmy na dotarcie do niej od publikacji Adama Smitha 'Bogactwo narodów' Powinniśmy inwestować w każdy rozwój nauki od ekologii po technologie wytwarzania stali hartowanej, od biologię po fizykę. Wielkość zwrotu z takich inwestycji jest praktycznie nie ograniczona. Jednak to teraz znajdujemy się w momencie zwrotnym. Bo nie mamy technologii wychwytu dwutlęnku węgla z atmosfery. Marcin Popkiewicz wcale nie mówił, aby wszystkie fabryki nagle zatrzymywać tylko nie inwestować więcej w węgiel. Pozwolić obecnym górnikom przejść na emeryture po 25 latach. Problem z gazami cieplarnianymi należy inaczej rozumieć co problem ze smogiem bo problemem jest jego kumulacja. To jak z wodą w wannie z kurkiem. Choćbyśmy dolewali ją pipetą w zacznie się przelewać. Są doniesienia, że już nawet w 2032 roku Arktyka może być całkowicie pozbawiona lodu w miesiącach letnich. A na tempo tajania lodu ma wpływ nawet kierunek przepływu wiatru. To prawa fizyki są czynnikiem priorytetowym. A pytanie brzmi w którym dokładnie jesteśmy momencie i ile czasu nam zostało
@Boombel274 жыл бұрын
Panie Tomaszu, jestem sinologiem i przy każdym odcinku kiedy błąd się pojawia kłuje mnie w uszy, ale dzisiaj jak usłyszałem wielokrotne powtórzone Xi to aż muszę pana poprawić! Nazwisko wymawiamy fonetycznie Śi Dźinping! Pozdrawiam!
@therealjackfisher4 жыл бұрын
Rodacy prosze sie dzielic zeby moja kasa nie poszla na marne. Jestem inzynierem dzwiekowym i muzykiem, rybakiem, oraz rencistowskim spawaczem. Nie chce zeby moje zycie obijalo sie o rente ktora otrzymuje, dlatego lowie ryby oraz komponuje muzyke. Muzyke robie z milosci dla POLSKI. Oto moja jeszcze nie skonczona wersja Roty nad ktora pracuje od jakiegos roku w wolnym czasie: kzbin.info/www/bejne/rmWWlquhrrhkfMk Planuje skonczyc w lutym ale ta rota bedzie nagrywana ponownie az zaleje cala plyte roznymi wersjami Roty. Robie to dla was moi kochani rodacy, ale tez dla siebie bo to jedyna piesn ktora spodobala mi sie na lekcjach w szkole podstawowej, ktorej nas uczyli za komuny. Mam 41 lat i owszem zylem za komuny, milicja zamordowala mi wojka, jedynego mezczyzne w rodzinie i zostaly sie tylko kobiety. Jak sobie daly rade to mozna dyskutowac ale powiem ze slabo. Ja natomiast teraz jestem mezczyzna w mojej rodzinie i probuje zrobic cos co wszyscy polubicie. Chce zostawic slad na tym swiecie po tym jak ja umre i zaczynam od ROTY! Wszystkich pozdrawiam i zapraszam. To nie jest wersja koncowa, i wersji bedzie duzo. Chce sie upamietnic tak zeby na Polskich marszach moja muzyka brzmiala. Nie wazne jaki to marsz.. Wazne ze to Polacy i moi kochani rodacy. Zjednoczeni a nie podzieleni. Kohajacy a nie hejtujacy.
@64findtheway4 жыл бұрын
Dla świata nie ma już nadziei?! Prawie każdy temat, który omawia Pan Tomasz w zdaniach w tej opadającej intonacji można podsumować: "tak, tu też jest źle, a będzie tylko gorzej ... "
@felixgallard29134 жыл бұрын
Tyle jest książek podawanych w opisach, ale czy jest jakaś jedna, która należy przeczytać?
@grucu4 жыл бұрын
A może po prostu było wielu takich, którzy się na kryzysie dorobili i stąd takie luksusowe zakupy?
@Hi-ny9ym4 жыл бұрын
Jakos tak wyglada, ze im wiekszy kryzys to wiecej super bogatych sie robi. Hmm...
@Kredytowiec4 жыл бұрын
Tak będziecie stękać po szczepieniach przymusowych kzbin.info/www/bejne/bmaznn2nd6aZfbM ☠ ☠ ☠ ☠
@lestadluise78504 жыл бұрын
👌
@jaroslawj27014 жыл бұрын
Mowiac krotko.....jezeli KTOS nie zrobi porzadku z tymi nierobami politykami.....to bedzie coraz gorzej :)....a te dzisiejsze nieudaczniki, poczynaja sobie coraz smielej.
@benedyktczydziesty43994 жыл бұрын
Ja myślę, że Tomek powinien odpocząć. Od mniej więcej miesiąca jego długie i nudne mamrotanie o niczym zrobiło się męczące. Zniknął gdzieś pazur i świeżość...🤔